Loading

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer. Yetişkinlerde farenjitin evde tedavi edilmesi, sonbaharda veya ilkbaharda, ağırlaştırıcı bir özelliğe sahip olduğunda sıklıkla gerekli olmaktadır. İyileşme sürecinin daha hızlı ve daha üretken olması için, hastalığın belirli bir formu için komplekslerin uygulanması gereklidir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farinksin iltihabı farklı şekillerde tedavi edilen iki biçimde ortaya çıkabilir:

 1. Akut. Bu, bir pürülan çeşitlilik ile bazen 40 ° C'ye kadar sıcaklıkta bir artış ile karakterize edilir. Hasta genel halsizlik, yutma sırasında ağrı şeklinde rahatsızlık hisseder.
 2. Kronik. Kalıcı öksürük ve boğazda boğulma geçiriyor.

Hastalığın her iki formu için, uzmanlar belli kurallara bağlı kalmanızı tavsiye eder:

 1. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sokağa erişimi sınırlayın ve başkalarıyla iletişim kurun. Durumunuzu ek virüslerle karmaşıklaştırmayın.
 2. Geceleri tam dinlenme izleyin. Gündüz uyku için zaman ayırın.
 3. Diyetleri vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş daha hafif yiyeceklerle doldurun. Tuzlu, keskin, kızarmış yiyecekleri hariç tutun.
 4. Eğer mukozada kuruluğu acıtıyorsa - süt ile bal veya sıcak yeşil çay içebilirsiniz.
 5. Alkollü içecekleri hariç tut.
 6. Sigara içmek yasak.

keskin

Bu farenjit ile doktor ilaçları reçete edebilir:

 1. Antibiyotikler - "Ampisilin", "Oksasilin", "Sefazolin", "Seftriakson".
 2. Spreyler - "Kamerun", "Ingalipt".
 3. Rezorpsiyon için pastiller - "Grammidin", "Strepsils".

Yetişkinlerde boğazın evde tedavi edilmesi halk yöntemleri ile gerçekleştirilebilir:

 1. Sıcak bacaklar. Kuru hardal ilavesi ile sıcak banyolar harika bir etki bırakacaktır. Yatmadan önce bunu yap.
 2. Soluma. Bunu yapmak için, bitkisel kireç, okaliptüs, papatya veya adaçayı infüzyon kullanın. Kaynar su 1 tsp dökün. Çim. Birkaç damla uçucu yağ ile inhalasyon deneyin.
 3. Diyete uygunluk. Kızartılmış, yağlı, tuzlu olanı ortadan kaldırın - bu ürünler mukozada tahriş edicidir. Daha fazla sıvı iç.

Farenjit hızlı nasıl tedavi edilir? Prosedürleri ilk semptomlarla başlatmak gerekir: her iki saatte bir gargara, 4-6'lık şekeri eritin ve spreyi 2 ila 4 kez uygulayın. Yaklaşık 3 gün sonra, kuru öksürük dahil olmak üzere belirtiler azalmalıdır. Kalan farenjit belirtileri ile ortadan kaybolur. Pozitif dinamikler yoksa, bir uzmandan yardım almanın sebebi budur.

mantar

Genel belirtilere ek olarak, hastalığın viral formu, boğazda bir yumru hissi ile karakterizedir. Mantar, mukoza üzerinde plakete not edildiğinde, fotoğrafta ayırt edilmesi kolaydır. Farenjit için antimikotik ilaçlar, tedavi için kullanılır:

 • "Natamisin", "Nistatin", "Levorin";
 • "Terbinafin";
 • "Flukonazol", "Ketokonazol";
 • "Levorin", "Pimafucin", "Diflucan".

Yerel eylem araçları:

 1. Spreyler - Miramistin, Rotokan, Geksoral, Lugol çözeltisi.
 2. Durulama, örneğin, kalendula veya papatya için anti-enflamatuar etki ile bitkisel decoctions dayalı inhalasyonlar. 1 çay kaşığı ekleyin. kaynar su içinde otlar. Kendini bir havluyla örtün, nefes al.
 3. Durulayın. Sıcak bir tuz ve soda solüsyonu yapın: 0,5 tsp seyreltin. her biri 250 ml kaynatılmış su içinde.

alerjik

Bu doğanın farenjitleri endüstriyel emisyonların, kimyasalların veya boyaların solunmasından kaynaklanır. Hastalığın alerjik formunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır:

 1. Antibiyotikler - "Bicillin", "Amoksisilin".
 2. Propolis ile inhalasyon. 40 g preparatı ve 100 g bitkisel yağı karıştırarak bir infüzyon yapın. İnhalasyonlar için, kaynar suya birkaç damla infüzyon ekleyin. Bir ay için günde 2 kez uygulayın.
 3. Çiğ patates suyunu durulayın.
 4. Yutulması için karışımı (bir yemek kaşığı ahududu, nane ve St. John's wort) 250 ml kaynar su dökün.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi için ana, aşağıdaki ürünlerde bulunan provoke alerjenlerin kısıtlanmasıdır:

 • deniz ürünleri;
 • turunçgiller;
 • bal;
 • alkol;
 • tahıllar;
 • mantar;
 • süt ürünleri;
 • ekşi sebzeler.

Kronik farenjit tedavisi

Akut farenjitin yanlış veya yetersiz tedavisi ile kronik bir formda olabilir. Belirtileri daha az görülür ve yüksek ateş eşlik etmez. Kronik farenjit birçok şekil alabilir:

 1. Granüler veya hipertrofik. Bu farenjitin özelliği, iltihaplı dokuların çoğalmasıdır.
 2. Atrofik. Bu form mukus boğazının incelmesi ile karakterizedir. Kurur ve ışık olur.

granüloza

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Yağ inhalasyonu. Kaynayan suya bir damla lavanta, adaçayı, çam veya okaliptüs yağı ekleyin. Bu mukozayı yumuşatır.
 2. Maden suyu kullanımı ile inhalasyonlar.
 3. İltihaplı granüllerin tedavisi. "Lugol", "Collargol", "Iodinol" kullanın.
 4. Deniz suyu ile yumuşatma yumuşatma.
 5. Otlar ile durulayın. Infüzyonu hazırlayın, 1 çay kaşığı doldurun. kaynar su ile adaçayı, okaliptüs, papatya veya meşe kabuğu. Boğazınızı her yarım saatte bir durulayın.
 6. Boğazın dezenfeksiyonu. Bu amaçla propolis, okaliptüs veya Burov'un sıvısının tentürünü kullanın.
 7. Sprey "Hexoral", pastiller "Strepsils" yardımıyla semptomları gidermek.

atrofik

Bu formun kronik farenjit tedavisi nasıl yapılır? Hastalığa özel bir dikkat göstermelisiniz çünkü onkolojiye gidebilir. Ana tedavisinde mukoza boğazının restorasyonu ve bağışıklığın güçlendirilmesi:

 1. Antiviral ilaçların kabulü - "Arbidol", "Anaferon", "Lavomax".
 2. Okaliptüs yağı ile boğaz yağlanması, propolis ile bal, jel "Solcoseril", balsam Shostakovskogo.
 3. Otlar veya bal ile durulayın.
 4. "Akvalor", "Aquamaris" mukus preparatları ile sulama.
 5. Burun yağı içinde gömülme "Pinosol" düşer.
 6. Soda inhalasyonu. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Dumanları günde iki kez soluyun.

Boğaz ateşi ile öksürük tedavi etmek

Sürekli öksürükten kurtulmak için aşağıdaki yöntemler yardımcı olur:

 1. Öksürük merkezinin "Kodelak", "Tusuprex" preparatlarıyla inhibisyonu.
 2. Tuzlu su ile durulama, söğüt ve meşe kabuğu infüzyonu.
 3. Patates suyu Günde 3 kez 30 ml içecek için, boğazda suyu tutmaya çalışıyorum.
 4. Rezorpsiyon "Faryngosept", "Strepsils", "Septotelet" için pastiller.
 5. Farenjit karşı antihistamin tabletler - "Loratadin", "Zodak".
 6. Papatya veya calendula ile inhalasyon.

Farenjit kaç gün tedavi edilir?

Tedaviye zamanında başlanırsa, akrifanın 7-10 gün sürdüğü, daha şiddetli semptomlarla, 2 haftada tam iyileşme görülebilir. Hastalığın kronik tipi daha uzun bir süre devam eder ve hastaya sürekli rahatsızlık verir, remisyon fazlarını ve alevlenmeyi değiştirir. Bu farenjit formu, ilgilenen hekim tarafından sürekli izleme gerektirir.

