Loading

Farenjit nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısı şiddetli ağrı eşlik, bu yüzden zamanında hastanın hayattan kurtulmak istiyorum. kronik seyirli eğilimli yeterli tedavisi yokluğunda, yutağın mukoza lenfoid dokuların enflamasyonu eşlik etmektedir strep boğaz, - çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın teşhis.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit tedavi edilmeden önce, ilerleyen patolojinin nedenini belirlemek için sorumlu doktor ile danışmak gerekir. Konservatif tedavi, patolojik sürecin etiyolojisine, hastanın yaş kategorisine, etkilenen organizmanın özelliklerine göre bireysel olarak seçilir. Belirleyici faktör de hastalığın şeklidir, örneğin, akut evre için doktorlar aşağıdaki çeşitleri ayırt eder:

 • mantar;
 • bakteriyel;
 • viral;
 • herpes;
 • alerjik;
 • Travmatik.

Hastalığın kronik formu aşağıdaki koşullu sınıflandırmaya sahiptir:

 • hipertrofik (granüler);
 • subatrophic;
 • atrofik;
 • Karışık.

müstahzarlar

Akut ve kronik formda, boğazın tedavisi, yetkin bir seçim ile, pozitif dinamizm, hızlı bir iyileşme sağlayan, muhafazakar yöntemler içerir. Soruna yaklaşım karmaşıktır: viral farenjit ile antibiyotikler, hastalığın fungal formu ile - antifungal ilaçlar gereklidir. Farinksin patojenik florasını yok etmek, etkilenen dokuları eski işlevlerini sağlamak için geri getirmek önemlidir. Patolojik sürecin semptomlarına ve etiyolojisine bağlı olarak, hasta boğazını tedavi eden doktorlar bu tür farmakolojik grupları içerir:

 • antibiyotik ajanlar: Fyuzafyunzhin, Bioparox, Framitcetin;
 • antiseptikler: Ambazol, Klorheksidin, Rotokan, Timol, Heksetidin, Okaliptüs;
 • anti-enflamatuar ilaçlar: Nimesil, Nurofen, Ibuprofen;
 • anestezikler: Sedalgin, Pentalgin, Analgin;
 • analjezikler: Tharyngept, Laripront, Falimint;
 • lokal anestezikler: tetrakain, lidokain;
 • Immünostimülatörler: Imudon;
 • yaş kategorisine göre multivitamin kompleksleri.

Evde, o tabletleri içilmesi tavsiye edilir, ortak boğaz, soğuk algınlığı ve öksürük boğaz karşı inhalasyon alternatif tıp zaman test geleneksel tarifler pratikte kullanılan antiseptik, anti-inflamatuar bir çözüm durulayın. Hastalığın nedeninin ve şeklinin belirlenmesi şartıyla etkili tedavi mümkündür. Farenjit için antibiyotikler sadece karmaşık klinik resimlerde reçete edilir.

Halk ilaçları ile tedavi

Farenjiti tedavi etmeden önce, alerjik reaksiyonlar için vücudunuzun özelliklerini incelemeniz gerekir. Tek tek bileşenlere karşı artan hassasiyet yoksa, otlar, şifalı bitkiler veya diğer doğal maddelerden yapılan etkili ürünleri kullanabilirsiniz. İşte evde birkaç ilaç var:

 • boğazın deniz suyuyla durulanması, ancak bu tür bir iyileşme çözeltisinin yokluğunda, farenjit sofra tuzu ve iyodin ile iyileştirilebilir;
 • okaliptüs ve kekik esansiyel yağı tıbbi prosedürlerin uygulanması için ılık suda birkaç damla eklenmelidir;
 • ağızda emilim ile nane lolipoplar hızla akut farenjit endişe belirtileri kaldırmak;
 • Bal, sarımsak, rendelenmiş horseradish, eşit oranlarda kombine, ilerleyici hastalık ile ağrı sendromunu başarılı bir şekilde ortadan kaldırır;
 • Nane ve melissa infüzyonu, ağrının akut bir atağını önemli ölçüde baskılayarak, enflamatuar sürecin işaretlerini ortadan kaldırır.

soluk alma

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit tedavisi, hane içi inhalasyonların bağlanması, balgamın daha sonraki atılımı ile ayrılması için uygulanmasını gerektirmektedir. Buna ek olarak, bu basit prosedürler öksürük refleksini bastırır, burun nefesini normalleştirir, boğaz ağrısının şiddetini azaltır, erken iyileşmeye neden olur, hamile kadınlara bile izin verilir.

İnhalasyon, hastanın sağlığına zarar vermeden, prosedür başına 7 dakika boyunca günde 2 kez yapılabilir. Sadece evde tekrarlanan kullanım için bir nebülizer satın almak için kalır. İlaç bir eczanede satılır, tüm gelenler için kullanılabilir. Nebulizer için bir çözüm olarak Fluimucil, Furacilin, Gentamicin gibi tıbbi preparatların kullanılması tavsiye edilir.

Hamilelik sırasında boğaz nasıl tedavi edilir

Ne zaman gelecek anneler zayıflamış gebelik bağışıklık ve farenjit riski, bademcik iltihabı, larenjit, laringofaringita özellikle büyük. İlaçlar hastalık özellikle birinci ve üçüncü üç aylık dönemde, tehlikelidir tedavi etmek. Sağlıklı bir bebek için, papatya, muz, adaçayı, nergis durulama bir kaynatma kullanmak boğaz ağrısı ısıtmak mümkündür.

Geleneksel tıbbın farenjit muhafazakar yöntemleri tedavi etmek ilerliyor önce, izin verilen ilaçların listesini belirlemek için bir doktora danışmak gerekir. Çoğu durumda bu Geksoral aerosol, pastil Sebidin, Faringosept, Strepsils parasetamol tabletler ve (38 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta) rahatsız sıcaklık durumu stabilize etmek için şuruplar.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi

Farenjiti tedavi etmeden önce, saldırının nedenini güvenilir bir şekilde belirlemelisiniz. Bu, hastalığın şeklini ve başarılı tedavisinin sonraki özelliklerini belirler. İlaçların bazı kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır, bu nedenle onları yetkisiz kullanırken, sadece geçerli klinik tabloyu karmaşıklaştırabilir, hastalığın kronik formuna neden olabilirsiniz. Ağrı ve iltihaptan kurtulmak için farenjit nasıl tedavi edilir:

 1. Fungal farenjitin tedavisi, antifungal ve anti-enflamatuar ilaçların alımı ile başlar ve daha sonra multivitamin komplekslerinin katılımı ile başlar.
 2. Hastalığın bakteriyel formu, patojenik floranın zarlarını tahrip eden antibiyotiklerin varlığında başarıyla tedavi edilir.
 3. Alerjik farenjit antihistamin ve antienflamatuvar steroid olmayan ajanlar ile tedavi edilebilir, ancak ilk adım laboratuvarda ana alerjeni bulmaktır.
 4. Herpetik farenjit tedavisi ayrıca, herpes aktivitesini azaltan antibiyotikleri de içerir - hastalığa neden olan bir virüs.
 5. Hastalığın atrofik formu tedavi etmek zordur ve doktorların görevi relaps sayısını azaltmak, remisyon süresini uzatmaktır.

kronik

Başlatılan farenjit formu, azalan ve kısa süreli semptomatoloji ile kronik akıma eğilimlidir. Ağrı atakları hoş olmayan bir boğaz şişmesi ile yer değiştirir ve ateş ve ateş genel bir rahatsızlıktır, aktivitede bir azalmadır. Antienflamatuvar ilaçların oral yoldan uygulanması ve boğaz ağrısının düzenli olarak durulanması, antibiyotik kullanmak gerekli değildir.

keskin

boğaz enfeksiyonu tedavi etmek için nasıl sorusuna net bir cevap, sorunludur ve belirleyici faktörler hastalığın semptomlarının şiddeti özelliklerini dikkate alınır. analjezik ve ateş düşürücü test kullanılarak patojenik saldırıya bastırılması için çok durumda, ve bağırsak florasının indirgenmesi, ardından sıcaklık rejimi uygun hafta alımı antibiyotik yazılım yapısının kararlılaştırılmasının ardından.

