Loading

Evde çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit tedavisinin özellikleri

Soğuk mevsimde en sık görülen hastalıklardan biri farenjittir. Tedavi etmek kolaydır ve yeterli terapi ile herhangi bir özel rahatsızlığa neden olmaz. Evde farenjit nasıl tedavi edilir? Bu hastalık ile ne alakası var? Bu soruları cevaplamaya çalışalım.

Hastalığın etiyolojisi

Uzmanlar, farenjit gelişiminin 2 / 3'ünden fazlasının virüsler tarafından kışkırtıldığını iddia ediyor. Faringeal mukozanın yenilgisi, her zamanki akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu da hastalığın alevlenmesine yol açar. Patolojinin gelişmesine yol açabilecek birçok virüs vardır:

 • rhinovirüsleri;
 • grip virüsleri, çeşitleri;
 • adenovirüsler;
 • enterovirüsler;
 • herpes;
 • Coxsackie virüsü.

Farenjitin klinik tablosu patojen tipine, bağışıklık sisteminin virüslerle savaşma kabiliyetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Herhangi bir enfeksiyon sadece farinks mukozasında oluşabilir veya yakın organlara yayılabilir.

ARVI'da, boğazın yanı sıra burun mukozası, trakea ve hatta bronşlar da etkilenir. Farinks iltihabının yanı sıra herpes simplex, oral mukozaya yayılır.

Nedenleri ve provoke faktörleri

Farenjit nedeni diğer patolojik durumlar olabilir. Hastalığın gelişimine yol açan birçok faktör vardır. Bu, soğuk veya kirli havanın solunması, alkol veya sigara içilmesiyle kolaylaştırılır. Ek olarak, olumsuz nedenlerden dolayı, neden olduğu için farenjit atfedilebilir:

 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk içecekler, yiyecek alımı;
 • azalmış bağışıklık;
 • farinksin kimyasal ve fiziksel uyarımı;
 • vücutta viral veya bulaşıcı süreç.

Farenjit görünümü zaten var olan hastalıkların bir komplikasyonu olabilir. Bu çürükler, ağız boşluğu diğer rinit hastalıkları, neden olabilir. Bu nedenle, ilaç tedavisi reçete ederken, bu faktörler dikkate alınmalıdır.

Belirtiler ve belirtiler

İki tür farenjit vardır: akut veya kronik. Akut farenjit boğazda hoş olmayan duyumlar ile kendini gösterir: terleme, kuruluk, ağrı. Buna genel bir halsizlik, ateş, halsizlik eklenebilir.

Kronik farenjit belirtileri daha az belirgindir. Hipertermi nadirdir, ancak boğazda hoş olmayan duyumlar kalır. Hastalar sürekli olarak boğazlarını bir öksürükle temizlemek istediklerini söylerler. Kronik farenjit arka planı karşı bademcik iltihabı gelişebilir.

Akut farenjitleri kronik olandan ayıran şey, videomuza bakın:

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Hızlı bir iyileşme için, hastanın diyet ve dinlenmeye uyması önerilir. Sigarayı ve alkol kullanımını tamamen dışlamak gerekir. Çeşitli aerosollere, keskin kokulu kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Ancak tedavi olmadan, bu durumda yönetmek imkansızdır. İlaç, antiseptik, fizyoterapi prosedürleri alacak. Bazı durumlarda, insanların araçları da oldukça faydalıdır.

ilaç

Farenjitin ilaç tedavisi, hastanın durumunu hafifletmeye ve hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya indirgenir. Zulümle birlikte, boğazda ağrı antiseptik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Klorheksidin, Ingalipt, Chlorfillipt patolojisi ile iyi başa çıkıyor.

Rezorpsiyon için tabletleri veya pastilleri kullanabilirsiniz: Sepptelet, Strepsils ve diğerleri. Hastalık komplike ise, antibakteriyel ajanlar gerekebilir: Azitromisin, Biseptol, Amoksiklav. Bir doktorun reçete yazmadan kullanması tavsiye edilmez.

Farenjit tedavisi için hazırlıklar

Halk ilaçları

İlaç tedavisinin etkisini arttırmak için bilinen halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Farenjit ile mücadelede, soda-tuz çözeltisi ile durulama iyidir. Bunu yapmak için, bir bardak suya, bir kaşık dolusu soda ve sıradan sofra tuzu çözün ve günde birkaç kez durulayın.

Ev tedavisi için oldukça etkili bir yöntem, arı ürünlerinin kullanımı olarak düşünülebilir. Doğal bal ile sıcak çay, boğaz ağrısını yumuşatır, kuruluğu ve terlemeyi ortadan kaldırır. İltihaplı alanın propolis ile yağlanması iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Propolis yerine deniz topalak yağı alabilirsiniz.

Boğaz boğazını et suyu, tıbbi bitkilerin infüzyonu ile yıkayabilirsiniz. Calendula, papatya, St. John's wort ve string iltihapları ile iyi rekabet ederler. Bağışıklık güçlendirmek için dogrose bir kaynatma alabilir.

Bizim videoda farenjit için çeşitli tarifler:

fizyoterapi

Hastanın durumunu farenjit ile hafifletmek için, evde ısınma kompresleri kullanılabilir. Boyun bölgesine 20-30 dakika yatmadan önce uygulanmalıdır. Buhar inhalasyonu ayrıca güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Sıcak havanın solunması boğazdaki ağrıyı hafifletmeye ve mukoza zarını yumuşatmaya yardımcı olur. Soluma için soda-tuz çözeltisi, okaliptüs yaprakları, marigold çiçekleri de kullanabilirsiniz.

Tedavi özellikleri

Farenjit tedavisine entegre bir yaklaşım hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur. Ancak, hastalığın seyri sırasında komplikasyonlar ortaya çıkarsa, derhal bir tıbbi kurumla temasa geçmeye değer.

Bir doktor tarafından acilen ihtiyaç duyulduğunda tehlikeli işaretler

Tanımlanan patolojinin genel semptomları, bunun için karakteristik olmayan işaretlerle desteklenirse, bu hastayı uyarmalıdır. Çoğu zaman, boğazdaki ağrının kulağa başlamasıyla ilgili şikayetler var, baş ağrısı vardı, zayıflık arttı. Bu durumda hemen doktora başvurmanız gerekir.

Farenjit ile gelişen inflamatuar süreç komşu organlara yayılabilir. Sıklıkla, otitis, rinit, bademcik iltihabı arka planda meydana gelir. Yüksek sıcaklıklarda, eklemleri, kalbi, sinir sistemini komplike hale getiren vücudun genel zehirlenmesi meydana gelebilir. Bu tür koşullar evde tedavi edilemez, çünkü sağlığa ve hatta hastanın ömrüne yüksek bir risk vardır.

Boğaz ağrısı düzgün bir şekilde nasıl tedavi edilir:

Hasta bakımı için öneriler

Farenjitli bir hastaya, özellikle bu çocuğun karmaşık tedavinin çok önemli bir parçası olması durumunda uygun bakım. Hastanın çok sıcak veya soğuk içecek almaması sağlanmalıdır. Boğaz ağrısını tahriş edebilecek diyet akut, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden dışlanmalıdır.

görünüm

Yeterli ilaçla, evde farenjit tedavisinin prognozu pozitiftir. İyileşme genellikle 1-2 hafta sonra başlar. Acı sendromu ortadan kaybolur, hasta nefes almayı kolaylaştırır.

