Loading

Çocuklarda larenjit belirtisi

Larenjit, boğaz bölümünün yenilmesi ile ilişkili oldukça ciddi bir hastalıktır. Hastalık, hastanın boğaz bölgesinde iltihaplı süreçlerden dolayı sesini tamamen yitirmesi ile karakterize edilir. Özellikle çocuklar için zor.

Bunun nedenleri influenza, soğuk algınlığı, bronşit virüsleri, bakteriler, pnömoni, alerjiler, boğazdaki kimyasalların yutulmasıyla ilişkili tahrişler ve boğaz bölgesine mekanik hasardır. Ek olarak, larenjit oluşturan olumsuz faktörlerden biri, tozun varlığı, nemden yoksun hava, boğazda enfeksiyonlar, kronik solunum bozuklukları olabilir. Çocuklar yüksek risk grubundadır, çünkü vücutları hala zayıf bir şekilde oluşur ve zayıf bağışıklığa sahiptir.

Semptomlar hafif olabilir, bu nedenle doktor bir erkek veya kızın sesini değiştirerek larenjit tanısı koyabilir. Genel olarak, genç bir organizma için, sonuçlar en tehlikeli olabilir, çünkü bu durumda trakea, bronşiyal sistem. Bu durumda, etkilenen çocukların yaşı çok farklı bir aralıktadır. Hastalık, bir yaşındaki çocuklarda ve okul çocuklarında da görülebilir. Her halükarda, hasta ne kadar genç olursa hastalık daha tehlikeli olur.

Larenjit çocuklarda nasıl oluşur?

Hastalığın komplikasyonlarının ilk belirtilerinden biri, larinksin güçlü bir daralması olmayan sahte bir gruptur. Bu durumda bebeğin nefes alması çok zorlaşır. Geceleri şiddetli bir öksürükten uyanabilir, sesi kısılır. Akut evrenin sona ermesinden sonra, semptomlar aynı kaldıkça iyileşme olur, ancak çok daha az belirgindir. Yukarıda belirtildiği gibi, evde tedavi almayın, aksine bir doktor çağırın. Böylece, bir uzman standart tedavi yöntemi olan antibiyotik tedavisi reçete edebilir. Bu, ana görevin inflamasyonu azaltmak olduğunu göstermektedir.

Larenjitli bir hasta için ilk yardım

Eğer doktor gecikiyorsa veya onun yardımı herhangi bir nedenle kullanılamıyorsa, anne-babalar veya küçük bir hastayla oturan diğer insanlar, bir ambulansın gelmesini beklemeden ona yardım etmelidir. En önemlisi, çocuklarda larenjitin başlangıcı ile, panik, muhtemelen yaşam deneyimi ve olumsuz duygular eksikliği ile bağlantılı başlar. Boğazda şiddetli ağrı, nefes almada zorluk, tüm vücutta ısı hissederler.

Yakındaki yetişkinler, çocukların paniklerini durdurmak ve ani hareketlerini önlemek için her türlü çabayı göstermelidir. Onları kollarınızdan uzaklaştırmanız, onları hastalığınızdan uzaklaştırmak için her türlü sevgiyle sakinleştirmeniz gerekir. Çocuklar çok fazla içkiye ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bu mukozayı tahriş edecek çeşitli tatlı içecekler olmamalıdır. Çocuklara ılık su, çay vermeliyiz. Genel olarak, solunum hastalıkları için standart içecek. Ek olarak, larenjit oluşturan bir virüs bir alerjiye neden olabilir. Bunu önlemek için anti-alerjik ilaçlar vermek gerekir.

Böyle bir çözüm zirtec. Yan etkilere neden olmaz ve normalde bir çocuğun vücudu tarafından iyi tolere edilir. Tıbbı aldıktan sonra hasta kişi hardal sıvaları yapmak ve aynı zamanda nemli sıcak bir ortama yerleştirmek en iyisidir. Bunu yapmanın en kolay yolu banyoda. İyi bir sinyal, sabit bir öksürük veya eksikliğidir. Sakin bebek bile uyuyabilir. Ancak, durumundaki bu olumlu değişiklikler yetişkinleri yatıştırmamalıdır. Her halükarda doktora başvurmak gereklidir. Ebeveynler, çocuklarının sağlığının büyük ölçüde acil eylemlerine bağlı olduğunu hatırlamalıdır.

Çocuklarda Larenjit. Tedavi ve önleme.

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Çocuklarda larenjit, larenks yapısının yaşı ve özellikleri nedeniyle erişkinlerden daha akuttur. Bu nedenle, çocukta bu hastalığın tedavisi ve önlenmesi özel bir yaklaşım gerektirir.

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çocuğun organizması her türlü virüs ve çevre koşullarına duyarlıdır, bu nedenle hastalığın birçok nedeni olabilir. Ana nedenler:

1. ARI, akut solunum yolu enfeksiyonları veya daha basit olarak soğuk algınlığı.

Akut solunum yolu hastalıkları genellikle larenjit gibi komplikasyonlara yol açabilir. Rinit içindeki nazofaringeal mukozanın hafif inflamasyonu bile larinkse daha da gidebilir.

2. Bulaşıcı hastalıklar: grip, kızamık, boğmaca, vb.

Vücudun genel depresif hali, yüksek sıcaklık ve enfeksiyon varlığı, mukoza zarının, özellikle de gırtlak mukozasının iltihaplanmasına neden olur.

3. Alerjiler ve alerjik reaksiyonlar.

Alerjilerle birlikte, solunum sisteminin genel ödemi, nefes darlığı, burun akıntısı ve sık öksürük, irrigasyona ve laringeal mukoza ve ses tellerinin iltihaplanmasına neden olur.

Larenjit de bazı çevresel faktörlerden kaynaklanabilir:

1. Çocuğun soğuk havada, rüzgarda, ıslak kıyafetlerde (hipotermi) uzun kalması.

2. Odada çok kuru hava.

Solunum yollarının mukoza zarlarını aşırı derecede arttırır, bu da iltihaba yol açar.

3. Ses tellerinin uzun süreli aşılması.

Çocuğun çoğu kez ağlarsa, çığlık atıyorsa, larinks ve vokal kordların aşırı baskısı ve daha sonraki iltihapları söz konusudur.

Larenjit çocuklarda nasıl oluşur?

Çocuğun daha genç olan larenjitin onun için daha tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır. Her şey çocuğun larenksinin yapısıyla ilgilidir: Bir yetişkinden daha dardır ve mukoza zarı daha hassas ve savunmasızdır. İltihaplı larenks için, ödem, hava yolu lümeninin daraldığı bir özelliktir. Bu, sırayla, nefes alma ve hatta boğulma zorluğuna yol açar. Ayrıca, akut çocuk larenjitleri, ateş, boğuk veya tam ses kaybı, kuru öksürük, yutma ve nefes alırken boğazda keskin ağrı, genel halsizlik ile karakterizedir. Çocuklarda akut larenjit 4-8 gün sürer, kronik - daha az belirgin semptomlarla 3 haftadan fazla.

Çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir?

Çocuk çok küçük (3 yıla kadar) ise, o zaman evde larenjit bağımsız tedavisinde meşgul tavsiye edilmez. Hemen bir doktora görünmek daha iyidir.

Çocuğun yaşı daha büyükse ve nefes almada ciddi problemleri yoksa, çocuk larenjitini aşağıdaki şekillerde bağımsız olarak tedavi etmek mümkündür:

1. Bol sıcak bir içecek.

Çocuğa çok miktarda sıvı verilmesi gerekir: ılık maden suyu, rehidron, mineralli sıcak süt (% 50 ila 50).

2. Boğazın alkali gargaraları: kabartma tozu veya sofra tuzu çözeltisi.

3. Burun solunmasının engellenmemesine dikkat edin. Bu da su ile seyreltilmiş bitkisel kaynatma (adaçayı + okaliptüs + papatya) veya propolis inhalasyon yardımcı olacaktır (bir bardak su üzerinde propolis tentür birkaç damla). Dikkatle burun içinde vazokonstrüktif damla uygulanır: her çocuk uygun değil, alerjik reaksiyonlar mümkündür.

4. Larenjit yüksek ateşle birlikte geliyorsa, çocukta ateş düşürücü ilaçlar vermek mümkündür. Bununla birlikte, vücut ısısı 38-38.5 C'nin altında ise antipiretik tavsiye edilmez. Bu ilaçlar, çocuk organizması için çok agresif olabileceğinden, alerjiye neden olabileceğinden, çocuklara aspirin ve analgin vermeyin. Eczaneler, özellikle çocuklar için geliştirilmiş çok çeşitli antipiretikler sunmaktadır.

Evde tedavi üç günden fazla etkisiz kalırsa, hemen bir doktora başvurmalısınız.

Larenjit nedenine bağlı olarak, tedavi eden doktor antiviral ilaçlar veya antibiyotikler reçete edebilir. Larenjit tedavisinde, alerjiden kaynaklanan antihistaminikler reçete edilir.

Unutmayın ki sadece doktorunuz yukarıdaki ilaçları reçete edebilir.

Çocuklarda larenjit önlenmesi

Çocuklarda larenjitin önlenmesinin ana ölçütü bağışıklığın güçlendirilmesidir. Çocuğun sağlıklı bağışıklığını desteklemek aşağıdaki kurallara katkıda bulunur:

 • Çocuk düzgün ve dengeli bir şekilde yemek yemeli
 • Gün rejimini gözlemleyin ve uyuyun
 • Zihinsel ve fiziksel aşırı yüklemelerden kaçının
 • Fiziksel aktiviteyi sürdürmek (jimnastik, dans, her türlü spor kulübü vb.)
 • Her gün temiz havaya çıkın.

Düzenli sertleştirme sık soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur. Kontrast duş ile yavaş yavaş başlamanız gerekiyor. Ve sonra soğuk su ile yapmak için yumuşak bir şekilde dönün.

Grip ve soğuk algınlığı salgınları sırasında, çocuğunuzun halka açık yerlerde kalma süresini en aza indirin. Bu mümkün değilse, enfeksiyonlardan korunma, tıbbi bir maske takarak, bağışıklığı arttıran ilaçlar kullanarak yardımcı olabilir.

Yukarıdaki kurallara uyulması çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirecek, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklara karşı korunacaktır.

Çocuklarda larenjit var

Çocuklarda larenjit, gırtlak mukozasının iltihabı ile karakterize, boğucu, paroksismal havlama öksürüğü ile sonuçlanan oldukça yaygın bir hastalıktır. Tedavi olmadığında larenjit larinksin stenozu (daralma) ve yalancı krup gelişimi ile komplike hale gelebilir.

Daha sıklıkla okul öncesi çağdaki çocuklarda zayıf bağışıklık yanıtı ve organ yapısının anatomik özellikleri nedeniyle larenjit tespit edilir. Larinksin iltihaplanması, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ve enfeksiyon yayılır ve patolojik süreçte solunum yolunun üst ve alt bölümlerini içerdiğinde ihmal edilen ARVI'nın bir komplikasyonu olarak hareket edebilir. Nadiren, çocuklarda larenjit izolasyon halinde ilerler, bir kural olarak, trakea ve bronşlar hala enflamatuar sürece dahil olur ve laringotraheobronşit ile sonuçlanır.

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çocuklarda gırtlak iltihabının nedenine bağlı olarak şunlar olabilir:

 • Enfeksiyöz (virüs veya bakterilerin neden olduğu);
 • alerjik - potansiyel alerjenlerin (boya, toz, küf) solunmasının bir sonucu olarak gelişir;
 • psiko-duygusal - stres, deneyim, uzun ağlama ya da çığlık bir arka plana karşı geliştirir.

Çoğu zaman viral larenjit, gelişimi kışkırtmak grip virüsleri, parainfluenza, kızamık, Herpes, sitomegalovirüs, adenovirüs çocuklarda görülür. Bakteriyel larenjit daha az görülür ve şiddetli seyrinde farklılık gösterir, çoğu durumda nazofarenksin enflamatuar süreçlerinin bir komplikasyonu olarak gelişir.

Enflamatuar sürecin gelişimi, predispozan faktörlerle kolaylaştırılır:

 • hipotermi;
 • rinit ve SARS;
 • adenoidlerin enflamasyonu;
 • zayıf bağışıklık ve sık soğuk algınlığı;
 • hipovitaminozis ve dengesiz beslenme.

hayvan, çiçekler, kalıplar ile temas yanı sıra, cila, boya, benzin, tütün dumanının dumanı solunduğunda alerjik larinjit çocuklarda ortaya çıkar. Vokal aparatın uzun süreli kullanımı ile larenjit de gelişebilir ve stres veya zihinsel stresin bir arka planına karşı, hastalık laringospazm ile genellikle komplike hale gelir.

Ek olarak, larinksin enflamatuar süreci, midenin içeriğinin özofagusa ve daha sonra farinkse, dokularda tahrişe yol açtığı sindirim kanalı hastalıklarından kaynaklanabilir.

Çocuklarda larenjit gelişim mekanizması

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri, solunum yolunun anatomik yapısı, yani glottisin dar lümeni ve gırtlakın kum saati şekli ile ilişkilidir. Organı saran mukoza zarlarının gevşek olması, çok sayıda kan damarları ile sağlanır, bunun sonucu olarak boğazda bir kan akımı ile ödem yapmak için çok fillerdir. Yetersiz oksijen ve boğaz spazmlarının arka planında, çocuklar genellikle hava yolu tıkanıklığını geliştirir ve solunum yetmezliği geliştirir.

Klinik nedeniyle boynunda kan akışı ve lenfatik drenajı değişikliklere genellikle geceleri gelişmekte hastalığın belirtilerinin yanı sıra üzerinde uyku sırasında solunum hareketlerinin sıklığında azalma arka plan.

Taburun şiddetine ve hastalığın süresine bağlı olarak, çocuklarda larenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir.

Çocuklarda larenjit tipleri

Çocuklarda larenksin iltihaplanması, komplikasyonlarla veya onlarsız olarak, patolojik sürecin kriterlerine ve derinliğine bağlı olarak oluşur, larenjit oluşur:

 • catarrhal - inflamatuar süreç larinksin mukoza zarını ele geçirir;
 • flegmonous - inflamatuar süreç submukozal, kas katmanları, vokal kordlara uzanır;
 • hipertrofik - inflamatuar sürecin arka planına karşı, laringeal mukoza büyür;
 • atrofik - enflamatuar sürecin arka planına karşı ve yeterli zamanında tedavi görmemesi, mukoza zarını inceltmek veya inceltmek için mukoza zarını inceler.

