Loading

Pürülan anjin nasıl bulaşır ve hastalığın tedavisi nasıldır?

Angina veya akut tonsillit çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir hastalıktır. Stafilokok ve streptokokların vücuduna girdiğinizde hastalık gelişir. Akut tonsillit kolayca bulaşır, böylece yetişkinler ve çocuklar enfekte olabilir.

Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tanımlanır

Purulent anjin, pürülan odakların bademciklerin bademciklerinde bulunduğu enfeksiyöz bir hastalıktır.

İçinde ve ilk belirtilerin ortaya çıkmasından önce enfeksiyonu alma anından itibaren, birkaç gün geçer.

Pürülan anjina aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • Artan vücut ısısı
 • titreme
 • baş ağrısı
 • Kırmızı boğaz
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Boğazda acı hissi
 • Mukus boğazında beyazımsı kaplamanın oluşumu

Hastalığın ilerlemesi ile semptomlar yoğunlaşır. Kulakta ağrı olabilir, hasta bu durumun bir otit olduğunu hissedebilir.

Boğazdaki ağrının ilk aşamalarında hissedilmez, ancak terleme, kuruluk ve yanma vardır.

Hasta iştah kaybeder, ses husky olur. Bu belirtiler başka bir hastalık olarak düşünülebilir, bu yüzden tam olarak ne tür bir hastalık olduğunu belirlemek önemlidir.

Bademciklerin bademcikler için dağılımının anjina için tipik olmadığı unutulmamalıdır. Öksürük ve burun akıntısı bademcik iltihabı yok. Pürülan anjina genellikle bağışıklık sisteminin derin depresyonu ile oluşur.

Enfeksiyon bulaşma yolları

Pürülan boğaz ağrısı hem havadaki damlacıklar hem de temas eden kişiler tarafından iletilebilir.

Mikrop ve virüs bademciklerinin yüzeyine gittiğinizde, beden kendileriyle başa çıkmaya çalışır. Angina temel olarak provoke edici faktörlerin etkisi altında gelişir.

Pürülan boğaz ağrısının gelişimine katkıda bulunan başlıca nedenler:

 • Stresli durumlar
 • Vücudu alt soğutma
 • immün yetmezlik
 • Kötü alışkanlıklar
 • Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması
 • Septik eğrilik

Patojenik mikroorganizmalar, hastaları veya zaten hasta olanları kullanırken vücudun içine sağlıklı girebilir. Bir öpücük mukoza zarında da enfeksiyon geçirdiğinde.

Bulaşıcı hastalık iki şekilde bulaşır: fekal-oral ve hava yoluyla.

Patojenlerin bulaşması için besin yolu nadirdir. Streptococci veya staphylococcus süt ürünleri, yumurta ve şekerleme ürünlerinde çoğaltabilir. Kullanıldıklarında, enfeksiyon mukozaya yayılır.

Enfeksiyonun hava yolu ile bulaşma yolu ile, hasta bir kişi ile temas halinde enfeksiyon meydana gelir. Hapşırma, konuşma, öksürme ve çığlık atma sırasında, patojen mikroorganizmalar, sağlıklı bir insan tarafından solunan havaya girer. Daha sonra toz parçacıklarına yerleşirler ve solunduğunda solunum yolunun mukoza zarına yayılırlar.

Pürülan anjina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Ayrıca mikropların diğer odaklardan geldiği endojen bulaşma yolu da vardır. Angina çürük, sinüzit, frontal sinüzit, sinüzit veya adenoidlere bağlı olarak gelişebilir.

Konservatif tedavi: temel ilaçlar ve kullanımı

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır!

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Antipiretik ilaçlar ve analjezikler ile semptomatik tedavi de yapılmaktadır. Ek olarak, durulama ve durulamalar gerçekleştirilir.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalı, başkalarıyla temas etmemeli ve mümkünse, sesin sakinliğini gözlemlemelidir.

 • Vücut sıcaklığındaki bir artış bu aralık 37-38 derece içinde sıcaklık yıkmak Not antipiretikler :. vb Nurofen, analgin, Parasetamol, aspirin, kullanılır, hiçbir anlamı yoktur. Vücut, enfeksiyonun kendisi ile savaşmalıdır.
 • Anesteziden, hastaya anti-enflamatuar ve analjezik etkileri olan topikal spreyler ve emilebilir pastiller reçete edilir. Bu ilaçlar şunlardır: Ingalipt, Decatilen, Cameton, Tantum Verde, Pharyngocept ve diğerleri.
 • gargara, çeşitli antiseptikler :. Furatsillina, Stomatadin, Chlorophillipt vb Gargara her 2-3 saatte, prosedürün etkisi üstlendiği takdirde gözlemlenecektir izler.
 • Mukoza kullanılan antihistaminik ödemini azaltmak için: Zodak, Loratadin, Erius, Aleron ve diğerleri.

Akut tonsillit tedavisi için ilaçlar, hastanın durumunu, hastalığın şiddetini dikkate alarak, sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Bir doktor randevusu olmaksızın ilaç kullanmak kesinlikle yasaktır.

Antibakteriyel ilaçlar

Her hasta için pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi şeması ayrı ayrı seçilmiştir.

Antibiyotik ilaçlar intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanabilir. Antibakteriyel özelliklere sahip spreyler ve merhemler de kullanılır.

Antibiyotiklerin akut tonsilliti tedavi etmek için penisilinler kullanılır. Penisilinler arasında, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Ampisilin, Ampioks, Amoksisilin ve diğerleri.

ilaçlar penisilin grubu hastaya uygun değilse, diğer antibiyotiklerdir :. vb Klaritromisin, Klindomitsin, eritromisin, Bioparox anjin de sefalosporinler ve makrolidler tatbik edilebilir olduğunda.

Antibakteriyel ilacı aldıktan birkaç gün sonra, hastanın durumu iyileşir, ancak tedavi durdurulmamalıdır.

Antibiyotikler, bir doktor tarafından belirtildiği gibi günde 3-4 kez alınır. Tedavi süresi en az 7 gündür.

İkinci günde antibiyotik kullanıldıktan sonra iyileşme olmazsa, anjina tedavisi ve tedavisindeki değişiklik için doktora başvurmalısınız.

Geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi

Anjin tedavisi için geleneksel tarifleri kullanarak, bir doktora danışmak için gereklidir

Boğazdan kurtulmak için sadece halk yöntemlerini kullanmak imkansızdır. Tedavi bir kompleks içinde yapılmalıdır. Bu nedenle, geleneksel olmayan yöntemler ilaç tedavisi ile birleştirilmelidir.

