Loading

Boğaz ve larinkste spazm

Spazm adı verilen ağrılı ve ani kas kasılmaları, birçok kişiye aşinadır. Kural olarak, çoğu zaman bacakları "azaltır". Ancak bazen sorun çok daha ciddi. Bu gut spazmları bir sorudur. Aniden ortaya çıkarlar, bir dizi hoş olmayan, bazen de şiddetli semptomlar eşlik eder. Bu fenomenin birçok sebebi var. Herşeye sırayla bakalım.

semptomlar

Boğazda spazmın keskin gelişimi ile:

 • nefes gürültülü ve zor hale gelir;
 • Cilt mavi / döner solgun dönüyor;
 • boyun suşu;
 • Soğuk bir ter ortaya çıkıyor.

Boğazdaki spazmlar nefes almada ve boğulmada bir duraklamaya yol açabilir. Bununla birlikte, bir süre sonra (güçlü değilse) atak dışarıdan müdahale olmaksızın azalır, nefes uzar ve yutma işlevi geri yüklenir. Özellikle ağır vakalarda, kişi bilincini kaybeder, kasılmalar başlar, ağızdan köpük başlar, kalp aktivitesi zayıflar. Saldırı ne kadar uzun olursa, boğulma olasılığı da artar ve sonuç olarak ölüm olur.

Boğazda spazmın başlıca nedenleri arasında:

 • havada irritanlar;
 • bazı ilaçlar;
 • inflamasyon;
 • tiroid hastalığı;
 • sinir temelinde;
 • bir nevroz ile;
 • onkoloji;
 • aort anevrizması.

Eğer boğazdaki spazm, dışsal bir uyarandan (örneğin, yiyecek) kaynaklanıyorsa, bunun nedeni kolayca ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda, eşlik eden semptomları dikkatlice analiz etmek gereklidir:

 1. Solunum yollarının (boğaz ağrısı, larenjit, farenjit) bulaşıcı hastalıkları boğazda spazmları tetikleyebilir. Bu durumda ağrılı yutma, boğuk ses, acı ve terleme eşlik eder.
 2. Spazmların alerjik yapısında nöbetler genellikle diğer alerjik belirtilerden önce gelir: kaşıntı, boğazda yutma, öksürüğe, burun akıntısına, hapşırmaya, gözlerde ovmaya neden olur.
 3. Gastrointestinal sistemin disfonksiyonu ile birlikte bir koma hissi olan mide yanması bir konvülziyondan önce gelir.
İçeriğe geri dön

Yemekle ilgili problemler

Boğazdaki spazmlar yemekle ilişkili olabilir - yemek sırasında veya sonrasında doğrudan ortaya çıkar. Onları yiyebilme yeteneğini kışkırtır - küçük bir parça boğazda sıkışabilir, sindirim sisteminin ve solunum yolunun açıklığını azaltır. Muhtemelen hepimiz balık kemiğinin boğazda sıkışıp kaldığını, bazen de doktorun acil cerrahi müdahaleye başvurduğunu biliyoruz.

Endokrin patolojiler

Larinksin sık spazmı, endokrin hastalıkları gösterebilir. Hasta nefes almakta güçlük çekiyor, yiyecek yutmak zor oluyor. Bu tür semptomlar endokrinolog ile acil konsültasyon ve muayene gerektirir.

Endokrin sisteminin çalışmasındaki belli patolojiler veya başarısızlıklar sıklıkla farinkste ağrılı kramplara neden olur. Bu durumda, tanı bir endokrinolog tarafından gerçekleştirilir ve doktor tedaviyi reçete eder.

psychoneurology

Boğazın bir spazmı da bazı psikopatolojik rahatsızlıklara neden olur. Bu şüpheleri onaylamak veya reddetmek için doktor gerekli teşhisleri gerçekleştirecektir.

Kronik yorgunluk, stresli durumlar, ciddi fiziksel yorgunluk, boğazdan yayılan konvülsiyonlara yol açan ciddi psikososyal anormalliklerin gelişmesine hizmet eder. Çoğu zaman boğazda bir spazm ağza kuruma hissine eşlik eder, nefes zorlaşır, boğaz uyuşur. Bir ses kaybolabilir, bir kişi histerik hale gelir, davranışlarının modeli değişir, sinirlilik ve sinirlilik ortaya çıkar.

Çocuklarda kas krampları

Henüz beş yaşına girmemiş olan küçük çocuklarda laringospazmın büyük gelişimi. Bu, özel bir laringeal ve faringeal innervasyonun yanı sıra, çocuklarda solunum kaslarının çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda boğazda spazmlar daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir, nefes ısırır, öksürür. Bu tür koşullar, güçlü bir kırılma korkusunun sonucudur, ağlamaya başlar, sonuç, genellikle darlık ve akut solunum yetmezliği ile sonuçlanan bir laringeal ödemdir.

Kışkırtıcı faktörler arasında:

 • herhangi bir şeye duygusal tepki;
 • Korku, ağlama, kahkaha;
 • öksürük (alerjik veya catarrhal);
 • alerjenleri dahildir;
 • İlaçlar;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • kalsiyum eksikliği;
 • D vitamini eksikliği
İçeriğe geri dön

Tanı ölçütleri

Konvülsiyonların sıklıkla eşlik eden, ancak kimyasal-mekanik etki ile tam olarak ilişkili olmadığı durumlarda, hastanın duygusal arka planına bağlı kalmadığı takdirde, doktor başarısız bir şekilde kapsamlı bir inceleme yazacaktır.

Spazmlar ile şaka yapmamak daha iyidir, kendinizi teşhis etmek imkansızdır, sadece dar bir uzman bunu yapabilir.

