Loading

Çocuğun boğaz normaldir

Çocuğun sağlıklı boğazında kızarıklık, kızarıklık ya da başka belirtiler bulunmamalıdır. Saf pembe mukus nazofaringeal hastalıkların yokluğunun bir göstergesidir. Ebeveynler sık ​​sık bebeklerinin boğazındaki kızarıklık olgusuna maruz kalırlar. Boğazın kızarmasına neden olan hastalıklar, oldukça fazla.

Çocuğa tam olarak ne olduğunu anlamak için, eğer çocuğun kırmızı bir boğaz varsa - fotoğrafları ve farinksin kızarmasıyla birlikte görülen hastalıkların tanımlarını düşünün. Çocuğun boynuna doğru bakmayı öğrenin. Tanının ne şekilde yapılacağını bağımsız olarak anlamak çok zor değildir. Ancak kendinizi kırıntılarınızın kendi kendine teşhis etmesi ile sınırlandırmayın, doktora mutlaka gidin.

Sağlıklı bir boğaz - nedir bu?

Dünyada, çocuğun boğazındaki sorunları periyodik olarak tespit etmeyen bir ebeveyn yoktur. Birçok çocuk nazofarenksin kronik hastalıkları ile bile büyür. Yanlış tedavi veya zamansız tıbbi müdahale, "boğaz", sorunun kronik bir hastalığa dönüşmesinin ana nedenidir. Çocukların çoğu, kulak burun boğaz uzmanının (KBB doktoru) yetkisinde olan anormalliklere sahiptir.

Önemli! Ebeveynlerin çocuklarda kendini teşhis edebilmeleri gerekir. Bu, sadece ortaya çıkan ihtiyaç ile doktora zamanında erişim sağlayacaktır. Bir kırıntıda kırmızı bir boğaz bulmak, panik yapmayın ve bir alarm çalın, en kısa zamanda ENT'yi veya bir çocuk doktoru ziyaret etmelisiniz.

Fakat sağlıklı bir boğaz idealde nasıl görünür? Bir bebeğin farinksinin bozulmamış hastalık belirtileri net ölçütlerle belirlenebilir:

Bademciklerin rengi: pürüzsüz, pembe, parlak olmamalıdır. Açık veya koyu plak ve kırmızı lekeler olmamalıdır. Kırmızı damarlar görünmez. Bademciklerin ebatları ve şekilleri: büyüklükleri küçüktür, ancak bezler hafifçe orta hatta küçük dillere doğru uzanır. Bademcikler üzerinde çarpmalar vardır, ancak genişlememiş, ifade edilmez. Boğazın duvarları: kızarıklık izleri yoktur, kızarıklık veya leke yoktur. Yumuşak damak: hiperemi yoktur, renk bademciklerde olduğu gibi aynı ve biraz pembedir, damak bağırsağı temizdir, ödemli değildir. Boğazın arka duvarı: hiçbir plak, damar deseni görünmez, foliküller büyümüş değildir.

Bu fotoğrafta çocuğun sağlıklı bir boğaz vardır. Bu, çocuğunuzun nazofarenksinin aynı şekle ve yapıya sahip olduğu anlamına gelmez, ancak üzerinde başka patolojiler olmamalıdır.

Çocuğunuzun boğazını nasıl denetlersiniz?

Genellikle bebeklerin ağız boşluğu istilası çok mutlu değil algılamaktadır. Protesto edip tekrar gönderebilirler. Bu nedenle, bebeğe sadece açık ağza baktığınızı açıklayın. Hilelere başvurabilir, bebek için biraz sürpriz hazırlayabilirsiniz. Çocuğu zorla muayene etmenize gerek yoktur, aksi halde çocuk muayeneden korkar ve bu da doktora yaptığı ziyaretleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Çocuğun boğazını incelemek için öneriler şu şekildedir:

Evin en parlak yerine gidin, böylece bakıldığında boğaz iyi aydınlatılmış; Böyle bir yeriniz yoksa, bir el feneri alın ama bir LED (mavi renk tonu var ve gerçeği çarpıtacak); Eğer bebek ağzını sıkıca açmazsa, dilin ortasına bastığınız kaşığın arka ucunu alt gökyüzüne bastırarak kullanın; Dilin tabanında birçok sinir ucu vardır, bunların etkisi bir kusur refleksini indükleyebilir, bu yüzden köke basmayın; Küçük adamın dilini daha fazla zorlamasını isteyin, bu da bademcikleri görme fırsatı verecek; Bebeğin ağzından daha derin nefes almasına izin verin, bundan dolayı esneme açılır ve rahatlar, görünümü geliştirir ve çocuk daha sakin olur.

Çocuğunuza basit bir muayene kuralları öğretmek, bir dahaki sefere size boğazınızı kolayca gösterecektir. Eğer mukus, irin, beyaz lekeler, kızarıklıklar veya bir kız veya oğlanın boynunun bir kısmının kızardığını fark ederseniz, en yakın çocuğun doktorunu ziyaret etme zamanı demektir.

Kırmızı boğaz - bu nasıl fark edilebilir?

Genellikle boğazda kızarıklığa ağrı eşlik eder. Bir çocuk zaten kötü bir sağlık durumunu bildirebilirse, bu zaten durumun yarısıdır. Ve eğer kırıntı kelimeleri kullanmazsa, ama duygular, o zaman ebeveyn bunu anlamayı ve sonuç çıkarmayı öğrenmelidir. Örneğin, boğaz ağrısı olan bir çocuk yemek yemeyi reddedebilir. Kusma ayrıca nazofarenks problemlerinin bir göstergesi olabilir. Küçük çocuklar kaprisli ve huzursuz olurlar.

Çocuğun boğaz ağrısı neye benziyor? Boğazın içinde, görebilirsiniz:

İltihaplı bezler - farklı bir görünümleri vardır: kırmızı ve şişmiş; Küçük bir dil hiperemik olabilir; Boğazın arka duvarı kırmızı renkte olabilir ve ayrıca vasküler "dallar" da belirgin olabilir; Bu durumda, dil plak ile kaplanabilir; Üst damak ayrıca bir kızarıklık veya kızarma ile de kaplanabilir.

Dikkat edin! Çocuklarda boğazda kızarıklık neredeyse her zaman sıcaklığın artmasına eşlik eder. Ne, çocuğun sağlık durumundaki değişimin erken döneminden başlayarak boğazdan daha erken başlayacaktır.

Bir çocukta kırmızı boğazın nedenleri

Çocuğun kırmızı boğazı her zaman aynı görünmüyor. Sorunun ortaya çıkmasıyla, ortaya çıkmasının olası nedenlerini önceliklendirmek mümkündür. Boğaz boğazının resmine bakarsanız, bebeğin hastalığından sorumlu bir sonuca varmak zor değildir.

Boğazın iltihaplanması, çocuğun genel olarak, hipotermiden dondurulması, içilmesi veya soğuk bir şeyler yiymesi gerçeğinden kaynaklanır. Bu durumda, kırmızı boğaz bir burun akıntısı ile eşlik edecek.

Boğaz ağrısı olan bir çocuk yutarsa, viral enfeksiyonlarla uğraşıyoruz. Muhtemelen, tanı farenjit, bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı gibi görünecektir. Tedavi geciktirilemez. Angina komplikasyonları için korkunç.

farenjit

Bir farenjit, boğazın arkasında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Farenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

Kırmızı boğaz duvarı ve üzerinde kırmızı noktalar. Yutulduğunda boğaz ağrısı. Ağrı derecesi, kişinin ağrı hassasiyetinin eşiğine bağlıdır. Kuru bir yabancı nesne varsa, boğazda bir yumru olabilir. Öksürüğün amacı boğazdaki rahatsızlıktan kurtulmak olduğundan öksürük kuru olacaktır. Boğazdaki pürülan filmden plak. Sıcaklık, baş ağrısı ve burun akıntısı olabilir.

Farenjit hastalığı ve tedavilerindeki maddelerle ilgili ayrıntılar:

Çocuklarda ve yetişkinlerde kronik ve akut farenjit;

bademcik iltihabı

Tonsillit - klasik anjin, yani damakta bademcik iltihabı.

