Loading

Çocuklarda bezlerin çıkarılması

Dışarıdan gelen patojenik mikroorganizmalar insan nazofarenksinde inflamatuar süreçlere yol açar. Özellikle de, olgunlaşmamış organizmanın virüsler ve bakteriler tarafından tam anlamıyla bombalandığı çocukluk döneminde böyle bir durum söz konusudur. En tehlikeli olanları, bademciklerdeki kronik iltihaplanma şeklinde ciddi komplikasyonlar taşıyan boğaz ağzıdır. Bu nedenle, komplike olgularda, konservatif tedavinin sonuçlarının yokluğunda, cerrahi müdahaleye başvurulmalı ve bademcikler çıkarılmalıdır.

Çocuklarda tonsillektomi nedenleri

Cerrahi müdahale kararı, bir doktor, bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir immünolog tarafından ortaklaşa hazırlanır, bu sırada nazofarenksin preparatları ve yıkanması sonrasında stabil bir pozitif dinamik yoktur. İnflamatuar süreç kronik bir forma geçtiğinde ve pratik olarak tıbbi tedaviye boyun eğmediğinde bezler çıkarılır.

Bademcikler kaldırmak için aşağıdaki durumlarda öneririz:

 • Bir yıl boyunca bir çocuk 5-7 kattan fazla boğaz ağrısı geçirir;
 • gün boyunca bile yoğun bir şekilde burun tıkanıklığı;
 • yutkunma güçlüğü, ağrıya neden olma;
 • uyku apne sendromu;
 • Kronik bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlarla komplike hale gelir (bir astım semptomatolojisi olan bir durum olduğunda);
 • apse ile apse vardır;
 • muhafazakar yaklaşım bir yıldan fazla olumlu sonuç vermez;
 • Bezler görselleştirildiğinde, bunların masif büyümesi ve solunum lümeninin üst üste gelmesi kaydedilir;
 • Revmoproby üzerinde bir boğaz ağrısı sonrası kan analizi, olumlu bir sonuç göstermiştir;
 • Romatizmal ateş kronik bir formda gelişmiştir;
 • Böbrekler üzerinde komplikasyonlar var.
İçeriğe geri dön

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

İşlemden önce hastanın durumunun ayrıntılı bir anamnezi toplanır ve riskler değerlendirilir. Kan ve biyokimyanın genel analizi yapılır. Endeksler normal ise, bezleri çıkarmak için yöntemin seçimini kırıyorlar. Yakın zamana kadar, prosedür sadece tıbbi makasla gerçekleştirildi, şimdi doktorlar giderek modern teknolojilerin korunmasına başvurmaktalar - hipertrofilli bademcikleri kısmen kesmişlerdir.

Klasik tonsillektomi

Bu işlem, bademciklerin makasla veya bistüri ile tamamen çıkarılmasını içerir. Genel anestezi altında zorunludur. Bu tür manipülasyonlar genellikle yara yüzeyinin koterizasyonu ile kesilen kanamaya yol açar. Yöntem, nüksetme olasılığını sıfıra indirir ve en ucuzudur. Ancak, aynı zamanda, işlemden sonra, ağrı diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında daha uzun sürer ve iyileşme süresi biraz geciktirilir.

lazer

Prosedürün bir lokal anestezi altında yapıldığı ve bebeğin en ufak bir hareketinin sağlıklı bir nazofarenksin yanmasıyla parçalanabileceğinden, 10 yaşın altındaki çocuklar için bir lazerle dokunun çıkarılması gerçekleştirilmez. Lazer ışınları bezin farklı derinliklerine nüfuz edebileceğinden, kısmen çıkartmak mümkündür. Bu yöntem, ısınarak dokuları tahrip eder, kılcal damarları koterize ederek kanamayı durdurur ve hacimdeki bezleri azaltır, yüksek sıcaklıkların etkisi altında dokuların bir kısmını buharlaştırır.

Bu manipülasyon için medikal kurumlarda kullanılan 4 tip lazer vardır:

 • Optik fiber, amigdala veya bunun fragmanının tam eksizyonu için uygundur;
 • holmievy, hasarsız bir dış yüzey bırakarak, boşluklardaki enfeksiyon odağını çıkarmaya yardımcı olur;
 • Kızılötesi, damarların yapışması için bir önceliktir;
 • Karbon, lenfoid doku ve iltihaplı yamalar yüzeyini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
İçeriğe geri dön

Ultrason

Bu yöntemle 26 kHz üzerinde bir frekansa sahip bir ultrason dalgası kesici alettir. İltihaplı dokuların ayrılmasından sonra, ultrason korunmuş alanlarda lakunayı açarak bunların saflaştırılmasını kolaylaştırır.

cryolysis

Yöntem, lenfoid yüzeyin sıvı nitrojen ile dondurulması anlamına gelir. Nitrojen penetrasyonu bezin tabanına ulaşamayacağından, prosedürü tekrarlamak mümkündür. Bademciklerin ölümcül bölgeleri hemen reddedilmemekte, zaman alacaktır ve hoş olmayan duyularla ilişkilendirilecektir.

Son üç yöntem naziktir ve birçok avantajı vardır:

 • prosedürden sonra ağrı klasik yöntemde olduğu gibi belirgin değildir;
 • prosedür süresi 15-25 dakikadır;
 • komplikasyonlar en aza indirilmiştir;
 • taze bir yara yüzeyinin olmaması, manipülasyondan sonra antibiyotik kullanımını azaltacaktır;
 • iltihaplı yüzeyin muhtemel kısmi çıkarılması;
 • 4 gün içinde tamamen normal rutine dönebilirsiniz.
İçeriğe geri dön

Kontraendikasyonları kaldırılması

Çocuklarda bademcikler çıkarılması, hem viral doğanın iltihaplanması, hem de yaygın hastalıklar ile bağlantılı olarak kontrendikedir. Çocuğun yararlarını ve risklerini değerlendirmek için, doktor aşağıdakilere başvurmaz:

 1. Çocuk şu anda akut bir enfeksiyöz hastalık çekiyor;
 2. kronik hastalıklar ağırlaştı;
 3. dekompansasyon aşamasında iç organ hastalıkları vardır;
 4. çocuğun diyabeti vardır (özellikle insüline bağımlı);
 5. lazer çıkarılması ile 10 yıla kadar hastanın yaşı;
 6. onkolojinin varlığı;
 7. azalmış kan pıhtılaşması (yüksek kanama riski);
 8. kan hastalıkları;
 9. endokrin sistemi ile ilgili bozukluklar;
 10. çürük, herpes, stomatit, vb. gibi ağız boşluğu veya dişleri hastalıkları vardır;
 11. Psikiyatrik ve nörolojik tanılarda, kontraendikasyon bulunmadığında sadece genel anestezi kullanılacaktır.

Çocuklarda postoperatif durum

Manipülasyondan sonra, çocuğun olası sonuçların zamanında tespit edilmesi için en az bir gün boyunca sürekli gözetim ve yatak istirahatine ihtiyacı vardır. Klasik çıkarma ile kanama sıklıkla oluşur ve sabit izleme gereklidir. İşlem lazer çıkarılması veya kriyodestrit ile yapıldığında hasta aynı gün eve gönderilebilir.

Genellikle işlemden sonraki gün, yara yüzeyinde bir kabuk veya plak oluşur. Bu normal kabul edilir ve bir hafta içinde geçer. Yutma sırasında ağrı 7 güne kadar keskin bir şekilde hissedilecek ve 14-21 gün sonra nazofaringeal boşluğun rahatsız edici hislerinden tamamen kurtulacaktır. Hastanın durumunu hafifletmek için, bazen ağrı kesiciler reçete.

İşlemden sonraki ilk gün hiç yemek yememesi tavsiye edilmez. Yara yüzeyi hala çok ağrılı ve enfeksiyonlara karşı hassastır. Küçük sipslerde sadece oda sıcaklığında su içebilirsiniz.