Ana teşhis yöntemleri arasında:

 1. Pharyngoscope. Farinksin görsel muayenesi, boğazdan bulaşma ve özel testler sayesinde doktor boğazını etkileyen olası enflamatuar süreçleri belirleyecektir.
 2. Endoskopi ve fibroözofagogastroduodenoskopi. Gastrointestinal hastalık şüphesi için gerekli olacaktır.
 3. Palpasyon tiroid bezinin patolojisini belirlemeye yardımcı olacaktır. Öyleyse hasta ultrason için sevk edilir, hormonal çalışmalar yapılır.
 4. Azofagogastroduodenoskopi diyafragma hernisini belirleyecektir.
 5. BT, biyopsi, oncomarkers - kanserleri tespit etmek için önlemler.
İçeriğe geri dön

tedavi

Grip spazmı olduğunda, ilk yardımın doğru şekilde sağlanabilmesi önemlidir. Ve ayrıca - hemen bir ambulans çağırın. Doktorların gelişinden önce, havalandırma için pencereleri açın, böylece temiz hava odaya girer; hastayı rahat bir konuma getirin, ona huzur sağlayın, biraz su verin. Bilinç kaybı durumunda, hastanın amonyak buharında nefes almasına izin verin.

Bazen boğazın spazmını rahatlatmak için, arkada çırparak, nefesini tutarak veya kusmadan kaynaklanan yapay olarak yardımcı olabilirsiniz. Eğer nöbet çok uzunsa, banyoya ılık su koyun ve hastanın banyo yapmasını sağlayın - su gerginliği hafifletir, gevşer ve boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur.

Daha fazla tedavi bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır. Spazmaya yol açan nedene bağlı olarak reçete edilir. İnhibisyon ihlalleri durumunda, bir nöroloğa danışmalısınız. Hormonal patolojiler gastroenteroloğun konsültasyonu - endokrinolog, gastrointestinal hastalık müdahalesi gerektirir. Histerik belirtilerde, bir psikiyatristi ziyaret edin.

Önleyici tedbirler

Hiç kimse spazmlara karşı tam olarak sigortalayamaz. Bununla birlikte, temel kurallara uyum, riskleri en aza indirecektir:

 • düzenli olarak açık havada yürümek;
 • tam ve mantıklı yemek;
 • iş, dinlenme, uyanıklık tarzını gözlemlemek;
 • gevşeme prosedürlerini terk etmeyin;
 • Zamanla, mevcut hastalıkları tedavi edin, semptomları görmezden gelmeyin.

Sinirlerin boğazında spazmlar

Ortak konuşmada boğaz kaslarının spazmodik kasılması “boğaz spazmı” olarak adlandırılır. Boğaz kaslarının sıkışması ani, keskin, çoğu zaman keskin bir ağrı ile birlikte görülür. Bir boğaz spazmı rahatsız edici hislere neden olur, boğazda yabancı bir cismin varlığına dair bir his olabilir, "com" denir. Boğazın kas spazmının yaygın nedenlerinden biri, stresli durumlar nedeniyle ortaya çıkan güçlü bir gerginliktir. Nörosis, nevrasteni, depresif durum boğazın kas spazmının görünümünü kışkırtır ve bir "histerik koma" hissi panik ataktan çok önce ortaya çıkar. Çeşitli fobiler, örneğin, acı verici bir korku hali, boğaz spazmları eşliğinde kanser (karsinofobi), asteni, hipokondriyak sendromu - hastalıkları alır. Bir "histerik koma" semptomları olan bir doktora sahip olan hastalar daha sık kadınlardır, daha belirgin duygusallık gösterirler, erkekler sinirlerde boğaz spazmı teşhisi konur, doktora daha az sıklıkla dönerler. Boyun kas spazmının kaynağı da diğer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Sinirlerin yanı sıra boğaz spazmlarının nedenleri

Boğazın spazmı ciddi bir durumdur, bazen acil müdahale gereklidir. Boğaz spazmlarının sinirlere ek olarak nedeni, dış uyaran veya ciddi bir teşhis ve karmaşık tedavi gerektiren diğer faktörler olabilir.

Sık sık tekrarlanan soğuk ve boğaz hastalıkları, streptococcus virüsünün neden olduğu boğaz boşluğunda rahatsızlık verici duyumlara neden olur. Larenjit ve farenjit boğazdaki spastik olayına sebep laringospazmın glottis ve kalın mukusu daralan bir sonucu olarak ortaya çıkabilir nefes borusunu tıkayan, boğulma oluşur. Tiroid bezi azalmış fonksiyonel kapasitesi, yanı sıra boğaz boşluğunda spazm ve bir "koma" duygusu gelişmesine yol açar. Otoimmün hastalıkların daha sonraki aşamalarda Hashimoto ve Grave hastalığı, spastik fenomen katkıda tiroid bezini, artırarak boyun dokusu üzerinde güçlü bir baskı var tereoiditom.

Boğaz spazmının sebebi alerjik bir reaksiyon olup, vücuda girer, alerjen spazm ve laringeal ödem oluşturur, sonuçta boğulma saldırısı, kan basıncında bir düşüş.

Böyle boğazın kas spazmları tetikleyebilir boğaz ilacı Yağlama veya sulama gibi basit sebepler boğaz spazmı vardır. Toz ve zararlı maddelerden oluşan kirli hava solumak, öksürük ve spazm neden olabilir. Normal yorgunluk, güçlü bir fiziksel yük genellikle "koma" hissine neden olur, boyun ve boğaz kaslarının spazmodik kasılması oluşur. Böyle bir bilgisayarda çalışan olarak hareketsiz bir yaşam tarzı lider bir adam, servikal omurganın özellikle osteokondrozis de, "koma" hissi ve boğazın bir spazmı kışkırtan, farenks kaslarında innervasyonunda ihlal olduğunu omurga ile ilgili sorunlar olur.

Sinirler üzerinde boğaz spazmı belirtileri

Boğaz spazmı belirtileri neredeyse aynı şekilde hastalar tarafından tarif edilmiştir. Boğazda sıkışma hissi, boğazda “zulüm” ve “tırma” hissi var, tükürüğü yutmakta zorluklar var. Sonra başlar: nefes almada zorluk, sürekli yutma hareketleri yapma arzusu, katı halde yemek yiyememe. İlk zor görünür de sinirlerin boğaz spazm belirtileri, sert gıda vazgeçmek hastayı zorlayan giderek görünür herhangi bir yiyecek onların durumunu hafifletmek için mümkün olan her şeyi, su ile yıkamak. Yavaş yavaş, genellikle sürekli bir kaygı hissine dönüşen yeme korkusu hissedilir.