Boğaz ağrısından alınan halk tarifleri, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olur, ancak boğaz ağrısının gelişmesine yol açan enfeksiyonu ortadan kaldırmaz:

 • Aloe suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve anjina bir istisna değildir. Küçük bir aloe yaprağı almak, su ile durulamak, kesmek ve yanak için gece koymak gerekir. Semptomlar tamamen yok olana kadar prosedürü uygulayın.
 • Angina normal sofra tuzu ile iyi öksürük. Sofra tuzu kullanılarak günde birkaç kez durulama yapmak yeterlidir. İşlemden sonra, mukusu izole etmek için boğazınızı iyice temizlemeniz gerekir. Buna ek olarak, boğaz ısınmak için tuz kullanılabilir. Bunu yapmak için, bir tavada ısıtılmalı, ardından hafif bir beze sarılmalı ve boğaz bölgesine yerleştirilmelidir.
 • Sarımsak bir karanfil çözdürmek veya inhalasyonları kendi temelinde gerçekleştirmek için yararlıdır.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz, bitkisel kaynatma ile nazikçe ayrıştırılır. Eşit miktarda yaşlı, adaçayı ve malva al. Ardından bitkileri sıcak suyla doldurun ve soğumaya bırakın. Günde birkaç kez sıcak et suyu ile gargara.

Hastalığın komplikasyonları

Pürülan anjina tehlikeli bir hastalıktır ve yanlış tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

İhmal edilen formda anjin, bazı komplikasyonlara neden olabilir. Çoğu zaman akut tonsillitin arka planına karşı aşağıdaki patolojiler ortaya çıkar:

 • Paratonzillit
 • kulak iltihabı
 • romatizma
 • Septik artrit
 • mediyastinit
 • glomerülonefrit

Herhangi bir durum acil tedavi gerektirir. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için, ilk belirtilerden doktora danışmalı ve tüm önerilerine uymalısınız. Anjina'nın kendi kendine tedavisi, belirtilen sonuçlara yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi:

 • Başkalarının kontaminasyonunu önlemek için, hasta ayrı bir odada izole edilmelidir. Ayrıca, yemekleri, havluları, yatak takımlarını ve diğer aksesuarları tahsis etmesi gerekiyor.
 • Hastanın bulunduğu odada, hava sıcaklığını 20 dereceye kadar korumak için, odayı havalandırmak için sürekli olarak ıslak bir temizlik yapılmalıdır.
 • Bademcik iltihabı ve soğuk algınlığı ile enfeksiyonu önlemek için, bağışıklığı artırmak, sertleştirme, doğru yemek, zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek, meyve ve sebze tüketmek gereklidir.
 • Sonbahar-kış döneminde, vücudun savunmalarını vitamin-mineral kompleksleri yardımıyla uyarmak gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu kurallara uyulursa, sadece anjinin değil aynı zamanda diğer hastalıkların gelişmesini de önlemek mümkündür.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Angina başkalarına karşı savunmasız mıdır?

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bulaşıcı bir köken olarak oldukça yaygın bir hastalıktır. Anjina gelişimi için, en az iki faktörün - bağışıklık seviyesinde ve patojenik mikrofloranın varlığında bir azalma - birleştirilmesi gereklidir. Her tür anjin bulaşıcıdır ve nasıl enfekte olabilir? Bu makalede ele alınacaktır.

Angina nasıl oluşur? Bulaşıcı mı?

İlk olarak, anjinanın çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklandığını bilmeniz gerekir: bakteri, virüs veya mantar. Hepsi bir kişiden diğerine bulaşır, bu nedenle herhangi bir anjina enfekte olabilir. Ancak önemli bir faktör vardır: Enfeksiyon, bağışıklık savunmasında bir azalma ile hastalığa neden olur. Bu çeşitli türlerde hipotermi olduğunda oluşur: ıslak ayaklar, soğuk su, soğuk yiyecek, yağmurda yürümek.

Daha fazla bağışıklık sonraki soğuk soğuk sonra, hem de bağlı kronik veya sistemik hastalıklar, avitaminozis, hormonal bozukluklar, dysbacteriosis, yüksek stres ve yorgunluğa karşı zayıflatılmaktadır. Küçük çocuklarda, yaşlarına bağlı olarak bağışıklık zayıflar.

Vücudun korunmasında bu bozulmanın zemini karşısında enfeksiyon meydana gelirken, güçlü bağışıklığa sahip bir kişide aynı enfeksiyon muhtemelen boğaz ağrısına yol açmaz.

Bilmek ilginç! Tabii ki, anjin insanlar arasında bulaşır, ama her birimizin vücudunda her zaman belirli miktarda patolojik mikroflora vardır. Bağışıklık, ciddi bir arıza verirse, kendi zararlı mikroorganizmalarınız daha aktif hale gelebilir ve anjinin provoke olabilir.

Angina nasıl farklıdır?

İltihabın patojenine bağlı olarak, birbirinden ayırt edici birkaç tip anjin vardır:

 • viral anjina (sıklıkla adenovirüs veya ARVI'nın neden olduğu);
 • Mantar benzeri mantarlar Candida ile enfekte olduğunda ortaya çıkan mantar anjinası;
 • Bakteriyel anjina, kaynağı esas olarak streptokoktur, fakat aynı zamanda pnömokok ve stafilokokal anjina da oluşur.
içeriğe ↑

Bakteriyel anjina mıdır?

En yaygın olanı bakteri türüdür. Bakteriyel anjin bulaşıcıdır, hava yoluyla ve enfekte kişilerle temas yoluyla yayılabilir: bir el sıkışma, bir öpücük veya ev eşyalarının, örneğin mutfak eşyalarının paylaşımı.

Nadiren, patojenler ağız ya da su ile ağız içine girdiğinde, enfeksiyonun sindirim yoludur. Bu, hijyen kurallarını ihmal ederken (kirli eller, yıkanmamış gıdalar, ham su) olur.

Bakteriler genellikle pürülan boğaz ağrısına neden olurlar. Herhangi irinli iki hafta bulaşıcı bademcik (Laküner, flegmoznaya, foliküler), ancak antibiyotik bakterileri çekerken, tabiri caizse, bir veya iki gün ile "devre dışı".

Dikkat edin! Streptokokal angina en bulaşıcı olduğu gerçeğine ek olarak, çok tehlikeli olabilir. Semptomlarını fark ederseniz, antibiyotik reçete etmek için bir doktor gördüğünüzden emin olun, eğer çocuk hastalanırsa hastanede tedavi görmeniz gerekir.

Viral angina viral mıdır?

Viral anjin ikinci en yaygın ve aynı zamanda bulaşıcıdır. Viral bademcik iltihabı havadaki damlacıklar ile bulaşır. Soğuk algınlığı sırasında insanlar sıklıkla öksürür ve hapşırırlar, böylece patojen mikroorganizmalar havaya girer. Bir başka sağlıklı insan daha sonra bu havada nefes almalıdır. Ofislerde, anaokullarında ve okullarda, virüsler birkaç gün içinde çok sayıda insanı vurabilir ve karantinaya ihtiyaç duyan gerçek bir salgın oluşturur.

İlginç bir gerçek! Viral catarrhal anjina 7-10 gün içinde bulaşıcıdır.

Bazı virüsler tüm insanlar için bir tehlike değildir. Örneğin, hastalığa neden olan bir virüsün neden olduğu mononükleozdan kaynaklanıyorsa, sadece ilk kez enfekte olan kişiler için bulaşıcı olacaktır, diğerlerinin koruyucu bağışıklığı vardır, yani tekrar hastalanmayacaklardır.