Doktorlar ameliyattan sonraki ilk gün içinde soğuk yiyecekler yemeyi tavsiye ediyorlar çünkü açlığı tatmin ederler ve kan damarlarını daraltırlar.

Bazı uzmanlar soğuk dondurma kullanmanızı tavsiye ediyor. Açlığı tatmin etmek ve kan damarlarını daraltmak, daha az kanamayı ve acıyı azaltmak için yardımcı olur. Eğer vücut süt ürünlerini tolere etmiyorsa, meyve balı da alabilirsiniz.

İyileşme döneminde çocuk sıcak, asit, tuzlu ve asitli yiyecekleri içermeyen bir diyet izlemelidir. Gıda, ameliyattan sonra ağrının ortadan kalkmasına kadar oda sıcaklığında ve tercihen sıvı kıvamda olmalıdır (katı gıda öğütülmelidir).

Bademsiz yapabilir miyim?

Tüm artıları ve eksileri tartmak, ebeveynler müdahalenin olası sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Bademcikler kaldırılmasıyla, aşağıdaki sonuçlar ilişkilidir:

 • larinksin şişmesi ve ardından boğulma;
 • genel anestezi her zaman belirli bir risk ile ilişkilidir;
 • tromboz ve kalp durması;
 • zazvitie pnömoni;
 • ağır kanama mümkündür;
 • enfeksiyon;
 • sepsis;
 • Tamamen çıkarılmayan amigdala hipertrofik olabilir ve inflamasyon kronikleşir;
 • larinks ve damakta travma veya yanıklar (lazer);
 • Çok nadiren - mandibular kırıklar veya diş yaralanmaları.

Çok nadiren, hastalara hemen bir radikal yöntem önerilmektedir. Birincisi, doktor bir dizi uyuşturucuyu reçete eder ve vücudun her birine nasıl tepki verdiğini veya bunların bir kombinasyonunu izler. Nazofarenks boşluğunun çeşitli durulamaları eczaneler (esas olarak deniz suyuna dayalı) ve papatya gibi bitkisel tenteler olarak önerilmektedir.

Yerel eylemin modern antiseptikleri çok iyi kanıtladı. Fizyoterapi prosedürleri kesinlikle hastanın durumunu iyileştirmelidir. Çoğunlukla çocuk önce pürülan fişleri çıkarır ve durgun lakunaları durgun koşullar altında bir antiseptik sprey ile durulanır.

Ve sadece bir yıldan az süren konservatif tedaviden sonra, pozitif dinamikler olmadan, ameliyat müdahalesi önerilebilir. Ve sonra, çocuğun kontrendikasyonları olmaması koşuluyla.

Altın kuralı hatırlamakta fayda var: sorun yaratmazsa bademciği çıkarmayın.

Verilen moda, en ufak bir iltihaplanma ile birlikte, bezleri tamamen ortadan kaldırdı. Bıldırcınların vücudun mikrop ve virüslerden korunmasında çok önemli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır ve birçok doktor sorunun köklü bir çözümüne karşıdır. 8 yaşın altındaki hemen hemen tüm çocuklarda bulunan bademcikler, bir ölçüde artar ve bu, çocuğun sağlığı ve sağlığı için bir patoloji değildir.

Herhangi bir hastalığın tedaviden daha kolay önlenebileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, çocuğun durumunun bozulmasına dikkat etmek ve kendi kendine ilaç kullanmamak için zamana ihtiyacınız vardır. Sorun yine de ortaya çıktığında ve bademciklerin çıkarılması sorunu çözüldüğünde, kulak burun boğaz uzmanı ve immünolog doktor ebeveynler ile birlikte her bir özel durumda en uygun yöntemi seçer. Ebeveynlere çocuk tarafından her zaman bulaşan hastalıkların öyküsü verilmeli, kapsamlı bir inceleme yapılmalı ve prosedüre karar vermeden önce testlerden geçilmelidir.

Çocuklardan bademciği nasıl çıkarırsınız?

Tonsillit sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda çocuklarda da gelişen bir hastalıktır. Kronik veya akut olabilir ve tedavi ilaçlı veya operatifdir. Hangi durumlarda bademciklerin çıkarılması gerektiğini ve çocuk bezlerini onlardan daha fazla zarar görmeden çıkarmanın mümkün olup olmadığını düşünelim.

Genel açıklama

Bezlerdeki ilaçların çıkarılmasına tonsillektomi denir. Bu durumda bademciklerin bir kısmı veya tüm dokuları çıkarılır. Bezler kendilerini lenfoid doku birikimi vardır. Bu bağışıklık sisteminin önemli bir organıdır.

Çocukluk çağında, bağışıklık sistemi hala savunulamaz olarak kabul edilir ve bu nedenle tüm olası patojenik mikroorganizma saldırılarını püskürtemez.

Bezler, enfeksiyonun bulaştığı, havadaki damlacıklar tarafından iletildiği ilk organlardır. Bademcikler yardımıyla, bağışıklık sistemi gelen mikroorganizma ile tanışır ve bir bağışıklık tepkisi oluşturur.

Çocukluk çağında, sık görülen bezlerin iltihaplanması ve patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğraması, çocuklarda angina en sık görüldüğü bir çağdadır.

Bademcikleri çıkarırken, enfeksiyon hemen solunum sistemine geçer. Çocukta angin artık olmayacak, ancak larenjit, bronşit, farenjit gibi hastalıklar geliştirebilir. Bu nedenle bir çocuktan bademcikler çıkarmak her zaman mümkün değildir.

Öte yandan, kronik bademcik iltihabı durumu daha da kötüleştirecek ve çocuğun vücudunda iltihaplı süreçlerin nedeni haline gelecektir.

Operasyon için endikasyonlar

Operasyonel kaldırma bu gibi durumlarda gösterilebilir:

 • Şişlik ve büyütülmüş bademcikler normal nefes almayı engeller. Böyle bir artış apneye yol açabilir - birkaç dakikada bir rüyada nefes almanın kesilmesi ve ayrıca hipoksiye - vücudun dokularında ve organlarında oksijen eksikliği.
 • Bir çocukta sık anjinası - yılda üç kereden fazla.
 • Çocuk tarafından iletilen anjinin komplikasyonları, kalbe, eklemlere ve böbreklere yayılıyor.

Hasta bademcikler patojenik bakterilerin birikimi için bir ortam oluştururlar, bu yüzden kalbin ve eklemlerin çalışmasını zorlaştırabilirler. Bu durumda özellikle tehlikeli olan romatizma - eklem sıvısı hasarı ve kalbin bozulmasıdır.

Operasyon türleri

Bademcikler sadece telli bir döngü yardımıyla çıkarılabildiği zamanlar, uzun zaman geçti. Bugün, çocuklarda bademciklerin çıkarılmasına izin veren, vücudun en az travma geçirmesiyle, daha nazik ve kibar olmayan yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca, bu tür yöntemler yeterince hızlı bir rehabilitasyon vaat ediyor.

Bir tel döngü veya bir mikrodetektörün geleneksel olarak çıkarılmasına ek olarak, çıkarma gerçekleştirilebilir:

 • Bir lazer ışını ile anında pişirildiği için, hemen hemen hiç kan akıntısı olmadan lenfoid dokunun etkilenen bölgelerini uzaklaştıran bir lazer ışını. Yöntem tercih edilir ve sadıktır, ancak beş yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.
 • Lenfoid dokuların tahrip olduğu yüksek frekanslı ultrasonik dalgalar. Bu operasyon ultrasonik tonsillektomi olarak adlandırılır.
 • Donma - bademciklerin kriyodestrasyonu en yumuşak yöntemdir, bademcikler ise basitçe donar ve işlevlerini durdurur.
 • Tonsillektomi uygulamasında ortaya çıkan elektriksel yöntem oldukça nadirdir.

