Loading

Kronik atrofik farenjit tedavisinde ne kadar doğru?

Farklı farenjit türleri vardır ve en tehlikeli olanlardan biri atrofik formdur. Bu patoloji ile dokuların atrofisi ve özellikle faringeal mukoza gözlenir.

Böyle bir hastalığın ilerlemesiyle ve etkili tedavinin atanmasıyla birlikte, işlevlerindeki yavaş yavaş mukoza kaybı olur. Kronik atrofik farenjit, patolojinin son aşaması olup, her zaman pozitif etki üretmeyen zorunlu tedavi gerektirir.

Nedenleri ve rahatsızlık belirtileri

Kronik atrofik farenjit ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır.

Atrofik farenjit, bu tür patolojinin kronik formunun son aşaması olarak kabul edilir. Tıbbi uygulama bazen hastalığın bağımsız olabileceğini ve farinksin sağlıklı bir durumunun arka planında ortaya çıkabileceğini göstermektedir.

Atrofik farenjit gelişmesine neden olan birçok neden vardır, ancak aralarında en yaygın olanları şunlardır:

 1. İnsan vücudunda metabolik süreçler ile çeşitli problemler
 2. rinit, sinüzit ve sinüzit gibi patolojilerin varlığı
 3. diş çürüğü şeklinde çürük
 4. Kötü alışkanlıklar ve özellikle sigara ve alkolizm
 5. genitoüriner sistem patolojisi
 6. kronik formda ve intestinal disbakteriyozda gastrit
 7. pankreatit ve kolesistit
 8. Akut farenjitin zamanında ve doğru tedavi edilmemesi

Genellikle kronik bir formda atrofik farenjit gelişiminin nedeni uzun bir süre vazokonstriktif damla kullanımıdır.

Hastalığın ve akutun atrofik formu arasındaki ana fark, vücut ısısında bir artış olmamasıdır. Hastalığın bu formu için, hastadaki diğer hastalıklarda olduğu gibi aynı işaretlerin görünümü karakteristiktir.

Kronik atrofik farenjitde, aşağıdaki semptomların görünümü gözlenir:

 • Boğaz bölgesinde gıdıklama hissi görünümü
 • farinks ve ağız boşluğunda artmış kuruluk
 • boğazını temizlemek için sürekli bir arzunun varlığı
 • yutma sırasında ağrının ortaya çıkması
 • Yabancı bir cismin boğazındaki mevcudiyet hissi veya yutmayı önleyen bir yumru

Hastalığın atrofik formu için lenfoid bağ dokusunun değiştirilmesiyle tamamlanan larenksin çok ince mukozal membranı ile karakterizedir. Hastadaki tüm değişiklikler, mukus bezlerinin sayısında önemli bir azalmaya neden olur.

Kronik formda atrofik farenjitin karakteristik bir belirtisi, boğaz duvarlarında viskoz mukus ve kabukların varlığıdır. Buna ek olarak, mukozanın kendisi oldukça kuru ve soluk bir renge sahiptir ve yüzeyi yüzeyde çıkıntılı kan damarları ile sağlanır.

Olası komplikasyonlar

Başlatılan hastalık daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Hastanın boğazında meydana gelen çeşitli atrofik değişiklikler ona ciddi rahatsızlık verir. Böyle bir patolojiye ağrı sendromu ve ciddi tahrişin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle hastalar sıklıkla yemeyi reddederler. Bu patolojik durumun bir sonucu kilo kaybıdır. Kronik farenjitin etkin tedavisi yokluğunda larenjit gelişebilir. Bir kişinin sesi değişir ve bazı durumlarda tamamen kaybolur.

Atrofik farenjit, boğazdaki kanserin başlangıcını provoke edebilir. Bu faktör göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından izlenmeli ve histolojik inceleme için periyodik olarak biyopsi yapılmalıdır.

Çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemek için, hastalığın ilk semptomları ortaya çıktığında bir uzmandan yardım almak gerekir.

Kronik farenjitin alevlenmesi ile birlikte, tracheitis ve bronşit gelişimi mümkündür. Ek olarak, kalp, damarlar, böbrekler ve eklemlerden kaynaklanan sistemik komplikasyonlar sıklıkla görülür. Bu, özellikle Oldukça ender boğaz absesi oluşturulur peritonsiller apse geliştirmek hemolitik streptokok grubu A tetiklendi insanlarda durum farenjit gözlenir.

İlaç tedavisi

Tedavi, mukus boğazının atrofisinin derecesine bağlıdır!

Kronik atrofik farenjit, zorunlu tedavi gerektiren oldukça kompleks bir patoloji olarak kabul edilir. Ne yazık ki, devam eden ilaç tedavisinin sonucu her zaman pozitif olmayabilir.

Bir uzmana şikayetleri ele alırken hastanın boğaz ve faringoskopisi incelenir. Bu tür çalışmaların yardımıyla hastadaki mukozal faringeal değişimin derecesini belirlemek ve etkili bir tedavi seçmek mümkündür. Patolojiyle mücadele etmek için çeşitli aşamalarda gerçekleştirilen çeşitli terapötik önlemler reçete edilir. Her şeyden önce hasta, hastalığın hoş olmayan belirtilerinin ortadan kaldırılmasını ve farenksin durumunu geri kazanmayı içeren semptomatik tedaviyi seçer.

Farenjit tedavisinden önce, gelişimini provoke eden nedeni bulmak gerekir.

Faringeal duvarları büyük miktarda mukus ve kabuktan ayırmak için alkali solüsyonlarla durulama yapılır. Böyle bir hastalıkta, mukozada daha fazla tahrişe neden olduğu için soda-tuz çözeltisinin kullanılmasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Kronik atrofik farenjitin hoş olmayan semptomlarından kurtulmak Lugol gibi bir ilacın yardımı ile olabilir. Boğaz duvarlarını tedavi etmek için kullanılır ve böyle bir işlemin günde birkaç kez yapılması gereklidir.

Farenjit tedavisi ile antiseptik ilaç kullanımı ile gerçekleştirilir:

Farenjitin nasıl ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Mukoza yerel koruma artırmak için, kullanımı:

Kronik atrofik farenjitin ilaç tedavisi, gerekli miktarda vitamin A, E ve C içeriği ile mineral-vitamin komplekslerinin alınmasını gerektirir.

Böyle bir hastalıkta, mentol, deniz topalakı ve okaliptüs yağının kullanılmasının, mukoza zarını daha da kurutabildiğinden bilinmesi önemlidir. Farinks temizlendikten sonra UHF, UVP ve lazer tedavisi gibi fizyolojik prosedürler gerçekleştirilir. Kronik atrofik farenjitin eliminasyonu sadece bir uzman gözetiminde gerçekleştirilir ve herhangi bir kendi kendine ilaç atılmalıdır.

Hastalık için antibakteriyel tedavi

Doğru ve etkili bir antibiyotik sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir!