Enflamatuar sürecin prevalansına bağlı olarak larenjit subglottik, diffüz ve laringoteobronşit için ayrılır.

Çocuklarda larenjit klinik belirtileri

Patojenin organ enflamasyonunun klinik semptomlarının ortaya çıkmasına kadar larinks dokusuna girdiği andan itibaren kuluçka dönemi yaklaşık 2-3 gündür. Kural olarak, genç ve okul öncesi çağındaki çocuklar gecenin ortasında larenjitin spontan klinik semptomlarını geliştirirler, yani, akşamları çocuk uykuda sağlıklı kalır ve geceleri hastalık belirtileriyle uyanır:

 • ses kısıklığı, ses kısıklığı;
 • havlayan öksürük kuru;
 • bozulmuş solunum;
 • sıcaklıkta 37.5-38.0 dereceye çıkar;
 • hızlı darbe;
 • cildin solgunluğu.

Çocuk, öksürük ile şiddetlenen boğazda ve göğüsteki bir ağrıdan şikayet edebilir. Tek başına, bir öksürük saldırısı verimsizdir, hastaya rahatlama getirmez ve balgam ayrılığı eşlik etmez.

alerjik reaksiyonlar ya da çocuklar erken genellikle larenjit laringeal stenoz karmaşık yaş, yatkındır Çocuklarda - derhal acil tıbbi bakım gerektiren bir durumdur, aksi hızla hasta ilerleyici solunum yetmezliği ve asfiksi (boğulma). Gırtlak stenozu ile çocuk korkusuyla gözlerin geniş olduğu gece yarısı uyanır, bir söz söyleyemez, sessizce ağlayarak, ağzını geniş açarak havayı yutturur. Hasta acele eder, huzursuz, nefes alıp verir ve nabız hızlanır, inhalasyon sırasında ıslık sesi duyulur, nazolabial üçgen siyanotik bir gölge elde edebilir.

kronik forma hastalık geçişte ses bozuklukları güçlü akımı, ses, ses kısıklığı ve ses kısıklığı, boğaz ve boğaz şikayetler için yorgunluk yük vardır. En hafif süper soğutma veya soğukta, kronik larenjit belirtileri daha akut hale gelir ve daha canlı akar.

Hastalığın teşhis yöntemleri

Teşhisi doğrulamak için doktorun fazla çalışmasına gerek yoktur - yeterli anamnez ve muayene verileri. Larenjitin şeklini ve tipini tanımlamak için hastaya ek araştırma yöntemleri gösterilmektedir:

 • laringoskopide;
 • rinoskopi;
 • otoskopi;
 • lenf düğümlerinin palpasyonu.

Enfeksiyonun etken maddesini ve larenjit kökeninin doğasını tanımlamak için, çocuk larinofarenksin mukoza zarından alınan akıntıların PCR analizi ve bakteriyel kültürüne maruz bırakılır.

Ne zaman larenjit veya soğuk kanamasının ardından çocuklarda sesle uzun süreli devam eden ihlalleri, akışın kronik forma hastalığın geçişi önlemek için gerekli emin istişare kulak burun boğaz uzmanı olmak. solunum yolları, retrofarengeal apse içine yabancı bir nesne ile difteri (doğru krup) komplikasyonu ayırt etmek önemlidir larinks stenozu gelişiminde, anafilaktik şok, temas ile.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Çocuklarda larenjit tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir:

 • ilaç tedavisi;
 • ses dinlenmesi;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • diyet.

Larenjit İlaçları

Hastalığın doğasına bağlı olarak, bebek patojen duyarlı olduğu antiviral ilaçlar veya antibiyotik reçete edilir.

Mukoza zarının şişmesini azaltmak ve laringospazmın gelişmesini önlemek için hastanın yaşa bağlı doza göre antihistaminikler yazması gerekir:

Kuru, verimsiz öksürük saldırılarını durdurmak için, antitüsif ilaçlar reçete edilir:

Havlayan öksürük atakları azalır ve öksürük sıçramaya başlar başlamaz, öksürük ilaçları iptal edilir ve balgam söktürücü çocuğa reçete edilir:

Önemli! Solunum yollarının içinde durgunluk gelişmesine yol açar ve bronş tıkanıklığı ve laringospazma riskini artırır, çünkü aynı anda öksürük kesici ve balgam söktürücü ilaçlar birleştirmek yasaktır.

Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerinde hastada yükseldiğinde, hastaya antipiretik ajan verilmelidir. Okul öncesi genç yaştaki çocuklar için Parasetamol'a dayalı preparatları kullanmak en iyisidir:

Topikal preparatlar

Larenjit ile, aerosoller ve spreyler şeklindeki topikal preparatlar iyidir. Bileşiminde, bu ilaçlar antiseptikler, yumuşatıcılar, anti-enflamatuar ilaçlara sahiptir. Küçük çocuklar için:

İlacın püskürtülmesi sırasında, dağıtıcı, yanağa bebeğin yan yüzeyine doğru yönlendirilmelidir, çünkü eğer boğazına çarpar ve aynı anda ilacı solursa, laringospazm ve hava yolu tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

soluk alma

Çocuklarda larenjit tedavisi için, nebülizör yoluyla inhalasyon iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bu cihazın yardımı ile, ilacı doğrudan enflamatuar odağa vermek mümkündür. İlaçların eczane solüsyonlarının inhalasyonu için ampüllerde, önceden sodyum klorür fizyolojik solüsyonu ile ikiye katlanır.

 • Dekasan;
 • Miramistin;
 • Lasolvan;
 • Pulmicort - laringospazmın giderilmesi ve laringeal ödemlerin önlenmesi için;
 • Berodual - solunum yollarının kaslarını gevşetmek ve laringospazm çıkarmak için bir çözüm.

Çocuklarda akut larenjitin termal inhalasyonu önerilmez çünkü boyundaki ısıya maruz kalmak larinkse kan akışını artırabilir, bu da laringostenosis ve ödem gelişme riskini artırır.

Larenksin akut enflamatuar sürecinden sonra hastalığın yaklaşık 4-5inci gününde, hasta fizyoterapiye tabi tutulabilir:

 • larinks bölgesinde elektroforez;
 • UHF;
 • Boynun UFO ön yüzeyi;
 • fonoforezinin.

Larenjitin evde tedavisi

Evde prosedürler için çeşitli seçenekler var:

 • Sıcak inhalasyonlar (yaklaşık 10-15 dakika boyunca günde 8 defaya kadar). Bu prosedür balgam akıntısı sürecini hızlandırır ve iltihaplanma sürecini ortadan kaldırır. Bunun için çeşitli bitkilerin decoctions kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca kabartma tozu veya şifalı maden suyunu da kullanabilirsiniz.
 • Çok miktarda ılık sıvı kullanılması (günde yaklaşık 10 bardak). Bunu yapmak için, çeşitli otların, meyve içeceklerinin, maden suyunun, ılık tereyağı ve ballı sütlerin süslemelerini de kullanın.
 • Larinksi durulayın. En yaygın tarif, bir soda çözeltisi ile durulanır. Deniz tuzu ile çözelti de uygundur.
 • Servikal bölge ve torasik bölgeye sıkıştırır. Bu gibi kompresler, bir ısınma etkisine sahiptir. Etil alkol dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar ile uygulayın. Sadece votka, ılık bitkisel yağ, porsuk yağı kullanın. Isıtılmış kompresörler, vücut ısısının artması durumunda kullanılmamalıdır.
 • Isınma etkisi olan banyolar. Bu tür banyolar deniz suyunun yanı sıra suda çeşitli bitkilerin (papatya vb.) Eklenmesiyle alınır. Banyo yapmak çok iyi ısıtır ve buharlaşma inhalasyon etkisine sahiptir.

Larenjit tedavisi sırasında, günlük menünüzde keskin baharat ve baharatlardan kaçınmalı, ayrıca sigara içmemelidir. Bütün bunlar laringeal mukozayı tahriş edebilir. Hasta kişinin ağırlıklı olarak bulunduğu odadaki bağıl nem en az% 40 olmalıdır.

Çocukta larinkste stenoz gelişimi için ilk yardım

Bir çocukta darlık larenjitinin gelişmesiyle, bir ambulans ekibinin gelmesinden önce ona acil bakım vermek önemlidir. Eh, eve her zaman ampul ve Pulmicort nebulizatör, ama böyle bir cihaz yoksa temiz hava yapmak için güven verilmelidir laringostenoza çocuk ilk belirtiler, bir battaniye sarılı zaman, giyim zorlayıcı geri. Dikkatsizce, çocuğun yaşı izin verirse bebeğin bacakları sıcak suyla havzaya indirilebilir.

Önemli! Bebeğin dikkatini dağıtmaya çalışın ve ağlamasına izin vermeyin, bu da boğazdaki kan akışını arttıracak ve darlık seyrini artıracaktır.

Hastalığın komplikasyonsuz bir larenjit formu ile prognozu ve doktorun tüm önerilerinin uygulanması olumludur. İyileşme 2-3 hafta içinde gerçekleşir. Bir çocukta sık tekrarlanan larenjitle birlikte, patolojinin hastalığın kronik formuna geçişini önlemek için hastalığın önlenmesi hakkında düşünmek önemlidir.

Çocuklarda larenjit önlenmesi

Çocuklarda larenjit gelişiminin önlenmesi, çocuğun tavrını, dengeli beslenmeyi, ailede elverişli koşulları, ebeveynlerin kötü alışkanlıklarını (özellikle sigara içmeyi) reddederek, açık havada uzun yürüyüşler yaparak çocuğun bağışıklığını arttırmaktır.

Kataral hastalıkların zamanında tedavi edilmesi önemlidir, böylelikle patolojik süreç larinkse yayılmaz. Larenjit bulgularının ortaya çıkmasıyla birlikte yaşamın ilk yılı olan çocuklar, darlığı ve ödem şeklinde komplikasyonların gelişmesine en hassas oldukları için zorunlu olarak hastaneye yatırıldılar.

Çocuklarda larenjit nasıl tedavi edilir

larenjit Larinksin iltihaplanmasının oluştuğu bir hastalıktır.

İçeriden, gırtlak tüm solunum sistemi gibi bir mukoza ile kaplıdır. Solunum sisteminin diğer bölümlerinde olduğu gibi, bu mukoza çeşitli enfeksiyöz ajanlara (virüsler ve bakteriler) maruz kalabilir.

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çoğu zaman, nedenleri şöyledir:

 • Catarrhal hastalıkları - Akut solunum yolu enfeksiyonları olarak da kısaltılan akut solunum yolu hastalıkları genellikle bir virüsün neden olduğu;
 • Bulaşıcı Hastalıklar - kızamık, kızamıkçık, kırmızı ateş, boğmaca öksürüğü;
 • Alerjik hastalıklar.

Bu etkiler larenjit gelişimine katkıda bulunur:

 1. Çocuğun alt soğutması;
 2. Örneğin uzun süreli ağlama veya ağlama ile ses tellerinin aşırı gerilimi;
 3. Uzamış öksürük;
 4. Ağızdan uzun süre nefes almak - sıklıkla eşzamanlı adenoiditli çocuklarda görülür ("burun içinde polipler"). Daha sonra burun görevini yerine getirmez - havayı ısıtmak ve soğuk hava laringeal mukozanın koruyucu işlevlerini zayıflatır;
 5. Çocuğun bulunduğu odada kuru hava - solunum yollarının mukozası kurur, bu da mikro çatlakların oluşumuna yol açar ve enfeksiyonun eklenmesine katkıda bulunur.

Çocuklarda larenjit nasıl akar ve neye benziyor?

Larenjit hastalığın süresine bağlı olarak akut ve kronik olabilir.

Akut larenjit, 7 ila 9 gün arasında ortaya çıkar, kronik larenjitle birlikte, hastalığın semptomları 3 haftadan daha uzun kalır.

Bu yaşta hastalığın seyrini kötüleştiren, çocuklarda larenjit seyrinin bazı özellikleri vardır:

 1. Çocuğun larenksinin yapısı. Çocuklarda, larinks yetişkinlere göre daha dardır. Enflamasyon her zaman iltihaplı bölgeye kan akışı ve "fazla" sıvının dışarı akışının ihlali nedeniyle ödem gözlenir. Aynı zamanda olumlu bir etkiye sahiptir - iltihaplı bölgeye kanla, enfeksiyonla mücadele eden daha fazla lenfosit enjekte edilir. Bu sürecin negatif yönü, iltihaplanmada çocuğun mukoza larenksinin şişmesi, laringeal lümeni daha da darlaştırmasıdır. Ve bu, çocuğun hava yollarından hava geçişinde bir bozulmaya yol açar;
 2. Çocuğun mukoza zarının özellikleri. Çocuklarda solunum yollarının mukoza zarının da kendine özgü özellikleri vardır: bu enfeksiyonun penetrasyonuna gevşek ve kolay şekilde duyarlıdır. Bu, küçük çocukların sıklıkla çığlık atmasıyla sağlanır, bu da vokal kordun aşırı uyarılmasının bağlanmasına yol açar;
 3. Kas bileşeni nedeniyle hava yolu açıklığının bozulması. Basitçe, küçük çocuklarda, solunum yollarının lümeni, solunum yollarının spazmı eklenmesiyle daraltılabilir. Bu, karmaşık bir nefes ve ekshalasyonun bebeği korkutması gerçeğidir ve şu anda solunum yollarının lümeninden sorumlu olan bir kas spazmı vardır;

Bu özellikler, çocuklarda larenjitin, genellikle çocuğun bilincinin ve hatta ölümünün kaybına yol açabileceğinden, acil önlemler gerektiren solunum yetmezliği belirtileriyle ortaya çıkmasına neden olur. Ek olarak, larinks mukozasının özellikleri, herhangi bir enfeksiyonun larenjit gelişimine yol açabileceği gerçeğine katkıda bulunur.

