Loading

Angina ile boğazın görünümü ve fotoğrafları

Kırmızı boğaz ağrısı sadece anjina değil, diğer birçok hastalıktan - viral, fungal, bazen - otoimmün bir işaretidir. Hepsi tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir ve bu nedenle hastalığın doğru teşhisi, gerçekten etkili tedavi ve olası komplikasyonlara karşı korunma amacıyla çok önemlidir. Boğazın görünüşünün değerlendirilmesi sadece bir tanesidir, çoğu zaman temel değil, patolojiyi tanımlamanın yolu.

Örneğin, fotoğrafın altında - lacunar şeklinde angina ile boğaz:

Ve burada enfeksiyöz mononükleoz ile farinksin bir fotoğrafı:

Birçok durumda, gerçek bakteriyel anjinaları boğaz lezyonlarına neden olan diğer hastalıklardan ayırt etmek için sadece dışsal işaretlere dayanmak zordur, bazen imkansızdır. Özel testler olmadan bile bir doktor bu mikroplar gerçek anjina neden olmaz (nedeniyle örnek, mantar veya virüs boğaz ağrısı streptokok veya stafilokok (tipik patojenler anjina) ya da e, kesin söylemek, ama çoğu zaman boğazda iltihaplanma ve ağrı ile sonuçlanır olamayacağını olur ).

Bu nedenle boğaz ağrısının nasıl göründüğünü ve bademciklerin görünümünü fotoğrafla sadece bir tür eğitim programı olarak görmek mümkün. Doğru ve güvenilir bir teşhis için, bir doktorla muayene ve (her zaman olmasa da) testlerin yapılması gerekmektedir. Buradaki hatanın bedeli çok yüksek olabilir: Yanlış tedavi edilen boğaz ağrısının bazı komplikasyonları maluliyete ve hatta ölüme neden olabilir.

Aslında, anjina ile boğaz patolojik sürece dahil değildir ve hiçbir değişiklik yoktur. Bu hastalık sadece bademcikler ve farenksleri etkiler, burada (ağız derinliğinde, ancak boğazda değil), ağrı hissedilir. Bununla birlikte, ortak paritede boğaz da yaygın olarak "boğaz" olarak adlandırıldığı için, boğaz ağrısıyla acıdığı, bunun doğru olmadığı söylenir. Aslında, boğaz anjina ile ilgisi olmayan çeşitli larenjit ile zarar verebilir.

Boğaz şeklinin, boğaz ağzı şekline bağlı olarak önemli ölçüde değişebilmesi de önemlidir. Örneğin, akıntılı ve laküner formları arasındaki farka, aynı laküner angina ve tonzillomikozom (bademcik mantar enfeksiyonu) arasında, örneğin, çoğu zaman farklılıklar daha çarpıcıdır. Ancak, yine de, tüm gerçek anjin formlarının ortak belirtileri vardır.

Boğazın görünüm detayları, her zaman anginada kendini gösterir.

Anjina ile her zaman:

 1. Faringeal halka parlaklaşır - bademcikler ve palatine kemer. Fotoğrafta, bu hiperemi hastalığın catarrhal formunda açıkça görülebilir:
 2. İltihaplı ve genişletilmiş bademcikler;
 3. Bademcikler dışında inflamasyon ve abse (pus benzeri bir plak dahil) yoktur. Tüm patolojik süreç sadece bademcikler içinde gerçekleşir ve sadece bir hafta veya daha fazla komplikasyon gelişmesi ile birlikte bezlerin dışında gelişebilir. Fotoğrafta - angina ile boğaz: Ve burada - peritonsillar apse varlığında:

Çocuklarda bademcikler genellikle yetişkinlerden daha fazla iltihap haline gelir. Onlar için, "öpücük bezi sendromu" olarak adlandırılan, farinksin merkezindeki bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış nedeniyle, daha karakteristiktir. Yutma yemi ile ilgili sorunlar var. Fotoğrafta - böyle genişletilmiş bademcikler ile bir çocukta angina ile boğaz:

Önemli nüans: gerçek anjin ile her iki bademcik her zaman iltihaplı hale gelir. Hastalık pürülan formda çalışırsa, farklı bezlerdeki abse farklı şekil ve boyutta olabilir, ancak her iki bademcik iltihaplı hale gelir. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, spesifik tedavi gerektiren atipik anjinanın bir belirtisidir.

Örneğin, fotoğrafta - bir yetişkinte angina Simanovsky-Vincent ile boğaz:

Ve burada farinksin tipik bir lacunar anjinası ile nasıl göründüğü gösterilmiştir:

Aynı zamanda, irin anjinin zorunlu bir özelliği değildir. Bazı durumlarda hastalık, görünümü olmadan ortaya çıkar ve bu da tehlikesini azaltmaz. Hastalığın bu formu (aynı zamanda catarrhal denir) çeşitli viral hastalıklar ile en kolay karıştırılır.

Catarrhal anginada boğaz tipinin özellikleri

Catarrhal formda anjina ile boğaz, her zamanki ARVI ile yaklaşık aynı görünüyor - bademcikler ve palatine kemer kızarıklık görünür, bademciklerin kendileri genellikle çocuklarda büyük ölçüde büyümüştür. Ayrıca, dil üzerinde grimsi bir plak görülür.

Fotoğrafta - catarrhal sininada bir tür farenks:

Bir yetişkinde, catarrhal sinüs, sıcaklığı önemli ölçüde arttırmadan ve genel durumu kötüleştirmeden oldukça hafifçe akabilir. Bu durumda, hastalık ciddiye almadığı için, özellikle sinsidir, uygun tedaviyi ve tipik komplikasyonları riske atmayın.

Bu formda angina ile boğazın arkasındaki boğaz tamamen normal görünüyor. Mukoza zarları değişmez, hiperemi sıkıntısı çekmez. Bu durum, boğaz ağrısının hem yutak hem de boğazın arka duvarını kapladığı viral farenjitten ayırt etmeyi mümkün kılan bu özelliktir.

Boğaz, foliküler boğaz ağrısı ile neye benziyor?

Foliküler anjin, bademciklerin mukoza zarının yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselen küçük (yaklaşık 1-2 mm çapında) sarımsı veya beyazımsı püstüllerin iltihaplı bademciklerinin görünümü ile karakterizedir. Fotoğraf, boğazın foliküler formdaki anjinada nasıl göründüğünü gösterir:

Foliküler bademcik iltihabının sıklıkla diğer hastalıklarla karıştırıldığı karakteristik apsesi tipidir. Örneğin, en yaygın hata bu hastalık için kronik bademcik iltihabı almaktır:

Bir yudum gibi hem de bademcik, ülser bakar ama sıcaklık etkisini kaybetmesinden sonra gidip sürekli zamanla bademcikler üzerinde mevcut yoksa sertleşir ve (onlar taşlar denir) fişleri dönüşür. Gerçek anjina ile, apseller 5-6. Günde bademcikler üzerinde iz bırakmadan kırılır ve iyileşir.

Foliküler anjina ile karıştırılmasının mümkün olduğu diğer hastalıklar şunlardır:

 1. Herpes boğaz ağrısı (aka herpagina) - damakla birlikte ve bademcikler bazen apselere neden olan küçük kabarcıklar ortaya çıkarırlar. Bu durumda ana fark bademcikler dışında bu tür papüllerin varlığıdır. Foliküler anjina ile, sadece bademcikler bulunur. Örneğin, fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı ile boğaz:
 2. Bademcikler üzerinde lekeler Filatova-Koplik göründüğü kızamık. Çok benzer foliküler tonsillitli bademcik hastalığı görünümü, fakat leke mukoza zarı yüzeyi üzerinde uzanmaz olmasıyla farklıdır ve ne zaman bezleri de yanak ve dişeti iç yüzeyi üzerinde bulunurlar. Kızamık için, genel belirtiler, bakteriyel bademcik iltihabında tezahür edilmeyen karakteristiktir (örneğin, vücutta çok kızarıklık).

