Loading

Çocuklarda pürülan anjina: semptomlar, tipleri, tedavisi, komplikasyonlar

Ebeveynler genellikle angina'yı ARVI ile karıştırırlar. Bu rahatsızlıkların en meşhur tezahürü, yutulduğunda boğazda kızarıklık ve ağrıdır. Ancak, anjina çok daha tehlikelidir, çünkü ciddi komplikasyonlar verebilir ve oldukça farklı bir şekilde tedavi edilir. Diğer hastalıklardan nasıl farklı olduğunu anlamak önemlidir. Angina ile çocuk boğazda iltihaplıdır. Durulama ve spreylerle tedavi edilmek için işe yaramaz. Ana şey sadece ev prosedürlerine dayanarak zarar vermek değildir. Tam bir antibiyotik tedavisi için bir doktoru ziyaret etmek gereklidir.

Pürülan anjina nedir

Pürülan anjina veya akut bademcik iltihabı, dil kökünün yakınında bulunan bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bademcikler (bademcikler), vücudun bağışıklık sisteminin organlarından biridir ve onu patojenik bakterilerin penetrasyonundan korurlar. Bunlar, sözde lenfoid dokudan oluşur, hücreleri (lenfositler) yabancı mikroorganizmaları tanıyabilir ve onları öldüren antikorlar üretebilir.

Çocuklarda pürülan bademcik iltihabı meydana geldiğinde, bademcikler işlevlerini durdurur ve enfeksiyon kan ve çeşitli organlara serbestçe nüfuz eder. o dondurma yiyor sonra sonbahar ya da kış aylarında yürürken donacak soğuk su içmek, bağışıklığın zayıflaması hipotermi neden olabilir, bu nedenle irinli bademcik çocukta daha yaygındır.

Bademcik bir çocukta genellikle 1 yıl sonra büyür, bu nedenle hemşirelik bebeklerinde pürülan boğaz ağrısı olmaz. Çoğunlukla 2-3 yaşından büyük çocuklarda görülür.

Pürülan boğaz ağrısı bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır (çoğunlukla streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokoklar, klamidya). Hastalık farklı bir kökene sahip olabilir.

birincil anjin, sağlıklı bir çocuğun vücuduna giren bakterilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve bağımsız olarak gelişen bir hastalıktır.

ikincil pürülan anjina (semptomatik) mononükleoz, difteri, kızamığın belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar.

özel - Belirli enfeksiyon türlerinden (gonokok, çubuk) kaynaklanır. Çocuklarda bu tip bir hastalık (örneğin, nekrotik purulent anjina) oldukça nadirdir. Fungal ve herpetik lezyonlar da olabilir.

Boğazın iltihaplanması, karakteristik belirtileri

Bademcik bademciklerinde sözde foliküller (beyaz kan hücreleri üretirler) ve lakuna (ölü mikropların ve lökositlerin atıldığı kanallar) vardır. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, kataral anjinin (kızarma ve küçük bir palatine bademcik şişmesi ile ortaya çıkan iltihaplanmayan iltihaplanma) meydana gelmesidir. Eğer antibiyotik tedavisi yapmazsanız, daha derin dokular etkilenir, çocuklarda aşağıdaki tiplerde pürülan anjina vardır:

 1. Foliküler. İltihap folikülleri. Bademcikler şişer ve kızarır, yüzeylerinde sarımsı bir tabaka oluşur. Pürülan odaklar, çıkarılamayacak filmleri oluşturarak birleşebilir. Apse olabilir.
 2. Laküner. Lakulyada pürülan inflamatuar bir süreç oluşur. Bademcikler kızarır ve şişer. Enflamasyon komşu bölgelere uzanmamaktadır.
 3. Fibrinöz. Pürülan bir süreç bademciklerin tüm dokularına yayılır. Bu hastalık türü, foliküler ve lacunar anjinanın karmaşık bir şeklidir. Difteri içermeyen, ülser kalmadan kolayca çıkarılabilen sarımsı beyaz bir filmin bademciklerinin görünümü ile karakterizedir.
 4. Phlegmonous (apse). Apse oluşumu var. Amigdala yüzeyinde sarı bir leke var, ağızdan hoş olmayan bir koku var. Apsede bir artışla, kanda (sepsis) ve içinden ilerle - çeşitli organlara (beyin, kalp, böbrekler) girebilir ve kötüye gidebilir.

Hastalığın nedenleri

Bakteri enfeksiyonu hem hava kaynaklı hem de evsel yollarla gerçekleşir. Yani, bir çocuk, bakterileri içeren havayı soluyarak enfekte olabilir. Boğaz ağrısı olan bir kişiyi konuşurken, hapşırma ya da öksürdüğünde oraya varırlar. Ayrıca, hastanın tükürüğünün yanı sıra bir öpücüğün içine düştüğü mutfak eşyaları, banyo aksesuarları, oyuncak ve diğer eşyalarla da enfekte olabilirsiniz.

Oral kavitede diğer iltihaplı hastalıklarla çocuklarda provoke pürülan anjina (örneğin, diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı). Kan yoluyla bakteriler, iltihaplı böbreklerdeki bademcikler içine girilebilir. Hasarlı cilt bölgelerinden streptokok ve diğer patojenleri almak mümkündür.

Katkıda bulunan faktörler bağışıklık, hipotermi, odada hijyen kurallarının ihlali ve kişisel hijyen kurallarının zayıflamasıdır. Pürülan boğaz ağrısının oluşması bademciklere travmadan sonra meydana gelebilir (örneğin balık kemiği veya sıcak yiyecek).

Video: boğaz ağrısı belirtileri ve sonuçları

Belirtileri ve Tedavisi

Pürülan işlemin gelişiminin kuluçka dönemi genellikle 5-7 gündür. Zayıflatılmış bir çocukta, semptomlar daha erken ortaya çıkabilir.

Hastalık, sıcaklıkta keskin bir artışla 38.5 ° -39 ° 'ye başlar. Vücudunda bir ürperti, bir ağrı, zayıflık var. Çocuk yutkunur ve konuşur. Yavaş yavaş ağrı, yoğunlaşırken bile yoğunlaşır ve hissedilir.

Semptomların şiddeti çocukta pürülan anjina tipine bağlıdır. Ana ek olarak, aşağıdaki belirtiler de görünebilir:

 • submaksiller lenf düğümlerinin şişmesi;
 • larinks ve boynun şişmesi;
 • baş ağrısı;
 • ses kaybı;
 • karın ağrısı, kusma, ishal;
 • kulaklarda ağrı;
 • bir rüyada horlama.

Buna ek olarak, bazen vücudun zehirlenmesi nedeniyle deride kızarıklıklar da vardır.

Angina ve ARVI arasındaki fark

ARVI'dan farklı olarak, pürülan tonsillit ile çocuk burun akıntısına sahip değildir. Hastalığın ana belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısıdır.

Not: Çocukta kırmızı bir boğaz varsa, burun akıntısı ve öksürük olurken, boğaz ağrısı değil, viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüslere karşı antibiyotikler güçsüzdür, bu nedenle ORVI'da atanmazlar veya atanmazlar ve yalnızca işaretlerin sadeleştirilmesi için aracıları kullanırlar. 1 hafta sonra virüs ölür, kendi kendine iyileşir.

Çocuklarda pürülan anjina kendiliğinden geçmez. Antibakteriyel tedavi uygulamıyorsanız, menenjit, miyokardit, piyelonefrit gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle, özellikle bebekler 2-5 yıl, anjinin komplikasyonu orta kulak iltihabı (otit) ve solunum yolu iltihabıdır. Basit catarrhal sinüs bile sonraki ciddi komplikasyonlarla kronik tonsillite geçebilir.

Antibiyotiklerle tedavi, hastalıkla hızlı bir şekilde baş edebilmenizi sağlar.

Video: Dr. Komarovsky: çocuklarda tonsillit

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Çocuğun benzer belirtileri (grip, kızamık, difteri, kızıl ateş) olduğu diğer hastalıklardan boğaz ağrısından ayırt etmek imkansızdır. Bu nedenle, eğer ateşi varsa, boğaz ağrısı şikayeti çeker, rinit olmamasına rağmen, tedaviye başlamadan önce bir doktor çağırmak gerekir. Çocuk bir çocuk doktoru veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Tanı koymak için, boğazın görsel muayenesi ve laboratuvar analiz yöntemleri kullanılır. Palpasyonla, submaksiller lenf düğümlerinin durumu belirlenir.

Pharyngoscope. Bir ön reflektör kullanarak boğaz muayenesi. Kızarıklık ve farenks ve bademcik pürülan alanlarının varlığının ödem derecesini incelemek sağlar farklı çocuklarda pürülan angina türleri (varlığı filmler, apseler lezyonlar ağız boşluğu bitişik kısımlarının) karakteristik özellikleri.

İdrar ve kanın genel analizi. Lökositlerin sayısını ve vücutta iltihaplanma sürecinin gelişme derecesini belirlemek için gerçekleştirilir.

Smearın mikroskobik incelemesi bademcikler ve farinksin yüzeyinden. Hastalığa neden olan mikropların türünü belirlemek için yapılır.

Bakteriyolojik tohumlama smear içeriği. En hassas oldukları antibiyotiği seçmek için bakteri türünü bulmayı sağlar.

Bademciklerin delinmesi Akut bademcik iltihabının boğazdaki diğer bakteriyel hastalıklardan ayırt edilmesi için gerekirse gerçekleştirilir.