Video: yetişkinlerde farenjit semptomları ve tedavisi

Doktorun reçetesine göre, farenjit yetişkinlerde ve evde tedavi edilebilir, çünkü uygun tedavi ile hastalık hem ilaçlarla hem de halk ilaçlarıyla kolayca tedavi edilebilir. Boğazda terleme ve kuruluk veya böyle bir hastalığın diğer belirtilerini tespit ettiyseniz, hastalığın belirtilerini ve tedavinin etkin yöntemlerini açıklayan yararlı bir videoya bakın.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?

Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.

Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez. İyileşme yolu birçok faktöre bağlıdır: hastanın nedenleri, süresi, bireysel özellikleri.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi daha kolay olduğunu hatırlatıyor. Önleyici tedbirler arasında ağız bakımı, yerel ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi, hipoterminin ortadan kaldırılması yer almaktadır.

Halk ilaçları ile farenjit nasıl tedavi edilir: akut, kronik, atrofik

Farenjit, üzüntü, terleme ve boğaz ağrısının olduğu posterior farryngeal duvarın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Akut farenjit, bir kural olarak, esas olarak ARVI'de virüsler tarafından ortaya çıkar. Nadiren nedeni stafilokok enfeksiyonu ve diğer mikroorganizmalardır. Kronik farenjit yetişkinlerde ve çocuklarda kötü tedavi edilmiş veya tedavi edilmemiş akut farenjitin sonucudur.

Nazal kavite, farinks ve nazofarenksin kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Ayrıca, kronik bir hastalık gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, idrar yolu patolojilerinin bir sonucu olabilir. Halk ilaçlarının tedavisinin farenjit ile başa çıkmasına yardımcı olup olmadığı ve bunu yaparken ne kullanılabileceği - bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hastalığın popüler tedavisi öncelikle tahriş olmuş boğazı yatıştırmak, iltihabı hafifletmek ve kuru mukoza zarlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için uygula:

İlaç tedavisinin yanı sıra, halk ilaçlarının kullanımı semptomların şiddetini hafifletir ve iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

otlar

Şifalı bitkilerin süsleri ve infüzyonları antiseptik, yatıştırıcı, anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca hastalığın çeşitli formları için ücretler kullanırlar:

 1. Akut farenjit ile - bir çorba kaşığı nane, St John's wort, civanperçemi ve karıştırın ve bir bardak kaynar su dökün. Çay içip, bal ilave ederek, yatmadan önce veya durulama için kullanın.
 2. Kronik formun tedavisi için - papatya, meşe ve muz kabuğu infüzyonu ile gargara.
 3. Atrofik farenjit - bitkilerin (deniz topalak, okaliptüs, nane) bitki veya bitki yağları kullanılarak inhalasyon yapmak.

Farenjit nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir, videomuza bakın:

İnfüzyonlar, decoctions, çaylar

Çünkü farenjit ile mukozanın kuruluğu gibi bir semptom vardır, o zaman onu sürekli nemlendirmeniz gerekir. Cömert bir içeceğin içilmesi yararlıdır, bu olabilir:

 • dut, sebze, meyve meyvesi;
 • limonlu sıcak bitkisel çay;
 • tereyağı ve bal ile süt;
 • gazsız alkali maden suyu;

Öksürük, aynı zamanda farenjitin yaygın bir semptomudur, bu nedenle balgam söktürücü etkisi ile otların et suyunu kullanabilirsiniz:

Her zamanki hazırlık şeması - kaynar su bardağı başına 10 gram hammadde, ama şimdi tüm otlar genellikle filtre torbalarında satılıyor ve paketin kendisinde nasıl demleneceği, nasıl saklanacağı ve ne kadar alacağı ayrıntılı olarak yazılıyor.

Durulama, boğaz tedavisi

Durulama için, eczane satın alınabilir propolis, çok iyi tentür. Bu alkol için bir araç olarak, 30, su ve günde 3-4 defa durulanmış bir boğazı 100 ml damla, ancak daha boşar ve boğaz tahriş edebilir.

Bir parça şeker üzerine birkaç damla damlayabilir ve yavaş yavaş eriyebilirsiniz. Ayrıca bitkisel infüzyonlar kullanılır:

Durulama için farenjit ile, antiseptiklerin herhangi bir çözeltisi kullanılır. En basitleri tuz ve sodadır. Etkili durulama - bu işlem bir işlemde 1 bardak sıvıdan daha az olmamalıdır. Farinks büyük, neredeyse dolu ağız olmalıdır.

soluk alma

İnhalasyonlar mukus boğazını nemlendirmek için kullanılır ve bunun için bir nebulizatör kullanılır. Onlar salin ile yapılır, ancak cihazın bazı modellerinde otların et suyularını kullanabilirsiniz.

Eğer nebulizer yoksa, soluma eskiden iyi bir şekilde yapılabilir - günde iki kez 5 dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Bu prosedürler aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. Bir soda çözeltisi (kaynar su başına 1 çay kaşığı).
 2. Islak buhar haşlanmış patates.
 3. Papatya, calendula, althea veya diğer şifalı bitkilerin süsleri.

Komarovsky: İnhalasyon yapmak için daha iyi olanla diyor ki:

yağlar

Atrofik ve subatrofik gibi bazı kronik farenjit formlarında mukozal doku, üzerinde kabuk oluşumu ile incelme ve atrofi haline gelir. Bu nedenle, örneğin propolis ile durulama gibi tahriş edici olabilecek prosedürlerden kaçınmak gerekir. Boğazın yağları kullanması en iyisidir:

Calendula ve deniz-buckthorn yağları ayrıca arka faringeal duvarın tedavisinde kullanılır.

soluk alma

kaynar su bardağı başına herhangi uçucu yağlar birkaç damla (çay ağacı, turunçgiller, deniz topalak) eklemelisiniz ve günde iki kez ona nefes.

Mukozadan herhangi bir tahrişten kaçınılması gerektiği için şiddetle sıcak çözüme gerek yoktur.

5 dakika yedikten sonra prosedürü tutmak daha iyidir.

kompres

Akut farenjit tedavisi için, boğaz için ısınma sıkıştırıcılar kullanılabilir. İşte bazı tarifler:

 1. Boğaz, göğüs ve sırt ile ovalama yağı. Gazlı bez üzerine biraz yağ sürün, boğazınıza koyun ve gece için etrafına sarın.
 2. İyi kalitede tereyağı tereyağı ile karıştırın, gresi sıkın, üzerine polietilen koyun ve sarın. Bu karışım, boğazı içeriden yağlamak için kullanılabilir.
 3. Aloe yaprakları bırakın, zeytinyağı dökün ve 5 gün ısrar edin. Günde iki kez boğazın arkasını yağlayın.
 4. Ezmeden geçirilen 2-3 diş sarımsak, bir çorba kaşığı tereyağı ile karıştırılarak karışımı bir selofan parçasına koyun. Sarımsak, ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bir doku tabakası ile boğazı örtün, üstüne bir kompres uygulayın ve etrafını sarın.

Diğer tarifler

Farenjit tedavisi için halk hekimliğinde başarılar bal ile yemek tarifleri kullanın:

 1. Tahta taze yaprakları öğütmek, bal ekleyin ve 20 dakika kısık ateşte kaynatın. Bir çay kaşığı günde 3-4 kez alın.
 2. Yatağa gitmeden önce ballı meyan kökü kaynatın.
 3. Tamamen yumuşayana kadar sarımsaklı sarımsak pişirin. Günde birkaç kez al, hatta her saatte.

Bu tarifler kuru öksürük ile yardımcı olur ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

diyet

Farenjit ile, her şeyden önce kaçınmak için gereklidir:

 • çok soğuk veya sıcak yiyecekler;
 • baharatlı baharatlar ve soslar;
 • füme ve kızarmış yiyecekler;
 • katı meyve ve sebzeler;
 • herhangi bir gazlı içecek;
 • alkol.

Bir kelimede, boğazı tahriş edebilen her şey. Aynı kurallar, hastalığın önlenmesi için de önemlidir.

 • tahıllar;
 • bulyonlar;
 • buhar pirzola veya köfte et;
 • balık, özellikle yağlı deniz;
 • yumurta;
 • jöle.

Tüm ürünler buharda pişirilmeli veya kaynatılmalı ve ekmekler kabuksuz yenilebilir.

Terapi özellikleri

Farenjit tedavisi için halk tariflerinin uzun süredir kullanılmasına rağmen, geleneksel tıbbın her derde deva değil, sadece yardımcı tedavi olduğu anlaşılmalıdır. Otlar mikroorganizmaları öldürmezler, ancak iyileşme üzerinde yararlı etkileri vardır.

Doktora yetersiz tedavi akut farenjitin kronikleşmesine neden olabileceğinden, her durumda ele alınması gerekir. Tedavide öncelikle farenjitin nedenini bulmak önemlidir. Bu bakteriyel bir enfeksiyon ise, o zaman halk ilaçları ile tedavi etmek mümkün olmayacaktır - burada belirtilen patojen dikkate alınarak, sadece bir doktor reçete hangi antibiyotikler gereklidir.

