Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Foliküler anjin nedir ve nasıl tedavi edilir

Soğuk algınlığı, küçükten büyüğe birçok insanı etkiler. Birincisi boğaz hastalıklarıdır, çünkü zararlı mikroorganizmalar başlangıçta ağız boşluğuna girer. Çok sayıda çarparak, patolojik bir süreci kışkırtırlar. Yani, bakteri ile enfeksiyonun arka planına karşı, anjin ortaya çıkar (akut tonsillit).

Angina, patojene bağlı olarak çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Foliküler anjin en sık görülen tiplerden biridir. Genellikle okul öncesi ve okul çağındaki çocukların yanı sıra 30 yaşın altındaki gençleri etkiler. Yaşlı insanlar nadiren bademcik iltihabı alırlar, vücudun diğer hastalıkları tarafından zayıflatılırlar. Foliküler formu diğerlerinden ayıran ve doğru bir şekilde nasıl tedavi edeceğimiz - bunu aşağıda belirleyeceğiz.

Foliküler anjina - özellikleri, nedenleri

Foliküler pürülan anjina bademciklerin akut bir bakteriyel hastalığıdır. Boğazda kronik pürülan işlemin alevlenmesi veya nazofarenkste enflamatuar sürecin alevlenmesi olarak görülür. Karakteristik ve en önemli özellik bezlerin foliküllerindeki beyaz tıkaçlardır. Bu nedenle, öncelikle boğaz dokularında patolojik bir pürülan işlemdir.

Bademciklerin doğal amacı ağız boşluğuna giren yabancı mikroorganizmaların emilimidir. Normal işlevde, vücudu mikropları çoğaltmaktan korurlar. Fakat azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı, koruyucu işlevlerini yerine getirmeyi bırakmaktadırlar. Böylelikle bademcikler vücudun her tarafına yayılabilen pürülan bir süreç geliştirir. patoloji bademciklerin boşlukları doldurmak vurdu ise - Laküner bademcik iltihabı geliştirdi ve patojenik organizmaların kontrolsüz çoğalması folikülleri içinde meydana gelirse - anjina folliküler şeklini alır.

stafilokoklar, Candida cinsinin, virüsler, enterovirüsler ait mantarlar - çoğu durumda foliküler anjin aktifleştiriciler betagemoliticheskie streptokoklar, en azından bulunmaktadır. verimli bir toprağa düşen, onlar hızla çarpma lenfoid boğazın dokusuna ve kitlesel saldırı yürütmek. Böyle bir toprak zayıf bağışıklık, avitaminoz, soğuk bulaşan bir hastalık olarak hizmet edebilir.

İki enfeksiyon yolu vardır: içsel (endojen) ve harici (eksojen). İlk yol, reaktivite azaldığında hastalığa neden olan, anjinin nedensel ajanının insan vücudundaki sürekli varlığını ima eder. Ekzojen yöntem, patojenin dışarıdan içeri akışını gerektirir.

Foliküler boğaz ağrısı yetişkinlerde ve çocuklarda üç ana yolla bulaşır:

 • hava yoluyla - konuşma sırasında mikropların solunması yoluyla, öksürme, hapşırma,
 • fekal-oral - kontamine su kullanımı ile, gıda,
 • temas - ortak ev eşyalarının kullanımı sonucu, bir öpücük, tokalaşma, kucaklar.

Angina en çok okul veya anaokulu ekibinde çok fazla zaman geçiren çocuklar tarafından etkilenir. Yetişkinler işyerinde, yemek yerlerinde, ulaşımda veya hasta çocuklarında enfekte olabilirler. Mevsimselliğin bademcik iltihabının yayılması üzerinde özel bir etkisi vardır: sonbaharda ve ilkbaharda, vakaların sayısı önemli ölçüde artar. Bir bireyin bireysel yatkınlığı da önemli bir rol oynar.

Foliküler tonsillit için olumlu faktörler şunlardır:

 • şiddetli hipotermi, soğuk yiyecek ve su,
 • Düşük vitamin içeriği,
 • kötü, dengesiz beslenme,
 • büyük fiziksel efor,
 • sürekli stres, depresyon, aşırı çalışma,
 • Solunum yolu enfeksiyonunun kronik odakları,
 • Bacaklara ve tedavi edilmeyen bulaşıcı hastalıklara transfer,
 • taşıyıcı ile sürekli temas.

Foliküler anjina - belirtiler, klinik resim

Foliküler de dahil olmak üzere herhangi bir anjina habercisi, boğazda mukoza zarının iltihaplanması, kızarıklığı ve şişmesi, yumuşak damak, palatine kemerler, bademciklerdir. Başlangıçta, güçlü ağrı ve yüksek ateş yoktur. Bu nedenle, sıklıkla akut solunum yolu hastalığının gelişimi için ilk belirtiler alınır. Ana semptomlara katılırken akut bir solunum yolu hastalığı değil akut tonsillit olduğu netleşir. Ve belirtiler şöyle:

 • mukoza zarından açıkça görülebilen bademciklerde pürülan folikül oluşumu,
 • güçlü, kulak vererek, tükürük yuturken ağrı, su, yiyecek,
 • vücut ısısında subfebril veya yüksek rakamlara (39-40 °) artış,
 • Submaksiller lenf nodlarının artması ve ağrıları,
 • ateş, titreme, eklemlerde ağrı, kas ağrısı, baş ağrıları,
 • Boğazda kuruluk ve terlemenin arka planında kuru, öksürük öksürüğü ortaya çıkabilir,
 • zehirlenme belirtileri, genel halsizlik, uyuşukluk,
 • dispeptik fenomen - bulantı, kusma, dışkı bozuklukları,
 • kalp ağrısı, taşikardi, aritmi,
 • ses kısıklığı ya da toplam ses kaybı,
 • küçük çocuklarda kramplar, bilinç kaybı,
 • şiddetli terleme, uykusuzluk.

Farinksin ayrıntılı bir incelemesiyle doktor hiperemik boğaz dokusunu, özellikle bademcikler ve palatinleri görecektir. Purulent beyazımsı-sarı kaplama çıplak gözle görülebilir. Bu tanı için karakteristik bir semptomdur. Ek olarak, bir klinik kan testi ve patojenin saptanması için bir yayma gerçekleştirilir.

Yetişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri çok canlı ve karakteristiktir. Ancak bazı durumlarda çok tehlikeli bir hastalık ile karışabilirler - difteri. Benzer bir semptomatoloji ile devam eder, ancak oldukça farklı bir şekilde tedavi edilir. Bu nedenle, özellikle çocuklarda anjina durumunda diferansiyel tıbbi tanı zorunludur.

Son zamanlarda, soğuk-free tonsillit vakaları daha sık hale gelmiştir. Bu, vücudun termoregülasyonunun ihlali anlamına gelir. Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı birkaç nedenden dolayı olur:

 • otoimmün hastalıklar için
 • metabolik bozukluklar,
 • hormonal yetmezlik
 • düşük bağışıklık,
 • antibiyotiklere uzun süre başvurma,
 • alkol kötüye kullanımı,
 • Vazodilatör ilaçların alımı,
 • kronik bademcik iltihabı.

Bu karakteristik semptomlara dayanan öz tanı zor değildir. Ama dikkatli olmalısın, çünkü yanlış teşhis koyabilirsin. Bu nedenle, her durumda doktora başvurmanız gerekir. Sadece doğru tanıyı koyabilir ve foliküler anjinin nasıl tedavi edileceğini bilir.

Foliküler boğaz ağrısı tehlikeli bir komplikasyondur

Uygun tedavi ile foliküler boğaz ağrısı akut formu 7-10 gün sürer. Ancak, zayıflatılmış bir organizma durumunda olduğu gibi, bu tür veya kontrolsüz ilaçların yokluğunda komplikasyonlar da mümkündür. Doktorlar her zaman onun boğazının kendisinin tehlikeli olduğunu değil, ancak aktarılan hastalığın hemen sonrasında ya da birkaç ay içinde ortaya çıkabilen sonuçları olduğunu söylerler.