Bir ruhsal bozukluğun aktivitesinde belirli bir azalma ile, bir boğaz spazmı belirtileri genellikle kısa bir süre için, tezahürlerini zayıflatır. Bir nüksetme vardır ve boğazda spazmik duyumlar kalıcı hale gelir. Aniden ortaya çıkan şiddetli panik atak, boğaz spazmının ikinci bir versiyonunu provoke edebilir. Nefeste keskin bir bozukluk, boğulma hissine neden olarak, kalbin ağrıları ve sık sık çarpıntılara eşlik eder. Hava eksikliği, ölüm korkusu duygusu yaratır. Bu durumda, kişi, depresyon belirtilerini kötümser bir ruh hali, emekli olma isteği, depresyon ve ağrılılık şeklinde gösterir. Özel bir tür depresyon (somatize), kendisini, herhangi bir endojen ruhsal hastalığın alevlenmesi için tipik olan yutma sürecinin aşılamaz korkusu olarak gösterir.

Spazmların sinir boğazında tedavisi

"Sinirlerden kaynaklanan tüm hastalıklar" ifadesi anlamsız değildir. Vücudumuzun çalışma işlevselliği doğrudan sinir sisteminin sağlığına bağlıdır. Sinir topraklarında boğaz spazmı teşhisi çok zordur. Solunum yolu, sindirim sistemi organlarının ayırıcı tanısı gereklidir, tiroid bezi mutlaka kontrol edilir. Somatik etiyoloji dışında, boğazda spazmların sinir toprağındaki tedavisi psikoterapötik yöntemlerle gerçekleşir. Tedavi süreci karmaşıktır, terapist farmakolojik ve psikoterapötik ilaçlar reçete eder. Doktorun görevi, iç çatışmayı ortadan kaldırmaktır, ilaç tedavisi yönteminin kullanımı nevrotik koşulları normalleştirir, somatize depresyonun semptomlarını ortadan kaldırır, psiko-duygusal kürenin sağlıklı durumuna yol açar.

Tedavi anksiyolitik (sakinleştiriciler) ve psikotropik ilaçlar (antidepresanlar) ile gerçekleştirilir. Bitki temeline sahip ilaçlar tercih edilir çünkü yan etkiler minimaldir. İyi bir sakinleştirici etkisi ve antispazmodik etkisi "Sığırkuyruğun P" imal ilaçlar için bir temel olarak bunları kullanarak, Kedi otu ve Motherwort ise, "Kediotu P" vitamini "C" sen tentürler şeklinde bu otlar kullanabilirsiniz. Sakinleştirici etki ile otlar toplamak, hızlı ve kalıcı bir yatıştırıcı etki elde etmenizi sağlar. Çim mavisi blues tabanındaki ilaç kompleksi "Nervo-Vit", kediotu özelliklerini aşan bir kaç kez yatıştırıcı etkiye sahiptir. Kompleks, yatıştırıcı ve antidepresan özelliklerini uzatan, otsu ananas ve limon balsamı içerir. Herhangi bir tür depresyonun tedavisinde, St. John's wort kullanılır, kalbinde St. John's wort adı verilen doğal bir antioksidandır.

Boğazda spazmların nedenleri

Nadir görülenlerden biri, aynı zamanda, larinksin tehlikeli ihlalleri boğazda spazmlardır. Bu ihlalin nedenleri her zaman açık değildir. Yani, boğazda spazmları olan insanlar, bu durumu ani, nedensiz olarak adlandırırlar. Bir insanın nefes alması zorlaşır, neredeyse konuşamaz. Çoğu zaman, bu tür saldırılar gecenin ortasında meydana gelir. Bunun korku ve bazen paniğe neden olması şaşırtıcı değildir.

Makalenin içeriği

Boğazda spazm ne kadar tehlikeli? Bu fenomenin nedenleri nelerdir? Spazmları periyodik olarak yaşarsa bir kişinin tedavi edilmesi gerekli midir? Bu yazıda bütün bunları konuşacağız.

Spazm nedir?

Spazm veya sözde kramp - bu, kasın keskin ağrısız istemsiz kasılmasıdır. Bacak veya kol kaslarının çoğu bacak kramplarına aşinadır. Boğazın spazmlarına gelince, daha az sıklıkla görülürler. Kramplar, boynun kaslarını ve ayrıca vokal kordları (doğal olarak kas kirişleridir) etkileyebilir.

Ses telleri de dahil olmak üzere, larinksin spazmı, laringospazm olarak adlandırılır.

Ses telleri aniden birleştiğinde, hava akışını bloke ederek larinksin üstüne binerler. Sonuç olarak, kişi ne nefes alamıyor ne de nefes veriyor. Bu durumda konuşmak da imkansızdır, çünkü ses telleri "uymaz" - sadece beyinden gelen sinir sinyallerine cevap vermeyin.

Neyse ki, çoğu durumda laringospazm bir dakikadan uzun sürmez. Ses telleri gevşerken, laringeal lümen genişler ve havayı sızdırmaya başlar. Bir kişi sonunda larenospazmdan sonra ilk nefesi aldığında, bir stridor - gürültülü solunum vardır. Stridorun sebebi vokal kordların tamamen gevşememesi ve soluma sırasında larenksin içinden geçen havanın onları bir engel olarak algılaması ve titreşmesine neden olmasıdır. Birkaç dakika içinde, ses telleri rahatlar ve kişinin nefes alması sağlanır.

Laringospazm, herhangi bir yaşta bir kişide ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman 2 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

semptomlar

Önce laringospazm ile karşılaşan insanlar gerçekten korkunç bir deneyim kazanırlar. Bir saldırı sırasında, solunum bloke edilir, boğulmak üzere olduğu kişi gibi görünür. Hiçbir şey söyleyememe, sadece korkuyu şiddetlendirir. Ama bunun laringospazm olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Larinksin bir kas spazmı sırasında, bir kişi böyle semptomları fark eder:

 • göğüs ve boğazda ağrı;
 • yutmak ve konuşmak imkansızlığı;
 • boğazda bir koma hissi;
 • inhalasyonda ciddi zorluklar;
 • soğuk ter;
 • Saldırının terminal aşamasında - yavaş yavaş normalleşen gürültülü solunum (stridor).