Bir çocuğun işleyişini bir şekilde yürütmek mümkün olsa da, doktor hastanın yaşını, bademciklere olan hasar derecesini ve bunların bir bütün olarak vücut üzerindeki etkilerini tespit ederek öğrenir.

anestezi

Anestezi ve cerrahi operasyonun planlanması sırasında en ciddi sorun. Tonsillektomi, bir saatten fazla sürmeyen ve aslında genel anestezi gerektirmeyen basit bir işlemdir.

Lokal anestezi altında yapılabilir, ancak çocuk operasyon boyunca sabit kalmalıdır. Bunu başarmak zordur. Bazen doktorlar bacağın kaldırılması sırasında çocuğun hareketliliğini sınırlamak için uzuvların pozisyonunun özel fiksasyonunu sunarlar.

Ancak bu tür metotların kullanımı sadece hastanın psikolojik durumunu kötüleştirir ve operasyona hazırlanmada zorluklara yol açar. Bu nedenle, yaygın bir maske tipi veya inhalasyon anestezi sıklıkla seçilir. Bir anestezi uzmanı tarafından seçilecek.

operasyon

Bu tür çıkarmadan önce özel hazırlık yapılmaz. Ameliyattan önce neleri yapamayacağınız ve neleri yiyemediğiniz hakkında doktor tavsiyelerini dinlemek yeterlidir.

İlk olarak, çocuk maske anestezi üzerine konur - anestezi gazı, merkezi sinir sistemini yatıştırmaya ve bilincini kapatmayacak şekilde davranır, çocuk ağrı hissetmez.

Daha sonra çıkarma yapılır, sadece bir bademcik ya da bir kısmı çıkarılabilir, ya da bir kerede iki bademcikler. Esas olarak, sağlıklı dokular korunmaya çalışır.

Bundan sonra çocuk, anesteziyi terk edip bilince geri döndüğü postoperatif rehabilitasyon koğuşuna yerleştirilir. Operasyonun süresi seçilen türe bağlıdır. Kaldırma cerrahi olarak bir lazer kullanarak yaklaşık bir saat sürer - yaklaşık yarım saat ve dondurma birkaç dakika gerektirir.

rehabilitasyon

Rehabilitasyon süresi seçilen çıkarma yöntemine bağlıdır.

 • Çocuğun hastanede geçirdiği ilk gün, doktorun iyileşme sürecini ve vücudun tepkisini gözlemlemek. Komplikasyonlar tespit edilirse uygun tedavi uygulanır.
 • Operasyon için lazer yöntemi veya kriyo-enfeksiyonu seçilmişse, hastanede rehabilitasyon gerekli değildir ve çocuk bilinci tekrar kazanınca, evine geri dönülebilir.
 • Ağrılı sendromlar ve şişlik, işlemden sonraki yedi gün içinde ortaya çıkabilir. Tamamen rahatsızlıktan kurtulmak ameliyattan sadece üç hafta sonra olabilir. Operasyondan bir gün sonra, dokunun iyileşmesini gösteren beyazımsı bir kaplama veya kabuk formu oluşur.
 • Ameliyat sonrası dönemde koruyucu bir diyetin gözlemlenmesi önerilir. Buna ek olarak, ses tellerini koparamaz ve geremezsiniz - çığlık atma, şarkı söyleme, yüksek sesle gülme. Bebeğin diyetinden kaba yiyecekleri alın, çok sıcak ve soğuk yemekler servis etmeyin - yiyecekler sıcak olmalı.
 • Baharatlı yemekler, çok tuzlu ve salamura yememek yasaktır.

Böyle basit kuralların bile ihlali, komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Olası komplikasyonlar

Herhangi bir operasyon sonrası komplikasyonlar iki tipe ayrılır: tıbbi faaliyetlerden kaynaklanır ve hasta ihmalinden kaynaklanır.

 • İlk tip komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, olası kan enfeksiyonu bulunur. Bu, prosedür sırasında kullanılan aletlerin zayıf dezenfeksiyonundan veya doktorun deneyimsizliği veya ihmalinden kaynaklanmaktadır.
 • İkinci tip komplikasyonlar tıbbi tavsiyelere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Dondurma gibi çok soğuk yiyecekler yemek, sıcak yemek gibi şifa vermeyi yavaşlatabilir ve hatta kanamaya neden olabilir.

Vokal kordonların gerginliği, bağ ve bezlerin birbirine bağlı olması nedeniyle kanama ile doludur ve bu bölgedeki gerilim gerilir ve sadece iyileşmiş damarlar ve dokular gerilir.

Bazen bademcikleri çıkarmadan yapamazsınız. Bazı durumlarda, lacunları yıkayarak ve bademciklerin dezenfeksiyonunu yaparak, bağışıklık sisteminin bu organını yönetebilir ve saklayabiliriz.

Bir operasyona karar vermeden önce birkaç doktora danışın. Belki birisi alternatif ve daha az radikal bir tedavi yöntemi önerecektir. Böyle küçük yaşlarda ameliyatla ilgili kararlar, ancak daha yumuşak yöntemler kullanılmış ve uygun sonuçlar vermemişse yapılabilir.

Bademcik iltihabını sadece halkça tedavi etmeye çalışmayın, çünkü bunlar geleneksel tedavinin yerine geçmezler ve deneyimli bir doktorun tavsiyeleri olmadan durumu daha da kötüleştirebilir.

İncelemelere göre, gerçekten kaçınılmaz olan bezlerin çıkarılması, çocuğun anjinadan tamamen uzak durması ve bağışıklık vitamin vitaminleri ve vitamin bakımından zengin gıdaların rehabilitasyonu ve bakımı için reçete edilmesine yol açmıştır.

Çocuklarda adenoidlerin uzaklaştırılması ve bademciklerin budanması

Bademcikler veya tonsillotominin ölçeklenmesi sadece çocuklar için yapılır. Yetişkin hastalar genellikle tamamen çıkarırlar. Bu işleme tonsillektomi denir (bağ dokusu kapsülü ile birlikte palatine bademciklerin tamamen çıkarılması). Birkaç harf arasındaki fark önemsiz gibi görünmektedir, ancak bu müdahalelerin tekniği ve amacı farklıdır.

tanıklık

Tonsillektomi için standart, endikasyon ciddi komplikasyonları tehdit eden düzenli alevlenme ile kronik bademcik iltihabıdır. Tonsillotomi (parsiyel rezeksiyon) bezlerin (hipertrofi) bezlerinin geri dönüşümsüz proliferasyonu ile gerçekleştirilir.

Çocuklarda, bu bezler hacminde önemli ölçüde artar ve kışkırtırsa bademcikler budama gereklidir:

 • Disfaji (yutma ihlali).
 • Normal burun solunumu ihlali.
 • Tüm sonuçları olan nokturnal apne ve hipoksi sendromu.
 • İşitme bozukluğu.
 • Kronik orta kulak iltihabı.
 • Hafif açılmış bir ağızla nefes alma.
 • Dizartri, seslerin telaffuzunun ihlalidir. Çocuklukta, bu yanlış bir konuşma formasyonuna yol açar.

Nazal solunumun kesilmesi ve yarı açık ağız ile inhalasyon, ARI gelişme riskini artırır. Fırsatçı cocci floranın neden olduğu hastalıkların sayısı, anjina ve ondan sonraki standart komplikasyonlara kadar artmaktadır (romatizma, enflamatuvar böbrek hastalıkları vb.). Sık görülen bademcik iltihabı, bademciklerin lenfoid dokusunun çoğalmasına ve gevşemesine yol açar.

Çocuklarda pürülan inflamasyon riski, bezlerin anatomisine özgü özelliklerden dolayı daha yüksektir. Onların lacunae (kanalları) dardır. Bu, minimum oksijen erişimi ve patojenler için rahat bir sıcaklık ile derin "cepler" oluşturur. Bu, tonsillotomi kırmak için tasarlanmış bir tür kısır döngü ortaya çıkıyor.