Komplike olmayan farenjitli bir hasta tespit edilirse, antibakteriyel ilaçların sistemik uygulaması genellikle reçete edilmez. Bu durumda, sistemik değil, lokal antibiyotik tedavisinin kullanımına başvurunuz.

Çoğu zaman kronik atrofik farenjit ile birlikte, penisilin grubunun ilaçları kullanılır, bu nedenle streptokok hastalıklarından kurtulmak mümkündür.

Bir antibiyotiğin sadece atrofik farenjitin bakteriyolojik formu tespit edildikten sonra reçete edildiği unutulmamalıdır. Bir hastada penisilinlere karşı alerjisi varsa, sefalosporin tedavisi önerilebilir:

Bu hastalığı ortadan kaldırmak için, Azitromisin, Eritromisin ve Klaritromisin gibi makrolidler de kullanılır. Özellikle kronik atrofik farenjit tedavisinde popüler olan Bioparox gibi bir antibakteriyel ajan kullanır. Böyle bir preparatta antibakteriyel özellikler, anti-enflamatuar ilaçlar ile birleştirilir ve ilaç salımının ana formu, aerosoldür.

Halk ilaçları

Durulama boğaz farengeal hastalığı daha hızlı tedavi yardımcı olacaktır

Kronik atrofik farenjit tedavisinde halk ilaçlarının kullanımı semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak hastalığın nedenlerini ortadan kaldırır. Buna ek olarak, çeşitli soğuma ve infüzyonların yardımı ile, ağrı sendromunun hastasını rahatlatmak, iltihabı gidermek ve boğazı yumuşatmak mümkündür. Halk terapisinin en yaygın yöntemleri, özel çözümlerle farinksin inhalasyonu, durulanması ve yağlanmasıdır.

Farenjit ile banyo suyuna birkaç damla kekik veya okaliptüs yağı ekleyerek bitkisel banyo yapabilirsiniz. Buna ek olarak, bir kekik infüzyonu hazırlayabilirsiniz, bir litre kaynar su ile 20 gram kuru ot koyun. Elde edilen karışım yarım saat süreyle infüze edilmeli, ardından drenaj yapılmalı ve suya dökülmelidir.

Boğazın çeşitli iltihapları ile birkaç karanfil tomurcuğunu çiğnemek ve durumun iyileşmesine kadar her 3-4 saatte bir yapması önerilir.

Atrofik farenjit tedavisi için en etkili halk ilaçları aşağıdaki tariflerdir:

 1. 200 ml ılık suda, 10 ml bal eriyerek elde edilen karışımı günde birkaç kez gargara haline getirin.
 2. 2 yumurta akını 2 ml kuşburnu yağıyla birleştirmek, iyice karıştırın ve küçük yudumlarda içirin
 3. Bir litre suya, 10 gram deniz tuzu ilave edin ve günde birkaç kez böyle bir cihazla gargara yapın

Kronik farenjit formunun gelişmesini önlemek için, hastayı olumsuz dış etkenler üzerindeki etkisinden korumak gerekir. Oturma odasında her gün bir ıslak temizlik yapmanız ve sarmanız gerekir.

Halk ilaçları kullanımının klasik tıp yöntemleri ile birlikte kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi ve aynı zamanda farenksi tahriş eden diyet gıdalarının dışında bırakılması tavsiye edilir. Uzmanlar, nazal kavitenin, diş etlerinin ve dişlerin çeşitli hastalıklarını zamanında tedavi etmenin gerekli olduğunu söylüyorlar.

Buna ek olarak, çok sıcak veya soğuk yiyeceklerin yanı sıra yağlı ve baharatlı yiyecekler yemek yasaktır. Vücudunuzu sinirlendirmek ve atrofik farenjit de dahil olmak üzere birçok hastalığın gelişmesini engelleyecek sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek önemlidir.

Atrofik farenjit - boğazda hücre dejenerasyonu

"Atrofi" terimi, hücrelerin, dokuların veya organların dejenerasyon (degradasyon, ölüm) sürecini ifade eder. Bozucu dokular basitleşmeye başlar, hücresel tabakalar daha ince hale gelir, organlar işlevselliğini kaybeder. Tüm bu süreçler yaşla birlikte boğazda ilerlemeye başlayabilir. Tahrip edici faktörlerin kalıcı etkisinin sonucu olarak farinks dokularının atrofisine atrofik farenjit denir.

nedenleri

Faringeal doku atrofisine yol açan faktörler aşağıdakilere ayrılır:

 • Sekonder enfeksiyöz;
 • birincil bulaşıcı olmayan.

İlk durumda atrofik farenjit, kronik nazofaringeal hastalığa sekonderdir, örneğin:

İkinci durumda, farinksin mukozasının atrofisinin inflamatuar bir nedeni yoktur. Arka plana karşı gelişir:

 • gastroenterolojik hastalıklar (özellikle reflü özofajit);
 • uzun süreli sigara içme;
 • endüstriyel hava atıkları ile kirlenmiş.

Klinik resim

Atrofik farenjitli hastalar çoğunlukla aşağıdaki semptomları ayırt ederler:

 • Kuru öksürük;
 • Zulüm, rahatsızlık, boğaz ağrısı;
 • boğazda kuruluk;
 • ağız kokusu.

İleri evre hastalık gizli salgılanan farenks mukozasında, kıvamını değiştirir ve karşısında parçaları hastaları balgam bir katman korkoobrazny oluşturacak şekilde kalın hale gelir.

Farenks görsel bir incelemede, bu sabittir:

 • Mukozanın inceliği ve soluğu;
 • kan damarlarının radyografik muayenesi;
 • mukoza yüzeyinin kuruması, "cilalanması";
 • artan lenfoid granüller;
 • faringeal refleks zayıf bir şekilde ifade edilir.
İçindekiler ↑

Hastalığın teşhisi

Tanı farenksin görsel muayenesiyle ve aynı zamanda bir faringoskopla yapılır.

Tedavi yöntemleri

Atrofik farenjit tedavisi, hastanın durumunu hafifletmeyi ve farengeal mukozadaki dejeneratif süreçleri yavaşlatmayı amaçlamaktadır. Mukoza işlevinin tamamen iyileşmesi sağlanamaz.

tıbbi

Tedavi, farenksin günlük olarak aklanmasını kapsar: biriken pürülan akıntı, bitkisel yağa batırılmış bir pamuklu çubukla çıkarılır. Kurumuş pürülan oluşumları yumuşatmak için, boğaz tuzlu su ile durulanır.

Temizlendikten sonra, soğuk inhalasyonlar aşağıdakilerden herhangi biri kullanılarak yapılır:

 • asetilsistein;
 • karotolin;
 • solkoseril;
 • okaliptüs yağı, deniz topalak ya da köpek gülü;
 • propolis özü.

Burunda yağlı ve vitamin solüsyonları gömülebilir.

Spreyler-immünomodülatörler (IRS-19, Lizobakt, vs.), mukoza boğazını uyarmak için vitamin terapisi zorunludur.

