Loading

Çocuklarda farenjit: belirtiler, formlar, tedavi

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır. Çoğu durumda, farenjit ARI'nin arka planına karşı nazofarenks ve üst solunum yolundaki diğer akıntılı süreçlerle birlikte daha az sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak gelişir. Farklı yaşlarda çocuklarda görülür. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyrini ve tedaviyi daha da zorlaştırır.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda farenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ya da başkalarının bir sonucu olabilir. Çoğu durumda, yutak iltihabı, akut solunum yolu virüs enfeksiyonları (grip, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs) ve diğer virüslerin (sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü) gövdesinin yenilmesi arka plan üzerinde oluşur. boğaz ağrısı daha az yaygın bakteriyel nedenidir patojenler (Streptokoklar, Staphylococcus ve Haemophilus difteri basili, meningokok) bulunmaktadır. Farenjit görünümündeki en büyük risk, mevsimsel grip ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında sonbahar-kış döneminde bahçeleri ve okulları ziyaret eden çocuklarda görülmektedir.

Aşağıdaki faktörler, farinksin arka duvarındaki inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunabilir:

 • tıkanmış burun solunumu, soğuk işlenmemiş havanın ağzından solunması ve ağız mukozasının ve boğazının kurumasına yol açar;
 • enfekte olmuş mukus deşarjlarının dışarı üflendiğinde burun pasajlarından dışarı çıkmadığı, ancak aşağı doğru aktığı posterior rinit;
 • hipotermi;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • burun boşluğundan aşağı doğru akan soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif damlaların sık kullanımı, posterior farryngeal duvarın mukozasını tahriş ederek koruyucu özelliklerini azaltır;
 • bazı kronik hastalıkların alevlenmesi (rinit, adenoidit, bademcik iltihabı, sinüzit, stomatit, çürük);
 • faringeal mukozada atrofik değişiklikler ile birlikte palatine bademcikler çıkarılması;
 • vitamin eksikliği (A ve B);
 • gastroözofageal reflü, mide içeriğinin genellikle mukus zarı üzerinde tahriş edici etkisi olan farenksine girdiği bir durumdur.

Bazen farenjitin nedenleri, boğazın mukoza zarındaki bir alerjenin yutulmasına karşılık olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Farinksin iltihaplanmasına neden olmak için mukozadaki yabancı cisimlere veya cerrahi operasyonlara mekanik zarar verebilir, kimyasal çözücüler, toz, tütün dumanı, sıcak hava buharlarına maruz kalabilir. Ayrıca, farinksin iltihabı çok sıcak, sert, baharatlı veya asidik gıdaların kullanımına bağlı olarak gelişir.

Farenjit türleri

Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit, bulaşıcı (viral, bakteriyel, fungal), travmatik, alerjik veya faringeal mukozanın tahriş edici faktörlerle temasından kaynaklanır. Hastalığın tedavisi doğrudan türüne bağlıdır.

Hastalığın seyrinin doğası akut veya kronik formda ortaya çıkar. İlk durumda, çocuklarda faringeal mukozanın akut enflamasyonu vardır. Kronik farenjit, birkaç ay veya daha fazla süren ve remisyon ve alevlenme fazları ile karakterize olan yavaş inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla tamamen iyileşmiş akut farenjit veya agresif faktörler tarafından mukus boğazının uzun süreli tahrişine bağlı bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar.

İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • mukus boğazının hiperemi olarak tezahür eden basit ya da kataral;
 • etkilenen dokuların enflamatuar sürecin proliferasyonu ile birlikte granulosa veya hipertrofik;
 • atrofik, iltihaplı dokuların kurutulması veya inceltilmesi ile birlikte;
 • Boğazın arka duvarının eşzamanlı olarak mukozada, hipertrofik ve atrofik tipte karakteristik patolojik değişiklikler yaptığı karma.

semptomlar

Çocuklarda farenjit belirtileri hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Akut inflamasyonun karakteristik bir işareti:

 • kızarıklık ve şişme;
 • Özellikle sert ve sıcak yiyecekler yutulduğunda belirgin şekilde daha kötü olan boğazda keskin ağrı;
 • vücut ısısında 38 ° C'ye yükselme;
 • ses kısıklığı;
 • Farinks mukozasında bir terleme ve hüzün hissinin neden olduğu öksürük;
 • Kulaktaki ağrının ışınlanması (iltihap, tubofarengeal sırtları etkiliyorsa).

Kronik farenjit ile belirtiler daha az belirgindir, boğazda kuruluk ve terleme vardır. Bu tür iltihaplanma, sıcaklığın artması ve çocuğun genel durumu ve aktivitesinde bir değişiklik ile karakterize değildir. Bununla birlikte, bir alevlenme döneminde, kronik farenjit semptomları artar ve klinik tablodaki akut farenjit benzerdir.

farenks plak arka duvarında granüloza kronik farenjit, kalın viskoz mukus, büyütülmüş ve palpasyon submandibuler lenf düğümleri, arka mevcut çekme ağrı acı şekilde oluşturulan şişmiş kırmızı plaklar birikir.

Çocuklarda kronik farenjit atrofik formu son derece nadir teşhis edilir. Mukus boğazında solukluk ve kuruluk ile karakterizedir, kabukları üzerinde kuru bir mukus olan formasyon ve farinksin arka duvarında bir damar paterni görünümü ile karakterizedir.

Semptomatolojinin nedenine bağlı olarak

ARI'nın arka planına karşı ortaya çıkan farenjit ile iltihaplanma süreci, bezler ve yumuşak damak dahil tüm boğaza yayılır. Genellikle burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, sindirim bozuklukları eşlik eder.

Uzun süreli kurs, baş ağrısı, ateş, bademcik iltihabı ile karakterize patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit. lezyonlar boğazı mukozaya ve boğazın arka ağız çatlak ve erozyon köşelerinde mantarlarda artışlar lenf düğümleri zadnesheynye, karakteristik beyaz bir pıhtı plak vardır.

Eğer farenjit nedeni alerjenin mukoza boğazından geçiyorsa, o zaman kuru bir öksürük şeklinde kendini gösterir, sıcaklığın artması ve boğazda şiddetli bir ağrı eşlik etmez.

Küçük çocuklarda belirtilerin özellikleri

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve ağrının nerede olduğunu gösteremeyen bebeklerde farenjitden şüphelenmek için, ebeveynler aşağıdaki belirtilerden yararlanabilirler:

2 yaşından küçük küçük çocuklar için akut farenjit zordur. neden SARS ise, vücut ısısı, uyuşukluk ve genel bir zayıflık, iştah azalması bir artış eşlik burun boşluğu ve boğaz, burun akması, öksürük mukozasının akut inflamasyon, ile kombine edilmiştir.

Hastalığın teşhisi

Çocuklarda farenjitden şüpheleniyorsanız, ebeveynler bir doktora başvurmalıdır. Kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi komplikasyonlarla doludur ve daha küçük olan çocuk daha ciddi olabilir. Posterior farinks duvarının mukozasında bir enflamatuar sürecin varlığının yanı sıra şekli ve sebebi aşağıdakiler temelinde belirlenir:

 • Çocuğun küçük olması durumunda çocuğun veya ebeveynlerin şikayetleri;
 • ağız boşluğunun ve boğazının incelenmesi (farenoskopi);
 • boyundaki lenf düğümlerini araştırmak;
 • Boğazdan bulaşma bakteriyolojik kültür sonuçları.

Farenjitle birlikte posterior faringeal duvarın orta derecede kızarması, ödem ve infiltrasyonu, faringeal ark ve nadiren yumuşak damak vardır.

Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş belirtisi olabilir. Farenjitin aksine, anjin, klinik resim gelişiminin hızlı dinamikleri ile karakterizedir. Ertesi gün bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama ve tıkaç vardır, kızarıklık ve boyutta bir artış vardır, vücut ısısı keskin bir şekilde 40 ° C'ye yükselir.

Farenjit tedavisi

Çocuklarda farenjit tedavisi için hazırlıklar ve prosedürler, hastanın yaşını, hastalığın nedenini ve hastanın durumunun ciddiyetini dikkate alarak bir bölge çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı tayin etmelidir. Tedavi evde yapılır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkan hastalığın karmaşık olmayan biçimleriyle, inflamatuar süreç birkaç gün içinde kendi kendine düşer.

ilaçlar

Akut farenjit ve çocuklarda kronik farenjitin alevlenmesinde, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • boğazın (rotokan, furatsilin, klorofililpt) durulanması için çözeltilerin hazırlanması için preparatlar;
 • iltihaplı mukozayı (protargol, lugol çözeltisi) yağlamak için çözeltiler;
 • antiseptik, yumuşatıcı ve analjezik etki ile emilim için lozenges ve tabletler (lysobacte, septefril, pharyngosept, strepsils, imudon);
 • farinksin (altıgen, inhalipt, yox, tartum verde, sakız, miramistin) sulanması için spreyler ve aerosoller;
 • lokal olarak antibakteriyel ilaçlar, daha az sıklıkla sistemik olarak (hastalığın tam bakteriyel etiyolojisi ile ve patojenin spesifik antibiyotiklere duyarlılığını belirleyerek);
 • ARI (viferon, laferobion, immunoflazid, aflubin) arka planı ile farenjit ile immunomoduliruyuschie ilaçlar;
 • inhalasyon için çözeltiler (soda tamponu, dekan, fizyolojik çözelti);
 • sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar

onlar larinks ve boğulma bir refleks spazmı tetikleyebilir enjeksiyon sırasında ve bebekler için prosedürün bağımsız egzersiz karmaşıklığı açısından gargara olarak 3 yaşından küçük bir çocukta farenjit tedavisi için eski, spreyler ve aerosoller kullanmayın.

