Loading

Farenjit - yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Farenjit, göksel bir iltihaptır, boğazın bir kısmı gökyüzünün hemen arkasındadır ve Adem'in elmasıyla (larinks) uzanır. Enflamasyon genellikle virüsler (veya bazen bakteriler) soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu boğazına girdiğinde ortaya çıkar.

Farenjit ile belirtiler, terleme, "yumru" ve boğaz ağrısı hissi, yutma, kuru öksürük, ateşle daha kötüdür.

Çoğu durumda tam bir tedavi mümkündür, akut sürecin kronik olana geçişi mümkündür. Nadiren komplikasyonlar meydana gelebilir: Kalbe ve eklemlere romatizmal hasar.

farenjit (virüs veya bakteri) neyin neden patojen bağlı atanır ve bakteriyel iltihap olarak tedavi hekimi seçer ve viral iltihap temizler ve sadece semptomatik tedavi gerektiren, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Bu patoloji izolasyonda çok nadiren oluşur, özellikle üst solunum yollarının akut enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir. Bu yazıda ele alacağımız hastalığın farenjit, belirtileri ve tedavisi.

nedenleri

Olguların yaklaşık% 70'i, farenjitin sebebi virüs, kalan% 30'u ise bakteri ve patojenik mantarların yanı sıra alerjenleri paylaşır. Ayrı ayrı, travmatik lezyonu ayırt edebilir. Nedeni yukarıda listelenen bu farenjit akut olup, hasta için oldukça uygun bir prognoza sahiptir.

Hastalığın kronik forma geçişi, primer viral enfeksiyona bakteriyel inflamasyonun eklenmesiyle sık (özellikle tedavi edilmemiş) solunum yolu enfeksiyonlarının uzun süreli akımında görülür.

Farenjit tedavisi için ilk semptomlarda sigarayı bırakmalı ve tavsiye için doktora başvurmalısınız.

Farenjit belirtileri

Akut farenjit rahatsızlık durumlarında ateş (minör veya 37.5 derece), ağrılı yutma, kuruluk boğazında, kuru öksürük, kırmızı ağrısı, boğaz mükopürülan plak duvarlarında (. fotoğrafa bakınız) varlığını içerir.

Kronik farenjit tanısı konduğunda, semptomlara sıcaklıkta bir artış eşlik etmez. Kural olarak, tickle hakkında şikayetler, hissi gıdıklama kaşıma veya boğazda yanma hissi, boğaz, yutma ağrısı, kuru öksürük kurutma kalın ve yapışkan mukus ihtiyacını kadar öksürük vardır.

Yetişkinlerde farenjit semptomları eşlik eden hastalık belirtileriyle birleştirildiğinde: akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip, vb. Akut farenjit semptomları bazen bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) belirtileriyle karıştırılmaktadır. Zaman zaman ağırlaşabilir. Aynı zamanda, semptomları akut fazınkilere benzer.

Atrofik bir tipin belirtileri, farinksin kuvvetli bir kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. Hipertrofik tip için, hiperplastik lenfoid doku odaklarının farenksinin arka duvarında bir mevcudiyet vardır. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalığın alevlenmesi durumunda, bu belirtilere, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir. Farenjit nasıl tedavi edilir onun ortaya çıkış nedenine bağlı, bu yüzden kendi kendine ilaç meşgul olmamalıdır.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda PF'ye 400 ° C'lik bir sıcaklık artışı eşlik eder. Boğazdaki ağrı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Kronik formların gelişimine katkıda bulunan faktörler

 • farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri;
 • eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar);
 • tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • alerji;
 • endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb);
 • beriberi A;
 • Diabetes mellitus, pulmoner, böbrek ve kalp yetmezliği.

önleme

Kuru, yoğun tozlu ve dumanlı odalarda kalmaktan kaçının, kategorik olarak alkol, sigara, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri, soğuk içecekleri ve tabii ki daha az konuşmaya çalışın. Erişkinlerde farenjitin önlenmesinde ve tedavisinde, farinksin mukoza zarı üzerinde olumsuz etki eden çeşitli zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır.

Farenjit tedavisi

Öncelikle, farenjit tedavisi, hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Antibiyotiklerin yardımı ile, bu, bakteriyel hastalık durumunda ve tahriş edici madde veya dumanın uzun süreli solunması, kişisel koruyucu önlemlerin kullanılması veya çalışmaların değiştirilmesinin neden olduğu farenjit durumunda elde edilir.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir.

 1. Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır. Durulama için furatsilinom, seyreltme 1: 5000 veya alkali çözeltiler kullanın.
 2. Diyetten rahatsız edici yiyecekleri hariç tutunuz (sıcak, soğuk, ekşi, keskin, tuzlu). Günde 1,5-2 litreye kadar bol miktarda içecek önerilir. Sigara bırakılmamalıdır.
 3. Birleştirilen spreyler (Ingalipt, angileksa, klorofilin, vs.) şeklinde koruyucu ilavesiyle bitkisel yağlara dayalı preparatlar boğaz boşluğu iltihaplı mukozasında günde en az 3-4 kez düzenli olarak uygulanır için uygulanır.
 4. Sülfonamidler (septifril, pharyngosept) içeren resorpsiyon için tabletler.
 5. Bir virüs enfeksiyonu antibiyotik almak için tavsiye edilmediğinde, sadece bir bakteriyel veya fungal patojen tespit edildiğinde doktor tarafından atanırlar.

Kronik farenjit ile tedavi, üst solunum yolu ve ağız boşluğunun kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu ile başlar. Etkisizlik mümkün ise, cerrahi sanitasyon kesinlikle endikasyonlara göre yapılır. Hipertrofik formlarda hipertrofi (hiperplazi) bölgeleri koterize edilmeli, kriyodestrit ve dantelkoagülasyon kullanılmalıdır.

Farenjit için antibiyotikler

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Evde farenjit tedavisi için halk ilaçları, aşağıdaki yaygın olarak kullanılır:

 1. Birkaç patates için inhalasyon veya taze patates suyu ile durulama yapılması tavsiye edilir.
 2. Boğaz, inhalasyon otlar durulayın: papatya, adaçayı, calendula, okaliptüs.
 3. Subatrofik farenjit için gerekli olan mukozayı geri kazanmak için, boğazı kuşburnu veya şeftali yağı ile yağlamak iyidir.
 4. Propolis ile farenjit ev tedavisi. 0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır
 5. Farenjit ile antipiretik bir ajan olarak, ahududu, yabani çilek gelen kireç, çay kaynatma kullanabilirsiniz.
 6. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 7. Bir böğürtlen yaprağı bir bardak kaynar su ile demlendirilir. Böyle bir kaynaşma ile gargara yapmak iyidir, ağız boşluğunun mukozasının iltihabında etkilidir: farenjit, diş eti kanamaları, boğaz ağrısı, larenjit, vb.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir.

Erişkinlerde granüllü farenjit: semptomlar ve tedavi. Tehlikeli hastalık nedir?

Granüler bir granüllü formu kabul edilir. Bu patolojinin en ciddi komplikasyonlarından biri.

Hastalığın böyle bir seyri ile boğaz mukozasının lezyonları belirgin bir karakter alırken, lenf düğümleri de önemli ölçüde genişler ve iltihaplıdır.

Genellikle granuloza farenjit ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkmaz ve akut formda solunum organlarının diğer patolojileri eşlik eder.

Granulosa farenjit nedir?

Farenjit, laringeal mukozanın inflamatuar süreçleri için ortak bir isimdir, farinksin, gökyüzünün ve diğer dokuların kaslarını etkiler.

Kronik durum sırayla atrofik ve granüler olarak ayrılır..

Eğer atrofik farenjit ile iltihaplı dokular incelir ve kurur (Bu durumda hastalığın semptomatolojisi kaybolabilir), granulosa farenjit olgusunda ters işlemler gerçekleşir.

İltihaplı dokuların yüzeylerinde oluşan granüller çoğalır., ancak bu gibi süreçler, sadece bu formda hastalığın gelişimine ve olumsuz dış etkilere karşı bir yatkınlık ile gözlenir.

Fotoğrafta hastalığın belirtilerini görebilirsiniz:

Erişkinlerde hastalığın nedenleri

Farenjitin kronik granüloza dönüşmesi aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • ayakta farinksin tahriş edici süreçleri, dahil olmak üzere - belirli yiyeceklerin ve alkollü içeceklerin kullanımından kaynaklanan;
 • olumsuz çevre koşulları;
 • alerjiye yatkınlık;
 • mantar, viral veya bakteriyel enfeksiyonların gelişimi yanlış veya etkisiz tedavi ile;
 • nazofarenksin akut hastalıkları ve / veya üst solunum yolu;
 • çılgın oluşumlar ağız boşluğunda;
 • atipik burun yapısı veya nazal septumun anormal şekli;
 • Sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve karaciğer.

semptomlar

 • paroksismal doğanın öksürüğü;
 • Boğazda sürekli terleme ve tahriş, durulama ve inhalasyonlar sırasında bile kurtulmak zor olduğu;
 • sabahları farinkste mukus salgıları oluşumu, Bu tür kitlelerin kestirimleri sırasında, nadir durumlarda mide bulantısı mümkündür - kusma;
 • yutulduğunda hissedilebilir boğazda hafif ağrı;
 • Larinks dokuları kalınlaşır ve kırmızılaşır., larinksin yüzeyinde açıkça görülebilir şişme;
 • Larinksin üzerinde granüller ve foliküller oluşur.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın varlığını belirlemek ve bir uzman için diğer patolojilerden ayırt etmek zor değildir.

Ancak, bazı durumlarda, hastalık Semptomlar bademcik iltihabına çok benzer.

Granüloz farenjit ile genellikle farinksin tüm yüzeyini etkilemez: Nodüller veya granüller biçimindeki oluşumlar ayrı alanlarda görülür., Denetim sırasında uzman, bu alanlarda farkedilebilir doku kalınlaşmasını fark edebilir.

Ek olarak, bir bütün olarak vücudun durumunu değerlendirmek için, genel idrar ve kan testleri.

Yetişkinlerde granülosa farenjit tedavisi

Doğru tedavi granüloz farenjit ile Sadece hangi patojenin hastalığa neden olduğunu bilerek verilebilir.

Buna bağlı olarak, hasta bazı ilaçlar reçete edilir.

Genel olarak, doktorlar bu hastalık için aşağıdaki tedavi rejimine uymaktadır:

 1. uygulanabilir anti-inflamatuar, antiviral ve immünmodülatör ilaçlarla kompleks tedavi.
  Araştırma sırasında patojenin hastalığa neden olduğu tespit edilirse hastanın antibiyotik tedavisi alması gerekir.
 2. Ek bir tedavi olarak tavsiye edilir alkali ve yağlı formülasyonlarla inhalasyon, Boğazın ilaç ve bitkisel ilaçlarla durulanması gibi.
 3. Granüller ve iltihaplı bölgelerdeki diğer formasyonlar özel çözümler ile koterize edilir. (protargol, lyugol).
 4. Hastalık şiddetli ise - hasta fizyoterapi kursuna girmek gerekli ve / veya etkilenmiş dokuların kriyojenik tedavisi.
 5. Tedavi sürecinde vitamin kompleksleri içebilirsiniz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için.

Böyle bir prosedür için hazırlık yapılması gerekmektedir.

Bunu yapmak için, tüm hastalıklı dişleri, patojenik mikrofloranın açık yaralara girmesini önlemek için gerekirse, nazal septumun doğru şeklini geri getirmek için iyileştirmeniz gerekir.

Ayrıca, tüm soğuk ve bulaşıcı hastalıkları tamamen iyileştirmek ve varsa adenoidleri ve polipleri çıkarmak gereklidir.

Cerrahi müdahale sırasında lokal anestezi granüler oluşumları ortadan kaldırır.

Bununla birlikte, eğer patoloji kronik bademcik iltihabının bir arka planına karşı ilerlerse, palatine bademciklerin kendileri de bu patolojik gelişmelerin oluştuğu yerlerde çıkarılması tavsiye edilir.