Genişletilmiş bademcikler sadece yutmakla kalmaz, aynı zamanda sistem ağız-burun akustik tüpünde hava sirkülasyonunu da bozar. Yutma hareketi ile hava, yüksek basınç altında Östaki borusuna geçer ve kulak zarına zarar verir. Çocuk, bir yolcunun ani bir kalkış sırasında bir uçakta yaşaması gereken aynı şeyi deneyimliyor.

Membran rüptürünün normal olması muhtemel değildir, ancak hasar mümkündür. Bu, otitis riskini ve hastalığın kronik bir forma geçişini artırır.

Küçük bir hastanın apne ve hipokside karşılaştığı sonuçlardan daha iyi değildir:

 1. Bilgi ile maksimum "doygunluk" döneminde beynin kronik hipoksisi çocuğun daha az bilgiye sahip olduğunu öğrenir ve yapabileceğinden daha az beceri ve yetenek geliştirir. Yorgunlaşır, tamamen oynayamaz, kötü uyur (gece ve gündüz uykusu horlama ve kabuslar eşlik eder), sinir bozucu, sinir bozucu hale gelir. Sabah, baş ağrısı muzdarip.
 2. Oksijen eksikliği, kardiyomiyositleri - miyokardın kas hücrelerini hisseder. O2 eksikliği ile, kalp güçlendirilmiş bir modda çalışır. Sonuç olarak, hasta vücudun zarar görmesini önlemek için oksijen açılmasına karşı direnci geliştiren ilaçlara ihtiyaç duyar.

Palatine bezlerinin hipertrofisi genellikle farengeal tonsil (adenoidler) artışına rastlar. Operasyon sırasında ikincisi çıkarılır ve palatin lenfoid dokular boyut olarak küçülür. Adenoidlerin uzaklaştırılması ve bademciklerin budanması adenotonzillotomi olarak adlandırılır.

Sil veya çık?

Bezlerin lenfoid doku hacmi, bir insanın hayatı boyunca aynı değildir:

 1. Yaşamın ilk ayındaki çocuklarda bademcikler kötü gelişmiştir. Sadece üç ay, işlevlerinin "başlatılması" dır. Ondan önce, "çok kötü" çalışıyorlar.
 2. Tanımlanan vücutlar 2-3 yıl içinde en hızlı şekilde büyür, eğer bir çocuğa aşı yapıyorsanız ve 3-4 yıl, eğer yapmazsanız ve çok fazla hastalanmıyorsa. Lenfoid dokunun büyümesi, bağışıklık sisteminin patojenlerin "istilası" na özel bir yanıtıdır.
 3. Maksimum salgı bezleri 7 yıla kadar "büyür", eğer inoküle etmezseniz ve 5 yıla kadar yaparsanız.
 4. Çağı olan çocuğun organizması farklı patojenlere karşı antikor biriktirir ve farengeal halka dokuların üstel büyümesine ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, 9-10 yaşına gelindiğinde bademcik dokusu azalır, bağ dokusunu değiştirir.
 5. 18 yaşındaki gençlerde, sadece okulun eşiğinde "hizmet eden" lenfoid halkasının sadece parçacıkları vardır.

Palatine bezleri zarar görürse, hasar görür veya çıkarılırsa, işlevleri kısmen faringeal halkanın kalan lenfoid dokularını devralır. Yetişkinler için, yukarıdaki nedenlerden dolayı, bademcik kaybetmek çocuklukta onları kaybetmek kadar sorunlu değildir.

Çocukların tüm salgı bezlerini hücresel düzeyde etkili bir lokal immün yanıt için muhafaza etmeleri arzu edilir. Ergenlik çağında, dokuların boyutu normale döner.

Ancak küçük dokuların çoğalması derecesi konservatif yöntemlerle tedavi ihtiyacı bile, apne, burun nefes ihlali, çocuğun derisinin solgunluk ascertaining (1-2 dereceye bademcikler hipertrofisi eşliğinde çocuklarda adenoid büyümesi, genellikle konservatif tedavi edilir). Yetersiz etkinliği ile doktor ameliyatı tavsiye eder. Cerrahi, dokuların büyümesi ile 3-4 dereceye kadar endikedir.

Tonsillotomi, tonsillektominin aksine iyidir, çünkü lenfoid dokunun bir kısmı korunur. Bıldırdıkları zaman bile, bademcikler vücutta patojenik ajanların penetrasyonu ile "ilk çizgi" fonksiyonunu vücutta yapmaya devam edebilir.

Bebek “adenoid” varlığını ve bademciklerin gelişimini bulursa - bu operasyona acele etmenin bir nedenidir. Belli semptomların yokluğunda bile ifade edilen hipertrofi, cerrahın müdahalesini gerektirmez.

Kontrendikasyonlar

Sorun, her durumda işlevsel olarak çözülemez. Örneğin, zaman sınırları vardır:

 • Üst solunum yolunu etkileyen viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan sonra, anjina şeklinde bir komplikasyon görülmese bile. Kronik KBB patolojilerinin ve akut romatoid atağının alevlenmesiyle, çocuklar bir ay boyunca çalışmazlar (bu durumda doktorun kararına göre daha fazla duraklama olabilir).
 • Suçiçeği sonrası duraklama en az 3 ay, diğer çocuk hastalıkları yaklaşık altı ay sürmelidir.
 • Çocuğun menenjit veya viral hepatit olması durumunda, ameliyatı yürütme olasılığı 1-2 yıl için dikkate alınmaz.

Yara yüzeyinin enfeksiyonu önlemek için durumu düzeltmeden önce tedavi edilmemiş diş patolojisi olan çocuklar için kırpma yapılmaz.

3 yaşından küçük bir çocukta tonsillotomi, sadece ciddi endikasyonlar, yenidoğan ve bebeklerde - bir yaşam tehdidi altında gerçekleştirilir. Bu soruna yönelik operasyonel çözümlerin ana zirvesi 3-7 yaştır.

Bu şiddetli kalp veya böbrek yetmezliği, diyabet dekompanzasyon (biz diyabet bahsediyoruz) ile çocukları işletmek mümkün değildir, onun pıhtılaşma, maligniteler, tüberküloz, pulmoner formun ihlali ile ilişkili kan patolojiler. Bir çocuğun hayatı tehdit edildiğinde, doktor durumu bireysel olarak ele alır. Risk haklı ise tonsillotomi yapılacaktır.

Eğer yaşamı tehdit eden bir işlem söz konusu değilse, gen anomalilerinin (kurt ağzı) neden olduğu yüz kemiklerinin ve kafatası kemiklerinin deformasyonları olan çocuklar nadiren tavsiye edilir. Bu tür müdahaleler, iç organların eşlik eden patolojileri nedeniyle Down sendromlu kişiler için önerilmemektedir.

İletim teknikleri

Prosedür için hazırlık, bir çocuk doktoru, kan ve idrar testleri, bir koagülogram, farinksden bulaşma ve tanı prosedürleri ile başlar: EKG, FLG. Çocuğa yaşına göre aşı yapılmalıdır.

 • Tonsillotomy (Slyder veya Mathieu) yardımıyla.
 • Lazer

Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, ilk daha "kanlı" ve daha fazla zaman gerektirir (yaklaşık yarım saat). Ayrıca, nadir durumlarda, tekrarlanan lenfoid doku büyümesi vardır. Ayrıca, teknolojinin yıllar içinde çalıştığı unutulmamalıdır, böylece dokunun etrafındaki bademcikler daha az hasar görür.

Bir lazer kullanırken, işlem hızlanır, kan kaybetmeden diyebilirsiniz. Fakat doku daha uzun süre yenilenir. Çevredeki yapılara zarar verme riski artar. Postoperatif kanama daha sık görülür. Böyle bir operasyonun maliyeti çok daha yüksektir.

Bademciklerin kırpılması anestezi altında (lokal veya genel) yapılır. Anestezi daha çok adenotonzillotomii'de kullanılır.