Angina tedavisi

Tedavi çoğunlukla evde yapılır. Ve yatak istirahatine bağlı kalmak gereklidir. Hasta bir çocuk daha az 3 yaşında olması durumunda hastaneye kaldırılır, o yüksek sıcaklık (39 ° -40 °) aşağı düşmez, nefes almada zorluk, gıda yutma ve sıvılar bademcikler üzerinde bir apse bulundu yoktur, komplikasyonların gerçek bir tehdit var.

ilaç

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarının oluşmasını önlemek için antibiyotikler, iltihaplı bezler üzerindeki lokal etkiler, ağrılı semptomların giderilmesi için ilaçlar tedavi edilir.

Antibiyotiklerle tedavi

Penisilin bazlı ilaçlar (fenoksimetilpenisilin, amoksisilin) ​​kullanılır. Eğer Penisiline veya sumamed, azitromisin, eritromisin gibi başka bir grup antibakteriyel ajanlar (makrolidler), yeniden kullanmak antibiyotik tedavisine alerji anjina tekrarlama oluşumuna.

Hastalığın şiddetli formlarında veya tedavi için komplikasyonların ortaya çıkmasında, daha güçlü antibiyotikler (sefalosporinler) kullanılır.

Topikal preparatlarla tedavi

Bademcik yüzeyinin pustan temizlenmesini hızlandırmak için boğazda durulama, miramistin veya klorheksidinin antiseptik solüsyonları ile gerçekleştirilir. Antibiyotik içeren antiseptik aksiyonlu spreyler kullanılır: örneğin, heksoral, bioparoks.

Çocuklarda pürülan anjina ile boğaz ağrısı ve terleme ortadan kaldırmak için, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (sundurma, falimint). Analjezik, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan bileşenler içerirler.

uyarı: Çocuk hala nasıl gargara ve hapları nasıl emzireceğini bilmiyorsa, tedavi sadece spreyler ile yapılabilir. Ağız boşluğunu dezenfekte etmek için biraz ılık bir çay vermesi önerilir.

Semptomların giderilmesi

Bir hapı veya hapı yutması zor olan küçük çocuklar için ilaçlar şurup veya süspansiyon şeklinde verilir. Sıcaklığı azaltmak ve baş ağrısını ortadan kaldırmak için, çocuklara parasetamol (panadol) veya ibuprofen (nurofen) verilir.

Çocuğun yüksek ateşi varsa, soğuk eller ve ayaklar varsa, bu kan damarlarının spazmı nedeniyle kan dolaşımının ihlali anlamına gelir. Bu durumda antispazmodikler verilir: no-shpu veya drotaverin.

Atık ürünlerin kanda bakteri birikimi baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal sonuçlanan toksinler zehirlenme ve alerjik reaksiyonlar ortaya sonuçlanır. Bu nedenle, çocuğa antialerjik ilaçlar (suprastin, erius) verilir.

Antibiyotikler, vücuda girerek, sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlı mikroflorayı (lactobacilli) de yok ederler. Çocuklarda pürülan anjinin tedavisi zamandan önce kesilirse, o zaman yararlı bakterilerin yokluğunun arka planına karşı, patojenik flora tekrar hızla çoğalır. Ayrıca, antibiyotik için bir bağımlılık olabilir, daha sonra daha güçlü bir ilaçla tedavi edilmesi gerekecektir. Bu nedenle, çocuğa bir antibiyotik vermek, temel kuralları takip etmelisiniz:

 • durumu normale dönmüş olsa bile almayı kesmeyin (kurs süresi doktor tarafından belirlenir);
 • Paralel olarak, bağırsak mikroflorasını (linex, bifidumbacterin) geri yüklemek için ilaç almak;
 • laktobasilin yokluğunda Candida mantarı hızla vücutta çoğaldığı için, doktor tarafından reçete edilen antifungal ilaçlar (nistatin ve diğerleri) vermek zorunludur.

Tıbbi tedavi ile birlikte fizyoterapötik prosedürler reçete edilir (UHF, elektroforez ve diğerleri).

Cerrahi tedavi

Bademcikler vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasında önemli bir rol oynadığı için, bademciklerin alınması acil durumlarda kullanılır:

 • bademcikler şişer, böylece nefesi tıkarlar ve yiyecek ve sıvı alımını engellerler;
 • bir çocuk düzgün uyuyamaz, horlar, bir rüyada nefes almayı durdurmak mümkündür;
 • relapslar yılda 4 kez ve daha sık görülür;
 • komplikasyonlar ortaya çıkar (miyokardit, romatizma, böbrek hastalığı ve diğerleri).

Halk ilaçları kullanımı

Halk ilaçları evde pürülan boğaz ağrısı, boğazın arındırılması ve yumuşatılması, ağrılı duyuların giderilmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Gargara yapmak için, çocuklar bir gazoz çözeltisi (1 bardak su için 1 çay kaşığı) ve ayrıca papatya, nergiz, okaliptüs, adaçayı infüzyonu kullanırlar. Boğazınızı pancar suyu, propolis tentürü (100 ml su için 5 damla tentür) ile durulayın.

İyi pürülan boğaz yumuşatır ve bal ile sıcak (değil sıcak) süt dezenfektan etkisi vardır.

Ebeveynler için öneriler

Pürülan boğaz ağrısını tedavi ederken, bebeği ılık sıvı veya yumuşak yiyecekle beslemek gerekir. Kullandığı diğer ev eşyalarının yanı sıra bireysel yemeklere de sahip olmalıydı.

Diyetten, suları da içeren, boğazı tahriş eden ve acıyı yoğunlaştıran tuzlu, asidik, baharatlı, çok tatlı yiyecekleri tamamen dışlamak gerekir. Odada sık sık ıslak temizlik yapılması gerekir, yeterince soğuk olmalı, hava kuru olmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısı ile, inhalasyonlar gibi termal prosedürleri uygulamak veya ısınma kompreslerini uygulamak kesinlikle yasaktır. Bu, pürülan enfeksiyonun daha da gelişmesine yol açacak, çeşitli organların bakteriyel tutulum riskini artıracaktır.

Püyü kazıyıp sıkıştıramazsınız, kendinizi Lugol çözeltisi, bal veya diğer araçlarla yağlayın. Bu şekilde mukoza zarına zarar vermek, oluşan kabukları sökmek ve ağrılı tahrişe neden olmak mümkündür. Herhangi bir prosedür sadece doktorun ofisinde yapılmalıdır.

Kendi kendine ilaç vermeyin ve bir çocuk doktoru randevusu almadan ilaç verin. Çocuklar için, bir bebek tarafından kontrendikasyonlar, yaş ve kilo dikkate alınarak bir doktor tarafından seçilir.

Önlenmesi için çocuğun soğuk su ile (yavaşça sıcaklığı 20 ° ye düşürerek) gargaraya girmesini öğretmesi önerilir. Yürüyüş sırasında su geçirmez ayakkabıların olması sağlanmalıdır.

Çocuklarda akut tonsillit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Anjina (aksi halde akut tonsillit) palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir inflamasyondur. Çocuklar özellikle sonbahar-ilkbahar döneminde hastalıktan (vakaların% 75'ine kadar) etkilenirler. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, hastalığı zamanında tespit etmek ve çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Anjinin ana nedensel ajanı, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, daha az sıklıkla C, G ve diğerleridir. Bakteriler, virüsler, mikoplazmalar, maya benzeri mantarlar, klamidya ile birlikte hastalığı kışkırtabilir.

İletim yolu hava kaynaklı. Nadiren, inflamasyon nedenleri, oral kavite ve nazofarenks kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına bağlıdır: periodontal hastalık ve çürük, kronik tonsillit, pürülan sinüzit.

Provoke edici faktörler:

 • soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • genel hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • palatine bademciklere (nadiren) mekanik hasar.

Akut tonsillit tipleri ve çeşitleri

Köken olarak, aşağıdaki anjina türleri ayırt edilir:

 • birincil (banal) - bağımsız olarak gelişen akut iltihap;
 • sekonder (semptomatik) - hematopoetik sistemin (agranülositoz, akut lösemi, enfeksiyöz mononükleoz) hastalıklarında kızamık, difteri ve diğer enfeksiyonların arka planı gelişir;
 • Spesifik - spesifik infeksiyöz inflamasyon ile ortaya çıkar (ülserli-membranöz anjina, mantar anjina).

Bademciklerin lezyonlarının doğası gereği anjinleri ayırt eder:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • apse.

Catarrhal formu takviye olmadan ilerler. Kalan anjina formları, pürülan inflamasyona işaret eder.

Belirtiler ve belirtiler

Pürülan iltihaplanma ile, genel zehirlenme belirtileri (zehirlenme) kuvvetle telaffuz edilir, vücut tarafından serttir.

Purulent boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yoğun boğaz ağrısı;
 • sıcaklık artışı (inflamasyonun şekline ve şiddetine bağlı olarak 37.5 ila 40 ° C);
 • titreme;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • alt sırt, eklemler, kas ağrıları ağrı;
 • iştah kaybı;
 • artan terleme;
 • yakın (alt çene) lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları;
 • bademcikler üzerinde sarımsı lekeler veya sürekli sarımsı-yeşil bir kaplama (pus).

Sıcaklığın keskin bir şekilde artması, bir çocuğun vazospazm ve ateşli kasılmalara neden olabilir.

Olası komplikasyonlar

Çocuklarda pürülan anjina, öngörülemeyen, yaşamı tehdit eden sonuçlara neden olur. Özellikle tehlikeli 10 yaşın altındaki çocuklar için bir hastalıktır.

Erken komplikasyonlara (hastalık sırasında ya da iyileşmeden hemen sonra) aşağıdakileri içerir:

 • akut pürülan otitis media;
 • pürülan sinüzit;
 • servikal lenfadenit;
 • bronşit.

En tehlikeli erken komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonazil apsesi;
 • okidofarengeal apsesi.

Gelişimleri ile acil yatış gerekli. Apsenin cerrahi açılması, konservatif tedavi.

Daha sonraki dönemlerde, angina böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verir.

Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocuk bir çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalıdır. Dar bir uzman (nefrolog, kardiyolog, romatolog) ortaya çıkan komplikasyonlarla ilgilenmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Tanı için farenjektomi yapılır (pharynx'in görsel muayenesi). Not edilir:

 • belirgin hiperemi (kızarıklık) ve bademciklerin şişmesi, yumuşak damak, palatine arkın yakın bölgeleri;
 • yakın lenf düğümlerinin artmış ve şiddetli ağrıları;
 • bademcik, apse (flegmonöz anjina ile) üzerinde pürülan foliküller veya pürülan çökeller.

Tedavi yöntemleri

Tedavi bir hastanede ve ayakta tedavi ortamında yapılabilir. Hastaneye yatma zorunlu ise:

 1. çocuğun bağışıklık sistemi bozulur;
 2. hastanın yaşı 3 yıldan azdır;
 3. Enflamasyon şiddetli formda ortaya çıkar, komplikasyonlar gelişir.

Diğer durumlarda, evde de dahil olmak üzere tedavi yapılır:

 • antibiyotik almak;
 • lokal tedavi (durulama, aerosol kullanımı, emilim için tabletler);
 • semptomatik tedavi;
 • Romatizmal komplikasyonları önlemek için salisilat kullanımı.

Antibiyotik tedavisi

Penisilin grubu (Amoksisilin, Fenoksimetilpenisilin) ​​antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Penisiline alerjisi ve anjinin sık tekrarlaması durumunda, makrolid grubunun (Azitromisin, Sumamed) antibiyotikleri tavsiye edilir.

Penisilinler ve makrolidler etkili değilse sefalosporinler (sefazolin, seftriakson) tercih edilen ilaçlardır. Bir hastane koşullarında enjekte edilirler, şiddetli inflamasyon formları veya komplikasyonların gelişmesi için reçete edilirler.

Yerel tedavi

Yerel tedavi şunları içerir:

 • boğazın antibakteriyel ve antiseptik aerosollerle (Hexoral, Tantum Verde, Givalex, Bioparox) sulanması;
 • antiseptiklerle boğaz tıkanması (Miramistin, Klorheksidin, Sangviritrin);
 • tabletlerin antibakteriyel ve antiseptik, analjezik, anti-enflamatuar ve zarflama etkisiyle (Strepsils, Faringosept, Falimint, Grammidine) emilmesi.

Emzirmeyi ve tabletleri kızartmayı ve çözmeyi bilmeyen küçük çocuklar, sadece farinksin spreylerle sulanması önerilir.

Semptomatik tedavi

 1. sıcaklığın düşürülmesi - parasetamol (Panadol) ve ibuprofen (Nurofen) bazlı antipiretik maddeler;
 2. vazospazmın rahatlatılması için (yüksek sıcaklık ve eller ve ayaklar soğuk) - no nohut veya drotaverina hapı;
 3. zehirlenme belirtileri ortadan kaldırmak için - antialerjik ilaçlar (Zodak, Erius, Suprastin).
 4. Antibungal ajanlar (Nystatin, ketokonazole) - antibiyotik tedavisi arka plana karşı mantar enfeksiyonu gelişiminin önlenmesi için;
 5. bağırsak florasının normalleşmesi için - prebiyotikler ve probiyotikler (Linex, Bifi-Form).

Halk tedavisi

Halk ilaçları yardımcı tedavi için kullanılır. Angina ile savaşmanın en yaygın ev yöntemleri gargaralık yapıyor:

 • soda / tuzlu su çözeltisi (bir bardak su içinde bir çay kaşığı çözülür / su içinde çözülür, durulamalar günde 4 kez yapılır);
 • bitkisel infüzyonlar (papatya, okaliptüs, nergis, adaçayı);
 • propolis tentürü (100 ml ılık suda seyreltilmiş tentürün 5 damlası).

Küçük çocuk suları ya da sıcak çay gargara nasıl 30-60 dakikada bir verilmelidir bilmiyorum.

Fizyoterapötik prosedürler

Pürülan boğaz ağrısı reçete edildiğinde:

 • Bademcikler üzerinde UHF (lenf düğümlerinde önemli bir artış ile);
 • elektroforez ve mikrodalga tedavisi;
 • oksijen prosedürleri;
 • iğne yapraklı banyolar.

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • hastalığın karmaşık seyri;
 • çocuğun pürülan inflamasyonun sık relapslarına olan eğilimi.

Özel olarak seçilmiş fizik tedavi (uzun), derin nefes alan solunum egzersizleri önerilir.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi içerir:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • yerel ve genel sertleştirme;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • ağız boşluğunun ve nazofarenksin (çürük, periodontal hastalık, sinüzit, larenjit) kronik hastalıklarının tedavisi.

Purulent boğaz ağrısı, öngörülemeyen sonuçlara sahip tehlikeli bir hastalıktır. Cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç, iç organların ciddi kronik hastalıklarına yol açabilir. Pürülan tonsillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez.

 1. Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu durumda, ilacın dozları çocuğun yaşı ve ağırlığına bağlı olarak doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Ve kandaki antibiyotik konsantrasyonu kesin olarak belli bir süre korunmalıdır (rölyef olsa bile, öngörülen kursun kesilmesi yasaktır).
 2. Hastalığın tedavisi sırasında, kardiyovasküler ve boşaltım sisteminin durumu izlenmelidir.
 3. Kesinlikle yasaktır herhangi bir termal prosedürler (inhalasyon, kompresler). Sıcaklık patojenik flora yoğun olarak çoğalır, iltihap kötüleşir.
 4. Aktarılan pürülan boğaz ağrısından sonra, çocuk 30 gün boyunca dispensif gözlemdedir. Bu sürenin sonunda testler yapılır. Tüm göstergeler doğruysa, o zaman bir de-kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bir sapma tespit edildiğinde, çocuk uygun uzmana gönderilir.

Komarovsky, boğaz ağrısını web sitemizde görebileceğiniz ayrı bir programa ayırdı.

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Çeşitli ARI'ler genellikle çocukları rahatsız eder, ancak solunum hastalıklarından biri diğerlerinden belirgin bir şekilde farklıdır ve bu pürülan anjinadır. Banal soğuk algınlığıyla karıştırılamaz - çocuk gerçekten çok hasta, ateşi çeker, boğazda şiddetli ağrı, ne yemek ne de içmek için ağrısız olamaz. Muhtemelen, her ebeveyn bir çocukta pürülan anjini hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğini bilmek ister. Çocuğun muayenesini yapan doktor böyle bir konuda ısrar etse bile, birçok ebeveyn aynı zamanda hastaneye kaldırılmayı reddeder.

Makalenin içeriği

Genellikle, ebeveynler bir hastanenin bulaşıcı hastalık koğuşunda, bir çocuğun diğer hastalardan enfekte olabileceğinden ve durumlarını şiddetlendirdiğinden korkar. Bu tür korkular çoğu durumda boşunadır, ancak evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi de mümkündür. Evde tedavinin dolu olması gerektiğini anlamak gerekir.

Hastaneye yatırmayı reddederek, ebeveynler çocuğun durumunu izlemek ve reçeteli ilaçları zamanında aldıklarından emin olmakla yükümlüdür.

Bu yazıda, evde çocuklarda pürülan anjinin hızlı ve sonuçsız olarak nasıl tedavi edileceğini tarif ediyoruz.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Çocuğun pürülan bir anjinaya sahip olduğundan şüphelenirseniz, ancak doktor bunu incelemedi, tedaviye başlamak için acele etmeyin. İlk önce, pürülan boğaz ağrısı ile uğraştığınızdan emin olun. Bu nedir?

Pürülan anjina, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bademciklerin akut iltihaplanmasıdır. Pusun varlığı, hastalığın tam olarak bakteri doğasını gösterir. Diğer özellikler şunlardır:

 • yüksek vücut ısısı - en az 38,5 C;
 • boğazda kızarıklık, yumuşak dokuların şişmesi;
 • bademcik üzerinde pus gevşek, kolayca çıkarılabilir (ancak, kasıtlı olarak kaldırmayın - iltihaplı bademcikler dokunmadan iltihabı ağırlaştırır ve enfeksiyon yayılmasını teşvik eder);
 • pre-nöral lenf düğümlerinde bir artış;
 • öksürük, burun akıntısı, vb. gibi eşlik eden semptomların yokluğu

Her şey son derece açık gibi görünüyor - kırmızı boğaz, pürülan bir kaplama - muhtemelen boğaz ağrısı. Bununla birlikte, yukarıdaki semptomlar ayrıca tamamen farklı bir tedavi gerektiren diğer hastalıkların karakteristiğidir.

Tonsillit ayırıcı tanısı

Uzman olmayanların bademcik iltihabı ile eşlik eden hastalıklar arasında ayrım yapmak çok zordur. Gerçekten de, bademcik iltihabının ayırıcı tanısı kolay bir iş değildir. Bu nedenle, anjinaya benzeyen hastalıkların karakteristik özelliklerini gösteren tabloyu tanımanızı öneririz.

Tablo 1. bademcik iltihabı eşliğinde durumların ayırıcı tanısı.

* ARVI - akut solunum yolu viral enfeksiyonu

* Gastrointestinal sistem - gastrointestinal sistem

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Çocuğun gerçekten pürülan anjina olduğunu gösteren tüm belirtilerin yüzüne - tedaviyi geciktirmeyin. Bu hastalık tehlikelidir ve yarı önlemlere tahammül etmez.

Çocuklarda pürülan anjina, bademciklerdeki enfeksiyonu tamamen yok etmeyi sağlayan tam teşekküllü bir kompleks tedavi gerektirir. Aşağıdaki hedeflere ulaşılmıştır:

 • yutulduğunda ağrı kaybolur;
 • pus kaybolur;
 • vücut ısısı normalize edilir;
 • bademciklerin rengi, boyutu ve işlevselliği geri yüklenir;
 • Gelecekte hastalığın nüksetmesini önlemek;
 • anjinin kalbe, eklemlere ve karaciğere komplikasyon riski ortadan kalkar.