Şiddetli atrofi formlarında, restoratif ilaçlar enjeksiyon şeklinde reçete edilir:

fizyoterapi

Fizyoterapi seansları, boğaz dokularına giden kan akışını iyileştirmek ve aşağılayıcı süreci yavaşlatmak için tasarlanmıştır:

 • Ultrason tedavisi;
 • ultraviyole ışıması;
 • lazer tedavisi;
 • Elektroforez.

Bütün bu teknikler, farinks temizlendikten sonra da gerçekleştirilir. Etkisini arttırmak için ilaçlar önceden mukoza zarına uygulanabilir.

Halk ilaçları ile terapi

Atrofik farenjit ile fitoterapiyi dikkatli kullanın. Çoğu bitkilerin kuruma etkisi vardır. Hastanın zıttı ihtiyacı var - nemlendirici. Ayrıca sarımsak, soğan ve soda gibi tahriş edici maddeler kullanılamaz.

Kesinlikle güvenli, durulama ve sindirim için bal çözeltileridir:

 • İstediğiniz miktarda bal kaynatın. Boğazınızı istediğiniz sıklıkta durulayın;
 • günden güne bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı veya adaçayı yaprakları bir çay kaşığı ısrar ediyorlar. Yatmadan önce, bal ve içecek ekleyin.

Rejenere özellikleri şunlardır: ıhlamur, keten tohumu, kırmızı yonca otu.

Ne yapmak yasak

 • sigara;
 • baharatlı yiyecekler kullanmak;
 • tahriş edici baharatları kötüye kullanmak;
 • içmek ve sıcak yemek;
 • sıcak inhalasyon yapmak;
 • çok konuşuruz;
 • yoğun olarak nefes alın (örneğin merdivenleri tırmanma veya spor yapma).
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Farenjitin atrofik formu yıllarca ve on yıllarca süren diğer kronik hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Çoğu hasta 50 yaşından sonra teşhis edilir. Bu nedenle, atrofik farenjitin kendisi, yaşlılarda kendini gösteren bir komplikasyondur.

Tedavi yoksa mukozada ve farinksin diğer dokularında dejeneratif değişiklikler gelişecektir. Semptomlar artacak, yaşam kalitesini kötüleştirecek ve bir kişinin öksürük ve ağrının acı çekmesine neden olacaktır.

önleme

Önleme hipotermi önlenmesi dayanır, kronik inflamatuar nazofarenksin hastalıkları (mide ekşimesi dahil), (bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit) gastroentorologicheskih hastalıkları.

Bir kişide atrofik farenjit daha önceden teşhis edilirse, aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

 • mekanik farenks zayıflayan dokulara zarar verebilir da dahil olmak üzere, bir tahriş edici etkiye yiyecekleri yemeyin - tohum, fındık, kraker, ekmek kabuklar, kemikler ile balık, vb.;
 • Agresif içecekler (karbonatlı su, alkol) içmeyin;
 • oturma odasına yerleştirmek;
 • Bir konutta yeterli düzeyde nem bulundurmak;
 • Özel sanatoryumda periyodik tedaviye girmek.

İyi bir önleme, nemli deniz iklimi olan bir ülkede yaşayan bir yaz mevsimidir.

Kronik atrofik farenjit: belirtiler, nedenleri ve tedavisi

Farenjitin birçok formu vardır, ancak en şiddetli ve aşırı olarak adlandırılan atrofik formdur. Adın kendisi için konuşur - hastalığın ilerlemesi sırasında, doku atrofisi, yani faringeal mukoza gelişir. Bu, işlevlerinin mukozasında tedrici bir kayba yol açar. Atrofik farenjit uzun süreli tedavi gerektiren, her zaman başarılı olmayan kronik bir hastalıktır. Atrofik farenjit nasıl tedavi edilir ve yeniden gelişimini nasıl önler?

Atrofik farenjit ve subatrofik arasındaki fark nedir

Kronik farenjit mukoza üzerinde meydana gelen patolojik değişikliklerin derecesi ile ayırt edilir, aşağıdaki kronik farenjit formları ayırt edilir:

 1. catarrhal veya basit;
 2. subatrofik veya atrofik;
 3. hipertrofik veya granüler;
 4. karışık - 2 ve 3 hastalık tipi belirtileri vardır.

Atrofik farenjit ve subatrofik arasındaki fark, sadece bir terminoloji meselesi değildir. Ancak, hastalığın atrofik formu ve granulosa arasındaki farklar önemlidir.

Granulosadan atrofik farenjit ve hastalığın nedenini ayırt eden nedir?

Granulosa farenjit ve atrofik farenjit arasındaki fark nedir? Hastalığın granulosa formu arasındaki ana fark, boğazda etkilenen dokuların aşırı proliferasyonu iken, atrofik formda ise ters büzülme ve ince olmalarıdır. Hipertrofik farenjitle birlikte, fareler, trigeminal siniri irrite eden kırmızı nodüller - faringeal duvarlarda görülür. Bu tahriş kuru bir öksürük ve hastalığın diğer hoş olmayan semptomlarını kışkırtır.

Fotoğrafı aşağıda verilen atrofik farenjit, bu hastalığın kronik formunun son aşaması olarak kabul edilebilir:

Bununla birlikte, bazı durumlarda hastalık, farenksin genel sağlığının arka planından bağımsız olarak bağımsız olabilir.

Hastalığın bu formunun gelişmesine neden olabilecek geniş kapsamlı nedenler arasında, en yaygın olanları şunlardır:

 • metabolik bozukluklar;
 • sinüzit, sinüzit ve rinit;
 • diş çürüğü
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • akut farenjitin yanlış veya zamansız tedavisi;
 • intestinal dysbiosis ve kronik gastrit;
 • pankreatit ve kolesistit;
 • genitoüriner sistem hastalıkları.

Ayrıca, uzun süreli kontrolsüz vazokonstriktif damla kullanımı bu tip hastalığın gelişmesine neden olabilir.

Kronik atrofik farenjit belirtileri başka bir hastalığın varlığına bağlı olarak ortaya çıkarsa, tedavi, gelişim nedeninin kurulması ve hemen çıkarılması ile başlar.

Kronik atrofik farenjit belirtileri

Akut farenjitin aksine, hastalığın atrofik formu vücut ısısını yükseltmeden ilerler. Hastalığın bu formuna sahip hastaların yaşadığı sübjektif duygular, başka hastalık formlarının belirtilerinden farklı değildir.

Atrofik farenjit tipik belirtileri şunlardır:

 • boğazda gıdıklama ve boğulma;
 • ağız boşluğunda ve farinkste kuruluk;
 • yutmayı önleyen, yabancı bir cismin veya boğazda yumru varlığının hissi;
 • Boğazınızı temizlemek için sürekli bir arzu;
 • bazen yutulduğunda acı verir.