Çocuk yutulamaz, çünkü buna ağrı eşlik eder. Öksürük bezlerinin neden olduğu öksürük boğuluyor. İç zehirlenme vücutta gelişir. Tonsillit dış işaretleri ile farenjit benzer, fark ağız boşluğu görsel muayene ile görülebilir. Kırmızılar bademcikler. Bununla birlikte, bademcik iltihabı saf formda her zaman değildir.

Anjina, mantar enfeksiyonlarının yanı sıra mantar parazitlerinden kaynaklandığından, tedaviden sonra tedaviye reçete edilmelidir.

Angina hakkında daha fazla bilgi Makalede okuyun Akut tonsillit - boğaz ağrısı.

Ayrıca, makalemizde hangi angina'nın neye benzediğini öğrenmenizi öneririz: Yetişkinlerde ve çocuklarda angina neye benziyor.

alerji

Allık boynu alerjik reaksiyona bağlı olabilir. Alerjinin nedeni nedir, ebeveynler uygun testlerden geçerek öğrenebilirler. En popüler alerjenler şunlar olabilir:

Ev kimyasalları; toz; Aşağı ve tüy yastıklar; Evcil hayvanların yünü ve aşağısı; Bazı yiyecekler;

Kırıntıların başka bir nedenden ötürü boğazda kızarıklık yaşadığı durumlar vardır - bunlar kesilir. Semptomlar yukarıdakileri çok anımsatıyor olabilir, bu dönemde bebek çok acı çekebilir. Küçük bir organizma için stresli olan durum - diş çıkarma, vücudun bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatabilir.

Oral mukozanın zayıflatılmış koruyucu güçleri enfeksiyona yol açabilir. Bebeğin sağlıksız çocuklardan etkilenmemesi için özen gösterilmelidir.

Çocuğunuzda mukus boğazının kızarmasına neden olduğundan emin olsanız bile, reçeteyle satılan ilaçlara başvurmayın! Özellikle gereklilikleri olmadan antibiyotik içmek yasaktır. Bir çocuk doktoru tarafından yönlendirileceğiniz yerel doktor veya KBB gibi daha kalifiye uzmanlara bırakın.

Bu bilgilere ek olarak, makaleyi okuyun. İltihaplı bademcikler yetişkinler ve çocuklarda nasıl görünür?

Bebek hastalandığında, anne doktorun gelmesinden önce bile, çocuğun boğazını kendi başına incelemeye çalışır, ancak parçalara ayırmak imkansızdır. Hepsi çünkü sağlıklı bir boğazın nasıl görünmesi gerektiği ve nasıl hastalandığı hakkında net bir fikir yoktur. Larinksin kızarıklığı her zaman ciddi bir hastalığın belirtisi değildir ve çoğu durumda annelerin ayırt etmeye çalıştığı kızarıklığın yokluğu her zaman bir sağlık göstergesi değildir. İşleri sıraya göre sıralamamız gerek.

semptomlar

Çocuklarda boğaz genellikle ağrır, birçok nedenden dolayı olabilir - alerjilerden kimyasal yanıklara kadar, ancak çoğu zaman çocuklar solunum virüslerinden etkilenir. Bakteri enflamasyonu, travma da olabilir.

Bebeğin boynuna ne olduğunu görmek için, bebeğin belirli semptomları göstermeye başladığında veya onları açıkça şikayet ettiğinde gerekli olur:

yutulduğunda ağrı; nefes darlığı; burun akıntısı; baş ağrısı, titreme; ani ateş, ateş; artmış submandibular lenf düğümleri; içme ve yeme reddetme.

Bir muayene nasıl yapılır?

Annem boğazda yavaş yavaş "ah-ah-ah" yapmış olan bir çocuğun gözüne çarparsa, bu bir muayene olarak kabul edilemez.

Boğazı incelemek için belli kurallar vardır:

Çocuk, güneşli tarafa bakan pencerenin yanına yerleştirilmelidir. Böyle bir pencere yoksa veya yeterli doğal ışık yoksa, küçük bir el feneri kullanabilirsiniz. Her evde tıbbi bir spatula bulunmadığı açıktır, ancak herkesin ortak bir masa kaşığı vardır. Elleri temizleyin, sabunla yıkayın, temiz bir kaşık alın, sapını kaynamış suyla doldurun. Bundan sonra, eller artık tutamağa dokunmuyor. Bir kaşık kullanarak, dilin ortasına hafifçe bastırın. Eğer ipucu üzerine basarsanız, hiçbir şey göremezsiniz. Kök üzerine basarsanız, çocuk kusurludur, çünkü bu, kederli bir refleksi tetiklemenin en kolay ve en kolay yoludur. Bademcikler en iyi görülür, ama onların durumunu değerlendirmek için, çocuğa mümkün olduğu kadar ağzını açmasını istemeniz gerekir, böylece dil alt dudağa karşı bastırılır. Larinksin arka duvarının durumunu değerlendirmek, Bir spatula veya kaşıkla hafifçe aşağı doğru bastırmak mantıklıdır. Çocuk derin nefes alarak ağızdan nefes almalıdır., hangi dil altında biraz refleksli indirdi. Böylelikle, bademcikler ve gırtlakın yan kısımlarının dikkate alınması daha kolaydır.

Palatal amigdala ile farengeal olanı karıştırmamak için, en azından genel anlamda boğazın yapısını düşünün.

norm

Normal bir sağlıklı boğaz şöyle görünür:

Ağız boşluğunda görünür değişiklikler, yaralar, ülserler yoktur. Dil, az ya da hiç fizyolojik bir dokunuşla temizdir. Bademcikler genişlemiş, simetrik, açık pembe tonları vardır. Plak, vesiküller, ülserler, belirgin sınırları olan genişletilmiş tüberküller ve üzerlerindeki mühürler görünmez. Gökyüzü ve palatine kemerler pembe renktedir. - Bazen daha fazla ve bazen daha az doymuş, hatta. Plak, ülser, üzerlerinde lekeler yok. Larenksin lateral kısımları normal olarak şişmez, pembe değildir. Larenksin arka kısmı, kan damarları açısından zengin, daha kırmızı olabilir, Boğazın geri kalanından daha fazla, ancak sadece damarların durumunu değerlendirmelidirler - genişlemişler, herhangi bir tüberkül, ülser ve plak vardır.

Patoloji nasıl görünür?

Boğaz ağrısının görsel işaretleri çok daha çeşitlidir ve oldukça kesin hastalıkları gösterir. Doğru bir teşhis, sadece sadece boğazın incelenmesine değil aynı zamanda diğer semptomların toplam değerine ve aynı zamanda laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayandırılacak nitelikli bir doktor tarafından yapılabilir.

Bununla birlikte, boğaz patolojisinin ayırt edici belirtilerinin bilgisi hiçbir ebeveyn tarafından engellenmemiştir. Bu, en azından, hangi durumlarda, ambulans çağırmak için acil olduğunu bilmek ve hangi - klinikte resepsiyona gitmek veya evde bir doktor çağırmak için yararlıdır.

Erken aşamalarda boğaz ağrısı bademcikler parlak kırmızı olurlar, birkaç saat sonra beyaz bir kaplama ile kaplanırlar. Apse, pürülan veya nekrotik doğanın ayrı bölgeleri görünebilir. Laringeal lümen daraltılabilir. Böyle iltihaplı bademcikler ile, yakındaki lenf düğümleri büyüyebilir.

Angina her zaman yüksek sıcaklık, belirgin zehirlenme ile eşlik eder. Akut bir dönemden sonra, foliküler bademcik iltihabı başlayabilir, bu da parlak bir işarete bağlı olarak muayene sırasında iyi bir farklılık gösterir - bademcikler üzerindeki gevrekli bir pürülan baskın.

Angina tanımayı öğrenmek için aşağıdaki videoya bakın.