 1. Paratonziller apsesi.

Amigdala içinde iltihaplı folikülün atılımı. Küçük damarlarda pıhtılar oluşur, bu da bir apse görünümüne yol açar. Acil yatış gerektiren çok tehlikeli bir durum. Boğaz ağrısı geçirirseniz sık görülen bir komplikasyondur.

 1. Kalp yetmezliği, miyokardit, aritmi.

Vanalar, atriyum, ventrikül, kalp kası üzerindeki bakterilerin çürümesi ürünlerinin zararlı etkileri nedeniyle ortaya çıkar.

Böbrekler üzerindeki toksinlerin etkisi nedeniyle gelişir. Genellikle asemptomatik geçer, transfer anjinadan birkaç yıl sonra kendini gösterir.

Vücudun anjin patojeni ile savaşmak için ürettiği antikorlar, eklemlerin dokularını tahrip eder. Hemen böyle bir komplikasyon var, sırtta, kollarda, bacaklarda bir ağrı var.

Vücuttaki bazı fonksiyonel bozukluklar da foliküler anjina ile ilişkilidir. Bu üreme kapasitesi problemleri, şişman olan kadınlarda adet döngüsünün ihlali, libido azalması, pankreas ve tiroid bezleri, hepatit, kronik akciğer iltihabı, dermatit hastalıkları.

Sıklıkla, bu hastalıklar anjina ile ilişkili değildir, ama aslında çoğu zaman onun sonuçlarıdır. Sadece başlandığında tedaviye başlanması ve sağlığa karşı sorumlu tutumu, bu ciddi patolojilerin önlenmesi için% 100'lük bir garantiyle pratik olarak uygulanabilir.

Angina foliküler - ilaç tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi, patojeni yok etmeyi ve ağrılı semptomları gidermeyi amaçlayan bir dizi komplikasyonu içerir. Sadece katılan hekim tarafından atanabilir, kendi kendine ilaç kategorik olarak kontrendikedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde maalesef, geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler yapamazsınız. Sadece bakteriyel enfeksiyon gelişimini durdurabilir ve vücuttaki tüm toksinleri yok edebilirler. Bu nedenle, öngörülen şemaya göre kesinlikle alınmalıdır. Sarhoşluk belirtileri ikinci günde ortadan kalkabilir, ancak onu almayı bırakamazsınız. Kurs genellikle 7-10 gün sürer. Hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlı olarak, uzatılabilir veya azaltılabilir.

Foliküler anjinin tedavisi için, tüm antibiyotik grupları kullanılır: penisilinler, makrolitler, amoksisilinler, tetrasiklinler, sefalosporinler. Sumamed - yeni nesil bir ilacın enfeksiyonunu durdurmak ve pürülan mevduat temizlemeye yardımcı olur. 3 gün boyunca aynı zamanda sarhoş. İyileşme ilk alımdan sonra gerçekleşir. Hamile ve emziren annelerde bademcik iltihabı tedavisinde kullanılmaz.

Staphylococci ve streptococci ile mücadelede kanıtlanmış etkinlik, amoksiklav, Flemoklav, Augmentin - amoksikilin dizisidir. İçerisinde bulunan klavualik asit, ilacın bakteriyostatik etkisini arttırır. Doz, bireysel endikasyonlara göre seçilir. Standart kabul süresi 7 gündür. İlaç her gün 2 kez aynı anda alınır. 2-3 tabletin ardından ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinin ağrıları geçmektedir. Ancak resepsiyonun tamamen iyileşene kadar devam etmesi gerekiyor.

penisilin, seftriakson, sefepim, ampisilin, Bitsillin, nymphomax, Azitromisin, Eritromisin şu şekildedir: tonsillit Antibiyotikler de atanır. Bir antibiyotik etkisiz ise, başka bir gruptan bir ilaç reçete edilir. sulama için bir boğazı ile antibiyotik aerosol - bir Bioparox gösterilen hafif bademcik iltihabı için ek tedavi olarak. Genellikle yetişkinlerde ve 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

Anjina çoğu durumda yüksek ateş eşlik eder. 39.5 ° 'den sonraki değerler zaten bir sağlık tehlikesi taşır, bu yüzden devrilmeniz gerekir. Antipiretik ilaçlar doz ve kısa sürede kullanılmalıdır. yetişkinlerde iyi çalkalama sıcaklığı ve genel durumu kolaylaştırmak - (., günde en fazla 3 kere 1 tablet) Parasetamol (1 tablet günde 2 kez), ibuprofen (1-2 tablet günde 2-3 kez), aspirin.

Foliküler boğaz ağrısının semptomatik tedavisi boğazda iltihaplanmanın giderilmesini içerir. Bu durulama, mukozanın sulanması, pastillerin emilimini içerir. Durulama bademciklerin pürülan içeriklerden temizlenmesine ve ağrının giderilmesine yardımcı olur. Bunları gerçekleştirmek için kimyagerlerin hazırlıkları mümkündür - Rotokan, Furatsillin, Hidrojenin Peroksit, Angilex. Çözelti, hazırlama talimatlarına göre hazırlanır. Hastalığın ilk iki gününde durulama sıklığı günde en az 5 kez olmalıdır.

Boğaz için spreyler bir antiseptik, analjezik, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Yetişkinler ve 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Foliküler boğaz ağrısı tedavisi için tavsiye edilir: Jox, Oracet, Ingalipt, Hexoral, Miramistin, Givalex, Kamerun. Yemeklerden sonra, ağız boşluğunu sıradan su ile temizledikten sonra uygulanır. Günde 3 kez 2-4 enjeksiyon yeterli olacaktır. Sulama sıklığının arttırılması mukozayı aşırı derecede kurutabilir ve ek rahatsızlığa neden olabilir.

Boğazda şişlik, kızarıklık ve ağrıyı giderir, ayrıca ağız boşluğunu, lolipoplar ve emilim için pastillerle dezenfekte edin. Herhangi bir eczanede Agitsept, Farisil, Strepsils Sepptole, Faringosept, Lizobakt, Trachisan'ı satın alabilirsiniz.

Bunun ya da bu araçların kullanılması doktor ile anlaşılmalıdır. Her ayrı ilaç hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur, fakat aynı zamanda göz ardı edilemeyecek bazı kontraendikasyonlara da sahiptir.

Foliküler anjina - halk yöntemleri ile tedavi

Çoğu durumda, foliküler tonsillit evde tedavi edilir. Sadece ciddi ve karmaşık formlar hastaneye yatmayı gerektirir. Özel bir rejime uymazsa, ilaçların düzenli olarak alınması hastalığı tedavi edemez.

Hastalık dönemi için yatak istirahati yapılmalıdır. Çocuklar aktif oyunlar, koşmak, zıplamak, çığlık atmak için tavsiye edilmez. Şu anda, vücudun tüm kuvvetleri enfeksiyonla savaşmak için yönlendirilmelidir. Hasta için ayrı, iyi havalandırılan bir oda ideal olacaktır. Bakım yapan aile üyesinin koruyucu maskeler ve antiseptik araçlarla doldurulması gerekir.

Kesinlikle yatak istirahatine ek olarak, doğru beslenme çok önemli bir rol oynar. Gıdalar boğaz ağrısına zarar vermeyecek şekilde, cılız olmalıdır. Cips, turşu, biber, sert, sıcak ve soğuk yiyecekler yok. Her şey sadece sıcak ve öğütülür. Diyet vitamin içermelidir. Meyve köpüğü, kisseller, sebze püreleri için idealdir. İçme kalıcı olmalı. Basit sıcak su, bitki çayı, mors, komposto, bitkisel çay, gazsız maden suyu olabilir.

Durulamada tuz ve soda gibi yardımcı maddeler kullanılabilir. Bunun için 1 çay kaşığı tuz alın, soda ve bir bardak ılık kaynamış suda çözün. Elde edilen sıvı yetişkin ve çocuğu günde birkaç kez gargara edebilir. Daha fazla verim için 2-3 damla iyot eklenebilir. İkinci bileşen, iyotlu ve alerjisi olan çocuklarda kontrendikedir.

