Loading

Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?

Bademcikleri çıkarmanız gerektiğinde

Palatine bademcikler (tonsillektomi) kaldırılması, ancak bağışıklık organının işlevini geri yüklemek artık mümkün olmadığı durumda başvurulur. Operasyon için ana göstergeler:

 • Kronik streptokokal bademcik iltihabının sık alevlenmesi. Hastada hastalığın nedensel ajanı streptococcus olduğu gerçeği, antistreptolizin O titresi için kan testini doğrulamalıdır. Arttırılması, vücudun streptokoklara reaksiyonunu güvenilir bir şekilde gösterir. Antibiyotik almak titrede azalmaya yol açmazsa, bademcikler çıkarılmalıdır, aksi takdirde komplikasyon riski yüksektir.
 • Bademciklerin boyutunda artış. Lenfoid dokunun proliferasyonu yutma veya uyku apnesi sendromu (bir rüyada solunum depresyonu) sırasında rahatsızlığa neden olabilir.
 • Vücudun zehirlenmesi nedeniyle kalbin, eklemlerin ve böbreklerin dokularının yenilgisi. bademcik iltihabı ve organların işlev bozukluğu arasında bağlantı kurmak için, hasta denilen Revmoproby yapması istenir - C-reaktif protein, sialik asit ve romatoid faktörü çalışma gidin.
 • Paratonziller apsesi. Bu iltihabın bademciklerden çevreleyen yumuşak dokulara geçtiği bir durumdur. Genellikle patoloji ilaçlar tarafından "boğulur" ve ancak operasyona başlarlar.
 • Konservatif tedavilerin etkin olmaması (ilaç tedavisi, durulama, bademciklerden mantarların vakumla alınması ve fizyoterapi dahil).

Tonsillektomi için nasıl hazırlanır

Tonsillektomi için hazırlık poliklinikte yapılır. Hasta bir dizi testten geçmelidir:

 • Genel kan testi,
 • trombosit sayısının belirlenmesi için analiz,
 • koagulogram (pıhtılaşma için kan testi),
 • genel idrar analizi.

Bir dişhekimi, kardiyolog ve terapistle bir sınavı geçmek gerekecektir. Bir patoloji tespit edilirse, uygun uzman ile bir istişare belirtilir.

Ameliyattan 2 hafta önce kanama riskini azaltmak için, hasta kan pıhtılaşabilirliğini arttıran ilaçlar reçete edilir. 3-4 hafta boyunca aspirin ve ibuprofen almayı bırakmaları istenir.

Operasyon günü

Operasyon nasıl yapılacak, doktor karar verir. Kural olarak, bademcikler tamamen kaldırılır. Kısmi tonsillektomi lenfoid dokunun belirgin hipertrofisi ile yapılabilir.

İşlemden 6 saat önce hastaya yiyecek almayı bırakması, süt ürünleri ve meyve suları içmesi istenir. 4 saat boyunca su bile içemezsiniz.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan yarım saat önce hastaya sedatif ile kas içi enjeksiyon yapılır, daha sonra bademcikler etrafındaki dokulara anestezik-lidokain enjekte edilir.

Ameliyathanede hasta bir sandalyeye oturur. İltihaplı organlar ağızdan alınır. Boyunda veya çenede herhangi bir kesi yapılmaz.

Tonsillektomi seçenekleri:

 • Geleneksel operasyon. Bademcikler, geleneksel cerrahi aletler yardımıyla kesilir - makas, neşter ve döngü.

şekerleme: yöntem zaman test edilmiş ve iyi gelişmiştir.

eksileri: Uzun bir rehabilitasyon dönemi.

 • Kızılötesi lazer cerrahisi. Lenfoid doku bir lazerle kesilir.

şekerleme: İşlemden hemen sonra ödem ve ağrı neredeyse yokluğu, uygulama kolaylığı, operasyon ayakta tedavide bile yapılabilir.

eksileri: Sağlıklı dokularda amigdalayı çevreleyen yanma riski vardır.

 • Ultrasonik bir neşter kullanarak. Ultrason, dokuları 80 dereceye kadar ısıtır ve bademciği kapsülü ile birlikte keser.

şekerleme: komşu dokulara en az hasar, hızlı iyileşme.

eksileri: Ameliyattan sonra kanama riski vardır.

 • Bipolar radyofrekans ablasyonu (sorpsiyon). Bademcikler, dokuları ısıtmaksızın soğuk bir radyo bıçağı ile kesilir. Teknoloji, tüm bademciği veya sadece bir parçasını çıkarmanıza izin verir.

şekerleme: Ameliyat sonrası ağrı, kısa rehabilitasyon süresi, düşük komplikasyon oranı.

eksileri: Sadece genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Tüm işlem 30 dakikadan fazla sürmez. Tamamlanmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirildiği koğuşa götürülür. Boyna buzla bir kabarcık uygulanır. Tükürükten özel bir kapta veya bir bebek bezi üzerinde tükürmesi istenir. Bir gün içinde (ve bir spazm ile - en fazla 5 saat), hasta yemek, içecek ve gargara izin verilmez. Güçlü bir susama ile birkaç sips soğuk su alabilirsin.

Cerrahi sonrası sık sık şikayetler - boğaz ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi. Bazen kanama meydana gelebilir.

Tonsillektomi yapılmasına bağlı olarak hasta 2-10. Günde taburcu edilir. Boğazdaki ağrı 10-14 gün boyunca devam eder. 5.-7. Günde, farenks duvarlarından kabukların çıkarılmasına bağlı olarak keskin bir şekilde artar. Sonra yavaş yavaş acı verici duygular ortaya çıkar.

Acıyı hafifletmek için, hastaya analjeziklerin intramusküler enjeksiyonları verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra antibiyotikler belirtilir.

Evde bakım

Ameliyat edilen yüzeyde, cerrahi yaraların sıkılmasından sonra tamamen geçen beyaz veya sarımsı bir plak görülür. Plak devam ederken, boğaz yıkayın ve dezenfekte, yasaktır.

Ameliyattan iki hafta sonra hastaya tavsiye edilir:

 • daha az konuşmak,
 • ağırlık kaldırmayın,
 • sadece yumuşak, serin yiyecekler (sebze ve et püreleri, çorbalar, yoğurtlar, tahıllar),
 • daha fazla sıvı içmek
 • Hamamı, solaryumu ziyaret etmemek, uçakla uçmamak,
 • dişlerini fırçalamak ve ağzını yıkamak için dikkatli ol,
 • sadece serin bir duş al
 • ağrı kesiciler içilmelidir (parasetamol bazlı müstahzarlar). İbuprofen veya aspirin almak yasaktır çünkü kanama riskini arttırırlar.

Tat duyumları, işlemden birkaç gün sonra bozulabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşme süresi yaklaşık 2-3 hafta sürer. Üçüncü haftanın sonunda, yaralar tamamen iyileşir. Bezlerin yerinde bir mukoz membran ile kaplı bir skar dokusu oluşur. Hastanın normal yaşam tarzına dönmesine izin verilir.

Olası komplikasyonlar

Yetişkinlerde tonsillektominin olumsuz sonuçları şunları içerir:

 • Ameliyattan sonraki 14 gün içinde kanama riski. Tükürükte kan damlası görüldüğünde, hastanın yanına yatması ve boynuna buzla bir baloncuk eklemesi tavsiye edilir. Kanama yoğunsa, ambulans çağırmalısın.
 • Çok nadir durumlarda (en fazla% 0,1), ses tonunu değiştirmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması:

Birçok hastada tonsillektomi randevusuna oran belirsizdir. Konuşma ile karışık - palatine bademcikler - bağışıklık sisteminin önemli bir organı olan, çıkarılması solunum yolu enfeksiyonlarının gelişimini ve soğuk algınlığı sıklığını gerektirir. Komplikasyonlardan korkan bazı hastalar ameliyat yapmayı reddeder.