Nekrotizan anjina bademcikler üzerinde ölü gri lenfoid doku alanları ile karakterize, bazen süreç palatine kemer ve dil uzanır. Mantar anjina, bir kural olarak, bademciklerin kızarması ve iltihaplanması, görsel kırılganlığın yanı sıra sarımsı-yeşil bir plağın eşlik etmesi ile birlikte. Boğazdaki mantarlar çoğunlukla Candida cinsiyle ilişkilidir. farenjit - Genellikle viral bir hastalıkta, alerjilerle, bazı fungal lezyonlarla (daha az sıklıkla) ve ayrıca bakteriyel enfeksiyonla gelişmeye başlayan yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Hemen hemen her tür farenjit, larinksin mukoza zarını etkiler. En basit haliyle (catarrhal farenjit) bademcikler veya gökyüzü etkilemez larinkste hafif bir şişlik gibi hafif bir kızarıklık vardır. Faringeal bademciklerde gözle görülür bir artış, larinksin belirgin kızarıklığı ve ödemi ile, olası bir şeyden söz edilebilir. hipertrofik farenjit. Atrofik farenjit mukoza zarının atrofisi, boğaz "lak", parlak bir işaret - farinksin arkasındaki damarlar ile ilişkilidir. Daha büyük hale gelirler, görsel olarak daha küçük olurlar. Granulosa farenjit En kolay tanımlamak veya belirlemek için: bir boğazın arka duvarı, boğazda hatırlatıcı gevşetici granüller ile kaplıdır. Mukus pıhtıları görülebilir. Ortaya çıkabilir kandidiaz. Bu hastalık, karakteristik bir mantar saldırısı için boğaz boğazı olarak da adlandırılır. Larinkste beyaz bir baskın ile vücut ısısı nadiren artar, yutma ve ağrı ile ilgili sıkıntı şikayetleri olabilir ya da olmayabilir. En önemli görsel semptom, larinks ve gökyüzü üzerinde bazen bademcikler üzerinde beyaz, kıvrılmış scurf. Larinksin bu kısımları hafifçe büyütülebilir, iltihaplı olabilir. lenf bezleri - Bu genellikle bir çocuk hastalığıdır. Burun solunumu, gece horlaması, bazen - işitme kaybı zorlukları eşlik eder. Evde, anatomik konumlarından dolayı adenoidlerin durumunu görmek imkansızdır. Sonuçta, boğazdaki adenoidler nazofarenksin kemerinde bulunur. Onları görmek, şişliğin derecesini, şişliğin derecesini tahmin etmek, bir rahatsızlığın aşaması, sadece bir doktorun yeteneğine sahiptir - yumuşak damağın ötesine bakabileceği özel bir ayna kullanılarak. difteri. Orofarenksin en çok etkilendiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Difteri ile, çocuk büyütülmüş bademcikler, boğazda iltihaplı şişlik olacaktır. Hastalığın karakteristik görsel bir işareti larinks ve bademciklerde film tabakasıdır. Şişme geniş olabilir veya adacıklar olabilir, spatulayı çıkarmak zordur ve bundan sonra kırmızı kanama lekeleri kalır. Genellikle film grimsi bir renge sahiptir. Difteri boyunda ödem, genellikle iltihaplı lenf düğümleri gelişebilir, sıcaklık 38.0-39.0 dereceye yükselir. Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanması ile eşlik eder. Muayenede, güçlü kızarıklığın yanı sıra boğazın şişmesi de kaydedilmiştir. Sonra kızarma epiglotisin mukozasına yayılır.

Larenksin posterior duvarının damarları büyük ölçüde büyütüldü, kan sızabilir, bu kırmızı noktaların görünümü ile ifade edilir. Kırmızı noktalar bu arada tuhaftır ve karmaşık griptir. Larenjit ile çocuk, kural olarak, ses kısıklığı, gece boyunca daha da güçlenen kuru bir havlama öksürüğüne sahiptir.

boğmaca öksürüğü - Ağır öksürük ataklarının eşlik ettiği enfeksiyöz bakteriyel hastalık. Bazen doğada mekanik olan gırtlak iltihabı ile birlikte. Boğucu boğazın sürekli güçlü saldırılarında mukus boğazı tahriş olur. Bununla birlikte, larinksin görsel muayenesi, teşhis için temel olamaz. Kızılhaç ateşi Sadece bebeğin boğazını inceleyerek fark etmek çok kolay. Bir belirgin kum yapısı zengin, canlı kızıl kızıl renk, - - beyaz patine ve ince kabarcıklar ve sonra birlikte ilk günlerinde: en çarpıcı özelliği, sözde skarlatinovy ​​dilidir. Bademcikler iltihaplıdır, çoğu zaman sivilcelere benzer bir döküntü ile kaplıdır.

Bu enfeksiyöz hastalığın şiddetli seyrinde, boğazdaki küçük yaralar görülebilir. Kızıl hastalığı tanımak yardımcı olacaktır ve diğer karakteristik belirtiler - cildin kızarıklık, döküntü (nasolabial üçgen hariç) görünümünü.

Larinksin papillomatozu. Eğer olması durumunda, larinks bölümlerinden birinde kolayca görülebilen iyi huylu bir tümördür. Papilloma nadiren bekar, genellikle larenkste bir hastalık ile birlikte bu tür oluşumlar vardır. Çoğu zaman yumuşak damak, bademcikler, hatta dudakların üzerinde görünebilir alanlarını yakalarlar. Larinksin polipleri hemen hemen aynı görünür, fakat daha küçük bir dağılım alanına sahiptirler ve genellikle daha lokalize olurlar.

Hangi durumlarda hemen bir ambulans çağırmalıyım?

Ebeveynlerin bir boğaz hastalığından şüphelendiği her durumda, bir doktora danışmak şarttır. Sorunun incelenmesinden ve tespitinden sonra, hiç kimse kendi kendine ilaç kullanmaya başlama- yacaktır. Yukarıda açıklanan birçok hastalığın belirtileri benzerdir ve her gün farklı kişilerde boğaz ağrısı tasarlamaktadır anne, gerçeği, iyi 2 yaşına kadar çocuklar için çok tehlikelidir larenjit ve boğmaca göreli güvenliği, karıştırabilir.

Boğazdaki ülserler de birçok enfeksiyöz rahatsızlık için tipik olan dilde plak gibi yanıltıcı olabilir.

Bu nedenle, yalnızca bir doktor, boğazın görsel muayenesi için özel bir ekipmanın değil, aynı zamanda bir laboratuarın bulunduğu cephanede doğru bir sonuç çıkarabilir. Hangi patojenin ve ne kadar süre önce antibiyotiklerin veya antifungal ilaçların hassas olduğu larenkse yerleştiği sorusuna hızlıca cevap verebilir.

Hemen bir ambulans çağırmak mantıklı bir anne yapmalıdır belirtileri vardır:

İncelendiğinde, larinks önemli ölçüde azalır ve çocuğun nefes alması daha zordur. Bu larinksin stenozu hakkında konuşabilir. Durum özellikle küçük çocuklar için ölümcül. Muayenede annem ülser, boğazda ülser (herhangi bir kısmında) ve çocuğun yüksek ateşi olduğunu (38.5-39.0 derecenin üzerinde) fark etti. Evde muayene sırasında anneler, gırtlağın arka duvarının kanama damarlarını gördü ve bu nedenle çocuğun güçlü bir ateşi, zehirlenmesi (kusma ile veya kusma olmaksızın) var.

Sağlıklı bir boğaz nasıl bir çocukta nasıl görünür ve nasıl hastalanır?

Bebek hastalandığında, anne doktorun gelmesinden önce bile, çocuğun boğazını kendi başına incelemeye çalışır, ancak parçalara ayırmak imkansızdır. Hepsi çünkü sağlıklı bir boğazın nasıl görünmesi gerektiği ve nasıl hastalandığı hakkında net bir fikir yoktur. Larinksin kızarıklığı her zaman ciddi bir hastalığın belirtisi değildir ve çoğu durumda annelerin ayırt etmeye çalıştığı kızarıklığın yokluğu her zaman bir sağlık göstergesi değildir. İşleri sıraya göre sıralamamız gerek.

semptomlar

Çocuklarda boğaz genellikle ağrır, birçok nedenden dolayı olabilir - alerjilerden kimyasal yanıklara kadar, ancak çoğu zaman çocuklar solunum virüslerinden etkilenir. Bakteri enflamasyonu, travma da olabilir.