Boğaz için durulamalar ayrıca şifalı otlar ve çiçeklerden de hazırlanabilir. Cevizler ve nastoit calendula, adaçayı antiseptik etkiye sahiptir. Meşe kabuğu, anne ve üvey anne, nane boğaz dokularının iltihap ve şişmesini giderir. Paket üzerindeki talimatlara göre bunları toplayın. Ayrıca hazır bitkisel çözümleri bir eczanede de satın alabilir ve suyla seyreltebilirsiniz.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için ballı limonla yardımcı olur. Limon bir karıştırıcıda doğranmalı, üzerine bir kaşık bal ilave edilmelidir. Karışımı yemekten sonra ağızda eritmeye hazır. Benzer şekilde, propolis kullanılır - pürülan çökeltilerden bademciklerin temizlenmesi için iyi bir araçtır.

Taze pancar suyu anjin ile gargara için uygundur. Ayrıca öksürük varsa oral yoldan da alınabilir. Soğan suyu yerel bir antienflamatuar ve restoratiftir. Bir çay kaşığı günde 3 kez sarhoş olmalı. Bu ilacı kronik gastritli kişiler için kullanamazsınız.

Anjin tedavisi için ev yöntemlerinin sadece ana ilaç tedavisine ek olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Foliküler boğaz ağrısı - tedavi

Foliküler anjin, bademciklerin iltihaplanma çeşitlerinden biridir. Diğer pürülan anjina tiplerinden farkı, bu durumda pusun, bezlerin yüzeyinde küçük gözenekler ve foliküller oluşturan ayrı odaklar şeklinde birikmesi gerçeğinde yatar. Bu özellik sadece uzmanlar-patomorfologlar için ilgi çekicidir ve foliküler anjinin nasıl tedavi edileceği pratik olarak etkilenmez.

Makalenin içeriği

Antibiyotik tedavisi

Bir pürülan bileşene sahip olan anjin, enfeksiyöz bir patoloji olduğundan, tedavinin ana yolu antibiyotiktir. Bu geniş ilaç sınıfı, hastalığa neden olan bakterilerle savaşmak için özel olarak tasarlanmıştır ve bademcik iltihabı hastasının giderilmesi için en uygun olanıdır. Ancak antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyona karşı etkili olduğu hatırlanmalıdır. Viral lezyonlarla, bu farmakolojik ilaçlar işe yaramaz.

bakterilerin neden olduğu bir hastalık olarak foliküler bademcik iltihabı tedavisi, geniş spektrumlu antibiyotikler atanması ile hemen başlar. Bu tanım, bu ilaçların çok sayıda mikroorganizmanın gelişimini baskılayabileceği anlamına gelir. Bu antibiyotikler sefalosporinler, makrolidler, penisilinler, bazılarıdır.

Geniş spektrumlu bir ilacın kullanılmasının başlangıcına paralel olarak, hasta antibiyotiklere duyarlılık için ekim olarak adlandırılan spesifik bir muayeneden geçmelidir. Bunu yapmak için, hasta patolojiye neden olan mikroorganizmalar içeren bir materyal alır. Foliküler anjinada böyle bir malzeme genellikle boğazdan bir çubuktur. Ayrıca laboratuvarda, yaymada görülen bakteriyel kültürler büyürler ve bu antibiyotiklerin bu mikroorganizma türünün çoğalmasını ve çoğalmasını hangi yoğunlukla engellediğini kontrol ederler. Çalışmanın sonuçlarına göre, her bir hasta için foliküler boğaz ağrısının bireysel tedavisi seçilmiştir.

Önemli! Antibiyotikler - yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin iltihaplı iltihabının tedavisinde zorunlu ve ana bileşen. Bu hastalığı yalnızca halk ilaçları ile tedavi etmek mümkün değildir.

Antibiyotik tedavisinin özellikleri

Antibiyotik alımı en az 1 hafta ve daha iyi - 10 gün sürmelidir. Bu, bu ilaçların çoğunun kümülatif bir etkiye sahip olduğu gerçeği ile açıklanmaktadır. Yani, maksimum klinik etkiyi elde etmek için, hastanın vücudundaki farmakolojik maddenin konsantrasyonunun belirli bir eşiğe ulaşması gereklidir.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği kriterlerden biri angina tüm belirtiler ve vücut sıcaklığının normalleştirme çökme olduğunu. Ama nihayet sıcaklıklar normal değerlerin ulaştıktan sonra ilaçların verilmesi daha erken üç gün olmamalıdır kaldırılması.

Antibiyotik kursu 3-5 gün sonra hastanın geçici bir bozulma hissedebileceği unutulmamalıdır. Zayıflık, zehirlenme ve vücut ısısında artış ile karakterizedir. Bu etki, normun bir varyantıdır - bu, patojenlerin kitlesel ölümünden ve bunun sonucu olarak, toksinlerin salınmasında ve bakteriyel hücre çürümesinin kandaki artmasında bir artıştan kaynaklanır. 1-2 gün sonra, tüm bu zararlı maddelerin bertaraf edilmesinden sonra, hastanın iyiliği yavaş yavaş iyileşir.

Antibiyotiklerin tedavisinde bir başka önemli nokta da sistemik bir tedavi olmasıdır. Yani antibakteriyel ilaçlar, belirli bir enfeksiyon yerinde değil, tüm organizmada etki gösterir. Erişkinlerde, normalde orada olması gereken bağırsakta mikroorganizmalar bulunur - yiyecekleri sindirmeye yardımcı olurlar. Ancak antibiyotikler onları patojenler kadar olumsuz etkiler. Antibiyotiklerin tedavisinde dysbacteriosis'i önlemek ve normal bağırsak mikroflorasını düzeltmek için, 10-14 gün boyunca laktik asit bakterileri veya normal biyofefe ile ilaç alınması tavsiye edilir.

Tedavi için genel öneriler

Foliküler anjini evde tedavi etmek için kaç gün süreceği gerçeği, büyük ölçüde hastanın belirli koşullara uyumuna bağlıdır:

 1. Hasta katı yatak istirahati reçete edilir. Bu onu aşırı aşırı ve hipotermiden koruyacaktır. Yatakta, 6-8 gün olmalıdır - en azından sıcaklık normale dönmeyene kadar.
 2. Sıvı alımını artırın. Bitkisel çaylar, kompostolar, meyve içecekler, meyve suları veya sadece saf karbonatsız su içebilirsiniz. Bu, toksinlerin giderilmesinin yanı sıra vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Önemli! Sıcaklığı düşürmek için farmakolojik ilaçların alımı sadece 38 ° C'lik eşiği aştığında başlatılmalıdır.

 1. Hastanın bulunduğu odada sıcak olmalı. Ama günde 2-3 kez kısa havalandırılmalıdır.
 2. Birkaç gün boyunca, anjinin semptomatolojisinin şiddeti maksimum olduğunda, hastanın sesin sakinliğini gözlemlemesi önerilir. Bu boğaz ağrısı rahatlatır ve mukozanın tahrişini azaltır.
 3. Ayrıca, hastanın yiyeceklerinin yumuşak, sıcak ve baharat gibi agresif maddeler içermemesi sağlanmalıdır. Bu, mukozaya mekanik ve kimyasal travmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Diğer şeylerin yanı sıra, yetişkin bir hastanın etrafındaki insanlarla temasını en aza indirmelisiniz. Enfeksiyonun kaynağı olarak kaç gün olacağı tahmin edilmek zordur - bu nedenle hastalığın tüm süresi boyunca izole edilmesi daha iyidir. Hastanın çocuklu, yaşlı ve hamile kadınlarla etkileşiminden kaçınmak özellikle önemlidir - tüm bu kategorilerin enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Lokal antibakteriyel ajanlar

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi ayrıca boğazı lokal olarak dezenfekte edebilen ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan yardımcıların kullanımını içerir. Evde serbestçe kullanılabilecek birçok ilaç ve bileşik vardır:

 • En basit yol, iyot, ortak tuz ve kabartma tozu içeren bir solüsyon ile gargara yapmaktır. Tuz ve soda eşit oranlarda alınmalı ve ılık suya birkaç damla iyot eklenmelidir.
 • Ayrıca bir furacilin solüsyonu ile gargara yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, eczanede kuru tabletli furatsilin almalı ve 1 tableti 1 bardak ılık su içinde çözmelisiniz.
 • İyi dezenfektan özellikleri klorofilile sahiptir - okaliptüs yapraklarından elde edilen özüt. Ağızlarını durulayın, günde 4-5 kez olmalıdır.
 • Foliküler anjina ile boğazınızı ve manganez solüsyonunuzu dezenfekte edebilirsiniz. Bunu yapmak için, 2-3 gram kuru manganez almak için yarım litre ılık su almanız ve granülleri dikkatlice çözmeniz gerekir. Ayrıca, 10-12 damla iyot ekleyebilirsin. Bu ilaç ile gargara, en fazla 5 gün boyunca günde 4 defadan fazla olmamalıdır.
 • Ayrıca, 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı asit eriterek, borik asitle boğazını durulayın. Çözeltiye bir tutam kabartma tozu ve tuz eklenebilir.
 • Yerel bir dezenfektan olarak, klorheksidin çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Güçlü bir bakterisit maddedir ve bazen erken bir aşamada foliküler anjinayı tedavi edebilmektedir. Bunun için günde 2-3 kez boğazınızı yıkamanız gerekir. Ancak klorheksidin yutulmayacağını unutmayın. Bu gerçekleşirse, ilacın mideye ne kadar çok girdiği önemli değil, hemen 20 tablet aktif kömür veya başka bir sorbent alın.

Önemli! Foliküler boğaz ağrısı ile Lugol çözeltisi ile gargara tavsiye edilmez. Bileşiminde bulunan gliserol, bademciklerin yüzeyinde bir film oluşturduğu ve irin çıkarılmasının zorlaşmasından dolayı artan bir viskoziteye sahiptir.

Evde boğazın yerel dezenfeksiyonu için farmakolojik preparatlara ek olarak, halk ilaçları kullanmak faydalıdır. Örneğin, calendula veya aloe tentürü iyi bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu phytopreparation hem gargara hem de inhalasyon yapabilir.

Sarımsak gibi doğal bir antibakteriyel maddeye dikkat ettiğinizden emin olun. Pek çok fitotonid - mikroorganizmaları yok eden maddeler, sarımsakta kaç tane bulunursa, daha fazla doğal üründe bulamayacaksınız. Sarımsak temelinde, çözüm hazırlayabilir ve boğazlarıyla durulayabilirsiniz, ancak ham formunda kullanmak oldukça etkili olacaktır. Ağız içine bir denticle koyun, periyodik olarak ısırın, böylece gizli meyve suyu ağzına girer.

Bir gün kaç kez durulamaya ihtiyacınız olduğunu bilmek de önemlidir. Farmakolojik ilaçlar kullanıyorsanız, yukarıda belirttiğimiz prosedürlerin yaklaşık sıklığı ve buna ek olarak, pakette basılan talimatlarda bunu okuyabilirsiniz. Halk ilaçları ile tedaviyi tercih ederseniz, bir gün daha fazla durulama alınacak, daha iyi olacaktır. En iyi seçenek vücut sıcaklığına bakılmaksızın 1 saat ara ile durulanır.

Semptomatik tedavi

Bu ilaçlar, foliküler anjinayı tedavi edememektedir, ancak onların eylemleri, semptomlarını gidermeyi ve hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Görevleri, mukoza boğazına belirgin inflamatuar reaksiyonları bastırmanın yanı sıra ağrı sendromunun yoğunluğunu azaltmaktır. Bu, hastanın vücudunun hastalığın gerçek nedenine - enfeksiyona odaklanmasına odaklanmasına ve dolayısıyla boğaz ağrısından kurtulmak için ne kadar sürdüğünü doğrudan etkilemesine yardımcı olacaktır.

Anti-inflamatuar ve anestezik etki, eczanelerde satılan birçok farmakolojik ilaca sahiptir. Listeleyebileceğiniz en popüler araçlar arasında:

 • Trachisan;
 • Faringosept;
 • Neo-anjina;
 • Septolete;
 • Ingalipt;
 • Kamerun ve diğerleri.

Evde eczane ilaçlarına ek olarak, halk ilaçlarını yaygın olarak kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, tabii ki, infüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar:

Önemli! Tüm bu bitkisel preparatlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanmadan önce, hastanın onlara alerjisi olmadığından emin olun.

Nastoyami ve şifalı bitkilerin et suyu her ikisi de durulayıp boğazını soluyabilir. Vücut sıcaklığından bağımsız olarak, bunların kullanımı anjina ile tüm hastalık süresi boyunca gösterilir. Üstelik, sıcaklığın normalleşmesinden sonra bile, en az 2-3 gün boyunca bitki koruma maddelerinin kullanılması tavsiye edilir - bu, hastalığın yeniden ortaya çıkışını önleyecektir.

Yaygın restoratif demektir

Enfeksiyonla mücadelede önemli bir rol de vücudumuzun iç savunması - bağışıklık sistemi tarafından oynanır. Bu nedenle, bakım ve stimülasyon anjinayı daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bağışıklık fonksiyonlarını aktive etmek için, bu gibi araçları kullanmak mümkündür:

 • Vitamin Kompleksleri. Normal işleyiş için bağışıklık sistemi tarafından vitaminlere ihtiyaç vardır. Pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi için onların yardımı ile - bağışıklık eylemi için katalizör görevi görürler.
 • Protein yemeği. Bu madde bağışıklık sisteminin ana yapı malzemesidir, bu nedenle, hastanın diyetinde, örneğin tavuk eti şeklinde kolayca sindirilebilir protein miktarının artırılması gerekir.
 • Immunostimulantlar. Bunlar ginseng, ekinezya, eleutherococcus gibi bitkisel preparatlardır.

Ayrıca periyodik ısınma, iyi bir genel restoratifdir. Sıcaklıkta, öncelikle ayaklarınızı tutmalısınız. Bunu yapmak için, sıcak ayak banyoları veya hardal sıvaların montajını kullanabilirsiniz. Ancak vücut ısısı 380 ° C'nin üzerine çıktığında tüm ısınmaların iptal edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca, kalp ve damar hastalıkları olan yetişkinlerde ve hamile kadınlarda kullanılamazlar.

Önemli! Boğazda foliküler boğaz ağrısı ile yapılan ısıtma kompresleri tamamen yasaklanmıştır - ek lokal ısıtma enfeksiyon gelişimini destekleyecektir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı - bademciklerde pürülan foliküllerin oluşmasıyla karakterize edilen ve şiddetli semptom belirtileriyle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu anjin tipi ile, sıcaklık genellikle 38 dereceye ve daha yüksek bir düzeye yükselir, yutma zorlaşır ve genel esenlik keskin bir şekilde bozulur. Yeterli tedavi yetersizliği önemli romatizma olarak kabul edilir en ciddi olan komplikasyonları, böbrek hasarı, yaygın selülit yol açabilir olarak tonsillit tedavi nasıl hastalığın ilk belirtileri de düşünmek gerekir.

Temel tedavi prensipleri

Angina, bakterilerin nazofarenksine penetrasyondan sonra gelişen enfeksiyöz hastalıkları ifade eder. Foliküler bademcik iltihabının% 90'ında, sadece bir antibiyotik kullanıldıktan sonra tedavi edilebilen streptokokun neden olduğu saptanmıştır. benzer belirtiler difteri veya mononükleoz görülebilir beri doğru bir teşhis için bir doktora danışmak şiddetli ihtiyaç, bu enfeksiyonlar tamamen farklı tedavi gerektirir. Anjina tedavisinde olumlu bir sonuç elde etmek için, sadece doktorlardan en önemli önerileri takip edebilirsiniz.

