Loading

Boğaz ağrısını evde tedavi etmenin en etkili yöntemleri

Hayatında en az bir kez boğaz ağrısı olmayan tek bir kişi yoktur. Bunlar soğuk algınlığı, grip ve daha ciddi hastalıkların başlangıcı olabilen hoş olmayan duygulardır. Bu nedenle, hoş olmayan belirtileri ihmal etmeyin ve zamanında tedaviye başlayın.

Boğaz ağrısı: Nedenleri

Boğazda ağrı gelişiminin özellikleri

Boğazdaki enflamatuar süreç, farenjit olarak adlandırılır. Bu hastalık, acı verici hislerin başladığı pek çok nedeni genelleştirir. Virüs, bakteri, mantar, hipotermi ve diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Farenjit eğilimli insanlar var.

Bunlar şunları içerir:

 • alerjisi olanlar
 • Sigara içenler ve çok miktarda alkol tüketenler
 • Sindirim sistemi bozuklukları olan insanlar
 • Kalp, böbrek ve akciğer hastalıkları olan insanlar
 • Yeterli ve kronik formda vitamin eksikliği yaşayanlar
 • Farinks ve ağız boşluğu yapısının özelliklerine sahip olan kişiler
 • Kimyasallarla sıklıkla temas eden insanlar çok kuru veya kirli havalarda çalışırlar.
 • Bağışıklık sistemi ihlalleri

Tüm bu faktörler bir şekilde veya başka bir şekilde boğazda inflamatuar süreçlere yatkınlığı etkiler. Ağrılı hislerle karşılaşırsanız, bir doktor görmek daha iyidir, çünkü hastalık kronik bir forma girebilir ve ondan kurtulmak çok zor olacaktır. Ek olarak, vücuttaki herhangi bir iltihaplanma daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Tedaviye nasıl başlanır

Her şeyden önce durumu değerlendirmeliyiz. Yutma, terleme, kaşınma sırasında zayıf bir ağrı hissediyorsanız, kendi başınıza yapabilirsiniz. Ağrı konuşmanızı, yemek yemeyi, içmenizi ve hatta nefes almanızı önlerse, hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Tedavi süresi için yatak istirahati gereklidir. Tüm kuvvetler hastalıkla savaşmaya yönlendirilmelidir. Boğazda biraz zaperhilo varsa, o zaman güvenle işe gidebilir ve kendi şeylerini yapabilirsin diye düşünmeyin. Bu, hastalığın gelişimini tetikleyebilir ve sonunda en başından beri olabildiğince uzun süre evde yatarsınız.

Yemeğinize dikkat etmelisiniz. Diyet katı, mukozaya daha fazla zarar verebilecek kuru gıdalardan uzak durun. Çok sıcak yemek, soğuk, gazlı içecekler, tuzlu ve baharatlı olarak terk edilmelidir.

Boğaz, kıvamında ve onu yumuşatan ve yumuşatan doğal yağları yumuşatmaya yardımcı olur.

Çeşitli ekmek, süt ürünleri, yumuşak ekmek, meyve ve sebze tercih edilir. Boğaz ağrısı ile mücadelede gerçek bir yardımcı haşlanmış kabak. Ayrıca kendinize bir krem ​​ve ayçiçek yağı, yağlı et ve balık inkar etmeyin. Doğal yağlar A ve E vitaminlerinin kaynağıdır. Açıklarındaki bu mikro elementler enflamatuar süreçleri tetikler, bu yüzden alımlarını sürekli olarak izlemelisiniz.

Evde boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Soğanlar ve sarımsak, vitamin depolarıdır. Sadece bağışıklığı arttırmazlar. İçlerinde bulunan uçucu yağlar mukoza üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Herkesin hastalığın önlenmesi için tüketmesi gereken bu bitkiler olduğu herkes için bir sır değildir.

Boğaz ağrısı, odada özel bir mikro iklim gerektirir. Hava ıslak olmalıdır. Nemlendiriciniz yoksa, odaya büyük bir bardak soğuk su koyun. Solunum sırasında boğaz ağrısını hafifletecek ve iltihabın gelişmesini önleyecek suya esansiyel yağlar eklemek mümkündür. Çok hızlı yayıldığı için, bu basit ipuçlarını hastalığın ilk belirtisinde görmezden gelmeyin.

Halk ilaçları

Boğaz ağrısı boğaz ağrısı tedavisinde etkili bir halk yöntemi

En iyi ilaçlar uzun zamandır atalarımız tarafından icat edilmiştir. Anneannelerimiz ve annelerimiz zamanından beri, birçok açıdan kimyacının ilaçlarıyla rekabet edebilecekleri doğal ilaçlar ile tedavi edildi.

Boğaz ağrısı tedavisi için halk tarifleri:

 • Durulayın. İlk acı verici belirtilerde, gargaralaşmaya başlamalısın. Bu, mukoza ile bakterilerin yıkanmasına yardımcı olur ve iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca, durulama yatıştırır ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Her 2-3 saatte bir, özellikle yemekten sonra, sabahları ve akşam uyumadan önce yapılmalıdır. Iyi yardım bitkisel çay otlar: calendula, papatya, adaçayı, okaliptüs. Bağımsız olarak 1 yemek kaşığı sofra tuzu, 1 çay kaşığı kabartma tozu ve birkaç damla iyot solüsyonu hazırlayabilirsiniz. Bu "deniz" suyu enflamasyonu gidermek ve larinksi enfeksiyondan arındırmak için iyidir. Sadece decoctions değil, aynı zamanda alkollü tentürler de yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi, alkol patojenlere karşı mücadelede en iyi antiseptiktir.
 • Bağışıklık aktivasyonu. Hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde en önemli şey bağışıklığın güçlendirilmesidir. Eğer yeterince güçlüyse, çok soğuk olsanız bile veya hasta bir kişiyle temas halinde olsanız bile hiçbir hastalık sizi rahatsız etmeyecektir. Bildiğiniz gibi, bağışıklığı güçlendirmenin en iyi yolu sertleşiyor. Boğaz ağrısı ile kontrast ayak banyoları yapılması tavsiye edilir. Bunun için iki havza almak gereklidir. Bir tane soğuk su dökün, diğeri ise çok sıcak, tahammül edebilirsin. Bacaklarınızı tek bir havzada, diğerini de bir kez azaltmalısınız. Sıcak su ile başlamanız, bitirmeniz gerekiyor. Prosedür 15 dakika kadar sürmelidir. Bundan sonra, ayaklar sıcak bir şekilde sarılmalıdır.
 • Hardal, boğaz ağrısı için mükemmel bir yardımcıdır. Bir tavada kuru hardal tozu ısıtın (en önemlisi - yakmayın), yünlü çoraplarla doldurun ve sıcak bir şekilde sarın. Tahriş veya alerjik reaksiyon olmaması için kendi durumunuzu izlemek önemlidir. Hardallı ayak banyoları yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir havza içine sıcak su dökün ve hardal tozu 1 kaşık bir oranda 1 litre suya ekleyin. Ayakları bu solüsyonda 15 dakika tut, sonra sıcak çorapları giy ve yatağa git.
 • Bal mükemmel bir antiseptik ve bağışıklığın aktivatörüdür. Büyükannelerimizle her zaman masanın üstünde bir şey yok. Boğaz ağrısı ile, bir kaşık bal veya limonsuz bal çözebilir ve ağzınıza mümkün olduğunca uzun süre tutmaya çalışabilirsiniz. Böyle bir ilaç çocuklarla çok popülerdir, çünkü tıp gibi değil, lezzetli bir ikramdır. Ses kısıklığı ve ses kısıklığı hissederseniz - bal ılık sütte çözülmeli ve bu karışımı yavaşça içilmelidir. Ses tellerini sarar ve iyileşmeye yardımcı olur.
 • Çocuklar için göğüs, sırt ve ayaklara uygulanan iyot ağlarını kullanmak iyidir. Hassas cildi yakmamak için aşırıya kaçmamak önemlidir.
 • Zencefil çayı, bağışıklığın genel olarak güçlendirilmesi ve hastalıkların gelişmesinin önlenmesi için mükemmel bir araçtır. Hastalık sırasında zencefil ne kadar kötü hissederseniz edin ayaklarınızın üzerinde kalmanıza yardımcı olur. Zencefil kökü dilimler halinde kesilmeli, bıçağı küspe halinde kesilmeli ve çay yapraklarına atılmalıdır. Hoş bir aromaya sahiptir ve her türlü çay ile mükemmel bir şekilde kombine edilir. Ayrıca, zencefil alkollü tentürler yapılması tavsiye edilir. Bu ürün birçok özelliğe sahiptir: soğuk algınlığına karşı savaşır ve vücudu güçlendirir.

