Loading

Tedaviden 5 yaşından küçük bir çocukta angina

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

adenovirüsler, herpes virüsleri, sitomegalovirüsler, Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun etken maddesi), solunum sinsityal virüsüdür.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

hipotermi, aşırı çalışma, kötü beslenme, soğuk içecek tüketimi, gövde (. sinüzit, diş çürükleri, orta kulak iltihabı, ve diğerleri) 'de enfeksiyon kaynağı mevcudiyeti, viral enfeksiyon, bağışıklık azalması önceki gün geçti.

Çocuklarda anjin çeşitleri

Birincil - bağımsız hastalık ikincil - başka bir hastalığın bir arka plan üzerinde ortaya çıkan - enfeksiyon (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl) ya da bulaşıcı olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

semptomlar

Ağız boşluğu: solda - sağda, sağda - akut bakteriyel bademcik iltihabı (angina).

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

yüksek (yukarıdaki kadar 39 0 C ve altı), titreme ile ateş, boğaz ağrısı (yutma ardından kalıcı); zehirlenme belirtileri: Baş ağrısı, yorgunluk, iştah, ağlama eksikliği ve çocuk cilveleri; kızarıklık ve bademcik şişmesi, kemerler ve yumuşak damak; morbidite ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar gibi çeşitli anginy.Lakunarnaya anjin varlığına karşı, bu fenomenler farenjit gibi (yutak iltihabı) kabul: irin boşluklar veya bademcik yüzeyi sarı-beyaz renkli adaların pürülan akıntı karakteristik Bu tezahürler ek olarak, iyi shpatelem.Follikulyarnaya anjina formunda farklılık kaldırır dairesel noktalar pürülan şeklinde döken bakıldığında, çapı iyi görülebilir 1-2 mm püstül submukozal tabakası bademcikler. Yıldız nekrotik (fusospirochetal) anjin kıyasla boğaz nebom.Yazvenno resmi: tonsil yüzey kısımları üzerinde nekroz kirli, gri bir renk oluştu. Nekrotik doku ayrılması pürüzlü kenarlı derin ülser oluşturulur ve dnom.Raznovidnostyu psödomembranöz sonra anjin Vincent anjini, bir bağışıklık sistemi çocuklarda ortaya çıkar. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: ülseratif stomatita.Virusnaya anjin belirtileri yaşayabilirler Aynı zamanda başlangıçta kataral semptomlar (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) vardır ve bunların zemin üzerine bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

ebeveynlerin ve çocukların anket; muayene gırtlaktan boğaz ayna, boğaz ve burun bir sürüntü patojeni izole etmek ve antibiyotikler, ortak bir kan ve idrar testleri hassasiyetini belirlemek amacıyla bakteriyolojik inceleme için Leffler (difteri dışlamak için), boğaz sürüntü sopa.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

patojen üzerindeki etki, - antibiyotikler veya antiviraller, mantar önleyiciler, antihistaminler (alerji) anlamına gelir; humma önleyiciler; probiyotikler, topikal tedavisi (gargara, sulama spreyler, yağlama bademcik dağılabilir tabletler); yumuşak tedavisi.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Zamanla, yeterli karmaşık tedavi başlamıştır çocuğun hızlı iyileşme rehin.

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Ancak çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 ° C'de veya 37.5 ° C'de bile azaltmak zorunda kalacaktır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

akut orta kulak iltihabı, abse veya flegmon olası gelişimi ile submandibuler lenfadenit; paratonsillar veya yutak arkası abseleri ve Romatizma, kalp hastalığı, kalp yetmezliği, miyokardit (kalp kası iltihabı), kan dolaşımı ve sepsis gelişimi, menenjit, böbrek yetmezliği (glomerulonefrit) ve idrar enfeksiyonun penetrasyon geliştirme sistem (piyelonefrit); hemorajik vaskülit, romatoid artrit, ve geçiş kronik bademcik.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

Çocuğun sertleşme; binanın hijyenik bakım, istisna hipotermi ile çocuğun beden, dengeli bir diyet, günün bağlılık içinde enfeksiyon odaklarının zamanında yeniden düzenlenmesi tıbbi profilaksi (Bitsillin-3 veya Bitsillin-5) engelli çocukların randevu.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

Angina - Dr. Komarovsky'nin Okulu

Popüler makaleleri görün

Anjin - akut enfeksiyon hastalığı, bademcik (farinks, dil, damak ve boru) iltihabı vardır. Sıradan mikroorganizmalar - streptokoklar, stafilokoklar, nadiren diğer patojenik bakteriler ve virüsler (pnömokok, adenovirüs, Frengi, mantar florası) yayılma için elverişli bir ortam olduğunda - hipotermi, viral enfeksiyon, kötü beslenme, fazla çalışma, anjin etkeni çocukta vardır, tedavi olan bağlıdır enfeksiyöz ajanın türü, enflamatuar sürecin şiddeti, hem de çocuğun yaşı. Bir çocukta angina tedavisinde nasıl - bu makale.

Çocuklarda anjin nedenleri

sonbahar-kış sezonunda çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biri - bir boğaz ağrısı. Bir çocuk yemek veya şehir dışında nadiren açık havada değil, çok faydalı ürünler yiyor yoksa, aktif fiziksel eğitimin düşkün değildir, soğuk durumdaki bir çocuk için bağışıklık sistemi ve herhangi hipotermi için büyük bir stres, soğuk, dondurma veya soğuk içecek soğuk ayaklar - daha kesin olarak bademcik boşlukları, ağız boşluğu içinde patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını yol açar. Yani, bu durumda provoke faktörler şunlardır:

Çocuğun lokal bağışıklığın zayıflaması olduğunu, amigdala bariyer fonksiyonu ile başa çıkamaz - overwork, atık, yiyecek eksikliği kaynaklı viral enfeksiyonlardan - SARS, grip, parainfluenza bir çocuk sinüziti varsa anjin gelişimi başka varyantı, örneğin diğer organlardaki inflamasyon bir odak noktası olarak hizmet verebilir veya sinüzit, otit, çürük veya adenoidler. Genel veya lokal hipotermi, düşük sıcaklık veya soğuk içecek ve yiyecek uzun süre çocuğu bulma yani

Dahası, bir hasta ile yakın temas içinde bir çocuk havadaki damlacıkları tarafından bulaşmış olabilir, ortak bir yemekler veya enfekte gıdalar yoluyla, öksürük ve hapşırma yoluyla dışarıdan nüfuz yani bakteriler (bkz. Gıda çocuklarda belirtileri zehirlenme).