Farenjitin atrofik formu, lenfoid bağ dokusunun değiştirilmesiyle birlikte larinksin mukoza zarının incelmesi ile karakterizedir. Yukarıdaki değişikliklerin hepsine mukus bezlerinin sayısında önemli bir azalma eşlik ediyor.

boğazın denetim sırasında tespit kronik atrofik farenjit bu hastalık resmin çok karakteristiktir - geri boğazın viskoz mukus ve kabuklanma ile kaplıdır, o çok solgun ve kuru mukozayı, yüzey patent kan damarlarının yüzeyine çıkar gibi görünüyor.

Atrofik farenjit kalıcı olarak nasıl tedavi edilir

Atrofik farenjit tedavisi, kullanılan yöntemler ve kullanılan ilaç tipleri, hastalığın gelişimine neden olan nedenlere ve faringeal mukozanın atrofik sürecinin derecesine ve boyutuna bağlı olacaktır.

Atrofik farenjit semptomlarının tedavisinde ilk aşamada, hastalığın nedenleri gelişir. Bu amaçla hasta sorgulanır ve kartı geçmişte sahip olduğu akut ve kronik hastalıklar açısından incelenir.

Ayrıca, endokrin sisteminin durumu, gastrointestinal sistemin organları incelenir ve bileşiminin biyokimyasal analizi için kan alınır. Belirli organların çalışmasında problemler varsa, başlangıçta eliminasyonuna başlarlar ve sonra farenksin iltihaplanmasını tedavi etmeye devam ederler.

Atrofik farenjitin lokal tedavisi, mukusun viskozitesini azaltmayı, glandüler aparatı normal çalışmaya getirmeyi ve gerekli biyolojik olarak aktif maddelerin üretimini artırmayı hedeflemelidir.

Bu terapi çeşitli aşamalarda gerçekleştirilir:

1. Faringeal duvarların kabuklardan ve mukus topaklarından ön temizlenmesi. Bu, ilaçların mukozaya erişimini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Saflaştırma, alkali çözeltiler ile durulama yoluyla veya bitkisel yağ ile nemlendirilmiş bir gazlı bezle;

2. Mukoza zarının aktive olmasına ve mümkün olduğunca normale yakın durumuna getirilmesine izin veren fizyoterapötik prosedürler uygulanır. Ultraviyole ışınlama, UHF tedavisi ve lazerle maruz kalma, faringeal mukozaya kan akışını mümkün kılar;

3. Tıbbi preparat saflaştırılmış ve aktive edilmiş mukozaya uygulanır, çoğunlukla okaliptüs veya deniz topalak yağı, bal, solkütil jeli veya propolis özütüdür.

Atrofik farenjitin nasıl kalıcı şekilde tedavi edilmesi, bu hastalığa bakan her insan için bir sorun teşkil etmektedir. Atrofik farenjit tedavisine mümkün olan en kısa sürede devam edilmesi ve bu patolojik sürecin kendi başına kalmasına izin verilmemesi tavsiye edilir. Sağlığını yakından izlemeli, daima doktor tarafından verilen tedaviyi sonuna kadar getirmeliyiz ve dış olumsuz etkenlerin vücudu üzerindeki etkiyi dışlamalıyız.

Atrofik farenjit tedavisi: Milgamma ve diğer ilaçlar

Kronik atrofik farenjit tedavisi genel ve yerel aktiviteleri içerir. Genel tedavi, tıbbi ilaçların yardımı ile gerçekleştirilebilen ve halk yöntemleri kullanılarak vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirmektir. Güçlendirici önlemlerin sayısı bol ve sıcak içecek. Nane, melissa, anne ve üvey anne, bal, muz vb. Ile çay olabilir.

Ayrıca çoğu zaman atrofik farenjit Milgamma tatbik - terapötik dozlarda vitamin B içerir hazırlanması, ilaç inflamatuar ve dejeneratif işlemler ile eşlik dokuların ve sinirlerin hastalıklar için kullanılmaktadır. Yüksek dozlarda, B vitamini, mikro geliştirmek ağrı teşvik etmek ve hematopoiezin işlemi normalleştirir.

Boğazın diğer hastalıklarının tedavisinde olduğu gibi, tedavi ve rehabilitasyon dönemi boyunca geçerli olan yasakların bir listesi vardır.

Bunlar şunları içerir:

 • çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içecek tüketmek;
 • boğaz çözdürme;
 • baharatlı, salamura ve baharatlı yemeklerin kullanımı.

Genel olarak sağlığınıza ve özellikle boğazınıza iyi bakın. Zamanla, doktora gidin ve ağız boşluğu ve nazofarenks hastalıklarını tedavi edin. Hastalıkların kronik bir aşamaya geçişine izin vermemeye çalışın. Bu boğazın korunmasına yardımcı olur ve atrofik farenjit gelişmesini önler.

Atrofik (subatrofik) farenjit tedavisi yöntemleri

Atrofik (subatrofik) farenjit, bir tür farenjit - faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Koşulların uygun olmayan bir birleşimi ve bazı provoke edici faktörlerin etkisi altında, basit akut farenjit yavaş yavaş kronik catarrhal farenjit dönüşür. İkincisi, sırayla, dış ve iç faktörlerin uzun süreli agresif etkisinin bir sonucu olarak larinksin mukoza zarının bir atrofisine dönüşür.

Hastalığın özellikleri

Uzmanlara göre atrofik farenjit, kronikleşmesinde patolojinin son aşamasıdır ve alevlenmeler ve remisyonlarla birlikte uzun dönemlidür. Hasta subatrophic farenjit (atrofi ilk aşaması) ise, yutak salgılar yapışkan hale, bir kişi çok hoş olmayan duyuları ve semptomlar neden yoğun kabuklar oluşturmak üzere hızlı bir şekilde kurur. Faringeal mukoza patolojik süreçte ortaya çıkan bir dizi değişiklik aşamalı skleroz mukoza, alt mukozayı, lenfoid, salgı sistemini, bağ dokusu ikame körelmiş lifleri sonlandırır maruz kalır.

Paralel olarak, damar sayısında azalma, duvarlarının kalınlaşması, kılcal damarların lümeninde daralma söz konusudur. Ortaya çıkan değişikliklerin arka planında, sinir uçlarının atrofisine bağlı olarak faringeal reflekslerin yoğunluğunda bir azalma vardır. Bu nedenle, farinksin fonksiyonları ciddi şekilde bozulmaktadır. Bir hastalığı tedavi etmek kolay değildir ve terapi çok çaba ve zaman alabilir.