Çocuklarda farenjit tedavisi daha

Programlarından birinde, Dr. Komarovsky bu hastalığa özel önem veriyor. Farenjiti tedavi etmeden önce, doktor kan testi almayı ve farinksin mikroflorasına yayılmasını şiddetle tavsiye eder. Sadece laboratuvar çalışmalarının sonuçlarına göre, seçilen tedavinin başarısını değerlendirebiliriz. Buna ek olarak, Komarovsky günlük önleme konusunda ısrar ediyor ve erteleme, çocukların sağlığına yönelik en büyük tehdidi dikkate alıyor.

Farenjit hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Boğazda kederlenme, genellikle bu organın arka duvarındaki inflamatuar bir süreçten kaynaklanır. Uygun tedavinin yokluğunda, hastalık kronik bir yol alır. Bu makalede, farenjitin hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceği, komplikasyonların önlenmesi hakkında konuşacağız. Hastalıkla mücadele etmek için, aşağıda belirtilecek birçok yol geliştirilmiştir.

Hastalığa neden olan şey nedir?

Hastalığı düzgün bir şekilde tedavi etmek için neden kaynaklandığını bilmek zorundasınız. Çoğunlukla farenksin arka duvarındaki iltihaplanma süreci, vücudun hipotermisi tarafından provoke edilir. Bu tür olaylar genellikle oral solumadan dolayı çok soğuk tüketir. Farenjit hastalığı, bakteriler veya virüsler tarafından kışkırtır. Kural olarak, patojenler streptokok, stafilokok, pnömokok ve bazı virüsler - rinovirüs, influenza virüsüdür. Daha az yaygın olan, mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir hastalıktır.

Nedenleri, boğaz arka duvarında iltihap gelişmesine neden olur.

 1. Vücudun düşük koruyucu özellikleri.
 2. Düzenli ses aşırı yüklenmesi, boğazda kuruluk.
 3. Sertleşmiş dişler tedavi edilmez.
 4. İşitme organlarının kronik hastalıkları.
 5. Nazal septumun eğriliği.
 6. Hormonal yetmezlikler.
 7. Düzenli sigara
 8. Alkollü içeceklerin kötüye kullanılması.
 9. Alerjik reaksiyonlar.

Farenjitin zamanında tedavisi, pernisiyöz komplikasyonların önlenmesini, bir rahatsızlığın ihmal edilmiş bir forma geçişini mümkün kılar. Patoloji ile savaşmak için doğru taktikleri seçmek için bir doktora gitmelisiniz. Doktor hastanın testlerinin sonucunu aldıktan sonra patojeni belirleyecektir. Örneğin, hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibakteriyel ajanların kullanımı belirtilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir, patolojik sürecin derecesine ve biçimine bağlıdır. Hasta, doktor tavsiyelerini kesinlikle takip etmeli, ilacı programa göre almalıdır. Çoğunlukla, daha güçlü bir sonuç için geleneksel olmayan mücadele yöntemlerine, fizyoterapötik manipülasyona başvurulur. Hızla sertleşen farenjit aşağıda verilecektir.

Hastalık, farenjit belirtilerini ve belirtilerini nasıl gösterir?

Farenjit tezahürleri genellikle oldukça parlaktır, onları fark etmemek imkansızdır. Klinik belirtiler nedeniyle, rahatsızlığı gelişim aşamasında tanımak mümkündür.

Farenjit tipik belirtileri:

 • boğazda ağrı;
 • baş ağrısı;
 • artan vücut ısısı;
 • vücuttaki zayıflık;
 • bulantı;
 • boğazda şişme;
 • yutulduğunda ağrı;
 • larinkste yabancı bir cismin duyumu;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • Farinkste terleme, kuruluk.

Dil üzerinde grimsi bir baskın var. Bazen, öksürük semptomu döneminde hasar gören farenksin zayıf damarları ile balgam veya tükürükte balgam veya spittle görülür. Bazen hastalığa vücutta bir ağrı eşlik eder, kaslarda ağrı, burun akıntısı. Tanıyı saptamak için, bir faringeal smear gereklidir.

Hastalığın klinik belirtileri, akut veya kronik formuna bağlıdır. Hastaya akut patoloji tanısı konduğunda, semptomlar daha belirgindir. Hastalığın kronik seyrinde, hastalık hafif semptomlarla karakterizedir. Patolojik süreç periyodik olarak tekrar eder.

Hastalığın belirtilerine göre, farenjit formunu tanımlamak mümkündür:

 • yüksek sıcaklık, catarrhal formunu gösterir;
 • hipertrofik tiple ilgili genişlemiş lenf nodülleri;
 • Atrofik farenjit, uzamış inflamatuar seyir nedeniyle mukozanın incelmesi ile birlikte görülür;
 • alerjik bir etiyolojinin hastalığı, kuru öksürük, boğazın arkasındaki yüksek sıcaklık, farinkste terleme ve şişme ile karakterizedir.

Doğru bir teşhis için doktora gitmelisiniz. Bu hastalığın semptomatik olması bademcik iltihabı veya larenjit ile benzerdir. Evde hızla farenjit nasıl tedavi edilir, tedavi eden doktor söyleyecektir.

Evde farenjit tedavisinde etkili yöntemler nasıl

Solunum sisteminde bakterilerin yenilmesi nedeniyle ortaya çıkan boğazın akut formunda, antibakteriyel ilaçların alınması gerekir. Dört gruba ayrılırlar, farklı bir kompozisyona ve geniş bir etki spektrumuna sahiptirler.

Bazen yerel etkilere sahip antibiyotik ilaçlar reçete edilir:

Sistemik antibiyotik kullanma döneminde, pribiyotik almanız gerekir:

Hasta viral farenjit ile doğrulanırsa, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

Farenjitle savaşmak için en popüler ve modern araçlar Imudon'dur. Dozaj, ilgilenen hekim tarafından ve tedavi sürecinin süresi tarafından belirlenir.

Ilaç içeri doğru

Farenksın arka kısmının bakterilerden kaynaklanan iltihaplanması durumunda, antibiyotikler önlenemez. Güçlü ve hızlı bir etki verirler, tedavi süreci genellikle 5-7 gün sürer.

Antibakteriyel ajan grupları nelerdir.

Penisilin serisinin antibiyotikler. Bu ilaçlar stafilokokları etkili bir şekilde etkiler. Bu tür ilaçların bileşimi klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Bu serinin popüler antibiyotikler:

 • augmentin;
 • Trimafoks;
 • Flekomklav;
 • flemoksin;
 • amoksisilin;
 • Ekoklav.