Operasyonun normal seyrinde, bebek en fazla 20 dakika sonra kanamayı durdurur ve aspirasyonu önlemek için bir tarafa kondurarak koğuşa aktarılır. İlk kez, özellikle anestezi kullanıldığında, hasta sürekli gözlem altındadır. Operasyondan sadece 4 saat sonra ılık bir sıvı içebilir. 8 saat içinde (sadece sıvı gıda) yiyebilirsiniz.

Adenoidlerin çıkarılmasından ve bademciklerin kısmi rezeksiyonundan sonra, iyileşme periyodu tek tek olacaktır - sorunsuzca ilerleyebilir, ancak bazı sonuçlar mümkündür:

 • Şiddetli boğaz ağrısı.
 • Sabahları ya da akşamları birkaç gün içinde 38 dereceye kadar bir sıcaklık artışı (eğer sıcaklık daha yüksekse, doktorunuza başvurmalısınız). Kanama açılabileceğinden, çocukların kan pıhtılaşmasını etkileyen antipiretik ilaçlara izin verilmediğinin unutulmaması önemlidir.
 • Mide içine girme nedeniyle 1-2 kez kusma. Ayrıca, epigastrik ağrı veya dışkı bozuklukları rahatsız edici olabilir. Bu fenomenler hızla geçer, düzeltmeler gerektirmez.
 • Hastaneden taburcu olduktan sonra çocuğun kanaması varsa, belirtileri (kan, ekşi burun, kan damarları ile tükürük) korunursa, ameliyat eden çocuk hemen cerraha gösterilmelidir.

Normal olarak ameliyattan sonra bebeğin nazal solunumu hemen iyileşir. Fakat bir süre için (10 güne kadar) mukozal ödem nedeniyle burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı görülebilir.

Ameliyat sonrası öneriler

Postoperatif dönemde, en az 4 hafta, fiziksel aktivite çocuğun programından hariç tutulmalıdır. Eğer bebek bademciklerin sadece kısmi bir kesilmesini yaşadıysa ve operasyon fazlalık olmaksızın geçerse, bu süreyi 2 haftaya kısaltabilirsiniz.

Diğer yararlı ipuçları:

 1. Hastanın 3-10 gün süreyle beslenmesi nazikçe termal, kimyasal ve fiziksel olarak olmalıdır - çocuk kaba yiyecekler almamalı, yaralanan dokuları yaralamamalı veya çok sıcak / soğuk bir şeyler içmemeli, sıcak yemek yememelidir.
 2. İlk 3 gün kanamayı provoke etmemek için çocuğunuzu sıcak ve hatta çok ılık suda yıkamaktan kaçının. Sıcak, havasız odalarda, güneşin kavurucu ışınlarında veya çok sayıda insanın kalabalık olduğu yerlerde sakının.
 3. Aynı zamanda (ilk 3 gün) çocuk boğazda ağrı ve rahatsızlıktan şikayet edebilir. Halk ilaçlarıyla bile durulamalarına izin vermeyin.
 4. Çocukla birlikte, doktorun taburcu olmadan önce göstermesi gereken solunum jimnastiği yapmalısınız.

Daha başarılı bir şekilde iyileşmek için, özellikle çift operasyonla (adenoidlerin çıkarılması ve bademciklerin rezeksiyonu) çocuklar genellikle tavsiye edilir:

 • 5 gün boyunca vazokonstriktif ilaçlar (Tizin, Nazivin, Ximelin ve diğerleri).
 • Lokal antiseptiklerin kurutucu çözeltileri (Protargol, Collargol). Yaklaşık 10 gün boyunca kullanılırlar.

Belli bir hastanın durumu nedeniyle başka doktor önerileri olabilir.

komplikasyonlar

Böyle bir operasyon, tonsillotomi olarak, küçük hastalar tarafından iyi tolere edilir. Bir istisna olarak, nadir durumlarda komplikasyonlar kaydedilir:

 • Ameliyattan sonra kanama.
 • Yara yüzeyinin takviyesi. Paratonzillit veya sepsisin gelişmesi ile ciddi vakalarda.
 • Bademciklere yakın yapıların yaralanmaları. Sadece acı verici olabilir ve artikülasyon ihlaline veya yutma güçlüğüne neden olabilir.

Tonsillotomi düzgün iletimi ile, çoğu durumda asepsi ve tedavi tüm kurallara uyulması, postoperatif dönemde ciddi komplikasyonlar olmadan geçer. Operasyon, ameliyatın korunma yöntemlerine atıfta bulunur ve hem çocuğun sağlığının korunmasını hem de konuşmasının düzgün bir şekilde oluşumunu destekler.

Çocukların ve yetişkinlerin bademciklerinin çıkarılması - hastaların gözden geçirilmesi. Tonsillektomi ameliyatı - endikasyonları ve sonuçları

Bezler (bademcikler) vücutta koruyucu bir role sahiptir. Havalı bir adam, birçok mikropu soluyarak, ve bezlerin görevi, onların önemli bir bölümünü tutuklamaktır. Bademcikler dolaşım sisteminde yer alan hücreleri sentezler. Birçoğu sorunu bademcik iltihabı cerrahi müdahalesi ile çözmeye çalışır. Operasyon haklı bir önlem midir?

Bezleri Çıkarma - artıları ve eksileri

Daha önce, kronik bademcik iltihabı bezlerinin çıkarılması ameliyatı herkes tarafından yapıldı. Çalışma sırasında, Amerikalı doktorlar bademciklerin sonuçsuz olarak alınabilecek işe yaramaz organlar olmadığını kanıtladı. Bezlerde derinleşme, bir dizi fonksiyonun gerçekleştiği bir çeşit laboratuvardır:

 • gıda ve hava analizi;
 • Vücudun patojenlere reaksiyonunun bir sonucu olarak koruyucu proteinlerin gelişimi.

Bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması operasyonu vücudun savunmasını azaltır ve enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı direncini azaltır. Tabloda, bazı durumlarda operasyonun neden vazgeçilmesinin gerekli olduğunu anlamak için üç argüman vardır:

Bademcikler neden kaldırılır

Sık sık görülen bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı, skarlaşmaya maruz kalan farengeal bademcikler üzerindeki enfeksiyonların birikmesine katkıda bulunur. Sorunun cevabı ve bezlerin çıkarılmasının nedenleri açık değildir. Anjinada akciğerlere ve bronşlara yayılmayan mikroplara, doktorlar enfeksiyonun kronik odağını ortadan kaldırırlar. Hastalıktan etkilenen amigdala koruyucu bir organ olarak hareket etmez, ancak vücudun diğer iç organlarını etkilediği mikropların gelişimi için bir yer oluşturur.

Bademcik kaldırmak için gereklidir

Cerrahi müdahalenin tüm dezavantajlarını gözden geçirirken bile, bademciklerin giderilmesinin gerekip gerekmediğini güvenilir bir şekilde belirlemek mümkündür. Bu doktorlar, ameliyat için endikasyonları sizinle tartışabilirsiniz:

Bir işlem atayabileceğiniz durumlar listesi:

 1. angina ile hasta bir kişi, oluşan sepsis ya da juguler ven trombozu, beta-hemolitik streptokok A grubunda, antibiyotik tedavisi, ağır hastalığı (boğazda abse, yüksek ateş, tonsil apse) ya da alerji mümkün değilse, o zaman sadece cerrahi yolu olabilir.
 2. Ağızda oluşan reaksiyonları bezlerin katılımıyla belirlemek için özel testler yapılırken, yüke cevap vermediği bulunmuştur. Tükürük ile koruyucu proteinlerin yetersiz izolasyonu ile, operasyon kronik bademcik iltihabı, romatizma, böbrek hastalıkları önleyecektir.
 3. Bademciklerin patolojik değişimi. Vücut anjina ataklarına eğilimli ise, operasyon zorunlu değildir. Ancak, sonuç olarak bağ dokusu lenfoid olabilir ve mikropların toplanması için bir yer olabilir.

