Loading

Bir yıl kadar bir çocukta Angina

Günümüzde, çeşitli infantil bademcik iltihabı ayırt edilmektedir: lacunar, foliküler, ülseratif ve catarrhal. Ayrıca bademcik iltihabı birincil ve ikincil formunu ayırt eder. Bir yaşın altındaki çocuklarda bu hastalık nadirdir, ancak çok tehlikelidir.

Yaşamın ilk aylarında, bebek çocuğun anneden aldığı immünoglobülinlerle çalışır. O zaman kendi bağışıklık sisteminiz aktive edilir. İlk olarak, on iki aya ulaşmadan önce, kötü çalışıyor. Bu nedenle, çocuk organizması enfeksiyonlarla kötü şekilde başa çıkmaktadır.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın ana belirtisi, yutulduğunda ortaya çıkan boğazdaki ağrıdır. Çocuk yemek yemeyi reddediyor, hatta su içmek istemiyor. Vücut ısısı 38-40 ° C'ye yükseldi. Çocuğa uyuyor, zayıflıyor, başı ağrıyor, ishal oluyor ve sıklıkla kusma oluyor.

İncelendiğinde, bağırsakların ve bademciklerin ödemi ve aynı zamanda farinksin belirgin bir şekilde kızarması gözlenir. İnflamatuar süreç aynı zamanda ses tellerine de yansır, bu yüzden de boğuk ses anjinanın bir işareti olur. Kural olarak, hastalık bir hafta boyunca ilerler. Başarılı tedavi, tanıya ve ayrıca antibiyotiklerle zamanında tedaviye bağlıdır. Bu nedenle, öncelikle doktor, çocuğun anjina tipini belirler ve daha sonra optimal tedavi rejimini atar. Toksik etkileri ve gırtlak boyun ve boğulma ve stenozun şişmesine neden olur hastalık difteri bakteriyel formu, ayrı olarak hastalık, bağımsız bir şekilde, sadece yetkili doktor için tedavi edilemez anlaşılmalıdır.

Tedavi özellikleri

Bebek telaşlıysa, yemek istemiyorsa ve anjinaya sahipse, doktorlar antibiyotik tedavisi önerir. Bu, komplikasyon riskini en aza indirir. Bu tür tedavi semptomların süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Kural olarak, Penisilin reçete. Etkin, ucuz ve en önemli güvenli ilaçtır. On gün boyunca tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde reçete edilir.

Bazen bir yaşın altındaki çocuklar Amoksisilin reçete edilir. Sıvı formda salınır, çünkü çocukların böyle bir ilacı yutması daha kolaydır. 24 saat sonra antibiyotik kullanıldıktan sonra çocuk artık bulaşıcı değildir.

Bir yıla kadar olan çocuklar kural olarak bademcik kaybetmezler. Sonuçta, üst solunum yollarındaki enfeksiyonu önlemekle sorumludurlar. Ancak solunum zor olduğunda, doktorlar bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını tavsiye ediyorlar. Operasyondan sonra yaralar yeterince çabuk iyileşir ve çocuk önemli bir rahatlama hisseder. Bununla birlikte, böyle bir yöntem kardinal olarak kabul edilir.

Tedavinin temel ilkelerinden biri, çocuk tarafından günde tüketilen yeterli miktarda sıvıdır. Sıvı boğazı nemlendirmeye izin verir. Bu, bebeğe hastalığın dışavurumlarından geçici bir rahatlama sağlar. Sıcak bir sıvı boğazda ağrı ile iyi çalışır. Bir şişe süt veya süt karışımı biraz ısıtılmalıdır. Çocuk sınırsız sayıda gün boyunca sıvı sunulmaktadır. Soğuk sıvılar benzer duyumlar sağlar. Aynı zamanda boğazı rahatlatırlar. Ana şey sıvı alımını arttırmaktır. Bu, çocuklarda dehidrasyonu önleyecektir. Limon suyu ve bal ile sıcak çay kullanabilirsiniz.

Hava nemlendiricisinin kullanılması da önemlidir. Bebeğindeki boğaz tahrişini azaltacaktır. Bu çocuğun daha iyi uyumasına izin verecektir. Nemlendirici bakteri ve küf oluşma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, su günlük olarak değiştirilmelidir. Cihaz ve filtrenin sistematik olarak temizlenmesi gerekir.

Ayrıca angina inhalasyonları ile bir nebulizatör tarafından kullanılır. Böyle bir cihaz, bir sıvı ilacı çocuğun nefes aldığı hafif bir sise dönüştürmenize izin verir. Bir yıla kadar çocuklarda angina tedavisinde yardımcı olur. Başlangıçta, ekipmanı tayin edilen pulmonolog olarak hazırlamak gerekir. Daha sonra - tüm aksesuarların ve tüplerin temiz olduğundan, ilacın ilgili miktarının bardağa eklendiğinden emin olun. Daha sonra, püskürtücü elektrik prizinin yanında ve rahat bir koltukta kurulur. Bir sonraki aşamada çocuğu alıp ona en sevdiği oyuncağı ver. Yürüteç, püskürtücü açılmadan önce dizlerinin üzerine konur ve aparatı incelemek, maskeye dokunmak için fırsat verir. Ardından, nebülizörü açın ve maskeyi çocuğun burnu ve ağzına hafifçe yatırın. Bebeğin, az bir ses tonuyla konuşmak için güvence alınması gerekiyor. Çocuğun dikkatini bir oyuncağa veya bir kitaba çevirmek önemlidir. Maske preparasyondaki ilaç bitene kadar saklanmalıdır.

Bazı çocuklar kompresörün gürültüsünü sevmezler. Bazen inhalasyon ile onları korkutuyor. Bu gibi durumlarda, altına katlanmış kalın bir havlu yerleştirerek makinenin sesi zayıflatılmalıdır. Başka bir seçenek, bir ultrasonik nebülizatör kullanımı olacaktır. Genel olarak, inhalasyon prosedürü yaklaşık on dakika sürer. Patates kullanmak için izin verilir. İyice yıkanmalı ve az miktarda su ile dökülmelidir. Sonra kaynatın, tarçın yağı ekleyin. Bundan sonra, bebeğin başını eğmesi gerekiyor. Su ısıtıcıya yaslanmalı, böylece buhar yüzüne gidecek. Çocuk, on beş dakika boyunca nazikçe burun ve ağızla inhale etmelidir. Ondan sonra onu uyuturlar. Yatakta olmak için, o soğumadı, bir içecek bir vitamin kokteyl veya sıcak çay vermek daha iyidir.

Bugüne kadar, modern pediatri, on iki aya kadar çocuklarda anjinin hızlı ve kalitatif tedavisine katkıda bulunan çeşitli ilaçlara sahiptir. Ancak, her ebeveyn için ana kural, yerel doktor tarafından verilen tavsiyelere kayıtsız şartsız bağlı kalmalıdır. Hiçbir durumda reçete edilen ilaçların dozajını bağımsız olarak azaltmak kabul edilemez.

Tedavi süresi, belirlenen zamandan önce kesilirse, orofarenkste ilaçlara dirençli bir mikrop oluşabilir. Tekrarlanan, daha ciddi enfeksiyonlarla doludur. Doktorlar tıbbi tedavi ile birlikte evde yapılan ek önlemleri tavsiye etmektedir. Ancak, ayrı ayrı seçilirler.

1 yaşında çocuklarda angina nasıl akar ve tedavi edilir

Küçük çocukların bağışıklık sistemi henüz olgun değildir, bu nedenle üst solunum yollarının viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Eğer anjin çocuk 1 yılda başlarsa, bebeğin nasıl tedavi edileceği çocuk doktoru tarafından danışılmalıdır. Çocukların bademcik iltihabı çekmesi daha olasıdır ve sık sık komplikasyonlardan muzdariptir.