Uygun olmayan tedavisi kronik bademcik iltihabı yol açabilir ve uyarıcı anjin olabilir - Streptococcus dönüş alerji, romatoid artrit, böbrek hastalığı, kan damarları, kupa olarak 100 den fazla farklı tehlikeli hastalıklar kışkırtır içinde. En kısa sürede çocuk uyarı işaretleri başlar başlamaz, hemen bir doktora danışmalısınız ve sadece kırmızı boğazın halk ilaçları tedavisi güvenmeyin.

Çocuğun hastaneye yatırımı ne zaman gereklidir?

Eşlik eden hastalıklar - renal bozukluk, diyabet, bozulmuş kan pıhtılaşması, vb Karışık anjin -. Boyun flegmon, abse, romatizmal kalp hastalığı. Şiddetli çocuklarda zehirlenme - konfüzyon, solunum yetmezliği, ateş düşürücü ateş, kusma ve mide bulantısı, kramp vurmaya değil. anjina çocuklar bir yıl altında, birçok doktor kuvvetle hastanede tedavi önerilmektedir, ancak karmaşık olmayan boğaz ağrısı iyi evinde tedavi edildiğinde (çocuk sessiz bir ortamda, hastane enfeksiyonu katılma olasılığı yoktur, evde).

Çocuklarda angina tipleri ve semptomları

Bademciklerin ne kadar derinlemesine iltihaplandığına bağlı olarak, çocuğun tıpta birkaç çeşit anjina vardır:

catarrhal angina (bugün için anjina olarak kabul edilmez, akut bir farenjittir) lacunar angina foliküler anjina, ülseratif-membranöz

Ayrıca sınıflandırılmıştır:

İlköğretim anjina - anjina genel zehirlenme ve doku hasarı faringeal halka İkincil anjin belirtileri - vs. Özgül anjin agranülositoz, lösemi, - kızıl, difteri, çocuklarda bulaşıcı mononükleoz, vb yanı sıra kan hastalıkları -. Bazı akut enfeksiyonların bir arka planı ortaya çıkar. - fungal lezyonlar, spirochaeta.

Patojene bağlı olarak, inflamatuar süreç şu şekilde sınıflandırılır:

bakteriyel (difteri, streptokok) fungal viral (enteroviral, herpetik, adenoviral)

Ama her durumda ana belirtisidir - çocuk keskin zayıflar ise boğazda bir ağrı yutma, ret yemeye, hatta su, yüksek vücut ısısı, kusma yaşayabilirler, o bir baş ağrısı vardı, yaramaz, 40C 38 ila olabilir arttırılabilir ve şiddetli zehirlenmeden diyare. Ankette - parlakça dağınık farinks kızarıklık, küpe ödemi, bademcikler. Plağın çıkarılmasından sonra bir dizi anjina (kandidiyazis, difteri) ile, erozyona uğramış yüzeyler açılır.

Ağrıya ek olarak, çocuklarda anginada sıcaklık, servikal ve submandibuler lenf nodları artar (bunları kompres ve diğer prosedürlerle ısıtmak imkansızdır). Anjinadaki enflamatuar süreç her zaman ses tellerini etkiler, bu nedenle çocukta bir sesin görünümü de anjinin bir semptomudur. Genellikle bu hastalık bir hafta ya da 10 günden fazla sürmez, başarılı tedavi, doğru tanıya ve zamanında antibiyotik tedavisine bağlıdır. Bu nedenle, doktor ilk olarak çocukta hangi anjinin olduğunu belirler ve sadece tedaviyi reçete eder.

Kendi olarak çirmiş emin olun difteri, çabuk boyun, şişme larinks ve Boğulma darlığı neden olabilir zehirli formundan bir bakteriyel boğaz ağrısı ayırt etmek mümkün değildir, çocuk zehirlenme ve kalp yetmezliği gelişmesi ile kalp kasının olası iltihaplanma ölebilir.

Çocuklarda catarrhal sinüs tedavisi

Katale anjinası ile çocuk genellikle 38-39 ° C'lik bir sıcaklığa sahiptir, çocuk kaygısız hale gelir, halsiz, yutkunırken ağrı hisseder, mide bulantısı. Enflamatuar süreç, böyle bir anjina ile lenf düğümlerinin hassasiyeti şiddetli değildir ve çoğu zaman bu tür anjin akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya influenzadan sonra ortaya çıkar.

Çocuklarda catarrhal sinüs tedavisinde ana durum, küçük çocuklarda çeşitli istirahatler ile yatak istirahati, bol sıcak içecek, sık durulama veya boğaz tedavisidir. Yeterli antibiyotik tedavisi ile akut bademcik iltihabı 7-10 gün sürer.

Çocuklarda foliküler ve lacunar anjina tedavisi

Çocuklarda angina Bu formlar ateşle birlikte olarak, vücut ısısı 40C üstünde olabilir, oldukça ağır ortaya çıkar. Foliküler bademcik bir ayırt edici özelliği bademcikler sarı püstül kaplı olduğu bir "yıldızlı gökyüzü" oluşturma gibi (3 mm folikülleri) ve zaman laküner anjin - bademcik lob arasındaki boşluklara, beyaz-sarı pürülan çiçek açar.

Hem ve hem de diğer anjin tedavisi aynıdır. Ana şey, anjin patojeni ile başa çıkmaya yardımcı olmayan bir antibiyotik seçmektir. En iyi seçenek, bakterilerin belirli bir antibiyotiğe duyarlılığını belirleyecek olan bakteri kültürüne bulaşmadır.

burun yutak gelen ve BL bir karalama alarak, difteri tanısı için Leffler çubuğu (tedavi sonrası ilk gün). Ama klinikler bugün böyle bir birinci basamak antibiyotik tarafından atanan olasılığı, olmadığı için - penisilin (ampisilin, flemoksin), ikinci sıra - makrolitten (sumamed, Hemomitsin, azitromisin). Tercih penisilin 10 günlük kurs romatizma tehdit streptokok, betagemolitichesky öldürür olarak penisilin bir dizi verilir ve aminoglikozidler streptokoklar yaşayamaz ve boğaz ağrısı sonrası romatizmal ateş yok garanti etmiyoruz.