Bademciklerin çıkarılması - sonuçları

Eğer bezleri çıkarmak için ameliyat önlenemezse, işlemden sonra, faringeal bölgedeki koruma kaybolur. Bu yer virüslerin nüfuzuna duyarlı hale gelir. Tonsillektominin diğer etkileri: zayıflatılmış bağışıklık, ağrılı duyumların çıkarılmasından bir hafta sonra, larenks ödemi, bademciklerin çekildiği açık yara, vücudun genel stresi. Yaralanan bölgeyi bakterilerden korumak için antibiyotikler reçete edilir. Nadir durumlarda, ameliyattan sonra romatizmalı kişilerde kanama mümkündür.

Tonsillektomi için endikasyonlar

Beş adet tonsillektomi tırmanışı yaygın bir şey olarak kabul edildi. Bugün için doktor bademcikler sadece sağlık sorunları cerrahi olmayan, "huzurlu" bir şekilde çözülemediğinde çıkarmayı önerebilir. Nitelikli uzmanlar, başka çıkış yolu olmadığında yetişkinlerde bademciklerin kaldırılmasına tanıklık ederler. Bunlar:

 • kronik bademcik iltihabı ve inatçı anjinaya bağlı alevlenmesi;
 • sinir sistemi, romatizma, tiroid hastalığı, böbrek, kalp, enfeksiyöz nonspesifik poliartrit hastalıkları da dahil olmak üzere komplikasyonları olan bademcik iltihabı;
 • gırtlak, boyun flegmonu, paratonzilleri (peri-omandal apsesi) etkileyen süpüratif apselerin oluşumu;
 • flegmonöz boğaz ağrısı (intratonsillar apse);
 • anjin, sağlıksız ve yüksek ateşli yılda 5 defadan fazla görülür;
 • bademciklerin neoplazmaları;
 • obstrüktif uyku apne sendromu - horlama, solunum zorluğu;
 • zayıf bir bağışıklık zayıflığı vardı;
 • Komplike olmayan tonsillit, konservatif tedavi yöntemlerine uygun değildir.

Bademcikler kaldırılması kontrendikasyonları

Son olarak, terapist (çocuk doktoru), hastalığın tarihine ve lokal değişikliklerin değerlendirilmesine dayanan bir KBB doktoru ile birlikte tonsillektomi ihtiyacını belirleyebilir. Bir çıkarma işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini belirlemek için, hastaya kapsamlı bir inceleme yapılır:

 1. genel idrar analizi;
 2. biyokimyasal ve genel kan analizi;
 3. pıhtılaşma süresinin belirlenmesi, koagulogram.

Tonsillektomiye kontrendikasyonlar geçici (nispi) ve mutlak olarak ayrılır. İkincisi şunları içerir:

 • diabetes mellitus (şiddetli form);
 • hemorajik diyatezi, akut ve kronik lösemi;
 • Şiddetli tipte nöromüsküler hastalıklar güvenli ameliyatı engelleyebilir;
 • dekompansasyonda kalp, böbrek, akciğer ve karaciğer hastalığı;
 • faringeal damarların anormallikleri (anevrizma, damarın submukozal pulsasyonu);
 • aktif akciğer tüberkülozu formu. Erişkinlerde akciğer tüberkülozu bulguları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Geçici kontrendikasyonlar arasında:

 • poliomyelitis dönemi ve grip salgınının salgınları;
 • akut enfeksiyöz hastalıklar veya çocukluk çağı enfeksiyonlarının prodromal bulguları;
 • tüberküloz bronşadeniti ve tüberküloz zehirlenmesi;
 • püstüler cilt hastalıkları;
 • diş çürüğü;
 • diyabetes mellituslu hastalarda belirgin ketonüri;
 • iç organların kronik inflamatuar hastalıklarının alevlenmesi;
 • akut aşamada akut dermatit veya kronik dermatit;
 • adet görme.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Modern kulak burun boğaz uzmanları çok çeşitli tonsillektomi yöntemleri sunar. Bademcikleri çıkarma yöntemleri sadece fiyat açısından değil, aynı zamanda farklıdır:

 1. etki yöntemi;
 2. dokuların travmatizasyon derecesi;
 3. kan kaybı hacimleri;
 4. ameliyat sonrası ağrı şiddeti;
 5. iyileşme süresi.

Katılan doktor, her bir özel durumda aşağıdaki yöntemlerden hangisinin seçilmesi gerektiğini size söyleyecektir:

 • palatine bezlerinin lazerle çıkarılması;
 • cerrahi müdahale - bezleri kesmek için klasik bir operasyon;
 • koblatsiya - soğuk plazma yönteminin kaldırılması;
 • radyo dalgası tonsillektomi;
 • mikrodeveloper teknolojisi;
 • bademciklerin elektrik akımı ile koterizasyonu (elektrokoagülasyon);
 • Cryozamorozka (cryodestruction).

Bademciklerin lazerle alınması

Eksizyon yoluyla bezlerin çıkarılmasında kullanılan eski yönteme ek olarak, lazer tonzillektominin de aralarında olduğu modern vardır. Neden bir lazer bisturi kullanımı etkilidir? Cihaz aynı dalga boyuna sahip tek yönlü radyasyon yoluyla dokuyu yok eder. Eylemin uzunluğu uzunluğa bağlıdır. Lazerin sinterleme etkisi kanama riskini ortadan kaldırır. Lazer giderme türleri arasında ayırt edilir:

 1. Artık büyümeyecekleri bezlerin (radikal tonsillektomi) tamamen çıkarılması.
 2. Sadece üst katmanların kesilmesi (lazer ablasyonu).

Farklı tiplerde uygulanan lazerler:

 • Bezin çoğu söz konusu olduğunda, bir fiber optik lazer kullanılır;
 • Enflamasyon odakları dahili olarak tespit edildiğinde, bir holmiyum lazeri tarafından etkilenir;
 • kızılötesi lazer kumaşları bağlamak için kullanılabilir;
 • Doku buharlaşmasının etkisi, bezin hacminin ve enfeksiyon yerinin azaldığı bir karbon lazeri tarafından sağlanır.

Bezleri çıkarmak için ameliyat

Kalıcı boğaz ağrılarından kurtulmanın eski yöntemi, genel anestezi altında gerçekleştirilen bezleri kesmektir ve enfeksiyon kaynağını ve bakterilerin üreme alanını kalıcı olarak ortadan kaldırır. Operasyonda, aşağıdaki tıbbi aletler kullanılır: bir tel döngü veya cerrahi makas, bir neşter. Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 • postoperatif dönemde belirgin ağrı semptomu (bademcik iyileşmeye başladığında);
 • kanama;
 • vücudun bakterilerden korunma kabiliyetini azalttı;
 • larenjit, bronşit, farenjit gelişimi;
 • alerjiler.

Soğuk plazma yöntemiyle bademciklerin uzaklaştırılması

Clobia, elektrik enerjisini bir plazma akışına dönüştüren bir soğuk-plazma aparatının (ko-toplayıcı) yardımıyla bezlerin çıkarılmasıdır. Bütün bunlar iki elektrot ve bunlar arasındaki elektrolit tarafından yapılır. Akım, elektrotlar arasında var olan potansiyel farktan dolayı eksi ile artı arasındaki kısa bir yol boyunca ilerler. Elektrolit (elektriksel olarak iletken sıvı) bez üzerinde salin solüsyonudur.

Plazmanın oluşumu, anot ve katot arasında oluşan iyon akışından kaynaklanır. Enerjinin organik bileşiklerindeki bağı kırmak için plazma yeterlidir, sıcaklık 60 dereceyi geçmez. Bademciklerin kobaltasyon yöntemiyle çıkarılması, soğuk yıkımları anlamına gelir. Yumuşak dokular düşük molekül ağırlıklı, karbondioksit, su ile azotlu bileşikler halinde parçalanır, böylece hacimsel olarak disseke edilebilir veya çıkarılabilir.