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, hastaya soğuk suyla birlikte yerel sertleştirme tavsiye edilir ve ayrıca bağışıklık sistemini desteklemek için ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, beslenme, vücudunuza dikkatli bir tutum - Kabul soğuk algınlığı önlemek için en iyi yol.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit tedavisi, kişinin kendi bağışıklığını güçlendirmek, geleneksel ilaç ve halk ilaçları yöntemleriyle iltihap belirtilerini ortadan kaldırmaktır.

Farenjit belirtileri

Farenjitin ana belirtileri, sürekli rahatsızlık, ağrı, boğazda kaşınmalardır.

Bir ayna ile bakıldığında, iltihaplı, kırmızılaşmış posterior farryngeal duvar görünür, beyaz lekeler, plaklar, granüller ile kaplıdır.

Kuru persistan öksürük, baş ağrısı, güç kaybı hastalığın genel resmini tamamlar. Bu semptomlar akut farenjit veya kronik alevlenmeyi gösterir. Çoğu zaman bu hastalık virüslerden kaynaklanır, sıklıkla hastalık tekrar soğuk algınlığı, grip, soğuk algınlığı için oluşur.

Muko-pürülan akıntı, farenksin arka duvarından akarak, mukoza zarını enfekte eder ve bu, farinks mukozasının iltihaplanmasına ve hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Viral farenjit bulaşıcıdır, özellikle küçük çocuklara duyarlıdır.

Bebekler bile boğaz ağrısı olabilir.

Kuru boğaz, tıkırtı, bronşiyal astım krizi için bazen yanlış ıslık bebekler eşliğinde ağrılı kuru öksürük.

Farenjiyemi ayaktan tedavi altında tedavi edin. Doktorun ziyareti ve ilaç alımından sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Küçük çocukları tedavi etmek için, inhalasyon için bir nebülizer almanız gerekir.

Sessiz bir şekilde çalışan, uyku sırasında bebeği teneffüs etmenize izin veren, yüksek seslerle korkutucu olmayan modern bir model seçin.

Farenjit ev tedavisi

Hızlı bir iyileşme için hastanın kalanını, beslenmesini, doktor randevularını ve tavsiyelerini yerine getirmesi gerekir.

Hasta modu

Farenjit ile hasta diğerlerinden izole edilebilecek kadar uzak olmalıdır. Ses modunu gözlemlemek için sessiz kalmaya çalışmak gerekir.

Sigara içmek, alkol içmek tavsiye edilmez. Çocuk hasta ise, odada sigara içmek yasaktır. Hava spreyi, cila, deodorant kullanmayın.

Oda havalandırmalı, ıslak temizlik günlük yapılmalı, hasta ayrı bir yemek, havlu, yatak takımı kullanmalıdır.

Diyet, keskin, acı, asidik baharatları, farinks mukozasını tahriş edebilecek her şeyi içermez. Daha çok sıcak çay ve süt içmelisiniz.

Farenjit bir mide hastalığı ile ilişkili ise, yemek yedikten sonra en az bir saat boyunca, mide içeriğinin yemek borusuna geri döküldüğü olgulardan kaçınmak için uzanmamaları önerilir.

Böyle bir hastanın yatması, yemek borusu üzerinde baskı olmayacak şekilde olmalıdır. Yatağın başı, başın bacakların yaklaşık 10 cm yukarısına gelecek şekilde kaldırılır.

Midenin hastalıklarından kaynaklanan farenjit belirtisi, şişlik, yanma hissi, boğazda yabancı cisim hissi olabilir. Bu gibi durumlarda, gastroenterolog bir danışmanlık gereklidir.

Diş fırçasını sık sık değiştirmek ve dişleri zamanında tedavi etmek de gereklidir.

Tedavi yöntemleri

Bir doktorun atanmasına ek olarak, farenjit basit ve etkili prosedürlerle tedavi edilir:

 • boğaz durulama;
 • bir nebülizör yoluyla inhalasyonlar;
 • spreyler, aerosoller ile püskürtme;
 • çiğneme için tabletler kullanarak, emilim için pastilleri.

Gargara daha

Gargara eczaneler için tavsiye edilir, sadece ılık bir formda uygulayın. Eczanede furatsilina, saline, rotokan, romazulan anlamına gelir.

Anlamına gelir yunus

Evde farenjit tedavisi için Dolphin kullanmak kabul edilebilir. Boğazın durulanması için, bir paket sıcak bir bardak suya 1 paket ilacı ekleyerek bir çözelti hazırlanır.

Bir pakette, insan kan plazmasının mineral bileşimine karşılık gelen 2 g tıbbi ürün ve ayrıca dogrose, meyankökü ekstraktları bulunur.

Yunus mukus üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, yumuşatır, şişkinliği azaltır. İlaç antiseptik, rejeneratif etki gösterir, yerel bağışıklığı güçlendirir.

Ürün, yetişkinler ve 4 yaşından büyük çocuklar içindir. Dolphin ile yıkama mekanik olarak mukozayı kabuklardan çıkarır, plakları temizler, yumuşatır, yumuşatır, nemlendirir, böylece terlemeyi ortadan kaldırır, boğaza batırır.

Durulama için halk ilaçları

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, hastanın iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı etkin bir şekilde temizler, öksürüğü, ağrıyı ve boğaz ağrısını ortadan kaldırır.

Sıcak, iyi filtrelenmiş papatya, calendula, kekik, kekik, okaliptüs, adaçayı, böğürtlen yaprağı, ahududu suyu ile günde birkaç kez gargara yapmak yararlıdır. Bu bitkiler mukoza zarının şişmesiyle enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Genç patateslerin suyu ile farenjit gargara yardımcı olur.

Bu kanıtlanmış halk ilaçlarını yapmak için, yarım fincan patates suyunu sıkın, rahat bir sıcaklığa ısıtın.

Prosedür günde 4 kez tekrarlanır, tedavi sürecinin süresi 7 gündür.

Spreyler ve aerosoller

Farenjit tedavisinde en etkili, düşük toksik ajanlardan biri heksoraldır. Bir sprey şeklinde topikal uygulama için bu ilaç, emzirme sırasında hamilelik sırasında kabul edilebilir.

Çocukların tedavisi için antiseptik özelliklere sahip olan Jox, Gevalex aerosollerini kullanabilirsiniz. Bir yıl öncesine kadar en küçük çocuklarda farenjit için çok zordur.

Bir bebeği tedavi etmek için, pharyngocept tabletin dörtte biri toz haline getirilir, bir nipel ile batırılır ve bebeğe verilir. Farryngsepet tabletin ¼ bebeği için günlük doz, 3 doz için ver.

Üç yaşından büyük çocuklara, yaş antiseptikler ile farenjit ağız pastilleri, şekerler, ev kullanımı spreyler, aerosoller tedavi edilebilir de, gargara nasıl açıklamak zaten mümkündür.

Emici tabletler

Seyreltik tabletler, farenjitin hafif formlarının tedavisinde kullanılır.

Bu şekerlerin bileşimi antiseptik ve antiseptik etkisini artıran bir bileşen içerir. Genellikle ek yağlar eklendikçe esansiyel yağlar - portakal, anason, bal, limon.