Ayrıca, bazı patolojiler (böbrek yetmezliği, kan hastalıkları) ile, bitkisel terapi kontrendike olabilir. Ayrıca, halk tarifleri bileşenlerine olası alerji indirim olmamalıdır.

Farenjit tedavisi halk ilaçları Özellikleri:

görünüm

Farenjitden kurtulabilirsin. Başka bir şey, eğer kronik farenjit ise, o zaman tedavisi beş dakika değildir. Sıfırdan kaynaklanmaz, ilk önce nedenini anlamalı ve bu hastalığı tedavi etmek için sistematik olarak yaklaşmalıyız. Boğaz iltihabı vücudun diğer hastalıkları ile ilişkili ise, o zaman, onları tedavi etmeden, sonsuza kadar farenjit belirtileri kurtulmak zor olacaktır.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit soğuk dönemde en sık görülen hastalıklardan biridir. Ve hoş olmayan belirtilere rağmen, doktorlar bu hastalığı ciddi olarak düşünmezler. Tedavi yöntemleri işlenir, birçok ilaç vardır ve genellikle hastalık 10-14 gün sonra düzelir. Ancak birçok kişi çeşitli nedenlerden dolayı halk ilaçları ile tedavi edilmeyi tercih ediyor: Bazıları ilaçların ciddi yan etkilerinden korkuyor, diğerleri resmi tıbbiye güvenmiyor, diğerleri sadece doktora gitme vakti yok. Ve halk yöntemlerinin birçoğu farenjit ile gerçekten baş edebiliyorlar. Ana şey tedaviye akıllıca yaklaşmaktır.

Farenjit ve semptomlarının nedenleri

Farenjit, nazofarenks yoluyla enfeksiyonun bir sonucu olan mukus larenksinin iltihaplanmasıdır. Üç tür hastalık kursu ayırt etmek için kabul edilir:

 • akut - düşük sıcaklıklara veya azaltılmış bağışıklığa sahip bir arka plana karşı enfeksiyona bağlı olarak oluşur;
 • Kronik - uygun tedavi olmadığında akut formdan büyür, provoke edici faktörler sigara içimi, sinüzit, sindirim sisteminin bir kısmı ve diğerleridir;
 • subatrophic - arka plan gastrit, kolesistit, pankreatit, böbrek hastalığı, endokrin sistem gelişebilir tehlikeli durumlara (kimyasallar, toz, boya) çalışan bir sonucudur.

Farenjit belirtileri kolayca soğuk algınlığı ile karıştırılır. Sadece farenjit ile burun akıntısı yoktur. Aksi halde, belirtiler benzerdir:

 • öksürük;
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • zayıflığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • Boğazda yanma ve boğulma.
Boğaz kızarıklık, dil ve bademciklerde bir artış - farenjit belirgin belirtileri

Ana tedavi, halk hastalıklarıyla oldukça başarılı bir şekilde baş edebilen ve diğer hastalıklarda sıklıkla etkisiz olan larinkste inflamasyonu azaltmayı amaçlamaktadır. İlaç almanın yanı sıra diğer şeyleri de unutma. Yani, soğuk hava, yiyecek ve düşük sıcaklık, tozlu odalar, zararlı maddeler yiyecekleri kışkırtmaktan kaçınmaya çalışın. Ayrıca, sigarayı geçici olarak sınırlamak ve alkollü içeceklerden vazgeçmek gereklidir.

Tedavi yöntemleri

Farenjit, hoş olmayan kadar tehlikeli bir hastalık değildir. Öksürük ve inatçı terleme egzozu ve günlerce sessizce yaşamaya izin vermeyin. Durumu hafifletmekle kalmayıp, hastalığın hızlı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olacak çok sayıda halk ilaçları olması iyi bir şey. Ayrıca, bu yöntemlerin herhangi biri sadece akut farenjit değil, aynı zamanda kronik ve subatrofik akış tedavisinde de kullanılabilir. Her şeyden önce, sağlığınıza zarar vermemek için bu ilaçları kullanmanın kontrendikasyonlarını ve olası sonuçlarını incelediğinizden emin olun. Ve eğer kronik bir farenjit veya subatrofik ise, o zaman vücudun kapsamlı bir muayenesi ve larinksin iltihaplanmasına neden olabilecek hastalıkların tedavisi.

Arı Ürünleri

Bal ve arıların aktivitesi ile ilgili her şey uzun zamandır çeşitli soğuk algınlığı ve iltihaplar için en iyi ilaçlar olarak kabul edilmiştir. Bu ürünlerin bileşimi, vitaminler ve mineraller açısından çok zengindir ve bu tür hastalıklarla hızlı bir şekilde baş ederler. Ancak bal ve propolis, alerjiye veya bireysel hoşgörüsüzlüğe eğilimi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Arıcılık ürünlerinin uzun süreli ve kontrolsüz alımı ile deri döküntüleri, ateş, solunum problemleri, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir. Ancak bu tür belirtiler balya aşırı duyarlılık ile daha ilişkilidir.

Bal uygulaması

Tedavinin en basit planı bir arı ürünü ile sıcak çay içmektir. Bu çare, tahriş olmuş boğazı mükemmel şekilde yumuşatır, iltihabı hafifletir, sıcaklığı düşürür ve virüslerle savaşır. Genellikle böyle bir ilaç 7-10 gün içinde hastalık ile başa çıkmak için yardımcı olur. Balın doğal etkisini güçlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki iksirlerden birini hazırlayabilirsiniz:

 1. Ballı süt. Sütü rahat bir sıcaklığa getirin, sıcak olmamalıdır. Büyük bir kaşık bal ekle ve iyice karıştırın. Böyle bir ilacın tadı herkes gibi değil, ama iltihaptan kurtulmak için hızlı bir şekilde yardımcı olur.

Ballı süt en hızlı oyunculuklardan biridir.

 • Mulled şarap Soğuk bir ısıtılmış şarabın baharatlarla ilk belirtilerine karşı lezzetli bir içecek iyi bilinmektedir. Bunu baz olarak alabilir ve gırtlak iltihabını tedavi edip ona bal ekleyebilirsin. Suyu yarım limondan ve bir kaşık arı ürününden karıştırın. Bir bardak ısınan kırmızı şarap ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra ilacın, balın yararlı bileşimini yok etmek için su banyosunda biraz ısıtılması gerekir. Şimdi karanfil ekleyin, ilaca tarçın, biraz meyve alabilirsin, alalım ve alabilirsin. Sıcak bir biçimde içmeniz gerekiyor. Kendinizi iyi hissetmediğiniz anda bunu hemen başlatmak tavsiye edilir. Ancak, böyle bir ilaç, alkolik bileşen nedeniyle çocuklar tarafından kullanılamaz.

  Hoş ve etkili bir ilaç - ballı mulled şarap

 • Bal ve adaçayı bir karışımı. Hızla hastalığın nedenini ortadan kaldırır, boğazı yumuşatır, sıcaklığını giderir. Bir bardak kaynamış su ile bir kaşık kuru ot dökün ve ocakta birkaç dakika kaynatın. Soğuma serin, süzün, bir - iki kaşık bal ekleyin ve içebilirsiniz. Adaçayı hafif bir hipnotik etkiye sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle bu ilaç akşam alınmalıdır.
 • Bal-iğne yapraklı tentür. Köknar veya köknar tomurcuklarınız varsa, kendinizi böyle bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Kozalaklı malzemenin kilogramı bir litre soğuk su dökün ve bu karışımı yarım saat pişirin. Demlemek soğutulduktan sonra, bal ile eşit oranlarda karıştırın. İlaç karanlık ve serin bir yerde olmalıdır. Al, günde üç kez bir çorba kaşığı lazım, ön ısıtma.
 • Bal ve sarımsak. İyi, etkili anlamına gelir, ancak sindirim sistemi hastalıkları ile, safra kesesi, kardiyovasküler sistem alınmamalıdır. Ayrıca, epilepsi, hemoroid ve hamilelik sırasında sarımsak kullanımı önerilmemektedir. Infüzyon hazırlayın, farenjit ile yardımcı olabilir, basit. Kıyılmış sarımsak yarım bardak bir emaye fincan koydu ve tamamen bal dökün. Karışım yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirilir. Kütük bir süre dik ve tekrar pişirin. Karışım soğutulmalı, filtrelenmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Bir çorba kaşığı günde üç kez ilaç alın (çocuklar - çay ile). Bal sarımsaklı tıbbı buzdolabında en iyi tutun.
 • Soluma. Arı ürünü, 1 ila 5 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilir ve bir inhaler ile ilk önce burundan üç dakika, daha sonra da ağızdan aynı miktarda inhale edilir.
 • Tüm bu yöntemler bal alerjisi ve ürüne bireysel hoşgörüsüzlüğü olan insanlar için kontrendikedir unutmayın!

  propolis

  Balın yanı sıra, farenjit ve propolis gibi diğer arı ürünlerinin tedavisi de etkilidir. Bu yüksek şifa, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bilinen bir doğal ilaçtır. Propolis pratikte hiçbir kontrendikasyon yoktur. Balın alerjisi olduğu durumlarda bile, bu ürün çoğu durumda olumsuz reaksiyonlara neden olmaz. Tek kısıtlama hamilelik ve emzirme. Bu dönemlerde propolis dışarıdan kullanılmalıdır.

