Loading

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bademcikler solunum sistemini mikroplardan koruyan ilk bariyerdir. Bununla birlikte, bazen sağlık sorunlarına neden olurlar - bademcik iltihabı olarak adlandırılan bir hastalık gelişir. Bu konuda bilmeniz gereken nedir?

Akut ve kronik bir bademcik iltihabı vardır. Akut form, çoğunlukla çocuklarda görülen, bilinen bir boğaz ağrısıdır. Nedeni viral veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Bademcik baskınlar bademcikler üzerinde toplandığında, bu boğaz ağrısı gösterebilir. Bu hastalığa bakterilerin (streptokoklar) neden olduğu bademcik ve boğazın akut iltihaplanması diyoruz. Anjina ile ilişkili ilk belirtilerden biri çok yüksek ateştir. Boğazda bir ağrı ve hatta bazen eklemlerde bir ağrı vardır. Karakteristik belirtiler de genel zayıflıktır. Bademciklerdeki ağrı normal yemek yemeye, yutmaya ve bazen konuşmaya izin vermez. Bademcikler kırmızıya döner, lenf düğümleri artar. Akut tonsillit hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilir. Ancak hastalığın kronikleştiği durumlarda, tedavi daha uzun ve sorunlu hale gelir.

Birçok insan sorar: genel olarak kronik bademcik iltihabı tedavi edilebilir mi? Cevap veriyoruz: Evet, yapabilirsin. Bugün popüler yöntemlerle bunu nasıl yapacağımız hakkında konuşacağız.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Her zaman bir kişi kronik bademcik iltihabının olduğunu fark etmez. Gerçek şu ki, hastalığın semptomları yeterince spesifik değildir ve bazen hasta bademciklerin büyüklüğü de artmaz. Hastalık, bir kural olarak, boğazdaki nükslerin bir sonucudur, bu da bademciklerin yapısında ve enfeksiyonun gizli seyrinde değişikliklere yol açar.

Kronik tonsillit belirtileri

 • küçük tekrarlayan boğaz ağrısı
 • boğazda tıkanma hissi
 • sık sık boğaz ağrısı vakaları
 • boyunda ağrı
 • yutma güçlüğü
 • kötü koku
 • ağızda kötü tat
 • boyunda genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca hastalar, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama oluşumunu periyodik olarak gözlemlediklerini bildirmişlerdir. Bu belirtilerle birlikte olabilir:

 • açıklanamayan ateş
 • zayıflık
 • azalmış bağışıklık.

Hastalık tedavi edilmezse ne olur?

Kronik tonsillitte, enfeksiyon "kaybolur" ve "gizler". Bununla birlikte, her zaman sadece bademcikler için değil, aynı zamanda kan ve uzak organlara girebilir ve bu tür bulaşıcı hastalıklara neden olabilir:

 • romatizmal ateş
 • glomerülonefrit
 • artrit
 • sedef hastalığı
 • kâlp kası iltihabı
 • vasküler hastalık
 • jinekolojik sorunlar (özellikle hamilelikte)

Bu nedenle, bu hastalıktan kurtulmak için halk ilaçları kullanmanızı öneriyoruz. Bademcik iltihabı ile bademciklerimizin vücudun savunucusu olmasını ve tehlikeli bir nesne haline geldiğini unutmayın. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamaya çalışın.

tedavi

İyileştirme sürecini hızlandırmak için yukarıda açıklanan yöntemleri uygulamak en iyisi olduğunu belirtmek isteriz. Bağışıklığınızı nasıl arttıracağınızı da düşünmelisiniz - ve sonra hiçbir enfeksiyon korkutucu olmayacaktır.

