Loading

Kronik farenjit tedavisinde halk yöntemleri

Farenjit, boğazda ve lenfatik dokularda mukozada oluşan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın nedeni, çeşitli viral enfeksiyonlar ve lokal ve genel immün yetmezliğe, alerjik reaksiyonlara katkıda bulunan olumsuz faktörler olabilir. Aşırı veya yanlış tedavi, hastalığın kronik bir form haline gelmesine neden olabilir. Hastalığın bu formu için tedavi karmaşıklığına rağmen, halk ilaçları ve geleneksel tıp yöntemleri ile kronik farenjit tedavisi, hastalığın sonsuza kadar kurtulmak için izin verir.

Makalenin içeriği

kanıt

Bir alevlenme sırasında hastalığın kronik formu, hastalığın akut aşamasıyla aynı karakteristik belirtilere sahiptir:

 • boğaz ağrısı;
 • yabancı bir nesnenin hissi;
 • ses kısıklığı, genellikle ses kaybına kadar;
 • kuru, sinir bozucu öksürük;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • genel halsizlik, artan yorgunluk.

Hastalığın kronik formunun türüne bağlı olarak, hastalığın semptomları daha büyük veya daha az ölçüde ifade edilebilir:

 • basit catarrhal farenjit mukoza zarının boğaz ağrısı, kızarması eşlik eder;
 • atrofik formun, farinksin mukus yüzeyi üzerindeki kabukların görünümünden dolayı ağızdan kötü kokuya neden olduğu;
 • Hipertrofik form, farinks ve lenfatik dokuların duvarlarında mukozanın artışı ve kalınlaşması ile karakterizedir.

Tedavinin yaklaşımı

Kulak enfeksiyonlarının, bronşit, lenf bezleri, kardiyovasküler sistemin hastalığı gibi komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, zamanında tedaviye başlamak gerekir. ağız gargaraları, merhemler, inhalasyon, çaylar, otlar ve uçucu yağların decoctions yoluyla pişirilmiş: ilaç yöntemlerinin yanı sıra, kronik farenjit karmaşık tedavi geleneksel tıbbın çeşitli tarifler kullanılarak yapılabilir.

Durulama ve inhalasyonlar

 1. Papatya, civanperçemi, adaçayı, calendula gibi çeşitli şifalı bitkilerin şifrelerini kullanabilirsiniz. Bu bileşenler ayrı ayrı ya da çeşitli şekillerde birleşen bir bitkisel koleksiyon olarak kullanılır. Tıbbi ürünlerin hazırlanması için, kuru zemin çimi bir çorba kaşığı sıcak suya bir bardak sıvı içine dökülür, semptomlar tamamen ortadan kalkıncaya kadar üç gün boyunca tıbbi amaçlar için infüze edilir, süzülür ve kullanılır.
 2. Soluma, her türlü iğnenin yardımıyla gerçekleştirilebilir. Kuru madde, sıcak su (bir buçuk yemek kaşığı bir bardak sıvıya dökülür), yaklaşık 60 derecelik bir sıcaklığa kadar demlenmeye, süzülmeye, yeniden ısıtmaya ve ilaç çiftlerini teneffüs etmeye bırakılır.
 3. Boğazın enflamatuar süreçlerinin tedavisi, aira ve papatya çiçekleri kökünün infüzyonu yardımıyla gerçekleştirilebilir. On beş gram ezilmiş aura bir bardak sıcak su içine dökülür, on dakika kaynatılır, sonra on beş gram papatya eklenir ve tekrar bir kaynamaya getirilir. Bundan sonra, tedavi prosedürleri için infüzyon, süzme ve kullanma iznine sahiptirler.
 4. Solundula (bir kısım), limes (bir kısım) ve adaçayı (iki kısım), tahriş olmuş nazofaringeal mukozayı yumuşatmadan hazırlanan inhalasyon için infüzyon, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Çözeltiyi hazırlamak için, on beş gram kuru madde 200 mililitre sıcak su ile dökülür, günde birkaç kez inhalasyon için infüze edilir, süzülür ve uygulanır.
 5. Sarımsak yardımı ile durulama, sütü pişirilen (iki veya üç doğranmış karanfil sarmısak sarmısak bir bardak sıcak süt kaynatın) rahatlatıcı ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Prosedür en az on gün boyunca günde dört kez yapılmalıdır.
 6. Yedi gün boyunca, gargara, bir sofra tuzu çözeltisi (200 mililitre ılık içme suyu başına 5 gram) ile yıkanmalıdır.

Önemli! Kronik farenjit halk ilaçlarının tedavisinin seyri, iyileşme zaten tedavinin ilk üç günü olsa bile, belirtilen süre boyunca devam etmelidir.

 1. can sıkıcı kuru öksürük, ses kısıklığı, boğaz yumuşatmak ortadan kaldırmak için uzun süre izin esansiyel yağlar (köknar, lavanta, çay ağacı, mentol, mandalina) kullanılarak Soluma, kabuk kaldırın. çay kaşığı herhangi bir uçucu yağ alınır ve sıcak su 250 ml içinde çözüldü çözelti hazırlamak için. Prosedür günde iki kez tekrarlanmalıdır.
 2. Propolis tentür yirmi damla ilave Hypericum infüzyonu (bir termos içinde birkaç saat boyunca infüzyon sıcak su yüz mililitre başına on beş gram), bir dezenfekte edici bir etkiye sahiptir enflamasyonu azaltır. Ortaya çıkan çözüm, günde üç kez boğazını durulayın.
 3. Durulama için bir başka etkili araç akasya çiçekleri (bir kısım), böğürtlen yaprağı (iki kısım) ve çayır yamaları (üç parça) hazırlanabilir. Bu bileşenler karıştırılmalı, on beş gram kuru alınmalı ve 200 mililitre sıcak su dökülmelidir. Altmış dakika ısrar edin, boşaltın ve boğazı tedavi etmek için kullanın.
 4. Nane (bir kısım), civanperçemi (iki kısım) ve ahududu kabuğundan (üç parça) oluşan bir çözelti de durulama için kullanılır. Hazırlık için on beş gram kuru madde alın ve 200 mililitre sıcak su dökün. Altmış dakika demlenmeye, filtrelenmeye ve tıbbi amaçlar için kullanılmasına izin verilir.

Oral uygulama için çözeltiler ve infüzyonlar

Genel ve yerel bağışıklığı güçlendirmek için, nazofarenksin ısıtılması, mukoza zarının nemlendirilmesi, kuru kabukların yumuşatılması, ağızdan uygulama için halk ilaçları da kullanılır.

