Loading

Boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında, bir kadının vücudunun, hastalığa neden olan faktörlere maruziyete karşı özellikle savunmasız hale geldiği bilinmektedir, çünkü gelecekte annelerin bağışıklık durumu önemli ölçüde azalmaktadır. Soğuk algınlığı kronik solunum yolu hastalıklarının alevlenmesine veya anjin görünümüne neden olabilir.

Rahatsızlığın ilk belirtilerinde, bir doktora danışmak gerekir ve gelecekte anne akut tonsillit varsa, o zaman tedavi hemen ve sadece bir uzman gözetiminde başlatılmalıdır. Vücudun intoksikasyonu ve anjin ile yüksek vücut ısısı, fetal hipoksiye, prematüre plasental abreye ve hatta düşüklüğe yol açabilir. Bu nedenle, kendi kendine tedavi ve doktor reçetelerinin ihlali kabul edilemez.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotik tedavisi

Reçete yazmanın zorluğu, hamilelik sırasında kullanım sırasında birçok ilacın yasaklanması ve bazı ilaçların sınırlamaları vardır. Gebe kadınlarda angina tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasını gerektirir. Bugüne kadar, gerekirse, gelecekteki annelere reçete edilebilecek bir dizi antibiyotik bulunmaktadır. Bu ilaçlar minimal teratojenik etkiye sahiptir (fetus üzerinde olumsuz bir etki) ya da tamamen güvenlidir, ancak hastanın tüm doktor önerilerini alımları açıkça gözlemlemesi şartıyla.

Hamilelerde anjina ile lokal aksiyonların tıbbi preparatları

Anjinada direkt olarak inflamasyon ocağında uygulanan bir dizi ilaç vardır. Bu ilaçların fetus üzerindeki etkisi çok az çalışılmıştır, ancak doktor reçetesi için kullanımı kabul edilen ilaçlar vardır.

Hamileliğin hamileliğinin ikinci trimesterinden bir doktorun tavsiyesine izin verildiğinde, Grammidin Neo, anestezi ile Grammidin Neo, Anti-angina gibi ilaçlar. Gebe kadınların anjina tedavisi için bu ilaçlara ek olarak boğaz durulama için bir furatsilina çözeltisi kullanmasına izin verdi.

Anjina ile gelecek anneler için genel öneriler

Hasta bir kadının tam bir yatak istirahatine ve dinlenmeye ihtiyacı vardır, hastalığın bacaklarına dayanması kabul edilemez.

İştahın yokluğuna veya bozulmasına rağmen, yiyecekleri reddetmemelisiniz. Bunu protein ve vitaminler, yeme boğazdaki rahatsızlık hissetmez iken amacıyla özellikle C vitamini açısından zengin olmalıdır, küçük porsiyonlar halinde yemek alabilir, gıda edilebilir ön eziyet, gıda sıcak olmalıdır (değil herhangi bir şekilde sıcak veya soğuk değil). Tamamen iştahsızlıkla, tavuk suyu içmeniz tavsiye edilir.

Mümkün olduğunca sıcak bir sıvı içmek (güçlü çay, süt, meyve içecekleri, bir dogrose suyu) içmek gereklidir. Bazı doktorlar özel oksijenli kokteyller içmeyi öneriyorlar. Bu, zehirlenme sendromunun tezahürlerini azaltmaya ve gelecekteki anne ve bebeğin refahını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Vücut ısısını düşürmek için ılık su ile silmeniz tavsiye edilir, serin bir duş veya banyo yapabilir ve daha sonra hafif pamuklu giysiler giyebilirsiniz. Vücut ısısı 38 C'nin üzerine çıkarsa, bir doktor çağırmak gerekir. ayrıca gövdenin sıcaklığını azaltmak için doktor ile danışma parasetamol kullanımına izin sonra (doktor diğer rejimleri atama takdirde, kullanım talimatlarına uygun olarak) (değil, günde en fazla 4 tabletler, ilaç dozlar arasındaki aralık en az 4 saat olmalıdır) ve Panadol. Hamilelik sırasında asetilsalisilik asit içeren ilaçlar almak kesinlikle yasaktır.

Gargara, anjin için en etkili prosedürlerden biridir. Hamile kadınlar bu amaçla zayıf bir tuzlu çözelti, papatya veya adaçayı bir kaynatma kullanmalıdır. Gargara, her 1.5-2 saatte bir defadan az yıkanmalıdır.

Sıcak ayak banyoları, inhalasyonlar, ısınma kompresleri gibi tüm termal prosedürler hamile kadınlar için önerilmemektedir.

Gelecekteki her anne bu hastalığın tehlikesinden haberdar olmalı ve tüm doktor reçetelerini açıkça karşılamalıdır. Hiçbir durumda kendi ilaçlarınızı kullanamazsınız!

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı önlenmesi

"Komarovsky Okulu" programında hamile kadınlarda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde:

Hamile bir kadına boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Bu üzücü, ama hamilelik sırasında, bekleyen anne çeşitli hastalıklardan bağışıklık değildir. Ve eğer yaşamın bu zor döneminde bir kadın ağrı ve boğaz ağrısı, baş ağrısı ve güç kaybı hissediyorsa ve bademcik kızarıklığının yüksek ateşi eşlik ediyorsa, bunların anjinin semptomları olduğu varsayılabilir. Tabii ki, bu hastalığın hamilelik sırasında tedavisi son derece arzu edilmez.

Makalenin içeriği:

Angina nedir?

Angina (veya akut bademcik iltihabı) bulaşıcı bir hastalıktır - bademciklerin akut iltihabıdır. Genellikle hasta bir kişiyle temas ettikten sonra vücuda giren veya yıkanmamış ürünleri (bulaşıkları) kullanan streptokok varlığından kaynaklanır.

Anginanın en güçlü semptomu (Latince'den çeviri - "boğma") - şiddetli ağrı, sarkma ve boğazda kuruluk. Bir boğaz ağrısı, bir kural olarak, ağrılı eklem, zayıflık, lenfatik submandibular düğümlerin iltihabı eşlik eder.

 • Catarrhal anjin için bademcikler ve palatinler üzerinde şişlik ve kızarıklık, ayrıca yüzeylerindeki mukuslar karakteristiktir.
 • Foliküler anjina ile, amygdala üzerindeki noktalar sarı-beyazdır.
 • Bademcikleri sarımsı bir kaplama filmi ile kaplarken lacunar anjinası hakkında konuşuyoruz.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı seyrinin özellikleri:

Hamilelik sırasında, kadının vücudu emzirme ve hamilelik sırasında daha adil seks belirtilir geçici fizyolojik bağışıklık yetmezliği nedeniyle çeşitli viral hastalıklara son derece duyarlıdır.

Bu, fetüsün reddedilme reaksiyonunu içerecek şekilde bağışıklığın bastırılmasından kaynaklanır.