Halk ilaçları

Granülosa farenjit, ilaç tedavisi görmeyen, karmaşık ve öngörülemeyen bir hastalıktır.

Pratik böyle bir hastalık ile gösterir İyi sonuçlar,% 10'luk alkolsüz bir propolis çözeltisi ile kanıtlanmıştır. Bu, kaynamış su ile 50 damla miktarında seyreltilir. (İlacın bu miktarına 70 mililitre su ilave edilmelidir).

İlk olarak, pipet kullanarak böyle bir ortam burun gömülü (her burun deliğine beş damla) ve beş dakika sonra Aynı çözüm ile boğaz durulayın.

Tedavinin gidişatı yedi gün sürmektedir, bu süre boyunca bu prosedürü sabahları günlük olarak yapmanız gerekmektedir.

Bir başka etkili halk ilacı - adaçayı kaynatma.

Bir dahaki sefere et suyunda bir çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu çözüm günde 4 kez boğaz yıkamak için kullanılır.

Granulosa farenjitinin tedavisi için, tahminler hemen hemen her zaman elverişlidir, ancak hastanın hastalığın arka planı üzerinde herhangi bir komplikasyon geliştirmemesi şartıyla.

Olası komplikasyonlar

Granulosa farenjit komplikasyonları Sadece hastalık zaman içinde fark edilemediği ve zamanında tedaviye başlanmadığı durumlarda ortaya çıkar..

En tehlikeli komplikasyonlar atrofik rinit ve larenjit.

bazen bu patolojinin sonucu olabilir astım ve bronşiyal astım gelişimi.

Daha da tehlikeli bir sonuç, arka planında olduğu gibi atrofik rinit olabilir. Onkolojik doğanın neoplazmlarını geliştirebilir.

Granulosa farenjitinin bu tür komplikasyonlarını önlemek için Sadece tedaviye zamanında başlamak değil, aynı zamanda akut farenjitin granuloza geçişini önlemek için de gereklidir., Uygun önleyici tedbirleri gözlemlemek.

Hastalığın önlenmesi

Granulosa farenjit gelişimini önlemek nispeten sağlıklı bir diyetin bile uyumu.

Zararlı ürünlerden diyet yapamazsanız, menü Taze meyveler, sebzeler ve doğal meyve suları bakımından zengin vitaminler ve mikro hücreler eklemek en azından gereklidir..

Mümkünse egzersiz yapmak, vücudu tonda tutmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmeye katkıda bulunacaktır.

Alkol ve tütünden, reddetmek daha iyidir ya da en azından kullanımlarını yönlendirmek için.

Bir kişi zaten daha akut bir farenjit formu ise - Yatağınızı koruyun ve odayı sürekli olarak havalandırın.

Hastaların tedavi hakkındaki görüşleri

"Granületik farenjit beş yıl önce yaşadım, ama sadece benim hatam.

ben hastalığı ilk aşamada tedavi etmedi ve 3-4 gün yatakta uzanarak işe yarama, antibiyotik yutma. Sonuç olarak, daha da kötüsü oldu: Boğaz ağrmaya başladı ve uyuşturucuya yardım etmedi.

Ve zaman kaybolduktan sonra yine de tedaviye uzun süreceğini düşünerek doktora yöneldim, ancak yardım beklemek için hiçbir yer yoktu.

ENT beni gargara ve antiviral ilaçlar reçete etti, zamanında geldiğimi belirten: Beş gün daha uzamış olsaydım, bir operasyonum olmalıydı.".

Anastasia Pleshcheeva, Krasnodar.

"Baştan beri farenjit alabileceğimi bile tahmin edemiyorum. ancak Endişeli belirtiler hissetmek, hemen tedavi edilmeye başlandı.

Sonra iki hata yaptı: Doktora gitmedim ve bağımsız olarak tedavi edildi, halk ilaçları, Çünkü bu davadan önceki uyuşturucular neredeyse hiç güvenmiyordu.

İkinci olarak, Angina'ya sahip olduğuma karar verdim ve angina ve farenjit tedavisi çok farklı..

Sonuç olarak, bir gün acilen doktora yazmak zorunda kaldığım noktaya geldi, ama çok geç oldu: Ağır formda granülosa farenjit tanısı konuldu.

Oluşan granülleri çıkarmak için bir operasyon yapıldı., ve bu prosedürlerden korkmamıza rağmen her şey hızlı ve acısız geçti, ve o zamandan beri geleneksel tıbbın tedavisine profesyonel tıbbı tercih ediyorum. "

Tatiana Malinina, Severostal.

Yararlı video

Bu videoda farenjit, türleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz:

Granulosa farenjit herhangi bir yaşta dikkatsiz bırakılamaz.

Bu hastalığı görmezden gelirseniz - çok ciddi komplikasyonlarla kendini hissettirir, bu nedenle bu tür hastalıkların ilk belirtilerinde doktorlara dönmeniz gerekir.

Yetişkinlerde farenjit: semptomlar, fotoğraflar, etkili tedavi

Yetişkinlerde farenjit, her zaman enfeksiyonun bir sonucu değildir ve hasta kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılmamalıdır. Özellikle kronik formun ortaya çıkışında önemli bir rol, dıştan rahatsız edici faktörler tarafından oynanır.

Farenjit ile kendi sağlığınıza dikkatsizlik uzun süreli terapi gerektiren ciddi sorunlara dönüşebilir. Yetişkinlerde farenjit tedavisi için etkiliydi, ne olduğunu, belirtileri ve boğaz iltihabı nedenini bilmek gerekir.

Farenjit: Bu nedir ve nedenleri nelerdir?

Farenjit akan veya kronik olarak ilerleyen farenksde inflamatuar bir süreçtir. Farinksin arka duvarını incelerken yerel farenjit belirtileri bulunur.

Bu sürekli boğaz ağrısı ve toplumda ise uykusuzluk ve rahatsızlık neden olabilir, öksürük arzusu (işin, okullarda konferanslar, sinemada film izlemek, vb. D.) 'dir ana özelliği olan, oldukça kötü bir hastalık.

Bununla birlikte, bu sadece rahatsız edici bir farenjit değil. Hastalık diğer organlara ve sistemlere yayılan ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Farenjit genellikle mevsimsel akıntılı hastalıklar (ARD, grip) ile ilişkilidir, ancak sadece patojen mikroorganizmalar hastalığa neden olabilir.

Yetişkinlerde farenjitin ana nedenleri:

 • Enfeksiyon - bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar), virüsleri (influenza, adenovirüs), mantar, Candida, Chlamydia;
 • çocukluk çağı enfeksiyonları (bir yetişkinde spesifik bağışıklığın yokluğunda) - boğmaca, kızıl ateş, kızamık;
 • komşu dokularda iltihaplı foci - sinüzit, diş çürükleri, burun iltihabı, bademcik iltihabı ve sapan septum (engellenmiş burun nefes) (farenjit sık vazokonstriktif damla uygulanmasını kışkırtır);
 • sıcaklık değişimleri - toplam hipotermi, çok soğuk / sıcak yiyecek tüketimi;
 • sağlıksız alışkanlıklar - alkol, alkol;
 • dış etki - aşırı ses (şarkıcılar, konuşmacılar), toz, duman, kimyasalların solunması;
 • sindirim sistemi hastalıkları - hiatal herni, reflü özofajit;
 • endokrin anormallikleri - diyabet, hipotiroidizm, menopoz;
 • tonsillektomi - bademciklerin uzaklaştırılması, farengeal mukoza üzerindeki bakterilerin engelsiz çoğalmasına yol açar;
 • kronik enfeksiyonlar, stres, vitamin eksikliği bir arka plana karşı bağışıklık azalmıştır.

Akut ve kronik farenjit, fotoğraf

Kronik ve akut formu, fotoğraf

Akut ve kronik farengeal hastalık formları vardır. Strep yetişkin maruz uyarıcı faktör (hipotermi, tahriş edici inhalasyonu, t. D.) sonra birkaç saat veya gün sonra ortaya çıkar.

Aynı zamanda posterior faringeal duvarın mukozasında da enflamasyonun parlak belirtileri vardır: kızarıklık, şişlik, tüberozite, plak görünümü. Akut seyrinin daha belirgin bir semptomatolojisi vardır ve uygun tedavi ile, sonuçlara neden olmaksızın kolayca ortadan kaldırılır (bkz. Fotoğraf).

Kronik farenjitde, periyodik alevlenmeler teşhis edilir. Bu form, akut farenjitin yanlış tedavisinin veya tahriş edici etkilere uzun süreli maruz kalmanın sonucudur.

Ayrıca, faringeal mukozada daha fazla değişiklik vardır: atrofi, granülom oluşumu. Komplikasyonların en sık gözlendiği kronik farenjit ile birliktedir.

Yetişkinlerde bir farenjit mi?

Farenjit çoğu insanın düşündüğü gibi zararsız bir hastalık değildir. Hastalık şununla doludur:

 • işlemin kronizasyonu;
 • konjonktivit, orta kulak iltihabı, larenjit, tracheitis, bronşit, pnömoni;
 • paratonazil apsesi (streptokok enfeksiyonu ile);
 • eklemlerin romatizması;
 • glomerulornefritom.

Hastalığın uygun ve zamanında tedavisi ile komplikasyonlar neredeyse ortadan kaldırılır.

Yetişkinlerde farenjit belirtileri, fotoğraflar

Farenjit belirtileri fotoğrafı

Akut farenjitde, bir kişi boğazda şiddetli terlemenin aniden ortaya çıktığını, yutulduğunda veya konuşurken ve balgam akıntısı olmayan ağrılı öksürükte keskin bir ağrı olduğunu belirtir. Daha fazla insan öksürük, iltihaplı mukozayu daha fazla tahriş eder.

Erişkinlerde farenjitin karakteristik bir belirtisi "boş ağız dolusu" dır: Bir kişi sürekli olarak farenks içindeki mukus birikmesi nedeniyle yutma hareketleri gerçekleştirir. Farenjit ile boğaz ağrısı kulağa yayılabilir, bir / her iki kulak tıkanıklığı hissi vardır.

Bu durumda, posterior faringeal duvarda kırmızımsı tüberkülite ve küçük ülserasyon görülür, ki bu aynadaki boğazın muayenesinde görülmesi kolaydır.

Kronik farenjit belirtileri, yetişkinlerde fotoğraflar

Lokal semptomların ortaya çıkması genellikle acı çekmeye ve genel olarak iyi olmaya başladığında: sıcaklık 37.5 ° C'ye yükselir (bazen daha yüksek), halsizlik vardır. Genellikle genişlemiş submandibular lenf düğümleri.

Enfeksiyöz lezyonlar spesifik semptomlar olduğunda: nefes darlığı, deri döküntüleri, zehirlenme.

Alevlenmeler sırasında kronik farenjit belirtileri tam olarak akut sürecin kliniğini tekrar eder. Remisyon döneminde boğazda kuruluk (boğazda şişlik hissi) ve pratik olarak sürekli öksürme ön plana çıkar.

Bir farenksde kronik bir inflamasyonun kronik haliyle genel sağlık durumu pratikte acı çekmez.

Gebelikte farenjit

Kadın bedeni gebeliği sırasında daha savunmasız olduğu için, bu dönemde farenjit oldukça hızlı bir şekilde larinks, bronş ve akciğerlere yayılır. Gebe kadınlarda bu hastalıkların tedavisi, büyüyen fetus üzerinde antibiyotiklerin istenmeyen etkilerinden dolayı oldukça zordur.

Farenjit, özellikle uzun süreli verimsiz öksürük ve uterusun hipertansiyonu ile fetal hipoksiye, gelişimde gecikmeye ve hatta düşük yapma tehdidine neden olabilir.

Bu nedenle, gelecekteki annenin grip salgınları sırasında kalabalık yerlerden kaçınması, sağlığını dikkatlice izlemesi ve iltihabın ilk belirtilerinde bir doktora danışması gerekir. Tıbbi konsültasyondan önce, hamile kadın Tharyngosept'i alabilir.