Bu maddeler bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir. Popüler ilaçlar - sarkıt, falimint, septothete, pharyngosept, adhessept, neo-angin, şeker şeker.

Güçlü kuru öksürük ile pastil önerilmektedir Dr. Anne. Patojenik mikroflora üzerinde güçlü bir etki fervex, sibedin, antiangin, collustan şekerleri tarafından sağlanır. Anti-inflamatuar, analjezik etki, preparatlar heksaal, lizobakt, pectussin tarafından ele geçirilmiştir.

İlacın işe yaradığı, iki saat sonra yemek yememesine ve içmemesine ihtiyaç duyulmaktadır.İlacın çalışması için iki saat sonra yememeye ve içmemeye gerek yoktur.

Nebulizatör ile solunması

İnhalasyon için bir nebülizatör kullanımı, orofarenksin mukoza zarında doğrudan harekete izin verir, ilaçların yan etki riskini azaltır.

Cihaz içeride antibiyotik almayı ortadan kaldırır, kortikosteroidler, çocuklarda farenjit tedavisi için idealdir.

Bir nebülizör yoluyla evde farenjit ile inhalasyon kontrendikasyonları yüksek bir sıcaklıktır.

bir nebülizatör kullanılan furatsilin inhalasyon için, calendula solüsyonu (20 seyreltme: 1) ile tuzlu su eczacılık eczane propolis tentür ile tuzlu su (20 seyreltme: 1).

Bal ve arı ürünlerinin tedavisi

Propellis farenjit için tanınan bir çözümdür. Saf propolis, bezelye büyüklüğü, tamamen emilene kadar ağızda tutulur.

Saf propolis yerine, propolisin birkaç damla eczane alkol ekstresini damlayan bir şeker parçasını eritebilirsiniz.

Ladin böbrek ve baldan elde edilen boğaz ağrısı ile almak yararlıdır.

Şurubu hazırlamak için, yaklaşık 4 cm'lik bir boyuta ulaştıklarında, ilkbaharın sonunda toplanan 1 kg ladin böbreği gerekir:

 • Ham madde bir tavaya aktarılır, 3 litre su dökülür, 20 dakika kaynatılır.
 • Daha sonra dibe çöken ve soğumaya bırakın.
 • Propolis özü hazırlayın, bunun için 30 g propolis 100 ml alkol içinde çözülür.

Şurubu hazırlamak için bal gereklidir. Bal ve propolis özü, ilacın 1 kg'ı başına 10 kg'lık bir propolis ve 1 kg bal çözeltisi gerektirecek şekilde alınır.

Tüm bileşenler karıştırılır, su banyosunda 45 dereceye ısıtılır. Bitmiş ürün karanlık ve serin bir yerde saklanır. Tedavi için günde 2-3 kez bir kaşık şurup alın.

Atrofik farenjitin ev tedavisinin özellikleri

Atrofik farenjit ile mukoza zarı incelir, dehidrate edilir. Boğazdaki hoş olmayan yanma hissi, mukoza zarını kurutan ilaçlarla tedavi edildiğinde daha kötüdür.

Atrofik ve subatrofik farenjitlerde yasaklanan halk ilaçları arasında kabartma tozu, kabartma tozu + tuzu, deniz topalakı, okaliptüs, mentol yağı çözeltileri bulunur.

Tuzla kabartma tozu ve soda solüsyonu ek olarak mukoza zarını dehidre eder, enfeksiyona karşı daha hassas hale getirir, boğazda tahriş, ağrı ve ağrıyı artırır.

Evde, atrofik farenjit şeftali, zeytin, kuşburnu yağı gibi halk ilaçları ile tedavi edilir. Psilyum, anne ve üvey anne ile sıcak bitkisel çaylar içmek için yararlıdır.

Mukusun durumunu iyileştirmek için, proteini karotolin veya kuşburnu yağı (2-3 ml) ile çırparak protein sohbeti yapın. Elde edilen bileşim küçük sipslerde boğazla ya da sarhoş ile yağlanır.

Atrofik farenjit önerilmediğinde, sık boğaz yıkaması.

Atrofik bir farenjit tedavisinde gerekli olan:

 • karbonatlı, soğuk, asidik, alkollü içecekler, domates suyu;
 • Ekşi, acı, sıcak, soğuk yiyecekler yemeyin;
 • Boğazınızı buharlamayın, buhar inhalasyonlarından vazgeçmeyin;
 • sigarayı bırakmak;
 • Soğukta konuşma.

Özellikle kış mevsiminde, merkezi ısıtmanın çalıştığı ve dairedeki havanın özellikle fazla kurutulduğu durumlarda,% 55-65 arası iç mekan hava neminin sağlanması önemlidir.

Hava nemlendiricisi satın almak mümkün değilse, ıslak bezi ısınma bataryasına asabilir ve kurudukça değiştirebilirsiniz.

farenjit tedavisi yakalamak, tedavi farenjit Otolaryngologist gerektiğini hatırladı ve halk ilaçları doktorun emirlerinden sadece bir ektir edilmelidir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur. Hastalığın tehlikesi de ciddi komplikasyonların gelişmesidir.

Farenjit tedavisi için, birçok yöntem vardır - bu boğaz, durulama, inhalasyon, antibakteriyel tedavi, iç ilaç püskürtme.

Farenjit ana nedenleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genellikle, farenjit hipotermiden veya boğazın aşırı ısınmasından dolayı ortaya çıkar. Bu, esas olarak ağızdan nefes almanın yanı sıra çok soğuk veya sıcak yiyecekler tüketmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Farenjit bakteriyel ve viral enfeksiyonlara neden olur. Çoğu durumda, hastalığın nedensel ajanı streptokok, stafilokok, pnömokok, virüsler arasında - rinovirüs, adenovirüs, influenza virüsüdür. Bu patolojiyi kışkırtmak bazen mantar olabilir.

Hastalık aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Yorucu uzun süreli bir ses nedeniyle boğazda kuruluk.
 • Diş hastalıkları.
 • Kronik formda kulak burun boğaz hastalıkları.
 • Burun septumunun eğriliği.
 • Rahatsız duruş.
 • Sindirim organlarının patolojik süreçleri.
 • Hormonal sistemin çalışmasında başarısızlıklar.

Bazen farenjitin başlangıcı alerjik reaksiyonlardan etkilenir. Bu nedenlerden dolayı, çoğu durumda akut bir farenjit seyri vardır. Zamansız tedavi ya da yanlış seçilmiş tedavi taktikleriyle, hastalık kronik bir hal alabilir.

Hastalığın gelişimini tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Hasta iklimi için elverişsiz.
 • Tütün içimi.
 • Alkollü içeceklerin sık kullanımı.
 • Ekolojik faktör.

Nadiren farenjit, cerrahi müdahale veya yabancı cisimlerin boğaza girmesi sonucu oluşur.

Doğru tedavi taktiklerini seçmek için, uzmanlığın hastalığın temel nedenini oluşturması gerekir. Örneğin, patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit tedavisi için antibiyotik almanız gerekir.