Bu etkiyi elde etmek için nasıl bir çocuk tedavi edilebilir? Tedavinin başarısı doğru yaklaşımı belirler. Terapi şunları içermelidir:

 1. Antibiyotik. Anjina tedavisinde en önemli bağlantı. Doğrudan bakteriler üzerinde etkili olan antibiyotiktir. Enfeksiyonun odağını tamamen ortadan kaldırmak için, 10 gün boyunca uygun yaş ve dozlarda antibiyotik almak gereklidir.
 2. Antiseptik. Antiseptik ajanlar arasında, boğazı, pastilleri ve emilmeleri için tabletleri, durulama solüsyonları için spreyleri ayırt edebiliriz. Çocuğa pürülan bir anginada boğaz atmaktan mı? Tuzun sıcak çözeltileri (litre suya çay kaşığı), soda (cam başına çay kaşığı), bitkisel şifalı otlar (papatya, okaliptüs) yapacaktır. Antiseptikler bakterilerin hayatına zarar verir, ancak onları tamamen yok edemez.
 3. Anti-enflamatuar ajan. Vücut ısısını düşürmek, ödemi kaldırmak, ağrı ve diğer iltihap belirtilerini azaltmak için alınırlar.

Çocuklarda pürülan anjina ile, özellikle üç yıla kadar, tedavi bir çocuk doktoru atamalıdır. Gerekli antibiyotiği seçer, antiseptik ve antienflamatuar ilaçları önerir, çocuğun yaşını ve durumunu dikkate alarak dozajı hesaplar.

Refahı iyileştirmek ne kadar çabuk?

Ne yazık ki, boğaz ağrısını tedavi etmek mümkün değildir - bakteriyel odağı yok etmek için tam bir antibiyotik tedavisi alır ve genellikle 10 gün sürer. Bununla birlikte, antibiyotik uygun şekilde seçilmiş olması koşuluyla, çocuğun durumunun iyileştirilmesi çok daha hızlı gerçekleşir.

Gerçekten de, antibiyotik alımının ikinci veya üçüncü gününde, çocuğun vücudunun sıcaklığı normale döner, boğazdaki ağrı azalır ve irin kaybolur.

Antibiyotik almadaki ilk gelişmeler tedaviyi durdurmak için bir bahane değildir - komplikasyonları ve nüksetmeyi önlemek için, doktorun reçetelediği kadar günler almanız gerekir.

Hasta bir çocuğun durumunu nasıl iyileştirebilirim? Analjezik etkisi olan çeşitli topikal ilaçlar kullanabilirsiniz.

Örneğin, çocuklarda pürülan boğaz ağrısı için ilk yardım, aşağıdaki gibi anestezik boğaz spreyleri içerebilir:

 1. Ingalipt - okaliptüs ve nane uçucu yağının varlığı nedeniyle hafif bir anestezik etkiye sahip bir antiseptik sprey.
 2. Cameton, hafif analjezik etkiye sahip olan bir ilaç olan levomentoldur. Sprey de ödemleri azaltır ve bakterilerin yaşamsal aktivitesini bastırır.
 3. Stopangin ayrıca antiseptik ve antifungal aktiviteye sahip olan esansiyel yağların yanı sıra levomentol içerir.
 4. TeraFlu Lar en güçlü analjeziklerden biridir. Analjezik etkisi, lidokainin içeriğidir - güçlü bir analjeziktir. Ayrıca TeraFlu Lar'ın bakteri, mantar ve bazı virüslere karşı baskıcı bir etkisi vardır.

Emilmede kullanılan lolipoplar da benzer bir etkiye sahiptir. Onların avantajı, tükürük salgılanmasını arttırmaktır ve tükürüğün doğal bir antiseptik olduğu bilinmektedir. Septotelet, Strepsils ve diğerleri gibi lolipoplar sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hisleri yumuşatan maddeler içerir. Resorpsiyon için tabletler Grammidin, lidokain yanı sıra bir antibiyotik içerir. Bu güçlü bir etkili ilaçtır, bununla birlikte, sistemik antibiyotiklere paralel kullanımı doktorunuza danışılmalıdır.

Böylece, doktor tavsiyelerini takip ederseniz, evde, bademcik iltihabı kurtulmak mümkündür.

Cure pürülan anjina hızla başarısız - sabrınız var. Sadece tam bir kurs, enfeksiyonu tamamen yok etmenizi sağlar. Zamanla tedavi edilen tonsillit, gelecekte hastalığın komplikasyonlarını önler.

Bir çocukta pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Çocuklar genellikle akut tonsillit (anjina) hastalığına yakalanırlar, yetişkinler ile karşılaştırıldığında boğazda ve sıcaklıkta daha fazla acı çekerler. Ebeveynler ilk belirtiler için hastalığı teşhis edebilir ve doktora gitmeden önce çocuğa yardımcı olabilir. Çocuklarda genellikle pürülan anjina, antibiyotik kullanımını gerektirir. Bebeğin veya ergenin bir ortaklığın komplikasyonlarından korunmak için uzmanlara ilaç seçimini emanet etmek daha iyidir, fakat bu daha az tehlikeli bir hastalık değildir.

Çocuklarda angina semptomlarının belirlenmesi

Boğaz ağrısı ve ateş ilk belirtiler olabilir

Henüz onları incitmeyen şeyleri açıklayamayan bebeklerde farenksin iltihaplanmasını tanımak zordur. İyi konuşan bir çocuk, "kaşıma" veya boğaz ağrısı hakkında şikayet eder. Bebek 2 yaşında veya daha az ise, yemek yemeyi reddeder, listesiz, ateş, kırlangıçlar, sonra farenjit olabilir - posterior faringeal duvarın iltihaplanması olabilir.

3 yaşında olan çocuklarda ARI ile eşzamanlı olarak gelişen viral anjinası olma olasılığı daha yüksektir. Burundan temiz mukusun bol salgılanması, kuru öksürük. Hasarlı bademcikler veya palatine bademcikler - oval bir şekle sahip farinkste çiftleşmiş formasyonlar. Bunlar lenfatik faringeal halkanın bir parçasıdır, ağız ve burundan giren enfeksiyonu nötralize ederler.

Doğumdan sonra bademcikler yaşamın ilk 3-5 yılında oluşmaya devam eder. Bebeklerde yeterince gelişmemişlerdir. Göğüsler boğazın bakteriyel enfeksiyonuna daha az eğilimlidir, bu nedenle çocuk doktorları bir yıla kadar bir çocuğa antibiyotik reçete etmek için yavaştır.

Önemli! 3-5 yaşından büyük çocuklar, pürülan boğaz ağrısı, yani streptokokkal tonsillit gelişimi için risk altındadır. Bu, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir bakteriyel hastalıktır.

Farklı yaştaki çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri:

 • uyuşukluk, baş ağrısı titriyor;
 • vücut sıcaklığı 38 ° C ve üzeri;
 • Özellikle yutulduğunda boğaz çok ağrılıdır;
 • bezler üzerinde beyaz veya sarımsı lekeler veya düzensiz şekilli lekeler;
 • mühürlü ve genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • Kötü nefes.

Streptokokal tonsillit, enfeksiyondan 12 saat sonra başlar. Bakteriler bir hafta içinde balgam kurumadan kurtulabilirler. Bu nedenle, hasta bir çocuk okula bırakılan bir anaokuluna ve sokağa götürülmemelidir. Bebeğin annesinde pürülan anjina varsa, o zaman bebeğin beslenmesi ve bakımı için tıbbi bir yüz maskesi kullanmalıdır.

Pürülan anjina ile çocuk tam bir dinlenme reçete edilir

Çocuklarda çeşitli angina formlarının belirtileri

Akut farenjit, bademcik iltihabı veya tonsillofarenjit - bu tanılardan bir tanesi genellikle çocuk doktorları tarafından boğaz ağrısı olan bir resepsiyona getirilen bebeklere verilir. Catarrhal anjin, hastalığın en kolay şeklidir. Bezler kırmızı ve şişmiş, ancak pürülan plak yoktur.

Çocuklarda foliküler tipin pürülan anjina belirtileri:

 • yüksek sıcaklık;
 • ağrılı boğaz ağrısı;
 • bademcikler üzerinde pürülan vesiküller;
 • kusma ve ishal (zorunlu değil);
 • iştah yoktur.

Lacunar bademcik iltihabı, boğazda ağrı hissi ile başlar ve kulaklara bırakılır. Submandibular lenf düğümleri artar. Palatine bademcikler iltihaplı; pus bademciklerin kanallarını doldurur ve beyaz veya sarımsı çizgiler gibi görünür. Lacunar anjinanın yanı sıra foliküler neden bir bakteriyel enfeksiyondur (streptokok, stafilokok ve pnömokok). Bu nedenle antibiyotik almanız gerekiyor.

Hastalığın streptococcal doğasını belirlemek mikrobiyolojik kültürün sonuçlarıyla belirlenebilir. Analiz için, laboratuvardaki boğazdan bir swab gereklidir. Diğer bir seçenek ise "Streptothete" (eczanelerde satılan) şeritleri kullanmaktır.

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Terapinin ne kadar süreceği hastalığın biçimine bağlıdır. Kurtarma genellikle bir veya iki hafta içinde başlar. Çocuk ateş ise, o yatakta olmalı. Foliküler ve lacunar anjina, antibiyotiklerle tedavi edilir. Bazı ilaçlar 3 gün sürer, diğerlerinin tedavisi 5, 7, 10 veya 14 gün sürer. Hastaya sıcak bir içecek verilir (papatya çayı, asitsiz komposto, mors, dogrose suyu, kissel). Gıda boğazın zarar görmemesi için yumuşak olmalıdır.