Küçük çocuklarda angina

Bebeklerde bademcikler ve müköz boğaz iltihabı genellikle virüsle enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bir çocukta bakteri anjina, okul öncesi çocuklara ve okul çocuklarına göre daha az görülür. Mevsimsel enfeksiyonlar sırasında, virüsler ve bakteriler aynı anda posterior farryngeal duvarın ve palatine bademciklerin mukozasını etkiler ve tonsillofarenjit vardır.

Çocuklarda anjina, büyük ölçüde hastalığın biçimine bağlıdır. Soğuk algınlığına karşı, orofarenksin akut solunum yolu viral enfeksiyonu kırmızılaşır ve şişer. Bademcikler 2-5 gün içinde fark edilebilir beyazımsı plak olduğunu. Bademcikler - catarrhal angina daha az şiddetli inflamasyon geliştirir. 5-7 gün sonra, hastalığın belirtileri geçer.

Foliküler anjin genellikle streptokok ile enfeksiyondan sonra gelişir. Pürülan foliküller, lenfoid formasyonların yüzeyinin granüler görünmesinden dolayı palatine bademcikler üzerinde oluşur. Genel zehirlenme belirtileri vardır. Lacunar angina - bademciklerin (lacunae) kanallarında irin birikmesi. Yüzeyleri sarı kaplama ile kaplıdır. Hastanın genel durumu kötüleşir.

Angina küçük çocuklarda nasıl akar? Genellikle catarrhal formuna sınırlıdır. Daha az sık görülen geçişler: catarrhal → follicular → lacunar → abse. En tehlikeli komplikasyon partonsillittir. Yüzey boyunca ve bir apse (apse) oluştuğunda lenfoid formasyonların kalınlığında hızlı bir enfeksiyon yayılımı vardır. Daha sonra hastanın acil yatışına ve birikmiş irin çıkarılmasına ihtiyacı vardır.

Angina çocuklara nasıl bulaşır:

 • tükürük damlacıkları, öksürük ve hapşırma üzerine mukus;
 • Ortak oyuncaklar, havlular, bulaşıklar;
 • ellerinde toz ve kir, bebeğin ağzına çekdiği nesneler;
 • hasta çocuklar ile genel oyunlar sırasında.

Ebeveynlerin boğaz ağrısı olan bir çocuğu nasıl enfekte etmeyeceğini bilmeleri önemlidir. Hasta ayrı bir fincan, kaşık ve çatal, havlu ayırmalıdır. Ağız ve burun medikal bir maske ile kapatılmalıdır.

Çocuklarda angina tedavisi

Hastalık patojenin doğasına bağlıdır. Vücut, ilk semptomların başlangıcından sonra 5. günde viral enfeksiyona karşı antikor üretir. 37,5 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda yatak istirahatine uyulması zorunludur. Çocuğun bir anjina ile yıkanması mümkün olsa da, pediatristle tartışmak daha iyidir. Normal sıcaklığa sahip çocuklar için su prosedürleri kontrendike değildir.

1 yaşındaki bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir:

 1. Semptomları hafifletmek için antipiretik, antienflamatuar, antihistaminikler verilir.
 2. İmmünomodülatör ve antiviral ajanlar sadece ciddi anjin durumunda doktor reçetesi ile kullanılır.
 3. Tercihen vitaminli daha fazla sıcak içecek sunun.
 4. Papatya infüzyonu ile boğazı sulayın.
 5. Rotokan damlalarına bitkilere dayalı olarak verilir.

Küçük çocuklarda anjinin sıcaklığın artması eşlik ediyorsa, antipiretik bir ajan (38.1-38.5 ° C'de) verin. Daha önce konvülsiyonları olan bir çocuk, 37.5 ° C'nin üzerindeki sıcaklığı "çaldı". Ebeveynler ateşsiz bir boğaz ağrısı olup olmadığından şüphe duyarlar. Catarrhal formu daha kolay ilerler, tüm belirtiler daha az belirgindir. Sıcaklıklar sadece akşamları artabilir.

Erken yaşta antipiretik ve antienflamatuar ilaçların bir şurup şeklinde verilmesi ve rektal fitillerin uygulanması tavsiye edilir. Bu tür ilaçlarda terapötik bileşenler parasetamol veya ibuprofen'dir. Aspirin küçük çocuklar için kontrendikedir. Bir şurup şeklindeki bir ilaç, bileşimde tatlandırıcıların ve aroma maddelerinin mevcudiyetinden dolayı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu konuda mumlar daha güvenlidir.

Anti-inflamatuar ilaçlar ile kombinasyon halinde Fenistil, Zirtek, Parlazin damlalarını kullanmalıdır. Antihistaminikler tahrişi ve boğaz ağrısı azaltır, diğer semptomları hafifletir. Yeni jenerasyonun ilaçları, Dimedrol ve Suprastin'in karakteristik özelliği olan hipnotik etkiden yoksundur..

1 yaşından küçük çocuklar tabletleri eritmeyi, çözmeyi bilmiyorlar. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için limon çiçeği, papatya, kuşburnu suyu ile çay verebilirsiniz. Durulama yerine mukus yanağına bir soda çözeltisi püskürtülür. Boğazın boğazını saran boynun etrafında kuru bir bandaj uygulayın.

Antibiyotik tedavisi

1 yaşın altındaki çocukların tedavisi için penisilin grubundan, sefalosporinlerden, makrolidlerden antibiyotikler kullanılır. Genellikle çocuk doktoru, gastrointestinal sistemde klavulanik asitle bakteriyel enzimlerin yıkıcı etkisinden korunan amoksisilin atar. Antibiyotik kullanım süresi kendi takdirinize bağlı olarak azaltılamaz. Genellikle kurs 5, 7, 10 gün için tasarlanmıştır.

Küçük çocuklarda anjin tedavisi için antibiyotikler (ticari markalar):

 • Zinnat.
 • Augmentin.
 • Amoxiclav.
 • Hemomitsin.
 • Azitromisin.
 • Seftriakson.
 • Sefuroksim.
 • Cefixime.
 • Sumamed.

Sözde çocuk antibiyotik formları - şuruplar ve süspansiyonlar. İlk durumda, ilaç kullanıma hazırdır. Süspansiyonun hazırlanması için toz önce su ile seyreltilir. Azitromisin ile Sumamed ilaç uygulamada güvenli ve gastrointestinal mikroflora üzerindeki etkisini en aza indirirken güvenlidir. 3 gün boyunca bu antibiyotiği alın, günde bir kez verin. Hastalığın ciddiyetine ve hastanın vücut ağırlığını dikkate alarak çocuk doktorunun dozajını belirler.

Antibiyotikler bağırsak mikroflorasını bozar. Bu nedenle, çocuklar dysbacteriosis önlemek için probiyotik ve eubiyotik almalıdır. Eczanelerde bu tür ilaçların geniş bir seçim: tozlar Rotabiotic Bebek, Bifidumbacterin, kapsüller Yoğurt, Lineks.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Anjin - En yaygın çocukluk hastalıkları arasında yer: çocukların çoğu en az bir kez bir anjin aktarmak için zaman var beş yaşına kadar, büyük çocuklar daha sık bundan zarar ve anjin alevlenmesi yıllık duyarlı kronik bademcik iltihabı çocuklar (boğaz ağrısı onlar ortaya olmasıdır Yılda 4-6 kez).

Anjin tedavisi genellikle KBB doktorları, pratisyen hekimler ve bulaşıcı hastalık uzmanları tarafından daha az sıklıkla çocuk doktorları tarafından yapılır. Ne yazık ki, tüm uzmanlar ayrıntılı önerilerde bulunmazlar ve ebeveynlerin genellikle bakım, beslenme, gerekli ilaçların çeşitleri, boğaz tedavisi yolları hakkında soruları vardır.

Boğaz ağrısı olan bir doktora görünmek zorunlu mudur?