Şiddetli olgularda, larinksin spazmına, vücudun kaslarının krampları, ağzından köpüğün salgılanması, yüzün yumuşatılması ve bilinç kaybı eşlik eder. Güçlü laringospazm ölüme yol açabilir.

Laringospazm Nedenleri

Sağlıklı bir kişinin boğazındaki spazmların görünmemesi gerektiği açıktır. Neden bazı insanlar laringeal kasların kontrolden çıkmasını sağlıyor? Birçok sebep olabilir. Her durumda laringospazm, her zaman sistemik sağlık bozukluklarının bir sonucudur.

Laringospazm ayrı bir hastalık değil, bir hastada gelişen belirli bir sistemik patolojinin klinik tablosunun bir parçası olan bir semptomdur. Spazmların ortaya çıkması, vücuttaki bir şeyin gerektiği gibi gitmediği bir işarettir. Hastaların boğazda tekrarlayan spazmlardan şikayet ettiği yaygın patolojik süreçler arasında aşağıdakileri ayırt edebiliriz:

 1. Gastroözofageal reflü, mideden yemek borusuna yemeklerin tersine girmesidir. Reflü nedeni özofagus ve mide arasında bulunan sfinkter kaslarının zayıflığıdır. Reflü, özellikle aşırı yemede iken sağlıklı bir insanda ortaya çıkabilir. Bebeklerde fizyolojik bir reflü vardır. reflü nadir ataklar insan sağlığını tehdit etmese de, yemek borusunda mide suyu batırılmış düzenli yemek, elde onun iltihabı neden olabilir. Mide suyu larinkse ulaşırsa, kas spazmı vardır - laringospazm.
 2. Larenks (larenjit), özellikle kronik, bronşit, zatürre, tüberküloz vb. Dahil olmak üzere üst ve alt solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları
 3. Aetanya, çeşitli kas spazmlarının periyodik ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. kollar, bacaklar, göz kapakları, vb - tetani Nedeni sırayla ses tellerinin ilgili değil sadece spazmlar, ancak diğer kasların Tetani bir hastanın durumunda D vitamini eksikliği neden olabilir kalsiyum eksikliği vardır
 4. Eser elementlerin eksikliği - magnezyum, potasyum, sodyum.
 5. Vücudun hipersensitleşmesi - bazı maddelere karşı duyarlılık artmıştır. Hiperensitizasyon, alerjik reaksiyonların ve astımın temelidir. Bu durumda laringospazmın tahrişi, tahriş edici veya alerjen inhalasyonunu / yutulmasını provoke eder.
 6. Tiroid bezinin patolojileri - guatr, kistler, vb. Bu tür neoplazmlar, larinksin kaslarını innerve ederek vagus sinirini sıkıştırabilir. Sonuç olarak, larinksin spazmları, parezi ve diğer bozukluklar gelişebilir.
 7. Boyun bölgesindeki onkolojik ve habis olmayan tümörler, vagus siniri sıkarak işini bozabilir.
 8. Nörolojik hastalıklar, ruhsal bozukluklar, stres, panik ataklar (laringospazmın olası psikojenik nedenleri).
 9. Gebe kadınlarda toksisite.
 10. Spazmofili (çocukluk dönemi tetanozu) raşitizmden muzdarip 2 yaşından küçük çocuklarda gelişen bir hastalıktır.

Laringospazm atakı belli durumlarda ortaya çıkar. Spazmın kışkırtıcıları olabilir:

 • toz, kirli hava, alerjenlerin solunması;
 • Boğaz ve burun için sprey kullanımı (endişeler, özellikle, bebekler);
 • bademciklerin ilaçlarla yağlanması;
 • güçlü korku, ve çocuklarda - ve diğer canlı duygular, kahkaha, ağlama, çığlık, vb.
 • soğuk havanın solunması;
 • Çok soğuk sıvıların yutulması.

Ek olarak laringospazm, cerrahi müdahalenin bir komplikasyonu olabilir. Bu nedenle, ameliyatlarda kullanılan anestezi özellikle çocuklarda ses tellerinde azalmaya neden olabilir. Bazı vakalarda laringospazm, hastanın sessizce uykuda olduğu zaman, örneğin, gecenin ortasında, görünürde herhangi bir nedenden dolayı meydana gelir.

Laringospazm nasıl tedavi edilir?

Laringospazm tedavisi 2 ana yön içerir. İlk - başlangıç ​​saldırısını durdurmak ve ikincisi - temel hastalığı gırtlağın normal işini kırmak için tedavi etmek.

Başladıysa boğazda spazm nasıl kaldırılır? İlk olarak, bir ambulans çağırmalısınız. Hasta sakinleşmeye, oturmaya çalışmalı. Nefes al, ani nefesi kesmeden, yavaş olmalı. Temiz havaya çıkmak veya pencereyi açmak daha iyidir. Yüzünü suyla serpebilirsiniz. Bazen atak, boynun hafifçe karıncalanmasını ya da kusma refleksini (dilin köküne baskı yaparak) ortadan kaldırır. Spazm alerjik reaksiyon ile ilişkili ise, bir antihistamin almalısınız.

Saldırı kendi başına gitmezse, tıbbi yardım gerekli olacaktır. Spazm çıkarın kas gevşetici - kasları gevşetici ilaçlar enjeksiyon yardımcı olacaktır. Ayrıca, sinir impulslarının iletimini geri yükleyen% 0.5 potasyum bromür kullanılır.

Laringospazmın ilk saldırısından sonra, bir doktora danışmak ve vücudun tam bir incelemesinden geçmesi gerekir.

Laringoskopi yaptırılması, kalsiyum, magnezyum ve sodyum için kan testi yapılması, tiroid bezinin ultrasonu, gastrointestinal sistemin muayenesi yapılması önerilmektedir. Bundan sonra, altta yatan hastalığın türüne bağlı olarak tedavi atanır.

