Loading

Bir çocuğun antibiyotik kullanmadan anjina tedavisi

Angina, hastaya ciddi rahatsızlık veren ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Çoğunlukla okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda görülür. Çocukların tedavisi özel ilgi hak ediyor. Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir ve çocuğa zarar vermez?

Makalenin içeriği

Hepimiz biliyoruz ki anjina ile doktor antibiyotikleri yanı sıra ek ilaçlar - antiseptik, ağrı kesiciler, vb.

Birçok insanın aşırı derecede olumsuz bir tutum sergilemesi antibiyotiklere yöneliktir. Birçok ebeveyn, antibiyotiklerin "bağışıklık bozduğu", "mikroflorayı öldürme" vb.

Kimse çocuklarına zarar vermek istemez ve çoğu zaman bakıcı ebeveynler doktor randevusunu ihmal ederler, bu yüzden etkili olmasa bile daha nazik tedavi yöntemlerini tercih ederler.

Aynı zamanda ebeveynlerin tedaviyi tamamen reddetmesi ve geleneksel ilaç olarak adlandırılan sözde boğaz ağrısından kurtulmaya çalışması da söz konusudur.

Anjin için bir antibiyotiği reddetmek ne kadar tehlikeli? Bir çocukta boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi etmek mümkün mü? Boğaz boğazının kendisi tarafından mı geçiyor? Bu yazıda tüm bu sorulara cevap vereceğiz.

Anjin nedir ve ne

Angina veya akut bademcik iltihabı, enfeksiyöz orijinli bir akut solunum hastalığı olup, faringeal bademciklerin lenfoid dokusunun iltihaplanmasına dayanır. Anjina'nın klinik resmi çok spesifik ve tanınabilir:

 • hastalığın akut başlangıcı - vücut ısısında keskin bir artış (38.5-39 C ve üzeri), halsizlik, baş ağrısı;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutma ile sürekli ve daha kötü endişe;
 • mukus, mukopurulent, gevrek olabilir, bademcikler üzerinde plak;
 • yumuşak damak, dil ve bademciklerin ödem ve kızarması;
 • Alt çene altında ve boyunda bulunan lenf düğümlerinin genişlemesi.

Tek bir klinik tabloya rağmen, bademcik iltihabı çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Örneğin, çocuklarda bademcik iltihabı genellikle bir akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir semptomudur, yani. Soğuk.

Eğer aynı anda bademcik iltihabı belirtileri ile karşılaşırsanız, bir çocuğun burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma - ARVI karakteristik belirtilerinin yüzünde. Konjonktivit viral bademcik iltihabının başka bir tartışmasız belirtisidir.

Böyle bir anjin, çocuklarda ve yetişkinlerde antibiyotik olmadan tedavi edilebilir. Antibiyotiklerin virüsleri etkilemediği bilinmektedir, bu yüzden viral bademcik iltihabında kullanımı anlamsızdır.

Bakteriyel anjin, bademciklerin bakterilerden (çoğunlukla streptococcus) etkilendiği bir durumdur. Streptococcus güçlü bir bağışıklık tepkisine neden olur, çünkü çocuğun vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir.

Streptokok anjina her zaman en az 38.5 C sıcaklıkta akar, viral bademcik iltihabı daha az belirgin bir artışla birlikte olabilir.

Bakteriyel boğaz ağrısı tehlikesi

Çoğu durumda bakteriyel bademcik iltihabı bademciklerin pürülan iltihaplanmasına neden olur. Aynı zamanda yüzeylerinde püstüler apseler (hastalığın foliküler formu ile) veya bademciklerin kıvrımlarını dolduran büyük pürülan tıkaçlar (lacunar formu ile) görebilirsiniz. Pus, mukus, ölü lökositler, eksüda, epitel hücreleri, canlı ve ölü bakterilerin bir karışımıdır.

Anjin dahil olmak üzere pürülan hastalıklar en tehlikeli olanları arasındadır. Bunun birkaç nedeni var:

 1. İlk olarak, anjina ciddi zehirlenme ile eşlik eder. Streptokokal anjinin karakteristik ateşi, çocuğun sağlığına önemli ölçüde zarar verebilir.
 2. İkincisi, irin, enfeksiyon odağının yakınında bulunan dokulara yayılabilir. Yani, anjinin pürülan komplikasyonları paratonzillit, sinüzit, otitis olabilir. Bu hastalıklar streptokok enfeksiyonu durumunda özellikle tehlikelidir.
 3. Üçüncüsü, neredeyse tüm uzun süreli bakteriyel enfeksiyonlar kronikleşmeyi tehdit ediyor. Kronik, iltihapın periyodik olarak tekrarlandığı bademcik iltihabıdır. Kronik bademcik iltihabına sahip bazı hastalarda, bademcikler yüzeyinde pürülan tıkaçlar görülebilir ve bazı hastalarda lakunada saklanırlar. Trafik bakterilerin kaynağıdır. Bir kulak burun boğaz uzmanından onları çıkarmak güvenlidir. Son ve bu nedenle en ciddi streptokokal anjina tehlikesi, vücutta otoimmün süreçleri indükleyebilmesidir.

Çoğu durumda glomerülonefrit, miyokardit, romatizma gibi tehlikeli hastalıklar, normal anjina komplikasyonlarıdır.

Anjinadan hemen sonra görünmezler, bu yüzden bir kişi her zaman bir bağlantı görmez.

Fakat bademcik iltihabı nasıl kalp, eklem ve böbrekleri etkileyebilir?

Gerçek şu ki, bu organların bağ dokusu proteinleri streptococcus'un hücre duvarında bulunan proteinler ile bazı benzerliklere sahiptir.

Bağışıklık sisteminin uzun bir süre streptococcus ile mücadele etmesi durumunda, bağışıklık hücreleri bu bakteriye göre çok agresif hale gelirler ki, ona benzeyen her şeyi yok ederler. Bıldırcınların işlenmemiş bir iltihabının bu gibi sonuçları yıllarca rahatsız edici olabilir.

Antibiyotik olmayan çocuklarda anjina tedavisi, antibiyotiklerin yan etkilerinden çok daha tehlikeli olan ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Sadece tam teşekküllü ve zamanında tedavi sadece çocuğun sağlığını iyileştirmekle kalmaz, iyileşmesini hızlandırmaz, aynı zamanda çoğu kişinin anjinadan daha fazla sağlığını tehdit eden komplikasyonların gelişmesini de önler.

Bademcik iltihabı tedavisi

Her zaman bir antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. 3 zorunlu bileşen içerir:

 1. Etiyolojik tedavi, yani. Hastalığın nedensel ajan yönelik tedavi. ARVI ile bu antiviral ilaçlar, streptokok enfeksiyonu - antibiyotik ile.
 2. Antiseptik bademcikler - mikroorganizmaların etkinliğini önleyen ve bademcik plak miktarını azaltmak yerel eylem (durulama için spreyler, yuvarlak ve yassı haplar, çözeltiler) vasıtasıyla üretilir. ARVI antiseptiklerinin tedavisinde özel bir yer tutuyor. Sulama spreyler boğaz rezorpsiyon şekerler, tuz çözeltileri, soda, otlar kaynatma ile gargara - Tüm bu SARS belirtileri kolaylaştırır ve sekonder bakteriyel enfeksiyon üst solunum yollarında gelişimini önler.
 3. Anti-inflamatuar ilaçlar, enflamatuar mediatörlerin üretimini azaltan, böylece ödem, mukus üretimi, ağrı, vb. Azaltan ilaçlardır. Diğer şeylerin yanı sıra, anti-inflamatuar ilaçlar (parasetamol, ibuprofen) vücut ısısını azaltır.