 1. Sarımsak ve bal karışımı bir tonik ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Pişirmek için birkaç sarımsaklı orta büyüklükte kafa alın, temiz, dişliler toprağa konur ve balla bire bir oranda iyice karıştırılır. Alınan ürün, birkaç saat boyunca bir çay kaşığı üzerinde her saat tüketilir.
 2. Yarım bardak sıcak filtrelenmemiş bira, yatmadan önce yarım saat önce sarhoş, kronik farenjit semptomlarının hızlı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olur.
 3. Muz ve bal anlamına gelmesi, günde en az bir kez bir küçük kaşık için en az bir hafta kullanılmalıdır. Bu karışımı hazırlamak kolaydır, muz ve yaprakların yapraklarını bire bir oranında alın, kaynamaya kadar ısıtın ve düşük ısıda yirmi dakika kaynatın. Soğuk, bir cam kaba aktarın ve soğuk karanlık bir yerde saklayın.
 4. Mükemmel bir bağışıklık uyarıcı madde, kuru üzüm, kızılcık, fındık ve balın bir karışımıdır. Katı bileşenler eşit oranlarda alınır, öğütülür, karıştırılır ve az miktarda eritilmiş bal ile dökülür. Bundan sonra, votka, karışımın üç kısmı oranında votkanın bir bölümüne eklenir. Bir çay kaşığı yemeden önce bu ilacı bir saat al.
 5. Şiddetli hipotermi ile, kronik bir hastalığın alevlenme olasılığı yüksek olduğunda, aşağıdaki ilaç kullanılabilir. İki yüz mililitre kuru kırmızı şarap alın, ısıtın, limonun suyunu ekleyin, tatlı kaşığı bal, biraz karanfil ve tarçın. Sıcak bir şekilde kaynatın, ıslatın ve içirin.
 6. Kuşburnu, bağışıklık sistemini harekete geçiren, vücudun koruyucu işlevlerini arttıran C vitamininin büyük bir miktarını içerir. Otuz gram gül kalça 400 mililitre sıcak su ile dökülür ve birkaç saat süre ile termoslarda ısrar edilir. Bundan sonra, gül kalça tentür günde üç kez 100 mililitre alınır. Kullanmadan önce birkaç damla deniz topalak yağı veya reçel ekleyebilirsiniz.
 7. On beş gram adaçayı 200 mililitre sıcak su ile demlenmiş, süzülmüş, bal eklenmiş ve yatmadan önce bir kez tatbik edilmiştir.
 8. Bir gül kalça, ısırgan otu ve kekik solüsyonu, eşit oranlarda alınan kırılmış kuru maddelerden, on beş gram kuru madde ile 200 mililitre su oranında sıcak su ile doldurulur. Çözelti üç dakika ısıtılır ve pişirilir, soğutulur, süzülür ve on dört gün boyunca günde iki kez on beş gram'a uygulanır.
 9. Elma suyu, nazofarenksin enflamatuar süreçlerinin tedavisinde etkili bir araçtır. Elma öğütülür, sıcak su (suyun litresi başına orta büyüklükte bir elma) dökülür ve yirmi dakika pişirilir. İki hafta boyunca günde iki kez 200 mililitre için günlük suyu kullanmanız gerekir.
 10. Agav ve bal karışımı uzun süreli farenjit ile başa çıkmaya yardımcı olur. Taze sıkılmış agave suyu bal ile eşit miktarlarda karıştırılır ve bir hafta boyunca günde dört kez beş mililitre alınır.

Merhemler ve kompresler

Ayrıca, kronik farenjit, boğaz için merhemler, ısınma kompresleri olarak kullanılan çeşitli araçlarla tedavi edilebilir.

 • Boğazı yağlamak için ince rendelenmiş havuçlardan, bir altın bıyıklı doğranmış bir yaprak ve beş gram baldan bir yulaf ezmesi hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeler iyice karıştırılmalı, birkaç saat boyunca ısrar edilmelidir. Daha sonra ağızdaki beş gramlık maddeyi boğaza yakın bir yere pruvaya atın ve beş dakika bekletin. Çare bir hafta boyunca uygulanır.
 • Boğazın bir sofra tuzu ve tereyağı karışımı ile yağlayın. Bir çare hazırlamak için, eşit oranlarda tuz ve rafine edilmemiş bitkisel yağ almak, tam iyileşene kadar prosedürü günde iki kez karıştırmak ve uygulamak gereklidir.
 • Kronik bir hastalığın alevlenmesinin ilk belirtilerinde, aşağıdaki prosedürleri kullanabilirsiniz.

İlk olarak, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan alt ve üst ekstremitelerin ısınması, farinks dokularının şişmesini azaltır. Prosedür için, sıradan su veya herhangi bir bitkinin papatya çiçeği ve çam iğnelerinden hazırlanan bir kaynatma kullanabilirsiniz.

İkincisi, tıbbi papatya çiçekleri bir kaynatma kullanarak buhar inhalasyon.

Üçüncü olarak, bal eklenmesi ile sıcak kalinovyy infüzyon kullanımı. Infüzyon taze veya dondurulmuş meyvelerin hazırlanması için, kartopu toprak, zemin, kaynar su ile dökülür. Ayrıca çözelti içinde limon çiçekleri veya nane ekleyebilirsiniz.

Önemli! Yukarıda listelenen tariflerden herhangi birini kullanmadan önce, bileşimlerini oluşturan bileşenlere karşı alerjik reaksiyonlar olmadığından emin olmak önemlidir.

Farenjit - halk tedavisi

Halk ilaçları ve farenjit tedavisi yöntemleri anestezi, boğazın yumuşatılması, iltihaplanmanın giderilmesidir. Ana halk yöntemleri, farenks, inhalasyon ve durulama yağlanmasıdır. halk ilaçları tedavisinde genellikle anne (bir yumuşatma, balgam söktürücü) Coltsfoot, papatya, kadife çiçeği, okaliptüs (sahiptirler antiviral, anti-enflamatuar özellikleri), nane, melisa (analjezikler, ekspektoranlar özellikleri) içerir.

Duru ve inhalasyonlar şeklinde farenjit için halk ilaçları

durulama farinks, günde 200 ml su başına 10 g şifalı bitkilerin hesaplanmasından hazırlanan sıcak infüzyonlarla günde 3-4 kez geçirir.

soluk alma Akut farenjit ile günde 4 kez, 5 dakika süren. Evde yapılan inhalasyonlar ve durulama için, aynı infüzyonları kullanabilirsiniz. bir ağız sokma kağıt sıkarak ve nefes: İnhalasyon için bir havlu veya kullanım su ısıtıcısı ile kaplanmış, su ile bir kase üzerinde nefes çok sıcak su 300-500 g şifalı otlar ve sonuçların infüzyon 100 g alınmış. Özel inhalerleri kullanabilirsiniz. Solunum hali hazırda boğazını yakmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sıcaklığı ve infüzyona olan yakınlığı düzenlemek için, sadece rahat bir his uyandırmak için.

Farenjit - halk tedavisi

Anne-ve-üvey anne nane koleksiyonu

Anne ve üvey annenin 2 parçasında 1 kısım nane alınır. 1 çorba kaşığı. l. bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Papatya ve civanperçemi topluluğu

1 çorba kaşığı. l. Papatya ve 1/2 çay kaşığı. Civanperçemi bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Evde farenjit tedavisi için nane

1 çorba kaşığı. l. nane bir bardak kaynar su dökün. Farenjit için bu çok basit halk ilaç ağrı ve boğaz ağrısı rahatlatacaktır. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Nane, aynı sonuçla, adaçayı, okaliptüs, papatya, calendula yaprakları ile değiştirilebilir. Papatya ve calendula iltihabı rahatlatır. Bu bitkileri toplamada kullanmak daha iyidir. Bu koleksiyondan infüzyonun iyileştirici özellikleri ona biraz bal eklerseniz artacaktır. Durulama yaparken, 2-3 yemek kaşığı infüzyon yutunuz. 3-4 işlemden sonra ağrı kaybolur. Bu, herhangi bir tür farenjit tedavisi anlamına gelir.

Akut farenjit tedavisi için iğne yapraklı böbrekler

20 gram böbrek veya sadece iğneler alın, bir bardak kaynar su dökün, ısrar edin. Akut farenjit ile inhalasyon için kullanın.

Akut farenjit için propolis ile ev tedavisi

0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi akut farenjit tedavisi için kullanılır.

Amire ve papatya ile farenjit nasıl tedavi edilir

1 çorba kaşığı. l. kök ayrmak marsh, kaynar su iki bardak dökün 10 dakika kaynatın, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatyalar, ısıdan çıkarın. 1 saat ısrar et. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Faringinin bu halk ilaçlarında aura'nın kökü, boğazı yumuşatır, mukoza zarını güçlendirir ve papatya iltihabı giderir, patojenik mikropların büyümesini bastırır. Bu halk ilaç özellikle kronik farenjit için iyidir.

Mukoza yumuşatılması ve nemlendirilmesi için koleksiyon

Kireç ve kadife çiçeği renklerinin 1 parçasını karıştırın, 2 parça adaçayı. 1 çorba kaşığı. l. 200 ml kaynar su toplayın, 1 saat ısrar edin, 1 inhalasyon için 20-30 ml infüzyon kullanın. Bu araç kronik farenjit için daha iyidir.

Evde farenjit tedavisi için bal ve sarımsak

Yarım bir bardak gevelden sarımsak ve yarım bardak bal karıştırın, karıştırın. Bitene kadar 1 çay kaşığı her saat var.