Bebeğin boynuna ne olduğunu görmek için, bebeğin belirli semptomları göstermeye başladığında veya onları açıkça şikayet ettiğinde gerekli olur:

 • yutulduğunda ağrı;
 • nefes darlığı;
 • burun akıntısı;
 • baş ağrısı, titreme;
 • ani ateş, ateş;
 • artmış submandibular lenf düğümleri;
 • içme ve yeme reddetme.

Bir muayene nasıl yapılır?

Annem boğazda yavaş yavaş "ah-ah-ah" yapmış olan bir çocuğun gözüne çarparsa, bu bir muayene olarak kabul edilemez.

Boğazı incelemek için belli kurallar vardır:

 • Çocuk, güneşli tarafa bakan pencerenin yanına yerleştirilmelidir. Böyle bir pencere yoksa veya yeterli doğal ışık yoksa, küçük bir el feneri kullanabilirsiniz.
 • Her evde tıbbi bir spatula bulunmadığı açıktır, ancak herkesin ortak bir masa kaşığı vardır. Elleri temizleyin, sabunla yıkayın, temiz bir kaşık alın, sapını kaynamış suyla doldurun. Bundan sonra, eller artık tutamağa dokunmuyor.
 • Bir kaşık kullanarak, dilin ortasına hafifçe bastırın. Eğer ipucu üzerine basarsanız, hiçbir şey göremezsiniz. Kök üzerine basarsanız, çocuk kusurludur, çünkü bu, kederli bir refleksi tetiklemenin en kolay ve en kolay yoludur.
 • Bademcikler en iyi görülür, ama onların durumunu değerlendirmek için, çocuğa mümkün olduğu kadar ağzını açmasını istemeniz gerekir, böylece dil alt dudağa karşı bastırılır.
 • Larinksin arka duvarının durumunu değerlendirmek, Bir spatula veya kaşıkla hafifçe aşağı doğru bastırmak mantıklıdır.
 • Çocuk derin nefes alarak ağızdan nefes almalıdır., hangi dil altında biraz refleksli indirdi. Böylelikle, bademcikler ve gırtlakın yan kısımlarının dikkate alınması daha kolaydır.

Palatal amigdala ile farengeal olanı karıştırmamak için, en azından genel anlamda boğazın yapısını düşünün.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Kaba kırmızı boğaz fotoğrafı

Bebek hastalandığında, anne doktorun gelmesinden önce bile, çocuğun boğazını kendi başına incelemeye çalışır, ancak parçalara ayırmak imkansızdır. Hepsi çünkü sağlıklı bir boğazın nasıl görünmesi gerektiği ve nasıl hastalandığı hakkında net bir fikir yoktur. Larinksin kızarıklığı her zaman ciddi bir hastalığın belirtisi değildir ve çoğu durumda annelerin ayırt etmeye çalıştığı kızarıklığın yokluğu her zaman bir sağlık göstergesi değildir. İşleri sıraya göre sıralamamız gerek.

Çocuklarda boğaz genellikle ağrır, birçok nedenden dolayı olabilir - alerjilerden kimyasal yanıklara kadar, ancak çoğu zaman çocuklar solunum virüslerinden etkilenir. Bakteri enflamasyonu, travma da olabilir.

Bebeğin boynuna ne olduğunu görmek için, bebeğin belirli semptomları göstermeye başladığında veya onları açıkça şikayet ettiğinde gerekli olur:

 • yutulduğunda ağrı;
 • nefes darlığı;
 • burun akıntısı;
 • baş ağrısı, titreme;
 • ani ateş, ateş;
 • artmış submandibular lenf düğümleri;
 • içme ve yeme reddetme.

Bir muayene nasıl yapılır?

Annem boğazda yavaş yavaş "ah-ah-ah" yapmış olan bir çocuğun gözüne çarparsa, bu bir muayene olarak kabul edilemez.

Boğazı incelemek için belli kurallar vardır:

 • Bademcikler en iyi görülür, ama onların durumunu değerlendirmek için, çocuğa mümkün olduğu kadar ağzını açmasını istemeniz gerekir, böylece dil alt dudağa karşı bastırılır.
 • Larinksin arka duvarının durumunu değerlendirmek, Bir spatula veya kaşıkla hafifçe aşağı doğru bastırmak mantıklıdır.
 • Çocuk derin nefes alarak ağızdan nefes almalıdır., hangi dil altında biraz refleksli indirdi. Böylelikle, bademcikler ve gırtlakın yan kısımlarının dikkate alınması daha kolaydır.

Palatal amigdala ile farengeal olanı karıştırmamak için, en azından genel anlamda boğazın yapısını düşünün.

Boğazın yapısı

Normal bir sağlıklı boğaz şöyle görünür:

 • Ağız boşluğunda görünür değişiklikler, yaralar, ülserler yoktur. Dil, az ya da hiç fizyolojik bir dokunuşla temizdir.
 • Bademcikler genişlemiş, simetrik, açık pembe tonları vardır. Plak, vesiküller, ülserler, belirgin sınırları olan genişletilmiş tüberküller ve üzerlerindeki mühürler görünmez.
 • Gökyüzü ve palatine kemerler pembe renktedir. - Bazen daha fazla ve bazen daha az doymuş, hatta. Plak, ülser, üzerlerinde lekeler yok.
 • Larenksin lateral kısımları normal olarak şişmez, pembe değildir.
 • Larenksin arka kısmı, kan damarları açısından zengin, daha kırmızı olabilir, Boğazın geri kalanından daha fazla, ancak sadece damarların durumunu değerlendirmelidirler - genişlemişler, herhangi bir tüberkül, ülser ve plak vardır.

Patoloji nasıl görünür?

Boğaz ağrısının görsel işaretleri çok daha çeşitlidir ve oldukça kesin hastalıkları gösterir. Doğru bir teşhis, sadece sadece boğazın incelenmesine değil aynı zamanda diğer semptomların toplam değerine ve aynı zamanda laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayandırılacak nitelikli bir doktor tarafından yapılabilir.

Bununla birlikte, boğaz patolojisinin ayırt edici belirtilerinin bilgisi hiçbir ebeveyn tarafından engellenmemiştir. Bu, en azından, hangi durumlarda, ambulans çağırmak için acil olduğunu bilmek ve hangi - klinikte resepsiyona gitmek veya evde bir doktor çağırmak için yararlıdır.

Erken aşamalarda boğaz ağrısı bademcikler parlak kırmızı olurlar, birkaç saat sonra beyaz bir kaplama ile kaplanırlar. Apse, pürülan veya nekrotik doğanın ayrı bölgeleri görünebilir. Laringeal lümen daraltılabilir. Böyle iltihaplı bademcikler ile, yakındaki lenf düğümleri büyüyebilir.

Angina her zaman yüksek sıcaklık, belirgin zehirlenme ile eşlik eder. Akut bir dönemden sonra, foliküler bademcik iltihabı başlayabilir, bu da parlak bir işarete bağlı olarak muayene sırasında iyi bir farklılık gösterir - bademcikler üzerindeki gevrekli bir pürülan baskın.

Angina tanımayı öğrenmek için aşağıdaki videoya bakın.