Boğaz ağrısı sıkıştırır

Sıkıştırmalar doğrudan boğaz ağrısını etkiler. Sıcak, yatıştırır, iltihap ve hızlı iyileşmeyi ortadan kaldırır.

Sıkıştırılmış kompresler için en popüler tariflerden bazıları:

 • Alkol sıkıştırması boğaz ağrısı için idealdir. Alkolü, vücut ısısı için rahat bir şekilde 1: 2 oranında karıştırmak gerekir. Bu çözümde, bir bandaj veya gazlı bez sargı ıslatılır ve boynuna uygulanır. Bir kaç saat ya da gazlı bez tamamen kuruyana kadar saklayın. Aynı zamanda kendinizi sıcak kıyafetlere sarmanız ve huzur içinde uzanmanız gerekir. Prosedür ağrıdan tamamen kurtuluncaya kadar günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.
 • Süzme peynirinden sıkıştırmak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ürünün yüz gramını su banyosunda ısıtmak, ardından sıkıca sarmak ve gazlı bezle sıkıca sarmak gerekir. Boğuna uygulayın ve polietilen ile sarın. Boynumu yün atkı ile sardım ve süzme peynir tamamen kuruyana kadar sıkıştırın.
 • Patates, soğuk algınlığı tedavisinde sadık bir yardımcıdır. Çocukluğundaki herkes haşlanmış patatesleri solumak zorunda kaldı. Haşlanmış patateslerden yapılan sıkıştırma da gereksiz olmayacaktır. 2-3 büyük patatesin bir üniforma içinde kaynatılması, onları temizlemeden gerdirilmesi ve gazlı bezle sarılması gerekir. Boğazınıza bir patates sıkıştırması takın, sıcak bir atkı etrafına sarın ve yatağa gidin. Sabahları, sıkıştırmayı dikkatli bir şekilde çıkarın. Hemen olumlu bir etki hissedeceksiniz.
 • Bir sonraki kompres okaliptüs yağı ile kullanılır. Göğüslerini ve boğazını ovalarak, daha sonra sıcak bir bezle sarmalı ve etraflarına sarılmalılar. Yani birkaç saat yatmak gerekiyor, sonra prosedürü tekrarlayabilirsiniz. Okaliptüs yerine tüm bilinen "Yıldız" balsamasını kullanabilirsiniz. Vücut üzerinde yararlı etkisi olan çok kokulu yağlar içerir.

Evde ilaç

Boğaz hastalıkları için ilaçlar: tipleri ve tanımı

Her zaman halk ilaçları kurtaramaz. Sadece hastalığın ilk aşamalarında tedavi edilebilirler. Ayrıca, bazı insanlar halk tıbbında aktif olarak kullanılan otlar veya arıcılık ürünleri alerjileri olabilir. Ardından eczaneden satın alınabilecek kurtarma ilaçlarına gelin.

Her şeyden önce, boğaz iltihabı ve tahriş azaltmak için gereklidir. Strepsils, Grammidine, Septotelet, Hexoral gibi absorpsiyon için lolipop kullanabilirsiniz. Ancak, doktorlar, bu tür ilaçların yalnızca hastalığın semptomlarını maskelediğini, ancak tedavi etmediğini belirtmektedir. Tedavinin kapsamlı bir şekilde ele alınması ve çeşitli yollarla stoklanması en iyisidir.

Lizobakt'ın iyi bir etkisi vardır.

Bu ilaç aktif olarak patojenik bakterileri etkiler. Etki şekerden daha çabuk hissedilmez, ancak bu ilaç boğaz ağrısını gerçekten iyileştirir. Boğaz hastalıklarında ilk yardımcısı - Furatsilinom durulama. Birçok kişi bu eski iyi yöntemi ihmal ediyor, ama boşuna. Tabii ki, etkiyi anlık olarak hissetmeyeceksin, ancak Furacilin mikropları mükemmel bir şekilde öldürüyor ve iltihabı hafifletmeye yardımcı oluyor. Hiçbir durumda çözüm yutulmamalıdır. Durulamalar dilediğiniz kadar yapılabilir. Bu kesinlikle güvenlidir.

Spreyler ve aerosoller bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Dozu izlemek ve aşırıya kaçmamak gerekir. 2-3 gün sonra iyileşme fark etmezseniz, olası komplikasyonları önlemek için mutlaka bir doktora danışın. Özellikle de çocukları ilgilendirir. Boğaz ağrısı ile çocuk hemen çocuk doktoruna gitmelidir.

Hamilelik ile boğaz ağrısı

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı güvenli tedavi

Hamile bir kadın için en önemli şey gelecekteki bir çocuğa zarar vermemek ve kendi bedenini desteklemek için iki kere aynı anda sağlayabilmektir. Bu çok zor bir iştir, bu yüzden hafif rahatsızlıklar yaygındır. Bununla birlikte, ihmal edilmemelidir, çünkü bir banal boğaz ağrısı bile ciddi bir hastalığa dönüşebilir.

Halk ilaçları, birçok ilacın bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden, vazgeçilmez yardımcılar olacaktır. Kapsamlı etkileri olmayan yerel ilaçları kullanmak en iyisidir. Tabii ki, genel beslenme tavsiyesi herkes için ortaktır.

Kompresyonu, inhalasyonu ve boğazı esansiyel yağlarla yağlamak güvenlidir.

Bal yiyebilir ve ılık süt içebilirsiniz. Gelecek bir anne hastalıkla daha hızlı başa çıkabilmek için huzur ve sıcaklığa ihtiyaç duyar. Semptomlar çok şiddetli ise, hemen bir doktora danışmalısınız, çünkü bu, doğmamış çocuk için tehlikeli olabilir.

Olası komplikasyonlar

Boğazda uygunsuz ağrı tedavisi ile ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Herhangi bir hastalık zamanında tedavi edilmezse - ciddi komplikasyonlar mümkündür. Bu aynı zamanda boğazdaki ağrı için de geçerlidir. Gerçek şu ki acı sadece soğuk algınlığı yüzünden meydana gelemez.

Boğazın mukoza zarının iltihaplanması, stafilokok, streptokok gibi bakterileri ve ayrıca kızıl ateş, difteri ve diğer ciddi hastalıkları tetikleyebilir. Banal angina, tedavisi oldukça zor olan bir boğaz apselerine yol açabilir.

Doktor aşağıdaki semptomlarla tedavi edilmelidir:

 • Yüksek sıcaklık
 • Yeme ve solunum güçlüğü çeken güçlü ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Bademcikler üzerinde bir plak varlığı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Zalozhennost kulaklar
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Ciltte döküntüler
 • Birkaç gün içinde iyileşme olmaması

Hasta olmamanın en iyi yolu, vücudunuzu sürekli olarak izlemek ve güçlendirmektir. Bağışıklık sistemini olası herhangi bir yolla iyileştirmek gereklidir: sağlıklı bir yaşam tarzı, öfke, dışarıda daha fazla zaman geçirme, sağlıklı yiyecekler yiyin, düzenli vitaminler alın.

Çevrenin sağlık üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Havadan bile çok bağlıdır. Kuru ve kirli hava, boğaz dahil olmak üzere solunum yolu hastalıklarını kışkırtır. Çalışma koşulları da güçlü bir etkiye sahiptir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde bir boğaz nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir

Angina'yı sadece kışın veya yağmurlu sonbaharda değil, yazın da yakalayabilirsiniz. Bir taslakta oturmak veya soğuk su içmek için yeterlidir, böylece boğazınızda bir şişme görülür ve mukoza zarı kırmızı ve hafif şişer. Enfeksiyon ve mikroplar nazofarinkste hızla çoğalır, hastanın iyiliğini kötüleştirir ve en yakın organlara yayılır. Boğaz ağrısı başlatamazsınız, böylece komplikasyonlar ortaya çıkmaz. İlk belirtiler ortaya çıkarsa, kapsamlı bir yaklaşım kullanarak davranın.