Hastalığın belirtileri

Boğaz ağrısı, bademcikler kızarıklık, kuru öksürük ve sıcaklık - olası farenjit belirtileri

Farenjitin ana semptomu boğazda ağrı, özellikle de uykudan sonra sabahtan sonra hissedilir. Ek olarak, bir patolojik durumun ifade edilen belirtileri şöyledir:

 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğaz ağrısı kuruluğu ve hissi.
 • Genel yorgunluk.
 • Beyaz bir dokunuşla bademciklerin kızarması.
 • Mukoza boğazının şişmesi.
 • Mide bulantısı veya kusma.
 • Boyundaki büyümüş lenf düğümleri.
 • Balgamsız öksürük.
 • Boğazda yumru hissi.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Dilde - gri bir kaplama.

Bazen öksürük sırasında hasar gören orofarenkseki zayıf damarlarla, balgam veya tükürükte kanın safsızlıkları gözlenebilir. Buna ek olarak, farenjit ile, hastanın yutma hissi, sanki boğazda ağrıyı giderirmiş gibi. Ayrıca, hastalığa kas ve burun akıntısı ağrı eşlik edebilir.

Farenjit tanısı koymak için, bir uzmanı incelemeye ek olarak, bazen bir boğaz swabı gerekebilir.

Hastalığın belirtilerinin, iki farenjit tipine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtmek önemlidir: akut ve kronik. Akut formda farenjit oluştuğunda, semptomlar daha belirgindir, hasta ciddi rahatsızlık hisseder. Kronik farenjit klinik belirtilerin minimal bir tezahürü ile karakterizedir.

Ayrıca hastalığın belirtileri üzerine farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • Mukoza boğazında hipermi, kataral farenjit gösterir.
 • Artan lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • Alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

ilaç

Farenjit tedavisi entegre bir yaklaşımla yapılmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akut hastalık durumunda antibakteriyel tedavi zorunludur.

Bunlar aşağıdaki grupların antibiyotik olabilir:

 • Penisilin grubu. Etkili olarak, bu ilaçlar stafilokokları etkiler. Klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Farenjit tedavisinde popüler Augmentin, Trimafoks, Flemoksin, Flemoklav, Amoksisilin, Ecoclave kabul edilir.
 • Makrolidler. Bu ilaçlar sıklıkla kullanılırlar, çünkü enfeksiyöz odağa hızla nüfuz etme kabiliyetine sahiptirler, birçok patojen bakteriye karşı etkilidirler. Ayrıca, penisilinlere karşı toleranssızlık için kullanılırlar. Makrolid grubu Azitromisin, Eritromisin, Zitrolid, Sumamed, Spiramisin içerir.
 • Sefalosporin serileri. Etkili ajanlar, Cefrioxone, Suprax, Cefabol, Zinnat, Cefalexin, Sefuroksim'dir. İhmal edilen farenjit ve komplikasyon gelişimi ile birlikte kullanılırlar.
 • Tetrasiklin grubu. Nadir durumlarda, mikroorganizmaların diğer grupların antibiyotiklerine direnci gözlendiğinde atandı. Bu ilaçların çocuklarda farenjit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Bazen yerel aksiyonun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir. Bunlar Fusofungin veya Bioparox gibi ilaçlardır.

Antibiyotik alırken, antibiyotik tedavisinden gelişen dysbiosis'in önlenmesini unutmamalısınız. Bunu yapmak için probiyotikler - Lactobacterin, Linex, Bifiform.

Viral farenjit ile antiviral ilaçlar, örneğin Anaferon, Neovir, Arbidol, Isoprinosin almak gereklidir.

Farenjit tedavisi için modern ve etkili ilaç Imudon olarak kabul edilir.

Farenjitin uygun tedavisi sadece bir doktor tarafından ortaya çıkmasının nedenine bağlı olarak reçete edilebilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Falimint
 • Strepsils
 • Grammidin
 • Lizobakt
 • Faringosept
 • Geksoral Küvetler
 • Sebidin
 • Septolete
 • Neo-angin
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Anti-histaminler, alerjenlerin yutulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık için reçete edilir: Cetrin, Tavegil, Claritin, Suprastin, Loratadin. Boğazın şişlik ve kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olurlar.

Evde farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ve ısıdaki ağrıyı azaltmak için Analgin, Acetaminophen, Ibuprofen, Paracetamol gibi ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Bağışıklığı arttırmak için B vitaminleri ve askorbik asit içeren vitamin-mineral kompleksleri kullanılmalıdır. İmmünomodülatörler de örneğin, Viferon olarak reçete edilir.

Hastalıkta Geleneksel Tıp

Evde farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Farenjit tedavisinin yardımcı bir yöntemi olarak, boğazın yıkanması için şifalı bitkilerin şifreleri kullanılır.

Bu anlamda etkili araçlar şunlardır:

 • Siyah mürver çiçekleri, Veronica ve nane.
 • Huş ağacı yaprakları ve meşe kabuğu.
 • Aira ve papatya kabuğu.
 • Atkuyruğu alanı, ahududu (yapraklar), rengi bozulmayan çiçek.

Bitkiler eşit oranlarda alınır. Bir bardak kaynar suya toplayın (çorba kaşığı). Yaklaşık iki saat bekletin. Boğaz, sıcak et suyu ile durulanmış olmalıdır. Ayrıca, hem bireysel olarak hem de koleksiyonlarda, papatya, okaliptüs, nane, nergis, yaprak şeklindeki kararanın kabuğu ile işlem yapabilirsiniz.

Prosedür için taze, ancak su, beyaz lahana ve lahana suyu veya pancar ile seyreltilmiş kullanabilirsiniz. Etkili, uygun fiyatlı ve durulama için güvenli bir mutfak, ama tercihen deniz tuzu bir çözümdür. Boğaz durulama boğazda ağrı ve rahatsızlık azaltmaya yardımcı olacaktır.

İnsanların yöntemi inhalasyon.

Etkili eylem bal bazlı inhalasyon ile sağlanır. Bu arıcılık ürünü uygulamalar için de kullanılabilir. Bu tür ajanların farenjit için olası uygulama:

 • Sarımsaklı bal şurubu.
 • Böbrek tomurcukları balda.

Halk ilaçları çok etkili kabul edilir. Bununla birlikte, bunlar sadece yardımcı tedavi yöntemleridir ve başvuruları bir uzman ile anlaşılmalıdır.

Nebülizör ile solunum

Farenjit ile inhalasyon nebulizer hastalığın tedavisinde en iyi yöntemlerden biridir

Soluma prosedürünü önemli ölçüde basitleştirmek ve bu yöntemin terapötik etkisini artırmak için özel bir cihaz - bir nebülizatör kullanılabilir.

İlaç pazarında, bu tür aparatların birkaç çeşidi vardır. Kullanmak için yeterince basit - sadece nebulizer rezervuar bir tıbbi çözüm ile doldurun ve bir maske kullanarak, yaklaşık 15 dakika şifa çiftler solu. Nebülizörün çocuklarda ve gebe kadınlarda otolaringolojik ve catarrhal hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olduğunu belirtmek önemlidir.

Anti-inflamatuar, bakterisidal ve analjezik etkileri olan otların farenjit infüzyonları ile inhalasyon için uygundur:

İnhalasyon yöntemi için, farengeal mukozayı nemlendirmeye ve patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini azaltmaya yardımcı olan aşağıdaki esansiyel yağlar kullanılabilir:

 • şeftali
 • pembe
 • zeytin
 • nane
 • okaliptüs
 • adaçayı

Öksürdüğünde, inhale edilen tıbbi solüsyonlar kullanılabilir - Flumucil, Acetylcysteine.