Radyo dalgası tonsillektomi

Radyo dalgası yöntemi bademciği nasıl kaldırıyor? Elektrot tarafından iletilen radyo sinyali hücre içi sıvıyı "buharlaştırır" ve doku diseksiyonuna neden olur. Yüksek frekanslı dalgalar, hücre içi sıvıyla absorbe edilir; bunun nedeni, radyo-dalga yönteminin, tonsillektominin bitişik dokulara ve organlara zarar verme olasılığını azaltmasıdır. Bu yöntemin avantajları şunlardır:

 • dokular kesimde hafifçe hasar görür;
 • Rejenerasyon ve dokuların restorasyonu süreci hızlandırılmıştır;
 • cerrahi sonrası minimal komplikasyon riski;
 • Çıkarma yerinde yara izleri oluşmaz.

Bademciklerin elektrokoagülasyonu

Doku bezlerinin yüksek frekanslı bir elektrik akımı yardımıyla kesilmesi bademciklerin elektrokoagülasyonu olarak adlandırılır. Bu yöntem, çevredeki dokular üzerindeki akımın bir sonucu olarak postoperatif dönemde ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı istenmeyen bir çıkarma yöntemi olarak kabul edilir. Prosedür 400 dereceye kadar bir elektrik akımı ile ısıtılan bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Doku kömürleşmiş olduğunda, kan kaybı miktarı azdır, ancak böyle bir yöntemden sonra yanık iyileşmek için uzun ve ağrılı olacaktır.

Bezlerin Cryodestruction

Kulak burun boğazında bezlerin kriyozu modern doktorlar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bademciklerin donması sıvı nitrojen ile nasıl çalışır? Soğuk algınlığının etkisi altında patojen mikroorganizmalar yok edilir, donma, etkilenen dokuların ölmesine neden olur. Soğuk algının yönlendirici etkisi, bağışıklık hücrelerinin gelişmesi için gerekli olan bademciklerin sağlıklı parçalarının korunmasını, lokal bağışıklığın sağlanması ve virüslerin ve mikropların vücuda girmesine karşı koruma sağlamayı mümkün kılar.

Bademcikler nasıl kaldırılır

Tıpta bademcik çıkarma görevi basit bir işlem olarak kabul edilir. İşlem sırasında ağrıdan kurtulmak için doktor tarafından seçilen anestezi kullanılır. Anestezi çalıştıktan sonra, hastalıklı dokuların eksizyonu veya eksizyonu seçilen yöntemle başlar. Hastanın çıkarılmasının sağ tarafa doğru ters çevrilmesinden sonra kan kaybını azaltmak için boynuna bir buz losyonu konur. Ameliyattan sonra, tedavi eden doktor, enfeksiyonun açık yaraya girmesini önlemek için antibiyotikler reçete eder.

Yetişkinlerde bademcikler nasıl kaldırılır

Kanamayı önlemek için, ameliyattan 14 gün önce, doktor kan pıhtılaşmasını arttıran fonlar önerir. Bir ay boyunca ibuprofen ve aspirin gibi ilaçları kullanmayı bırakmalısın. Bademciklerin uzaklaştırılması nasıl olur, uzmanı çözer: kısmen veya tamamen. Lenfoid dokunun şiddetli hipertrofisi ile kısmi ayrılma gerçekleştirilebilir. Ameliyat günü, işlemden 6 saat önce, yemek yemeyi, meyve sularını ve süt ürünlerini içmeyi ve 4 saat boyunca su içmeyi bırakmalısınız.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan 30 dakika önce, hasta sedatif ile kas içi bir enjeksiyon yapar. Lidokain (anestetik) bezlerin etrafındaki dokuya enjekte edilir. Hasta ameliyathaneye transfer edilir, bir koltuk koyulur. Ağız yoluyla, hasar görmüş organlar çene veya boyunda herhangi bir kesi yapmadan kesilir.

Çocuklarda tonsillektomi

Çocukta adenotonzotominin zamanlaması, yönteme bağlıdır. Örneğin, çocuklarda bezlerin klasik olarak çıkarılması bir saat kadar sürüyor ve kriyo - yıkım prosedürü - birkaç dakika. Çocuğun prosedürü ile yetişkin arasındaki fark, anestezi içerisindedir ve çocukların her şey zaten geride olduğu zaman uyanır. Bademcikler nasıl oyulur? Operasyon birkaç aşama için tasarlanmıştır:

 1. Anestezi uygulanması: Çocuklara, inhalasyon veya maske genel anestezi reçete edilir. Çocuğun bilinci, maskeden gelen gazı kapatır.
 2. Tam olarak ya da sağlıklı hücreleri bırakarak seçilmiş yöntemle bezlerin çıkarılması vardır.
 3. Çocuk anestezi durumundan çıkarılır.

Tonsillektomi - postoperatif dönem

Ameliyattan sonra, çıkarıldığı yerde sarımsı veya beyaz bir kaplama oluşursa, endişelenmenize gerek yoktur: cerrahi yara sıkıldığında her şey normal görünecektir. Ancak, bir dokunuş olsa bile, dezenfekte ve gargara yapmak yasaktır. Hasta, 14 gün içinde aşağıdaki tavsiyelere uyuyorsa, tonsillektomi ve rehabilitasyondan sonra erken iyileşme gerçekleşir:

 • daha az konuş;
 • ağırlık kaldırmayın;
 • yumuşak, yumuşak yiyecekler yiyin ve bir diyet yapın;
 • bol su içirin, öksürükten kurtulmaya çalışın;
 • sigara içmeyin;
 • bir güneşlenme güvertesinden, bir banyodan kaçınmak;
 • uçakla uçmayın;
 • dişlerinizi dikkatle fırçalayın;
 • serin bir duş altında yıkanmak;
 • anestezi için parasetomol ile ilaç almak;
 • Aspirin ve ibuprofen içmeyin (kanama açılabilir).

Bezleri çıkardıktan sonra ne yiyebilirsiniz?

İlk günkü ameliyattan sonra, hasta bir şey yememek için kesinlikle yasaktır, ancak su içebilirsiniz. İkinci günde bademcik ameliyatı sonrası yemek yeme, serin gıda, sıvı tahıl, sebze ve et püresi, çorba, yoğurt, dondurma içermelidir. 4 gün içinde tonsillektomi sonrası bir diyet izlemeniz gerekir, sıcak veya sıcak yiyecekleri hariç tutmalısınız. Yara yaklaşık bir hafta kadar iyileşir, ancak belirtilen aralıkta dokuların restorasyonu olmazsa doktora başvurmalısınız. Rejenerasyon tamamlandıktan ve doktorun izni ile normal diyete dönebilirsiniz.

Tonsillektomi komplikasyonları

Dr. Komarovsky'nin web sitesinde, kaldırmanın sonuç getirmediğine dair çok sayıda geri bildirim yazılmıştır. Operasyon sonrası komplikasyonlar sadece hastalıkların gelişmesi için bir fırsattır. Sonuçlar hiç gerekli değildir. Komplikasyonların riskleri, tıbbi öykünün özellikleri dikkate alınarak, belirli bir hasta için çıkarılma yöntemini seçmeye yardımcı olacak nitelikli bir uzmana başvurularak en aza indirilebilir.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırıldıktan sonra olası komplikasyonlar:

 1. Başlamış olan kanama, yanlış bir pıhtılaşma sistemi nedeniyle gitmez. Bu olayı önlemek için, operasyon öncesi hasta kan pıhtılaşma parametrelerini kontrol etmeli ve gerekirse ameliyatı ertelemelidir.
 2. Lenfatik ve kan damarları yoluyla pürülan enfeksiyonun yayılmasından dolayı bulaşıcı bir doğanın komplikasyonları. Bir kişi büyük ölçüde bağışıklığı azaltılırsa bu gerçekleşebilir, bu nedenle akut bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sırasında kanser, AIDS hastalarına tonsillektomi reçete edilmez.
 3. Anestezi (anestezik) olarak kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyonların gelişimi. Ameliyattan önce, alerjiye yatkın kişiler antihistaminik bir yol alır.
 4. Lazer cerrahisi veya elektrokoagülasyon özensiz ise, mukus ve yumuşak doku yanması mümkündür.