Çocukların tedavisinde Mantar farenjit boğaz topikal antifungal ilaçlar tedavisidir. Alerjik reaksiyonun neden yutak iltihabı, tabletler şeklinde antihistaminler alınarak tedavi edilecek olan, damlalar ya da şuruplar (fenistil, erius, zirtek, setirizin zodak).

Halk ilaçları

Boğaz ağrısı için halk tedavileri itibaren çocuklar için bir doktora danıştıktan sonra, buhar teneffüs ve otlar (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs, Aziz sarı kantaron, meşe kabuğu) ait gargara kaynatma yapabilirsiniz bir antiseptik, anti-inflamatuar ve şifa etkisi vardır. Durulama için, basit bir tuzlu su çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı tuz) da kullanılır.

Geceleri, hastaya ısınma ve yumuşatma etkisi olan bal veya maden suyu ile sıcak bir süt verebilirsiniz. Ancak, bu tür halk ilaçları kullanmadan önce, çocuğun otlar ve bal alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Hasta için bakım özellikleri

Çocuğun erken iyileşme için olağanüstü bir öneme Komorowski EO Bütün bunlar etkili nemlendirici katkı sağlayacak özel dikkat veliler tanınmış çocuk doktoru hangi ödeme sıcak içecekler bol ve taze, nemli hava (gaz, çay, meyve suyu, meyve meyve içecekleri olmadan maden suyu) sahiptir ve etkilenen temizliğin mukus farenks.

Hastalık döneminde iltihaplı mukoza boğazının travmasını ve tahrişini azaltmak için çocuk koruyucu bir diyete uymalıdır. Ona çok kaba, sert, keskin, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk yiyecek vermek tavsiye edilmez.

Video: Semptomlar ve farenjit tedavisi için çocuk KBB'si

Olası komplikasyonlar ve önleme

Zamanında ve uygun tedavi olmadığında, çocuklarda akut farenjit ana komplikasyonlara yol açabilir;

 • Hastalığın kronik bir forma geçişi;
 • Enfeksiyonun alt solunum sistemine (larenjit, tracheitis, bronşit) yayılması;
 • peritonsiller ve farengeal apsesi;
 • otoimmün hastalıklar (romatizma);
 • bademcik.

Akut veya kronik formda çocuklarda farenjit görülme riskini azaltmak için öncelikle bağışıklığı arttırmayı ve potansiyel patojenlerle temasları en aza indirmeyi amaçlayan basit önleyici tedbirleri gözlemlemek gerekir. Bunlar temiz havada düzenli yürüyüşler, yeterli yiyecek ve dinlenme içerir.

Süper soğutma kaçınılmalıdır. Çocuğun yaşadığı odada, kirli hava, tütün dumanı ve toz ile teması önlemek için normal nem ve sıcaklık rejimi (soğuk nemli hava) oluşturmak önemlidir. Uzun süreli burun tıkanıklığını önlemek ve ağız yoluyla zorla nefes almayı önlemek ve aynı zamanda ARVI mevsimsel salgınları sırasında hasta insanlarla temasını önlemek için rinit, sinüzit, adenoiditin zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Komarovsky çocuklarda farenjit üzerine

Çocuğun boğaz ağrısı var. Büyükanneler, uzmanların ortaya çıkmasıyla birlikte, bunun daha önce dondurmanın fazladan bir kısmı yüzünden soğuk olduğunu ve bir gün önce yediklerini söylüyorlar. Anneler anginadan şüpheleniyor. Son söz, çocuğu göstermek için acil olarak getirilen veya eve çağrılan bir doktor içindir. Ancak, doktor, ebeveynlerin ve eski nesillerin temsilcilerinin görüşlerini paylaşmamakta ve bebeğin farenjit olduğunu açıkça belirtmektedir. Yetkili çocuk doktoru Eugene Komarovsky, çocuklarda farenjit hakkında konuşacak.

Hastalık hakkında

Farenjit, farinksin mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Enflamatuar süreç hareket ederse ve nazofarenks yakalarsa - bu zaten rinofarenjittir (başka bir isim nazofarenjittir). Farinks iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı oluşur:

 • viral enfeksiyon, influenza virüsleri, adenovirüslerin neden olduğu;
 • streptokoklarla bakteriyel enfeksiyon, stafilokok, pnömokok, Candida familyasının mantarları;
 • özellikle larinkste gelişen bir alerji - Toksik, zehirli maddelerin, tozun solunması nedeniyle.

Farenjit akut ve kronik olabilir. Oldukça uzun bir süre için çocuk musallat olan rekürrenslerinin zaman olumsuz faktörlerden fonunda - Akut olumsuz etki ya da enfeksiyon ve kronik hemen sonra gelişir. Bazen kronik farenjit genel olarak ARVI, influenza veya alerjik reaksiyonlarla ilişkili olmayan viral ve alerjik olmayan bağımsız bir hastalıktır. Böylece, bu tür "bağımsız" farenjit, tam alevlenme ve gerileme dönemlerine sahip olabilir.

Eugene Komarovsky, farenjitde alışılmadık bir şey olmadığını söyler - çocuklukta, ebeveynlerin düşünmeye alışmasından daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu teşhisi konan çocuklar yılda 3-4 kez olmakla birlikte, bu bir norm sayılmaz. Oldukça sık, boğaz, burun ve boğaz iltihabı çok kuru havanın tarafından tetiklenebilir, Ebeveynleri tüm delikleri kapatmak ve daire sıcak mikroklima tutmak çok düşkün bir çocuk teneffüs.

semptomlar

Viral farenjit genellikle akuttur. rinit, mevcut sümük, baş ağrısı, 38.0 derece ateşi kadar - O bu hastalıkların her semptomları ile karakterize olduğu anlamına gelir SARS veya grip, arka plan üzerinde gelişir. Böyle bir farenjit ile, çocuk ağrı veya boğaz ağrısı şikayet edecek, yutmak için ağrılı olacaktır. Hiçbir şeyden şikayet edemeyen bir bebek çocuğu yiyecekleri reddetmeye, ağlamaya ve endişelenmeye başlayacaktır.

Farenjitin başka bir özelliği, özellikle geceleri geceleri bebeği etkileyen kuru bir öksürüktür. Genellikle boyundaki iltihaplı lenf düğümleri. Eugene Komarovsky bunun içinde şaşırtıcı bir şey olmadığını söylüyor, çünkü bu düğümler sayesinde iltihaplı larenksden lenf drenajı meydana geliyor. Larinksin bademcik veya duvarlarında bazen büyük kırmızı granüler formasyonlar-granüller görebilirsiniz. Daha sonra farenjit granülosa (lenfoid dokuda hasar ile) olarak adlandırılacaktır.

Allerjik farenjit, kimyasalları veya alerjenleri teneffüs ettikten sonra kısa bir süre sonra da sıklıkla akut olarak gelişir. Bununla birlikte, ARVI belirtileri yoktur, ancak burun akıntısı olabilir. Sıcaklık biraz artar - 37.0-37.5, daha yüksek - çok nadiren. Yutulduğunda kuru, üretken olmayan öksürük ve ağrı da oldukça yoğundur.

Bakteriyel farenjit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile şiddetlidir. Larenks ve bademcikler üzerinde yapılan görsel bir muayenede, genellikle anjina ile karıştırılan kayda değer pürülan oluşumlar olabilir.

akut tonsillit (anjina), akut farenjit (veliler dikkat edin) arasındaki temel fark anjina etkilenen Bademciklerimde ve boğaz ağrısı iltihabı için daha bulanık, bu gırtlak duvarına kadar uzanır olmasıdır. bademcik iltihabı çocuk mutlaka oluşacak farenjit, öksürük, hem de halsizlik diğer karakteristik semptomlar, yutma ile ağrı yakındığında.

Evde çocuklarda farenjit nasıl eczane veya halk ilaçları ile tedavi edilir?

Bebeklerde bağışıklık sistemi hala zayıftır, bu yüzden daha sık hastalanırlar. Bu özellikle bir çocuk anaokuluna gittiğinde sıklıkla olur.

Farenjit ile yetişkinler bebeklerden çok daha az sıklıkta yüzler. Bağımsız bir viral hastalık olarak gidebilir ve bazen ARVI'nın bir komplikasyonu olabilir.

Farenjitin evde tedavisi

Farinkste mukoza ve lenfoid dokunun enflamatuar sürecine farenjit denir. Hastalık son derece tatsızdır, çünkü ilk günlerde teşhis edilmesi o kadar kolay değildir ve eğer kaçarsa, kronik form riski yüksektir.

