Loading

Bir çocukta farenjit hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Farenjit, farinksin mukus ve lenfoid dokularını etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalık genellikle çocuklukta teşhis edilir ve genellikle sağlığa ciddi bir tehdit oluşturmaz. Çocuklarda farenjit tedavisi, vücudun genel ve lokal koruyucu işlevlerini güçlendirmeyi ve aynı zamanda hastalığın eşzamanlı semptomlarının şiddetini azaltmayı amaçlayan tedaviye dayanmaktadır. Çocukluk çağındaki hastalık genellikle hipoterminin bir sonucu olarak veya patojenik mikroorganizmaların etkisi altında ortaya çıkar.

Makalenin içeriği

Nedenleri ve Belirtileri

Boğaz iltihabı bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan olabilir.

 1. Hastalık bulaşıcı bir doğaya sahipse, çoğu zaman virüslerin (influenza, parainfluenza, herpes) veya bakterilerin (staphylococcus, pneumococcus) etkisi altında oluşur. Çürük, stomatit, adenoidler gibi ağız boşluğunun hastalıkları da sıklıkla çocuklarda iltihaplanmaya neden olur.
 2. Enfeksiyöz olmayan nedenler arasında mukoza ve nazofaringeal dokulara yanıklar ve diğer travmalar, kuru veya yoğun kirli hava bulunan bir odada uzun süreli maruz kalma, toz alerjisi, bitkilerin poleni ve keskin kokular bulunur.

Çocuklukta hastalığa eşlik eden ana belirtiler arasında aşağıdakiler ayırt edilir:

 • yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • mukoza boğazının şişmesi ve gökyüzünün arkası;
 • üst servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • rinit;
 • ses kısıklığı, terleme;
 • artan vücut ısısı;
 • kuru öksürük;
 • hızlı yorgunluk, iştah kaybı.

Vücutta farenjit ile zehirlenme genellikle anlamlı değildir, bu nedenle bu tür bir enfeksiyonla daha önce karşılaşmış altı yaşından büyük çocuklar, hastalığı daha yüksek komplikasyonlar olasılığı olan bebeklerden daha kolay tolere ederler.

Çocuklarda farenjit varsa ve tedavi zamanında başlanmadıysa, o zaman bir komplikasyon riski ve hastalığın kronik bir evreye geçişi söz konusudur;

 • nazofarinkste viskoz bir sekresyonun görünümü;
 • sürekli boğaz ağrısı;
 • periyodik kuruluk oluşumu ve nazofarenkste yanma;
 • olumsuz faktörlerin etkisi altında hastalığın sık relapsları.

Önemli! Bir çocukta farenjit tedavi etmezseniz, o zaman bronşit, otitis, adenoidler ve diğer ciddi hastalıklar şeklinde komplikasyonlar oluşabilir.

tedavi

Çoğu zaman bir çocuk doktorunun teşhisi için, bir muayene yapmak ve şikayetleri analiz etmek yeterlidir. Bununla birlikte, bazen tanıyı doğrulamak için, hastalığa neden olan patojenik mikroorganizmanın türünü belirlemek, ek olarak kan ve idrar, bac için boğazdan bir swab teslim etmektir. Hastalığa neden olan nedenlere bağlı olarak, çocuk doktoru çocuklarda farenjitin nasıl tedavi edileceğini bir yöntem seçer.

 1. Farenjitin viral bir nedeni tespit edilirse, inflamasyon, çocuklar için izin verilen antiviral ilaçlar ile tedavi edilir (interferon preparatları, Arbidol, Remantadin, Anaferon).
 2. Bir bakteriyel enfeksiyon hastalığa katıldıysa, antibiyotik kullanımıyla (Sumamed, Augmentin) başka farenjit tedavisi yapılmalıdır.
 3. Nazofarenkste ağrıyı azaltmak için özel antiseptik spreyler, tabletler, şekerler (Chlorophyllipt, Miramistin, Ingalipt, Tantum Verde, Lizobakt, Septepryl) kullanın.
 4. Ayrıca etkili spreyler (Bioparox, Hexaspree) şeklinde lokal antibakteriyel ilaçlar vardır.

Önemli! Boğaz biçimindeki boğazın antiseptik preparatlarının çoğu, üç yıl öncesine kadar kontrendikedir, çünkü kullanımları bulantı başlangıcını veya boğazda koma hissini tetikleyebilir.

 1. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkarsa, antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır (Parasetamol, yaşla ilişkili dozlara göre Ibuprofen).
 2. Yeterli miktarda sıvının kullanılması nazofaringeal mukozayı nemlendirebilir ve zehirlenme düzeyini azaltabilir. Bunu yapmak için, kompostolar, bitkisel çaylar (papatya, adaçayı), meyve içecekleri, sade kaynamış su kullanın. Sıvı çok sıcak, soğuk değil, ayrıca taze sıkılmış meyve suları (portakal), limon hariç tutulmalıdır.
 3. Ayrıca yumuşak bir diyet gösterilmektedir: Çocuğa yumuşak bir mantar yemeği, patates püresi, patates püresi, kıyılmış çorba, et suyu. Kontrendike akut, tuzlu, füme gıda. Soğuk ve sıcak yiyecek ve içecekleri dışarıda bırakmak da gereklidir.
 4. Çocuğun bulunduğu odada optimal iklim koşullarına dikkat edin. Havanın sıcaklığı yirmi derece geçmemeli, nem% 50-70 seviyesinde tutulmalıdır. Nemlendiriciyi kullanarak odayı, sık ıslak temizlemeyi havalandırarak istenilen parametreleri elde edebilirsiniz.

Önemli! Uzmanlar boğaz tedavisi için üçten fazla ilacın kullanımını önermezler.

İlaç fazlalığı çoğu zaman ağız boşluğunda disbiyoz gelişmesine neden olur ve tehlikeli bakteri sayısını artırır.

durulama

Durulama, nazofarenkseki enfeksiyonların giderilmesi için etkili bir araçtır, bu prosedür farenjitin kompleks terapisinde faydalıdır. Tıbbi çözümler olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Papatya, adaçayı, muz, kalendula, elecampane gibi bitkilerin süsleri. Ürünü hazırlamak için, yirmi gram kuru madde bir bardak kaynar suya dökülür, ısrar edilir, süzülür ve semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde birkaç kez durulamada kullanılır.
 • İyot ilavesi ile soda-tuz çözeltisi de boğaz tedavisi için iyi bir araçtır. Bu aleti hazırlamak basittir: bir litre içme suyu için, beş gram tuz, soda ve iki damla iyot alın. Tüm bileşenler iyi karıştırılmış ve prosedür gerçekleştirilmiştir.

Önemli! Çocuklar için, iyot içeren preparatlara dikkat edilmelidir, çünkü bu tür ilaçlar tiroit bezinin işleyişini olumsuz yönde etkileyebilir.

Durulama yaparken, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • prosedürü tekrarlayın günde altı ila yedi kez olabilir;
 • bir prosedür en az on dakika sürmelidir;
 • Bir kerede, yaklaşık 200 ml çözelti kullanılır;
 • Boğazın bir çözüm ile daha iyi yıkanması için başınızı geriye doğru eğmeniz ve sesin "s" harfini telaffuz etmeniz gerekir;
 • ağız içine alınan çözelti tamamen tükenmelidir;
 • işitme etine giren çözeltiye bağlı yoğun durulama, otitis media gelişmesine yol açabilir;
 • durulama yemekten en az altmış dakika sonra yapılmalı ve işlemin otuz dakikasında yememelidir.