Antibiyotik tedavisi streptokok enfeksiyonunun temelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, antibiyotikler sadece bademcik iltihabı ile baş etmede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer organları anjinin (özellikle romatizma) ağır sonuçlarından korurlar.

ARVI ile ilişkili tonsillit için hiçbir durumda antibiyotik kullanılmamaktadır. Ancak bakteri anjina, özellikle streptokok ile kullanımları gereklidir.

Tam bir kursu tamamlamak için sadece birkaç kez antibiyotik almak değil, çok önemlidir. Reçeteli ilaca bağlı olarak, kurs 5 ila 10 gün sürer. Aynı zamanda, eğer kurs 5 gün sürerse, antibiyotiğin dozu daha yüksek olacaktır - bu, enfeksiyonun odağını tamamen yok etmek için gereklidir.

Antibiyotiklere paralel olarak, boğaz için antiseptikler kullanılmalıdır. Tedaviyi hızlandırmazlar, ancak hastanın iyiliğini artırırlar - ağrıyı hafifletir, irin miktarını azaltır ve yutmayı kolaylaştırırlar.

Tüllerden bademciklerden plakayı çıkarmak tehlikeli olabilir. - Bu, iltihaplı mukozaya ve bakterilerin derinin dokuya yayılmasına zarar verebilir. Ek olarak, enfeksiyon amigdalayı çevreleyen organlara yayılabilir. Bu paratonzillit, farenjit ve diğer pürülan hastalıklara yol açar.

Kaplamayı bademciklerden çıkarmayın ve ayrıca pamuklu veya gazlı bezle antiseptik ile yağlayın. Plakayı azaltmak için, antiseptik ile bademciklerin durulama ve sulama kullanın.

Antibiyotik olmadan iyileşmek mümkün mü?

Yani, antibiyotiksiz bir çocukta anjina tedavisi mümkün mü ve nasıl? Yukarıdakilere dayanarak, bazı akut tonsillit türleri antibiyotik tedavisine başvurmadan tedavi edilebilir. Yani, viral bademcik iltihabı ile çocuklar kendilerini "hasta" olabilir, sadece bir pürüzlü ve çözünen şekerler.

Hastalığın virüslerden kaynaklandığından emin olmak çok önemlidir. Bunu nasıl yapmalı? Sadece genel bir klinik kan testini geçmeniz gerekiyor - bunun içinde özel değişiklikler doktorun bademcik iltihaplanmasına neden olduğunu söyledi.

Daha bilgilendirici olan ise mikrobiyolojik analizdir - boğazdan bulaşmanın bakteriyolojik kültürü.

Bu analiz, bademcikler üzerindeki bir baskında streptococcus'u tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli antibiyotiklere olan duyarlılığını da belirler, böylece doktor sizin durumunuzda en etkili ilacı yazacaktır.

Doktor bir antibiyotik reçete ettiyse, pes etmeyin - streptokok enfeksiyonunun komplikasyonlarını hatırlayın. Bununla birlikte, uygun endikasyonlar olmaksızın antibiyotiklere başvurmak imkansızdır - bu tür güçlü preparatlar "tam durumda" almaz.

Bir boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim?

Angina, palatine bademciklerin dokularını etkileyen ve tüm vücudun işleyişini etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi için genellikle bu ilaçların olası yan etkileri nedeniyle hastalar için her zaman uygun olmayan çoğu durumda antibiyotik reçete edilir. Bu nedenle, şu anda en acil soru, antibiyotik kullanılmadan anjinin tedavi edilip edilmeyeceğidir.

Hastalığın belirtileri

Angina bademcik iltihabı adı verilen bulaşıcı bir hastalığın akut bir şeklidir. Başlıca semptomları başka bir hastalık ile karıştırmak çok zordur. Bunlar şunları içerir:

 • bademciklerin görünür kızarması;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • önemli sıcaklık artışı;
 • ateşin bir koşulu;
 • baş ağrısı;
 • tüm vücuttaki zayıflık.

Kural olarak, boğaz ağrısı gibi bir hastalığın başlangıcı, bir mikroorganizma-patojendir. Bir virüs, bir bakteri veya bir mantar olabilirler.

Bununla birlikte, böyle bir provokatörün insan vücuduna kolayca girmesi yeterli değildir. Koruyucu sistemlerin normal çalışmasıyla, tüm zararlı mikroorganizmalar hızla yok edilir. Bu nedenle, bir bakteri veya virüsün boğaz ağrısına başarılı bir şekilde büyümesi için, uygun şartlar gereklidir. Onların listesi modern insan için genel faktörleri içerir: yüksek stres, aşırı çalışma, kötü alışkanlıklar, zayıf bağışıklık.

tedavi

Anjina tedavisi hastalıkla mücadele için bir dizi önlem içerir. Hızlı ve tam düzelme, yalnızca hastalığın nitelikli bir şekilde teşhis edilmesi, doğru şekilde tedavi edilmesi ve tedaviyi yapan doktorun tüm tavsiyelerine sıkı sıkıya uyulması ile mümkündür.

Çoğu durumda, anjina hasta dışında tedavi edilir, bu nedenle tavsiyelere sıkı sıkıya bağlılık ilaçlardan daha az sonuç vermez. Kurtarma işleminin gereksinimleri arasında şunlar vardır:

 • katı yatak istirahatı;
 • Hastanın başkalarından izolasyonu;
 • reçete edilen kursa göre ilaç almak;
 • tıbbi prosedürlerin yürütülmesi;
 • dengeli beslenme;
 • bol sıcak içecek.

Anjina'nın ilaç tedavisinin bir parçası olarak, hastaya, hastalığın belirtileri ile savaşmak için ilaç reçete edilir ve bunun nedenleri ortaya çıkar. Bunlar: antibiyotikler, anti-inflamatuar, antipiretik, analjezik.

Antibiyotik kullanımı

Anjin gibi bir hastalığın tedavisi antibiyotik kullanılmadan yapılabilir. Ancak, bu yaklaşım sadece bazı çeşitleri için mümkündür.

Başlangıcın nedenlerine bağlı olarak meydana gelen dört ana anjin tipi vardır. Bu tipler şunlardır: viral, mantar, bakteri ve pürülan anjina.

Boğazın antibiyotiklerle tedavisi, üremeyi durdurmak ve zararlı bakterileri yok etmek gerektiğinde, hastalığın bakteriyel yapısı durumunda sağlanır. Bu tür anjin, bakteriyel ve pürülan anjini içerir.

Bu tür hastalıkların tedavisi her zaman geniş spektrumlu antibiyotikler yardımı ile yapılmalıdır. Aksi halde hastalık basit bir şekilde kronik bir bademcik iltihabı veya başka bir, daha az tehlikeli bir hastalık haline dönüşebilir.

Bu tür hastalığın hangi tipte geliştiğini veya hastanın sadece uzman bir uzman olabileceğini belirleyin. Bu nedenle, özellikle çocuklarda, boğaz ağrısını antibiyotik olmadan nasıl tedavi edeceğiniz konusunda internete istek göndermek yerine bir doktora müracaat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra kendi kendine tedavi sonuçlarından kaçınabilirsiniz.