Erişkinlerde farenjit tedavisi

Farenjit için antibiyotik çoğu zaman mantıksızdır, çünkü hastalığın vakalarının% 70'i bir virüs saldırısı ile tetiklenir. Reklamı yapılan lolipoplara güvenmeyin.

Bazıları (örneğin, adaçayı, meyan kökü ile Travisil) şifalı otlar, diğerleri (Strepsils, Faringosept) kendi kompozisyonlarında bir antiseptik var.

Her ikisi de sadece ağrıyı azaltmak için semptomatik bir araç olarak hareket eder ve en iyi ihtimalle enfeksiyonun yayılmasını önler, ancak tedavi etmezler.

Yetişkinlerde farenjitin karmaşık tedavisi:

Sıcak / soğuk yiyecekler, baharatlı ve asidik, alkollü, gazlı içecekler hariç. Menü tahıllar, sebze püreleri, çorbalardan oluşmaktadır.

Yumuşak süt, bal ve tereyağı ile ılık süt, (her bir bileşenin 1 çorba kaşığı 1 yemek kaşığı süt), ahududu reçeli ile sıcak çay.

Yüksek sıcaklıkta bir süre için - yatakta olmak. Sessizlik modu, konuşmaları geçici olarak en aza indirgemek, bağırarak ve şarkı söylemekten vazgeçmektir.

Sıcak ayak banyosu mükemmel yardım. Pasif sigara içmeyi bile ortadan kaldırın. Isıtma mevsiminde, problemi havalandırmalı hava nemlendirme ile çözün.

Gargara ve inhalasyon

Durulama ve inhalasyonlar için Klorheksidin, İyodinol, kalendula kaynatma, papatya, propolis tentür, esansiyel yağlar, soda çözeltisi (1 su bardağı başına 1 çay kaşığı) kullanılır. Farenjit ile gargara 3-4 saatte bir olmalıdır, hastalığın başlangıcından hemen başlar.

Etkili oral sprey Ingalipt (sülfonamid ve uçucu yağlardan oluşur), Hexaspree, Tantum Verde (NSAID'de), Bioparox (antibiyotik içerir).

İmmünomodülatörler ve vitaminler

Farenjit ile, vitese olan ihtiyaç artar. C. Ayrıca, bitki immünomodülatörleri (Eleutherococcus, Schisandra chinensis) kullanılır. Etkili olan Lysobact, interferonlar ile diğer ilaçlar.

Etkili enfeksiyona bağlı olarak, antiviral ilaçlar reçete edilir (ilk 3 günde etkili), antibiyotikler (farenjit ve boğaz ağrısı ile), antifungal ajanlar.

Farenjit semptomatik tedavi

Antihistaminik kullanımı (ödemi azaltmak, uykusuzluk için sedasyon kullanmak), öksürük takviyeleri ile plantarı kabul ediyoruz.

Farenjit belirtileri ve tedavisi hakkında ana şey

 1. Bakteriyel farenjit için farenksin arka duvarında (sarımsı-yeşil bir kaplama, ağızdan hoş olmayan bir koku) pürülan odakların varlığı ile karakterizedir.
 2. Farinkste fungal farenjit ile beyaz bir kaplamaya sahip ülserler bulunur. Antibiyotiklerin alımı sadece klinik tabloyu şiddetlendirir.
 3. Tonsillit gelen, farenjit iltihaplanma geniş bir alan ile ayırt edilir.
 4. Boğazda sürekli kuruluk ile diabetes mellitus ve tiroid bezinin patolojisini dışlamak gerekir.
 5. Mukozanın inceltilmesi ve "sırlanması", farenjitin kronikleşmesine ve mukozal atrofinin gelişmesine işaret eder.
 6. Evde tedaviye sadece hafif hastalık ve şiddetli zehirlenme olmadığında izin verilir. 2-3 gün içinde etkinin olmaması veya semptomların alevlenmesi, KBB doktoruna danışılmasını gerektirir.
 7. Başarılı tedavinin ana faktörü, tahriş edici etkilerin (diyet, hava hijyeni, gastrointestinal patolojinin ortadan kaldırılması, çürüklerin tedavisi) dışlanmasıdır.
 8. Antimikrobiyal, antiviral tedavi sadece uzman bir uzman tarafından reçete edilir.
 9. Erişkinlerde kronik farenjit tedavisi, ilaç, fizyoterapi (ilaç elektroforezi, UFD) ve immünostimülasyon ile birleştirildiğinde en etkilidir.

ICD 10'da farenjit

Hastalıkların uluslararası sınıflandırmasında (ICD10), farenjit aşağıdaki kısımda bulunur:

Sınıf X - Solunum sistemi hastalıkları, kod J00 - J99

J00-J06 - Üst solunum yollarının akut solunum yolu enfeksiyonları

J02 - Akut farenjit

 • J02.0 - Streptokokal farenjit
 • J02.8 - Belirtilen diğer patojenlere bağlı akut farenjit
 • J02.9 - Akut farenjit, belirtilmemiş

J30-J39 - Üst solunum yollarının diğer bozuklukları

J31 - Kronik rinit, nazofarenjit ve farenjit

 • J31.1 - Kronik nazofarenjit
 • J31.2 - Kronik farenjit

Farenjit nasıl görünür?

Farenjit, mukus ve mukozayı etkileyen yumuşak doku damak, lenf nodları gibi farenksde lokalize olan akut veya kronik inflamatuar bir prosestir. Kendi başına ciddi sızıntı yapan bir hastalık bile yaşam için tehlikeli değildir. Bu, bazı formlarının tedavi edilmesi çok zor olan çok yaygın bir rahatsızlıktır.

Farenjit türleri

Hastalığın seyrinde, akut farenjit formları kronik olduğu kadar izole edilir.

Mukus pharynx yapısına derecesini ve hasar derinliğini ayırın: kataral, piyojenik,

 • Akut catarrhal farenjit - dışarıdan farenksin mukoza zarının şişmesi ve hiperemi (kızarması) ile karakterizedir. Aynı zamanda, arka duvarında saydam veya hafif bulanık bir mukus olmak üzere birçok kırmızı folikül oluşur. Dilin şişmesi, kızarması var.
 • Akut farenjitin pürülan formları - olası ülser oluşumu ile birlikte pürülan kitlelerin faringeal duvar kümelerinin arka yüzündeki görünümle birlikte.

Akut farenjit bağımsız olarak akabilir ve ayrıca üst solunum yolunu kaplayan akut iltihapla birlikte olabilir: burun iltihabı veya mukoza nazofarenksinin iltihaplanması.

Kronik farenjit formları, farinksin mukoza zarının yapısına verilen hasarın derinliğine göre değişir: katarr, hipertrofik ve atrofik.

 • Kronik catarrhal farenjit - hiperemi, faringeal mukozanın doku tabakalarının küçük şişmesi ile karakterizedir. Bireysel siteler bazen saydam veya hafif bulanık bir mukusla kaplıdır.
 • Kronik hipertrofik farenjit, mukoza zarının şişmesi, hiperemi önemli bir şiddeti. Ek olarak, dilin kalınlaşması ve yumuşak damak şişmesi görülür.
 • Kronik atrofik farenjit - bazı incelme (atrofi), farinksin bütünlüğü ile farklıdır. Genellikle pembe-soluk, bazen parlak şekilde verniklidirler. Bazı bölgeleri çoğunlukla irin ile kabuklar, viskoz mukus ile kaplıdır.

Lateral farenjit, hipertrofik kronik farenjit formlarından biridir ve palatine arkların arkasındaki faringeal lateral katlar içinde yer alan lenfadenoid dokuların hipertrofisi ile karakterizedir.

Akut farenjit gelişimi faktörleri

Akut farenjitin (PF) ana nedeni, çeşitli uyaranların farengeal yüzeyi üzerindeki etkisinin yanı sıra ağız ile kontamine, enfekte veya soğuk havanın solunmasıdır. Bu nedenle PF, etiyolojik özelliklere (kökeni) göre daha fazla bölünmüştür:

 • alerjik;
 • travmatik - operatif tıbbi müdahale, yabancı bir cismin mukozasına girmek;
 • bulaşıcı - mantar, viral bakteriyel.

Akut farenjit çeşitli irritanlara neden olabilir: sigara, alkol içeren içecekler, ışınlama, sıcak buharların solunması, tozla kirlenmiş hava kimyasalları.

Hastalığın gelişimi provoke edebilir:

 • mikroplar - stafil, strepto, pnömokok ve diğerleri;
 • virüsler (PF vakalarının neredeyse% 70'i) - adenovirüsler, influenza virüsleri, rinovirüsler, koronovirüsler;
 • mantarlar - candida.

OB enfarktüs odaklarının herhangi birinden infenks bölgesi ile enfeksiyonların yayılmasına bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin, rinit, diş çürüğü, sinüzit, sinüzit durumunda. Spesifik patojenler için adlandırılmış PF formları vardır: Leptotrix buccalis, Epstein-Barr virüsü, Yersinia enterocolitica veya gonococcus (farenjit gonore).

Kronik farenjit nedenleri

Çok nadiren kronik farenjit bağımsız bir inflamasyon olarak teşhis edilir. Genellikle, kolesistit, pankreatit, gastrit veya gastrointestinal sistemin diğer patolojileri ortaya çıkar. Faringeal mukozada enflamatuar süreçlerin gelişimini provoke etmek tonsillektomiyi (palatine bademciklerin giderilmesi) ve aynı zamanda sigara içmeyi sağlar. Catarrhal HP, asidik mide içeriğinin farinkse sık sık yutulması sonucu gelişebilir, örneğin yemek borusu fıtığı durumunda. Kronik farenjit bir sonucu olarak gelişebilir:

 • burun solunumu tıkanıklığının yeterli süresi - rinit, sinüzit, nazal septumun eğriliği, polipler;
 • uzun bir süre vazokonstriktif damla kullanımı.

HF'nin ortaya çıkışını ve gelişimini harekete geçiren daha birçok ortak faktörü tanımlayabiliriz:

 • anayasanın bireysel özellikleri, mukozal farinksin yapısı, gastrointestinal sistem;
 • mukoza boğaz kimyasallarının yüzeyinde uzun süreli veya çok güçlü etki, sıcak, soğuk, kuru, tozlu veya dumanlı hava ve diğer dış kaynaklı faktörler;
 • hormonal bozukluklar - menopoz, diyabet, hipotiroidizm;
 • A vitamini eksikliği;
 • diyatezi, alerjiler;
 • alkol içeren içeceklerin kötüye kullanılması, tütün kullanımı;
 • böbrek, pulmoner, hepatik, yanı sıra kalp yetmezliği.

Farenjitin kronik formlarının gelişimi, şiddetli inflamasyonu uyarmakta, farinks, sık soğuk algınlığını kaplamaktadır. Mevcut viral, bakteriyel enfeksiyonlara katılarak kolaylaştırılır. Kronik farenjit genellikle farinksin boğaz iltihabı (boğaz ağrısı) ile birlikte görülür.

Farenjit belirtileri

Farenjitin ilk belirtileri hoş olmayan, acı verici hislerin boğazındaki görünüştür: gıdıklama, terleme, yanma. Sabah, viskoz mukus kümelerinden kurtulma ihtiyacı - expans, öksürük, bulantı, kusmaya neden olabilir. Yutulduğunda hastalar ağrıdan şikayet ederler.

Semptomların şiddeti, farenjitin etiyolojisine ve formlarına bağlıdır. Genellikle PF ve HF eşlik eder:

 • farinksin mukoza zarının hiperemi;
 • Lenfoid farryngeal dokuların "Granülarite";
 • farinksin arka yüzünde oluşumu, bazen palatine bademciklerin yüzeyine kadar uzanan, mukopurulent baskınlar;
 • genel zayıflık;
 • periyodik, bazen kalıcı baş ağrısı;
 • kalıcı, sıklıkla kuru öksürük;
 • sıcaklık artışı - 37.5'e kadar 0;
 • rinit;
 • kas ağrısı.

Altta yatan bir hastalığın sadece bir belirtisi olan HF durumunda, semptomatoloji "zenginleştirilmiştir" ve semptomlarıdır.