Genellikle, bebeğin anjina 1-3 yaşında ise, bir çocuk doktorunun gözetiminde bir hastanede tedavi önerilir. Ama bugün gerekli değildir - özenli, sevecen anne evde bebek için en iyi bakımı sağlamak ve ailenin mali durumuna göre belirlenir doktor kontrolü - her zaman ev ödemeli çocuk doktoru ve randevu ve enjeksiyon ihtiyacını çağırabilir - med.sestru.

Ancak, çocuğun ciddi bir durumu ve eşlik eden hastalıkların varlığı durumunda, karar doktor ve ebeveynler tarafından hastane lehine yapılır. Pürülan anjinin bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle, daha büyük çocuklar evde başka hastalardan izole edilmek kaydıyla ayakta tedavi yapabilirler.

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Çocuğun hemen iyileşmesi için, tedavi eden çocuk doktorunun tüm önerileri açıkça takip edilmelidir. Boğaz ağrısı tedavisi, bol miktarda içme rejimi, antibiyotik verilmesi, antipiretik ilaçlar, antihistaminikler, gargara, vitamin tedavisi ve eubiyotiklerden oluşur.

Önemli! Isınma prosedürleri yok: kompresler, sıcak buhar inhalasyonları, ısınma kremleri ve merhem boynunda - pürülan anjina ile kabul edilemez!

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

Çocuklarda anjinin tedavisindeki yönlerden biri, daha büyük çocukların korkutulması ve küçük çocukların spreyleri ve aerosolleri ile tedavi edilmesidir. Ancak, bu sadece yan yollardan biridir, çünkü ana tedavi antibakteriyel ilaçların uygulanmasıdır. Boğazın durulama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için, daha fazla makaleye ve angina ile nasıl gargaralanacağına bakın.

Önemli! Aynı ilaçları arka arkaya birkaç kez kullanmayın, kısa bir süre önce bir çocukta Pharyngocept verdiyseniz, bir sonraki sefer Ingalipt, Lugol sprey veya başka bir ilaç kullanın.

Lugol Geksoral Tantum Verde (slaboeffektivny) Ingallipt, Geksasprey (6 yıl sonra) sprey - Farklı eczaneler tarafından hazırlanabilir gargara (üç yıl sonra çocuklar tarafından kullanılan) spreyler gibi anlamına gelir. Ve ayrıca çözümler -% 0.01 Miramistin çözeltisi, hidrojen peroksit - 2 yemek kaşığı. Bir bardak su, bir potasyum permanganat zayıf bir çözüm, bir bardak su içinde 2 tablet furatsilina çözülür, Iodinol (1 bardak ılık su için 1 yemek kaşığı) bir çözüm. İyi dezenfekte bitki et suları otlar - adaçayı, papatya, kadife çiçeği veya hazır harçlar iyot Of bu otlar Ingafitol, Evkarom, Rotokan ve basit tuz ve kabartma tozu çözümü ve birkaç damla (0.5 çay kaşığı.). Ancak birçok yağlayıcı, mukoza zarının koruyucu tabakasının hasar görmesinden dolayı antiseptikler ile yağlayıcı bademcikler önermez, bu da pürülan boğaz ağrısı ile durumu kötüleştirir. Angina olan daha büyük çocuklarda, resorpsiyon tabletleri ve şekerler kullanabilirsiniz - Tharyngept, Stopangin, Strepsils (5 yıl sonra), Hexoral Tabs, Grammidin.

3 yaşından küçük çocuklara boğaz ağrısı için yerel ilaçlar - ne düşünülmelidir?

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar için kontrendike olduğu, ancak çözümlerin çoğunluğunun kompozisyonu nedeniyle enjeksiyon sırasında nefeslerini tutacak bir genç çocuğun yetersizlik onların kullanımını sınırlamak, çocuklar için güvenli olduğunu laringospazma tehlikesi olduğunu. Bu nedenle bebekler sprey emziği ile kabul edildi ve 3 yıla kadar çocukların yanağından jeti doğrudan değil, boğazında, çözüm hala bademcikler tükürükle düşecek edilebilir. Çocuğunuza 2 yaşından itibaren gargara yapmasını öğretin. (Yabancı cisim asfiksi ve resüsitasyon elbette bir riski olduğu için, ya da 5 yıl) o 3 yıla kadar çocuklar için bunları kullanmak en iyisidir böylece Ayrıca, küçük çocuklar uzun, ağız emilebilir tableti tutamazlar.

Boğaz ağrısı için yerel ilaçlar kullanırken başka ne bilmeliyim?

Boğaz ağrısı için herhangi bir çare için talimatları okuyun, sadece yaş önerilerine ve bir çocuk doktorunun tavsiyelerine göre uyuşturucu kullanın. Bazı (yakında üretimden kaldırılacak Bioparox) ilaçlar, şifalı otlar ve herhangi bir ilaç, bebeklerde alerjik reaksiyona neden her ilacın üzerinde bebeğin tepkisini izleyebilirsiniz. Herhangi bir lokal tedavi öğünler sonrasında yapılmalıdır ve oral tedavi sıklığı her 3 saatte bir olmalıdır, lokal prosedürden yarım saat sonra yiyemezsiniz, hatta içemezsiniz, aksi takdirde tedavide bir nokta yoktur. Kesinlikle uyuşturucu tahriş - Lugol, Iodinol kullanılmamalıdır bebeklerde ve çocuklarda ağız boşluğu muamele yıllar sonra fazla 1 p / gün değil. Genellikle, anjina ile lokal terapi için, farklı eylemlerin 1-2 ajanı, ilacın vücuda aşırı yüklenmemesi ve etkililiğini yeterince değerlendirmemesi için seçilir.

ateş düşürücü

bakteriyel tonsilit henüz çocuğun sıcaklığındaki irinli baskınlar kırpılmış etmemişse çok yüksek ve sadece birkaç saat boyunca ateş düşürücü cızırtı, ancak 2-3 gün etkili antibiyotik alırken bunun azaltılmalıdır. Bu nedenle, bu fonların alınması 3 günden fazla olmamalıdır. Süspansiyonda Parasetamol, Kalpol, Panadol (cepler ve mumlar), Efferalgan ve Ibuprofen (Ibufen, Nurofen) yaygın olarak kullanılmaktadır. Gençler anjina ile ateşi azaltmak için Ibuklin (tablodaki parasetamol + ibuprofen) verebilirler.