önleme

Laringospazm olasılığını azaltmak mümkün mü? Bu çıkıyor, yapabilirsin. Temel önleyici tedbirleri sıralıyoruz:

 • Konsantre meyve suları, kahve, yağlı gıdalar ve mide yanması ve geri akışa neden olan diğer ürünlerin kullanımını sınırlayın;
 • Özellikle yatmadan önce aşırı yemeyin (mide doluysa, reflü olasılığı daha yüksektir);
 • Alkol ve sigarayı bırakmak ya da en azından bu maddelerin kullanımını sınırlamak;
 • mide ekşimesine eğilimli iseniz, yüksek bir yastık üzerinde uyku;
 • yeterli süt, süzme peynir ve kalsiyum açısından zengin diğer yiyecekleri tüketin; Diyetin yumurta, yağlı balık, karaciğer ile zenginleştirilmesi de önemlidir - bu gıdalar büyük miktarda D vitamini içerir;
 • nefes egzersizleri yapmak.

Bu nedenle, bu bozukluğun önlenmesi, spazmın ana provokatörlerinden kaçınmanın yanı sıra, kasların normal innervasyonunu sağlayan mikroelementlerin dengesini korumayı içerir. Ayrıca laringospazmın geliştiği majör hastalıkların önlenmesine dikkat edilir.

Boğazda spazm nasıl kaldırılır ve bunun nedeni nedir?

Faringeal kasların spastik kasılmaları da laringospazm olarak adlandırılır ve insanlarda sadece boğazın spazmıdır. Boğaz bölgesinde kasların kasılması aniden, aniden ortaya çıkar ve ağrı eşlik eder. Nedenin boğazındaki kramplar farklı olabilir ve bazen acil bir uzman yardımı gerektirebilir, çünkü bu durum bir yaşam tehdidini bile taşıyabilir.

Laringospazm - Nedenleri

Boğazda spazm, dış uyaranlar tarafından provoke edilebilir ve tam teşhisi ve kapsamlı tedaviyi gerektiren oldukça ciddi nedenlere sahip olabilir.

 • Gıda alımı,
 • Zararlı maddeler içeren havanın solunması,
 • Ilaçların etkisi,
 • Inflamatuar boğaz hastalıkları,
 • Endokrin patologları,
 • Mineral ve vitamin eksikliği,
 • Nörolojik sorunlar.

Yutma sırasında boğazda spazm sıkışmış yiyecek parçaları nedeniyle oluşabilir. Çok kuru veya kaba yiyecek olabilir ve bir balık kemiği boğazda sıkışabilir. Yemek borusu geçirgenliğini bozmak acele yiyecekler veya yemek yerken aktif bir konuşma olabilir. Bu durumlarda refleks kas spazmı vardır. Çoğu zaman, hızla geçer. Bununla birlikte, gıda alımı sırasında laringospazmın nedeni gastrointestinal sistemin patolojisi olabilir. Sonra çoğu zaman spazm bu tür semptomlardan önce gelir:

Eğer tükürük yutulursa boğaz spazmları varsa, o zaman kural olarak acı veya zulüm eşlik eder. Bu tür belirtiler enflamatuar süreçler için tipiktir.

Laringospazm genellikle çok tozlu hava veya tahriş edici maddeler içeren havanın solunması ile kışkırtır. Bunlar boyalar, ev kimyasalları veya mesleki tehlikeler olabilir. Bu vakalarda boğazda kas spazmları doğada alerjik olabilir. O zaman alerjinin başka belirtileri de olacaktır:

İnflamatuvar hastalıkların tedavisi sırasında boğaz kaslarından bir cevap mümkündür. Bademciklerin yağlandığı bazı ilaçlar şiddetli tahrişe neden olabilir ve spazmı teşvik edebilir.

Inflamatuar hastalıklar

Boğazda ve boğulmada güçlü bir spazm genellikle enflamatuar hastalıklar tarafından kışkırtır:

Enflamasyon, özellikle çocuklar için ağrılı olan şiddetli şişmeye neden olur. Spazmanın en sık ani olmasına rağmen, boğazın iltihaplı hastalıklarının olağan belirtileri ile önceleri vardır:

 • yutma ile ağrı,
 • boğaz ağrısı,
 • ses kısıklığı,
 • genel halsizlik,
 • sıcaklıkta yükselir.

Siz veya çocuğunuz bir kez boğaz ağrısı veya larenjit arka planına karşı laringospazm atak geçirdiyseniz, bunun tekrar olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu tür saldırıların tehlikesi, güçlü bir spazmın solunum yollarını tamamen tıkayabileceğidir, ki bu tehlikeli bir durumdur. Bu durumda acil yardım gereklidir.

Boğazda spazm ve öksürük gibi semptomların bir kombinasyonu olabilir. Bu durumda, laringospazm gelişimi, tracheit veya bronşitin arka planında ortaya çıkar. Bu hastalıklar ile şiddetli öksürük, spastik kas kasılmasının meydana geldiği farenksi tahriş edebilir.

Endokrin patolojiler

Hastanın enflamatuar hastalık belirtileri yoksa ve mukoza boğazını tahriş eden hiçbir faktör yoksa, kramplar mevcutsa hormonal arka planın normundan bir sapma olabilir. Sıklıkla, bu organın hiperplazi eşliğinde tiroid bezinin hastalıkları neden olur. Bezin genişlemesi nedeniyle, boğazda bir koma hissi olabilir. Daha sık, endokrin bozuklukları ile, artan sinirlilik, durumun genel bozulma gibi belirtiler vardır. Bu değişikliklerin arka planında boğazda spazmlar varsa, boğulursa, hemen doktora başvurmanız gerekir. Uygun tedavi için tanı gereklidir.

Nörolojik nedenler

Kronik yorgunluk ve stres, şiddetli yorgunluk nörolojik bozukluklara yol açabilir. Bu tür bozukluklar sinir iletimini olumsuz yönde etkiler ve sinir uçlarının duyarlılığını ve yanıtını bozar. Bu nedenle, kas spazmları nörolojik problemlerle ortaya çıkar. Sinir topraklarında boğazda spazm ses kaybı, nefes darlığı, gırtlakta uyuşma ile birlikte olabilir. Kişi aynı zamanda sinirli ve sinirli olur.

Bu duruma çok dikkat etmelisin. Boğaz ile nevrozun spazmı, tiroid hastalıklarının tezahürlerine çok benzeyen koma hissi eşlik edebilir. Bu nedenle tanı, sadece doğru teşhis ile yeterli tedavi mümkün olduğu için önemli bir rol oynar.