Larengitin en parlak semptomu ses tellerinin şişmesi ve laringeal lümen daralması nedeniyle ses kısıklığı veya ses kaybı ve karakteristik kuru bir "havlama" öksürüğünün ortaya çıkmasıdır. Ek olarak, iltihaplı mukoza çok hassas ve ağrılı hale gelir, bu da bebeğe rahatsızlık verir, çünkü "boğaz ağrısı" soğuk havaya veya soğuk içeceklere dahi maruz kalmasına neden olabilir.

Doktor olmadan yapmak mümkün olup olmadığı

içinde küçük çocuklar larenjit çok hızlı bir şekilde gelişir, ve herhangi bir burun akıntısı çocuğun boğulmaya başlamasını sağlayabilir. Bu nedenle, en az bir kez çocuklarda larenjit tablosunu tam olarak gören ebeveynler, nüksetmesinden korkarlar ve en ufak işaretlerde soğuk algınlığı doktora yöneltilir.

Bu durumda, durumu kontrol altında tutmaya ve paniği önlemeye yardımcı olacağından, çocuk doktorunuzla iletişim halinde olmanız önemlidir. Ve eğer ebeveynler mantıklı davranırsa, o zaman çocuk daha iyi hissedecektir.

Çocuğunuz yaşlanırsa, hastalık daha kolay akar ve durumu kontrol etmek daha kolay olacaktır.

Ancak çocuk, nefes alması zor olduğu için bile küçük işaretler gösteriyorsa, acilen bir ambulans çağırın. Böyle belirtiler olabilir:

 • Solunum sırasında ıslık görünmesi;
 • Çocuğun ağlaması;
 • Çocuğun dudaklarında siyanoz;
 • Korku ve korku (durumu daha da kötüleştirebilir);
 • Çocuğunuz tedaviye tepki vermez, ancak sadece ağır nefes alır;
 • Çocuk bilinçsizdir.

Bir çocukta larenjit tedavisi

Çocuğunuz hastalanmaya başlıyorsa ve solunum ihlali belirtileri, sahip değil, tedavi evde yapılabilir.

Soğuk algınlığının ana semptomlarıyla savaşmayı amaçlamalıdır.

 1. Bol içecek. Bu zehirlenme ile mücadele için gerekli bir şarttır. Sıcak bir alkali içecek (Borjomi, Regidron, Electrolyte) vermek en iyisidir. Ama sütün balla dikkatli kullanımı, çocuğun enfeksiyon sistemiyle mücadelede yer alan enzim sistemlerine yük olduğudur. Isı kasların gevşemesine yardımcı olur ve soda iltihabı hafifletir;
 2. Burundan serbest nefes aldığınızdan emin olun. Deniz tuzu ile inhalasyon yapabilirsiniz. Çok dikkatlice, çeşitli otlar temelinde burun damlaları tedavi etmek için gereklidir. Çocuk, bileşenlerden birine alerjik olabileceğinden, bu durum sadece durumu kötüleştirecektir. Vazokonstrüktör bileşenleri temelinde damlalar bağımsız olarak da verilmemelidir - tüm vücutta bir vazospazmaya neden olabilir ve sadece burun mukozasında değil, çocukta istenmeyen etkilere yol açabilir. Böyle bir tedavi doktor tayin etmeli;
 3. Sıcaklık sadece 38,5C'yi geçerse antipiretikler verin. veya çocuk tarafından çok zayıf bir şekilde tolere edilir. Sıcaklıkta hafif bir artış, enfeksiyonla mücadele bağışıklığının bir işareti olduğundan ve tedavi gerektirmediğinden. Küçük çocuklar böyle antipiretik ilaçlar, aspirin ve analgin vermemelidir. Aspirin sıklıkla, nefes darlığı olan çocuklarda alerjik reaksiyona neden olur. Ve analgin, sıcaklığı kendi başına azaltmaz - diğer antipiretik ilaçların etkisini artırır. Çocuklar için mum ve şurup şeklinde özel şekiller vardır. Çocuğunuz için hangisi en iyisi ise - doktorunuz size söyleyecektir;
 4. Hastalığın yükselmesi ve belirtileri 3 günden uzun kalırsa, ya da çocuğun daha da kötüye gittiğine dair işaretler vardır - bu, acil bir doktor çağırmak için bir fırsattır;
 5. Sakin ol ve çocuğu sakinleştirmeye çalış Acil olarak doktorunuza başvururken, dispne gelişimine dair herhangi bir belirtiyle.
 6. Küçük çocukların tedavisi larenjit belirtileri ile sadece tıbbi personelin gözetimi altında bir hastanede yapılmalıdır. Bunun nedeni çocuğun durumunun hızla bozulabilmesi ve evde başa çıkmanın daha zor olacağıdır.

larenjit Birçok hastalığa eşlik eden bir durumdur. Çocuğun bağışıklığını korumak için, belirli hijyen kurallarına sürekli olarak uymalısınız:

 1. Çocuk gün rejimi;
 2. Tam beslenme;
 3. Zihinsel ve fiziksel aşırı yüklenmelerin önlenmesi;
 4. Süper soğutma ve aşırı ısınmanın önlenmesi;
 5. Temiz havada düzenli yürüyüşler yapar ve hava şartlarının yürümesi gerekmese bile - sadece sokakta bir süre dışarı çıkabilirsiniz;
 6. Çocuğun odasında en uygun sıcaklık ve nem;
 7. Kronik enfeksiyonların odaklarının giderilmesi.

Bu, çocuğun organizmasının hastalıklara karşı iyi bir direncini oluşturmasına izin verecektir.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Çocuklarda Larenjit - Gırtlak iltihabı. Aynı zamanda, ses telleri şişer, ses kısılır, cızırdar ve tamamen kaybolabilir.

yayılma

Hastalığa en duyarlı olanlar 2 yaşın altındaki çocuklardır - larenjit her üçte bir oranında bulunur. Risk grubunda, alerjik hastalıklar, obezite ve artmış timüs bezi olan çocuklar. Kronik larenjit, 10 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür.

Tozlu ve kirlenmiş sanayi bölgelerinde yaşayan çocuklar, ana karayolları, kavşaklar ve endüstriyel tesislerin yakınında en fazla sayıda vaka görülmektedir.

Hastalıkların zirvesi ilkbahar ve sonbaharda görülür, sıklıkla larenjit soğuk algınlığı ve gribin arka planına karşı gelişir.

Pediatrik nazofarenks henüz dışarıdan mikroorganizmaları ihtiva etmek için yeterince gelişmemiştir. Sonuç olarak, patojenik mikroflora hızla aşağıda nüfuz eder. Enflamasyonun neden olduğu mikroplar hava yollarının sıkılmasına neden olabilecek şişmeye neden olur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık ağırlaşabilir.

Larenjit araştırması bin yıllık bir tarihe sahiptir. Larenksin iltihaplanması, Hippocrates (MÖ IV), Galen, M.Ö. ilk açıklamayı yaptı. "Krup" terimi, terminolojide 1765'te tanıtıldı.

Difteri ile ortaya çıkan Krup, doğru ve diğer enfeksiyonlarla - yanlış olarak adlandırıldı. Şimdi bu bölüm ilgili değil.

Hastalığın nedenleri

 • Virüsler (influenza, parainfluenza, adeno- ve RS virüsleri) larenjit vakalarının ezici bir çoğunluğuna neden olur (% 90'a kadar);
 • bakteriler (stafil, strepto-pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa) - nadiren akut larenjitin nedenleri haline gelirler, fakat enfeksiyona bağlılıkları şiddetli ve uzun süreli bir hastalığa neden olur;
 • yüksek, histerik çocukça bir ağlama, akut larenjitin ana nedenlerinden biridir;
 • zararlı maddelere maruz kalma - tozlu, gazlı hava;
 • alerjik reaksiyonlar - toz, boya ve vernik malzemeleri, hayvan kılı.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit belirtileri

Akut akım

Çocuklarda akut larenjit - Aniden ortaya çıkan ve hızla gelişen iltihap.

 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, kabalık var. Tam bir ses kaybı gözlemlenebilir;
 • hastalığın başlangıcında öksürük - kuru, havlayan, boğucu, sonra - ıslak, balgam çıkarma balgam ile;
 • burun akıntısı;
 • Sıcaklık artışı (her zaman değil) - muhtemelen 40 ° C'ye kadar Hafif durumlarda, sıcaklık yükselmeyebilir;
 • zorluk, nefesin hızlandırılması - laringeal ödem nedeniyle;
 • Boğazda ağrı, kuruluk ve boğulma.

Kronik Akım

Çocuklarda kronik larenjit - Periyodik alevlenmelerle uzun bir hastalık.

 • Ses kısıklığı, sesin değişmesi;
 • boğazda koma, terleme ve kuruluk hissi;
 • öksürük - farklı, sürekli sessiz öksürükten acı verici boğucu nöbetlere kadar.

Bir alevlenme ile - sıcaklık, yorgunluk, baş ağrısı bir artış. Remisyon olduğunda - semptomlar hafiftir, alevlenme ile - yoğunlaşır.

Çocukların çeşitleri ve özellikleri

 • Catarrhal larenjit - tedavisi kolay, en yaygın olanı;
 • hipertrofik larenjit - sıklıkla oluşur. Mukoza zarının hiperplazisi ile farklılık gösterir;
 • hemorajik larenjit - larinks ve ligament astarında kanamalar, balgamdaki kan damarları;
 • difterit formu - bademcik iltihabı larinkse geçer;
 • phlegmous larinjit - larinks, perikondriyum, ligamentlerin kas ve submukozal tabakalarının inflamasyonu ile karakterize, ağır ancak nadiren ortaya çıkan bir form;
 • Stenosing larynjit, en tehlikeli çeşittir (yalancı krup). Hava yollarının daralması, oksijen sıkıntısının hızlı gelişmesi, nazolabial üçgenin siyanozu ile farklılaşır. Hemen hastaneye yatış ve bazen de resüsitasyon gerektirir.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

 • Anamnez koleksiyonu - belirtilerin oluşumu ile inceleme, larinksin kızarıklık oluşumu;
 • laringoskopi - ödem saptanması, mukozada kanamalar, vasküler paternin güçlendirilmesi, kalınlaşma ve ligamentlerin tamamlanmamış kapatılması için bir el feneri olan bir laringoskop yardımıyla inceleme;
 • farmakoskopi - özel aydınlatma altında farinksin incelenmesi;
 • Rinoskopi - özel aynalar aracılığıyla burun boşluğunun incelenmesi;
 • Larenks (virolojik, bakteriyolojik) - hastalığın etken maddesini oluşturmak için kızarma çalışması.
İçindekiler ↑

Ayırıcı tanı

Larenjitin difteri, yabancı cisim, petrolojik abse, papillomatozisden ayırt edilmesi gerekir. Difteri ile, bademciklerde ve etraflarında bir baskın vardır, asfiksasyon yavaş yavaş gelişir, yüksek sıcaklık ve servikal lenf düğümlerinde bir artış ile. Yutma süreci ile solunum zorluğu, öksürük ve boğuk ses eksikliği ile karakterizedir.

Larinkste yabancı bir cisimle, oyunlar veya yeme sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar. Kusmaya kadar öksürme. Farklılaşmadaki başlıca rol laringoskopiye aittir.

Larinksin uzun süreli ses kısıklığına karşı papillomatosisi ile birlikte, ilerleyici solunum zorluğu yavaş yavaş gelişir. Farklılaşma için laringoskopi verileri kullanılır.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Genel kurallar:

 • Hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması (daha sık olarak - influenza veya ARVI tedavisi);
 • katı yatak istirahatı;
 • odadaki taze nemlendirilmiş havanın sağlanması;
 • sessizlik modu - mümkün olduğunca az konuşun, fısıldayamazsınız;
 • sıcak bol içecek (bitkisel decoctions, ballı süt);
 • Diyet - gıda, tüm baharatlı, tuzlu, baharatlı, alerjen ürünleri hariç, sıcak olmalıdır.
İçindekiler ↑

Akut kurs tedavisi

Çocuklarda akut larenjit bir dizi önlemle tamamen iyileşir:

 • Soluma - ilk 2 saatte bir, 5 dakika boyunca, daha sonra - daha uzun aralarla;
 • sıcak kompresler - boyunda veya ılık fularda;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - spreyler formunda (Miramistin, Geksoral) veya resorpsiyon için tabletler (faringosept, strepsils);
 • antibiyotikler - bakteriyel enfeksiyon için bir doktor tarafından reçete edilir;
 • öksürük (libeksin, ot);
 • balgam söktürücü ilaçlar - balgam deşarjını kolaylaştırmak için (termopsis, lazolvan, bromhexine, ACC);
 • antihistaminikler - çocuğun ödemini ve sakinleşmesini azaltmak için (klaritin, zodak, cetrin);
 • ateş düşürücü - 38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta (panadol, ibufen, efferalgan);
 • fizyoterapi (elektroforez, UFO, UHF).

Hafif tedavi

Evde üretilen, genel kurallara uyulması ve gerekliyse - semptomatik tedavi:

 • Alkalik çözeltiler (sodyum klorür veya alkali maden suyu) ile inhalasyon, vazokonstriktör;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • UHF tedavisi;
 • antiseptik spreyler ve emilim için preparatlar.

ılımlı

Tedavi bir hastanede yapılır. Tedavi kullanır:

 • Inhalasyon hidrokortizon;
 • ne zaman asfiksi - intravenöz glukokortikoid enjeksiyonu;
 • entübasyona ya da trakeotomiye giden solunum güçlüğü artmaktadır.