 • Geniş bir etki spektrumu olan bir antibiyotik kullanmak gereklidir.
 • Antibiyotik tedavisi devam etmeli ve anjina semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, patojenin tamamen ortadan kaldırılması ancak 7-10 gün sonra ortaya çıkar.
 • Enfeksiyonun ilk günlerinde, özellikle küçük çocuklar için yatak istirahati gereklidir.
 • Yiyecekleri revize etmek gerekir - çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek kullanmak kabul edilemez. Hastalık boyunca, çok sayıda sıvı içmeniz gerekir, bu vücuttaki birikmiş toksinleri gidermek için gereklidir.
 • Püstülleri çıkaramaz ve iltihaplı bademcikleri tedavi edici solüsyonlarla yağlayamazsınız - eğer manipülasyon düzgün yapılmazsa, bu sadece iltihaplanma alanını genişletir.
 • Sık boğaz ağrısı, bir enfeksiyon kaynağı gerektirir. Hastalık çürük dişler, böbrek hastalıkları ile şiddetlenir.
 • Antipiretik maddelerin alımını azaltmak için vücudun sıcaklığı 38.5 derecenin altında olması tavsiye edilmez. Yüksek sıcaklık, insan vücudunu enfeksiyonla mücadele edecek şekilde ayarlayan koruyucu komplekslerin geliştirilmesine katkıda bulunur.
 • Sıcaklık dengelenene kadar boğazın ısıtılması yapılmaz.

Doktorun tüm önerilerinin gözlenmesi komplikasyonlardan kaçınacak ve akut folliküler anjinanın kronik bir forma geçişini önleyecektir. Çocuklara anjina tedavisinde özel dikkat gösterilmeli, ebeveynlerin çocuklarında foliküler boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği bir çocuk doktoru veya KBB - bir doktor tarafından eğitilmelidir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde ilaç tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi, ilaç ilaçları ve ev ilaçları kullanımı ile kapsamlı olmalıdır. Düzgün şekilde formüle edilmiş tedavi şeması 2-3 gün içinde sağlığı iyileştirecektir, gelecekte sadece patojeni tamamen ortadan kaldırmak ve vücudu güçlendirmek için gerekli olacaktır. Aşağıdaki ilaçlar ilaçlardan reçete edilir:

 • antibiyotikler. Sefalosporinler, makrolidler - Cefamizin, Cefalexin, Solutab, Ampisilin tercih edilir. Sıcaklık normal hale geldikten sonra tedavi üç ila dört gün daha devam eder. İlaçların dozu bir doktor tarafından seçilir, bazı ilaçlar vücut ağırlığına göre hesaplanır. Çocukların böyle bir dozaj formunu bir süspansiyon olarak bir antibiyotik vermesi daha iyidir.
 • Kullanmak ve lokal aktivitenin antibakteriyel ajanları. Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina tedavisinde iyi bir ilaç olan Bioporox'u bir aerosol şeklinde önerdi.
 • Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler tahrişi azaltmaya, ağrıyı gidermeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.
 • Hastalığın ilk günlerinde olabildiğince sık antiseptik ile gargara - Klorheksidin, Furacilin. Durulama sırasında, sadece mukoza zarını yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda patojenik bakterilerin bir kısmı giderilir, bu da enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler.
 • Boğazın belirgin bir şişmesi ile doktor reçete eder. antihistaminikler - Zodak, Tsetrin. Kullanımları hastanın durumunu kolaylaştırır. Antihistaminikler genellikle antibiyotik tedavisi sırasında çocuklara reçete edilir, bu da antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonların gelişmesini engeller.
 • Sıcaklığı normalleştirdikten sonra hasta atanabilir fizyoterapi prosedürleri.
 • Zayıf bağışıklık ve küçük çocukların tedavisinde antiviral kullanım ve anjinin nedeni virüs ise immünomodülatörlerdir.
 • Antibiyotik kullanırken, kullanmak önemlidir dysbiosis gelişimini engelleyen ilaçlar. Lineks, Bifidumbacterin içerir.
 • Foliküler boğaz ağrısı genellikle rinit ile birlikte oluşur, bu nedenle bu durumda kullanılması gereklidir burun damlaları. Derinat damla sadece iltihabı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda immünomodülatör bir etkiye sahiptir, bu nedenle sıklıkla pediatrik pratiğinde kullanılırlar.

Nadir durumlarda, anjin, mantar veya virüslerden kaynaklandığını unutmayın. Bunların ortadan kaldırılması için, başka bir tedaviye ihtiyaç duyulur, bu nedenle, anjina bir doktora başvurduğunda gerekli olur - ancak testler yapıldıktan sonra, hastalığın etken madde tipini güvenilir bir şekilde kurmak mümkün olur.

Foliküler boğaz ağrısının evde tedavisi

Erişkinlerde foliküler anjina ve kolayca tolere edilen çocuklar genellikle bir ayakta tedavi olarak kabul edilir, yani evde. Foliküler boğaz ağrısının evde nasıl tedavi edileceğinden, refahta hızlı bir iyileşmeye bağlı olacaktır. Boğaz ağrısı hava yoluyla bulaşır, bu nedenle hasta kişi, etrafındaki insanlar arasında hastalığa neden olabilen, hastalığın nedensel ajanlarının kaynağıdır. Angina'yı evde tedavi ederken aynı tavsiyelere uymalısınız:

 1. Hasta kişiyi ayrı bir odaya yerleştirmek ve ona kişisel bir havlu ve tabak vermek tavsiye edilir. Her yemekten sonra bardak ve kaşıklar dezenfekte edilmelidir.
 2. Odada genellikle ıslak temizlik yapmak için havalandırmalı ve günde en az iki kez olmalıdır.
 3. Hasta her zaman sıcak bir içecek içmelidir. En iyisi, eğer gül kalçaları veya anti-enflamatuar bitkilerin et suyu olacaksa, kızılcık meyve içecekleri, limonlu sıcak çay, kompostolar.
 4. Gargara en az iki saatte bir kez yıkanmalıdır. Durulama için adaçayı, kadife çiçeği, papatya bir kaynatma kullanabilirsiniz. İyi bir etki aşağıdaki bileşimdir - bir tatlı kaşığı soda ve tuz bir bardak ılık suda seyreltilir, çözeltiye birkaç damla iyot eklenir. Bu karışım bakteriler üzerinde olumsuz bir etki yapar ve apseleri mükemmel bir şekilde temizler.
 5. Hastalığın ilk günlerinde, yiyecekler çok tuzlu değil, silinmelidir. Füme, çok yağlı, ekşi ve salamuralı yemeklerin kullanımı hariç tutulmuştur.
 6. Hastanın tam iyileşmesi için zayıflatılmış organizması, ek kısım vitaminler gerektirir. Taze meyve ve sebzeleri büyük miktarlarda yiyerek gerekli eser elementlerin alınabildiğinden emin olun. Hastalık için gerekli olan maksimum C vitamini miktarı, özellikle siyah frenk üzümünde, çileklerde bulunur. Küçük porsiyonlarda en iyisi bu, vücudu rahatlatır ve tüm besinleri sindirmek için zaman verir.
 7. Yatak dinlenmesi sıcaklık normal olana kadar devam etmelidir. Hastalığın akut döneminde, aşırı okuma veya TV seyretme ile gözlerde zorlama istenmez.

Foliküler boğaz ağrısı ve halk tıbbı belirtileri ortadan kaldırılmasına yardımcı olun.

 1. Ezilmiş bir taze sarımsak başı bir bardak elma suyu ile doldurulur. Elde edilen yulaf ezmesi ocakta beş dakika ısıtılır, daha sonra süzülür. Şifalı sıvı küçük sipslerde içilir ve kullanımından sonra battaniyenin altına uzanmak gerekir. Bu tür tedavinin ilk günü için en az üç bardak sarımsak-elma karışımı içmek arzu edilir.
 2. Rendelenmiş yeşil elma, bir soğan ve iki adet doğal balın birlikte karıştırılması, bakterisit, anti-enflamatuar ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Karışım günde birkaç kez bir kaşık dolusu yenmelidir.
 3. Propolis, bulaşıcı bir maddenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Küçük bir propolis parçası yumuşak bir kıvamda çiğnenmeli ve yanaktan yarım saat ya da daha uzun süre bekletilmelidir.