Çocuğun nasıl gargara yapılacağını bilmediği veya bu işlemden korktuğunun bilinmemesi durumunda, çocuk doktorları bir atomizör kullanarak boğazın bu solüsyonlarla sulandırılmasını veya nazal pasajlarda salin solüsyonunun gömülmesini önermektedir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Genel tavsiyelere uyuyorsanız: yeterli sıvı kullanmak, odadaki optimum nem ve sıcaklık seviyesini korumak ve komplike olmayan farenjitin tedavisinde doğru diyetle birlikte, geleneksel tıp yöntemlerini kullanmak yeterlidir.

 1. Pancar suyu, durulama ve burun damlaları şeklinde etkili bir araç olarak kullanılabilir. Bunu yapmak için, sebze yıkanmış, soyulmuş, rendelenmiş ve sıkılmış meyve suyu. Ürünü saklamak buzdolabında bir günden fazla olamaz.
 2. Propolis güçlü bir doğal antiseptiktir. Bu ajan nazofarengeal organların çeşitli hastalıkları için dezenfektan olarak kullanılır. Bir propolis çözeltisi hem durulama için hem de farinksin sulanması için bir araç olarak kullanılabilir. Bir tedavi olarak küçük çocuklara bir parça propolis çiğnemeyi veya bir şeker rafine şeker dilimini bir çözelti ile ıslatmayı önermek mümkündür.
 3. Uçucu yağlar (okaliptüs, çay ağacı, köknar, deniz topalak, şeftali) burun içine damlatmak için kullanılır. Bu ajanlar nazofaringeal mukoza üzerinde uzun süreli bir gece uykusu sırasında kurumayı önlemek için uzun süreli nemlendirici bir etkiye sahiptir.
 4. Bir çay kaşığı bal ile bir bardak sıcak süt, kuru öksürüğü yumuşatmak için mukus boğazını nemlendirir.
 5. Şifalı otlar, uçucu yağlar, alkali su infüzyonlarının kullanımıyla ılık buhar üzerinde yapılan inhalasyonlar, antiseptik etkiye sahiptir, mukozayı nemlendirmeye yardımcı olur, ağrıyı ortadan kaldırır.

Önemli! Bir çocuğun tedavisi için esansiyel yağları ve arı ürünlerini kullanmadan önce, alerjik reaksiyonların olmadığından emin olmak gerekir.

Bir çocukta farenjit belirtileri ve nasıl düzgün tedavi edilmesi gerektiği

Farenjit, lenfoid dokuda ve boğazda mukoza zarında güçlü bir inflamatuar süreçle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu patoloji genellikle çocuklarda teşhis edilir ve hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Farenjitin sinsi olması bulaşıcı bir nitelikte olabilir ve çocuklukta daha canlıdır. Bu tür bir hastalığın vücutta ilerlemesi birçok komplikasyona neden olabilir, bu nedenle ebeveynler çocuklarda farenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmelidir. Patolojinin ortadan kaldırılması için, hem ilaç tedavisi hem de geleneksel tıp yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çocuklarda hastalığın nedenleri

Farenjit - doğada bulaşıcı olan farinksin mukoza zarının iltihaplanması

Çoğu durumda, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit, vücuttaki virüs veya bakteri kökenli enfeksiyonların ilerlemesi ile gelişir. Bu, boğazın mukoza zarında aktif bir iltihaplanma sürecinin gelişmesine yol açar. Çoğu zaman inflamasyon aşağıdaki patojen mikroorganizma gruplarının etkisi altında gelişir:

 • influenza ve parainfluenza virüsleri
 • rinovirüs
 • coronavirüsleri
 • adenovirüsler

Bakteriyel farenjit gelişimi aşağıdakilerin etkisi altında meydana gelir:

Bir çocuğun bağışıklık sisteminin kırılması durumunda, fungal farenjitin gelişmesini tetikleyebilir. Çocukluk çağında bu tip hastalıklar ciddi patolojilerde ve antibakteriyel ilaçlarla tedavide artar.

Farinksin inflamatuar sürecinin daha nadir nedenleri şunlardır:

 • alerjik reaksiyonlar
 • farklı doğanın yaralanmaları
 • cerrahi müdahale
 • yabancı nesnelerin nüfuzu
 • Güçlü ilaçların boğaz mukozası üzerindeki etkileri

Farenjit gelişmesi olasılığı, çocuğun aşağıdaki etkenler üzerindeki etkisiyle artar:

 • şiddetli hipotermi
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azalması
 • kronik hastalıkların ilerlemesi
 • Havadaki tahriş edici konsantrasyonunun artması

Kronik farenjitin diğer bir önemli nedeni, diyaframın özofagus açıklığının regürjitasyonu, reflü, kusması ve fıtığı sırasında midenin içeriğinin farenksine girmesidir.

Kronik farenjit, çocuğun burun boşluğunda, bademciklerde ve paranazal sinüslerde enflamatuar süreçlerin progresyonunda ortaya çıkabilir. Bir patolojiyi kışkırtmak için, burun tıkanıklığına ve aynı zamanda vazokonstrüktif damlalarla uzun süreli tedaviye bağlı olarak ağızdan sürekli solumaya neden olunabilir. Gerçek şu ki bu ilaçlar boğazın arka duvarına düşer ve bu nedenle mukozada ciddi tahrişe neden olur.

Patolojinin semptomatolojisi

Kuruluk, terleme, boğaz ağrısı ve yüksek ateş farenjit belirtileridir.

Çocuklarda farenjit aşağıdaki belirtilere neden olur:

 • Boğaz bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması
 • şiddetli ve kaşıntı ve yanma
 • yutma sırasında ağrının ortaya çıkması
 • boğaz ağrısı
 • vücut ısısını 38 dereceye yükseltmek

Tıbbi uygulama, farenjitin küçük çocuklar için çok zor olduğunu göstermektedir. Vücut ısısında artış ve genel durumun kötüleşmesi, bebeğin durgunluğunun artmasıyla desteklenir. Genellikle farenjit adenoidit gibi bir hastalık seyrinde, iştahın kötüleşmesi, uyku problemlerinin ortaya çıkması ve vücutta ESR düzeylerinin artması ile birlikte görülür.

Teşhis için uzman çocuğun boğazının muayenesini yapar ve aşağıdaki hastalık belirtilerini not eder:

 • farinks parlak kırmızı renkte boyanır
 • mukoza zarı ödematize olur ve infiltre olur
 • iltihaplı palatine kemer ve yumuşak damak
 • Posterior farinks duvarının mukozası granüler hale gelir.

Farenjit daha ilerlemesi ile, farinks leke lateral sırtlar. Çocuklara genellikle viral orijinli farenjit tanısı konur ve bu, farinksin posterior duvarında kanama ve kabarcıkların ortaya çıktığı parlak kırmızı bir boğaz ile karakterize edilir. Yerel belirtiler 2-3 gün sürmektedir, yavaş yavaş azalan tahriş edici öksürük ve kuru öksürük vardır.