Bazen, bademciklerin fungal lezyonları ile, foliküler anjinadaki apselere benzer şekilde bademcikler üzerindeki tipik beyaz noktalar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, tonsillomikozun seyrinin şiddeti, anjinin şiddetinden çok daha azdır ve bu vakalar çok nadirdir.

Fotoğrafta - başlangıçta angina için çekilmiş olan tonsillomikozis, 5 yaşındaki bir çocuk:

Foliküler anjinaya sahip apselerin çıkarılmasının çok zor olduğu özelliğidir. Boğazın fungal lezyonları olan Scurf, çaba göstermeden çıkarılır ve hasta için neredeyse ağrısızdır.

Lacunar angina ile boğazın görünümü

Lacunar anjinası ile apse, bademciklerin yüzeyinde büyük dökülmüş lekeler, bazen geniş apselerin bir ağzıdır. Aşağıda, hastalığın lacunar formundaki boğazın bir fotoğrafı:

Yine, bu apseler sadece bademcikler üzerinde. Onları bezlerin dışına bırakmak, bunun anjinle ilgili olmadığı anlamına gelir. Plak, bu tür hastalıklarla birlikte irinlere benzer şekilde, bu tür patolojilerle ortaya çıkabilir:

 1. Enfeksiyöz mononükleoz. Resim, onunla bademciklerin görünümünü gösterir: Bu hastalık aynı zamanda, vücut üzerinde ortak bir soğuk ve döküntü (herpesvirüs grubundan bir virüsün neden olduğu) gelişmesiyle de karakterize edilir, ayrıca kanı analiz ederken kolaylıkla teşhis edilir;
 2. Fungal farenjit - saldırı olduğunda, genellikle bademciklerin çok ötesine yayılır;
 3. Genellikle bademcikler üzerindeki damakta olan diphtheria yoğun bir plak ortaya çıkarır. Burada, anjin ile olan fark, sadece plağın kendisinde değil, aynı zamanda yapısında da bulunur. Bir bardak suya koyarsanız, dibe düşer ve çözülmez. Angina irin su içinde çözülür;
 4. Kalın bir kirli plak ile bademcikler üzerinde ülserlere neden olan Angina Simanovsky-Vincent (ülseratif-membranöz). Bu hastalığın sıklıkla lacunar streptokokal tonsillit için tipik olmayan tek bir amigdala'nın yenilgisine neden olması önemlidir.

Bir bademcikte, anjinanın tipik bir foliküler formda, diğerinde - lacunar formunda ortaya çıktığı durumlar vardır. Örneğin, fotoğrafta - bir yetişkinde böyle bir anjina ile boğaz:

Bununla birlikte, bir amigdalada pusun olduğu durumlar, ancak diğerinde, son derece nadirdir. Bu, diğer yandan, sıklıkla kronik bademcik iltihabı olur.

Aşağıdaki resimler, farklı tiplerde anjina ve klinik olarak benzer hastalıklara sahip boğaz ağrısını göstermektedir:

Soldan sağa: laranaar anjinalı ve foliküler ile birlikte anjina'nın catarrhal formuna sahip bir tür farenks

Soldan sağa: pharynx (pharyngomycosis), angina Simanovsky-Vincent, peritonsillit mantar enfeksiyonu

Sol - farinks hiperkeratozu, sağ - kronik tonsillit

Diphtheria erken bir aşamada (solda) ve gelişiminin doruk noktasında (sağda)

Sonuç olarak, tüm bulguları bir araya getirmek mümkündür, bunların her birinin varlığı, bu durumda hastanın anjinaya sahip olmadığını, ancak başka bir hastalığı olduğunu gösterir.

Anjina ile tezahür etmeyen benzer hastalıkların belirtileri

Angina ile ilgili olmayan ana işaret - bademciklerin dışındaki mukus zarlarının iltihaplanması yanında irin veya bireysel püstüllerin ortaya çıkmasıdır. Bademcik iltihabı tam olarak bademcik iltihabı, bezlerin iltihaplanmasıdır ve patolojik sürece dahil değilse, bunun boğaz ağrısı olmadığı anlamına gelir.

Özellikle, boğazın arka duvarının iltihabı boğaz ağrısı değildir. Fotoğraf, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan viral farenjitin varyantlarını göstermektedir:

 1. Sadece bir amigdala iltihabı - gerçek anjina ile gözlenmez;
 2. Beyaz pus benzeri plak, kolayca ağrı ve hasar altında çıkarılır - bademcik veya enfeksiyöz mononükleozun mantar tutulumu belirtisi;
 3. Boğazın şişmesi larenjit belirtisidir. Iltihaplanma sürecinde boğaz ağrısı ile ilgili değildir.

Vakalar ve öksürük önemli tanı işaretleridir. Anjina ile birlikte olmazlar, fakat aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de normlardır. Bununla birlikte, burun akıntısı ve öksürük, boğazdaki mantar lezyonlarıyla da ortaya çıkmaz, bu da ARVI'yı boğaz ağrısından ayırt edebildiği anlamına gelir, ancak kesinlikle güvenilir işaretler değildir.

Ek olarak, hastalığın ilk evrelerinde (ilk ya da iki gün), boğaz ağrısının sadece ağrımasına başladığı, ancak hala belirgin bir iltihap olmadığı, anjina ile boğazın tipik ARVI ile aynı olduğu, Hastalığın sadece dış belirtilerle güvenilir bir şekilde teşhis edilmesi neredeyse imkansızdır.

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek neden bu kadar önemlidir?

Birçok durumda, anjin, viral ve mantar hastalıkları ile tezahürlerinde benzer olduğu için, sıklıkla yanlış teşhis ile yanlış tedavi atanır. Örneğin:

 • Ve SARS karşı ilaçlar ile tedavi, gerek ilaçlar, viral hastalıklar tedavi edilecek çünkü, kalp, eklem ve böbrek lezyonlarının nedeniyle karmaşıklaşır büyük olasılıkla yok - Hasta boğaz ağrısı vardır, ancak viral bir hastalık olarak alınırsa ( "viral boğaz ağrısı" hatta bir terim yoktur) Bakteriyel enfeksiyonu etkilemez. Bu, herpes boğaz ağrısı ve enfeksiyöz mononükleoz - aynı zamanda viral hastalıklar da dahil olmak üzere, ilgili;
 • Aksine, bir ARVI hastası, ancak anjina gibi antibiyotiklerle tedavi edilirse, bu, hastanın durumunu daha da kötüleştirecek olan antibiyotikleri almanın yan etkilerine yol açabilir. Bu özellikle çocuklarda geçerlidir;
 • Benzer şekilde, fungal hastalıklar ile: eğer farenjitemi antibiyotiklerle tedavi edilirse, antibiyotikler mantarlar üzerinde hareket etmediği için ilerler, fakat onları tutan bakteriyel mikroflorayı yok ederler. Angina'yı anti-fungal ajanlarla tedavi ederseniz, hastalık komplike hale gelebilir;
 • Hem anjin hem de difteri farklı ilaçların kullanımını gerektirir ve ikisi de ölümcül olabilir. Buradaki bir hata, tedavide ve dahil olan tüm risklerdeki hataları beraberinde getirir;
 • Kronik tonsilliti boğaz ağrısı ile tedavi etmeye çalışırken, başarısızlık olasılığı yüksektir ve belli bir süre sonra bademciklerin temizlenmesi gerekir.