Foliküler anjin, hastalığın nüksüne yatkındır. Bir kimsenin hastalığın belirtilerinden muzdarip olmasını önlemek için, önleyici tedbirleri takip etmek ve bedeni sinirlendirmek gerekir. Sıcak günlerde aşırı soğuk algınlığı yapamazsınız, yetişkin hastalarda, kronik bademcik iltihabı genellikle sigara ve alkol kötüye kullanımı ile gelişir, istisna olmaksızın bu faktörler hayat boyunca bir kişiye eşlik eder. Foliküler boğaz ağrısı tamamen ortadan kaldırmak için tamamen mümkündür, terapi sırasında ana şey kalıcılık göstermek ve tedavinin tüm sonunu sonuna kadar tutmaktır.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi hakkında her şey

Daha fazla öğreneceksiniz:

 • Bir foliküler boğaz ağrısı tedavi etmek için;
 • Hastalığın tedavisi kaç gün devam eder;
 • Hastalığı evde tedavi etmek mümkün mü?
 • Foliküler boğaz ağrısı tedavisi nasıl yapılır;
 • Hastalıkla savaşmak için hangi halk ilaçları kullanılabilir?

Foliküler boğaz ağrısının temel amacı, patojenine neden olabilecek olası komplikasyonları önlemektir. Bu amaçla, doktor hızlı bir şekilde - genellikle 1-2 gün içinde - bademciklerdeki enfeksiyonun odağını yok eden ve daha sonra yaklaşık bir hafta boyunca kalan bakterileri yok eden, sistemik bir antibiyotik alımını öngörür.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi her zaman antibiyotik gerektirir. Zor vakalarda - kaslar arası veya intravenöz enjeksiyonda - tabletler, süspansiyonlar veya kapsüller biçimindedir.

Hiçbir durulama, ısınma, şekerleme, soluma, sprey, antiseptik veya Lugol'ün antibiyotiksiz çözeltisi foliküler boğaz ağrısı ile tedavi edilemez. Bütün bu araçlar ve yöntemler, hastalığın etken maddesini yok etmesine izin vermez ve sadece hastalığın akut döneminde hastanın durumunu hafifletmek için kullanılır. Foliküler boğaz ağrısı semptomları genellikle çok şiddetli olduğundan, bu semptomatik tedavi her zaman gereklidir, ancak bu sadece yardımcı bir yöntemdir. Onları antibiyotik tedavisi ile değiştirmek imkansızdır.

Sonuç olarak: bir foliküler boğaz ağrısını tedavi etmeye başlamak için bir kampanyadan doktora gerekli. İlk olarak, foliküler anjinayı kronik bademcik iltihabından (bu hastalıklarda boğazın görünümü oldukça benzer) güvenilir bir şekilde ayırt edecektir ve ikincisi, belirli bir hasta için etkili ve güvenli bir antibiyotik seçebilecektir.

Teorik olarak, bağımsız bir şekilde bir evin önündeki boğazdaki boğazı tanıyabilir ve bir tedavi seçebilirsin. Pratikte, bir çok durumda bu alerji, sonuçta kalp bozuklukları, piyelonefrit ve apseler ile biten belirli maddelere karşı patojen direnci, viral farenjit boşuna ve etkisiz antibiyotik terapisi yol açar.

Foto - viral mononükleoz, genellikle foliküler anjina ile karıştırılır, ancak tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez:

Foliküler boğaz ağrısı okuryazar tedavisine yol açabilecek şeylerin detayları, ayrı bir makalede anlattık.

Foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için ne yapmalıyım?

Penisilinler ve makrolidlerin ailelerinin foliküler boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi için daha sık, biraz daha sık kullanılır - sefalosporinler. Foliküler tonsillit tedavisi için antibiyotik seçimi tüm makaleye ayrılmıştır.

Şimdi sadece hemen hemen her zaman foliküler anjinanın, tabletler ve süspansiyonlar şeklinde aminoksinilin, azitromisin, eritromisin, ampisilin ve bunların preparasyonları şeklinde antibiyotiklerle tedavi edildiğini hatırlatıyoruz. Hastalık durumunda antibiyotik enjeksiyonları nadiren reçete edilir ve bazı endikasyonların varlığındadır. Bazı durumlarda, antibiyotik ile tedavi kursundan sonra anjina komplikasyonların uzun süreli koruma sağlamak için birkaç ana enjeksiyonları Bitsillin olacaktır.

Foliküler boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi edebilen antibiyotiklerdir. Kural olarak, ilacın başlamasından bir gün sonra hastanın durumunda gözle görülür bir iyileşme gözlemlenmiştir. Ancak, sonunda tüm belirtilerin bir haftadan daha geç olmamak üzere ortadan kalkacağı gerçeğine hazırlıklı olunmalıdır.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri çok şiddetli ise, aynı zamanda hastalığın yan tedavisine başlamak gerekir. Bunun için kullanırız:

 • Antipiretikler - Eferangan, Nurofen, Parasetamol, Panadol ve diğerleri;
 • Sistemik ağrı kesiciler - Aspirin, Tempalgin;
 • Emzirme tabletleri ve pastilleri şeklinde lokal anestezikler - Dekatilen, Trachisan, Septotelet, Neo-Angin ve spreyler - Tera Flue, Tantum Verde, Ingalipt;
 • Bir boğaz gargarası - bir papatya, calendula, bir adaçayı, antiseptik çözeltileri - Furatsilina, Chlorgeksidina.

Bu fonlar çoğu durumda zorunlu değildir ve ya belirli semptomlar çok fazla kuvvetle kendini gösterdiğinde ya da hasta (ya da daha sıklıkla hasta çocuğun ebeveynleri) herhangi bir barış sağlamayan belirli bir yerde keskin bir cisme sahip olduğunda kullanılır. Kurtarma için bekleyin ve en azından bir şey yapmaya zorlar, sadece oturmak için değil.

Hemen hemen tüm temel tedavi yöntemleri tüm hastalar için aynıdır. En sık onlardan kullanılan Örneğin, daha seçerek, doktor aynı antibiyotik seçer gebe kadınlarda ya da önceden okul çocuklarda bademcik iltihabı tedavi etmek için - amoksisilin ve fenoksimetiopenitsillin - fetüs üzerinde veya en güvenli ve hemen hemen hiç etkisi arasındadır hayatın ilk yıllarının çocuğu durumunda.

Ancak yardımcı ilaçlar çok daha seçici bir yaklaşım gerektirir. Hamilelikte, büyük özen gösteren doktor genel anestezi, antipiretik ve anti-enflamatuar ajanları seçmeli ve mümkün olduğunda - uygulamalarını önlemek için. Bu ilaçların fetus üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

Ancak, foliküler anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmeden ve semptomatik tedavi yöntemlerinden önce, hastanın bu tür bir tedavi için normal şartlar sağlaması gerekir.

Hasta için mod

Çoğu durumda, foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir. Bir hastanede veya bir klinikte, hastayı görmek ve doğru ilaçları reçete etmek için doktora gitmeniz yeterlidir. Angina'nın çok tedavisi karmaşık prosedürler gerektirmez ve yetişkin bir hastayı veya hasta bir çocuğun anne-babasını oldukça kabiliyetlidir.

Anjina ile hastaneye yatış sadece çok nadir durumlarda, hastalık çok ağır olduğunda ve jet enjeksiyonları da dahil olmak üzere yoğun tedavi gerektirdiğinde gereklidir.

Hastalığın akut bir döneminde, hasta sürekli olarak vücut sıcaklığını korurken, yatak istirahatine uymak gerekir. Bu sırada, hasta yetişkinlere göre enfeksiyona daha yatkın olan çocuklara izin vermemelidir. Hastanın çoğu zaman uyuduğu ve geçirdiği oda kuvvetli bir şekilde havalandırılmalıdır, içinde çok fazla ısı olmamalıdır (20-22 ° C yeterli olacaktır).