Çocuklarda Laringospazm

Boğaz çocuklarının spazmlarından, genellikle 5 yaşın altındaki çocuklar sık ​​görülür. Gerekçeler yetişkinlerde olduğu gibi aynı olabilir, ancak aynı zamanda çocuk yaşlarına özgü spesifik de mümkündür:

 • bir şeye duygusal tepki,
 • korku
 • kalsiyum veya D vitamini eksikliği

Çocuğun faringeal innervasyonu ve çocuklarda kas gelişimi, birçok faktörün boğazın şişmesine neden olur. Prosesin daha da geliştirilmesi spazm, stenoz ve solunum yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Boğaz spazmı ile ne yapmalı

Tam teşekküllü bir tedavi için, bir uzman tarafından atanan bir anket gereklidir. Bununla birlikte, laringospazm beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir, bu nedenle herkes boğazda spazmın nasıl rahatlatılacağını bilmelidir.

 • Hastayı bir hava akımı ile sağlayın ve eksiksiz bir barış yapın,
 • Amonyak kokusunu vermek için
 • Tercihen sıcak bir bardak su verin.

Çoğu durumda bu yeterlidir ve saldırı durur. Bu bir yetişkinse ve durumu yeterince algılıyorsa, o zaman kendine yardım edebilecek. Bazı insanlar, özellikle çocuklar, bu tür saldırılardan çok korkuyorlar, bu yüzden desteğe ihtiyaçları var. Eğer listelenen önlemler yeterli olmamışsa, nefesini tutmaya çalışın, sıcak bir banyo yapın. Bu önlemler spazmodik kasların gevşemesine yardımcı olacak ve spazm geçecek. Daha ciddi vakalarda, larinks ve boğulma darlığı olduğunda, bir sağlık kurumuna başvurmanız veya bir ambulans çağırmanız gerekir.

Faringeal halkın kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spastik kasılmaları keskin bir şekilde ortaya çıkar ve çoğu zaman bir kişide paniğe neden olur. Saldırı sırasında nefes almak çok zordur ve eğer hala korkuya boyun eğirseniz, o zaman boğulma tehlikesi vardır.. Bu tür şartları tekrar tekrar deneyimleyenler, bunun hava erişimini engelleyen bir yumru gibi olduğunu söylüyorlar. Boğazda spazmlara ve bunun nasıl gerçekleşeceğine ne sebep olur?

Boğazda spazmların nedenleri

Farinksin kas kasılmalarını tetikleyen faktörler farklıdır - fizikselden psikolojik. Hasta ciddi bir hastalıktan muzdarip olabilir ya da sıklıkla tekrar eden panik ataklarla rehin tutulabilir. Boğazda spazmın nedenleri şöyledir:

 1. Astım veya ciddi bir alerjik reaksiyon, sıklıkla boğaz kaslarının spazmodik kasılmasına yol açar.. İlk durumda, saldırılar sürekli olarak tekrarlanır ve ikinci durumda böyle bir fenomen patojenle temasta beklenmedik bir reaksiyona dönüşebilir.
 2. Bademcikler apsesi. Böyle bir hastalığı olan bir kişi, boğazda paroksismal spazmodik ağrı hisseder, bu da iyileşmeden sonra kaybolur.
 3. Trigeminal sinirin enflamasyonu. Bu hastalığa, çene kasları ve larenks kaslarının kavşağı eşlik eder, bu da faringeal halkanın bölgesinde bir basınca neden olur.
 4. Boğazda spazm ve boğulma merkezi sinir sisteminin yenilgisinin bir sonucu olabilir. İnme, ensefalopati ve diğer şiddetli durumlar sıklıkla glossopharyngeal sinirin bir lezyonuna yol açar. Sonuç olarak, spazmlar ortaya çıkar, hasta sürekli tükürük ile boğulmak, öksürmek, hava yutmak ve boğulmak üzeredir.
 5. Gastroenterolojik hastalıklar. Olguların larenksinin spazmlarından biri özofagittir. Yemekler mideden hidroklorik asitle geri döndürülür, ancak yemek borusu asidik ortama uyarlanmaz, bu yüzden faringeal halkın kasları büzülür ve korunur. Bu, mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin zayıflığından kaynaklanır.
 6. Tiroid bezi hastalıkları. Genişlemiş bir organ larinksin duvarlarına karşı bastırır, bu da spazmodik ve nefes alma zorluğuna yol açar. Ayrıca onkoloji de böyle bir reaksiyona neden olabilir.
 7. korku ve panik atak nöbetleri eşliğinde olan distoni, depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar gibi nevroz ve takıntılar,.

Spazmaya başka ne sebep olabilir?

Fakat bu, boğazda nefes aldıklarının tüm nedenleri değil. Bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunan anahtar faktör anahtar sudır. Soğuk bir havuzda yıkanmış olan herkes, içine düştüğü zaman, “ruhun üstesinden gelir” diyebilirdi. Ama bu sadece bir duygu değil. Nazofarenks içine az miktarda sıvı bile girdiğinde, üst solunum yolu hemen girişini engeller. Sonuç olarak, vokal kordların spazmı, kalp durmasına yol açar.. Buna "kuru boğulma" denir, bir kişi boğulmadan ölür. Sıcak suda (20 ° C'nin üstünde) bu gerçekleşemez.

Ek olarak, larinksin spazmodik kasılmalarının nedeni, içine düşmüş yabancı bir cisim, örneğin bir balık kemiği olabilir. Bazı durumlarda, boğazda sıkışan yabancı bir nesne sinir liflerinin tahrişini kışkırtır ve rahatsızlığa neden olduğundan tıbbi bakımdan kaçınılamaz. Bu tür fonksiyonel faktörler, anormal olarak kabul edilemez, fakat kemik, aynı zamanda yutulması midye kabuğu veya keskin nesneler fragmanları sadece bu organların duvarına zarar yemek borusu ve mide boyunca daha taşındığında vaka vardı.

Yutulması gereken yiyecek veya ilaçların, yemek borusu boyunca daha fazla hareket etmedikleri ve gırtlakta sıkışıp kaldıklarına dair bir duygu eşlik edebilir. Tabii ki bu imkansız ve ürünler farinksden hemen sonra naklediliyor.