İlaçlar, enfeksiyonun odağına hızla nüfuz edebilmekte ve çoğu bakteriyi etkin bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Kontrendikasyon penisilin intoleransıdır.

Makrolid grubu. Aralarında bu gibi araçları içerir:

Düşük toksisiteye ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Sefalosporinler. İlk iki antibiyotik grubunun hoşgörüsüzlüğü ile atayın. Genellikle hastalığın şekli ihmal edildiğinde kullanılır. Bu tür ilaçların taşınması:

Mikroorganizmalar diğer grupların araçlarına dirençli olduğunda tetrasiklin serilerinin antibiyotikleri nadiren reçete edilir. Bu ilaçların çocuklarda farenjit kontrolünde kullanılması önerilmemektedir.

Yukarıdaki ilaçlar, inflamasyon odağı ile etkili bir şekilde savaşır, doğrudan patojenleri etkiler. Bu tür ilaçları kullanırken, talimatların, kabul zamanlamasını kesinlikle takip etmek önemlidir.

Lokal Tedavi Spreyleri Lozenges

Lokal terapi, hastalığın klinik belirtilerini zayıflatmak için boğazdaki ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Terapi ek bir tedavi önlemi olarak hareket eder.

Farenjitin lokal kontrolü için hangi ilaçlar kullanılır?

 1. Rezorpsiyon için tabletler - Falimint, Strepsils, Lizobakt, Sepptelet.
 2. Bazen, iyot, İyot, Lugol içeren fonlar verilir.
 3. Boğazın iyileşme solüsyonları ile yıkanması, farenjit tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilir. Thuracilin Liquid, Miramistin, Chlorophyllipt ile gargara yapabilirsiniz.
 4. Aerosoller - Geksoral, Ingalipt, Kamerun, Oraspet, Tantum Verde şişliklerin giderilmesine ve patojenik sürecin zayıflamasına yardımcı olur.
 5. Bir öksürük belirtisi ile, tıbbi bitkiler Gedelix, Doktor Anne, Gerbion, Linkas dayalı şurup kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaçlar çoğunlukla çocukları tedavi etmek için kullanılır. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.
 6. Posterior faringeal duvarın patolojisi bir alerjiden kaynaklanıyorsa antihistaminikler reçete edilir. Örneğin, Tavegil, Tsetrin. Boğazın kızarıklığını ve şişmesini rahatlatırlar.

Bu ilaçlar sadece doktor tarafından reçetelenmelidir, çünkü ilaçların kendiliğinden satın alınması gerekli sonucu elde etmemek, yan etkiler.

Farenjit ile otlar ve yağlar ile inhalasyonlar

Farinksin arka duvarındaki enflamatuar süreçteki inhalasyon önlemleri son derece faydalıdır, çünkü yardımları ile hastalığın semptomatik belirtilerini zayıflatmak mümkündür. Şifalı otlar, yağlar manipülasyon için çözümler yapmak için mükemmeldir. Teneffüsler evde bir tencere, havlu, buharlaşma veya nebülizör kullanılarak yapılır. Bu prosedürlerin avantajı, tıbbi bileşenlerin boğaza hızlı bir şekilde taşınmasıdır. Solunumun, ateşte ateş ve poliplerle gerçekleştirilemeyeceğine dikkat edilmelidir.

Bu prosedürler için gerçek bitkisel tentürler:

Etkisi geliştirmek için çözümde, okaliptüs yağı, nane veya çam ekleyebilirsin. Bu tür ilaçların yardımı ile inhalasyon önlemleri hemen hemen hiç kontrendikasyon içermez, yüksek sıcaklık ve sıvı bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğünü saymaz.

Bitkisel çözeltiler ile inhalasyonlar nasıl kullanılır:

 • Hammadde bir tencereye veya su ısıtıcısına dökülür, bir battaniye ile sıkıca örtülür;
 • 10 dakika buharlaşmayı solumak için.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5 aktiviteden oluşmaktadır. Çözeltiler yapmak, seçilen hastaların hammaddelerini 1 kaşık kaşıkla, yarım litre kaynar su dökerek, 10 dakika pişirin.

Yağ inhalasyon önlemlerinin uygulanması için, aroma yağlarının gözleri tahriş edebileceğinden, su ısıtıcısını kağıdın deliğinden nefes almak daha iyidir. Doktorlar şunları kullanmanızı önerir:

 • çay ağacı yağı;
 • ardıç;
 • nane;
 • okaliptüs.

Bir çözelti yapmak için, herhangi bir yağdan 5 damla alın ve bir tatlı kaşığı sodyum karbonat ile sıcak suya ekleyin. Bu tür aktiviteler farinks üzerinde bir tıbbi film oluşturur, inflamasyonu hafifletir, öksürük belirtisi. Bu tür manipülasyonlar için kontrendikasyonlar alerjik ve profesyonel farenjit içerir.

Genel diyet önerileri ve bağışıklığın güçlendirilmesi

Farenjitden tamamen kurtulmak için, ek önlemler olarak diyetin takip edilmesi önerilir. Bu hastalık ile boğazda mukoza zarı iltihaplanır, kuruluk, şişlik, ağrı duyulur. Vücudun genel durumu fark edilir derecede kötüleşiyor. Yiyecek ve içecekler larenksi tahriş etmemeli ve vücudun vitaminlerle doyurulması gerekir.

Farenjit için erken tedavi için genel öneriler:

 • dengeli beslenmeyi sürdürmek;
 • yemek bölünmeli;
 • Gıdalar tercihen kıyılmış, kaynatılmalıdır.

Öneriler ile birlikte, diyet - farenjitden kurtulmak için 10 gün içinde olabilir. Prognoz oldukça elverişlidir ve komplikasyonlar da önlenebilir.

Farenjit ile savaşan dönemde ne yenir?

 1. Doktorlar, farenjit tedavisi yulaf ezmesi sırasında bal ve bir muz ile yemek tavsiye edilir. Bu yemek lif bakımından zengindir, çok miktarda protein içerir. Yulaf lapası yarı sıvı kullanmak daha iyidir.
 2. Tercihen et suyunda çorbalar - tavuk. Bu yemeğin vücudu faydalı maddelerle doyurur.
 3. Balık (alabalık, somon, ton balığı). Deniz hediyeleri, iltihabı zayıflatan, vücudun koruyucu özelliklerini arttıran, bileşimleri olan omega-asitleri içerir. Yemek pişirmek bir çift veya bir fırında daha iyidir.
 4. Patates püresi, vücudu karbonhidratlar, C vitamini ile doyurur.
 5. Tavuk yumurtası yumuşaktır, omlet yağ asitleri bakımından zengin, protein.
 6. Meyveler vücudu vitaminlerle doldurur.

Turşu, füme ürünler, baharatlı yiyecekler, tatlılar, fast food yemek tavsiye edilmez. Onlar sadece mideyi olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini de yavaşlatırlar.

önleme

Vücudunuzu solunum sisteminin herhangi bir patolojisinin gelişmesinden korumak için, bağışıklığı, genel sağlığı dikkatle izlemeniz gerekir. Önleme, sağlığın normalleşmesine yardımcı olur, hastanın genel durumunu iyileştirir.