 • Nekrotizan anjina bademcikler üzerinde ölü gri lenfoid doku alanları ile karakterize, bazen süreç palatine kemer ve dil uzanır.
 • Mantar anjina, bir kural olarak, bademciklerin kızarması ve iltihaplanması, görsel kırılganlığın yanı sıra sarımsı-yeşil bir plağın eşlik etmesi ile birlikte. Boğazdaki mantarlar çoğunlukla Candida cinsiyle ilişkilidir.
 • farenjit - Genellikle viral bir hastalıkta, alerjilerle, bazı fungal lezyonlarla (daha az sıklıkla) ve ayrıca bakteriyel enfeksiyonla gelişmeye başlayan yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Hemen hemen her tür farenjit, larinksin mukoza zarını etkiler.
 • En basit haliyle (catarrhal farenjit) bademcikler veya gökyüzü etkilemez larinkste hafif bir şişlik gibi hafif bir kızarıklık vardır.
 • Faringeal bademciklerde gözle görülür bir artış, larinksin belirgin kızarıklığı ve ödemi ile, olası bir şeyden söz edilebilir. hipertrofik farenjit.
 • Atrofik farenjit mukoza zarının atrofisi, boğaz "lak", parlak bir işaret - farinksin arkasındaki damarlar ile ilişkilidir. Daha büyük hale gelirler, görsel olarak daha küçük olurlar.
 • Granulosa farenjit En kolay tanımlamak veya belirlemek için: bir boğazın arka duvarı, boğazda hatırlatıcı gevşetici granüller ile kaplıdır. Mukus pıhtıları görülebilir.
 • Ortaya çıkabilir kandidiaz. Bu hastalık, karakteristik bir mantar saldırısı için boğaz boğazı olarak da adlandırılır. Larinkste beyaz bir baskın ile vücut ısısı nadiren artar, yutma ve ağrı ile ilgili sıkıntı şikayetleri olabilir ya da olmayabilir. En önemli görsel semptom, larinks ve gökyüzü üzerinde bazen bademcikler üzerinde beyaz, kıvrılmış scurf. Larinksin bu kısımları hafifçe büyütülebilir, iltihaplı olabilir.
 • lenf bezleri - Bu genellikle bir çocuk hastalığıdır. Burun solunumu, gece horlaması, bazen - işitme kaybı zorlukları eşlik eder. Evde, anatomik konumlarından dolayı adenoidlerin durumunu görmek imkansızdır. Sonuçta, boğazdaki adenoidler nazofarenksin kemerinde bulunur. Onları görmek, şişliğin derecesini, şişliğin derecesini tahmin etmek, bir rahatsızlığın aşaması, sadece bir doktorun yeteneğine sahiptir - yumuşak damağın ötesine bakabileceği özel bir ayna kullanılarak.
 • difteri. Orofarenksin en çok etkilendiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Difteri ile, çocuk büyütülmüş bademcikler, boğazda iltihaplı şişlik olacaktır. Hastalığın karakteristik görsel bir işareti larinks ve bademciklerde film tabakasıdır. Şişme geniş olabilir veya adacıklar olabilir, spatulayı çıkarmak zordur ve bundan sonra kırmızı kanama lekeleri kalır. Genellikle film grimsi bir renge sahiptir. Difteri boyunda ödem, genellikle iltihaplı lenf düğümleri gelişebilir, sıcaklık 38.0-39.0 dereceye yükselir.
 • Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanması ile eşlik eder. Muayenede, güçlü kızarıklığın yanı sıra boğazın şişmesi de kaydedilmiştir. Sonra kızarma epiglotisin mukozasına yayılır.

Larenksin posterior duvarının damarları büyük ölçüde büyütüldü, kan sızabilir, bu kırmızı noktaların görünümü ile ifade edilir. Kırmızı noktalar bu arada tuhaftır ve karmaşık griptir. Larenjit ile çocuk, kural olarak, ses kısıklığı, gece boyunca daha da güçlenen kuru bir havlama öksürüğüne sahiptir.

 • boğmaca öksürüğü - Ağır öksürük ataklarının eşlik ettiği enfeksiyöz bakteriyel hastalık. Bazen doğada mekanik olan gırtlak iltihabı ile birlikte. Boğucu boğazın sürekli güçlü saldırılarında mukus boğazı tahriş olur. Bununla birlikte, larinksin görsel muayenesi, teşhis için temel olamaz.
 • Kızılhaç ateşi Sadece bebeğin boğazını inceleyerek fark etmek çok kolay. Bir belirgin kum yapısı zengin, canlı kızıl kızıl renk, - - beyaz patine ve ince kabarcıklar ve sonra birlikte ilk günlerinde: en çarpıcı özelliği, sözde skarlatinovy ​​dilidir. Bademcikler iltihaplıdır, çoğu zaman sivilcelere benzer bir döküntü ile kaplıdır.

Bu enfeksiyöz hastalığın şiddetli seyrinde, boğazdaki küçük yaralar görülebilir. Kızıl hastalığı tanımak yardımcı olacaktır ve diğer karakteristik belirtiler - cildin kızarıklık, döküntü (nasolabial üçgen hariç) görünümünü.

 • Larinksin papillomatozu. Eğer olması durumunda, larinks bölümlerinden birinde kolayca görülebilen iyi huylu bir tümördür. Papilloma nadiren bekar, genellikle larenkste bir hastalık ile birlikte bu tür oluşumlar vardır. Çoğu zaman yumuşak damak, bademcikler, hatta dudakların üzerinde görünebilir alanlarını yakalarlar. Larinksin polipleri hemen hemen aynı görünür, fakat daha küçük bir dağılım alanına sahiptirler ve genellikle daha lokalize olurlar.

Hangi durumlarda hemen bir ambulans çağırmalıyım?

Ebeveynlerin bir boğaz hastalığından şüphelendiği her durumda, bir doktora danışmak şarttır. Sorunun incelenmesinden ve tespitinden sonra, hiç kimse kendi kendine ilaç kullanmaya başlama- yacaktır. Yukarıda açıklanan birçok hastalığın belirtileri benzerdir ve her gün farklı kişilerde boğaz ağrısı tasarlamaktadır anne, gerçeği, iyi 2 yaşına kadar çocuklar için çok tehlikelidir larenjit ve boğmaca göreli güvenliği, karıştırabilir.

Boğazdaki ülserler de birçok enfeksiyöz rahatsızlık için tipik olan dilde plak gibi yanıltıcı olabilir.

Bu nedenle, yalnızca bir doktor, boğazın görsel muayenesi için özel bir ekipmanın değil, aynı zamanda bir laboratuarın bulunduğu cephanede doğru bir sonuç çıkarabilir. Hangi patojenin ve ne kadar süre önce antibiyotiklerin veya antifungal ilaçların hassas olduğu larenkse yerleştiği sorusuna hızlıca cevap verebilir.

Hemen bir ambulans çağırmak mantıklı bir anne yapmalıdır belirtileri vardır:

 • İncelendiğinde, larinks önemli ölçüde azalır ve çocuğun nefes alması daha zordur. Bu larinksin stenozu hakkında konuşabilir. Durum özellikle küçük çocuklar için ölümcül.
 • Muayenede annem ülser, boğazda ülser (herhangi bir kısmında) ve çocuğun yüksek ateşi olduğunu (38.5-39.0 derecenin üzerinde) fark etti.
 • Evde muayene sırasında anneler, gırtlağın arka duvarının kanama damarlarını gördü ve bu nedenle çocuğun güçlü bir ateşi, zehirlenmesi (kusma ile veya kusma olmaksızın) var.

Çocuğun muayenesi, ebeveynler bazen boğazının sağlıksız - kırmızılaşmış ve gevşekmiş gibi göründüğünü fark eder. Ne diyor?

Normalde, orofarenksin mukoza zarının yüzeyi pürüzsüz, hatta açık pembe renklidir. Üzerinde tüberküller, kıvrımlar, büyüme vb. Görülüyorsa, çocuğun “gevşek boğaz” olduğu söylenir. Tabii ki, "bir çocukta gevşek bir boğaz" bir tanı değildir ve tıbbi bir terim bile değildir. Ancak lenfadenoid dokunun gevşetilmesi tedaviyi teşhis ve reçete ederken dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir. Ayrışma, bu makalede ayrıntılı olarak tartışacağımız farinks ve bademciklerin bazı enflamatuar hastalıklarına eşlik edebilir.

Gevşemiş bir mukoza boğazına sahip çocukların hangi durumlarda tedaviye ihtiyacı vardır? Hastalığın nedenini belirlemek ve etkili tedaviyi seçmek nasıl? Bütün bunlar hakkında, okuyun.