Angina, çocuğun ve annenin sağlığı üzerinde daha iyi bir etkiye sahip olmamasına ek olarak, vücudun halihazırda savunulan savunmasını zayıflatır ve diğer hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olur.

Hastalığın semptomatolojisi

Angina nadiren başka bir hastalık ile karıştırılabilir, ancak yine de semptomlarına dikkat etmektir.

Angina ana belirtileri şunlardır:

 • Iştah kaybı, titreme, halsizlik, yorgunluk;
 • Artan sıcaklık, terleme ve baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • Bademciklerin kızarması, boğaz ağrısı ve yutma, bademciklerin genişlemesi ve üzerlerinde baskınların oluşması.

Anjinada tedavi olmaması eklemlerde, böbreklerde ve kalpte komplikasyonların görülme riskidir. Genellikle, anjina hamile kadınlarda katı yatak istirahati, bademciklere zarar vermeyen yiyecekler ve büyük miktarlarda sıcak içecekler görülür.

Anjin ve antibiyotik tedavisi için endikedir, ancak hamilelik sırasında, çoğu ilaç alınamaz, bu nedenle gelecek anneler için tedavi özel olmalıdır.

Angina hem anne hem de bebeğin sonuçlarıyla doludur, bu yüzden görünüşünün ilk belirtilerinde evde bir doktor çağırmalısınız.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bu hastalık tehlikesi. Boğaz ağrısı sırasında fetusun kontrolü zorunludur.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı önlenmesi

Angina, diğer herhangi bir hastalık gibi, sonuçlarıyla savaşmaktan daha kolay önlenebilir. Gebelik planlamasında bile aktivitelerin önlenmesi ve vücudun savunmasını güçlendirmek önemlidir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir:

 • Hasta insanlarla temastan kaçının. Ayrıca, kişisel hijyen maddelerini ve aletlerini kullanmayınız;
 • Mümkün olduğu kadar sık ​​el yıkama, antibakteriyel sabun ile daha iyidir;
 • Grip, popülasyona saldırdığı bir zamanda, mukoza zarlarını oksolin merhemiyle yağlar ve yatmadan önce okaliptüs veya kalendula ile kaynatılır;
 • Bir ay içinde vitamin terapisi yapmak - bir ay içinde anne adaylarına özel multivitaminler almak;
 • Genellikle odayı havalandırır;
 • Evde hava dezenfeksiyonu için çay veya köknar ağacı, okaliptüs, portakal aromatik yağları kullanın;
 • Isıtıcıları kullanırken nemlendiriciler kullanın.

Hamilelik sırasında anjinin olası sonuçları:

Angina'nın tedavi edilmesi, intrakranial ve torakal bölgelerdeki ve ayrıca tüm vücutta enfeksiyonun yayılmasına katkıda bulunur. Hamile bir kadın için, o da tehlikelidir çünkü düşük yapmış olabilir.

Enfeksiyonun fetüsün oluşumu üzerindeki etkisi, uterus dolaşımını, zehirlenmeyi, oksijen açlığını, gecikmiş fetal gelişimi ve plasental abrupsiyonu ihlali gibi komplikasyonlarla kendini gösterebilir.

En tehlikeli hastalık gebeliğin ilk üç ayında anjinadır. Bu dönemden sonra, bebek tüm organları çoktan oluşturduğunda, enfeksiyon, kaba gelişimsel anomalilere neden olamamaktadır, ancak fetal hipoksinin olası gelişimi nedeniyle prematüre doğum riski artmaktadır.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Genellikle bademcik iltihabının gebelik seyrinde tedavisi, yaygın olarak inandığı gibi, kimyasalların kullanımını dışlar. Ancak birçok anne için, anjin, ateş, öksürük, burun akıntısı ve diğer rahatsızlıkların tedavisi çok önemlidir. Hastalığı nasıl durdurabilir ve aynı zamanda çocuğu uyuşturucuların olumsuz etkilerinden nasıl korur?

Yapılacak ilk şey doktorunuza gitmek!

Basit durulamalarla anjini tedavi edemezsiniz, antibiyotik tedavisi gerektirir. Fetus için korunan ve enfeksiyon için ölümcül olan aynı ilaçları reçete etmek için, sadece bir doktor olabilir.

Bir seçenek var - bir homeopat gitmek, ama bir uzman bir ziyaret mümkün değilse, o zaman bir bölge doktoru gelmeden önce aşağıdakileri yapmalıdır:

 1. Yatağa gir. Bacaklarınızdaki soğuk algınlığı tolere edemezsiniz. Bu komplikasyonlarla doludur.
 2. Yemek yemekten vazgeçme. Gıdaların özellikle C vitamini gibi protein ve vitamin bakımından zengin olması istenir.
 3. Bol miktarda sıcak sıvı iç (sıcak değil, sıcaktır), çünkü anjin sıcaklığı ile yükselen anne ve bebek sıvısı için gerekli vücuttan alır. Bir saatten az bir kupa yok. Bu gibi zamanlarda özellikle yararlı olan, kızarıklığı azaltan ve sıvı kaybını telafi eden tavuk suyudır.
 4. Sıcaklığı azaltın, mümkünse, doğal yollarla. Örneğin, ılık suyla süngerle siliniz. Ve unutmamalıyız ki, hamile kadınlar için aspirin ile sıcaklığı düşürmek, kategorik olarak kontrendikedir.
 5. Günde en az beş kez gargara Bir sıcak et suyu (infüzyon).

Boğaz ağrısı nedeni bakteriler veya viral bir enfeksiyon olabilir. Bademcik iltihabı olmaksızın kırmızı boğaz genellikle farenjitten bahseder. Angina ile bademciklerdeki bir artış ve bunlara beyaz kaplamanın görünümü gibi belirtilere ek olarak, sıcaklık da önemli ölçüde artmaktadır. Boğazdaki ağrı hala kronik bademcik iltihabına ve alevlenmesine neden olabilir. Her durumda, doğru bir teşhis için ve yetkili tedavi randevusu doktorunuza başvurmalıdır.

Hamilelik kabul edilemez olduğunda, bu gibi ilaçlar Durangin, Yoks, Aspirin, durulama için propolis ile Calendula tentür ve diğerleri.

Hamileler için boğaz ağrısı için güvenli ilaçlar:

 • Miramistin, Plasentadan nüfuz etmemeli ve kan emilmemelidir. Enjeksiyon veya durulama ile angina, farenjit için kullanılır, dilüsyon gerektirmez.
 • % 0.1 klorheksidin çözeltisi. Kana emilmemek, anjin ve farenjit ile mikropları yok etmek, durulama için kullanılır. Eksi - dişlere bir diş bırakır.
 • Eczane papatyası. Eylem - yumuşatıcı ve anti-inflamatuar. Mükemmel durulama yardımcısı.
 • Lugol'un çözümü Sıklıkla KBB doktorları tarafından akut anjinadaki gelecekteki annelere reçete edilir. Ürün hamile kadınlar için güvenlidir. Bileşimde - gliserin, iyot ve potasyum iyodür.
 • Bir boğazdaki bir ağrıdan, çoğunlukta, hamile kadınlara karşı pastiller kontrendik veya etkisizdir. itibaren emilim için tabletler Lysozyme (doğal bir enzim) temelinde oluşturulan doktorlar Laripront ve Lizobakt tarafından önerilmektedir.
 • Mükemmel bir araç - çay ağacı yağı (eterik, kozmetik değil). Bir bardak suya birkaç damla yağ damlatıp, boğaz ağrınızı durdurabilirsiniz.