Farenjit önlemek için ana önlemler:

 • vitamin alımı;
 • soğuk algınlığı olan kişilerle temas dışında;
 • hijyen önlemlerine bağlılık;
 • spor yapmak;
 • odadaki oksijenin nemlendirilmesi;
 • odanın düzenli ıslak temizliği.

Güçlü koruyucu özelliklere sahip sağlıklı bir organizma, patoloji ile çok daha hızlı başa çıkacaktır. Önleyici tedbirler özellikle soğuk algınlığı olan insanlar için, bağışıklığın hala zayıf olduğu 15 yaşın altındaki çocuklar için önemlidir. Bu tavsiyeleri kural olarak almak ve bunları sürekli takip etmek daha iyidir. Dengeli bir diyet, ılımlı egzersiz kişinin görünümünü iyileştirir, tüm organlar hatasız çalışır. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak da önemlidir, çünkü sigara içmek soğuk algınlığının gelişmesine neden olur ve alkol beynin ve gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Video, farenjitin hızlı bir şekilde nasıl iyileştirileceğini anlatıyor.

Farenjitleri en kısa zamanda evde tedavi ediyoruz.

Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı yaşamları boyunca insanlara eşlik eder. Bu nedenle, bu malzemede yetişkinlerde evdeki farenjitin tedavisi hakkında ayrıntılı bir konuşma yapılacaktır. Uygun tedavi yardımı ile hastalık, gelişimin erken bir aşamasında başarıyla ve hızlı bir şekilde durdurulabilir.

Hastalığın belirtileri

Farenjit ana belirtileri:

 • artan vücut ısısı;
 • genel durumun bozulması;
 • orofarinkste kuruluk;
 • İktidarın boğazında, genel bir rahatsızlık var;
 • Boğazda bir yumru hissi olabilir;
 • Açık neden olmadan öksürmek istiyorum, boğazımı temizle;

Önemli! Farenjit ile boğazda sürekli bir rahatsızlık olduğundan, daha sık yutmak istersiniz. Bu süreçle birlikte bir kişi boğazın arka tarafında bulunan balçık yutar. Sonuç olarak mukoza güçlü bir şekilde tahriş edicidir ve bu da normal yaşamsal aktiviteyi engeller.

Akut farenjit semptomları

Hastalığın belirtileri, belirtileri:

 • Boğazda Zulüm;
 • kuru;
 • Tükürük ve yiyecek yutulduğunda rahatsızlık;
 • boğazda ağrı, kulaklara verebilen.

Hastalığın evde tedavisi

Hastalığın gelişim derecesine bağlı olarak, onun tür - kronik veya akut, farenjit çeşitli karmaşık yöntemlerle tedavi edilir.

Akut farenjit

Akut farenjit tedavisi şunları içerir:

 • diyet gıda (boğazını tahriş eden yiyecekleri hariç);
 • soğuk, sıcak ve alkollü içecekler kullanmayın;
 • ayak küvetleri yapmak;
 • her yemekten sonra gargara;
 • Geceleri ılık süt, tereyağı ve bal ile (eğer alerjisi yoksa);
 • buharla nefes al (bitkilerin soğanı, bitki dallar, iltihabı gidermek için özel preparatlar);
 • spreyler kullanın (Ingalipt, Cameton, Bicarmint);
 • emilim için lolipoplar kullan (Strepsils, Pharygosept, Adjicept);
 • inhaler Bioparox (antibiyotik içerir, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir).

Kronik farenjit

Tedavi, yetkili bir yaklaşım gerektirir. Hastalığın nedenini öğrenin ve gerekli önlemleri alın:

 • farenjit - diğer hastalıkların bir sonucu, vücutta enfeksiyonların varlığı (onların tedavisi ile uğraşmak gerekir);
 • Diyetle uyumluluk gerektirir (kötü alışkanlıklardan vazgeç, keskin, tuzlu, kızarmış, tatlı yiyecekleri hariç tut);
 • çok soğuk ve sıcak içecekler içmeyin;
 • antibakteriyel ilaçlar kullanın (Bioparox, Imudon);
 • antiseptik ve anti-enflamatuar etkileri olan (adaçayı, papatya) çözümleri kullanın;
 • tabletlerin ayrıştırılması (Sepptethlet, Strepsils, Pharyngosept);
 • Enflamasyonu rahatlatan spreyler (Geksoral, Cameton);
 • uçucu yağlarla inhalasyon;
 • UHF;
 • Vitaminler, bağışıklığı güçlendiren ilaçlar.

Yetişkinlerde farenjiti uygun şekilde evde tedavi etmek için önce bir doktora gitmelisiniz. Sadece kimyacıların ilaçlarını atar, aynı zamanda kendine özgü ev tedavi yöntemlerini önerecektir. Halk ilaçları semptomlarla başa çıkmaya ve genel normal durumu düzeltmeye yardımcı olur.

Pürülan farenjit

Pürülan farenjit tedavisi karmaşık olmalıdır. Bu terapi boyunca diyet ve hatta (tuzlu, füme, soğuk, sıcak, baharatlı, alkolik hariç), daha fazla su, günde en az iki litre boyunca diyet içerir. Ayrıca tavsiye edilir:

 • yatak istirahatine uymak, vücuda yük olmamak;
 • odayı daha sık havalandırın;
 • antipiretikler (Nimesil, Parasetamol);
 • öksürüğün doğasına (Sinekod, Doktor Anne, Ambrobene) bağlı olarak antitüsif ilaç seçin;
 • anti-enflamatuar (Bronchomax);
 • Boğazdan ağrı kesiciler (Adjicept, Strepsils);
 • durulama suları (Furacilin, Miramistin, Chlorophyllipt, adaçayı, okaliptüs);
 • Boğazın etkilenen bölgelerini gliserin veya yağ içeren maddelerle yağlayın.

Fungal farenjit

Her şeyden önce, mantar farenjit antifungal ilaçlara ihtiyaç duyar:

 • Diflucan, Flukanazol;
 • Nestanin, Leviour;
 • Pimafutsin.

Mantarın sık görülen nedeni rahatsız bir bağırsak mikroflorası olduğundan, Lineks, Acipol, Bactisubtil ilaçları almak için gereklidir.

Boğaz ağrısı, topikal tedavi:

 • Lugol'un çözümü;
 • Miramistin;
 • otlar - papatya, adaçayı.

Gargara, her zaman mümkün değildir, genellikle rahatsızlık vermez, böylece Rotokan veya Geksoral spreyleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda immünostimulantların alınması önerilir.

Bir boğaz nasıl çabuk iyileşir

Farenjitin hızlı bir şekilde tedavi edilmesi için, hastalığı provoke eden faktörden kurtulmanız gerekir. Atanan veya atanan tedavide, bir diyet yemeğinin gözlemlenmesi, alkollü içeceklerin reddedilmesi, soğuk meyve sularının ve dondurmanın tadını çıkarmaması gerekir.

İlaç tedavilerini halk ilaçları ile birleştirebilirsiniz. Kendinden hazırlanan şurupdan iyi bir etki elde edilir:

 1. Emaye bir kapta karabuğday balı ince bir rende kapağında 100 gram rendelenmiş sarımsak, karışımı yavaş ateş üzerine koyun ve eritin.
 2. Gerinme, tüm günü iyileşene kadar 1 saat arayla alın.