Mukoza zarının yüzeyindeki tüberküllerin görünümü sıklıkla çocuklukta görülür. Bunun nedenleri hipotermi, yeni virüs ve bakterilere aşinalık, baharat ve diğer alerjenik gıdaların kullanımı, kirli hava soluması, vb. Olabilir. Bu gibi durumlarda, foliküllerin hafif kızarması ve hipertrofisi bademcik dokularında immün reaksiyon belirtileridir. Gerçek şu ki, amigdala bir bağışıklık organıdır. Potansiyel olarak tehlikeli bileşenlere tepki göstererek gıda, su, hava ile sürekli temas halindedirler. Her saniyede bir çok mikroorganizma çocuğun ağız boşluğuna girer, ancak bademciklerin koruyucu işlevi sayesinde sağlığa zarar vermezler.

Bebeğin vücudu gelişmekte olduğundan ve bağışıklık sistemi ilk defa birçok mikropla karşılaştığı için, bademcikler çoğu zaman engebeli görünebilir.

Hastalık belirtileri yoksa (yutma, terleme, ateş, bademcik iltihabı vb. Gibi hoş olmayan duyular) endişelenmemelisiniz. Her şeyin çocukla uyumlu olduğundan emin olmak için bir uzmana danışınız - tam zamanlı bir muayene sizin durumunuzda herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığını gösterecektir.

Kızarıklık, ödem, ağrı ve mukus oluşumu ile birlikte - enflamasyonun klasik belirtileridir. Kırılgan kırmızı boğaz, üst solunum yolundaki akut enflamatuar reaksiyonun tipik bir tezahürüdür. Boğaz bölgesini etkileyen akut solunum yolu hastalıkları (örn. ARI):

 • tonsillit - faringeal tonsiller iltihabı;
 • farenjit - faringeal mukozanın iltihabı;
 • larenjit - larinksin iltihabı.

Bademcik iltihabı, bademcikler içinde bulunur. Bademcikler (veya bezler) iltihaplı hale gelir - artar, kızarır, şişirilir. Bademcikler genişlemezse, ancak boğaz kırmızısı, özellikle posterior duvarın görünür kısmı ise, farenjit vardır.

Larenjit ile boğaz, sadece infenks enfeksiyon sürecine çekilirse kızarır ve gevrekleşebilir. Bir boğazın araştırılmasında iltihaplı gırtlakı görmek imkansızdır, bu nedenle, "larenjit" tanısı, her şeyden önce, bir sesin (ospolosti, wheezes) değişikliklerine dayanır.

Böylece, gevşemiş bir yüzeye sahip kırmızı bir boğaz, bademcikler veya farinksin akut bir iltihaplanmasını gösterir. Bir çocuk bademcik iltihabı veya farenjit vardır.

Çocukta boğazın kırmızı ve gevşek arka duvarı, akut farenjitin açık bir belirtisidir. Semptomları:

 • yüksek vücut ısısı (37C ve üzeri);
 • boğazda ağrı, kulaklara yayabilir;
 • baş ağrısı;
 • ödem, gevşeme, farinksin görünür kısmının kızarması, sıklıkla eklenmesi, kesin kanama;
 • Çocuklarda, farenjit genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük eşlik eder.

Hastalık genellikle hipotermiden sonra ve enfeksiyonun taşıyıcılarıyla (hasta ya da enfekte olmuş çocuklar ve yetişkinler) temas ettiklerinde keskin bir şekilde gelişir. Farenjitin nedensel ajanları ARVI virüsleri, stafilokok ve streptokok gibi bakterilerdir. Çocuklarda viral ve bakteriyel farenjit belirtileri benzerdir, bu nedenle doğru bir teşhis sadece laboratuar testleri temelinde yapılabilir. Ancak, bu her zaman başvurulmaz - sadece gerekli değildir. Çocuğun durumu hafif veya ılımlı ise, öncelikle yerel antiseptiklerle tedaviye ihtiyacı vardır. Gerekirse, anti-inflamatuar ilaçlar da kullanın. Genel olarak tedavi şunları içerir:

 • bitkisel infüzyonlar, tuz veya sodalı ılık su ile gargara;
 • orofarenksin sulanması için antiseptik özelliklere sahip spreylerin (Bioparox, Kameton, Ingalipt, Lugol) uygulanması;
 • pastil ve boğaz tabletlerinin antiseptik ve analjezik etki ile emilmesi, örneğin Septotelet, Strepsils ve diğerleri;
 • 38.5C'nin üzerinde vücut ısısında bir artış ile - örneğin parasetamol, ibuprofen gibi antipiretik ajanlar.

Farenjit için antibiyotikler sadece şiddetli hastalıklarda kullanılır - ateş düşürücü, ateş düşürücü, ateş düşürücü ilaçlara cevap vermez.

Tedavi sırasında çocuklar yatak istirahatine uymalıdır. Hastalar cömert bir içecek, dengeli bir diyete (taze meyve ve sebze, çorba, et, yumurta, süt ürünleri) ihtiyaç duyarlar.

Akut tonsillit bademcik iltihabıdır. Semptomları:

 • bademciklerin yanı sıra farinks, yumuşak damak ve dilin çoğalması ve kızarması;
 • foliküllerindeki artışın neden olduğu bezlerin mukozasının tüberositesi ("gevşek boğaz");
 • boğazda akut ağrı, yutmayı zorlaştırır;
 • artmış servikal lenf düğümleri;
 • ateş (çocuklarda vücut ısısı genellikle 39C'ye ulaşır);
 • Bezler üzerinde noktalar, noktalar ve film şeklinde bir plak oluşturmak mümkündür.

Tonsillit, virüs veya bakterilerden kaynaklanabilir. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan akut tonsillitlere angina denir. Bakteriyel patojenler arasında en yaygın olanı streptococcus'dur. Streptokok anjina, antiviral ajanlar yardımıyla antibiyotik ve viral tedavi edilmelidir.

Tedavi planında antibiyotiklerin dahil edilmesi sorusu doktor tarafından belirlenir. Eğer reçete edilirse antibiyotik vermeyin - tedavi edilmeyen tonsillit genellikle kalbe, eklemlere ve böbreklere komplikasyonlar verir.

Antibiyotiklere veya antiviral ilaçlara ek olarak, bademcik iltihabı tedavisi, lokal terapi için antiseptik ilaçlar (durulama ve bademcik iltihabı tedavisi) içermelidir. Farenjit için reçete edilen aynı ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca bademciklerin gevşemesiyle birlikte bademcik iltihabı ile, tabletlerin emilmesinin lenfadenoid dokunun yapısını ve işlevini geri kazandığı gösterilmiştir. Bunlar Tonsilotren ilacı içerir.

Üst solunum yollarının kronik hastalıkları, farenks, bademcikler ve diğer organların dokularını etkileyen, yavaş enfeksiyonlardan kaynaklanır. Kronik inflamasyon genellikle akut solunum yolu hastalıklarının (boğaz ağrısı, farenjit, vb.) Uygunsuz tedavisinin bir sonucudur.

Kronik farenjit, farengeal mukozanın periyodik olarak şiddetlendirilmiş iltihaplanmasıdır. Kronik granüloza farenjitinde mukoza yapısındaki değişiklikler gözlemlenir - yüzeyi nodüller, düğümler, kırışıklıklar, nekrotik alanlar ile kaplıdır.

Kronik farenjit ile, boğaz "gevşek", çocuk boğaz ağrısı veya kötü sağlık şikayeti olmayabilir iken.

Bir çocuğun kronik farenjit olduğunu anlamak için:

 • özellikle sabahları (sıkça biriken mukusdan öksürme ihtiyacının neden olduğu) sıklıkla öksürme;
 • Kötü nefes;
 • çocuk boğazda kuruluktan şikayet edebilir;
 • iştah azalması;
 • alt çenenin altındaki lenf düğümlerinin hafif bir genişlemesi, onlara dokunurken de ağrı olabilir;
 • çocuğun halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk.