Faydalı ipuçları: ne yapılmaz ve bir hastalık durumunda ne yapılmalı?

Farenjit ile, iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamak için belirli kuralları izlemelisiniz.

Uzmanlar, hastaya doğru içme rejimi sağlanmasını şiddetle tavsiye eder. Bu, dehidrasyonu önlemek ve boğazı nemlendirmek için gerekli olan, içindeki acı verici duyguların azaltılmasına yardımcı olur. Ek olarak, ılık bir sıvı, tahriş olmuş bir boğazı önemli ölçüde rahatlatır. Bir içecek olarak, su gelir, ballı yeşil çay, mors, kompostolar.

Farenjitli bir hastanın keskin, asidik, tuzlu, salamura edilmiş yiyecekleri yememesi tavsiye edilmez. Diyette mukus boğazını tahriş etmeyecek yumuşak yemeyi içermesi arzu edilir. Ayrıca, sıcaklık değişimleri ile içmeyi ve yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sigara ve alkollü içeceklerin bir hastalık durumunda kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tekrar hastalanmamak ve hastalığın yayılmasını önlemek için kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Farenjitin olası komplikasyonları

Hastalığın komplikasyonlarını önlemek için, zamanında farenjit tedavisine başlamak gerekir

Farenjitin olası istenmeyen etkileri arasında, bu hastalıklar ayırt edilir:

 • Böbrek yetmezliği.
 • Scarlet ateşi.
 • Faringeal veya peritonosilerin apsesi.
 • Eklemleri, kalp kaslarını, sinir sistemini etkileyen romatizma.
 • Laryngitis.
 • İç kulak veya işitsel tüpün inflamatuar süreçleri.
 • Kronik formda bronşit.
 • Tükrük bezi iltihabı.
 • Servikal lenfadenit.

Akut farenjit komplikasyonları da patolojik durumun kronik formda taşmasıdır.

Önleyici tedbirler

Farenjit gelişimini önlemek için, bu tür önleyici kurallara uymak gerekir:

 1. Vücudun alt soğutmasına izin vermeyin.
 2. Vücudu batırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Çoğu zaman taze meyve ve sebze yerler.
 4. Arıcılık ürünlerine yiyecek katın.
 5. Yiyeceklerde sıcaklık dalgalanmalarından kaçının.
 6. Tuzlu, baharatlı ve ekşi yiyecek tüketimini sınırlayın.
 7. Alkol ve sigara içmeyi reddedin.
 8. Sıcak buharların ve kirli havanın solunmasından kaçının.

Farenjit ve iyot buharı ve deniz havasını önlemeye yardımcı olun. Bu nedenle, yaz aylarında denize bir gezi sağlamak istenmektedir. Bu mümkün değilse, periyodik olarak iyot eklenmesi ile deniz tuzu ile profilaktik inhalasyon yapabilirsiniz.

Bu koruyucu önlemleri uygularsanız, farenjit gelişimini birkaç kez azaltabilirsiniz.

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.

Farenjit etiyolojisi

Hem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir. Çoğu zaman, hastalık etkeni solunum virüsleri (influenza, parainfluenza, adeno ve rino virüsler), bazen bakteri (streptokoklar, üzüm ve pnömokok) neden olduğu,, bazı durumlarda, etiyolojik faktör mantarlardır. Farenjitin enfeksiyöz olmayan nedenleri, alerjik reaksiyonlar, faringeal mukozada travmatik hasar, toza maruz kalma ve çeşitli kimyasal maddelerdir.

Kronik farenjitin ana nedeni, lokal ve / veya genel bağışıklığın azalması durumunda aktive olan ağız boşluğunun şartlı patojenik bir bakteriyel florasıdır.

Buna ek olarak, kronik farenjit bazı sistemik hastalıkları arka planı ortaya çıkabilir - en çarpıcı örnek gastroözofageal reflü hastalığı (GERD veya) aşağıdaki gibidir: Bu durum ortaya çıktığında özofagusa gastrik asidin normal döküm ağırlık itibariyle, yukarıda, ağız üzere. Bu durumda olan hastaları, mide muhtevasının bu tür yanma, asit yetersizliği, hem de bir boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren içinde farenks mukozayı tahriş.

Sıklıkla kronik farenjit vakaları ve havadaki tozun artmış bakım koşullarında sürekli veya sık görülen bir varlığın sonucu olarak sık görülür.

Provoke edici faktörler:

 • hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara, alkol);
 • eşzamanlı somatik patoloji;
 • endokrin bozuklukları.

Hastalık gelişim mekanizması

Akut farenjit formunda, enfeksiyöz ajan dışarıdan faringeal bölgeye (daha sıklıkla virüsler için) veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Girer. Hastalığın bu formu genellikle farinksin (nazal, roto ve laringofarenks) ve üst solunum yolunun (burun, larenks, trakea) yakın kısımlarını kapsar.

Kronik farenjit alevlenme ya vücudun savunma zayıflatmayı veya neden (örneğin, GERD) olduğu hastalığın şiddetlenmesi ile (ağız boşluğu şartlı patojenik bitki örtüsü aktive edilmiş) meydana gelir. süreci bitişik boğaz en çok etkilenen tek anatomik bölgenin kronik varyantları ve solunum yolu içinde yer almamaktadır.

Farenjitin klinik resmi

Farenjitli hastaların genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez. Vücut ısısı hafifçe yükselebilir (genellikle 38 C'den daha yüksek değildir), hafif huzursuzluk, uyuşukluk ortaya çıkar.

Lokal semptomlar yabancı cisim hissi, boğazda rahatsızlık, terleme ve kuruluk hissidir. Daha sonra, genellikle orta veya yoğun olmayan ağrıları vardır.

Farinksin belirgin bir ödemi varsa, ağrı kulaklara yayılabilir veya tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir.

Kalıcı sebatın arka planı karşısında, bir obsesif, kuru yüzeysel öksürük vardır. Zamanla, üretken hale gelir.

Farenjit bir iltihap olduğu için lenfatik sistem buna tepki verebilir, bu da pre-nöral lenf nodlarında hafif bir artış, palpasyon sırasında ağrılılıkları ile kendini gösterir.

Şiddetli farenjit, viral enfeksiyon durumunda, ve özellikle de (adenovirüs enfeksiyonu, grip iken) zehirlenme belirtileri çok daha belirgin ve farenjit semptomları olan paralel olarak diğer organlarda (konjunktivit, larinjit, soluk borusu, vs.), bu belirtileri olabilir.

Kronik farenjit alevlenmelerinde, bu sağlık durumlarında, hastalar nadiren muzdariptir. Zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yoktur, sıcaklık genellikle artmaz. Boğazda kuruluk, öksürmek istediğim koma veya yabancı cisim hissi, öksürme.