Virüslerin genellikle kataral anjinaya neden olduğu belirtilmelidir. Bu, çoğu durumda, normal bağışıklığın koşulu altında, bir hafta boyunca bağımsız olarak geçen en kolay formdur.

Özel bir form, Coxsackie virüsünün neden olduğu herpetik anjinadır. Herpes boğaz ağrısı en bulaşıcıdır, bu nedenle bu tür hastaları izole etmek gereklidir!

Mantar anjina mıdır?

Fungal angina diğer iki tip tonsillitten daha az bulaşıcıdır. Mantarlar temas ve hava yoluyla bulaşabilir, ancak bu hastalık neredeyse her zaman zayıflamış bağışıklık ve dysbiosis bir arka plana karşı bir oto-enfeksiyon olarak gelişir. Uzmanlar, çoğu zaman, bu tür değişikliklerin vücuttaki nedeninin, uzun süreli antibiyotik veya kortikosteroid kullanımının yanı sıra boğazda kronik iltihaplanma olduğunu belirtir.

Anjina ile kuluçka dönemi

Kuluçka süresi, mikropların vücuda girişi ile hastalığın semptomlarının başlangıcının başlangıcı arasındaki zamandır. Her bakteri türü, virüs ve mantarlar zamanla farklıdır. Aşağıdaki tablo, bazı anjina tipleri için kuluçka dönemlerini göstermektedir.

Eğer hastanın yanında olsaydınız ve kuluçka süresi geçtiyse, bu sizin bağışıklıklarınızın enfeksiyonla başa çıktığı ve deneyim için bir neden olmadığı anlamına gelir.

Angina ne kadar sürer? En sık görülen catarrhal, lacunar, foliküler ve phigmous anjina, bir hafta içinde tamamen geçer, ancak tedavi kurallarına tabidir. Bazı durumlarda hastalık 14 güne kadar sürebilir. Bu hastalığın daha ağır ve daha ağır tipleri (örneğin, ülseratif-filmli anjina) 2-3 hafta sürer.

Kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Bademcik iltihabı ve diğer KBB hastalıklarına karşı ana koruma güçlü bir bağışıklıktır. Yaz aylarında, vitamin ürünlerinin mümkün olduğu kadar tüketilmesi gerekir - otlar, meyveler, meyveler ve sebzeler. Doğal vitaminlerin bolluğu, vücudu zararlı mikroorganizmaların saldırısına karşı koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklığı artırmak için, doğal ekinomodülatörler, örneğin, ekinezya tentürü alabilirsiniz. Bu spor tarafından da yardımcı olur.

Enfeksiyonu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

 • genellikle boğaz ağrısı kişiye, böylece bulaşıcı hastalıkların salgınları sırasında insana bulaşır insanların kalabalık kamu yerlerde önlemek için daha iyidir ve bu mümkün değilse, sen karalamaya bir maske veya burun oksolinik merhem takmalı;
 • Yemeklerden ve yediğiniz yiyeceklerden önce ellerinizi iyice yıkayın;
 • anjina hastaları ayrı bir odada izole edilmeli, aynı zamanda başkalarına bulaştırmamak için ona bulaşıklar tahsis edilmelidir. Hasta iyileştikten sonra, fincanını, tabakasını ve diğer şeylerini kaynatmanız gerekir;
 • Tüm odaları düzenli olarak havalandırın ve ıslak bir temizlik yapın, böylece ev daha az enfeksiyon biriktirecektir;
 • Soğuk tutmamak, taslaklardan kaçınmak, uygun kıyafet ve ayakkabılar giymek çok önemlidir.

Bu ipuçları çoğu patojenin filtrelenmesine yardımcı olur ve daha az sıklıkla hastalanır!

Çocuklarda angina mı?

Angina başkalarına karşı hassastır ve nasıl yayılır?

Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan bezlerdir.

Ağız yoluyla vücuda giren mikroorganizmaları öldüren lökositler içerirler.

Eğer bademcik bulaşırsa, şişer, kızarır ve ağrılı hale gelir, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan anjina (veya akut tonsillit) ile sonuçlanır.

Bazen angina sinüzit ve bronşit gibi diğer hastalıklara yol açar.

Yaygın anjin belirtileri şunlardır:

 • ateş;
 • kulakta ağrı;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı.

Anjin başkalarına bulaşır mı, değil mi? Evet, boğaz ağrısı kişiden kişiye bulaşır. Neden ve nasıl oluyor? Anjina hastası olan bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğü zaman, çok fazla patojenik bakteri ya da virüsleri havaya “püskürtür”. Bir ayna, bir bardak ya da hasta bir kişinin plakasını kullanırken bile, boğaz ağrısı olabilir.

Angina virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir.

 • Viral bir boğaz ağrısı için Cure bir haftadan fazla sürer.
 • Bakteriyel anjin daha az sürer ve birkaç gün sürer.

"Başkaları için bulaşıcı anjin" sorusunu cevaplamak, viral anjinin bakteriyelden daha bulaşıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, bağışıklık sisteminin virüsleri yok etmek için daha fazla zaman almasından kaynaklanmaktadır. Hem havada hem de fekal-oral yollarla bulaşabilir. Doktorunuz, anket veya çeşitli testler temelinde sahip olduğunuz hangi anjina türünü teşhis edebilecektir.

Foliküler boğaz ağrısı ve kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Foliküler anjin, bademciklerin mukus foliküllerini örten mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bu hastalık 10-25 yaş arası insanları etkiler. Nadiren, küçük çocuklarda ve yaşlılarda foliküler anjin ortaya çıkar.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • titreme;
 • yüksek sıcaklık;
 • vücutta bir ağrı;
 • boğaz ağrısı;
 • kulak ve boyunda ağrı;
 • bademcikler görüntülerken, onlar sarımsı veya beyaz kaplama ve beyaz püstül ile, kırmızı ve iltihaplı olması muhtemeldir.

Ağızdan hoş olmayan koku, yutma problemleri de foliküler boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

Hasta çocuklar genellikle bulantı, kusma ve karın ağrısından şikayet ederler.

Sadece hastalar değil, akrabaları da foliküler bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını merak etmektedir.

Bu tür boğaz ağrısı gerçekten bulaşıcıdır.

Hastalık, esas olarak doğrudan temas yoluyla (örneğin bir öpücükle) ya da havadaki damlacıklar (öksürme ve hapşırma) yoluyla yayılır.

Boğaz ağrısı çok bulaşıcı ve kişi hastalığa yol açan havadaki en küçük damlacıkları göremese de, bazı önlemler alabilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, çünkü ellerinizdeki bakteriler ve virüsler yemek sırasında ağız yoluyla vücuda girebilir.
 • Bardak, tabak, kaşık, diş fırçası vs. angina olan bir kişi. Boğaz ağrınız varsa, bulaşıkları ve kişisel eşyalarınızı ayrı ayrı saklayın, böylece yanlışlıkla başkaları tarafından alınmaz.
 • Bakteriyel anjina hastalığınız varsa, antibiyotiklerle tedaviye başladıktan sonra diş fırçasını değiştirin ve daha önce kullandığınız bulaşıkları dikkatlice yıkayın. Foliküler boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığını ve kendinize tekrar bulaşmak istemediğini sorduğunuz cevabı zaten biliyorsunuz.
 • Bolca su iç. Su, boğazın kurumasını önler, böylece bakteriler ve uygun koşullara sahip virüslerden yoksun kalır.
 • Günlük kullanım boğaz için bir durulama durulama, bu enfeksiyonu önlemek için yardımcı olur.