Tedavide uyulması gereken tavsiyeler nelerdir?

 • Evde birkaç gün kalmaya ve diğer insanlarla iletişim kurmaya çalışmayın. Farenjit sırasında vücut zayıflar ve diğer enfeksiyonları hızlıca toplayabilir;
 • Yatak istirahatine uymak gerekli değildir, ancak gücü tekrar sağlamak için öğleden sonra birkaç saat uyuması tavsiye edilir;
 • Kolayca sindirilen yiyecekleri yemek için birçok vitamin, eser element içerir;
 • baharatlı, kızartılmış ve tuzlu yiyeceklerden tamamen vazgeçmek;
 • çok içmek için gerekli değildir. Sıcak süt veya bitki çayı, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olsa da, boğaz ağrısını azaltın. Ballı süt, limonlu yeşil çay, kırmızı meyvelere dayalı meyve dilimleri, alkali mineral karbonatsız su;
 • Tedavi süresince sigara içmemeye çalışmalı, alkollü içecek içmemelisiniz;
 • bireysel hijyen ürünleri ve mutfak eşyaları tedavisi sırasında kullanmak;
 • Hastanın bulunduğu odanın sürekli ıslak temizliğini gerçekleştirin.

Ne tür bir ilaç yardımcı olacak?

Farenjitin ilk belirtileriyle başa çıkmaya yardımcı olacak birçok güvenli ilaç vardır.

Önemli! İlaç almadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Bu özellikle hamile kadınlar için geçerlidir.

Tedavi için seçilen antiviral ajana negatif reaksiyon olmazsa, ARVI'nin ilk belirtilerinde zaten kullanılabilir. Farenjitli doktorlar, Grosprinosin, Isoprinosine, Amizon veya Ingavirin reçete ederler. Bununla birlikte, büyük ölçekli klinik çalışmalarda, antiviral ajanların son derece etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Ilaç tedavisinin diğer bileşenleri:

 1. Her gün, her gün birkaç gün düzenli olarak gargara yapmak zorunludur. Eczane antiseptik çözümleri uygun bir fiyata satın alınabilir.
 2. Boğaz pastilleri (Lisobakt, Faringosept, Strepsils ve diğerleri) yanı sıra spreyleri (Kameton, Ingalipt ve diğerleri) çeşitli tipte kullanılması tavsiye edilir. Bir anti-enflamatuar etkiye sahiptirler, acıyı ortadan kaldırırlar.
 3. Öksürük şurubu tedavisi için öksürük şurubu alınır. Ekspresyon balgamına yardım edecekler.
 4. Hastalık döneminde drene edilen ve balgam üretimini arttıran mukoza zarını nemlendirmek için inhalasyonlar bir nebülizatör ile yapılır. Çözüm olarak, sadece özel hazırlıklar - nebüllerde veya çözelti içinde alınabilir.

antibiyotikler

Çoğu zaman, bazı durumlarda - sefalosporinler olmak üzere penisilinler grubundan antibakteriyel ilaçlar reçete eder. Bir hastada beta-laktam antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon varsa, makrolidlere ihtiyaç vardır. Bir ilaç seçerken, hastalığın nedenlerini, belirtilerini dikkate almanız gerekir:

 • Benzilpenisilin (streptokok ve pnömokok ile);
 • Ampisilin (E. coli ile, kulak iltihabı, solunum yolu enfeksiyonu);
 • Karbenisilin (Pseudomonas aeruginosa);
 • Dikloxacillin (staphylococcus);
 • Oksasilin (stafilokok ile daha az aktif);
 • Seftriakson (en yaygın, daha etkili ilaç);
 • Eritromisin (şüpheli difteri ile orta şiddette patoloji).

Antibiyotik alımı mikroflorayı yok ettiğinden, probiyotiklerin paralel olarak kullanılması önemlidir. Tedaviden sonra antifungal tedavi uygulamak mümkündür.

Nebülizer ile tedavi

Nebulizatör bir inhalasyon tarafından:

 • maden suyu (Borjomi, Nabeglavi, Essentuki - kuru öksürük ile);
 • tuz çözeltisi (furacilin ve tuzlu su çözeltisi 1: 1 - mantarı yok eder);
 • Rotokan;
 • Aile;
 • Asetilsistein (sıvılaşma balgamı, doktora danıştıktan sonra başvurunuz).

Buhar inhalasyonları yüksek sıcaklık olmadığında tavsiye edilir, bir nebulizer için, hipertermi daha az önemlidir.

Tedavi için halk ilaçları

Birçok uygulayıcı, yetişkinlerde evde farenjit tedavisinin çeşitli halk yöntemleri ile birleştirilmesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Kompleks, doğru seçilmiş tedavi iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Önemli! Doktorlar, farenjit tedavisi için sadece geleneksel ilaç kullanmayı şiddetle tavsiye etmektedir. Aksi halde hastalıkta ciddi komplikasyonlar gelişebilir. En azından, kurtarma aşaması uzatılacaktır.

Gargara için otlar

Adaçayı ve papatya, okaliptüs, kadife çiçeği bitkilerinin infüzyonları ağzınızı yıkamak için güvenle kullanılabilir. Bu otlar mükemmel bir antiseptik etkiye sahiptir. Seçilen hammaddenin 10 gramı için 0,2 litre su alınır. Her 1-2 saatte bir beş dakika durulayın.

Bitkisel İnhalasyonlar

Bitkisel infüzyonların inhalasyonları da farenjit tedavisinde etkilidir. Papatya, adaçayı ve okaliptüsünü ayrı ayrı alabilir ve bitkisel tatlar için farklı seçenekler kullanabilirsiniz.

Propolis tentürü

100 ml ılık suda seyreltilmiş 30 damla tentür gerekir ve boğazınızı yıkamak için kullanılır. Ancak, sık sık durulama yapmayın: günde en fazla 4 kez. Tenteler eczanelerde satılmakta, özel olarak hazırlanmaları bile gerekmemektedir.

Iğne yapraklı tomurcuklar

İnhalasyon iğne yapraklı böbrekler temelinde yapılabilir. 20 g'lık bir vasıta ile bir bardak kaynayan su dökülür. Bu yöntem, böbrek çamlarının vücutta enfeksiyonlara ve virüslere karşı savaşması gereken C vitamini içerdiğinden etkilidir.

Kakao yağı

Kakao yağı, farenjit öksürüğü gibi bir semptomla başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Sıcak sütte yarım çay kaşığı bir dilim çözmeniz gerekir. Günde dört kez iç.

böğürtlen

Farinksin iltihaplanmasının giderilmesi için, her zamanki böğürtlen kullanılır - meyveler değil, yaprakların kaynatılması. Bir tentür ile tentürünüzü durulayıp, teneffüs yapabilir, çay olarak içebilirsiniz (o zaman çaya yaprak ve meyve ekleyebilirsiniz).

Erişkinlerde evde farenjit tedavisi sadece hastalık kolay bir formda olduğunda mümkündür. Bir kişi alerjik reaksiyonlara meyilliyse, hem ilaçları hem de insanların tedavi yöntemlerini dikkatli bir şekilde kullanmaya çalışmalısınız.