Fiyatlar ve dozajları olan ilaçların ayrıntılı bir açıklaması için, makalemize çocuklar için tüm ateş düşürücü ajanların listesine bakınız.

Sıcaklığı ne zaman indirmeliyim?

Sıcaklık 38 ° C daha yüksektir yalnızca anjin patojenler karşı antikorların ateş maksimum üretimi sırasında olduğu gibi yüksek sıcaklık alımı Antipiretikler anda, gösterir, vücut patojenik bakterilerle bağımsız başa çalışır ve çocuk sessizce az 38,5S acı çekerse döverim değil, bu arzu edilir. Bebeklerde kusmayı eşlik edebilir böyle bir yüksek ateş olarak 38 ° C, zaten sıcaklığını vurmaya tavsiye edilir, bir rektal fitil (Tsefekon, Efferalgan, Nurofen) kullanmak daha iyidir. Yıl boyunca çocukların sıcaklığı düşürmek için 39C'den sonra daha iyidir. Bir çocuğun ateşi daha yüksek sıcaklıkta daha erken olduğunda, onu 37.5'e düşür.

o sıcaklığı düşürmek mümkün değilse ilaçlar geleneksel yöntemleri kullanabilirsiniz. Sadece çocuğu soyunmaya ve (bir yıl sonra) nemli bir havlu, büyük bir çocuk ile silin suyla seyreltilmiş, votka silinebilir, ve her zaman, özellikle bitki salisilatlarla, bol sıvı (siyah frenk üzümü, yaban mersini, ahududu, kiraz) terlemeyi arttırır ve azaltmaya yardımcı olduğunu hatırlamalıyız Çocuğun durumunu önemli ölçüde hafifletebilen sıcaklık 0.5 ° C'dir.

Bir antibiyotik seçmek

Çocuklarda anjina için hangi antibiyotik daha iyidir? Anjina için bir antibiyotik seçerken, penisilinler her zaman streptokok enfeksiyonlarında en etkili olduklarından ve çocuklar tarafından kolayca tolere edildiklerinden ve bunların kullanımı gıda alımına bağlı olmadığından penisilinlere tercih ederler. Bir doktor tavsiyesi olmadan kendi başına antibiyotik veremezsiniz.

birinci sıranın preparatlar - Amoksisilin kronik bademcik iltihabı ve klavulanik asit ile Amoksisilin öngörülen patojen direnci de (Flemoksin soljutab) - olduğu Amoksiklav (. RUB bulamaç 120-300), Augmentin (140 -250 sürtme susp.) Ekoklav (susp 170-280 ovmak. ). bilinen bir bitki dirençli penisilinler, klavuanovoy asit ile amoksisilin bir antibiyotik 2 satırlarla gösterilen zaman. Çocuğunuz penisilin antibiyotiklere alerjisi, makrolidlerin kullanımını, azitromisin varsa - Sumamed (çift dozda 240- 400 ruble) Azitroks (. 170 -300 ruble) Hemomitsin (süspansiyon 140 ruble), midekamisin - Macropen (260-320 ruble). Bu ilaçlar ne zaman penisilinler ve makrolidler alternatif olarak kabul edilir çünkü Sefalosporinler aşırı durumlarda reçete. Bunlar arasında: sefaleksin (süspansiyon 60 ruble) Sefuroksim - Zinnat (300 ruble) Tsefurus (100 ruble) Aksetin (100 ruble) Sefiksim - Supraks (500 ruble) Pantsef (RUB 400)

Antibiyotik tedavisinin seyri 10 gün olmalıdır. Azitromisin (Sumamed) için 5 gün yeterlidir, çünkü uzun süreli bir etkiye sahiptir, ancak boğaz ağrısında sumamed dozu artar. Antibiyotik etkinliğinin değerlendirilmesi 3 gün boyunca gerçekleştirilir (genel duruma, sıcaklığa ve baskınların durumuna göre). Çocuğun daha iyi olduğu, sıcaklığın düştüğü, baskınların - streptococcus'un hayatta kaldığı ve avenjilerin (romatoakardit) bıraktığı tedaviyi azaltamazsınız.

(. Tablo ve şurup) - bakteriyel tonsillit (streptokoklar, pnömokoklar) antimikrobiyal ilaçlar için reçete doktor Eğer böyle Biseptol, Bactrim olarak sülfonamidler, sen pediatrik pratikte sülfonamidler Biseptol için bugüne kadar uygulanmamış bilmeli (bkz. Biseptol - son yıllarda bir antibiyotik ya da değil) ve diğer sülfonamidler, bakterilerin% 50 direnç tespit ?.

Antihistaminikler, vitaminler, bitki özleri

Anjina (2 yıldan eski çocuk için) şurup içinde Tsetrin antihistaminikler almak ile, Suprastin, şurup içinde peritol, nymphomax, Zodak, Fenistil (. Alerji için ilaç listesine bakınız) çocuk sahibi olmak önemlidir.

Pek çok doktor, vitamin B, C vitamini alarak tavsiye vitamini kompleksleri kullanabilirsiniz - Centrum, Multitabs, özellikle çocuklar için, vitamin kompleksleri ile ilgili güncel, Ama Alfabe (BAA) vb zirveye çıkacak onları gelişme riskini artırır gelmesinden bu yana, kesin değildir. alerjik reaksiyonlar ve çocuğa tam bir beslenme ile, yiyecekle birlikte gelen yeterli vitaminler (tabletlerdeki vitaminlere bakınız - zarar veya fayda).

o Viferon, Kipferon ama doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır - diğer anti-viral ajanlar ve immünostimülatörler kullanımı ile ilgili olarak, çocuklarda kullanımları (. SARS ve grip sırasında antiviral bakınız), en güvenli çok dikkatli davranılmalıdır.