 1. Boğazda kuruluk ve boğulma.
 2. Ses kısıklığı.
 3. Sıcaklıkta hafif bir artış.
 4. Bebeklerde hastalık çok ciddi. Şiddetli ateş, konjonktivit, burun akıntısı, uyku bozukluğu, döküntü, iştah kaybı vardır.

Nedenleri şunlardır:

 • Soğuk hava ekshalasyonu.
 • Örneğin, tütün dumanı, çamaşır tozu gibi kimyasal tahriş edici maddeler.
 • Eşzamanlı hastalıklar.
 • Kalıtım.
 • Alerjilere eğilim.
 • Endokrin sisteminin yanlış çalışması.
 • Odada kuru hava.
 • Gastrointestinal sistem, böbrekler, karaciğer ile ilgili sorunlar.

Hastalığın iki aşaması vardır:

 • Akut. Aniden başlar. Tanı zamanında yapılırsa ve tedavi uygulanırsa farenjit düzelir.
 • Kronik. Bir önceki form kendi kendine başladığında, hastalık "yeni bir düzeye geçer." Harekete geçmezseniz, ameliyat yakında gerekli olabilir.

Çocuklarda farenjit ve ev tedavisi

İlk önce bir doktora gitmelisiniz. Çocuğu muayene etmeli ve tanı koymalı. Daha sonra ilaçlar ve halk ilaçları reçete edilir. Uygulanabilir:

 1. Durulayın.
 2. Spreyler.
 3. Soluma.
 4. Lolipop ve boğazdan haplar.
 5. Antibiyotikler.
 6. Nazofarenksin yağlanması.
 7. Süsler ve bitkisel tentürler.

Çocuklarda farenjit tedavisi için, aynı anda çeşitli yöntemler kullanılarak, entegre edilmelidir. Daha sonra sonuç çok daha hızlı olacaktır.

 • Antipiretikler gerektiği gibi kullanın.
 • Çocuk zayıf ise yatak istirahati gereklidir.
 • Bol içecek.
 • Farinksin yağlanması, irrigasyon, antiinflamatuar pastiller ve tabletler.
 • Burun, durulama ve burun yıkama.
 • Farenjit bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik alımı.

Herhangi bir ilaç çocuğun yaşına göre seçilir. Doktor bunu yapar.

müstahzarlar

Boğazın yağlanmasından bahsedersek, Lugol ve Chlorophyllipt kullanılır. Enflamatuar süreci gidermek, iyileşmeyi desteklemek için iyidirler. Lugol, küçük çocuklarda dikkatle alınır, çünkü ana bileşen olan iyot alerjisi vardır.

Tabletler, lolipoplar, boğaz için spreyler tedavi eden doktor tarafından seçilir. Oracept, Ingalipt, Geksoral çoğunlukla aerosollerden kullanılır. Günde 3-4 kez boğaz sulayın.

Pastil ve pastillerin kullanımı beş yaşından itibaren kullanılabilir. Çoğu durumda, Faryngosept, Septotelet, Decatilen, Strepsils, Doktor Anne, Dur Angin reçete. Dozaj doktor tarafından seçilir.

Durulama, Miramistin, Chlorhexidine ile yapılabilir. İyi bir antiseptik etki bile sıradan bir sodaya sahiptir. Sıcak suda yetişir, bu karışım günde üç kez boğaz yıkar. İyileşmeyi yavaşlatacak mukozaya aşırı yüklenebileceğinden, bu ilacı çok sık kullanmayın.

Farenjit ile bazen kuru, verimsiz bir öksürük vardır. Antitussif ilaçlar kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Sinekod, Stoptussin, Libeksin'i uygulayın. Bu ilaçları kendi başınıza reçete etmek imkansızdır. Öksürük ıslanırsa, onları kategorik olarak yasaklayın. Bu nedenle, doktorun çocuğu muayene etmesi, sadece farenjitin nasıl tedavi edileceğini bilmesi önemlidir. Eğer bebek balgam alırsa, oradan ayrılmasına katkıda bulunan mukolitik kullanmaya başlar. Bu tür preparasyonlar için: ATSTS, Lazolvan, Ambroksol, Flavamed, Ambrobene. Soluma yapabilirsin.

Dört yıla kadar çocukların bekleyişlerini yazmaları uygunsuz olduğuna inanılmaktadır. En iyi tedavi cömert bir içecek. Meme kanseri mukolitikler kontrendikedir, çünkü çocuklar büyük bir mukus akımı ile baş edemezler.

Farenks atak antihistaminiklerin şişmesini gidermek için. Eden, Erius olabilir.

Hastalık bulaşıcı ise, antiviral ve antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bu gibi durumlarda patojeni belirlemek için ek testler yapılır.

Evde çocuklarda tedavi farenjit halk ilaçları yardımı ile olabilir. Onlarca yıldır kullanılan ve olumlu bir sonuç veren birçok tarif var. Sadece herhangi bir yöntem, ilgilenen doktor tarafından onaylanmalıdır.

Halk yolları

Ana yöntem ballı süt. Boğaz ağrısını yumuşatır, sıcaklığı düşürür, balgamı sulandırır. Tadı da hoş. Çocuklar bu ilacı sever.

Boğazınızı patates suyuyla yıkayabilirsiniz. İltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde giderir. Yöntemi sadece beş yaşından büyük yetişkin çocuklara uygulayın. Sonuçta, çocuklar düzgün ve verimli bir şekilde gargara yapamazlar. Bazen lahana suyu kullanılır veya pancar.

Propolis tentür şeftali yağı ile yetiştirilir ve bu çare bademcikler günde 2-3 kez uygulanır.

Otlar üzerinde inhalasyonlar da çok yararlı ve hızlı bir şekilde farenjit ortadan kaldırır. Adaçayı, calendula, okaliptüs kullanın. Haşlanmış patatesleri soluyabilirsiniz. Buharın çok sıcak olmaması önemlidir, tam olarak çocuklara bakmanıza gerek yoktur.

Tedavinin yolları gerçekten belirlendi. Doğru yöntemi seçmeniz yeterlidir. Ve bir doktora danışmayı unutma.

önleme

Hastalığın uzun süre tedavi edilmesine engel olmak daha kolaydır. Temel önlemler:

 1. Nemlendiriciyi iç mekanlarda kullanın.
 2. Günde iki kez düzenli yayın.
 3. Temiz havada yürümek.
 4. Doğaya yaslanın.
 5. Diyete uygunluk. Baharatlı, tuzlu kullanmayın.
 6. Vitamin alımı.
 7. Çocuğun aşırı ısınmasına veya aşırı ısınmasına izin vermeyin.
 8. Hijyen ile uyumluluk.
 9. Salgın döneminde anaokullarını ve diğer kalabalık yerleri ziyaret etmek gerekli değildir.
 10. İlk belirtilerde doktora başvurmanız gerekir. Küçük çocuklar için kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Bu basit kurallar, bulaşıcı hastalıkların ve soğuk algınlığının çoğunun önlenmesine yardımcı olacaktır. Güçlü bağışıklık sayesinde çocuğun sağlıklı büyüdüğü gerçeğine katkıda bulunurlar.

Farenjit, farinkste mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasına neden olan nahoş bir hastalıktır. İki yaşın altındaki küçük çocuklar çok ağır hastalardır. Semptomlar terleme, boğaz ağrısı, kuru öksürük, düşük sıcaklık, ses kısıklığıdır. Tedaviye zamanında başlamazsanız, farenjit kronikleşebilir. Ve bu, akuttan çok daha nahoş.

Genellikle reçete edilen ilaçlardan Miramistin, bu pastillerin ve tabletlerin Tharyngept, Decatilen, Septotelet olarak benimsenmesi. Spreyler Orasept, Ingalipt kullanılabilir. Başka bir uygulama da Lugol ve Chlorophyllipt tarafından boğazın yağlanmasıdır. Kuru öksürük ile, Sinecode veya Stoptussin reçete edilebilir.

Farenjit halk ilaçları ile tedavi edilir: otlar, ballı süt, patates suyu, lahana, pancar.

Her durumda, tedavi çocuğun sağlığından sorumlu bir doktor tarafından atanır. Bir doktora danışmadan ilaç kullanımı, bebek için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Çocuklukta, her biri soğuk algınlığı tedavisi için tasarlanmış bir çok hoş olmayan prosedürden geçer. İksirler ve şifalı soğurucular, inhalasyonlar ve sütle bal, boynun etrafında yün atkı - tüm bu geleneksel ilaçlar ağrılı semptomların çabucak atılmasına yardımcı olur. Çocuklar daha sıklıkla farenjit ile hastalanırlar.

Farenjit tedavisi karmaşık olmalı. Bu hastalık nedir, bir çocuğa hangi ilaç verilebilir ve nasıl gargaralanır?

Farenjit nedir?

Farenjit, mukus boğazının iltihaplanmasıdır. Hastalık sadece boğazda ağrı ile değil, aynı zamanda terleme, kaşıntı ve öksürük ile kendini gösterir. Çocuklarda iştahsızlık, iştahsızlık, uyku bozukluğu var.