Ancak, doktorlar onları rahatlatmak için acele ederler: tonsillektomi bir yetişkinin bağışıklık savunmasını etkilemez. Gerçek şu ki, ergenlik döneminde bezler, bakteri ve virüslerin nüfuz etme yolu üzerindeki tek filtre olmayı bırakmaktadır. Dil altı ve faringeal bademciklere yardım etmek için. Ameliyattan sonra, bu lenfoid formasyonlar aktive edilir ve çıkarılmış organların tüm fonksiyonlarını üstlenir.

Ancak bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların varlığında korunması, ciddi sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. İltihaplı dokular, koruyucu özelliklerini kaybeder ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür. Böyle bir durumda onları yok etmeyi reddetmek, kalp, böbrek ve eklem hastalıkları gibi daha tehlikeli patolojilere kendinizi kınamak demektir. Kadınlarda, kronik bademcik iltihabı, üreme işlevini olumsuz yönde etkileyebilir.

Operasyon riskleri her durumda ayrı ayrı değerlendirilir. Uygulamasının önünde bir engel olabilir:

 • sık kanama eşlik ve tedavi edilemez vasküler hastalıklar (hemofili, Osler hastalığı),
 • Şiddetli diyabet mellitus,
 • tüberküloz,
 • üçüncü dereceden hipertansiyon.

Bu gibi hastalara bir ara prosedür gösterilebilir - lazer lacunomisi. Bademcikler üzerindeki kızılötesi ışınlar, pürülan içeriğin aktığı mikro kesimleri yapar.

Tonsillektomi yapmak için geçici kontrendikasyonlar şunlardır:

 • adet dönemi
 • tedavi edilmemiş çürükler
 • diş etlerinin iltihabı
 • akut bulaşıcı hastalıklar,
 • Hamileliğin son üç aylık dönemi
 • bademcik iltihabı
 • Diğer herhangi bir kronik hastalığın alevlenmesi.

Yetişkinlerde bademcikler nasıl kaldırılır

Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılması, orofarenksdeki kronik inflamatuar odakları ortadan kaldırmak ve enfeksiyon sonrası komplikasyonları önlemek için otolaringolojide kullanılır. Operatif müdahale, lenfadenoid oluşumlarının, bağ dokusu (amygdala) kapsülü ile birlikte eksizyonunu gerektirir.

Zamanında cerrahi tedavi, paratonzil apsesi ve sistemik hastalıkların ortaya çıkmasını önleyen faringeal mukozada katarakt süreçlerini katarak çıkarmanızı sağlar. Tonsillektomi sadece enfeksiyöz patolojilerin tıbbi tedavisinin gerekli sonuçları vermediği durumlarda kullanılır. Palatine bademcikler (bezler) eksizyonu için doğrudan endikasyonlar hipertrofik ve kronik bademcik iltihabı, miyokardit ve piyelonefrit, menenjit ve romatizma, vb. Enflamasyon odaklarının gecikmeli olarak ortadan kaldırılması bedenin zehirlenmesine neden olur, bu da kalp, böbrek ve eklemler üzerinde ek bir yük oluşturur.

Tonsillektomi türleri

Bademcikler nasıl işlenir, yetişkinlerde tonsillerin uzaklaştırılması nasıl gerçekleşir? Modern cerrahide temel farklılıkları olan çok çeşitli tonsillektomi yöntemleri vardır. Lenfoid formasyonlarının çıkarılması için uygun bir yöntemin seçimi bir uzman tarafından belirlenir ve büyük ölçüde inflamasyon odaklarının genişliğine, komplikasyonların varlığına, hastanın yaşına ve anamnezine bağlıdır.

Bademcikleri çıkarmak için en yaygın yollar arasında:

 1. ekstrakapsüler tonsillektomi - bir neşter ve metal halka ile bezlerin mekanik eksizyonu; Pürülan abse ve infiltrat açmak için kullanılır;
 2. kriyotestrüksiyon - iltihapla etkilenen lenfoid dokuların nekrotizasyonuna neden olan sıvı azotlu bezlerin koterizasyonu;
 3. Elektrokoagülasyon - bademciklerin yüksek frekanslı elektrik akımları ile eksizyonu; anemik operasyon genellikle termal yanıkların oluşumuna ve buna bağlı olarak doku nekrozuna yol açar;
 4. ultrasonik ektomi - yüksek frekanslı ses dalgaları aracılığıyla faringeal mukozadan lenfoid dokuların ayrılması;
 5. radyofrekans ablasyonu, bezlerin bir radyo dalgası "bıçağı" ile minimal postoperatif sonuçlarla kısmi olarak çıkarılmasıdır; kural olarak, hipertrofilli bademciklerin boyutunu azaltmak için kullanılır;
 6. Termal kaynak - lokal anestezi altında bir infrared lazer ile bezlerin iltihap etkilenen bölgelerinin eksizyonu;
 7. buharlaşma - bitişik dokuların minimum ısınması ile bir karbon lazerin yumuşak dokuların imha edilmesi;
 8. mikrodebridge tarafından çıkarılması - döner bir bıçak (microdibrator) ile bir cihaz tarafından yumuşak dokuların ektomi;
 9. bipolar korolasyon - radyofrekans enerjisine sahip palatine bademciklerin iyonik ayrışmaya dönüştürülmesi.

Palatine bademciklerin mekanik eksizyonu, kural olarak, orofarenksin mukoz membranında yaygın inflamasyon ve bir faringeal apsenin gelişmesinde kullanılır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir ve sadece eşleştirilmiş organların değil, aynı zamanda modal hücrelerin de uzaklaştırılmasıyla karakterizedir. İşlemden sonra hastalar sıklıkla boğazda şiddetli ağrı, dokuların şişmesi ve uzun bir rehabilitasyon periyodundan şikayet ederler.

Bademciklerde ciddi komplikasyonlar veya kısmi hasarın yokluğunda, tonsillotomi gerçekleştirilir, yani; bademciklerin kısmi çıkarılması.

Cerrahi tedavi, buharlaşma, radyofrekans ablasyonu, kriyodestrit veya termal kaynak ile gerçekleştirilir. İşlemden önce, çıkarılacak olan doku bölgesi, ameliyat edilen bademcikteki ağrı ve ciddi ödemi önleyen lokal bir anestetik ile tedavi edilir.

Bir operasyon için hazırlanıyor

Cerrahiye hazırlık, tonsillektominin yapılması kararından yaklaşık 2-3 hafta önce poliklinik ortamında gerçekleşir. Bademcikler nasıl kaldırılır? Bezlerin eksizyon yöntemi, sadece analiz sonuçları ve hastanın öyküsü incelendikten sonra belirlenir. Tüm hastalar, genel anesteziye eşit derecede iyi tahammül etmemekte, bu da dikkate alınmalıdır.

Komplikasyonları önlemek için, ameliyattan önce hasta aşağıdaki testleri geçmelidir:

 • koagulogram - kan pıhtılaşma hızını belirlemenizi sağlar;
 • Genel kan testi - kandaki nötrofil ve kırmızı kan hücrelerinin konsantrasyonunu gösterir, böylece vücuttaki bulaşıcı süreçlerin prevalansını belirleyebilirsiniz;
 • genel idrar analizi - idrarın fiziko-kimyasal özellikleri, detoksifikasyonun işleyişi, proteinlerin konsantrasyonu ve hemoglobin hakkında bir fikir verir.