Farenjit ile birlikte, oksipital ve submandibular lenf nodları artabilir, bu da basında oldukça acı verici hislere neden olabilir. Orta kulak bölgesinde enfeksiyonun yayılması, kulaklarda ağrı, tıkanıklık hissinin ortaya çıkmasıyla kanıtlanmıştır.

Genellikle çocuklarda, OB'ler çeşitli ARVI hastalıkları ile karışır: kızıl ateş, kızamık. Semptomları, sadece ağrılı semptomların daha fazla şiddeti ile değil, aynı zamanda sıcaklıkta önemli bir artışla karakterize edilen anjinaya benzerdir - 39 0'a kadar. Farenjit semptomatolojisi difteri ile benzerdir. Ayrıcalıklı bir özellik: Ayrı ayrı gri-beyaz ve beyaz filmlerin olmaması.

Bir takım nörolojik bozukluklar, diğer vücut sistemleri hastalıkları da benzer işaretlerle karakterize edilir. Doğru bir teşhis yapmak için bir KBB doktoruna danışmalı, bir kontrol almalısınız.

Farenjit tanısı

Tüm farenjit formlarının teşhisi farenjektomiye (farinksin görsel muayenesi), anamnez topluluğuna dayanmaktadır. Minimum tanılama kompleksi şunları içerir:

 • boğazdan yayma çalışması - difteri;
 • genel kan testi - kan hastalıklarının dışlanması, enfeksiyöz mononükleoz;
 • genel idrar analizi - böbrek hastalıkları (glomerülonefrit) istisna.

BGSA'nın spesifik teşhis yöntemlerini kullanmak mümkündür.

 • Kültürel araştırma - alınan malzemelerin bir besin ortamı üzerinde ekilmesi.
 • Ekspres tanılama - boğazdaki yaymalarda streptokok antijeninin belirlenmesi.
 • İmmunoserolojik tanı - yöntem streptokok enfeksiyonu durumunda spesifiktir.

Mikrobiyolojik araştırmanın yararı, varlığına / varlığına bağlı olarak belirlenir:

 • öksürük;
 • ateş;
 • bademcikler üzerinde baskınlar;
 • Servikal lenf düğümlerinin ağrıları.

Aynı zamanda, eşzamanlı hastalıkları, diğer dar uzmanların ek istişarelerini tanımlamak için tanı önlemleri gerekebilir: bir endokrinolog, bir kardiyolog, bir alerji uzmanı.

Farenjit tedavisi

KBB hastalığı için tedavi rejimi, etiyolojisi ve tipi ile belirlenir. Tüm tıbbi yöntemlerin ilk görevi, hoş olmayan duyumların giderilmesidir, bu nedenle, analjezik, antiseptik ve antibakteriyel etkinin ilaçları aktif olarak kullanılmaktadır.

 • Enfeksiyöz köken - durulama, farinksin toz haline getirilmesi, hap ve pastiller alınması. Spesifik ilaç tespit edilen patojene bağlı olarak belirlenir. Bağışıklığı uyarmak için doktor ek olarak immünomodülatörleri reçete edebilir.
 • Kronik farenjit - tedavi enfeksiyon odaklarının aklanması ile başlar. Cerrahi yöntemler de kullanılabilir: lacerocoagulation, cryodestruction.
 • Atrofik farenjit, iyot ve A vitamini preparatları alarak, durulama, inhalasyonlar ile tedavi edilir.

Aynı zamanda, hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak için önlemler alınmaktadır. HF durumunda, gastrointestinal hastalıklar, kardiyovasküler sistem ve hormonal bozuklukların tedavisi reçete edilir.

İlaç tedavisine ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle tavsiye:

 • koruyucu rejim - daha az konuşmak, temiz, ılık, nemlendirilmiş hava solumak;
 • diyet - akut, ekşi yiyecekler, gazlı içecekler diyetinden dışlanma;
 • bol sıcak içecek - çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt.

Ayrıca, zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi tavsiye edilir: sigara içmek, alkol içmek.

Gebelikte farenjit

Hemen hemen tüm bulaşıcı hastalıklar gebeliğin komplikasyonlarına neden olabilir. Hamile bir kadında akut, kronik farenjit sadece hoş olmayan, acı verici bir duygu değildir. Farinkste inflamatuar süreçler, gebeliğin ilk haftalarında kendiliğinden düşüklüğe neden olabilir ve daha sonraki dönemlerde fetal hipoksinin gelişimine katkıda bulunur ve erken doğuma neden olur.

Gelecekte anne, iltihabın ilk belirtilerinde KBB-doktoruna hitap etmelidir. Kulak burun boğaz uzmanı gerekli tanı ölçütlerini atar ve hamileliğin seyrini dikkate alarak bir tedavi rejimi seçer.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda RP'ye sıcaklıkta 40 0'a kadar bir artış eşlik eder. Boğaz ağrısı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Farenjit komplikasyonları

Farenjitin kendisi tehlikeli değilse, komplikasyonları ciddi bir tehdittir. Yeterli tedavi olmadığında, patojenlere karşı duyarlılık artmış olabilir. Streptokokal farenjit, pürülan olmayan ve pürülan komplikasyonları provoke edebilir.

 • Nonspotent - romatizma (kalbin herhangi bir dokusunda inflamatuar nodül oluşumu, kas-iskelet sistemi), post-streptokokal glomerülonefrit.
 • Purulent - bir farengeal veya peritonsillar apse. İkinci durumda, hastanın hayatına tehdit oluşturan sepsisin gelişimi mümkündür.

Dışarıdan, zararsız bir hastalık gelişebilir:

 • servikal lenf düğümlerinin (servikal lenfadenit) enflamasyonu - özellikle yetişkinlerde şiddetli;
 • tükürük bezlerinin iltihabı (sialadenitis) - cerrahi ameliyat gerektirebilir;
 • iç kulak iltihabı, işitsel tüp - işitme kaybının kısmen veya tamamen yok olmasını tehdit eder;
 • larenjit - inflamasyonun odak noktası laringeal mukozayı kapsar;
 • tracheitis - mukoza trakea iltihabı, buna karşılık bronkopnömoniye, bronşit;
 • kronik bronşit - bronşlarda enfeksiyonun penetrasyonu uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirir.

Tedavi edilmeyen OB, kolaylıkla kronik bir forma dönüştürülür.

Farenjit önlenmesi

İlk temel koruyucu önlem, sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarına uymaktır:

 • vücudu temperleme - temiz havada yürümek, spor yapmak, yüzmek;
 • kötü alışkanlıkların reddi - sigara içmek, alkol tüketimi;
 • bağışıklığı güçlendirmek - diyette meyve ve sebze maksimum miktarda giriş, vitamin kompleksleri (doktorun reçetesine göre) alarak.

Gazlı veya tozlu bir ortamda solunum sistemini korumak için doktorlara soğuk hava solumaması şiddetle tavsiye edilir. Derhal burun akıntısı, diş çürümesi, genitoüriner sistem hastalıklarıyla derhal tedavi edilmelidir. Vücuttaki herhangi bir enfeksiyonun odak noktası farenjitin yolunu açar.

İkinci koruyucu önlem, terleme, kuruluk, boğaz ağrısı olduğunda nitelikli tıbbi bakım için zamanında tedavi olarak adlandırılabilir. Sadece KBB, tanı ölçütlerinin sonuçlarına dayanarak, farenjitin yetkili tedavisini reçete edebilir.

Ilk doktor

Boğaz lateral farenjit fotoğrafı

Lateral farenjit, faringeal mukozanın lateral duvarının inflamatuar bir prosesidir. Neredeyse aynı semptomlar nedeniyle, bazen normal farenjit ve lateral farenjit arasında ayrım yapmak zordur. Her şey iltihaplanma yerine göre değişir.

Lateral farenjit ile inflamasyon gözlenir ve lateral lenfoid foliküllerin dışarı akması, yan silindirlerin büyük oranda artmasıdır.

 • Bir taraftan yutulduğunda, hem gıda alımı hem de tükürük yutulmasıyla oluşan akut acı verici duygular;
 • kuru ve uzun süreli öksürük;
 • Boğazda terleme ve tırma hissi;
 • sesin sesi azalır ve konuşurken çok yorulur.

Lateral farenjit fotoğrafı

 • kirli hava;
 • üst solunum yolunun uzun süreli hastalıkları;
 • burun damlaları
 • odada kuru hava;
 • hipotermi;
 • pasif ve aktif sigara içimi.

Yan farenjit tedavisi

Akut lateral farenjitin üretken tedavisi için, hasta öncelikle bir doktora danışmalıdır. Toplanan tarih ve testlerin sonuçlarına dayanarak, doktor hastayı karmaşık bir tedaviye atar.

Semptomları ortadan kaldırmak ve benlik saygısını geliştirmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir, durulama, yağlama, antiseptik, analjezik ve antipiretik ilaçların kullanımı olabilir.

Papatya, adaçayı, nane, okaliptüs gibi otlar ile gargara. Durulama için antiseptik çözeltiler klorheksidin, septomrin, furacilin, klorofililpttir.

Şiddetli baş ağrıları, ateş ve halsizlik ile antipiretik ve analjezik ilaçlar reçete edilir.

Patates bademciklerine girmeye çalışırken etkilenen bölgeye antibakteriyel ve antiseptik spreyler püskürtülmelidir.

Tedavi edilmeyen yan farenjit iltihabı işitsel tüp ağzının etrafında yer olan, nazofaringeal tonsil tubarnoy yoluyla yayılır. Bu tubo-otit gelişmesine yol açar.

Tubotitis belirtileri:

 • kulakta ağrı;
 • kulakta tıkanıklık;
 • işitme kötüleşiyor.

Hastalık tedavi edilmezse, işitme tüpünden orta kulağa yayılır, bu da akut orta kulak iltihabına neden olur. Hastalığın zamanında tedavisi olmadan, iltihap hızla solunum organlarına yayılabilir.

Ayrıca, tedavi edilmeyen yanal farenjit veya yanlış tedavi kronik bir formda olabilir.

Kronik lateral farenjit oluşumunda bademciklerin kaldırılmasını etkileyebilir. Bu işlemden sonra, farinksin koruyucu işlevi, lateral sırtlarda bulunan genişlemiş lenfoid foliküller ile gerçekleştirilir. Ancak, bu konumda, patojenik virüsler ve bakteriler için bir hedef haline gelirler. Çoğu zaman, kronik farenjit gelişen ve şiddetlendiren insanlar tonsilektomiye yatkındır.

Kronik lateral farenjit belirtileri:

 • posterior palatine arkın arkasındaki dokunun bir tüp şeklinde bir yüzeyinde bir anomalisi vardır;
 • Enflamatuar süreç simetrik olarak her iki taraftan geçer;
 • boğazda ağrı;
 • Boğazda kuruluk ve terleme hissi;
 • konuşma sırasında sesin zayıflığı ve hızlı yorgunluğu;
 • uzun süreli öksürük.

Kronik lateral farenjit tedavisi

Bu patolojinin alevlenmesi ile tedavi, inflamatuar süreci ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunlar durulama, inhalasyonlar ve antiseptik ve antibakteriyel spreylerin kullanımıdır. Hastalık dinlendiğinde, mukoza zarını yumuşatmak için önleyici tedbirler alınır.

Kronik lateral farenjit için önleyici tedbirler:

 • kuru ve kirli havanın olduğu bir odada kalma süresini azaltmak veya hariç tutmak;
 • Solunum sistemi hastalıkları olan kişilerle daha az iletişim kurmaya çalışın;
 • Boğazda sağlık durumunu izlemek için, ilk kurulukta, yağ içeren spreyler kullanabilirsiniz;
 • sigara içmeyi dışla;
 • Diyette yeterli miktarda B vitamini alınmasını içerir.

Hastalığın doğru bir şekilde teşhis edilmesi için doktorunuzu ziyaret edin!