Eğer bir boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız, tanıyı netleştirmek ve doğru tedaviyi reçete etmek için daima bir doktora başvurmalısınız. Her şeyden önce, bademcikler üzerinde herhangi bir baskınlar anjinanın bir işaretidir - bunlar kandidiyazis, stomatit, enfeksiyöz mononükleoz, difteri belirtisi olabilir. Ayrıca, farklı kökeni olan anjin (viral, bakteriyel) tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir. Doktor aynı zamanda hastaneye yatma ihtiyacını belirleyecek, testler yazacak, çocuğun cildinin durumuna ve yaşına göre ilaç seçecektir.

Angina ile hastaneye yatış endikasyonları

Angina evde başarıyla tedavi edilen hastalıkları ifade eder. Yine de, bazı durumlarda, çocuklara hastane tedavisi gösterilir:

 1. Komplikasyonların varlığı (paratonziller ve parapharyngeal apseler, romatizmal kardit, flegmon boynu, vb.).
 2. yüksek sıcaklık, ateş düşürücü, uyuşukluk, uyku hali, kafa karışıklığı, mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık, kasılmalar, solunum yetmezliği düşük etkisi: Ciddi zehirlenme ile çocuğun Şiddetli genel durumu.
 3. Bir yaşın altındaki çocuklarda angina. Küçük bir açıklama: Ben şahsen gerekli o komplikasyonsuz anjin ile bebeklerin hastaneye tedavi edilecek düşünün ve evde onları tedavi devam eder, ancak yalnızca, yoksa çocuğun durumunun üzerinde benim günlük kontrolü. Herhangi bir nedenle bebeğin günlük tıbbi gözetimini yapmak mümkün değilse - hastaneye gitmek daha iyidir.
 4. Bu tahmin edilemeyen etkilerin (diyabet, kan pıhtılaşma anomalisi, glomerulonefrit, böbrek yetmezliği ve benzeri yer alır. D) yol açabilir anjina sırasında altta yatan ciddi kronik hastalıklar bulunmaktadır.

Anjin ile mod ve diyet

Ateşin arka planına karşı, yatak istirahati, durumun müteakip gelişmesiyle birlikte atanır - hareket halindeki oyunların kısıtlanmasıyla birlikte ev modu. Çocukla yürümek ve banyo yapmak normalleştikten sonra olabilir.

Gıdalar kolayca sindirilebilir, güçlendirilmiş, ılık bir formda sunulmalıdır. durgun su, meyve içecekler, meyveli içecekler, limonlu tatlı çay, maden suyu, et suyu kalça: Sadece içmek için sınırlandırılabilir yemeye çocuğun arızası durumunda hastalığın ilk 2-3 gün içinde. Daha sonra, normal diyete yavaş yavaş geri dönen bulyonlara ve yarı sıvı püre haline dönüşürler. Mukoza zarlarını tahriş etme kabiliyetine sahip ürünler hariç tutulur: baharatlar, baharatlı yiyecekler, tuzluluk, marinatlar, sıcak ve soğuk yemekler.

Boğaz ağrısı ve bal

Ben çocukların en az saf bir şekilde, bademcikler ostrovospalitelnyh süreçlerini yatışmış bal vermek değil tavsiye - doğal bal boğaz ağrısı ve tahriş olmuş mukoza zarları neden olur. bu gibi durumlarda sadece bir bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik etkileri sağlanması yararlı olacaktır - baskınlar gidecek zaman, bal, çay ve süt ısıtmak o (tabii ki, alerji yokluğunda) çözünmesi vermek eklenebilir.

Antiviral ilaçlar

Antiviral ilaçlar viral orijin (herpetik, enteroviral, adenoviral, vb.) Anjinası için reçete edilir. Viral anjina bakteriyel yardım aşağıdaki belirtilerden ayırt etmek için:

 • bademcikler üzerinde baskınların yokluğu - sadece şişme ve parlak kızarıklık vardır;
 • bademcikler ve müköz membranlar üzerindeki herpesetik bademcik iltihabı ile, küçük yaraların oluştuğu açıldıktan sonra saydam içerikli küçük baloncuklar gözlenir;
 • Viral boğaz ağrısı, genellikle önce veya rinofaringokonyunktivita semptomlar (sulu gözler, burun akıntısı, kuru öksürük) ile birlikte, bakteriyel keskin bir sıcaklık artışı başlar, oysa sadece zehirlenmesi ve lokal semptomlar (boğaz ağrısı, bademcikler baskınlar) eşlik eder.

Herpetik anjin şüphesi varsa, Asiklovir, Valasiklovir, Famciclovir reçete edilir. çocuk (Viferon, Kipferon, Grippferon, Iizoprinozin, Kagocel, Arbidol, Orvirem, t. D) 'de kullanılabilen herhangi bir antiviral kullanımı, diğer türlerinde.

Çocuklar yaşamın ilk yılı ve zayıflamış bağışıklık antiviral bağışıklık değiştirici etkisi ve bakteriyel tonsillit (- Viferon, Genferon ışık rektal fitiller genellikle reçete yazanlar) ile kullanılabilir.

sülfonamidler

Bactrim, Sulfazin - - süspansiyonlar ağızdan kullanım için (3 yıla kadar) ve tabletler halinde komplikasyonların önlenmesi için (eklemler, böbrekler, kalp hasarı) angina bakteriyel kökenli sülfonamidlerin gruptan maddeler tayin edildikten sonra. Bu gruba ait preparatlar, anjina (streptococcus, pneumococcus, staphylococcus) tipik patojenlerinin çoğuna karşı etkilidir.

Antibakteriyel ilaçlar

Sülfonamidlerin yetersiz etkinliği ile başlangıçta, oral veya intramüsküler enjeksiyon için, ciddi bir tonsillit seyri antibakteriyel ilaçlar önerilir. Çocuklarda tipik streptokok bademcik iltihabı tedavisi için tercih edilen ilaçlar, süspansiyonlar, tabletler ve haplar soljutab (çözünür) şeklinde korumasız penisilinler (ampisilin, amoksisilin, Flemoxin Solutab) vardır. Tüm penisilin kullanılan sefalosporinlere alerji (oral Supraks, sefaleksin üretilir), makrolidler (Macropen, Sumamed, Vilprafen). göstergeler tarafından (etkisizlik oral uygulama, anjin, ağır ve karmaşık formlar), intramüsküler uygulama için antibiyotikler 2 ya da 3 nesil sefalosporinler grubundan genellikle.

3 yaşından büyük çocuklarda hafif bir bakteriyel anjinin tedavisi için, topikal bir preparat (Bioparox aerosol) kullanabilirsiniz, bu da şiddetli formlarla birlikte bazen sistemik antibiyotik uygulaması ile birleştirilir.

ateş düşürücü

Angina, özellikle bakteriyel, bademcikler üzerindeki baskınların ortadan kaldırılmasından önce yıkılması zor olabilen çok yüksek bir sıcaklık ile birlikte gelir. Çocuklar sıcaklığın düşürülmesi için Paracetamol preparatlarını (Efferalgan, Panadol, Cefekon) ve ibuprofen (Nurofen) kullanırlar; Ergenlere aspirin ve ibuklin (ibuprofen ve parasetamol kombinasyonu) verilebilir. Her yaş için, homeopatik antipiretik ilaçlar (Agri, Viburkol) uygundur, ancak telaşlı ateş durumunda genellikle etkisizdirler (39 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta).

Bir yıla kadar olan çocuklar için, kusmanın önlenmesi için sıcaklığın 38 ° C veya daha yüksek seviyelere ulaştığı zaman azalmaya başlaması, rektal fitil formunda antipiretik ilaçların kullanılması önerilir. Bir yıl sonra, antipiretikler 39 ° C sıcaklıkta kullanılır.

Alışılma sıklığını geçmeyecek şekilde, normal dozda antipiretik ilaçlar kullanın. En az 3-4 gün boyunca kullanmamaya çalışın, en azından bir doktora danışmadan - bu istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasıyla doludur. Antipiretiklerin etkisini arttırmak için günde 1-2 kez antihistamin (Fenistil, Zirtek, Suprastin) verin.