Farenjitin nedenlerine, yaygın soğuk algınlığının aşırı kullanımıdır. Boğazın içine süzülür ve mukozayı tahriş ederler. Virüslerin, bakterilerin ve mantarların inflamasyonunu kışkırtır. Farenjit gelişimi alerjik reaksiyonlarla hızlandırılır.

Bir çocukta farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit, hastalığın evresine ve nedenlerine bağlı olarak farklı şekillerde elimine edilir. Tedavi bir çocuk doktoru veya KBB doktoru tarafından yapılır.

Akut farenjit

Akut formda belirtiler ortadan kaldırılır:

 • Boyunun önünde ısınan kompresler uygulanır;
 • Geceleri, çocuk ayak banyoları haline getirilir;
 • süt ile bal, kılcal damarları güçlendirmek, ödem azaltmak ve zararlı bakterilerin gelişimini durdurmak yardımcı olacaktır;
 • Ezilmiş gıdalar yenir, yiyecekler sıcak ve yumuşak olmalıdır.
 • inhalasyon;
 • Tıbbi çözümler ile gargara.

2 yaşın altındaki çocuklarda tedavi, bol içme, takviyeli preparatlar, kuru boyun ısınması içerir. Bebekler için kompresler ve masaj işlemleri daha güvenlidir. Evde, bir yaşın altındaki çocukları tedavi etmek zordur, böylece bir hastaneye gönderilir.

Diyet, akut ve rahatsız edici gıdalardan dışlanmalıdır. Çocuğa fraksiyonel kısımlara ihtiyacı var.

Kronik formda tedavi

Kronik farenjit gastrointestinal sistemin patolojileri ile daha ilişkilidir: pankreatit, gastrit, gastroözofageal reflü. Ayrıca, hastalığın sebebi akut dönemde tedavi edilmemesi, kirlenmiş havanın solunması, larinkse travma olmasıdır.

Çocuklarda kronik farenjit tedavisi aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Boğazı bitkisel süslemelerle durulayın, bademcikleri tıbbi solüsyonlarla yağlayın, etkilenen bölgeyi spreylerle sulayın.
 2. İlaç kullanımı - çocuklara sadece doktor tarafından reçete edilirse hapları verin. Özellikle ihtiyatlı olarak antibiyotikler kullanılmalıdır.
 3. Fizyoterapötik prosedürlerin geçmesi - lazerle, UHF cihazı ile ısıtma.

Sadece farenjitin karmaşık tedavisi enflamatuar süreci çabucak ortadan kaldırır, mide işini normalleştirir.

Çözücü tabletler, anestezik, yumuşatıcı ve antibakteriyel etkisi olan lolipoplar dikkatle kullanılmalıdır. Bakteriyel farenjit durumunda, sistemik antibiyotikler kullanılır.

Emzirme ve çocuklar erken çocukluk absorbe edilebilir tabletler vermek ve durulama uygulamak uygun değildir, bu nedenle küçük hastalar, bolca içecek, antiseptik ilaçlarla farengeal irrigasyon ve aerosol kullanımı önermektedir.

Çocuklarda farenjit hakkında video

Çocuklar için farenjit ilaçları

Hastalık sırasında çocuğa çok fazla içecek vermesi gerekir - limonlu çay, sütlü bal, mineralsiz su.

Çocuklarda farenjit için hangi ilaçlar kullanılır? Hastalığın viral formunun payı tüm hastaların yaklaşık% 80'ini oluşturur. Çocuk antibiyotik verirken yararsızdır. Sonuçta, virüs üzerinde çalışmazlar. Ek olarak, güçlü ilaçlar yararlı mikroorganizmaları yok edebilir.

İlaç kullanma gereksinimini tam olarak bilmek için, sadece doktorun muayenehanesini ziyaret ettikten sonra yapabilirsiniz.

Farenjit mücadele için en popüler ve etkili tabletler şunlardır:

 1. ateş düşürücü - sıcaklıkta tayin edilir 38 derecenin üzerinde. Bu gibi araçlar içerir Parasetamol, Nurofen, Nimesulide. Kan damarlarının spazmları varsa (bacaklar ve eller soğuksa), çocuk verilmelidir Nospanum.
 2. Antiviral ilaçlar - Viferon, Cytovir 3.
 3. Antitussives - Libexin ve Sinekod.
 4. Balgam çıkarma ve öksürük azaltma için tabletler - Lazlolvan, Mukoltin.

Çocuklar için Biseptol 2 yaşından itibaren uygulanır. 2 tablet vermek için 5 yaşından küçük bir çocuk tavsiye edilir. 120 mg. günde iki kez. 6 yaşındayken, günlük doz artar 960 mg. Daha büyük bir çocuk iki kat fazla ilaç verilebilir. Biseptol şurup şeklinde de mevcuttur.

Farenjitli bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Lokal olarak, boğaz, aerosollerle muamele edilir ve iyileşme çözeltileri ile durulanır.

Farinksin sulanması bu yollarla gerçekleştirilir.:

Antiseptik ilaçlar ve bitkisel çözümler ile gargara, günde 3-4 kez olmalıdır. İşlemi bir yemek takip eder. Durulama alkali ve bitkisel olabilir.

Bitkisel decoctions ile gargara yapmak yararlıdır:

 1. Rotokan - Papatya, calendula ve civanperçemi bir alkol özü olan doğal bir çözüm. Etki birkaç adımdan sonra fark edilir hale gelir.
 2. papatya - İnfüzyonlar için çiçek salkımı kullanılır. Bitki antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Durulama sürecinde, patojenik mikroorganizmalar bademcikler ve mukozaya mekanik olarak çıkarılır.
 3. adaçayı - Doğal bir antibiyotik, organik ve yağlı asitler, vitaminler ve mineraller içerir. Bitkinin bileşenleri, antitussif ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Ek olarak, adaçayı anti-inflamatuar ve dezenfektan bir etkiye sahiptir.
 4. klorofilin - eylemi, bakterilerin üremesini durdurmak, iltihapları gidermek, bademciklerin dokularını yeniden oluşturmaktır. Klorofilit, bağışıklık sistemini uyarır ve kandaki oksijen düzeyini artırır.

Durulama boğaz tavsiye edilir miramistinom. Antiseptik hafif bir etkiye sahiptir, bu yüzden bebeklerde kullanım için onaylanmış. İlacın aktif maddesi hızla zararlı hücrelere nüfuz eder ve onu yok eder.

Hastalığın nedenleri ve etkili topikal ajanların kullanımı hakkında kapsamlı bir etki, bebeğin birkaç gün içinde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit - Mukoza zarında ve orofarenksin lenfoid dokusunda enfeksiyöz iltihaplanma süreci. Çocuklarda farenjit kuruluğu, yanma, üzüntü, terleme, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı ile ortaya çıkar. Çocuklarda farenjit tanısı, faringoskopik tabloya ve posterior faringeal duvardan yayılan smearın mikrobiyolojik incelemesine dayanmaktadır. Çocuklarda farenjit ile, bir kural olarak, yerel terapi yapılır: gargara, faringeal duvarın mukoza zarını antiseptik ile yağlama, inhalasyon ve aerosollerle boğazın püskürtülmesi.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit, posterior faringeal duvarın mukoz membran ve lenfoid yapılarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan akut solunum yolu enfeksiyonunun bir tezahürüdür. Çoğu zaman hasta olan çocuklarda, farenjit tüm vakaların yaklaşık% 40'ını oluşturur. Kulak burun boğazında, çocuklarda kronik farenjit, üst solunum yollarının toplam hastalık sayısının% 9'udur. Çocukların solunum yollarının yenilgisini yayma eğilimi göz önüne alındığında, bir çocukta farenjit genellikle rinit, larenjit, tracheitis, bronşit ile birleştirilir.

Çocuklarda farenjit nedenleri

Bağımsız bir nosoloji olarak, çocuklarda farenjit, faringeal mukozadaki enfeksiyöz patojenlere doğrudan maruz kaldığında gelişir. Ek olarak, akut farenjit, üst solunum yollarının, yaygın enfeksiyonların, bağırsak enfeksiyonlarının, vb. Iltihaplı hastalıklarının tezahürlerinden biri olarak hizmet edebilir.

Çocuklarda farenjit etiyolojisinde en rolü, bir viral enfeksiyona (grip virüsleri ve herpes virüsleri, adenovirüsler, enterovirüsler) ve bakteriyel mikroorganizmaları (Haemophilus çubuğu, Moraxella, streptokok gruplar A, C, G, diplokoklar, Corynebacterium diphtheria), mantarlar, hücre içi maddeler (Mycoplasma ait klamidya). % 30 - Çocuklarda Akut viral farenjit 70 bakteriyel olgunun% ve geri kalanı için hesap.

Çocuklarda Strep boğaz SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl hastalığı klinik seyrini eşlik edebilir. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit nedeni yanıklar veya yabancı cisim boğaz olabilir. Çocuklarda kronik farenjit genellikle diğer inflamatuar üst solunum yolu hastalıkları (rinit, Adenoidit, sinüzit, stomatit, angina, kronik bademcik), çürük, dysbiosis, gastroözofageal reflü hastalığı, alerjiler ile bağlantılıdır. Tonsillektomi farinks arka duvarının lenfoid doku ve çocuklarda kronik farenjit gelişme telafi edici hipertrofisi uyarabilir aktif immünogenetik döneminde, 3-7 yıl yaşında gerçekleştirdi.