Antibiyotik tedavisi ile, kesinlikle eubiyotiklerin tedavisine eklemelisiniz. makalemizde çocuklar için tüm probiyotikler hakkında çok detaya - Linex probiyotikler listesini ve neden diyet takviyeleri kullanılması tercih edilmez ve bu tür Atsipol, Linex, Bifidumbacterin Forte Laktobakterin, Biobakton, Bifiliz, atsilakt, Bifiform olarak uyuşturucu analogları.

Phytopreparation Tonzylgon'u damlalar halinde kullanabilirsiniz, bebekler günde 5 kez 5 damla alsın, okul öncesi çağındaki çocuklar 10 damla. Bu üst solunum yollarının hastalıklarında antienflamatuar etkiye sahip birleşik bir bitkisel preparattır. Meşe, uçucu yağlar, papatya flavonoidleri, civanperçemi tanenler içerir, bu nedenle boğazın mukoza zarının şişmesini azaltır.

Olası komplikasyonlar hakkında

Anjin - yetersiz veya gecikmeli tedaviye, çocuğun vücudunun zayıf bağışıklık yanıtı ürogenital hastalıklar, kardiyovasküler, kemik ve vücudun sinir sistemlerinin gelişimi için tetikleyici olabilir bulaşıcı hastalık tehdit.

Bu nedenle, iyileşmenin ardından, EKG'nin genel testlerini geçmesi ve herhangi bir aşı ve Mantoux reaksiyonundan bir ay boyunca reddetmesi önemlidir. Çocukta nefes darlığı, şişlik, eklemlerde veya göğüste ağrı varsa - hemen bir doktora danışın. Bir çocukta sık görülen anjin, kronik bademcik iltihabının bir belirtisidir, KBB doktoruna yapılan itiraz alevlenmelerin doğru şekilde önlenmesine yardımcı olacaktır.

Hastalık sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar:

larenjit, mediastinal organları etkileyen bulaşıcı süreçte menenjit veya sepsis gelişimine kan dolaşımına giren bir apse veya sellülit enfeksiyonu olan çocuk bölgesel lenfadenit akut orta kulak iltihabı.

Aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlar:

kalp hastalığı ve kalp yetmezliği Ensefalit gelişimi ile akut romatizmal ateş, kronik romatizmal hastalık sonuçla (büyük eklemler, ateş, Kardit, korea artrit), - merkezi sinir sistemi lezyon romatizmal kalp hastalığı: pankardit, miyokardit, perikardit, hemorajik trombositopenik purpura Akut piyelonefrit vaskülit, glomerülonefrit

Angina, özellikle belirli bir yaştaki çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Tıbbi terim "angina", bademciklerin, boğazın üst kısmında bulunan lenf düğümlerinin iltihaplanmasını açıklamak için kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcikler işi mikroorganizmaları filtrelemektir, ancak bademcikler aşırı yüklenirken iltihaba yol açabilir, başka bir deyişle, ortaya çıkar. 5 yaşın üzerindeki çocuklarda bu hastalığı nasıl tedavi edeceğimiz ve bu yaşın bu hastalık için neden bu kadar kritik olduğu, makalede daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

5 yaşında çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Bu yaşta bebek okul öncesi kurumlara gider, yani diğer çocuklarla yakın temas halindedir. Bu nedenle, çocuk anjina oluşmasına yol açabilir, bakteriyel ve viral enfeksiyonların sık etkilerine sahiptir. Hastalığın tedavisi için strateji hastalığın tipine ve semptomların şiddetine bağlıdır.

Boğaz ağrısı ortak belirtileri:

yutma ve konuşma zorluğu.

Bademcik iltihabı ile enfeksiyondan sonra, bademcikler genellikle bir fenerle bakıldığında kızarır ve şişer. Ayrıca beyaz veya sarımsı bir kaplama ile kaplanabilirler. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir. Bazı durumlarda, 5 yıl çocuklarda anginada baş ağrısı ve boyun tutulması eşlik eder.

Hastalığın Tanısı genellikle şişmiş ya da olmasın sağlık belirlemek için çocuk doktoru bir araç ile çocuğun boğazının içine bakarak ve çocuğun boynunu palpates hangi muayene, lenfadenopati içerir. Enfeksiyonun bakteriyel mi yoksa viral mi olduğunu bulmak için bir faringeal smear gereklidir. Bir laboratuvar testinin sonucu olarak, doktor bir tedavi kürünü reçete eder.

5 yıllık bir çocukta angina tedavisinde hangi geleneksel yöntemler?

Eğer çocuk doktorunuz bunun bir bakteriyel enfeksiyon olduğunu belirlerse, o zaman tedavi için antibiyotik reçete eder ve bir kural olarak 10 günlük bir penisilin reçete eder. Ancak, bu enfeksiyonu tedavi etmek için yeterli değildir. Angina belirtileri olan 5 yaşında bir çocuğun dinlenmesi gerekiyor. Tuzlu su ve tabletlerle durulama da ona biraz rahatlama getirebilir.

Viral anjina, ağrı kesiciler, antipiretik ve bağışıklık uyarıcı ilaçlar ile tabletler, spreyler ve resorpsiyon için pastiller şeklinde tedavi edilir. Çocuklarda anjin tedavisinin ek yolları evde durulamadır.

5 yaşındaki çocuklarda sık sık anjina atakları (yılda altıdan fazla) bademciklerin çıkarılmasını gerektirebilir. Bu prosedür genel anestezi altında yürütülür ve 20 ila 30 dakika sürer.