Ev tedavisinin başlangıcından itibaren ilk birkaç gün boyunca, hastanın durumu iyileşmelidir. Bu olmazsa, doktora başvurmalısınız.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit tedavisi, kişinin kendi bağışıklığını güçlendirmek, geleneksel ilaç ve halk ilaçları yöntemleriyle iltihap belirtilerini ortadan kaldırmaktır.

Farenjit belirtileri

Farenjitin ana belirtileri, sürekli rahatsızlık, ağrı, boğazda kaşınmalardır.

Bir ayna ile bakıldığında, iltihaplı, kırmızılaşmış posterior farryngeal duvar görünür, beyaz lekeler, plaklar, granüller ile kaplıdır.

Kuru persistan öksürük, baş ağrısı, güç kaybı hastalığın genel resmini tamamlar. Bu semptomlar akut farenjit veya kronik alevlenmeyi gösterir. Çoğu zaman bu hastalık virüslerden kaynaklanır, sıklıkla hastalık tekrar soğuk algınlığı, grip, soğuk algınlığı için oluşur.

Muko-pürülan akıntı, farenksin arka duvarından akarak, mukoza zarını enfekte eder ve bu, farinks mukozasının iltihaplanmasına ve hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Viral farenjit bulaşıcıdır, özellikle küçük çocuklara duyarlıdır.

Bebekler bile boğaz ağrısı olabilir.

Kuru boğaz, tıkırtı, bronşiyal astım krizi için bazen yanlış ıslık bebekler eşliğinde ağrılı kuru öksürük.

Farenjiyemi ayaktan tedavi altında tedavi edin. Doktorun ziyareti ve ilaç alımından sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Küçük çocukları tedavi etmek için, inhalasyon için bir nebülizer almanız gerekir.

Sessiz bir şekilde çalışan, uyku sırasında bebeği teneffüs etmenize izin veren, yüksek seslerle korkutucu olmayan modern bir model seçin.

Farenjit ev tedavisi

Hızlı bir iyileşme için hastanın kalanını, beslenmesini, doktor randevularını ve tavsiyelerini yerine getirmesi gerekir.

Hasta modu

Farenjit ile hasta diğerlerinden izole edilebilecek kadar uzak olmalıdır. Ses modunu gözlemlemek için sessiz kalmaya çalışmak gerekir.

Sigara içmek, alkol içmek tavsiye edilmez. Çocuk hasta ise, odada sigara içmek yasaktır. Hava spreyi, cila, deodorant kullanmayın.

Oda havalandırmalı, ıslak temizlik günlük yapılmalı, hasta ayrı bir yemek, havlu, yatak takımı kullanmalıdır.

Diyet, keskin, acı, asidik baharatları, farinks mukozasını tahriş edebilecek her şeyi içermez. Daha çok sıcak çay ve süt içmelisiniz.

Farenjit bir mide hastalığı ile ilişkili ise, yemek yedikten sonra en az bir saat boyunca, mide içeriğinin yemek borusuna geri döküldüğü olgulardan kaçınmak için uzanmamaları önerilir.

Böyle bir hastanın yatması, yemek borusu üzerinde baskı olmayacak şekilde olmalıdır. Yatağın başı, başın bacakların yaklaşık 10 cm yukarısına gelecek şekilde kaldırılır.

Midenin hastalıklarından kaynaklanan farenjit belirtisi, şişlik, yanma hissi, boğazda yabancı cisim hissi olabilir. Bu gibi durumlarda, gastroenterolog bir danışmanlık gereklidir.

Diş fırçasını sık sık değiştirmek ve dişleri zamanında tedavi etmek de gereklidir.

Tedavi yöntemleri

Bir doktorun atanmasına ek olarak, farenjit basit ve etkili prosedürlerle tedavi edilir:

 • boğaz durulama;
 • bir nebülizör yoluyla inhalasyonlar;
 • spreyler, aerosoller ile püskürtme;
 • çiğneme için tabletler kullanarak, emilim için pastilleri.

Gargara daha

Gargara eczaneler için tavsiye edilir, sadece ılık bir formda uygulayın. Eczanede furatsilina, saline, rotokan, romazulan anlamına gelir.

Anlamına gelir yunus

Evde farenjit tedavisi için Dolphin kullanmak kabul edilebilir. Boğazın durulanması için, bir paket sıcak bir bardak suya 1 paket ilacı ekleyerek bir çözelti hazırlanır.

Bir pakette, insan kan plazmasının mineral bileşimine karşılık gelen 2 g tıbbi ürün ve ayrıca dogrose, meyankökü ekstraktları bulunur.

Yunus mukus üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, yumuşatır, şişkinliği azaltır. İlaç antiseptik, rejeneratif etki gösterir, yerel bağışıklığı güçlendirir.

Ürün, yetişkinler ve 4 yaşından büyük çocuklar içindir. Dolphin ile yıkama mekanik olarak mukozayı kabuklardan çıkarır, plakları temizler, yumuşatır, yumuşatır, nemlendirir, böylece terlemeyi ortadan kaldırır, boğaza batırır.

Durulama için halk ilaçları

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, hastanın iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı etkin bir şekilde temizler, öksürüğü, ağrıyı ve boğaz ağrısını ortadan kaldırır.

Sıcak, iyi filtrelenmiş papatya, calendula, kekik, kekik, okaliptüs, adaçayı, böğürtlen yaprağı, ahududu suyu ile günde birkaç kez gargara yapmak yararlıdır. Bu bitkiler mukoza zarının şişmesiyle enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Genç patateslerin suyu ile farenjit gargara yardımcı olur.

Bu kanıtlanmış halk ilaçlarını yapmak için, yarım fincan patates suyunu sıkın, rahat bir sıcaklığa ısıtın.

Prosedür günde 4 kez tekrarlanır, tedavi sürecinin süresi 7 gündür.

Spreyler ve aerosoller

Farenjit tedavisinde en etkili, düşük toksik ajanlardan biri heksoraldır. Bir sprey şeklinde topikal uygulama için bu ilaç, emzirme sırasında hamilelik sırasında kabul edilebilir.

Çocukların tedavisi için antiseptik özelliklere sahip olan Jox, Gevalex aerosollerini kullanabilirsiniz. Bir yıl öncesine kadar en küçük çocuklarda farenjit için çok zordur.

Bir bebeği tedavi etmek için, pharyngocept tabletin dörtte biri toz haline getirilir, bir nipel ile batırılır ve bebeğe verilir. Farryngsepet tabletin ¼ bebeği için günlük doz, 3 doz için ver.

Üç yaşından büyük çocuklara, yaş antiseptikler ile farenjit ağız pastilleri, şekerler, ev kullanımı spreyler, aerosoller tedavi edilebilir de, gargara nasıl açıklamak zaten mümkündür.

Emici tabletler

Seyreltik tabletler, farenjitin hafif formlarının tedavisinde kullanılır.

Bu şekerlerin bileşimi antiseptik ve antiseptik etkisini artıran bir bileşen içerir. Genellikle ek yağlar eklendikçe esansiyel yağlar - portakal, anason, bal, limon.

Bu maddeler bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Popüler ilaçlar - sarkıt, falimint, septothete, pharyngosept, adhessept, neo-angin, şeker şeker.

Güçlü kuru öksürük ile pastil önerilmektedir Dr. Anne. Patojenik mikroflora üzerinde güçlü bir etki fervex, sibedin, antiangin, collustan şekerleri tarafından sağlanır. Anti-inflamatuar, analjezik etki, preparatlar heksaal, lizobakt, pectussin tarafından ele geçirilmiştir.