Bir çocukta boğaz ağrısı oluşumu genel ve yerel hipotermi yatkınlık olarak, yutak çeşitli tahriş edici (duman, baharatlı gıdalar, soğuk veya tozlu hava, vs.), anayasa anormallikleri, vitamin eksiklikleri (A vitamini eksikliği), endokrin bozuklukları mukoza zarı üzerindeki etki (hipotiroidizm, şeker hastalığı ).

Çocuklarda farenjit sınıflandırması

Farinks dokusunun iltihaplanmasının doğasına göre, çocuklarda akut (1 aya kadar), uzamış (1 aydan uzun) ve kronik farenjit (sık alevlenme ile 6 aydan uzun süre) ayırt edilir. Çocuklarda kronik farenjit, kataral, hiperplastik (granüler) ve atrofik formda ortaya çıkabilir.

viral ve bakteriyel ajanlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının epitelde için bir tropizm ihtiva yana, farenjit genellikle izole edilmiş formda fakat nazofarenjit, faringolarinjit, faringotraheita, faringobronhita şeklinde çocuklarda görülür.

Etiyolojik faktörlerin etkileri göz önüne alındığında, çocuklarda farenjit viral, bakteriyel, mantar, alerjik, travmatik bir doğaya sahip olabilir.

Çocuklarda farenjit belirtileri

Çocuklarda akut farenjit belirtileri, yutulduğunda keskin yanma hissi, kuruluk, persenia, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Sığ bir öksürük, ses kısıklığı ile karakterizedir. Vücut ısısı normal veya subfebril olabilir; çocuğun farenjit bir viral enfeksiyonun bir arka planı gelişirse, genellikle altta yatan hastalık, baş ağrısı, zehirlenme sendromu, bölgesel lenfadenit nedeniyle sıcaklığın yüksek olduğu ifade edilir. Bebeklerde farenjit daha ağırdır; Genel semptomlar: şiddetli ateş, uyku bozukluğu, iştah azalması, tükürük, disfaji, dispepsi, burun akıntısı, konjonktivit, vücutta kızarıklık.

Faringoskopik görüntü, parlak hiperemi ve posterior faringeal duvarın, faringeal arkın, yumuşak damakın belirgin vasküler enjeksiyonudur; kırmızı taneler şeklinde çıkıntılı iltihap foliküllerinin varlığı. Çocuklarda lateral farenjit ile hiperemi ve şişlik, farinksin ve dilin lateral sırtlarını ele geçirir.

Çocuklarda ciddi akut bakteriyel farenjit seyri, apse, pürülan otitis media veya pürülan mediastinit gelişmesi ile komplike olabilir.

Kronik catarrhal farenjitde, çocuklar, farinkste bir yabancı cismin rahatsızlığı ve hissi tarafından takıntılı bir öksürükten rahatsız olurlar. Muayene sırasında mukoza gevşetilir, yaygın olarak infiltre edilir ve hiperemiktir.

Kronik farenjit hiperplazi hiperplastik epitel ve submukozal lenfoid elemanları ile karakterize edilir. Çocuklar kulağa uzanan, boğaz ve boğaz kuru öğürme ile viskoz mukus salgılarının tıkanıklık, yutma üzerinde ağrı şikayetçi. Orta bazen işitsel tüplerin ağzı üzerinde durduğu ve bebeklerde işitme kaybı gelişimine yol, mukoza ve yan destekler, granüller veya lenfoid lenfoid doku şeritlerin varlığı, ancak bu arka plan fark kalınlaşma hiperemi mukoza ifade edilmiştir.

Çocukluk çağında atrofik farenjit nadirdir ve izolasyonda neredeyse hiç gerçekleşmez. Genellikle atrofik rinit, larenjit, tracheitis eşlik eder ve klinik kursa, rahatsız edici kuru öksürük ve disfoni tipine göre ses ihlali eşlik eder. Farinksin endoskopisi ile çocuklar, soluk, kuru ("lak parlatıcısı" ile), yarı saydam damarlara sahip ince mukoza zarı, kabarık ve kabukları çıkarması zorlaşır.

çocuklar (faringomikoze) 'de mantar farenjit içinde Öznel belirtiler mavi dil ve hiperplastik formdan farklı değildir. Nesnel genellikle altında parlak kırmızı görebilir genellikle aşınmış mukoza, arka yutak duvarında pıhtı plak zadnesheynyh lenf düğümleri artırmak ağız (Candida perleches) köşelerinde kırığı ve erozyon tespit edildi.

Çocuklarda farenjit tanısı

Çocuklarda farenjit tanınması ancak onun akıntılı bademcik iltihabı, difteri ve diğer bulaşıcı hastalıklardan ayırt edilmesi zor değildir. Bu nedenle, farenjit olan bir çocuğun danışılmalıdır çocuk doktorları, pediatrik kulak burun boğaz uzmanı, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı, çocuk alerji uzmanı-immunologist.

Farenjit tanısı konduğunda, çocuklar tarih ve faringoskopik resmi dikkate alırlar. Osikülasyon, rinoskopi, otoskopi, farenjit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin çocuklarında gerçekleştirilir. Farinksden mikroflora yayılan smear çalışması, etyopatogenetik tedavinin seçilmesi için enfeksiyonun neden olan etkenini açıklığa kavuşturmamızı sağlar.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Kural olarak, çocuklarda farenjit yerel tedavinin atanması ile sınırlıdır. Akut inflamasyon zamanda gıda tahriş diyet dışında tutulmalıdır (sıcak, soğuk, baharatlı ekşi), nikotinin etkileri, odası, bir ses limiti yükte konforlu bir sıcaklık ve nem parametreleri sağlamak.

Çocuklarda farenjit lokal tedavi dezenfektanlar gargara (otlar dekoksiyonlar, koruyucular), işleme geri preparasyonlar yutak duvarı arasında (lugol, iodinol ve diğ.), otlar ve alkalin inhalasyon spreyi, aerosol, anti-enflamatuar etki, resorpsiyon antibakteriyel, yumuşatıcı, anestetik etki pastilleri. ağzınızı çalkalayın veya bol sıvı tarafından atanan tabletleri, çözülür olamaz Küçük çocuklar, antiseptik endofaringealnaya instilasyonu düzenledi. bakteriyal komplikasyonların (azalan enfeksiyonu, romatizmal ateş) tehdidi ile antimikrobiyal tedavi bağlantıları gösterilmektedir.

Şiddetli lenfoid doku hiperplazisi lazer ışınımı olarak gümüş nitrat koterizasyon, tushirovanie arka yutak duvar radyo dalgası yöntemi cryodestruction granüller ve yan silindirleri farenks granüller üzerinde gerçekleştirilir.

Kronik burun nefes rehabilitasyon kronik enfeksiyon merkezlerini (hipertrofik rinit ve sinüzit adenotomy, nazal septum submukozal rezeksiyonu tedavisi) geri yürütülen farenjit çocukların, çürük tedavisinde, gastrointestinal ilgili hastalıkların (bağırsak dysbacteriosis, GERD), ve diğerleri ağırlaşmasını önlemek için.

Çocuklarda atrofik farenjit tedavisinde tarafından petrol teneffüs, Klimaterapi, burundaki yağ damlacıklarının damlatma ekleyin. Ne zaman faringomikoze atandı antifungal ilaçlar (amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol), yağlama ve OKUF terapi sulama boğaz antifungal çözümleri.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi bir çocuk homeopatının gözetiminde gerçekleştirilebilir.

Çocuklarda farenjitin prognozu ve önlenmesi

Akut farenjitde, çocuklar genellikle 7-14 gün sonra iyileşirler. Çocuklarda kronik farenjit tedavisinde, düzenli semptomatik tedavi veya cerrahi taktiklere başvurmak gerekir.

Çocuklarda farenjit önlenmesi odası, tam müstahkem diyet olumlu bir mikro koruyarak belirli enfeksiyonlar için bağışıklık sistemini, aşı güçlendirilmesi, prosedürleri temperleme önerilir gibi. Çocuğun kronik KBB patolojisi geliştirmesine izin vermeyin; Eğer diş ve diş etleri, gastrointestinal sistem hastalıkları tedavi için zaman gerek.

Krasnoyarsk tıbbi portalı Krasgmu.net

Çocuklarda farenjit, çocukların bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle erişkinlerden daha yaygındır. Çocuklarda farenjit belirtileri hemen başlar - hastalığın ilk veya ikinci gününde ve genellikle boğazda kızarıklık olarak kendini gösterir.

Farenjit, bağımsız bir hastalık (viral lezyonlarla) olabilir, ancak çocuklarda tekrar ortaya çıkan, başka bir altta yatan hastalığın bir sonucudur.

Kronik farenjit tedavisi yanı sıra, iyileşme döneminde akut farenjit tedavisi düzeltmek için, Lugol, protargol, propolis, vb çözeltileri kullanılarak farenksin yağlama kullanılır.