Çam tomurcukları ile farenjit nasıl tedavi edilir

0.5 kg çam tomurcuğu 1.5 litre su dökülür. 20 dakika kaynatın. Soğumadan önce ısrar, süzün. 1 litre broth için 1 kg bal alın, 10 g% 30 propolis ekleyin, karıştırın. Buzdolabında saklayınız. Herhangi bir farenjit formu için günde üç kez bir çorba kaşığı alın.

Sıcak bira en keyifli halk ilaçtır

Yavaşça bir bardak sıcak bira içmeyi, yatağa gitmeyi, kapağı iyi almayı.

Kronik atrofik farenjit tedavisi

Kronik atrofik farenjit tedavisinde halk ilaçları kendi özelliklerine sahiptir.
Sık sık birkaç inhalasyon ve durulama kullanılması istenmeyen bir durumdur - zaten kurutulmuş ve inceltilmiş mukoza zarını kuruturlar. Bu durumda, bal ilavesi ile nane, melissa, muz, anne ve üvey anne ile sıcak şifalı çaylar içmek için tavsiye edilir.

Lugol çözeltisi ile farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit ile iyi bir etki, Lugol çözeltisi ile boğazın yağlanmasını sağlar. Atrofik formda yardımcı olur

Evde farenjit tedavisinde bitkisel yağ

Kronik farenjitin atrofik formunda, aşağıdaki halk tedavisi yöntemi kullanılır: rafine edilmemiş bitkisel yağın tuz ile karıştırılması. Bu bileşimi, ön ve yanlarda boğaz ve boyun ile yağlayın, masaj - günde iki kez.

Deniz tuzu ile kronik farenjit tedavisi nasıl

Bir litre ılık suda eritin bir çorba kaşığı tuz (kaymaz). Günde 5-7 kez bir çözüm ile gargara. Kurs - bir hafta. Farenjit için bu halk ilacı, ikinci günde rahatlama getirecektir, ancak kurs sonuna kadar yapılmalıdır.

Kronik farenjit tedavisi için petrol inhalasyonları

Bir bardak kaynar suya 10 damla yağ (zeytin, şeftali, mentol, köknar, deniz topalak, lavanta ve portakal yağları) ilave edin. Bir huni şeklinde bir tüp (veya bir inhalasyon yoluyla) 5-10 dakika günde 2 kez nefes alın.

Propolis ile yağlama

Lütfen, kronik farenjit boğaz 2 parça şeftali, sandor yağı ya da yağ, gliserol ile karıştırılır,% 10 propolis tentürü 1 kısım

Bychkova ve Nepomnyashchaya doktorlarının farenjit tedavisi tekniği

Çoğu durumda geleneksel ilaçlarla KBB doktorlarının kronik farenjit tedavisinde tedavi, pozitif sonuçlara yol açmaz. Şifacılar Byczkova ve Nepomnyashchia, sürekli bir pozitif sonuç veren farenjit tedavisi için bir yöntem geliştirdi.

1 aşama. Yeşil sürgünler olmadan iki büyük, güçlü, diş sarımsak, ince bir rende rendeleyin, yaklaşık 50 derece bir sıcaklık ile haşlanmış süt bir bardak dökün, 40 derece, soğuğa kadar soğuyana kadar bekleyin. Arkada yatan, günde 5-6 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir anda en az bir infüzyon camı kullanmanız gerekir. Sahne - 10 gün

2 aşamalı. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile calendula çiçekleri kaşık. Israr 20 dakika, boşaltma. Sıcak bir infüzyon ile, günde 4-6 kez gargara. Bir durulama için - en az bir adet infüzyon Aşaması kullanın - 10 gün

Aşama 3. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile kuru patates çiçeklerini kaşıkla. Düşük ateşte beş dakika kaynatın. Yarım saat ısrar edin, boşaltın. Arkada yatan, günde 4 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir seferde en az bir bardak et suyu kullanın. Aşama - 10 gün. Ardından 1. adıma geçin.

Kronik farenjit atrofik formu ile diyet

Sıcak yemek, sıcak içecekler içmeyin. Yemekler baharatlı, baharatsız ve baharatsız olmalı. Sıvıları mümkün olduğunca, tercihen balla içirin. Boğazınızı ve bacaklarınızı aşırı soğutmayın.

Kronik hipertrofik farenjit için halk ilaçları

Kronik hipertrofık ​​farenjit tedavisi için halk ilaçları, boğaz durulama için durulama ve tanenler içeren bitkiler (mısır, meşe, söğüt, St. John's wort, vb) kullanılır. Bu hipertrofik formun tedavisinin tuhaflığıdır. Ayrıca, diğer farenjit tedavisi kategorilerinden uygun tarifleri kullanabilirsiniz. Tam iyileşme elde etmek için kronik formlar en az 10-12 ay tedavi edilmelidir.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Oldukça tatsız bir sıkıntı. Ondan sadece geleneksel yöntemlerle değil, aynı zamanda geleneksel tıpın yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Ancak, bu sadece bir uzmana danıştıktan sonra kullanılan ek bir yöntemdir. Bu nedenle evde doğru tedavi yöntemlerini seçmek çok önemlidir.

Evde farenjit tedavisi

Hemen hemen her insan bu hastalık ile yüz yüze gelebilir, bu nedenle ana belirtilerini bilmeniz gerekir:

 1. Pershit boğazında.
 2. Bir yudum alsan bile acı var.
 3. Boğazını temizleme arzusu hakkında sürekli endişe duyuyor.
 4. Akut farenjitde, genel bir durum kişinin içinde kötüleşir.
 5. Hasta güçsüzlük ve halsizlik yüzünden sorunludur.
 6. Vücut ısısının düşmesi saplantısı. Bazen 38 dereceden bile daha yüksek.

Enfeksiyon daha da yayılırsa, bu belirtilerin tümü ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilecektir. Küçük çocuklarda durum daha karmaşıktır. Bazı durumlarda semptomları tanımak zordur. Ebeveynler bebeğin iyi uyumadığını fark edebilir, sürekli bir şey hakkında endişelenir, kaprislidir ve yiyecek almayı reddeder. Küçük bir çocukta farenjit semptomları yaygın bir soğuk algınlığından farklı değildir.

Buna ek olarak, enflamasyonu geliştirdiğinde çocuğu rahatsız edebilecek başka bir özellik de vardır - irritasyonlara bir cevap olarak bir refleks öksürüğü. Bronkospazm düzenli olarak kuru öksürük ile kendini gösterir. Bazen, yumuşak dokuları tahriş eden mukus kitlelerinin larinksin arka duvarından akması nedeniyle nöbetler çok güçlü olabilir.

Farenjitin kronik formu, alevlenme döneminde olduğundan daha az belirgin semptomlar eşlik eder. Karakteristik özellikleri şunlardır:

 1. Sürekli zulüm hissi taciz ediyor.
 2. Rahatsızlık hissi.
 3. Kuru öksürük (bazen).

Kural olarak, hastanın durumu stabildir, ancak çok rahatsızlık verir. Bu nedenle, bir kişi zaman zaman uykusuzluk hakkında endişeli, sinirlilik ve sürekli tahriş sergiler. Genellikle kronik farenjit, örneğin sindirim sistemi ile ilişkili başka bir daha ciddi hastalığın sonucu olabilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Hekimlerin evde tedavi konusunda yararlı tavsiyeleri vardır. Kronik farenjit tedavisi belli kurallara uyularak gerçekleştirilmelidir:

 1. Alternatif tıp için herhangi bir reçete kullanılması, ilgili hekim ile sıkı bir şekilde koordine edilmelidir. Hepsinin yararı olamaz. Her hasta bireyseldir ve bedeni de vardır, bu yüzden durum daha da ağırlaştırılabilir.
 2. İhtiyacınız olan bitki ve yağları mümkün olduğunca dikkatli seçin. Güçlü bir alerjik reaksiyona neden olanlar vardır. Bu durumu önlemek için, kullanımdan önce bir deneme prosedürü yapılması tavsiye edilir. Bunun için yanak ilacı ilacı ile tedavi etmek ve bir süre beklemek gerekir. Belirli bir süre sonra hiçbir değişiklik gözlemlenmezse, terapiye devam edilebilir.
 3. Bu hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Yani, ilaca ilaveten halk ilaçları alır, ancak diğer yollardan değil. Doktor ilaç reçete ve tıbbi prosedürleri ziyaret ettiyse, bu ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde, hastalığın hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması zor olacaktır.
 4. Agresif bir ajanın dikkatlice kullanılması tavsiye edilir. Bu bir tuz veya asit çözeltisi için geçerlidir. Tedavi etmeyeceklerdir, ancak mukus boğazında daha fazla tahrişe neden olacak, böylece durum daha da kötüleşecektir.
 5. Geleneksel tıp uzmanlarının hazırlıkları, talimatlarda belirtilen reçeteleri değiştirmeden, talimatlara göre kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Ürün veya bileşenlerin dozu ile denenmesi önerilmez. Sonuç bir olabilir ya da etki hiç olmayacaktır. Aksine, sağlığınıza daha fazla zarar verebilirsiniz.