İlacın işe yaradığı, iki saat sonra yemek yememesine ve içmemesine ihtiyaç duyulmaktadır.İlacın çalışması için iki saat sonra yememeye ve içmemeye gerek yoktur.

Nebulizatör ile solunması

İnhalasyon için bir nebülizatör kullanımı, orofarenksin mukoza zarında doğrudan harekete izin verir, ilaçların yan etki riskini azaltır.

Cihaz içeride antibiyotik almayı ortadan kaldırır, kortikosteroidler, çocuklarda farenjit tedavisi için idealdir.

Bir nebülizör yoluyla evde farenjit ile inhalasyon kontrendikasyonları yüksek bir sıcaklıktır.

bir nebülizatör kullanılan furatsilin inhalasyon için, calendula solüsyonu (20 seyreltme: 1) ile tuzlu su eczacılık eczane propolis tentür ile tuzlu su (20 seyreltme: 1).

Bal ve arı ürünlerinin tedavisi

Propellis farenjit için tanınan bir çözümdür. Saf propolis, bezelye büyüklüğü, tamamen emilene kadar ağızda tutulur.

Saf propolis yerine, propolisin birkaç damla eczane alkol ekstresini damlayan bir şeker parçasını eritebilirsiniz.

Ladin böbrek ve baldan elde edilen boğaz ağrısı ile almak yararlıdır.

Şurubu hazırlamak için, yaklaşık 4 cm'lik bir boyuta ulaştıklarında, ilkbaharın sonunda toplanan 1 kg ladin böbreği gerekir:

 • Ham madde bir tavaya aktarılır, 3 litre su dökülür, 20 dakika kaynatılır.
 • Daha sonra dibe çöken ve soğumaya bırakın.
 • Propolis özü hazırlayın, bunun için 30 g propolis 100 ml alkol içinde çözülür.

Şurubu hazırlamak için bal gereklidir. Bal ve propolis özü, ilacın 1 kg'ı başına 10 kg'lık bir propolis ve 1 kg bal çözeltisi gerektirecek şekilde alınır.

Tüm bileşenler karıştırılır, su banyosunda 45 dereceye ısıtılır. Bitmiş ürün karanlık ve serin bir yerde saklanır. Tedavi için günde 2-3 kez bir kaşık şurup alın.

Atrofik farenjitin ev tedavisinin özellikleri

Atrofik farenjit ile mukoza zarı incelir, dehidrate edilir. Boğazdaki hoş olmayan yanma hissi, mukoza zarını kurutan ilaçlarla tedavi edildiğinde daha kötüdür.

Atrofik ve subatrofik farenjitlerde yasaklanan halk ilaçları arasında kabartma tozu, kabartma tozu + tuzu, deniz topalakı, okaliptüs, mentol yağı çözeltileri bulunur.

Tuzla kabartma tozu ve soda solüsyonu ek olarak mukoza zarını dehidre eder, enfeksiyona karşı daha hassas hale getirir, boğazda tahriş, ağrı ve ağrıyı artırır.

Evde, atrofik farenjit şeftali, zeytin, kuşburnu yağı gibi halk ilaçları ile tedavi edilir. Psilyum, anne ve üvey anne ile sıcak bitkisel çaylar içmek için yararlıdır.

Mukusun durumunu iyileştirmek için, proteini karotolin veya kuşburnu yağı (2-3 ml) ile çırparak protein sohbeti yapın. Elde edilen bileşim küçük sipslerde boğazla ya da sarhoş ile yağlanır.

Atrofik farenjit önerilmediğinde, sık boğaz yıkaması.

Atrofik bir farenjit tedavisinde gerekli olan:

 • karbonatlı, soğuk, asidik, alkollü içecekler, domates suyu;
 • Ekşi, acı, sıcak, soğuk yiyecekler yemeyin;
 • Boğazınızı buharlamayın, buhar inhalasyonlarından vazgeçmeyin;
 • sigarayı bırakmak;
 • Soğukta konuşma.

Özellikle kış mevsiminde, merkezi ısıtmanın çalıştığı ve dairedeki havanın özellikle fazla kurutulduğu durumlarda,% 55-65 arası iç mekan hava neminin sağlanması önemlidir.

Hava nemlendiricisi satın almak mümkün değilse, ıslak bezi ısınma bataryasına asabilir ve kurudukça değiştirebilirsiniz.

farenjit tedavisi yakalamak, tedavi farenjit Otolaryngologist gerektiğini hatırladı ve halk ilaçları doktorun emirlerinden sadece bir ektir edilmelidir.

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer. Yetişkinlerde farenjitin evde tedavi edilmesi, sonbaharda veya ilkbaharda, ağırlaştırıcı bir özelliğe sahip olduğunda sıklıkla gerekli olmaktadır. İyileşme sürecinin daha hızlı ve daha üretken olması için, hastalığın belirli bir formu için komplekslerin uygulanması gereklidir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farinksin iltihabı farklı şekillerde tedavi edilen iki biçimde ortaya çıkabilir:

 1. Akut. Bu, bir pürülan çeşitlilik ile bazen 40 ° C'ye kadar sıcaklıkta bir artış ile karakterize edilir. Hasta genel halsizlik, yutma sırasında ağrı şeklinde rahatsızlık hisseder.
 2. Kronik. Kalıcı öksürük ve boğazda boğulma geçiriyor.

Hastalığın her iki formu için, uzmanlar belli kurallara bağlı kalmanızı tavsiye eder:

 1. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sokağa erişimi sınırlayın ve başkalarıyla iletişim kurun. Durumunuzu ek virüslerle karmaşıklaştırmayın.
 2. Geceleri tam dinlenme izleyin. Gündüz uyku için zaman ayırın.
 3. Diyetleri vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş daha hafif yiyeceklerle doldurun. Tuzlu, keskin, kızarmış yiyecekleri hariç tutun.
 4. Eğer mukozada kuruluğu acıtıyorsa - süt ile bal veya sıcak yeşil çay içebilirsiniz.
 5. Alkollü içecekleri hariç tut.
 6. Sigara içmek yasak.

keskin

Bu farenjit ile doktor ilaçları reçete edebilir:

 1. Antibiyotikler - "Ampisilin", "Oksasilin", "Sefazolin", "Seftriakson".
 2. Spreyler - "Kamerun", "Ingalipt".
 3. Rezorpsiyon için pastiller - "Grammidin", "Strepsils".

Yetişkinlerde boğazın evde tedavi edilmesi halk yöntemleri ile gerçekleştirilebilir:

 1. Sıcak bacaklar. Kuru hardal ilavesi ile sıcak banyolar harika bir etki bırakacaktır. Yatmadan önce bunu yap.
 2. Soluma. Bunu yapmak için, bitkisel kireç, okaliptüs, papatya veya adaçayı infüzyon kullanın. Kaynar su 1 tsp dökün. Çim. Birkaç damla uçucu yağ ile inhalasyon deneyin.
 3. Diyete uygunluk. Kızartılmış, yağlı, tuzlu olanı ortadan kaldırın - bu ürünler mukozada tahriş edicidir. Daha fazla sıvı iç.