Farenjit tanısı

Doktorda ne akut ne de kronik farenjit problemlerinin tanısı, bir kural olarak, neden olmaz. Şikayet ve anamnez toplandıktan sonra, terapist veya KBB doktoru, farenks - faringoskopinin görsel muayenesini yapar ve posterior faringeal duvarın mukozasındaki değişikliklerin yapısını değerlendirir:

 • Akut farenjitli, hiperemik ve şişmiş, yüzeyinde inflamatuar lenfoid granüller görülür;
 • kronik farenjitin hipertrofik formu, mukozada kızarıklık ve ödemin arka planına karşı lenfoid dokunun aşırı büyümesine (hiperplazi) benzer;
 • Hastalığın seyrinin kronik varyantının atrofik formu, mukozanın incelmesi, çeşitli damarların varlığı, kabuğun yüzeyindeki kuru mukus veya kabuklarla karakterize edilir.

Doktorun patojenin doğasını bilmesi önemliyse, boğazdan bir yayma analizi yazacak ve bu da virolojik veya bakteriyolojik bir çalışmaya yollanacaktır.

Kronik ve akut farenjit: tedavi

Çoğunlukla, akut dönemde hem akut hem de kronik farenjitli hastalar - sadece hafifçe çekerler. Tabii ki, her hasta en ufak bir öksürükte doktora başvurmak istemeyecektir - hastalığın akciğerleri genellikle insanların kendileri tarafından tedavi edilir.

Genel öneriler

 • Mümkünse, birkaç gün evde kalmak, diğer insanlarla temas olasılığını dışarda bırakmak en iyisidir (böylece başka bir enfeksiyon zayıflamış organizma üzerinde birikmez).
 • Yatak istirahati uymak için gerekli değildir, sadece geceleri tamamen dinlenmek ve iyileşmek için bir günlük uykuyu sağlamak için yeterlidir.
 • Diyet içinde kolayca özümsenmelidir, vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, kıvamda yumuşak, sıcak yiyecekler. Kızarık, keskin, akut dönemde akut dönemde göz ardı edilmemelidir.
 • Zehirlenme belirtileri olmaksızın içmek çok fazla değildir, ancak ılık süt veya çayı içtikten sonra mukus farenksinin kurumasıyla, hastalar için genellikle daha kolay hale gelir. İçecekler için en uygun seçenekler limonlu yeşil çay, ballı zencefil çayı, ballı ve sütlü süt, meyve ve sebze içecekleri, gazsız alkali maden suyu.
 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hasta bireysel bir havlu ve bulaşık kullanmalı, düzenli olarak ıslak bir temizlik yapmalı ve bulunduğu odayı havalandırmalıdır.

Farenjit: ilaç tedavisi

Hastalığın belirli semptomları ortaya çıktığında kendi başınıza kullanabileceğiniz çok sayıda reçetesiz, oldukça güvenli ilaçlar vardır. Hamilelikte farenjit durumunda doktor konsültasyonu zorunludur sonuçlardan kaçınmak için!

 1. Doktor daha önce sizin için bir antiviral ajan reçete ettiyse ve bu ilaca herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmadıysa, ilaç dolabında her zaman vardı ve bir viral enfeksiyonun ilk belirtilerinde onu hemen almaya başlaması iyi olurdu. Aşağıdaki antiviral ilaçlar en yaygın olarak kullanılmaktadır: Groprinosin, Amizon, Ingavirin, Isoprinosine.
 2. Ağızın antiseptik solüsyonlarla (Klorheksidin, Klorofilit alkol, Furacilin) ​​durulanması, farenjitlerde şüphesiz önemli ve çok etkilidir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için mümkün olduğunca sık - her saatte 1-2 kere gereklidir.
 3. Yerel olarak hareket eden ve anti-inflamatuar ve analjezik etkisi olan spreyleri ve şekerleri kullanabilirsiniz. Lisobakt, Isla Nane ve Isla-Moos, Faringosept, Strepsils, daha ciddi ilaçlar - - Dekatilen, Trachisan Of spreyler nane gelen, Kameton, Ingalipt, Givalex, Thera-Grip unutulmamalıdır.
 4. Elbette merak: "Nasıl boğaz ağrısı ile öksürük tedavisinde" Geleneksel tıp (Lasolvan, güvenli ve etkili şurup bitki bazlı (Gerbion şurubu muz Dr. Theissen'in, Evkabal, Bronchipret) sunar söktürücü eylem ve sentetik uyuşturucu içeren hazırlıkları vardır Mukolitik (yani, balgam inceltme) olan Ambroben, Fljuditek, ATSTS, Bromheksin).
 5. Kurutulmuş faringeal mukozayı nemlendirin, balgam deşarjını stimüle edin ve bir nebülizör yardımıyla inhalasyona yardımcı olun. Soluma için bir çözüm olarak, en zararsız olanı, fakat daha az etkili olanları, diğerlerine göre kullanabilirsiniz - fizyolojik salin. Buna ek olarak, ambroksol (öksürüklerin tedavisi için) içeren fonlar sıklıkla kullanılır ve cihazın bazı modelleri, inhalasyonlar için şifalı bitkilerin bile şifrelerini kullanmayı sağlar.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Makale ve uygulayıcı bir hekimin yazarı olarak, birçok insanın geleneksel tıbbın genel cazibesini onaylamadığımı hemen bir rezervasyon yapacağım. Tedavi her zaman kapsamlı olmalı ve sadece halk yöntemlerinin kullanımı genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açmalıdır. Ancak, farenjit tedavisi için halk ilaçları konusunda cephanemde birkaç tavsiyem var.

 1. Ağız boşluğunun antiseptik özelliklere sahip otlar ile (adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula) durulanması. İnfüzyon, 1 bardak kaynar su başına 10 gr sebze hammaddesi oranında pişirmek için gereklidir. Her saat 5 dakika bekle.
 2. Aynı otlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için de kullanılabilir (dikkatli olun: bu cihazın her modeli bitkisel çözeltilerin kullanımına izin vermez).
 3. Propolis farenjit tentürünün tedavisinde çok etkilidir. Tentenin% 30'unun 30 damlası 100 ml ılık suda seyreltilmelidir - günde 3-4 kez alınan bir solüsyonla gargara.
 4. Enfeksiyöz hastalıklar sırasında vücut için gerekli olduğu bilinen en yüksek C vitamini kaynağı olarak, inhalasyon solüsyonu olarak iğne yapraklı böbreklerin (1 bardak kaynar su başına 20 gr hammadde) infüzyonu kullanılabilir.
 5. Mükemmel bir öksürük ilacı kakao yağıdır. Küçük bir parça (yarım çay kaşığı) günde 3-4 kez alınan bir bardak ılık sütün içine ilave edilmelidir.
 6. Böğürtlenin farenksinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Yapraklarının kaynatılmasını durulama ve inhalasyon için bir çözelti olarak kullanabilir veya sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler ve meyveler açısından da zengin yiyebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet, farenjitin hafif formlarının evde tedaviye tabi olduğunu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, özellikle ilaç ve iyot içeren ilaçlar olmak üzere yeni ilaçlar ve geleneksel ilaçlar kullanıldığında son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Tedavinizin etkisi 2-3 gün içinde gözlenmezse ya da tersine, hastalığın başlangıcından beri durumunuz daha da kötüye giderse, kendi kendine ilaç kullanmamanız tavsiye edilir, ancak bir doktora görünmesi en kısa zamanda önerilir.