Boğaz ağrısı tedavisinde halk yöntemleri:

 • Kabuğu ile birlikte birkaç limon öğütün. Tatmak için şeker. Karışımı karıştırın ve günde beş kez bir çay kaşığı alın;
 • Boğaz ile soda durulayın;
 • Bir bardak elma suyu üzerine soyulmuş sarımsak karanfilleri ince bir şekilde kırılır. Bir kaynatın ve yaklaşık beş dakika kaynatın, kapağını bir kap ile kapatın. Sıcak iç, küçük yudum. Bir gün için - en az üç bardak;
 • Elmayı ve soğanı rendeleyin. Bal iki yemek kaşığı ekleyin. Yarım çay kaşığı için günde üç kez alın.
 • Patatesleri üniforma içinde pişir. Suyu boşaltmadan, içine biraz terebentin damlatın. Günde üç kez, bir havluyla kaplı buharı soluyun;
 • Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ve tuz dökerek, aynı beş damla iyot damlatılır. Her iki saatte bir karıştırın;
 • Bir bardak ılık suda bir çorba kaşığı propolis karıştırın. Her 60 dakikada bir karıştırın. Boğazdaki acıdan kurtulmak için gece yanağına bir parça propolis koy;
 • Yüz gram votkada iki çorba kaşığı büyük tuzu çözün. Bezleri bu solüsyonla altı kez her yarım saatte bir pamuklu çubukla yağlayın;
 • Althea'nın ılık bir enfüzyonu ile gargara (2 saat boyunca kaynar suda 500 ml ısrar eden 2 çorba kaşığı);
 • Bir litre sıcak bira ve bir bardak civanperçemi suyu karıştırın. Gargara ve günde en az üç kez bir yarım fincan içine alın;
 • Bir bardak kırmızı pancar suyu içinde, sirke ekleyin (bir çorba kaşığı). Boğaz ağrısını günde en az beş defa durulayın;
 • 100 g kurutulmuş yaban mersini, kapta 300 ml kaynama bırakılıncaya kadar 500 ml su içinde kaynatılır. Broth gargara;
 • Bir novokain (1.5 g), alkol (100 mi), mentol (2.5 g), anestezinin (1.5 g) bir karışımı ile, günde üç kez boynu yağlayın, sıcak bir fularla sarın.

Forumlardan geri bildirim ve öneriler

Arina:

Angina hamilelikte tehlikeli bir şeydir. Enfeksiyon ve böbrekler düşer ve bebek. Bazı halk tarifleri kaydedilemez. (Hemen Laura'ya koşmam gerekiyor, Bioparox kullandım - yardım ettim.) Ve ben bir dogrose suyu ve limonlu çay içtim.

aşk:

Her 15 dakikada bir furacil ile duruyorum. Görünüşe göre daha az acı veriyor. (((Çok endişeliyim.

Victoria:

Şimdi size boğaz ağrılarını tedavi etmenin yüzde yüz yolunu yazacağım! Limon asidi (yarım çay kaşığı daha az) yarım bir bardak ılık suda eritilir, günde beş kez durulanır ve her şey kaybolur! )) Kontrol edildi.

Angela:

Faydalı bilgiler Sadece kullanışlı gel. Heyhat! Bademcikler normal, ama boğazım acıyor, her şey kırmızı. Özellikle sağ tarafta. Halk ilaçları ile uğraşmaya çalışacağım.

Olga:

Kızlar, boğazım çok acıyor! Birkaç gün iyileştim. Soda-tuz-iyodin ve çözünmüş furatsilin ile durulandı. Her iki saatte. Şimdi her şey normal. Deneyin, bebeği antibiyotiklerle zehirlemekten daha iyidir.

Elena:

Doktora git! Kendi kendine ilaç verme!

Hamilelikte anjina tedavisi daha mı?

Birçok insan, hamilelik sırasında angina tedavisinin nasıl yapılacağı ile ilgilenmektedir. Gelecek anneler, imrenilen bebeğin sağlığıyla ilgili sıkıntılı düşüncelerle doludur. Kadınların çoğu, çocuk yatağında antibiyotik kullanmanın mümkün olup olmadığı konusunda ikilemde kalmaktadır.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi, hastanın bir uzmandan gözlemlenmesini ve tavsiyelerinin net bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Tüm trimesterlerde, antibiyotikler tanıdıkların tavsiyelerine veya bu tür ilaçların güvenliğine olan kendi inançlarına göre alınmamalıdır.

ilaç

Çoğu insan, hamileliğin herhangi bir trimesterinde akut tonsillitin yalnızca homeopati ve halk ilaçlarını tedavi edebileceği gerçeğine eğilimlidir.

Antibiyotikler, kendi görüşlerine göre, fetüse karşı telafisi mümkün olmayan zarara neden olurlar ve gelecekteki annenin sağlığını olumsuz etkilerler.

Bir şey açıktır: anjin belirtilerini ortadan kaldırmak gereklidir, çünkü bunun sonuçları çok olumsuz olabilir.

Sorunu çözmenin ilk adımı, bir kadının konsültasyonunu ve bir kulak burun boğazını ziyaret etmektir. İlaç reçete etmek kesinlikle yasaktır. Bu bebeği olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamileler için kesinlikle yasak olan araçlar

Antibiyotikler, gebelik döneminde kontrendikedir, ayrıca ilaçlar da içerir: Levomisetin, Biseptol ve Floxal.

Hamilelik sırasında alınabilir anlamına gelir

Listelenen antibiyotikler, yalnızca plasentaya nüfuz ettiklerinde doktora yaptıkları bir ziyaretten sonra kullanılmalıdır. Bu tür fonların serbest bırakılması sırasında, yeni doğanlarda patoloji vakaları kaydedilmemiştir. Ancak, bir kadın tedavi edilmeden tedavi edilmeden ilaç alma konusunda büyük sorumluluk almalıdır.

Anginaya karşı mücadelede geleneksel tıp

Gebe kadınlarda akut tonsillitin tedavisinde antibiyotik alımı gerekli bir faktördür. Bu durumda, hamilelik sırasında deneyebileceğiniz geleneksel ilacın tıbbi ilaçlarını hatırlamaya değer. Evde bir doktora gittikten sonra, bazı önerilerden yararlanmak gerçekçi.