Farenjit hızlı nasıl tedavi edilir? Prosedürleri ilk semptomlarla başlatmak gerekir: her iki saatte bir gargara, 4-6'lık şekeri eritin ve spreyi 2 ila 4 kez uygulayın. Yaklaşık 3 gün sonra, kuru öksürük dahil olmak üzere belirtiler azalmalıdır. Kalan farenjit belirtileri ile ortadan kaybolur. Pozitif dinamikler yoksa, bir uzmandan yardım almanın sebebi budur.

mantar

Genel belirtilere ek olarak, hastalığın viral formu, boğazda bir yumru hissi ile karakterizedir. Mantar, mukoza üzerinde plakete not edildiğinde, fotoğrafta ayırt edilmesi kolaydır. Farenjit için antimikotik ilaçlar, tedavi için kullanılır:

 • "Natamisin", "Nistatin", "Levorin";
 • "Terbinafin";
 • "Flukonazol", "Ketokonazol";
 • "Levorin", "Pimafucin", "Diflucan".

Yerel eylem araçları:

 1. Spreyler - Miramistin, Rotokan, Geksoral, Lugol çözeltisi.
 2. Durulama, örneğin, kalendula veya papatya için anti-enflamatuar etki ile bitkisel decoctions dayalı inhalasyonlar. 1 çay kaşığı ekleyin. kaynar su içinde otlar. Kendini bir havluyla örtün, nefes al.
 3. Durulayın. Sıcak bir tuz ve soda solüsyonu yapın: 0,5 tsp seyreltin. her biri 250 ml kaynatılmış su içinde.

alerjik

Bu doğanın farenjitleri endüstriyel emisyonların, kimyasalların veya boyaların solunmasından kaynaklanır. Hastalığın alerjik formunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır:

 1. Antibiyotikler - "Bicillin", "Amoksisilin".
 2. Propolis ile inhalasyon. 40 g preparatı ve 100 g bitkisel yağı karıştırarak bir infüzyon yapın. İnhalasyonlar için, kaynar suya birkaç damla infüzyon ekleyin. Bir ay için günde 2 kez uygulayın.
 3. Çiğ patates suyunu durulayın.
 4. Yutulması için karışımı (bir yemek kaşığı ahududu, nane ve St. John's wort) 250 ml kaynar su dökün.

Evde yetişkinlerde farenjit tedavisi için ana, aşağıdaki ürünlerde bulunan provoke alerjenlerin kısıtlanmasıdır:

 • deniz ürünleri;
 • turunçgiller;
 • bal;
 • alkol;
 • tahıllar;
 • mantar;
 • süt ürünleri;
 • ekşi sebzeler.

Kronik farenjit tedavisi

Akut farenjitin yanlış veya yetersiz tedavisi ile kronik bir formda olabilir. Belirtileri daha az görülür ve yüksek ateş eşlik etmez. Kronik farenjit birçok şekil alabilir:

 1. Granüler veya hipertrofik. Bu farenjitin özelliği, iltihaplı dokuların çoğalmasıdır.
 2. Atrofik. Bu form mukus boğazının incelmesi ile karakterizedir. Kurur ve ışık olur.

granüloza

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Yağ inhalasyonu. Kaynayan suya bir damla lavanta, adaçayı, çam veya okaliptüs yağı ekleyin. Bu mukozayı yumuşatır.
 2. Maden suyu kullanımı ile inhalasyonlar.
 3. İltihaplı granüllerin tedavisi. "Lugol", "Collargol", "Iodinol" kullanın.
 4. Deniz suyu ile yumuşatma yumuşatma.
 5. Otlar ile durulayın. Infüzyonu hazırlayın, 1 çay kaşığı doldurun. kaynar su ile adaçayı, okaliptüs, papatya veya meşe kabuğu. Boğazınızı her yarım saatte bir durulayın.
 6. Boğazın dezenfeksiyonu. Bu amaçla propolis, okaliptüs veya Burov'un sıvısının tentürünü kullanın.
 7. Sprey "Hexoral", pastiller "Strepsils" yardımıyla semptomları gidermek.

atrofik

Bu formun kronik farenjit tedavisi nasıl yapılır? Hastalığa özel bir dikkat göstermelisiniz çünkü onkolojiye gidebilir. Ana tedavisinde mukoza boğazının restorasyonu ve bağışıklığın güçlendirilmesi:

 1. Antiviral ilaçların kabulü - "Arbidol", "Anaferon", "Lavomax".
 2. Okaliptüs yağı ile boğaz yağlanması, propolis ile bal, jel "Solcoseril", balsam Shostakovskogo.
 3. Otlar veya bal ile durulayın.
 4. "Akvalor", "Aquamaris" mukus preparatları ile sulama.
 5. Burun yağı içinde gömülme "Pinosol" düşer.
 6. Soda inhalasyonu. Bir bardak kaynar su 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Dumanları günde iki kez soluyun.

Boğaz ateşi ile öksürük tedavi etmek

Sürekli öksürükten kurtulmak için aşağıdaki yöntemler yardımcı olur:

 1. Öksürük merkezinin "Kodelak", "Tusuprex" preparatlarıyla inhibisyonu.
 2. Tuzlu su ile durulama, söğüt ve meşe kabuğu infüzyonu.
 3. Patates suyu Günde 3 kez 30 ml içecek için, boğazda suyu tutmaya çalışıyorum.
 4. Rezorpsiyon "Faryngosept", "Strepsils", "Septotelet" için pastiller.
 5. Farenjit karşı antihistamin tabletler - "Loratadin", "Zodak".
 6. Papatya veya calendula ile inhalasyon.

Farenjit kaç gün tedavi edilir?

Tedaviye zamanında başlanırsa, akrifanın 7-10 gün sürdüğü, daha şiddetli semptomlarla, 2 haftada tam iyileşme görülebilir. Hastalığın kronik tipi daha uzun bir süre devam eder ve hastaya sürekli rahatsızlık verir, remisyon fazlarını ve alevlenmeyi değiştirir. Bu farenjit formu, ilgilenen hekim tarafından sürekli izleme gerektirir.

Video: yetişkinlerde farenjit semptomları ve tedavisi

Doktorun reçetesine göre, farenjit yetişkinlerde ve evde tedavi edilebilir, çünkü uygun tedavi ile hastalık hem ilaçlarla hem de halk ilaçlarıyla kolayca tedavi edilebilir. Boğazda terleme ve kuruluk veya böyle bir hastalığın diğer belirtilerini tespit ettiyseniz, hastalığın belirtilerini ve tedavinin etkin yöntemlerini açıklayan yararlı bir videoya bakın.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi (bademcik iltihabı)

Bakteriyel bademcik iltihabı (bakteri anjina) bademcik iltihabıdır ve bu da bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Angina, bakterilerin yanı sıra, virüslerin, mantarların veya virüslerin bakterilerle olan ilişkilerinin neden olabildiği, birbirinden tamamen farklı bir hastalık anlamına gelir. "Bakteriyel boğaz ağrısı" ifadesini kullanarak, doktor hastalığın tedavisinde ortaya çıkmasının nedenlerini ve özelliklerini gösterir.

Boğaz ağrısı: boğaz ağrısı veya farenjit?

Anjin ya da farenjit aniden ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bu hastalıklar soğuk mevsimde kendilerini hissettirir. Bu rahatsızlıklar hasta bir kişiye nahoş hissi verir.