Anjin reçete edildiğinde bol ve sıcak bir içecek

Doktor, bağırsak mikroflorasının dengesini sağlayan probiyotikler ile aynı zamanda antibakteriyel ilaçlar reçete eder. 38.3 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta, antipiretikler verilir. Bu ilaç grubunun etkisini güçlendirin ve hastalık antihistaminiklerinin semptomlarını rahatlatın.

Hastanın tabletleri veya kapsülleri yutması zordur ve bu formdaki birçok ilaç için yaş kısıtlamaları getirilir. Bu durumlarda çocuk nasıl tedavi edilir? Çocuk salınım formları - şuruplar ve süspansiyonlar (genellikle meyve aromasıyla) vardır. Enjeksiyonlar önerilmez, küçük çocuklar için güçlü bir stres vardır.

Dikkat lütfen! Çocuklarda bağışıklık zayıftır, zehirlenme hızla artmaktadır, bu nedenle sıcaklığı düşürmek zordur. Bebek yaramazsa, içmeyi ve ilaç almayı reddeder, daha sonra antipiretik ajanlar rektal fitiller şeklinde kullanılabilir.

Bir pürülan anjin tedavisi için - çocuklar için hazırlıklar listesi

Bu damlalar çocuklarda bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılabilir, ilacı çay veya meyve suyu ile karıştırın

Antibiyotikler, çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı patojenlerini öldürür veya zayıflatır: bu ilaçlarla tedavi, her yaş için dozajları dikkate alarak yalnızca doktor reçetesine göre yapılır. Doktorlar, antibakteriyel ilaç kullanmanın gerekliliğini, streptokokkal tonsillit ile birlikte yüksek bir risk komplikasyonu riski ile açıklamaktadır: bronşit, otitis media, pnömoni, menenjit. Antibiyotikler yaklaşık 1-2 gün boyunca iyileşmeyi hızlandırır. İyileşme, ilacı almanın ilk günlerinde zaten gözlemlenmiştir.

Parasetamol ile rektal fitiller genellikle 3 yaşın altındaki çocuklarda yüksek sıcaklıkta kullanılır. Antipiretik etki hızla gelişir - 20-30 dakika içinde.

Küçük çocuklar için birçok ilaç anne sütüne veya çaya eklenebilir. Örneğin, bir yaşın üzerinde bebekler için 7 bitki özleri dayalı Tonzilgon H damla, suyu ekleyin. İlaç, hastalığın başlangıcında günde 5 veya 6 kez alınmalıdır, tedavi seyrinin süresi 7-10 gündür.

Yerel tesisler ve prosedürler

Şuruplar, damlalar, oral uygulama için tabletlere ek olarak, lokal uygulama için ilaçların salım biçimleri de vardır. Evde boğaz ve boğaz ağrısının tedavisinde kullanışlıdırlar. Yerel fonların çeşitli biçimleri ve aktif bileşenleri için yaş kısıtlamaları vardır.

Az miktarda aerosol ve sprey damlaları 3 yaşın altındaki çocuklarda öksürük, bronkospazm ve kusmaya neden olabilir. Sprey için, yaş sınırı vardır: 2 veya 3 yıl. Çocuk 4-6 yaşından küçükse aerosol kullanılması önerilmez. Emilmeye yönelik antiseptik tabletler (pastil, pastil) 3 yaşından büyük çocuklara verir, eğer zaten bunun bir şeker değil, bir ilaç olduğunu anlarlarsa, onu yutamazsınız.

Çocuklarda boğaz ağrısı rahatlatmak için ne yapmalı:

 • 3 yıl sonra bir çocuk antiseptik bir Miramistin durulama çözeltisi verebilir. Bebekler daha önce su ile seyreltilmiş bu sıvı ile yanakları ve dilleri yağlayabilirler.
 • Geksoral bir çözelti formunda, bir aerosol ve emilim için tabletler boğazda ağrı ve iltihaplanma ile yardımcı olur. 3 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için çeşitli salıverme biçimleri kullanılır.
 • Tantum Verde bir çözelti formunda, bir sprey ve tabletler antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.
 • Farnigosept ve Lizobakt tabletleri antimikrobiyal bileşenler içerir, ağız boşluğunda rezorpsiyon için kullanılır (yaş sınırlaması - 3 yıl).

Spreyi veya aerosolü kullanmadan önce, çocuğa boğazını durulamak için ılık su verilir. Ebeveynler, çeşitli ilaçların bileşimine ve terapötik etkisine dikkat etmelidir. Aynı aktif içerikli ilaçları ve benzer bir etki mekanizmasını eşzamanlı olarak kullanamazsınız.

Bebeğin, çözeltinin ağza nasıl alınacağını, gargara yapıp sıvıyı nasıl dışarı çıkaracağını göstermesi ve açıklanması gerekir. Prosedür sık ​​sık yapılmalıdır - günde 5-6 defaya kadar.

Gargara daha:

 • Soda, tuz, manganez, furatsilina ve dezenfektan ve antiseptik etki ile sıcak çözümler.
 • Deniz topalak yağı eklenmesi ile papatya infüzyonu (kullanmadan önce çalkalayın).
 • Yarım bir çözüm. ve 200 ml su başına 5 damla iyot tentürü ile soda.
 • Okaliptüs, adaçayı, calendula çiçekleri, kekik otu yapraklarının infüzyonları.
 • Seyreltilmiş su bal veya nar suyu.
 • Sıcak su ile hidrojen peroksit (% 3).
 • İlaç Iodinol çözeltisi.

Boğaz durulama için bir İyodinol çözeltisi

Soluma, burun akıntısı ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur. İlacın buhar şeklinde solunmasından sonra, boğazdaki ağrı azalır, irin erir. Soluma için çocuk 12 aylıktan büyükse nebulizatör kullanılır. 38 ° C ve üzerindeki bir sıcaklık hastası, sıcak bitkisel süslemeler ve haşlanmış patatesler ile buhar inhalasyonu yapamaz.

Isıtma kompresleri boğaz için faydalıdır, ancak yüksek ateşli bir pürülan anjina ile, çocuk bu prosedürün önerilebilirliği konusunda bir doktora başvurmalıdır. Lokal tedavi, boğaz ağrısının en başında etkilidir. Sadece durulama, inhalasyon, sprey ve kompres kullanıldığında terapi başarısını beklemeyin. Lokal uygulama için araçlar minimum kontrendikasyon ve olumsuz etkilere sahiptir, ancak bakteriyel bir enfeksiyonla baş edemezler.

Sonuç

Yerel ilaçlar antibiyotik tedavisini tamamlar. Bu tür çareler çabuk hareket eder, ama kısa bir süre için. Pürülan boğaz ağrısı için sistemik ilaçların kullanımı komplikasyon olmadan iyileşme sağlar. Erken yaşta olan çocuklar boğazın viral enfeksiyonlarına daha yatkındır. Bu gibi durumlarda antibiyotikler sadece otitis media olmak üzere komplikasyonları önlemek için kullanılır. Antibakteriyel ilaçlar virüsler üzerinde etkili değildir.

Çoğu zaman, boğazdaki iltihaplanma karışık bir enfeksiyona neden olur, bu nedenle farklı patojen grupları üzerinde etkili olan ilaçlar seçilir. Alerjik bir bileşenle birlikte anjin, mutlaka antihistaminikler, diyet kullanılır.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının hızlı ve etkili tedavisi

Çocuklarda pürülan anjina, genellikle bakteriler, stafilokoklar ve streptokokların neden olduğu bir hastalıktır. Hastalık ciddi komplikasyonlara sahip olabilir ve uygun tedavi olmaksızın tehlikeli olabilir. Bu nedenle, ilk belirtilerle, ebeveynlerin çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmesi gerekir.

Çocuğun pürülan anjina varsa ne yapması, kaç gün tedavi edilir?

Çocuğunuz nezle boğaz ağrısı özelliği olan belirtiler varsa, öncelikle doktordan yardım isteyin. Kendine ilaç vermek en iyisi değildir, çünkü anjinadan sonraki sonuçlar ve komplikasyonlar acınabilir. Kan zehirlenmesi, bademcikler, romatizmal kalp hastalığı ve diğer tehlikeli hastalıkların ortaya çıkma riski önemli ölçüde artmıştır.

Yeterli tedaviyle, anjin semptomları hastalığın 3-4 gününde azalır ve en fazla iki hafta sonra çocuk sağlığa kavuşur. Boğaz ağrısı nasıl okunur?

Doğru seçilmiş ilaçların dışında, hızlı bir iyileşmenin anahtarı:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • bol içme;
 • Çocuk, boğaz ağrısına rağmen, tamamen yemesi gerekir;
 • Bebeğinizin sık sık ellerini yıkamasını sağlamanız gerekir;
 • kaynar su ile çocuğun kullandığı tabak ve çatal bıçak takımı;
 • Her zaman bir çocuk odasını havalandırın.

Önemli! Şekersiz kompostolar, süt, tavuk suyu veya bitkisel çay içmek için çocuğu önerin. Bütün bu sıvılar mutlaka sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri - fotoğraf

Anjina hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Çocuklarda pürülan anjina çeşitli ilaçlar ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • antiseptikler;
 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistaminikler.

Önemli! Zehirlenme belirtileri olduğunda, detoksifikasyon için hazırlıklar (Deksametazon, Metilprednizolon) almak gerekir.

Hızlı bir iyileşme için, her biri hem hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmayı hem de hoş olmayan semptomları azaltmayı amaçlayan bir ilaç kompleksi tedavi edilmelidir.

Önemli! Antibiyotik alırken alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle, tedavide son yer antihistaminikler tarafından işgal edilmez (Citrine, Suprastin, Zodak).