Erişkinlerde farenjit - mukoza zarındaki lenf bezinin ve lenf bezlerinin zarar görmesiyle birlikte, infeksiyöz doku ve iltihaplı lenf dokusunun iltihaplanmasıdır. Nadiren izole edilir, daha sık üst solunum yollarının akut inflamatuar hastalığı ile birleştirilir. Modern tıp seviyesi, sürekli tekrarlanan seyreden bile olsa, boğazda iltihaptan tamamen kurtulmanızı sağlar. Makalede, ne tür bir hastalık olduğunu, boğazın fotoğrafını göstereceğini, farenjit belirtilerini ve belirtilerini tanımlayacağımızı ve ayrıca erişkinlerde akut ve kronik formda tedavi önerileri vereceğimizi düşüneceğiz.

Farenjit, faringeal mukoza akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Soğuk algınlığı, soğuk algınlığı, burun akıntısı gibi karakteristik belirtiler geliştirirse. Posterior farryngeal duvarın pürülan akıntısı, hastanın nazofarenksini incelerken KBB doktorları tarafından not edilir.

Olguların% 70'inden fazlasında, yetişkinlerde çeşitli patojenlere çeşitli virüsler neden olur: patojenler, adeno- ve enterovirüsler. Birçoğu hasta olduklarını anlamıyor: Klinik tablo ya bulanık ya da hiç değil.

Farenjit kaç gün tedavi edilir? Tedaviye zamanında başlanırsa, akrifanın 7-10 gün sürdüğü, daha şiddetli semptomlarla, 2 haftada tam iyileşme görülebilir. Hastalığın kronik tipi daha uzun bir süre devam eder ve hastaya sürekli rahatsızlık verir, remisyon fazlarını ve alevlenmeyi değiştirir.

Doktorlar genellikle farenjit görünümünü sezon dışı dönemlerle, özellikle de kışın sonuyla - baharın başlangıcıyla ilişkilendirir. Şu anda insan bağışıklığının zayıflaması, vücudun vitamin içermemesi ve dolayısıyla herhangi bir enfeksiyonun farenjit ve diğer enflamatuar hastalıklara yol açabileceği ortaya çıkmaktadır. Ancak, sadece patojenik mikroorganizmaların yetişkinlerde farenjitlere değil, aynı zamanda bir takım olumsuz faktörlere de neden olabileceğini unutmamalıyız.

Gelişimin ana nedenleri soğuk hava (şiddetli don ile) uzun süreli inhalasyon, farenksin kimyasallarla (örneğin, alkol içilen alkol) tahrişi, hava kirliliği. Vücudun virüs, bakteri (mikrop) ve mantarlarla enfekte olduğu zaman, hastalığın bulaşıcı etiyolojisi gözlenir.

Akut farenjit bir enfeksiyöz maddeye maruz kaldığında gelişir, vakaların% 70'i virüsdür, geriye kalan% 30'luk bir bakteri enfeksiyonu, fungal, alerjik reaksiyon ve travmadır.

Akut veya subakut farenjitin kronik bir forma geçişini kolaylaştıran başlıca faktörler şunlardır:

 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • mukoza anayasal özellikleri, özofagus ve mide fonksiyonel veya organik hastalıklar;
 • uzun süreli stres;
 • tıkalı burun nefesleri ve mukoza zarlarının kuruması;
 • hormonal bozukluklar (menopoz, tiroid patolojisi);
 • beriberi;
 • akciğer ve kalp, böbrek yetmezliği, diabetes mellitus ciddi somatik hastalıklar;
 • mesleki tehlikelere maruz kalma (buhar, toz dumanı, nazofaringeal ve laringeal aşırılık).

Kronik farenjitin provoke edici faktörleri şunlar olabilir:

 • Sık catarrhal ve KBB hastalıkları, düzgün tedavi edilmez (anjina, bademcik iltihabı, sinüzit, vb.);
 • Ağız boşluğunda çürük lezyonlar;
 • Akciğer, böbrek, gastrointestinal sistem, kalp kronik hastalıkları.

Diğer bir yaygın neden, mukozayı tahriş eden rinit ilaçlarının kötüye kullanımıdır (aşırı doz veya uzun süreli kullanım).

Dolaylı olarak, hastanın bazı provoke edici faktörleri varsa hastalık kabul edilebilir:

 • Nazal septumun eğriliği;
 • Burundaki polipler;
 • Servikal omurganın osteokondrozu;
 • Kronik gastrit, peptik ülser;
 • Tiroid bezinin patolojisi;
 • Kalın bağırsağın disbakteriyozu.

Şu anda iki ana tip vardır: akut ve kronik.

Akut farenjit, faringeal mukoza patojenik faktör (viral, bakteriyel veya fungal ajan, alerjik reaksiyon veya yaralanma gelişimi) üzerindeki etkiden hemen sonra ortaya çıkar. Akut formda hastalık hızla gelişir. Olumlu bir kursu vardır ve çoğu durumda birkaç gün içinde tamamen iyileşir.

Erişkinlerde farenjitin karakteristik bir belirtisi "boş ağız dolusu" dır: Bir kişi sürekli olarak farenks içindeki mukus birikmesi nedeniyle yutma hareketleri gerçekleştirir.

Akut form ayrılır:

 • viral
 • bakteri
 • mantar
 • alerjik
 • Travmatik - tahriş edici faktörlerin etkisi nedeniyle.

Yetişkinlerde kronik farenjit, tedavi edilmemiş akut farenjitin yanı sıra, faringeal mukozanın uzun süreli tahrişiyle ortaya çıkan bağımsız bir hastalığın bir sonucu olabilir. HF'nin gelişiminde, alevlenme ve gerileme aşamaları vardır.

Bağışıklıkta azalma, vücut aşırı soğutulduğunda veya strese maruz kaldığında, stresli koşullar altında paralel olarak meydana gelebilecek diğer bulaşıcı hastalıkların varlığı ile ağırlaşır. Bazen diyabet, kardiyak, pulmoner ve böbrek yetmezliği gibi çeşitli endokrin bozuklukları olan hastalarda olduğu gibi alerjilerin bir sonucu olarak gelişir.

Kronik farenjit olgularında semptomların daha kötü ve zayıf olabileceğini hatırlamaya değer. Aggravasyon kural olarak sonbaharda ve ilkbaharda görülür. Hastalığı tedavi etmeden önce bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gereklidir.

 • Catarrhal farenjit, normal dokuların yapısını değiştirmeyen en uygun varyanttır. Kulak burun boğaz uzmanı, mukoza zarı boyunca şişlik, kızarıklık ve açıkça belirlenmiş damarları görebilir;
 • Hipertrofik (yan ve granulosa farenjit) - bakıldığında odak hiperplastik lenfoid doku rastgele arka damak kemerler arkasında bulunan boğaz veya büyütülmüş tubofaringealnye silindirlerin arkasında dağılmış tanımlar. Bu değişiklikleri keskinleştirme sırasında hastalara endişe belirtilerinin şiddeti ile uyuşmuyor hiperemi ve mukozanın ödem, ama objektif bulguların genellikle yetersizlik eşlik eder.
 • Atrofik farenjit - bazı incelme (atrofi), farinksin bütünlüğü ile farklılaşır. Genellikle pembe-soluk, bazen parlak şekilde verniklidirler. Bazı bölgeleri çoğunlukla irin ile kabuklar, viskoz mukus ile kaplıdır.

Farenjitin ilk belirtileri hoş olmayan, acı verici hislerin boğazındaki görünüştür: gıdıklama, terleme, yanma. Sabah, viskoz mukus kümelerinden kurtulma ihtiyacı - expans, öksürük, bulantı, kusmaya neden olabilir. Yutulduğunda hastalar ağrıdan şikayet ederler.

Hastalığın gelişimi sırasında, yetişkin belirtileri işaretlenmiştir. Farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı, bazen yeterince güçlü;
 • yutmada rahatsızlık, tükürük yutulduğunda veya "boş farenks" semptomunda daha sık görülür;
 • yabancı bir cismin terlemesi, gıdıklanması, yanması ve / veya hissi şeklinde hoş olmayan duyumlar;
 • kuru öksürük;
 • farinkste mukus tıkanıklığı.

Bu belirtiler hemen görünmez. Hastalık geliştikçe ortaya çıkarlar. Aşağıda, farenjit ile boğazın bir fotoğrafını görebilirsiniz.

Önemli olarak, farenjit semptomları diğer ciddi bulaşıcı hastalıklara çok benzemektedir, bu nedenle hastalığın etiyolojisini zaman içinde belirlemek, kızamık, kızıl ve kızamıkçığı ortadan kaldırmak önemlidir.

Kataral ve hipertrofik kronik farenjit ile hastalar boğazda hüzün, terleme veya yabancı cisim hissinden, yutulduğunda rahatsızlık duyduklarından şikayet ederler. Hastanın boğazında kalın mukoza akıntısı sürekli olarak birikmekte, böylece hasta boğazını sürekli olarak temizlemektedir. Öksürük sabahları, bazı durumlarda mide bulantısı ve kusma ile birlikte yoğunlaşır.

Tubofaringealnyh sırt ağrıları iltihabı ağrı genellikle kulaklara yayar. Palpasyon, ağrı ve üst servikal lenf nodlarında bir artış kaydedilebilir.

 • Boğazda sürekli kuruluk ve terleme, yabancı bir cismin veya "yumru" varlığının hissi, boğaz temizleme isteğine neden olur;
 • kuru, yüzeysel öksürük;
 • Farinksin arka duvarından aşağı akan mukus varlığı.

Kronik farenjitli erişkinlerde vücut ısısında artış olmaz ve hastanın genel refahı önemli ölçüde bozulmaz.

Hastalığın varlığını doğrulamak ve varyantını güvenilir bir şekilde belirlemek için ek tanılama gereklidir. Doktor-terapist veya hastanın ilk referansı olan kulak burun boğaz uzmanı araştırmaları ve kısmen onları atayabilir.

Komplikasyonlar mahallede, uzaktan ve genel olarak bölgelere ayrılabilir. Mahalledeki yerel komplikasyonlardan en yaygın olanı:

 • anjina (pürülan)
 • peritonsiller veya farengeal abse
 • akut otitis media (iç kulak iltihabı),
 • larinksin şişmesi,
 • sellülit,
 • larenjit,
 • tracheitis,
 • kronik bronşit.

Daha nadir durumlarda, tükürük bezleri etkilenir, servikal lenfadenit gelişir.

Doktor, karakteristik yakınmalar ve aynalar - laringoskopi yoluyla larinksin incelenmesinde göreceği resim üzerinde tanı koyacaktır. Ana tanı yöntemi farengoskopi olup, burada:

Tedavi karmaşıktır, hastalığın lokal semptomlarını azaltmayı ve altta yatan nedeni etkileyerek farenjitleri desteklemektedir. Ana görev - tatsız hisleri durdurmak için. Tedavide anti-enflamatuar, analjezik, antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar yer alacaktır.

Hastalığın her iki formu için, uzmanlar belli kurallara bağlı kalmanızı tavsiye eder:

 1. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sokağa erişimi sınırlayın ve başkalarıyla iletişim kurun. Durumunuzu ek virüslerle karmaşıklaştırmayın.
 2. Geceleri tam dinlenme izleyin. Gündüz uyku için zaman ayırın.
 3. Diyetleri vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş daha hafif yiyeceklerle doldurun. Tuzlu, keskin, kızarmış yiyecekleri hariç tutun.
 4. Eğer mukozada kuruluğu acıtıyorsa - süt ile bal veya sıcak yeşil çay içebilirsiniz.
 5. Alkollü içecekleri hariç tut.
 6. Sigara içmek yasak.

Erişkinlerde boğaz ağrısı ne kadar tedavi edilirse hastalığın nedenlerine, hangi tedavinin kullanıldığına, komplikasyonların varlığına ve tahriş edici etkilerin ortadan kaldırılıp kaldırılmadığına bağlı olacaktır.