 1. Angina bir limonla kısmen bastırılabilir. Bu egzotik meyve boğazdaki ağrıyı giderir. Kabuğu ile birlikte kullanın ve şekerle karıştırın. Ortaya çıkan karışım bir süre ısrar edilmeli ve daha sonra günde 5 kez bir çay kaşığı tıbbi bir bileşimi almalıdır.
 2. Elma - akut tonsillit ile savaşmak için etkili bir yol. Meyvenin kendisi bir soğanla birlikte ovulmalı ve karışıma birkaç kaşık bal ekleyin. İstenen sonucu elde etmek için günde birkaç kez 0.5 gün kaşığı almak yeterlidir.
 3. Elma suyu da boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olur. Bu durumda, bu meyve içeceğinden bir bardak almanız, orada ezilmiş sarımsak ekleyin ve elde edilen ürünü 5 dakika kaynatmanız gerekir. Norm - sıcak bir içecekle günde en az 3 bardak alın.
 4. Soda, boğaz ağrısının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmada iyi bir yardımcıdır. Saf formda durulama yaparken de kullanabilirsiniz ve ayrıca soda ile tuz ve iyot karıştırın (her maddenin beş tatlı kaşığı için bir çay kaşığına göre).
 5. Akut tonsillit tedavisinde pancar suyu kullanılabilir. Bu durumda, bir yemek kaşığı sirke bileşime eklenir. Somut bir sonuç elde edilinceye kadar, boğazdaki boğazı günde 5 kez ihtiyacınız olan iyileşme sıvısıyla durulayın.
 6. Propolis boğazda ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bunun için bu maddeyi yanak için geceye koymanız önerilir. Durulama yaparken propolis bir çorba kaşığı bir bardak ılık su ile karıştırılmalıdır. Her saatte ortaya çıkan sıvı ile gargara yapmalısınız.

Tedavi yara, halk ilaçları ve evde olabilir. Bununla birlikte, hamilelik dönemi kadının hayatındaki en önemli an olmalıdır. Şu anda sağlığınızı hafifçe alamazsınız ve çocuğun hayatını tehlikeye sokabilirsiniz.

Halk ilaçları ile hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi nasıl?

Angina çeşitli nedenlerden dolayı bademciklerin dokusunda inflamatuar bir süreçtir. Bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir veya diğer patolojilerin bir belirtisi olabilir.

Hamilelik döneminde, kadın vücudu enfeksiyöz, enflamatuar kökenli hastalıklara karşı en savunmasızdır, bu yüzden sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Bu hem önleme hem de doğru tedavi yaklaşımı için geçerlidir. Gebelikte bademcik iltihabı tedavisi, erken teşhis, istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını önlemek için etkili bir tıbbi kompleksin formülasyonunu içeren zor bir görevdir.

Makalenin içeriği

Bir kadının bağışıklık sistemi, endokrin, kardiyovasküler, respiratuar gibi, fetusun gebe kalması ve yataklanmasından kaynaklanan bazı değişikliklere uğrar. Vücudun yarattığı koşullar, gelecekteki çocuğun normal büyümesini ve gelişmesini sağlar, bir anlamda kadınların ihtiyaçlarını sınırlar.

İlkinde, bağışıklık savunması, hamilelik sırasında anginas oldukça yaygın olan ile ilgili olarak, uğrar. Ek olarak, hamile bir kadın, örneğin, piyelonefrit, varisli damarlar, hemoroidler gibi kronik hastalıkların alevlenmesinden muzdarip olmalıdır.

Angina bağımsız bir hastalıktır

Bu bölümde, patoloji seyrinin özelliklerini analiz edeceğiz, gebelikte bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini ele alacağız. Teşhis, iyileştirici programın hazırlanması (ilaç seçimi, doz, kabul süresi) hastalığın şiddeti, hamileliğin seyri, eşlik eden patolojinin varlığı dikkate alınarak, sadece bir uzman tarafından ele alınır.

Primer bademcik iltihabının gelişmesi, kısa süreli hipertermi, genel zehirlenme belirtileri, bademciklerdeki iltihaplanma, yakın yerleşimli lenf nodları ile karakterize olan streptokok enfeksiyonuna bağlıdır. Angina, otoimmün bir hastalığın başlangıcı olan enfeksiyonun genelleşmesi tehdidini taşır.

Patojenetik tedavi olmadan, böbrek hasarı riski glomerülonefrit, bağ dokusu ve romatizma gelişimi şeklinde artar.

Pratik olarak, vakaların% 90'ında laboratuar yöntemleri hemolitik streptokoklar ortaya koymaktadır, ancak stafilokok, koenebakteriler ve hemofilik rod ile ilişkili bademcik iltihabı göz ardı edilmemektedir. Enfeksiyon kaynağı patojen patojenlerin taşıyıcıları veya hasta olan kişiler olabilir.

Çoğu durumda, bulaşıcı bir odada yakın uzun süreli temas sırasında havadaki damlacıklar tarafından enfeksiyon meydana gelir. Bu durumda mikroorganizmalar vücuda solunum sistemine geçer. Ayrıca mikroplar, özellikle de stafilokoklar, gıda ürünleriyle (süt ürünleri, kıyılmış et) birlikte gelebilir.

Gebe kadınlarda anjin genellikle olumsuz faktörlerin, örneğin düşük sıcaklıklar, stresler, toksikozların etkisinin arka planında gelişir. Patojenlerin çoğalması palatine, lingual bademciklere, arka faringeal duvarda meydana gelir. İltihaplı bir cevabı provoke ederek bölgesel lenf düğümlerinde daha fazla yayılma gözlenir.

Enfeksiyonun ilerlemesi paratonsillar apsenin oluşmasına yol açar ve mikropların kan dolaşımına girmesi, septik duruma, uzak organların (kalp, eklem, böbrekler) yenilgisine katkıda bulunur.

Otoimmün süreçlerin gelişimi, bağışıklık sistemindeki bir ihlalden kaynaklanır ve bu da kendi dokularına karşı antikorların üretilmesine neden olur. Klinik tabloya bağlı olarak, bademciklere verilen hasarın derecesi, çeşitli bademcik iltihabı türleri ayırt edilir:

 • Şişlik, bademciklerin infiltrasyonu ile karakterize olan katarr. Tedavi olmadan, hastalığın seyri, pürülan kitlelerin görünümü ile ilerler.
 • Foliküler - foliküller içindeki irin görünümü ile ayırt edilir, şişmiş dokularda taneler şeklinde görülür. Bademcikler açıldığında, bir film oluşur.
 • Lakunarnaya - lacunae içinde pürülan akıntı bir kümeyle kendini gösterdi. Patolojik süreç derin dokulara nüfuz eder, yüzey kaplama görünür.
 • Yazvenno-necrotic - dokuların ölümünü gösteren ülseratif defektlerin, gri, donuk plağın ortaya çıkmasına neden olur. İşlem hızla çevredeki dokulara yayılır.