Çocuklarda, antibiyotik kullanmadan bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi yapılmaz. Çocuğun organizması enfeksiyonlara daha duyarlıdır ve zararlı bakterileri hemen yok etmemesi durumunda hastalık giderek karmaşıklaşan formlarda tekrarlanır. Sonunda, böyle bir ihmal, bademciklerin ortadan kaldırılmasına ve diğer hastalıkların gelişmesine yol açacaktır.

Aynı yaşlı hastalar için de geçerlidir. Soru sormak işe yaramıyor: Bir yetişkin ya da çocuk olsun, pürülan ya da bakteriyel anjini antibiyotik olmadan nasıl tamamen iyileştirebilirsiniz.

Anjin tedavisi sadece hasta viral veya fungal bir form geliştirdiğinde antibiyotik kullanılmadan mümkündür. Bununla birlikte, tanımlamalarının doğruluğu sadece analiz sonuçlarına dayanabilir, bunun anlaşılmasına izin verecek bir miktarın incelenmesi.

Tanı doğrulandığında, anjin antibiyotik olmadan tedavi edilir, ancak antiviral veya antifungal ilaçların kullanılmasıyla (patojene bağlı olarak). Tedavide belirgin basitlik, bakteri olmayan anjin türlerinin kendi başlarına kolayca tedavi edilebileceği fikrine yol açabilir, fakat bu durumdan çok uzaktır. Sürecin antibiyotiklerin katılımı olmadan geçmesine rağmen, bu tip anjinaların nasıl tedavi edileceği sadece ilgili hekim tarafından belirlenir.

Çoğu hastada anjina almaksızın anjinayı tedavi etmek isteyenler, bu ilaçların vücut üzerindeki olumsuz etkileri hakkında "bilgili kişiler" fikrinden kaynaklanmaktadır. Sadece bu yaklaşımda önemli bir nokta cevapsızdır: hastalığı ya da diğer ilaçlarla hastalığı iyice sindirip “iyileştirdiğinizde” kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve diğer organlar şeklinde komplikasyonlar kazanabilirsiniz.

Erişkinlerde ve çocuklarda anjina tedavisi ve antibiyotik tedavisi hiç de farklı değildir. Her şey hastalığın türüne göre değişir. Diğer açılardan, ilaçların dozajı ve tipi, hastanın yaşına, sağlık durumuna ve alerjik reaksiyonlarına bağlı olacaktır.

Her durumda, yalnızca nitelikli bir uzman, hastalığın türünü ve bu hastada anjina tedavisi yapmanın antibiyotik olmadan mümkün olup olmadığını belirleyebilir. Bu nedenle, öncelikle, teşhis ve tedavi için bir doktora görünmeniz gerekir.

Çocuğunuzda antibiyotik olmadan boğaz ağrısının nasıl mümkün olabileceği ve nasıl tedavi edilebileceği

Antibiyotiklere ihtiyacım var mı?

Çocuğun boğaz hasta ve viral bir enfeksiyon ile hasta olabilir. Bu durumda, boyun bölgesinde lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış burun tıkanıklığı ile eşlik eder. Şüphesiz doktorun, hastalığın virüs etimolojisi hakkında bir sonuç çıkaracağı açıktır. Ancak, hastalığın bakteriyel formundan şüphe kaldığı için, tıp biliminin tüm kurallarına göre, antibiyotikler hala tedavi için reçete edilir, ki bu da bu hastalığı tedavi etmek için gerçekten mümkündür.

Tedavi edilmediği takdirde streptokok şiddetli böbrek hastalığı ve kalp alabilirsiniz çünkü eğer Nitekim, tedavi edilmemiş bir çocuğun boğaz ağrısı, büyük ölçüde, ciddi ve bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonların riskini artırır. Bununla birlikte, bir antibiyotik sonra kullanıldığı zaman, bu komplikasyonların olasılığı her seferinde çarpılır çıkıyor dokuzuncu Hastalığın başlangıcından günler.

Bu boğaz ağrısı bir çocukta hiç şüphe yok bile, hastalığın başlangıcından ayının ilk haftasında antibiyotik ilaç kullanımı tamamen normal olduğu ortaya çıktı ve% 100 iyileşme sağlar. Eğer bir gün bekleyebilir ve antibiyotiklerle çocuğu tedavi etmezsek nedenle, bugünlerde tam kan sayımı yapılır ve doğru karar verilmelidir.

Yani, anjini bir çocukla sadece antibiyotiklerle tedavi edebilirsiniz, başka seçenek yoktur - Dr. Komarovsky'nin düşündüğü gibi.

Önemli olan, genellikle on gün olan antibiyotik ilacının tam seyrini tamamlamak, böylece boğaz ağrısının geri dönüşünün gerçekleşmemesi gerekmektedir. Aksi halde, çocuklarda böbrek ve karaciğer komplikasyonları oluşabilir. Bir istisna, bir çocuğun emiliminin çok daha kısa olduğu makrolidler olabilir.

Anjin tedavisinde kullanılan çocuklar için antibiyotikler, hem tablet şeklinde hem de enjeksiyon için ampullerde satın alınabilir. ENT hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi etmek, her türlü antibiyotik olabilir.

antibiyotik aktiviteye sahip ilaçlar arasında şunlardır: penisilin, penisilin, Bitsillin, amoksisilin, amoksiklav, Sumamed, Augmentin, eritromisin ve sephaleksin - bu ilaçlar tamamen tedavi KBB hastalıklarının yardım eder.

Çocukta anjina tedavisinde kullanılan antibakteriyel yöne yönelik ilaçlar:

 1. Penisilin grubuna ait ilaçlar;
 2. Kısa bir süre bademcikler tedavi edebilir makrolid antibiyotikler;
 3. Geniş oryantasyonun en yeni antibiyotik preparatları - Sefalosporinler.

En etkili ilaç, patojenin farklılaşmasından ve çocukta seçilen ilaca alerjik reaksiyonların yokluğundan sonra bademciklerdeki smear analizine dayanarak seçilebilir. Bu, anjin hastalıklarını tedavi etmeye çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Onlar olmadan etkili tedavi

Bir önceki altyazıyı okuduktan sonra, birçoğu şu soruyu soracaktır: "Anjinayı antibiyotiksiz tedavi etmek mümkün mü?" Ve garip bir şekilde, olumlu bir cevap alacaklar.

Gerçek şu ki, antibiyotik ilaçları sadece geçen yüzyılın ortasında ortaya çıkmış ve anjina antik çağlardan bilinmektedir. Peki geçmiş çağda var olan anjin tedavisinin yolları nelerdir?

Anjinal hastalıkların tedavisinde başlıca halk yöntemlerinden biri, şifalı otlar infüzyonu, yatak istirahati, vitamin diyeti ve fizyoterapi ile boğaz duvarlarının yıkanmasıdır.

% 1'lik bir hidrojen peroksit ile bademciklerin alternatif durulanması ile% 1'lik bir iyot çözeltisi veya manganez ile bezlerin çok etkili yıkanması. İşlem 4-5 saat sonra tekrarlanmalıdır. Boğazdaki tümörler sizi daha az rahatsız edecektir. Çocuklar kendi durulama işlemlerini gerçekleştiremiyorsa, genişlemiş bezler pamuklu çubukla tedavi edilebilir.