Farenjitin çocuklarda geliştiği durumlarda: tedavi bu yazıda anlatılan aktiviteleri yürütmeyi içerir.

Çocuklarda farenjit nasıl tedavi edilir? Hastalık genellikle birkaç gün tedavi olmadan kendi başına geçer. Bununla birlikte, tedavi hasta bir çocuğun iyileşmesini hızlandırabilir.

Farenjit, bir çocukta tedavi

farenjit - farinksin iltihaplanması ya da daha ziyade, arka duvarı nadiren bağımsız bir hastalıktır, fakat bir kural olarak, solunum yolu enfeksiyonlarının bir semptomudur. Kronik farenjit mide hastalıkları ile ilişkilidir ve çoğu zaman özellikle geceleri mide içeriğinin dökülmesinin sonucudur. Böyle bir hastalık halk tıbbı için çok uygundur, geleneksel tıbbı dayalı reçeteler, öksürük semptomları çekerken ağrıyı hafifletebilir.

2 yaşın altındaki çocuklarda farenjit daha şiddetlidir. Hastalık genellikle nazofaringeal mukoza ve akut akıntılı rinit iltihabı ile birleştirilir.

Ve şimdi belirtilerin kendileri hakkında biraz ve farenjit halk tedavisi. Akut farenjitlerde, semptomlar boğaz ağrısı (özellikle yutulduğunda), kuru öksürük, mukus veya irin akıntısıdır. Akut farenjit genellikle hipotermiden sonra, soğuk veya çok sıcak yiyecek alımı, tahriş edici gaz ve tozların solunmasından sonra gelişir. Hastalar boğaz ağrısı ve terleme, kuru ve bazen ağrılı öksürük şikayeti. Kronik farenjit belirtileri daha az belirgindir. Kuru, heyecan verici bir öksürük olduğu için, hastalar boğazda kuruluk ve terleme şikâyette bulunurlar. Alevlenmeyle birlikte, kronik farenjit semptomları akut farenjitinkine benzemektedir.

Farenjit belirtileri

Çocukta akut farenjit belirtileri ve tedavisi.Farenjit oldukça yaygın bir hastalıktır ve çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Lokalizasyonla yüzeysel olabilir - farinksin mukoza zehrini çeker - bu, catarrhal formdur. Mukoza zarının altında daha derin bir tabakada bulunan lenfadenoid elementlerin yenilgisi granulosa farenjit denilen başka bir formdur.

Farenjit, örneğin, yanal sırtların alanı ile sınırlı olabilir ve farinksin arka duvarı boyunca daha yaygın olabilir. Doğası gereği, inflamasyon akut, subakut ve kronik olabilir. Farenjit, bağımsız bir hastalık (viral lezyonlarla) olabilir, ancak çocuklarda tekrar ortaya çıkan, başka bir altta yatan hastalığın bir sonucudur. Genellikle, bu farenjit akut veya subakut adenoidit, bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabının bir belirtisidir.

Çoğu durumda önemsiz olan ama bazen çok keskin olan ve vücut sıcaklığındaki artış 38 ° C'ye kadar eşlik eden boğazda hoş olmayan duyumlar ("pershit") şikayetleri vardır.

küçük çocuklarda akut farenjit yüksek ateşle, sert çalışır ve genel fenomen işaretlenmiş: adynamia (telaffuz uyuşukluk), iştah, uyku bozuklukları eksikliği, 25-30 mm / saat artmış eritrosit sedimantasyon hızı. Bununla birlikte, bu durumlarda, hastalığın, karşılık gelen semptomlarla birlikte akut adenoidit olarak kabul edilmesi gerektiği düşünülmelidir.

Teşhis farenks inceleme üzerine dayanır: farenks arka duvarı, velofaringeal kolları, bazen yumuşak damağın mukoza kızarıklık (kızarıklık), ödem ve infiltrasyonu oldu. Lateral farenjit ile birlikte yanal farinksin hiperemi ve ödemi belirlenir.

Viral farenjit, bir kural olarak, akut viral solunum hastalıklarında görülür. Geniş bir parlak kırmızı renkte hiperemi, heyecan verici palatine bademcikler ve yumuşak damak ile karakterizedir. Bazen posterior faringeal duvarın mukoza zarında kırmızı noktalar (spot hemorajiler) veya vesiküller görülür.

Yerel duyular 2-3 gün boyunca yavaş yavaş azalan kuru tahriş öksürüğü ile sunulmaktadır. Genel tezahürler olmayabilir. İkincil enfeksiyon ilişkili olduğunda, hastalığın belirtileri buna göre değişir.

akut respiratuar hastalığın sık tezahürü - Akut farenjit yutağın mukozasının akut iltihabıdır. Çocuk boğazda boğaz ağrısı, rahatsızlık şikayetçi Genellikle, öksürük ve bazen kulakları kaşıntı ve ağrı (kaşıntı, tickling, yanma). Bebekler halsizlik şikayet edemez, ancak dikkatli ebeveynler huzursuz davranış, uyku bozukluğu, iştahsızlık dikkat. Farenjit akıntılı solunum yolu enfeksiyonları, burun akıntısı, öksürük, ateş, konjunktivit gibi diğer belirtilerle kombine edilebilir.

Akut farenjit nadiren izole bir hastalık olduğuna dikkat edilmelidir. Genellikle üst solunum yollarının diğer hastalıkları ile kombine edilir. 2 yaşın altındaki çocuklarda, hastalık daha şiddetlidir ve sıklıkla nazofaringeal mukoza ve akut akıntılı rinit iltihabı ile birleştirilir. Bu durumda, akut rinit belirtileri - burun solunumu, bol mukus veya burun mukopürülan akıntının ihlali gözlenecektir.

Farenjit tedavisi

Tedavi bir KBB doktoru tarafından bir poliklinik veya bir çocuk doktoru tarafından yapılır.

Farenjit için tedavi önlemleri aşağıdaki manipülasyonları içerir.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir.

2 yaşından küçük çocuklar hastalık daha şiddetli ilerler ve sıklıkla nazofaringeal mukoza ve akut kataral rinit iltihabı ile birleştirilir.

İki sene kadar çocuklarda farenjit tedavisi boyunun kuru ısınması, bol sıcak içecek ve yumuşak restoratif ürünlerin alınmasını gerektirir.

Boğaz ağrısı olan bir çocuk nasıl tedavi edilir: Çocuklar için ilaç seçmek kolay değildir, çünkü yetişkinlerin başarıyla kullandıkları ilaçların çoğu bebeklere kontrendikedir veya gerekli tüm özelliklere sahip değildir. Çoğu durumda, boğaz hastalıkları ile, orofarenksin mukoza zarının aşındırıcı bir lezyonu ve epitelyal defektlerin görünümü vardır. Bu kusurlar ne kadar çabuk ortadan kaldırılırsa, o kadar çabuk tatsız semptomlar ortadan kalktı ve iyileşme gerçekleşecek. Her zamanki preparatlar, orofarenksin mukoza zarlarının kırık bütünlüğünü geri yükleyemez. Böyle bir işi başarmak için ilaçlar yanı sıra, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve bağışıklık düzenleyici özellikleri, yine de belirgin bir onarım etkiye sahip Derinat ilgilidir için, o, epitel ve koruma fonksiyonları bütünlüğünü geri edilir. Bu özellikler nedeniyle, ilaç hastalığın tüm aşamalarında yardımcı olur. Boğazın tedavisi için en uygun olanı, ilaç olan Derinat'ın bir sprey şeklinde kullanılması olacaktır. Derinat iyileşme sürecini hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalığın olası nüksünü önler.

Evde 1 yıldan küçük bebeklerde ve çocuklarda öksürük tedavisi oldukça zordur. Bunun için çok az insanın anlamı vardır. Bebekler için en yumuşak ve en güvenli araç sıkıştırır. Ve masaj olarak. Kompresler yüksek sıcaklıkta kullanılmamalıdır

Farenjitli bebekler için kompresler

Bal hardal tortilla
Bu halk ilaçları bir bebekte öksürüğün iyileşmesine yardımcı olacaktır. Eşit bal, hardal tozu, un, bitkisel yağ, votka, iki parçaya bölünmüş kumaş üzerine koymak, göğsü ve sırtını koymak gerekir. Bir bandajla sabitleyin, pijamalarınızı takın. Öksürük tedavisi 1 yaşın altındaki çocuklarda - iki saat süreyle uygulanırsa - bu kompres gece boyunca bırakılabilir. Ve bunu yapmak daha da iyidir: ilk uygulamada iki saat bekletin, eğer çocuk bu ilacı çok iyi tolere ettiyse ve cilde alerjik reaksiyonları yoksa, o zaman bu kompresyonu bütün gece koyun.

Bal ve yağ ile bir çocukta öksürük sıkıştırmak.
2 yemek kaşığı karıştırın. bal, votka, iç domuz veya kaz yağı. Bu karışımla, çocuğun göğsünü, sırtını, ayağını ovun, vücudu sıcak bir bezle sarın, çorapları takın ve yatağa koyun.