Hastalığın akut döneminde yatak istirahati gereklidir.

Yatak istirahatının sıkılığı görelidir ve yalnızca hasta olan kişinin durumuna bağlıdır. Bu bir çocuksa ve oynamak istiyorsa, dairenin etrafında dolaşıp televizyon seyredin, bunu yapmasını yasaklamayın. Hastanın sağlık durumu dışarı çıkıp temiz hava almasına izin verirse, yürüyüş zarar görmeyecektir. Yatakta bir kütlenin serilmesi sadece artrit ve zehirlenme, lax eklemleri, baş ağrısı ve kendileri istemeyen ve hareket edemeyen hastalar için endikedir.

Öte yandan, bu, tonsilit tedavisi son derece zordur eğer hastaneye gitmeden "kendi ayakları üzerinde" onun devri. hastalığında Fiziksel aktivite kalp üzerindeki yükü ve sürekli yorgunluk ve bu durumda, bir kişinin bir hafta hasta olacak veya evde foliküler tonsillit rahatlatıcı tedavi ile ikiden daha uzun olmasına yol açacaktır enfeksiyonla mücadele için güçlerini harekete geçirmek vücudun yetersizlik artar.

Foliküler boğaz ağrısını hızla iyileştirmeye yardımcı olan diğer zorunlu önlemler:

 • Bol içecek - hasta ne kadar içerse, bakteriyel toksinler vücuttan daha hızlı çıkarılır, daha fazla termoregülasyon yapılır ve sıcaklık daha hızlı düşer;
 • Sigara içmeyi reddetme. Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısının tüm semptomatik tedavisi boğazdaki ağrıyı en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Sigara içerken, tüm bu çabalar boşa çıkar - sigara dumanının etkisi altında, bademciklerin mukoza zarı kurur ve ağrı durulamaya ve analjezik spreylerin kullanımına rağmen yoğunlaşır;
 • Hastanın uyuduğu bir odada havanın nemlendirilmesi. Rutubeti% 60-70 seviyesinde tutmak, iltihaplı bademcikler dahil olmak üzere normal mukoza zarlarını sağlar.

Nemlendirici, nemi düzenleyen en etkili yoldur. Ama en pahalısı...

Ve tabii ki, evde foliküler anjina tedavisi için, ilaç alma rejimine kesinlikle uymalısınız. Her şeyden önce antibiyotikler

Foliküler anjina için antibiyotiklerin uygulanması için kurallar

Foliküler anjin 10-12 gün boyunca, ciddi vakalarda - üç haftaya kadar antibiyotiklerle tedavi edilir. Doz ve ilaç, olası aşırı duyarlılığı, hastanın sindirim yolunun ilaca karşı reaksiyonunu ve nedensel etken maddenin spesifik bir antibiyotiğe karşı muhtemel direncini dikkate alarak ayrı ayrı seçilmektedir.

Antibiyotik kullanmaya başladıktan sonra, ilacı kullanmamanız veya mola vermemelisiniz. antibiyotikler çok çabuk kendilerini ve uygulanan belirtiler zayıflamaya başlar beri ertesi gün ya da tedavinin başında ertesi günü hasta rahatlama belirgin halini hissediyor ve hastalık zaten gerçekleşiyor olduğunu düşünüyorum ve "zararlı" antibiyotikler artık içebilirsiniz. Bu yanlış anlamadan dolayı foliküler anjinin ana komplikasyon sayısı ortaya çıkmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısının ilk belirtilerinden bu yana, hastanın doktora başvurması ve hastalığı tedavi etmeye başlaması yaklaşık bir haftadır. İstatistikler, antibiyotik tedavisinin hastalığın ilk 9 günü içerisinde başlaması halinde, komplikasyonların hemen hemen hiç gerçekleşmediğini belirtmektedir. Ayrıca, boğazın ilk üç gününde tedavinin başlangıcında, 4-5. Günde antibiyotik alındığında, tedavinin kendisi genellikle daha uzun sürer. Bu nedenle, anjina ile acele et, sadece hastanın semptomlara maruz kaldığı ölçüde gereklidir.

Antibiyotik tedavisinin başlamasından 2-3 gün sonra hasta rahatlama hissetmez ve tüm semptomlar devam ederse, doktora tekrar gitmesi gerekir. Yüksek bir olasılıkla, ilacın anjinin nedensel etkisine karşı etkisiz olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. İdeal olarak, doktor ilk kez doktora gittiğinde, hasta bademciklerden bir yayma için bir analiz verir, böylece 3 gün sonra patojenin direnci tespit edilirse doktor hangi antibiyotiğin yardım edeceğini zaten biliyordu.

Besin ortamı ile minyon kaliksidir. Bu antibiyotiklere onların gerginlik ve duyarlılık belirlemek için bir smear bakteri büyür

Aids: nasıl gargara ve sıcaklık düşürmek için?

Foliküler boğaz ağrısını antibiyotikler dışında tedavi etmek için sadece akut gereklilik için gereklidir. Bu nedenle, hastalığı olan bir yetişkinde, ateş düşürücü ajanların kullanılmasını gerektirmeyen sabit bir düşük dereceli ateş korunabilir. Foliküler anjinaya sahip çocuklarda, sıcaklık hemen hemen her zaman 39-40 ° 'ye kadar atlar ve bu gibi durumlarda onu yıkmak gerekir. Genel olarak, sıcaklık 38 ° C'ye düşürülmemelidir, eğer 39 ° C'ye yükseltilirse, hasta 39 derecede her zaman kötü hissedilirse antipiretik ilaçlar alınır.

Çoğu zaman boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı yöntemlerden durulama kullanılır. Bu işlemlerin tek terapötik etkisi, püy ve plakın bir kısmının bademciklerinin ve farinksinin yüzeyini temizlemektir. Bir yandan, yutma sürecini, diğer yandan, bir dereceye kadar (çok küçük de olsa) enfeksiyon yayılma olasılığını azaltır. Bu nedenle semptomlar gerektiriyorsa, boğazdaki foliküler boğaz ağzı ile nazikçe yıkayın.

Ve büyük, nasıl gargara yapmak önemli değil. Sadece bu önemlidir:

 1. Durulama çözeltisi soğuk veya sıcak değildi - boğaz bunu hissetmemelidir. Sıvının optimum sıcaklığı 40-50 ° C'dir;
 2. Durulamalar çok sık değildi. Bademciklerin sürekli sarsıntısı iltihaplanma yerinde onarıcı süreçleri yavaşlatır. Günde iki veya üç kez yeterli olacak;
 3. Çözelti, mukoza zarlarını tahriş etmedi. Bu nedenle, kerosen, idrar ve diğer radikal halk ilaçları ile gargara yapamazsınız.

Boğazın durulanması sadece anjinin semptomlarını hafifçe hafifletir fakat tedavi etmez.

Suda basit bir tuz çözeltisi ile foliküler anjin ile gargara yapmak yeterlidir. Ellerinizi almaya acil bir ihtiyaç varsa, papatya veya adaçayı kaynatın. Boğazın bu solüsyonlarla orta derecede yıkanması zarar vermez, ancak özellikle yardımcı olmaz.

Güçlü antiseptiklerin boğaz solüsyonları ile boğazınızı yıkayın, buna değmez. Bu fonlar sadece bademciklerin yüzeyindeki etken maddeleri yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda ağız boşluğundaki genel bakteri geçmişini de bozacaktır. Bu tür çözeltilerin aşırı kullanımından dolayı, yaygın anjinaya genellikle damak ve yutak yüzeyinde normal mikroflorayı baskılayarak gelişen bir mantar enfeksiyonu eşlik eder.

Anestezik madde içeren pastiller ve tabletler, üretici tarafından tavsiye edilen ve doktor tarafından izin verilen miktarlarda anjina ile tüketilebilir. Hastalığın kendisi üzerinde ciddi bir etkisi olmayacaktır, ancak belirli bir dereceye kadar boğazdaki ağrı sendromunun keskinliğini zayıflatacaktır.