Tedavi için sadece yüksek kaliteli hammaddelerin seçilmesi tavsiye edilir. Örneğin, sadece taze meyve ve sebzeleri almak için bir eczanede ot almak daha iyidir.

Halk ilaçları - tarifler

Farenjitin kendi kendine tedavi edilmesine yardımcı olan birçok yöntem vardır. Evde, etkili ve etkili yemek tariflerinin kullanılması tavsiye edilir:

 1. Mümkün olduğunca sık gargara. Uzmanlar, bunun için bitkisel soğurmayı tavsiye eder. Papatya olsaydı daha iyi olur. Yatıştırıcı ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Tıbbi bir kaynatma hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için yeterli bir eczane çim bir çorba kaşığı. Elde edilen karışımı bir ateşe koyun ve 20 dakika ısıtın. Bundan sonra, çözelti soğutulmalı, süzülmeli ve boğazlarına okşulmalıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak için, prosedür her 3 saatte bir yapılmalıdır. Papatya ile birlikte, diğer otlar, örneğin, calendula veya okaliptüs, adaçayı ya da muz, kırlangıçotu kullanmak için izin verilir. Birkaç bileşeni demlemeye veya bunları ayrı ayrı kullanmaya izin verilir. Oranlar gelince, papatya durumunda olduğu gibi aynıdır. Bir yemek kaşığı çimen kaynar su ile dökülür.
 2. Propolis kronik farenjit için iyi çalışıyor. İyileştirici özellikleri birçok kişi tarafından bilinir. Eczanede konsantre bir çözüm satın alınması tavsiye edilir. 100 ml sıvı için maksimum 40 damla tentür gereklidir. İyileşmek için karışımı her 3 saatte bir gargara almalısın. Ayrıca, bu ilaç bağımsız olarak hazırlanabilir. Bu konuda karmaşık bir şey yok. Saf ürün bir çorba kaşığı iyi doğranmış ve alkol - 10 yemek kaşığı dökülür. l. Ortaya çıkan sıvı, kapalı bir kapaklı bir kapta bir hafta boyunca karanlık bir yerde bırakılmalıdır. 7 gün sonunda, ilaç farenjit tedavisinde kullanılır. Propolis ayrıca saf formda kullanım için önerilir. Tamamen çözünene kadar küçük bir parçayı eritmek yeterlidir.
 3. İnhalasyonları, örneğin, boğazını durulamak için kullanılan aynı bitkilerle birlikte kullanma izni vardır. Bu prosedür için, eczanede satın alınan özel çözümler vardır. Ancak, yüksek sıcaklıklarda bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu hatırlamakta fayda var. Ayrıca, mukozada bir artışa neden olabilir: damarlar ısı etkisi altında genişler. Uzmanlar nebülizörler olarak adlandırılan uygun cihazların kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak inhalasyondan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız. Bazı ilaçlar bu tür cihazlara dökülemez. Bu onların bozulmasına yol açacaktır.
 4. Enflamatuar süreci durdurmak ve mukusun bronştan atılmasını sağlamak için çok lezzetli bir ilaç kullanabilirsiniz: ılık sütle karıştırılmış kakaoda eksik bir çay kaşığı. Bir bardak sahibi olmak için yeterli olacaktır. Öksürük ataklarını rahatlatmaya yardımcı olacak, özellikle geceleri, günde 3 kez sarhoş olmalıdır.
 5. Bazı insanlar bu tür halk ilaçlarını iğne yapraklı tomurcuklar, yani onlardan tentür olarak kullanırlar. Bir bardak kaynar su 20 gram hammaddeyi doldurur, örtün ve ısınmak için ılık bir yere bırakın. Bir havluyla sarabilirsiniz. 3 saat sonra gargara veya inhalasyon.
 6. Bal ve sarımsak da kronik veya akut farenjit tedavisinde kullanılır. İlaç 3 diş sarımsak ve 50 gram tatlı ürüne ihtiyaç duyacaktır. Bal çoğunlukla karabuğday veya kireçtir. Elde edilen karışım su banyosuna konulmalıdır: 20 dakika yeterli olacaktır. Ilacın aşırı ısınmasına veya kaynatmasına izin vermeyin. Aksi halde, balın tüm yararlı nitelikleri buharlaşır, Aa kaynatma sürecinde ve vücut için zararlı bileşikler oluştururlar. 20 dakika geçtikten sonra ilacı banyodan çıkarın ve ısrar etmek için bir gün bekletin. Sarımsak ekstrakte edildi ve elde edilen karışım 1 çay kaşığı alındı. her 2 saatte bir. Şeker gibi çözünebilirsin.
 7. Evde, okaliptüs ve adaçayı aynı zamanda farenjit tedavisinde kullanılır. Ilaç almak için, aynı miktarda votka ile 150 gram ot karıştırın, kabı kapatın ve 10 gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Alınan ilaç filtrelenmeli ve günde 5 defaya kadar uygulanmalıdır. Oranlar gelince, seyreltilmiş konsantre tentür 1:10 olmalıdır.
 8. Yağ ve tuz, hastalığın kronik formuna karşı savaşır. Ürünü almak için, rafine edilmemiş ayçiçek yağı - 50 ml almanız ve bir çay kaşığı tuz ile karıştırmanız gerekir. Karışımı ısıtın ve boynu her taraftan gresleyin.
 9. Kulağa garip gelebilir, ama evde birayla hastalığın tedavisini yapabilirsiniz. Alkollü içeceğin 38 dereceye kadar ısınması gerekiyor. Yarım bardak sıcak içecek iç, boynunu sar ve yatağa git. Prosedür yatmadan önce önerilir.
 10. Etkili bir araç da çiğ patatestir. Bu durumda, işlem nişasta tarafında gerçekleşir. Mukoza boğazındaki hasarlı kısımları örtüyor, sanki onları örtüyormuş gibi, böylece iltihaplanma sürecini ortadan kaldırıyor. İlacı hazırlamak için, küçük boyutlu 1 patates yıkamanız ve temizlemeniz gerekir. İnce bir rende rendeleyin ve suyu küçük bir gazlı bezle sıkın. Sıkılmış meyve suyu hafifçe ısıtılmalı ve bir boğazla durulanır. İşlem mümkün olduğunca sık yapılmalıdır - 3 saatte bir.
 11. Halk hekimliğinde, hastalıkla iyi savaşmaya yardımcı olan başka bir tarif vardır. Bu böğürtlen suyu, durulama için kullanılması önerilir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Böyle bir ilaç kullanarak, bu tür fonların daha yardımcı olduğunu unutmayın.

Halk ilaçları ile farenjit nasıl tedavi edilir: akut, kronik, atrofik

Farenjit, üzüntü, terleme ve boğaz ağrısının olduğu posterior farryngeal duvarın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Akut farenjit, bir kural olarak, esas olarak ARVI'de virüsler tarafından ortaya çıkar. Nadiren nedeni stafilokok enfeksiyonu ve diğer mikroorganizmalardır. Kronik farenjit yetişkinlerde ve çocuklarda kötü tedavi edilmiş veya tedavi edilmemiş akut farenjitin sonucudur.