Atrofik patolojinin nedenleri

Çocuklukta patoloji nispeten azdır. Yetişkinlerde subatrofik farenjit semptomları sıklıkla akut farenjitin kronikleşmesinde, örneğin hastalığın sık sık tekrarlanması ve yetersiz tedavi ile ortaya çıkar. Ayrıca, hastalığın bir aşamadan diğerine geçiş nedenleri, ağırlaştırıcı hastalıkların ve durumların varlığıyla ilişkilendirilebilir:

 • sigara, olumsuz koşullarda yaşamak;
 • aşırı kuru hava ile tozlu bir odada çalışmak;
 • ağız solunumu ihlalleri, bir kişinin sürekli olarak ağızdan nefes almasını zorunlu kılar;
 • burun için vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanılması;
 • ekşi, baharatlı yiyecek, alkol, sıcak yemekler sık ​​tüketimi;
 • diş etleri, dişler, bademcikler kronik patolojileri;
 • tiroid bezi, adrenal bezler, vb. ile ilgili hormonal problemler;
 • diabetes mellitus;
 • Karaciğer, bağırsak, hematopoez sistemi bazı hastalıklar.

Kronik subatrofik farenjitin, yukarıdaki patolojilerin düzeltilmesi ya da tam olarak iyileşmesi olmadan pratik olarak yapılması mantıklı değildir, bu nedenle provoke edici faktörlerin ortadan kaldırılmasından problemlerin çözülmesi gerekmektedir.

Bazen kronik atrofik farenjit anamnezde akut enfeksiyöz farenjit bulunmadan bağımsız olarak gelişebilir. Bu durumda, bu patoloji, birincil temel atrofik farenjit olarak adlandırılır, ve semptomları sindirim sistemi dejeneratif lezyonların kompleks sendromların parçasıdır. Birincil atrofik farenjit gözlemlenen kötü beslenme sindirim sistemi bileşenleri olan hastalarda (örneğin, gastrit, barsak hipotansiyon, geri akış özofajit bazı türleri) hastalığa ve yatkınlık genellikle doğuştan.

Semptomatik belirtiler

Hastalığın subjektif belirtileri ve semptomları diğer kronik farenjit tiplerine benzerdir. Yani, patolojinin ana belirtileri:

 • irritasyon, terleme, gıdıklama, farinkste kaşıntı;
 • boğaz ağrısı, daha sık sık mat, ağrıyan;
 • Yutulurken acı veren duygu;
 • karışan bir nesnenin hissi, boğazda bir yumru;
 • farinkste sabit kuruluk;
 • tükürük yoğunlaşması.

Eğer burun bozuklukları ve boğaz ya da hastalığın atrofik farenjit takviye işaretleri (sinüzit, gastrit, özofajit, bağırsak hipotansiyon ve t. D.) sindirim semptomları ile ilişkili hastalıkların nedenidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, farenks incelendiğinde, farinksin mukus membranının doğal olarak inceltilmiş olduğunu, kurutulmuş viskoz mukus kabuklarıyla kaplı olduğunu görebilirsiniz. Mukoza zarının kabuk bölgeleri arasında hafif, kuru, parlak, cilalı, atrofilli damarlar görülebilir. Subatrofi ile birlikte, faringeal refleksler bozulur ve tam atrofi aşaması meydana gelirse tamamen yok olurlar.

Olası komplikasyonlar

Farinkste atrofik süreçler hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltır. Bir kişi genellikle yiyecekleri reddeder, çünkü yutulması ciddi ağrı ve tahrişe neden olur. Kronik bir larenjit, kronik bir farenjit uydusu haline gelebilir, bu da sesin tınısı ya da tam kaybı için bir değişikliğe yol açar. Kronik atrofik farenjitin tehlikeli bir komplikasyonu kanserin gelişmesidir. Bu nedenle, bu tip bir patolojiye sahip herhangi bir kişi, bir kulak burun boğaz uzmanına kaydedilmeli ve ayrıca histolojik inceleme için boğaz mukozasından yılda bir kez biyopsi yapılmalıdır.

Kronik farenjit sık alevlenmeler daha şimdiden böbrekler, kalp ve eklem yerlerinde lokal komplikasyonlar (soluk borusu, burun iltihabı) ve sistemik etkilerin geliştirilmesi yolu ile tehdit vücudun enfeksiyon sürekli varlığı, katkıda bulunur. Bu tür olayları önlemek için kronik atrofik farenjitin sadece erken tedavisi yardımcı olacaktır, çünkü geç aşamalarda terapi sadece yaşam kalitesinin iyileştirilmesine değil, iyileşmeye yöneliktir.

Faringeal subatrofi tanısı

Hasta Eğer yaşıyorsanız belirtileri hakkında şikayetler, hastalığın öyküsü bulur toplar teşhis etmek Odyolog, gastrointestinal patolojilerin varlığını, burun septum eğriliği, diğer kronik solunum hastalıkları kontrol etmeyi unutmayın.

Tanının kesin olarak doğrulanması için, faringeal mukozaya ait subatrofi veya tam atrofinin karakteristik objektif belirtilerine dikkat çekildiği bir faringeal inceleme gereklidir. Ek olarak, nazofarenks ve nazal sinüslerin CT veya x-ışını ile birlikte, tam bir gastroenterolojik ve endokrinolojik incelemenin yapılması arzu edilir.

Tedavi yöntemleri

Subatrofik farenjit uzun bir süre tedavi edilmeli, sürekli tedaviye devam etmeli, yılda en az 2-3 kez devam etmelidir. Daha önceki tedaviye başlanır, başarı şansı artar. İyileşmede büyük önem taşıyan, aynı zamanda, farenksin durumunda kesinlikle hiçbir iyileşme olmaksızın paralel tedavi ya da eşlik eden patolojilerin düzeltilmesidir.

Atrofik farenjitin lokal tedavisi patolojinin semptomlarını azaltmayı, mukozal bezlerin aktivitesini arttırmayı, salgılanan mukusu seyrelmeyi ve ayrıca atrofiye dokuların restorasyon işlemlerini başlatmayı amaçlamaktadır. Farinksi tedavi etmeden önce, aktif maddelerin penetrasyonunu engelleyen tüm kabukları mukozadan çıkarmak gerekir. Bunu yapmak için boğaz, deniz suyu çözeltileriyle sulanır, sodalı suyla durulanır, maden suyu, sonra kabuklar mekanik olarak pamuk tomurcukları veya gazlı bezler yardımıyla çıkarılır. Kabukların çıkarılması için ön tamponlar herhangi bir bitkisel yağda ıslatılır.

Farinks temizlendikten sonra atrofik farenjit tedavisi aşağıdaki yöntemleri içerebilir:

 • lazer tedavisi, UHF, UFO, manyetoterapi (boğaz bölgesine kan akışını sağlamak için);
 • okaliptüs yağı, deniz topalak yağı, propolis ile bal, jel "Solcoseryl", ilaç Tykveol, Chlorophyllipt, Vitaona;
 • bal durulamalarını yürütmek (bir bardak su üzerinde bir kaşık bal);
 • Boğazın proteolitik enzimlerle sulanması;
 • farinksin ilaçlarla Akvalor, Physiomer, Aquamaris;
 • Novocain, posterior farryngeal duvarın lateral kesitlerinde aloe eklenmesiyle birlikte bloke olur;
 • farinksin Vinilinum (Shostakovskiy'nin Balsamı) ile yağlanması;
 • farinksin ginseng preparatları ile tedavisi, mumyalar;
 • inhalasyon mukolitikler (Lazolvan, Ambroben), maden suyu, tuzlu su çözeltisi, enzimler, biyojenik uyarıcılar;
 • farinks B12 vitamini enjeksiyonları;
 • Burunda yağ damlaları (Pinosol, Tui yağı).