Bademciklerin resminin gerçeklerden çok daha ayrıntılı olarak ele alınabileceği unutulmamalıdır. Özellikle boğaz ağrısının uzun bir incelemesine izin vermeyen çocuklarda önemlidir. Ayrıca, boğazın tıpkı resimdeki fotoğraflarda ve fotoğraflarda görüldüğü gibi tam olarak göründüğü gibi görünmediği durumlarda genellikle standart dışı durumlar da vardır. Bu nedenle, anjin şüphesi mükemmel olsa bile, doktora görünmelisiniz. Hastalığın doğasını öğrenmenin en doğru yolu, kan testi ve farinksin yayılmasını incelemektir.

Boğaz ağrısı sonrası boğaz nasıl görünür ve hastalık izleri nasıl kalır?

Boğaz ağrısı sonrası birkaç güne kadar kırmızı kalabilir. Nadir durumlarda, ek bir semptomu olmayan bir veya iki hafta sonra bile, farinks hiperemi devam eder. Kendi başına bir komplikasyon veya patoloji belirtisi değildir ve hasta iyi hissederse, kızarıklığı ortadan kaldırmak için hiçbir önlem alınmamalıdır. Aynı zamanda, boğaz ağrısından sonra boğaz ağrımasına devam ederse veya bademcikler kendiliğinden genişlerse, bu belirtiler olası komplikasyonları gösterir.

Fotoğraf, boğaz ağrısından sonra boğazın neye benzediğini, ancak gelişmekte olan bir apse ile:

Hiperemi neden devam ettiğini bulmak için, komplikasyonların gelişmesini önlemek için mümkün olan en kısa zamanda gereklidir.

Boğaz ağrısı çocukta neye benziyor?

Neredeyse her bebek ağrılı olabilir. Bir anjinin bir çocukta nasıl göründüğünü bilmek, tüm ebeveynler için olmalı. Anginanın zamanında saptanması, gelecekte hastalığın tehlikeli komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Ne sebep olur?

Bademcik iltihabı anjina veya akut tonsillit denir. Çeşitli nedenler bu durumun gelişmesine yol açabilir. Çoğunlukla çocukların akut tonsillitine virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bağışıklıkta azalma ve ciddi hipotermi ile çocuk hastalığın olumsuz belirtilerini geliştirebilir.

Angina, bebeklerde neredeyse hiç oluşmaz. Bu, iki yaşından küçük çocuklarda bademciklerin anatomik yapısının özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bebekler, vücutlarını çeşitli enfeksiyonlardan koruyan çok sayıda maternal antikor alırlar. En yüksek insidansı 3 ila 10 yaş arasındadır.

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Hastalığa neden olan mikroplar, üst solunum yollarının mukoz membranlarına ve hasta bir çocuktan sağlıklı bir bademciğe düşer. Eğitim kurumlarına katılan küçük çocuklar arasında en sık görülen akut tonsillit salgınları. Daha kalabalık gruplarda, anjina kasılma riski birçok kez artar.

Hangi belirtiler tanınabilir?

Hastalığı başlangıç ​​aşamasında belirlemek çok zordur. Hastalığın spesifik belirtilerinin ortaya çıkmasından önce, çok zaman geçiyor. Viral anjin için kuluçka dönemi genellikle 3-5 gün, bakteri ile - 7 ila 10 gün arasındadır. Mantar enfeksiyonları, enfeksiyondan sadece birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Angina için karakteristiktir:

 • Boğazda şiddetli kızarıklık. Parlak kırmızı ve iltihaplı hale gelir.
 • Bademciklerde döküntü ve plak görünümü.
 • Vücut ısısını 38-40 dereceye çıkartın. 2-4 gün boyunca devam eder. Sıcaklıktaki düşüş sadece antipiretik ajanların etkisi altında gerçekleşir.
 • Bademciklerin şişmesi ve iltihabı. Parlak kırmızı olurlar, şişmişler. Bir spatula veya kaşık dokunursa, kanama artar, ayrıca ağrı sendromu da vardır.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Servikal, parotis ve oksipital süreçte yer alır. Lenf düğümleri sıkılaşır, cilde sıkı bir şekilde kaynaklanır. Ağır bir akımla, yan taraftan görebilirsiniz.
 • Bebeğin sağlığını keskin bir şekilde bozar. Çocuk daha kaprisli olur, zayıf yiyor. Bazı durumlarda, çocuklar tamamen yemeyi reddeder. Hastalığın ilk günlerinde artmış uykululuk eşlik ediyor. Çocuk neredeyse her zaman yatakta. Uyku refahı kısa vadede iyileştirir.

Çocuklarda akut tonsillit gelişmesine neden olabilecek nedenlere bağlı olarak, tüm anjina ayrılabilir:

 • bakteri;
 • viral;
 • mantar.

Her angina için semptomlar ve klinik belirtiler farklıdır. Genellikle hangi nedensel ajanın hastalığa neden olduğuna bağlıdır. Bakteriyel bademcik iltihabı çok daha fazla gelişir ve tüm olumsuz semptomlara neden olur. Viral enfeksiyonlar akut tonsillite çok daha az neden olur ve çok daha kolay akar. En uzun mantar çeşitleridir. Genellikle zayıflamış ve sıklıkla ağrılı bebeklerde görülürler.

Angina neye benziyor ve tehlikesi nedir?

Catarrhal anjina

Aniden ve şiddetli bir şekilde gelişir, acı verici duygular, şiddetli terleme ve boğazda basınç hissi ile başlar. Vücut ısısı kural olarak değişmez. İdrar ve kan analizleri normdan herhangi bir sapma göstermez.

Muayenede, mukoza boğazında belirgin bir kızarıklık, dokuların hafif bir şişmesi vardır. Çiçeklerle kaplı dil kuru. Hafif büyümüş lenf düğümleri. Bu, boğaz ağrısının en kolay şeklidir. 3 güne kadar hastalık süresi.

Lacunar Angina

Bu tür foliküler forma çok benzemektedir, fakat kendini daha şiddetli olarak gösterir. Bezlerde, tıbbi bir spatula ile çıkarılan gevşek bir kaplama vardır. Mukus zarar görmez, yara oluşmaz. Hastalığın süresi 7 güne kadardır.

Lifli bademcik iltihabı

Bademciklerin yüzeyinde sürekli bir tortu oluşumu, yoğun beyaz renkli bir filmdir. Plazma ve fibrin oluşur. Fotoğrafta bile itici görünüyor. Foliküller patlar, lacuna'nın bazı dokuları ölür. Eğer difteri ve fibrotik anjin fotoğraflarını karşılaştırırsanız, bu iki hastalığın ne kadar benzer olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, en tehlikeli patoloji olan difteri ortaya çıkarmak için mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir.

Lifli formun başlangıcı, yüksek sıcaklık ve bariz zehirlenme belirtileri ile akuttur. Tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.

Herpetik bademcik iltihabı

Başlangıç ​​akuttur, 40 ° C'ye yükselir, boğaz ve baş ağrısı, diyare, ishal ve kas ağrıları mümkündür. Hastanın durumu influenza semptomlarına çok benzer. Bademcik, faringeal mukozanın gökyüzü ve arka yüzeyinde seröz sıvı ile dolu küçük veziküller oluşur. Kuluçka süresi 2 hafta kadar sürebilir.

Ülseratif film anjina

Hastanın ana şikayeti yutulduğunda yabancı cisim hissidir. Vücut ısısı değişmez. Bir kan testi, beyaz kan hücrelerinde hafif bir artış gösterecektir. Bademcik dokuları nekrotiktir, ülser oluşur. Ağızda hoş olmayan, çirkin bir koku ve tükürük vardır. Uzun süreli tedavi, 3 haftaya kadar veya hatta birkaç ay sürebilir.