Yün çorap ve hardal

Vücut ısısı ölçümü ile anjina ile savaşmaya başlayın. Termometre 37'den fazla göstermiyorsa, boğazınızı ısınmasına ve bacaklarınızı ısınmasına izin verilir. Isı, vücudun her yerinde kan dolaşımını hızlandırır, bağışıklığın inflamasyonla savaşmasına yardımcı olur

Prosedürün sırası nedir?

 • Tazik yarım veya üçte bir sıcak su ile doldurun.
 • İçinde birkaç kaşık deniz tuzu veya tuzunu seyreltin.
 • 3-4 damla eterik okaliptüs veya portakal yağı ekleyebilirsin.
 • Çanağın yanına bir su ısıtıcısı veya bir bardak sıcak su koyun.
 • Havzaya kaynar su dökerek sıcaklığı kademeli olarak yükseltin.

Ayaklarınızı 10 ila 30 dakika sürün. Sağlığın durumunu izlemek için: Nabız çok sıksa veya kafa dönmeye başlarsa, prosedürü bitirin. Ayaklarınızı iyice silin, yünlü veya terli çoraplar giyin. Yatmadan önce ayakları ısıtmak tavsiye edilir, ancak gün boyunca da mümkündür, ancak daha sonra sıcak bir battaniyenin altında 1-2 saat uzanmanız gerekir.

Angina ilerlerse, çoraplara biraz hardal tozu koymanız önerilir. Ana şey, madde ile aşırıya kaçmak değil, çünkü yanık kazanabilirsiniz. Sıcaklıkta sadece bacaklar değil, aynı zamanda bir eşarp ya da şal ile sarılmış bir boğaz ağrısı da olmalıdır.

Içme rejimi

Vücut, virüslere ve inflamatuar sürece karşı mücadelede çok fazla enerji harcar, bu nedenle, anjina ile birlikte dinlenmeniz önerilir. Yürüyüşü spor salonuna ertelemek ve toparlanana kadar genel temizlik yapmak gerekiyor, kanepeye uzanmak, battaniyeye sarılmak ve kestirmek daha iyidir.

Anjinle birlikte, soğuk algınlığı gibi, çok fazla çay veya bitkisel kaynatma içmelisiniz. Boğazın içi sıcak tutmak için içecek ılık olmalıdır. Lezzetli bir ilacı hazırlayın:

 • ahududu yaprakları veya twigs;
 • Papatya çiçeği;
 • kalça veya alıcının kurutulmuş kalçaları;
 • rendelenmiş zencefil kökü;
 • limon veya portakal kabukları;
 • nane veya limon balsamı;
 • nergis çiçekleri veya adaçayı;
 • okaliptüs yaprakları;
 • meşe kabuğu veya kekik.

Otlar ayrı ayrı kombine veya demlenmiş. Termoslara çay veya yeşil çay koyabilirsiniz, nane ve 50-60 g gül kalçaları ekleyin, rendelenmiş zencefil ile mevsim ekleyin ve tüm malzemeleri kaynar suyla doldurun. Et suyu ılıklaşana, süzülene ve birkaç alıma bölünene kadar bekleyin. Kullanmadan önce içeceğin içine birkaç çay kaşığı bal ve 30-40 ml limon suyu ekleyin.

Bitkisel kaynatma ile birlikte, içinde bol miktarda askorbik asit bulunan meyve veya meyve içecekleri içmek tavsiye edilir. C vitamini, hızlı bir iyileşme için vücudun ihtiyacı olan şeydir. Mors, kızılcık, kırmızı veya siyah frenk üzümü ve ayrıca kızılcıklardan pişirilir. Günde 250-500 ml ılık bir formda kullanın.

Uykudan yarım saat önce, 40-45 dereceye kadar ısıtılan bir papatya suyu veya bir bardak süt içmeniz gerekir. Içkide bir tutam soda, 20-50 gr kireç bal ve biraz tahriş olmuş mukozayı yumuşatan doğal tereyağı koydu.

Özel tarifler
Eğer boğaz ağrısı soğuk algınlığına uğramışsa, taze sıkılmış limon suyu ile bağışıklığı güçlendirmeniz gerekir. Bir çorba kaşığı narenciye maddesi bir bardak ılık suda çözülür ve bal ilave edilir. İyice bölün ve hemen iç.

Önemli: Bu tedavi seçeneği yüksek asitli kişilerde kontrendikedir ve gebe kadınlarda ballı limon suyunun kombinasyonu alerjik reaksiyona neden olabilir.

Boğaz hipotermi sonucu şişer mi, yoksa yağan yağmurda mı yürür? Acil bir durumda kıyafetleri değiştirin, kendinizi battaniyeye sarın ve yağmurlu bir gün için saklanmış bir şişe kırmızı şarap alın. Bir su banyosunda 150-200 ml alkol ve uncork ve ısıtın. Sıcak bir şarapta bir tutam siyah veya kırmızı biber koyun ve içecek biraz serinken bir kaşık veya iki bal ekleyin.

Kupaya taşın, önce buharlaşmayı solun ve sonra ilacı küçük yudumlarda içirin. Ayaklarını kaldırıp yatağa gitmeye devam ediyor.

Alkolün rakipleri başka bir reçete önerdi:

 • Orta veya küçük soğan, bir grel benzeri bir duruma öğütmek için.
 • Kavanoza dökün.
 • 250-300 ml dik kaynar su dökün.
 • Bölün, soğanın çökelmesini bekleyin.
 • Süzülmüş bütün yiyecekleri birkaç yudumda iç.

Ampul, ilk içerikte olduğu gibi, fitokitler ve antimikrobiyal maddeler içerdiği birkaç sarımsak başıyla değiştirilebilir.

Durulama çözümleri

Eğer zulüm boğaz ağrısı ve salgılarıyla dolu bir boğaz ağrısına dönüşürse, bol içme ve yünlü çoraplar yeterli değildir. Enflamasyonlu nazofaringeal mukoza, bitkisel özümler veya özel solüsyonlarla düzenli olarak mukus ve bakterilerden arındırılmalıdır. Günde 4 ila 8 kez Gargara, çünkü prosedür sırasında, irin yıkanır ve bakteri sayısı azalır. Çoğu bitkisel soğuma, sadece temizleyici değil, aynı zamanda antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Gargara yapmanın birkaç temel kuralı vardır:

 1. Sadece ılık çözüm kullanın. Soğuk et suyu, vazospazmaya ve anjinin alevlenmesine ve sıcak yanıklara neden olur ve mukozada travmatize olur ve iyileşmesini yavaşlatır.
 2. Bir seferde 150-200 ml çözelti kullanılmalıdır.
 3. Mukusun yemeklerden bir saat önce veya bir yemekten 30 dakika sonra arındırılması.
 4. Günde 4 ila 8 kez Gargara. Daha sıklıkla, acı ve terleme ne kadar erken geçecek.

Çözeltilerde ve çözümlerde homeopatik ilaçların etkisini güçlendirmek için iyot, sitrik asit veya soda ilave edilmesi önerilir.

Eczacılık ürünleri
Bir "Chlorophyllipt" çözeltisi ve "Furacilin" bir tabak satın alın. Bir bardakta ilk malzemenin iki çorba kaşığı dökün, ikinci dökün 4 dövülmüş hapları dökün. Her iki bileşeni de ılık suyla seyreltin, çözünmüş preparatlara kadar karıştırın.

Birinci ve ikinci çözümü alternatifleyin. Eğer kusma refleksi nedeniyle sıvıyı boğazınızda tutamazsanız, ilacı temiz bir şırınganın içine almanız ve bademciklerini lavabonun üzerine bükmeniz gerekir.

Klorofilkil, klorheksidin veya yüzde 3 peroksit ile değiştirilebilir. Angina zayıf borik asit, potasyum permanganat veya rivanol (% 0.1) çözeltisi ile yardımcı olur.

Pancar tarifleri
Taze sıkılmış pancar suyu bir bardak 10 ml sirke sulandırınız. Ortaya çıkan karışım günde 5-6 kez boğaz yıkar. Mideni yakmamak için yutmamak tavsiye edilir.

İkinci tarif için büyük bir pancar ihtiyacınız olacak:

 • Kökü kök, kuyruğu kes ve kabuğu bırak.
 • Orta ısıda çok miktarda su kaynatın.
 • Sebzeler yumuşayınca, tavadan çıkarın ve sıvıyı oda sıcaklığına soğutun ve boğazıyla yıkayın.

Soda ve limon ile tedavi
Prosedür atlanamayan iki aşamadan oluşur. Tüm talimatları takip ederseniz, angina 12 saat veya 24 saat sonra geçer.