Bazı durumlarda, hastalığın ortak belirtileri olmayabilir, ancak anjina veya adenoidit şeklinde ikincil bir komplikasyon vardır.

Bazen hastalar kulakta yansıyan ağrının görülmesinden şikayet ederler ve bu da farenjit belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Tıbbi uygulama, küçük çocuklarda hastalığın en şiddetli olduğunu ve komplikasyonların gelişmesine neden olduğunu göstermektedir.

Tehlikeli hastalık nedir?

Farenjit sonrası en tehlikeli komplikasyonlar, çocuğun organizmasının hastalığa neden olan patojen mikroorganizmalara aşırı duyarlılığının bir sonucu olarak ortaya çıkan otoimmün patolojilerdir.

Aslında, farenjit vücut için ciddi bir tehlike değildir, ancak ilerlemesi ve etkili tedavi olmaması birçok komplikasyona neden olabilir.

En büyük tehlike streptokokal farenjit olup, vücutta ilerlemesi çeşitli komplikasyonlara neden olur. Pürülan komplikasyonlar arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Retrophaengeal apse, pus lenf düğümleri ve faringeal boşluğun farinksinde biriktiğinde gelişir.
 • Peritonsiller abse, bademciklerin etrafındaki dokuların iltihaplanması ile karakterizedir.

Küçük çocuklarda, nazofaringeal bölgenin bir sinüziti ve riniti şeklinde bir lezyonu sonucu komplikasyonlar gelişebilir. Ek olarak, farenjit tanısı konulduktan sonra:

En tehlikeli komplikasyon beyin zarlarının iltihaplanmasıdır, ki bu uzmanlar menenjit ve ensefalit olarak adlandırırlar.

Farklı yaşlardaki çocuklarda farenjitin özellikleri

Çocukta farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar, muayene sonrası doktor tarafından reçete edilir.

1 yıla kadar olan en küçük çocuklarda hastalık ağrılı bir şekilde ilerler ve bu yaşlarda bağımsız olarak gargara yapamazlar. Ebeveynlerin akut farenjit şüphesi varsa, mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Yüksek vücut ısısı ve alerjik reaksiyonun yokluğunda, boğaz bölgesine bal-hardal kompresinin uygulanmasına izin verilir. Ayrıca farinks, mentol ve alkol içermeyen antiseptik ajanlarla tedavi edilebilir.

Uzmanlar, küçük çocuklarda farenjit için aşağıdaki tedavi yöntemini önermektedir: Pharyngocept tableti ezmek, içine bir emzik atmak ve bebeğe sunmak gereklidir. Bebeği kollarına almak ve hafifçe arkaya yaslanarak bronşlardaki drenajın iyileştirilmesine yardımcı olunması tavsiye edilir.

1-2 yaşın altındaki çocuklarda farenjit de oldukça ağır bir şekilde meydana gelir, ancak bebeklerde olduğu kadar yoğun değildir. Hastalığın tedavisi şunları içerir:

 • yeterli içme rejiminin organizasyonu
 • kontrendikasyon yokluğunda, bir kişi sıkıştırabilir
 • salin veya su Borjomi ile bir nebülizör ile inhalasyonlar yürüten

Bu yaşta farenjit, örneğin, Jox veya Givalex gibi bir sprey formunda antiseptik ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu ilaçların boğazda dezenfektan etkisi vardır ve çocuğun iyileşmesini hızlandırır. Çocuğun bulunduğu odayı sürekli olarak havalandırması ve gerekli nemliliğin bakımını izlemeniz önerilir.

3 yaşından büyük çocuklarda farenjit gelişimi ile birlikte yatak istirahatine uymak ve alkali içeren büyük miktarda sıvı kullanmak gereklidir.

Ayrıca, koruyucu bir diyet düzenlemek ve tamamen kızartılmış ve tatlı yemeklerin rasyonundan hariç tutulmalıdır.

Hastalığı tedavi etmek için balın üzerine baskı yaparak, onları ayaklarınıza bırakarak yapabilirsiniz. Sıcak ayak banyoları ve bir nebulizer ile inhalasyon yoluyla iyi bir etki verilir. Boğazın, eczanede hazır bulunan özel antiseptik ilaçlarla durulanması tavsiye edilir. Evde 30 dakika sıcak suda 2-3 damla Furacilin ve iyodun içinde çözündüğünüzde kendinizi şımartmak için çözümler hazırlayabilirsiniz. Bu tür bir karışım oda sıcaklığına getirilmeli ve çocuğa durulama için sunulmalıdır.

İyi bir sonuç, Jox ve Givalex gibi antiseptik kaplıcaların kullanılmasıdır. Bir çocuğun ilaçları tablet şeklinde nasıl çözdüğünü bilmesi durumunda ona teklif verebilirsiniz:

Oldukça tartışmalı bir konu, çocuklarda farenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçların kullanımıdır. Antibakteriyel ilaçlar kullanmadan hastalığı tedavi etmenin mümkün olduğu birçok durum vardır. Buna rağmen, antibiyotiksiz şiddetli farenjit formları yeterli değildir ve özellikle çocuğun hayatını tehdit eden ya da atrofisi olan mukozayı ihmal edilmiş bir evrede teşhis edilen durumlarda yeterli değildir. Çoğu zaman, antibiyotikler viral, bakteriyel veya enfeksiyöz bir hastalık teşhisi için reçete edilir.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Uzmanlar, farenjit tedavisi için en uygun seçeneğin, geniş bir etki spektrumu olmayan antibakteriyel ilaçların ve yerel fonların kullanılması olduğunu söylüyorlar. Bu tür ilaçlar, kalp, böbrek ve karaciğer gibi organları olumsuz etkilemez.

Antibakteriyel ilaçların etkinliğini arttırmak için, alımlarını kortikosteroidlerle kombine etmeniz önerilir. İyi bir etki farenjitin Hexoral, Biseptol ve Bioparox gibi ilaçlarla tedavisidir.

Çocuklarda farenjit tedavisi, faringeal mukozaya lazerle maruz bırakılarak gerçekleştirilebilir. Hastalığın ihmal edilmiş bir aşamaya geçmesi durumunda, atandığı gibidir:

 • yanal sırtların ve granüllerin kriyodestrasyonu
 • gümüş nitratın koterizasyonu
 • radyo dalgası sönmesi

Bazı durumlarda, farinksdeki enflamatuar sürecin tedavisi cerrahi müdahale ile gerçekleştirilir. Uzman, lazer üzerinde pürülan granüller ve büyümüş müköz membranlar için çalışır, ancak sağlıklı doku etkilenmez.

Hastalığa Karşı Geleneksel Tıp

Farenjit tedavisi daha etkili olması için, hem ilaç ve halk ilaçları kullanmak gereklidir

Çocuklarda farenjitin halk ilaçları ile tedavisinin ancak bir uzmanla görüştükten sonra gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Çeşitli bitkisel süslemelerin, infüzyonların, arıcılık ürünlerinin bağımsız kullanımı, çocukların sağlığı için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Evde, aşağıdaki paterne göre bacaklarınızda bal sıkıştırması yapabilirsiniz:

 • Arı balını su banyosundaki sıvı kıvamına kadar eritmek gereklidir.
 • Bu bal, çocuğun ayakları ile yağlanmalı ve birkaç kat gazlı bezle sarılmalıdır.
 • ilacın daha güçlü bir etkisi için sıcak çorap giymek için tavsiye edilir
 • Ayaklarınızı 20-30 dk.

Uzmanlar, çocuğun tamamen iyileşene kadar böyle bir tedavinin yapılmasını tavsiye eder.

Akut farenjit formunu tedavi ederken, boğazınızı yıkamak için bitkisel şifa kullanabilirsiniz. Onların yardımıyla ağrıdan kurtulabilir, enflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltabilir ve çocuğun genel durumunu hafifletebilirsiniz. Bitkisel kaynatma yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

Bu tür bitkisel soğumalar, gırtlakın iltihaplı dokusu üzerinde bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve bunların tam olarak iyileşmesine kadar onların yardımı ile gargara yapmak gereklidir.

Domates suyundan yapılan bir halk ilacı ve özenle kıyılmış sarımsak ile iyi bir etki sağlanır. Bu ilacı kullanmanız 7 gün boyunca öğleden sonra her gün tavsiye edilir. Bu şekilde tedavi, gastrointestinal problemleri olan hastalarda kontrendikedir.

Farenjit, bir hastalık için çok tehlikeli sayılmaz, ancak sonuçları çocuğun sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bu nedenle, bir çocuğun bir hastalığın ilk belirtileri olduğu zaman, onu bir uzmana göstermesi gerekir. Doğru beslenme, vücudun vitaminlendirilmesi, vücudun koruyucu özelliklerinin artırılması ve zamanında aşılama gibi patolojilerle enfeksiyondan korunmalarına yardımcı olur.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocuklukta, her biri soğuk algınlığı tedavisi için tasarlanmış bir çok hoş olmayan prosedürden geçer. İksirler ve şifalı soğurucular, inhalasyonlar ve sütle bal, boynun etrafında yün atkı - tüm bu geleneksel ilaçlar ağrılı semptomların çabucak atılmasına yardımcı olur. Çocuklar daha sıklıkla farenjit ile hastalanırlar.

Farenjit tedavisi karmaşık olmalı. Bu hastalık nedir, bir çocuğa hangi ilaç verilebilir ve nasıl gargaralanır?

Farenjit nedir?

Farenjit, mukus boğazının iltihaplanmasıdır. Hastalık sadece boğazda ağrı ile değil, aynı zamanda terleme, kaşıntı ve öksürük ile kendini gösterir. Çocuklarda iştahsızlık, iştahsızlık, uyku bozukluğu var.

Farenjitin nedenlerine, yaygın soğuk algınlığının aşırı kullanımıdır. Boğazın içine süzülür ve mukozayı tahriş ederler. Virüslerin, bakterilerin ve mantarların inflamasyonunu kışkırtır. Farenjit gelişimi alerjik reaksiyonlarla hızlandırılır.

Bir çocukta farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit, hastalığın evresine ve nedenlerine bağlı olarak farklı şekillerde elimine edilir. Tedavi bir çocuk doktoru veya KBB doktoru tarafından yapılır.

Akut farenjit

Akut formda belirtiler ortadan kaldırılır:

 • Boyunun önünde ısınan kompresler uygulanır;
 • Geceleri, çocuk ayak banyoları haline getirilir;
 • süt ile bal, kılcal damarları güçlendirmek, ödem azaltmak ve zararlı bakterilerin gelişimini durdurmak yardımcı olacaktır;
 • Ezilmiş gıdalar yenir, yiyecekler sıcak ve yumuşak olmalıdır.
 • inhalasyon;
 • Tıbbi çözümler ile gargara.

2 yaşın altındaki çocuklarda tedavi, bol içme, takviyeli preparatlar, kuru boyun ısınması içerir. Bebekler için kompresler ve masaj işlemleri daha güvenlidir. Evde, bir yaşın altındaki çocukları tedavi etmek zordur, böylece bir hastaneye gönderilir.

Diyet, akut ve rahatsız edici gıdalardan dışlanmalıdır. Çocuğa fraksiyonel kısımlara ihtiyacı var.

Kronik formda tedavi

Kronik farenjit gastrointestinal sistemin patolojileri ile daha ilişkilidir: pankreatit, gastrit, gastroözofageal reflü. Ayrıca, hastalığın sebebi akut dönemde tedavi edilmemesi, kirlenmiş havanın solunması, larinkse travma olmasıdır.

Çocuklarda kronik farenjit tedavisi aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Boğazı bitkisel süslemelerle durulayın, bademcikleri tıbbi solüsyonlarla yağlayın, etkilenen bölgeyi spreylerle sulayın.
 2. İlaç kullanımı - çocuklara sadece doktor tarafından reçete edilirse hapları verin. Özellikle ihtiyatlı olarak antibiyotikler kullanılmalıdır.
 3. Fizyoterapötik prosedürlerin geçmesi - lazerle, UHF cihazı ile ısıtma.

Sadece farenjitin karmaşık tedavisi enflamatuar süreci çabucak ortadan kaldırır, mide işini normalleştirir.

Çözücü tabletler, anestezik, yumuşatıcı ve antibakteriyel etkisi olan lolipoplar dikkatle kullanılmalıdır. Bakteriyel farenjit durumunda, sistemik antibiyotikler kullanılır.

Emzirme ve çocuklar erken çocukluk absorbe edilebilir tabletler vermek ve durulama uygulamak uygun değildir, bu nedenle küçük hastalar, bolca içecek, antiseptik ilaçlarla farengeal irrigasyon ve aerosol kullanımı önermektedir.

Çocuklarda farenjit hakkında video

Çocuklar için farenjit ilaçları

Hastalık sırasında çocuğa çok fazla içecek vermesi gerekir - limonlu çay, sütlü bal, mineralsiz su.

Çocuklarda farenjit için hangi ilaçlar kullanılır? Hastalığın viral formunun payı tüm hastaların yaklaşık% 80'ini oluşturur. Çocuk antibiyotik verirken yararsızdır. Sonuçta, virüs üzerinde çalışmazlar. Ek olarak, güçlü ilaçlar yararlı mikroorganizmaları yok edebilir.

İlaç kullanma gereksinimini tam olarak bilmek için, sadece doktorun muayenehanesini ziyaret ettikten sonra yapabilirsiniz.

Farenjit mücadele için en popüler ve etkili tabletler şunlardır:

 1. ateş düşürücü - sıcaklıkta tayin edilir 38 derecenin üzerinde. Bu gibi araçlar içerir Parasetamol, Nurofen, Nimesulide. Kan damarlarının spazmları varsa (bacaklar ve eller soğuksa), çocuk verilmelidir Nospanum.
 2. Antiviral ilaçlar - Viferon, Cytovir 3.
 3. Antitussives - Libexin ve Sinekod.
 4. Balgam çıkarma ve öksürük azaltma için tabletler - Lazlolvan, Mukoltin.

Çocuklar için Biseptol 2 yaşından itibaren uygulanır. 2 tablet vermek için 5 yaşından küçük bir çocuk tavsiye edilir. 120 mg. günde iki kez. 6 yaşındayken, günlük doz artar 960 mg. Daha büyük bir çocuk iki kat fazla ilaç verilebilir. Biseptol şurup şeklinde de mevcuttur.

Farenjitli bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Lokal olarak, boğaz, aerosollerle muamele edilir ve iyileşme çözeltileri ile durulanır.

Farinksin sulanması bu yollarla gerçekleştirilir.:

Antiseptik ilaçlar ve bitkisel çözümler ile gargara, günde 3-4 kez olmalıdır. İşlemi bir yemek takip eder. Durulama alkali ve bitkisel olabilir.

Bitkisel decoctions ile gargara yapmak yararlıdır:

 1. Rotokan - Papatya, calendula ve civanperçemi bir alkol özü olan doğal bir çözüm. Etki birkaç adımdan sonra fark edilir hale gelir.
 2. papatya - İnfüzyonlar için çiçek salkımı kullanılır. Bitki antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Durulama sürecinde, patojenik mikroorganizmalar bademcikler ve mukozaya mekanik olarak çıkarılır.
 3. adaçayı - Doğal bir antibiyotik, organik ve yağlı asitler, vitaminler ve mineraller içerir. Bitkinin bileşenleri, antitussif ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Ek olarak, adaçayı anti-inflamatuar ve dezenfektan bir etkiye sahiptir.
 4. klorofilin - eylemi, bakterilerin üremesini durdurmak, iltihapları gidermek, bademciklerin dokularını yeniden oluşturmaktır. Klorofilit, bağışıklık sistemini uyarır ve kandaki oksijen düzeyini artırır.

Durulama boğaz tavsiye edilir miramistinom. Antiseptik hafif bir etkiye sahiptir, bu yüzden bebeklerde kullanım için onaylanmış. İlacın aktif maddesi hızla zararlı hücrelere nüfuz eder ve onu yok eder.

Hastalığın nedenleri ve etkili topikal ajanların kullanımı hakkında kapsamlı bir etki, bebeğin birkaç gün içinde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Evde çocuklarda farenjit nasıl eczane veya halk ilaçları ile tedavi edilir?

Bebeklerde bağışıklık sistemi hala zayıftır, bu yüzden daha sık hastalanırlar. Bu özellikle bir çocuk anaokuluna gittiğinde sıklıkla olur.

Farenjit ile yetişkinler bebeklerden çok daha az sıklıkta yüzler. Bağımsız bir viral hastalık olarak gidebilir ve bazen ARVI'nın bir komplikasyonu olabilir.

Farenjitin evde tedavisi

Farinkste mukoza ve lenfoid dokunun enflamatuar sürecine farenjit denir. Hastalık son derece tatsızdır, çünkü ilk günlerde teşhis edilmesi o kadar kolay değildir ve eğer kaçarsa, kronik form riski yüksektir.

 1. Boğazda kuruluk ve boğulma.
 2. Ses kısıklığı.
 3. Sıcaklıkta hafif bir artış.
 4. Bebeklerde hastalık çok ciddi. Şiddetli ateş, konjonktivit, burun akıntısı, uyku bozukluğu, döküntü, iştah kaybı vardır.

Nedenleri şunlardır:

 • Soğuk hava ekshalasyonu.
 • Örneğin, tütün dumanı, çamaşır tozu gibi kimyasal tahriş edici maddeler.
 • Eşzamanlı hastalıklar.
 • Kalıtım.
 • Alerjilere eğilim.
 • Endokrin sisteminin yanlış çalışması.
 • Odada kuru hava.
 • Gastrointestinal sistem, böbrekler, karaciğer ile ilgili sorunlar.

Hastalığın iki aşaması vardır:

 • Akut. Aniden başlar. Tanı zamanında yapılırsa ve tedavi uygulanırsa farenjit düzelir.
 • Kronik. Bir önceki form kendi kendine başladığında, hastalık "yeni bir düzeye geçer." Harekete geçmezseniz, ameliyat yakında gerekli olabilir.

Çocuklarda farenjit ve ev tedavisi

İlk önce bir doktora gitmelisiniz. Çocuğu muayene etmeli ve tanı koymalı. Daha sonra ilaçlar ve halk ilaçları reçete edilir. Uygulanabilir:

 1. Durulayın.
 2. Spreyler.
 3. Soluma.
 4. Lolipop ve boğazdan haplar.
 5. Antibiyotikler.
 6. Nazofarenksin yağlanması.
 7. Süsler ve bitkisel tentürler.

Çocuklarda farenjit tedavisi için, aynı anda çeşitli yöntemler kullanılarak, entegre edilmelidir. Daha sonra sonuç çok daha hızlı olacaktır.

 • Antipiretikler gerektiği gibi kullanın.
 • Çocuk zayıf ise yatak istirahati gereklidir.
 • Bol içecek.
 • Farinksin yağlanması, irrigasyon, antiinflamatuar pastiller ve tabletler.
 • Burun, durulama ve burun yıkama.
 • Farenjit bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik alımı.

Herhangi bir ilaç çocuğun yaşına göre seçilir. Doktor bunu yapar.

müstahzarlar

Boğazın yağlanmasından bahsedersek, Lugol ve Chlorophyllipt kullanılır. Enflamatuar süreci gidermek, iyileşmeyi desteklemek için iyidirler. Lugol, küçük çocuklarda dikkatle alınır, çünkü ana bileşen olan iyot alerjisi vardır.

Tabletler, lolipoplar, boğaz için spreyler tedavi eden doktor tarafından seçilir. Oracept, Ingalipt, Geksoral çoğunlukla aerosollerden kullanılır. Günde 3-4 kez boğaz sulayın.

Pastil ve pastillerin kullanımı beş yaşından itibaren kullanılabilir. Çoğu durumda, Faryngosept, Septotelet, Decatilen, Strepsils, Doktor Anne, Dur Angin reçete. Dozaj doktor tarafından seçilir.

Durulama, Miramistin, Chlorhexidine ile yapılabilir. İyi bir antiseptik etki bile sıradan bir sodaya sahiptir. Sıcak suda yetişir, bu karışım günde üç kez boğaz yıkar. İyileşmeyi yavaşlatacak mukozaya aşırı yüklenebileceğinden, bu ilacı çok sık kullanmayın.

Farenjit ile bazen kuru, verimsiz bir öksürük vardır. Antitussif ilaçlar kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Sinekod, Stoptussin, Libeksin'i uygulayın. Bu ilaçları kendi başınıza reçete etmek imkansızdır. Öksürük ıslanırsa, onları kategorik olarak yasaklayın. Bu nedenle, doktorun çocuğu muayene etmesi, sadece farenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmesi önemlidir. Eğer bebek balgam alırsa, oradan ayrılmasına katkıda bulunan mukolitik kullanmaya başlar. Bu tür preparasyonlar için: ATSTS, Lazolvan, Ambroksol, Flavamed, Ambrobene. Soluma yapabilirsin.

Dört yıla kadar çocukların bekleyişlerini yazmaları uygunsuz olduğuna inanılmaktadır. En iyi tedavi cömert bir içecek. Meme kanseri mukolitikler kontrendikedir, çünkü çocuklar büyük bir mukus akımı ile baş edemezler.

Farenks atak antihistaminiklerin şişmesini gidermek için. Eden, Erius olabilir.

Hastalık bulaşıcı ise, antiviral ve antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bu gibi durumlarda patojeni belirlemek için ek testler yapılır.