  Propolis'in hiçbir zaman belirli bir bileşimi olmaması ilginçtir. Vitaminler ve mikro elementler her zaman farklıdır ve mevsime göre, toprağın, polenlerin toplandığı bitki türüne bağlıdır. Ancak propolisin bileşimi her zaman zengindir, bu yüzden hemen her hastalığı tedavi edebilir.

  Arı ilaçlarının en basit ve en uygun kullanımı sadece en az on dakika süreyle çiğnemektir. Bu, boğazdaki enflamatuar süreçlerden çabuk kurtulmak ve enfeksiyonun nazofarenkste daha fazla yayılmasını önlemek için zaten yeterlidir. Ancak, hastalığı daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olacak propolis bazlı çeşitli ilaçlar hazırlayabilirsiniz.

  1. Propolis tentürü. Eczaneden satın alınabilir veya bağımsız olarak üretilebilir. Arı ürününü öğütün ve temiz soğuk suyla doldurun. Bir süre sonra, saf propolis dibinde kalacak ve tüm kirlilikler yüzeyde kalacaktır. Aşağıda bıraktığınız şey ve 1: 3 oranında alkol almanız ve bir ay boyunca karanlık bir yerde bırakmanız gerekiyor. Belirtilen süreden sonra, tentür filtrelenmeli ve deniz-buckthorn yağı ile aşağıdaki oranlarda karıştırılmalıdır: 1 kısım propolis tentürü ve iki kısım yağ. Gelecekte, bu alet bir şeker parçasını emilmek veya çayı ekleyerek ıslatmak suretiyle kullanılabilir.

  Propolis tentürü çay veya rassasyvat'a bir parça şekerle eklenebilir.

 • Boğazın durulanması için bir karışım. Bu seçenek, arıcılık ürünlerinin içeri alınmasının imkansız olduğu durumlarda çok uygundur. Bir bardak su ile bir kaşık dolusu kuru St. John's wort dökün ve yaklaşık 15 dakika boyunca bir su banyosu içinde kaynatın. Daha sonra et suyu soğutulmalı, süzülmeli ve 60 damla propolis tentürü eklenmelidir. Sıcak bir karışımla günde üç kez gargara.
 • Anti-inflamatuar tentür. 80 gram bal, bir çay kaşığı kalamar suyu ve yarım propolis tentesine ihtiyacınız olacak. Tüm malzemeleri karıştırın ve iltihaplı mukozayı yağlamak için kullanılabilir. İlaçları sıkıca kapalı bir kapta serin bir yerde saklayın.
 • fitoterapi

  Arı ürünleri ile muamele imkansız ise, farenjitin otlar ile tedavisine başlamak yararlıdır. Gerekli olan herşeyin nimeti herhangi bir eczanede satılıyor. Ek artı - kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler pakette hemen belirtilir. Bu nedenle, kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun.

  1. Eşit oranlarda kuru calendula, papatya ve meşe kabuğu karıştırın. Daha sonra bu karışımın iki kaşığı alın, bir bardak kaynar su dökün ve 15 dakika su banyosunda pişirin. Karışımı süzün, rahat bir sıcaklığa soğutun ve boğazı günde en az iki kez yıkayın. Böyle bir ilacın uzun süreli kullanımının, kabuğa giren meşe nedeniyle koku duyusunun bozulmasını tehdit edebileceğini bilmeye değer.
  2. Durulama ve inhalasyon için infüzyon. İhtiyacın olacak: 5: 3: 1 oranında anne-ve-üvey anne, dize ve nane. Bitkisel karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak kaynar su dökün ve bir buçuk saat bekletin. Sonra infüzyonu zorlayın ve tedaviye başlayabilirsiniz.
  3. Kuşburnu. Çilekleri kaynar su ile dökün ve normal çay gibi içilir. Şifa etkisini arttırmak ve içeceği daha lezzetli ve lezzetli hale getirmek için meyvelere biraz kekik veya adaçayı ekleyebilirsin.
  4. Lavanta ve nane ile solunması. Ayrı olarak, her bir otun 10 gramını bir bardak kaynar suyla dökün ve yarım saat kadar demlenmeye bırakın. Aynı zamanda, meşe kabuğu bir kaynatma hazırlamak - 200 ml sıcak su ile karıştırılmış kuru bir çorba kaşığı bir çorba kaşığı 15-20 dakika su banyosunda kaynatın. Daha sonra, her üç karışımı birleştirmeniz, yarım bardak doldurmanız ve inhalasyon yapmaya başlamanız gerekir. Prosedür 10 dakika boyunca günde en az üç kez gerçekleştirilir.
  5. Hem çay formunda hem de gargara olarak ve inhalasyonlar için uygulanabilen ıhlamur iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. İki çorba kaşığı kuru çiçek alın, 200 ml sıcak su dökün ve yaklaşık yarım saat bekleyin. Ortaya çıkan suyu alın ve tedaviye başlayın. Ayrıca şifalı otlar karışımı yapabilirsiniz: kireç ve calendula çiçek ve iki adaçayı yaprakları bir çay kaşığı. Karışımı bir bardak kaynar suyla dökün ve bir saat bekletin. Bu araç gargara ve inhalasyon için kullanılabilir.
  6. Çayların bir karışımından şifa. Nane 5 g, 3 gram dize ve 2 gr rendesi alın, bir bardak soğuk su dökün ve yarım saat bekletin. Daha sonra karışım kaynatılmalı ve bir saat sonra ısrar edilmelidir. Hazır infüzyon 20 ml'ye yatmadan önce alınmalıdır.

  Photogalery: otlar

  Yağlar, tuz ve diğer ürünler

  Balın ve şifalı bitkilerin geleneksel tedavisine ek olarak, gırtlak iltihabından hızla kurtulmanıza yardımcı olacak başka yöntemler de vardır:

  1. Deniz topalak yağı. Boğazları her gün içeriden yağlayabilirler. Ya da bu ilaçla inhalasyon yapabilirsiniz: Bir litre sıcak suya bir kaşık dolusu yağ ekleyin ve bu karışımda on dakika boyunca nefes verin.
  2. Sen inhalasyon için yağların karışımı yapabilirsiniz. Sıcak su, 200 ml ile karıştırılır zeytin, nane yağı, köknar, şeftali, topalak, portakal ve lavanta 10 damla, alın ve bir gün 10 dakika iki kez inhaler nefes alırlar.
  3. Patateslerin klasik tedavisi. Burada her şey basit - yumruları kaynatın, onları biraz yak ve 10 dakika boyunca üzerlerine üfleyin.
  4. Soda inhalasyonu - bir bardak kaynar su için bir çorba kaşığı toz. Prosedür günde iki kez yapılmalıdır.
  5. Deniz tuzu ile gargara. Yarım litre sıcak su içinde bir çorba kaşığı mineral çözülür. Karışım biraz soğuduktan sonra durulamaya başlayabilirsiniz. Prosedürü günde en az beş kez yapmak gereklidir.
  6. Önceden ısıtılmış bira. Bu reçete çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ve böbrek, karaciğer ve kardiyovasküler hastalıkları olanlar için uygun değildir. Ancak, genel olarak, bu tür bir tedavi, içkide bulunan çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde hastalıkla baş edebilmektedir. Sadece iyi, canlı bir bira satın almak için.
  7. Meyve ve fındık karışımı. Bir bardak kuru üzüm, kızılcık ve ceviz alın, doğrayın ve tek bir kütleye karıştırın. 1.5 bardak bal ve bir bardak votka ekleyin. Yemekten önce bu ilacı bir kaşık alın.
  8. Elmalar. Beş kaşık ezilmiş meyve alın, yarım litre su dökün ve bu karışımı 20 dakika pişirin. Günde iki kez böyle bir kaynatma, bir bardak iç.
  9. Mumyalar. Bu araç benzersiz bir bileşime sahiptir ve sizi rahatsız edici bir hastalığa karşı rahatlatabilir. Sadece küçük mumya parçalarını eritebilir veya bu maddenin 300 mg'ını bir bardak ılık sütte eritebilir ve bu ilacı günde en az iki kez içebilirsiniz.