Salisilatlar bitki kökenli (ahududu, vişne, kızılcık, siyah frenk üzümü) ve diğerlerini alarak suyla süngerle: Her zaman değil anjin özellikle hastalığın ilk günlerinde, bir ateş düşürücü olağan doz sıcaklığını düşürmek, böylece sıcaklığını düşürmek için ilaç dışı önlemlerin olasılığı hakkında unutma yönetir.

Angina'nın lokal tedavisi

Bademciklerin yerel tedavisi için çeşitli spreyler, emilim için tabletler, çözücüler ve durulama için çözeltiler kullanılır. Hem bitmiş ilaçlar şeklinde hem de kendi kendine hazırlanmış ev ilaçları şeklinde anjinin tedavisi için yerel ilaçların çok sayıda seçeneği vardır. Hepsi antiinflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, bazıları analjezik etkiye sahiptir.

Benim düşünceme göre, yerel eylem antiseptikleri arasında temel farklılıklar yoktur, en azından bireysel müstahzarlarda olağan dışı yüksek bir verimlilik fark etmedim. Bu nedenle, çocuğun yaşına, mali imkanlarına, kullanım kolaylığına ve kişisel tercihlerinize göre yerel uygulama araçlarını seçmenizi öneririm. Dikkat etmeniz gereken tek şey - aynı ilacı çok sık ve uzun bir süre kullanmayın, yerine başka biriyle değiştirin. Örneğin, bir çocuğun yakın zamanda bir ARVI'si varsa ve bunu Ingalipt ile tedavi ettiyseniz, başka bir spreyi alın veya tabletleri çözün.

Çocuklarda angina tedavisi için en popüler yerel eczane antiseptikler:

 • Spreyler: Geksoral, Hexaspree, Inhalipt, Kamerun, Tantum Verde, Stopangin, Miramistin, Lugol. Açıklamaya göre, 3 yaşın altındaki çocuklar sprey tedavisi için kontrendikasyonlara yönlendirilir. Bazı spreylerin daha sonra kullanılmasına izin verilir (Hexaspree - 6 yıl).
 • Rezorpsiyon için tabletler: Pharyngept, Lizobakt, Grammidin, Strepsils. Respirabs için tabletler ve pastiller (5 yaşından itibaren Strepsils hariç), bu tableti tamamen eriyene kadar çiğnemeden ağzında tutabildiğinde bir çocuğa verilebilir.
 • Durulama: Geksoral, Tantum Verde Stopangin, Iodinol (su camı kaşığı çözelti) (çözelti hazırlanması için tabletler - bir bardak su içinde 2 tablet) furatsilin, yutak tedavi edilmesi için gliserin ile Lugol çözeltisi.

Analjezik etkisi ile yerel fonlar

Angina ile boğazdaki ağrı, genellikle basit suyu bile yutma yeteneğini bozar. Çocukta ağrıyı hafifletmek için antiseptik ve anestetik içeren yerel ürünlerden oluşan bir kombinasyon kullanın:

 • Rezorpsiyon için tabletler Falimint, anestetik ile Grammidin, Hexoral sekmeler, Strepsils artı.
 • Spreyler: Geksoral, Stopangin (hafif anestezi etkisi).

Evde hazırlanabilen durulama çözümleri:

 • "Deniz suyu" - bir bardak sıcak kaynamış su için ½ çay kaşığı ekleyin. tuz ve soda, iki damla iyot.
 • 2 yemek kaşığı. l. Su bardağı başına% 3 hidrojen peroksit.
 • Sebze: 2 yemek kaşığı. l. kuru hammadde (calendula, adaçayı, papatya) bir bardak kaynar su dökün ve bir su banyosunda veya 30 dakika termos içinde ısrar edin. Et suyu filtre edilir, 2-3 kez seyreltilir ve durulama için kullanılır.

3 yaşından küçük çocuklar için boğaz ağrısı için yerel ilaçlar

Bebeklerin çoğu, tabletlerin ve gargaraların nasıl çözüldüğünü bilmez ve spreyler için ek açıklamada, 3 yaşına kadar bir çocuk kontrendikasyon olarak kabul edilir. Ancak yeterli lokal tedavi olmaksızın, angina genellikle uzar, sıcaklık uzun süre düşmez.

Çoğu çocuk doktorları aktif ilaç maddesi olarak çocuk (Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde) bazı sprey kullanmasına izin verilir çocuklar için zararlı değildir, böyle tehlikeli bir formu: ilaç bebeği enjekte, laringospazmı tetikleyebilir işlem sırasında nefeslerini tutmak mümkün değildir. Bunu önlemek için, bebekler emzik İlacı uygulamak ve büyük çocuklar bademcikler üzerinde aplikatör işaret yoktur ve gökyüzü veya yanak içinde - tükürük ilaç ile yine bademciklerini yıkanmak.

Ayrıca, çocuğunuzun bademcik yüzeyine antiseptik solüsyonla nemlendirilmiş bir gazlı bezle ve parmağınızın ya da kaşığınızın etrafına sarılabilir. Elbette, prosedür hoş değil ve bebek aktif olarak direnecek, ancak saldırılar iyice ortadan kaldırılacak.

Anjina yerel ilaçların kullanımı özellikleri:

 1. Bademcikler ile maksimum uzun süreli temas için, yemekten sonra kullanılırlar ve uygulandıktan sonra (emilim tabletleri, gargaralar) çocuğun en az 30 dakika yemek yemesine ve içmemesine özen gösterin.
 2. Yanan tıbbi maddeler (Iodinol, Lugol'un yönetimi) bir yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz ve daha büyük çocuklarda günde bir kereden daha sık kullanılmaz.
 3. Farklı etkilerin 1-2 ilacını birleştirebilirsiniz, ancak 3-4 saatte bir çocuğun bademciklerine bir ilaç maddesi ile tedavi edildiğini deneyin.
 4. Yaş önerilerini, ilacın bileşenlerine karşı toleranssızlık tepkisi olasılığını düşünün, bu nedenle ilk kullanımdan önce çocuk doktorunuza danışın.

Anjina tedavisi için diğer ilaçlar

tonzilgon

Oral uygulama için (bir yaşın üzerindeki çocuklar için) ve haplar (6 yıldan itibaren) için bir çözüm olarak mevcuttur. Anjina antibakteriyel tedavisi ile takviye edilebilir bitki kaynaklı anti-inflamatuar ve antimikrobiyal aktivitesi ile ilaç.

Polivitaminler

Tek tek önerilir. Bir çocuğa bağımsız olarak bir multivitamin atamak gerekli değildir, ancak dikkat çekicidir. Aktif tedavi dönemi için, bebek zaten çok miktarda ilaç aldığında, multivitaminleri almak istenmeyen bir durumdur. Genellikle, iyileşme sonrasında taburca kullanılırlar - alerji yoksa (Pikovit, Multi-tabs, vb.) Çocukların vitamin ve vitamin-mineral preparatlarının herhangi bir çeşidi.

probiyotikler

Çocuğa sülfonamid veya antibiyotik verildiğinde, tedavi tamamlandıktan sonra, bağırsak mikroflorasını (Acipol, Bifiform, Linex, vb.) Geri getirmek için genellikle bir probiyotikler dersi önerilmektedir. Kapsülleri nasıl yutacağını bilmeyen 2 yaşın altındaki çocuklar için, özel çocuklarda çözünebilir tozlar kullanılır - poşetler.

İyileşmeden sonra ne hatırlamak

Angina yeterince ciddi bir hastalıktır ve daha önce (antimikrobiyal ilaçlar bulunmadığında), sıklıkla eklem romatizması, romatizmal kardit, glomerülonefrit gelişimi ile komplike olmuştur. Ancak bugün bile, özellikle yetersiz tedavi, antibiyotiklerin geç bağlantısı, çocuğun yatkınlığı, mikroorganizmaların yüksek patojenitesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Muhtemel komplikasyonları gözden kaçırmamak için, boğaz ağrısından sonra tekrar tekrar kan ve idrar testleri önerilir ve bir ay sonra EKG ve kardiyolog konsültasyonu. Anlaşılmaz semptomlar ve şikayetler için (yüz, bacaklar, nefes darlığı, göğüs ağrısı, eklemler), hemen bir doktora danışın.