Antihistaminikler dahil antienflamatuar ilaçlar nadiren anjina ile reçete edilir. Enflamasyon ve ödem nedeniyle bademciklerin farenksi bloke ettikleri ve normal yutmaya müdahale ettikleri zaman kullanılmaya değerdirler. Bu fonları atamanız sadece bir doktor olmalıdır. Hamilelikte çok şiddetli semptomları olan istisnai durumlarda kullanılırlar.

Desloratadine-Teva, en son antihistamin jenerasyonudur.

Tedavi zamanlaması

Ortalama olarak, foliküler anjina yaklaşık 12-14 gün tedavi edilir. Bunlardan:

 1. 2-3 gün antibiyotiklerin çalıştığı ve hastanın daha kolay hale geldiği bir akut faza sahiptir. Üçüncü günde, iştahını tekrar kazanır, temiz havaya çıkabilir. Bu arada, bu zamana kadar hasta bir antibiyotik almaya devam ettiği sürece artık bulaşıcı değildir;
 2. Yaklaşık 6-8 gün, iyileşme süresi sürer. Bu süre zarfında inflamasyon geçer, boğaz ağrısı azalır, apseler patlar ve erozyon kendi yerinde iyileşir. Bütün bu dönemde foliküler anjina, antibiyotiklerle tedavi edilir, çünkü tamamen bakteriyel enfeksiyon henüz vücuttan atılmamıştır;
 3. Hastanın durumunun normalleşmesinden sonra, genellikle 2-3 gün daha işe gitmemesi gerekir, fakat çoğu kez ve genellikle açık havada olmak için hareket etmek yararlıdır.

Foliküler anjina için toplam iş göremezlik süresi 12-15 gündür. Hastanın kendisi genellikle hastanede çok gün geçirir. Tedavinin sonunun resmi olarak teyidi, hastanın bir tedavi süreci geçirdiğini ve sağlıklı olduğunu belirten bir sertifikadır.

Doğru Diyet

Doktorlar, Pevzner sisteminde 13 numaralı foliküler anjina tablosunu reçete eder. Bu diyet şunları sağlar:

 • Günde 6 kez yemek;
 • Günde en az 2 litre sıvı;
 • Sadece haşlanmış yiyecekleri kullanın;
 • Bütün ürünleri püre haline gelene kadar ezip sıkın.

Foliküler anjinli ürünlerden yiyebilirsiniz:

 • Kasha - irmik, yulaf ezmesi, pirinç;
 • Az yağlı süt ürünleri - kefir, süzme peynir, ekşi krema, peynir (baharatsız);
 • makarna;
 • yumurta;
 • Yumuşak ekmek;
 • Sığır eti ve dana eti, tavuk ve hindi filetosu, az yağlı balık, tavşan;
 • Yumuşak haşlanmış sebzeler - patates, pancar, kabak, kabak, domates, lahana;
 • Meyveli pişmiş veya haşlanmış halde.

Fırında elma - bademcik iltihabı döneminde taze değiştirilmesi

Yüksek miktarda lif (tohum, deri, sert meyve) içeren foliküler boğaz ağrısı olan yiyecekleri ve aşağıdakileri kullanmayın:

 • Yağlı et yemekleri;
 • Baharat, soğan, sarımsak;
 • Ekşi meyve;
 • Keskin ve kızarmış yiyecekler;
 • İnci ve mısır lapası;
 • Yağlı süt ürünleri.

Yemekler sadece isteklilerce yapılmalıdır. Kategorik olarak, yemek istemiyorsa hasta bir kişiyi, özellikle bir çocuğu zorla besleyemezsiniz.

Bir foliküler boğaz ağrısını tedavi etmenize gerek yok

Anjin tedavisinin pek çok popüler yöntemi sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda ciddi şekilde zarar verebilir. Örneğin, foliküler tonsillit bu gibi yöntemlerle ve yöntemlerle tedavi edilemez:

 • Kerosen - bu etkinin bir etkisi olmayacak, ancak hasta bir kişiyi zehirlemek veya mukoza ile yakmak oldukça olasıdır;
 • Sirke, etkisi ile kerosene benzer bir ilaçtır;

Sirke, gazyağı gibi, hiçbir durumda angina'yı tedavi edemez

Foliküler boğaz ağrısıyla, ısınan dış kompresleri yapmak imkansızdır. Enfeksiyonun artmasına ve enfeksiyonun ilerlemesine yol açabilirler. Aynı şekilde, bademciklerde apsei bir parmak etrafına sarılmış bir bandajla koparamazsınız. Bu prosedür çok acı verir, iyileşmeyi hızlandırmaz ve enfeksiyonun ilerlemesi ile doludur.

Uygulama, ebeveynlerinin, foliküler boğaz ağrısındaki apseleri sıkma ve koparmaya hevesli olan çocuklarda, çoğunlukla bezlerin tamamen çıkarıldığını göstermektedir. Bu durumda, apse genellikle hastalığın 3-4. Gününde geçer. Bu zamana kadar neden bekleyemeyeceğiniz belli değil.

Genel olarak foliküler tonsillitin halk ilaçları ile tedavisi çoğu durumda etkisizdir. Yer fıstığı, sarımsak veya borik suyu gibi ilaçlar, daha fazla tedavi görmeyi ve huzursuz ebeveynleri yatıştırmayı amaçlamaktadır.

Anjina'yı Bioparox veya antibiyotikli şeker gibi antibiyotik spreylerle tedavi etmek işe yaramaz. Bu fonlar herhangi bir şekilde enfeksiyonu etkilemez, ancak sistemik antibiyotik kullanımını değiştirmeye çalışırlarsa, ciddi komplikasyonlardan önce kötü bir şekilde bitirebilirsiniz.

Benzer şekilde, tam teşekküllü antibiyotik tedavisi yerine foliküler boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanıldığında, bu zaten tehlikeli hale gelmektedir. Bu tür bir sözde terapiden dolayı, hastaların kendileri yaşamlarının geri kalanında hasta bir kalp, artrit ve piyelonefrit ile işkenceye maruz kalmaktadır.

Fotoğrafta - foliküler boğaz ağrısı okuryazar tedavisi ile geliştirilen apse, çıkarıldıktan sonra boyunda bir yara:

Foliküler boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmemek önemlidir. Antibiyotikler hastalığın etken maddesiyle daha hızlı başa çıkacak, başka hiçbir çözüm işe yaramayacaktır. enflamasyon ve ülser kendi olacak önce, (bir anti-inflamatuar ilaçlar iltihaplanma tekrar geliştirir eylem süresi sonunda, örneğin) başka yollarla kaldırılamaz. boğaz ağrısı zaten varsa nedenle, sessizce hastalık izni almak ve kendine güvenen etkili tedaviye başlamak.

Foliküler anjin gitmezse, doktora tekrar gitmeniz ve durumu anlamanız gerekir. Muhtemelen, doğru teşhis ile, reçete edilen antibiyotik işe yaramıyor. Aracın başka türüyle değiştirdikten sonra patojenin yok etmek mümkün olması muhtemeldir ve hastalık tedavi edilecek. Bu durumda bademcik iltihabı, ve gerçekleşecek, farklı bir yerde ve daha ağır sonuçlar tecelli edecektir gelecekte olasıdır - Sadece bu durumda gerekli değildir, halk ilacı geçin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit nasıl ortaya çıkıyor ve ne kadar tehlikeli?

Kronik bademcik iltihabı, gökyüzünün salgı bezlerinin uzun süreli iltihaplanmasıdır, bunun seyri yinelenen iltihaplarla ve iyi oluşun ciddi şekilde bozulmasıyla ilişkilidir.

Atrofik farenjit - boğazda hücre dejenerasyonu

"Atrofi" terimi, hücrelerin, dokuların veya organların dejenerasyon (degradasyon, ölüm) sürecini ifade eder. Bozucu dokular basitleşmeye başlar, hücresel tabakalar daha ince hale gelir, organlar işlevselliğini kaybeder.