Patateslerden sıkıştır.
İnce kıyılmış patatesleri (daha iyi - temiz) kaynatın, suyu boşaltın, plastik bir torbaya koyun, bağlayın, ardından birkaç kat kumaşa sarın ve göğsünüze sabitleyin. İzlemek, sıcak değil, güzeldi. Kompresin sıcaklığı, doku katmanları tarafından ayarlanabilir - soğudukça, fazla tabakaları çıkarın. Bebeğin memesini 1 saat ısıtın. Birkaç prosedürden sonra, öksürük geçer.

Bebeklerde öksürük tedavisi

Kompresyonlara ek olarak, bebeklerde ve bir yıla kadar olan çocuklarda öksürük tedavisi aşağıdaki önlemleri gerektirir:
1. Çocuğun hareketliliğini sınırlamayın - hareket balgamı artırır, bronşları mukusdan temizlemeye yardımcı olur.
2. İyice ellerinizi alın, hafifçe arkaya hafifçe vurun, bu da bronşların drenajını artıracaktır.
3. Bebekte öksürüğü çabucak tedavi etmek için, mümkün olduğunca sık sıcak su içmesine izin verin.
4. Masaj. Çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde bitkisel yağ veya masaj kremleri kullanabilirsiniz. Hafif bir bal masajı yapabilirsiniz. Ayak masajı çok faydalıdır.
5. Hasta bebeğin bulunduğu odadaki havayı nemlendirin, bunun için özel bir cihaz kullanın, kışın nemli bir bezi asabilirsiniz, daha önce duşun çalıştığı banyoya gitmek daha da iyidir. Islak hava bebeğin durumunu iyileştirir.

Hardal sarar
1 yaşın altındaki çocuklarda öksürük tedavisi hardal sargıları yardımı ile gerçekleştirilebilir. Daha yaşlı bir yaşta öksürük yapan hardal sıvalarından daha güvenlidir.
1 çorba kaşığı. l. kuru hardal 500 ml ılık suda çözülür, 4 kat tülbent solüsyonunda nemlendirilir ve bebeğin vücudunu sarın veya kumaşı arkaya koyun. Üstünü bir havlu ile sarın ve bir battaniye ile örtün. 5 dakika sonra, sıkıştırmayı çıkarın, cildi ılık suyla silin. Böyle 4 işlemden sonra, çocukta kuru öksürük geçer

Bebeklerde öksürük tedavisi

Kompresyonlara ek olarak, bebeklerde ve bir yıla kadar olan çocuklarda öksürük tedavisi aşağıdaki önlemleri gerektirir:
1. Çocuğun hareketliliğini sınırlamayın - hareket balgamı artırır, bronşları mukusdan temizlemeye yardımcı olur.
2. İyice ellerinizi alın, hafifçe arkaya hafifçe vurun, bu da bronşların drenajını artıracaktır.
3. Bebekte öksürüğü çabucak tedavi etmek için, mümkün olduğunca sık sıcak su içmesine izin verin.
4. Masaj. Çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde bitkisel yağ veya masaj kremleri kullanabilirsiniz. Hafif bir bal masajı yapabilirsiniz. Ayak masajı çok faydalıdır.
5. Hasta bebeğin bulunduğu odadaki havayı nemlendirin, bunun için özel bir cihaz kullanın, kışın nemli bir bezi asabilirsiniz, daha önce duşun çalıştığı banyoya gitmek daha da iyidir. Islak hava bebeğin durumunu iyileştirir.

Hardal sarar
1 yaşın altındaki çocuklarda öksürük tedavisi hardal sargıları yardımı ile gerçekleştirilebilir. Daha yaşlı bir yaşta öksürük yapan hardal sıvalarından daha güvenlidir.
1 çorba kaşığı. l. kuru hardal 500 ml ılık suda çözülür, 4 kat tülbent solüsyonunda nemlendirilir ve bebeğin vücudunu sarın veya kumaşı arkaya koyun. Üstünü bir havlu ile sarın ve bir battaniye ile örtün. 5 dakika sonra, sıkıştırmayı çıkarın, cildi ılık suyla silin. Böyle 4 işlemden sonra, çocukta kuru öksürük geçer

Evde farenjit tedavisi

limon çay, süt, maden suyu, ve diğerleri - diyet rahatsız edici gıda çıkarıldı (tuzlu, baharatlı, soğuk asitli, sıcak), bol ılık içki önerilir.

tedavi farenjit en çocuklar halk araç: Antiseptik boğaz, bitkisel çözümler durulayın (örneğin,% 1 chlorophyllipt, Rotokan, deniz tuzu, okaliptüs, vb içeren bir çözelti) 3 - yemeklerden sonra günde 4 kez. ancak 2-3 yaşından büyük çocuklarda mümkündür. Zaten nasıl gargara yapılacağını bilen var.

Aşağıdaki bitkisel preparatlar gargara için en etkili olanlardır:

1. Kadife çiçeği, muz yaprakları, adaçayı yaprağı, papatya çiçekleri.

2. Papatya çiçeği, kekik otu, adaçayı yaprağı, St. John's wort

3. Karahindiba çiçeği, muz yaprakları, huş ağacı yaprakları, çam tomurcukları.

Ücretlerin 1-3 hazırlanması:

Malzemeleri eşit parçalara karıştırın. 1 çorba kaşığı. 1 bardak kaynar su toplayın, düşük ateşte 3 dakika kaynatın, 1 saat ısrar edin, süzün.

4. Meşe kabuğu - 2 parça, ıhlamur çiçekleri - 1 kısım

5. Kireç çiçekleri - 2 parça, papatya çiçeği - 3 kısım

4-5. Ücretlerin hazırlanması:

1 çay kaşığı karışımı 1 bardak kaynar suda demleyin, süzün, soğutun.

Günde 5-6 kez sıcak infüzyon ile durulayın.

Boğazınızı durulamak için, bir eczane tentürü okaliptüs kullanabilirsiniz - bir bardak ılık su ve okaliptüs yağı üzerine 20-30 damla - cam başına 15-20 damla.

Farinksin antiseptik veya antibiyotik içeren bir aerosol ile sulanması (aşağıda vereceğim yaşıma göre) 2 ila 3 doz günde 2 ila 4 kez. Boğazın bitkisel infüzyonları ve antiseptik solüsyonları ile alternatif durulanması.

Durulama boğazı inhalasyon ile birleştirilmelidir. ot kantaron, bitki nane, adaçayı yaprakları, anne ve -machehi yapraklar, çimen kekik, biberiye otu, papatya çiçekleri, okaliptüs yaprakları, muz yaprağı: Soluma aşağıdaki otlar infüzyon kullanabilirsiniz. 2-3 bitki karışımı kullanmak daha iyidir. İnfüzyon, 1-3 eğitiminde olduğu gibi hazırlanır.

Vücut ısısını azaltmak için, ter atölyeleri tavsiye edilir:

1. Kireç çiçekleri, ahududu meyveleri (alerjisi yoksa).

2. Ahududu meyveleri - 2 parça, siyah frenk üzümü yaprağı - 2 parça, anne-ve-üvey annenin yaprakları-1 kısım, kekik otu - 1 kısım.

3. Psyllium yaprakları, ıhlamur çiçekleri, ahududu meyveleri, anason kapsülleri.

Hazırlanışı: 1 çorba kaşığı 1 su bardağı kaynar su dökün, 3-5 dakika kaynatın, 30 dakika ısrar edin. 2 saat aralıklarla 2 resepsiyonda (1/2 bardak) et suyu içerek.

5 yıl içinde çocuklarda anti-bakteriyel, analjezik, bileşiğe eklenen yumuşatıcı (Faringosept, Falimint, Strepsils, laripront ve diğ.), Birlikte tabletler veya pastiller Rezorpsiyon.

Bakteriyel farenjitde, sistemik antibiyotik kullanımı gereklidir. Antibiyotik tedavisi sadece hastalığın bilinen veya şüphelenilen streptokok etiyolojisi ile doğrulanır. Mantıksız antibakteriyel tedavi antibiyotiklere karşı direnç (direnç) gelişimini destekler ve istenmeyen ilaç reaksiyonları ile de komplike olabilir. Antibiyotikler, gerekirse bir doktor atayacaksınız!

Bebekler ve küçük çocuklar tabletleri gargaralayamaz ya da çözemezler, böylece sadece bol miktarda içecek ve farenksin antiseptik ile sulanması gerekir. İki yaşına kadar olan çocuklarda, tüm aerosollerin glottis spazmı geliştirme olasılığı nedeniyle dikkatli kullanılmaları gerektiğine dikkat edilmelidir.

Durulama yöntemi: "O" veya "E" harfini açıkça belirten, hazırlanan çözeltinin bir yudumunu alın, boğazı durulayın, sonra solüsyonu tükürün. Durulama yemekten sonra günde 3-4 kez yapılır.

Grip, herpetik enfeksiyon - asiklovir ile remantadine reçete edildiğinde.

Tüm bakteriyel farenjit dizayn topik antibakteriyel - Bioparox (ağzına 4 inhalasyon her 4 saat) ya da Geksasprey (2 enjeksiyon günde 3 kez). Bu ilaçların kullanımının kısıtlanması 2,5 yıla kadardır (laringospazm gelişebilir).