Ek olarak, transfer edilen anjina, koruyucu aşılardan ve 30 günlük bir süre için Mantou reaksiyonundan tıbbi olarak geri çekilmenin bir nedenidir.

Çocuğun anjina her yıl ortaya çıkarsa, olası tanı kronik bademcik iltihabıdır. Bu durumda, bir KBB doktorundan bir çocuğa danışın, gerekli testleri yapın ve önerilen koruyucu önlemleri uygulayın.

Hangi doktora başvurulur?

Çocuğun boğaz ağrısı varsa, ateş yükseldi - evde bir çocuk doktoru aramak gerekir. Şiddetli vakalarda hastaneye yatış, bulaşıcı bir hastanede yapılır, lokal komplikasyonları ortadan kaldırmak için KBB doktoruyla görüşülür (apseler). Eğer anjinin geç dönem komplikasyonlarından şüphe varsa, nefroloğun ve kardiyoloğun muayenesi önerilmektedir.

3 yaşın altındaki bebeklerde angina nasıl tedavi edilir?

nedenleri

Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ile bademcik iltihabı oluşur. Normal olarak, bu lenfatik elemanlar üst solunum yolundan vücuda giren çeşitli mikropları ortadan kaldırmak için çağrılır. Bademcikler çok sayıda lenfositlerden oluşur. Bu hücreler hastalıkların patojenleri ile savaşır ve enfeksiyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olan biyolojik olarak aktif maddeleri salgılar.

Çocuklarda genellikle anginaya neden olan nedir?

Çocuklarda en sık görülen anjina neden olur:

 • Bakteriler. Bakteriyel patojenler arasında lider - b - hemolitik streptokok. Tüm olguların yaklaşık% 80'inde anjinaya neden olur. Geri kalan% 20'lik kısım, stafilokok florasının, hemofilik çubuğun ve anaerobik mikroorganizmaların düşmesine neden olur.
 • Virüsler. Çoğu zaman: herpes virüsleri, Coxsackie virüsü, adenovirüsler, ayrıca influenza veya parainfluenza patojenleri.
 • Mantarlar. Kandidiyazis ile amigdalada ciddi hasar meydana gelir. Onlara temelde mantar sınıfı Candida neden olur.

Genç bir kadın hasta olabilir mi?

Bir yaşındakilerin boğaz ağrısı olma riski vardır, ama en azdır. Bir yaşın altındaki çocuklar hastalanamazlar çünkü bademcikleri henüz tamamen oluşmamıştır. Genellikle, nihai gelişimi tamamlamak için çocuğun doğumundan en az bir yıl veya bir buçuk yıl geçmelidir. Bu süre zarfında bademcikler normal bir yapı kazanır ve temel işlevlerini yerine getirmeye başlar.

İki yaşında bir çocukta bile, boğaz ağrısı riski düşüktür. Bu, emzirme döneminde annenin bebeği yeterli sayıda immün proteinle - immünoglobulinler - sağlaması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu maddeler, bebeklerin tüm laktasyon döneminde akut tonsillite sahip olmamasına yardımcı olur.

İstatistiklere göre, üç yaşın altındaki çocuklarda anjina morbidite vakaları bekardır. Bir yaşından küçük çocuklarda bademciklerin yeterince iyi çalışması nedeniyle, enfeksiyon alt solunum yoluna hemen geçerek bronşlara ve akciğerlere ulaşabilir.

Üç yaşında bir çocukta hastalık nasıl?

Yaşlılık çağındaki bebekler, hasta ve bulaşıcı olan diğer çocuklardan boğaz ağrısına kolayca bulaşabilirler. Genellikle, çocuklar aynı oyuncaklarla ortak oyunlar sırasında anaokulunda enfekte olurlar. Bu durumda enfeksiyöz ajanlar uzun bir süre çeşitli konularda kalır.

Okul öncesi çocuklar genellikle şeyleri ve oyuncakları ağızlarına çekerler. Bu tür maddeler üzerinde, bir enfeksiyon kaynağı haline gelen bir tükürük vardır.

3 yaşında bir bebekte hastalığın seyri oldukça zor olabilir. ENT organlarının eşlik eden kronik hastalıkları ve immün yetmezliği olan bir çocukta anjinin en tehlikeli gelişimi. Bu durumda, hastalık genellikle kronik bir forma dönüşür. Bazı bebeklerde, hastalığın orta ve şiddetli seyrinde bile, komplikasyonlar gelişebilir.

semptomlar

Akut tonsillitin en belirgin belirtileri şunlardır:

 • Yutulduğunda ağrı. Çocukta yiyecek yutmaya yönelik herhangi bir girişimde güçlü bir ağrı sendromu vardır. Çok sert yiyeceklerin yanı sıra aşırı soğuk veya sıcak yemekler de artmış acıya neden olabilir.
 • Boğazın kızarması, orofarenksin mukoza zarının şişmesi. Palatine kemerler yoğunlaşır, şişirilir, parlak kırmızı olur. Bademcikler otlarken acıyı yoğunlaştırır.
 • Döküntüler ve pürülan baskınlar. Sıvı ile doldurulmuş çeşitli kesecikler veya pürülan odaklar bademciklerin tüm yüzeyini kaplar. Ağır vakalarda, irin dolu büyük boşluklar vardır. Bademciklere dokunduklarında, fetid içeriğinin dışarı akışıyla kırılabilirler.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Alt çenenin bir açısında bulunan parotis, oksipital ve lenf nodları çoğunlukla hasar görür. Yoğun ve acı verici olurlar. Bazı durumlarda, lenf düğümleri o kadar artar ki, görsel olarak bakıldığında bile görünür olurlar.
 • Sıcaklık 38-39 dereceye çıkar. Ters belirtilerin ortaya çıktığı ilk gün içinde hızla artmaktadır. Sıcaklığın şiddeti doğrudan zehirlenme belirtilerinin tezahürünü etkiler.
 • Genel esenliğin rahatsızlığı. Çocuklarda iştahsızlık neredeyse tamamen ortadan kalkar, emzirmeyi reddederler. Çocuklar ağlayabilir, kaprisli olabilir, daha fazla uyuyabilir. Bazı bebeklerin ellerini sorması daha olasıdır.

Çocukta angina: semptomlar ve tedavi. Çocuk doktoru tavsiyesi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Angina, soğuk mevsimde çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Gruplardaki çocukların tek bir vaka veya grup hastalığı olabilir. Angina, farklı yaşlardaki çocuklardan etkilenir. Yaşamın ilk yılında akut tonsillit çok nadirdir, ancak şiddetli seyrinde farklıdır.

nedenleri

Olguların% 90'ında 5 yaşından büyük çocuklarda anjina bakteriyel bir enfeksiyondur. En sık görülen patojenler beta-hemolitik streptokoklardır. Her beşinci çocuk için, anjina stafilokok ile birlikte stafilokok veya kombine bir enfeksiyondur.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina genellikle viraldir.

Bu neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsleri;
 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleozun nedensel maddesi);
 • solunum sinsityal virüsü.

Angina da mantar, pnömokok, spiroketlere neden olabilir.

Enfeksiyon kaynağı anjina (hastalığın akut fazında veya iyileşme aşamasında) veya beta-hemolitik streptokokların “sağlıklı” taşıyıcısıdır. Enfeksiyonun bulaşması, havadaki damlacıklar tarafından daha sık meydana gelir, ancak temas eden hane (bulaşıklar, oyuncaklar, havlular) veya bulaşmış yiyecekler yoluyla kontamine olabilir.