Tonsillektomi fiyatı

Moskova'da, adenoidleri çıkarma fiyatı klinik ve hastanenin prestijinden, doktorların profesyonelliğinden, seçilmiş tonsillektomi yönteminden farklıdır. Bazı kurumlarda, sadece bir operasyon değil, bir koğuş siparişi verebilirsiniz, postoperatif dönemde doktorların gözetimi altında bulunun, bu işlemden sonra komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Moskova'daki bademciklerin giderilmesinin maliyeti ne kadardır, tabloya bakınız:

Çocuklar için bademcikler ve bademcikler neden kaldırılır?

Vücudun azalmış reaktivitesi nedeniyle, çocuklarda KBB hastalıkları yetişkinlere göre 3 kat daha sık görülür. Edinilmiş bağışıklığın pratik olarak yokluğu, enfeksiyöz patolojilerin, özellikle farenjit, bademcik iltihabı, larenjitin, vb. Gelişiminin temel nedenlerinden biridir.

Makalenin içeriği

Hastalıkların geciktirilmiş ve etkisiz tedavisi, patolojik süreçlerin kronikleşmesine ve komplikasyonlarla dolu olan vücudun güçlü zehirlenmesine yol açar.

Çocuklarda bezlerin çıkarılması, orofarinkste kronik inflamasyon odaklarını yok etmenin yollarından biridir.

Cerrahi müdahale sadece ekstrem olgularda endikedir: inflamasyonun genelleşme riski, bademciklerin hipertrofisi, paratonsillar apsenin ortaya çıkması vb.

Bademcikler ne için kullanılır?

Palatine bademcikler (bezler) patojen mikroorganizmaların KBB organlarında patojenlerin gelişmesini engelleyen lenfadenoid birikimlerdir. Bademciklerin lakunalarında çok sayıda koruyucu hücre bulunur: fagositler, T-lökositler, nötrofiller, patojenik virüsleri, mantarları ve mikropları yok eder. Başka bir deyişle, palatine bademcikler, orofarenksin mukoza zarındaki fırsatçı maddelerin sayısını kontrol eden bir immünolojik engeldir.

Çocuk bağışıklığı tutarsız bir şekilde oluşur, bu nedenle organizma genellikle patojenlerin saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle palatine bademcikler, kronik inflamasyonun hotbeds olabilir. Patojenik ajanların metabolitlerinin kan içerisine salınmasıyla oluşan vücudun sürekli zehirlenmesi, retropharyngeal apse, menenjit, romatizma, piyelonefrit vb. Gibi komplikasyonlara neden olabilir. Acı verici sonuçları önlemek için, çocuklar bademcikler tarafından çıkarılır, ancak sadece nesnel kanıtlar varsa.

Lenfadenoid doku eksizyonu, lokal bağışıklığın azaltılmasının nedenlerinden biridir. Ameliyattan sonra, hastanın boğaz ağrısı şikayeti yoktur, ancak diğer KBB hastalıkları (farenjit, larenjit, bronşit) daha sık olabilir. Palatin bademciklerinin yokluğu, hava yollarının derinliklerine patojenlerin engellenmesinin engellenmesi için en uygun koşulları oluşturur. Bu nedenle, cerrahi tedaviden ciddi belirtilerin yokluğunda atılmalıdır.

Tonsillektomi özü

Tonsillektomi - lenfadenoid oluşumlarının tam veya kısmi eksizyonunu içeren çocuklarda bademciklerin çıkarılması.

Modern ekipman kullanan çeşitli yöntemlerle basit bir işlem gerçekleştirilir.

Bezlerin eksizyon yönteminin seçimi doğrudan bağlıdır:

 • hastanın yaşı;
 • komplikasyonların varlığı;
 • KBB patolojisinin tipi;
 • inflamasyon odaklarının yaygınlığı.

Cerrahi müdahale, çocuğun organizması için bir strestir, bu nedenle, kulak burun boğaz hastalıklarının tedavisi için bu yöntem sadece aşırı durumlarda başvurulur.

İlaç tedavisinin etkisizliği, hipoksi ve sistemik komplikasyon riski, ameliyatın önemli nedenleridir.

Uzmanlar, sadece antibiyotik tedavisi, bademciklerin vakumla yıkanması ve fizyoterapinin etkisiz kalması durumunda tonsillektomi yapmaya karar verirler.

Bir doktorun zamanında tedavisi lenfadenoid oluşumlarının en azından bir kısmını koruma şansını artırır. Bademciklerin% 40'ı bile, bağışıklık sisteminin geri kalanından (kemik iliği, bağırsak, karaciğer) daha fazla immünoglobulin üretir. Yerel bir lezyonla, bademcikler bademciklerin kısmi bir şekilde budalarak, çocuğun yerel bağışıklığında bir azalmayı engeller.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Tetiklenen bir bulaşıcı hastalık böbreklere, karaciğere, eklemlere, akciğerlere, kalbe ve diğer organlara ciddi komplikasyonlar verebilir. Hastanın hayatını tehdit eden patolojiler geliştirme riski varsa, uzmanlar mutlaka cerrahi tedavi uygularlar. Tonsillektomi gerekli bir önlem ise:

 • hipertrofilli bademcikler hava yollarını tıkar;
 • lenfoid dokularda ödem, distorsiyonun bozulmasına neden olur;
 • boğazda iltihap, orta kulak iltihabının gelişmesine yol açtı;
 • Çocuk yılda en az 4-5 kez bir anjina geliştirir;
 • bulaşıcı hastalık ciddi komplikasyonlarla oluşur;
 • Lenfadenit antibakteriyel tedaviyi geçerken bile geçmez.

Postoperatif komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, tonsillektomiden önce hastanın gerekli testlerin yapılmasıyla muayeneye tabi tutulması gerekir.

Kategorik olarak, şu durumlarda cerrahi tedaviye girilmesi önerilmez:

 1. endokrin patolojileri;
 2. kan hastalıkları;
 3. ruhsal bozukluklar;
 4. diabetes mellitus;
 5. kardiyovasküler hastalıklar;
 6. böbrek yetmezliği.

Ameliyat edilen dokuların septik inflamasyonunu önlemek için, stomatit, çürük dişler ve diğer kronik enfeksiyon enfeksiyonları tonsillektomi öncesi tedavi edilmelidir.

Tonsillektomi türleri

Çocuklarda bademcikler ve bademcikler nasıl kaldırılır? Tonsillektomi, lenfadenoid dokunun tam veya kısmi eksizyonunu içerir. Tipik olarak kısmi çıkarma, kriyoterapi, bir karbon veya kızıl ötesi lazer kullanılarak gerçekleştirilir. İşlem sırasında uzman, enflamasyon odaklarını sıvı nitrojenle veya lazer radyasyon ışınıyla aydınlatır ve bu da etkilenen dokunun nekrotizmasına yol açar. Bademciklerin kısmi olarak çıkarılması, kullanımı ve hipertrofiye veya hatta boğulmaya yol açabilen organların hipertrofisi ile tavsiye edilir.

Çoğu durumda, bademciklerin tamamen çıkarılması aşağıdaki yollarla gerçekleştirilir: Çocuklar için en az travmatik, operasyonların kansızlığına ve postoperatif komplikasyonların pratik yokluğuna bağlı olan, kaynama, termal kaynak ve elektrokoagülasyon olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamile bir kadından larenjit almak tehlikeli midir?

Çocuk tarafından intrauterin gelişme aşamasında alınan enfeksiyonlar, engellilik istatistiklerine, anormal gelişim ve çocuk ölümlerine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Larenjit antibiyotiklerle tedavi ne zaman

Larenjit, çoğu durumda solunum yollarındaki enfeksiyona bağlı olarak gelişen larinkste ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Sıklıkla influenza, ARVI, adenovirüs enfeksiyonunun arka planında görülür.