Çocuklarda Angina: belirtileri ve tedavisi

Anjin, ancak başka akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır, bademcik esas olarak lokalize inflamasyon ile karakterize edilen akut bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Patojenler bakteriler, virüsler ve mantarlar olabilir, ancak çoğu durumda β-hemolitik streptokok olup. Çocukların Enfeksiyon hasta çocuk veya yetişkin ile temas havadan ve daha az ev olduğunu. çocuk grupları katılıyor 3 ve 6 yaş arası çocuklar, hastalığın ortaya çıkmasına En eğilimli.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Palatine bademciklerdeki inflamasyonun doğasına bağlı olarak, çocuklar çeşitli anjina formlarını ayırt edebilir:

 1. Mavi dil. Nispeten hafif bir seyir, bademciklere yüzeysel hasar, kızarıklık ve şişlik ile karakterizedir ve bunlar yukarıdan şeffaf mukusla kaplıdır.
 2. Laküner. Kendini bademciklerin lakunalarındaki formasyon biçiminde ve yüzeyinde sarımsı beyaz pürülan bir çökelti olarak gösterir.
 3. Foliküler. Bu boyutta palatine bademciklerdeki bir artış, 3 mm çapa kadar sarı veya beyaz pürülan tıkaçların yüzeylerindeki formasyona eşlik eder.
 4. Fibrinöz. Bademciklerin tüm yüzeyinin görünümü ile ve bazen de filmlerde şeklinde fibrinöz plak beyazımsı-sarı renkte ötesinde nitelendirilen çoğu durumda laküner veya foliküler tonsillit bir sonucudur.
 5. Ülseratif ve zaröz. ülseri yüzey bırakarak, eşlik bademcik gevşetilmesi ve onları grimsi sarı plaka oluşturmak gri dipli güçlü bitkinlik, bağışıklık eksikliği, vitamin B ve C eksikliği altında gelişen

En sık görülenler, lacunar ve foliküler anjina ile birlikte genellikle catarrranın devamlılığı olan ilk üç formdur.

difteri, kızıl hastalığı, mononükleoz, lösemi, agranülositoz (ikincil): Çocuklarda Boğaz ağrısı başka hastalıkların bir sonucu ya da komplikasyon bağımsız hastalığı (primer) olarak ortaya veya olabilmektedir. Patojene bağlı olarak, anjin, bakteriyel, viral, fungal olarak ayrılır.

Çocuklarda en sık görülen anjina patojenleri streptococcus ve staphylococcus aureus'dur. Aynı zamanda, streptococcus'un neden olduğu hastalıkların payı tüm klinik vakaların yaklaşık% 80'ini oluşturur.

Viral boğaz ağrısı etkeni Coxsackie ve ECHO virüsleri ve herpes virüs ailesi (sitomegalovirüs, herpes simpleks visrus, Epshtenya-Barr virüsü), adenovirüsler ve diğerleri olabilir. Hastalığa, bu anjinin herpetik olarak adlandırıldığı, basit herpes ile blisterlere benzeyen, erüpsiyon bademciklerindeki görünüm eşlik eder.

Mantar anjinada, Streptococci veya staphylococci ile Candida veya Leptotryx cinsi bademciklerin bir hasarı vardır.

nedenleri

Çocuklarda boğaz ağrısı enfeksiyonu, hasta bir çocuk ya da yetişkin ile havadaki damlacıklar ile temas ettikten sonra, yiyecek, içecek ve ev eşyaları (bulaşıklar, havlular, oyuncaklar) ile ortaya çıkar. Hasta bir kişi, hastalığın ilk günlerinden ve tam iyileşmeden başkalarına bulaşıcıdır. Aşağıdaki faktörlere bağlı olarak çocuğun vücuduna girdiğinde bademcikler üzerindeki patojen mikrofloranın gelişimine ve çoğalmasına katkıda bulunun:

 • hipotermi;
 • soğuk içecek ve ürünlerin kullanımı;
 • Mevcut veya yeni hastalıkların arka planına karşı bağışıklığı azalttı;
 • kronik yorgunluk;
 • burun solukluğu ihlali eşliğinde nazofarenks hastalığı;
 • Kötü beslenme.

6 aya kadar olan çocuklarda hastalık meydana gelmez, 6 ila 12 aylık çocuklarda anjin görünümü mümkün olmakla birlikte çok nadir görülür. Bu, palatine bademciklerin gelişiminin ve foliküllerinin farklılaşmasının sadece altı aylıkken başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Buna göre, bademcikler yoksa, iltihap oluşmaz.

Bazı çocuklarda bademcikler hipertrofidir, sıklıkla iltihaplıdır ve kronik bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı denir. Bu durumda, herhangi bir ek enfeksiyon, soğuk algınlığı, hipotermi, stres belirtileri boğaz ağrısı belirtileri benzer, onun alevlenmesine neden olur, ancak böyle bir boğaz ağrısı bir hastalık olarak enfeksiyon oluştuğunda, değil. Küçük miktarlarda bademciklerde sürekli olarak bulunan patojen mikrofloranın gelişimi için olumlu faktörlerin etkisi altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanmaya neden olur.

semptomlar

Çocuklarda angina ile, aşağıdaki belirtiler aniden ortaya çıkar:

 • geleneksel çocuk antipiretik ilaçlar için çok zor olan 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • Yakındaki lenf düğümlerinin palpasyonu olduğunda boyut ve hassasiyette artış;
 • boğazda şiddetli keskin ağrı, ağrılı zor yutma;
 • boğazda kuruluk, terleme ve sıkışma hissi;
 • kısık ses;
 • genel halsizlik, bulantı, iştah kaybı, yemeyi reddetme;
 • eklemlerde, kaslarda ve kalpte ağrı;
 • baş ağrısı;
 • kaprislik, kaygı, şaşkınlık (çok küçük çocuklarda).

Şiddetleri, hastalığın seyrinin özgül formuna ve şiddetine bağlıdır.

De bir boğaz ağrısı ve çocuklarda boğaz ağrısı diğer belirtiler kutlamak hangi zamanki anjin SARS, temel fark öksürük eksikliği, burun akıntısı, titreme, yüksek ateş, hastalığın ani başlangıçlı, bademcikler üzerinde lezyonların varlığı, şişmiş lenf düğümleri vardır.

tanılama

Bir bebeğin anjininden şüphelenirseniz, doktorunuzu göstermeniz gerekir. Bu durumda kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Doktor anamnezi toplamalı, ebeveynlerin şikayetlerini dinlemeli, farinks ve boğaz muayenesini yapmalı, bademciklerin durumunu değerlendirmeli ve ek muayeneler yapmalıdır.

Hastalığın nedenini saptamak için, çocuk, saptanan bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemek için genel bir kan testi, idrar ve boğazda bakteriyolojik ekim (bademcikler ve posterior farryngeal duvardan) yapılır. Genel kan testinde bakteri anjina görüldüğünde:

 • artan lökosit içeriği;
 • bıçak nötrofillerinin sayısında bir artış;
 • olgunlaşmamış nötrofil formlarının (metamyelositler ve miyelositler) içeriğinde artış;
 • lenfositlerin yüzdesinde azalma;
 • yüksek ESR oranları (40-50 mm / saate kadar).