  Photogallery: Diğer tedavi yöntemleri

  Video: evde farenjit nasıl tedavi edilir

  Farenjit tedavisi için birçok seçenek vardır: basitten çoklu bileşenlere. Malzemelere, pişirmeye veya kontrendikasyonlara uygun olanı seçebilir ve tedaviye başlayabilirsiniz. Hastalığın nahoş seyrine rağmen, farenjitden kurtulmak zor değildir. Ana şey derhal, ilk rahatsızlık belirtisinde ilacı kullanmaya başlıyor.

  Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Oldukça tatsız bir sıkıntı. Ondan sadece geleneksel yöntemlerle değil, aynı zamanda geleneksel tıpın yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Ancak, bu sadece bir uzmana danıştıktan sonra kullanılan ek bir yöntemdir. Bu nedenle evde doğru tedavi yöntemlerini seçmek çok önemlidir.

  Evde farenjit tedavisi

  Hemen hemen her insan bu hastalık ile yüz yüze gelebilir, bu nedenle ana belirtilerini bilmeniz gerekir:

  1. Pershit boğazında.
  2. Bir yudum alsan bile acı var.
  3. Boğazını temizleme arzusu hakkında sürekli endişe duyuyor.
  4. Akut farenjitde, genel bir durum kişinin içinde kötüleşir.
  5. Hasta güçsüzlük ve halsizlik yüzünden sorunludur.
  6. Vücut ısısının düşmesi saplantısı. Bazen 38 dereceden bile daha yüksek.

  Enfeksiyon daha da yayılırsa, bu belirtilerin tümü ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilecektir. Küçük çocuklarda durum daha karmaşıktır. Bazı durumlarda semptomları tanımak zordur. Ebeveynler bebeğin iyi uyumadığını fark edebilir, sürekli bir şey hakkında endişelenir, kaprislidir ve yiyecek almayı reddeder. Küçük bir çocukta farenjit semptomları yaygın bir soğuk algınlığından farklı değildir.

  Buna ek olarak, enflamasyonu geliştirdiğinde çocuğu rahatsız edebilecek başka bir özellik de vardır - irritasyonlara bir cevap olarak bir refleks öksürüğü. Bronkospazm düzenli olarak kuru öksürük ile kendini gösterir. Bazen, yumuşak dokuları tahriş eden mukus kitlelerinin larinksin arka duvarından akması nedeniyle nöbetler çok güçlü olabilir.

  Farenjitin kronik formu, alevlenme döneminde olduğundan daha az belirgin semptomlar eşlik eder. Karakteristik özellikleri şunlardır:

  1. Sürekli zulüm hissi taciz ediyor.
  2. Rahatsızlık hissi.
  3. Kuru öksürük (bazen).

  Kural olarak, hastanın durumu stabildir, ancak çok rahatsızlık verir. Bu nedenle, bir kişi zaman zaman uykusuzluk hakkında endişeli, sinirlilik ve sürekli tahriş sergiler. Genellikle kronik farenjit, örneğin sindirim sistemi ile ilişkili başka bir daha ciddi hastalığın sonucu olabilir.

  Geleneksel tıp kullanımı

  Hekimlerin evde tedavi konusunda yararlı tavsiyeleri vardır. Kronik farenjit tedavisi belli kurallara uyularak gerçekleştirilmelidir:

  1. Alternatif tıp için herhangi bir reçete kullanılması, ilgili hekim ile sıkı bir şekilde koordine edilmelidir. Hepsinin yararı olamaz. Her hasta bireyseldir ve bedeni de vardır, bu yüzden durum daha da ağırlaştırılabilir.
  2. İhtiyacınız olan bitki ve yağları mümkün olduğunca dikkatli seçin. Güçlü bir alerjik reaksiyona neden olanlar vardır. Bu durumu önlemek için, kullanımdan önce bir deneme prosedürü yapılması tavsiye edilir. Bunun için yanak ilacı ilacı ile tedavi etmek ve bir süre beklemek gerekir. Belirli bir süre sonra hiçbir değişiklik gözlemlenmezse, terapiye devam edilebilir.
  3. Bu hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Yani, ilaca ilaveten halk ilaçları alır, ancak diğer yollardan değil. Doktor ilaç reçete ve tıbbi prosedürleri ziyaret ettiyse, bu ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde, hastalığın hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması zor olacaktır.
  4. Agresif bir ajanın dikkatlice kullanılması tavsiye edilir. Bu bir tuz veya asit çözeltisi için geçerlidir. Tedavi etmeyeceklerdir, ancak mukus boğazında daha fazla tahrişe neden olacak, böylece durum daha da kötüleşecektir.
  5. Geleneksel tıp uzmanlarının hazırlıkları, talimatlarda belirtilen reçeteleri değiştirmeden, talimatlara göre kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Ürün veya bileşenlerin dozu ile denenmesi önerilmez. Sonuç bir olabilir ya da etki hiç olmayacaktır. Aksine, sağlığınıza daha fazla zarar verebilirsiniz.

  Tedavi için sadece yüksek kaliteli hammaddelerin seçilmesi tavsiye edilir. Örneğin, sadece taze meyve ve sebzeleri almak için bir eczanede ot almak daha iyidir.

  Halk ilaçları - tarifler

  Farenjitin kendi kendine tedavi edilmesine yardımcı olan birçok yöntem vardır. Evde, etkili ve etkili yemek tariflerinin kullanılması tavsiye edilir:

  1. Mümkün olduğunca sık gargara. Uzmanlar, bunun için bitkisel soğurmayı tavsiye eder. Papatya olsaydı daha iyi olur. Yatıştırıcı ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Tıbbi bir kaynatma hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için yeterli bir eczane çim bir çorba kaşığı. Elde edilen karışımı bir ateşe koyun ve 20 dakika ısıtın. Bundan sonra, çözelti soğutulmalı, süzülmeli ve boğazlarına okşulmalıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak için, prosedür her 3 saatte bir yapılmalıdır. Papatya ile birlikte, diğer otlar, örneğin, calendula veya okaliptüs, adaçayı ya da muz, kırlangıçotu kullanmak için izin verilir. Birkaç bileşeni demlemeye veya bunları ayrı ayrı kullanmaya izin verilir. Oranlar gelince, papatya durumunda olduğu gibi aynıdır. Bir yemek kaşığı çimen kaynar su ile dökülür.
  2. Propolis kronik farenjit için iyi çalışıyor. İyileştirici özellikleri birçok kişi tarafından bilinir. Eczanede konsantre bir çözüm satın alınması tavsiye edilir. 100 ml sıvı için maksimum 40 damla tentür gereklidir. İyileşmek için karışımı her 3 saatte bir gargara almalısın. Ayrıca, bu ilaç bağımsız olarak hazırlanabilir. Bu konuda karmaşık bir şey yok. Saf ürün bir çorba kaşığı iyi doğranmış ve alkol - 10 yemek kaşığı dökülür. l. Ortaya çıkan sıvı, kapalı bir kapaklı bir kapta bir hafta boyunca karanlık bir yerde bırakılmalıdır. 7 gün sonunda, ilaç farenjit tedavisinde kullanılır. Propolis ayrıca saf formda kullanım için önerilir. Tamamen çözünene kadar küçük bir parçayı eritmek yeterlidir.
  3. İnhalasyonları, örneğin, boğazını durulamak için kullanılan aynı bitkilerle birlikte kullanma izni vardır. Bu prosedür için, eczanede satın alınan özel çözümler vardır. Ancak, yüksek sıcaklıklarda bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu hatırlamakta fayda var. Ayrıca, mukozada bir artışa neden olabilir: damarlar ısı etkisi altında genişler. Uzmanlar nebülizörler olarak adlandırılan uygun cihazların kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak inhalasyondan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız. Bazı ilaçlar bu tür cihazlara dökülemez. Bu onların bozulmasına yol açacaktır.
  4. Enflamatuar süreci durdurmak ve mukusun bronştan atılmasını sağlamak için çok lezzetli bir ilaç kullanabilirsiniz: ılık sütle karıştırılmış kakaoda eksik bir çay kaşığı. Bir bardak sahibi olmak için yeterli olacaktır. Öksürük ataklarını rahatlatmaya yardımcı olacak, özellikle geceleri, günde 3 kez sarhoş olmalıdır.
  5. Bazı insanlar bu tür halk ilaçlarını iğne yapraklı tomurcuklar, yani onlardan tentür olarak kullanırlar. Bir bardak kaynar su 20 gram hammaddeyi doldurur, örtün ve ısınmak için ılık bir yere bırakın. Bir havluyla sarabilirsiniz. 3 saat sonra gargara veya inhalasyon.
  6. Bal ve sarımsak da kronik veya akut farenjit tedavisinde kullanılır. İlaç 3 diş sarımsak ve 50 gram tatlı ürüne ihtiyaç duyacaktır. Bal çoğunlukla karabuğday veya kireçtir. Elde edilen karışım su banyosuna konulmalıdır: 20 dakika yeterli olacaktır. Ilacın aşırı ısınmasına veya kaynatmasına izin vermeyin. Aksi halde, balın tüm yararlı nitelikleri buharlaşır, Aa kaynatma sürecinde ve vücut için zararlı bileşikler oluştururlar. 20 dakika geçtikten sonra ilacı banyodan çıkarın ve ısrar etmek için bir gün bekletin. Sarımsak ekstrakte edildi ve elde edilen karışım 1 çay kaşığı alındı. her 2 saatte bir. Şeker gibi çözünebilirsin.
  7. Evde, okaliptüs ve adaçayı aynı zamanda farenjit tedavisinde kullanılır. Ilaç almak için, aynı miktarda votka ile 150 gram ot karıştırın, kabı kapatın ve 10 gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Alınan ilaç filtrelenmeli ve günde 5 defaya kadar uygulanmalıdır. Oranlar gelince, seyreltilmiş konsantre tentür 1:10 olmalıdır.
  8. Yağ ve tuz, hastalığın kronik formuna karşı savaşır. Ürünü almak için, rafine edilmemiş ayçiçek yağı - 50 ml almanız ve bir çay kaşığı tuz ile karıştırmanız gerekir. Karışımı ısıtın ve boynu her taraftan gresleyin.
  9. Kulağa garip gelebilir, ama evde birayla hastalığın tedavisini yapabilirsiniz. Alkollü içeceğin 38 dereceye kadar ısınması gerekiyor. Yarım bardak sıcak içecek iç, boynunu sar ve yatağa git. Prosedür yatmadan önce önerilir.
  10. Etkili bir araç da çiğ patatestir. Bu durumda, işlem nişasta tarafında gerçekleşir. Mukoza boğazındaki hasarlı kısımları örtüyor, sanki onları örtüyormuş gibi, böylece iltihaplanma sürecini ortadan kaldırıyor. İlacı hazırlamak için, küçük boyutlu 1 patates yıkamanız ve temizlemeniz gerekir. İnce bir rende rendeleyin ve suyu küçük bir gazlı bezle sıkın. Sıkılmış meyve suyu hafifçe ısıtılmalı ve bir boğazla durulanır. İşlem mümkün olduğunca sık yapılmalıdır - 3 saatte bir.
  11. Halk hekimliğinde, hastalıkla iyi savaşmaya yardımcı olan başka bir tarif vardır. Bu böğürtlen suyu, durulama için kullanılması önerilir.

  Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Böyle bir ilaç kullanarak, bu tür fonların daha yardımcı olduğunu unutmayın.

  Erişkinlerde farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Posterior faringeal duvarın mukozasının akut ve kronik inflamasyonu ve lenfoid yapıları, herhangi bir yaştaki hastalarda boğazda ve diğer hoş olmayan belirtilerde rahatsızlık olarak işaretlenir. Bu soruna karşı mücadelede etkili yardım yetişkinlerde halk ilaçları tarafından farenjit tedavisidir.

  Halk ilaçları ile farenjit tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken kurallar

  Doğru halk ilaçları ile yetişkinlerde farenjit tedavisinde ve önlemek için nasıl: nazofarenks tekrarlayan iltihap veya boğazdaki zayıflatıcı rahatsızlık, ve söz endişe Farenksin arka duvarının kronik inflamasyon, diğer nahoş semptomlarından muzdarip birçok hasta:

  • inflamasyon seyrinin alevlenmesi ve akut farenjitlerde artmış ödem neden olmaz;
  • Hastalığın tüm semptomlarından hızla kurtulur;
  • bir akut enflamatuar sürecin bir kronike geçişi;
  • yavaş inflamasyonun sık alevlenmesi ve mukozal hücrelerde hipertrofik veya atrofik değişikliklerin alevlenmesidir.

  Konsantre tuz çözeltisi, asit, güçlü alkollü infüzyon - - Tedavi farenjit halk ilaçları agresif bileşimleri kullanılarak gerçekleştirilebilir edilemez, bu ancak iltihap ve ağrı arttıracaktır.

  Hızlı bir iyileşme için ana koşulun şu olduğunu unutmayın:

  • elverişli mikro iklim koşullarının oluşturulması - En az taze hava akışı olan bir odada kuru ve sıcak hava, sadece nazofaringeal mukozanın rahatsızlığını ve şişmesini artıracaktır;
  • koruyucu rejim (Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahati ve yeterli uyku önerilir);
  • sıcak, bol içecek (ballı süt, seyreltilmiş meyve suları, ahududu ile çay, kalina, kuş üzümü, kompostolar);
  • kaba hariç diyet, Tahriş edici yiyecekler - yiyecekler sıcak, homojen, müstahkem olmalı;
  • tüm ilaçlar, Katılan hekim tarafından atanan, tam olarak satın alınmalıdır (ilaçların fiyatı önemlidir - ucuz analogların satın alınmasıyla, tedavi edici etki yetersiz kalacaktır).

  Erişkinlerde farenjit için hangi halk ilacı kullanılır?

  Çoğu zaman erişkinlerde farenjit için halk ilaçları iltihabı azaltmak ve mukozayı şişirmek ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

  Bunlar şunları içerir:

  • durulama ve inhalasyon için kullanılan ve aynı zamanda içme biçiminde kullanılan anti-enflamatuar bitkilerin soğurma ve infüzyonları;
  • bitkisel ve uçucu yağlar (yağlama mukozası veya soluma, boğazda yağ sıkışması);
  • zencefil ile anlamına gelir;
  • propolis;
  • aloe ve calanchoe suyu;
  • sebze suları ve şifalı bitkiler;
  • şifalı meyveler (deniz topalak, kızılcık, ahududu, frenk üzümü, köpek gülü);
  • diğer anti-enflamatuar, analjezik ve dekonjestanlar (bal, arı sütü, limon).

  Ayrıca yaygın bulaşıcı madde ortadan kaldırılması için antibiotikopodobnye doğal maddeler (uçucu, bioflavonoidler) kullanılmıştır kronik farenjit ve enflamasyon ve antiseptikler akut alevlenmesinde, infeksiyonlara neden:

  • Soğan ve sarımsak ilavesi ile anlamına gelir;
  • bal;
  • okaliptüs ve çay ağacı yağı;
  • mürver meyveleri;
  • ekinezya - tentür ve kaynatma;
  • zencefil kökü.

  Kronik farenjit ile, halk ilaçlarının kullanımı yönlendirilir:

  • hücrelerde değişikliklerin restorasyonu üzerine (hipertrofi ve atrofi);
  • mukozal dolaşımın iyileştirilmesi;
  • kronik inflamatuar sürecin hoş olmayan semptomlarının azaltılması (sürekli kuruluk, mukus oluşumu, tahriş edici öksürük);
  • granülozis farenjit ile ameliyat sonrası mukozedeki tüm bozulmuş süreçlerin iyileşmesinin ve normalleşmesinin aktivasyonu.

  Akut ve kronik farenjit tedavisinde en etkili araç

  Posterior faringeal duvarın ve lenfoid yapılarının (mukozal folikül) akut ve kronik inflamasyonunun tedavisi için aşağıdakileri uygulayın:

  • şifalı otlar, bal ve diğer bileşenlerle birlikte sebze bitkileri ve meyveleri;
  • boğaz için durulama (anti-inflamatuar bitkilerin soğurulması, propolisin su tentesi, sarımsaklı çözeltiler);
  • alkol ve yağın sıkıştırılması;
  • Otlar ve uçucu yağların dekompansyonu ile inhalasyon;
  • posterior faringeal duvarın özel tıbbi araçları ile yağlama.

  Video, evde farenjit halk ilaçları tedavisinde en etkili yöntemleri anlatıyor.

  Tıbbi içecekler, şifalı otlar

  Akut farenjit için en etkili tıbbi içecekler, meyvelerden çok bileşenli çaylardır:

  • ahududu, siyah kuş üzümü ve kartopu meyveleri, şekerle öğütülmüş, dik parçalanmış suyla doldurulmuş ve bir termos içinde infüze edilmiş, eşit parçalara ayrılmış;
  • eşit olarak alınan meyve, anason, kalça, kızılcık, ahududu, böğürtlen, siyah frenk üzümü, gelen ve sızdırmaz termos vitamini içecek (kaynama iki bardak suda girip 2 saat aşılamak).