Sürekli enfeksiyon korkusunda kalmaya gerek yoktur. Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısının zamanında tedavi edilmesi ve ayrıca önlemlere uyulması bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yinelenen bademcik iltihabından muzdarip olursanız, doktor bademcik kaldırmanızı tavsiye edebilir.

Enfeksiyöz anjin olsun ya da olmasın

Komşulardan birinin boğaz ağrısı varsa, doğal bir soru vardır, anjin bulaşıcıdır ya da değildir. Cevap, hastalığın nedenine bağlı olacaktır.

Akut sinüzit ve bademcik iltihabı, 3 çeşit mikroorganizmanın neden olabileceği mukoza ve burun iltihabı süreçleridir:

Sıklıkla, ilk enfeksiyon viral ajanların katılımıyla ortaya çıkar ve daha sonra bir bakteriyel enfeksiyon daha sonra birleşir. Sağlıklı bir kişinin boğaz ağrısına sahip olması için, lokal bağışıklığın zayıflaması veya kendi patojenik mikroorganizmalarının kolonilerinin sayısında bir artış olması durumunda hastayla temasa geçilmesi gerekir.

Streptokok ve stafilokoklar bademcik iltihabının en popüler patojenleridir, ağızda ve herhangi bir kişinin burun pasajlarında yaşarlar.

Uygun koşullar altında, gecikmeden çoğalmaya başlarlar ve bağışıklık sistemi bu eğilimi bağımsız olarak ortadan kaldıramazsa, bademcik iltihabı oluşur. Angina, doğrudan bulaşma sırasında, paylaşılan bulaşıkları kullanırken ve tükürük, örneğin bir öpücük ile değiştirirken havadaki damlacıklar tarafından iletilmektedir.

Enfeksiyon riski özellikle sigara içiminin bir sonucu olarak, hipotermi, vokal kordların aşırı aşınması veya mukozedeki distrofik değişiklikler ile artar. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmadan önce, mağdur yakın çevrede potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, kuluçka döneminin neden olan bakteriyel ve viral enfeksiyon için ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Akut tonsillit yayılması

Boğazın ilk belirtilerini tanımak ve derhal tıbbi yardım almak hızlı bir iyileşme için çok önemlidir. İlaçları kendi başınıza satın almanız ve kullanmanız önerilmez. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir. Hastalığa neden olan mikroorganizmaların türü doğru belirlenmediğinde ilaçların kullanımı etkisiz kalacaktır.

Bir virüs enfeksiyonu antiviral ilaçlar ve bakteriyel enfeksiyonlar için gerekli olduğunda - antibiyotikler.

Bağışıklık güçlendirmek için, yerel fizyoterapi reçete edilebilir. İnhalasyon veya antiseptik solüsyonlarla gargara yapılması önerilir. Fizyoterapinin kullanımı, ertesi gün normalize edilen sıcaklıktan sonra ve doktora yapan doktorla uyum içinde mümkündür. Bademcik iltihabı ilk belirtileri:

 • vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye;
 • Özellikle konuşma ve yutma sırasında boğazda ağrı ve rahatsızlık;
 • mukoza boğazında kuruluğu ve tahriş hissi;
 • baş ağrısı, başın ağırlığı, mide bulantısı, halsizlik, kaslarda ağrı.

Kuluçka dönemi, enfeksiyon ile hastalığın semptomlarının açık bir tezahürü arasındaki süredir. En sık anjina için, 1 ila 3 gün arasındadır, yani 3 gün içinde, enfekte kişi henüz herhangi bir rahatsızlık yaşamaz, ancak enfeksiyonu başkalarına da yayır.

Anjina semptomları ortaya çıktıktan ve kişi tedaviye başladıktan sonra, en az 5 gün boyunca potansiyel bir patojen mikroorganizma kaynağıdır. Kurbanın zaten korumasız olduğu günü tam olarak belirleyin, bu imkansızdır, çünkü herkes için iyileşme hızı farklıdır. Bu gibi dinamikler, tedavinin doğru seçilmesi durumunda gözlemlenebilir ve iyileşmede sürekli bir ilerleme vardır. Uyuşturucu dersi okuryazar değilse, kurban uzun süre iyileşebilir ve daha sonra kronik bademcik iltihabı alabilir. Sıcaklıkta bir düşüşün ardından anjina invulvarable midir?

Bu kategorideki insanlar için boğaz ağrısı, viral veya bakteriyel ajanların sadece az sayıda var çünkü zayıf bağışıklık sistemi, çocuklu insanlar açısından bir engel sonra, yaşlılar ve hamile kadınlar boğaz ağrısı, bulaşıcıdır. Boğaz ağrısının doğru tedavisi, sadece semptomları hafifletmek için değil, hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya dayanmaktadır., Refahını kolaylaştırmak ağrıyan kasları rahatlatmak için yardımcı, baş ağrısı azaltmak, sıcaklığı düşürmek için alınır, ancak patojen tonsillit üzerinde hedeflenen inhibitör etkisi yoktur Non-steroid anti-viral ajanlar. Sadece antibiyotiklerin ve antiviral ilaçların kullanılması, patojenlerin çoğalmasının hızlı bir şekilde bastırılmasına izin verir.

Streptococcus antibakteriyel ajanlara karşı penisiline dayanarak bir kez değil, elbette uygulanır. Antibiyotiklerin bir dersini bitirmek için gerekli hekimi gerekli gördüğü zaman gereklidir. pediatri ise genellikle tedavinin sonucu tamamlanmamış getirdiğini, bu antibiyotikler, çocuklarda kendi geçersiz kılma ilaç üzerindeki yeni annelerin tehlikeleri duymuş bir durum gözlenir ve çocuk medya, ya da başka otitis gibi komplikasyonları vardır. Antibiyotiklerin potansiyel zararı, bakteriyel enfeksiyonun olumsuz etkisinden çok daha azdır, bu nedenle doktorun tüm reçeteleri sorumlu bir şekilde yapılmalıdır. Angina bulaşıcıdır, ancak doğru yaklaşımla 7-10 gün içinde elimine etmek mümkündür. Kalitatif tedavi olmaksızın, kronik bir forma geçiş mümkündür.

İçeriğe geri dön

Kronik tonsillit yayılımı

Kronik hastalıklar, kişinin rahatsızlık verici hislerini hissetmediği ve bir kişinin rahatsızlık verici canlılık belirtileriyle karşılaştığı bir hastalık dönemine girmez. Kronik tonsillit bulaşıcı mıdır?

Kronik boğaz ağrısı da, enflamatuar sürecin zaten aktif olduğu bir kuluçka dönemine sahiptir, ancak bağışıklık sistemi, ateşte ve ateşte şiddetli ağrı şeklinde yanıtını henüz vermemiştir.

Bazı durumlarda, alevlenme genellikle sıcaklığı yükseltmeden ortaya çıkar, mağdur sadece yutulduğunda ağrı hisseder. İnkübasyon süresi 1 ila 7 gün arasında olabilir, daha sonra hiçbir tedavi yapılmazsa, bir kişi anjina latent faza dönene kadar enfeksiyonu yayır.

Kesinlikle her insanın vücutta şartlı patojen mikroorganizmalar vardır, bu nedenle, bir anjina geliştirmek için, enfekte ile temas kurmak için gerekli değildir. Kronik bademcik iltihabı bir kişinin genel sağlığını olumsuz etkiler, bağışıklığı azaltır ve diğer hastalıklara karşı savunmasızlığı kışkırtır. Kronik anjina tedavisini daha iyi zamanlara kadar ertelemek gerekli değildir, çünkü böyle bir klinik tabloda oluşmayabilirler.

Kronik formun tedavisi akut olarak aynı şemaya göre gerçekleşir, ancak bazı özellikleri ile:

 • Artmış sıcaklık yoksa yatak istirahati gerekmez;
 • Enflamatuar süreci durdurmak için antibiyotikler veya antiviral ajanlar reçete edilir, ancak daha uzun bir yoldur;
 • Hastalık boyunca fizyoterapi kullanımını önerdi;
 • Bağışıklık sistemini bağışıklık sistemini uyarıcı, immünomodülatör, vitamin veya hatta bir diyet şeklinde desteklemek gereklidir.

Kronik anjina ile ilgili yardım almak için bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeli ve hastalığın nedenini öğrenmelisiniz. Virüslerin veya bakterilerin enflamatuar süreci provoke edip etmediğini belirlemek imkansızdır ve bu nedenle etkili bir tedavi seçimi de zordur.

İçeriğe geri dön

Çocuklarda Angina

Çocuklar bu hastalıktan etkilendiğinde, ebeveynler zamanla kaç yaraların bulaşıcı olduğunu bilmelidir. Bu bilgiler ebeveynlere, okula ve anaokuluna gitmelerine izin verildikten sonra, başka çocuklar için hastalık kaynağı olmadıklarını söylemelidir. Çocuk doktorları çocuğu yüksek sıcaklıkta ve 5-7 gün sonra evde yüksek sıcaklıkta bırakmayı ve boğazında keskin bir ağrıya neden olduğunu önermektedir. Bu sefer kurtarma, teneffüs etme, inhalasyon ve dinlenme üzerine sabitleme için harcanabilir.

Yetişkinler için, refahı normalleştirdikten 2-3 gün sonra çalışma görevlerine dönebilirsiniz, ancak aşırı kilolu, aşırı kilolu, çığlık atmamalı ve yüksek sesle konuşmamalısınız. Anjinadan hemen sonra vokal kordonların aşırı sıkılması komplikasyonlarla doludur.

İçeriğe geri dön

önleme

Angina nasıl yakalanamaz? Kendinizi bademcik iltihabından korumak için, hastayla ortak bir yemek kullanmayın, odanızı havalandırmanız ve bağışıklık sisteminize iyi bakmanız gerekir. Vitaminler, diyetler, sertleştirme, uyku ve dinlenme size bu konuda yardımcı olacaktır.

Angina mı? Havadaki damlacık damlacık bulaşır mı

Angina genellikle akut, subakut veya kronik olarak adlandırılır. Akut boğaz ağrısı, bir kural olarak, bakteriyel veya viral, hastalık alt akut formu ise bakteri Actinomyces neden olur. Kronik boğaz ağrısı genellikle uzun bir süre sürer ve bakterilerden kaynaklanır. Angina invulevrable mi? Eğer öyleyse, ne kadar zaman? Angina hakkındaki diğer soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Boğaz ağrısı çeşitli türleri bulaşıcı mı?

Angina bademciklerin iltihaplanmasıdır, büyük ölçüde artırabilir, kırmızıya dönüşebilir ve beyaz lekelerle kaplanabilir. Bu genellikle viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır, bu da bazen daha fazla komplikasyona yol açabilir.

Özellikle viral anjina bulaşıcıdır. Sağlıklı bir kişinin mukoza zarına girmesi için virüsle birlikte sadece en küçük tükürük damlacıklarına mal olur ve hastalanma şansına sahiptir. Ve zaten belirtilerin şiddeti doğrudan bağışıklığına bağlı olacaktır. Genellikle semptomlar temastan 2-5 gün sonra ortaya çıkabilir.

Hastalık bulaşıcı hastalık ne kadardır? Patojenlere maruz kaldıktan sonra, insanlar genellikle iki ila beş gün içinde semptomlar yaşamaya başlar. Bakteriyel bademcik iltihabı, boğaz ağrısına neden olan bir organizma olan streptococcus puoges (Streptococcus pyogenes) tarafından meydana getirilebilir. Eğer tedavi edilmezse, boğaz iltihabı, daha sonra bu, birkaç yıl sonra kalbi etkileyebilen romatizmal ateş denilen daha ciddi bir duruma yol açabilir.

Patojenler cildinize, ağzınıza, burnunuza, gözlerine veya diğer mukoza zarlarına temas ettiğinde enfeksiyona neden olabilir. Streptokokal bakteriler boğaz ağrısına neden olursa, kişi 2 hafta boyunca tedavi olmaksızın bulaşıcı kalabilir. Bununla birlikte, antibiyotikler enfeksiyon dönemini kısaltabilir ve tedavinin başlamasından 24 ila 48 saat sonra sınırlanabilir.

Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor?

Hastalığın viral veya bakteriyel bir etiyoloji olup olmadığına bakılmaksızın, anjin, hapşırma, öksürme ve öpüşmeler sırasında çoğu kişiden diğerine hava yoluyla bulaşan damlacıklar ile enfekte olur.

Anjina vakalarının% 80'inde, 20-hemolitik grup A streptokoklar vakaların% 20'sinde bulaşır - hastalık patojenik stafilokok ve streptokokların bir kombinasyonu sonucu oluşur. Sevdiklerinizden birinin anjinle hasta olması ve böylece size aktarılmaması son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Boğaz ve ağrıda kızarıklık ve bademcikler, lenf düğümleri ve reaksiyonların yüzeyindeki bakterilerin atakları, yani anjinin tüm tipik semptomları difteri ile ortaya çıkabilir. Bu semptomlar nadir görülen bir viral hastalık - enfeksiyöz mononükleoz ile ortaya çıkabilir. Ancak tanımlanan belirtilere ek olarak difteri, kalbi, böbrekleri, sinir sistemini etkiler. Tüm lenf düğümlerinde, karaciğerde ve dalakta enfeksiyöz mononükleoz. Anjinaya benzer bu hastalıklar da havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Angina neden ve nasıl bulaşır?