Bir çocukta kırılgan bademcikler sıklıkla kronik hipertrofik tonsillit belirtisidir. Bademciklerin kronik iltihaplanmasında, lenfadenoid dokuda patolojik değişiklikler meydana gelir - gevşeme, skatrisyel yapışıklıklar ve mühürlerin oluşumu.

Bademcik lenfadenoid doku görünümünün değişmesi, kronik bademcik iltihabının karakteristik bir tezahürüdür.

Ek olarak, hastalık aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • bademciklerin artan boyutu;
 • bademciklerin ağrısında trafik sıkışıklığı veya irin varlığı;
 • sık boğaz ağrısı;
 • sürekli genişlemiş servikal lenf düğümleri.

Bademciklerin kronik iltihaplanması alevlendiğinde, orta büyüklükteki anjinanın tipik semptomları gözlenir. Vücut ısısı genellikle 39 C'ye ulaşmaz, boğazdaki ağrı ılımlıdır.

Kronik inflamasyonun tedavisi uzun süreli, aşama aşamadır. Her şeyden önce, enfeksiyonu yok ederler, sonra iltihabı giderirler. Bundan sonra, dokunun yapısal ve fonksiyonel bütünlüğünü geri kazanmak ve bağışıklığı güçlendirmek için önlemler alınır.

Çocukluktaki kronik enfeksiyonlar nadirdir, ancak bir çocuk genellikle anjinadan muzdaripse ve bademcikleri gevşek ve yaralı görünüyorsa, bir uzmana danışın - kronik inflamasyon yaşayabilirsiniz.

Bazen, bir çocuğun boynunu incelerken bademcikler ve farinksin yumrulu bir yüzeye sahip düzensiz bir mukozaya sahip olduğunu görebilirsiniz. Benzer değişiklikler, çok sayıda depresyona sahip bademciklerdeki artışla karakterizedir.

Tüberküllerin kendileri pembe-sarı veya pembe renktedir. Bu olguya bir çocukta gevşek bir boğaz denir. Bu tıbbi bir terim değil, bir "halk" terimidir.

Genellikle, gevşek boğazda, yüksek ateş, ağrı, bezlerde şişme ve uyuşukluk gibi iltihap belirtileri yoktur. Bu durumda, endişe için belirli bir sebep yoktur. Ama eğer bebeğin bademcikleri gevşekse, bu durumun tam olarak neyin tetiklendiğini öğrenmelisin.

Çoğunlukla çocuklarda yaşamın ilk yıllarında, mukoza boğaz çevreye tepki gösterir ve bağışıklık sisteminin bir reaksiyonudur. Her kişinin boğazında lenfatik bir doku olduğu ve konsantrasyonunun posterior duvarı noktalayan foliküller oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Her çeşit mikrop, nazofarenksin içinden geçtiğinde, hızlı çoğalma süreci başlar, bu da gevşek bir boğazın ortaya çıkmasının sebebidir.

Enflamatuar süreçte, vücut bağışıklık hücreleri olan lenfositleri üretir. Gelişme sürecinde bademcikler kızarması gözlenir, büyüklükleri artar ve mukoza düzensizleşir. Görünüşte, gevşek bezler bir sünger gibidir.

Çocuk organizmasının sürekli çevreleyen ve bizi çevreleyen yeni mikroorganizmalarla tanışması nedeniyle, bu semptom sıklıkla çocuklarda kendini gösterir. Tıpta, vakaların büyük çoğunluğunda böyle bir durum norm olarak kabul edilir ve tedavi gerektirmez. Ek olarak, bademcikler, bulaşıcı bir hastalıktan sonra arttırılabilir.

Gevşek bir boğaz, çocuğu incelerken ebeveynler veya doktor tarafından görsel olarak belirlenir. Bununla birlikte, hastalığın belirtileri kendisini farklı şekillerde açığa çıkarabilir.

 1. Fetid kokusu. Bademciklerin düz olmayan bir yüzeye sahip olması nedeniyle yiyecekler içinde kalabilir. Sonuç olarak, bakterilerin yayılması başlıyor, bu da ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden oluyor.
 2. Acı verici duygular. Enfeksiyonun gelişimi, özellikle yutulduğunda akut olan boğaz ağrısına yol açar.
 3. Baş ağrısı. Mukus boğazının şişmesi nedeniyle, genel halsizlik ve baş ağrıları ile birlikte solunum zorlaşır.
 4. Sıcaklıkta artış.
 5. Letarji. Vücuttaki enfeksiyonun aktif gelişimi, zayıflamasına yol açar. Çocuk uyku sırasında tam olarak nefes alamıyor, bu yüzden hızlı bir şekilde yoruluyor ve halsiz görünüyor.

Hastalığın eşlik eden semptomları yoksa, çocuklarda kırmızı gevrenin tedaviye ihtiyacı yoktur. Bazı durumlarda, bu durum enfeksiyonun ilk aşamasını işaret edebilir.

Bezler gevşek aşağıdaki hastalıklarla ilişkili olabilir:

Geleneksel ilaçlarla tedavi sadece bazı durumlarda gereklidir, bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinde tıbbi bir kuruma gitmeye değer. Evde tedavi soğuk algınlığı veya ARVI için kabul edilebilir. Burun akıntısı, yutmadaki ağrı, kritik olmayan ateş gibi semptomlar eşlik eder.

Çocuğun gevşek boğazının aşağıdakilerle birleştirilmesi durumunda bir doktora danışmak zorunludur:

 • mukozanın şiddetli kızarması;
 • yutmada rahatsızlık;
 • boğazda ağrı;
 • bademcikler üzerinde pus plakası ve tıkaç varlığı;
 • boyun altında lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış;
 • yüksek sıcaklık;
 • Boğaz duvarlarında bir filmin varlığı.

Bu gibi durumlarda, enfeksiyon tipini belirlemek için bir dizi çalışma atanır ve optimal tedavi taktiği seçilir.

Sıklıkla antibiyotik tedavisi gereklidir.

Çocuğun hızlı bir şekilde yorulduğu, halsiz, uzun bir süre için kötü hissetmesi durumunda ebeveynler uyarılmalıdır, bunun nedeni yoktur. Bu davranış doktora acil bir dikkat gerektirir, çünkü bu tür belirtiler kronik bademcik iltihabının nedeni olabilir. Bu hastalığı teşhis ederken, yumuşak bir damak, bademciklerin şişmesi, irin birikmesi ve sarımsı beyaz bir kaplama vardır.

Gevşek bir boğaz, kronik bir formun boğaz ağrısı anlamına gelebilir. Bu hastalık oldukça spesifiktir ve çoğu zaman diğer organların çalışmasının ihlali nedeniyle ortaya çıkan sorunlara neden olur. Kronik angina tedavi edilmelidir. Tanısal olarak faringoskopi kullanılır.

Bu olguda, bir çocukta gevşek bademcikler gibi, tedavi bireysel bir yaklaşım gerektirir. Taktikler, tüm gerekli testlerin yapılmasıyla birlikte tam teşhisten sonra belirlenir. Hastalığın doğasını ve bazı ilaçlara bakterilerin direncini belirlemek için boğazdan bir yayma yapılması zorunludur.

Hafif ve orta derecede bir patoloji derecesi hastaneye yatmayı gerektirmez, evde kolayca yönetebilirsiniz. Bunu yapmak için, ılımlı bir rejime ve bolca içeceğe bakmak yeterlidir. Ayrıca, doktor, bezin ilik bezinden çıkarıldığı yardımı ile yıkamanızı ve şişliklerinin azalmasını tavsiye edebilir. Kural olarak, böyle bir prosedür tıbbi beklenti içinde gerçekleştirilir.

Evde, bitkisel çözeltilerle durulayın. En etkili seçenek - calendula dayalı fonlar. Bunu yapmak için bir kaşık tentür ve bir bardak sıcak kaynamış suya ihtiyacınız vardır. Bezlerin şişmesini gidermek için durulama suyunun sıcaklığındaki kademeli bir azalma önerilir. Böylece çocuğun boğazının sertleşmesinin etkisi sağlanır.