Bu tükürük üretiminin azalmasına kaynaklanmaktadır: Sinir lifleri boğaz halkası hasarlı ve yutma sırasında birkaç saat sürebilen, boğazda hafif ama uzun spazmı almaktadırlar.

Larenksin sıkılması ve nefes alma hissinin olmaması sık görülen misafirlerse ve tek semptomlar değilse, hemen doktora başvurmalısınız. ve tezahürlerinin sebebini tanımlayınız.

laryngism

Çoğu zaman, larinksin kaslarının spazmının ana sebebi laringospazmdır. Bu, nefesin kaybolduğu faringeal halkanın ani bir kasılmasıdır ve nefes almak çok zordur. Bu fenomene ne yol açar?

çocuklar

Laringospazm atak altı aydan 5 yıla kadar olan çocuklarda görülür.. Genellikle aşağıdaki hastalık ve durumlardan dolayı oluşur:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları: bademcik iltihabı, kızıl ateş, boğmaca ve benzeri;
 • ilaçlara, gıdaya, emisyonlara karşı reaksiyona alerjisi;
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile

Çocuğun boğazındaki bir spazm, şiddetli kahkaha ya da korkularda ortaya çıkar, fakat daha sık bu olay paroksismal öksürükten kaynaklanır.. Nefes aralıklı ve ıslık olur ve bebek korkudan gözyaşlarına boğulur.

Boğazda hafif bir spazm ve öksürük birkaç dakika içinde kaybolur, ancak ölümcül bir sonuçla sonuçlanan emsaller vardır. Her neyse, bu çocuğa bir kez oldu ve hızlıca geçti bile - bu da bir doktora görünmek için bir bahane.

Yetişkinlerde

Yetişkinler de bu olguya tabidir. Boğaz spazmı, güçlü bir alerjen veya zararlı uçucu maddelerin etkisine karşı vücudun koruyucu bir reaksiyonudur.. Laringospazm yoluyla, vücut kendisini zehirlenmenin nedensel etkisinden korumayı dener. En hayati tehlike oluşturan durumlar Quincke'nin ödemi ve anafilaksisidir. Bu gibi durumlarda, spazm boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

Aslında, bu reaksiyona neyin sebep olduğunu anlamak hiç de zor değil. Patojen ile temastan hemen sonra ortaya çıkar. Keskin bir kimyasal kokusu ile Çiçek kokular, fabrika emisyonları veya toksik maddeler Eğer aşırı duyarlı olan veya büyük miktarlarda solunması halinde boğaz spazmı neden olabilir eğer. Boğazdaki "topak" a ek olarak, hastalar yetişkinlerde laringeal spazmın eşlik eden semptomlarından şikayet ederler:

 • burun akıntısı şeklinde burun akıntısı ve burun pasajları ödemi;
 • öksürme ve hapşırma;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözyaşı, gözlerde ağrı keser.

Eğer patojen tanımlanır ve ortadan kaldırılırsa ve spazmlar tekrarlanmıyorsa, doktora yapılan çağrı ertelenebilir. Semptomlar gitme ve tekrarlanan saldırılar, bileşik ve şiddetli nefes darlığı ve kısık boğaz eşlik ederse, o zaman hemen bir uzmana ziyaret etmesi gerekir.

tanılama

Çoğu durumda, bir kişi boğazda rahatsızlık ve spazmlardan neden endişe duyduğunu belirleyememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedenleri fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla gerçek etiyolojileri sadece özel bir teşhis yardımı ile tanımlanabilir:

 1. Bir tiroid bezi şüphesi varsa, ultrason alınır ve hormonlar için bir kan testi yapılır..
 2. Bademcik bulaşıcı hastalıklar boğazdan alındığında ve farenjektomi yapılır.
 3. Yabancı bir vücut boğazına girdiğinde, genellikle cerrahi müdahale olmadan yapılması gerekir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme ve boyundaki damarların elektromanyetik incelemesi bir tümör tespit edebilir.
 5. Reflü-özofajit gibi bir gastroenterolojik patolojinin belirlenmesi, endoskopi veya X-ışını çalışması ile yapılabilir.

Nedeni keşfinden sonra, teşhis edilen hastalığı olan doktor, uygun tedaviyi reçete eder. Bununla birlikte, bir kişinin yukarıdaki tüm sınavlardan geçtiği, ancak hiçbir şeyin bulunmadığı görülür. Hasta tamamen sağlıklı, ama buna rağmen, larinksin spazmları tekrar tekrar geliyor. Bütün hata psikojenik bir faktördür ve bu nadir görülen bir olay değildir..

Psikojenik faktör

Birçoğu için, bu bir sır değil, ama birisi bile güçlü bir heyecan sırasında bir hava eksikliği hissi olduğunu hissetti. Ve bu his, sadece bir kişi olumlu duygular yaşadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda korku, şok ve strese boğaz spazmı eşlik eder. Bu neden oluyor?

Vücudumuzda adrenalin adrenal bezleri tarafından üretilir ve korku ya da heyecan sırasında, kalbin daha sık atmasına neden olur. Ancak, Bir stres diğerini takip ettiğinde, bir nevroz ve sonuç olarak bu hormonun kontrolsüz izolasyonuna yol açar.. Bunun için her şey açığa çıkarılmamış, hepsi bireyin duygusallık düzeyine bağlıdır ve hatta kalıtım faktörü de önemli bir rol oynar.

Eşzamanlı semptomlar

Adam derhal şok üzerinde olduğu için, ona neler olduğunu anlamadı ve bir sinir krizi ile, boğazında ve tam nefes önlemek kimseye bir spazmı bağlamaz. Genellikle bir saldırı sırasında, birçok başka belirtiyi gözlemleyebilirsiniz, örneğin:

 • keskin bir artış veya tersine, tansiyonda bir azalma;
 • dışkı ile ilgili sorunlar (hem kabızlık hem de ishal olabilir);
 • onu boğma korkusu nedeniyle yemeyi reddetmek;
 • uyku bozuklukları, uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • apati ve hipokondriya;
 • sürekli sinir gerginliği ve ölüm korkusu;
 • güneş pleksusunda taşikardi ve nabız;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • konaklama spazmı ve görmenin geçici olarak bozulması;
 • bir saldırı sırasında kızarıklık ve terleme;
 • subfebril sıcaklığı ve eğer her iki aksiller havza altında ölçüyorsanız, göstergeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterecektir. (ör., 36.2 ve 37.5);
 • soluk nazolabial üçgen;
 • gözlerin altında asimetrik şişkinlik;
 • ellerin titremesi.

tanılama

Kural olarak İlk kez bu tür reaksiyonlar, 25 yaşına kadar genç asteneli gençlerde ortaya çıkar.. Hasta hemen tüm olası muayenelerden geçmek için acele eder ve daha sonra hiç hasta olmadığı ve tanı koydurucu vejetan-vasküler distoni kusurları tanıdığı ortaya çıkar. Gerçek şu ki, doktorlar, müdahalede bulunan solunumun kaynağını açıklayamayacaklar ve boğazda ve diğer eşlik eden semptomlarda gergin bir "yumru" yu atamayacaklar.