Bademcikler, dilin üzerinde boğazın arkasında bulunan lenf dokusunun etli oluşumlarıdır. Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, bademcikler enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. bakteriler ya da virüsler bademcik enfekte Ancak, sonuç bir iltihaplanması ve bademcik şişlik - bademcik iltihabı, anjin adlandırılan veya başka bir şekilde.

Her zaman bademcikler içinde özel girintiler mikrop olduğunu eklenmesi gerekir. Normal bağışıklıkla, herhangi bir hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, enfeksiyöz sürecin başlangıcını etkileyen çeşitli faktörler vardır. enfeksiyonunun en yaygın nedeni anjina soğuma, örneğin, ayak, bir insan ıslak ıslatıldı halinde nin yağmur ve vücudun normal soğutma için muayene: hasta soğuk su muhafaza ağız ve burun bir soğuk hava çok içti veya dondurma bir çok yedi.

Eğer anjina işlemi başlarsa, akabinde bademciklerin patojen mikroflorasına girer, bu da akut inflamasyona yol açar - akut tonsillit (bademcik iltihabı). Hasta insanlar halsizlik, halsizlik, vücut ısısı yükselir, yutma sırasında tipik bir boğaz ağrısı, rahatsızlık hisseder. Bademcikler kırmızı, şiş, sarı lekeler ve yüzeylerinde lekeler oluşur. Bundan sonra, anjin belirtileri olan bir kişi bulaşıcıdır.

Yaygın anjin belirtileri şunlardır:

fark edilir derecede kırmızı ve şişmiş bezler,

akan veya tıkalı bir burun,

hapşırma ve öksürme.

havada oluşan taneciklerin ilettiği zaman bakteriyel tonsilit, tipik olarak, ani ve yüksek sıcaklıklarda, hem de lenf düğümleri bir artışa neden olur ise viral anjin, genellikle ateşe yol açar.

Amigdala sürekli artarsa ​​- bu durumda, doktorlar kronik bademcik iltihabı teşhis ederler. Her ek enfeksiyon (örneğin akut solunum yolu enfeksiyonu), hipotermi, herhangi bir stres, boğaz ağrısı semptomları olmadan da eşlik edebilen inflamatuar süreci şiddetlendirir.

Anjina tedavisi ve önlenmesi

Eğer anjin ortaya çıkarsa, ilk semptomlarda vücuttan toksinlerin giderilmesini iyileştirmek için katı yatak istirahatine uymanız gerekir, ayrıca daha fazla sıvı içirin. Antiseptik çözeltilerle boğaz ağrısı ile durulama, örneğin, Miramistin, FRC,% 3 hidrojen peroksit çözeltisi ile yardımcı olur.

Hastanın ilk kez boğaz ağrısı varsa, mutlaka bir doktora danışmalı ve antibiyotik veya antiviral ilaçlarla tedaviyi reçetelemelidir. Boğaz ağrısı olduğu sürece, her insanda olduğu gibi bir doktorun bile cevap vermesi çoğu zaman imkansızdır.

Anjin tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Angina, herhangi bir akut streptokok enfeksiyonu gibi, iki önemli özelliği vardır:

Boğaz ağrısı uygun antibiyotiklerle ve zamanında tedavi ile çok hızlı ve başarılı bir şekilde geçer;

Tedavi edilen veya uygun şekilde tedavi edilmeyen anjin, streptokoklar kalbi, eklemleri ve böbrekleri etkilediği için genellikle komplikasyonlara yol açar. Bu, orta kulağın enfeksiyonu gibi, böbrek veya kalbin komplikasyonlarına neden olabilen başka komplikasyonlara yol açabilir.

Angina nasıl yakalanamaz?

Boğazın önlenmesinin en iyi yolu, havadaki damlacıklar olan mikroplar, bakteriler ve virüslerle temastan kaçınmaktır. anjina profilaksi bakteri alışverişi önlemek için sık sık ellerini yıkamak için Uzmanlar kışın sadece, elbise sıcak bir dokuya öksürük ve hapşırma hasta insanlardan kapları kullanmayın, tavsiye ederiz.

Hastalar ayrıca, bakteri çoğalmasını ve izole edilmesini önlemek için temiz olması gereken ayrı bir odada bulunmalıdır. Hastaların, her kullanımdan sonra iyice yıkanması ve kaynar su ile haşlanması gereken bulaşıkları ayırması gerekir. Diğer hastalarla temaslar kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Özellikle kabul edilemez çocuklar ile iletişimdir, çünkü anjina ile enfeksiyona daha duyarlıdırlar.

Anjina gelişimini önlemek için, mümkünse, bu gibi zararlı faktörlerden kaçınmak daha iyidir:

Angina nasıl yayılır: belirtileri, semptomları ve tedavisi

Angina, "farenjit" olarak da adlandırılır, genellikle enfeksiyon veya tahrişten dolayı iltihaplanma sonucu oluşur ve rahatsızlık ve boğaz ağrısı gibi semptomları vardır. Diğer yandan boğaz ağrısı, birçok enfeksiyöz hastalığın bir belirtisi olabilir. Bunlar viral enfeksiyonlar: soğuk algınlığı, grip, adenovirüs enfeksiyonları ve enfeksiyöz mononükleoz. Bakteriyel enfeksiyonlar daha az yaygındır, ancak onlarla boğaz ağrısı daha şiddetli olma eğilimindedir. Beta-hemolitik streptokoklar, akut farenjitlere neden olan en yaygın bakteriyel ajanlardır. Nadiren, mantar enfeksiyonları genellikle zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan kişilerde boğaz ağrısına neden olabilir. Enfeksiyöz olmayan nedenler arasında alerji sonucu boğaz ağrısı ve vokal kordların aşılması yer alır. Sigara ve diğer irritanlar da boğaz ağrısına neden olabilir.

Angina nasıl yayılır?

Angina özellikle çocuklarda çok yaygın bir hastalıktır. Çoğu angina vakası, solunum yolunun yaygın viral enfeksiyonlarından kaynaklanır. Farenjit vakalarının yaklaşık yüzde on beşine Grup A streptokoku neden olur.

Anjinaya neden olan tüm enfeksiyonlar bulaşıcıdır. Enfekte olmuş bir kişiyle, özellikle de öksürme veya hapşırma yoluyla, havadaki damlacıklar ile temas yoluyla yayılabilirler. Anjinaya neden olan enfeksiyonlar, enfekte olmuş bir kişi ile doğrudan temas yoluyla da yayılabilir.

Angina belirtileri ve belirtileri nelerdir

Boğazdaki anjinada ağrı güçlü, boğazın kendisi şişer ve kırmızıya döner. Boğaz ağrısına neden olan birçok viral enfeksiyon, ses kısıklığı, burun akıntısı, öksürük ve ishal gibi diğer semptomlarla ilişkilidir.

Streptokok enfeksiyonu genellikle parlak kırmızı boğazda, boyunda yutma, şişlik, genellikle hafif, lenf düğümlerinde problemlere yol açar. Bademcikler genellikle büyürler, beyaz lekeler ve irin yanı sıra gri veya beyaz çiçeklerle kaplanabilirler. Diğer anjina semptomları ateş, baş ağrısı ve karın ağrısıdır.