 1. Kaynar su bir çorba kaşığı soda dökün.
 2. Oda sıcaklığına soğutun ve mukozayı bademcikler ile durulayın.
 3. Prosedürü, 10-15 dakika çözünmesi gereken ince bir dilim limonla bitirin.

5-9 kez tekrarlayın. Semptomlar ortadan kalktığında, boğaz yıkamalı ve ertesi gün tedavinin etkisini düzeltmek için.

Zencefil çayı ve propolis
Terlemeyi çıkarın ve ağrı, patateslerin çiçeklerinin kaynatılmasına yardımcı olacaktır. Bir tutam kurutulmuş ham madde 250 ml kaynar su içinde kaynatılır ve oda sıcaklığına kadar soğutulur. Durulamadan sonra, boğazda veya ağız boşluğunda kıstırmaya başlarsa, yavaşça bir parça tereyağı eritilmesi tavsiye edilir.

Bir virüs veya enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan bir boğaz ağrısı ile, zencefil kökü başa çıkacaktır. Uygun ve kuru ve taze, ancak mutlaka rendelenmiş veya küçük parçalar halinde kesilmiş. Bir tutam kokulu malzemeyi bir bardak kaynar suyla karıştırın, 2-3 saat ıslatın, bir kaşık limon suyu ve bal ekleyin.

Propolis eşit derecede etkilidir. Bazıları emilmesi gereken sert pastilleri önerir, ancak daha güvenli bir seçenek tentürdür. 100 ml su başına 50 damla, günde iki kez boğaz ağrısını durulayın. Çözüm bademcik iltihabı ve larenjit ile bile yardımcı olur.

Gargara olabilir:

 • elma sirkesi: 250 ml su için 15 ml ürün;
 • yabanmersini suyu: yarım litre sıvı kavanoz başına yarım bardak çilek;
 • karanfil su infüzyonu: bir bardak su üzerinde 1-2 yıldız;
 • % 1 kefir, 38 dereceye ısıtıldı.

Yararlı hatta güçlü yeşil çay veya bademcikleri temizleyebilen sıradan ılık su, eğer solüsyonun hazırlanması için tuz bile olmamışsa.

Boğaz ağrısından inhalasyonlar ve kompresler

Bu şekilde boğaz tedavisi için lenf düğümleri iltihaplı ise, imkansızdır. Aktif ısıtma lenfadenitlerin artmasına ve gelişmesine yol açar. Boynun sadece bir eşarpla sarılmasına ve ılık çayı içmesine izin verilir.

Tuz ve lahana
Onkolojik hastalıklar ve kalp sorunları, tüberküloz ve alerjiler için kompresler yasaktır. Kontrendikasyon da yüksek ateştir. Kompresörü 3 saatten uzun sürmeyecek şekilde koruyun ve hassas ciltleri olan kişilerin 50-60 dakikaya indirilmesi önerilir.

Beyaz lahanadan gelen antik varyant beyaz lahanadan elde edilir: Bir sebze ince bir şekilde rendelenir ve bir gazlı bezle sarılır. Suyu salgılamak için kompresin üzerine hafifçe bastırmak ve daha sonra boynun üstüne yapışmak, plastik bir örtü ile kaplamak ve sıcak bir şeyle sarmak gerekir.

Lahana da başka bir şekilde kullanılır:

 • Büyük bir sulu yaprak koparmak
 • Kaynar su ile yakmak
 • Tahta bir çekiçle hafifçe dövüldü
 • Bal ile bir tarafı yağlayın
 • Boyuna tatlı bir tarafla uygulayın ve 3 saat bekletin.

Bal alerjik veya eldeki lahana değilse, deniz veya tuz ile bir reçete denemeniz tavsiye edilir. Bu maddeden% 10'luk bir çözelti hazırlamak gerekir. Tuz suyunda bandaj emdirin, 6 veya 7 kat halinde katlayın, hafifçe sıkın ve boğaz ağrısını sarın. Top kuru bir bezle, bütün gece için ayrılabilir.

Alkollü ve hardallı kek
Votka ve suyu eşit oranlarda karıştırın. Karışımı havluya batırın, vidaları sökün ve sarın. Kompresin sabah saatlerinde uygulanması tavsiye edilir, çünkü 7 saat boyunca tutulmalıdır. Fakat rahatsız edici hisler varsa, daha erken çıkın.

Bir bez sıkıştırması yerine, un, bal ve hardaldan hazırlanan bir ısınma pastası da kullanılır. Malzemeyi eşit oranlarda alın, hamur yoğurun ve yuvarlayın. Pastayı boğazınıza koyun, bir plastik torba ve bir yün atkı ile kaplayın.

Kompres için "doldurma" olarak ezilmiş patatesleri ve ısıtılmış süzme peynirleri kullanabilirsiniz. Et suyu üzerinde nefes almak ve kaynayan su ve uçucu yağdan soluma için çözümler hazırlamak yararlıdır. Okaliptüs, portakal veya nane önerilir.

Çabuk bademcik iltihabı kurtulmak eczaneler ve halk yöntemleri olabilir. En önemli şey, ilk semptomların ortaya çıkmasından sonra tedaviyi geciktirmek ve zamanında tedaviye başlamamaktır, böylece inflamasyon burun sinüslerine ve kulaklarına yayılmaz ve komplikasyon başlamaz.

Evde bir boğaz nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir

Boğaz, vücudun önemli bir parçasıdır. Bu en azından üç faktörle açıklanmaktadır. Birincisi: Nefes almanın doğrudan bir parçası. İkincisi, işlevlerin ihlali durumunda, gıda kullanımı imkansız veya çok zor. Üçüncü olarak, temel amacı sözlü konuşma olan bir ses cihazı içerir. “Evde boğazını tedavi etmek ne kadar çabuk?” - Bu genellikle çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip insanlarla ilgilenir. Bu konuda ve bugün konuşun. Boğazı tedavi etmek için farmasötik terkipler kullanılır: spreyler, tabletler, iksirler, durulama çözeltileri, enjeksiyonlar (özellikle - antibiyotik tedavisi), vb.

Doğru bir şekilde teşhis edilmiş ve uygun şekilde seçilmiş bir terapi ile iyi bir sonuca sahiptirler. Ancak, bu ilaçları ve çoğu zaman sadece olumlu değil, aynı zamanda olumsuz sonuçları da beraberinde getiren çok sayıda yan etkiye sahiptirler, geleneksel ilaçları idealden uzak kılarlar, her zaman arzu edilmez ve hatta kullanımına izin verilir.

Başka bir şey - halk, geleneksel olmayan tıp yöntemleri. Tabii ki, bazı uyarılar ve yan etkileri de var, ama çok daha küçükler ve ifade ediliyorlar - kimyasal kimyasal farmakolojik preparatlardan çok daha yumuşak. Makul ve etkili bir alternatif olarak görülmelidirler! Bazı durumlarda, bunlar önceliklidir.

Evde bir boğaz nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir

Tedaviye doğrudan başlamadan önce, bu durumun nedenini belirlemelisiniz. Boğaz çeşitli nedenlerden dolayı acı verebilir, ancak hepsi gruplar halinde sistemize edilebilir:

 • bakteriyel veya viral yumuşak doku hasarı
 • alerjik reaksiyonlar
 • mekanik hasar, yanıklar
 • Vücudun bu kısmı ile ilişkili kasların aşırı ya da doğrudan ilişkili

Vakaların% 95'inden fazlası, bu böyle devam gıdıklama, içinde, boğazda baş provokatör rahatsızlık olarak ağrıyı hareket edilir ve, çünkü yumuşak dokuların bakteriyel, viral enfeksiyon, bu listede bir numarada yanlışlıkla gerekli değildir.

benzeri ve - ağrı öksürük, yutma güçlüğü, kan veya irin salınması, siplostyu ses (dikkatle durulması gereken bir gırtlak), bol salivasyon, (39-40 derece üzerindeki düzeylere bazen) yükseltilmiş vücut sıcaklığı eşlik edebilir.

Bu semptomların birkaçı bir kerede gözlenirse, bunların viral veya bakteriyel doğası oldukça olasıdır. Sıklıkla nazofarenks, kulaklar, gözler, ağız ve dişleri birbirine bağlar. Angina ve bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, stomatit (boğaza yayılabilir) - en sık ve sık görülen tanılar.