Evde çocuklarda tedavi farenjit halk ilaçları yardımı ile olabilir. Onlarca yıldır kullanılan ve olumlu bir sonuç veren birçok tarif var. Sadece herhangi bir yöntem, ilgilenen doktor tarafından onaylanmalıdır.

Halk yolları

Ana yöntem ballı süt. Boğaz ağrısını yumuşatır, sıcaklığı düşürür, balgamı sulandırır. Tadı da hoş. Çocuklar bu ilacı sever.

Boğazınızı patates suyuyla yıkayabilirsiniz. İltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde giderir. Yöntemi sadece beş yaşından büyük yetişkin çocuklara uygulayın. Sonuçta, çocuklar düzgün ve verimli bir şekilde gargara yapamazlar. Bazen lahana suyu kullanılır veya pancar.

Propolis tentür şeftali yağı ile yetiştirilir ve bu çare bademcikler günde 2-3 kez uygulanır.

Otlar üzerinde inhalasyonlar da çok yararlı ve hızlı bir şekilde farenjit ortadan kaldırır. Adaçayı, calendula, okaliptüs kullanın. Haşlanmış patatesleri soluyabilirsiniz. Buharın çok sıcak olmaması önemlidir, tam olarak çocuklara bakmanıza gerek yoktur.

Tedavinin yolları gerçekten belirlendi. Doğru yöntemi seçmeniz yeterlidir. Ve bir doktora danışmayı unutma.

önleme

Hastalığın uzun süre tedavi edilmesine engel olmak daha kolaydır. Temel önlemler:

 1. Nemlendiriciyi iç mekanlarda kullanın.
 2. Günde iki kez düzenli yayın.
 3. Temiz havada yürümek.
 4. Doğaya yaslanın.
 5. Diyete uygunluk. Baharatlı, tuzlu kullanmayın.
 6. Vitamin alımı.
 7. Çocuğun aşırı ısınmasına veya aşırı ısınmasına izin vermeyin.
 8. Hijyen ile uyumluluk.
 9. Salgın döneminde anaokullarını ve diğer kalabalık yerleri ziyaret etmek gerekli değildir.
 10. İlk belirtilerde doktora başvurmanız gerekir. Küçük çocuklar için kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Bu basit kurallar, bulaşıcı hastalıkların ve soğuk algınlığının çoğunun önlenmesine yardımcı olacaktır. Güçlü bağışıklık sayesinde çocuğun sağlıklı büyüdüğü gerçeğine katkıda bulunurlar.

Farenjit, farinkste mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasına neden olan nahoş bir hastalıktır. İki yaşın altındaki küçük çocuklar çok ağır hastalardır. Semptomlar terleme, boğaz ağrısı, kuru öksürük, düşük sıcaklık, ses kısıklığıdır. Tedaviye zamanında başlamazsanız, farenjit kronikleşebilir. Ve bu, akuttan çok daha nahoş.

Genellikle reçete edilen ilaçlardan Miramistin, bu pastillerin ve tabletlerin Tharyngept, Decatilen, Septotelet olarak benimsenmesi. Spreyler Orasept, Ingalipt kullanılabilir. Başka bir uygulama da Lugol ve Chlorophyllipt tarafından boğazın yağlanmasıdır. Kuru öksürük ile, Sinecode veya Stoptussin reçete edilebilir.

Farenjit halk ilaçları ile tedavi edilir: otlar, ballı süt, patates suyu, lahana, pancar.

Her durumda, tedavi çocuğun sağlığından sorumlu bir doktor tarafından atanır. Bir doktora danışmadan ilaç kullanımı, bebek için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Çocuklarda bir farenjit tedavi etmek için daha: ilaç ve ulusal ajanlar

farenjit - lenfoid doku ve faringeal mukoza iltihabı. Herhangi bir yaşta bir çocukta teşhis edilebilir. Akut seyreden kronik aşamaya geçebileceği için tıbbi tedavi gerektirir. Profilaksi, hastalığa neden olabilecek faktörlerin ortadan kaldırılmasını içerir. Semptomoloji, küçük organizmanın bireysel özelliklerine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Çocuklarda sıklıkla yeterince farenjit mevcut olduğundan, ebeveynlerin bu hastalık hakkında en çok bilgi sahibi olmaları yararlıdır.

nedenleri

Sadece farenjit baştan başlamıyor. Farinksin iltihaplanmasını provoke eden bir dizi faktör vardır. Bir dahaki sefere onları önlemek için bu hastalığa neden olan sebepleri tam olarak belirlemek için bilinmesi gerekir. Bu olabilir:

 • soğuk, sıcak veya kirli havanın solunması farenjitin ana nedenidir;
 • çeşitli kimyasal uyaranların etkisi: eğer çocuğun solunum organları, örneğin, gazlar, tütün dumanı, baharatlı yiyecekler, toz ile sürekli temas halinde ise;
 • zararlı mikroorganizmaların etkisi (stafil, strepto, diplo-, pnömokok, hemofilik çubuk, moraxelles, corynebacteria diphtheria);
 • virüsler (influenza, adeno, enterovirüs, herpes) - bu durumda, esas olarak antibiyotiklerle tedavi edilen çocuklarda viral farenjit teşhis edilir;
 • Candida mantarı mantarı;
 • hücre içi maddeler (mikroplazma, klamidya);
 • farenks çok yakın olduğu inflamasyon kaynağı ötesinde enfeksiyonun yayılması (örneğin rinit, sinüzit, bademcik iltihabı, çürük, lenf bezleri, stomatit, boğaz ağrısı gibi hastalıklar), en sık çocuklarda görülür herpes ağzıyla enfeksiyon ağız ve yutak mukoza zarını etkiler farenjit, ;
 • SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl ateş.
 • genetik yatkınlık;
 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • burun sinüslerinin kronik hastalıkları;
 • hipovitaminozis (çoğunlukla - retinol eksikliği);
 • endokrin bozuklukları (diabetes mellitus, hipotiroidizm);
 • nazal septumun anormal gelişimi veya travması (mekanik hasar);
 • farengeal mukozanın termal ve kimyasal yanıkları;
 • Düşük nem oranı olan bir odada çocuğun sabit kalması;
 • gastrointestinal sistem, kalp, böbrekler çalışması ile ilgili sorunlar.

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak, kursun iki aşaması ayırt edilir. Eğer farengeal mukoza zarı yukarıda belirtilen bazı faktörlerden doğrudan etkileniyorsa, akut farenjit çocuklarda gelişir ve bunlar tıbbi olarak başarıyla tedavi edilir. Hastalık çok geç tespit edilirse ya da tam olarak tedavi edilmezse, çocuk farengeal mukozanın çok uzun tahrişinden dolayı kronik farenjit olabilir. Bu, cerrahi müdahale gerektirebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir - atrofik ve granüloz farenjit. Bunu önlemek için, hastalığı mümkün olan en kısa zamanda tanımlamak ve zaman içinde semptomlara dayanarak tanımak istenir.