Çocuğun boğazındaki lenf düğümlerinde gözle görülür bir artış varsa, geceleri bir alkol sıkıştırabilir ve gün içinde kendinizi sıcak bir bandajla sarabilirsiniz. Propilen, bademcikler bölgesindeki acı verici duyular geçene kadar günde birkaç kez yarım saat çiğnenmesi gereken apiterapi için uygundur. Propolis ayrıca, yüz milyonlarca sıcak kaynamış suda 1 çay kaşığı% 10'luk bir madde çözerek durulama çözeltisinde de kullanılabilir. Bal'ı unutma. Bir tutam kabartma tozu ve balla takviye edilmiş bir bardak süt, mükemmel bir yumuşatıcı ve antiseptiktir.

Doğada, huş ağacı tomurcukları - çocuklarda anjin tedavisi için propolis için bir sebze yerine vardır. Çocuklarda ve onlardan anjin ile durulama için bir çözüm yapmak mümkündür. Bir çay kaşığı tentürün huş tomurcuklarından bir kapta (100 ml) ılık su içinde çözülmesi yeterlidir.

Çocuklar için böyle bir kaynatma kullanabilirsiniz: iki parça papatya artı bir parça calendula çiçeği ve okaliptüs (yaklaşık kırk gram toplama), yarım litre su dökün ve yaklaşık iki dakika kaynatın. Ortaya çıkan hukuk yolu yarım saat kadar ısrar edilmeli ve boşaltılmalıdır. Geleneksel tıbbın bu ilacı, besiyerini iki hafta boyunca "sertleştirmek" için, bileşimin sıcaklığını 16 santigrat dereceye düşürmek için kullanılabilir. Bu çare özellikle çocuklar ve yetişkinler için anjina için profilaktik bir önlem olarak etkilidir.

Antibiyotik olmayan çocuklarda angina tedavisi için reçeteler arasında tek başına pancar suyu duruyor. Yaklaşık bir kilogram kırmızı, taze pancar olmalı, geleneksel bir mutfak rendesi ile silin ve elde edilen meyve suyuna% 9 sirke (200 mililitre başına bir çorba kaşığı) ilave edin. Tüm prosedürlerden sonra, suyu yaklaşık dört saat süreyle demlendirmek ve son iyileşme dönemine kadar boğaz ağrısını durulamak için kullanmak gerekir. Ürün, tedavi bitimine kadar her üç saatte bir çorba kaşığı olabilir ve içebilir.

Ayrıca çocuklarda angina tedavisinde, ahududu çalı (dallar, taze veya kuru meyveler) üst kısmının kaynatma olumlu bir dinamizm verir. Ahududu reçeli ve sıcak çay ile birlikte bu ürünün eş zamanlı alımı ile - bu çok iyi bir antipiretik, balgam söktürücü ve diaphoretic içecek.

Çocuklar ve yetişkinler arasında KBB hastalıkları ile iyi bir terapötik etki, okaliptüs, çay ağacı, lavanta, kekik ve bergamotun uçucu yağları kullanılarak inhalasyonlarla tedavi edilir.

Video "Bir boğaz ağrısı antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim?"

Çocuk doktoru Eugene Komarovsky'nin serbest bırakılmasında çocuklarda anjina tedavisinde antibiyotiklere alternatif olarak hangi yöntemlerin kullanılması gerektiğini söyleyecektir.

Bir çocukta antibiyotik olmadan anjina nasıl tedavi edilir

"Angina" kelimesi, çeviride "sıkıştırmak" anlamına gelen "sıkıştırmak" anlamına gelen antik Yunanca "ango" dan gelir. Yakın zamana kadar, angina boğaz ağrısı ve nefes darlığı ve yutmaya neden olan herhangi bir hastalık olarak anlaşıldı.

Modern tıp selefi gelen ilerlemiştir ve yeterince anjina şimdi - streptokok ve stafilokoklar, bademcikleri etkileyen - mikro organizmaların iki tip kaynaklanır çok spesifik akut enfeksiyöz bir hastalıktır.

Burada insan vücudunun yapısına ya da aynı bademciklerin hedefine biraz daha derine inmek gerekiyor. Bağışıklığın gelişimine katılan lenfatik dokudan oluşurlar. Aslında iç organlar ve çevre sınırında olan bademciklerin konumu göz önüne alındığında, bunlar çoğunlukla dış etkilere maruz kalmaktadır: sıcaklık dalgalanmaları, her zaman yararlı yiyecekler, soğuk yiyecekler ve çevresel faktörler.

Bütün bunlar bademciklerin çok sık alevlenmesine neden olur. Ancak kendi içinde iltihap bademcik iltihabıdır. Ve aslında, bir dizi hastalığın bir belirtisidir. Sonuçta, bademcikler düzinelerce mikroorganizma ile iltihaplanabilirler.

Anjina teşhisi

Bir hastalığı teşhis etmede ana faktörlerden biri, enfeksiyöz bir bileşenin varlığıdır. Yani, çocuklarda anjinanın ana nedeni enfeksiyon taşıyıcısı ile temastır. Çocuklarda angina'nın görsel ve duyarlı semptomları tam olarak diyagnostik protokolüne tekabül edebilir, ancak anjinadaki aynı belirtiler, enfeksiyöz mononükleoz ve difteri dahil olmak üzere çeşitli başka hastalıklarla birlikte bulunabilir. Bu nedenle, uzman bir doktor tarafından böyle bir teşhis, sadece laboratuar testlerinden sonra yapılır: bir kan testi ve bademciklerin yüzeyinden bir leke. Bu prosedürlerin doğru ve zamanında uygulanmasıyla, duyarlılıkları yaklaşık yüzde 90'dır, ki bu çok iyi bir sonuçtur.
Bu nedenle, anjina teşhisi için evde yetersizlik bizi ilk en önemli sonuca götürür:

Çocuğun bir uzmana tedavisinin nedeni, aşağıdaki görsel belirtiler olmalıdır:

 • sıcaklığın 39-40 dereceye kadar keskin bir artış ile hastalığın akut başlangıcı;
 • iştahsızlık ve ruh hali, genel halsizlik, baş ağrısı ve titreme eksikliği ile ifade edilen çocuğun ilgisizliği;
 • servikal ve submandibuler lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi;
 • bademciklerde görsel olarak gözlenen değişiklikler: kızarıklık, boyutta artış, apsenin görünümü, yutma problemleri.

Aslında, bu semptomların her biri ve hatta iki veya daha fazlası varsa, daha fazla laboratuvar teşhisi için bir doktora başvurmak için acil bir neden.

Fotoğraf: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Anjina çeşitleri

Aslında, anjina ve çeşitlerinin çok sayıda sınıflandırması vardır:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • karışık;
 • apse.
 • viral;
 • mantarlar;
 • Nekrotizan.
 • kızamık;
 • difteri;
 • kızıl ateş;
 • sifilitik;
 • HIV enfeksiyonu ile.
 • agranulotsitarnoy;
 • monositik;
 • lökosit.
 • larinksin anjinası;
 • angina faringeal, lingual veya tubal tonsiller;
 • farinksin lateral oluklarının anginası.

Olguların büyük çoğunluğunda çocuklara banal bademcik iltihabı teşhisi konur ve bunlardan aşağıda bahsedeceğiz.

Yukarıdaki sınıflandırmaya ek olarak, pürülan boğaz ağrısı ayrı bir grup tarafından izole edilir. Ayrı odakları olarak ya da bir pano biçiminde tonsil ülser varlığı: Bu, laküner, foliküler, apse ve bir ek belirtiler ile birleştirilir, diğer türler bulunmaktadır.