Hazırlık Yoks tarafından iyi bir terapötik etki sağlanır - polividon iyot içeren bir otorinolaringolojik dezenfektan, mukoza ile temas ettiğinde aktif iyodür salgılar. İyot, sırayla, geniş bir antimikrobiyal etki spektrumuna sahiptir, buna ek olarak iyot, mukoza zarlarının nekrotik dokulardan (baskınlar) temizlenmesi işlemlerini hızlandırır. Yoks ayrıca anestetik (analjezik) bir etkiye de sahiptir.

Önleme: Vücudun sertleşmesi, zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması, bozulmuş burun solunumu restorasyonu, vücut savunmalarının artırılması (immünokortör ilaçların kullanımı)

Kronik atrofik gastrit, kolesistit, pankreatit: Kronik farenjit çoğu zaman bağımsız bir hastalık, ancak gastrointestinal sistemin patolojinin bir tezahürüdür. gastroözofageal reflü hastalığı ve hiatal fıtığı, uyku sırasında boğaz içine asidik mide içerikleri ile temas sıklıkla kronik kataral farenjit altında yatan neden, ve hastalığın altında yatan neden olmadan ele bu durumda, herhangi bir lokal tedavi başarısızlığı yöntemleri ve kısa süreli etki temin ederler. Sigara (ve pasif) ve tonsillektomi (bademciklerin çıkarılması), farinksin mukoza zarında atrofik değişikliklerin gelişmesine yol açar.

Farenjit genellikle sürekli kısaltılmış burun solunumu ile gelişir. Sadece ağızdan solumaya geçişle değil, aynı zamanda burun boşluğundan yutaklara doğru drenaj yapan vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanılmasıyla da meydana gelebilir ve orada gereksiz bir anemik etki gösterir. Farenjit semptomları postnatal sendrom olarak adlandırılabilir (İngilizce terimi "postnazal damlamadır"). Bu durumda, boğazdaki rahatsızlık, burun boşluğundan veya paranazal sinüslerden farinksin arka duvarına kadar olan patolojik sekresyon akışıyla ilişkilidir. Sürekli öksürüğün yanı sıra, bu durum bronşiyal astım ile ayırıcı tanı gerektiren çocuklarda hışıltmaya neden olabilir.

Yerel antibakteriyel ajanlar farenjit tedavisinde yaygın olarak kullanılabilir. uygun ilacın seçilmesi antimikrobiyal aktivite spektrumuna, alerjenite ve toksisitenin olmaması tarafından belirlenmektedir. Tabii ki, en etkili yerel ilaçlar tamamen beta hemolitik streptokokların neden olduğu tonsilit, farenjit için antibiyotik sistemik uygulama için ihtiyaç yerini değildir. Diğer taraftan, bağlı olmayan bakteriyel etyolojisi farenjit birçok formları için, pek çok durumda, antimikrobiyal aktivite ile geniş bir antibiyotik ilaçlar bakteri ilaca dirençli suşların artan sayıda görünümü, hem de yan etkiler sık ​​topikal uygulama, tercih edilen bir yöntemdir.

Halk ilaçları olan bir çocukta farenjit tedavisi

için farenjit tedavisi Çocuklar bağışıklığı artıran yerel, semptomatik genel ve halk ilaçları kullanırlar.

 • Yarım limon suyu, 1 çorba kaşığı karıştırın. Bir kaşık bal ve bir bardak (200 ml) sıcak kırmızı (kuru) şarap. 2-3 dakika kaynatın, biraz tarçın ve 1 tomurcuk karanfil ekleyin. 20 dakika demleyin, süzün ve sıcak tutun. Bu ilk için iyi bir çare farenjit belirtileri (terleme, ağrılı öksürük).
 • Hafif bir baş ağrısı, boğaz ağrısı, bir zayıflık olsaydı, bir kasede çok sıcak su dökmeniz, iğneler veya papatya çiçekleri ile% 20-30 oranında bir kaynatma eklemeniz ve ayaklarınızı uzatmanız gerekir. Onları sert bir havluyla silin ve hemen yünlü çoraplara koyun. Aşağıdaki prosedür - papatya suyu, bir tencerede iyice ısıtılır, başının üzerine eğilir, bir havluyla kaplanır ve sıcak buharı soluyun. Son olarak, yatmadan önce, ballı bir bardak çay içmelisiniz (meyveleri balla karıştırın ve kaynar su dökün). Karnaba, limon rengine nane ekleyebilirsiniz.
 • Küçük bir rende 3 çay kaşığı rendelenmiş havuç alın, bir altın bıyık ve bal 1 tatlı kaşığı ezilmiş 1 eklem ekleyin. Karıştırın ve ağzın içinde tutun, çözünüz, dilin boğazın arkasına doğru itilmesi, günde 5-7 dakika 1 kez. Sonra tükürün. Tedavi süresi 7 gündür.
 • Okaliptüsün tentürü, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, güçlü antiseptik, analjezik etkiye sahiptir. Farenjit ile dahili olarak kullanılır. Günde 2-3 damla bir bardak ılık su günde 2-3 damla.
 • Gökkuşağı çayı arka duvarının mukoza zarını kalçalardan mükemmel bir şekilde güçlendirir. Bu çay içmek için 2-3 ay gereklidir. Dogrose için kartopu meyveleri, melissa otu ve adaçayı ekleyebilirsin. 1 çorba kaşığı oranında bir termos kaynar su dökün. Bir bardak su üzerinde kaşık toplama, 2 saat infüzyon ve süzün. Kullanmadan önce 1-2 damla deniz topalak yağı ekleyin.
 • Farenjit ile propolis inhalasyonları yararlıdır: 60 g propolis ve 40 g balmumu alüminyum bir kap veya 300 ml kapasiteli bir bardağa konur ve kaynar suyla birlikte daha büyük bir kaba konur. Bu koşullar altında propolis ve balmumu erir ve su buharı ile birlikte propolis uçucu maddeleri süblimleştirir. Soluma sabah ve akşam 10-15 dakika süreyle önerilir. Farenjit muzdarip insanlar, yerel bağışıklık artırılması hakkında düşünmek gerekir. Son çalışmalarda gösterildiği gibi, farenjit ile birlikte farenksin koruyucu kuvvetleri azalmaktadır. Bitkisel infüzyonlar, çaylar, doğal meyve suları ile desteklenebilirler. Evde mevcut meyveler, meyveler, otlar ve baldan hazırlanır. Hastalığın mevsimsel alevlenmelerinin önlenmesi için uygulanır. İşte bazı tarifler.
 • Bir bardak kuru üzüm ve kızılcık alın ama 1,5 bardak ceviz ve bal, 1 bardak (200 ml) votka. Tüm sert bileşenler ezilir, votka ve hafifçe ısıtılmış bal dökülür. Tüm heyecan. 1 çorba kaşığı alın. Bir yemekten önce bir saat boyunca günde 3 kez kaşık. Tedavi süresince - bir porsiyon.

Dikkat lütfen! Çocuk ve ergenler için alkol içeren ilaçlar verilemez!

 • Eşit miktarda balla karıştırılan ve 20 dakika pişen taze taze muz yaprakları, sıkıca kapalı bir kapta saklayın, 1 çorba kaşığı alın. günde 2-3 kez kaşık.
 • 1 çorba kaşığı adaçayı alın, bir bardak su dökün, kaynatın, serin, süzün, 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Geceleri iç.
 • 5 g gül kalça (ezilmiş), ısırgan otu ve kekik otu alın. 15 gr soğuk suya 200 ml dökün, 2-3 dakika kaynatın, 1 saat boyunca infüze edin. Yemeklerden sonra günde 10 kez sıcak çay şeklinde bal ile alın. Tedavi süresi 2 haftadır.
 • Akut farenjit ile, yabani elma sıcak bir kaynatma yararlıdır (200 ml su başına 2 yemek kaşığı), bir bardak 10-20 gün boyunca günde 1-2 bardak almak için tavsiye edilir.
 • Günde 4 kez 1 çay kaşığı bal ile (1: 1 oranında) taze meyve suyu uzun süreli farenjit için iyi bir ilaçtır.
 • 1 çorba kaşığı alın. bir kaşık St. John's wort ve bir termos içinde kaynar su 1 bardak dökün, 1-2 saat ısrar ve gerginlik. Propolis 20 damla eczane alkol tentür infüzyonu ekleyin. Günde 2-3 kez boğazınızı yıkayın ve hastalık geçecek.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ve etkili antibiyotik tedavisi belirtileri

Larenjit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilen üst solunum yollarının yaygın bir hastalığıdır. Larenjit ile boğaz mukozası iltihaplanma sürecine girer.

Pürülan boğaz ağrısı ve tedavisi

Pürülan anjina, bademcik iltihabının diğer türlerinden ayrılır, bunlar, pürülan içeriğin salınmasıyla ortaya çıkar ve bu, hastalığın provokatörünün, lakunaya yerleşmiş olan yaşamsal aktivitesinin ürünüdür.