Semptomatik şüpheli bademcik iltihabı ilk belirtilere dayanabilir:

 1. baş ağrısı;
 2. eklemlerde ağrı;
 3. ciddi halsizlik;
 4. boğaz ağrısı;
 5. ateş 37.5 dereceye kadar.

Katarreli anjina tedavisinin yokluğunda, sadece hamile kadınlarda değil, aynı zamanda fetüste de patolojik değişikliklere neden olan daha şiddetli formlar (lacunar, foliküler) gelişir.

Hastalığın ilerlemesi ateşli hipertermi, uyku bozukluğu, yoğun boğaz ağrısı ve iştahın azalması ile kendini gösterir. Lenf düğümleri genişlemiş, ağrılı oluşumlar şeklinde hissedilir. Boğazdan bakıldığında, folikülleri, pürülanları, büyütülmüş bademcikleri görebilirsiniz.

Nekrotik formda, onları çıkarmaya teşebbüs edildiğinde, düz olmayan bir taban ile açık bir yara yüzeyi bırakan gri filmler gözlemlenir. Apse oluşumu durumunda, ağzı açmak zordur, artan tükürük vardır. Semptomatik olarak, bu süre ateşe 40 dereceye kadar, bayılma gösterir.

Gebe kadınlarda hipertermi ile mücadele, nöbetler, bilinç bozukluğu, fetüsün hipoksisi, kendiliğinden düşük yapmaktan kaçınarak 37.5 derecede başlamalıdır.

Enfeksiyöz toksik şok, inhibisyon, günlük diürezde azalma, deride solgunluk ile karakterizedir. Kanama, stenokardia, dispne, idrarda kan görülmesi vasküler geçirgenliğin, kılcal damarların, miyokardın ve böbreklerin zarar görmesi anlamına gelir.

Belirli boğaz ağrısı

Difteri olarak, birincil işaretler anjinaya benzer. Lokalize form, çevre dokuları olmayan bademciklerin yenilmesi ile karakterize edilir ve yaygın bir işlem durumunda, yumuşak damak, arka faringeal duvar etkilenir. Toksik kursta boyunda ödem vardır, yutma, nefes almak zordur. Bademciklerdeki plakların çıkarılması zordur, bir kanama yüzeyi bırakılır. Filmler suda çözünmez.

Uzun bir antibiyotik tedavisi, düşük ateş, gevşek "kıvrılmış" baskınlar ile karakterize olan mantar anjininin gelişmesine neden olur. Köpüğü çıkardıktan sonra pürüzsüz bir vernikli yüzey açığa çıkar.

İkincil bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı enfeksiyöz, enfeksiyöz olmayan doğa hastalıklarında oluşur. Tonsil bölgesinde değişiklikler ARVI, sifiliz, tularemi, kızıl ateş, kızamık, kan patolojisi, mononükleozda gözlenmiştir.

Tedavide genel talimatlar

Hamile kadınların bademcik iltihabı ile nasıl tedavi edileceğini düşünün - evde ve nasıl tedavi edilir. Bir kadın gebeliğin hamilelik sırasında geliştiğinden şüphelenirse, tedavi rejimin, beslenme rejiminin ve ilaç alımının tavsiyelerine bağlı kalmayı gerektirir.

Bir tedavi dönemi boyunca bir kadının ihtiyacı vardır:

 1. Dayanımı tekrar sağlamanıza izin veren yatak istirahatine bağlı kalın.
 2. Bol miktarda sıcak bir içecek, vücuttaki patojenin toksik ürünlerinin atılımının hızlandırılması sayesinde zehirlenmeyi azaltır. Bir kadın için meyve (kızılcık), uyum sağlar. Çileklerden Kissel, rejeneratif süreçleri aktive etmeyi sağlayan etkilenmiş bademciklerin duvarlarını kaplar. Yeterli içme suyu, yüksek ateş, dispne arka planında sıvı kayıplarını yeniler.
 3. Baharatlı baharatlar, katı gıdalar hariç Diyet yiyecekler. En kullanışlı olanı, vitaminlerle doyurulmuş bir süt-sebze diyeti.

İlaç tedavisi

Hamile bir kadın, bir kataral formun bile bir dizi terapötik önlem gerektirdiğini anlamalıdır. Bu, enfeksiyonun yayılmasını önlemenize, antibakteriyel ilaçları almamasına izin verir.

Gebelikte antibiyotik tedavisi romatizma, miyokardiyal ve renal hasarı önleyebilir. Antibiyotik seçimi doktor tarafından yapılır.

Faringoskopiden sonra katılacak hekim, semptomların analizi, laboratuvar tanısı sonuçlarının değerlendirilmesi, hastalığın evresini oluşturur. Hamilelik göz önüne alındığında, doktor anjin tedavisinin ne olduğunu belirler, fetüse zarar vermeyen özel antibakteriyel ajanlar seçer.

Anjina ile hamile kadınlar için yetkili antibiyotikler:

 • Seftriakson, Sefepim, Cefaleksin, sefalosporinler grubuna aittir;
 • Amoksiklav (korunmuş penisilinler);
 • Sumamed (makrolid grubu).

Foliküler, lacunar anjina için antibakteriyel ilaçların atanması önerilir. Hızlı iyileşme için, boğaz antiseptik solüsyonlarla, örneğin, Miramistin, Rotokan, Chlorophyllipt, Furacilin ile durulanır.

Bazıları, hormonal arka planı, uterusun tonunu etkileyebildiğinden, bitkilere dayalı ilaç seçimine dikkatle yaklaşmak gerekir. Halk ilaçlarının kontrolsüz kullanımının sonucu spontan abortus, prematüre doğum olabilir.

Hipertermiyi azaltmak için parasetamol içeren ilaçlar uygundur.

Hamilelik sırasında angina tedavisinde yasaklar

Kendiliğinden oluşan komplike anjinası yasaktır. Doktorun konsültasyonu, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasında gereklidir. Bir kadın evde tedaviye girmeye karar verirse, tedavide kullanılmasına izin verilmediğini bilmelidir.

 • Bademciklerdeki enflamatuar süreçte bir artış riski, enfeksiyonun yayılması nedeniyle boyundaki kompresler kategorik olarak yasaklanmıştır.
 • Filmi bademciklerin yüzeyinden çıkarmak, açık yaraların oluşmasına, çevreleyen dokuların enfeksiyonuna yol açar. Ayrıca, ikincil bir enfeksiyona katılarak, toplam kan akışına patojenlerin girmesi sırasında sepsis riskini arttırır.
 • Kontraendike sıcak ayak banyoları, ısı ile ilgili her türlü prosedürün yanı sıra sıkıştırır, ısınır.
 • Lugol çözeltisi ile geçici bir etki sağlanabilir, ancak tam bir iyileşme gözlenmez.