Belirtiler ve belirtiler

Tabii aşamaya ve hastalığın doğasına bağlı olarak, çocuklarda farenjit belirtileri farklı olabilir. Ebeveynler sadece onları fark edebilir ve çocuğun solunum problemleri olduğunu varsayabilir. Kesin tanı, kapsamlı bir inceleme ve analiz sonucu doktor tarafından yapılır. Özellikleri ile, hastalık bademcik iltihabı ve anjina çok benzer. Farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • yanma, terleme, kuruluk, ağrı, boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü olan;
 • ses kısıklığı;
 • kuru, ağrılı, ancak yüzeysel öksürük;
 • genellikle çocuklarda farenjit ile sıcaklık 37.5-38 ° C arasında dalgalanır, son işaretin üzerinde son derece nadiren artar ve belki normal sınırlar içinde;
 • boğazı incelerken, belirgin bir hiperemi (kızarma) ve hatta farinksin mukoza zarının yüzeyinde küçük yaralar vardır;
 • bebeklerde boğaz ağrısı çok daha zor olur ve aşağıdaki belirtiler eşlik eder:, iştah kaybı, dispepsi (hazımsızlık), salivasyon (aşırı tükürük), burun akıntısı, vücut döküntü, konjunktivit vardır belirgin ateş, uyku bozukluğu başlayabilir;
 • Çocukluktaki hastalığın bakteriyel formu genellikle, pürülan otitis media veya mediastinit, bir faringeal apsenin gelişmesi ile komplike hale gelir;
 • Atrofik farenjit çocuklarda nadiren teşhisi konur, ana semptomu yarı şeffaf damarları olan, çıkarılması zor, kabuklu kabukları olan soluk, kuru, inceltilmiş farengeal mukozadır;
 • Hastalığın fungal tipine ağız köşelerinde çatlaklar ve erozyonlar, supernuminal lenf düğümlerinde artış, yutak arka duvarında kıvrık bir kaplamanın görünümü eşlik eder;
 • Bir çocukta granülosis farenjit, kırmızı plakların ve pürülan foliküllerin farengeal yüzeyinde oluşumu, kusmayı kalıcı olarak provoke edebilen viskoz, kalın mukus ağzında salgı ile karakterizedir.

Kronik bir hastalık belirtileri genellikle daha az belirgindir, ancak akut dönemde yoğunlaşır. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit belirtileri bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının klinik tablosuna çok benzemektedir. Hastalığı teşhis etmede bir hata yaptıktan sonra, ebeveynler genellikle çocukları evde yanlış bir şekilde tedavi etmeye başlar ve bu da komplikasyonlara ve istenmeyen sonuçlara yol açar. Bu nedenle, bir doktora zamanında başvurmak ve çocuğa farenjit tanısı konmuşsa tüm önerilerini uygulamak çok önemlidir.

ilaç

Tanıdan sonra (farenks muayenesi ve ondan bulaşma), doktor genellikle çocuklarda, hastalığın evresine ve tipine bağlı olarak, pharnit iltihabı reçete eder. Bir uzmanın tüm reçeteleri ve önerileri kesinlikle uyulmalıdır, böylece inflamasyon mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Herhangi bir amatör aktivite, çocukların sağlığı için daha fazla komplikasyonlarla doludur, bu nedenle tedavinin tüm seyrinden baştan sonuna kadar gitmek kesinlikle gereklidir. Genellikle bir çocukta farenjit tedavisi bu gibi ilaçlara yardımcı olur:

Çeşitli antiseptik çözeltiler gargara: furatsilina ve iyodin (su camı 2 damla), soda külü, tuz (1 çay kaşığı..), potasyum permanganat, hidrojen peroksit (açık pembeye getirmek) (1 çorba kaşığı..) Validol elma sirkesi (1 tablet) (1 çorba kaşığı..), alkol ile kadife (1 çay kaşığı.), Rotokan, Romazulana (kasigi..). (1 çay kaşığı.).;

viral, bakteriyel, enfeksiyon - çocuklarda boğaz ağrısı için antibiyotikler sadece kendi doğası eğer halinde verilir: yaygın olarak reçete edilen topikal ilaçlar (Bioparox, Geksoral, Biseptol) en azından - içme (Ampisilin) ​​için;

 • Lazer etkileri

Bazen faringeal mukozada lazer etkisi, radyo dalgası sönümü, lateral sırtların ve granüllerin kriyo-enfeksiyonu, gümüş nitrat ile koterizasyon - bu tedavi, hastalığın ilerlemiş bir seyri durumunda reçete edilir;

Doktorlar aktif olarak çocuklarda farenjit ile bu tür ilaçlar reçete, spreyler, boğaz spreyleri için antiseptikler - Jox, Givalex, Ingalipt, Hexaspree, Cameton, Propasol;

Pürülan farengeal granüllerin Lugol, Protargol, propolis ile tedavisi;

Lolipop, pastiller, pastiller, antibakteriyel, analjezik, eylem yumuşatma: Falimint, Laripront, Strepsils, Faringosept, Angisept, Septolete Neo-Angın, Faringopils, Imudon Dr. Tice, Imudon - Birçok veli göre, boğaz ağrısı için favori çare çocuklar, zevklerine hoş oldukları için ve en küçük hastalar tarafından bile memnuniyetle kabul edilirler;

 • soluk alma

Atrofik inflamasyonda, yağlı inhalasyonlar, kimatoterapi, burun damlalarının damlatılması kullanılır;

 • Antimikotik ilaçlar

Faringomikoz antimikotik maddeler (amfoterisin, Diflyukanom, Nizoralom, itrakonazol), yağlama ve sulama yutak mantar önleyici çözeltiler OKUF tedavisi (kısa dalga UV radyasyonu) uygulayarak,

Çocuklarda farenjit ile mükemmel Miramistin olduğunu kanıtladı: antiseptik kontrendikasyonlar ve yan etkileri, minimum, 3-Yoh yıla kadar uygulanabilir uygun bir sprey formunda mevcuttur ve en önemlisi - ilaç o antibiyotik değildir Miramistin olmasına rağmen antibiyotik artırır;

 • Endofaringeal instilasyon

Bebekler antiseptik endofarengeal instilasyona uğrarlar;

 • Operatif terapi

Bazen bir çocukta granülozis farenjitinin tedavisi derhal gerçekleştirilir: genişlemiş mukus farenks ve pürülan granüllerin alanları lazer tarafından akut olarak etkilenirken, çevredeki sağlıklı yüzey zarar görmez;

 • Antimikrobiyal Terapi

Bakteriyel komplikasyon gelişme tehdidi varsa, sistemik antimikrobiyal tedavi önerilmektedir.

Bu konudaki en tartışmalı konu, antibiyotikli çocuklarda farenjit tedavisidir, çünkü iz bırakmadan geçmez: bağışıklık azalır, bazı iç organların çalışması bozulur. Bununla birlikte, bu durumda sistemik eylemin antibiyotikleri, çocuğun sağlığı için ciddi bir tehlike olduğunda, çok nadiren reçete edilir. Çoğu durumda doktor, antibakteriyel özellikleri olan ve en az zarar veren spreylerle sınırlıdır. Hastalığın ana tedavisine yardımcı olmak için, doktor bazen evde yemek tarifleri kullanılarak evde çocukta farenjitin nasıl tedavi edileceğini tavsiye edebilir.

Halk ilaçları ile tedavi

Ebeveynlerin, çocuklarda farenjit tedavisinin, halk ilaçları ile tedavi edilmesinin ancak doktorun izniyle ana tedaviye ek bir tedavi olarak uygulanabileceğini bilmesi gerekir. Otların, arıcılık ürünlerinin ve diğer geleneksel tıbbın bağımsız kullanımı, çocuğun sağlığı için istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Evde tedavi yapmak için, sadece bir uzmana danıştıktan sonra yapabilirsiniz. Doğru kullanıldığında iyileşmeyi hızlandıracak olan aşağıdaki tarifleri önerebilir.