Genel durumun kötüleşmesiyle birlikte olmayan akut farenjit ile ağrılı duyuların giderilmesine ve iltihaplanmanın giderilmesine yönelik lokal tedavinin yapılması yeterlidir:

 • Papatya, adaçayı, alkali çözeltileri ile boğazı durulayın.
 • Gümüş nitrat veya Lugol çözeltisi ile yağlama.
 • Nazik diyet.
 • Isınma, boyunda sıkışır.
 • Buhar inhalasyonu.
 • Bal ile süt içiyor.

Farenjit tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar aşağıdaki etkilere ulaşmak için tasarlanmıştır:

 • inflamatuar sürecin odağının bastırılması;
 • semptomların giderilmesi;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi için popüler ilaçlar arasında, sarkıt, septotlet, hekzaliz gibi ilaçları tanımlayabilirsiniz. Bunlar genellikle ağızda çözünmeniz gereken tabletler ve şekerler şeklinde satılır. Bu ilaçlar farenjitin başlangıç ​​aşamalarında etkilidir.

Farenjit genellikle reçete edildiğinde:

 • Boğaz ağrısı anlamına gelir: şifalı otlar (Travisil) veya antiseptik özellikleri (Pharyngocept, Strepsils) ile lolipop. Topikal uygulama ile vasıtaların görevi, boğazda terlemeyi kaldırmak, ağrıyı azaltmak, mukoza zarını nemlendirmek, öksürük ataklarını bastırmaktır;
 • İnhalasyonlar ve antiseptik etkisi ile durulama: Iodinol, propolis tentür, karbonat çözeltisi, papatya ve Calendula decoctions, Klorheksidin Bikarmint, Rotokan, Miramistin, Chlorophillipt;
 • Boğaz için spreyler: Tantum Verde, Ingalipt, Bioparox, Hexaspree;
 • Antihistaminikler: Zirtek, Loratadin ve diğerleri (ödem, uykusuzluk);

Akut inflamasyon hangi orada mukoza ve ateş (39 derece üzerinde) şiddetli kaybı olduğunu daha şiddetli tedavi ve Antibiyotikler ve sadece iyi boğaz sahip olduğunun tespit sonrasında yalnızca hekim atanır vs. antibiyotikler :. Augmentin, klaritromisin Amoksiklava, kullanımını gerektirir bakteriyel doğa.

Bağışıklık sisteminin aktivitesinin artırılması ve sağlığın genel olarak güçlendirilmesi, hastalıkla daha hızlı savaşmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların mükemmel önleyici bir önlemi haline gelecektir. Bunu yapmak için çok sayıda vitamin ve mineral içeren çeşitli meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz. Bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirmek için vitamin kompleksleri ve preparatları çok yararlı olabilir.

Bu yöntemler yetişkinlerde hem akut hem de kronik farenjit formlarının tedavisi için yeterlidir. Alerjilerin yokluğunda, geleneksel tıp yöntemleri iyi bir etki bırakır:

 • Tuz ve soda ile solunması.
 • Basit su buharı ile inhalasyonlar.

burun gömme çünkü çünkü burnundan enfeksiyon sürekli girişi etkisiz olacaktır farenjit bu tedavi olmadan, öngörülen çocuk doktoru düşer, rinit katılmadan hemen her zaman tedavi etmek emin olun.

Hastalığın bu formundaki yetişkinlerde semptomlar ve tedavi, bir öncekinden biraz farklıdır. Böyle bir durumda, hastanın durumu akut akımdan çok daha iyidir. Bir insan neredeyse hiç vücut sıcaklığındaki artış ve güçsüzlük ile karşılaşır. Ancak, boğazda ağrı kalır.

Boğazın atrofik inflamasyonu önerildiğinde, hastanın bulunduğu havanın nemlendirilmesi önerilir. Ağızdan nefes alırken mukoza zarı kurur. Bir ev tipi hava nemlendiricinin yokluğunda, ev bitkileri ve su içeren kaplar tavsiye edilir.

Farenjitin fizyoterapi ile tedavisi, faringeal mukozanın şişmesini azaltmak, inflamatuar sürecin şiddetini azaltmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için reçete edilir. Bunun için ana yöntemler şunlardır:

 • UHF tedavisi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi;
 • KUF ışıması;
 • aerotherapy; talasoterapi (deniz tedavisi).

Klasik kursta yetişkinlerde farenjit tedavide sorun yaratmaz. Komplike olmayan hastalık şekli bağımsız olarak tedavi edilebilir. Şiddetli vakalarda, ilaçlarla tedavi zorunludur.

Gargara için, şifalı otlar tentürleri ve infüzyonları uygundur: papatya, calendula, muz, adaçayı. Su ile seyreltilmesi gereken hazır tentürler satın alabilirsiniz. Rotokan, Romazulan ve diğerleri olabilir. Ek olarak, durulama için bir furacilin çözeltisi kullanılır. Örneğin, Aerosol ve spreylerle uğraşmak, örneğin Geksoral.

Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır.

 • Farenjit tedavisi için, yetişkinler 1: 5000 seyreltide veya alkali çözeltilerle (250 gram ılık suda çözünmüş aynı miktarda sofra tuzu ile 0,5 çorba kaşığı karbonat), furakilin ile ağız yıkama ile çalkalanırlar.
 • Durulamalar: kabartma tozu (1 su bardağı kaynar su kaşığı), calendula, adaçayı, papatya, soğan kabuğu infüzyonu (kabuklu bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür).

Hastalık döneminde yiyecekler nazik ve yumuşak olmalıdır. Boğazda tahrişe yol açacak zararlı yiyecekler içermemelidir. Bu durumda, farenjit ile beslenme tamamlanmış olmalı ve sayısı hastanın yaşı ve cinsiyetine uygun olmalıdır.

Yararlı olan nedir?

 • meyveler (muz, üzüm, portakal, mandalina, elma), bağışıklığı güçlendiren çok sayıda vitamin içerir;
 • sebzeler (havuç, sarımsak, lahana, soğan, patates, maydanoz, salatalık, domates, turp);
 • fermente süt ürünleri (süt, süzme peynir, ekşi krema, kefir);
 • sebze suyu;
 • çorba (buğday, yulaf ezmesi, pirinç);
 • sadece haşlanmış (et, sığır eti, domuz eti) pişmiş et ürünleri;
 • sıcak içecekler (limonlu çay, ahududu).

Dışlanacak ürünler:

 • kızarmış gıdalar;
 • çeşitli füme ürünler;
 • dondurma;
 • baharatlı (biber, domates) yemek;
 • çok tuzlu yiyecekler;
 • alkol ürünleri (alkol);
 • gazlı içecekler;
 • sıcak yemek;
 • soğuk içecekler.

Ana şey, içeceğin sıcak olması. Suya ek olarak, kullanımı keyifli ve yararlıdır:

 • ılık su ile seyreltilmiş doğal, taze;
 • ev kisselleri;
 • marmelatlar;
 • antimikrobiyal aktivite ile tıbbi bitkilerin decoctions;
 • çaylar, balla mümkündür;
 • yoğurt;
 • doğal yoğurt içmek;
 • bir süt mantarı tarafından üretilen bir içecek;
 • çay mantarı infüzyonu vb.

İltihabın gelişmesine katkıda bulunarak ilacın tahrişine katkıda bulunabileceğinden, hastalık sırasında alkol ve gazlı içecekler içmeyin.

Geleneksel tıp tarifleri yardımıyla, evde boğaz ağrısı tedavi edebilirsiniz. Bu amaçla, şifalı bitkilere dayanan çözüm ve solüsyonlar hazırlayın. Hastalığın akut fazında, ağız boşluğuna her saat durulanması önerilir.

Farenjit için halk ilaçları arasında, aşağıdakiler yaygın olarak kullanılmaktadır:

 1. Nane yaprakları infüzyon - 200 ml başına 10 g, civanperçemi ot infüzyonu - 200 ml başına 10 g, kartopu kabuğunun kaynatılması - 200 ml başına 15 g. Solunması için 50-100 ml karışımı karıştırın.
 2. Yüksek kalitede bir farenjit çiğneme propolisi ile deneyin: ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olmalıdır. Yedikten sonra çiğneyin.
 3. Bitkisel şifalı otlar (okaliptüs, papatya, St. John's wort, çam kozalakları) inhalasyonları;
 4. Farenjit aloe suyu ve propolis tentürü ile tedavi edilmesi önerilir. Aloe suyu saf formda kullanılabilir veya bal ile 1: 3 oranında karıştırılabilir ve boğazı yağlayabilir.
 5. Anne ve üvey annenin 2 parçasında 1 kısım nane alınır. 1 çorba kaşığı. l. bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın.

Yetişkinlerde farenjit önleme yöntemleri şunlardır:

 • vücudu temperleme - temiz havada yürümek, spor yapmak, yüzmek;
 • kötü alışkanlıkların reddi - sigara içmek, alkol tüketimi;
 • bağışıklığı güçlendirmek - diyette meyve ve sebze maksimum miktarda giriş, vitamin kompleksleri (doktorun reçetesine göre) alarak.

Farenjit, normal durumu önemli ölçüde bozan bir dizi hastalık olarak kabul edilir. Bir doktora zamanında danışmak ve tedavi yapmak gereklidir. Böylece problemi bir kez ve tümüyle unutabilirsiniz.

© Sitede yer alan tüm bilgiler "Belirtiler ve tedavi" bilgilendirme amaçlı verilmiştir. Kendi kendine ilaç verme, ancak deneyimli bir doktora başvurun. | Kullanım Koşulları |

Lateral farenjit, boğaz ve lenfoid dokuların lateral duvarlarının mukozasının inflamasyonudur. Hastalığın tedavisi genellikle ilaçla semptomatiktir, ancak cerrahi müdahalenin gerekli olduğu durumlar vardır.

Hastalığın karmaşıklığı nasıl belirlenir? Hangi semptomlar hastayı uyarmalıdır? Anlayalım.

Lateral farenjit, her zamanki gibi stabil bir kızarıklık ve mukoza ödemi ile farklılaşır, her iki tarafta da ödem çıkıntıları görülür. Dokular daha yoğun ve kalınlaşır, bu da boğazda rahatsızlığa ve daha sonra oldukça şiddetli ağrıya neden olur. Kan damarları genişler ve lenf düğümleri hacimde artar ve bir merceksi tohumun büyüklüğüne dönüşür.

Bu hastalığın tuhaflığı tam olarak, farinksin yanal oluklarının kuvvetli bir şekilde sıkıştırılmasıdır. Kalınlaşır ve amplifikasyon ile

Nefes, daha zor nefes alabilir.

Lateral farenjit akut, ayrıca kronik seyirli olabilir. Ayrıca, hastalığın klinik tablosuna bağlı olarak çeşitli tipler ayırt edilir. Yanal form şu şekilde olabilir:

 • atrofik;
 • subatrophic;
 • hipertrofik.

Atrofik kronik farenjit, mukoza zarının incelmesi ile karakterizedir. Lenfoid doku kısmen bağ fiberleri ile yer değiştirir. Mukoza zarının üzeri epitel ile kaplıdır, bir kısmı kornifiye veya pullu olabilir.

Subatrofik farenjit atrofikin başlangıç ​​evresi olarak kabul edilir. Bu hastalık ile doku atrofisinin başlangıcı olan mukozada yaygın bir lezyon vardır.

Hipertrofik evre, mukoza zarının ödemli gevşemesi ve kalınlaşması ile karakterizedir. Kan damarları lenfositik hücreleri çevrelemek için genişler. Normal olarak mukoza boyunca dağılmış olan lenfoid nodüller, boyut olarak artar, yoğunlaşır.

Farenjit gelişimini provoke eden patojenik ajanlar, çeşitli köken, bakteri, Candida türünün mantarları veya hücre içi parazitlerdir. Benzer bir mikrofloranın aktivasyonu aşağıdaki koşullar altında gerçekleşir:

 • bağışıklık sisteminin genel zayıflaması;
 • yeterli beslenme eksikliği;
 • vücudun genel hipotermisi;
 • sigara içme, alkol kötüye kullanımı;
 • tedavi edilmemiş enflamatuar süreçler.