Eğer boğaz kırmızı değilse ve bebek yutulduğunda ağrıdan şikayet etmezse, antiseptik ilaçlar kullanmayın. Bu durumda, etkilenen bölgeyi bir tuz çözeltisi ile durulayın.

Bu çare iltihabı etkili bir şekilde temizler ve plağı çıkarır. Bunu yapmak için, bir bardak suya büyük bir kaşık deniz tuzu sulandırmanız gerekir. Hastalık kötüleşirse, her 30 dakikada bir durulayın.

Bademcikleri temizlemek için gevşek bademcikler de reçete edilir. Hastanede ultrason yardımıyla veya evde küçük bir kaşıkla yapılabilir. İşlemden önce, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için boğazı antiseptik ile tedavi etmek gerekir.

Hastalığın daha şiddetli formları ultraviyole, lazer veya ultrason kullanımını gerektirir. İkinci yöntem en etkili olanıdır. Çoğu durumda, tedavinin olumlu bir sonucu, bezlerin salgılarından irin çıkarılmasıdır. Bu türdeki tüm prosedürler, cerrahi müdahalenin tamamen iyileşmesini ve önlenmesini amaçlamaktadır.

Bazen, bademciklerin sık ve ciddi iltihaplanması onların ortadan kaldırılmasını gerektirir. Ama bu aşırı bir ölçü. Gerçek şu ki, bademcikler koruyucu bir işlev yapıyorlar. Böylece patojenik mikropların vücudumuza girmesini önlerler. Onların uzaklaştırılması çeşitli bulaşıcı hastalıkların gelişimine katkıda bulunur. Bu yüzden gevşek boğazın nedenini belirlemek ve konservatif tedavi ile zamanında ortadan kaldırmak önemlidir.

Çocuğun bu tür bir hastalığa yatkınlığı varsa, gelişmelerine izin vermemek önemlidir. Ana hedef, bağışıklığı artırmak ve boğazda enfeksiyon olasılığını azaltmaktır. Bunu yapmak için, oral hijyeni gözlemlemeniz gerekir, çünkü patojenik mikroorganizmalar genellikle dişler ve dil üzerinde çoğalırlar.

Ayrıca, palatine lakunanın önleyici yıkanmasını gerçekleştirecek bir kulak burun boğaz uzmanını periyodik olarak ziyaret etmek de gereklidir. Eğer bir sebepten ötürü doktora danışmanın bir yolu yoksa, bademciklerinizi furacilin solüsyonuyla kendiniz yıkayabilirsiniz. Streptokok ve stafilokokal enfeksiyonlar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir, bu da nazofarenks dokularında iltihaplanma sürecinin gelişmesine neden olabilir.

Fito ürünleri ile alternatif tıbbi çözümlere izin verilir. Onların hazırlanması için papatya, adaçayı veya calendula kullanmanızı öneririz. Durulamak için dört hafta gereklidir, o zaman aynı miktarda bir mola verin.

Odadaki optimal mikro iklimi sağlamak önemlidir, böylece çocuğun organizması hızla patojenlerle baş edebilir. Kuru mukoza, içinde bakterilerin gelişmesi için uygun bir ortamdır, bu yüzden gereklidir:

 • sık sık içmek;
 • günlük yürüyüşler sağlamak;
 • daha çok çocuk odasında ıslak temizlik düzenler ve düzenli olarak havalandırır;
 • Bebeğin bulunduğu odada nem oranını izleyin.

Tüm çocuklara, gevşek bir boğaz olup olmadığına bakılmaksızın, yerel bağışıklığı güçlendirmek için çeşitli şekillerde sertleştirme yapılması önerilir.

"Gevşek boğaz" kavramı herhangi bir tıbbi ders kitabını tarif etmez, fakat kavramın kendisi korkutur. Kural olarak, doktor boğazında lenfoid dokuda tüplük görüldüğünde bu tanıyı kullanır. Otelnye bademcikler, bolca yivli, gökyüzünün arka duvarının düz olmayan yüzeyi - gevşek bir boğazın görsel görüntüsü. Bu kavram tonsillit tanısına eşdeğerdir. Enflamatuar süreç gözlenmezse, sıcaklık normaldir, yutmaya zarar vermez, pürülan bir kaplama yoktur, böyle bir "teşhis" ten korkmayın, ama hemen tedaviye başlamaya başlamalısınız.

Mukozal gevşekliğin nedenlerini bilmek, ebeveynlere huzur verir ve çocuğun sağlığı için tehlikeli bir şey olmadığının anlaşılmasını sağlar. Larinksin laringeal dokusunda meydana gelen değişikliklerin nedenleri, organların görünüşünde bir değişikliğe yol açar, sadece iki tanesi vardır: viral ve fizyolojik.

Çocukta hafif bir boğaz, bağışıklık sisteminin virüsler ve bakteriler dünyasına adaptasyonunun bir sonucudur. Larinks, bir lenfoid doku kümelenmesidir. Bademcikler oluşturur: palatin ve faringeal.

Patojenler boğaza düştüğünde, rahat bir üreme ortamı elde ederler. İlk bademcik bakterileri ile karşılaşır ve onların varlığına karşı bir bağışıklık tepkisini uyarır. Bademcikler yabancı bir vücut hakkında bir sinyal olarak lenfositler üretirler. Çoğunlukla, bu sinyalin kızarıklık, artış, bezlerin yüzeyindeki düzensizliklerin varlığı eşlik eder. Larenks yumrulu bir yüzeye benzemektedir, bademciklerin dokusu gözenekli hale gelir, mukus zarı gevşektir.

Çocukluk çağındaki bağışıklık sistemi oluşum aşamasındadır, sürekli olarak yeni mikroorganizmalarla tanışır ve farinks mukozası genellikle gevşek bir görünüme sahiptir. Aktarılan hastalık vücudu zayıflatır, bademcikler bir süre büyür. Tekrarlanan iltihaplar, hastalığı bir dizi kronik olana çevirir. Zamanında tedavi edilirse, bademciklerin koruyucu kuvvetleri tamamen restore edilecektir.

Sabit gevşekliğin ikinci sebebi kırmızı boğaz değildir - bedenin fizyolojik özelliği. Larenks, herhangi bir enfeksiyonu kolayca alır, sağlıklı bir boğaz onları fark edemediğinde alerjenlere cevap verir. Fizyolojik bir özelliği olan alerjenlerin neden olduğu tahriş, normal boğazlı bir çocukta irritasyondan çok daha güçlüdür. Çocuğun, diğer çocukların iletişimini oyuncak ve kişisel eşyalarıyla sınırlandırarak bulaşıkları ayırması tavsiye edilir.

Boğazın bu durumunda, bu özellik diğer semptomlar eşlik edene kadar korkunç bir şey yoktur. Çocuğun kırmızı gevşek boğazı enfeksiyonun varlığı hakkında konuşur, bu da şu durumlarda olur:

Aşağıdaki belirtilerle doktora gitmeyi ertelemeyin:

 • güçlü kırmızı boğaz;
 • yutulduğunda ağrı;
 • pürülan kaplama;
 • pürülan tıkaçlar;
 • baş ağrısı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Doktor hastalığın doğasını belirleyecek ve bireysel terapi seçecektir. Çocuğu dikkatle gözlemleyin. Sık sık yorgunluk, gevşek bir boğaz ile birlikte kötü sağlık ile - kronik tonsillit belirtilerini önlemek için bir KBB doktoru danışın. Bireysel tedavi, boğazın ufalanabilirliği ile birlikte, farenjit belirtisi olarak yetişkinler için gerekli olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda mukusun nedenleri ve tedavisi

Boğazdaki mukus, özellikle sürekli olarak devam ederse hoş bir his değildir. Her zaman boğazımı temizlemek istiyorum, ama bu her zaman mümkün değil, boğazımda bir yumru hissediyorum.

Boğaz için spreyler: yetişkinler, çocuklar ve hamile kadınlar için etkili araçlara genel bakış

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk mevsimde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun, penetran bir organizmanın belirtisidir.