Nazal kavite, farinks ve nazofarenksin kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Ayrıca, kronik bir hastalık gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, idrar yolu patolojilerinin bir sonucu olabilir. Halk ilaçlarının tedavisinin farenjit ile başa çıkmasına yardımcı olup olmadığı ve bunu yaparken ne kullanılabileceği - bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hastalığın popüler tedavisi öncelikle tahriş olmuş boğazı yatıştırmak, iltihabı hafifletmek ve kuru mukoza zarlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için uygula:

İlaç tedavisinin yanı sıra, halk ilaçlarının kullanımı semptomların şiddetini hafifletir ve iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

otlar

Şifalı bitkilerin süsleri ve infüzyonları antiseptik, yatıştırıcı, anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca hastalığın çeşitli formları için ücretler kullanırlar:

 1. Akut farenjit ile - bir çorba kaşığı nane, St John's wort, civanperçemi ve karıştırın ve bir bardak kaynar su dökün. Çay içip, bal ilave ederek, yatmadan önce veya durulama için kullanın.
 2. Kronik formun tedavisi için - papatya, meşe ve muz kabuğu infüzyonu ile gargara.
 3. Atrofik farenjit - bitkilerin (deniz topalak, okaliptüs, nane) bitki veya bitki yağları kullanılarak inhalasyon yapmak.

Farenjit nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir, videomuza bakın:

İnfüzyonlar, decoctions, çaylar

Çünkü farenjit ile mukozanın kuruluğu gibi bir semptom vardır, o zaman onu sürekli nemlendirmeniz gerekir. Cömert bir içeceğin içilmesi yararlıdır, bu olabilir:

 • dut, sebze, meyve meyvesi;
 • limonlu sıcak bitkisel çay;
 • tereyağı ve bal ile süt;
 • gazsız alkali maden suyu;

Öksürük, aynı zamanda farenjitin yaygın bir semptomudur, bu nedenle balgam söktürücü etkisi ile otların et suyunu kullanabilirsiniz:

Her zamanki hazırlık şeması - kaynar su bardağı başına 10 gram hammadde, ama şimdi tüm otlar genellikle filtre torbalarında satılıyor ve paketin kendisinde nasıl demleneceği, nasıl saklanacağı ve ne kadar alacağı ayrıntılı olarak yazılıyor.

Durulama, boğaz tedavisi

Durulama için, eczane satın alınabilir propolis, çok iyi tentür. Bu alkol için bir araç olarak, 30, su ve günde 3-4 defa durulanmış bir boğazı 100 ml damla, ancak daha boşar ve boğaz tahriş edebilir.

Bir parça şeker üzerine birkaç damla damlayabilir ve yavaş yavaş eriyebilirsiniz. Ayrıca bitkisel infüzyonlar kullanılır:

Durulama için farenjit ile, antiseptiklerin herhangi bir çözeltisi kullanılır. En basitleri tuz ve sodadır. Etkili durulama - bu işlem bir işlemde 1 bardak sıvıdan daha az olmamalıdır. Farinks büyük, neredeyse dolu ağız olmalıdır.

soluk alma

İnhalasyonlar mukus boğazını nemlendirmek için kullanılır ve bunun için bir nebulizatör kullanılır. Onlar salin ile yapılır, ancak cihazın bazı modellerinde otların et suyularını kullanabilirsiniz.

Eğer nebulizer yoksa, soluma eskiden iyi bir şekilde yapılabilir - günde iki kez 5 dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Bu prosedürler aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. Bir soda çözeltisi (kaynar su başına 1 çay kaşığı).
 2. Islak buhar haşlanmış patates.
 3. Papatya, calendula, althea veya diğer şifalı bitkilerin süsleri.

Komarovsky: İnhalasyon yapmak için daha iyi olanla diyor ki:

yağlar

Atrofik ve subatrofik gibi bazı kronik farenjit formlarında mukozal doku, üzerinde kabuk oluşumu ile incelme ve atrofi haline gelir. Bu nedenle, örneğin propolis ile durulama gibi tahriş edici olabilecek prosedürlerden kaçınmak gerekir. Boğazın yağları kullanması en iyisidir:

Calendula ve deniz-buckthorn yağları ayrıca arka faringeal duvarın tedavisinde kullanılır.

soluk alma

kaynar su bardağı başına herhangi uçucu yağlar birkaç damla (çay ağacı, turunçgiller, deniz topalak) eklemelisiniz ve günde iki kez ona nefes.

Mukozadan herhangi bir tahrişten kaçınılması gerektiği için şiddetle sıcak çözüme gerek yoktur.

5 dakika yedikten sonra prosedürü tutmak daha iyidir.

kompres

Akut farenjit tedavisi için, boğaz için ısınma sıkıştırıcılar kullanılabilir. İşte bazı tarifler:

 1. Boğaz, göğüs ve sırt ile ovalama yağı. Gazlı bez üzerine biraz yağ sürün, boğazınıza koyun ve gece için etrafına sarın.
 2. İyi kalitede tereyağı tereyağı ile karıştırın, gresi sıkın, üzerine polietilen koyun ve sarın. Bu karışım, boğazı içeriden yağlamak için kullanılabilir.
 3. Aloe yaprakları bırakın, zeytinyağı dökün ve 5 gün ısrar edin. Günde iki kez boğazın arkasını yağlayın.
 4. Ezmeden geçirilen 2-3 diş sarımsak, bir çorba kaşığı tereyağı ile karıştırılarak karışımı bir selofan parçasına koyun. Sarımsak, ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bir doku tabakası ile boğazı örtün, üstüne bir kompres uygulayın ve etrafını sarın.

Diğer tarifler

Farenjit tedavisi için halk hekimliğinde başarılar bal ile yemek tarifleri kullanın:

 1. Tahta taze yaprakları öğütmek, bal ekleyin ve 20 dakika kısık ateşte kaynatın. Bir çay kaşığı günde 3-4 kez alın.
 2. Yatağa gitmeden önce ballı meyan kökü kaynatın.
 3. Tamamen yumuşayana kadar sarımsaklı sarımsak pişirin. Günde birkaç kez al, hatta her saatte.

Bu tarifler kuru öksürük ile yardımcı olur ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

diyet

Farenjit ile, her şeyden önce kaçınmak için gereklidir:

 • çok soğuk veya sıcak yiyecekler;
 • baharatlı baharatlar ve soslar;
 • füme ve kızarmış yiyecekler;
 • katı meyve ve sebzeler;
 • herhangi bir gazlı içecek;
 • alkol.

Bir kelimede, boğazı tahriş edebilen her şey. Aynı kurallar, hastalığın önlenmesi için de önemlidir.

 • tahıllar;
 • bulyonlar;
 • buhar pirzola veya köfte et;
 • balık, özellikle yağlı deniz;
 • yumurta;
 • jöle.

Tüm ürünler buharda pişirilmeli veya kaynatılmalı ve ekmekler kabuksuz yenilebilir.

Terapi özellikleri

Farenjit tedavisi için halk tariflerinin uzun süredir kullanılmasına rağmen, geleneksel tıbbın her derde deva değil, sadece yardımcı tedavi olduğu anlaşılmalıdır. Otlar mikroorganizmaları öldürmezler, ancak iyileşme üzerinde yararlı etkileri vardır.

Doktora yetersiz tedavi akut farenjitin kronikleşmesine neden olabileceğinden, her durumda ele alınması gerekir. Tedavide öncelikle farenjitin nedenini bulmak önemlidir. Bu bakteriyel bir enfeksiyon ise, o zaman halk ilaçları ile tedavi etmek mümkün olmayacaktır - burada belirtilen patojen dikkate alınarak, sadece bir doktor reçete hangi antibiyotikler gereklidir.

Ayrıca, bazı patolojiler (böbrek yetmezliği, kan hastalıkları) ile, bitkisel terapi kontrendike olabilir. Ayrıca, halk tarifleri bileşenlerine olası alerji indirim olmamalıdır.