Farenjit hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Boğazda kederlenme, genellikle bu organın arka duvarındaki inflamatuar bir süreçten kaynaklanır. Uygun tedavinin yokluğunda, hastalık kronik bir yol alır. Bu makalede, farenjitin hızlı bir şekilde nasıl tedavi edileceği, komplikasyonların önlenmesi hakkında konuşacağız. Hastalıkla mücadele etmek için, aşağıda belirtilecek birçok yol geliştirilmiştir.

Hastalığa neden olan şey nedir?

Hastalığı düzgün bir şekilde tedavi etmek için neden kaynaklandığını bilmek zorundasınız. Çoğunlukla farenksin arka duvarındaki iltihaplanma süreci, vücudun hipotermisi tarafından provoke edilir. Bu tür olaylar genellikle oral solumadan dolayı çok soğuk tüketir. Farenjit hastalığı, bakteriler veya virüsler tarafından kışkırtır. Kural olarak, patojenler streptokok, stafilokok, pnömokok ve bazı virüsler - rinovirüs, influenza virüsüdür. Daha az yaygın olan, mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir hastalıktır.

Nedenleri, boğaz arka duvarında iltihap gelişmesine neden olur.

 1. Vücudun düşük koruyucu özellikleri.
 2. Düzenli ses aşırı yüklenmesi, boğazda kuruluk.
 3. Sertleşmiş dişler tedavi edilmez.
 4. İşitme organlarının kronik hastalıkları.
 5. Nazal septumun eğriliği.
 6. Hormonal yetmezlikler.
 7. Düzenli sigara
 8. Alkollü içeceklerin kötüye kullanılması.
 9. Alerjik reaksiyonlar.

Farenjitin zamanında tedavisi, pernisiyöz komplikasyonların önlenmesini, bir rahatsızlığın ihmal edilmiş bir forma geçişini mümkün kılar. Patoloji ile savaşmak için doğru taktikleri seçmek için bir doktora gitmelisiniz. Doktor hastanın testlerinin sonucunu aldıktan sonra patojeni belirleyecektir. Örneğin, hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, antibakteriyel ajanların kullanımı belirtilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir, patolojik sürecin derecesine ve biçimine bağlıdır. Hasta, doktor tavsiyelerini kesinlikle takip etmeli, ilacı programa göre almalıdır. Çoğunlukla, daha güçlü bir sonuç için geleneksel olmayan mücadele yöntemlerine, fizyoterapötik manipülasyona başvurulur. Hızla sertleşen farenjit aşağıda verilecektir.

Hastalık, farenjit belirtilerini ve belirtilerini nasıl gösterir?

Farenjit tezahürleri genellikle oldukça parlaktır, onları fark etmemek imkansızdır. Klinik belirtiler nedeniyle, rahatsızlığı gelişim aşamasında tanımak mümkündür.

Farenjit tipik belirtileri:

 • boğazda ağrı;
 • baş ağrısı;
 • artan vücut ısısı;
 • vücuttaki zayıflık;
 • bulantı;
 • boğazda şişme;
 • yutulduğunda ağrı;
 • larinkste yabancı bir cismin duyumu;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • Farinkste terleme, kuruluk.

Dil üzerinde grimsi bir baskın var. Bazen, öksürük semptomu döneminde hasar gören farenksin zayıf damarları ile balgam veya tükürükte balgam veya spittle görülür. Bazen hastalığa vücutta bir ağrı eşlik eder, kaslarda ağrı, burun akıntısı. Tanıyı saptamak için, bir faringeal smear gereklidir.

Hastalığın klinik belirtileri, akut veya kronik formuna bağlıdır. Hastaya akut patoloji tanısı konduğunda, semptomlar daha belirgindir. Hastalığın kronik seyrinde, hastalık hafif semptomlarla karakterizedir. Patolojik süreç periyodik olarak tekrar eder.

Hastalığın belirtilerine göre, farenjit formunu tanımlamak mümkündür:

 • yüksek sıcaklık, catarrhal formunu gösterir;
 • hipertrofik tiple ilgili genişlemiş lenf nodülleri;
 • Atrofik farenjit, uzamış inflamatuar seyir nedeniyle mukozanın incelmesi ile birlikte görülür;
 • alerjik bir etiyolojinin hastalığı, kuru öksürük, boğazın arkasındaki yüksek sıcaklık, farinkste terleme ve şişme ile karakterizedir.

Doğru bir teşhis için doktora gitmelisiniz. Bu hastalığın semptomatik olması bademcik iltihabı veya larenjit ile benzerdir. Evde hızla farenjit nasıl tedavi edilir, tedavi eden doktor söyleyecektir.

Evde farenjit tedavisinde etkili yöntemler nasıl

Solunum sisteminde bakterilerin yenilmesi nedeniyle ortaya çıkan boğazın akut formunda, antibakteriyel ilaçların alınması gerekir. Dört gruba ayrılırlar, farklı bir kompozisyona ve geniş bir etki spektrumuna sahiptirler.

Bazen yerel etkilere sahip antibiyotik ilaçlar reçete edilir:

Sistemik antibiyotik kullanma döneminde, pribiyotik almanız gerekir:

Hasta viral farenjit ile doğrulanırsa, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

Farenjitle savaşmak için en popüler ve modern araçlar Imudon'dur. Dozaj, ilgilenen hekim tarafından ve tedavi sürecinin süresi tarafından belirlenir.

Ilaç içeri doğru

Farenksın arka kısmının bakterilerden kaynaklanan iltihaplanması durumunda, antibiyotikler önlenemez. Güçlü ve hızlı bir etki verirler, tedavi süreci genellikle 5-7 gün sürer.

Antibakteriyel ajan grupları nelerdir.

Penisilin serisinin antibiyotikler. Bu ilaçlar stafilokokları etkili bir şekilde etkiler. Bu tür ilaçların bileşimi klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Bu serinin popüler antibiyotikler:

 • augmentin;
 • Trimafoks;
 • Flekomklav;
 • flemoksin;
 • amoksisilin;
 • Ekoklav.

İlaçlar, enfeksiyonun odağına hızla nüfuz edebilmekte ve çoğu bakteriyi etkin bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir. Kontrendikasyon penisilin intoleransıdır.

Makrolid grubu. Aralarında bu gibi araçları içerir:

Düşük toksisiteye ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Sefalosporinler. İlk iki antibiyotik grubunun hoşgörüsüzlüğü ile atayın. Genellikle hastalığın şekli ihmal edildiğinde kullanılır. Bu tür ilaçların taşınması:

Mikroorganizmalar diğer grupların araçlarına dirençli olduğunda tetrasiklin serilerinin antibiyotikleri nadiren reçete edilir. Bu ilaçların çocuklarda farenjit kontrolünde kullanılması önerilmemektedir.

Yukarıdaki ilaçlar, inflamasyon odağı ile etkili bir şekilde savaşır, doğrudan patojenleri etkiler. Bu tür ilaçları kullanırken, talimatların, kabul zamanlamasını kesinlikle takip etmek önemlidir.

Lokal Tedavi Spreyleri Lozenges

Lokal terapi, hastalığın klinik belirtilerini zayıflatmak için boğazdaki ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Terapi ek bir tedavi önlemi olarak hareket eder.

Farenjitin lokal kontrolü için hangi ilaçlar kullanılır?