Boğaz ağrısı, Epstein-Barr virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyon olan enfeksiyöz mononükleozun yaygın bir semptomudur. Bademcikler çok şişer ve anjinada olduğu gibi beyaz lekeler veya geniş bir ışık saçağı patinası olabilir. Yutulması zordur ve bazı durumlarda bademcikler o kadar artar ki, solunum güçlükleri ortaya çıkabilir. Mononükleozun diğer bulgu ve semptomları arasında boyunda genişlemiş lenf düğümleri, ateş, yorgunluk, kas ağrısı ve genişlemiş dalak bulunur.

Anjina teşhisi

Doktor hastanın boğaz enfeksiyonu geçirdiğinden şüphelenirse, boğazdan bademciklerden kültürlere kadar bir örnek alır.

Enfeksiyöz mononükleoz, virüse karşı antikorların varlığı için kan örneklerinin incelenmesiyle teşhis edilir. Gerekirse boğaz ağrısının diğer nedenlerini tespit etmek için burun ve boğaz testleri gereklidir. Boğaz ağrısı ve diğer semptomlar, viral soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonu görüntüsüyle çakışırsa, doktor, teşhisi yalnızca fiziksel semptomlara dayandırabilir.

Angina nasıl tedavi edilir

Anjina tedavisi tanıya bağlıdır. Durum bir virüsün neden olduğu soğuk algınlığından kaynaklanırsa, tedavi hastalık geçene kadar semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır. Çok miktarda sıvı içmek, dehidrasyonu önlemek ve mukusun arkasından mukus temizlemek için gerekli. Asitli ve şekerli meyve suları ve (örneğin limonata veya portakal suyu gibi) içecekler aksine ikinci boğazı tahriş edebilir gibi su, zencefil çayı, bal, çorbalar ve et suları ile sıcak çay, iyi seçimdir. Sıcak tuzlu su ile durulama, boğaz ağrılarını ve boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Antibiyotikler, soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonların tedavisinde etkili değildir. Çoğu durumda viral bademcik iltihabı komplikasyonsuz kendi kendine gider, bir kural olarak, birkaç gün içinde (en fazla bir hafta) iyileşir.

Akut farenjit tanısı ile, genellikle on günlük bir antibiyotik tedavisi reçete; Bu ilaçlar, komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktorun talimatlarına uygun olarak alınmalıdır. Boğaz ağrısı bu komplikasyonların bazı önleyebilir antibiyotiklerle romatizmal ateş, böbrek sorunları veya boğazdaki apseler ve istemi tedaviye yol açabilir. Anjina semptomları genellikle bir ila iki gün içerisinde antibiyotiklerle gelişir.

Enfeksiyöz mononükleoz için en iyi tedavi yatak istirahatıdır. Ayrıca ağrıyı ve ateşi hafifletmek için ibuprofen gibi ilaçlara yardımcı olacaktır. Enfeksiyöz mononükleoz durgunluktan bir ya da iki aya kadar sürebilir ve ağır yorgunluk gibi hastalığın diğer semptomları birkaç ay sonra kalabilir.

Boğaz ağrısı önlemek mümkün mü

Birçok solunum yolu enfeksiyonu, enfekte kişilerle ve havadaki damlacıklar ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Bu nedenle en iyi strateji, ağzınızı hapşırma veya öksürme ile kaplamayı ve ellerinizi sıcak su ve sabunla yıkamanızı içeren temel hijyenin önlenmesidir. Ailenizden biri hastalanırsa, ayrı bir tabak, havlu, şal ve benzeri kullanmak mantıklıdır.

Makalenin yazarı: Valery Viktorov, "Moskova Medikal Portalı" ©

Yasal Uyarı: Bu makalede antiviral ilaçlarla ilgili bilgiler sadece okuyucuyu bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel bir tıp profesyoneli tarafından danışmanın yerine geçemez.

Anjin inkübasyon süresi ve yayılma yolları

Anjina inkübasyon süresi bağışıklık gücüne bağlıdır. Daha fazla bağışıklık daha güçlüdür, kuluçka süresi uzar.

Angina'nın çok ciddi sonuçları vardır (sepsis, menenjit, vb.), Bu yüzden hiçbir durumda başlatılamaz.

Yetişkinlerde, kuluçka süresi ortalama iki ila beş gündür. Ve çocuklar - on iki saatten iki güne.

Hastalığın tanımı

Angina veya bademcik iltihabı, bir veya iki palatine bademcik iltihabı ile birlikte akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Temel olarak, hastalık bakteriler ve virüsler tarafından kışkırtır.

Hastalık hızla başlar. İlk başta hasta eklemlerde ve kaslarda zayıflık ve ağrı hisseder, titriyor. Kısa bir süre sonra, boğaz ağrısı ve baş ağrısı var. Soğutucular yaklaşık yarım saat kadar sürer, bundan sonra çok yüksek bir sıcaklık (otuz dokuz dereceye kadar) yerine gelir.

Bu belirtiler anjina inkübasyon süresinin belirtileridir. Yaklaşık iki gün sürer. Çocuklarda anjin durumunda, çocuk hastalıkları daha hızlı geliştikçe durum biraz farklıdır. veÇocuklarda anjina inkübasyon süresi yaklaşık on iki saattir. Ancak süresi iki güne kadar mümkündür.

Kuluçka dönemi, bağışıklık sisteminin işleyişine bağlıdır.

Boğazdaki ağrı ilk başta sadece yutulduğunda acı verir, ancak ikinci günde da kalıcı hale gelir. Alt çene bölgesinde yer alan lenf düğümleri de büyür ve ağrılı hale gelir. Ve ağız mukozası kırmızıya döner ve bademciklerin yüzeyinde püstüller görülür.

Bir anginanın nedenleri genellikle hipotermi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi faktörler olup, bir önceki hastalık, aşırı kilo ve benzeri ile ilişkili olabilir.

Angina hem akut hem de kronik olabilir:

 • Akut formu genellikle bakteriyel kökenlidir (streptococcus, staphylococcus) ve lokal semptomlar eşlik eder.
 • Hastalığın kronik formunda, iltihap kalıcı bir niteliktedir. Ortaya çıkması, daha önce nakledilen anjina ya da oral ve faringeal mukozanın iltihaplanması ile eşlik eden diğer enfeksiyöz hastalıklarla ilişkilidir. Kronik anjinada, sadece lokal değil, aynı zamanda genel semptomlar oluşur.

Ayrıca birkaç çeşit anjina vardır:

Patojenler

Anjina'nın nedensel ajanları üç büyük gruba ayrılır:

 1. Virüsler. Dört on kişiden durumlarda benzeri adenovirusları, grip virüsleri ve parainfluenza, rinoviruslarlarla, enterovisrüsler ve ilişkili anjin meydana gelmesi ise.
 2. Bakteriler. Bakteriyel angina da hastalığın yaygın bir şeklidir. Streptokok, stafilokok, spiroketler, hemofilik çubuklar vb. Gibi mikroorganizmalara neden olur.
 3. Mantarlar. Bunlar tekrarlayan anjinin sebebidir. Bu durumda, hastalık yararlı mikroflorayı olumsuz etkileyen ve mantarların çoğalmasını hızlandıran antibiyotikler aldıktan sonra ortaya çıkar.