Enfeksiyöz bir hasta, hastalığın ilk günlerinden. Tedavi olmadan, bulaşıcı dönem 2 haftaya kadar sürer. Bakteriyel anjina için antibiyotik tedavisi bu süreyi ilacın başlangıcından 2 güne indirir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • hipotermi;
 • yorgunluk;
 • irrasyonel beslenme;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • vücutta enfeksiyon odaklarının varlığı (sinüzit, çürük, otit, vb.);
 • önceki viral enfeksiyonlar;
 • azalmış bağışıklık.

Çocuklarda anjin çeşitleri

 • birincil - bağımsız bir hastalık;
 • sekonder - başka bir hastalığın arka planında göründü - bulaşıcı (difteri, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ateş) veya enfeksiyöz olmayan (kan hastalığı, lösemi).

Patojen türüne göre anjin, bakteriyel, viral, fungaldir.

Angina şiddeti:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • Nekrotizan.

semptomlar

Kuluçka süresi birkaç saatten birkaç güne kadar sürer. Başlangıç ​​akuttur. Anjin tipi ne olursa olsun, karakteristik belirtileri şunlardır:

 • titreme ile yüksek (39 0 C ve üzeri) ateş;
 • boğazda ağrı (yutma, sonra kalıcı);
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ağrılılık ve çocuğun kaprisleri;
 • bademcikler, kemerler ve yumuşak damak kızarıklık ve şişlik;
 • Submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Belirtilen sarhoşluk belirtilerinde, kardiyovasküler sistemden semptomlar görülebilir: çarpıntıların hızlanması, arter basıncının depresyonu, bir elektrokardiyogramda bir miyokardiyum hipoksisinin özellikleri. Daha büyük çocuklar göğüs ağrısından şikayet edebilir.

Bakteriyel anjinadaki kan analizinde idrarın analizinde tek bir kırmızı kan hücresi ve protein olan lökosit sayısı ve hızlanan ESR görülür.

Boğazdaki lokal değişiklikler anjin tipine bağlıdır:

 1. Catarrhal anjin, bademciklerin şişmesi ve kızarması, zehirlenme belirtileri ve submandibular lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Bazı uzmanlar bu tezahürleri, bu tür çeşitli anjinanın varlığını inkar eden farenjit (mukoza boğazının iltihabı) olarak görürler.
 2. Lacunar anjinası: Bu belirtilere ek olarak, bir spatula ile iyice temizlenen beyaz-sarı bademciklerin yüzeyindeki lakünlerden veya irin adacıklarından gelen pürülan bir akıntı karakteristiktir.
 3. Foliküler anjin, boyuna yuvarlak pürülan noktalar olarak bakıldığında açıkça görülebilen, 1-2 mm çapa kadar püstüllerin bademciklerinin submukozal tabakasında farklılaşmaktadır. Boğazdaki fotoğraf, yıldızlı gökyüzüyle karşılaştırılır.
 4. Ülseratif-nekrotik (ülseratif-membranöz) bademcik iltihabı: bademcikler yüzeyinde nekroz kirli gri bölgeler oluşur. Ölü dokunun ayrılmasından sonra, düzensiz kenarları ve tabanı olan derin ülserler oluşur.
 5. Çeşitli ülseratif-filmli anjina zayıflamış çocuklarda görülen Simanovsky-Plaut-Vincent anjinadır. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, hafif bir zehirlenme ile bademciklerin kızarıklık ve ödeminin bir arka planına karşı düzgün bir taban ile ülseratif bir defekt oluşumu ile karakterizedir. Aynı zamanda ülseratif stomatit oluşabilir.
 6. yüzeyde kızarıklık ve şişme, gevşek beyaz lekeler: Viral bademcik başında ve onların arka plan üzerinde akıntılı belirtiler (burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve konjunktivit) bademcikler değişiklikler vermesinin karakterizedir. Balçık farinksin arkasından akar. Herpetik boğaz ağrısı ile, gökyüzünde ve bademciklerde küçük kabarcık döküntüleri görülebilir.

tanılama

Boğaz ağrısı tanısında:

 • ebeveynlerin ve çocukların sorgulanması;
 • farinksin guttural ayna ile incelenmesi;
 • Boğazdan ve burnundan Lefler sopasına bir leke (difteri hariç);
 • patojeni izole etmek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik inceleme için bir faringeal yayma;
 • yaygın kan ve idrar testi.

tedavi

Boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın. Bir çocuğun kendini tedavi etme riski, komplikasyonların ortaya çıkması veya uygunsuz tedavi ile kronik bir süreçtir. Ayrıca, anjina türünü bağımsız olarak belirlemek mümkün değildir, difteri olarak böyle tehlikeli bir hastalığı dışarda tutmak mümkün değildir.

Bazı bölgelerde difteri insidansının olumsuz durumuyla bağlantılı olarak, anjinaya sahip tüm çocuklar bir hastanede tedavi edilir. Yaşamın ilk 3 yılındaki çocuklar için ağır hastanede yatış gerekli, ciddi eşlik eden hastalıkları olan çocuklar: diyabet, böbrek hastalıkları, kan pıhtılaşma sistemi bozuklukları.

Evde tedavi edilirken, çocuğu diğer çocuklardan ayırmak ve ona ayrı bir bulaşık ve hijyen ürünü ayırmak tavsiye edilir. Ateş zamanında yatak istirahati belirlenir. Zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek sağlamak gerekir.

Angina karmaşık tedavisi içerir:

 • patojen üzerindeki etkileri - antibiyotik tedavisi veya antiviral, antifungal ilaçlar;
 • antihistamin (antialerjik) ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • probiyotikler;
 • lokal tedavi (gargaralama, spreylerle sulama, bademciklerin yağlanması, emici tabletler);
 • koruma modu.

Tedavi, patojen tipine bağlıdır. Eğer klinik belirtiler anjinin tipini belirlemek için yeterli değilse, doktor 2 gün boyunca semptomatik tedaviyi reçete edebilir (boğazdan bulaşan smearın bakteriyolojik analiz sonuçlarına kadar).

Viral boğaz ağrısı durumunda, doktor antiviral ilaçları (Viferon, Anaferon, Kipferon, vs.) seçecektir. Mantar enfeksiyonu durumunda antifungal ilaçlar (Nistatin, Flukonazol, vb.) Kullanılacaktır. Anjina Simanovsky ile bakteri anjina ile aynı tedavi uygulanır.

Herhangi bir şiddetin bakteriyel anjina, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. İdeal olarak, seçilen patojenin (streptococcus, staphylococcus, pneumococcus) duyarlılığı dikkate alınarak antibiyotik verilir. Streptokok enfeksiyonu ile tercih edilen ilaçlar en etkili ve en çok bağırsak mikroflorası üzerinde çok az etkiye sahip olan penisilindir.

İlk ilaç dizisi Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ecoclave'dir. Hazırlıklar tabletlerde ve süspansiyonda üretilir (bebekler için). Bir antibiyotik dozu çocuk doktoru tarafından belirlenir. penisilinler veya bu ilaçların intoleransı patojen direnci durumda çocuk makrolitler (Sumamed, Azitromisin, Azitroks, Hemomitsin, Macropen) atanır.

Sefalosporinler (Cefalexin, Cephurus, Cefixim Suprax, Panzef, vb.) Nadiren kullanılır - alternatif antibiyotik tedavisinin bir çeşidi olarak.

Antibiyotik tedavisinin seyri, streptokokları tamamen yok etmek ve komplikasyonları önlemek için 10 gün sürmelidir. Sadece Sumamed 5 günlük bir kursla alınabilir, çünkü uzun süreli bir antibiyotiktir.

Doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini 3 gün sonra değerlendirecek, genel durumu, sıcaklığı, boğazdaki lokal değişiklikleri değerlendirecek, ancak sağlık durumunu iyileştirdikten ve sıcaklığı normale döndürdükten sonra çocuğu alarak antibiyotiği durduramayacaktır.