Şiddetli derece

Tedavi sadece bir hastanede. tarafından kullanılan:

 • Antibiyotikler (amoksiklav, seftriakson, azitromisin);
 • antihistaminikler ve diüretikler;
 • kortikosteroidler;
 • Bir apseyi oluştururken, açılışına başvurur;
 • Stenozda artış - acil trakeotomi.
İçindekiler ↑

Kronik seyrinin tedavisi

Genel kuralların ve semptomatik tedavinin bir kombinasyonu kullanılır:

 • Alkali çözeltiler ile inhalasyon;
 • antiseptik spreyler ve emilim için tabletler;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • remisyon dönemlerinde fizyoterapi: UFO, UHF, sollyx, elektroforez;
 • hiperplastik alanların lazerle çıkarılması, ultrason.
İçindekiler ↑

fizyoterapi

 • Larinks bölgesinde elektroforez - sabit düşük frekanslı bir akıma sahip ilaçların (novokain,% 5 kalsiyum klorür) girişi.
 • UV - ultraviyole kullanımı, oksijen emilimini artırır, enfeksiyonun direncini artırır. Bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • UHF - yüksek frekanslı ultrason, temas etmeyen bir şekilde davranır. Enflamatuar süreçlerde en etkilidir.
 • Sollyx - yapay bir ışık kaynağının hareketi boynun ön yüzeyine yönlendirilir.
İçindekiler ↑

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

En etkili çözüm. Inhalasyon yardımı ile, larinks, larenjit, akut bronşit eşlik edebilir öksürük kolaylaştırmak için daha da nemlendirilmiştir. Doktorun talimatlarına göre, solumaya anti-ödem ve antiseptik ajanlar eklenir. Uçucu yağlarla inhalasyonlardan kaçınılmalıdır.
İnhaler, nebulizerler yardımıyla inhalasyon yaparlar.

Halk ilaçları ile tedavi

soluk alma:

 • Patates buharı Rafine edilmemiş patatesleri pişirin, nane veya papatya üzerine koyun. Buharı 10 dakika boyunca soluyun;
 • sarmısak. Sarımsak ince doğranmış ve hastanın odasının etrafında yatağının etrafına yayılmış;
 • sıcak buhar. Sıcak suyu açın ve banyoyu buharla doldurun. 15 dakika boyunca oturun.

durulama:

 • Pancar ve patates suyu;
 • bal (1 kaşık kaynar su içinde çözülür);
 • otlar infüzyonları (calendula, adaçayı, papatya, meşe);
 • Soğan kabuğu kaynatma.

Burun durulama:

 • otlar infüze;
 • deniz tuzu veya soda çözeltisi (su bardağı başına 0,5 yemek kaşığı).

Oral uygulama için:

 • Kaynamış su ile muz yaprakları demlemek 2 kaşık yaprakları, ısrar ediyorlar. Öksürükte içmek için;
 • Ballı havuç suyu - anti-inflamatuar ve onarıcı.
 • kurutulmuş elmaların bal veya havuçla kaynatılması - ses kısıklığı ile.
İçindekiler ↑

Evde çocuklarda larenjit tedavisi


Evler komplike olmayan larenjit formlarını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Genel kuralların, tıbbi ve halkın tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Hastalığın önlenmesi

 • Kişisel hijyen;
 • soğuk algınlığı olan hastalarla temas dışı bırakılması;
 • Bir çocuğun temperlenmesi aşamalıdır;
 • Çocuğun aşırı soğutmasına izin verilmemelidir, soğuk mevsimde bir eşarp ve şapka gereklidir;
 • evde temizlik, taze ve nemli hava bakımı.

Ikincil koruma:

 • Nazofaringeal hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Çocukluk hastalıklarına karşı aşılama;
 • zararlı maddelerle (kirli bir bölgede yaşamak) zorla temas halinde - periyodik koruyucu inhalasyonlar.
İçindekiler ↑

görünüm

Akut komplike olmamış larenjitli çocuklarda, uygun bir prognoz. Zamanında tedavi 2 hafta sonra hastalığı unutmanızı sağlayacaktır. Tedavide ihlaller (genel kurallara uyulmaması) ve sık sık larenjit oluşması durumunda, hastalığın kronik formu gelişebilir. Sıkılaşan formun gelişmesi ile prognoz, tedavinin güncelliğine bağlıdır, aksi takdirde larenksin stenozu asfiksi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Yararlı video

Çocuk larenjitleri (özellikle de stending formu) bu videoda derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır:

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Çocuklar larenjit nasıl gelişir?

Çocuklar solunum sisteminin çeşitli hastalıklarına en hassas olanlardır. Enfeksiyon nedeniyle, nazofarenksin mevsimsel etkileri, patojen mikroflora doldurulur. Kötü amaçlı bakteriler ilk önce larinkste, daha sonra trakeada bronşlarda görülür. Kural olarak, çocukların larenksi hemen alev almaz. Her şey soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı ile başlar. Bu dikkat çekicidir, laringeal ödem çok tehlikelidir, çünkü boğulma krizine yol açar. Viral, bakteriyel stenoz - 3-7 yaş arası çocuklar için tipik olan oldukça yaygın bir fenomendir. İlk belirtilerdeki ebeveynlerin ilk yardım sağlamaları çok önemlidir. Hastalık ne kadar tehlikeli? Hangi komplikasyonlar beklemek?

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Akut formların gelişiminin nedeni bakteriler, virüslerdir. Çoğu zaman stafilokok, difteri bacillus, parainfluenza'dır. Kronik form, sabit bir bağ dokusu, güçlü bir öksürük, sık soğuk algınlığı ve tozlu bir odada uzun süreli kalma durumunda gelişir. Bazı çocuklarda, mukoza alerjiler nedeniyle iltihaplanır.

Doktorlar, çocuklarda larenjitlere yol açabilecek faktörleri tanımlar:

Çoğu zaman, hastalık solunum-viral bir enfeksiyon tarafından provoke edilir. Bir çocuk parainfluenza virüsü, influenza ile enfekte olduğunda inflamatuar süreç gelişir. Viral larenjit ile çocuk zayıflar, sıcaklığı yükselir, burun akıntısı, güçlü kırmızı boğaz vardır. Bu semptomlara ek olarak, ses değişebilir, öksürük kuru, verimsiz, havlamaya başlar. Viral larenjit sıklıkla kızamık, kızamıkçık, suçiçeği hastalığı nedeniyle gelişir.

Enflamatuar süreç ilk olarak mukoza zarını etkiler, daha sonra konuşmadan sorumlu olan bağlara gider, bu nedenle akciğerlere hava girişi ile ilgili problemler vardır.

Kural olarak, çocuğun başında burun akıntısı vardır, daha sonra dayanılmaz kuru öksürük, endişeli bir ses hakkında endişelenir, hatta bazen kaybolur. Hastalık genellikle boğulma saldırılarından rahatsız olduğunda, bazı durumlarda, solunum güçlükleri.

Larenjit aniden, genellikle sabah ortaya çıkar. Çocuk bir şeyden korktuğunda hastalık kötüleşebilir. Dikkatlidir, her çocuğun sinirsel heyecanı, solunum işlevi ile yakından ilişkilidir, bu nedenle çocuğun mutlak sakin bir duruma gelmesi gereklidir.

Çocuklarda böyle temel larenjit belirtilerini ayırt edebiliriz:

 • Yüksek sıcaklık, ancak 39 dereceden fazla yükselmez.
 • Solunum sığ, ağır.
 • Bir kişi soluduğunda, bir düdük duyulur.
 • Hasta sesini veya hırıltısını kaybeder.
 • Havlayan, çok kuru öksürük.
 • Utangaçlık, endişe.
 • Larinkste yanma hissi.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Ağız çevresindeki mavimsi cilt (boğulma durumunda).

Çocuklarda larenjit kronikleşirse, bu hoş olmayan belirtiler ortaya çıkar:

 • Catarrhal - yorgunluk, ses kısıklığı, büyük miktarlarda balgam öksürük ile ayrılır.
 • Hipertrofik - tam ses kaybı, şiddetli öksürük.
 • Atrofik - ses kısıklığı hariç, balgamda kan görülebilir, çünkü kişi zor öksürür.

Hastalık çok şişmiş larinks olduğunda, bu durumun yanlış krup olduğu söylenir. Acil olarak yardıma ihtiyacı vardır, çünkü solunum zorlaşır, hasta oksijen kaybeder, çünkü laringeal lümen daralmaktadır.

Hastalık tetiklenmezse, zamanında tedavi, balgam 3. günde emekli olmaya başlayacaktır. Akut larenjit bir hafta içinde tedavi edilir, tüm doktor tavsiyelerine uyursanız, ses moduna uyun.

Kronik form her çocukta farklı şekillerde kendini gösterir, her şeyin ne kadar zor olduğuna bağlıdır. Bazen yoğun tedaviye ihtiyaç duyulur, traki- tomozlar yerleştirilir - resüsitasyon bölümünde tiroid bezinin altında bir kesim yapılır, orada solunum tüpü konur.

Larenjit sonrası prognoz çoğu durumda pozitiftir. Sinir sistemi nihayet kurulduktan sonra, gevşek bir subukoz tabakası kaybolur, hastalık geçer.

Çocuk öksürüklerinde rahatsızlığın fark edilmesi, dikkat edilmesi kolaydır. Çoğu zaman, öksürük çok kuru, havlıyor ve ses değişiyor, çünkü bağlar çok iltihaplı hale geliyor. Atrofik larenjit, kanlı kabukların çıktığı dayanılmaz bir öksürükten rahatsız olur.

Ancak, yüksek ateş, nefes alma problemleri eşlik eden öksürük havlaması, gürültülü bir nefes duyabiliyorsunuz, ayrıca siyanoz var. Bazı bebekler bilincini yitirirler, genellikle solunum aktivitesini durdururlar - bebeğin larenjitin (yalancı kabuğu çıkarılmış) akut bir kaplamasına sahip olduğu belirtilir. Dudakların yakınındaki bölge mavimsi olur. Catarrhal tipte çocuk biraz öksürür.

Lütfen havlayan öksürüğün en tehlikeli olduğunu unutmayın. Mukozadan iltihaplanma, ligamentlere yayılmaya başlar ve daha sonra laringeal lümen azalır. Mukoza tabakası şiştikten sonra, viskoz balgam birikir, havanın vücuda girmesini önleyen kurutma kabukları oluşur.

Sahte kubbeli durum, öksürük havlaması, ilhamda gürültü, seste ses kısıklığı ile karakterizedir. Göğüs kasları, çocuğun interkostal kaslara çekdiği ilham sırasında en çok acı çeker. Çocuklarda larenjit başlangıcında aniden gece meydana geldiğini belirtmek gerekir. Semptomatik, hızla gelişir - oldukça birkaç saat, bu durumda durum kötüleşir. Önemli! Bu durumda, çekinmeden, hemen ambulans çağırmanız gerekir. Ambulansı beklerken, çocuğunuzu her şekilde sakinleştirmelisiniz, gırtlaklarınıza sarı kart koyabilirsiniz.

Bu semptom hastalığın nasıl ilerlediğine bağlıdır. Bazen sıcaklık 39 dereceye kadar çıkabilir. Bu durumda, yanlış bir krup koşulu ortaya çıkar. Çoğu zaman, sıcaklık bakteriyel, viral bir enfeksiyon için tipiktir, dolayısıyla endişelenmenize gerek yoktur. Sıcaklık yükselmediğinde çok endişe duyuyorsanız, vücudun savaştığını ve antibakteriyel ilaçların etkisini güçlendirdiğini gösterir. Çocuğunuza sıcak içme ve yatak istirahati konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Boğazın mukoza zarı iltihaplandığında, hastalık periyodik olarak şiddetlenir ve kronik form teşhisi konur. Bu durumda, mukozanın hipertrofisinden söz ederler. Sık sık soğuk algınlığı, bir öksürük tarafından tetiklenir, hepsi ciddi bir komplikasyonla sonuçlanabilir.

Kronik larenjitin gelişimini hangi faktörler kışkırtır?

Önemli! Çoğu zaman, kronik form akut larenjitden sonra gelişir. Çeşitli temel formlar ayırt edilebilir: hiperplastik, kataral, atrofik.

Dikkatinizi çekeriz, neredeyse her zaman tedavi için hastaneye gönderilen çocuğun kronik formunun alevlenmesiyle.

Sadece bir uzman doğru teşhis yapabilir. Ana tanı yöntemleri şunları içerir:

 • Laringoskopi sırasında, larenks özel bir alet kullanılarak incelenir. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.
 • Alevlenmeye neden olabilecek komorbid hastalıkları tanımlamak için tıbbi öykü üzerine bir çalışma.
 • Bir bakteriyel viral enfeksiyonu belirlemek için genel bir kan testi.
 • Bakteriler üzerinde balgam muayenesi.

Hastalık zamanında tedavi edilmezse, her şey bitebilir:

 • Larinksin benign tümörü.
 • Polipler, kistler.
 • Pnömoni.
 • Havanın akciğerlere girdiği darlık ile laringeal lümen daralmaktadır.
 • Ses kaybı.
 • Boyun flegmonu.

Kendinizi tehlikeli, ciddi komplikasyonlara karşı korumak için hemen bir doktora danışmalısınız, gerekli tedaviyi reçete edecektir.

Alevlenmeyi önlemek için, doktora zamanında gitmelisiniz. Bu kurallara uymak da çok önemlidir:

 • Pencereyi aç, odaya temiz hava girmeli.
 • Mümkün olduğunca sık, bebeği iç, mineral, alkali su, soda çözeltisi - su (litre) + soda (çay kaşığı) vermek en iyisidir.
 • Özel bir cihaz kullanarak havayı sürekli nemlendirin, aküye ıslak havlu asabilirsiniz.
 • Çocuğu bir buhar banyosunda çalıştırınız, sıcak suyu açmanız yeterlidir.

Kural olarak, doktor UHF'yi atar, menüyü tamamen revize eder, gıdayı daha da rahatsız eden yiyecekleri hariç tutabilir. Aynı zamanda bu tür terapiler de kullanılmaktadır:

 • Fizyoterapötik prosedürler.
 • Kompresör kullanımı.
 • Soluma.
 • Ödemenin giderilmesi için hazırlıklar.
 • Antihistaminikler.
 • Bağışıklığı mükemmel şekilde güçlendiren öksürük preparatları.
 • Antibakteriyel preparatlar.

Kronik larenjitden kurtulmanın imkansız olduğuna dikkat çekiyoruz. Ancak, kesinlikle tıbbi önerileri takip ederseniz, alevlenmeyi önleyebilirsiniz.

Önleyici tedbirler şunları içerir: bağışıklık sisteminin sürekli güçlendirilmesi, sertleştirilmesi, uygun ve dengeli beslenmesi. Çocuğun alerjenlere rastlamaması için her şeyi yapmak çok önemlidir. Ayaklarınızı sıcak tutun, çocuğunuzun ses tellerine dikkat edin. Küçük bir öneme sahip olmak hijyen değildir: evde mümkün olduğunca sıklıkla odayı havalandırmalı, havayı nemlendirmeli ve kendi kendine ilaçlama yapmamalısınız.