Farenjit tedavisi halk ilaçları Özellikleri:

görünüm

Farenjitden kurtulabilirsin. Başka bir şey, eğer kronik farenjit ise, o zaman tedavisi beş dakika değildir. Sıfırdan kaynaklanmaz, ilk önce nedenini anlamalı ve bu hastalığı tedavi etmek için sistematik olarak yaklaşmalıyız. Boğaz iltihabı vücudun diğer hastalıkları ile ilişkili ise, o zaman, onları tedavi etmeden, sonsuza kadar farenjit belirtileri kurtulmak zor olacaktır.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit akut nedir.

Akut farenjit, faringeal mukozanın akut inflamasyondur.
Nedenleri:
Nedeni mikrobiyal ve viral enfeksiyonların yanı sıra mantar hastalıklarıdır (Candida). En yaygın neden virüslerdir. SARS'ın büyük çoğunluğuna farenjit semptomları eşlik etmektedir. Çoğunlukla farenksin iltihabı burun boşluğundan akut soğuk veya ağız boşluğundan - çürükler ile yayılır.

Akut farenjit bağımsız olarak ortaya çıkabilir soğuk hava (ağız yoluyla uzun bir nefes ve soğuk konuşma), soğuk gıda (içecek, dondurma), sıcak buhar, aşındırıcı sıvıların, alkol, tütün dumanı, gaz, toz ve diğer kimyasal - mukoza uyaranlara üzerinde doğrudan aksiyon ile.
Oral seks, genital gonokokal veya klamidiyal farenjit.

Semptomlar.
Boğazda kuruluk, dökülme, şişlik veya karıncalanma; öksürük; yutulduğunda ılımlı ağrı; nefes darlığı; başın oksipital kısmında ağrı görünümü ile genel esenliğin bozulması; muhtemelen vücut ısısında hafif bir artış. Ayrıca, hoş olmayan bir koku ile mukus ayırmak zor bir birikimi vardır. Eğer boğazda ağrı çok şiddetli ise, vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıkarsa - bu büyük olasılıkla zaten anjinadır.

Akut farenjitin boğaz ağrısından nasıl ayırt edilir?
İlk başta bademcikler üzerinde baskınlar var, Bu anjina ile olur.
Çocuklarda farenjit var yüksek sıcaklık ve komplike akut rinit de ilerler. farenks muayenede gözle aşağıdaki belirtiler farenjit: iltihaplı mukozası bazen kırmızı fasulye bireysel folikülleri olarak yutak hareket ödemli küçük dil arka duvarında, yerler grevleri mucopurulent bunlara, artar.

Farenjit kronik

Faringeal mukozanın kronik bir enflamasyonudur.
Nedenleri:

 • Uzun bir süre için, farinksin mukoza zarında hareket eden uyaranlar ortadan kaldırılmazsa, akut bir formdan gelişir.
 • Hastalığın başlangıcına katkı, boğaz ve burun (bademcik iltihabı, rinit, sinüzit), diş çürüğü, metabolik bozukluklar, kalp hastalığı, akciğerler, böbrekler, vb.
 • Sigara, alkol kötüye kullanımı, kimyasal maddelere maruz kalma, gazlar, toz, kuru hava, hipotermi nedeniyle faringeal mukozanın uzun süreli tahriş olması.
 • Nedeni tüm gastrointestinal sistemin patolojisi olabilir: kronik gastrit, kolesistit, pankreatit. Mide hastalıklarında midenin asidik içeriğini farinkse sokun.
 • Hastalık alevlenme (akut farenjit) ve remisyon aşamalarına sahip olabilir.

Kronik farenjit akut olarak aynı semptomlara sahiptir, ancak daha zayıftırlar:

 • boğazda kuruluk ve boğulma,
 • ateşsiz sürekli kuru öksürük,
 • hızlı ses yorgunluğu,
 • Mukusun sık sık balgam çıkarma ihtiyacı.

Mukozaya bağlı olarak farenjit:

 • basit (farinksin mukoza zarı orta kalınlaşır, genişlemiş damarlar, genişlemiş foliküller görülür),
 • hipertrofik (farinksin kalınlaşmış ve iltihaplanmış yanal sırtları, mukus birikintileri vardır),
 • atrofik (kalınlaşma yoktur, farinksin mukoza zarı kuru, inceltilmiş, parlak, cilalanmış gibi)

Hastalığın kronik formu rinit riniti, paranazal sinüslerin (sinüzit) iltihaplanması, bademciklerin kronik iltihaplanması (bademcik iltihabı) karşı ortaya çıkabilir. Hastalığın gelişimi de sigara, alkol kötüye kullanımı, mesleki tehlikeler (endüstriyel tozlar, gazlar) ile kolaylaştırılmaktadır.

Komplikasyonlar.
Bu hastalık eklem ve kalp komplikasyonları için tehlikelidir ve bu nedenle zamanında kalifiye tedavi gerektirir.

Bu yazıda, evde farenjit (kronik ve akut) tedavisi için en etkili halk ilaçları ele alacağız.

 • Ana adımlar anestezi, boğazın yumuşatılması, iltihaplanmanın giderilmesidir. Ana yöntemler, farenks, inhalasyon ve durulama yağlanmasıdır.
 • Boğazı tahriş eden yiyecekleri (akut, asidik vb.) Dışarıda bırakmak gerekir.
 • Bol miktarda içecek tavsiye edilir.
 • Sigara içiyorsanız - hastalıkların sigara içme süresini hariç tutun.

Doktorun size doğru tedaviyi vermesini isteyin.

 • Çoğu zaman doktor antibiyotik ve antibakteriyel ajanlar reçete eder.
 • Hastalığın viral doğası durumunda - lokal tedavi (durulama, inhalasyon).
 • Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte analjezik - pentalgin, analgin, sedalgin uygulayabilirsiniz.
 • Anti-inflamatuar ilaçların (nurofen, ibuprofen) olası kullanımı.
 • Bağışıklığı artıran vitaminler ve ilaçlar da almaya değer.

Bağışıklığın iyileştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için, bakınız:

Farenjit tedavisi.

Halk ilaçları genellikle şunları içerir: öksürükotu (bir yumuşatma, balgam söktürücü), papatya, kadife çiçeği, okaliptüs, nane, melisa (ağrı kesiciler, ekspektoranlar özellikleri) (viral, anti-inflamatuar özelliklere sahip).

Akut farenjitin durulama ve inhalasyon ile tedavisi.

durulama 200 ml su başına 10 g şifalı bitkilerin hesaplanmasından hazırlanan sıcak infüzyonlarla günde 3-4 kez
soluk alma Hastalığın akut formunda günde 4 kez, 5 dakika sürer.
Evde yapılan inhalasyonlar ve durulama için, aynı infüzyonları kullanabilirsiniz. bir ağız sokma kağıt sıkarak ve nefes: İnhalasyon için bir havlu veya kullanım su ısıtıcısı ile kaplanmış, su ile bir kase üzerinde nefes çok sıcak su 300-500 g şifalı otlar ve sonuçların infüzyon 100 g alınmış. Özel inhalerleri kullanabilirsiniz. Solunum hali hazırda boğazını yakmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sıcaklığı ve infüzyona olan yakınlığı düzenlemek için, sadece rahat bir his uyandırmak için.

Durulama ve inhalasyon için ücretler.