Onları çabucak ve en az çabayla atlatmak için, öncelikle hastalığa başlamamalısınız. Boğazımı acıtıyor - tedaviye başla. Nedeni tespit etmek ve gerçekten etkili olacak fonları seçmek eşit derecede önemlidir. En etkili ve evrensel diyebiliriz, aşağıda ele alacağız.

Boğaz ağrısı ile durulayın

adaçayı

Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Angina ile bile yardımcı olabilecek çok güçlü bir araç. Adaçayı evde su üzerinde demlenmiş olabilir. Ancak daha çok, adaçayı yoğunlaştırılmış infüzyonu eczanede satın alınır, daha sonra ondan boğaz için mucizevi bir ilaç hazırlanır. 1 bardak haşlanmış ılık su için 1 çorba kaşığı dinette. Israr etmek için 40 dakika. Durulama yapabilirsiniz. Prosedürü tekrarlayın 3-4 saat içinde 1 kez olabilir.

okaliptüs

Boğazda iyileştirici etkisi vardır. Antiparaziter, bakterisidal, anti-inflamatuar ve immünmodülatör: olumlu özellikleri arasında. Okaliptüsün kaynatılması basit bir şekilde az miktarda alınarak ve içme suyunda (250 ml su başına 1 yemek kaşığı) hazırlayarak hazırlanabilir. Ve eczane seçeneğini kullanabilirsiniz: alkol konsantresi. Bir bardak su üzerinde 25 damla. Günde 6-7 kez durulayın.

papatya

Tüm gelenler için erişilebilir bir antiseptik. Vahşi bitkileri bulabilir ve onlar için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. Ve papatya eczane kullanabilirsiniz. Bu çok ucuz ve etkisi neredeyse aynı.

Birkaç dilim taze papatya veya 2 çay kaşığı kurutulmalı, bir çaydanlık içine konulmalı, 30 dakika kaynar su dökülmelidir. Genel olarak, bu et suyu genellikle bir su banyosunda pişirilir. Fakat eğer aşırı pozlanmışlarsa, çok sayıda iyileştirici özelliğini kaybederler. Gargara her 2-4 saatte bir yıkanmalıdır.

Tuz bazlı bir çözelti

Çözelti, bakterisidal, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Yumuşatmayı ortadan kaldırmaya, bademciklerin yüzeyindeki fazla mukusu nötralize etmeye ve çıkarmaya yardımcı olur.

Hazırladığımız: Bir kaşık çay-yemek tuzu, bir bardak saf su. İçindeki tuzu eritin. Su, vücut sıcaklığının üzerinde sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Günde 5 defaya kadar durulayın. Çözeltiye aynı kaşık kabartma tozu yarısı da eklenebilir. Suda çözülmüş bir tuz, soda ve iyot çözeltisi, boğaz ağrısından hızla kurtulmaya yardımcı olur.

Elma sirkesi ile çözelti

Kullanmanın etkisi, papatya ile aynıdır. Ancak, aynı zamanda, tahriş edici olabilir, bu nedenle boğazda açık yaralar varsa, papatya veya okaliptüs kullanmak daha iyidir.

Prensip olarak, KBB etyolojisi herhangi bir hastalığı ile, elma sirkesi uygundur. Bu araç evrensel ve yaygın olarak kabul edilir. Bu sirkenin bir çorba kaşığı yaklaşık 37 santigrat derece olan bir bardak temiz içme suyuna eklenir. Her şey, durulayıp daha iyi olabilir.

Kırmızı pancar suyu

1 bardak meyve suyu, 1 elma suyu sirkesi 1 yemek kaşığı. Ürün çok konsantre olduğundan, kaynatılmış ve önceden soğutulmuş su ile seyreltilmesi gerekmektedir. Günde 6 kez durulayın. Yöntem boğaz mikrobiyal, mantar ve hatta parazit doğanın herhangi bir hastalığı ile başa çıkmak için yardımcı olur!

Furacilin çözeltisi

Rahatsızlık ve ağrıyı azaltır, yaraları iyileştirir, şişliği, iltihabı ortadan kaldırır, komplikasyonları önler. Bir bardak su, tabletlerde mi yoksa toz halinde mi olduğuna bakılmaksızın, 0.02 gramdır. Su yaklaşık 40-45 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Furacilin çok zayıf çözünür, bu yüzden tablet ezilmeli. Günde 3-4 kez durulayın. Sıvı işlemden önce iyice karıştırılmalıdır. İşlem sırasında optimum sıcaklık: 37-38 derece.

Boğaz ağrısı ile bol içecek

Bolca içki içmek önemli bir rol oynar. İşte size viral ve bakteriyel hastalıklarda daha fazla sıvı içmek için sizi zorlayan temel nedenlerden birkaçı.

ilk: Zararlı mikroorganizmalar bedeni zehirler, psiko-duygusal, fiziksel durum ve bağışıklık savunması düzeyinde çok olumsuz bir etkisi olan toksinleri serbest bırakır. Vücudun yeterli miktarda sıvı - doğal yollardan zamanında çıkarılma taahhüdü.

Ikinci: Boğazın şişmesi nem eksikliği ile artabilir. Yine su, komposto, bitki çayı - kurtarmaya gelecek.

üçüncü: Bir patojenik mikroflora sahip "savaş" durumunda olan bir organizma, madeni maddeler ve vitaminlere çok ihtiyaç duyar. Özel olarak hazırlanmış içecekler, özellikle çaylar, bu elementlerin artan maliyetlerini telafi edebilir ve her bir hücreyi bunlarla doyurur.

Ne içmeliyim?

Su en değerli ürün, en yararlı içecek. Günde en az 2 litre, kaliteli içme suyu gibi bir miktar vücudunuzun nem rezervlerini yenilemelidir. Ama bir suyla, boğaz hastalıkları ile, büyük olasılıkla, yönetmemek.

Dikkat edin: limon ve arı bal, zencefil ve ahududu çayı ile çay ve ayrıca - üzümünden ve köpek-gülünden. Çok miktarda vitamin içerirler. Özellikle kuş üzümü, limon, ahududu, kuşburnu - C vitamini bolca bulunur.

Zencefil - mikro ve makro elementlerden oluşan bir depo, B, E, K grubu vitaminler. Bu konulardaki bal genellikle rekabetin ötesindedir. Bu arada, içlerindeki ana maddelerden hangisi olursa olsun, bu içeceklerin her birine eklenebilir.

Çay yapmak nasıl

En basit ve en etkili yol demleme. Su kaynatın çaydanlık içine malzemeyi koymak (ideal - Porselen), dökmek su, kapak, sarma, en az 20 dakika bırakın kaynar.

Bu hazırlama yöntemini kullanırken, tüm vitamin ve minerallerin yanı sıra sağlığa yararlı diğer değerli maddelerin% 90'ından fazlası kalmaktadır. Ve hastalığın hızlı ve etkili bir şekilde yenilmesine yardımcı olurlar. Gün boyunca çay içebilirsiniz. Oldukça sıcak olmalı.

soluk alma

Boğaz tedavisi için yukarıda listelenen yöntemler, otlar, patates, soda, uçucu yağlar kullanılarak inhalasyon ile birleştirilebilir.

yükseltilmiş sıcaklıklarda, bireysel intoleransı, astım olduğuna da dikkat edilmelidir yanı sıra edin - küçük çocuklar tedavisi gelirse, inhalasyon çoğu durumda kontrendike!

Solunumun özü - bu veya diğer maddelerle buharların solunması. Birkaç dakika içinde çiftleri nefes alır, bir örtü veya büyük havlu kaplı - çözünmüş madde veya sıcak haşlanmış patates su tavada yerleştirilir, hasta üzerinde (yaklaşık 15-25 cm mesafe yaklaşık) eğilir. Boğaz tıkanıklığı, içinde iltihaplanma süreçleri ve benzeri yardımcı olur.

Bir kez daha: bu işlemi yaparken dikkatli olun!

kompres

En popüler: lahana ve baldan (vapur balı üzerine bal sürün, boğazda 15-20 dakika koyun). Komplekste tüm araçlar, evde boğazın hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Biz de (: 1, daha sonra bir pamuk ile nemlendirilmiş ve bal ile ağrısının yanı sıra lahana uygulayarak su 1 ile votka veya ev alışveriş seyreltmek) İçecekler kompres yapabilirsiniz. Alerjiler veya diğer olumsuz reaksiyonlar için kullanımı durdurun.

Bir sıcaklıkta ne yapılmalı?