Çoğunlukla, SARS larinkste inflamatuar bir süreç eşlik eder. Suçlu bakteriler, virüsler. Larenjitle birlikte, mukoza zarının hiç korunmadığını unutmayın, bu nedenle mukus larinkse ulaşıncaya kadar yavaş yavaş inmeye başlar. Bazı virüsler hemen gırtlağa çarpmaya başlar.

3 yıla kadar larenksin etrafında gevşek bağ dokusu ile çok dar olduğu söylenmelidir. Bu nedenle larenjit durumunda şişlik çok derin, larinks sıkışır, keskin bir şekilde artar ve ezilebilir. Tüm stenolar, tıkayıcı larenjit, diğer ciddi komplikasyonlar ile biter. Daha büyük çocuklar, hastalığı küçük çocuklardan daha kolay tolere ederler.

Özellikle alerjik olan altı aydan 2 yıla kadar olan çocuklar tarafından etkilenir. Hastalığın, fazla kilolu çocukların yanı sıra timüs bezi olanları da sevdiğini hatırlatırız. Larenjit, sonbahar ve ilkbahar hastalığı olarak adlandırılır.

Her hastalık farklı, biri yavaş yavaş ve biri aniden başlar. Her şey virüse bağlı. Bir örnek verelim: parainfluenza, sıcaklığı biraz artırır ve grip keskin bir artışa yol açar. Ayrıca, hastalık kolayca akarsa, kendini hiç hissetmez.

Akut larenjit, gırtlakta önemli bir inflamasyona eşlik eder, bunun nedeni boğazda problemler olmasıdır - sesin huskyleşmesidir. Çocuklar yüksek sesle ağlarlar, çünkü solunum sistemi tahriş eder. Bu nedenle, çocuk çok huzursuz, aşırı heyecanlı. Enfeksiyon düşmeye başladığında, laringotrakit gelişir, öksürük tüpe üfleme ile karşılaştırılır.

Dikkat lütfen! Stenosing laryngitis dikkat edin, difteri ile gelişir. Bu durumda, solunum yolunda laringeal lümeni tıkayan ve boğulmaya neden olan bir film oluşur.

Sahte krup daha az tehlikeli değildir, solunum yollarının daralmasına, lökositlerin birikmesine neden olur. Bu durumda, inspirasyon sırasında yardımcı kaslar yer alır, çocuk interkostal alana çekilir, jugular fossa inspirasyon sırasında düşer.

İlk başta, bebek gergin ise, gürültülü solunum, sonra durur - sevinmeyin! Aksine, bu, solunum kaslarının aşırı çalıştığını gösteren oldukça tehlikeli bir işarettir. Gürültülü solunum görmeye başladığında, hemen bir doktora başvurmalısınız, hastaneye yatırılması gerekebilir. Geceleri bir ambulans çağırın! Çocuğunuzun durumunun ne kadar şiddetli bir şekilde kötüleştiğini bile fark etmeyeceksiniz, bazen her şey yeniden canlandırmaya geliyor.

Larenjitin akut formu çocuklarda nasıl tedavi edilir?

Larenks daralmazsa, çocuğun hastaneye yatırılması gerekmez, hastalık evde tedavi edilebilir. Sadece bu tür önerileri not etmek önemlidir:

 • Çocuğun bir burnu soluduğunu, hiç ağzma yapmadığını izleyin. Nazal boşluk sürekli temizlenmeli, nemlendirilmelidir, bu nedenle vazokonstrüktif damlaları reddetmeyin.
 • Sıcaklık yükselmiyor mu? Çocuk normal mi hissediyor? Sokakta bir yürüyüşe çıktığınızdan emin olun.
 • Hangi ürünleri unutamam gerekir? Alerjik reaksiyonu tetikleyenler hakkında - çikolata, bal, narenciye, çeşitli egzotik meyveler. Sosis, güçlü et suyu, baharat, tütsülenmiş ürünlere bulaşmayın, sadece hastalığı daha da kötüleştirin.
 • Çocuğu dağıt, oyna, öksürük o kadar sık ​​olmayacak.
 • Büyük çocuklara, bağlarına dikkat etmelerinin ne kadar önemli olduğunu söyle, küçük ve sessizce konuş. Sadece bir fısıltıya izin verme, hastalığı daha da kötüleştirebilir.
 • Poite, tekrar iç ve iç bebeğim. Sıcak bir komposto, durgun su, mors, limonlu martılar olabilir. Çok iyi süt (sadece sıcak ve sıcak) + Borjomi + tereyağı (erimiş) yardımcı olur.
 • Mukoza zarını nemlendirin, böylece çocuğun öksürüğünü rahatlatabilirsiniz. Bu amaçla alkali maden suyu, fizyolojik çözelti ile bir nebulizatör kullanılması tavsiye edilir. Hastalığın ilk gününde, çocuğun 5 saat boyunca her saat boyunca nefes almasına izin verin, daha sonra günde üç kez. Küçük hastalar için, onlara uygun bir maske kullanılır, yüze sıkıca bastırılmalıdır. Daha büyük çocuklar ağızlıktan daha iyi nefes alırlar. Nemlendirici çözeltiye ek olarak, özel anti-enflamatuar, balgam söktürücü, dekonjestanlar eklenir).
 • Solunum cihazı yok mu? Bebeği buharın üzerinde tutabilirsiniz. Bunu yapmak için küvette ılık su dökün. Teneffüs yoluyla teneffüs etmeyin, yanık mukozasına yol açabilir. Bu özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar için eski ve tehlikeli bir yöntem. Çocuklar için alerjiler genellikle kontrendikedir, aksi takdirde larengizme yol açar.

Alevlenme sırasında, şiddetli kuru öksürüğün ıstırap çekmesi durumunda, bunun bastırılmasına yardımcı olmak için ilaçların kullanılması gerekir. öksürme daha üretken olmaya başlar durumda, çocuk söktürücü ilaçlar vermek - ACC, Lasolvan, onların yardımıyla, balgam uzaklaşmaya daha iyi olurdu. Çocuk alerjiye yatkın ise, ona şurup, daha iyi çözümler, tablet vermeyin.

Ayrıca, doktor antialerjik, antipiretik, antiviral, antispazmodik, anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Genellikle larenjit bakteriyel bir enfeksiyonla komplike olabilir, bu yüzden antibiyotik almak gerekir. Eğer doğruysa, larenjitin zamanında tedavisi, 7 gün sonra hastalık tamamen geçecektir.

Teşhisi doğru şekilde saptamak için, bir kulak burun boğaz muayenesi yapılır, şunları içerir:

 • Otoskopi yapacağım.
 • Pharyngoscope.
 • Lenf düğümlerinin palpasyonu.

Aynı derecede önemli ses telleri gırtlak ve kalınlaşma mukozasında ödem, hiperemi, peteşiyal sergileyen sırasında laringoskopi olduğunu. Bu patojen tanımlamak için emin olun, bunun için virolojik, PCR, bakteriyolojik çalışma yürütülür.

Larenjitli bir kalıcı ses bozukluğu varsa, bir diş doktoruna, bir fonopediste ve bir konuşma terapistine başvurmalısınız. Bu durumda, ses fonksiyonu incelenir.

Önemli! Hekim gerçek tahıllar (difteri görünür) hatadan ve boğaz, epiglotis, larenks, konjenital stridor, spazmofilii içinde retrofarengeal apse, yabancı cisim ayırt edilmelidir.

Tüm aktivitelerin doğru düzenlenmesi çok önemlidir: çocuk yatak istirahatine uymalı, dinlenmelidir. Diyetin çok az önemi yok, nazik olmalı, sıcak, soğuk, tahriş edici yiyecekleri, tüm gazlı içecekleri almayın.

Mükemmel kuru ısı yardımcı olur, boyun - ısınma kompresine, bandajlara uygulanması tavsiye edilir. Tıbbi inhalasyon, hardal, teneke kutular kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bebeklere elektroforez, UHF, fonoforez, UFO boyunları atanabilir. Ses uzun bir süre için geri yüklenmezse, terapistle başa çıkmak, disfoniyi düzeltmek gerekir.

Farmakolojik tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Antihistaminikler.
 • Antimikrobiyal, antiviral ilaçlar.
 • NSAID.
 • Beklentiler, antitussifler.

Larenjit tedavisi için lokal antiseptikler aktif olarak kullanılırlar - tabletler (çözülmeleri gerekir), aerosoller. Ek olarak, endolarengeal ilaçlar uygulanır.

Çocuk yanlış bir tahıl geliştirirse, spazm, şişme, solunum fonksiyonunu geri kazandırmak için tedavi hemen yapılır. Ambulans gelmeden önce alkalin inhalasyonu yapabilirsiniz. Ancak durağan koşullarda oksijen tedavisi yaparlar, hormonal, antispazmodik, antihistaminikler enjekte ederler. Aşırı durumlarda, trakeostomi, entübasyon ve suni havalandırma yapılır.

Larenjit tedavisinde kullanılabilecek birçok farklı tipte antibiyotik vardır:

 • Grup Penisilin - Amoksiklav, Augmentin ve diğerleri.
 • Grup Sefalosporinler - Sefirim, Seftriakson, Aksetin.
 • Makrolidler - Sumamed, Klaritromisin.

Çoğu zaman bebek için bir infüzyon gereklidir. Bu durumda, hidrokortizonu içeren bir çözelti girin. Katılan doktor, hangi antibiyotiklerin mevcut olduğunu yakından izler.

Özel olarak yapılan bakteriyolojik analizler, farinksden alınan bir sürüntüdür. Bu prosedür, hastalığın etken maddesini, bakteriye ne kadar hassas olduğunu öğrenmek için bir fırsat sağlar. Bakteriyel enfeksiyon viral bir enfeksiyonla birleştirilirse, vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir, bir süre titreme olur, pürülan bir akıntı söz konusudur.

Her şeyden önce larenjit ile penisilin grubunun antibiyotikleri kullanılır. Terapi etkisiz olduğunda, yarı sentetik penisilinler reçete edilir. Larenjit ile, bir kural olarak, Augmentin, Amoksiklav, Oxacillin atayabilir. Bioparox, tedavinin etkinliği için kullanılır. Bu antibakteriyel madde bir aerosol olarak kullanılır. Terapi yaklaşık 10 gün sürer.

Çocuğun viskoz sekresyonları olması durumunda, ekspektoranlar kullanılır: Tussin, Mukaltin, Pertussin. Balgamın incelmesine yardımcı olacak fonlar almak önemlidir. Doktor Solvin, Ambroksol, Bromhexine atandı. Çok kuru bir öksürük ile, öksürük için ilaç alabilir, onların yardımı ile enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz.

Önemli! Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için, bakterileri içeren özel ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Çocuğun larenksinde birçok farklı damar vardır, bu nedenle iltihaplanmaya izin verilmemelidir. Bu nedenle antibiyotiklerle şişliğin zamanında alınması önemlidir. Sadece antibakteriyel ilaçlar aşırı dikkatle kullanılmalıdır, birçok yan etkisi vardır. Özellikle her zaman bir hastalık bakterilerle ilişkili değildir, suçlular alerjenler, virüsler olabilir.

Ilaçların rasyonel kullanımı için, kan bağışı çok önemlidir, bu nedenle ana patojeni öğrenmek mümkün olacaktır. Şurup şeklinde, çocuklar Sumamed, Cefadox, Augmentin reçete edilebilir. Gelişmiş durumlarda, enjeksiyonlar reçete edilir.

Tüm önerileri açıkça takip etmek çok önemlidir. Terapiyi azaltmak veya tedaviye devam etmek için dozu bağımsız olarak değiştirmek yasaktır. Antibiyotikler çocuğa en az 5 gün ve en fazla 14 gün verilir, çünkü ilaca olan duyarlılık kaybedilir.

Kronik larenjitde hastalık ilerledikçe bireysel özelliklere dikkat çekilir. Antibiyotikler çeşitli anti-enflamatuar ilaçlarla mükemmel bir şekilde kombine edilebilir. Tedaviden sonra vitaminleri içmek yaklaşık bir ay sürer. Çocuğun vücudunun belirli bir antibiyotiğe cevap vermeye başlaması durumunda, onu terk etmek gerekir.

Bu hastalığı tedavi etmek için bir nebülizatör, bir buhar inhaleri kullanılır. İnhalasyonların hepsinin aynı nebulizatör olduğunu düşünüyoruz. Isınmış ısıtılmış buhar larenks içine tamamen düşmez, bu nedenle tedavi amaçlı kullanılamaz.

Notuna! Babaannenin yöntemi - Bir tencereye üzerinde inhalasyon böylece çocuğunuz, yüzünü gözler obzhog etmediğini dikkatli olun, sadece etkisiz değil, aynı zamanda tehlikelidir.

larenjitin tedavisi için soluma cihazı, nebulizatör buharın Ayrıca inhalasyon, antiseptik ölçülü aerosol kullanılır - Kolustan, Geksoral.

Inhalasyon özellikleri

Bu noktaları göz önünde bulundurmak önemlidir:

 • Prosedür 10 dakikadan fazla değildir.
 • Bir gün, ilaçlarla 3 inhalasyonu geçmez.
 • Birkaç ilaç reçete edildiğinde, bronkodilatörler, daha sonra mukolitikler ve sonunda zaten antiseptik ilaçlar, antibiyotik kullanmak gereklidir.

Değerli tavsiye! İlaçları eczane salin yardımı ile artırabilirsiniz.

Bir doktor bu ilaçları reçete edebilir:

 • Sıvılaşma balgam için - kabartma tozu, tuzlu su, Lazolvan.
 • Antiseptikler - Dioksin, Geksoral, Miramistin.
 • Anti-inflamatuar etkisi olan Phytopreparations - Tonzylgon, Chlorophyllipt, Rotokan.
 • Hormonlar glukokortikosteroidlerdir (Pulmicort, Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid).
 • Adrenerjik ajanlar - Klorofilkil, Rotokan.

Bir anti-inflamatuar ilaç şeklinde, vazokonstriktif damla - Naphthysine kullanılması tavsiye edilir. Bir nebulizer ile solunabilir. Tuzlu çözelti ile seyreltilmelidir: 1 ml Naftizine (% 0, 05 + 5 ml salin).