Profilaktik talimatlar

Gebe kadınlarda boğaz ağrısı tedavisi, doğru bir yaklaşım, zamanında teşhis gerektiren zor bir görevdir. Ana gereklilik, fetüse bir yan etkisi olmaksızın patojenik mikroorganizmalar ile başa çıkmanızı sağlayan ilaç tedavisini reçete etmektir.

Basit önerilerin gözlenmesiyle, bir kadın hastalık riskini önemli ölçüde azaltabilir veya hatta gelişmelerini engelleyebilir. Yani, hamile bir kadın tavsiye edilir:

 1. Hamileliğin planlanması ve 9 ay boyunca multivitamin kompleksleri alın.
 2. Salgın dönemlerinde insanların toplu toplantılarından kaçının.
 3. Havuza, fiziksel, solunum jimnastiğine katılabilirsiniz.
 4. Odayı düzenli olarak havalandırın, ıslak bir temizlik yapın.
 5. Sıcak giydirin, taslaklardan kaçının.
 6. Stresin etkisini azaltın.
 7. Hasta insanlarla temastan kaçının.
 8. Hamilelik planlaması döneminde, kronik enfeksiyon enfeksiyonları, bağışıklık hastalıklarının azalmasına zemin hazırlayan, iltihaplı hastalıkların tedavisi yapılmaktadır.
 9. Hazırlık teknolojisini gözlemleyin, böylece patojenlerin gıda ile penetrasyonunu önleyin.
 10. Tam bir dinlenme, bir rüya.

Tüm gebelik döneminin şiddetine rağmen, toksikoz, iç rahatsızlık, henüz hamilelik harika bir dönemdir. Bir çocuğun doğumu için çok büyük fiziksel, duygusal güçler gerektiren bir kadın hazırlar. Hamileliğin seyrini karmaşıklaştırmamak, gelecekteki çocuğa güçlü bir sağlık sağlamak için sağlığınızı dikkatli bir şekilde tedavi etmeniz gerekir.

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir. Gebe kadınlarda "anjina" tanısı koyduysanız, bu hastalığı bebeği riske atmadan tedavi etmekten daha mı iyidir?

Anjinin ana belirtileri

Angina boğazda lenfadenoid doku iltihabı ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak, her boğaz ağrısı anjinin bir belirtisidir: ARI, akut solunum yolu enfeksiyonları ve gripte benzer belirtiler ortaya çıkar, bu nedenle doğru bir teşhis için bir doktora başvurmak gerekir.

Boğazda artan ağrıya ek olarak, anjin, aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Sıcaklıkta artış. Fetusun en büyük tehlikesini temsil eden güçlü bir ateştir: bu, düşükle sonuçlanan bir plasental abrupsiyona neden olabilir. Ek olarak, güçlü bir sıcaklık artışı nedeniyle, fetüsün oksijen açlığı mümkündür ve bu da telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olur.
 • Yutma güçlüğü, ses kısıklığı. Bu, anjini belirlediğiniz en yaygın semptomlardan biridir.
 • Zehirlenme nedeniyle genel halsizlik. Hiçbir durumda hastalık bacaklarda taşınamaz ve eğer boğazda ağrı varsa ve sıcaklıkta bir artış olursa, hemen harekete geçilmelidir.

Boğazları incelerken, doktor bademcikteki artışı değerlendirecek, plaketin üzerinde görünecek, hangi özel angina tipinin başa çıkacağını belirleyebilirsiniz. Akut anjina, genellikle, enflamatuar bir süreç gösteren submandibular lenf nodlarında bir artış ile birlikte görülür.

Hamile kadınlara tonsillit tedavisi nasıldır?

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Ana tedavi yöntemi - antibiyotiklerin atanmasını içeren antibakteriyel tedavi. Bugün, plasentaya fetüse nüfuz etmeyen ve fetüse zarar vermeyen bir dizi ilaç vardır, ancak sadece doktor tedavinin tam yolunu reçete edebilir ve bir dozaj reçete edebilir. Bu konuda kendi kendine tedavi çok tehlikelidir, çünkü bazı ilaç türleri malformasyonlara yol açabilir.

Penisilin grubunun antibiyotikleri Ampisilin, Amoksiklav ve diğer bazı ilaçlar gibi antibiyotiklerdir. Sefalosporinler (Sefazolin) ve Eritromisin de reçete edilebilir. Bazı durumlarda, Sumamed atanır. Hamileler için tetrasiklin grubu ve Levomisetin antibiyotikleri reçete edilmemektedir, çünkü bunlar fetus için tehlikelidir.

Sıcaklık yükseldiğinde, doğru önlemlerin alınması ve annenin ve çocuğun vücudunun sıcaktan etkilenmemesi önemlidir:

 • Aspirin kesinlikle yasaktır: kanın incelmesini teşvik eder, plasenta ve iç kanamanın parçalanmasını provoke eder.
 • Ancak, Paracetamol ve Panadol kullanabilirsiniz: Parasetamol hızlı bir şekilde sıcaklığı azaltır, ayrıca anne ve bebeğin vücudu üzerinde zararlı etkileri yoktur.

Ek bir yöntem yerel etkidir: bunlar çeşitli çözünme tabletleridir. Boğaz ağrısını hafifletmeye ve genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Bugün seçim yeterince geniştir: Strepsils, Dekatilen, buna ek olarak, farinksin sulanması için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz. Aşırı ilaç kullanımını önlemek için sadece dozu sıkı takip etmek önemlidir. Zamanında ilaca ek olarak, diğer doktor önerilerini takip etmek önemlidir.

Hastalara yatak istirahati ve bol miktarda içecek verilir: bu nedenle, meyve içecekleri ve ekşi meyve suları mukoza zarlarını tahriş ettiğinden uygun değildir.

En iyi seçenek - sıcak (ama sıcak değil) süt ile bal, ayrıca zencefil çayı da içebilirsiniz. Diyete uymak önemlidir: Gıda sindirimi kolay ve besleyici olmalıdır. Bunlar başta sebze olmak üzere çeşitli çorbalar ve et suları, diyette proteinli yiyecek ve taze meyve bulunmalıdır. Yağlı yiyeceklerden kaçınmak daha iyidir. yavaş yavaş sindirilir ve iyileşmeyi yavaşlatırlar.

Gebe kadınlarda anjin tedavisinde geleneksel yöntemler

Tonsillit halk yöntemlerinin tedavisi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçları almakla birlikte, bebeğe zarar vermeyecek olan halk ilaçlarını kullanabilir, ancak hastalıkla baş etmede yardımcı olabilirsiniz. Bu prosedürler için birkaç seçenek vardır:

 1. En etkili yöntem - bir adaçayı veya papatya boğazının gargarası. İltihabı azaltmaya yardımcı olur, ağrıyı hafifletir ve genel durumu iyileştirir. Bitkisel şifalı otlar, zararsız ve fetusun zararsızdır.
 2. Dogrose suyunu içebilirsiniz: Bol miktarda C vitamini içerir ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Çok miktarda sıvının kullanılması toksinleri vücuttan temizler, böylece iyileşme daha hızlı gerçekleşir.
 3. Aspirin olmaksızın sıcaklığı azaltmak için, mendilleri su ve sirke ile kullanabilirsiniz: bu araç uzun bir süredir test edilmiş ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 4. Boğazınızı yıkamak için miramistin ve diğer antibiyotikleri değil, zayıf bir tuz veya kabartma tozu solüsyonu kullanabilirsiniz. Plakanın çıkarılmasına yardımcı olur ve durumu kolaylaştırır.