Bir çocukta pürülan anjina akışı çoğu vakada kataraldan çok daha zordur. Vücut ısısı 40 dereceye yükselir, lenf düğümleri büyük oranda artar ve ağrılı olduklarında ağrılılık oluşur ve ishal ve kusma da muhtemeldir. Buna ek olarak, bademciklerin yüzeyinde pürülan tonsillit ile açıkça görülebilir odak noktaları. Pürülan anjina için laboratuar testleri, lökosit seviyesinde bir artış, lökosit formülü solunda bir kayma ve çoğunlukla ESR oranındaki bir artış gösterecektir.

Çocuklarda angina tedavisi

Çocukta boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine dair ilk ve temel cevap, bir doktor tarafından reçetelenen ve yalnızca kendi gözetimi altında olan bir antibiyotik kullanılmasıdır. Bu beyanın, bir çocuğun hastaneye yerleştirilmesi için istisnai bir öneri olarak alınması gerekmemektedir - gerekli tedavi evde gerçekleştirilebilir. Ancak anjina ile kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Gerçek şu ki, anjinin tanı ve tedavisi ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir. İlk olarak, anjinaya benzer başka hastalıkları semptomlarla özlüyorsunuz ve ikincisi, tedavide hatalar çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tüm ebeveynler hasta bir çocuk için kendiniz yapabilirsiniz - Herhangi bir yük olmaması, boğaz için yumuşak gıda, iltihaplı bademcik yaralı değildir ve gerektiği istenirse, bol ılık içecekler sadece hasta var - Uygun bir gözaltı rejimi ile onu sağlamaktır.

Fotoğraf: ayarx oren / Shutterstock.com

Şimdi, özellikle ilaç tedavisi hakkında. Daha önce de söylediğimiz gibi, çocuklar anjinada antibiyotik olmadan yapamazlar. Hastalık durumunda, nispeten ucuz penisilin, eritromisin ve ampisilin, binlerce hastada kanıtlanmış ve diğer ticari isimlerle birlikte, fakat aynı etken maddeye dayanan ilaçlar kullanılmıştır.
Çocuğun hastalığın düzenli seyri ve çeşitli kontrendikasyonların olmaması ile, aşağıdaki antibiyotikler ağırlıklı olarak reçete edilir:

Penisiline dayanan antibiyotiklere karşı bireysel hoşgörüsüzlük durumunda, doktor makrolid grubunun veya başka bir şekilde azitromisin preparatlarını reçete eder. Aralarında en popüler:

Ve sadece çok nadir durumlarda, doktor önceki antibiyotik gruplarıyla tedavinin muhtemelen etkisiz olduğuna inandığında sefalosporinler reçete edilir:

Altı aya kadar olan çocuklar için, antibiyotikler, bağırsak mikroflorasının ihlali önlemek için yardımcı olur enjeksiyon şeklinde reçete edilir. Bir ila beş yaşlarında, çoğu durumda doktorlar süspansiyonları reçete ederler ve altı yaşından küçük çocuklara ve ergenlere tabletlerde antibiyotik reçete edilir. Kesin önerilerde bulunulmamasına rağmen ve doktor hastanın bireysel özellikleri tarafından yönlendirilmektedir.

Anjina için kullanılan antibiyotiklerden herhangi birinin tedavisi, yedi ila on gün arasındadır. İstisna, uzun bir geçerlilik süresi olan ve önerilen dozlarda beş gün boyunca reçete edilen Sumamed'dir.

Hastanın durumu iyileştiğinde ilaçların erken bırakılması ile ilgili herhangi bir soru söz konusu değildir, çünkü onların eylemleri boğaz ağrısının nedensel ajanlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır ve bu süreç bir haftadan az süremez. Ciddi bir sebep olmaksızın antibiyotik kullanımının erken sonlandırılması, çocuğu aşağıda tartışılacak olan bir dizi komplikasyonla tehdit etmektedir.

Genellikle anjin ile antibiyotiklerin alımı, çeşitli ana alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bunun nedeni, bir kaç ana ilaçta doktorlar antihistaminikler reçete eder, bunların arasında en popüler olanları Suprastin'dir (140 rubleden). Ayrıca, bağırsak mikroflorasının ihlali önlemek için, antifungal ajanlar reçete edilir: Flukonazol (25 ruble.), Nistatin (43 ruble.).

Antibiyotiklere ek olarak, çocuklarda anjinin tedavisinde de bir dizi topikal preparat kullanılır. Bunlar arasında ilk grup antipiretik ilaçlar. Çoğu durumda, iltihaplı bademciklerin sıcaklığı 38 derecenin ötesine "sürdürebilmeleri" nedeniyle bunların kullanımı gereklidir. Doktorlar antipiretik kullanmanın sınırını 38 derecede gösterir. Ancak, bu rakamın çocuğun vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak her iki yönde de bir dereceye kadar değişebileceği belirtilmektedir. Yani eğer hasta ateşten beri konvülsiyonlar geçirmişse, o zaman 37.5 dereceye düşürüldü. Ve ısıyı nispeten sakin bir şekilde tolere eden çocukların vücudu, hastalıkla 38.5 derecelik bir sıcaklıkta savaşmak için bağımsız olarak antikor üretmeye bırakılabilir. Bu gibi durumlarda, genellikle ateşten daha sıktır ve yükselmez, çünkü bağışıklık sisteminin koruyucu işlevleri, karşı koymak için yeterince güçlüdür.

üç ya da dört ya da beş yaşın altındaki bebekler ve çocuklar iki yaşından küçük, çoğunlukla rektal fitiller tarafından atanan, Ve çocuklar (28 ruble Parasetamol.) - (. 123 ovmak gelen Nurofen) antipiretik şurubu. (. 42 ruble) Daha büyük çocuklar İbuprofen tablet sıcaklığını düşürmek için sağlayabilir Ve gençler - (. 116 ruble itibaren) Ibuklin parasetamol ve ibuprofen birleştirir.

Kullanılan ikinci ilaç grubu gariptir. Bunların kullanımı boğazda ağrıyı gidermek için olduğu kadar, iltihaplı bademcikler üzerindeki antiseptik ve antimikrobiyal etki için de gereklidir. Piyasadaki spreylerin ve durulama solüsyonlarının çoğu bu görevlerde mükemmeldir, ancak anjina akışının süresini veya patojenlerinin kontrolünü etkilemezler.

Üç yaşın üzerindeki çocuklar için boğazını durulamak için aşağıdaki spreyler sıklıkla kullanılır:

3 yaşın altındaki çocuklar, sprey uygularken tavsiye edilmez, çünkü solunum yollarının spazmına neden olabilecek şekilde, enjekte edildiğinde nefesini tutamazlar. Çocuk doktorları en küçük hastaların kukla bir spreyi ıslatmasını veya yanağın içine bir solüsyon enjekte etmelerini önermektedir. Tükürük ile, hala iltihaplı bademcikler düşer.