Genellikle bir boğaz eşlik eder. Isıyı yıkmaya yardımcı olan halk ilaçları şunlardır: kireç çayı, kızılcık ya da kızılcıkların kaynatılması.

Asetik sürtünmeyi deneyebilirsiniz. Yukarıdaki yöntemler, nedenini ortadan kaldırabileceğinden sıcaklık düşer.

Bacaklarımı boğaz ağrısı olan hardal ile süzebilir miyim?

Bunu yapmak için hardal tozu ve hatta hardal sıvaları kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı uçurabilir ve hatta tavsiye edebilirsiniz.

Ancak, rahatsızlık yüksek ateş eşlik ediyorsa, bu işlemden kaçınılmalıdır!

Boğaz ağrısı ile yemek

Aynı zamanda rasyonel ve kullanışlı, kesirli olmalıdır - kolay. Yulaf lapası, biraz sebze, meyve, daha sıvı. Herşeyi çok tuzlu, ekşi, baharatlı, aşırı yağlı olarak ortadan kaldırın. Yutması zorsa - jöle, et suyu içer, sıvı çorbalar yiyin. Sağa alın!

Evde boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edebilirim

Boğaz ağrısı tedavisinde en popüler ve etkili yöntem, sıcak et suyu ile durulamadır. Örneğin, papatya, adaçayı ve kalendula güçlü antiseptik ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir, şişme ve iltihapları hafifletir, boğazda çok miktarda mukusdan kurtulmaya yardımcı olur. Et suyu hazırlamak için, bir çay kaşığı papatya ve calendula çiçekleri üzerine 200-250 ml kaynar su koyun. Boğaz boğazını her saatte yıkayıp durulayın.

Daha az etkili olan, aşağıdaki gibi hazırlanan bir sıcak iyot tuzu çözeltisidir: bir çay kaşığı tuz ve soda, 250 ml kaynar su dökün, 3 damla iyot ekleyin. Çözeltinin tolere edilebilen bir sıcaklığa soğumasına izin verin ve boğazı günde 5-6 kez okşaya bırakın. Sadece iyi bir antiseptik elma sirkesi, 2 çay kaşığı 250 ml ılık suda seyreltilmeniz ve boğazınızı günde 5 kez patlatmanız yeterlidir. İki Furacilin tabletinden oluşan bir çözelti, boğazdaki şiddetli ağrılardan kurtulmak için günde 4-5 kez okşayarak yardımcı olacaktır.

Boğazın tedavisinin etkinliği ve popülaritesi ikincisi inhalasyonlardır. Onları yapmak kolaydır ve sadece boğazda değil, aynı zamanda öksürüğün kurtulmasından da sorumludurlar. Bunu yapmak için suyu bir tencereye kaynatın ve birkaç damla mentol yağının üzerine bırakın. Su soğuyana kadar buharları soluyun. Az haşhaş patates ile inhalasyon daha az etkilidir. Bunu yapmak için, patatesleri tekdüze kaynatın ve suyu boşaltın. Patatesler tamamen soğuyana kadar buharı soluyun.

Ve son olarak, boğaz ağrısının tedavisine büyük bir katkı, meyve ve çayın bolca ılık bir içeceği olacaktır. Örneğin, limonlu siyah çay, limon ve ballı zencefil çayı, ahududu, frenk üzümü, zencefil ve limondan yapılmış çay, gül kalçalarından yapılmış çay, kızılcık. Tüm bu içeceklerin çok miktarda C vitamini vardır, bağışıklığı arttırır, genel iyileşmeye ve vücudun güçlendirilmesine katkıda bulunur. Bu yöntem özellikle boğazın nasıl yapıldığını bilmeyen ya da bilmeyen küçük çocuklarda boğaz ağrısını tedavi etmek için uygundur. Kaynar suda bir çay kaşığı, bir çay kaşığı olsun, demleyin ve şekersiz çay içip onsuz olsun.

Çay hazırlarken, malzemeleri kaynatmayın, sadece sıcak su dökün. Ardından, tüm doğal vitaminler ve eser elementler korunacak ve bu da tedavi ve iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahip olacaktır. En önemli sağlık kaynaklarından biri olan sade ılık su ile ilgili olarak, günde en az 1.5-2 litre su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Evde 1 gün boyunca bir boğaz nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir?

Yayınlanan: admin in Beauty 12/4/2017 0 535 Değerlendirme

Evde 1 gün boyunca bir boğaz nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir? Hızlı bir şekilde boğazını iyileştirmeniz gereken durumlar vardır, ancak doktora başvurmak mümkün değildir. Bu tür durumlarda yardımcı olmak için, halk ilaçları evde çok etkili gelir ve eczane ürünleri için söylenemez nüfusun tüm kesimleri için kullanılabilir.

Boğazın ilk belirtisinde durulama

Terleme belki de, terleme ve ağrı hissi ortaya çıktığı anda hemen kullanılabilen en etkili ilaçtır. Çözelti, çözelti ve infüzyonlar mukozal ödem, iltihap ve tahrişleri mükemmel bir şekilde giderir. Durulama sırasında, mikroorganizmalar yıkanır, bu da enfeksiyonun oluşumunu provoke ederek hastalığın gelişmesini engeller.

Durulama yardımcısı sıcak olmalıdır. Bir seferde 150-200ml çözüm kullanmanız gerekiyor. İşlemin kendisi yemeklerden 1 saat önce veya öğünlerden sonra 30 dakika yapılmalıdır. Çok etkili, ortak tuz, soda ve sitrik asitin yanı sıra bitkisel soğurucu çözeltilerdir.

 • Bal bitkisel kaynatma. Bir bardak kaynar su alın ve bir kaşık dolusu tıbbi koleksiyon veya kuru otlar (örneğin adaçayı, marigold veya papatya) hazırlayın. Ayrıca, yaklaşık on beş dakika boyunca çorbayı yavaş ateşte kaynatın. Et suyu soğutun ve süzün, iki küçük bal kaşığı ve küçük bir tutam limon asidi ekleyin. Gün boyunca gargara yapmak için hazır bir ilaç kullanın.
 • Pancar suyu. Rendelenmiş pancar suyu sıkın, içine yüzde altı sirke bir çorba kaşığı dökün. Boğazınızı günde dört veya altı kez yıkayın.
 • Propolis tentürü. Altmış mililitre su ekleyerek,% 10'luk bir propolis çözeltisi kırk damla ölçün. Günde üç kez durulayın. Soğuk algınlığı varsa, o zaman burnu kazabilirsiniz.
 • Zencefil ve limonlu çay. Bir parça zencefili toplayın, küçük bir kaşık bal ve limon suyunu çayın içine ekleyin. Günde iki veya üç kez boğazınızı durulayın.

Her durulamadan sonra mukoza zarının kurumasını önlemek için boğazın herhangi bir yağ ile yağlanması tavsiye edilir.

Boğaz yeniden ısıtma

Isıtma prosedürleri de boğaz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yüzeye bitişik cilt üzerindeki kan damarlarının genişlemesini teşvik ederler.

Böylece kan, vücudunu harekete geçiren ve savunmasını harekete geçiren bir harekete neden olan koşusunu hızlandırır. Ağrıyı azaltmak, enflamatuar süreci ortadan kaldırmak, böylece iyileşmeyi hızlandırmak için yardımcı olur.

 • Votka'nın sıkıştırılması. Geceleri en iyi yerleştirilen en yaygın ve basit kompres. Votka, 1 ila 1 oranında otlar ile bir tıbbi alkol karışımı ile değiştirilebilir.
 • Lahana ve bal yaprağı. Lahana yaprağını kaynar suyla batırın, yağla ballayın ve boğaza takın. Sayfayı 6 saatte bir değiştirin, yarım saat kadar kompres arasında ara verin.
 • Patateslerden sıkıştır. Üniformalı iki veya üç haşlanmış patates püresi yapın, soda ekleyin (1 çay kaşığı). Bir parça yulaf ezin, gazlı bez üzerine koyun ve boğaza takın. Sıkışana kadar sıkıştırın.

Daha iyi kan dolaşımı için sadece boğazın değil, aynı zamanda bacakların ısınması da istenir. Prosedür on beş dakikadan az olmamalıdır, bundan sonra sıcak çorap giymelisiniz. Bütün bunlar boğazdaki acı verici hislerle baş etmeye yardımcı olacak ve şu soruya cevap verecektir: “Evde 1 gün boyunca boğazını ne kadar çabuk kürler?”