Önemli! Bir nebulizer kullanarak hormonlarla inhalasyon sadece seyreltilmiş bir şekilde yapılır. Hiçbir durumda adrenalin, glukokortikosteroidler saf formda kullanılmaz, aksi takdirde her şey bir şok durumunda sona erer.

Larenjit çocuklarda şiddetli olduğunda, güçlü bir havlama öksürüğü ile laringospazm oluşabilir ve Pulmicort inhalasyon için kullanılır. Birkaç sık reçete edilen ilaçları daha ayrıntılı olarak ele alalım:

Tıpta, Epinefrin kullanılır, Adrenalin (bir hormon) sentetik analoguna atıfta bulunur. İlaç böyle bir etkiye sahiptir:

 • Sinir sistemini heyecanlandırır.
 • Adrenal hormonların üretimindeki etkiyi aktive eder.
 • Kan damarlarını daraltır, şişmeyi azaltır.
 • Etkili bir anti-inflamatuar, anti-alerjik etki olduğu düşünülmektedir.

Adrenalin, çocukta laringospazm olduğunda sadece kritik durumlarda reçete edilir. Prosedürü kullanarak yanlış gruptan kaçabilirsiniz. Bir çocuk öksürük havlaması geçirirse ve gece de boğulduğunda, bir ambulans çağırmayı düşünmek bile zorunda değil. Tıbbi çalışanlar gelmeden önce, bir nebulizatör kullanarak Epinephrine ile nefes almanız gerekir.

Larenksin bir çocuk spazmı varsa, Epinephrine + salin (5 ml) ampulünü almanız gerekir. Hiçbir zaman, genellikle ilacı kullanmayın, aksi takdirde hızlı bir kalp hızı ile sona erecektir.

İlaç iltihap, şişme, alerji ile aktif olarak mücadele eder. Lümen daralması durumunda, belirgin bir ödem ile atayın. Larenjit tedavisi için: ilacın ampulü tuzlu su çözeltisi ile seyreltilir: 1 ila 6. 4 ml çözelti nebülizatöre yüklenir.

Alerji hastalarına iyi bir şekilde yardımcı olan bir steroid ilaç. Laringospazm tehdidi varsa, Hydrocortisone-Richter reçete edilebilir. Bu ilaç, lidokain içerir, lokal anestezikler anlamına gelir, onun yardımıyla acı verici hislerden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Hidrokortizon, diğer ilaçlar gibi, tuzlu su çözeltisi ile seyreltilmelidir.

Çocuğun kuru öksürüğü varsa, lidokain genellikle kendini inhalasyon için kullanılır. Prosedür sadece% 2 Lidokain ile gerçekleştirilir.

Hydrocortisone'un sentetik bir analoğu olup, immünosüpresif, anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir. Prednizolon metabolik süreçlerde yer alır, elektrolitlere yansır, suyu geciktirir.

Önemli! Prednizolon sadece medikal önerilerden sonra kullanılmalıdır, dozu aşmayın, tam bir tedavi sürecine girmek önemlidir.

İlaç trakea, boğazda iltihap tarafından tetiklenen kuru öksürük için reçete edilir. Lazolvan, Bromgeksin şişliği giderir, mukozayı yumuşatır, çabucak balgam çeker.

Bu, sodyum klorür (% 9) içeren bir su çözeltisidir. Bir çocuğun sodyum kloridinin kanında bulunan şey budur. Soluma farklı enflamatuar süreçlerle gerçekleştirilebilir. Fizrastvor trakea, larinks, bronşları nemlendirir. Ve tuz yüzünden, şişlik kaybolur.

Prosedür sıcak buhar değil, sıcaktır. Aksi takdirde, larynx daralmaya başlayacak, her şey laringospazm ile bitecek. İnhalasyon, Rotocaine, Chlorophyllipt, kabartma tozu ile gerçekleştirilebilir. Solunumun yağlı bir formu, çocuklara verilmemelidir, aksi takdirde her şey alerjik reaksiyonla sonuçlanacaktır. Kekik, papatya, adaçayı bir kaynatma soluyabilirsiniz. Bu durumda ilaç Rotokan, kabartma tozu, Klorofililpt kullanılır. Çocuğun refahını izlemek çok önemlidir, eğer ilaç işe yaramıyorsa, durum daha da kötüleşebilir. 4 yaşından küçük çocuklara süt ve bal tedavisi yapmaya çalışmayın - bunlar öngörülemeyen tepkilere yol açabilecek tehlikeli alerjenlerdir. Durumun gelişmediği durumlarda, ayrıca kulakların buruna basılmasının başlangıcı, bir KBB doktoruna başvurmak gerekir.

Böyle basit tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Sütü kaynatın (500 mi), soğan doğrayın (1 parça). Biraz bekleyin, çare iyi demlenmeli. Sabahları bebeğin ılık formunda ve yatmadan önce ter atın.
 • Suyu, kuru elmaları hazırlayın, içine bal koyun. Çocuk sabahları ve akşamları 100 ml içmelidir. Çare ses kısıklığı kurtulmak için yardımcı olur.
 • Sütlü havuç suyu. Sebzeyi (1 parça) rendelemek, 500 ml süt içine eklemek gerekir. Her şey kaynıyor. Gün boyunca çocuk bu et suyundan yeterince içmelidir.
 • Daha büyük bir çocuğa, boğazınızı lahana suyu veya bir yaban turpu tentürü ile yıkamayı teklif edin. Hazırlık basit: Horseradish (kök) ovulur, her şey kaynar su (cam) ile dökülür.
 • Anason meyvesini (bir bardak) kaynar suyla (200 ml) dökmek gerekir. Sulandırıcı, et suyu tamamen soğuyana kadar kireç balı eklemeniz gerekir (0, 25 gram). Bu, ligamentleri geri kazanmanın en iyi yoludur.
 • Önce sürtünmeden sonra zencefil kökü temizlemeniz gerekir (hepsi 0.25 bardak zencefil elde edilmelidir). Her şey balla doldurulur. Karışım hazır olduğunda çay kaşığı bir çay koyabilirsiniz.
 • Ayçiçeği + anason + meyve yaprakları yaprakları - bitkiden bir çorba kaşığı + aynı miktarda bal + kaynar su (500 ml) almanız gerekir. 15 dakikadan fazla pişmemiş.

Özetleyelim! Çocuklarda larenjit başlanmamalıdır. Çocukta kuru ve öksürük öksürüğü korkutmaya başlarsanız hemen hastaneye gidin. Boğulmaya izin vermeyin. Özellikle alerjik alerjik laringospazm, ölüme yol açabilir. Kompleks terapiyi kullanarak, tüm tıbbi tavsiyelere dikkat ederek, evde gerekli tüm şartları sağladıktan sonra, sakin olabilirsiniz, hastalık çocuğunuzu yakında terk edecektir. Çocuğunuzun sağlığını dikkatlice izleyin!

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Çocuklarda Larenjit - Gırtlak iltihabı. Aynı zamanda, ses telleri şişer, ses kısılır, cızırdar ve tamamen kaybolabilir.

Hastalığa en duyarlı olanlar 2 yaşın altındaki çocuklardır - larenjit her üçte bir oranında bulunur. Risk grubunda, alerjik hastalıklar, obezite ve artmış timüs bezi olan çocuklar. Kronik larenjit, 10 yaşın altındaki erkeklerde daha sık görülür.

Tozlu ve kirlenmiş sanayi bölgelerinde yaşayan çocuklar, ana karayolları, kavşaklar ve endüstriyel tesislerin yakınında en fazla sayıda vaka görülmektedir.

Hastalıkların zirvesi ilkbahar ve sonbaharda görülür, sıklıkla larenjit soğuk algınlığı ve gribin arka planına karşı gelişir.

Pediatrik nazofarenks henüz dışarıdan mikroorganizmaları ihtiva etmek için yeterince gelişmemiştir. Sonuç olarak, patojenik mikroflora hızla aşağıda nüfuz eder. Enflamasyonun neden olduğu mikroplar hava yollarının sıkılmasına neden olabilecek şişmeye neden olur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalık ağırlaşabilir.

Larenjit araştırması bin yıllık bir tarihe sahiptir. Larenksin iltihaplanması, Hippocrates (MÖ IV), Galen, M.Ö. ilk açıklamayı yaptı. "Krup" terimi, terminolojide 1765'te tanıtıldı.

Yirminci yüzyılın ortalarına kadar, krupanın büyük bir çocuk ölümüne neden olan korkunç bir hastalık olduğu düşünülüyordu.

Difteri ile ortaya çıkan Krup, doğru ve diğer enfeksiyonlarla - yanlış olarak adlandırıldı. Şimdi bu bölüm ilgili değil.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Akut akım

Çocuklarda akut larenjit - Aniden ortaya çıkan ve hızla gelişen iltihap.

 • Sesin değişmesi - ses kısıklığı, kabalık var. Tam bir ses kaybı gözlemlenebilir;
 • hastalığın başlangıcında öksürük - kuru, havlayan, boğucu, sonra - ıslak, balgam çıkarma balgam ile;
 • burun akıntısı;
 • Sıcaklık artışı (her zaman değil) - muhtemelen 40 ° C'ye kadar Hafif durumlarda, sıcaklık yükselmeyebilir;
 • zorluk, nefesin hızlandırılması - laringeal ödem nedeniyle;
 • Boğazda ağrı, kuruluk ve boğulma.

Çocuklarda kronik larenjit - Periyodik alevlenmelerle uzun bir hastalık.

 • Ses kısıklığı, sesin değişmesi;
 • boğazda koma, terleme ve kuruluk hissi;
 • öksürük - farklı, sürekli sessiz öksürükten acı verici boğucu nöbetlere kadar.

Bir alevlenme ile - sıcaklık, yorgunluk, baş ağrısı bir artış. Remisyon olduğunda - semptomlar hafiftir, alevlenme ile - yoğunlaşır.

 • Catarrhal larenjit - tedavisi kolay, en yaygın olanı;
 • hipertrofik larenjit - sıklıkla oluşur. Mukoza zarının hiperplazisi ile farklılık gösterir;
 • hemorajik larenjit - larinks ve ligament astarında kanamalar, balgamdaki kan damarları;
 • difterit formu - bademcik iltihabı larinkse geçer;
 • phlegmous larinjit - larinks, perikondriyum, ligamentlerin kas ve submukozal tabakalarının inflamasyonu ile karakterize, ağır ancak nadiren ortaya çıkan bir form;
 • Stenosing larynjit, en tehlikeli çeşittir (yalancı krup). Hava yollarının daralması, oksijen sıkıntısının hızlı gelişmesi, nazolabial üçgenin siyanozu ile farklılaşır. Hemen hastaneye yatış ve bazen de resüsitasyon gerektirir.

Ayırıcı tanı

Larenjitin difteri, yabancı cisim, petrolojik abse, papillomatozisden ayırt edilmesi gerekir. Difteri ile, bademciklerde ve etraflarında bir baskın vardır, asfiksasyon yavaş yavaş gelişir, yüksek sıcaklık ve servikal lenf düğümlerinde bir artış ile. Yutma süreci ile solunum zorluğu, öksürük ve boğuk ses eksikliği ile karakterizedir.

Larinkste yabancı bir cisimle, oyunlar veya yeme sırasında belirtiler aniden ortaya çıkar. Kusmaya kadar öksürme. Farklılaşmadaki başlıca rol laringoskopiye aittir.

Larinksin uzun süreli ses kısıklığına karşı papillomatosisi ile birlikte, ilerleyici solunum zorluğu yavaş yavaş gelişir. Farklılaşma için laringoskopi verileri kullanılır.

Genel kurallar:

 • Hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılması (daha sık olarak - influenza veya ARVI tedavisi);
 • katı yatak istirahatı;
 • odadaki taze nemlendirilmiş havanın sağlanması;
 • sessizlik modu - mümkün olduğunca az konuşun, fısıldayamazsınız;
 • sıcak bol içecek (bitkisel decoctions, ballı süt);
 • Diyet - gıda, tüm baharatlı, tuzlu, baharatlı, alerjen ürünleri hariç, sıcak olmalıdır.

Çocuklarda akut larenjit bir dizi önlemle tamamen iyileşir:

 • Soluma - ilk 2 saatte bir, 5 dakika boyunca, daha sonra - daha uzun aralarla;
 • sıcak kompresler - boyunda veya ılık fularda;
 • anti-enflamatuar ilaçlar - spreyler formunda (Miramistin, Geksoral) veya resorpsiyon için tabletler (faringosept, strepsils);
 • antibiyotikler - bakteriyel enfeksiyon için bir doktor tarafından reçete edilir;
 • öksürük (libeksin, ot);
 • balgam söktürücü ilaçlar - balgam deşarjını kolaylaştırmak için (termopsis, lazolvan, bromhexine, ACC);
 • antihistaminikler - çocuğun ödemini ve sakinleşmesini azaltmak için (klaritin, zodak, cetrin);
 • ateş düşürücü - 38 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta (panadol, ibufen, efferalgan);
 • fizyoterapi (elektroforez, UFO, UHF).

Evde üretilen, genel kurallara uyulması ve gerekliyse - semptomatik tedavi:

 • Alkalik çözeltiler (sodyum klorür veya alkali maden suyu) ile inhalasyon, vazokonstriktör;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • UHF tedavisi;
 • antiseptik spreyler ve emilim için preparatlar.

Tedavi bir hastanede yapılır. Tedavi kullanır:

 • Inhalasyon hidrokortizon;
 • ne zaman asfiksi - intravenöz glukokortikoid enjeksiyonu;
 • entübasyona ya da trakeotomiye giden solunum güçlüğü artmaktadır.

Tedavi sadece bir hastanede. tarafından kullanılan:

 • Antibiyotikler (amoksiklav, seftriakson, azitromisin);
 • antihistaminikler ve diüretikler;
 • kortikosteroidler;
 • Bir apseyi oluştururken, açılışına başvurur;
 • Stenozda artış - acil trakeotomi.