Üçüncü grup - halk ilaçları yaygın doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir anjin, belirtilerini kaldırın. Burada soda ve tuzlu su (çay kaşığı tuz ya da sıcak su 0.5 l içerisinde çözündürüldü soda ve günde altı kere durulanır bu çözelti boğaz), papatya çayı ve adaçayı arasında, aynı zamanda ağrıyı gidermek için kullanılan ve votka kompresler ya da bir antipiretik etki çiğ patates, rendelenmiş. Aynı etki kiraz, ahududu ve siyah frenk üzümü içki imal doğal çaylar gibi birçok hasta ihtiyaç olduğunu. Nedenle, çok sıcak veya çay sadece yoğunlaştırmak çok soğuk ağrı gibi, içeceğin sıcaklığına dikkatli olmak gerekmektedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi nüansları

Hastalığın pürülan formları ile, boğazın antiseptik solüsyonlarla tedavisi, tedavide özellikle önemlidir:

Bu durulama, daha fazla yayılmasına izin vermeyecek şekilde, ağız boşluğu içindeki pürülan akıntılardan artacaktır.
Ayrıca, anjinada irin varlığına sıklıkla, özellikle çocuklarda anestezik madde ile alınması gereken şiddetli ağrı eşlik eder. Bu gibi durumlarda, doktorlar genellikle emzirmek için hapları önerirler. Bunlar arasında en etkili ve popüler:

Geri kalan, pürülan boğaz ağrısı tedavisi için protokol onun mukus formlarına benzer.
Çocuklarda bu enfeksiyonu tedavi etme metodolojisinin toplanması, unutulmamalıdır ki;

anginyMy zaten çocuk boğaz ağrısı, hem de bir yetişkin olduğu açıkça sonra detey.Oslozhneniya için özellikle önemlidir hastalığın yoksunluk belirtileri ve rahatlama tümüyle kendi yönettiği kalan tüm parayı etkisi - doktor gerekli bu kendi kendine ilaç ve erişim için zemin değil. Geç veya duyarlı olmayan sağlık kardiyak romatizma gelişimine neden olabilir öncelikle anjin kalp myshtseyV ile ilişkili çok ciddi başka problemami.Oslozhneniya tehdit ediyor. Bu durum, patojenlerin üstesinden vücutta antikorlar faaliyet bağ dokusu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır göstermek için devam etmesi umulur. Çoğu durumda, romatizmal ateş de - Kronik tonsillit bir sonucudur, fakat aynı zamanda tek bir hastalık sonrası kalp romatizma ve boğaz ağrısı vakaları doğruladı.

Romatizmaya ek olarak, transfer edilen anjina, miyokardite (kalp kası inflamasyonu) neden olabilir. Eklemlerle komplikasyonlar Anjina'nın doğru tedavi edilmemesi de eklem romatizmasına yol açabilir. Gezici eklem ağrıları, şişmesi ve genel yorgunluğu eşlik eder. Eklem romatizmasının tedavisi genellikle tam iyileşmeye yol açar, ancak bazı durumlarda bu hastalığa sahip kişiler hava değişikliklerinde eklemlerde ağrıya neden olurlar.

Bu komplikasyonlar bağlamında, anjina ile yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiği de belirtilmelidir. Romatizma gelişirken eklemleri en çok acı çeken bacaklardan gelen gerginliği giderir. Yoğun fiziksel egzersizlerden kaçınmak da anjin sonrası ilk defa.

Böbrekleri etkileyen komplikasyonlar

Boğazdan bir ila dört hafta sonra, enfeksiyon ciddi böbrek problemleri ile "dönebilir". Bu, özellikle, böbreklerin (piyelonefrit) bakteriyel iltihaplanması ve böbrek glomerüllerinin (glamulonefrit) iltihaplanmasıdır. Çocukta durumun en az gelişmesiyle anjin, böbrek yetmezliğinin sebebi bile olabilir, ancak bu tür komplikasyonlar son derece nadirdir ve sıklıkla boğaz ağrısının "ayakların üzerinde" doğru tedaviyi tam olarak yerine getirmemesinden kaynaklanır.
Böylesine etkileyici bir komplikasyon listesi, boğaz ağrısının kalitatif tedavisine yönelik tıbbi tavsiyelerin listesine mümkün olduğunca sıkı sıkıya bağlıdır:

 • Amatör performansın belirtileri olmadan tüm doktor tavsiyelerinin mutlak olarak yerine getirilmesi;
 • Tam antibiyotik kürünün vazgeçilmez tamamlaması;
 • Hastalık boyunca yatak istirahatine uyum;
 • vücuttan toksinlerin çıkarılmasına yardımcı olacak boğaz ağrısı sırasında bol miktarda içecek;
 • hastalıktan hemen sonra ciddi fiziksel eforun olmaması;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek için sürekli çalışma: sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite, immün sistemi uyarıcı maddeler.

Çocukta anjinin tedavisi hastanede değil, evde ise, hastanın hastanede yatışına ihtiyaç duyduğu zaman, hastalığın seyrinde ortaya çıkan komplikasyonların belirtilerini de bilmek gerekir:

 • Çocuğun boğazda böylesine güçlü bir ağrısı vardır;
 • çocuğun konuşmasının anlaşılması zorlaşır (çoğu zaman yüksek sıcaklıktan dolayı);
 • Çocuk, nefes alma ve yutma süreçlerinin yanı sıra güçlü ve istemsiz salyalamada zorluk çeker;
 • Çene bölgesinde gözle görülebilir bir ödemin ortaya çıkması, çocuğun ağız açması ile ilgili problemler yaşadığı;
 • Çocuk son on iki saat boyunca idrar yapmadı.

Bu işaretlerden herhangi birinin gözlemlenmesi, hemen bir ambulans çağırmak için bir fırsattır, böylece doktorun gözetiminde, boğaz ağrısı sırasında ciddi bir komplikasyon olmaz.

Bir çocukta boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi etmek mümkün mü?

Hemen hemen her çocukta çocuklukta anjina vardı. Ve tabi ki, tedavi hakkında bir soru olduğunda, birçok anne antibiyotik olmadan yapmak ister, ancak mümkün mü? Bazı durumlarda evet.

Hangi formların antibiyotik kullanılmadan tedavi edilebileceğini anlamak için bunları detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir.

Hastalığın başlangıcına katkıda bulunan faktörler

Bu faktörler birincil neden değildir, ancak patojenin vücuda kolayca nüfuz ettiği ve zarar verdiği durumlar.

 1. Hipotermi.
 2. Azaltılmış bağışıklık.
 3. Kötü gıda kalitesi.
 4. Kötü yaşam koşulları (oda sıcaklığında nem, soğuk).
 5. Sık sık fazla çalışma.
 6. Ortam sıcaklığının keskin değişimi.
 7. Hastalıklar (çürük, sinüzit, adenoidler, vb.).
 8. Son zamanlarda ARVI, FLU dahil olmak üzere transfer edilen virüs enfeksiyonları.

Etiyoloji ve patogenez

Akut tonsillitin etken maddesi streptokok, stafilokok ve mantarlar, virüsler, spiroketler, bakteriler olabilir. Klinikte veya hastalığın seyrinde önemli bir fark yoktur, tüm farklar tedavi seçiminde, yani ilaçlarda olacaktır.

Etken madde, onun hayati aktivitesini salgılar, vücudu kirletir. Sonuç olarak, vücut yerel inflamasyonun görünümü şeklinde yanıt verir. Lezyonlarda kan akışı artmaktadır. Kanla birlikte, patojenle savaşmak için beyaz kan hücreleri, immünoglobulinler vb.

sınıflandırma

Anjina inflamasyon ve lokalizasyon tipine göre bölünebilir.