Ancak asıl neden göz ardı edilmeyecek ya da gözetimsiz bırakıldı

. Bu gibi durumlarda, mukozadaki patolojik değişiklikler kalıcı bir niteliktedir, bunun sonucu olarak hastalık hızla kronik bir forma geçer. Kronik bir formun geliştirilmesi, soğuk veya kirli havanın sürekli solunması ile de tetiklenebilir.

Farenjitin provoke edici faktörleri

Lateral farenjit belirtileri olağan catarrhal formuna benzer. Hastalığın ilk aşamasında genellikle hipertermi yoktur, ancak hastalığın yayılmasıyla, sıcaklığın yüksek izlere, vücudun genel sarhoşluğuna yükseltilmesi mümkündür.

Farenjit gelişiminin ilk belirtileri, kuruluk, boğazda sık şişme. Kuru öksürük, ses kısıklığı var. Nefes almak zorlaşır, yemek yerken, kulaklara verebilecek keskin bir acı vardır. Daha şiddetli aşamalarda, bir baş ağrısı, kas ağrıları, genel yorgunluk vardır.

Mukus boğaz hiperemiktir, lenfoid nodüller görülür. Yanal sırtlar güçlü bir şekilde sıkıştırılmış ve ağrılıdır. Boğaz ağrısı hissi var, yutulması zor.

Çocuklarda, lateral farenjit semptomları daha belirgindir ve hala kırılgan bir bağışıklık sisteminin başarısızlığı nedeniyle çok daha hızlı gelişir. Bir viral enfeksiyonun etkilerinden dolayı hastalığın gelişimi ile, sıcaklık yüksek işaretlere ulaşabilir. Sonuç olarak, bir intoksikasyon sendromu oluşur, bir farengeal apse şeklinde komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde kronik farenjit belirtileri ve nedenleri:

Doktor hastayı incelerken, mukoza zarının dış durumunu ve boyun yapısını belirler. Larinks bölgesinde palpasyon yaparlar, lenf nodlarının durumunu kontrol ederler. Lateral farenjit tanısındaki zorluk nedeniyle laringoskopi gerekebilir.

Doğru tanı koymak için genel bir kan testi gerekecektir. Boğazda iltihap varlığına, artmış lökosit ve ESR düzeylerine işaret edebilir. Patojen mikrofloranın duyarlılığını saptamak için boğazdan bir swab vermek de gereklidir.

Farenjit ile fotoğraf boğazda

Yan-farenjit tedavisinde en iyi sonuçları elde etmek için entegre bir yaklaşım gereklidir. Diyet ve dinlenme gözlemlemek çok önemlidir. Halk ilaçları ve fizyoterapi ile birlikte ilaç tedavisi yöntemleri kombinasyonu iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Farenjit tedavisinde, provoke edici faktörleri ortadan kaldırmak için öncelikle gereklidir. Tamamen sigara içmeyi bırakın, odayı düzenli olarak havalandırın. Hastalık daha da rahatsız edici mukozaya sahip diyet ürünlerinden çıkarıldığında. Soğuk ve çok sıcak yiyecekler yemeyin.

Tedavi sırasında ziyaret alanlarını çok sayıda insanla reddetmek gerekir. Hastanın bulunduğu odada her gün ıslak temizlik yapılmalıdır.

Lateral farenjit için ilaç tedavisinin seyri sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, onun klinik resmi, doktor, kurutma etkisinin ilaçlarını seçecek veya tersine hücre büyümesini artıracaktır. Ek olarak, standart tedavi kursu şunları içerebilir:

 • genel hareket antibakteriyel maddeler;
 • lokal anestezikler;
 • antihistaminler;
 • antifungal ajanlar (hastalık mantarlar tarafından kışkırtırsa);
 • immünomodülatörleri.

Komplike hastalık ile alternatif yöntemlerle tedavi uygun değildir. Halk ilaçları sadece doktor tarafından öngörülen genel kursa ek olabilir. Vücudun genel olarak güçlendirilmesi için, kızılcık, kuru üzüm ve cevizlerden oluşan bir çare deneyebilirsiniz.

Tüm bileşenler topraklıdır, balla karıştırılır. Günde birkaç kez yemeklerden bir saat önce bir çorba kaşığı halk çare alın.

Belki, sıcak papatya, calendula veya St John's wort suyu ile durulama yardımcı olacaktır. Ürünün bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür, daha sonra yaklaşık 20 dakika boyunca infüze edilir. Ancak, bu prosedürler sadece doktorla yapılan görüşmelerden sonra mümkündür.

Farenjit halk ilaçları tedavisi için basit yemek tarifleri:

Yan-farenjit tedavisinde kullanılan fizyoterapik prosedürlere buhar inhalasyonları atfedilebilir. Boğaz ağrısını yumuşatırlar, acıyı hafifletmeye yardımcı olurlar. İnhalasyonları sadece sıcaklık yokluğunda yapmak mümkündür.

Ayrıca, doktor ilaçlarla elektroforez reçete edebilir. Bu biraz şişkinliği azaltmaya ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca UHF ve KUF hastalığı için de etkilidir.

Lateral farenjit, tarif edilen tüm çeşitlerin en tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Tedavi edilmeyen patoloji, hızlı bir şekilde kronik bir formda büyür. Bu tür sorunların arka planına karşı, boğazın bir faringeal apsesi gelişebilir, bu da solunumla ilgili sorunlara yol açar. Dokulardaki atrofik süreçler, boğazın tüm fonksiyonlarının yanı sıra kanserin gelişmesine de yol açabilir.

Lateral farenjitin gelişmesinden kaçının ve bu patolojinin zamanında önleyici bakımı varsa tehlikeli komplikasyonları olabilir. Kötü alışkanlıklardan tamamen kurtulmak, dişler, diş etleri ve soğuk algınlığı sorunlarının zamanında tedavisi gereklidir.

Önleyici tedbirler, tesislerde normal bir mikro iklimi koruyarak da düşünülebilir. Hava, mukoza zarlarının soldurulmasını provoke etmemek için temiz, yeterince nemli olmalıdır. Ayrıca, soğuk havanın solunması ve soğuğa uzun süre maruz kalmasından kaçınılmalıdır. Kötü değil yerel sertleştirme.

Boğazda çok acı çekerse ne yapmalı, videomuza bakın:

Lateral farenjit ilk aşamada ilaç tedavisine çok uygundur. Gelişmiş durumlarda uygun tedavi olmadan, birçok komplikasyon kazanabilirsiniz. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtilerinde, sorunu tanımlamak ve gerekli tedavinin tayin edilmesi için derhal en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

farenjit Tedaviyi ihmal ederek mutlaka akut kronik formuna girmez..

bazen bu hastalık bağımsız olarak gelişir (örneğin - mukoza zarını sürekli olarak tahriş eden dış faktörlere uzun süreli maruz kalma).

tedavi böyle bir hastalık bu zor, Ancak belirli koşullar altında hastalığın kurtulmasından da mümkündür.

Kronik farenjit (ICD-10 kodu - J31.2) akut formdan esas olarak sızıntının zamanlaması ile farklıdır.

Dikkat! Semptomlar altı ay veya daha fazla süre içinde ortadan kalkmazsa - hastalık kronik olarak kabul edilirken, larinks ve mukoza dokusu önemli değişikliklere uğrar.

hastalık döngüsel olarak dinlenme evresinden tekrarlara doğru akar: zaman zaman hastalık semptomları en canlı şekilde ortaya çıktıklarında, alevlenmeler vardır.

Kronik form tedavi edilmezse - patolojik süreçler lenf düğümlerine, alt solunum yollarına ve diğer organlara yayılabilir.

Fotoğraflar yetişkinlerde kronik farenjit belirtileri gösteriyor:

Akut ve kronik farenjit formlarının tüm benzerliği ile, ikincisi, ilk etapta farklıdır. yüksek sıcaklık olmaması.

Hastalığın belirtilerinin geri kalanı aynıdır:

 • öksürük;
 • boğaz ağrısı;
 • terleme ve kaşıntı;
 • kuru hissetmek boğazda;
 • mukozada kızarma gırtlak;
 • boğuk, boğuk bir ses.

Unutmayın! Semptomlar, hastada hangi tür kronik farenjit tanısı konulduğuna bağlı olarak da farklılık gösterebilir:

 1. nezle ile ilgili (Basit).
  Öksürüğün en kolay şekli ve hasta boğazda terleme ve kuruluk hisseder.
 2. hipertrofik.
  Semptomlar aynıdır, ancak lenfoid dokuların kalınlaştığı ve lenf bezlerinin büyüdüğü larinksin epitelyumu vardır.
 3. atrofik.
  Dokular ve mukoza zarları daha ince hale gelir, bunun sonucunda hasta sürekli olarak boğazda kuruluğu hisseder.
  Larinks duvarının yüzeyinde, bir tanısal inceleme sırasında bir vasküler ağ incelenebilir.

ne zaman Patolojik süreçler ana lokalize arkada değil ama larinksin lateral yüzeylerinde - hastalık lateropharyngitis (lateral farenjit) olarak sınıflandırılır.

Genellikle görüntülendiğinde böyle bir formu tanımlamak zor, Enflamasyon nadiren spesifik olarak lateral veya posterior bölgeleri kapsar ve mukozanın tüm yüzeyine yayılır.

Genel olarak, hastalığın bu gelişimi palatine bademcikler kaldırıldıktan sonra karakteristiktir, yan duvarlar (makaralar), çıkarılan organların koruyucu işlevini üstlenecek boyutta arttığından, potansiyel hasar alanını arttırır.

Kronik farenjitin etken maddeleri çeşitli virüsler, bakteriler, mantarlar ve hücre içi parazitler olabilir..

Yardım! Bunların çoğu normal şartlar altında insanlar bir kullanım süresi olabilir fırsatçı patojenler olarak sınıflandırılabilir, ancak olumsuz etkileri vardır vardır.

Bu tür bir mikroflora, kronik farenjitin gelişimini provoke ederek, aşağıdaki koşullar altında aktive edilir:

 • ortak bağışıklığın zayıflaması;
 • yeterli beslenme eksikliği;
 • uyku eksikliği;
 • aşırı soğuma gövde;
 • sigara içme;
 • alkol kötüye kullanımı içecekler;
 • eşzamanlı hastalıklar, inflamatuar süreçlerin eşlik ettiği;
 • burun patolojik deformiteleri (patojenik mikrofloranın geliştiği sıvının durgunluğunu provoke edebilirler).

ancak ana sebep hala var, Tedavi bittikten başlattı veya katılımsız bırakıldı keskin farenjit.

Bu gibi durumlarda, mukozanın yapısındaki değişiklikler doğada kalıcı hale gelir, bunun sonucunda kronik form gelişir.

Etkin tedavi için problemi kapsamlı bir şekilde ele almak önemlidir.

Uygulamalı ilaç tedavisi, geleneksel tıp, fizyoterapi.

Ama her şeyden önce gerekli Hastanın kendi tarafındaki patolojik süreçlerin gelişimini sınırlamak.

Tedavi sırasında kötü alışkanlıklardan vazgeçmeli ve semptomları arttıran tahrişleri ortadan kaldırmalıdır.

Özellikle, sıcak ve soğuk, keskin ve ekşi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Soğuk ve kirli havalarda olabildiğince fazla zaman geçirmeniz tavsiye edilir.

Erişkinlerde kronik farenjit tedavisinin temeli geleneksel ilaç tedavisi.

Genel olarak, aynı ilaçlar kullanılır, ancak hastalığın şiddeti ve hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenen dozlarda kullanılır.

Dikkat lütfen! aynı zamanda yardımcı salgılanan mukus miktarını azaltmak için ilaçların kurutma etkisi, atanacak - kalınlaştırıcı (hipertrofi) kumaş olup olmadığını da hastalığın formuna bağlıdır.

Aksine dokuların inceltilmesi durumunda - hücre büyümesi uyarıcıları kullanılır.