 • Anne ve üvey anne ve nane topluluğu.
  Anne ve üvey annenin 2 parçasında 1 kısım nane alınır. 1 çorba kaşığı. l. bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur
 • Papatya ve civan toplanması - farenjit için etkili bir halk ilacı.
  1 çorba kaşığı. l. Papatya ve 1/2 çay kaşığı. Civanperçemi bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur
 • Evde kronik farenjit tedavisi nane ile.
  1 çorba kaşığı. l. nane bir bardak kaynar su dökün. Farenjit için bu çok basit halk ilaç ağrı ve boğaz ağrısı rahatlatacaktır. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın.
 • Nane, aynı sonuçla, adaçayı, okaliptüs, papatya, calendula yaprakları ile değiştirilebilir.
  Papatya ve kalendula inflamasyonu rahatlatacak, bu bitkileri toplamada kullanmak daha iyidir. Bu koleksiyondan infüzyonun iyileştirici özellikleri ona biraz bal eklerseniz artacaktır. Durulama yaparken, 2-3 yemek kaşığı infüzyon yutunuz. 3-4 işlemden sonra ağrı kaybolur. Bu, herhangi bir tür farenjit tedavisi anlamına gelir.
 • Akut farenjit - iğne yapraklı böbrekleri nasıl tedavi edilir.
  20 gram böbrek veya sadece iğneler alın, bir bardak kaynar su dökün, ısrar edin. Inhalasyon için kullanın
 • Aire ve papatya ile kronik farenjit nasıl tedavi edilir.
  1 çorba kaşığı. l. kök ayrmak marsh, kaynar su iki bardak dökün 10 dakika kaynatın, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatyalar, ısıdan çıkarın. 1 saat ısrar et. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Aura kökü boğaz yumuşatır, mukoza zarını güçlendirir ve papatya iltihabı rahatlatır, patojenik mikropların büyümesini bastırır.

Propolis ile ev tedavisi.
0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır.

Mukoza yumuşatmak ve nemlendirmek için koleksiyon.
Kireç ve kadife çiçeği renklerinin 1 parçasını karıştırın, 2 parça adaçayı. 1 çorba kaşığı. l. 200 ml kaynar su toplayın, 1 saat ısrar edin, 1 inhalasyon için 20-30 ml infüzyon kullanın. Bu ilaç kronik farenjit tedavisinde daha iyidir.

Bal ve sarımsak.
Yarım bir bardak gevelden sarımsak ve yarım bardak bal karıştırın, karıştırın. Bitene kadar 1 çay kaşığı her saat var.

Çam tomurcukları.
0.5 kg çam tomurcuğu 1.5 litre su dökülür. 20 dakika kaynatın. Soğumadan önce ısrar, süzün. 1 litre broth için 1 kg bal alın, 10 g% 30 propolis ekleyin, karıştırın. Buzdolabında saklayınız. Herhangi bir hastalık şekli için günde üç kez bir çorba kaşığı alın.

Sıcak bira, farenjit için en keyifli halk ilaçtır.
Yavaşça bir bardak sıcak bira içmeyi, yatağa gitmeyi, kapağı iyi almayı.

Kronik farenjit tedavisinde halk ilaçları kendi özelliklerine sahiptir.

 • Sık sık birkaç inhalasyon ve durulama kullanılması istenmeyen bir durumdur - zaten kurutulmuş ve inceltilmiş mukoza zarını kuruturlar. Bu durumda, bal ilavesi ile nane, melissa, muz, anne ve üvey anne ile sıcak şifalı çaylar içmek için tavsiye edilir.
 • İyi bir etki, boğazın Lugol çözeltisi ile yağlanmasıdır. Atrofik formda yardımcı olur.
 • Bitkisel yağ.
  Atrofik formda, aşağıdaki halk tedavisi yöntemi uygulanır: rafine edilmemiş bitkisel yağın tuz ile karıştırılması. Bu bileşimi, ön ve yanlarda boğaz ve boyun ile yağlayın, masaj - günde iki kez.
 • Boğazın deniz tuzu ile nasıl tedavi edilir.
  Bir litre ılık suda eritin bir çorba kaşığı tuz (kaymaz). Günde 5-7 kez bir çözüm ile gargara. Kurs - bir hafta. Bu halk ilaçları ikinci günde rahatlama getirecek, ancak kurs sonuna kadar tamamlanmalı.
 • Yağ inhalasyonu.
  Bir bardak kaynar suya 10 damla yağ (zeytin, şeftali, mentol, köknar, deniz topalak, lavanta ve portakal yağları) ilave edin. Bir huni şeklinde bir tüp (veya bir inhalasyon yoluyla) 5-10 dakika günde 2 kez nefes alın.
 • Propolis ile yağlama.
  2 kısım şeftali, deniz topalak yağı veya gliserin ile karıştırılmış% 10'luk propolis tentesinin 1 kısmı, farinksin arka duvarını yağlar.

Doktor Bychkova ve Nepomniachia tekniği.
Çoğu durumda geleneksel ilaçlarla KBB doktorlarının kronik farenjit tedavisinde tedavi, pozitif sonuçlara yol açmaz. Bychkova ve Nepomnyashchaya'nın amacı kalıcı bir pozitif sonuç veren bir yöntem geliştirmektir.

 • 1 aşama. Yeşil sürgünler olmadan iki büyük, güçlü, diş sarımsak, ince bir rende rendeleyin, yaklaşık 50 derece bir sıcaklık ile haşlanmış süt bir bardak dökün, 40 derece, soğuğa kadar soğuyana kadar bekleyin. Arkada yatan, günde 5-6 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir anda en az bir infüzyon camı kullanmanız gerekir. Sahne - 10 gün
 • 2 aşamalı. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile calendula çiçekleri kaşık. Israr 20 dakika, boşaltma. Sıcak bir infüzyon ile, günde 4-6 kez gargara. Bir durulama için - en az bir adet infüzyon Aşaması kullanın - 10 gün
 • Aşama 3. 1 çorba kaşığı. Bir bardak kaynar su ile kuru patates çiçeklerini kaşıkla. Düşük ateşte beş dakika kaynatın. Yarım saat ısrar edin, boşaltın. Arkada yatan, günde 4 kez boğazda derin bir gargara yapmak. Bir seferde en az bir bardak et suyu kullanın. Aşama - 10 gün. Ardından 1. adıma geçin.

Halk hekimliğinde, kronik hipertrofik farenjit, tanenler (mısır, meşe, söğüt, St. John's wort, vb.) Içeren bitkiler ve bitkiler kullanılarak boğaz durulamalarıyla tedavi edilir. Bu hipertrofik formun tedavisinin tuhaflığıdır. Ayrıca diğer kategorilerden uygun tarifleri de kullanabilirsiniz.

Diyet.
Sıcak yemek, sıcak içecekler içmeyin. Yemekler baharatlı, baharatsız ve baharatsız olmalı. Sıvıları mümkün olduğunca, tercihen balla içirin.

Boğazınızı ve bacaklarınızı aşırı soğutmayın.

Tedavi şartları:
Tam iyileşme elde etmek için kronik formlar en az 10-12 ay tedavi edilmelidir.

Erişkinlerde farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Posterior faringeal duvarın mukozasının akut ve kronik inflamasyonu ve lenfoid yapıları, herhangi bir yaştaki hastalarda boğazda ve diğer hoş olmayan belirtilerde rahatsızlık olarak işaretlenir. Bu soruna karşı mücadelede etkili yardım yetişkinlerde halk ilaçları tarafından farenjit tedavisidir.

Halk ilaçları ile farenjit tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken kurallar

Doğru halk ilaçları ile yetişkinlerde farenjit tedavisinde ve önlemek için nasıl: nazofarenks tekrarlayan iltihap veya boğazdaki zayıflatıcı rahatsızlık, ve söz endişe Farenksin arka duvarının kronik inflamasyon, diğer nahoş semptomlarından muzdarip birçok hasta:

 • inflamasyon seyrinin alevlenmesi ve akut farenjitlerde artmış ödem neden olmaz;
 • Hastalığın tüm semptomlarından hızla kurtulur;
 • bir akut enflamatuar sürecin bir kronike geçişi;
 • yavaş inflamasyonun sık alevlenmesi ve mukozal hücrelerde hipertrofik veya atrofik değişikliklerin alevlenmesidir.

Konsantre tuz çözeltisi, asit, güçlü alkollü infüzyon - - Tedavi farenjit halk ilaçları agresif bileşimleri kullanılarak gerçekleştirilebilir edilemez, bu ancak iltihap ve ağrı arttıracaktır.