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı fotoğrafı

Antibiyotiklerle tedavi, ne kadar sürer

Çocuğunuz yüksek ateşli boğaz ağrısı varsa, antibiyotik yardımı olmadan yapamazsınız. Çocuklar için penisilin grubu ilaçlar genellikle reçete edilir, bunlar şunlar olabilir:

Anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar, tabletler, süspansiyonlar, şurup veya enjeksiyonlar şeklinde temin edilebilir. Tedavi süresi ortalama 3-10 gündür. Antibiyotiklerle daha uzun süre tedavi etmek istenmeyen bir durumdur, çünkü vücut üzerinde bir bütün olarak hareket ederler. Bu eşsiz bağırsak mikroflorasını yok eder.

Önemli! Optimal bağırsak mikroflorasını korumak için antibiyotiklerle birlikte Bifikol, Bifiform, Linex, Hilak Forte gibi ilaçlar reçete edilir.

Penisiline bağlı bir tedaviden sonra, hastalığın belirtileri kaybolmazsa veya alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarsa, doktor bir takım makrolidlerin antibiyotiklerini reçete eder:

Eğer bu antibiyotik grupları yardımcı olmazsa veya komplikasyonlar ortaya çıkarsa, bebeğe bir dizi seflarosporin veya florokinol verilir.

Boğazları antiseptiklerle tedavi etmek nasıl?

Çoğu zaman, ülser ile angina boğazda şiddetli ağrı eşlik eder, çocuğun yutulması zor, yiyecekleri reddedebilir. Sonra soru ortaya çıkar - boğaz nasıl tedavi edilir, ağrıyı azaltmak ve dokuların iltihaplanmasını gidermek için.

Spreyler halinde lokal antiseptikler kullanabilirsiniz:

Rezorpsiyon için tabletler çok etkilidir:

Önemli! Eğer angina ilerlerse de, püyleri bademciklerin yüzeyinden nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, herhangi bir antiseptik solüsyonda nemlendiren bir gazlı bez kullanın.

Bir çocuğu gargaralamaktan

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı başarılı tedavisi her saat gargaralık sağlar. Bunu yapmak için, farmasötik antiseptik kullanmak en iyisidir:

Ayrıca ilacı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, yarım çay kaşığı tuz ve sodayı 1-2 damla iyot ve bir bardak sıcak kaynamış su ile karıştırın.

Sıcaklık nasıl kaldırılır

Çoğu zaman, hastalık sıcaklığı önemli ölçüde artırır. Aşağıya indirilebilir:

Sıcaklığın azaltılmasına ek olarak, bu ilaçlar bir anti-enflamatuar etki üretir.

Önemli! Bazen bir çocuk ateş veya kataral anjina olmaksızın pürülan boğaz ağrısından etkilenebilir. Her zamanki boğaz ağrısı gibi tedavi edilmelidir.

Angina ile inhalasyon

Tedavi için çok etkili bir yöntem inhalasyondur. Sıcak buhar lokal olarak iltihap odakları üzerinde hareket eder, hızla ağrıları ortadan kaldırır. Bu yöntem kendi başına kullanılmaz, ancak bir yardım olarak çocuğun durumunu büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Önemli! Bebeğinizin ateşi varsa boğaz ağrısı tedavisi için inhalasyon kullanmayın.

Antiseptik olan buharların boğazına olan etkisinden dolayı pozitif bir etki gözlenir. İnhalasyon için sıvı hazırlanması için kullanılır:

 • Hlorgekesidin;
 • soda çözeltisi;
 • broth papatya.

Çocukta pürülan anjina 1 yıl

Bir yaşında bir çocuk pürülan anjina tanısı konulduysa, tedavi çok ciddiye alınmalıdır. Bu tam olarak oluşmamış bağışıklık kırıntılarına bağlıdır.

 1. Bebekler genellikle bir süspansiyon, şurup veya enjeksiyonlar (Amoksisilin, Ampioks, Amosin ve diğerleri) şeklinde reçete edilen antibiyotiklerdir.
 2. Sıcaklık 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, çocuk antipirikleri vermek gerekir. Şurup veya mum şeklinde ilaçları seçmek daha iyidir (Nurofen, Ibuprofen).

Tedavi için antiseptik spreyler veya tabletler kullanın. Küçük bir gazlı bez parçası almak, parmağınızla sarmak, Lugol solüsyonuna batırmak ve hafifçe boğaz ağrısını silmek daha iyidir.

Halk ilaçları ile tedavi

Geleneksel tıp sık sık pürülan boğaz ağrısı da dahil olmak üzere birçok hastalığın kurtulmasına yardımcı olur. En popüler tariflerden bazılarını düşünün.

Bal ile sıkıştırır

 1. Eşit miktarlarda bal ve aloe suyu karıştırın.
 2. Bu karışımı boyunla yağlayın.
 3. Boyunu polietilen ile sarın ve çocuğu bir fular ile sarın.
 4. Kompresörü 2-3 saat boyunca saklayın.
 5. Prosedürü 4-5 kez tekrarlayın.

Pancar kullanıyoruz

Küçük bir rende ham pancar ile silin, sonra eşit oranda kaynar su dökün. 6 saat ısrar edin, sonra her 2 saatte bir bu sıvı ile boğazını durulayın.

Soğan kabuğu

 1. Soğanlardan her zamanki sarı kabukları biraz alın ve su ile doldurun.
 2. Düşük ısıda 3-5 dakika kaynatın.
 3. 3 saat ısrar ediyoruz.
 4. Sıvıyı süz.
 5. Broth gargara günde 5-6 kez.

önleme

Anjina en iyi önleme bağışıklıkta bir artıştır. Ayrıca iyi yemek yemelisiniz, egzersiz yapın, sık sık temiz havada yürüyün ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürün.

Önemli! Çocuk genellikle pürülan anjina ise, belki de durumun en iyi yolu bademcik kaldırılması olacaktır.

İlkbahar mevsimi, vitamin eksikliği bir multivitaminler tarafından tüketilebilir ve yaz mevsiminde taze sebze ve meyveler olmalıdır.

Çocuğunuza karşı dikkatli olun, boğazda kızarıklık, ateş, bademcikler üzerinde beyaz pürülan plak - pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri, tedaviye devam edin. Dr. Komarovsky'nin anjinin ne olduğu ve nasıl tedavi edileceği hakkındaki düşüncelerini öğrenmek isterseniz, aşağıdaki videoya bakın.

Çocuklarda pürülan anjina

Çocuklarda pürülan anjina - akut tabii ile karakterize edilen bir hastalık, bir enfeksiyöz etyolojisi, hızla gelişen ve yüzeyleri pürülan kitleler üzerinde oluşumu ile patolojik sürecin bademcikler bir kitle ile genellikle oldukça şiddetli zehirlenme sendromu. Nadiren daha nadiren pnömokok streptokok, stafilokok veya - Bu bulaşıcı hastalığın ana kaynağıdır, genellikle hasta bir çocuğa ya da destek ani nedeni irinli farenjit vermektedir. Bu hastalık için sıcaklık neredeyse her zaman yeterince yükselir, azaltmak zordur.

Pürülan anjina için antibiyotikler, bu enfeksiyonda kullanılan en önemli ilaçlara aittir ve önerilen dozajlarda ağırlık ve yaş ile reçete edilmelidir. Bu enfeksiyöz patoloji ile komplikasyonlar, kural olarak, yanlış veya yetersiz tedavi ile veya çocuklarda yeterince zayıflamış immün yanıt ile gelişir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın süreci, çocuğun organizmasının, özellikle okul öncesi ve okul eğitim kurumlarına devam ederken sürekli olarak karşı karşıya olduğu zararlı mikroorganizmalara direnme yeteneğine dayanır. 3 yaş ve üstü çocuklarda en sık teşhis edilen pürülan anjina, yaklaşık 10 yaşına kadar.

bebekler irinli bademcik çok nadir gelişir olmasına rağmen, oldukça zor gerçekleşir ve onun gelişimi için ana tetikleyici faktör kötü hijyen anne, bir tedavi meme, şişe düzeltmek için başarısızlık yanı sıra bulaşıcı hastalarla doğrudan temas vardır.

en sık streptokoklar tarafından temsil edilen irinli bademcik iltihabı, nedensel maddesi, stafilokok nadiren solunum yolu ile veya sindirim sistemi yoluyla bebek tarafından yutulur. Başlangıçta, ağızda bulunan ve vücudu koruma işlevini yerine getiren bademcikler tarafından yakalanır. Zayıf bağışıklık durumunda, bademcikler enfeksiyonun etken maddesiyle baş edemez ve çocuk hastalanır. Hastalığın da alçaltılmış bağışıklık oluşumu da soğuk mevsimlerde özellikle önemlidir, toplam vücut hipotermi, katkı, el hijyeni, hem de kullanım öncesinde ürünleri, örneğin diş eti iltihabı, stomatit, diş çürük gibi ağız boşluğu içindeki bir kronik enfeksiyon lezyonların varlığı düzensizlik. Çoğu zaman bu, örneğin piyelonefrit, deri lezyonları gibi vücutta çeşitli iltihaplı iltihaplı işlemlerin varlığına katkıda bulunabilir.

Patojenler gibi yaygın nesneleri kullanarak gerçekleştirilebilir olabilir hava veya öksürük, konuşma, hapşırma, öpüşme uyguladığı aerosol, ve kolları ve temas ev iletim yöntemi içermektedir, iki temel yolu, çocuğun vücut girebilir oyuncaklar, havlular, bulaşıklar.