Deneyimli psikiyatristler, bu şekilde, vücudun stres deneyiminden, örneğin sevilen birinin kaybından sonra ayrıldığını iddia eder. Bu, her zamanki uzun süreli depresyon - bu şekilde bir çıkış arayan negatif duyguların uzun süreli bastırılmasının bir sonucudur.. Bu süreçler geri dönüşümlüdür, ancak yaşam boyunca yaşanan nevroz, kendini anımsatır. Nöbetler hava değiştiğinde, yeniden stres yaşadığında, aşırı çalışmalarda ortaya çıkabilir.

terapi

Kurtarma, bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığını ve saldırıda bağımsız olarak korkularını iyileştirdiğini fark etmesiyle gelir.. spazmlar sırt ve boyun sıçrama ve durmuş panik atak için, o kadar pratik öneriler bazı meslekler için sahne, yaşam tarzı, tutku bir değişiklik olarak kabul edilebilir zaman ve durumun anlaşılmasını, sürer.

Ayrıca nevroz içinde, bu konuda literatürü kontrol örneğin, Rus psikoterapist Andrew Kurpatova aralarında bu konuda "korkusuyla çare" ve o larinks mevcut psikojenik etyoloji spazmları açıklanır hangi "vejetatif distoni" bir sürü iş var zarar vermez. Tıbbi uygulamada nevroz ile öldürücü spazmodik kas kasılması gözlenmedi.

Panik ataklar ya da sempatoadrenal krizler birkaç dakika devam eder ve daha sonra sağlık durumu normale döner. Genellikle, hasta sinir sistemini güçlendirmek için sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve vitaminler, örneğin, Gidazepam, Sedasen ve Magne B6 bir reçete yazılır. Kan basıncında baş ağrıları ve atlar varsa servikal ve torasik bölgelerdeki masajın yanı sıra hazırlıklı Tonginal masajını da yazınız.

Larinksin spazmı için ilk yardım

Böyle bir fenomeni, gırtlak kaslarının spastik kasılması olarak tedavi etmek için, kişinin görünüşünün doğasını bilmesi gerekir. Ancak, bir kişi boğulmaya başladığında, teşhis için zaman yoktur ve bir ambulansa varmadan önce, bir saldırının durdurulması ve hayat kurtarılması gerekir:

 1. Öncelikle boğucu kişiyi rahat bir pozisyonda, sağ tarafta daha iyi bir yere koymanız gerekir, böylece tükürükte boğulmaz..
 2. Bundan sonra, özellikle alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir kapalı bitki veya buharlaşan kimyasallar varsa, odayı iyice havalandırın. Temiz hava akışı, ambulans gelene kadar saldırıyı kolaylaştırır.
 3. Hasta bilincini kaybettiyse, dilin solunum yollarını tıkadığını ve ona amonyak kokusu verdiğini kontrol etmek gerekir.
 4. Hastayı sırt üstü yatırırsanız boğaz spazmı daha hızlı olacaktır.
 5. Buna ek olarak, bir kişinin panik yapmamasını ve havayı tutarak daha yavaş ve daha eşit bir şekilde nefes almayı denemelidir.
 6. Bazen yapay olarak tetiklenen kusmuk kitlelerin geri çekilmesi, saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Boğazda spazmın çıkarılması için hiçbir yol olmadığında ve saldırı yoğunlaşmaya devam ettiğinde, sıcak bir banyo yapmak için bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Bunu unutma ciddi hastalıklarda boğulma atağı olabilir. Bu nedenle, bu kişi için ilk defa değilse, spazmı durduracak herhangi bir ilaç bulunmalıdır. Örneğin, eğer astım ise, hasta bu vaka için her zaman bir inhalere sahiptir. Bu bir panik atak ise, o zaman ona bir sakinleştirici vermek gerekir.

tedavi

Şiddetli koşulların tedavisi resüsitasyonla başlar ve ancak o zaman boğulma sebebi tanımlanır.. Kural olarak, en güçlü bireysel alerjik reaksiyonun neden olduğu asfiksi ve Quincke's ödemi.

Yabancı bir cismin yutulması ve özofajitin yok edilmesi nedeniyle larinksin spazmları genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonları ve tonsil apsesi antibiyotiklerle tedavi edilir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve tümörlerin varlığı hormonal ve kemoterapiyi içerir. Her durumda, yaklaşım bireysel olacaktır.

Boğazdaki spazmlar çok çeşitli ve kesinlikle ilgisiz nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar KBB hastalıkları, gastroenterolojik rahatsızlıklar, onkoloji, tiroid bezi hastalıkları ve hatta sinir bozuklukları olabilir. Her durumda, bir kez oldu ya da zaman zaman kendini hissettiriyor, faringeal halkanın spastik kasılmaları - sağlığınızı düşünmek için ciddi bir neden.

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında bir kadının vücudunun patojenlerin etkisine karşı savunmasız olduğu bilinmektedir, çünkü bağışıklık sistemi zayıflar. En zararsız kataral hastalıklar bile, solunum sistemi veya anjinin kronik patolojik süreçlerine dönüşebilir.

Resorpsiyon için tabletlerin yardımı ile boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Boğaz ağrısı anjina dahil ciddi hastalıklara yol açan yaygın bir semptomdur. Önce boğazınıza ne olduğunu ve hastalığın temel nedenini bulmanız gerekir.