Sistemik olarak, farinksin subphatrofisi aşağıdaki gibi tedavi edilmelidir:

 1. büyük miktarda sıvı, özellikle bitkisel çaylar (limon balsamı, nane, psyllium, coltsfoot esaslı) bal ile tüketilmesi;
 2. bağışıklık uyarıcıları (Imudon, Immunoriks, Likopid) ve bağışıklığı uyaran antiviral ilaçlar (Arbidol, Lavomax, Anaferon);
 3. sistem mukolitiklerinin alınması (ACTS, Fluimutsil, Mukopron);
 4. dokuların kan tedarik aktivatörlerinin uygulanması (Actovegin, tabletlerde Dexpanthenol, Aloe, Apilak);
 5. 5. A, E, C vitaminlerinin yanı sıra selenyum, demir alımı.

Atrofik farenjitin kişinin bulunduğu odada havayı nemlendirmesi ve ayrıca herhangi bir tahriş edici gıda haricinde bir diyet uygulamak zorunludur. Faringeal atrofisi olan tüm hastaların, ENT patolojilerini tedavi ettikleri özel sanatoryumları ziyaret etmeleri önerilir.

Halk ilaçları

Hastalığı sadece konservatif ilaç yöntemleriyle tedavi edemezsiniz. Halk şifacılar arasında, faringeal mukozanın subatrofi veya atrofisi olduğunda kullanmayı önerdikleri tarifler bilinir:

 1. "Chatterbox" protein: 1 tavuk proteini, 1 cüce deniz topalak yağı ve kuşburnu yağı ekleyin, iyice dövün, sonra bu "konuşmacı" ile boğazı yağlayın. Bir aya kadar günde iki kez tekrarlayın.
 2. 10 damla portakal, okaliptüs veya şeftali yağını kaynar suda (200 ml) çözün, sonra 10 dakika boyunca teneffüs edin. Günde 1 prosedür için 14 gün tekrarlayın.
 3. Papatyaya eşit bir parçadan toplanan bir bardak su kaşığı, bir guelder-gülün havlaması, bir meşe kabuğu kabuğu, günde iki kez bir yarım bardak sıcak bir içecek içmek ve günde 5 kez bir boğazın aynı infüzyonunu durulamak için ısrar edin. Halk ilaçları ile kronik farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Çocuklarda hastalığın tedavisi

Çocuklukta hastalık çok nadiren teşhis edilir. Yatkınlık varlığında, tarihte sık akut farenjit, adölesanlarda GI hastalıkları, farenksun subatrofisi bazen ortaya çıkar. Terapötik program yetişkinlere benzer. Uzmanlar, evde, garnitürün düzenli olarak adaçayı infüzyonu, ballı papatya ve durulayın ve bitkisel çayları içte götürün, boğazını deniz topalak yağı ve furacilin karışımı ile yağlayın. Çocuklarda larinksin mukoza zarının restorasyonu daha hızlı gerçekleşir ve doğru ve zamanında bir yaklaşımla tam iyileşme mümkündür. Evde farenjitin hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceğini öğrenin

Ne yapamazsın

Bu tip kronik farenjitli hastalarda kontrendike bazı hareketler vardır:

 • subatrofi belirtilerini artıran iyot, mentol, alkol ile ilaçları kullanın;
 • geçici olarak ağrıyı hafifleten lokal anestezikleri kötüye kullanır, ancak sonra yenilenmiş güç ile geri gelir;
 • boğazın ısınması ve alkol ile sıkıştırılması; Bir anestezi ile boğazdan hap almak için kuralları okumak için emin olun
 • yağ preparatlarının uzun süreli kullanımı, sodyum hidrojenkarbonat çözeltileri;
 • Ekşi bir tat ile birlikte ev ilaçları (örneğin, kefir mayası, limon halk arasında popüler);
 • soğuk, sıcak içecekler, alkol, sigara içmek, baharatlı yiyecekler yiyin;
 • hastalığı tedavi olmadan çalıştırın: terapi kursları yılda en az iki kez yapılmalıdır.

Önleyici tedbirler

Hastalık önleme için, dişler, diş etleri, mide-bağırsak organları tedavi ve hormonal dengeyi, bir kronik içine hastalığın akut formun geçişi önlemek için, üst solunum yollarını derhal sterilize ev, meslek tehlikeler, sigara, alkol kullanımı hariç tutmalıdır.

Ve sonuç olarak, "Sağlıklı yaşamak" programını görmenizi öneririz. Elena Malysheva nar, metallerin yararlı özelliklerini ve farenjitin nasıl iyileştirileceğini anlatacak.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Atrofik farenjit - belirtiler ve tedavi

Farenjit orofarenksin mukoza zarının iltihaplı bir hastalığı olup, boğazda kızarıklık, ağrı ve rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Şiddet ile ayırt edilir 3, kronik farenjit formları vardır:

 • Mavi dil;
 • hipertrofik
 • atrofik.

mukoz boğazın bu hastalık belirgin lezyonlar görülmez ile en kolay, kronik farenjit akıntılı şeklidir. Hipertrofik formu işlevsel neredeyse tamamen kaybolmuş bu hastalık yutak beri, doğal kalınlaşma, bazı işlevlerin bozulmuş olabilir hangi nedeniyle mukozal ödem, fakat en tehlikeli atrofik farenjit farenjit.

farenks mukoza atrofisi ve acı verici ve rahatsız edici hastanın semptomlarına - Atrofik farenjit, kronik farenjit, kendine özgü özellikleri son aşamasıdır. Atrofik şekilde farenjit bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.

Özellikler

Kronik formda atrofik farenjit aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • metabolizmada bozulmalar, hormonal sistem;
 • burun boşluğunun (sinüzit, rinit, sinüzit) ve orofarenksin (bademcik iltihabı) enfeksiyöz veya viral hastalıkları;
 • çeşitli KBB hastalıkları (orta kulak iltihabı);
 • Diş ve diş eti hastalıkları (çürük);
 • sindirim sistemi hastalıkları (pankreatit, intestinal dysbiosis, kronik gastrit);
 • genitoüriner sistem hastalıkları;
 • tütün içimi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • vazokonstriktif nazal damlaların kötüye kullanımı;
 • solunum toksik maddeleri;
 • çok sıcak veya soğuk yiyecekler, içecekler almak;
 • ekşi, tuzlu veya keskin gıdaların tüketimi;
 • farenjitin yanlış tedavisi;

NOTAkut ve kronik: Farenjit iki biçimi vardır. Akut formda bir boğaz ağrısı ve ateş duyulan ağrılı duyumlar ile karakterize edilir ve eğer, atrofik dahil olmak üzere kronik farenjit, bu semptomlar genellikle izin verilmez.

Atrofik farenjiti etkili bir şekilde tedavi edebilmek için önce ortaya çıktığı nedenleri belirlemelisiniz.

Örneğin, atrofik formdaki farenjitin ana nedenlerinden biri, yanlış tedavi edilmeden önce akut farenjit olabilir. Hastalığın tedavisi her ikisi de eksik olabilir ve etkisiz kendi kendine tedavi şeklinde olabilir.

Atrofik farenjiti etkili bir şekilde tedavi etmek için, tanı önlemlerini uygulamak ve hastalığın temel nedenini belirlemek gerekir. En yaygın olarak genel ve biyokimyasal kan testi, genel idrar testi, farenoskopi yapılır ve endokrin sistemin durumu ve gastrointestinal sistemin organları kontrol edilir. İç organların işleyişi bozulursa, bunlar tedavi edilmelidir.

Kronik atrofik farenjit birçok durumda iç organların diğer hastalıklarının bir komplikasyonu olarak mevcuttur: karaciğer, kardiyovasküler sistem, böbrekler, gastrointestinal sistem, diabetes mellitus.

Atrofik farenjitli hastalar arasında, çok sayıda sigara içicisi, zararlı endüstrilerdeki işçiler, soğukta harcayacak çok zaman alan meslek temsilcileri, büyük sanayi kentlerinin sakinleri vardır.

Atrofik farenjit ile, farinksin mukoza zarı inceltilir, atrofi edilir ve sonuç olarak bariyer fonksiyonlarının performansı ihlal edilir. Koruyucu rolünü yerine getirmeyi bıraktığı söylenebilir. Subjektif duyularda, hasta atrofik farenjiti diğer formlarıyla kolayca karıştırabilir, ancak bir doktor-KBB ve laboratuvar testleri ile yapılan muayene, hastalığın doğası hakkında açık bir cevap verecektir.

kanıt

Atrofik farenjitin ana belirtileri onu, hastalığın akut ve hipertrofik formundan ayırt etmeyi mümkün kılar. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • boğazda akut ağrı;
 • terleme ve kuruluk;
 • Boğazdaki yabancı cismin hissi, boğazını temizleme arzusu;
 • yutmada acı vardır;
 • posterior farinks duvarının mukozası, küçük kalınlıktaki (mukozadan görülebilen kan damarları) açık ve parlak bir görünüme sahiptir;
 • mukoza üzerinde - atrofik farenjit içinde mukus oluşturan açık renk, yoğun kabuk;
 • Farinksin arka duvarında sinir uçlarının bir atrofisi vardır, çünkü faringeal emetik refleks azalır veya kaybolur;

NOT: Boğaz tickle ağrı, yutma rahatsızlık zaman, boğazda kuruluk işaret ve farenjit ve üst solunum yollarının diğer hastalıkların diğer formları olabilir bu yana, teşhis doğru olduğunu ve öngörülen tedavi için, özel bir sağlık kurumunda kapsamlı bir teşhisi gerektirmektedir - etkin.

semptomlar

Atrofik farenjit tanısı ile semptomlar diğer farenjit formlarına benzemektedir ve bunun atrofik bir form olup olmadığını kendi başına tespit etmek zordur. Subatrofik farenjit gibi çeşitli farengeal hastalıklar da vardır. Bu iltihaplanma çok tehlikelidir, çünkü uygun tedavinin yokluğundaki muhtemel sonuçları arasında tümör neoplazmaları ve hücrelerinin tamamen ölmesiyle mukozal atrofi vardır.

Ubatrophic farryngitis semptomları her zamanki atrofik ile tamamen aynıdır ve hatta tüm soğuk algınlığı için ortaktır:

 • boğazda yanma ve yanma hissi;
 • ağız boşluğunda güçlü bir kuruluk vardır;
 • yeme ve içme sırasında, boğaz "çizikler";
 • yutma sürecinde bir ağrı var;
 • her zaman boğazını temizlemek için bir arzu vardır;
 • kuru öksürük, balgam olmadan, herhangi bir komplikasyon yoksa;

Farenksin arka duvarını incelerken, mukozanın kan damarlarının içinden geçtiği, görünüşte lak ve gergin, çok soluk bir renge sahip olduğunu görebilirsiniz. Mukozadaki plak kuru bir kabukla kaplanabilir.

Akşamları, öksürüğün yoğunlaşması vardır, tükürük yutma sürecinde, ağrı yoğunlaşır. Gece uykusu, sürekli olarak hissedilen rahatsızlıktan dolayı huzursuzdur.

NOTkaşıntı, alerjik rinit, ürtiker, dispne, mukozal şişme, sklera gözlerin kızarıklık vs: atrofik veya farenjit subatrophic alerjik etyoloji varsa, belirtiler alerji olağan tezahürleri eklenir

Hastalığın diğer nedenleri için ek semptomlar farklı olabilir, bu nedenle herhangi bir sağlık probleminin ilk belirtilerinden herhangi biri varsa doktora başvurmak son derece önemlidir.

tedavi

Atrofik farenjit tanısı konulduğunda, hastalığın etyolojisine bağlı olarak tedavi doktor tarafından reçete edilmelidir. Bu nedenle, hastalığın temel nedenini bulmak için öncelikle gereklidir.

Terapi aynı zamanda farenksin mukoza zarının atrofiye ne ölçüde bağlı olduğuna da bağlı olacaktır. Her bir olguda atrofik farenjinin nasıl tedavi edileceği sorusu üzerine, sadece tanı konan hekim tek başına cevap verebilir.

Bu hastalığın tedavisi ayrılır:

NOT: Genel tedavi, farenjitin nedenini ortadan kaldırmanın yanı sıra bağışıklığı iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu nedenle, atrofik farenjitin genel tedavisi sırasında, altta yatan hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaçlar - farenksın iltihabının temel nedeni, aynı zamanda fitoterapi ve vitamin-mineral kompleksleri - dahil edilebilir. Burada büyük önem taşıyan, hastalığa neden olan faktörleri ortadan kaldırmayı amaçlayan önleyici tedbirlerdir.