Lokalizasyon ile sınıflandırma, iltihap sürecinin nerede geliştiğini gösterir. Yani, aynı catarrhal, pürülan, vb. anjin ya foliküler, lacuner veya karışık olabilir.

Catarrhal tipi anjina

Catarrhal tipi en kolay akış aşağı biridir. İltihaplanma süreci sadece palatin bademciklerini ve daha spesifik olarak mukoza zarını etkiler.

Çocukları, hastalığa, yetişkinlerden daha fazla tolere etmek daha zordur. Ani bir başlangıç ​​var. İlk günlerin sıcaklığı yaklaşık 380 ° C, bir organizmanın genel zehirlenmesi sendromu ifade edilir. Çocuk bir hastalık, halsizlik, baş ağrısı hissedebilir. Aynı zamanda zayıftır ve yutulduğunda boğaz ağrısı nedeniyle yiyeceği reddedebilir.

Dil kuru ve üzerinde beyaz bir kaplama var. Boğazdaki ağrı terlemeyle başlayabilir, daha sonra yoğunlaşabilir. Bölgesel lenf düğümleri genişleyecektir. Normal ve zamanında tedavi ile hastalık bir hafta sonra olacaktır.

Fibrinöz tip iltihap

Fiberin tipi keskin bir şekilde başlar. Güçte keskin bir düşüş vardır, halsizlik, halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı oluşabilir. İlk önce boğazda kuruluk, sonra yutulduğunda ağrı olur. Belki de boğazda kuruluğa bağlı tükürük salgılanması artar. Sıcaklık yüksek, 39-40 ° C.

Bademcikler kırmızı ve şişmiş. Lakeronun kemerinde küçük püstüler oluşumlar görülebilir, bunlar inflamasyondan etkilenen foliküllerdir.

Larenkste film tabakası var. Bu film, yiyecek, sıvı, tükürüğün normal geçişini önler. Durulama yaparken, plak çıkarılır. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır.

İç püstüller kırılırsa, belki de bir paratonsillar apse, boyun fıtığı, muhtemelen kronik bademcik iltihabı gibi bir komplikasyon.

Flegmonöz tip iltihap

Phlegmonous tip daha az yaygın olan farklı bir adı vardır, bir intrathonylar apse. Bademcik dokularının kalınlığında bir apse oluşur.

Apse yavaş yavaş gelişir. Başlangıçta, filizlenme sürecinin belirli bir odak noktası yoktur. İnterstisyel sıvının olduğu yerde, irin görünür.

Bu tür bademcikler tek taraflı bir yenilgi vardır. Bademcikler ödemli, büyüklükte büyütülmüş, doku zamanlarıdır. Palpasyon ağrısı hissettiğinde. Ağızdan hoş olmayan bir koku duyabilirsiniz. Ses nasal olur. Sıcaklık subfebril olabilir, ancak çoğunlukla daha yüksektir.

Bu tip mutlaka antibiyotiklerle tedavi edilmelidir, aksi halde komplikasyon paratonzillit, akut romatizmal ateş, zaglevral apse olabilir.

Pürülan inflamasyon tipi

Bademcikler üzerinde bu tür bademcik iltihabı ile pürülan kaplama görünür. Sıcaklık yaklaşık 39 C olacak, genel zehirlenme belirtileri, halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrısı belirtilecektir. Şu anda, sıcaklığı mümkün olan en kısa zamanda satmanız gerekiyor.

Mutlaka antibiyotiklerle tedavi edilmelidir, aksi halde komplikasyonları çocuk için en tehlikelidir.

semptomlar

Her türlü boğaz ağrısı için aynı olacak ortak belirtiler vardır. Bir grup ortak belirtilere ve spesifik bir gruba ayrılırlar.

Yaygın semptomlar herhangi bir enfeksiyöz süreçte kendini gösterir. Bunlar:

 • yüksek vücut ısısı;
 • baş ağrısı, kaslar;
 • titreme;
 • genel halsizlik, uyuşukluk, halsizlik.

Bir grup spesifik semptom sadece anjina ile ortaya çıkar. Bu boğaz ağrısı, bademciklerdeki artış, şişkinlik, karakteristik bir plağın görünümü. İlk olarak, boğazda hoş olmayan bir terleme hissi, yanma, genellikle başlar, sonra sadece yutulduğunda acı çeker, bu da kalıcı bir karakter kazanabilir.

Bölgesel lenf düğümleri artar, bu durumda submandibular ve oksipital olurlar. Palpasyonla acı veriyorlar.

tanılama

Anjina tanısı zor değildir. Katılan hekimin yaptığı ilk şey genel bir sınavdır. Özel anjin belirtilerine dikkat etmek. Mukus boğazını, bademciklerini, lenf bezlerini vb. Inceler. Böyle bir muayeneye faringoskopi denir. Boğazın daha iyi görmesi için bir spatula ile muayene yapmak. Bir spatula ile dilin kökü hafifçe aşağı bastırılır, sonra boğaz açıkça görülebilir.

Tanıyı doğrulamak ve bir patojen oluşturmak için genel bir kan testi yapılır ve bakteriyolojik bir yöntem uygulanır.

Anginada zorunlu olan difteri ile ayırıcı tanıdır. Bunun için boğaz ve burun boşluğundan bir yayma alınır.

tedavi

Antibiyotiklerle tedavi, inflamasyon tipine bağlı olacaktır. Antibiyotik olmadan tedavi edilebilecek tek tip kataraldır.

Antibiyotikler ne zaman zorunludur?

Fibröz, flegmonöz ve pürülan tonsillit tedavisi mutlaka antibiyotiklerle yapılmalıdır. Onları kullanmazsanız, bu ciddi komplikasyonlarla doludur. Bazen sonuçlar çok tehlikelidir ki çocuğun yaşamı için bir tehdit vardır.

Neden böyle? Eğer sadece bu tür formlarla yerel terapi kullanırsanız, o zaman sadece boğaz geçecektir, çünkü hepsi bu, sadece ikincil semptomlardır ve patojen vücuttan herhangi bir yere gitmeyecektir.

Sadece lokal tedaviyi kullanırsanız, büyük ihtimalle çocuğun boğazına zarar gelmez ve yaklaşık 10 gün sonra semptomlar giderilir, ancak ciddi komplikasyonlar başlayabilir.

 • apse - okologoletochny, zagrugal, paratonsillar. Bu tür apselerde, onları ameliyatla incelemek ve drenaj kurmak gerekir. Apse başlanırsa, boyundaki bebeğin bir yara izi bile olabilir;
 • Çoğu durumda kalp hastalığına yol açan akut romatizmal ateş. Gelişimi streptokok aktivite ile ilişkilidir;
 • Akut böbrek yetmezliğinin gelişmesi ile dolup taşan glomerülonefrit;
 • Otitis işitme kaybına neden olabilir;
 • Kronik tonsillit görünümü;
 • Sepsis, bakterilerin kan dolaşımına girdiği en tehlikeli komplikasyonlardan biridir.

Antibiyotiksiz tedavi

Katarreli anjina, antibiyotik kullanılmadan tedavi edilebilir. Fungal veya viral bir etiyolojiye sahip olabilir. Bu nedenle, ortadan kaldırmak için antimikotik ve antiviral ajanlar kullanılabilir.