Tedavi süreci aşağıdaki ilaç gruplarını içerebilir:

 1. antibiyotikler.
  Patojenler streptococci ise, pnömokok veya anaerobik enfeksiyonlar - reçete edilir penisilinler (amoksisilin, benzatinpenisilin, fenoksimetilpenisilin).
  Diğer durumlarda, diğer grupların antibiyotikleri kullanılabilir: makrolidler (eritromisin, klaritromisin, azitromisin), sefalosporinler (sefuroksim, sefadroksil) veya linkozamitler (klindamisin ve lincomisin).
 2. antihistaminikler.
  Diğer ilaçlara alerjilerin gelişimini dışlamak ve kronik farenjitlere neden olabilen alerjenlerle mücadele etmek için atandı (Tavegil, Dimedrol, Suprastinum).
 3. Patojen bir mantar ise - kullanın antifungal ajanlar, nasıl nistatin, amfoterisin ve livovin.
 4. Kronik formu en sık olarak bağışıklık zayıflama arka planı gelişir - ek olarak immünomodülatörler: levamizol, sikloferon, tymalin, sodyum nüklein, bağışıklık.

Hastalığın kronik bir formu ile, durulama etkilidir.

Bilmen gerek! Semptomları ortadan kaldırmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve ayrıca etkilenen bölgelerden patojen mikroflorayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Gargara, aşağıdaki yollarla yapılabilir:

 1. tuzlu (başka bir isim sodyum klorür% 1'dir).
  Böyle bir araçla gargara, günde iki kezden fazla tavsiye edilmez.
 2. dioxidine.
  İlaç, farklı bir konsantrasyona sahip olabileceğinden, seyreltilmesi ve ekli talimatlara uygun olarak durulama için kullanılması gereken eczacılık preparatı.
 3. Furatsilin.
  Eczanelerde satılan en güvenli, ancak etkili ilaçlardan biri.
  Ürünü hazır bir çözüm olarak satın alabilirsiniz: bu durumda boğazınızı günde 3-5 kez durulayın, Her prosedür için yaklaşık 150 mililitrelik bir fon kullanmak.
  Çözeltiyi furakilin tabletlerini kaynatılmış suda çözerek kendiniz hazırlayabilirsiniz (önce bunları toz haline getirmeniz önerilir).
 4. Chlorophyllipt.
  Ürünün bir çay kaşığı için yarım bardak sıcak kaynamış su yeterlidir.
  Böyle bir kompozisyon ile Gargara, günde iki ila üç kez tavsiye edilir.
 5. Romazulan.
  araç Papatya özü temelinde. Az miktarda diğer doğal takviye ek olarak, herhangi bir yapay veya sentetik bileşen içermez.
  Bu nedenle, ilaç çocuklarda ve gebe kadınlarda farenjit tedavisi için bile zararsızdır.
  Bu çare bir çay kaşığı bir bardak su içinde yetiştirilir. Durulamalar günde beş defaya kadar yapılabilir.

Yetişkinlerde kronik farenjit ile geleneksel tıp kullanımına izin verilir.

Aklında tut! Önce onlar her zaman etkili olamaz, ve ikinci olarak zıt etkiye sahip olabilir, inflamatuar süreçleri kışkırtır.

Bu nedenle, aşağıdaki tarifleri kullanmadan önce, doktorunuzla bunları kullanmanın yararı hakkında soru sormak tavsiye edilir:

 1. Ağrı rahatlatmak ve boğaz tıkanıklığı hissi yardımcı olur gece yarısı bir bardak sıcak bira.
 2. Birkaç temizlenen kafa sarımsak orta boy ezilmiş ve eşit oranlarda bal ile karıştırılmış her türlü
  Bu ajanın bir çay kaşığı için her saatte kullanılması iltihabı hafifletmeye yardımcı olur ve vücut üzerinde genel bir güçlendirme etkisine sahiptir.
  İlacın etkisini elde etmek için 5-7 gün olmalıdır.
 3. Eşit oranlarda, almak gereklidir Kızılcık, kuru üzüm ve herhangi bir fındık.
  Tüm bunlar dikkatlice ezilir ve karıştırılır, ve daha sonra balın sıvı durumu için önceden eritilmiş aynı miktarda dökülür.
  Votkanın bir bölümünü karışımın üç kısmına ekleyin ve iyice karıştırın.
  Bu doğal immünostimülan her yemekten bir saat önce bir çay kaşığı alınmalıdır.
 4. ezilmiş bal ile karıştırılmış muz yaprakları 1: 1 oranında ve ateşe ısıtıldı.
  Ajan kaynatıldıktan sonra, yangın azaltılmalı ve bileşim 20 dakika daha bekletilmelidir.
  Karışım haftada bir çay kaşığı için günde dört kez alınır.
  Bu süre zarfında ürün buzdolabında saklanabilir.

Önemli! Kronik formda herhangi bir hastalığın tedavisi çok zordur ve bazı hastalıklar yaşam için bir kişi ile birlikte kalır ve doktorların yapabileceği her şey sadece alevlenme dönemlerinde semptomatik tedavi önerir.

Kronik farenjit durumunda, her şey tam olarak aynıdır: hastalığın alevlenmeleri ile neredeyse tamamen remisyon sağlayabilir, ve bu hem tedavinin doğruluğuna hem de hastanın kendi çabalarına bağlıdır.

Özellikle, bir kişi tamamen hariç tutmalı laringeal mukozayı tahriş eden faktörler, yani:

 • atmak duman ve limit alkollü içeceklerin tüketimi;
 • sınır zararlı iklim koşullarında varlığı, gerekliyse - ikamet yerini değiştirin ve ılımlı ve çok soğuk olmayan bir iklime sahip bir bölgeye geçin;
 • daireyi optimum nem seviyesinde tutmak, Bölgedeki iklim çok kuraksa - hava nemlendiricisi almayı düşünmeye değer.

Bu koşullar altında, kronik farenjitin sonsuza kadar olmasa da, uzun yıllar boyunca kurtulmak mümkündür ve relaps dönemlerinde tedavi kolay ve hızlı bir şekilde geçecektir.

Hamilelerde kronik farenjit tedavisi kendi özellikleri var.

Bu durumlarda, birçok güçlü ilaç kontrendikedir, bu nedenle bu gibi hastalıklarda aşağıdaki yollarla savaşabilirsiniz:

 • her iki üç saatte bir tuzlu su veya "deniz suyu" ile gargara;
 • Lizobakterin emilimi için pastiller (yerel önemi olan immünomodülatör);
 • bir nebulizatör ile inhalasyon alkali maden suları ile;
 • A vitamini sıvı formda kullanın (günde iki kez, iki damla her biri);
 • kaydolmak fizyoterapi veya manyetoterapi dersleri.

Submandibuler lenf nodlarında belirgin bir artış ile, ilgili alanlara çamur uygulamalarını uygulamak da mümkündür.

Önleyici yöntemler pasif ve aktif olabilir. Pasif önleme özellikle standart tavsiyeleri içerir:

 • tam kötü alışkanlıkların reddi ya da en azından sınırlamaları;
 • tozlu koşullarda uzun süre kalmaktan kaçınınhakkında, gazlı veya aşırı kuru hava;
 • istisna diyetten çok baharatlı, tuzlu ve ekşi yiyecekler, çok sıcak veya dondurulmuş gıdaların yanı sıra;
 • gastrointestinal hastalıkların zamanında tedavisi, ağız boşluğunun zamanında temizlenmesi ve herhangi bir enfeksiyöz ve viral hastalığın tedavisi gibi.

Ek olarak, profilaktik etkinin arttırılması mümkündür. boğazın sertleşmesi.

Bazı uzmanlar, kronik farenjit için bu yöntemin kullanılmasını önermez, sadece nüksetmeyi kışkırttığına inanır.

unutmayın! Boğazın sertleşmesi için bu yönteme doğru bir şekilde yaklaşırsanız, hastalığın gelişim ve alevlenme olasılığını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Boğazın su ile sertleştirilmesinin en kolay yolu bunu yapmaktır. durulama için günde üç kez, ancak ilk gün su sıcaklığı 25 derece geçmemelidir.

Her hafta, su sıcaklığı bir ila iki derece düşmelidir, ve düşme sıvının sıcaklığı 8 dereceye ulaşıncaya kadar yapılmalıdır.

Böyle bir sertleştirme, aynı anda iyileştirici etkisi olabilir Suya biraz deniz tuzu veya birkaç tane bitkisel kaynatma ekleyin.

Onların temeli olarak, papatya, calendula, köpek gülü veya adaçayı gibi yaygın bitkileri kullanabilirsiniz.

Çoğu zaman kronik farenjitli bir kişi ağırlaşana kadar hastalığını hatırlamayabilir (bu Özellikle ilkbahar ve kış aylarında yılda bir veya iki kez oluşabilir.).

Alevlenme döneminde, aynı semptomatoloji akut formda olduğu gibi ortaya çıkar, fakat vücudun sıcaklığı da çok fazla olmamakla birlikte artabilir: sadece 37.5 dereceye kadar.

Bu durumda sıcaklığın düşürülmesi gerekli değildir ve ateş düşürücülerin sıcaklık sadece 38,5 derecenin üzerine çıkması durumunda tavsiye edilir.

Alevlenme dönemlerinde tedaviye özel dikkat gösterilmesi ve doktorun tüm reçetelerine uyulması gereklidir., ihmal edilmiş formda kronik farenjit birçok komplikasyona yol açabilir:

 • gelişmesi akut ve kronik larenjitin;
 • bronşit;
 • soluk borusu iltihabı;
 • ses tonunu değiştir;
 • böbrek, eklem ve kalp komplikasyonları (Sadece pha-hemolitik grup A streptokokların aktivitesinden kaynaklanan kronik farenjit için tipiktir).

"Orduda bir zamanlar Farenjit geçirdim, ama hizmet mümkün olmadığından ve niteliksel olarak iyileşme zamanı olduğundan - hastalığa katlanmak zorunda kaldıayaklarının üstünde"Ve sıcaklıktan tabletleri iç.

Sonuç olarak, birkaç yıl içinde hastalık tekrar kendini hissettirdi, ve doktora gittikten sonra sonra sadece semptomları yıktım ve hastalık kronik bir forma dönüştü.

Bana engel olduğunu söyleyemem ama her kış (ve yeni yılın hemen altında) hastalık kötüleşir.

Genellikle halk ilaçları tedavi edilir (bal, bitkisel infüzyonlar), ama aynı zamanda içki ve antibiyotik: doktora göre, benim için yılın bu zamanında daha fazla tehlike ek enfeksiyon hastalıkları tarafından sunulmaktadır: influenza ve ARVI ".

Sergey Kondakov, Tyumen.

"Kronik farenjit var 33 yıl sonra bulundu: Bundan bir yıl önce bir iş gezisine kötü bir şekilde yakalanmıştım, ama doktora başvurma fırsatım olmadı.

Birkaç gün içinde eve vardığımda çok soğuktu, ama farenjit olmadığım için çok şaşırdım.

Ben sonra doktorun hastalık izni alma ve tedaviye girme tavsiyesini kabul etmedi: Çok fazla şey işteydi.

Sonuç olarak, hastalık bir yıl boyunca kronik bir dönemde geçti, ve şimdi biraz "don" olur olmaz - nüks başlar.

Çoğunlukla penisilin antibiyotiklerle tedavi edilirken, bir doktorun tavsiyesi üzerine vitaminler alırım ve bir hafta sonra alevlenme gider. "

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Sağlıklı bademcikler nasıl görünür?

Ağızdaki ağrılar ve nazofarenks - çocuklarda ve yetişkinlerde en sık görülen semptomlardan biridir. Her zaman hayatımda böyle bir sorunla karşılaştım. Bu nedenle ne kadar sağlıklı bademciklerin, boğazın gerçekten sağlıklı olduğu ve patolojileri olduğunda ve doktora başvurmak gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Aktarılan anjinin olası patolojik sonuçları

İlk bakışta, anjin tamamen zararsız bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, ateş birkaç gün, genel halsizlik - göründüğü gibi, sorun değil! Ancak, bu hastalıkta vücutta meydana gelen birçok biyokimyasal ve immünolojik süreci ele alırsak, eski görüşlerimizi büyük ölçüde tekrar gözden geçirebiliriz.