Boğaz tedavisinde inhalasyon yardım

Boğaz ağrısı ile mücadelede bir başka etkili yöntem inhalasyondur. İyi ısıtır, ilacın aktif maddeleri boğazın iltihaplanmasını azaltır, bakterilerin seviyesini azaltır ve ayrıca doku hasarını iyileştirir.

 • Ev inhalasyonu için, bir çay kaşığı soda ve birkaç damla iyot içeren bir kabuğundaki kaynatılmış patatesler için uygundur. Bir parça patates soğuduktan sonra, bir battaniye veya havlu ile örtün, on dakika boyunca bir buhar alın.
 • Patates yerine, otlardan (St John's wort, papatya, adaçayı) et suyu ve 15 dakika boyunca buharda nefes alabilirsin.
 • Uçucu yağlarla inhalasyonlar. Sıcak suda (60 dereceye kadar) 15 damla herhangi bir uçucu yağ (okaliptüs, çay ağacı, mentol) ekleyin. Bir havlu al ve 10-15 dakika boyunca tıbbi bir buhar al.

Hastalık sırasında içme

Boğazını hızlı bir şekilde iyileştirmek için, tüketilen sıvı miktarını artırmanız gerekir. Onun için ana kriter bir oda veya biraz daha yüksek bir sıcaklıktır. Soğuk içecek içmeyin. Ama ne içersin?

 • Çok faydalı çeşitli meyveler (kızılcık, yabanmersini, frenk üzümü). Sağlığın iyileştirilmesine ve bağışıklığın arttırılmasına katkıda bulunan oldukça fazla miktarda organik maddeye sahiptirler.
 • Soğan suyu sırasında yolda iyi. Stoka hazır değil, her zaman taze olmalı. Bir kaynaşmayı yapmak basittir. Küçük bir soğan doğrayın, kaynar su dökün ve sıvı soğuyana kadar bekletin. O zaman iç.
 • Boğazda terlemeyi azaltır ve ılık süt ağrısını tereyağı ve az miktarda bal ile azaltır.
 • Bal-limon içeceği, vücudu hastalıklarla savaşmaya yardım eden vitaminlerle doyurur. Bir bardak ılık su bir kaşık limon suyuna ve aynı miktarda bala ihtiyaç duyar.
 • Olumlu bir sonuç, karabiber ve bal ile sıcak kırmızı bir şarap verir. İçecek sıcakken, üzerine bir buhar çekin ve ardından küçük yudumlarda içirin.
 • Bitkisel çaylar çok etkilidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir termos kekik, kireç, nergis veya papatya demleyin. Etkisini geliştirmek için, karanfil tohumu veya zencefil, karanfil bir yıldız veya bir defne yaprağı ekleyebilirsiniz. Kullanımdan hemen önce bir bardak limon ve bal koyun.

Yani, sadece birkaç uygun seçenek seçmek zorundasınız, evde 1 gün boyunca bir boğaz hızlı bir şekilde tedavi etmek. Bunları kapsamlı bir şekilde kullanın, ancak bir ölçüyü takiben, tüm aynı halk yöntemleri ilaç olarak kabul edildikten sonra ve hatta bazılarının kontrendikasyonları vardır.

Daha hızlı bir boğaz ağrısı tedavi?

Boğaz hastalıkları, kural olarak, güçlü ağrı duyumları eşlik eder. Ve hastalar bu semptom ve vücudun diğer reaksiyonları altında birleşir - yanma, kaşıntı, larinkste boğulma. Boğaz hastalıkları arasında en sık görülenler bademcik iltihabı, farenjit, bademcik iltihabıdır. Ayrı ayrı, viral ve bakteriyel etiyolojinin çeşitli mevsimsel bozukluklarından bahsetmeye değer. Profesyonel olmayan bir ortamda, daha soğuk olarak bilinir.

Bu bağlamda, özellikle off-sezonunda, sözde kataral hastalıkların artması durumunda, boğazın hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesine kıyasla konuyla ilgili artan bir ilgi açıktır. Her hasta, mümkün olan en kısa sürede hoş olmayan semptomlardan kurtulmayı umuyor. Halk tarifleri evde boğazınızı hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi size söyleyecektir.

Genel öneriler

Seçilen tedavi yöntemine bakılmaksızın, hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olacak genel davranış kurallarını çok daha hızlı takip etmek önemlidir. Ne aramalı?

 • Bolca ılık bir içecek, vücuttan toksinlerin ve patojenlerin hayati aktivitesinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Terapi dönemi için, diyet akut, turşu, çok tuzlu yiyecekler hariç - larenksin mukoza zarını tahriş eder, ağrıyı artırır. Aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanılması arzu edilmez.
 • Mümkünse, daha hızlı bir şekilde iyileşmek için daha fazla halk tarifleri kullanın (sıkıştırır, durulama, inhalasyon, vb).
 • Bir doktor terapisini ziyaret etme gereğini göz ardı etmeyin. Görsel muayeneden sonra sadece bir uzman ve test sonuçları elde etmek doğru bir teşhis yapabilir. Doktora zamanında müdahale, ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için doğru yoldur (pürülan anjina, kalbin çeşitli patolojileri, kan damarları, böbrekler, laringeal ödem vb.).

Askorbik asit (C vitamini) vücudun viral veya bakteriyel bir enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalık döneminde, bir draje olarak mevcut eczane askorbik asit almak yararlıdır.

durulama

Boğaz tedavisi için etkili araçlar, zorunlu olarak çeşitli durulamaları içerir. Bu, fazla zaman veya çaba gerektirmeyen ve aynı zamanda karmaşık ev terapisinde mükemmel bir sonuç veren güvenli bir yöntemdir. Prosedür yemeklerden 30 dakika önce. Boğazın hızlı tedavisi için iyileştirici jeller:

 1. Soda çözeltisi. Soda (1 çorba kaşığı) 200 ml (1 bardak) su ile karıştırılır. Ajan günde 10 defaya kadar kullanılır.
 2. Tuz ve iyot ile soda çözeltisi. Tuz ve soda karışımı (0.5 tatlı kaşığı için) hazırlayın, 200 ml miktarında su dökün. Bundan sonra, iyice karıştırılmış sıvıya 3 damla iyot ilave edilir. Evde etkili tedavi için ağız boşluğu günde 6 kez durulanır.
 3. Sitrik asitden yapılan bir çözelti. Sitrik asit (1 çay kaşığı) iyice kristallerin tamamen çözülene kadar karıştırıldı, 200 ml su ile karıştırıldı, etkilenen mukozal yerini her 3-4 saatte yıkayın. Sitrik asit, ağız boşluğu içinde patojenik bitki üzerinde balgam ve bronşiyal yıkıcı etki çıkarılması katkıda bulunur.

Prosedürün süresi en az 3-5 dakikadır. Boğaz çok ağrılı olduğunda kullanılması önerilen gargara çözeltileri mutlaka sıcak olmalıdır. Boğaz boğazını soğuk veya sıcak sıvı ile yıkamayın..

bir kaynatma 1-2 yemek kaşığı kuru ham kaynamış su dökün (1 gr), sonra filtre edildi ve 1 bardak su kaynatılmış soğutulmuş ile seyreltilir bir termos içinde ıslatılmış ya da 10-15 minut.Posle tıbbi bir sıvı su banyosunda ısıtılır hazırlamak.

Kuru ot yerine alkollü tentür kullanıyorsanız, durulama solüsyonunu daha hızlı hazırlayın. 1 bardak sıcak kaynamış suya 20-30 damla tentür eklenir, karıştırılır ve dikkatli bir şekilde boğazla durulanır. Bir tentür yapmak için, bir litre kavanoz, sebze hammaddelerinin yarısına kadar doldurulur. Daha sonra kaplara vodka (40 ° C) dökülür, bulaşıklar koyu serin bir yere konur ve 1 ay boyunca bırakılır. Sıvı daha sonra filtrelenir ve bir buzdolabında saklanır.

Sıkıştırmalar en etkili yöntemlerden biridir

Votka kompresi, ısınma, antibakteriyel, analjezik etkiye sahip olduğu için boğazda ağrıya karşı etkili bir şekilde yardımcı olur. Bu, yıllar boyunca kanıtlanmış bir yoldur, çünkü 1 gün boyunca boğazınızı iyileştirebilirsiniz. Birkaç kat gazlı bez veya vodka (40 ° C) veya aynı mukavemete sahip bir alkol çözeltisi ile bolca nemlendirilmiş küçük bir havlu havluda istiflenir. Gazlı bez boyuna uygulanır, böylece bandaj tamamen yüzeye girer.

Üstte bir yemek tabakası veya normal polietilen film tabakası. Bandaj, pamuklu bir yün tabakayla izole edilir ve sıcak bir eşarp veya yün şal ile boyuna sabitlenir. Sıkıştırmak akşamları yapmak ve bütün gece için bırakmak tavsiye edilir. Bu, boğazdaki şiddetli ağrı için etkili bir ilaçtır ve istenen sonucu bir günde verecektir. Boğazdan hızla kurtulmanızı sağlayan yöntemler arasında, diğer kompresler de vardır:

 1. Hardal tohumu. Bir sıkıştırmak için, bal, hardal tozu, un 1: 1: 1 oranında karıştırın. Bal çok kalınsa, bir su banyosunda önceden eritilir. Bileşenleri iyice karıştırdıktan sonra, kütle bir hamur yapısını elde eder. Hamurdan, boynun önüne uygulanan dikdörtgen bir plaka. Bir film ile kaplı ve sıcak bir fular sarılı üst "kek". Sıkıştırma 2 saat tutulur. Bu yöntem, boğaz ağrısı olan hastalara yardımcı olur ve nasıl tedavi edeceğini bilmez.
 2. Bal ve lahana. Taze lahana yaprağı, baştan dikkatlice ayrılır. Bir yandan bol bol bal ile bulaşır. Bal tabakasının bulunduğu taraf boyuna uygulanır, plastik bir örtü ile kaplanır ve bir fular veya bir mendille ısıtılır. Yatmadan önce akşamları prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Tüm gece boyunca kompresden çıkmak daha iyidir. Bu boğaz ağrısı için en iyi çözümdür, bu hızlı bir şekilde mukozada şişlik ve iltihaplanmayı giderir..
 3. Patates. İki büyük haşlanmış patates yumruğu bir rende üzerine sürülür (sıcak patatesler kullanın). Ortaya çıkan kütleye% 9 sirke 1 yemek kaşığı ekleyin, iyice karıştırın. Büyük bir gazlı bez veya bandaj alın, hazırlanan karışımı sarın ve boynuna yerleştirin. Bandaj, boynu yukarıdan bir fular ile sarmak suretiyle yalıtılır. Patates kütlesi tamamen soğuyana kadar kompres kaldırılmaz.


hızla boğazına ağrıyı nasıl seçeneklerini göz önüne alındığında, bir bileşen bal olduğu paketleri, arı ürünlerine alerjisi olan kişiler için uygun değildir akılda tutmak gerekir.

soluk alma

Boğaz ağrısı hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğini öğrenmek isteyenler, basit, ama etkili yöntemler - inhalasyonlar dikkat etmek için tavsiye edilir. İlaç içeren buhar, boğaz ağrısı için etkili bir ilaçtır. Analjezik, yumuşatıcı ve antibakteriyel etki sağlar.

Taze pişmiş patateslerden buharın gırtlak bölgesinde bulunan rahatsız edici, acı verici hisleri çabucak temizler. Prosedürü yapmak için, soyulmuş birkaç patates, bir tavaya yerleştirilir ve hazır olana kadar pişirilir. Daha sonra kaynayan su boşaltılır, baş aşağı indirilir ve patatesler soğumaya kadar (10-15 dakika) pota üzerinde tutulur. Buhar ağzı açıkken solunur.

Şifalı otlar temelinde inhalasyon, evde boğaz ağrısı tedavisinde daha az etkili değildir. kuru ot 1 çorba kaşığı (St. John bitkisi, okaliptüs, nergis, papatya, adaçayı, ya da nane) kaynar su içindeki 1 bardak dökün. 15-20 dakika çiftler halinde nefes al.

Sıcak Ayak Banyoları

Boğazda şiddetli ağrı için güvenilir bir ilaç, sıcak ayak banyosu. Terapötik bir etki elde etmek için, ısıtılmış suya tuz veya kuru hardal tozu (1 yemek kaşığı) eklenir. Su soğudukça su kaynar. Prosedürün süresi 20 dakikadır. Hasta buğulanmış bacaklardan sonra sıcak çorap giymelidir. Halk şifacılarına, yatmadan önce ayaklarını ayağa kaldırmaları tavsiye edilir. Kontrendikasyon - vücut sıcaklığı 37 ° C'yi aşan

Diğer ev tarifleri

Boğazın çeşitli hastalıkları ile evde ne yapacağını bilmeyen insanlar, Moğol geleneksel olmayan ilacın reçetesine ilgi duyacaktır. Bir ilaç yapmak için, incelmiş kekik tohumlarına ihtiyacınız var. 0.5 bardak toz 1 bardak su ile seyreltilir, kaynatılır ve 15 dakika kısık ateşte bekletilir. Kaynadıktan sonra, kütle viskoz hale gelir ve bir kahve zemini andırır.

Karışım süzüldü ve iyi çözüldü, sonra bir bardak su ile dörtte bir seyreltildi ve tekrar bir kaynamaya getirildi. Kaynatma tamamen soğuduktan sonra buna 1 yemek kaşığı konyak ekleyin. Hoş olmayan semptomları gidermek ve boğaz hastalıklarını tedavi etmek için ilaç yarım saat aralıklarla 1 yemek kaşığı alınır.

Larinkste meydana gelen bakteriyel ve viral enfeksiyonların tedavisi için diğer tarifler:

 1. Sıcak süt. Bu ilaç larinksin iltihaplı mukoza zarını önemli ölçüde yumuşatır ve anestezi altına alır, kuruluğu, yanmayı ve morarmayı ortadan kaldırır.. Isıtılmış sütte (1 bardak), bir çorba kaşığı bal ve bir çay kaşığı doğal tereyağı eklemeniz gerekir.
 2. Incir ile süt. 6 incir 1 bardak sütle dökülür ve 8 dakika orta ateşte kaynatılır. 3 saat aralıklarla ılık bir formda içilir.
 3. Şifalı bitkilerden çay (ıhlamur çiçeği, yeşil sürgünler ve ahududu ve siyah frenk üzümü yaprakları). kaynamış su (1 gr) dökün toplama kaşığı kuru ilaç, 30 dakika, filtre, günde 3 defa içecek ısrar. Tek doz - 50 ml

Sarımsak boğaz için başka etkili bir ilaçtır. Sarımsak antiviral, antibakteriyel, anti-inflamatuar, immün sistemi uyarıcı özelliklere sahiptir, bu nedenle kapsamlı bir tedavi programında uygun ve yararlıdır.. Kullanmanın yolları:

 1. Ağrılı hisleri ortadan kaldırmak için ince bir tabaka halinde sarımsak bir karanfil kesilir. Bunlardan biri ağız içine yerleştirilir ve mümkün olduğunca uzun süre sıvı tutmaz. Sarımsak suyu yavaş yavaş ağız boşluğuna salınır ve aktif olarak patojen mikroflora karşı savaşır.
 2. Sarımsak suyu. Birkaç diş sarımsak, bir kıyma makinesinde doğranır, sıkılmış meyve suyu ve günde üç kez yarım çay kaşığı içilir.
 3. Sarımsak infüzyonu. Sarımsak üç karanfil iyice yoğrulur ve 1 bardak kaynamış su dökülür. Çözelti 1 saat boyunca ısrar edilir, daha sonra ağzı günde 4-5 kez durulayın.

Boğaz ağrırsa, halk ilaçları ile tedavi en uygun çözüm olacaktır. Doğal, doğal içeriklere dayanan ilaçlar, sağlığa zararsızdır ve genellikle geleneksel tıbbı geride bırakır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Aktarılan anjinin olası patolojik sonuçları

İlk bakışta, anjin tamamen zararsız bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, ateş birkaç gün, genel halsizlik - göründüğü gibi, sorun değil! Ancak, bu hastalıkta vücutta meydana gelen birçok biyokimyasal ve immünolojik süreci ele alırsak, eski görüşlerimizi büyük ölçüde tekrar gözden geçirebiliriz.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Boğaz ağrımı hareket ettirebilir miyim?Boğaz ağrımı hareket ettirebilir miyim?Aslında, anjina hastalığında korkunç ve tehlikeli, zamanında teşhis edilir ve uygun şekilde tedavi edilirse, yoktur.