Hamile kadınlar için çeşitli termal prosedürlerin kontrendike olduğunu hatırlamak önemlidir: İlk trimesterde, sıcak ayak banyoları kendiliğinden düşüklüğe yol açabileceğinden kabul edilemez.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Ayrıca inhalasyon ve ısınma kompresyonları yapılamamaktadır. Yöntem seçiminde ana prensip, çocuğa ve anneye zarar vermek değildir, bu nedenle doktor tavsiyesini kesinlikle uygulamak önemlidir.

Bir yöntemi diğeriyle değiştiremezsiniz, örneğin, antibiyotik yerine homeopatik preparatlar alabilirsiniz. Doktor, anneye veya bebeğe zarar vermeyecek doğru ilaç dozunu reçete edecektir.

Anjina ve önleme ile olası komplikasyonlar

Hastayı aniden ortaya çıkabileceğinden ve sonuçları tahmin etmenin zor olabileceğinden, ziyareti uzun bir süre için doktora bırakmamak önemlidir. Boğaz ağrısı ve ateş olduğunda, işe gidemezsiniz: Evde kalmak ve bir doktora başvurmak daha iyidir. Çoğu durumda, anjina, hastanın iyileşmesi olmadan sonuçlanır, ancak bazen çeşitli olumsuz fenomenlere yol açar.

Bunlar arasında en güçlüsü kalp hastalığıdır: Vücut, antikorları geliştirerek hastalık ile mücadele eder ve bu da bedeni olumsuz etkileyebilir. Ayrıca anjinin komplikasyonu miyokardittir: kalp kasının iltihaplanması, hastalığın kendisinden birkaç hafta sonra kendini gösterebilir, eğer ayaklarınıza aktarırsanız ve doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları içmezseniz.

Ek olarak, bağ dokusunda enfeksiyon nedeniyle eklem hasarı mümkündür: romatizma şiddetli ağrıya ve sınırlı hareketliliğe neden olur. Cildin kızarıklığı olan eklemlerin şişmesi ve ağrılar dolaşıyor olabilir.

Tedavi uzun zaman alabilir, ilaç ve fizyoterapi almanız gerekecektir ve birçok yöntem gebelik sırasında uygulanamaz.

Fetus için en ciddi komplikasyon hipoksidir: oksijen eksikliğinden dolayı, çeşitli gelişimsel anomaliler ortaya çıkar, muhtemelen CNS hasarı.

Basit önleyici tedbirler, korkunç sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Hasta insanlarla temastan kaçınılması tavsiye edilir. Sezon dışı olarak kitlesel etkinliklere katılmamak, kalabalıklaşmamak ve toplu taşıma araçlarındaki seyahatleri en aza indirmek daha iyidir. Epidemiyolojik durum şehirde kötüleşirse, sokakta ve halka açık yerlerde gazlı bez giymekten çekinmemek daha iyidir.
 2. Bağışıklığı güçlendirmeye çalışmalısınız: C vitamini alarak ve taze meyve yiyerek hastalık riskini azaltır ve kendinize iyi bakmanız oldukça kolay olacaktır.
 3. Oral kavitede kronik enfeksiyon enfeksiyonlarına izin vermeyin: zaman içinde çürükleri tedavi etmeli ve kronik farenjitleri önlemelisiniz.

Gelecekte anne, sağlığına özel dikkat göstermelidir: Kendisine bakmak bebeğin sağlıklı doğmasına ve bulaşıcı hastalıkların sonuçlarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Basit önlemler ve doktor tavsiyelerinin izlenmesi normal gelişmenin meyvelerini sağlayacaktır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Hamilelik sırasında angina tedavisi yöntemleri: otlar antibiyotiklere

Soğuk algınlığı döneminde solunum yolu enfeksiyonlarının sayısı artar. Hamilelik sırasında angina tedavisi, birçok ilaç, özellikle de antibiyotiklerin kontrendikedir. Gelecekte anneler, tedavi sürecine büyük bir rol yatak istirahati, bol içme ve halk ilaçları kullanımı ile oynanır.

Rahatsızlık belirtileri ortaya çıktığında, tıbbi yardım almanız gerekir. Yüksek ateş, enfeksiyon, zehirlenme, gebelik döneminde çok tehlikelidir, bu nedenle herhangi bir şekilde kendi kendine ilaç vermemelisiniz.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina, palatine bademciklerin (bademciklerin) etkilendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Stroptokoklar vakaların yaklaşık% 90'ından sorumludur.

Anjina birkaç ana türü vardır:

 • Mavi dilHastalığın en kolay varyantıdır. Sıcaklık subfebril'e yükselir, amigdala kırmızıya döner ve biraz şişer. Lokal anti-enflamatuar ve antiseptik ajanların kullanılması etkilidir.
 • foliküler- bademciklerin beyazımsı-sarımsı oluşumlar göründüğü bir form, sıcaklık 38 ° C ve üzerine yükselir.
 • lakün- Boğaz ağrısı, sıcaklıkta keskin bir artış ile başlar. Bademcikler üzerinde - sarımsı beyaz filmler. Salivasyon yükselir, bazen kusmayı kışkırtır.
 • uçuk gibi- farinksin arka duvarı, bademciklerin, gökyüzünün ülserasyona eğilimli döküntülerle kaplı olduğu bir form. Sıcaklık yüksektir, sıklıkla karın bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma atakları vardır.

Erken tedavi

Erken gebelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi, yatak ve içme rejimi, halk ilaçları kullanımı gözetilmesine dayanmaktadır. İlaçlar bir doktor tarafından ve sadece acil durumlarda reçete edilmelidir.