Boğaz ağrısı belirtileri

Yetişkinlerde, anjin belirtileri aşağıdaki belirtilerle ifade edilir:

 • İnceleme sırasında kolayca tespit edilen bademciklerin yenilgisi.
 • Boğazda açık ve şiddetli ağrı.
 • Boyun kaslarında ağrı.
 • Genellikle sıcaklıkta artış.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • Ses kısıklığı veya ses kaybı.
 • Baş ağrısı.
 • Zayıflık.
 • Iştah kaybı.
 • Zor yutma.
 • Ateş, titreme.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Kulakta ağrı var.
 • Boyundaki bezlerin şişmesi.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Küçük hastalarda, yetişkinlerde olduğu gibi, angina kolayca teşhis edilir. Artan sinirlilik, ruh hali, iştahsızlık, aşırı tükürük salgısı farkedeceksiniz. Çocuğun ağzı açıkken nefes alması daha kolaydır. Karın ağrısı şikayetleri, mide bulantısı ondan gelir.

Ebeveynlerin nefes alma zorluklarına özel dikkat göstermeleri gerekmektedir. Hemen tıbbi yardım almak gerekir, çünkü şişmiş bademcikler çocuklarda serbest nefes almayı engelleyebilir.

Hastalığın nedenleri

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olabilir. En yaygın patojen streptokok bakteri.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

 • Adenovirüsler.
 • Influenza virüsleri.
 • Epstein-Barr virüsü.
 • Parainfluenza virüsleri.
 • Enteroviruslar.
 • Herpes virüsü.

Angina her yaşta ortaya çıkabilir ve çocuklarda çok yaygındır. Okulöncesi çocuklarda ve ergenlerde hastalığın teşhisi. Streptococcus'un neden olduğu boğaz ağrısını tedavi etmezseniz, ciddi komplikasyonların olasılığı yüksektir.

Çocuklar birbirleriyle yetişkinlerden daha yakın temas halindedir. Spor bölümleriyle uğraşırlar, okulda eğitim görürler ve değişikliklerde oynarlar. Sık virüs ve bakteri saldırılarına uğrar. Bu onları özellikle anjinya neden olan mikroplara karşı savunmasız yapar.

Anjina tedavisi ve önlenmesi

Terapi kısmen hastalığın nedenine bağlı olacaktır. Onu belirlemek için, kültürü tanımlamak için boğazından bir çubukla alın.

Komplikasyon riskini azaltmak için, hastalığın ilk günlerinde katı yatak istirahati reçete edilir. Boğazını tahriş etmeyen, sıvı olmayan ve sıcak olmayan yiyeceklere yapışırlar.

Doktor anjinin nedensel ajanı haline gelen mikrop tipini dikkate alarak tedavi için ilaçları reçete eder.

 • Antibiyotikler ve antimikrobiyaller.
 • Topikal uygulama için antiseptikler (sprey, pastiller, lolipoplar).
 • Antifungal ilaçlar.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar.
 • Gargara için çözümler.
 • Antipiretik.
 • Analjezik.

Boğazın sık sık durulanması belirtilir. Antiseptik veya bitkisel soğumaların özel çözümleri olabilir.

Hastalığı önlemek için enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi (çürük, sinüzit) ile mümkündür. Bulaşıcı anjina ile, hanehalkı üyelerinin enfeksiyon riskini azaltmak için hastanın izolasyonu gereklidir. Oda genellikle havalandırılır ve ıslak temizlik yapılır. Ev eşyaları dekontamine edilir, özellikle bireysel kullanım için çatal bıçak ve tabaklar yapılır.

Anjina, sıklıkla komplikasyonlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ilk günlerinde bile doktor tavsiyesine dikkat edin ve yatak istirahatine dikkat edin. Bu sadece çocuklar için değil, yetişkinlere de uygulanır. Herhangi bir fiziksel aktivitede kontrendikedir. Hastanın bulunduğu odada havanın bol miktarda içilmesi ve nemlendirilmesine dikkat edin.

Çocuğun boğaz ağrısı nasıl görünür

Tonsillit, bademcik ve bademciklerin yok olduğu akut bir enfeksiyöz patolojik sürece işaret eder. Çocuklarda anjin, bademciklerin şişmesi, genişlemesi ve kızarması ile karakterizedir; bu da nefes almanın zorluğuna neden olur. Tedaviye zamanında başlamazsanız, bebeğiniz asfiksi yaşayabilir. Akut tonsillit genellikle 3 ila 10 yaş arası çocuklarda gelişir.

Hastalığın nedenleri

Uzmanlar, çocuklarda angina'nın aşağıdaki faktörler tarafından provoke edilebileceğini bulmuşlardır:

 • yakın zamanda transfer edilen akıntılı hastalıklar: ARVI, influenza;
 • bağışıklığın azalması bebeğin vücudunun infiltre enfeksiyonla baş edememesi gerçeğine yol açar;
 • yanlış beslenme;
 • vücuda besinlerin yetersiz beslenmesi;
 • soğuk içeceklerin kullanılmasından veya soğuk havada olmasından kaynaklanan sık görülen hipotermi;
 • inflamatuar süreçlerin varlığı, çürük, otitis, sinüzit, sinüzit ve adenoidit.

Enfeksiyonun ana sebebi hasta bir çocuğun bir çocukla teması olabilir. Çoğu durumda, hastalığa viral ve mantar etyolojisinde daha az gelişmiş olan streptokok ve stafilokoklar neden olabilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl görünür?

Erişkinlerde ve çocuklarda anjin, kursun ve semptomların şiddetini etkileyen çeşitli patojenler tarafından provoke edilebilir. Çocuklarda tipik tonsillit belirtileri şunlardır:

 • 40 derece ulaşan yüksek vücut ısısı;
 • zehirlenme belirtileri: zayıflık, baş ağrısı, kaslarda güçsüzlük, mide bulantısı;
 • Terleme ve boğaz ağrısı;
 • titreme;
 • bazen ishal ve kusma gelişebilir.

Uyku sırasında, çocuk güçlü bir şişlik ve bademciklerin genişlemesinden kaynaklanan horlama geliştirebilir.

Anjinanın Catarrhal formu

Bu tip anjina en yaygın olanlardan biridir ve çocuklukta en sık gelişir. Gelişimin başlangıcında Catarrhal anjina, zayıf şekilde ortaya çıkan semptomlar, düşük sıcaklık veya eksikliği nedeniyle teşhis etmek zordur.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • yutulduğunda büyük ölçüde artan boğaz ağrısı;
 • boğazda kuruluk ve yanma hissi;
 • bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • genel halsizlik;
 • artan yorgunluk;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • Vücudun zehirlenme belirtileri.

Muayene sırasında doktor, hafif gri bir kaplama ile kaplanabilen bademciklerin artmasını ve kızarmasını gözlemler. Bu formda, sıcaklıkta yokluğun veya önemsiz yükselmeden sorumlu olan pürülan plak yoktur. Uygun tedavi ile, anjin süresi 5 günden fazla değildir.

Foliküler boğaz ağrısı

Çocuklarda bu tür anjin keskin bir forma sahiptir ve vücut ısısında 39 dereceye ulaşan hızlı bir artış ile karakterizedir.

Çocuklarda foliküler tonsillitin ana belirtileri şunlardır:

 • boğazda keskin bir ağrı, kulakta yutma;
 • artan tükürük;
 • yüksek sıcaklık;
 • meningeal belirtiler;
 • mide bulantısı, bazen kusma;
 • Nadir durumlarda, bilinç kaybı oluşabilir.

Boğazın palpasyonu sırasında, doktor, basıldığında, ağrıya neden olan lenf düğümlerinin genişlemesini keşfeder. Bademcikler üzerinde ağız boşluğunu incelerken, beyaz veya sarı pürülan bir kaplama görülebilir. Bebeğin iyi oluşunun iyileştirilmesi, püstüllerin otopsisinden sonra meydana gelir, sıcaklık yavaş yavaş normale döner. Hastalığın zamanında ve doğru tedavisi ile 7 gün sonra geçer.

Lacunar Angina

Lacunar tonsilliti görünüm olarak folikülere benzer, fark sadece semptomların hızlı büyümesinde, sağlığın bozulmasını etkilemektedir. Bu form bademcikler üzerinde beyaz veya sarı kaplamanın varlığı ve yüksek sıcaklık ile karakterizedir. Tedavi başlangıcından 3-4 gün sonra, sıcaklık normale döner, ancak bu tam bir iyileşmeyi göstermez, bu nedenle tedaviye devam edilmelidir. Bir doktorun tüm tavsiyelerini takip ederseniz, bir hafta içinde hastalıkla baş edebilirsiniz.

Fibrinli tonsillit

Bu anjin tipi, bademciklerin yüzeyinde ince bir filmin ortaya çıkmasıyla karakterizedir, bu da sıklıkla yanlış bir tanının, difteri ile difteri ile karıştırılmasına neden olur. Teşhisi doğru bir şekilde saptamak için, hekim tank ekimine ek bir analiz yapmalıdır. Bir difteri basili bulunduğunda, bebek hastaneye yatırılır.

Phlegmonous tonsillit

Phlegmonous tonsillitis, lacunar ve foliküler anjinanın karmaşık bir formudur. Bu form, ölü lenfositlerin ve irin yoğunlaştığı ve aşağıdaki koşulların ortaya çıkmasına neden olan bölgelerin oluşumu ile karakterize edilir:

 • tutarsız konuşma gelişir;
 • burun tıkanıklığı;
 • vücut ciddi zehirlenme geçirir;
 • vücut ısısı kritik seviyelere yükselir.

Zehirlenme belirtileri nedeniyle bebeğin iştahı azalır, flegmon oluşumuna doğru çocuk sürekli başını tutar. Apse açıldıktan sonra çocuğun durumu daha iyi olur. Apsenin bağımsız bir rüptürü ile serbest kalan irin bir kısmı nazofarenkse girer ve bu da ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Flegmonöz bademcik iltihabı bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi ile karakterizedir.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik anjin, Coxsackie virüsleri tarafından bademciklerin yenilmesi nedeniyle gelişir ve çoğunlukla çocuklukta bulunur. Herpetik bademcik iltihabı aşağıda belirtilmiştir:

 • baş ağrısı;
 • karın ağrısı;
 • mide bulantısı, kusma;
 • ishal;
 • yüksek vücut ısısı.

Servikal bölgenin palpasyonu sırasında, genişlemiş lenf nodları problanır, bademciklerde açılma, erozyon veya ülser oluşumuna yol açan kırmızı püstüller ortaya çıkar.

Yırtıklı tonsillit

Tıpta, bu anjin şekline Simanovsky-Vincent denir. Gangrenöz bademcik iltihabı şiddetli bir seyre sahiptir ve içinde derin ülserlerin bademciklerinin görünümünde kendini gösterir. Mukoza zarındaki boğaz incelendiğinde, kanamalar görülebilir. Hastalık bademciklerin yüzeyindeki bakterilerin dolması ve yayılması nedeniyle hızlı bir semptom gelişimine sahiptir.

Fungal bademcik iltihabı

Çocuklarda mantar anjina hastalığın diğer formlarından çok daha az yaygındır. Gelişimi ile bademcikler, beyaz bir kaplama ile kaplanır, lor kütlesini anımsatır, vücut ısısı yüksektir. Uygun tedavi, bir hafta içinde hastalığınızdan kurtulmanızı sağlar.

Atipik anjina

Mantar ve virüsler vücuda girdiğinde, bademcik iltihabının atipik formu gelişir. Ayrıca, neden bademcikler üzerine düşen patojenik bakteriler olmayabilir. Bu anjin tipi diğer tüm tonsillit tipleri ile aynı semptomatolojiye sahiptir ve yaklaşık 7 gün sürer.

Bademcik iltihabı

Angina'nın karışık şekli, bebeğin sağlığı ve yaşamı için bir tehlikedir, çünkü organizma aynı anda birkaç istilacıya maruz kalır. İlk olarak, hastalığın sadece bir formu gelişir, daha sonra diğerleri buna katılabilir, böylece bademcik iltihabının tedavisini karmaşıklaştırabilir. Anjina'nın karışık formu sıklıkla şiddetli komplikasyonların gelişimini provoke eder.

Viral bademcik iltihabı

Virüsler vücuda girdiğinde, çocuk aşağıdaki semptomları geliştirebilir:

Biraz sonra diğer belirtiler birleşir: boğaz ağrısı, bademcikler şişkinlik ve kızarıklık, yüzey beyaz kaplama ile kaplıdır. Öksürük mukus akıntısına bağlı olarak gelişir, gece güçlenir.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina özellikleri

Enfeksiyondan sonra, çocuk ilk etapta, tamamen yemek ve sıvı tüketmesine izin vermeyen terleme ve boğaz ağrısı konusunda endişelenmeye başlar. Isıdan kaynaklanan zayıflıktan dolayı, çocuk whiny ve kaprisli hale gelir. Öksürük uykusuzluğa yol açan gece boyunca artabilir.

Anjina gelişiminde aşağıdaki belirtilerden bahsedebilir:

 • bademciklerin bağırsaklarının şişkinliği;
 • farinksin kızarıklık görünümü;
 • bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın varlığı;
 • bademciklerin büyütülmesi.

Hastalığın formuna bağlı olarak, beyaz plak, kanama oluşumlarının olduğu yerde kolayca çıkarılabilir. Servikal bölgeyi incelerken, lenf düğümlerinin bir artış ve ağrı vardır. Enflamatuar süreç, çocuğun sesinin değiştiği, ses kısıklığının ve ses kısıklığının göründüğü ses tellerine geçebilir. İlaçların doğru kullanımı ile hastalık 10 günden fazla sürmez.

Hastalık sırasında çocuğun bakımı

Bebeğin durumunu hafifletmek için ebeveynler aşağıdaki bakımı sağlamalıdır:

 1. Bebeklerde bademcik iltihabı tedavisi sırasında yeterli miktarda ılık sıvı sağlanmalıdır. Günlük havalandırma ve ıslak oda temizliği gereklidir.
 2. Bir yıldan küçük çocuklarda anjin tedavisinin ılımlı bir seyir ile lokal ilaçların yardımı ile gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, şişede bir eczane tuz çözeltisi satın almanız gerekir. Boğazın sulanması da bir pipet veya şırınga kullanılarak gerçekleştirilebilir. Çocuğun boğazı sıcak olmalı, ısınma kompreslerinin kullanımı kabul edilemez. Bunu yapmak için kuru bir kompres kullanabilirsiniz - sıcak bir eşarp veya atkı.
 3. Çocukları 3 yıldan beri tedavi ederken, boğazın sulanması için spreyler ve aerosoller kullanabilirsiniz. Ayrıca, boğazı bir tuz çözeltisi, manganez çözeltisi, furacilin, hidrojen peroksit ile yıkamak gerekir. Prosedür saatte en az 1 kez yapılmalıdır. Ayrıca, durulama için, şifa ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bitkilerin (calendula, papatya, adaçayı, okaliptüs) şifreleri de kullanılabilir.

Herhangi bir yaşta bademcik iltihabı tedavi edilirken, çocuk başkalarına bulaşmaması ve ek bir enfeksiyon yakalamaması için başkalarıyla iletişimden korunmalıdır. Çocuk ayrı bir tabak, hijyen ürünleri ve yatak çarşafları temin etmelidir.

Çocuklarda angina tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler

Bir çocukta akut bademcik iltihabı gelişmesinde, bir doktora acilen başvurması gerekir. 3 yaşın altındaki çocukların tedavisi, aşağıdaki prosedürleri içermesi gereken kapsamlı bir kampanya gerektirir:

 • yüksek sıcaklık durumunda antipiretik ilaçların kullanımı;
 • antihistaminikler almak;
 • probiyotik kullanımı;
 • Patojenin türüne bağlı olarak antifungal, antiviral ve antibakteriyel ilaçların kullanımı.

3 yaşından büyük çocuklar emilebilir pastiller, sulama için sprey, bademciklerin yağlanması için kompozisyonlar kullanabilirler. Boğazın sulanması için en etkili ve güvenli ilaçlardan biri:

Ayrıca bademciklerin tedavisi için anti-enflamatuar ve anestezik etkiye sahip Lugol çözeltisi kullanılabilir, ancak aşırı derecede dikkatli olmanız gerekir, çünkü aşırı kullanımda mukus yüzeyini yakabilirsiniz.

Çocuklarda angina tedavisi için preparatların gözden geçirilmesi

Ilacın randevu doğru bir teşhis ve anjina şeklinin tanımlanması sonrasında sadece bir doktor tarafından gerçekleşir. Bu nedenle, hastalığın türüne bağlı olarak, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

 • antiviral ilaçlar: Kipferon, Anaferon, Viferon;
 • antifungal ilaçlar: Flukonazol, Nistatin;
 • bağırsak mikroflorasının normalleştirilmesi için: Bifiform, Biobakton, Bifidumbacterin, Linex;
 • ateş düşürücü ilaçlar: Nimesulide, Efferalgan, Nurofen, Panadol, Paracetamol;
 • antialerjik ajanlar: Fenistil, Zirtek, Peritol, Cetrin;
 • vitamin ve mineral kompleksleri: Multitabs, Centrum, Alphabet.

Bu ilaçlar semptomları azaltabilir ve bebeğin genel durumunu iyileştirebilir.

Eğer anjinada bakteriyel bir etiyoloji varsa, antibakteriyel ajanlar kullanılmadan hastalık ile başa çıkmak mümkün olmaz. Antibiyotik tedavisi, reçete edilen ilaca bağlı olarak 5 ila 10 gün sürmelidir. Durumun iyileştirilmesi, 3 günlük kullanımdan sonra gerçekleşmelidir, etki yokluğu, verilen ilaca karşı bakteri direncini gösterir.

Bakteri kontrol etmek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

 • penisilinler: Ecoclave, Augmentin, Amoksisilin;
 • Makrolidler: Makropen, Hemomisin, Azitroks, Azitromisin, Sumamed;
 • sefalosporinler: Pansef, Cefixime Suprax, Cefurus, Cefalexin.

Boğaz ağrısı operatif tedavisi

Çocuklarda angina'nın cerrahi tedavisi, aşağıdaki durumlarda, ekstrem durumlarda reçete edilir:

 • tonsillitin pürülan komplikasyonlarının gelişimi;
 • yutma ve nefes alma ihlali;
 • apne gecesindeki görünüm (solunum hareketlerini durdur);
 • böbrekler, kalp, deri yüzeyi ve sinir sistemi üzerinde komplikasyonlara neden olan kronik bademcik iltihabı;
 • boğaz ağrısı dekompanse formu;
 • Angina gelişimi yılda 4 defadan fazla.

Şiddetli koşullar varlığında, doktor bezlerin çıkarılmasını tavsiye edebilir, bu durumun hafifletilmesine yardımcı olur, ancak patojenik bakterilerin neden olduğu diğer hastalıkların gelişimini dışlamaz.

önleme

Hastalığın yeniden gelişimini önlemek için ebeveynlerin aşağıdaki koruyucu önlemleri uygulaması gerekir:

 • Enflamatuar ve bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için zamanında: sinüzit, stomatit, çürük;
 • düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin;
 • açık havada yeterli miktarda vakit geçirmek, temperleme yapmak, spor bölümlerine katılmak;
 • ilkbahar-sonbahar döneminde, bağışıklığı güçlendirmek için vitamin kompleksleri kullanın;
 • kronik solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek;
 • çocuğa ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen öğeleri (yatak çarşafı, havlu, vb.) sağlamak;
 • Çok sayıda insanı ziyaret etmekten kaçının.

Basit kurallara uyarak, ebeveynler birkaç kez enfekte ve soğuk hastalıklar ile çocuğun enfeksiyon riskini azaltabilir.

Olası komplikasyonlar

Aşırı ve yanlış tedavi, aşağıdaki hastalıkların gelişimine yol açabilir:

 • submaksiller lenfadenit;
 • akut otitis media;
 • farengeal apsesi;
 • romatizma;
 • kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp hastalığı;
 • menenjit, sepsis, miyokardit;
 • böbrek hastalığı;
 • artrit.

Bademcikler, bademcikler ile nasıl görünür

Angina bademciklerin akut enfeksiyöz enflamasyondur (aşağıdaki fotoğraf). Olguların% 90'ında anjinin nedeni bir bakteri - streptokoktur.

İçindekiler:

Kısa bilgi

"Angina" - Latince kelimesi, çeviride "sıkma" anlamına gelir.
Anjina'nın tıbbi adı akut tonsillittir. ICD 10 - J03 kodlu.
Çoğu zaman, 5 ila 15 yaş arası çocuklar hastalanır.

Eğer anjina sıklıkla tekrarlanırsa hastanın kronik tonsilliti vardır:

Gelişimin nedenleri ve mekanizması

Hatırlayın. Anjina nedeni daima bir enfeksiyondur.
% 90 - streptococcus.
% 5 - virüsler.
% 5 - diğer patojenler.

Hastalığın gelişiminde başlangıç ​​faktörü, amigdalada bağışıklıkta azalmadır.

Bu işlemin nedenleri:

 • Toplam hipotermi (soğuk, ıslak ayaklar vb.),
 • hipotermi yerel (dondurma yedik),
 • çürük dişler
 • bağışıklığında azalmaya neden olan diğer hastalıklar (pnömoni, şiddetli cerrahi vb.)

Fotoğrafta: bir bölümde amigdala yapısı - görünür kıvrımlar (lacunae)

Size hatırlatmama izin verin: amygdala, sürekli olarak enfeksiyonla mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.
Enfeksiyon, hem çevreden (örneğin gıda ile) hem de lenfatik damarlardan (örneğin, çürük bir dişten) bademciğe girebilir.

Amigdalada bağışıklık azalırsa, bakteri veya virüs aktif olarak çoğalmaya başlar ve toksik maddeleri çevreleyen dokulara bırakır. Çevreleyen dokular tepki vermeye başlar, enfeksiyon ve vücudun koruyucu hücreleri arasında bir mücadele ortaya çıkar. Sonuç olarak, yutma ve ateşte dokuların şişmesi, kızarıklık, sıkma, ağrı görülür.

Bu önemlidir: bağışıklığınız yeterince güçlü ise, strep de dahil olmak üzere herhangi bir enfeksiyona karşı koyabilir.

Boğaz ağrısı, belirtileri ve fotoğrafları belirtileri

1) Boğaz, yutma ile daha kötü, anjinin ana belirtisidir.

2) Muayene sırasında, bademcikler pembe mukozanın arka planına karşı kırmızıdır. Festering baskınları olabilir. Genişlemiş ve kırmızı bademcikler anjinin ikinci ana belirtisidir.

3) Genişlemiş ve ağrılı submandibular lenf düğümleri.

4) Sıcaklık - 37 ila 40 derece arasında.

Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi?
Evet, catarrhal sinüs ile sıcaklık genellikle normaldir (aşağıya bakınız).

Angina sınıflaması türleri

1) Catarrhal anjina (fotoğraf aşağıda)

En kolay ve en hızlı geçiş.
Bütün semptomlar hafiftir. Acı, ancak tolere edilebilir. Bademcikler kırmızıdır, fakat beyaz (pürülan) noktaları yoktur. Lenf düğümleri genellikle genişlemez ve ağrısızdır. Catarrhal anjina genellikle ateşsiz olarak ortaya çıkar.
Çabuk iyileş.
Çoğunlukla catarrtal bademcik iltihabı boyunca kronik bademcik iltihabı alevlenir: 2-3 gün boğaz ağrılarından geçer ve geçer.

Fotoğrafta: catarrhal anjina - bademcikler neredeyse büyümüş değil, hiçbir pürülan baskınlar yok

2) Foliküler boğaz ağrısı (fotoğraf aşağıda)

Bu nedir?
Bademciklerin kalınlığında bağışıklık hücrelerinin savaştığı ve enfekte olduğu küçük adacıklar vardır. Bu adalar iltihaplı hale gelirse, bademciklerin yüzeyinde damla (nokta) şeklinde püy ortaya çıkar. Bu tür pürülan akıntıların bademcikler üzerindeki noktaları şeklinde bulunması foliküler anjinanın ana belirtisidir.
Tüm semptomlar ortalama derecede bulunur.

Fotoğrafta: Foliküler anjina - bademcikler üzerinde pürülan noktaları vardır

3) Lacunar veya pürülan anjina. Aşağıdaki resim.

Bademcikler mukozada (lacunae) kıvrımlar bulunur. Böyle cepler çok fazla irin varsa, buna lacunar anjin denir. Yani, foliküler boğaz ağrısından daha ağır bir durumdur.
Bademcikler düzensiz şekilli pürülan çökeltilerle büyütülmüş, parlak kırmızıdır.
Tüm semptomlar daha şiddetli bir düzeyde bulunur.

Fotoğrafta: bademcikler pürülan baskınlar

4) Ülseratif nekrotizan anjina.

Bademcikler ülser ve nekroz alanları, beyaz-gri pürülan kaplama ile kaplı görünür. Tüm semptomların şiddetli seyri. Sıklıkla - komplikasyonlar.

Boğaz ağrısı ve sonuçlarının komplikasyonları

1) Lokal komplikasyonlar
Paratonzillit ve paratonziller apsesi. Amigdala çevresindeki çevre doku iltihaplı hale gelir, pus içeride birikir. Acil bir operasyon gerekli - apse otopsisi. Operasyondan sonra - enjeksiyonlarda antibiyotikler zorunludur.

Fotoğrafta: KBB doktoru tarafından acil ameliyat gerektiren bir paratonsillar apse.

2) Ortak komplikasyonlar

Enfeksiyon (streptococcus) ile vücudun koruyucu hücreleri arasındaki mücadele, bu tür mücadele eden hücrelerden konglomeraların oluşumuna yol açabilir.

Bu konglomeralar kalbin valflerine ya da böbreklere yerleşerek ciddi hasarlara neden olabilirler: romatizmal kalp hastalıkları veya glomerülonefrit. Bu komplikasyonlar çok kötü tedavi edilen ve ömür boyu süren çok korkunç hastalıklardır.

Bu önemlidir: Bu yüzden bir KBB doktorunda anjinin tedavi edilmesi gereklidir - böylece ortak bir komplikasyon yoktur.

etkileri

 • Akut tonsillitin kronikleşmesi.
 • Bademciklerin bağışıklık (koruyucu) işlevinin azaltılması.

tanılama

Tanı, semptomlara dayanan bir KBB doktoru tarafından yapılır. En önemli işaret bademciklerin artması ve kızarması, bademcikler üzerindeki baskınlardır.

Kendinizi teşhis etmek mümkün mü?
Sadece şüphelenebilirsin. Ama eğer doktor değilseniz, anjinayı diğer ciddi hastalıklardan ayıramazsınız, ayrıca bademcik iltihabı da eşlik edebilir. Örneğin, bademciklerin de beyaz baskınlara sahip olduğu difteri.

Bu nedenle sağlığımız üzerinde tasarruf etmiyoruz - KBB doktoruna itiraz ediyoruz. Üstelik şu anda Moskova'da birçoğu var.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz hastalanır olmaz - hemen KBB doktoruna gideriz. Her gün tedavi olmaksızın bakterilerin çoğalmasını hızlandırır ve komplikasyonlara neden olur.

Doktor ne atar:

1) antibiyotikler Anjina bakterilerden kaynaklanıyorsa tedavinin vazgeçilmez bir unsurudur. Hastalığın nedenini (bakteri üzerinde) etkileyin. Antibiyotikler virüsler için çalışmaz. Patojenin türüne bağlı olarak bir doktor tarafından atanır. Doktoru incelemeden antibiyotikleri bağımsız olarak reçetelemeniz tavsiye edilmez.

Anjina kullanımı ile antibiyotiklerden: bir grup penisilin ve bir grup eritromisin.
Unutmayın: antibiyotik alırken, bağırsak mikroflorasını normalleştiren bir linex veya başka ilaçlar kullanmalısınız. Aksi takdirde, tedaviden sonra, bağırsaktan bir dysbacteriosis alacaksınız.

2) Bademcik iltihabı ile durulayın - Gerekli!

Neden gargaraya ihtiyacım var?

Angina ile bademciklerden pürülan akıntı vardır. Püy kurur, aynı zamanda bir enfeksiyon kaynağı olan baskınlar oluşur. Durulama görevi bu birikintileri uzaklaştırmak ve iltihaplanmayı azaltmaktır.

Kullanılan antiseptikler (öldürme ve mikroplar ve virüsler) ve anti-inflamatuar bitkiler.

Antiseptikler: dioksin, miramistin ve diğerleri.
Otların decoctions: papatya, calendula, adaçayı.
Aşırı durumlarda - 1 bardak su için 1 çay kaşığı tuz ve soda.
Her 1-2 saatte bir durulayın.
Pürülan çökeltilerle: 1 çorba kaşığı% 3 hidrojen peroksit - 1 bardak su için - her yarım saatte bir durulayın.

3) Aerosol antibiyotikler ve antiseptikler. Bioparox, inhalipt, miramistin ve heksoral. Fakat aşağıdakileri bilmek gereklidir: aerosoller sadece kataral, hafif anginada başarılıdır. Şiddetli formlarda, pürülan anjina ile - tabletlerde veya enjeksiyonlarda antibiyotik almak için gereklidir. Ardından tedavinin etkisi çabucak gelir ve hiçbir komplikasyon olmaz.

4) fizyoterapi: Sadece iyileşme aşamasında. En iyi "fizyo prosedür" yatak istirahati ve iyi bir uyku. Daha ağır olan boğaz ağrısı, daha fazla "fizyoterapi" daha sıkı gözlemlenmelidir.

Ne yapılamaz?
- bademciklerden gelen baskınları kaldıramazsınız ve bademciklerin etrafından dolaşırsınız.
- Doktor muayenesi olmadan antibiyotik satın alamazsınız.