Hastalığın etiyolojisinin sadece bir doktor tarafından teşhis edilebileceğini ve buna bağlı olarak da bu tür bir tedaviyi reçete edebildiğini açıklığa kavuşturmak gerekir. Çocuğun annesi endişeli olduğunda, yapabileceği tek şey, antibiyotik kullanmadan yapılması olasılığını sormaktır. Ancak, her durumda, bunları kendiniz iptal etmeyin.

Yetişkinlerin aksine, çocuklar daha fazla sıcaklık ve zehirlenme ile anjina muzdarip. Daha belirgin zayıflık, baş ağrısı, uyuşukluk, çoğu zaman çocukların yiyecekleri, vb. Onlarda sıcaklık 380С içinde tutar. Bu nedenle, antipiretik ilaçların kullanılması gereklidir.

İlk olarak, örneğin soğuk kompres gibi fiziksel soğutma yöntemlerini uygulamanız gerekir. Etkisi yoksa, ilaç kullanmaya başlayın.

Yerel tedavi

Antibiyotiklerin kullanımı ne olursa olsun, lokal tedavi gereklidir, ancak sadece kataral anjina ile ana olanı olmalıdır.

Bademciklerin yerel tedavisi için birçok araç vardır. Bunlar her türlü sprey, çözelti, gargara, hap, pastil ve rezorpsiyon için drajelerdir.

İlaç pazarında, hem hazır hem de hazırlamanız gereken birçok araç var. Anti-inflamatuar, antiseptik, analjezik etkiye sahiptirler. Hem çocuğun yaşı hem de ailenin mali yetenekleri için seçilebilir. Etkili preparatlar hem ucuz hem de daha pahalı olanlarda mevcuttur.

Spreyler arasında Ingalipt, Stropangin, Hexaspree tanımlanabilir. Çözülmesi gereken tabletler ve drajeler vardır, bu Strepsils, Tharyngept, vb.

Gargara için ev yapımı çözümler kullanılabilir. Örneğin:

ü denilen “deniz suyu” ile gargara. Hazırlanması için 250 ml sıcak kaynamış su ve yarım çay kaşığı soda, tuz ve birkaç damla iyot alın;

İkinci seçenek, 2 yemek kaşığı su 250 ml suya dökmektir. hidrojen peroksit% 3;

Çözümler bitki bazlı olabilir. Örneğin, calendula, papatya, adaçayı alabilirsiniz. Bunu yapmak için 2 yemek kaşığı alın. Kuru otlar ve kaynar su dökün. Yaklaşık 30 dakika boyunca infüze yapın ve gargara yapabilirsiniz.

Yerel fonların kullanımı için kurallar

 1. Etkilerini arttırmak için yemekten sonra gargara yapmalısın. Bu tabletler ve tabletler için geçerlidir. Içmek için ve bir saat sonra resepsiyonda yarım saat sonra olabilir. İlacın boyunda daha uzun kalması gereklidir.
 2. Lugol çözüm olarak böyle maddeler, Iodinol 1 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez. Çocukları korkuturuz, resepsiyonlar günde 1 kez sınırlandırılmalıdır. Ama Iodicerin, daha sık alabilirsin.
 3. Gargara, her 4 saatte bir yapılmalıdır.
 4. Boğazınızı yıkamak için birkaç ürünü birleştirebilirsiniz.
 5. Ürünü kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız, genellikle farklı yaş grupları için kabul kuralları farklıdır.
 6. Çare seçimi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır.

Ek tedavi seçenekleri

Ayrıca, fonlar ve uyuşturucular, çocuğun genel durumunu hafifletmeye ve kısa sürede iyileşmeye yardımcı olacak kurallara ve tavsiyelere uymalıdır.

 1. Katı yatak istirahatı.
 2. Minimum motor aktivitesi.
 3. Bol içecek (su, farklı meyve suları, çaylar, kompostolar, meyve içecekleri dahil değildir).
 4. Nazik diyet - Çocuğun boğaz ağrısı, gıdaların mekanik etkisini en aza indirmeniz gerekir. Bunun için yiyecek püresi, daha az asidik, sıcak, sert, tuzlu ve tatlı olmalıdır.
 5. Fizyoterapi yöntemleri.

Bir çocuğu hastanede hastaneye yatırmak arzu edilir. Bu işe yaramazsa, o zaman konuşmak için "ev yalıtımı" olması koşuluyla, evde bırakabilirsiniz. Çocuğa ayrı bir oda vermesi tavsiye edilir, oraya girerken maske takmak gerekir. Ziyaretçiler ziyaretleri beklemekte daha iyidir, bebeğin huzur vermesi daha iyidir.

Boğaz ağrısı, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, böylece ailede hiç kimse enfekte olmaz, özellikle de evde hala çocuk varsa, önlem almanız gerekir. Hasta bir çocuğun yemek, tabak, çatal, kaşık, ayrı bir yatak örtüsü ve bir havlu için ayrı cihazları olmalıdır.

Oda iyi havalandırılmış olmalıdır. İyileştikten sonra, çocuğu yeni hastalıklardan, hatta soğuk algınlığından korumayı denemelisiniz.

Çocuğun diyetine özellikle dikkat edilmelidir. Ayrı- ca, özellikle aile büyük olduğunda yemek pişirmek zor olabilir. Bu durumda, bebek için tüm yiyecekleri karıştırıcıdan atlayabilirsiniz. Bebeğe her saat sıcak bir içecek vermesi tavsiye edilir. Ne olacağı önemli değil, çeşitli meyve içecekler, kompostolar, çaylar. Yararlı, süt ya da limonlu çay ile baldır. Ayrıca, çocuk suyunu günde en az 1 litre vermek zorunludur.

İyileştikten sonra, açık havada yürür, ancak sadece iyi havalarda. Yürüyüş, daha temiz havaların olduğu parklarda, bahçelerde, yollardan uzaktır.

Bağışıklığı geliştirmeye çalışmak gereklidir. Bunu yapmak için ilk yer taze meyve ve sebzeler olmalıdır. Onlarla birlikte özel eczane vitaminleri kullanabilirsiniz. Çocuklar için özel vitaminler vardır, örneğin, Pikovit. Avantajı, bileşimlerinde çeşitli vitaminler içermeleridir.

önleme

 • Çocuğun bedeni iğneleme.
 • Günün rejiminin doğru şekilde ayrılması (dinlenme / işçilik).
 • Çocuğun yeterli fiziksel aktivitesi olmalıdır.
 • Yüksek kaliteli yiyecekler.
 • Hastalıkların zamanında tedavisi (sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, çürük, vb.).

Anjina ile çocuk antibiyotiksiz olarak tedavi edilebilir, ancak eğer bu bir kataral form ise, o zaman problem olmayacaktır. Eğer varsa, o zaman sağlık ve yaşam için bir tehdit oluşturan tehlikeli komplikasyonlarla doludur. Bu nedenle, ihtiyacınız olan tek şey doktora gidip talimatlarını takip etmektir, o zaman çocuk sağlıklı olacaktır. Antibiyotiklerin kontrendikasyonları ve komplikasyonları vardır, fakat tedavi edilmeyen bademcik iltihabının komplikasyonları kadar tehlikeli değildirler.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Anjina ile hızlı yardım

Anjina semptomlarına aşina olmayan bir yetişkinle tanışmak zordur ve bu patolojinin tezahürlerinin çok acı verici olabileceği gerçeğini tartışmak daha az zor değildir. Hastalığın ikinci adı - akut tonsillit - bulaşıcı ve enflamatuar sürecin lokalizasyonunu yansıtır.