Doktor, bir sprey şeklinde lokal aksiyon Bioparox antibiyotik reçete edebilir. Çocuğa verilen genel amaçlı antibiyotiğin yerini almaz. Çocukların tedavisi için sülfanilamid preparatları geçerli değildir.

Alerjik reaksiyonun oluşmasını önlemek için antihistaminikler kullanılır (Cetrin, Peritol, Zirtek, Fenistil vb.).

Uzmanlarda vitamin preparatlarının atanması konusunda belirsiz görüş. Bazıları vitamin komplekslerinin (Alfabe, Centrum, Multitabs) restoratif tedavisi olarak reçete etmeyi önerir. Diğerleri ise, sentetik vitaminlerin vücudun alerjik ruh halini artırdığını ve bu nedenle çocuğun yiyecekle birlikte alması gereken vitaminlerin olduğuna inanmaktadır. Karar eczane şeklinde vitamin içmek için ise hastalık organizmanın döneminde en yoğun görüntüler ilgili tüm maddeler ilave mineral ve vitaminlerin emilimi basitçe ne olacak değildir, çünkü onların Resepsiyon, sadece tam iyileştikten sonra başlatılmalıdır.

Antibiyotiklerle tedavi, disbiyoz gelişmesini önlemek için probiyotiklerin (Lineks, Bifidumbacterin, Biobakton, Bifiform, vb.) Zorunlu reçete edilmesini gerektirir.

Anginadaki ateş, pürülan baskınlar ortadan kalkıncaya kadar sürer. Etkili bir antibiyotik ile tedavi yapılırken, genellikle yaklaşık 3 gün içinde kaybolurlar. Bu süspansiyon veya fitil olarak antipiretikler uygulanacaktır önce (Parasetamol, Panadol, Nurofen, Efferalgan, Nimesulid ve diğ.).

Çocuk doktoru tavsiyesi

Boğazın (yardımcı çocuklarda) durulanması ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için spreylerin uygulanması ile boğaz ağrısının tedavisinin yardımcı aracı gün boyunca tekrarlanır. Herhangi bir hastalık için aynı ilacı kalıcı olarak kullanmamanız, ancak bunları değiştirmemiz tavsiye edilir.

Spreyler 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir ve boğazını hafifçe sulandırır, vokal telleri refleks spazmına yol açmamak için ilacın yanağına yönlendirir. Bebekler için bir emziği bir spreyle tedavi etmek mümkündür. Geksorallspray, Ingalipt, Lugolspray kullanıyorlar.

2 yaşındayken gargara yapmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Durulama için, Miramistin% 0,01 çözeltisi, hidrojen peroksit (bir bardak ılık su 2 yemek kaşığı), Furacilin (her bardak su için 2 tablet) uygulayabilirsiniz.

İyi bir etki, bitkisel soğuma ile (çocukta alerjisi yoksa) durulama sağlar - papatya, adaçayı, nergiz. Eczaneden satın alınan hazır koleksiyonu (Rotokan, Ingaphitol, Evkarom), soda-tuz solüsyonunu (kabartma tozu ve tuz unu ve 5-7 damla iyot su bardağı) kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 5 yaşından itibaren, çocuklara ağızda emilmeye yönelik tabletler vermek mümkündür (Strepsils, Stopangin, Faringosept, Geksoral tabs, vs.). 5 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları önerilmez, çünkü yabancı cisim ile boğulma riski vardır.

Isınmanın sıkıştırdığı belirtilmelidir. anjina ile buhar inhalasyonları yapılamaz.

Sıcaklığı 38,5 ° C'nin altına düşürmeyin, çünkü ateşle, patojene karşı antikorlar daha aktif olarak üretilir. Çocuğun yüksek sıcaklığın arka planında nöbetin başlangıcına olan eğilimi, bebeklerde zaten 38 0 C hatta 37.5 0 C'ye düşürmek zorunda kalır.

İlaçlar ateşi azaltmamışsa, halk ilaçlarını uygulayabilirsiniz: bebeği soyun, vücudu nemli bir havluyla veya sulandırılmış votka suyuyla nemlendirilmiş bir mendille silin. Çocuğun çay (ahududu, kuş üzümü, kızılcık), meyve suları, mors ile içilmesi gereklidir.

Yemeklerden sonra yerel tedavi önerilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır. Yerel bir prosedürden 30 dakika sonra, bebeği besleyip sulamayın.

Tüp-kuvars boğazında ve lenfadenit tedavisinde fizyoterapinin genişlemiş lenf düğümleri üzerinde UHF'yi atar.

komplikasyonlar

Geç başlayan veya yanlış tedavi, çocukta bağışıklık zayıflamış anjina sonrası komplikasyonların gelişimine katkıda bulunur. Eklemlerde nefes darlığı, çarpıntı, şişlik ve ağrı varsa, şişlik, ciltte kanamalar varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Anjina komplikasyonları olabilir:

 • akut otitis media;
 • bir apse veya flegmonun olası gelişimi ile birlikte submaksiller lenfadenit;
 • paratonsillar veya faringeal apsesi;
 • Kalp hastalığının ve kalp yetmezliğinin gelişmesi ile romatizma;
 • miyokardit (kalp kasının iltihabı);
 • Enfeksiyonun kan içine girmesi ve sepsisin gelişmesi, menenjit;
 • böbrek hasarı (glomerülonefrit) ve idrar sistemi (piyelonefrit);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatoid artrit;
 • bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi.

Çocuğa taburcu edilmeden önce komplikasyonları önlemek için Bicillin-3 bir kez uygulanır. Tedaviden sonra komplikasyonların zamanında teşhisi amacıyla, genel bir idrar ve kan analizi, EKG reçete edilir. Boğaz ağrısı geçirdikten sonra, çocuk doktoru çocuğu bir haftalık muayeneyle bir ay boyunca izler. Hastalıktan 7-10 gün sonra çocuk, fiziksel efordan (beden eğitimi dersleri, spor bölümlerindeki dersler vb.), Aşılardan ve Mantoux reaksiyonundan kurtulur.

Anjinin profilaksisi

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • çocuğu temperleme;
 • binaların hijyenik bakımı;
 • süper soğutmaların bastırılması;
 • çocuğun vücudundaki enfeksiyon odaklarının zamanında temizlenmesi;
 • rasyonel beslenme;
 • günlük rutine bağlılık;
 • zayıflatılmış çocuklara ilaç önleme (Bicillin-3 veya Bicillin-5) atanması.

Ebeveynler için özgeçmiş

Ebeveynler çocuğun anjina ciddiye almalıdır. Bu görünüşte banal enfeksiyon geç veya yanlış tedavi durumunda ciddi hastalığa neden olabilir. Antibiyotik tedavisinin seyrini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Tedavi edilmeyen veya yanlış muamele edilen her onuncu çocuk, gelecekte sakatlığa yol açabilecek bir kalp krizi geliştirir. Daha az şiddetli anjinin başka komplikasyonları yok.

Hastalığın ilk gününden itibaren bir çocuk doktoru veya KBB doktoruyla görüşmeli ve tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmelisiniz. Kendi kendine ilaç onarılamaz sonuçlara yol açabilir. Anjinadan sonra çocuğun doktor gözetimini ihmal etmeyin!

Program "Doktor Komarovsky Okulu" çocuklarda angina tedavi belirtileri ve yolları ayrıntıları:

Bir yaşın altındaki çocuklarda anjin: hasta bir bebeğin bakımı ve medikal tedavi için kurallar

Palatine bademciklerinin bademcik iltihabı çocuklukta oldukça sık görülür.

Bir yıldan kısa çocuklarda angina daha az sıklıkla teşhis edilir, ancak hastalığın seyri oldukça ağırdır.

Çocuğun teşhisi, çocuğun şikayette bulunamaması ve semptomatolojinin hızla ilerlemesi ile zorlaştırılmaktadır.

Boğaz ağrısı belirtileri görürseniz, ciddi komplikasyonları önlemek için her zaman tıbbi yardım almalısınız. Anjina gelişimini tetikleyen ana faktörler.