Viral bademcik iltihabı

Bir viral anjin ayrı duruyor.
Sebep: Herpes virüsleri (herpetik bademcik iltihabı), adenovirüsler ve diğer bir takım.

Acı çok güçlü olabilir. Bademcikler fazla büyütülmez. Pürülan baskın yoktur. Lenf düğümleri büyütülemez. Viral anjinadaki sıcaklık 38-40 dereceye kadar artabilir. Bazen, yumuşak bir gökyüzünde, küçük dişli kanamalar olabilir (resme bakın).


Viral boğaz ağrısının ana belirtisi, antibiyotik tedavisinin etkisinin olmamasıdır.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotikler yardımcı olmazsa, doktor antiviral ilaçları reçete etme hakkına sahiptir. Örneğin, kagocel veya arbidol. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde izoprinosin kullanılır.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

unutmayın: evde herhangi bir halk ilaçları sadece hastalığın nedenine yönelik olan anjinin ilaç tedavisini tamamlamalıdır.

Evde tavsiye:

1) en azından tedavi süresi boyunca sigarayı bırakınız. Sigara içmeye devam ederseniz, enfeksiyonla mücadelede kendi bağışıklıklarınız için ek zorluklar yaratabilirsiniz. Anjina ile sigara içemez.

2) gargara (yukarıya bakın),

3) bal ile sıcak bitkisel çay (papatya, kekik, nane, köpek gülü, frenk üzümü yaprağı),

4) çiğneme propolis. Propolis doğal bir antibiyotiktir. Hem bakterileri hem de virüsleri öldürür. Arılar kovana giren ölü fareleri ölümsüzleştirir, böylece çürüme olmaz. Herhangi bir boğaz ağrısı için propolisi çiğneyebilirsiniz.

5) El ve ayakların ısınması (sıcaklık yoksa). Sıcak suya ellerinizi ve sıcaklarınızı ellerinize kadar 3-5 dakika ısıtınız. Sonra ellerinizi eldiven giyiniz. Bacaklarda veya ayaklarda - Yün çoraplar. Etki, boğazdaki kan damarlarının refleks dilatasyonudur, kan akımı ve enfeksiyonla mücadelede bağışıklık hücrelerinin aktivasyonu.

6) Su-jok terapisi (fotoğraf aşağıda). Anjina ile su-jok tedavisi çok etkili bir tedavidir. Özellikle viral olduğunda, antibiyotikler etkisiz olduğunda. Başparmağın üst ve orta falanjları arasında orta çizginin kenarlarındaki palmar yüzeyindeki kıvrımlar üzerinde acı veren noktalar buluyoruz (bir maçla basıyoruz). Bu noktalar, cilt üzerindeki bademciklerin izdüşümüdür. Sabır oluncaya kadar bu noktalara basın. Onları pirinç veya karabuğday tohumları taşıyarak yapıştırabilir ve sürekli baskı yapabilirsiniz.

Fotoğrafta: bademciklerin insan parmağı üzerindeki projeksiyonu

7) Yüksek dozda C vitamini almak. Bir draje içinde C vitamini alıp 5 draje alırız - günde 3 defa su ile yıkarız. Büyük dozlarda askorbik vücutta bağışıklık süreçlerini uyarır, böylece enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Evde imkansız:

1) inhalasyon. Aslında, inhalasyon anjin için işe yaramaz bir tedavi yöntemidir. Bronşit veya farenjit ile - yardımcı olurlar. Ve anjina ile - hayır. Bu durumda, boğazın sarkması, inhalasyondan çok daha etkili ve daha az emek-yoğundur. Ve eğer hastada foliküler veya lacunar anjina varsa, o zaman buhar inhalasyonları genellikle kontrendikedir, böylece pürülan işlemin prevalansı yoktur.

2) sıkıştırır. Aynı. Günahtan, boyunda bir kompres uygulamayın. Aksi takdirde, boynun yumuşak dokularının ısıtılması, anjina komplikasyonlarına da yol açabilir. Boynuna bir yün atkı koyabilirsiniz ve işte bu kadar.

3) soğuk algınlığı ile tedavi edin. Bazı "şifacılar" ve "şifacılar", anjinin bir şok dozunda soğuk algınlığı ile tedavi edilmesini önerir. "Kama kama dışarı atıldı" prensibi ile. Ve iki porsiyon dondurma yemeyi önerin. Soğuk algınlığına maruz kalmanın boğaz damarlarının daralmasına neden olduğunu, bademciklerde bağışıklık hücrelerinin çalışmasının azaldığını hatırlıyorum. Ve sonuç olarak - hastalığın ilerlemesi ve olası komplikasyonların oluşması.

önleme

• Deniz kenarında dinlenin. Terapötik faktörler: tuzlu su, stres yok, sertleştirme. Etkisi: Boğazda genel ve yerel bağışıklığın artması. Tüm KBB doktorları, deniz kenarında yapılacak yıllık tatilin kronik bademcik iltihabı (yani yeni bademcik iltihabı) şiddetini yarı yarıya azalttığını bilirler.
• Ağız boşluğunda ve burunda (diş çürüğü, sinüzit, sinüzit) kronik hastalıkların tedavisi.
• Sertleştirme. Bağışıklık ve enfeksiyonlara karşı direnci arttıran bir yöntem. "Soğuk" hastalıkların sayısını 3-5 kez azaltır.

Çocuklarda angina (akut tonsillit)

1) Çocuklardaki nedenler aynıdır - bakteri veya virüsler

2) Çocuklarda anjin belirtileri - daha belirgin. Boğazdaki ağrı daha güçlüdür. Şişlik daha güçlüdür. Muhtemelen şiddetli ağrı nedeniyle yemeğin boşaltılması ve reddedilmesi. Genellikle sıcaklıkta artış.
Dikkat: çocuklarda ve diğer hastalıklarda tam olarak aynı semptomlar oluşabilir (stomatit, difteri, enfeksiyöz mononükleoz, vb.)

3) Anjina semptomları olduğu anda - hemen çocuğu KBB doktoruna götürürüz. Halk ilaçları ile deney yapmayın. Ayrıca doktora referans ile çekmeyin.

4) Belirtiler ortaya çıktığı anda tedavi derhal başlatılmalıdır. Tedavi yöntemleri yetişkinlerde olduğu gibidir: antibiyotikler, durulama, aerosoller.
Sürecin erken aşamalarında tedavi çok etkilidir ve iyileşme erişkinlerden daha hızlıdır.

Küçük bir çocuğun şikayetlerini anlamak ve doğru tanı koymak sadece bir doktor olabilir. Zaman kazanmayın, çocuğa bir KBB doktoru gösterin.

Hamilelikte

Gebelikte bir anjina varsa - hemen bir KBB-doktora. Doktor hangi antibiyotiklerin hamile olabileceğini bilir ve hangi durumda olursa olsun. Bu durumda, tedavi planı da hamileliğin trimesterine bağlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir? Tedavi şartları?
Ortalama olarak, 5-7 gün. Fakat hepsi anjin tipine ve sürecin aşamasına bağlıdır. Belki - 5 günden az ve muhtemelen daha fazla.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir anjina ve bir yetişkin olan bir çocuğu almak için hangi antibiyotik daha iyidir?

Anjina için en iyi antibiyotik göreli bir terimdir. Çoğu zaman, boğaz ağrısı için optimal bir çözüm amoksisilindir. Maksimum etkililik, güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlayan tüm özelliklerin böyle bir kombinasyonuna sahiptir ve bu nedenle, temelde uyuşturucuların büyük çoğunluğunda anjinin tedavisi için reçetelenmiş ilaçlar reçete edilmektedir.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.