İdrarda protein ve tek kırmızı kan hücrelerinin izleri bulunur.

Hastalık bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genel kan testinde normdan aşağıdaki sapmalar gözlemlenir:

 • artmış lenfosit sayısı;
 • monosit konsantrasyonunda hafif bir artış;
 • nötrofil sayısında azalma;
 • artmış ESR.

Anjina ile ayırıcı tanı koymak önemlidir, çünkü semptomları için tipik olarak difteri ve enfeksiyöz mononükleozda gözlenir. Angina aksine, difteri ek olarak kalp, böbrek, sinir sistemi ve enfeksiyöz mononükleoz etkiler, tüm lenf düğümleri, karaciğer ve dalak lezyonlarında bir artış vardır.

Video: Çocuklarda ve yetişkinlerde Angina. Nasıl tedavi edilir

Çocuklarda angina tedavisi

Bir çocuğun boğaz ağrısı olduğundan şüpheleniliyorsa, ebeveynler önce evde bir doktor çağırmalı veya bir çocuk polikliniğine gitmelidir. Bu hastalığın tedavisi, hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak hem bir hastanede hem de evde gerçekleştirilebilir. Bir yaşın altındaki çocuklar genellikle hemen hastaneye kaldırılır.

Viral etiyolojinin hastalığı genellikle streptokok veya diğer bakterilerin neden olduğu hızdan daha hızlı ve kolaydır. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli, oral veya enjeksiyon formunda antibiyotiktir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde semptomatiktir, ancak buna ek olarak, antiviral ve immünmodülatör ilaçlar bazen reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir ve aşağıdaki ilaçları içerir:

 • doğrudan patojen (antibiyotikler, antiviral veya antifungal ajanlar) ile savaşmaya yönelik ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • antihistaminler;
 • yerel antiseptikler.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, zehirlenmeyi azaltmak, sıvı kaybını yüksek sıcaklıkta yenilemek ve dehidrasyonu önlemek için çocuğa bol miktarda sıcak bir içecek (zayıf çay, komposto, gazsız sıradan veya maden suyu) vermek gerekir. Hastanın bulunduğu odada günlük ıslak temizlik yapmalısınız ve genellikle havalandırın.

Hastalığın ilk günlerinde şiddetli koşullarda, çocukların yatak istirahati tutulmalıdır. Hasta bir çocuğa ayrı bir yemek, hijyen ürünü verilmeli ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için diğer çocuklardan izole edilmelidir. İltihaplı mukus bademciklerine daha fazla zarar vermemek için bebeğinizi sıcak doğranmış bir gıda sıvısı veya yarı sıvı kıvamı (patates püresi, çorba, gevrek, et suyu) ile daha iyi besleyin. Bu bakış açısıyla, çocuk akut, ekşi, tuzlu yiyecekler, gazlı içecekler, sıcak çay sunmamalıdır.

Genellikle angina tedavisinin başlamasından 3-4 gün sonra, çocuğun durumu önemli ölçüde artar, boğazda ağrı daha az yoğunlaşır, sıcaklık yüksek değerlere yükselmez. Komplikasyon yokluğunda tam iyileşme 7-10 gün içinde ortaya çıkar.

Antibakteriyel ilaçlar

Antibiyotikler, bakteriyel boğaz ağrısının tedavisinde ana unsurdur. Ayrıca, çocukta anjinin karakteristik semptomlarının ortaya çıkmasının başlangıcından itibaren ikinci veya üçüncü günde alımına başlamanın daha etkili olduğu tespit edilmiştir, çünkü bu, vücudun gelecek için patojene karşı belirli bir bağışıklık oluşturabilmesini sağlayacaktır. Ancak, çocuğun durumu şiddetli ise, tedavi hemen başlamalıdır.

Streptococcus'un neden olduğu anjinada, enjeksiyon çözeltilerinin hazırlanması için tabletler, süspansiyonlar veya toz formunda mevcut olan antibiyotikler kullanılır. Belli bir preparatın seçimi ve kullanıldığı yol, doktorun tek görevidir. Anjina olan çocuklar aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 • Klavulanik asit ile kombinasyon halinde penisilinler (flemoksin, ampisilin) ​​ve amoksisilin içeren gruptan amoksisilin (amoksiklav, augmentin, ekoklav);
 • makrolid grubundan azitromisin (sumamed, azitromisin, azitroks, kemomisin) ve midecamisin (makrofaj);
 • sefuroksim (cefurus, zinnat, aksetin), seefixime (suprax, panceph) ve sefalosporin grubundan diğer antibiyotikler.

Çocuğun durumu düzeldikten sonra antibiyotik almayı bırakmamak çok önemlidir, ancak çoğu ilaç için 7-10 gün olan tam bir tedavi sürecinden geçmelidir. Aksi halde, çocuğun anjinadan sonra ciddi komplikasyonlara yol açma ihtimali artar, çünkü hastalığın etkeni tamamen yok edilmez ve tedaviye direnç kazanır.

Reçetelenen antibiyotiği aldıktan sonra 3 gün sonra terapötik bir etkinin olmaması, yerine koyulmasının bir göstergesidir.

Dysbacteriosis'i antibiyotiklere paralel olarak önlemek için ve bir süre sonra çocuklarına probiyotik verilir. Bu ilaçlar, linex, bifidumbacterin, bifiform, lactobacterin içerir.

Yerel tedavi

Anjinli çocukların lokal tedavisi antiseptik bir etkiye sahiptir, yutmayı, iltihabı ve boğaz ağrısını azaltmayı kolaylaştırır, fakat iyileşmenin zamanlamasını etkilemez. Çocuğun yaşı ve kontrendikasyonları göz önüne alındığında doktor için bir ilaç seçin. Tedavi, boğazın durulanması, tabletlerin veya pastillerin emilmesi, boğazın bir spreyle muamele edilmesini içerebilir. Günde 3-5 kez yemeklerden sonra izleyin. Yerel bir boğaz tedavisinden sonra en az 30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin.