 1. Rezorpsiyon için tabletler - Falimint, Strepsils, Lizobakt, Sepptelet.
 2. Bazen, iyot, İyot, Lugol içeren fonlar verilir.
 3. Boğazın iyileşme solüsyonları ile yıkanması, farenjit tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilir. Thuracilin Liquid, Miramistin, Chlorophyllipt ile gargara yapabilirsiniz.
 4. Aerosoller - Geksoral, Ingalipt, Kamerun, Oraspet, Tantum Verde şişliklerin giderilmesine ve patojenik sürecin zayıflamasına yardımcı olur.
 5. Bir öksürük belirtisi ile, tıbbi bitkiler Gedelix, Doktor Anne, Gerbion, Linkas dayalı şurup kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaçlar çoğunlukla çocukları tedavi etmek için kullanılır. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.
 6. Posterior faringeal duvarın patolojisi bir alerjiden kaynaklanıyorsa antihistaminikler reçete edilir. Örneğin, Tavegil, Tsetrin. Boğazın kızarıklığını ve şişmesini rahatlatırlar.

Bu ilaçlar sadece doktor tarafından reçetelenmelidir, çünkü ilaçların kendiliğinden satın alınması gerekli sonucu elde etmemek, yan etkiler.

Farenjit ile otlar ve yağlar ile inhalasyonlar

Farinksin arka duvarındaki enflamatuar süreçteki inhalasyon önlemleri son derece faydalıdır, çünkü yardımları ile hastalığın semptomatik belirtilerini zayıflatmak mümkündür. Şifalı otlar, yağlar manipülasyon için çözümler yapmak için mükemmeldir. Teneffüsler evde bir tencere, havlu, buharlaşma veya nebülizör kullanılarak yapılır. Bu prosedürlerin avantajı, tıbbi bileşenlerin boğaza hızlı bir şekilde taşınmasıdır. Solunumun, ateşte ateş ve poliplerle gerçekleştirilemeyeceğine dikkat edilmelidir.

Bu prosedürler için gerçek bitkisel tentürler:

Etkisi geliştirmek için çözümde, okaliptüs yağı, nane veya çam ekleyebilirsin. Bu tür ilaçların yardımı ile inhalasyon önlemleri hemen hemen hiç kontrendikasyon içermez, yüksek sıcaklık ve sıvı bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğünü saymaz.

Bitkisel çözeltiler ile inhalasyonlar nasıl kullanılır:

 • Hammadde bir tencereye veya su ısıtıcısına dökülür, bir battaniye ile sıkıca örtülür;
 • 10 dakika buharlaşmayı solumak için.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5 aktiviteden oluşmaktadır. Çözeltiler yapmak, seçilen hastaların hammaddelerini 1 kaşık kaşıkla, yarım litre kaynar su dökerek, 10 dakika pişirin.

Yağ inhalasyon önlemlerinin uygulanması için, aroma yağlarının gözleri tahriş edebileceğinden, su ısıtıcısını kağıdın deliğinden nefes almak daha iyidir. Doktorlar şunları kullanmanızı önerir:

 • çay ağacı yağı;
 • ardıç;
 • nane;
 • okaliptüs.

Bir çözelti yapmak için, herhangi bir yağdan 5 damla alın ve bir tatlı kaşığı sodyum karbonat ile sıcak suya ekleyin. Bu tür aktiviteler farinks üzerinde bir tıbbi film oluşturur, inflamasyonu hafifletir, öksürük belirtisi. Bu tür manipülasyonlar için kontrendikasyonlar alerjik ve profesyonel farenjit içerir.

Genel diyet önerileri ve bağışıklığın güçlendirilmesi

Farenjitden tamamen kurtulmak için, ek önlemler olarak diyetin takip edilmesi önerilir. Bu hastalık ile boğazda mukoza zarı iltihaplanır, kuruluk, şişlik, ağrı duyulur. Vücudun genel durumu fark edilir derecede kötüleşiyor. Yiyecek ve içecekler larenksi tahriş etmemeli ve vücudun vitaminlerle doyurulması gerekir.

Farenjit için erken tedavi için genel öneriler:

 • dengeli beslenmeyi sürdürmek;
 • yemek bölünmeli;
 • Gıdalar tercihen kıyılmış, kaynatılmalıdır.

Öneriler ile birlikte, diyet - farenjitden kurtulmak için 10 gün içinde olabilir. Prognoz oldukça elverişlidir ve komplikasyonlar da önlenebilir.

Farenjit ile savaşan dönemde ne yenir?

 1. Doktorlar, farenjit tedavisi yulaf ezmesi sırasında bal ve bir muz ile yemek tavsiye edilir. Bu yemek lif bakımından zengindir, çok miktarda protein içerir. Yulaf lapası yarı sıvı kullanmak daha iyidir.
 2. Tercihen et suyunda çorbalar - tavuk. Bu yemeğin vücudu faydalı maddelerle doyurur.
 3. Balık (alabalık, somon, ton balığı). Deniz hediyeleri, iltihabı zayıflatan, vücudun koruyucu özelliklerini arttıran, bileşimleri olan omega-asitleri içerir. Yemek pişirmek bir çift veya bir fırında daha iyidir.
 4. Patates püresi, vücudu karbonhidratlar, C vitamini ile doyurur.
 5. Tavuk yumurtası yumuşaktır, omlet yağ asitleri bakımından zengin, protein.
 6. Meyveler vücudu vitaminlerle doldurur.

Turşu, füme ürünler, baharatlı yiyecekler, tatlılar, fast food yemek tavsiye edilmez. Onlar sadece mideyi olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini de yavaşlatırlar.

önleme

Vücudunuzu solunum sisteminin herhangi bir patolojisinin gelişmesinden korumak için, bağışıklığı, genel sağlığı dikkatle izlemeniz gerekir. Önleme, sağlığın normalleşmesine yardımcı olur, hastanın genel durumunu iyileştirir.

Farenjit önlemek için ana önlemler:

 • vitamin alımı;
 • soğuk algınlığı olan kişilerle temas dışında;
 • hijyen önlemlerine bağlılık;
 • spor yapmak;
 • odadaki oksijenin nemlendirilmesi;
 • odanın düzenli ıslak temizliği.

Güçlü koruyucu özelliklere sahip sağlıklı bir organizma, patoloji ile çok daha hızlı başa çıkacaktır. Önleyici tedbirler özellikle soğuk algınlığı olan insanlar için, bağışıklığın hala zayıf olduğu 15 yaşın altındaki çocuklar için önemlidir. Bu tavsiyeleri kural olarak almak ve bunları sürekli takip etmek daha iyidir. Dengeli bir diyet, ılımlı egzersiz kişinin görünümünü iyileştirir, tüm organlar hatasız çalışır. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak da önemlidir, çünkü sigara içmek soğuk algınlığının gelişmesine neden olur ve alkol beynin ve gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Video, farenjitin hızlı bir şekilde nasıl iyileştirileceğini anlatıyor.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillit için Azitromisin almak nasıl?

Tonsillit, palatine bademciklerde lokalize olan inflamatuar süreçlerle karakterizedir. Hastalık akut veya kronik olabilir. Bademcik iltihabında azitromisin, tıbbi uygulamada uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır.

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller.