Loading

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Bu patoloji zorunlu tedavi gerektirir, çünkü insan vücudundaki ilerlemesi çeşitli komplikasyonların gelişimini provoke edebilmektedir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, hastanın muayenesini yapacak ve evde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğini size söyleyecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Angina nedenleri

Gelişimin özellikleri ve enfeksiyon yolları

Enfeksiyonun insan vücuduna nüfuzu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 • yemek yoluyla
 • damlacıklar tarafından
 • enfeksiyon kaynağı ile yakın temas halinde

Öncelikle, anjin gelişmesi soğuk ve nemli mevsimde gözlenir, ancak bazı durumlarda insan vücudundaki bu gibi patolojilerin ilerlemesinin sonucu olabilir:

Birçok hasta, anjin görüntüsünün ana nedeninin, vücudun ciddi bir hipotermisi olduğu konusunda yanlış görüşe sahiptir. Aslında, bu sürüm oldukça doğru değil.

Patolojinin gelişimi, hemolitik streptokokların insan vücuduna alınmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ek olarak, anjinin nedensel ajanları şunlar olabilir:

 • stafilokoklar
 • diplokokki
 • Pnömokoklann
 • enterovirüsler

Anginanın önlenmesinde önemli bir rol, insan bağışıklığı ile oynanmaktadır, çünkü çok sayıda kronik hastalığın varlığı enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Organizmanın koruyucu işlevlerinin azaldığı bazı olumsuz faktörleri tanımlamak mümkündür:

 1. Havada, basınçta ve nemde keskin bir düşüş
 2. Hastanın vücudunda yetersiz besin ve vitamin alımı
 3. yüksek protein içeriği ile monoton gıda tüketimi
 4. lenfoid dokunun hipoplazisi
 5. genel hipotermi
 6. olumsuz yaşam koşulları

Etkili bir tedavi olmaması durumunda, anjina akut formunun kronik olana geçişi söz konusudur.

semptomataloji

Patojenik mikroorganizmanın penetrasyonundan ve ilk semptomatolojinin ortaya çıkışından, yaklaşık 12-48 saat geçmektedir.

Anjina spesifik semptomatolojisine ek olarak, diğer enflamatuar hastalıklarda gözlenen hastalığın ortak belirtileri vardır.

Anjinadaki karakteristik semptomlar:

 1. Boğazda şiddetli ağrı görünümü. Çoğu zaman hasta yutma sırasında rahatsız edici duyulardan ve yabancı bir cismin boğazında bir varlık hissinin ortaya çıkmasından şikayetçidir.
 2. Bademciklerin büyüklüğünde ve kızarıklıklarında artış. Bu patolojik süreç, enfeksiyonun patojenine girmenin bir sonucu olarak gelişir ve bazen hastanın kendisi boğazın iltihaplı bölümlerinin görünümünü fark eder.
 3. Artan acı ve lenf düğümlerinin büyümesi. Lenf düğümlerinin palpasyonu yapılırken, hasta güçlü ağrılı duyular yaşamaya başlar ve enfeksiyöz süreç ne kadar parlak olursa, ağrı o kadar büyük olur.

Angina'ya genel semptomların eşlik etmesi eşlik ediyor:

 • vücut ısısı yükselişi
 • titreme ortaya çıkması
 • şiddetli baş ağrıları
 • zayıflık

Her kişinin anjina semptomları kendilerini farklı şekillerde gösterebilir ve bu da hastalığın seyrinin şekline bağlıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - türleri ve tanımı

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 • Primer anjin, sadece lenfadenoid faringeal halkanın yenilmesinin klinik belirtileriyle birlikte akut inflamatuar bir hastalıktır.
 • Sekonder anjina, kandaki çeşitli patolojilerin yanı sıra enfeksiyöz bir yapının akut enfeksiyonları sonucu bademcikler üzerindeki patolojik sürecin gelişmesidir.
 • Spesifik anjina - hastalığın ilerlemesi, belirli bir enfeksiyon hastanın vücuduna girdiğinde ortaya çıkar.

Modern tıp, enflamatuar sürecin seyrinin doğasını ve bademciklerin yenilgisinin derinliğini dikkate alarak, aşağıdaki hastalık türlerini ayırt eder:

 • catarrhal - bademcikler sadece yüzeysel bir lezyon var
 • foliküler - hastalığa, başta tonsillerin foliküler aparatı olmak üzere, inflamatuar sürecin ilerlemesi eşlik eder.
 • lacunar - bu patoloji ile, bademler lakuna bölgesinde etkilenir ve bu pusun palatine bademciklerin serbest yüzeyine yayılmasıyla desteklenir.
 • nekrotizan anjina - daha belirgin bir genel ve lokal semptomlarla karakterize edilir. Çoğu zaman hastalık yaklaşık 10-14 gün sürer, ancak çocukluk döneminde bu süre daha uzun olabilir.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hastalık sırasında hasta diğerlerinden izole edilmelidir.

Hap-şeker ile tedavi

Anjina ile pastilleri: türleri ve açıklaması

Angina acil tedavi gerektiren enfeksiyöz bir patolojidir. Çoğu zaman, hastalığın ortadan kaldırılması evde yapılır, çünkü çoğu hasta bir uzmana yardım için acele etmez.

Bu seçim tamamen doğru değildir, çünkü sadece bir doktor doğru tanıyı yapabilir ve en etkili tedaviyi seçebilir. Bu nedenle, ilaç tedavisine başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir; bu da hastanın durumunun daha da kötüye gitmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Sıklıkla, boğaz ağrısı tedavisi genellikle özel pastil ve pastillerin yardımı ile yapılır.

Muamelenin şekerler yardımı ile gerçekleştirilmesi durumunda, emilmelerinin etkisi o kadar belirgin olmayacaktır. Bu, ağız içine yutulduğunda, hapların maddelerinin, oyuk boyunca düzgün bir şekilde yayılmaya başlaması ve iltihaplı odakta tam olarak lokalize olmamasından kaynaklanmaktadır.

Rezorpsiyon için pastiller formunda en etkili ilaçlar şunlardır:

 • Pharyngosept - bu ilaç yetişkin hastaları ve çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Farnigosept'in kullanımında herhangi bir kontraendikasyon yoktur, ancak ilacın bireysel bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük durumunda alınması tavsiye edilmez.
 • Septhotte - bu ilacın ana bileşenleri timol, levomenthol, okaliptüs ve nane yağıdır. Genellikle tedavi süreci 3-4 gün sürer ve ilaç her 2-3 saatte bir alınmalıdır. Septhotet kullanımının ana kontrendikasyonları şunlardır: 4 yaşın altındaki çocuklar, ilacın bireysel bileşenlerine aşırı duyarlılık, alerjik reaksiyon, doğuştan gelen fruktoza karşı toleranssızlık, vücutta yetersiz laktaz ve izomaltaz.
 • Strepfen pastilleri boğaz bölgesinde ağrıyı hafifletir. Böyle bir ilacın yardımı ile tedavi 12 yıldan itibaren yapılabilir ve genellikle kurs 3-4 gün sürer. Pastil alımı için ana kontrendikasyonlar şunlardır: gebelik süresi, mide ülseri, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, emzirme dönemi, rinit ve bronşiyal astım.

Her bireyin bedeni bireyseldir, bu yüzden aynı ilaç farklı bir etkiye neden olabilir. Bu nedenle bir uzman, bademcik iltihabı tipini dikkate alarak ilaçları reçete etmelidir.

Anjina ile spreyler

Boğaz ağrısı tedavisi - spreyler: tipleri ve kullanımları

Boğazın giderilmesi, vücuda tıbbi maddelerle fazla yüklenmeyecek olan bitki bazlı spreylerle gerçekleştirilebilir. Spreyler bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, bu nedenle catarrhal tonsilliti ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Ek olarak, bu ilaçlar pürülan boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Boğazda şiddetli ağrının eşlik ettiği akut bademcik iltihabında, antiseptik ve anapeptik içeren spreyler yardımıyla tedavi yapılması önerilir.

Aralarında en etkili olanları:

Aerosol Tantum Verde, iltihap odağı üzerinde güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle viral anjina tedavisinde kullanılabilir.

Angina hızlı bir şekilde tedavi nasıl video.

Mantar kökenli anjina ile tedavi, bu patolojilerin patojenlerine karşı aktivitesi olan aerosoller kullanılarak gerçekleştirilir, örneğin:

Tatsız yan etkilerin gelişmesini önlemek için bademcik iltihabı spreylerle tedavi etmek için dikkatli olunmalıdır.

Spreyleri 3 yaşın altındaki çocuklara ve larinksin alerjik ödemi gelişmesine yatkın olan hastalara püskürtmek tavsiye edilmez.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda spreylerin kullanılması tavsiye edilmez:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar
 • karaciğer ve böbrek patolojileri ile
 • obstrüktif bronşit olan insanlar
 • alerjik reaksiyon olasılığı

Spreylerin boğazı tamamen tedavi edemediğini anlamak, ancak sadece ağrı hastasını rahatlatmak önemlidir.

Nebulizer tarafından soluma

Angina ile Nebulizatör: inhalasyon için ilaç türleri

Bademcik iltihabı tedavisi hastanın vücudu üzerinde karmaşık bir etki yapar, bu nedenle ilaç tedavisine çeşitli yardımcı prosedürler eşlik eder.

Enfeksiyon bölgesinde yumuşak ve etkili bir etkiye sahip olan nebülizör yoluyla inhalasyon çok popüler hale gelmiştir.

Nebülizörün prensibi, aerosol haline dönüştürülen tıbbi parçacıkları püskürtmektir. Bu, bir nebulizerin çalışmasının mekanizmasında bir aerosole benzer olduğu anlamına gelir.

Çocuk ve yetişkinlerdeki inhalasyonları, eczanede satın alınabilecek özel bitkisel ilaçların yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Anjina tedavisi için şunları kullanabilirsiniz:

İyi bir etki, inhalasyonların mineral su ve bitkisel infüzyonların eklenmesiyle elde tutulmasıdır.

antibiyotikler

Hastanın pürülan anjina teşhisi konması durumunda, patolojinin tedavisi, tabletler veya kas içi enjeksiyonlar şeklinde antifungal ilaçların yardımı ile gerçekleştirilir.

Patolojinin ortadan kaldırılması çoğunlukla aşağıdakilerin yardımı ile gerçekleştirilir:

 • klindamisin
 • eritromisin
 • klaritromisin
 • klindamisin
 • penisilin

Bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında patolojinin gelişmesi ile tedavi, bu gibi antibakteriyel ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

Anjina tedavisinde antibakteriyel ilaçların alınması sadece yan etkilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacak olan doktorun gözetiminde yapılmalıdır.

Evde soluma

Halk tıbbı tavsiye

Genellikle inhalasyonlar bir nebülizör kullanılarak yapılır, ancak bazı maddelerin içinde kullanılmasına izin verilmez.

Evde, geleneksel ilaç tarifleri yardımıyla termal prosedürler gerçekleştirebilirsiniz:

 • Birkaç patatesin bir kabukta kaynatılması ve birkaç damla terebentin damla ile birlikte bir kaba düşmesi gerekir. Ortaya çıkan karışım, hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştıran 5 dakika boyunca nefes almalıdır.
 • İnhalasyon için, 500 ml sıcak su ile 20 ml propolis tentürü dökülmesi tavsiye edilir. Elde edilen sıvı piridin inhalasyonu için kullanılabilir.
 • İyi bir sonuç, kekik, papatya, calendula ve kekik otlarından hazırlanan infüzyon eklenmesi ile inhalasyon. Küçük bir kapta 20 gram kuru bir karışım karışımı dökülmeli ve 500 ml kaynar su dökülmelidir. Çözelti oda sıcaklığına kadar soğutulduktan sonra, inhalasyon için kullanılabilir.
 • Sarımsak başını doğrayın, 500 ml su ile dökün ve elde edilen karışımı bir kaynamaya getirin. Kaynatma işleminden sonra 5 gram soda ekleyin ve buharın üzerinden nefes alın.

Hızlı bir etki elde etmek için, evde soluma ile diğer tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi tavsiye edilir.

durulama

Durulama için reçeteler

Boğazın düzenli olarak durulanması, anjin gelişmesine neden olan bakterilerin kademeli ölümüne yol açar. Bu, tedavi sürecini büyük ölçüde hızlandırır ve hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Boğaz ile gargara ile yapılabilir:

 • borik asit
 • soda çözeltisi
 • Calendula Tentürleri
 • hlorofillipta
 • Rotokan
 • Stomatodina
 • miramistina

İyi bir sonuç, geleneksel tıbbın tariflerine göre hazırlanan çeşitli soğuma ve infüzyonlarla boğazın durulanmasıdır:

 • İki diş sarımsak ezin ve 200 ml kaynar su dökün. Ortaya çıkan karışımı bir saat boyunca ıslatın, daha sonra boğazı durulamak için kullanılabilir.
 • Küçük bir kapta, 5 ml elma sirkesi ve bir bardak ılık su ekleyin. Elde edilen karışım, günde birkaç kez anjin ile boğaz yıkamak için kullanılabilir.
 • Çayla temellendirilmiş bir durulama solüsyonu hazırlayabilirsiniz, sadece suyla biraraya getirin ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Boğazda ağrıyı hafifletmek ve yutmayı kolaylaştırmak için, taze limon suyunu 2: 3 oranında suyla birleştirmeniz önerilir.

Angina'nın enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle hastanın evde tedavisi sırasında akrabalarıyla olan iletişimleri sınırlandırılmalıdır.

Tedavinin doğru ve zamanında tayin edilmesi durumunda, 7-10 gün içinde tam bir iyileşme meydana gelir.

Anjina zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir patolojidir. Zamanında tedavi olmadığında, cerrahi müdahale gerektiren çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Evde boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir: durulama, inhalasyon, tıbbi bitkiler

Anjina'nın evde tedavisi, hastalığın tedavisinde önemli bir önlemdir. Geleneksel tıp yöntemleri aktif olarak kullanılmaktadır ve yatarak tedavi (durulama, inhalasyon). Seçilmiş olan fonları, özellikle çocukluk döneminde olduğu gibi, hamilelik ve emzirme döneminde de dahil olan doktorla koordine etmek son derece önemlidir.

Son zamanlarda, hem hastalar hem de bilim adamları ve araştırmacılar tarafından geleneksel tıbbın ilgisi artmıştır. Bu aşağıdaki faktörlerle açıklanabilir:

 • Doğal ürünlerde sıradan toplum üyelerinin sentezlenmeye karşı güvenlerinin artması.
 • Doğal hammaddelerin bulunabilirliği ve düşük maliyeti ve bunlardan elde edilen ürünler.
 • Bazı durumlarda, doğal antiseptik maddeler, henüz direnç geliştirmediklerinden (duyarsızlık) dolayı, endüstriyel antibiyotiklere göre mantar ve bakterilere karşı daha etkili olabilirler.

Ancak, halk ilaçları ciddi eksiklikler var:

 1. Düşük aktif madde konsantrasyonu;
 2. Yetersiz şekilde çalışılmış kompozisyon ve olası toksisite;
 3. Yüksek alerjik reaksiyon riski;
 4. En etkili halk ilaçları bile sentetik olarak güçlü etkilerle rekabet edemez.

Bu tür faktörler, çoğu durumda, anjina tedavisinin, sadece ilaç tedavisine ek bir önlem olarak tedavi edilmesine izin verir.

Daha fazla tedavi edilsin mi?

Halk hekimliğinde hammadde kaynakları arasında şunlar kullanılabilir:

 • Bitkilerin yeşil kısımları, kökleri ve çiçek salkımları. Bazı durumlarda, meyvelerin, tohumların, gövdenin yonca kısımları da oyuna girer.
 • Tatlım, propolis, arı sütü.
 • Ev kimyasalları.
 • Hayvansal kökenli ürünler.
 • Mineral, organik bileşikler.

Halk tedavisi için boğaz ağzı ham maddeden yapılır:

 1. Ağız alımı için tentürler, çaylar, meyve suları;
 2. Broths, inhalasyon için lapa preparatları;
 3. Durulama solüsyonları;
 4. Sıkıştırma, vb. Emdirme sıvısı

En iyi bilinen ve geleneksel ilaçların reçetelerini ve reçetelerini inceleyin.

Anjina karşı mücadele için ev ilaçları

Halk ve resmi tıp, tuz, soda gibi her sahibine tanıdık olan ürünleri yaygın olarak kullanır. Eylemleri, orofarenks ortamının boşluğundaki oluşumuna dayanır, patojenik bakterilerin varlığı için uygun değildir. Çoğu mikroorganizma için, asidik pH değeri optimaldir. Yukarıdaki ürünler, hidrojen indeksinin değerlerini artırarak ortamı süzdürür. Durulama ve ısınma için kullanılırlar.

Alkol bir ısınma maddesi olarak kullanılır. İçinde kullanılır, onları kompresle emdirir, hastanın vücudunu ovuşturur. Buna ek olarak, aynı zamanda güçlü bir antiseptik olan acı biber kullanılır. Öğütmede yaygın olarak kullanılır ve sirke gibi bir ev çaresini sıkıştırır. Ancak, kalıcı ve çok hoş olmayan kokusu, özellikle bir şehir dairesinde, en iyi ilaç değil yapar.

Evde, iyileşmeyi sağlamak için yeterince büyük sayıda prosedür gerçekleştirebilirsiniz. Angina ile, şifacılar aşağıdaki halk yöntemlerini uygulamak için tavsiye edilir:

 • Durulayın. Prosedür yaygın olarak kullanılmakta ve resmi tıbbın temsilcileri tarafından tavsiye edilmektedir. Temel amacı balgamı solunum yolundan çıkarmaktır. İlaveten, ilaç bileşikleri mukoza yüzeyinden patojenleri ortadan kaldırmaya, yumuşatıcı ve örtücü bir etki sağlamaya, doku onarımını teşvik etmeye yardımcı olabilir, yöntem tüm tedavi süresince günde birkaç kez uygulanmalıdır. Kullanılan yemek tarifleri arasında, soğuma, infüzyon, tuz çözeltisi, soda, esansiyel yağlar vb. Yer alır. Prosedürlerden 30 dakika önce ve odadan çıkmadan 1-2 saat önce prosedürün gerçekleştirilmesi gerekir. Durulama hemen hemen hiç kontrendikasyon yok, şiddetli inflamasyon formlarında (foliküler anjina) ve akciğerde (catarrhal) kullanılır.

Video: gargara ne tür yararlı? Doktor Komarovsky

 • Soluma. Geleneksel olarak, bir havlu ile kaplanmış buhar üzerinde taşınırlar. Bununla birlikte, özel bir nebulizatör cihazının kullanımı daha etkilidir. Kullanımı yanma riskini en aza indirir ve ilacın bademciğe daha fazla nüfuz etmesini sağlar. İnhalasyonlar, soğan ve sarımsak üzerinde nefes almak için gerçekleştirilebilir ve kuru şekilde yapılabilir. Prosedür yüksek sıcaklıkların etkisi ile birleştirildiğinde, hastalığın akut döneminde yapılmaz.
 • Isınma. Bunun yararı, inflamasyonun küçük belirtileriyle (örneğin, hastalığın catarrhal veya kronik formlarında) görülebilir. Ana, geleneksel Rus yolu bir hamamdır. Giriş yüksek tansiyonu olan kişiler için kontrendikedir, kardiyak aktivite ile ilgili sorunlar. En iyi seçenek, banyoyu şiddetli hipotermi veya uzun süre yağmura maruz kalmayan soğuk algınlığının önlenmesi olarak karı ziyaret etmektir. Kaldığınız süre boyunca, rahatsızlığınızı kontrol etmeniz gerekir, bu nedenle rahatsızlık ile, oraya yalnız gitmemek en iyisidir. Isınma sırasında, kan damarları genişler, iltihaplı odağa giden kan akışı artar ve metabolizma hızlanır. Bu bağışıklık sisteminin artan reaktivitesine katkıda bulunur, tüm semptomlar geçici olarak artabilir, daha sonra azalmaya devam eder. Aslında, ısıtma soğuk algınlığının "hızlandırıcısı" dır. Zirve yatakta beklemek daha iyidir. Zorunlu bir kural, motor aktivitenin ve banyoyu ziyaret ettikten sonra soğuğun etkilerinin dışlanmasıdır. Sağlıklı insanlarda bile daha iyi gözlemleyin.
 • Sürtünme. Özünde, bu yöntem öncekinin bir varyasyondur. Bunu hatırlamaya değer Titreme, pürülan anjinada kesinlikle kontrendikedir.. Yüksek sıcaklıkta ateş, bağışıklık sisteminin ek uyarımı vücuda zararlı olabilir. Bu durumda, anti-inflamatuar prosedürler ve araçlar daha uygundur. Sürtünme, bir ısınma çözeltisi (alkol, asetik) veya merhem kullanılarak hafif dairesel hareketlerle gerçekleştirilir. Çocukları ovuşturmadan önce bir doktor konsültasyonu gereklidir. Prosedür sırasında, cinsel organların ve kalbin bölgesine dokunmayın.
 • Sıkıştırır. Entegre cilt bütünlüğüne, alerjinin yokluğuna, vücudun normal sıcaklığına maruz kalmayın. Temel olarak, gazlı bez veya steril olmayan bandaj kullanın. Malzeme seçilen çözelti (tuzlu su veya alkol) ile ıslatılır, daha sonra bölgesel lenf düğümleri bölgesinde boyuna uygulanır. Sıvı sızıntısını önlemek için üzeri polietilen ile kaplıdır. Isınma etkisini arttırmak için, bir eşarp veya başka bir sıcak bezle kırılabilir. Sıkıştırma birkaç saat veya gece boyunca yerleştirilir.

Önemli! İlk kez, özellikle bir çocuk tedavi edilirken 4-6 saat ile sınırlı olmak daha iyidir.

Bu, kompresin altındaki cildin durumunu değerlendirir, gerekirse aktif maddelerin konsantrasyonunu ayarlar.

 • Bol içecek. Yeterli sıvı toksinlerin giderilmesini hızlandırır, Streptokokal anjina ile patojenler tarafından kan yoluyla atılır. Ayrıca, sıvı katkıda bulunur pus ve balgamı yıkamak ve hastanın durumunu hafifletmek için. Sıcak içecekler - çaylar, meyveli içecekler, et suları, maden suyu kullanılması tavsiye edilir. Gıda suyu, sıvı lapası kullanımını olumlu yönde etkiler. Onlar mukus üzerinde yatıştırıcı olarak hareket ederler, iyi emilirler, ki bu da hastalık sırasında da önemlidir.

Şifalı Otlar

Bu tür hammaddeler, açık satışta mevcut olan veya bağımsız olarak hasat edilen hazır ücretler şeklinde kullanılabilir. Eczanelerde, bizim bölgemiz için tipik olmayan bitkilerin uçucu yağlarını bulabilirsiniz - okaliptüs, aloe.

Bu ilaçların, alışkın olduğumuz anne-ve-üvey anneanne, ıhlamur ve adaçayı alerjiye neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu hatırlamaya değer.

Kendini toplama her zaman tercih edilir, çünkü bitkilerden ve bitkilerden uzakta otların ve ağaçların en uygun büyüme yerini kişisel olarak belirleyebilirsiniz. Bitkiler zararlı madde biriktirebilir, bu da kimyasal atıkların kaynağına yakın otların toplanmasını son derece istenmeyen hale getirir.

Halk hekimliğinde kullanılan floranın her temsilcisi, hasat için en uygun süreye sahiptir. Rusya'nın orta kesiminde ve erken ilkbaharda ve geç sonbaharda, anjin bağımsız ev tedavisi için bitkiler bulabilirsiniz.

Nisan-Mayıs'ta hammadde koleksiyonu

En yararlı erken bitkilerden biri ısırgan otudur. Nisan ayında, açık yeşil sürgünler maksimum fitoktit, vitamin ve organik asit konsantrasyonu içerir. Isırgan otu - herhangi bir bahçe veya bahçe arsa tipik bir sakini. Klorofil içeriği yüksek olan diğer tıbbi bitkilerden farklıdır. Bu pigmentin genel uyarıcı etkisi vardır. Isırganın batma özellikleri, yapraklarında silikon bulunmasıyla sağlanır, lenf düğümlerinin normal işleyişi ve vücudun bağışıklık savunması için gereklidir.

İlkbaharda, ilk çiçeklerden biri anne ve üvey anneleri açar. Biraz sonra, sütlü-yeşil yaprakları görünür. Bitkinin çiçekleri ve sürgünleri, mukusun sırrını seyreltebilen glikozitler (daha yüksek konsantrasyonda) içerir. Anne-ve üvey annelerin yavruları geleneksel olarak bir balgam söktürücü olarak kullanılır. Yapraklarına da dahil olan tanenler, bir enfeksiyöz ajanla enfekte olmuş olan, sluschivaniya sluschivaniya'nın üst katmanlarına rejenerasyonuna katkıda bulunur. Önemli! Bir aydan fazla bir süre anne ve üvey annenin et suyunu al, bitkilerde bulunan bazı alkaloidler hakkında yetersiz bilgi nedeniyle tavsiye edilmez.

Bahar tomurcukları da halk hekimliği tarafından kullanılan tıbbi odunsu bitkilerde şişer. Özellikle değerli olan iğne yapraklı - çam, köknar, karaçamdır. Çok sayıda doğal antibakteriyel madde içerirler, mukoza zarında bir zarflama etkisi vardır.

Yabanmersini yaprağı antiseptik özelliklere sahiptir. Sürgünler çiçeklenme öncesi, özellikle Haziran-haziran ayında toplanır. Bitkinin yeşil kısımlarında glikozitler, organik asitler, doğal bir antibiyotik arbutin vardır. Çaydaki kızılcık ve kızılcıkların kaynatma ısısını mükemmel bir şekilde susturur ve anjin içinde ana içecek olarak tavsiye edilebilir.

Yaz aylarında tıbbi bitkiler topluluğu

Rusya'nın merkezindeki çayır ve ağaçların büyük çoğunluğu, yazın çiçek açmakta ve meyve vermektedir. Aynı dönemi aktif bitki örtüsü, biyokütle birikimi izler. Haziran ile ağustos ayları arasında, boğaz ağrısını tedavi edebileceğiniz aşağıdaki bitki türlerinin toplanması önerilir:

 • Adaçayı. Tıbbi ve hindistan cevizi türleri kullanılır. Yaprakların kompozisyonu, balgam söktürücü ve antiseptik özelliklere sahip terpenler (pinene, cineole) içerir. Adaçayı yapraklarının glikozidleri ve flavonoidleri inflamasyon semptomlarını hafifletebilir.
 • Calendula officinalis (marigolds tıbbi). Çiçekleri toplanmadan önce toplayın. Staphylococci ve streptococci'ye karşı aktiviteye sahip, çoğunlukla uyarıcı anjina içeren organik bileşikler içerirler.
 • Papatya. Bitki yağ asitleri, kumarinleri, azulen içerir. Bu, soğumalarının ve uçucu yağlarının anti-enflamatuar, yatıştırıcı ve antiseptik özelliklerine neden olur. Papatya, alerjiye ve toksisitesine bağlı olarak erişkinlerde ve çocuklarda angina tedavisinde kullanılır..
 • Ihlamur rengi. C vitamini, tanenler, fitokitler içerir. Bu, antimikrobiyal ve genel uyarıcı özelliklerini belirler. Buna ek olarak, ıhlamur çiçekleri bulunan çayın mükemmel tat nitelikleri vardır ve susuzluğu mükemmel bir şekilde giderir.
 • Thymus (kekik sürünen). Tıbbi amaçlar için yapraklar, çiçekler ve odunsu olmayan saplar toplanır. Bitki, timol ve karvakrol gibi antiseptikler içerir. Bazı bakterilerin büyümesini yavaşlatırlar ve düşük toksisiteye sahiptirler. Bu onların da ilaçların bir parçası olarak kullanılmalarını sağlar. Karvakrol çalışması, bademcik iltihabına neden olabilen Staphylococcus aureus'a karşı yüksek aktivitesini göstermiştir. Yukarıdaki maddelerin içerikleriyle bitkilerin çeşitli ekstrelerinde yapılan son çalışmalar, birbirinin eylemlerini karşılıklı olarak tamamlayabilir ve geliştirebilir. Doktora tezinde (2013) Alikina E.S. yazar: "EM için (uçucu yağlar) kekik... timol ve karvakrolün sinerjik etkisinin varlığını ortaya çıkardı. Bu, kekik et suyunu, anjinin önlenmesi ve tedavisi için etkili bir araç haline getirir. Bununla birlikte, timol ve türevlerinin toksisitesi konusunun henüz tam olarak çözülmediğine dikkat çekilmelidir.
 • Karahindiba officinalis. Bitkinin suyu balgam söktürücü olarak kullanılır. Et suyu içte kullanılabilir veya durulama için kullanılabilir. Püy oluşumunun eşlik ettiği boğaz ağrısı formlarını mükemmel bir şekilde iyileştirir.

Sonbaharda hasat için bitkiler

Bu dönemde, değerli tıbbi özelliklere sahip meyveler genellikle toplanır. Bunu yapmak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Kalina. Berry toplama tesisleri Ekim-Kasım aylarında ilk dondan sonra gerçekleştirilir. En değerli onların suyu. Bunu elde etmek için, meyveler kaynamış su ile kaynatılmış şekerle kaplıdır. Meyvelerin hazırlanması için, gelecekteki kullanım için kartopu kurutulur veya dondurulur. Çileklerin suyu çok sayıda vitamin içerir (C, B, A ve K grupları) ve eser elementler (fosfor, demir, manganez, çinko). Vücut üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Organik asitler enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Kalina'nın tohumları özellikle yararlıdır, ancak tadı arzu edilen kadar bırakır. 2005 yılında Kimya Bilimleri Adayı tarafından yürütülen araştırma Karimova AM gösterdi ki "mKalina'nın aspen tohumu, anti-inflamatuar etkiye sahiptir, onarıcı rejenerasyonu uyarır... ve aynı zamanda zengin bir çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır (PUFA).".
 2. Kuşburnu. Meyvelerinde C vitamini büyük miktarda, Rus Tıp Akademisi'nin verilerine göre insanların% 90'ında bir eksiklik var. Sezon dışı boşluğunu doldurmak özellikle önemlidir. Vücutta, bir antioksidan rolünün yanı sıra, bağışıklık tepkisinden sorumlu antikor üretme indükleyicisini de oynar. Yabani gül meyveleri toplamak Eylül-Ekim aylarında daha iyidir. İlk dondan sonra, içerisindeki besin konsantrasyonu azalır. Koleksiyonun kesin tarihleri ​​türlere bağlıdır, meyvenin rengi ve durumuna göre gitmeniz gerekir. Genellikle karartmanın ardından hemen koparılırlar.
 3. Hawthorn. Bitkinin meyveleri geleneksel olarak kardiyovasküler aktivite ihlalleri için kullanılır, ancak içerdiği glikozitler ve flavonoidler anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Pektin maddeleri, tahriş olmuş mukoza boğazında yatıştırıcı bir etki gösterir. Hawthorn, birçok kentsel bahçelerde ve sokaklarda yetişir, ancak erken sonbaharda kırsal alanlarda hala daha iyi. Meyveler şekerle silinir, üzerlerine reçeller pişirilir ve bir kaynatma hazırlanır. Montajdan hemen sonra en uygun şekilde bunları ham formda kullanın. Çilekleri kurutmak ve 8 yıla kadar hasat etmek mümkündür.

Arı Ürünleri

Arıların aktivitesi sonucunda elde edilen tüm bileşikler, öncelikle, antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu, 2000'li yılların başlarında ülkemizde ve yurtdışında yapılan birçok çalışmada not edildi. Bu, biyolojik olarak aktif maddeler oldukları ve enfeksiyöz ajanlara olan direnci de dahil olmak üzere vücudun genel canlılığını uyardığı anlamına gelir. Propolis ve polen en büyük antioksidan aktiviteye sahiptir.

Arı ürünlerinin önemli eksikliklerinden biri de alerjendir. Bu nedenle 2 yaşın altındaki çocuklarda angina tedavisinde kullanılamazlar.

En hipoalerjenik ürün perg'dir. Antiseptik özelliklere sahip vitaminler, doymamış yağ asitleri ve fenolik bileşikleri içerir. Kataral hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için, 1-2 gram kaşığı Perga'nın dil altında çözülmesi tavsiye edilir.

Balın güçlü bir antimikrobiyal etkisi vardır. Antibakteriyel aktivitesinin spektrumunun detaylı çalışması (Ph.D. Grinevich Nadezhda Alexandrovna, 2007) gösterildi "Doğal bal arılarının patojenler üzerindeki baskıcı etkileri: Staphylococcus aureus ve Escherichia coli ". Ayrıca çok sayıda organik asit ve serbest amino asit içerir (özellikle prolin). Metabolizmayı geliştirir, mukozal onarımı destekler, antioksidanların rolünü oynarlar. Bal tek başına veya ısınma amacıyla sütle tüketilir. Durulama için de kullanılır.

Kraliyet jöle Viral orijinli vakalarda özellikle değerli olan bir immünomodülatör olarak kullanılır. Aynı zamanda, soğuk algınlığının sık görülen bir etkeni olan kokci üzerinde bakteriyostatik olarak etki eder. Önemli! Royal jelly akut inflamasyon döneminde kontrendikedir. Durulama, bal ile karıştırma, yutma için kullanılır. Günümüzde ve gün ortasındaki arı sivrisini kullanmak, sinir sistemi ve olası zorluklarla ilgili olarak sürekli olarak hareket eder.
uykuya dalmak

mumya

Çeşitli grupların ve metal oksitlerin vitaminleri dahil, organik ve mineral bileşiklerin bir karışımı olan bitkisel ve hayvansal kökenli bir ürün. Vücut üzerindeki etkisi restoratif ve yara iyileşmesidir. İlaç bulaşıcı hastalıklardan iyileşme sırasında kullanılması önerilir. Anjina sırasında kullanılmasına izin verilir. Analjezik olarak davranır, iyileşmeyi hızlandırır, mukozal onarımı, zehirlenmeyi azaltır.

İlaç tablet şeklinde satılmaktadır. Önerilen doz, yemeklerden önce günde iki kez alınan 1-2 hapdır. Bunu yapmak için ılık suda çözülürler. 25 güne kadar sürebilen ilaç kursları alın, sonra genellikle en az 10 gün ara verin.

Hamilelik sırasında ve yüksek tansiyonda anneye götürülmesi tavsiye edilmez..

Tedavi süresince alkolden vazgeçmelisiniz.

Hayvansal kökenli yağlar

Hayvansal yağlarla tedavi yöntemi uzun zamandır bilinmekte, ancak şu anda büyük popülariteye sahip değildir. Kendi adı - lipidoterapi var. Çeşitli kökenlerin anjin yağlarının tedavisinde uygulanır, ancak en etkili olanı, ayı ve porsuktur. Taşlama için ağızdan alınırlar. Ürünü süt, reçel, çaya eklemek tavsiye edilir.

Ayı yağ amino asitler, glikozitler, peptitler, B vitaminleri içerir, anti-inflamatuar ve bakterisit özelliklerini belirler. Bileşiminde bulunan yağlar, tahriş olmuş boğazı yumuşatır, ağrı semptomunu ve yanma hissini giderir.

Porsuk şişman Vücudun bağışıklık sistemini harekete geçiren ve enfeksiyonun baskılanmasında yardımcı olan A ve E vitaminlerini içerir.Yataklarına dahil olan linoleik asit de iltihap belirtilerini ortadan kaldırır - şişlik, kızarıklık, şişmiş lenf düğümleri. Önemli! Hayvansal yağlar sindirim ürünleri için ağırdır, saf halde tüketilmemelidir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu olan kişiler için kontrendikedirler.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız. Ayrıca, anjina tedavisinde kullanılan ilaç ve ilaçların daha ayrıntılı bir incelemesini okumanızı öneririz ve çocuk doktoru danışmanımızın ayrı bir makalesi çocuk hastalığına ayrılmıştır.

Angina nedir?

lenfoid dokudan, iki boru, iki palatine, dil ve yutak bademcikler kümeleri ile çevrili giriş boğaz - patojenlere karşı ilk kalesi. Fakat kendileri, enfeksiyöz iltihapların bir sıcak yatağı olabilirler. o şehirde sonbahar ve bahar hastalık gelişimi için koşulları yaratır - soğuk algınlığı, hipovitaminozu, çok kuru tozlu ve kirli havada uzun kalmak Genellikle bu olmuyor. Bu angina ya da daha fazla bilimsel isim "akut tonsillit" dir.

Neye benziyor?

Çoğu zaman bademcikler - palatine bademcikler etkilenir. Sınavdan sonra:

 • büyüklükte ve parlak hiperemik (catarrhal angina) büyümüş,
 • Mukus nodülleri (foliküler anjina) boyunca küçük, sarı-beyaz, yarı saydam görünürler,
 • lakuna içinde yer alan veya tüm yüzeyi (lacunar angina) kapsayabilen sarımsı film tabakası oluşur.

Angina'nın exciters

Angina ikincil olabilir (kızıl ateş, kızamık, enfeksiyöz mononükleoz, difteri veya sifiliz, yanı sıra kan hastalıkları ile: lösemi, agranülositoz) ve birincil.

Primer anjinaya neden olan etkenler genellikle virüsdür, vakaların bir kısmı bakteriyel ajanlarla oluşur, bunların% 80'i hemolitik streptokoklardır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut bademcik iltihabı genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçmesine rağmen, bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkili olan olgular servikal lenfadenit ve paratonzil apsesi ile komplike olabilir.

Ancak, ve yukarıda bahsedilen erken komplikasyonların yanı sıra gelip zaten iyileşme 2-3 hafta sonra gelişen, uzun vadeli yol açabilir en tatsız hemolitik streptokok - romatizmal ateş ve glomerülonefrit.

Antibiyotiklerin seyri lenfadenit ve romatizma riskini azaltır, o, alas, glomerulonefrit profilaktik değildir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Komplikasyonları önlemenin en iyi yolu anjina ile hasta olmamaktır. Vitaminleri ısıtın, sertleşsin, hava şartlarına göre giydirin, dişleri tedavi edin ve nazal septumun eğriliğini yapın, saç kremi altında oturmayın ve ısıyı dondurmayın. Özellikle soğuk mevsiminde, deniz tuzu çözeltisi, marigold veya papatyaların kaynatılması ile akşamları gargara yapmak iyidir. Hasta olan bir kişi, insanlığa olan sevgisini göstermeli ve evde oturmalıdır. Angina bulaşıcıdır!

Ne zaman tonsillit antibiyotiklerle tedavi edilir?

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüsler için çalışmıyor. Ve eğer yaklaşık 20 yıl önce, terapistler komplikasyonları önlemek için akut bademcik iltihabında her zaman penisilini atama girişiminde bulundular, daha sonra modern tıp daha ihtiyatlı davranır.

Dış belirtilerle, viral ve bakteriyel anjina arasında ayrım yapmak pratik olarak imkansızdır. Viral bir enfeksiyon durumunda, yaygın soğuk algınlığı ve konjunktivit daha yaygındır, difteri içindeki baskınlar grimsi ve kötü şekilde uzaklaştırılır, bademciklerin sınırlarının ötesine geçer. Bununla birlikte, enfeksiyon etkenini güvenilir bir şekilde kurmak için, boğazdan bulaşma üzerine bakteriyolojik bir çalışma yürütmek gerekir.

Beslenme ortamına yayma ekimi, tanı standardında ve bir tankı olan herhangi bir klinikte yer almaktadır. prensip olarak laboratuvar bunu yapmalıdır. Sorun, sonucun en az 24 saat ve daha sık 3-5 gün beklemesidir.

Bu nedenle, bu özel hastanın streptokok enfeksiyonu olup olmadığının değerlendirilmesi için kriterler.

 • Vücut ısısı 38 ° C'nin üzerinde ise (+) 1 puan.
 • Öksürük yok (+) 1 puan.
 • Servikal lenf düğümleri büyür ve ağrılıdır (+) 1 puan.
 • Bademcikler genişlemiş, parlak hiperemiktir ya da üzerlerinde baskınlar vardır (+) 1 puan.
 • Yaş 15 yıldan azdır (+) 1 puan.
 • 45 yaş üstü (-) 1 puan.

Eğer 4 ve daha fazla 5 puan alırsanız, antibiyotik hemen alınmalıdır, 2-3 ise - ekim sonuçlarını beklemeniz gerekir.

tercih edilen ilaçlar - halen penisilin türevleri ve bunların intoleransı de (Amoksisilin, Amoksiklav) - makrolidler (klaritromisin Sumamed) ya da sefalosporin (sefuroksim). hemolitik streptokok 10 gün antibiyotik ihtiyacı almaya devam - - patojen ispat edilirse sadece bu seçenek mikropları ortadan kaldırmak ve relaps ve komplikasyonlar kendinizi korumak olacaktır. Ve bu, doğru seçilmiş bir ürünle, bir veya iki gün içinde önemli bir iyileşme gerçekleşmesine rağmen.

Angina için başka ne tedavi edilir?

Angina'nın evde tedavisi için bazı öneriler:

 1. Bu teşhis ile hastaneye gönderilmez, ancak iş yerinde hastanın yapacak bir şeyleri de yoktur. Rejimin evde ve en iyisi de olmalı.
 2. Bol içecek. Mors, kompostolar, meyve suları, limonlu çay - hepsi fayda sağlayacaktır. Yemekler sıcak değil, soğuk ve yaşanmaz.
 3. Ağzı çalkalayın - mümkünse sık sık, her 1-2 saatte bir. Durulama için, tuz ve soda çözeltileri uygundur; otlar infüzyon: civanperçemi, papatya, okaliptüs, adaçayı, calendula veya hazır eczane tentürleri - Chlorophyllipt, Rotokan, Salvin; antiseptik çözeltileri: Furacilin, Gramisidin, Klorheksidin.
 4. Strepsils veya Septolete (günde 8 tabletler için) veya Faringosept Sebidin (1 tablet 4 kez), ya da Terflu Falimint (günde 10 tablet): Antiseptik ve analjezik ile şeker kullanmak mümkündür.
 5. Antipiretikler - 38.5 ° C ve üzeri sıcaklıklarda.

Kural olarak, erken komplikasyonlar önlenmiş ise, bir hafta sonra anjina geçer. Ama bunu henüz unutamazsın. İki hafta sonra ve iyileşmeden bir ay sonra, kan ve idrar testleri yapmalısınız. Her şey yolunda - harika. Kan idrarda yüksek ESR veya eritrositleri ve proteini koruyorsa, terapistin ziyareti çok istenir.

Hangi doktora başvurulur?

Boğaz ağrınız varsa, bir terapiste danışın. Kronik formda hastalığın geçişinde (kronik bademcik iltihabı) KBB doktorunda tedavi edilmesi gerekir. Aynı uzman için bir anjina, örneğin, paratonzilljarnogo bir apse lokal komplikasyonların gelişiminde ele alınması gereklidir.
Video makale sürümü:

Evde boğaz ağrısı etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir: tarifler, önlemler ve öneriler

Bağışıklık en çok zayıfladığında, özellikle kış veya sonbaharda, kataral hastalıklar yaygın bir şeydir. Ancak sıcaklığın artması, boğazda şiddetli ağrıların ortaya çıkmasıyla birlikte, standart sıcak çayı ahududu ve yatak istirahatı ile idare etmek imkansızdır.

Angina veya akut bademcik iltihabı, iltihap sürecinin daha da gelişmesine neden olan bademcikleri etkileyen bir virüsün neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanır. Anjin tedavisi, hastanın durumu tatmin edici ise, evde yapılabilir. Boğaz ağrısı olan çocukların tedavisi, komplikasyon riski çok büyük olduğundan tedavi çocuk doktoru ile görüşülmelidir.