  Bu içecekleri gün boyunca küçük yudumlarda içebilirsiniz. Enflamasyonu azaltmak ve akut farenjit ile kuru öksürük rahatlatmak için, aşağıdaki tıbbi preparat yaygın olarak kullanılmaktadır.

  En etkili araç, anti-enflamatuar ve yatıştırıcı bitki koleksiyonudur.

  Şimdiki zamanın hazırlanması için iki bölümün alınması gerekiyor:

  • Siyah frenk üzümü yaprakları;
  • kireç ve papatya çiçeği;
  • böğürtlen yaprakları.
  • çim anne - ve - üvey anne;
  • John's wort;
  • adaçayı;
  • okaliptüs.

  Tüm bitkisel maddeleri kuru bir kasede karıştırın. Koleksiyonu hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için bir çorba kaşığı karışım hazırlamak için, 2 saat boyunca termosta ısrar etmek - gün boyunca 1/3 fincan 3-4 kez alın.

  Garnitür için şifalı otların brotları ve tentürleri.

  Boğazın bitkilerden birinin kaynatılmasıyla veya kendi elleriyle hazırlanan bir kombinasyonu ile boğazının yıkanması veya sulanması:

  Gargara sık sık gereklidir - günde en az 8-9 kez.

  propolis

  • boğazını çalkalamak için (durulama yardımcısının camında çözünen bir çorba kaşığı çorba kaşığı) - günde 2-3 kez daha sık uygulamayın;
  • küçük yudumlarda içme şeklinde süt ile yutulması için - bir cam üzerine tentür 30 damla;
  • 3 dakika içinde küçük bir propolis parçasını ağız boşluğuna çözdürmek için.

  Kronik farenjit tedavisinde en etkili yöntem yağ-propolis karışımıdır (1: 1 karışık propolis tentürü ve deniz topalak ya da şeftali yağı). Karışım, boğazı (günde 2 kez) yağlamak ya da burnu aşılamak için kullanılır - günde 4 kez 5 damla.

  Kronik farenjit için diğer ilaçlar

  Çoğu zaman kronik iltihap tedavisi için çeşitli halk ilaçları kursları kullanın:

  • Aziz John'un wort ve propolis;
  • bal ve çamın böbrekleri;
  • muz suyu;
  • sarımsak-bal şurubu.

  Ayrıca kronik akıntılı farenjit kullanılan içecek bal (çay kaşığı), kırmızı biber tozu (tutam) ait zencefil tozu (tutam), yeşil çay (bir çay kaşığı) içinde, kaynar su bardağı dökün 30 ısrar - 40 dakika ve devralmak Günde 10 gün cam (küçük yudumda).

  Yani, farenjit halk ilaçları tedavi nasıl:

  • Akut ve subakut farenjit tedavisi, hastalığın semptomlarının başlangıcından hemen sonra başlatılmalıdır - bu patolojik durumun zamansız veya yanlış tedavisi kronik bir forma girebilir;
  • tüm araçlar sadece doktora danıştıktan sonra uygulanır;
  • Fonların hazırlanması için tıbbi hammadde olarak sadece kaliteli bileşenler kullanılmalıdır;
  • özellikle çok bileşenli bitki infüzyonları hazırlanırken, halk ilaçlarının reçetesini (preparasyon talimatı) sıkı bir şekilde takip etmek gereklidir;
  • Farenjit tedavisinde geleneksel ilaç sadece ek tedavi yöntemleri olarak kullanılır;
  • Dikkatli bir şekilde, alerjik reaksiyona neden olabilecek ve hastalığın seyrini arttırabilecek tıbbi ürünlerin bileşenlerini kullanmanız gerekir.

  Farenjit halk ilaçları tedavisi için en etkili tarifler

  Farenjit, farinksin posterior duvarındaki patojenlerin yoğun bir şekilde çoğalmasıyla bağlantılı olarak farenksin enfeksiyöz bir enflamasyonudur. Hastalık yutulduğunda ağrı, ve mukoza zarının tahrişine bağlı olarak ortaya çıkan kuru, kuru bir öksürük eşlik eder.

  Hastalık tipleri ve özellikleri

  Farenjit veya posterior faringeal duvarın iltihabı, genellikle sonbahar-kış döneminde vücudun hipotermisinin neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıflamasının bir sonucudur.

  Enfeksiyonlara ek olarak, farenjit görünümü kışkırtır:

  • kardiyovasküler hastalıklar;
  • idrar kanallarının iltihabı;
  • gastrointestinal sistemin disfonksiyonu.

  Tıp literatürü, farenjiti subatrofik, akut ve kronik olarak sınıflandırır.

  Akut ve kronik formların aksine, subatrofik farenjitin nedeni genellikle dış faktörlerdir:

  • tozlu tesislerde çalışmak;
  • boyaların, çözücülerin buharlarının solunması.

  Ayrıca, hastalığa neden olur - nikotin ve alkol kullanımı, vazokonstriktif ilaçlar için aşırı tutku ve tıkanmış burun nefesleri - mukoza zarının ödeminin bir sonucu.

  Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Farenjit ile halk ilaçları ile tedavi, inflamatuar sürecin şiddetini azaltmak ve faringeal mukozayı nemlendirmek için kullanılır.

  Tedavi yöntemleri halk ilaçları ile bölünür:

  • durulama;
  • sıkıştırır;
  • yağlama;
  • inhalasyon;
  • iç kullanım için infüzyonlar.

  Doktorlar, doktora danıştıktan sonra boğaz tedavisi için halk tıbbı kullanmanızı tavsiye etmektedir. Farenjitin ilaçlarla ve geleneksel ilaçlarla dengeli, etkili tedavisi, ağrıyı zayıflatır, hastalığın şiddetini azaltır.

  otlar

  Şifalı otlar - hastalığın odağını lokalize eden ve inflamatuar sürecin gücünü azaltan doğal bir antiseptiktir.

  Otlar, tüm farenjit formlarının tedavisinde kullanılmaktadır:

  • Keskin bir form kırılmış St. John's wort, civanperçemi ile tedavi edilir.
  • Atrofik - bitkisel yağlardan inhalasyon.
  • Kronik - durulama suyu papatya, meşe ve muz kabuğu.

  Infüzyonu aşağıdaki gibi hazırlayın:

  • karışık ot (1 çorba kaşığı), dik kaynar su dökün ve ısrar ediyor;
  • Ballı çay içmek veya infüzyon ile boğazınızı yıkayın.

  Önemli! Mide yanması durumunda, nane, mentol, okaliptüs yağları içeren preparatlar kullanılması tavsiye edilmez.

  İnfüzyonlar, çaylar

  Farenjitin karakteristik bir özelliği, boğazda bir kesim ağrısının eşlik ettiği, farengeal mukozanın kuruluk artışıdır. Sıcak bitki çayları kuru boğazı nemlendirir ve akut ağrıyı azaltır.

  Farenjit tedavisinde terapötik çaylar şunlardır:

  Öksürük azaltmak ve balgam söktürücü etkisini artırmak için, muz, adaçayı, althea decoctions kullanın.

  Dilimlenmiş otlar için standart reçete 10 gr. 200 gr kuru otlar. kaynar su

  Önemli! Piyasadaki özel bireylerden çimlerin satın alınması, ürünün ekolojik temizliğinden emin olun, toplama zamanını ve yerini, kurutma ve korunma koşullarını öğrenin.

  durulama

  Farenjitli bitkisel durulamalar analjezik ve evrensel bir antiseptik olarak kullanılır.

  Durulama için iyi bilinen bir reçete su, soda ve tuzdur. Bir durulama bir bardak soda-brin'dir.

  Ayrıca durulama ile papatya, calendula, meşe kabuğu infüzyonları kullanın.

  soluk alma

  İnhalasyonlar farinksin kuru mukoza zarını nemlendirir. Prosedür için, eczanelerde satılan bir nebulizer gerekir. İnhalasyonlar salin veya bitkisel çay kullandığında.

  Bir nebulizatörün yokluğunda, buharın üstünden nefes alırlar, kendilerini bir battaniye ile kaplarlar. Prosedürün süresi günde iki kez 5-7 dakikadır.

  Buhar inhalasyon araçları:

  • soda-su çözeltisi (200 gram su için bir kaşık soda);
  • haşlanmış patates.

  Ayrıca inhalasyonlar için papatya, calendula, althea ve diğer şifalı bitkilerin süslemelerini kullanın.

  yağlar

  Bitkisel yağlar belirgin nemlendirme özelliklerine sahiptir ve boğazı yağlamak ve kurutma mukozasını nemlendirmek için kullanılır. Optimal sonucu elde etmek için, burun burun içine gömülür, bu da nazofarenksin iltihaplı alanını kaplamasına izin verir.