Durulama için kullanabilirsiniz:

 • furacilin çözeltisi (her bardak su için 2 tablet);
 • % 0.01 myramistin çözeltisi;
 • iyot çözeltisi (her bardak su için 1 çorba kaşığı);
 • stomatidin;
 • Bitkisel dues (ingafitol, eukar) ve ekstraktlardan (rotokan, klorofililpt) gelen talimatlara göre hazırlanan çözeltiler.

Spreyler, 3 yaşından büyük çocuklar için kullanılır, çünkü erken yaşta çocuklar, larinks kaslarının refleks kontraksiyonu ile doludur, ilacı enjekte ederken henüz nefeslerini tutamazlar. Boğazın laringospazmı önlemek için bir spreyle tedavi edilmesi durumunda, ilacın jetini doğrudan boğaza değil, yanağa yönlendirmek daha iyidir. Bu gruptaki anjinalı çocuklardan en sık kullanılanları inhalipt, heksoral sprey, lugol spreyi, tantum verde, orasept reçete edilir.

Anjina ile resorpsiyon için tabletlerden farryngosept, hexoral sekmeler, lysobactum, grammidin, strepsils, stopangin uygulanır.

gargara ve tablet çözülür edemiyoruz çok küçük çocuklar için, topikal tedavi yukarıda sıralanan durulama batırılmış tampon kullanarak irinli bademcikler ile plağı kaldırarak, oluşabilir. Bu prosedürü yerine getirmek için, annenin pamuğu işaret parmağıyla döndürmeli, ilaç içinde nemlendirmeli ve mukus boğazını onunla silmeli. Bu prosedürü düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağımıza ve bunu yapmaya değip değmediğine ilişkin olarak, bir doktora danışmak daha iyidir.

ateş düşürücü

Parasetamol (efferalgan, Panadol, kalpol) veya ibuprofen göre şurup şeklinde çocuk antipiretik kullanım için izin verilen öngörülen sıcaklığı azaltmak için (Nurofen, ibufen). anjin, yüksek sıcaklıkta karakteristik kusma eşlik edebilir olduğu göz önüne alındığında, rektal fitiller (tsefekon, efferalgan Nurofen) şeklinde kullanmak tercih edilir.

antihistaminikler

Antibiyotik alan arka plana karşı alerjik reaksiyonları önlemek için, birçok doktor antihistaminik kompleks terapisinde çocuklara reçete. Çoğu zaman şurup (cetrine, erius, zodak, peritol) veya damla (fenistil, zirtek) şeklinde tüketilirler.

Halk ilaçları ile tedavi

Boğaz ağrısı tedavisinde halk ilaçları, antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi olan şifalı otlar infüzyon ile boğaz durulama kullanılır. Bunlar papatya, calendula, adaçayı, okaliptüs, St. John's wort içerir. Ayrıca durulama için ½ tsp'den hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. tuz ve soda, 200 ml su ve birkaç damla iyot.

Üst solunum yolu hastalıklarının çoğu için etkili bir halk ilacı, bal ve tereyağı ekleyerek ılık sütdür. Bu içecek mukus boğazını yumuşatır ve ağrıyı hafifletir.

Bir çocuk için geleneksel anjin tedavisi yöntemlerinin kullanımı, bu hastalık için bazı prosedürler kesinlikle kontrendike olduğundan, bir doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır. Her şeyden önce buhar inhalasyonları ve ısınma kompresleri ile ilgilidir.

Video: Anjina belirtileri ve tedavisi Çocuk Pediyatçısı Komarovsky EO

komplikasyonlar

Zamanında doğru tedavi olmadığında, anjin çocuk için üzücü sonuçlar doğurabilir. Bunun nedeni çoğu durumda hastalığın etken maddesi olan streptococcus'un kalbi, böbrekleri ve eklemleri etkilemesidir. Sonuç olarak, birkaç ay veya yıl sonra, aşağıdaki şiddetli kronik hastalıklar bir çocukta gelişebilir:

 • romatoid artrit;
 • glomerulonefrit;
 • romatizmal endokardit ve miyokardit;
 • menenjit;
 • sepsis;
 • nekrotizan fasiit;
 • romatizmal kore.

Şu anda, streptococcus'a karşı etkili antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu tür komplikasyonlar oldukça nadirdir. Aktarılan anjinadan sonra bunların zamanında saptanması için, doktorun bir ay boyunca izlenmesi ve tetkiklerin (EKG, genel kan ve idrar analizi) yapılması gerekir.

Anjina ile, hastalık sırasında hemen ortaya çıkan lokal ve lokal komplikasyon riski vardır. Bunlar şunları içerir:

 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • akciğer iltihabı;
 • paratonsillar apsesi.

Video: Boğaz ağrısı komplikasyonları

önleme

Anjinayı önlemenin en güvenilir yöntemi, çocuğun enfekte çocuklarla veya yetişkinlerle teması, kişisel hijyen kurallarına dikkatle uyulmasıdır. Buna ek olarak, ebeveynler dengeli bir diyet, sertleşme, günün rejimini gözlemleme, tam uyku, egzersiz, sık açık hava yürüyüşleri içeren çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için erken önlemler almalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Eksüdatif orta kulak iltihabı: semptomlar ve tedavi

Eksüdatif otitis media - ana belirtiler: Burun tıkanıklığı Kulağın doldurulması İşitme kaybı Kulaklara sıçrayan su hissi Kafanda kendi sesinin yankısı Seslerin bozulmuş algısı Kulakta yoğunlukEksüdatif orta kulak iltihabı, belirgin bir iltihap belirtisi olmadan ilerleyen, ancak boşlukta seröz ve daha sonra pürülan eksüda oluşumuyla seyreden orta kulak patolojisidir.

Angina enfeksiyon dönemi

Kolayca enfekte olabilen nazofarenksin birçok hastalığı vardır. Tüm bulaşıcı hastalıklar anjina (akut tonsillit) de dahil olmak üzere bulaşıcı bir doğaya sahiptir. ENT organlarının tüm enfeksiyöz patolojilerinden dolayı, anjina en yüksek bulaşma indeksine sahiptir, hasta kişi aktif bir enfeksiyon kaynağı olarak diğerlerine karşı büyük bir tehlikedir.