Hastalığın nedensel etkeni tanımlamak için gerekli çalışmaları yapacak ve tedaviyi seçecek bir doktora görünmelisiniz.

yayılma

Angina çeşitli şekillerde yayılabilir. Bazıları daha yaygındır ve bazıları çok nadirdir.

hava indirme

Hava damlası yolu, bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonların iletilmesinin en yaygın yoludur. Bu durumda, transfer doğrudan insanların birbirleri ile temasları üzerinden gerçekleştirilir. Çok sık mevsimsel soğuk algınlığı döneminde, grip ve ARI bu şekilde yayılıyor. İnfluenza inkübasyon süresi hakkında burada okunabilir.

Morbiditede artış genellikle kış mevsiminde ve mevsimde gerçekleşir. Başkalarının yemeklerini, havlularını ve diğer kişisel bakım ürünlerini kullanarak öpüşerek enfekte olabilirsiniz.

beslenme

Yayılma sindirim modu stafilokok ile enfekte gıdaların kullanılmasıdır. Bu nedenle, tüketilmeden önce, gıda ürünlerinin ısıtılması veya iyice yıkamanın tavsiye edilir. Yüz derecedeki alandaki sıcaklık, bakterilerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlar.

Ağız-dışkı

Anjina yaymanın oral-fekal yolu da sindirim olarak kabul edilir. Ancak, bir dondurma yedikten ya da soğuk su içerken, güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişinin aniina ile hastalandığını düşünmeyin. Bu durumda sadece soğuk algınlığı mümkündür.

otoenfeksiyon

Sağlıklı insanlarda bile, bademciklerin yüzeyinde ve içlerinde patojenik mikroorganizmalar yaşar. Belirli koşulların ortaya çıkmasından önce, varlıklarına ihanet etmezler. Ama olumsuz faktörlere (hipotermi, stres ve bağışıklık azaltmak diğer faktörler) mikroorganizmaları etkisi altında iltihaplanmaya sebep aktif çoğalmaya başlar. Bu hastalıklar, cerrahi müdahale ile doludur bademciklerin kronik lezyonları içerir. Hastada otoimmün enfeksiyonun nüksü varsa, etkilenen dokuların lazerle çıkarılması veya tam tonsillotomi reçete edilir.

Diğer hastalık etkenleri

Kişinin boğaz ağrısı olacak ya da değil, birçok faktörden kıskanacaksınız. Ana olan bağışıklığın gücüdür.

Patojenik mikroorganizmalar vücuda girdiğinde, hemen harekete geçmezler. Provokatif bir faktöre ihtiyaçları var.

Bir kişinin bağışıklığı zayıflarsa, dışarıdan gelen olumsuz etkilere daha fazla maruz kalır. Bu nedenle, güçlü bir bağışıklığa sahip olandan çok daha hızlı hastalanır.

Boğaz ağrısı görülme sıklığı ilkbahar ve sonbahardadır. Bu dönemlerde ortam havasının sıcaklığı kararsızlıkla karakterizedir. Sonbahar ve ilkbaharda, bazı insanlar hava şartlarına uymazlar ve bu da hipotermiye yol açabilir. Buna ek olarak, büyük bir değişiklik, sıcaktan soğuğa ve tersi sıcaklıktan çıkarken sıcaklık rejimindeki keskin bir değişiklikten kaynaklanmaktadır. Bu sıcaklık dengesizliği, hemen aktive olan hastalığın patojenik patojenlerini desteklemektedir.

Sıkı bir diyet izlerseniz veya sürekli bir stres durumundaysanız kronik uyku problemleriniz varsa boğaz ağrınız olabileceğini unutmayınız. Bu durumda, bağışıklık zayıflar ve artık virüsler, bakteriler ve mantarlarla tam olarak savaşamaz.

Angina da mevcut hastalıklara katılabilir. Vücudumuzun çeşitli hastalıklarla eş zamanlı olarak savaşması zordur. Genellikle, anjina solunum yolu hastalıkları olanlarda görülür.

Böylece, anjin oluşumu aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

 1. Vücudu alt soğutma.
 2. Zayıf bağışıklık.
 3. Solunum sistemi hastalıklarının varlığı.

Önleyici yöntemler

Anjin önlenmesi, enfeksiyonu önlemeye yönelik olmalıdır. Bu nedenle, bağışıklığı güçlendirmek, vücudun sıcaklık değişimlerine karşı direncini arttırmak gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki koruyucu yöntemlere dikkat edin:

 • Kişisel hijyen ile uyumluluk. Başkalarının havlularını, bulaşıkları, tuvalet malzemelerini vb. Kullanmayın.
 • Genel hijyen kurallarına uygunluk. Hasta bir kişi sağlıklı aile üyeleri ve personelden izole edilmelidir.
 • Doğru ve akılcı beslenme. Gıda, bir kişinin yaşına karşılık gelmeli ve ayrıca gerekli miktarda protein, yağ ve karbonhidrat içermelidir.
 • Sertleşme. Su verme aktivitelerine çocukluktan başlamak daha iyidir. Silme, dousing, kontrast duşu, yüzme, yalınayak yürümek, bunun için iyidir.

Sadece bir alevlenme periyodu olmadığı zaman kişinin temperlenebileceği unutulmamalıdır.

 • Tüm hastalıkların zamanında tedavisi.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Bunu yapmak için, kuru hava ile mukoza zarına zarar vermeyi denemelisiniz ve soğuk yiyecek ve su kullanmayın. Vücudun koruyucu güçlerini artırmak için hücresel ve humoral bağışıklık, immünomodülatörler ve vitaminleri uyaran ilaçlar alabilir.

Anjina önlenmesi zaman alıcı bir süreçtir. Hem doktorun hem de hastanın etkileşimini gerektirir. Bu durumu gözlemlemeden, olumlu sonuçlara ulaşmak imkansızdır.

Bu yazıda kronik bronşit tedavisinin özellikleri açıklanmıştır.

video

bulgular

Angina hem bağımsız bir hastalık olabilir hem de enfeksiyöz ve sistemik hastalıkların selefi olabilir. Anjin formunu bağımsız olarak belirlemek ve uygun tedaviyi seçmek mümkün değildir.

Kendi kendini ilaçlamanın hoş olmayan sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, hastalığın tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır. Bu, erken ve tam bir iyileşmeye katkıda bulunacak ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Augmentin ve Anti-Angin, bademcik iltihabının etkili ajanları olarak kabul edilmektedir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir.

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar hangileridir?

Angina (akut bademcik iltihabı) en uygunsuz anda bir kişiyi etkileyen hoş olmayan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, hastanın acı, boğulma ve sıcaklıktan kurtulma umuduyla, anjina için her türlü çare maddesini sıralamak üzere ateşli bir şekilde başladığından öylesine acı vericidir.