Çok yönlü tanı testleri, ne zaman çocuk genellikle irinli anjina meydana geldiği tespit edilmiştir hemolitik streptokok olarak patojenin etkisi. Stafilokoklar ve karışık floranın bir varyantı gibi bazı mikroorganizmalar daha az sıklıkla izole edilir. Pürülan anjina gibi tehlikeli bir bulaşıcı hastalığın olası tüm patojenleri var olabilir ve bir kişinin derisinde normaldir. Hemolitik streptokok patojenik etkisi en iyi bilinen ve zarar verici etkisi streptokinaz, hemolisin, streptolizin dikkate alınarak bunlar arasında toksin çeşitli üretme aktivitesine bağlı olarak gelişir. Bu vücutta neden olur ve özellikle çocuk için oldukça ağır tolere zehirlenmesi sendromu geliştirir.

Çocukta pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

2 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina genellikle lacunar ve foliküler gibi iki şekilde gelişebilir. angina tipik belirtileri folikül, ödem ve kolayca herhangi bir iz bırakmadan pürülan plak kaldırma olasılığı nedeniyle bademcikler boyutunda anlamlı artış açılması ile sonuçlanır, bademcik boşlukları irin laküner oluşumudur. Bademcik iltihabı ve folikül geçişle birlikte, derinlemesine bademcik lezyonlar ile karakterize edilen, ancak daha yüzeysel bulunur, bunların önemli şişme ve her iki tarafta amigdala tüm yüzeyini uyku moduna ayrı ayrı küçük prizler, olduğu gibi, aynı zamanda, bulunan pürülan plak ayrılması için yetersizlik. Nekrotik ve flegmon gibi formlar da vardır, ancak bunlar nadirdir ve irin ile dolu boşluklar olarak temsil edilir.

Çocukta 3 yıl ve diğer yaştaki çocuklarda pürülan anjina, patojenik mikroorganizma ile doğrudan enfeksiyon sürecinden 3-5 gün sonra kendini gösterir. Bununla birlikte, inkübasyon süresi, vücudun savunma mekanizmalarına doğrudan bağlı olan çok daha kısa olabilir. Çoğunlukla, birçok ebeveyn, çocuğun genellikle anjinaya neden olduğu bir andan endişe duymaktadır. Bu öncelikle bağışıklık sisteminin durumuna, bakterilerin patojenik etkilerine dayanma yeteneğine bağlıdır.

Başlangıçta, çocuklar zayıflıktan şikayet etmeye başlarlar, kaprisli, vızıltılı, yemek yemeyi reddederler, boğaz ağrısının oluşmasından şikayet ederler. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık hemen hemen eş zamanlı olarak yukarıdaki semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkar ve çok çabuk oluşur. Ateş, 39-40 ° C gibi yüksek rakamlara ulaşarak, vücutta güçlü bir ürperti, bir ağrı ile birlikte olabilir. Kural olarak, bir çocukta 2 yıldır pürülan anjina, çok gelişmiş zehirlenme sendromu ile tolere etmek çok zordur.

Dahası, bademciklerdeki boğazda oldukça kısa bir süre içinde, sık sık yeşil renkte kirlilik içeren kirli beyaz veya kirli sarı leke, hoş olmayan bir kokuya neden olur. Çoğunlukla, çocuklar tamamen yemek yemeyi reddedebilir, hatta sert içebilirler, konuşmak çok acı verici olur, bazen kulağa ağrı kesilebilir. Ağız boşluğunu incelerken, hem bademcikler hem de palatine kemerler açısından parlak hiperemi vardır, ancak posterior faringeal duvarın tutulumu yoktur. Görünüşte bademcikler ödemli, büyüklükte büyütülmüş ve pürülan bir kaplama ile kaplanmıştır. Lacunar formu ile, dökülme yaygındır, birbiriyle birleşir, ancak bademciklerin yüzeyini asla terk etmez. Foliküler formda, sadece bademcikler, pürülan birikintiden etkilenir ve plak, füzyona eğilimli olmayan ayrı tıkaçlar şeklinde görselleştirilir. Bazen bademciklerden biri, foliküler formdan ve diğer lacunardan, reçete edilen tedavi şeklinde etkilenebilir, ancak bu hiçbir şekilde etkilemez.

Çoğu zaman 3 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina, çoğunlukla boyunda, alt çene yerleşimli lenf düğümlerinde bir artış ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu semptom, boyunda şişlik olan laringeal ödem gibi zorunlu değildir. Genellikle, küçük çocuklarda hastalık, karın ağrısı, ishal, kusma gibi birkaç atipik semptomla da ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan anjina, organizmalarında, asla unutamayacağınız oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında, daha sonra gelişen piyelonefrit, stenoza larenjit, kalp krizi, miyokardit oluşumu ve daha sonra romatizma, paratonsillar apseler ile böbrek hasarı sayılabilir. Nadiren, ancak, çocuklarda sepsis vakaları gelişir.

Tıbbi uygulamada, genellikle, erken ve geç olarak, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarını izole etmek gelenekseldir. Erken komplikasyonlar hastalık döneminde ortaya çıkar ve enfeksiyöz sürecin, örneğin orta kulak iltihabı, paratonzil apsesi gibi yakın yerleşimli dokulara yayılmasıyla temsil edilir. Geç komplikasyonlar iyileşmeden sonra 3 hafta veya daha sonra ortaya çıkar ve artrit, romatizmal kalp hastalığı, böbrek hasarı gibi patolojiler tarafından temsil edilir. Çoğu zaman, vücudun komplikasyonlar biçimindeki böyle bir reaksiyonu, zamansız başlatılmış doğru tedaviyle ya da hiç yokluğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı teşhisi

virüslü ile olası bir temas kurarak, hem de tarafından laboratuvar tarafından gerçekleştirilen denetim ek yöntemler atama sırasında hastanın görsel inceleme, dikkatli tarih tarafından yürütülen Teşhis irinli anjina çocuklar.

Bir çocuğu muayene ederken, aşağıdaki belirtiler birkaç işarettir, eğer bulunursa, cerahatli boğaz ağrısı ön tanısı yapılır:

- Sıcaklığın ve belirgin sarhoşluk sendromunun keskin yükselişinin gelişmesiyle hastalığın hızlı başlangıcı;

- bademciklerin parlak hiperemi ve üzerlerinde pürülan bir kaplama oluşumu ile birlikte boğazda ani bir ağrı;

- Boyundaki genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan anjina hastalarının gelişmesiyle birlikte burun akıntısı, öksürük rahatsız edilmediği unutulmamalıdır. Patolojik süreç sadece ağız boşluğundaki bademcikleri etkiler. Her iki bademcik üzerinde pürülan çökellerin varlığı bu patoloji için zorunlu olarak kabul edilir.

En sık kullanılan laboratuvar tanı yöntemleri şunlardır:

- pürülan boğaz ağrısının gelişmesiyle, beyaz kan hücrelerinin veya lökositlerin sayısındaki bir artışın, artmış ESR'nin yanı sıra formüldeki çubukların sayısındaki bir artış ile genel kan testinin atanması;

- Bu teşhisi olan çocuk için genel bir idrar testinin, böbrek hasarı şeklinde pürülan boğaz ağrısının bir komplikasyonunu saptamak için reçete edilmesi zorunludur;

- Kanın biyokimyasal analizinde C-reaktif protein miktarında bir artış tespit edilir;

- Çocuklarda irinli farenjit teşhisi yeterince hızlı yöntemler özel olarak tasarlanmış testlerin yardımıyla hızlı tanı olarak kabul, ancak kullanımı nedeniyle düşük duyarlılık için negatif sonuç verme ihtimalinin farkında Orofarenksin sağ çit yapmak için çok önemlidir edilir;

- Pürülan boğaz ağrısının tanısında sıklıkla PCR yöntemi kullanılmamakla birlikte, yüksek hassasiyet ve doğruluk nedeniyle unutulmamalıdır, ancak çalışmanın sonucu sadece birkaç gün sonra elde edilebilir;

- kültür ekim veya orofarenks, yani bademcik yüzeyinden bez alınmasına dayanır bakteriyolojik bir yöntem, bir yöntem olup, bununla birlikte, gelişme pürülan tonsilit neden oldu, fakat, aynı zamanda bir ya da diğer antibakteriyel ilaçların duyarlılığını ortaya çıkarmak için patojenin sadece türünü belirlemek için, Aynı zamanda birkaç gün boyunca sonucu beklemeniz gerekir.

semptomlara enfeksiyonların yeterli sayıda buna benzer çünkü çocuklarda irinli tonsillit ayırıcı tanı daima iltihaplı bademcik iltihabı ile sonuçlanan zaman teşhis olmayabilir, oldukça dikkatli ve ihtiyatlı yapılmalıdır. Bu durum, aynı zamanda, sadece bir elle ve pürülan plağı bunun oluşumu ile lezyon bademcik, özelliği anjin Simanovsky Vincennes örneğin bademcikler üzerinde pürülan baskın, ortaya çıkardı hastalıklar için geçerlidir. Difteri da, yara yüzeyi bırakmadan kaldırmak için ona spatula ile aynı plak tek bademcik etkilenebilir mümkün değildir ve plak damakta yayılır. enfeksiyöz mononükleoz gibi bir hastalık, kan mononükleer hücreleri ve plazma hücrelerinin belirli bir analiz, hem de çocuklarda lenf düğümlerinin hemen hemen tüm gruplarda bir artış belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Oldukça sık irinli bademcik bademcikler bir mantar enfeksiyonu ile karışabilir, ancak orofarinksin neredeyse tüm yüzeyi hiçbir sıcaklık ve baskınlar sadece üzerlerinde bulunan, ancak olabilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan anjinin evde veya hastanede tedavisi sıklıkla patolojinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Ayrıca önemli olan çocuğun bağışıklık sisteminin genel durumu, yani herhangi bir bağışıklık yetmezliği varsa, çocuğun hastaneye yatırılması gerekir, çünkü bu gibi durumlarda komplikasyon riski çok yüksektir. Ayrıca, küçük çocuklar için durağan koşullarda boğaz ağrısı tedavisi uygulanması tavsiye edilir, yani 2 yaşında ve daha küçük bir çocukta pürülan anjina tespit edilirse, tıbbi personelin gözetiminde tedavi edilmesi en iyisidir.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi için aşağıdaki öneriler vardır:

- Özellikle yüksek sıcaklık reaksiyonu sırasında, patoloji gelişiminin ilk günlerinde yatak istirahatinin zorunlu olarak gözlenmesi;

- Yemekler yüksek kalorili, sıcak, en iyi buhar veya haşlanmış olmalı, baharatlı çeşniler eklenmeden, baharatlar, kızartılmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;

- Çocuğun özellikle yüksek sıcaklıklarda zehirlenmenin maksimum etkisini azaltmak ve dehidrasyonu önlemek için sıcak çay, komposto, yabani gül suyu gibi büyük miktarda sıvı tükettiğinden emin olun;

- Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, olası komplikasyonların tedavisi ve önlenmesi için en önemli ilaçlardan biridir;

- Ayrıca çocuğun genel sağlığını kolaylaştırmak için semptomatik tedaviyi ihmal etmek imkansızdır.