Testler incelendikten sonra, bir uzman gecikmiş kanama, morarma ve diğer komplikasyonların olasılığını belirleyebilir. Gerekirse, hasta ameliyat edilen dokularda büyük ve küçük damarların trombozunu teşvik eden önceden pıhtılaştırıcılar ve hemostatikler reçete edilir.

Önemli! Pıhtılaştırıcılarla aşırı doz, anafilaktik şoka neden olabilir.

Tonsillektomi özellikleri

Bademcikler nasıl kaldırılır? Bademciklerin seçilen eksizyon yöntemine bağlı olarak, operasyon lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ciddi kontrendikasyonların yokluğunda, anestezistler, cerrahi prosedürler sırasında hastanın stres yaşamasını önleyen genel anestezi yapar.

 1. Bir anestezist, genel anestezi yapar veya boğazını lokal ilaçlarla anestezi yapar;
 2. Bir neşter, mikrodeveloper, lazer veya ultrason aparatının yardımıyla, cerrah bezleri çıkarır;
 3. gerekirse, hasar gören damarlar kan kaybını önlemek için elektrik akımı (elektrokoagülasyon) ile koterize edilir;
 4. ameliyat edilen hasta boynuna bir torba buz koyarak, onun tarafında koydu.

Ameliyattan 3-4 saat sonra, aspirasyon ve pulmoner komplikasyonları önlemek için mukus ve kan tükürür.

Rehabilitasyon programının kurallarına uyulmaması, özellikle ameliyat edilen dokuların septik inflamasyonu gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Enfeksiyon gelişmesini önlemek için, hasta 1-2 hafta içinde geniş spektrumlu antibiyotik almalıdır.

Kontrendikasyonlar

Erişkinlerin tolere edilememesi okul öncesi çocuklara göre daha zordur. Birçok açıdan, bu, kronik hastalıkların varlığından ve rejenerasyon süreçlerinin oranını olumsuz yönde etkileyen metabolik süreçlerin yavaşlatılmasından kaynaklanmaktadır. Cerrahi tedavi için doğrudan kontrendikasyonlar şunlardır:

 • onkolojik hastalıklar;
 • aktif tüberküloz;
 • pulmoner patolojiler;
 • kan hastalıkları (lösemi, hemofili);
 • diabetes mellitus;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • kemik iliğinin patolojisi;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • gebelik dönemi;
 • solunum hastalıkları.

Bezlerin çıkarılması, vücudun reaktivitesinde bir azalmaya yol açar, bu da pnömoni, bronşit, farenjit, vb. Gibi bulaşıcı hastalıklar geliştirme riskini artırır.

Lenfoid dokunun kısmen rezeksiyonu, immünoglobulinin sentezinde yer alan bademciklerin işlevlerinin korunmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, kronik inflamasyonun gelişmesinde uzmana yapılan ziyareti geciktirmemekte, bu da patolojik süreçlerin genellenmesine neden olabilmektedir.

Angina boğaz ağrıyor ve sürekli bir sıcaklık olduğunda öğreniyoruz.

Bunun nedeni bademciklerdeki iltihaplanma sürecidir. Bir cerrahi işleme karar vermek için, prosedürün özelliklerini ve ana sonuçlarını incelemek gerekir.

Bademcikler neden önemlidir

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Bademcikler bağlayıcı bir lenfoid dokudır. Bu doku tamamen vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olarak hareket eden hücreler ve lenfositlerden oluşur. İnsan vücudunda:

Palatine bademcikler kan oluşumuna katılırlar. Lenfoid doku birikiminde, lökositler oluşur - bağışıklık temeli olan beyaz kan hücreleri.

Bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni bademcikler, uzun süre iltihaplı hale gelirse, bir kişinin ateşi ve boğaz ağrısıdır.

Doktorlar bademcikler veya adenoidlerin bir kişi için son derece önemli olduğunu söylüyor. Çökmüş ve zayıf bir bademcik bile çok miktarda immünoglobulin üretir.

Bademcikler gözenekli bir yapıya sahiptir, bu nedenle tüm patojenik bakteriler, vücuda girmeye çalıştıklarında, yoğun bir bağışıklık hücresi halkasına girerler ve yok edilirler. Adenoidler enfeksiyonlara karşı ciddi bir engel olarak kabul edilir.

Vücut uzun süre hastalık ile baş edemiyor, bunun nedeni sıcaklığın önemli ölçüde artması, boğazda acı çekmesi, yutulması zordur.

Neden ve ne zaman cerrahi tedavi gerektiğinde

Daha önce, adenoidleri çıkarma operasyonu sıradan ve çok yaygın olarak kabul edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde, 6 yaşın altındaki çocuklar için bezleri (adenoidler) çıkarmamaya karar verildi.

Zamanımızda, adenoidlerin ortadan kaldırılması daha az olasıdır, çünkü bu işlem vücut için çok fazla olumsuz sonuç doğurmaktadır. Bademcikler nasıl kaldırılır, videoya bakabilirsiniz.

Doktorlar şu anda bademcik kaldırmak için tavsiye edilir:

 1. İnsanlarda, karmaşık bir anjin tipi teşhis edilir (bademcik iltihabı). Hastalık, yüksek ateş ve genel halsizlik ile karakterize yılda 4 kezden fazla meydana gelir,
 2. Kalıcı anjin nedeniyle kronik bademcik iltihabı, yani bademciklerin geri dönüşümsüz bozuklukları, bunun sonucunda sürekli iltihaplıdırlar.
 3. Boğaz ağrısına karşı apse gelişir. Apseler larinks bölgesini etkiler, boğaz ağrır, bir sıcaklık vardır ve bademcik ameliyatının neden gerekli olabileceği açıktır.
 4. Bademciklerin solunum yollarının bilinçsiz bir şekilde kapanması: kısa süreli solunum durgunluğu nedeniyle rüyada horlama,
 5. Bağışıklığın önemli ölçüde zayıflaması kaydedildi.

Kronik bademcik iltihabı olduğunda, belirgin bir patolojik süreç olduğundan (videoda) bademciklerin çıkarılması için bir işlem gereklidir.

Bu hastalık sürecinde bademciklerin doğal koruyucu fonksiyonları kaybolur, bu nedenle bademcikler kendileri de iltihaplı süreçlerin merkezi olarak hareket etmeye başlarlar.

Yetişkinlerde, aktif kronik bademcik iltihabı sadece boğaz ağrıyor - eklem ve kalp hastalıkları başladığı, vücudun koruyucu sisteminin kırıldığı gerçeği ile ifade edilir. Ayrıca, romatizma ve böbreklerin işlev bozukluğunun şiddetli tezahürlerine neden olur.

Yetişkinlerde erken dönemlerde tonsillit konvansiyonel konservatif yöntemlerle tedavi edilir: bademciklerin yıkanması, yağlama, fizyoterapi prosedürleri.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi sonuçsuz kaldığında, inflamatuar süreç aktif olarak gelişir, sıcaklık görünür, boğaz ve bademcik artık sağlıklı lenfoid doku değildir.

Bu durumda, işlem gösterilir. Palatal adenoidlerin kısmi veya tamamen ortadan kaldırılması için müdahalelere tonsillektomi denir.

Bademcikler nasıl kaldırılır

Modern tıp, modern ekipmanı kullanarak bademcikleri en yumuşak yöntemlerle kesmenize izin verir.

Adenoidlerin kısmi çıkarılması, iltihaplı odakların ultra-düşük (sıvı azotla donma) veya süper yüksek (karbon veya kızıl ötesi lazerle koterizasyon) sıcaklıkları olarak hareket etmesidir. Hasar görmüş bademcik veya bir kısmı öldüğünde, onu çıkarmak için bir işlem yapılır.

Böyle bir operasyon tamamen acısızdır. Bademcikler boğaz ağrısı sırasında bir kişinin müdahalesi sonrası dönemde sadece kısmen böylece kaldırmak ve hafif ateş olabilir.

Yetişkinlerde, bezlerin tamamen çıkarılması, tel döngü ve makasla bezlerin mekanik olarak giderilmesidir. Operasyon genel kanama ile karakterize, genel anestezi altında yapılır.

Elektrokoagülasyon ile, tahrip olmuş ya da hastalıklı bademcikler yüksek frekanslı elektrik akımı olarak hareket ederler. Bu işlem kansız ve ağrısızdır.

Hasarlı bademcikler yakınındaki sağlıklı dokular için bir elektrik akımı uygulamak her zaman güvenli değildir. Bazen ameliyat bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Ultrasonik eksizyon, yüksek frekanslı ses dalgaları yardımıyla bezlerin çıkarılması için dokuların kesilmesidir. Operasyon iyidir, çünkü kan damarları ve komşu dokularda herhangi bir hasar yoktur.

Müdahalenin hemen ardından, kişi sağ tarafa yerleştirilir ve boynunda bir buz balonu kurulur. Soğuk kan damarlarını daraltmaya ve kanamayı önlemeye yardımcı olur. Bu durumda sıcaklık görünmemelidir.

Önümüzdeki birkaç gün içinde hasta, sonuçları önlemek için antibiyotik alır - olası bir enfeksiyon.

Operasyondan sonraki ilk gün, birkaç yudum su içebilirsiniz, önümüzdeki birkaç gün hasta soğuk ve sıvı halde püre yiyor. Birkaç gün sonra, işlemden sonra yara iyileşmesi başlar, boğaz hastalanabilir ve sıcaklık yükselebilir.

Varsa işlem gerçekleştirilmez:

 • Kan hastalıkları (örneğin, pıhtılaşabilirlik ile ilgili sorunlar),
 • Kalbin hastalıkları: taşikardi ve anjin,
 • Diabetes mellitus,
 • Böbrek hastalığı
 • Şiddetli formda hipertansiyon
 • Aktif formda tüberküloz
 • Akut bulaşıcı hastalıklar,
 • Altı ay sonra hamilelik.

Bademcikleri kategorik olarak jinekolog ve kardiyolog önermiyoruz. Operasyonun sonuçları vücudun güçlü bir zayıflamasıdır.

Cerrahi girişimin sonuçları

Tonzilktomii veya diğer koruma operasyonlarından sonra rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkabilir.

 1. Organizma şimdi patojenlerden daha az korunur, bağışıklık büyük ölçüde zayıflar,
 2. Larinks ve farinksin dokuları ağır stres altındadır, boğazın sürekli acıtmasıyla kendini gösterir.
 3. Tehlikeli kanama olasılığı var,
 4. Enfeksiyon, boyun lenfadenit lenf düğümlerine yayılabilir. Operasyondan bir hafta sonra bu durum azalır.

Silin veya silme

Deneyimli ve güvenilir bir doktor bu soruya cevap vermelidir. Operasyona ilişkin karar yalnızca diğer tedaviler sonucu üretmediği zaman alınabilir, bu nedenle boğaz da acıyor ve bir sıcaklık var. Bu durumda kronik bademcik iltihabı tehlikesi ve zararı operasyonun potansiyel sonuçlarından daha büyüktür.

Adenoidlerin çıkarılması aşırı bir ölçüdür. Kronik bademcik iltihabı olan bir kişinin iç organların çalışmasıyla ilgili sorunları varsa, o zaman bezlerin çıkarılması için ameliyatın gerekli olduğuna şüphe yoktur. Tonsillektomi sadece palatine bademciklerin kendi organizmalarına karşı çalışması durumunda yapılır.

Hatırlayın, şimdi farmakoloji güçlü antibiyotiklere sahiptir. Hastanın emrinde de aynı şekilde:

Ancak bir operasyona katılmadan önce, adenoidleri mümkün olduğunca iyi bir şekilde tedavi etmeye çalışmak önemlidir. Her halükarda, özellikle sezonun ortasında vücudunuzu kızdırmanız ve vitamin kompleksleri almanız gerekir.

Herhangi bir işlem vücudun çalışmasında ciddi değişikliklerin getirilmesidir, bundan kaçınmak daha iyidir. Erişkinlerde bezlerin çıkarılması çocuklardan daha kötüdür. Bir yetişkinin bedeni nadiren sağlıklıdır.

Sonuç olarak, bu makalede, bezi çıkarmanın yararı hakkında konuşulan videoyu tavsiye ediyoruz.

Boğaz ağrısı geçirenler, bu hastalığın ne kadar şiddetli ve yorucu olabileceğini çok iyi bilirler. Tonsillit, kronik formda, bağışıklığı büyük ölçüde zayıflatan ve kişiyi çok çeşitli hastalıklara duyarlı hale getiren, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağıdır. angina etkileri, ciddi kardiyovasküler sisteminin hasar, böbrek ve idrar yolu, boğaz, burun ve kulak, sürekli soğuk algınlığı ve nezle, kronik enfeksiyon, romatizma ve diğer ciddi sorunlar gibi hastalıklar olabilir.

Tonsillit sadece küçük çocukları rahatsız etmez, yetişkinler de bu hastalığa kronik biçimde eğilimlidir. Bazen bu durumun tek yolu tonsillektomi veya cerrahi yollarla tonsillektomidir.

Bezleri çıkarmak için hedef

Bezlerin çıkarılması sadece ilaç tedavisi artık yardımcı olmadığında yapılabilir

İnsan vücudunda, her şey, gerçekten de, tüm doğada olduğu gibi, son derece rasyonel olarak düzenlenir. Gereksiz "gereksiz", gereksiz organlar vardır, bu yüzden iyi bir doktor bademcikleri korumak için elinden gelenin en iyisini yapar. Gerçek şu ki, çok önemli bir koruyucu organ, solunum yollarını tehlikeli patojenik bakterilerin ve diğer zararlı mikroorganizmaların doğrudan nüfuzundan koruyan bir tür koruyucu. Ancak bademciklerin yapısı çok gevşek olduğundan ve “habitat” sürekli olarak nemli ve sıcak olduğu için, hastaların sağlığı ve sağlık için gerekli komplikasyonlar için büyük bir sorun kaynağı olabilirler.

Faringeal bademciklerin iltihaplanması - bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı hastalara çok fazla sorun çıkarmaktadır. Hastalık sıcakta keskin bir artış, tüm eklemlerde bir ağrı, ciddi rahatsızlık, boğaz ağrısı ile birlikte yutma ile artmaktadır.

Altta yatan hastalığa ek olarak, ihmal edilen veya sıklıkla yinelenen anjina, bazı komplikasyonların ortaya çıkması ile tehdit edilir, bunların bazıları sağlık açısından çok tehlikeli olabilir.

Bademciklerin koruyucu işlevine rağmen, bazı durumlarda yalnızca yetişkinlerdeki bezlerin çıkarılması hastayı komplikasyonlardan koruyabilir. Çoğu durumda, doktor bunları aşağıdaki durumlarda silmenizi önerir:

 • Hastalık yılda dört kez daha sık görülür.
 • Hasta, boğaz ağrısını tolere etmek ve hastalıktan uzun bir süre sonra iyileşmek için son derece zordur.
 • Akut formdaki tonsillit, ilaç tedavisine uygun değildi ve bir kişiyi çok rahatsız eden ve hayatının kalitesini azaltan kronik bir form haline getirildi.
 • Angina'ya tehlikeli komplikasyonlar eşlik ediyor.
 • Bademcillit görünümü, farinks ve komşu dokularda pürülan apselerin gelişmesine neden olur.
 • İnflamasyonlu bademcikler, hava yollarını tam anlamıyla bloke edebilecek kadar şişer.
 • Hastadaki bezlerin iltihaplanmasından sonra, bağışıklık dramatik olarak düşer ve çok uzun bir süre için geri yüklenmez. Bütün bu süre boyunca hasta çok tehlikeli hastalıklar geliştirme riski altındadır.

Bir yetişkinde bademcikler kaldırılması, hastalıktan kurtulmanın başka bir yolu bulunmadığında başvurulması gereken aşırı bir ölçüdür. Birçok doktor, böyle bir operasyonun iyi olandan daha fazla zarara sahip olduğuna inanmaktadır, çünkü vücudun koruyucu kapasitesini azaltır.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması yöntemleri

Bezlerin lazerle alınması en modern ve etkili yöntemdir.

Daha yakın zamanlarda, yetişkinlerde bezlerin çıkarılması, tek bir yöntemle - cerrahi müdahale ile gerçekleştirildi. Bugünlerde daha birçok yöntem var.

Bademciği tamamen ve kısmen çıkarabilirsiniz. İkinci durumda, bunun için kriyoprezervasyon yöntemi kullanılır. Bir lazer veya sıvı azot yardımı ile gerçekleştirilebilir. Bu prosedürün avantajı, müdahalenin ağrısızlığı ve sürecin önemli ölçüde hızlandırdığı sürecin "kansızlığı" dır. "Ölü" dokular basitçe çökmekte ve yavaş yavaş parçalanmakta, onların altında yaşayan, işleyen bir amigdala olarak kalmaktadır.

Birçok doktor bu yöntemin optimal olduğunu düşünmektedir, çünkü bezler tamamen “yok edilmez” ve organ sadece kısmen de olsa işlevselliğini korumaktadır. Ama bu avantaj daha önce kurulmuş ve dezavantaj olmuştur - bu üst tonsillitic destanı hastayı dönecektir son derece olumsuz koşullarda muktedir iken bademcikler kalan sağlığa zararlı olmaya devam iltihaplanır.

Bademcikleri silip silemeyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenebilir:

Ana maruz kalma yöntemleri şunları içerir:

 • Bademciklerin tamamen uzaklaştırılması. Operasyon genel anestezi altında yapılır, bu da sağlığı olumsuz etkileyebilir ve tüm hasta kategorileri için geçerli değildir. Ameliyat için, özel aletler kullanılır - cerrahi makaslar ve salgı bezlerinin çevreleyen dokulardan "çekildiği" bir inert metal halka. Operasyon anestezi uygulandıktan sonra çoğunlukla küçük ve kısa ömürlü, aynı zamanda ağrı gibi kanamaya neden olabilir.
 • Elektrokoagülasyon. Elektrik çarpmasına maruz kalmak, kanamanın görünümünü ortadan kaldırır ve en az acı verir, ancak müdahalenin kendisi, akımın olumsuz etkilerinden dolayı çevre dokulara ve organlara zarar verebilir.
 • Lazer operasyonu. Bu en hızlı, ağrısız ve kansız bir yöntemdir, bu yüzden yüksek kaliteli ve hızlı bir şekilde ayakta tedavi edilir.

Kaldırma sonrası tedavi

Postoperatif tedavi bezlerin çıkarılmasının sonuçlarına bağlı olarak bir doktor tayin etmelidir

Erişkinlerde bezlerin çıkarılmasından hemen sonra, hasta sağ tarafa yerleştirilir (kalp bölgesinde basıncı azaltmak için) ve boğazda buz bulunan bir balon bulunur. Bu, olası postoperatif kanama riskini en aza indirmek için damarları daraltmak için gereklidir.

Bademcik zonu çok gevşek olduğundan ve iltihaplanmaya eğilimli olduğundan, enfeksiyondan kaçınmak için doktor antibiyotik tedavisini önerir. İlacın seçimi, dozu ve tedavi süresi, sağlık durumuna ve her bir hastanın özelliklerine göre ayrı ayrı seçilir.

Kurtarma işlemi ortalama 14 gün sürer.

Ameliyattan hemen sonra ve hastanın ilk günü beslenmezse, temiz su içmesine izin verilir. Takip eden günlerde beslenmeye büyük önem verilmektedir. Menüde aşındırıcı ve tahriş edici ürün olmamalı, tüm yiyecekler sadece silme veya sıvı halde, soğuk algınlığında - sıcak damarlardan genişler ve kanamalar başlayabilir.

Ameliyattan sonra hasta genellikle müdahaleye vücudun tepki olarak ortaya çıkar boğaz şişlik varsa, burun vazokonstrüktif damlaları ve tuzlu bir de damla nefes kolaylaştırmak mümkündür. Bu ilaçlar vücudu olumsuz olarak etkilediklerinden, kullanım süreleri 7 günü geçmemelidir (ya da doktor önerdiği sürece devam etmelidir).

Olası komplikasyonlar

Bezlerin çıkarılmasının sonuçları organizmanın bireyselliğine bağlı olarak farklı olabilir.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılmasını kışkırtan olası problemler, derhal operasyonun yapıldığı anda veya hemen veya bir süre sonra ortaya çıkabilir.

 • En tehlikeli komplikasyon anestezinin zararlı etkisidir. Son derece nadir durumlarda, bir hasta anestezik maddeye karşı olumsuz tepki verebilir, acil resüsitasyona ihtiyaç duyabilir. Genel olarak, genel anestezinin sonuçları, şiddetli zayıflık, baş dönmesi ve baş ağrısı, bulantı, kusma ve diğer nahoş belirtileri olan anesteziden ciddi bir "çıkış" içerir.
 • En sık görülen ikinci komplikasyon kanamadır. Operasyon sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Hastanın tüm tıbbi önerileri gözlemlemesi ve dikkatlice takip etmesi gerekir. Hemostatik ilaçlar kullanılır ve bademcik dokusunun tamamen çıkarılmasından kanamanın meydana geldiği bir durumda - kalıntıların dikkatli bir şekilde tahliyesiyle tekrarlanan bir işlemdir.
 • Enfeksiyon gelişimi. Çok nadiren olur, genellikle bir hafta süren lenf düğümlerinin iltihabı vardır. Bu durumu önlemek için, hastalara profilaktik olarak antibiyotik reçete edilir.
 • Azalmış bağışıklık. Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için, bunların çıkarılması kesinlikle yerel bağışıklığı etkileyecektir. Bununla birlikte, bezlerde sürekli inflamasyon ve pürülan süreç durumunda, bunların çıkarılması, korunmadan daha büyük bir pozitif etki sağlar.

Ameliyattan önce, tüm artıları ve eksileri dikkatlice tartmalısınız. Sadece beklenen fayda olası riskleri aşarsa, tonsillektomiye karar vermeniz gerekir. Sonuçta, kalıcı olarak hasta bir kişinin durumu normal bir durum olarak kabul edilemez.

Bezlerin çıkarılması: yöntemin avantajları ve dezavantajları

Bezlerin çıkarılmasının tartışmasız avantajları arasında, vücudun devam eden bir tehditten ve enfeksiyon kaynağından atılması yer alır. İlacın konservatif tedavisine uygun olmayan bademcik iltihabı varlığı insana koşulsuz zarar ve çok fazla gereksiz acı getirmektedir.

Yöntemin dezavantajları arasında, mikroorganizmaların boğaza, bronşlara ve akciğere nüfuz etmesini önleyen koruyucu bariyerin yıkımı bulunmaktadır. Bununla birlikte, vakaların ezici çoğunluğunda, hastanın durumunun ciddi bir şekilde rahatlamasına yardımcı olan ve uzun süreli bir hastalığın sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olan bezlerin çıkarılmasıdır.

Tüm modern tonsillektomi yöntemlerinden en mükemmel, hızlı, güvenli ve nispeten zararsız lazer müdahalesi olarak düşünülebilir.

Her durumda, cerrahi yöntem ve sonraki tedavi yönteminin seçimi, sadece tıbbi bir ayrıcalıktır.

Bademciklerin çıkarılması konusunda hafif kafalı olamayabilirsiniz, ancak doktor hayati belirtilere göre yapılmasını şiddetle tavsiye ederse ameliyatla tereddüt etmemelisiniz. Bademcikler üzerindeki cerrahi, mevcut hastalık hastasını bademcik iltihabı ile hızlı bir şekilde kurtarabilir, ancak vücudun diğer problemlerin ortaya çıkmasından korunacağını garanti etmez. Tonsillektomiden sonra, hasta vücuduna özenle bakmalı, öfkelenmeli, doğru yemeli, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeli ve her türlü yolla bağışıklığı güçlendirmeye çalışmalıdır.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir. Bu makalede, birçok insanın birçok insanın aklına bu kadar güçlü bir şekilde girdiği bazı mitleri ortadan kaldırırım. Ayrıca, endikasyonları ve kontrendikasyonları tonsillektomiye ve ameliyattan sonraki olası sonuçlara da öğreneceksiniz.

Efsane 1: cerrahi - kronik tonsillitin zorunlu sonucu

Aslında, bezleri çıkarılması - yetişkinlerde (bezlerinden bademcikler popüler adıdır) - Doktor tüm çalıştı konservatif yöntemler sadece sonsuza boşlukları oturmayın tehlikesini barındırıyor enfeksiyondan önce güçsüz olduklarında sadece ve kırmaya çalışır gerekli bir adımdır kalbe, eklemlere, böbreklere.

Operasyonun nedenleri:

 • sık pürülan boğaz ağrısı (on iki ay içinde dörtten fazla),
 • Konservatif tedavinin başarısızlığı: Tekrarlanan antibiyotik kürleri, tonsil lavajı ve fizik tedavi, hastalığın stabil bir şekilde iyileşmesini sağlamamaktadır.
 • Streptokoklar akut romatizmal ateş veya kronik romatizmal ateşe neden oldu (kalp kapakçıkları veya miyokardit lezyonları veya kalp yetmezliği var),
 • reaktif artrit var,
 • böbrek hasarı (piyelonefrit, post-streptokokkal glomerülonefrit veya kronik böbrek yetmezliği);
 • Lenfoid doku o kadar büyümüştür ki normal burun solunumunu ve yutmayı önler.
 • peritonil apseler ile komplike anjina.

Efsane 2: genel anestezi gerekli

Tabii ki, klasik versiyonda, bademcikler bir neşter, makas ve bir ilmek ile çıkarıldığında, operasyon süresi ve ağrı duyumları genel anestezi gerektirir. Ancak, bugün bademcik kaldırmak için alternatif yollar vardır. Örneğin, bir operasyonun bir lazer veya radyo frekansı varyantı yaklaşık yirmi dakika sürer ve lokal anestezi uygulamak için yeterlidir.

Efsane 3: Kan bir çeşme ile fışkıran

Gerçek şu ki, bol kanama büyük bir gemiye verilen zararın sonucudur. Küçük damarlar sadece zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hızla tromboze olurlar. Kan pıhtılaşma sisteminin tutarlılığından emin olmak için ön analiz yapılır. Pıhtılaşma faktörü normal değilse, işlem ertelenir. Daha büyük damarlar elektrokoagülasyona uğrarlar veya kendileri bir lazer eylemi altında sinterlenirler. Yani, tonsillektomi için genellikle kansız seçenekler yoktur: lazer çıkarma, kriyodestrit, ultrason.

Efsane 4: Havayolları korunmasız kalacaktır

Aslında, radikal tonsillektomiye ek olarak, bademciklerin dokusu tamamen alındığında, hala ablasyon, yani bezleri oluşturan lenfoid dokunun kısmen çıkarılması söz konusudur. Bu durumda, sadece üst tabaka kesilir veya enfeksiyondan etkilenen alanlar seçici olarak rezeke edilir. Bu seçenek, bir lazer, kriyotestrit, ultrasonik ve sıvı-plazma maruziyeti kullanırken mümkündür. Yani, bademciklerin yeniliği toplam değilse, farinksin lenfoid dokusunu korumak için yollar vardır, böylece hücresel ve hümoral seviyelerde lokal immün koruma sağlar.

Bu nedenle, modern donanıma sahip ciddi bir klinikte her klinik vaka için, doktor bu hasta için palatine bademciklerin çıkarılması için en uygun seçeneği seçebilecektir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Klasikin yanı sıra, operasyonu yürüten pek çok modern yöntem de kullanılmaktadır. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması lazer, ultrason, sıvı azot ve plazma yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 1. klasik - genel anestezi altında operasyon, bir neşter, makas kullanılarak ya da tamamen kesilmiş veya tüm amigdala'da gördüğünde menteşeleri. Kanama elektrokoagülasyon ile durur. Yöntem, sonsuza dek enfeksiyon kaynağından kurtulmanıza izin veren radikaldir. İyileşme, ılımlı bir ağrı sendromu ile gerçekleşir, kronik bademcik iltihabı meydana gelmez. Bununla birlikte, lenfoid oluşumları tam kaldırma yerel hücresel ve humoral bağışıklığı azaltan ve yol gırtlak, faranjit, bronşit açar. Ayrıca solunum yolu alerjik patolojilerin gelişme riskleri vardır.
 2. Daha gelişmiş bir klasik yol - Bir mikrodebridge ile 6000 rpm frekansta dönen ektomi. Varyasyon basit bir operasyonel yaklaşımın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Operasyon sırasında daha az ağrılı bir sendrom olsa da, operasyon daha uzundur, yani anestezi büyük dozda ilaçlarla yapılmalıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Lokal anestezi altında en fazla yarım saat süren kısa bir prosedür. Lazer ayrıca dokuları temizler ve damarları sinterleyerek aşırı kan kaybını önler. Yanık mukus riskleri vardır, bu yüzden iyileşme süresi uzar. Kızılötesi, lif (kapsül tutulur ve derin cepleri elimine edilir) optik (eğer bademcik çoğunu uzaklaştırmak üzere olur), holmiyum, C (lenf dokusu miktarı, keskin azalır) yönteminin varyasyonları farklı türde lazer çalışma gerektirir. Organoservershaya lazer cerrahisi - ablasyon (bademciklerin kısmi olarak çıkarılması), sadece üst kısımları veya enfeksiyonun etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır.
 4. Elektrokoagülasyon. Bir seansta problemi tamamen çözmek için bezlerin yeterince derin olmasına izin vermez. Yanlış güce yanıklar ve dolayısıyla daha uzun iyileşme ile doludur. Lenfoid dokunun bertaraf edilmesini ve tek bir cihazla damarların koterizasyonunu birleştirir.
 5. Sıvı plazma yöntemi (toplayıcı). Genel entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün kalitesi, cerrahın deneyimine bağlıdır. Yeterli bir hekimin yeteneği ile hemen hemen hiç kanama olmaz ve bademcikler düzgün bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı klasik versiyondan anlamlı derecede daha azdır. Yöntemin özü, yönlendirilmiş bir manyetik alanla bir plazmanın oluşmasıdır. Bu amaçla, kumaşı 45-60 santigrat dereceye kadar ısıtabilen bir voltaj seçilir. Proteinler karbondioksit, su ve düşük moleküllü azot içeren ürünlere dönüşür.
 6. Sıvı nitrojen ile cryodestruction Lenfoid dokusunun ölümüyle birlikte dondurulmasını önerir. Donma engelleri ağrı reseptörlerini bloke ettiğinden, manipüle etmek için lokal anestezi kullanılır. Ancak postoperatif dönem ağrılıdır. Sonuç her zaman radikal değildir, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir. Donmuş dokular bir süre için yırtıldığı için, operasyondan sonra farengeal mukoza için daha kapsamlı antiseptik bakım gereklidir.
 7. Ultrasonik neşter. 20.000 kHz'yi aşan frekanslar dokuları seksen santigrat dereceye kadar ısıtır. Sonuç olarak, ultrason yayıcı bir neşter gibi çalışır. Yöntem etkilidir. Yardımı ile radikal tonsillektomi yapmak mümkündür. Bununla birlikte, mukozaya yanma riski vardır.

Kaldırma yönteminin seçimi, doktorun tedavisinden ve sonucundan sorumlu olduğu ve hastanın durumunu ve gelecekteki operasyonun hacmini tam olarak değerlendirebildiği için doktorda kalır.

Kontrendikasyonlar

1. Mutlak (kategorik olarak işletmek imkansızdır):

Pıhtılaşma sisteminin yenilgisi ile ilişkili kan ve kemik iliği hastalıkları.

İlk türden diabetes mellitus.

Tip 2 diabetes mellitusun dekompanse edilmesi.

Kardiyovasküler patolojilerin dekompanse edilmesi.

Dekompanse pulmoner hastalıklar.

2. Göreli (geçici). Nedeni ortadan kaldırdıktan sonra, tonsillektomi yapabilirsiniz:

Akut enfeksiyonlar (solunum, sinüzit, rinit, farenjit, larenjit, bronşit).

Kronik hastalıkların alevlenmesi.

etkileri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonsillektominin olası komplikasyonlarına ek olarak: kanama, enfeksiyon, doku yanması, olası uzun dönem sonuçları:

 • yerel hücresel bağışıklığın azaltılması,
 • humoral immün yanıtın zayıflaması,
 • solunum yolu enfeksiyonları: farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit,
 • enfeksiyöz alerjik doğa da dahil olmak üzere alerjik bronkospazm (bronşiyal astım).

Bu nedenle, çocuklarda ve erişkinlerde bademciklerin uzaklaştırılması, ameliyatın yararının, enfeksiyon yolunda lenfatik bir bariyerin yokluğundan kaynaklanan zararı aşması durumunda, sadece ilgili hekimin kararı ile sıkı bir şekilde gösterilmektedir.

Bademcikler nasıl kaldırılır: yöntemlerin gözden geçirilmesi

Bezler veya tonsillektominin çıkarılması palatine bademciklerin tam veya kısmi eksizyonunun meydana geldiği minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir. İstatistiklere göre, bu yapının iltihabı bir kulak burun boğazına gitmenin en sık nedenlerinden biridir. Patoloji, boğazın en sık görülen kronik hastalıkları olan çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Bademciklerin çıkarılması radikal bir tedavi yöntemidir, bu yüzden önce karmaşık bir ilaç tedavisi seçin. Makaleden ameliyatın ne zaman gerekli olduğunu ve modern kliniklerde ne tür şeyler kullanılacağını öğreneceksiniz. Ayrıca bezlerde hoş olmayan bir koku ile beyaz topaklar olduğunda ne yapmak gerektiğine dikkat değer.

Kaldırma endikasyonları

Bezler veya palatine bademcikler - koruyucu ve hematopoietik fonksiyonları gerçekleştiren nazofarenksin önemli bir organıdır. İlk darbeyi alarak, anjina ve boğazın diğer hastalıkları sırasında en çok acı çeken kişidir. Bezlerin çıkarılması zorunlu bir adım olarak kabul edilir ve konservatif yöntemler iyileşmeye yol açmazsa gerçekleştirilir. Ayrıca, bademcikler diğer organlara yayılabilen enfeksiyonun güçlü bir odağı haline gelirse ameliyat gereklidir.

Bademciklerin tam veya kısmi olarak rezeke edilmesi prosedürü için aşağıdaki göstergeler ayırt edilir:

 • bezlerin hipertrofisi;
 • malign ve benign neoplazmlar;
 • kronik bademcik iltihabı (yılda 4 hastadan fazla vaka);
 • vücutta streptokok enfeksiyonu varlığı;
 • kardiyovasküler sistem, solunum organları, karaciğer ve böbrekler patolojisi;
 • Solunum ve yutma süreçlerinde bir zorluk olduğu lenfoid dokunun aktif büyümesi;
 • uyku apne sendromu;
 • peritonsillar apse şeklinde komplikasyon.

Ama bademcikler üzerinde bir kist nasıl görünüyor ve böyle bir sorun ile ne yapılabilir burada belirtilir.

Videoda - bezleri çıkarmak için prosedürün bir açıklaması:

Sadece ilgili hekim, teşhis sonuçları, her özel vakadaki hastalığın özellikleri temelinde ameliyatı reçete edebilir. Bademciklerin işlevlerini muhafaza etmeleri sayesinde, bezlerin tamamen çıkarılması her zaman gerekli değildir, çoğu kez kısmi bir rezeksiyon yapılır. Ancak boğazın bezlerin iltihaplanması ile ısıtılıp ısıtılmasının mümkün olup olmadığı ve sağlık açısından ne kadar güvenli olduğu, link altındaki makalede belirtilmektedir.

Bademcik iltihabının neden olduğu komplikasyonları erken evrelerde ortaya çıkarmak neredeyse imkansızdır çünkü organizmanın zehirlenmesi ve zayıflaması yavaşça gerçekleşir. Bu nedenle kronik anjinada düzenli olarak kapsamlı bir teşhis geçirilmesi son derece önemlidir.

Ama bademcikler üzerinde irin gibi görünen ve burada böyle bir sorunla ne yapılabilir?

Kaldırma yöntemleri ve fiyatları

Günümüzde bademcik yapısının özellikleri, hastanın yaşı ve hastalığın klinik tablosuna göre belirlenebilen, çeşitli tonsillektomi yöntemleri geliştirilmiştir. Her yolun avantajları ve dezavantajları ile uygulama üzerindeki kısıtlamaları vardır.

Cerrahi eksizyon

Bu birkaç yüzyıl boyunca kullanılmış olan bezlerin çıkarılması için klasik bir yöntemdir. Operasyon genel anestezi altındadır, bu nedenle hasta için tamamen ağrısızdır. İyileşme süresi en uzundur, boğazda güçlü bir rahatsızlık olur, ancak hastalığın nüks riski en aza indirilir.

Prosedür sırasında, doktor, bir neşter, makas ve bir döngü yardımıyla, tamamen veya kısmen amigdala kaldırır. Küçük kanama bir koagülan ile durdurulur. Operasyon radikal bir yöntem olarak kabul edilir, son yıllarda daha yumuşak yöntemler ile değiştirilir. Tamamen çıkarıldıktan sonra, lokal bağışıklık azalabilir ve alerji olasılığı artabilir. Prosedürün ortalama maliyeti 10 bin ruble.

Ayrıca bebeğin bademciklerinin neden büyütüldüğü ve hangi ilaçların en etkili olduğu hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

elektrokoter

Özel bir aparat yardımıyla, etkilenen alan yüksek sıcaklıkların etkisi altında koterize edilir. Bademciklerin tamamen çıkarılmasına gerek kalmadığında, küçük patolojilerle uygulanır. İşlem sırasında ciddi kanama riski yoktur ve kısa bir rehabilitasyon süresi vardır. Çıkarma lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün maliyeti 15 bin ruble.

Bu yöntemin ana dezavantajı, yanlış seçilmiş bir koagülatör sıcaklığındaki yakındaki dokulardaki yanıkların olasılığıdır, bu da iyileşme sırasında rahatsızlığa neden olabilir.

Ultrasonik neşter kaldırma

Klasik yönteme alternatiftir. Sökmek için, bıçağı büyük frekanslarda titreşen bir ultrason neşter kullanın. Çalışma sırasında, yüksek bir sıcaklık (80 dereceye kadar) oluşturulur, bu nedenle kanama riski azdır. Operasyon lokal anestezi altında geçer ve çıkarıldıktan sonra temiz bir sütür kalır. Uygun prosedür ile yanma riski minimumdur. Rehabilitasyon süresi 10 güne kadardır. Prosedürün maliyeti 15 bin ruble. Ayrıca bezlerin iltihaplanmasının nasıl tedavi edileceğine dair bilgilerle de ilgileneceksiniz.

cryolysis

Son yıllarda popüler olan, sıvı azot ile bezleri çıkarmak için bir işlem. İşlem sırasında lenfoid dokular donar ve daha sonra ölür.

Tekniğin kendisi lokal anestezi geçirir, ancak gelecekte birçok acı verici bir iyileşme dönemini not eder. Rehabilitasyon sırasında, enfeksiyon olasılığı olduğu için antiseptik bakım gereklidir. Genellikle 5-7 yılda bir tekrar prosedürü alır. Prosedürün fiyatı 1 ila 6 bin ruble.

Lazer Tonsillektomi

Etkilenen bademciklerin giderilmesinde en modern ve güvenli yöntemlerden biri. Klinik tabloya bağlı olarak farklı tipte lazerler kullanılabilir (holmiyum, kızılötesi, fiber optik ve diğerleri). İşlem sırasında sadece doku kesilmez, aynı zamanda kanama riski önlenir.

Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir, süre 30 dakikadan fazla değildir. Dünyadaki çoğu klinikte kullanılmaktadır, ancak kullanımında birtakım kontrendikasyonlar vardır (gebelik, menstürasyon, tüberküloz, diabetes mellitus). Rehabilitasyon, en geç 14 gün sürer, bu süre boyunca doktorun tüm reçetelerine uyulması önemlidir. Ortalama maliyeti 20 bin ruble.

Belki de bir yandan bezlerin ve kulakların ağrısına neden olan bilgilerle ilgileneceksiniz.

Sıvı-plazma yöntemi

Bademcikleri tamamen veya kısmen çıkarmak için en kalitatif ve doğru yol. Çalışma prensibi, elektrik potansiyelindeki farkın mekanizmasına dayanmaktadır. Prosedür sırasında dokuların iyonlaşması neden olur, bu da lenf ve düşük moleküler ağırlıklı bileşenlere ayrışan bezlere neden olur.

Bu, kanayan duyguların yanı sıra, neredeyse hiç kanama riski taşımayan minimal invaziv ve güvenilir bir yöntemdir. İyileşme süresi 10 güne kadar sürer. Bir tekrar işlemi genellikle gerekli değildir. Bademcikler kaldırılması maliyeti 45 bin ruble.

Prosedür için bir kliniği seçerken, diğer hastaların fikirlerini görmenin yanı sıra, cerrahın nitelikleri ve bu tür faaliyetler için sertifikaların kullanılabilirliği hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

İşte burada, bacağın boğaz ağrıması olduğunda bademciklerin nasıl göründüğü ve bunları nasıl kaldıracağınız anlatılmaktadır.

etkileri

Lokal kanama, enfeksiyonlar ve doku yanıkları cerrahi sonrası en sık görülen komplikasyonlardır. Kural olarak, teknoloji prosedürlerinin ihlali ve hazırlık ve rehabilitasyon sırasında kurallara uyulmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadırlar. Amigdala'nın tamamen çıkarılmasından sonra, aşağıdaki olası sonuçlar:

 • Yerel bağışıklık azalır, solunum ve bulaşıcı hastalıkların insidansı artar;
 • endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin çeşitli ihlalleri vardır;
 • solunum hastalıkları daha uzun süre uzar ve komplikasyonlara yol açabilir;
 • bronşiyal astım ve alerji geliştirme riskini artırır.

Her durumda, bademcik çıkarma kararı genellikle konservatif yöntemlerin tam iyileşmeye yol açmaması ve diğer iç organların komplikasyonları olması durumunda, doktor konsültasyonu ile alınmaktadır.

İşte bu yüzden bademciklerdeki boğaz ve beyaz kaplamalar acıyor ve en etkili eczane ürünleri burada belirtiliyor.

Silmem gerek mi

Bademcikler çıkarılması zorunlu bir prosedür değildir. Etkili bir kompleks tedavi seçilirse çoğu durumda önlenebilir. Tipik olarak, bu amaçla, eczane ve ev çözümleri, fizyolojik prosedürlerin yanı sıra antiseptik ilaçlarla boğazın lokal tedavisi ile durulama. Tam bir tedavi sürecinden sonra sonuç çıkmazsa, organın kısmi veya tam rezeksiyonu sorusu klinik tabloya bağlıdır.

Videoda - bezleri çıkarın ve bunu yapmanıza gerek olup olmadığını:

Çocuklarda çıkarmanın özellikleri

Bademciklerin uzaklaştırılması, çocuklarda boğaz hastalıklarının tedavisinde en önemli yoldur. Operasyon ciddi komplikasyonlar, uzun bir enfeksiyon ve geniş etkilenmiş bir alan olduğunda gereklidir. Çoğu durumda, kısmi kriyo-analiz veya lazer çıkarılması önerilir.

Prosedür sadece genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hastanede rehabilitasyon süresi artar. Kişi büyüdükçe bademcikler tekrar gelişir, bu nedenle zamanla tekrarlı tedaviye ihtiyaç duyulur.

Bademciklerin veya bademciklerin çıkarılması, boğaz hastalıklarının tedavisinde radikal bir yoldur. Bir operasyonun gerekliliği olduğunda birkaç gösterge vardır. Genellikle, bunlar bademcik iltihabının yanı sıra nazofarenksin bulaşıcı hastalıklarının ciddi komplikasyonlarıdır. Bugün, her biri kendi artıları ve eksileri, verimliliği ve uygulama genişliği olan çeşitli operasyonlar geliştirilmiştir. Bu organı çıkarmak için alınan karar, ancak uzun ve etkisiz bir konservatif tedaviden sonra ortaya çıkar.

Çocuklar için, cerrahi müdahalenin önlenemediği durumlarda, bademciklerin rezeksiyonu sadece en aşırı durumlarda reçete edilir.

Ayrıca çocuğun bezlerindeki beyaz baskının nasıl göründüğü ve hangi birincil önlemlerin alınması gerektiği hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.