Gebeliğin 6 haftasına kadar, kadının bağışıklığı eski rejimde çalışır, çünkü bedenin henüz çocuğun yatağına uyum sağlama zamanı yoktu. Bu nedenle, anjin nispeten kolay tolere edilir. İlk ayın sonunda koruyucu fonksiyonlarda doğal bir azalma olur. Bu gelişmekte olan fetusun anne hücreleri tarafından reddedilmemesini sağlamak için gereklidir. Ancak aynı zamanda, bulaşıcı hastalıklar geliştirme riski de artmaktadır.

ilaçlar

Erken dönemde hamilelik sırasında angina ilaç tedavisi aşağıdaki ilaçları içerir:

 • Antibiyotikler. Bu gruptaki ilaçların çoğu, özellikle ilk trimesterde, gebelikte kesinlikle kontrendikedir. Ancak anjinin etkileri daha da tehdit edici olabilir. En güvenli antibiyotikler penisilindir: Flemslav, Amoksilav, Ampisilin. Fetal gelişiminde anormalliklere neden olmazlar, ancak birçok bakteri, etkilerine karşı direnç geliştirmiştir. Ayrıca, doktor minimal miktarlarda kan (Bioparox) girer topikal preparatlar, reçete. Eğer bu antibiyotikler etkisiz kalıyorsa, sefalosporinler reçete edilir: Sefaleksin, Sefuroksim. Plasentadan geçerler, ancak teratojenik etkileri yoktur.
 • Parasetamole dayalı antipiretik ilaçlar: Panadol, Cefekon.
 • Yerel eylemin antiseptik preparatları. Uygulama pastiller (Faringosept, Septolete), spreyler (Klorheksidin, anti-anjina), (Furatsilinom) durulama için çözümler.

Hamilelik sırasında herhangi bir ilacın sadece bir doktora danışıldıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir: ilacı reçete ederek, kullanımından kaynaklanan potansiyel riskleri değerlendirecektir.

Halk yöntemleri

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile erken aşamada özellikle önemlidir. İlaçlarla karşılaştırıldığında, daha güvenlidirler, ancak bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldıramazlar. Bu nedenle, bu tür iki tedaviyi birleştirmek gereklidir.

Bademcik iltihabı mücadele için aşağıdaki yöntemler yaygın olarak bilinir:

 • Bal ve limonlu çay. Taze bir içecek hazırlayın, 1 çay kaşığı için karıştırın. Bal ve limon suyu, rahat bir sıcaklığa soğutun. Sıcak çay ağrıyı ve iltihabı artırır.
 • Zencefilli içecek Kök zencefil ince doğrayın ve kaynar su dökün. Birkaç dakika bekleyin, 1 çay kaşığı ekleyin. limon suyu, tatmak için bal. Yüksek sıcaklıkta alın.
 • Fesleğen kaynağı. 20 öğütmek ve bir bardak kaynar su dökmek için bırakır. 3-5 dakika pişirin, rahatlayın ve rahat bir sıcaklığa soğutun. Et suyu küçük sipsler halinde oral olarak alınabilir veya günde birkaç kez durulanabilir.
 • Tuzlu çözelti. 0,5 litre kaynatılmış soğuk su içinde 1 çay kaşığı karıştırın. tuz (tercihen deniz). Çözülmemiş parçacıklar yerleşene kadar bekleyin, üst kısmı yavaşça süzün. Gargara ve gargara günde 4-5 kez.

Daha sonraki bir tarihte tedavi

Gebeliğin geç dönemlerde anjina tedavisi geç dönemde olduğu gibi genellikle aynıdır, ancak izin verilen ilaçların listesi hafifçe büyümüştür. Hastalık sırasında, sağlık durumunun normalleştiği görünse bile, yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamak gerekir. Isıda bol miktarda içecek, barış ve ayak iyileşmesi için önemli şartlardır.

ilaçlar

Son dönemlerde boğaz ağrısı tedavisi birkaç uyuşturucu grubunun yardımıyla gerçekleştirilir:

 • Antibiyotikler. Gelişmekte olan fetüs üzerindeki etkileri riski erken dönemlerinde daha şimdiden azdır - oluşturan organlar sona erdi plasenta kısmen zararlı maddelerin girmesini önler. Hekim, penisilin (amfisilin, amoksisilin, Flemoklav), sefalosporinler (Supraks, sefaleksin) ya da makrolidler (azitromisin, Rovamycinum, eritromisin) reçete edebilir. Lokal antibiyotikler (Bioparox) da kullanılır.
 • Antipiretikler, etken madde olan parasetamol (Perfalgan, Panadol).
 • Topikal antiseptikler - haplar ve pastiller (Faringosept Valium), spreyler (Hlorgeskidin, Ingalipt) (Stomatidin, Hlorgeskidin) durulama.

Halk yöntemleri

Gebeliğin geç evrelerinde boğaz ağrılarının halk ilaçları ile tedavisi hala etkilidir.

Bu bir kaynatma ile gargara ve onları içine yutmaya dayanmaktadır:

 • Bitkisel kaynatma. Koleksiyonu hazırlamak için 10 gram meşe kabuğu, 2 gram calendula çiçeği, 5 gram kekik ve 3 gram limon çiçeği karıştırılmalıdır. 1 çorba kaşığı. l. otlar kaynar su ile bir bardağa ekleyin ve 2 saat ısrar edin. Profile. Böyle bir kaynatma ile gargara, günde 3-5 kez olabilir.
 • Ayr marş bir kaynatma. 1 çay kaşığı. doğranmış kök soğuk su (200 ml) dökün, 3 saat ısrar ediyor. Kaynatıldıktan ve 5 dakika piştikten sonra, 0,5 tsp ekleyin. bal. Soğutulduktan ve süzüldükten sonra günde 3 kez durulayın.
 • Kepek suyu. 2 litre suda, 400 gram kepek (herhangi), serin ve gerinim kaynatmak gerekir. Biraz bal ekle. Günde birkaç kez küçük yudum içebilirsiniz.
 • Muzafferlerin kaynatılması. Öğütmek için on yaprak, bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar ediyor. Tadı geliştirmek için bal ekleyin. Durulama boğaz her 2-3 saatte bir yapılabilir.
 • Köknar yağı. Sıkıştırma, bademciklerin (sürüntü ile nemlendirilmiş) tedavi edilmesi, bacakların, sırtın ve göğsün sürtünmesi için kullanılabilir. Yağı kullanmadan önce, duyarlılığı test etmeniz gerekir: dirseğin iç kısmına küçük bir miktar uygulayın ve 12 saat sonra cilt durumunu değerlendirin.
 • Limon Derisi Meyveleri temizle. Cildi 3-4 parçadan soyun, 10-15 dakika boyunca ağzınızda tutun. Prosedür her saat tekrarlanabilir. Kontrendikasyon - midenin artan asitliği.

Gebelikte anjina düşük veya erken doğum da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle yetkin ve zamanında tedaviye ihtiyacınız vardır. Yatak ve içme rejimine uyum, ilaç kullanımı ve halk ilaçları içerir.

Hamilelik sırasında pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilir. Bu grubun ilaçları sadece bir doktorun reçetesinde kullanılabilir, bunların bir kısmı fetusun gelişimini ve gebelik sürecini etkileyebilir.

Yazar: Olga Khanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.

Durulama olarak anjin ile klorheksidin benzersiz bir ilaçtır

Angina sık sık orgi, sinüzit, otitin bir komplikasyonu ile ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Hastalığın akut faza girmemesi için, anjinadan ilaç almanın en kısa sürede başlaması gerekir.