Çocuklarda pürülan anjinin tedavisinde çok önemli bir nokta, durulamaların kullanımı, boğulma için özel drajelerin kullanılmasından oluşan boğazın uygun tedavisidir. Boğazın çeşitli antiseptiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilmez, çünkü onların etkilerinin temeli, bademciklerin mukoza zarının bütünlüğünün bir ihlalidir, ki bu da iyileşme sürecini sıkılaştırır.

Durulama çözeltileri olarak, Miramistin, Iodinol, Furacilin gibi kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bitkisel hammaddelerin bir kaynatılmasıyla, örneğin papatya, calenduladan da gargara yapabilirsiniz. irinli tonsillit tedavisi için lokal ajanlar genellikle Ingalipt, Proposol, Geksoral ve diğerleri gibi bu tür spreyler kullanılır gibi, ancak, 2 yaşın altındaki çocuklar yüzünden bronkospazm olası gelişmenin bunları kullanamaz unutulmamalıdır. Bioparox gibi topikal uygulama için iyi kanıtlanmış bir ilaç. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık her zaman yüksek rakamlara ulaşmak mümkün olduğundan antipiretik ilaçlar kullanmak için gereklidir. irinli bademcik genellikle bademcikler şişlik geliştiğinde yana, böyle Parlazin, Zodak, loratadin gibi farklı antihistaminikler, atama önerilir. Tonzilgon, bitkisel bir preparat, çok iyi kanıtlanmış, damlalarda mevcuttur ve kullanımı kolaydır.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, patojen üzerinde hareket edebilecekleri için zorunlu ilaçlardır. Bir grup antibakteriyel ilaç seçerken, pürülan bademcik iltihabının en sık nedeninin streptokok olduğu bilgisinden yola çıkılmalıdır. Çoğunlukla bakteriyolojik aşılama sonuçlarını beklemek mümkün değildir, çünkü bu uzun bir süreçtir ve tedaviyi hemen reçete etmek gereklidir. Bu nedenle, sıklıkla geniş bir etki spektrumuna sahip olan antibiyotiklere ait bir grup penisiline tercih edilir. Çocukların genellikle bir süspansiyon olarak almaları tavsiye edilir. Bir grup penisilin uygulamasının imkansızlığı durumunda, makrolidler veya sefalosporin serisi antibiyotikler reçete edilir. Eşzamanlı olarak antibiyotik almakla birlikte, probiyotiklerin, bağırsak sisteminin normal mikroflorasını koruyabilen ve disbiyoz gelişimini önleyebilen ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bu ilaçlar Lineks, Bactisubtil, Lactobacterin, Bioflora içerir.

Doktor tarafından reçete edilen tedaviye tam uyumu 3-4 gün arasında, kural olarak, normal olarak normalize edilmeli, boğazdaki ağrı yavaş yavaş azalır. Hastalığın ilk semptomatolojisinin başlangıcından itibaren 8-10 gün içinde, çocuk tamamen iyileşir, ancak bu sadece doğru patojenetik tedavi sürecini geçerken olur.

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Cerahatli bademcik evde tedavi etmek yasak değildir, ancak biz oldukça bulaşıcıdır ve evler hala küçük çocuk veya hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ise, onların daha sonraki enfeksiyon ile dolu olduğunu unutmamak gerekir. Bunu önlemek için birkaç basit koşulun gözlenmesi gerekir:

- Hasta bir çocuk mutlaka ayrı bir odada, sağlıklı aile üyelerinin geri kalanından bir oda olmalıdır ve mümkün olduğu kadar onlarla iletişime geçmemeye çalışmalıdır;

- Onun için bireysel çatal bıçak takımı, yiyecek alacağı mutfak eşyaları ve havluları derhal ayırmak gerekir;

- Hastalık çeken anjinin bir çocuk olduğu oda, her gün havalandırılmalı, günde en az 2 kez nemlendirilmeli ve optimum sıcaklık ve nemin korunması gereklidir;

- Hastalık döneminde hasta çocuklarda, oyuncaklarla birlikte kullanılmamalıdır;

- Hasta bir çocuğa bakarken, sağlıklı bir kişiye maske takmanız tavsiye edilir.

- Özellikle yüksek ateşle birlikte semptomatolojinin ilk 24 saatinde, hasta yatağı ile hasta yatağının zorunlu olarak uyulması.

Tüm hastanede tedavi atanan ve evde kullanılabilir, ama biz uzun süreli ateş sırasında dehidratasyon gelişme devletin bozulması durumunda derhal tavsiye almalısınız ve mümkünse hastaneye çocuk olmak unutmamalıyız.

Genellikle pürülan boğaz ağrısı tedavisi 2 aşamaya ayrılır: patojenik ve semptomatiktir. Tedavinin patojenik aşaması, zorunlu randevu ve antibakteriyel ilaçların uygulanmasını içerir. Çocuk evde ise, hastanın yaşına bağlı olarak tablet veya süspansiyon şeklinde verilir. Kural olarak, çocuklar için 5-6 yıla kadar bu ilacın sıvı formu önerilir ve 6 yaşından büyük çocuklar ve tablet şeklinde uygulanabilir. en sık reçete penisilinler, bunlar geniş bir aktivite spektrumuna sahip olması ve pürülan bademcik iltihabı neden olabilir streptokoklar, stafilokoklar, pneumococci ve diğer mikroorganizmaların vücutta üretimini etkileyebilecek gibi. Penisilin veya almalarına izin vermez başka nedenlerle intolerans durumunda, sefalosporinler veya makrolitten kullanılması önerilir.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, sadece zararlı mikroorganizmaları etkileyebildikleri için reçete edilmelidir. Başvurularının süresi en az 5-7 gün olmalı ve çocuğun tedavi görmesi durumunda sadece ilgili hekimin bu sınırları belirlemelidir.

Semptomatik tedavi, bir çocukta pürülan anjinada ortaya çıkan tüm patolojik semptomları düzeltmeyi amaçladığı için, daha az önemli değildir. Örneğin, şurup hazırlanması Ibufen şeklinde öngörülen sıcaklık antipiretik azaltmak için. Bir çocukta pürülan anjinadaki sıcaklığın oldukça zor ve yavaş olduğu her zaman unutulmamalıdır. Ödemdeki bademciklerin giderilmesi için antihistaminikler alınması önerilir, örneğin Parlazin. Boğazın özel antiseptik çözeltilerle veya şifalı bitkilerle durulanması çok önemlidir, hatta sıradan kaynamış ılık su ile de yapmak mümkündür. Bu prosedür günde 4-5 defadan fazla tavsiye edilmez. Durulamadan sonra boğazın ilaç ile örneğin Ingalipt ya da Hexoral gibi bir sprey biçiminde işlenmesi iyidir. Bazen tedavi eden doktor, bileşimde bir antibiyotik içeren boğaz Bioparox spreyinin tedavisi için tavsiye edilebilir.

Ayrıca, çocuğa sıcak çay, meyve içecekleri, komposizyonlar şeklinde bol miktarda sıvı vermek de eşit derecede önemlidir. Çocuk reddederse onu yemeye zorlamayın. Boğazdaki ağrının düzgün bir şekilde tedavi edilmesiyle, çocuklarda bile dinlenmeye bırakılırlar, bırakacaklar ve çocuk normalde yemek yiyebileceklerdir. Bu bademcik mukoza ve epitelizasyon ihlali daha büyük tahriş katkıda gibi, hastanın pürülan bademcik iltihabı sunulan gıda, tuz ve baharatlar ilavesi olmadan, püresi veya rendelenmiş, hafif şeklinde, her zaman sıcak olduğundan emin olmak için gereklidir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin enfekte olmuş bir mikrobiyal maddeye direnmesine yardımcı olmak için, tüm olası immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Reçeteli antibiyotikler alarak, doktorun tüm önerilerine sıkı bir şekilde uyulması durumunda, tedavi mutlaka başarılı olacaktır ve çocuk hızlı bir şekilde iyileşebilecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Sumamed - ilacın dozaj ve farmakolojik özellikleri nasıl alınır

Sumamed, çeşitli enfeksiyonların tedavisi için reçete edilen geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bu, gelişiminin çok sayıda ciddi araştırma gerçekleştirdiği orijinal bir ilaçtır, bu yüzden etkinliğinden şüphe edemezsiniz.

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı her zaman doğada bakteriyel olan enfeksiyöz bir lezyonun bir sonucudur. Ve, aslında, angina pürülan yapan bademcikler yüzeyinde püy oluşumu, bu enfeksiyonun aktif seyrinin bir göstergesi olarak, mikroorganizmaların hızlı ve hızlı çoğalması olarak hizmet eder.