Genel kuralların ve semptomatik tedavinin bir kombinasyonu kullanılır:

 • Alkali çözeltiler ile inhalasyon;
 • antiseptik spreyler ve emilim için tabletler;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar;
 • remisyon dönemlerinde fizyoterapi: UFO, UHF, sollyx, elektroforez;
 • hiperplastik alanların lazerle çıkarılması, ultrason.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

En etkili çözüm. Inhalasyon yardımı ile, larinks, larenjit, akut bronşit eşlik edebilir öksürük kolaylaştırmak için daha da nemlendirilmiştir. Doktorun talimatlarına göre, solumaya anti-ödem ve antiseptik ajanlar eklenir. Uçucu yağlarla inhalasyonlardan kaçınılmalıdır.
İnhaler, nebulizerler yardımıyla inhalasyon yaparlar.

soluk alma:

 • Patates buharı Rafine edilmemiş patatesleri pişirin, nane veya papatya üzerine koyun. Buharı 10 dakika boyunca soluyun;
 • sarmısak. Sarımsak ince doğranmış ve hastanın odasının etrafında yatağının etrafına yayılmış;
 • sıcak buhar. Sıcak suyu açın ve banyoyu buharla doldurun. 15 dakika boyunca oturun.

Çocuğun hırıltı ve nefes darlığı varsa, sıcak teneffüs etmeyin. Bu, tamamen üst üste gelene kadar hava yollarının daha da büyük bir tıkanmasına neden olabilir.

durulama:

 • Pancar ve patates suyu;
 • bal (1 kaşık kaynar su içinde çözülür);
 • otlar infüzyonları (calendula, adaçayı, papatya, meşe);
 • Soğan kabuğu kaynatma.

Burun durulama:

 • otlar infüze;
 • deniz tuzu veya soda çözeltisi (su bardağı başına 0,5 yemek kaşığı).

Oral uygulama için:

 • Kaynamış su ile muz yaprakları demlemek 2 kaşık yaprakları, ısrar ediyorlar. Öksürükte içmek için;
 • Ballı havuç suyu - anti-inflamatuar ve onarıcı.
 • kurutulmuş elmaların bal veya havuçla kaynatılması - ses kısıklığı ile.

Evler komplike olmayan larenjit formlarını başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Genel kuralların, tıbbi ve halkın tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanırlar.

 • Kişisel hijyen;
 • soğuk algınlığı olan hastalarla temas dışı bırakılması;
 • Bir çocuğun temperlenmesi aşamalıdır;
 • Çocuğun aşırı soğutmasına izin verilmemelidir, soğuk mevsimde bir eşarp ve şapka gereklidir;
 • evde temizlik, taze ve nemli hava bakımı.

Ikincil koruma:

 • Nazofaringeal hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Çocukluk hastalıklarına karşı aşılama;
 • zararlı maddelerle (kirli bir bölgede yaşamak) zorla temas halinde - periyodik koruyucu inhalasyonlar.

Akut komplike olmamış larenjitli çocuklarda, uygun bir prognoz. Zamanında tedavi 2 hafta sonra hastalığı unutmanızı sağlayacaktır. Tedavide ihlaller (genel kurallara uyulmaması) ve sık sık larenjit oluşması durumunda, hastalığın kronik formu gelişebilir. Sıkılaşan formun gelişmesi ile prognoz, tedavinin güncelliğine bağlıdır, aksi takdirde larenksin stenozu asfiksi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Bir çocuğun öksürüğü varsa, yüksek ateş (39)yaklaşıkC), nefes darlığı ve nefes, nefes alma sırasında ıslık, hemen bir doktora danışın - terapist, kulak burun boğaz uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı.

Çocuk larenjitleri (özellikle de stending formu) bu videoda derhal tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hastalıktır:

Çocukluk çağında üst solunum yolu hastalıkları sıklıkla teşhis edilir. Bu nazofarenks ve bağışıklık devam eden oluşumu kaynaklanmaktadır. Her üç soğuk algınlığı veya ARVI çocuklarda ses tellerini etkileyen larenks iltihabı olan larenjit tarafından eşlik edilir.

Hastalığın karakteristik bir işareti çocuğun sesinde bir değişikliktir. Enfeksiyonu diğer organlara yaymamak için doğru tedavi yöntemini seçmek çok önemlidir.

Larenjit, ses tellerinde bir değişikliğe neden olarak larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman iltihaplanma süreci trakea ve bronşları etkiler.

Çocuklarda larenjitin ana patojenleri virüsler (grip, kızamık) ve bakteriler (stafilokok, treponema ve streptokoklar), son derece nadir görülen mantar enfeksiyonlarıdır. Bunlardan kaynaklanan laringeal ödem, solunum yollarının sıkılmasına ve ses tellerinde değişikliklere yol açar.

Hastalık yayılır, enfeksiyonun ilk belirtileri olduğunda başka bir hastadan enfekte olabilirsiniz. Larenjit vakalarının çoğu, mevsim sonu - geç sonbahar ve erken ilkbaharda sabittir.

Larinksin mukozasının inflamasyonu riski yüksek bir grup aşağıdakileri içerir:

 • 2 yıldan genç;
 • alerjiye eğilimli;
 • sanayi bölgelerinde yaşamak.

Larenjit adolesanlarda ve erişkinlerde görülür, ancak bebeklere göre daha kolay ilerler.

Çocuklarda larenjit 2 şekilde ortaya çıkabilir:

 1. Keskin. Hastalığın aniden ortaya çıkması, belirtilerin çok belirgindir.
 2. Kronik. Larenjit alevlenme dönemlerinde belirgin belirtiler olmadan ortaya çıkar.

Otolarengologlar 4 akut larenjit çeşidini ayırt ederler:

 1. Catarrhal - mukozanın üst tabakalarının yenilgisi, gırtlağın şişmesine, sesin ses kısıklamasına, boğazda rahatsızlığa ve periyodik öksürüğe neden olur.
 2. Osteo-infiltratif - inflamasyon laringeal mukozanın derin tabakalarını etkiler. Çocuklarda ateş, öksürük izleri olan balgam öksürük var.
 3. Alttan veya yanlış kabuğu çıkarılmış tane. Hastalık gün içinde boğazda hafif yüksek sıcaklık ve terleme ile ortaya çıkar. Geceleri, laringeal ödem kötüleşir, çocuğun ciddi öksürük atakları geçirmesi nefes almayı zorlaştırır.
 4. Flegmozny. Enflamasyon, mukus zarındaki pürülan film formları olan larinksin kas tabakasını etkiler.

Kronik larenjitin 3 formu vardır:

 1. Kataraldan. Çocuğun mukus larenksi sürekli tahriş eder, üzerinde sümük birikmektedir. Belki de boğazda bir "yumru" hissi.
 2. Hiperplastik. Kronik larenjitin bu formunda, mukoza sürekli olarak hipertroferofrondur, bunun üzerinde ve bağlarda küçük bir sıkıştırma oluşur.
 3. Atrofik. Larinksin duvarlarının derin kabuğunun koyu kabuklarla oluşumu. Öksürdüklerinde hasar görürler, böylece balgamda kan görebilirsiniz.

Larenjit görünümü nedeniyle viral, bakteriyel ve alerjik olarak farklılaşır.

Hastalığın 3 aşaması vardır:

 1. başlangıç ​​- ilk işaretlerin görünüşü (1-2 gün);
 2. Hastalığın yüksekliği, semptomların en belirgin olduğu periyottur (7 güne kadar);
 3. gelişimi tersine - çocuğun iyileşmesi.

Tedavinin başarısı ve süresi, tedavinin başladığı süreye bağlıdır. Komplikasyon riskinin erken aşamalarında azalır.

Larenjitin olası sonuçları ve komplikasyonları: kronik bir forma geçiş, tam ses kaybı, kan enfeksiyonu, pnömoni, gırtlak kalınlaşması ve müteakip daralma.

Çocuklarda laringeal mukoza iltihabına neden olan çeşitli nedenler vardır:

 • Nazofarenksin anatomisinin özellikleri.

Çocuğun larenksi bir yetişkininkinden daha dardır, mukozanın yüzeyi gevşektir, dolayısıyla mikroorganizmalar ve mekanik hasarlar dengesizdir.

Laringeal ödem toz, gıda, ev kimyasalları, bitkilerin polenine neden olabilir.

 • Viral hastalıklar çocukluk çağında larenjitin% 90'ının sebebidir.
 • Genel veya lokal hipotermi.

Enflamatuar süreç soğuk bir odada uzun süreli maruz kalma veya soğuk içecekler (gıdalar) kullanılarak tetiklenebilir.

 • Uzun süreli ses yükleri - ağlamak, çığlık atmak, şarkı söylemek.
 • Gastroskopik muayenelerde veya yabancı cisimlerin penetrasyonunda mekanik hasar.
 • Dış etkenlerin etkisi - odada kuru hava, pasif içicilik.

Larinksin iltihaplanması, çürüklerde ve sindirim yolunun bazı hastalıklarında görülen ağız boşluğundaki bakterilerden kaynaklanabilir.

Bağımsız bir hastalık olarak, çocuklarda larenjit çok nadirdir. Çoğu durumda, aynı zamanda solunum ve bulaşıcı hastalıklar (akut tonsillit, grip, SARS) ile oluşur.

Erken aşamalarda aynı belirtileri gösterirler:

 • hafif kızarıklık ve boğaz ağrısı;
 • sıcaklıkta artış (şiddetli durumlarda 40'a kadar, hafif formda 37,5'e kadar);
 • kuru öksürük erken bir aşamada, daha sonra ıslak dönüm.

Çocuğun genel durumu kötüleşir, çocuklar daha az aktif olurlar, baş ağrısından ve halsizlikten şikayet ederler.

Yenidoğan ve larenjitli bir yaşın altındaki çocuklar çok karamsar olurlar, meme veya şişeden vazgeçebilirler. Uykular ağlayarak kesilir, çoğu zaman boğulma saldırıları vardır.

Larenjitin spesifik belirtileri, benzer hastalıklardan ayırt edilir:

 • sesin değişmesi - boğuk, kısık ya da çok sessiz olabilir;
 • "Havlayan" öksürük, gece daha kötü;
 • nefes darlığı.

Difteri, larenjit bademcikler ve larinks üzerinde seröz bir filmin yokluğu ile ayırt edilir.

Videonun yazarı, larenjitin hangi belirtilerinde doktoru azarlamak için gerekli olduğunu söylüyor.

Çocukta larenjit tanısı koymanın ilk aşaması, nazofarenksin görsel muayenesi, eşlik eden semptomlar ve enfeksiyon döneminin süresinin belirlenmesidir. Kulak burun boğaz uzmanı, mukozal ödem, hareketlilik ve laringeal klerensin rengini ve derecesini, pürülan oluşumların varlığını değerlendirir.

Enstrümantal tanı yöntemleri, çocuklarda mukozal değişikliklerin derecesini belirlemek için kullanılır:

 • Laringoskopi - özel bir cihaz yardımıyla faringeal boşluğun incelenmesi. Doktorun mukoza ve bağların durumunu görmesini sağlar;
 • Rinoskopi - özel tıbbi aynalarla burun boşluğunun incelenmesi;
 • faringoskopi - özel bir aydınlatma altında bir spatula ve ayna ile nazofarenksin incelenmesi.

Doğru tedavi yöntemini seçmek için, bir dizi laboratuvar testi yapılır: genel kan ve idrar analizi, balgamın sitolojik muayenesi veya larinksin akması.

Çocuklarda larenjit tedavisi, mukoza ve ligamentlerle meydana gelen değişikliklerin yaşına ve derecesine bağlıdır.

"Larenjit" tanısı ile bir yıla kadar olan bebekler genellikle boğulma saldırısı durumunda gözlem altında olduğu için hastaneye yatırılır. Eğer bir çocukta larinks enflamasyonu olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir çocuk ambulans çağırmalıdır. Gelmeden önce bebeği her 5 dakikada bir dik ve su tut.

Bebeklerde, mümkünse, hastalığın tedavisi, tıbbi yöntemler olmaksızın gerçekleştirilir: fizyoterapi prosedürleri, gelişmiş bakım ve yaşam koşullarının değiştirilmesi ile.

Bir yıldan fazla olan çocuklarda larinksin ciddi şekilde daralması ve durumun keskin bir şekilde bozulması durumunda hastaneye yatırılır.

Çocuklarda larenjit belirtileri hızla gelişebilir. ARVI'de solunum sıkıntısı varsa, nazolabiyal üçgen mavi olur, acilen ambulans çağırmak gerekir.

Hekimlerin beklentisiyle tüm olası yardımları yapmak gerekir:

 • psikolojik bir dengeyi korumak ve çocuğu sakinleştirmeye çalışmak;
 • Desteğe geri yaslanan, bitkiden 5 yaşından büyük çocuklar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kollarında dik konumda durmalıdırlar;
 • dikkati dağıtmak için tercihen küçük bölümlerde sıcak bir sıvı verin;
 • alerjiler için herhangi bir ilaç vermek;
 • odadaki havayı nemlendirin.

Çocuk evde tedavi edilirse, ebeveynler küçük hastanın durumunu kolaylaştıracak çeşitli kurallara uymalıdır:

 • Konut binaları günde birkaç kez havalandırılmalı ve ıslak temizlik yapılmalıdır.

Kuru hava mukozayu tahriş eder, bu nedenle odadaki nemi arttırmanız gerekir. Bunu yapmak için, bir hava nemlendiricisi kullanabilir veya aküye yakın odaya su içeren bir kap yerleştirebilirsiniz.

 • İyileştirilene kadar, sokağa çıkmayın.
 • Çocuk çok içmeli.

Sıcak çay, kaynamış su veya kuru meyve kompostosu olabilir.

 • Yiyecekler hafif ama besleyici olmalıdır (yulaf lapası, buhar pirzola, patates püresi). Yiyeceklerin sıcaklığı ılımlı olmalıdır.
 • Ses telleri üzerindeki yükü azaltın.

Üç yaşından küçük çocuklarla, bunu yapmak zordur, bu nedenle ebeveynler sabırlı olmalı ve bebeğin tüm vagali olanlarını yerine getirmelidir.

Çocuğun tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir: ilaç tedavisi fizyoterapi ile birleştirilir.

Çocuğu inceledikten ve tıbbi geçmişini inceledikten sonra, kulak burun boğaz uzmanı uygun tedavi rejimini seçer. Eylem, enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması ve eşlik eden semptomların giderilmesine yönelik olan ilaçları içerir.

Tüm ilaçlar birkaç gruba ayrılabilir:

 • Mukoza zarının ödemini azaltmak için antihistaminikler: Claritin, Suprastin, Zirtek.
 • Bir şurup veya toz şeklinde öksürük için ilaçlar.