Hastalığın etiyolojisi

Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çeşitli patojenler, virüsler ve mantarlar tarafından kışkırtır. Çoğu zaman, hastalık mikroorganizmaların streptokoklarının mukoza boğazındaki görünümden kaynaklanır. Kişiyi doğal bir şekilde - ev eşyaları aracılığıyla ve hasta bir kişiyle iletişime geçerek - girerler.

Angina nasıl tanımlanır

Nedenleri ve provoke faktörleri

Angina, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, çoğu zaman hastalık bir enfeksiyonu kışkırtır. Ancak çevrenin olumsuz etkisi de mümkündür, bu da patojenik bakterilerin çoğalması için elverişli koşulların geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Yani, anjinaya neden olan ana sebepler, şuna benziyor:

 • enfeksiyon;
 • hipotermi;
 • nazofarenks hastalıkları;
 • adenoidlerin varlığı;
 • nemlilik varlığı;
 • dengesiz ve yetersiz beslenme;
 • yetersiz güneş ışığı miktarı;
 • burun boşluğunda ve ağızda enflamatuar süreçler;
 • yorgunluk;
 • aşırı tozlu hava;
 • alkol kötüye kullanımı (tahriş edici, ancak önemli bir faktör değildir);
 • bazı kan hastalıkları (lösemi);
 • difteri;
 • Frengi.

Belirtiler ve belirtiler

Anjina belirtileri diğer bulaşıcı hastalıklardan açıkça ayırt edilebilir. Kendisini keskin ve agresif bir biçimde ortaya koyar. Birkaç gün boyunca ağrı yoğunluğunu azaltmaz.

Angina, bu gibi belirtilerle ayırt edilebilir:

 • şiddetli boğaz ağrısı, yeme sürecini bozar ve yutmayı imkansız kılar;
 • 38-39 ° C'ye yükselen yüksek vücut ısısı;
 • halsizlik;
 • zayıflığı;
 • kas ve eklemlerde ağrı;
 • boğazda şiddetli kızarma;
 • artan lenf düğümleri;
 • bademcikler üzerinde beyaz irin görünümü.

Bazı durumlarda, insanlar boğaz ağrılarını soğuk algınlığı ile karıştırırlar. Tedavi için sıcak içecek, boğazdan tatlılar ve biraz durulama yardımı kullanılır. Ancak, bu fonlar hastalığı ortadan kaldırmak için her zaman yeterli olmayabilir. Angina tedavisinde ana amaç, negatif ve ağrılı bir semptomatolojiye neden olan bakterilerin gelişimini bastırmaktır.

Angina'yı nasıl tanıyalım, videomuza bakın:

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjin tedavisi sadece hastalık çok fazla aşağı inmiyorsa evde yapılabilir ve bunu bildiğini ve nasıl tedavi edildiğini bildiğinizi fark edersiniz. Ne tür anjinle karşı karşıya olduğunuzu bilmek de önemlidir. Bu, tedavi sürecinin uzunluğuna ve karmaşıklığına bağlıdır.

Birkaç tane var:

Her anjin tipi kendi tedavi rejimine sahiptir. Boğazda aşırı ağrılar ve uzamış ateşin devam etmesi durumunda, doktora başvurmak daha iyidir.

Angina nadiren bir hastanede tedavi edilir. Çoğu zaman, doktor bir dizi ilacı reçete eder ve tedavinin ilk günlerinde ciddi semptomlardan kurtulmanızı sağlayacak bir dizi prosedür önerir.

Anjina'nın evde tedavi edilmesi aşağıdakileri önerir:

 • yatak istirahati;
 • bol sıcak içecek;
 • tam beslenme (yiyecekler soğuk olmamalı, sıcak olmamalıdır, bölümler ılımlı olmalıdır);
 • gargara (ilaç ve halk ilaçları kullanabilirsiniz);
 • analjezik etki ile lolipop kullanımı;
 • 38 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda antipiretiklerin kullanımı;

İlaç tedavisi

Anjina için ilaçlar sadece tedavi edici terapist tarafından reçete edilebilir. Bunun istisnası, boğaz ağrısı ve durulama için tentürler için bazı lolipoplardır. İlaçların listesi hastalığın türüne, seyrinin şiddetine ve hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlıdır. Standart versiyonda, hastalık ile, aşağıdaki yöntemler belirtilir:

Antibiyotikler, sadece angina streptococci'den kaynaklanıyorsa reçete edilir. Virüsler tarafından tetiklenen ve öksürük, burun akıntısı ve ses kısıklığı eşlik eden hastalık benzer tedavi gerektirmez.

Halk yöntemleri

Halk ilaçları anjinada çok etkilidir. Ana şey, bunları doğru bir şekilde kullanmayı öğrenmek. Yani, anjina tedavisinde yatak istirahati gözlenmelidir. Mümkünse, odayı havalandırın, ancak sadece dışarısı soğuk hava değilse.

Angina tedavisi için halk tarifleri, vitaminler ve hastalığa karşı savaşmaya yardımcı olan ek yardımcılar depoları gibidir. En yaygın olarak kullanılan ve etkili sonuçlar şunlardır:

 • limonlu çay, meyve içecekleri, meyve suları - vücudu vitaminlerle doldurun ve sıcaklıkta dehidrasyonu önleyin;
 • bal - anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir;
 • propolis - antibakteriyel ve anestezik etkiye sahiptir;
 • pancar - hasta boğazını yatıştırır ve patojenleri öldürür;
 • sodalı tuz - bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bademciklerin birikmiş iltihaptan temizlenmesini sağlar.

Halk ilaçları, olası alerjik reaksiyonların ve hoşgörüsüzlüğün oluşması dikkate alınarak dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Evde anjina nasıl ve ne tedavi edilir?

Fizyoterapi (sıkıştırır, inhalasyon, ısınma vb.)

İnhalasyon ve angina ile ısınma sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Bu prosedürlere dahil olmak gerekli değildir, çünkü bunlar sadece belirli türdeki anjin için uygundur. Bu prosedürleri temel tedavi ile kombine etmek en iyisidir.

Komprese gelince, anjina tedavisinde son derece etkilidirler. Enflamasyonun gelişmesini durdururlar, harika bir ısınma ve analjezik etkiye sahiptirler. Sık kullanılan kompres türleri şunlardır:

Evde boğaz ağrısı ne kadar çabuk iyileşir:

Tedavi özellikleri

Bir hastanede boğaz ağrısını tedavi etmek çok fazla ihmal edildiğinde veya bademciklerin püy ve pürülan tıkaçlar ortaya çıkması durumunda gereklidir. Bu gibi durumlarda, boğazda bakteriler tarafından ciddi bir kirlenme riski vardır.

Tehlikeli işaretler

Ambulans, hastanın kendi başına doktora ulaşamadığı durumlarda gereklidir. Tehlikeli semptomlar:

 • indirilemeyen 39 ° C'nin üzerinde yüksek sıcaklık;
 • baş dönerken boyun ödemi ve şiddetli ağrı;
 • nefes alma zorluğu;
 • yutma güçlüğü.

Ayrıca, küçük bir çocukta anjin şüphesi varsa, ambulansa ihtiyaç vardır.

Hasta bakımı için öneriler

Hasta yatak istirahati sağlamalı ve odanın etrafında hareket ettiğinden ve bakteri yaymadığından emin olmalıdır. Enfeksiyon ile enfeksiyon hasta ile yakın temas ve bir çanak ve ev eşyalarının kullanımına yol açabilir.

Bir damadın yakalanmaması için, her üç saatte bir değiştirilmesi gereken bir gazlı bez giydirmeye değecektir.

Hasta için rahat koşullar aşağıdaki yönleri içerir:

 • tam teşekküllü bir diyet;
 • bol sıcak içecek;
 • Hasta prosedürlerine uygunluğun kontrolü.

görünüm

İyileşme prognozu doğrudan hastanın tedavisinin ne kadar yetkili olduğuna bağlıdır. Hastanın zamanında doktora başvurması ve randevuyu takiben sıkı bir şekilde takip edilmesi durumunda, vakaların% 100'ünde iyileşme sağlanır.

Boğaz ağrısını nasıl hızlı bir şekilde tedavi edebilirim? Halk yöntemleri ve modern ilaçların kombinasyonu

Yutulduğunda boğaz ağrısı veya ağrı hissederken, bir kişi aniina ile başa çıkabileceğini fark eder - bakteriler, mantarlar veya virüslerin neden olduğu akut bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın başka bir adı var - akut tonsillit. O bademcikler (bezler) ve yakın dokuların yanı sıra sıcaklık, bir zayıflık hali, perigerminal uzayda lenf düğümlerinin iltihabı ile karakterizedir.

Vücudun içine nüfuz eden patojenlere bağlı olarak birçok çeşidi vardır, bu yüzden bir tavsiyelerin listesi ile "boğaz ağrısını tedavi etmek için ne kadar çabuk" sorusunu cevaplamak imkansızdır. Virüs nedeniyle ortaya çıkan hastalık, bazı ilaçlarla ve başkaları tarafından bakteriyel formlarla tedavi edilir. Birincisi daha hafif bir seyir ile karakterize edilir, ikincisi sık sık komplikasyonlar ya da sürekli nüksleri olan bir kişiyi ödüllendirir, yani bademcik iltihabı kronikleşir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı viral formlarının hızlı tedavisi

Adenovirüs, herpes, parainfluenza ve benzeri gibi çeşitli virüsler tarafından kışkırtılan tonsillit, viral olarak adlandırılır. Olguların% 30-35'inde görülür ve hastalıkla temas yoluyla bulaşır. Yetişkinleri ve çocukları 1,5-2 yaşından itibaren etkiler.

Sağlıklı bir kişinin vücuduna girmek, patojen mikroorganizma bademciklere yerleşir ve aktif olarak çoğalmaya başlar. Enfekte 1-2 gün içinde ilk belirtileri hissetmeye başlar. Ana semptomatoloji aşağıdaki duyguları içerir:

 • termometre işaretlerinin 40 ° 'ye kadar ulaştığı bir ısının ardından, chill'in görüntüsü;
 • ağrı ve boğaz ağrısı;
 • bezlerin ve yerleşmiş dokuların bir miktarının kızarması;
 • Bazı durumlarda, bademcikler üzerinde beyaz-sarı bir plak veya kabarcıklar vardır (tüm ağız boşluğunu kaplayabilirler);
 • halsizlik, halsizlik ve baş ağrısı;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri;
 • İlk günlerde rinit, öksürük ve bazen konjonktivit başlar;
 • Genellikle karın ve hatta ishal ağrıları vardır.

Bu arada, bademcik iltihabı viral formu genellikle ARI semptomlarının bir veya iki gün içinde ortaya çıkmadığı gerçeği ile ayırt edilir.

Bu durumda, virüslerin genellikle vücutta yol açtığı ve yararlı bir mikroflora yaratabildiği komplikasyonları ve bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanmasını önlemek için anjinin hızlı tedavisine başlamak gerekir.

Erişkinlerde viral boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Bir yetişkin öncelikle yatak istirahatine girmeli ve tüm işleri ertelemelidir. Sakin ol ve uykular hastalıkla mücadele için bağışıklığa yardımcı olacak. Çok fazla bir içeceğe ihtiyacınız olacak, ama ateşli değil, ancak, sıcaklığın yüksek sıcaklıkları ağrı hislerini yoğunlaştıracak ve iltihaplı bademciklere daha fazla zarar verecektir. Bacaklarınızı sararmaya veya sarılmaya değmez, aksi takdirde termometre yanlış ölçümler gösterecektir. Ayrıca, 38,5 ° 'ye ulaşmazsa sıcaklığı düşüremezsiniz, çünkü virüslerin öldüğü işaretlerde bulunur.

Boğazın hızlı tedavisi, semptomları ortadan kaldırmaya ve hastanın durumunu hafifletmeye yönelik ilaçları içerir.

 • Sıcaklık, ilk ilacın aynı zamanda anestezi aldığı tabletlerde, ANALGIN ve PARACETAMOL ile iyi bir şekilde azaltılmaktadır. Nurofen, Efferalgan, Teraflu, Koldact ve diğerleri gibi antipiretikler alabilirsiniz.
 • Sprey tipi Ingalipt, Geksoral, Stopangin veya pastiller başa çıkmasına yardımcı olmak boğazında ağrı ile / SEPTOLETE, Faringosept, GRAMMIDIN ve diğerlerini yazın pastilleri. Bu ilaçlar (talimatları okumak veya doktorunuza kontrol uygulamadan önce) Günde 3-4 defa alınır.
 • Çabucak sertleşen boğaz ağrısı, antiseptiklerle durulama ile yapılabilir - bir FURACILLIN veya HYDROGEN PEROXIDE solüsyonu. Tercihen her gece sadece bir gece uykusu için kesintilerle durulayın.
 • Soğuk algınlığından vazokonstrüktör rahatlar. Bunlar NAFTIZIN, SNPUP, GALAZOLINE ve diğerleri gibi burun veya sprey içinde olabilir.
 • Şiddetli ödemi kaldırmak veya bir kişiyi muhtemel alerjik reaksiyonlardan kullanılmış ilaçlara karşı korumak için, antihistaminikler, örneğin ZIRTEC veya CLARITIN tabletleri kullanmalısınız.

Ne yazık ki, hastalık bazen sürpriz ile alınır ve gerekli ilaçlar yok, o zaman geleneksel tıbbın bazı tavsiyelerini kullanabilirsiniz. Bir eczanede bir kampanya olmadan boğaz ağrısı ne kadar çabuk kurtulmak için?

 • Isı,% 6 sirke veya votkadan oluşan serin bir karışımı 1: 1 oranında su ile sildikten sonra hızla geri döner. Tüm vücut bir süngerle tedavi edilir ve sonra kolay bir tabaka ile örtünmelidir. Sadece 20 dakika - ve sıcaklık düştü.
 • Boğazdaki nahoş hisseler, günde 4-5 kez bir çay kaşığı üzerine alınan deniz topalak yağıyla giderilir. Kaynamış sütten sıcak bir içecek, bir tatlı kaşığı bal ve bir tavuk yumurtasının bir yumurta sarısı yapabilirsiniz. Yatmadan önce içiyor.
 • Güzel doğal antiseptikler papatya, adaçayı, muz, kalenduladır. Aynı otlar ile bu bitkilerin bir kaynatma ile gargara yapabilirsiniz - bir saatte bir kez.
 • Boğazda güçlü bir şişme varsa, o zaman aynı okaliptüs veya ardıç yağı ile buhar inhalasyon yapabilirsiniz. Ancak bu yüksek sıcaklıkta yasaktır. İlk olarak, ısı kaybedilir ve daha sonra yararlı dumanları solumak için prosedürler gerçekleştirilir.

Ama hızlıca viral boğaz ağrısını tedavi edin, sadece semptomlarla savaşın, işe yaramaz. Burada interferon içeren herhangi bir antiviral ilaç almak gereklidir. Mum, tablet veya şurup şeklinde olabilir. Çoğu zaman doktor VIFERON, VALTREX'i atar. Herpetik bademcik iltihabı ise, ACYCLOVIR veya ZOVIRAX gibi antiviral ilaçlar alınır.

Birçok hasta, çalışma görevleri için endişe duymakla birlikte, bir hasta için boğaz ağrısını bir hastalık izni olmadan bir gün boyunca tedavi edip edemeyeceğiyle ilgilenmektedir. Bu olası değildir, çünkü virüslerle birlikte vücut ortalama 5-7 gün mücadele eder. Tam iyileşme en az 7-10 gün içinde gerçekleşir. Tabii ki, yoğun ev terapisi ile semptomlar zayıflayacak hatta yok olacaktır, ancak bu kişinin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Birincisi, başkalarına bulaşıcıdır ve ikincisi - zayıftır ve komplikasyonlar kazanabilir.

Akut viral bademcik iltihabının tedavisinde yukarıdaki ilaç ve halk yöntemlerini birleştirmek, hastanede geçirilen süreyi önemli ölçüde azaltır. Esas olan, sağlığınızı geliştirirken ilacı almamaktır.

Bir çocukta hızlı bir şekilde viral bademcik iltihabı tedavi edebilirsiniz

uyuşturucu veya yetişkin dozajı birçok bileşenleri küçük bir çocuk için onarılamaz zarar ve bu tür spreyleri ya da tabletler gibi ilaçların bu tür formları neden olabilir Çocuk Boğulma yol açan larenks kaslarının refleks spazmı, neden olacaktır, tüm ürünlerin veya halk ilaçları, viral tonsillit tedavisinde, izin verilir.

Öyleyse annesini evde bir çocukta ne kadar çabuk tedavi edeceksin? İlk olarak, tüm ilaçlar sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Kız arkadaşları, büyükanneler ve komşulardan hiçbir tavsiye dinlemeye değmez. Sadece bebeğin ağız boşluğunun incelenmesi temelinde, doktor viral bademcik iltihabı ve tedavisinin yöntemlerini belirler. Genellikle bir çocuk doktoru, hastalığın semptomlarını ortadan kaldıran antiviral süpozituvarları ve ilaçları reçete eder. Onlar nedir?

 • Böyle Nurofen, Panadol, KALPOL, IBUFEN ve mumlar TSEFEKON, VIBURKOL ve diğerleri gibi çocuk şurupları, sıcaklığını düşürmek için. Etkileri 15-20 dakika içinde fark edilir. tatlı bileşenler ilk alerji gibi uzun şurup etkisi ancak doktorlar, ısının alternatif demektir öneriyoruz.
 • Boğaz ağrısı, çocuk rezorpsiyon Tantum Verde tipi, LIZOBAKT, Karmolis sulamak veya boğaz spreyleri için şeker verilir. Çocuk çok küçük ve bir pastil yiyemez ve sprey öğürme refleksi dan görünürse, sprey çay kaşığı başına aynı veya Miramistin Geksoral olmak ve dikkatli bebek ilacı Koyabilirsin. Aşırı durumlarda, bir şırıngada yazılmıştır.
 • Gargara kaç çocuk olduğunu bilmiyor, bu yüzden en azından aynı broth papatya ya da adaçayı çay verebilir. Bu arada, bebeğin alerjik reaksiyonları yoksa, solunum yolları ve burun pasajları için mükemmel bir antiseptik, örneğin SOPELKA gibi uçucu yağ içeren giysiler için çıkartma olacaktır. Ayrıca solunum güçlüğünü de önlerler.
 • Bebeklerde Emzik vodichkoj deniz veya tuzlu sulamak ve konvansiyonel aspiratör temizler ve büyük çocuklar vazokonstriktör damla, ama aktif madde daha düşük bir konsantrasyon ile başvuruda bulundu. % 0,05 - Örneğin, yetişkin Tizin içinde 0.1%, ve çocuklarda bir.
 • Antiviral ilaçları dışlamak mümkün değildir. Çocuklar genellikle mum şeklinde, örneğin VIFERON, KIPPHERON veya GRIPPHERON gibi damlalar şeklinde reçete edilir. Daha büyük çocuklara tabletler şeklinde bu ilaçlar verilir - ANAFERON, AUBLUBIN, OCILLOCOCCINUM (granüller halinde).

Erişkinlerde ve çocuklarda bakteriyel anjina tedavisi

bakteriyel tonsilit genellikle stafilokoklar, streptokoklar gibi mikroorganizmalar tarafından tahrik ve bazen (başka bir hastalığın arka planı ortaya ikincil formu) gonokok ya da difteri Bacillus. Böyle bir boğaz ağrısını bir veya iki gün tedavi etmek mümkün mü? Bakteriyel anjina durumunda cevap açık - hayır.

İlaç en az 5-7 gün boyunca reçete edilir, ana antibiyotiktir. Yetişkinlere ve çocuklara atandı. Gerçek şu ki, yalnızca bakterileri öldürebilirken, viral hastalık biçimlerinde organizma, hastalığın kendisini provoke eden mikroorganizmalarla baş edebilmektedir.

Bu boğaz ağrısının en sinsi ve şiddetli tipleri laküner ve folikülerdir. Sıcaklık sınırların ötesine yükselir, bezler irin apsesi ile kaplanır, yutulduğunda ağrı bir kişinin bunu tolere etmesinin zor olduğu kadar güçlüdür. Bazen sert boyun kasları vardır. Premaxiller alanda lenf düğümleri büyük ölçüde artmaktadır. Catarrhal fenomeni hemen gözlenmez, ancak bir veya iki gün içinde.

Muayeneden sonra doktor, anjina tipini belirleyebilir ve test ve komplikasyon beklemeden derhal bir antibiyotik reçete edebilir. Bunlar Suprax tipi süspansiyonlar, Amoxiclav gibi tabletler (daha az yan etki) veya Sumameda (penisiline dayanarak) olabilir. Bunun yanı sıra, evde başka hangi bakteriyel anjina hızlı bir şekilde tedavi yardımcı olur? Erişkinlerde ve çocuklarda semptomların giderilmesi için öneriler, hastalığın viral formlarında olduğu gibi kalır:

 • 38,5 ° 'nin üzerinde bir işarete ulaşıldığında sıcaklığın düşürülmesi gerekir. Çocuk küçükse veya kişi zayıf bir vejetatif sistemden dolayı sıcağa tahammül etmezse, bu değerler kusmayı ve bilinç kaybını engellememek için 38 dereceye düşer.
 • Boğazın antienflamatuar ve analjezik ilaçlarla, durulama, inhalasyonla tedavisi - tüm bunlar tedavi süreci boyunca mevcuttur.
 • Sindirim sisteminin herhangi bir anormalliklerine sahip olmamak için, bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak gerekir, çünkü antibiyotikler sadece zararlı mikroorganizmaları öldürmez, ama hepsi de faydalıdır.

Hastayı başka insanlardan ayırmak ve ona tam bir huzur sağlamak için özellikle önemlidir.

Angina'ya karşı mücadelede doğanın armağanlarını iyileştirmek

Evde başka bir anneyle nasıl hızlıca kurtulabilirim? Yardımcı araçlar nelerdir? Şifalı bitkilerden çay içmek ya da buharla nefes almak iyi olacaktır. İşte mikroplarla savaşmak için zayıflamış bir organizmaya güç veren içecekler için birkaç tarif.

Limonlu kuşburnu çayı için bir reçete

Kuşburnu meyveleri portakallardan 20 kat daha fazla C vitamini içerir. Bu iyileştirici içeceği yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • 25 g gül kalça;
 • 1 bardak su;
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Meyveler bir tencereye su döküp kaynatın, sonra 10 dakika ısrar edin, süzün ve suyu balla ekleyin. Günde en az 2 bardak çay içmek yeterlidir ve vücut aniden sonuç vermeden aniden hızlı bir şekilde kurtulabilecektir.

Papatya ve kekikten inhalasyon

Bu gibi prosedürler öksürüğü kolaylaştırır ve ağrıyı azaltır. İlacını hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • Kurutulmuş papatya yaprakları 2 büyük kaşık;
 • 2 büyük kuru kekik yaprağı yaprağı;
 • 3-4 litre su.

Kaynar su, otlar içine dökülür, birkaç dakika demlenmelerine izin verir ve başlarını bir havlu ile kaplayarak, bitkisel kaynağından çıkan buharı soluyun.

Çuha çiçeği ve menekşe ile ısıdan çay

Çocuğun sıcaklığında ilaçlar ile acele etmeyin, önce bu ateş düşürücü çayı demlemeye çalışmalısınız. Ihtiyacınız olacak:

 • Her ottan 25 gr - çuha çiçeği, menekşeler, söğüt yaprakları ve zhiruha, Echinacea rizomları;
 • 1 litre su.

Tüm bileşenler bağlanır ve kaynatılmış su, oluşan karışımın 3 çorba kaşığı içine dökülür. 10 dakika dayanırlar. Her saat bir çocuğa bir bardak çay verilir. Biraz bal veya reçel ekleyebilirsiniz.

Kireç ve papatyadan yapılan çay

Viral bir boğaz ağrısı nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir? Tabi ki, bitki dünyasının bu hediyeleri ile çayı demleyin. Eğer bebek boğazda acı çekiyorsa ve bir emzikle nefes alamıyorsa, o zaman şunu alırlar:

 • 25 gram kireç ve papatya çiçeği;
 • 1 bardak kaynar su;
 • bal.

Otlar karıştırılır ve karışımın 1 çay kaşığı kaynar su ile kaynatılır. İnfüzyonu zorlayın, biraz bal ekleyin ve bebeği verin. Bir saat içinde bir kupada küçük bir yudum içmek daha iyidir.

Bu çaylar ne kadar yararlı? İlk olarak, bir sıcaklıkta vücut sıvıyı kaybeder ve bu içecekler tekrar doldurur. İkincisi, insanlara güç verecek çok miktarda vitamin var. Önemli olan, verilen tariflerdeki birçok bileşenin alerjiye neden olabileceğini hatırlamaktır, bu yüzden önce bir çocuk doktoruna veya terapiste danışmalısınız.

Ne zaman hastaneye gitmeli

Angina'nın evde tedavisi oldukça doğal bir süreçtir, ancak özellikle çocuk hasta ise, hastaneye yatmayı gerektiren belirtiler vardır. 03'ü ne zaman aramalıyım?

 1. Sıcaklık azalmaz veya antipiretik etkisi çok kısadır.
 2. Sıcaklık, karmaşık tedavinin başlamasından 3-4 gün sonra sürer.
 3. Bir öksürük, bir köpek havlaması veya kargaları karıştırır - bunlar, altta yatan hastalığın arka planına karşı çocuklarda meydana gelen sahte bir krupanın belirtileridir. Eğer acil önlemler almazsanız, bebek boğazdan boğulur, çünkü laringeal lümen aynı zamanda güçlü bir şekilde daralmaktadır.
 4. Öksürük sternumda şiddetli ağrılara neden olur.
 5. Boğazdaki ağrı artar ve genel durum zayıflar.

Güvende olmanız ve muayene etmeniz için doktoru kendinizin ve çocukların sağlığını riske atmaktan daha iyidir. Angina kalbe, solunum sistemine komplikasyonlar verir ve aynı zamanda faringeal apseye, beyin iltihabına ve diğer ciddi sonuçlara neden olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar.

Semptomlar ve akut pürülan tonsillit tedavisi

Boğazın birçok hastalığı vardır, ancak özellikle korkutucu anjin veya bademcik iltihabı, özellikle akut akım, pürülan formdur.Akut tonsillit nedir? Bademciklerde meydana gelen inflamatuar bir süreçtir.