  Boğaz tedavisinde yağlar kullanılır:

  Etkinin ve etkililiğinin gücü ile, bitkisel yağların en iyisi, şeftali ve deniz topalaklarını, en fazla miktarda tıbbi ve besin bileşenine sahip maddeler olarak ele alır.

  Farenjit tedavisi için deniz topalak yağı uygulanması

  Deniz topalak yağı çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

  Seabuckthorn etkili bir immünostimülandır:

  • kan damarlarının duvarlarının güçlendirilmesi;
  • yaraları iyileştirmek;
  • inflamatuar sürecin şiddetini azaltır.

  Seabuckthorn, vücudu patojenik oluşumlardan koruyan ve radyasyon ve onko-koruyucu özelliklere sahip olan multivitamin, bitkisel bir antiseptiktir.

  Deniz topalak meyvelerinin bileşimi şunları içerir:

  • askorbik asit;
  • A, E, B1, B2, PP gruplarının vitaminleri.

  Deniz topalak yağı özelliği - yüksek yağ içeriği. Deniz topalak yağı sıvı, şeffaf, kırmızımsı, bir ekşi, ekşi tatlı tadı vardır.

  Deniz topalak çileklerinden elde edilen yağlar, soğuk veya sıcak presleme yöntemleriyle ekstrakte edilir.

  Soğuk preslenmiş metodun, yararlı bileşenlerin çoğunu depolamanıza izin verdiği için ilacın hazırlanması için daha uygun olduğu düşünülmektedir.

  Kullanım kontrendikasyonları

  Deniz topalak yağı, farenjit tedavisi ile, hastalar için tavsiye edilmez:

  • zayıf kan pıhtılaşması ile;
  • hamile kadınlar;
  • emziren anneler.

  Ilaç tedavisi ile, deniz topalak kombinasyonu kaçınılmalıdır:

  Deniz topalak yağı almadan önce, bir terapiste danışın ve bu ilaca karşı alerjik reaksiyon olmadığından emin olun.

  Deniz topalak yağı, farenksin mukoza zarını nemlendirmek için, günde 3-4 kez iltihaplı bademciklerin yağlanması için kullanılır. Deniz topalak ile inhalasyonlar günde iki kez yapılır. Prosedür süresi 15-20 dakikadır.

  Antiseptik ve immüno-uyarıcı olarak, deniz topalak yağı sabahları bir yemekten sonra bir çay kaşığı ile ağızdan alınır.

  Ballı Tarifler

  Popüler bir farenjit tedavi ürünü baldır:

  • Bal ile karıştırılmış ince doğranmış muz yaprağı;
  • 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın;
  • ilacı günde 3-4 kez, bir çay kaşığı al.
  • Yumuşatıcı tatlı bal, yumuşayana kadar;
  • ilacı günde birkaç kez al.

  Bu ilaçların balgam söktürücü etkisi vardır ve öksürüğü nemlendirir.

  Ballı süt

  İyi bilinen - süt ve bal kullanımı hastalık seyrinin seyrini kolaylaştırır. Ilaç hazırlamak için, bal ılık süt (200-250 gr), artan yağ içeriği ile karıştırılır ve karıştırılır, yavaşça içilir. Sütlü ballı içecekler günde 3-4 kez tüketilir.

  Farenjitin akut aşamasında, antiseptik özellikleri geliştirmek için içeceğe az miktarda soda ilave edilir.

  Kronik farenjit tedavisinde, 2 tablet mucaltin, bir damla iyot, süt ve balya eklenir ve yatağa gitmeden önce içilir.

  diyet

  Farenjit ile atılmalıdır:

  • soğuk ve sıcak yemeklerden;
  • baharatlı baharatlar;
  • füme ve kızartılmış;
  • katı meyve ve sebzeler;
  • tuzlu ve asidik gıdalar;
  • alkol ve nikotin;
  • gazlı içecekler.

  Farenjit ile farinksin mukoza zarını tahriş eden yiyecek ve içecekleri yememek yasaktır.

  Hastalar için yiyecekler sıcak olmalı ve mümkünse topraklanmalıdır.

  Farenjit ile ne yenir:

  • lapası;
  • tavuk suyu;
  • buharlı et;
  • kaynamış deniz balığı;
  • meyve jölesi.

  Kızarmış yiyecekleri hasta menüden çıkarın ve kaynatın (buharda pişirerek) değiştirin. Ekmek taze, yumuşak, sert bir kabuk önceden kesilmiş olsun.

  Ev kompresleri

  Bir ısınma ajanı olarak farenjit ile sıkıştırır.

  • kafur sıkıştırır;
  • tereyağı ve tuzdan yapılan sıkıştırır.

  Yoğun, gazlı bez bandajı bir solüsyonla nemlendirilir ve polietilen ile kaplanarak boğazına konur. Sıkıştırma bir gece veya birkaç saat boyunca bırakılır.

  Tedavinin maksimum sonucu, yönteme dengeli bir yaklaşımla - ilaçların ve geleneksel tıbbın kullanımıyla sağlanır.

  Diğer tarifler

  Farenjit ile, bitkisel şifalı otlar, meşe kabuğu ile boğaz durulayın. Etkili bir tedavi yöntemi her 1.5-2 saatte bir durulamadır.

  Akut farenjit için ilaçların toplanması:

  • nane yaprakları;
  • anne-üvey annenin yaprakları;
  • dizinin çiçeklenmesi.

  Kurutulmuş yaprak ve çiçeklerin bir karışımı kaynar su ile dökülür, bir kapak ile örtülür ve 1.5-2 saat boyunca demlendirilir, sonra süzülür. Günde 3 kez bir çözelti ile boğazını durulayın.

  John's wort'un farenjitini tedavi ederken, bir çorba kaşığı ot, 200 g kaynar su ile dökülür ve 2 saat boyunca ısrar edilir, ardından 20 propolis damlası eklenir. Günde 3 kez St. John's wort ve propolis infüzyonu ile boğazını durulayın.

  Hastalık kullanımının önlenmesi ve önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, gül kalçalarının kaynatılması için.

  Hamile ve emziren anneler için güvenli kullanım için deniz tuzu çözeltisi almanız önerilir. Çözeltiyi hazırlamak için, tuz 0.5 litre su ile karıştırılır. 1 çorba kaşığı. kaşık ve günde 3-4 kez boğazını durulayın.

  propolis

  Propolis, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan evrensel bir antibakteriyel ajandır.

  Farenjit tedavisi için bir propolis tentürü hazırlanır. Yemeklerde, karanlık camdan, uykuda ince ufalanmış propolis ve soğuk su dökün. Kirlilikler yüzeye doğru yüzdükten sonra düzgün bir şekilde ayrılırlar ve tabana kadar yerleşmiş olan propolis, içine 100 gr eklenmiş olan cam eşyalar (kavanoz) içine aktarılır. alkol.

  Banka sıkıca kapatıldı ve bir hafta boyunca ısrar etti. 7 gün sonra propolis 1: 2 oranında gliserin ile karıştırılır ve iki hafta daha bırakılır. Elde edilen tentür burun mukozasını yağlamak için kullanılır.

  Atrofik ve subatrofik formdaki farenjit akışı, dokuların nekrozu ve bir kabuk oluşumu ile birlikte olabilir. Bu gibi durumlarda, boğazda ek tahrişe neden olan propolis ile mukoza zarının teması önlenmelidir.

  Bu önemlidir. Propolis, kullanım ve alma sırasında dikkate alınması gereken alerjik özelliklere sahip bir maddedir.

  Farenjit önlenmesi

  Hastalık tedaviden daha kolay önlenir. Farenjit önlenmesi için, yaşamın alışkanlık yolunu değiştirin:

  • Alkol ve nikotini reddedin.
  • Nazal solunumun iyileşmesine dikkat edin.
  • Aşırı yemeyin, yatmadan önce 2-3 saat yiyin.

  İşyerinde ve evde nem seviyesine dikkat edin. Kuru hava, farenjit görünümünü kışkırtır. Evdeki kuru hava sorunu mağazalarda satılan bir nemlendirici ile çözülecek.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Ateşsiz boğaz ağrısı

  Angina veya akut tonsillit, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon meydana geldiğinde oluşan bademciklerin enflamatuar bir hastalığıdır. Hastalığın klasik formuyla hastanın ateşi yükselir ve ilk gün ateş görülebilir.

  Daha iyi olan kronik bademcik iltihabı için hazırlıklar

  Kronik tonsillit tedavisi için sadece ilaçlar değil, aynı zamanda halk yöntemleri kullanılır.Palatine bademciklerindeki kronik inflamasyon, çocuklukta en yaygın olanıdır, ancak erişkin popülasyonda görülme durumu dışlanmaz.