Hastalığın erken evresinde kuru öksürükten refleks öksürüğü baskılayan ilaçlar reçete edin: Sinekod, Gerbion, Pektolvan Ivy. Balgam göründüğünde, ekspektoranlar kullanılır: Ambroben, ATSTS, Alteika şurubu.

 • Antibiyotikler (bakteriyel larenjit için kullanılır). Çocuklar Summamed, Azimed, Macroben ve diğerleri tarafından atanır.
 • Mum veya şurup şeklinde antipiretik ilaçlar: Panadol, Eferalgan, Nurofen, Cefekon, Analdim.
 • Vazoconstrictor burun için düşer: Nazivin, Vibrocil. Burunda şişlik ve larinkste mukus miktarını azaltacaktır.
 • Larinksin iltihaplanmasının tedavisi için spreyler ve aerosoller: Lugol, Hexaspree. Anne ve bebekler, 3 yaşına kadar yanağına püskürtüldü. 5 yıl sonra, çocuk anti-inflamatuar şekerler sunulabilir: Strepsils, Stopangin, Grammidin.
 • Antiviral ilaçlar: Anaferon, Laferabion, Aflubin.

Doz ve tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. Bir ilacın 3 gün içinde istenilen etkiye sahip olmaması durumunda, bu değiştirilir.

Gırtlaktaki kan dolaşımını iyileştirmek, iltihaplanma derecesini azaltmak ve larenjitte bağışıklığı arttırmak için, çocuklara kliniğindeki fizyoterapi prosedürlerinin uygulanması önerilir:

 • elektroforez - larnoks içine akımın düşük frekanslı deşarjları yardımıyla, ilaçlar uygulanır;
 • Sollux - özel ışınların akışı çocuğun boynuna yönlendirilir;
 • UV - larenksin enflamatuar sürecin patojenini öldürmek için ultraviyole tedavisi;
 • UHF - yüksek frekanslı ultrason maruziyeti.

Çocuklarda larenjit tedavisi yöntemlerinden biri inhalasyon yapmaktır. Bunu yapmak için özel bir cihaz (nibulizer), buhar inhaleri veya sadece bir tava kullanabilirsiniz.

Soluma - şifalı otlar, esans yağları veya tıbbi preparatlar içeren çözeltilerin buharlarının solunması süreci.

İnhalasyonlar için bitkisel şifalı bitkiler (adaçayı, papatya), maden suyunu (Borjomi veya Essentuki), ilaçları (Lazolvan, Derinat, Sinupret) kullanabilirsiniz. Nadir durumlarda, hastalığı tedavi etmek için, hormonal ilaçlar (Hydrocortisone, Dexamethasone) kullanın, onlar bile şiddetli şişlik bile ortadan kaldırır.

3 yaşın altındaki çocukların buhar inhalasyonları yoktur.

Larenks iltihabı ile, çocuklar yüzyıllık halk tarifleri kullanın. Sadece larenjit semptomlarını ortadan kaldırmaya ve çocuğun durumunu hafifletmeye yöneliktirler. Hastalığın etken maddelerini etkilemezler.

Tüm halk ilaçları çeşitli gruplara ayrılabilir:

 1. Burnun durulanması. Bunu yapmak için, bir tuzlu su çözeltisi veya bitkisel çay antiseptik (papatya, adaçayı) kullanın.
 2. Boğazını çalkala. Prosedür için, patates suyu, soğan kabuğu veya bal çözeltisi (1 bardak su başına bir kaşık) kaynatma kullanabilirsiniz.
 3. İnhalasyonlar, haşlanmış patatesler üzerinde veya buharla dolu bir banyoda yapılabilir.
 4. Öksürük ortadan kaldırmak için bal ile bir muz, yanmış şeker veya turp suyu bir kaynatma kullanın.

Sadece geleneksel tıbbı kullanan tedavi yasaktır. Sadece temel tedaviyi tamamlayabilir.

Doktorun tüm önerileri ve rejime uyum sağlandığında, iyileşme 1-1,5 hafta sonra gerçekleşir. Semptomlar daha önce ortadan kalkabilir, ancak reçete edilen prosedürler ve ilaçlar iptal etmez.

Hastalıktan sonraki iyileşme döneminde çocuğun bağışıklığı zayıflar, bu nedenle mümkünse büyük çocuk gruplarından kaçınılmalıdır. Çocuğun beslenmesi daha fazla vitamin içermeli, fiziksel aktivite daha sınırlıdır.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun önlenmesi, larenjitin önlenmesinin ana ölçütüdür. Bunun için çocuğun temiz havadaki varlığını arttırmak için temkinli olması, rejimi ve hijyeni gözlemlemesi öğretilmelidir.

Kitle enfeksiyonu dönemlerinde, çocuklara immün sistemi uyarıcı ve antiviral ilaçlar verilmeli, nazal geçişleri oksolen merhem ile tutup yıkamalı.

Çocuklarda Larenjit - hemen hemen ödeminin meydana geldiği, larenksin enflamatuar süreci. En tehlikeli olanı yenidoğan bebekler ve üç yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir, çünkü hastalığın seyri solunum sistemine yetersiz hava girişi ile eşlik eder. Ebeveynler hastaneye yatış istemezse boğulmaya neden olabilir.

Çocukların larinksin erişkinlere göre biraz daha farklı bir yapıya sahip olmasından dolayı, hastalığın semptomları, seyri ve tedavisi oldukça farklıdır. Çocuk ne kadar küçükse, sağlığa zarar verme riski o kadar yüksektir. Çocuğun sıklıkla soğuk algınlığına maruz kalması durumunda hastalığın tekrar tekrar ortaya çıkma olasılığı vardır. Sekonder alevlenme dört ila sekiz yaşında olabilir. Ancak, çocuk büyüdükçe, sağlık tehlikesi yavaş yavaş azalacaktır.

Çocuklarda larenjit nadiren kendi kendine meydana gelir. Daha sıklıkla bronşit veya tracheit gibi hastalıklar eşlik edebilir. Doktorlar genellikle hastalığın ilk belirtilerini geceleri dile getirdiklerini söylüyor, bu nedenle ebeveynler, özellikle de hayatının ilk dönemlerinde, çocuğun uykularındaki durumunu yakından izlemelidir. Bu hastalığın teşhis edilmesi kolaydır, çünkü üç yıla kadar, larenjit neredeyse tek solunum hastalığıdır.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda larenjitin nedenleri artık tam olarak bilinmemektedir, çünkü her organizma bireyseldir ve çeşitli patojenik süreçlere tabidir. Larenjitin ortaya çıkması çoğu kez, çeşitli nedenlerin bir araya gelmesinden kaynaklanır:

 • genetik yatkınlık;
 • sık soğuk algınlığı;
 • zayıf bağışıklık;
 • Çocuğun soluduğu veya maruz kaldığı maddelere veya materyallere karşı alerjisi;
 • olgunlaşmamış organizmanın soğukta uzun süreli maruz kalmaya maruz kalması;
 • larinks ve nazofarenks anormal yapısı;
 • şiddetli çığlık veya şarkı söylemeye bağlı olarak larinksin uzun süreli gerginliği;
 • hava bileşimi. Gaz, toz, tütün dumanı ve aynı zamanda nem içermeyen her şeyden oluşan geniş bir birikimden oluşuyorsa, bu, hastalığın ortaya çıkması için olumlu bir zemin oluşturur;
 • yabancı cisimlerin hava yollarına nüfuz etmesi;
 • ilaçların etkileri. Tıbbi spreylerin uygulanması sırasında, ebeveynlerin özellikle dikkatli ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Ses tellerine zarar verebilecek güçlü bir jet uygulamayın, çünkü küçük bir organizma, yabancı nesnelerin vücuda girmesini düşünerek, kendini savunma ile böyle bir tedaviye cevap verebilir;
 • Duygusal bir patlamanın güçlü olması da spazmların bağlanmasına neden olabilir;
 • virüs mikroorganizmaları.

Çoğu hastalık gibi, bir çocukta larenjit çeşitli şekillerde bulunur:

 • akut - yukarıdaki nedenlerin etkisinden doğan;
 • Kronik - hastalığın akut formunun yanlış veya eksik tedavisi nedeniyle ortaya çıkar.

Organizma için sonuçların varlığıyla:

 • komplikasyon olmadan devam etmek (hızlı ve zamanında erken aşamada tedaviye başlanması halinde);
 • karmaşık - yetersiz tedavi veya ihmal edilmiş formdan dolayı gelişebilir.

Çocuklarda Larenjit

Bebeklerde ve çocuklarda larenjit de olur:

 • catarrhal - boğazda hafif rahatsızlık hissi, nadir bir öksürük, hafif bir ses kısıklığı ile ifade edilir. Larenksin enflamatuar sürecinin en kolay şeklidir;
 • hipertrofik - çıkarılması gereken ses telleri üzerindeki tümörlerin ortaya çıkması ile karakterize edilir ve ayrıca larinksin büyüklüğünde önemli ölçüde artar;
 • atrofik - larengeal mukozanın daha zayıf hale geldiği;
 • hemorajik - larinksin mukoza zarında bir kanama meydana geldiğinde, ligamentlerine dokunuyor. Çocuklar bu süreci boğazda yabancı bir nesne olarak algılar;
 • difteri - larinks ve bademcikler üzerinde iltihap;
 • stenosing - hastalık trakeaya yayılır;
 • phlegmonous - lenf düğümlerinde ağrılı duyular hissedilir.

Enfeksiyöz hastalıktan birkaç gün sonra larenjit progresyonu gözlenir. Çoğu zaman hastalık belirtileri beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Çocuk aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir:

 • burun akıntısı;
 • ses yüksekliğinde değişim;
 • hafif ses kısıklığı;
 • tükürme olmadan öksürük. Sabah veya gece sıklığında bir artış var;
 • yuturken şiddetli ağrıya bağlı iştah kaybı;
 • sık, ya da tersine, zor nefes alma;
 • boğazın ödem ve kızarıklığı;
 • ağız kuruluğu;
 • baş ağrısı;
 • kalp çarpıntısı;
 • Vücudun zayıflığı;
 • havada nefes alırken ıslık ve hırıltılı solunum;
 • vücut sıcaklığında artış.

Hastalığın seyrinin sonuçları çocuğun sağlığına ciddi zararlar verebilir (özellikle de larenjit bebekte gelişirse). Hastalığın en sık karşılaşılan komplikasyonlarından biri, hastalığın kronik bir forma geçişidir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • Larinksin daralması, hava solumasını zorlaştırır, bu da boğulmaya neden olabilir. Bu durumda, bebek derhal hastaneye yatırılmalıdır;
 • alerjik bir larinjit;
 • boyun ve göğüs dokusunun iltihaplanmasına neden olabilen bu hastalığın süpüratif tezahürü;
 • Virüsün vücuda kan akışıyla yayıldığı sepsis;
 • akciğerlerde irin depolanması, apse yol açabilir.

Bir çocuğun kulak burun boğazına tanı koymak zor değildir - ebeveynin kendisine söyleyeceği yeterli bilgi ve doktorun yaptığı küçük bir hastanın muayenesi:

 • Farinksin özel bir ışıkta incelenmesi;
 • kulak kanallarının incelenmesi;
 • burun boşluğunun incelenmesi;
 • lenf düğümlerinin palpasyonu.

Hastalığın nedenlerini belirlemek için, çocuk burundan bir sıvı örneği alınır ve bazen bir kan testi gerekebilir. Hastalık sırasında, seste değişiklikler varsa, ek olarak bir fonopedik ve konuşma terapistine danışınız.

Ayrıca, tanı sırasında çocuğun yabancı cisimlerin larenksindeki varlığı, organ üzerindeki alerjik etkiyi ve aynı zamanda difteri dışlamayı da kontrol etmeniz gerekir.

İki yaşın altındaki çocuklarda larenjit tedavisi, bir hastane ortamında bir doktorun tam gözetiminde olmalıdır. Ana tedavi, hastalığa neden olan hastalığı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, çocuk anti-enflamatuar ve anti-spazm ilaçların yanı sıra antibiyotik reçete edilir.

Hastalığın ilk belirtilerinde, ebeveynler çocuğa bağımsız olarak yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, odadaki havayı bir şekilde nemlendirmeye çalışın ve bu mümkün değilse, ayaklar için hardal sıvaların veya sıcak banyoların yardımına başvurunuz. İyi bir araç, çocuğun boğazını ve ses tellerini ısıtan özel bir çocuk ev inhaleri kullanacaktır.

Yanlış olan, herhangi bir boğaz hastalığının sıcak süt ve balla tedavi edilebileceği inancıdır. Ancak bu hiçbir durumda yapamaz, çünkü bu yiyecekler semptomların tezahürünü arttırabilir. Ayrıca, çocukları bir yıl öncesine kadar çeşitli bitkisel süslemelerle veya tentürlerle tedavi etmeyin. Ebeveynlerin her zaman orada olması önemlidir, bu nedenle bebek sakinleşecek ve kendini koruyacaktır.

Larenjit ile inhalasyon

Hastalığın seyrinin daha şiddetli aşamalarında, vücut ısısı yükseldiğinde, boğulma atakları ortaya çıkar, tedavi sadece bir doktor tarafından, sabit bir ortamda yapılır. Çocuğa antipiretik ilaçlar, inhalasyon ve damlalık ilaçları reçete edilir.

Eğer hastalık bir alerjiden kaynaklanıyorsa, o zaman hastane koşullarında çocuğun rahatsızlığı önemli ölçüde artar, çünkü rahatsız edici bir kaynak yoktur. Ama ev koşullarına döndüğünde - çocuk yine kötüleşir. Ebeveynler, çocukları tamamen iyileştirmediklerini savunarak doktorları suçlama eğilimindedir. Sorun şu ki, patojen oturma odasında. Alerjinin nedeni belirlenene kadar larenjit belirtileri geri dönecektir.

Bazen bebeğin solunumunu durdurma riski varsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bunu yapmak için, trakeostomidir - boğazın içine yerleştirilen özel bir tüp ile, solunumun devam etmesi ile. Hastanın durumu normale döndükten sonra tüp çıkarılır ve bebek burun içinden rahatça nefes alabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.