Hızlı bir iyileşme için ana koşulun şu olduğunu unutmayın:

 • elverişli mikro iklim koşullarının oluşturulması - En az taze hava akışı olan bir odada kuru ve sıcak hava, sadece nazofaringeal mukozanın rahatsızlığını ve şişmesini artıracaktır;
 • koruyucu rejim (Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahati ve yeterli uyku önerilir);
 • sıcak, bol içecek (ballı süt, seyreltilmiş meyve suları, ahududu ile çay, kalina, kuş üzümü, kompostolar);
 • kaba hariç diyet, Tahriş edici yiyecekler - yiyecekler sıcak, homojen, müstahkem olmalı;
 • tüm ilaçlar, Katılan hekim tarafından atanan, tam olarak satın alınmalıdır (ilaçların fiyatı önemlidir - ucuz analogların satın alınmasıyla, tedavi edici etki yetersiz kalacaktır).

Erişkinlerde farenjit için hangi halk ilacı kullanılır?

Çoğu zaman erişkinlerde farenjit için halk ilaçları iltihabı azaltmak ve mukozayı şişirmek ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

 • durulama ve inhalasyon için kullanılan ve aynı zamanda içme biçiminde kullanılan anti-enflamatuar bitkilerin soğurma ve infüzyonları;
 • bitkisel ve uçucu yağlar (yağlama mukozası veya soluma, boğazda yağ sıkışması);
 • zencefil ile anlamına gelir;
 • propolis;
 • aloe ve calanchoe suyu;
 • sebze suları ve şifalı bitkiler;
 • şifalı meyveler (deniz topalak, kızılcık, ahududu, frenk üzümü, köpek gülü);
 • diğer anti-enflamatuar, analjezik ve dekonjestanlar (bal, arı sütü, limon).

Ayrıca yaygın bulaşıcı madde ortadan kaldırılması için antibiotikopodobnye doğal maddeler (uçucu, bioflavonoidler) kullanılmıştır kronik farenjit ve enflamasyon ve antiseptikler akut alevlenmesinde, infeksiyonlara neden:

 • Soğan ve sarımsak ilavesi ile anlamına gelir;
 • bal;
 • okaliptüs ve çay ağacı yağı;
 • mürver meyveleri;
 • ekinezya - tentür ve kaynatma;
 • zencefil kökü.

Kronik farenjit ile, halk ilaçlarının kullanımı yönlendirilir:

 • hücrelerde değişikliklerin restorasyonu üzerine (hipertrofi ve atrofi);
 • mukozal dolaşımın iyileştirilmesi;
 • kronik inflamatuar sürecin hoş olmayan semptomlarının azaltılması (sürekli kuruluk, mukus oluşumu, tahriş edici öksürük);
 • granülozis farenjit ile ameliyat sonrası mukozedeki tüm bozulmuş süreçlerin iyileşmesinin ve normalleşmesinin aktivasyonu.

Akut ve kronik farenjit tedavisinde en etkili araç

Posterior faringeal duvarın ve lenfoid yapılarının (mukozal folikül) akut ve kronik inflamasyonunun tedavisi için aşağıdakileri uygulayın:

 • şifalı otlar, bal ve diğer bileşenlerle birlikte sebze bitkileri ve meyveleri;
 • boğaz için durulama (anti-inflamatuar bitkilerin soğurulması, propolisin su tentesi, sarımsaklı çözeltiler);
 • alkol ve yağın sıkıştırılması;
 • Otlar ve uçucu yağların dekompansyonu ile inhalasyon;
 • posterior faringeal duvarın özel tıbbi araçları ile yağlama.

Video, evde farenjit halk ilaçları tedavisinde en etkili yöntemleri anlatıyor.

Tıbbi içecekler, şifalı otlar

Akut farenjit için en etkili tıbbi içecekler, meyvelerden çok bileşenli çaylardır:

 • ahududu, siyah kuş üzümü ve kartopu meyveleri, şekerle öğütülmüş, dik parçalanmış suyla doldurulmuş ve bir termos içinde infüze edilmiş, eşit parçalara ayrılmış;
 • eşit olarak alınan meyve, anason, kalça, kızılcık, ahududu, böğürtlen, siyah frenk üzümü, gelen ve sızdırmaz termos vitamini içecek (kaynama iki bardak suda girip 2 saat aşılamak).

Bu içecekleri gün boyunca küçük yudumlarda içebilirsiniz. Enflamasyonu azaltmak ve akut farenjit ile kuru öksürük rahatlatmak için, aşağıdaki tıbbi preparat yaygın olarak kullanılmaktadır.

En etkili araç, anti-enflamatuar ve yatıştırıcı bitki koleksiyonudur.

Şimdiki zamanın hazırlanması için iki bölümün alınması gerekiyor:

 • Siyah frenk üzümü yaprakları;
 • kireç ve papatya çiçeği;
 • böğürtlen yaprakları.
 • çim anne - ve - üvey anne;
 • John's wort;
 • adaçayı;
 • okaliptüs.

Tüm bitkisel maddeleri kuru bir kasede karıştırın. Koleksiyonu hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için bir çorba kaşığı karışım hazırlamak için, 2 saat boyunca termosta ısrar etmek - gün boyunca 1/3 fincan 3-4 kez alın.

Garnitür için şifalı otların brotları ve tentürleri.

Boğazın bitkilerden birinin kaynatılmasıyla veya kendi elleriyle hazırlanan bir kombinasyonu ile boğazının yıkanması veya sulanması:

Gargara sık sık gereklidir - günde en az 8-9 kez.

propolis

 • boğazını çalkalamak için (durulama yardımcısının camında çözünen bir çorba kaşığı çorba kaşığı) - günde 2-3 kez daha sık uygulamayın;
 • küçük yudumlarda içme şeklinde süt ile yutulması için - bir cam üzerine tentür 30 damla;
 • 3 dakika içinde küçük bir propolis parçasını ağız boşluğuna çözdürmek için.

Kronik farenjit tedavisinde en etkili yöntem yağ-propolis karışımıdır (1: 1 karışık propolis tentürü ve deniz topalak ya da şeftali yağı). Karışım, boğazı (günde 2 kez) yağlamak ya da burnu aşılamak için kullanılır - günde 4 kez 5 damla.

Kronik farenjit için diğer ilaçlar

Çoğu zaman kronik iltihap tedavisi için çeşitli halk ilaçları kursları kullanın:

 • Aziz John'un wort ve propolis;
 • bal ve çamın böbrekleri;
 • muz suyu;
 • sarımsak-bal şurubu.

Ayrıca kronik akıntılı farenjit kullanılan içecek bal (çay kaşığı), kırmızı biber tozu (tutam) ait zencefil tozu (tutam), yeşil çay (bir çay kaşığı) içinde, kaynar su bardağı dökün 30 ısrar - 40 dakika ve devralmak Günde 10 gün cam (küçük yudumda).

Yani, farenjit halk ilaçları tedavi nasıl:

 • Akut ve subakut farenjit tedavisi, hastalığın semptomlarının başlangıcından hemen sonra başlatılmalıdır - bu patolojik durumun zamansız veya yanlış tedavisi kronik bir forma girebilir;
 • tüm araçlar sadece doktora danıştıktan sonra uygulanır;
 • Fonların hazırlanması için tıbbi hammadde olarak sadece kaliteli bileşenler kullanılmalıdır;
 • özellikle çok bileşenli bitki infüzyonları hazırlanırken, halk ilaçlarının reçetesini (preparasyon talimatı) sıkı bir şekilde takip etmek gereklidir;
 • Farenjit tedavisinde geleneksel ilaç sadece ek tedavi yöntemleri olarak kullanılır;
 • Dikkatli bir şekilde, alerjik reaksiyona neden olabilecek ve hastalığın seyrini arttırabilecek tıbbi ürünlerin bileşenlerini kullanmanız gerekir.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.

Yetişkinlerde genişlemiş bezlerin belirtileri ve tedavisi

Tonsil hipertrofisinin gelişiminde herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır? Her ne kadar bu lenfoid formasyonların büyüklüğündeki artış çocuklukta daha sık görünse de, yetişkin hastalarda hipertrofik süreçler geliştirme olasılığı göz ardı edilemez.