Bebeklerin çocuklarında bağışıklık tam olarak oluşmaz ve zayıf korumalı bir organizma kolayca virüsleri ve bakterileri yakalayabilir.

Bu çocuklarda bademcikler yeterince gelişmemiştir ve bu nedenle enfeksiyon bu bölgeye hızla girmektedir. Bebeklerde anjinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Streptococcus ve Staphylococcus bakterileri;
 • Herpes virüsü, pnömokok ve adenovirüs;
 • Mantar candida;
 • Bağışıklık genel zayıflama;
 • hipotermi;
 • Hasta biriyle iletişim kurun.

Ayrıca, bu hastalığın ortaya çıkması için temel bir önceki viral enfeksiyon, yetersiz beslenme ve bebekte sertleşme eksikliği olarak hizmet edebilir.

Bebekte hastalığın gelişimine belli bir semptomatoloji eşlik eder.

Bebeklerde angina belirtileri

Hastalığın ana belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 • Boğazda keskin bir ağrı, bu da beslenme başarısızlığına neden olur;
 • Dil ve bademcikler üzerinde bir baskının görülmesi;
 • Artan vücut ısısı;
 • Halsiz ve uykulu durum;
 • Bağırsak bozukluğu, bulantı ve kusma;
 • Sesin sertliği;
 • Çocuğun sürekli ağlaması.

Ayrıca, semptomatoloji anjinin formuna bağlı olarak ayrı tezahürleri olabilir.

Hastalığın çeşitleri

Çocukluk döneminde, bu tür anjina türleri ortaya çıkabilir: catarrhal, pürülan foliküler ve lacunar ve herpes.

Catarrhal formu Hastalık, boğazda kuruluk ve yanma, yutmada ağrı, bademciklerdeki kızarıklık ve şişlik, lenf düğümlerinde artış ile karakterizedir.

Pürülan foliküler ve lacunar görünümü sıcaklıkta önemli bir artış, farinkste şiddetli ağrı, mukoza ve bademciklerin kızarması, bademcikler üzerindeki püstüler döküntüler ile karakterizedir.

Lacunar çeşidi pürülan akıntının bademciklerin kanallarına ve ceplerine yayıldığı daha külfetli bir formdur.

Herpetik bademcik iltihabı baş ağrısı, kas dokularında ağrı, boğazda ve karında ağrı, kusma şeklinde kendini gösterir.

Ayrıca herpes virüsü dil, gökyüzü ve bezlerde kırmızı vezikül oluşumuna neden olur.

Hastalığın herhangi bir şekli tıbbi muayene ve uygun tedavi gerektirir.

Tanı bildirimi

Bir yaşın altındaki çocuklarda angina çalışmaları temelinde teşhis edilir.

Tanı için aşağıdaki önlemler uygulanır:

 • Oral kavite ve lenf düğümlerinin dış muayenesi;
 • Genel kan testi;
 • Ilaçlara patojen ve duyarlılık belirlemek için farinks gelen Bakposev.

Sınavlardan sonra, doktor hastanede bebekler için önerilen tıbbi tedaviyi reçete eder.

Sadece komplike olmayan anjina formunun evde tedavi edilmesine izin verilir.

Hasta bir bebeğin bakımı için kurallar

Çocuğun hızlı iyileşmesi için, belirtilen tedaviye ek olarak bu kurallara uymak gerekir.

Bir korunma rejimini gözlemleyin ve enfeksiyonu önlemek için hastanın diğer çocuklarla iletişimini sınırlayın.

Temiz havada düzenli yürüyüşler yapın. Sıcaklığı normalleştirdikten sonra su prosedürlerini yapın.

Tedavi sırasında, bolca kuru üzüm, kuru meyve kompostosu, su ve anne sütü kullanarak bebeği ayıklayın.

Çocuğun isteği üzerine taze sıvı gıdaları beslemek. Düzenli oda havalandırma ve ıslak temizlik.

Doktorun reçetelerine uygunluk ve basit öneriler, tedavide olumlu sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Terapötik terapi

Çocuklarda anjinin bir yıla kadar tedavi edilmesi, tedavi sürecinin ayrı bir şemasının kullanıldığı hastalık tipine bağlıdır.

Hastalığın herpes ve viral formu antibakteriyel tedavi gerektirmez. Üç gün boyunca bebeğin bağışıklığı, kendisinin virüsüne karşı antikor üretir ve böylece hastalığın nedenini ortadan kaldırır.

Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak için antihistaminikler reçete edilir.

Anjina bakteriyel etiyolojisi sadece antibiyotik yardımı ile tedavi edilir.

Enfeksiyonu ortadan kaldırmak için penisilin serisinin antibakteriyel ilaçları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Toksik etki minimal iken, bu tür ilaçlar bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Bu ilaçlar arasında Amoksiklav, Amoksisilin, Flukloxacillin bulunur.

Bu ilaçlar özellikle kan ve vücut dokularına hızlı emilim ve penetrasyon sayesinde çocuklar için uygundur.

Hastalığın şiddetli seyrinde, komplikasyonlara yatkınlık veya penisilin grubu ilaçlara karşı toleranssızlık durumunda, tedavi için başka tipte antibiyotikler kullanılır.

Seftriakson, Azithotromisin gibi. Bu ilaçlar ayrıca düşük toksisiteye ve etkili etkiye sahiptir.

Tedavi sırasında, sıcaklığı düşürmek için Parasetamol veya Ibuprofen bazlı ilaçlar kullanılır.

Bir antibiyotik küründen sonra streptokok enfeksiyonuna karşı önleyici tedbirler için Bicillin 1 veya 5'in intramusküler enjeksiyonu önerilir.

Bağırsak mikroflorasını antibakteriyel ajanların etkilerinden geri kazanmak için Linex veya Hilak forte kullanın.

Tedaviden sonraki ilk yedi gün, bebek her gün bir çocuk doktoru tarafından muayene edilir ve iki hafta sonra kan ve idrar testi yapılır ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için bir elektrokardiyogram yapılır.

Olası olumsuz sonuçlar

Angina, uygunsuz ve zamansız tedavinin çocuğun vücudunun kardiyovasküler, kemik, sinir ve genitoüriner sisteminde komplikasyonlara yol açabileceği tehlikeli bir hastalıktır.

Videoyu izlemek için önerilir:

İyileştikten sonra, genel testleri geçmeniz ve bir kardiyogram yapmanız önerilir. Ayrıca, bir ay için planlanmış aşılardan vazgeçilmelidir.

Şişlik olduğunda, eklemlerde ve göğüste ağrı olduğunda, bir uzmana danışmak acildir. Komplikasyonlar bu tür patolojileri içerir:

 • Akut otitis ve larenjit formu;
 • Larinksin şişmesi;
 • Boyunda lenfadenit;
 • menenjit;
 • Romatizmal hastalıklar;
 • Piyelonefrit, glomerülonefrit.

Zamanla, tıbbi tedaviye başlandı ve doktorun tüm reçetelerine uyulması, bu tür olumsuz sonuçların gelişmesini engelleyecektir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğun hırıltı sesi ise ne yapmalı

Çoğu zaman ebeveynler çocuklarının kaba olduğunu fark eder. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Ses kısıklığı ciddi bir hastalığın uyarı sinyali olabilir veya yeni yaşam koşullarına bağımlılık gösterebilir.

Laringeal ödem

Laringeal ödem, gırtlak tabakasında epiglotis, cherpalodnagortan kıvrımları ve kıkırdakların submukozal ve mukus tabakasında inflamatuar-enfeksiyöz ve enflamatuvar olmayan bir süreçtir.Larenks mukozasının şiddetli darlığı olan şişmesi, enfeksiyöz hastalıkların yanı sıra su-tuz dengesinin ihlali ile ilişkili enflamatuar olmayan hastalıklarda ödem polipus larenjitinde solunum yetmezliği görülür.