Yerel tedavi kendini aşağıdaki görevlerde belirler:

 1. mukozanın glandüler aparatının aktivitesini arttırmak;
 2. salgılanmayı arttırmak;
 3. mukusun viskozitesini azaltmak;

Bunun için aşağıdaki eylemler uygulanır:

 • birikmiş mukus ve kabuklardan faringeal duvarları temizlemeniz, mukus - alkalin durulamalarını ve proteolitik enzimlerle preparatları nemlendirmeniz gerekir;
 • boğazda ağrı kurtulmak - yutak mukozasında yenilenme sürecini teşvik biyolojik olarak aktif maddelerin akışını teşvik etmek için araçlar ve aynı zamanda preparasyonlar stimülatör fonksiyonu glandüler mukus seyreltilmesi üzerine etki eden mukoza hücreleri;
 • seyreltilir ve mukus çıkarılmasını kolaylaştırır - alkali inhalasyon (alkali maden suyu veya soda ile, bir nebülizör kullanabilirsiniz);
 • onunla farengeal mukoza ve kan akışını etkinleştirin - fizyoterapi, çeşitli merhemler, deniz topalak yağı, propolis özü, Solcoseryl jel, bal;

Subatrofik farenjit tedavisi için atrofik formda benzer şekilde gereklidir. Atrofik ve subatrofik farenjit hastalıklarında, halk ilaçları ile tedavi, geleneksel tedavi ile birlikte kullanıldığında istenen etkiyi daha çabuk gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır. Yardım etmek için mükemmel yollar, örneğin:

 • durulama (bal çözeltisi, papatya suyu veya kalendula);
 • Soluma (okaliptüsün uçucu yağları, çay ağacı, nane ile yağ inhalasyonu);
 • mukoza zarlarının yağlanması (deniz-buckthorn, dogrose, şeftali yağı);

Tanı konulduğunda, mutlaka bir doktorun gözetiminde atrofik veya subatrofik farenjit tedavisi yapılmalıdır. Yetişkinlerde subatrofik farenjit tedavisi, çocuklarda tedavi ve preparatların bazı yöntemleri uygun veya kontrendike olmadığı için çocuklarda tedavi sürecinden farklıdır.

Ayrıca, herhangi bir ilacın kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle, yetişkinlerde veya çocuklarda atrofik farenjit tedavisine başlamaya karar verdiğinizde, reçeteli ilaçlar için talimatları dikkatle incelemeniz gerekir.

NOT: Subatrofik farenjitin subatrofik formu sıklıkla enfeksiyon ve bakterilerden kaynaklandığından, subatrofik farenjit tanısından sonra, yetişkin tedavisi genellikle antibiyotik kullanımını içerir.

Atrofik tipteki kuru farenjitin daha hızlı geçmesi için, durumun değişmesi ve solunum sistemi hastalıklarında uzmanlaşmış bir sanatoryum gezisi çok faydalı olacaktır. Bir sanatoryumu seçerken, subatrofik farenjit ve üst solunum yolunun diğer patolojilerini başarıyla tedavi edenlerin derlemelerini tanımak tavsiye edilir.

Her durumda, atrofik farenjit semptomları ve tedavisi tanısı sadece bir doktor tarafından belirlenebilir ve hastalığın kronik formuna getirilmemesi için tüm tavsiyelerine uymalı ve kendi kendine tedavi edilmemelidir.

Kronik atrofik farenjit belirtileri

Hastalık kronik atrofik farenjit olduğunda, semptomlar ve tedavi, hastalığın akut formuna karşılık gelenlere benzerdir.

NOT: Farklılık, kronik atrofik farenjit akut ile karşılaştırıldığında semptom verir ne, öncelikle ağrı sendromu tezahürüdür. Akut atrofik farenjit ile ağrı daha şiddetlidir.

Subatrophic kronik farenjit, herhangi bir iç hastalıklar ve bozukluklar, burun tıkanıklığı, yanlış işlem ya da olmaması, vb virüsler, bakteriler, alerji, etkisinin bir sonucu olarak, yani atrofik aynı nedenlerle, oluşur

Hastalık kronik subatrofik farenjit olduğunda, semptomlar benzerdir, ancak keskin kokuların, zararlı maddelerin, soğuk havanın solunması ile semptomların kötüleştiğine dikkat çekilebilir.

Hastalığın kronik formu ile semptomlar şöyledir:

 • soluk renk, kuru ve posterior farryngeal duvarın "vernikli" mukozası, çok ince ve yarı saydam;
 • lenfoid granüllerin atrofisi;
 • faringeal reflekslerin azalması ve kaybolması;

Diğer belirtiler hastalığa neden olan sebeplerle ilgilidir.

Kronik atrofik farenjit tedavisi

Doktorun kronik atrofik farenjit tedavisi tanısı kapsamlı ve genel ve lokal tedavinin kullanımı anlamına gelir:

 • Genel tedavi, teşhis faaliyetlerinden sonra doktor tarafından atanan hastalığın nedenini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunlar kronik atrofik farenjit etiyolojisine bağlı olarak antimikotik, antimikrobiyal, antihistaminikler ve diğer ilaçlar olabilir;
 • Lokal tedavi, durulama, mukoza zarını yağlama, inhalasyon, antiseptikler ile lolipoplar gibi ağrılı ve hoş olmayan semptomlarla mücadele etmeyi amaçlamaktadır;

NOTKombine tedavi etkisi, iyi bir geleneksel yöntem verilirse, örneğin, kuşburnu yağı ilavesiyle yumurta beyazından iyi bilinen "yumurta likörü" kullanımı. Ya farinks mukozasını doğrudan yağlayabilir ve küçük yudumlarda içebilirler.

atrofik durumunda olduğu gibi, kronik farenjit subatrophic tedavi yeterince uzun içerir ve hızla iyileşmeye Eğer hasta için en uygun şartların oluşturulması gerekir: temiz hava, uygun bir diyet, sigara içenlerin bir dizi yokluğunu, sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekler vb reddedilmesi

önleme

atrofik farenjit hastalığının son aşaması ve hatta akıntılı ve hipertrofik formu daha geçmeden hastalık olduğundan, hastalığın belirtilerine dikkat ve doktora başvurunuz için çok önemli bir zamandır.

NOT: Bu durumda önleyici tedbirler, üst solunum yollarının organlarını zamanında sterilize etmenin yanı sıra, hastalığa neden olan tüm faktörleri dışlamaktır.

Atrofik farenjiti önlemek için başlıca önlemler arasında şunlar bulunabilir:

 • Herhangi bir iç hastalığın, özellikle de gastrointestinal sistemin, solunum yolunun, ağız boşluğunun zamanında tedavisi;
 • sigara ve alkol bağımlılığı reddetmesi;
 • alerjilerin varlığında allerjenlerle temasın kesilmesi;
 • Çok sıcak ve soğuk içecekler ve ürünleri kullanmayı reddetmek;
 • buzlanmada yürüyüşlerin sona ermesi;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • sertleştirme;
 • Oturma yerinin ekolojik olarak temiz bir alana değişmesi, vb.

Önleme birçok hastalığa karşı mücadelede büyük rol oynamaktadır. Güçlü bağışıklık ve sağlıklı yaşam koşulları, atrofik farenjit riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik kompanse tonsillit nedenleri ve tedavi yöntemleri

Telafi edici bademcik iltihabı, bademcik dokularındaki enfeksiyöz patojenlerin gelişiminin başlangıç ​​aşaması ile karakterize edilen bu hastalığın ayrı bir şeklidir.

Sifilitik anjina

Sifilitik anjin, sekonder sifilizin arka planına karşı ilerleyen, boğazdaki mukoza zarlarında meydana gelen bir patolojik değişiklikler kompleksidir. Bu hastalığın tedavisi zor, uzun bir zaman alır.