 1. Bacaklarda bal sıkıştırması

Doğal balınızı bir buhar banyosuna sahip sıvı, sıcak bir duruma getirin. Bebeğin ayaklarını yağlayın ve birkaç kat gazlı bez veya sargı bezi ile sarın. Yün çorap giymek güzel olurdu. Eylem zamanı yarım saattir. Günlük yapmak. Tedavi süreci - tam iyileşme kadar.

Otlu çocuklarda akut farenjit tedavisi çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Onların yardımı ile, inflamasyonu azaltmak, ağrıyı azaltmak çocuğun genel durumunu kolaylaştırmak gargara yapılır. Bu amaçla, decoctions ve papatya çiçeği, lavanta, mürver, siyah, otlar, adaçayı, okaliptüs, nane, kekik, meşe kabuğu, dulavratotu, ahududu, ebegümeci, anne ve üvey anne, hatmi, tatlı yonca, keten tohumu, kök Hint kamışı infüzyonu kullanılabilir bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. İyileşene kadar her gün 3-4 kez durulayın.

 1. Votka boyunda sıkıştır

Pamuk yünü kalın bir tabaka bir mendil ya da atkı bağlama kompres takviye - gazlı bez nemlendirip sonra, plastik kapak, bebeğin boynuna takmak, votka (herhangi bir pamuklu kumaş ile ikame edilmiş olabilir). Eylem süresi 2 saattir. Günlük yapmak. Tedavinin gidişatı - 3-4 gün.

Bir bardak domates suyuna iki ezilmiş diş sarımsak ekleyin (oda sıcaklığında olmalıdır). Bir hafta boyunca her gün öğle yemeğinden sonra içilir. Dikkatli olun: böyle bir farkangit tedavisi halk yöntemi için kontrendikasyonlar vardır - mide ile ilgili herhangi bir sorun var.

 1. Patates çifti üzerinde inhalasyonlar

Taze, soyulmuş patates kaynatın. Ateşten yeni çıkmış bir tencerenin üzerine, bir kapak olmadan (ama hava yollarının yanmasını önlemek için çok düşük olmayan) bükmeniz gerekir. Kafayı bir havlu veya mendille örtün. Eylem süresi 5-7 dakikadır. Günlük yapmak. Tedavinin gidişatı - 3-4 gün.

 1. Hardal ayak banyoları

5 litre sıcak (neredeyse sıcak) suda 100-200 gram taze hardal tozu çözülür. Bacakları pelvise bu su ile indirmek ve 15-20 dakika ısıtmak gereklidir. Prosedür sırasında, sürekli sıcak su dökebilirsiniz. Yatmadan önce her gün yapmanız önerilir. Bununla birlikte, bu işlem, çocuğun farenjitinin ateşle ortaya çıkması halinde kontrendikedir.

Şimdi bir çocukta farenjit tedavi etmek için ne biliyorsun: doktorun reçete, ilaçlar ve yardımcı tedavi olarak - halk ilaçları göre. Doğru kullanıldığında iyileşme hızlı olacaktır ve hastalık herhangi bir iz bırakmayacaktır. Ve unutmayın: önleme her zaman tedaviden daha kolaydır. Bu nedenle, bebeğinizin bir daha asla farenjit içermediğinden emin olmak için her şeyi yapın. Bu etkili ve düzenli önleyici tedbirler sayesinde oldukça mümkündür.

önleme

Farenjiti önlemek için, aşağıdaki hastalık önleme tedbirleri olan düzenli, sistematik önleme ihtiyacınız vardır:

 • Küçük bir organizmanın aşırı soğutulmasından veya aşırı ısınmasından kaçının;
 • Bebeği kirli havanın solmasını engellemeye çalışın;
 • Solunum organlarının gazlar, tütün dumanı, toz, baharatlı yiyeceklerle sürekli temasını engellemek;
 • Mikroorganizmaların, virüs, mantar enfeksiyonları, hücre içi maddeler vücuduna etkisini zayıflatmak için (o... vs temiz hava, doğru beslenme, dinlendirici bir uyku, olumlu psikolojik atmosfer sağlamak) çeşitli şekillerde bağışıklık sistemini güçlendirmek;
 • herhangi bir hastalığın zamanında tedavisi;
 • düzenli olarak vitamin tedavisi uygulayın;
 • Nazal septumun yaralanmaları (mekanik hasar) önlemek için deneyin;
 • odanın normal nem seviyesine sahip olduğundan emin olun;
 • Kronik farenjit alevlenme önlenmesi için infeksiyon odaklar (rinit, sinüzit, septum rezeksiyonu tedavisinde, adenotomija), burun nefes alma, mide-bağırsak hastalıkları, tedavisi, çürümenin çıkartılması yeniden rehabilitasyonu için önleyici tedbirler yürütmek.

Çocuğunuzun sağlıklı olduğundan ve farenjitin ne olduğunu hiç öğrenmediğinden emin olmak için, bu ipuçlarını izleyin, doktorların yardımını zamanında alın, profesyonel tavsiyelerini tam olarak takip edin. Bu sadece büyükannesinin tariflerine dayanarak tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Mümkünse, düzenli koruyucu önlemlerle çocuk sağlığına yönelik komplikasyonları ve ciddi sonuçları ortadan kaldırın.

Yıkama kozmetiklerinin tehlikeleri hakkında çeşitli sonuçlar vardır. Ne yazık ki, tüm yeni mumyalar onları dinlemiyor. Şampuanların% 97'si tehlikeli bir madde olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya analoglarını kullanır. Bu kimyanın hem çocuklar hem de yetişkinlerin sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birçok makale yazılmıştır. Okuyucularımızın talebi üzerine en popüler markaları test ettik.

Sonuçlar hayal kırıklığı yarattı - en çok tanıtılan şirketler bu en tehlikeli bileşenlerin varlığını gösterdi. Üreticilerin meşru haklarını ihlal etmemek için belirli markaları adlandıramayız. Tüm testlerden geçen tek şirket olan Mulsan Cosmetics firması 10 üzerinden 10 puan aldı. Her ilaç, tamamen güvenli ve hipoalerjenik olan doğal maddelerden yapılmıştır.

Kozmetik ürününüzün doğallığından şüphe duyuyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, 10 ayı geçmemelidir. Kozmetik seçimi yapmaya yaklaşın, bu sizin ve çocuğunuz için önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için çocuk spreylerin özellikleri

Çocuklar için boğaz için bir sprey kullanın çok basittir. Bu, en zorlu küçük hastalara bile mukozayı tedavi edebileceğiniz uygun bir ilaç şeklidir. Ancak, tüm fonlar bir çocuğu tedavi etmek için uygun değildir, çünkü bir kısmı vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek maddeler içerir.

Bademcikler pürülan tıkanıklık kurtulmak nasıl

Bademciklerdeki pürülan tıkanıklıklar, kronik bademcik iltihabına sahip kişilerde veya başka nedenlerle, hijyen eksikliğinden dolayı boğaz hastalığının bir komplikasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.