Şifalı İçecekler

 1. Bir bardak ılık suda, dört tatlı kaşığı bal, ¼ çay kaşığı tuz ve taze sıkılmış meyve suyu bir kireç veya limon ekleyin. Bütün bu bileşenler birbirleriyle iyice karıştırılmalıdır. Günde iki kez içmeniz gereken bir vitamin içeceği alacaksınız. Bu, özellikle hamilelik sırasında tavsiye edilen tonsillitin nasıl tedavi edileceği en iyi yerel tariflerden biridir.
 2. Ağırlaştırmayı kaldırın ve bu yöntem yardımcı olacaktır: yatmadan önce her akşam bir tutam zerdeçal tozu ve biberiyle bir bardak sıcak süt içirin. Ardı ardına üç gece tedaviye devam edin. Bu içecek küçük çocuklar için bile pişirilebilir.
 3. Havuç, pancar ve salatalık suyunun kombinasyonu, kronik bademcik iltihabının iyileştirilmesinin bir başka mükemmel yoludur. 100 ml pancar suyu ve 100 ml salatalık suyu ile 300 ml havuç suyunu karıştırın. Bu şekilde elde edilen sıvı, günde bir kez içilmelidir.
 4. 50 ml sütte 12 g mor çiçek kaynatın. Sütü süzün ve soğuduktan sonra içirin. Ayrıca kronik bademcik iltihabı menekşelerin kurutulmuş çiçekleri ile tedavi edilir. Bunu yapmak için az miktarda bitkisel yağ ile kızartılması ve gece boyunda bir kümes hayvanı olarak uygulanması gerekir. Sadece hamilelik sırasında sıcak kompreslerin kontrendike olduğunu unutmayın.
 5. Kronik bademcik iltihabı tedavisinde zencefil çayı sıklıkla kullanılır, çünkü tüm enfeksiyonu yok eder ve iltihabı hafifletir. Ayrıca soğuk kış günlerinde zencefil ısınacak ve güç verecektir. Bu içecek nasıl hazırlanır? Bir parça taze kök zencefil parçasını bir rendeleyici veya başka bir yolla beş ila yedi santimetre boyutunda öğütün. Sonra iki limon ve iki karanfil sarımsak dilimleyin. Her şeyi bir tencereye koyun, yarım litre su ekleyin ve yirmi dakika kısık ateşte pişirin. Tavayı ateşten çıkardıktan sonra, iyi bir tat almak için çayın içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Bal başka bir doğal bakterisit ajandır, ancak yüksek sıcaklıklar özelliklerini yok eder. Çay alın, öğünden 3 saat sonra, günde 3 kez gerekir. Bu tedavi, çocuklar ve yetişkinler ve hatta hamilelik sırasında bile uygundur.
 6. Bir bademcik iltihabı iyi bir şekilde bir karakafes gelen çay kaldırır. Karakafes yapraklarını bir eczanede al ya da yaz aylarında hazırla. Eğer mümkün olduğunca çabuk iyileşmek istiyorsanız, o zaman çimenlere doğranmış ve kurutulmuş zencefil ekleyebilirsiniz. Bitkinin birkaç çay kaşığı kaynar su ile dökün ve soğumaya bırakın. Bitmiş içecekde, şekere şeker veya bal ekleyebilirsiniz. Bu çay hamilelik sırasında sarhoş olabilir. Karakafesin iyileştirici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir.

Propolis ile yemek tarifleri

Propolisin yararı fazla tahmin edilemez - kronik bademcik iltihabı da dahil olmak üzere birçok hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Nasıl uygulanır? Birkaç halk ilaçlarını paylaşacağız.

 1. En basit tarif propolisi tereyağı ile karıştırmaktır. Bu durumda, petrol propolisten 10 kat daha fazla olmalıdır. Aç karnına günde 3 kez 10-15 gram bitmiş ürün alın. Propolis ile tedavi süreci 2 haftadır. Bu yöntem hamilelikte bile uygundur.
 2. 20 g propolis alın, doğrayın ve 100 ml saf tıbbi alkol dökün. Bu araç karanlık ve sıcak bir yerde üç gün boyunca ısrar edilmelidir. Sonra, 20 damla için günde 3 kez propolis ile alkol tentür atın. Az miktarda ılık su veya sütte çözülebilir. Ayrıca, gargara yapabilirsiniz: Bunun için bir bardak su, 10 damla tentür ekleyin.
 3. Herhangi bir "kimya" kontrendike olduğunda, doğal propolis hamilelik için en iyi ilaçtır. Bu ürünün küçük bir parçası mümkün olduğunca uzun süre ağızda tutulmalıdır (ideal olarak - bir gün). Propolis sadece kronik bademcik iltihabı tedavisinde değil, aynı zamanda anjina, larenjit, ağız boşluğunda iltihaplı süreçlerde de yardımcı olur. Çocuklar için tamamen zararsızdır, ancak çocuğun propolisi yutmadığından emin olmalısınız.

boyotu

Yarım litre su alın, 2 çorba kaşığı çemen otu ekleyin ve yavaş ateşte yaklaşık 30 dakika kaynatın. Sonra suyu soğutun. Gergin olduktan sonra, günde 2 kez boğazınızı yıkayın. Çemen otu, kronik tonsilliti tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Hamilelikte kontrendikedir.

Bademcikler için yapıştırın

İnsanların yöntemlerini anlatırsanız, hasta bademcikler üzerinde macun uygulaması gibi etkili bir prosedürden bahsetmek imkansızdır. Bitmiş ürün pamuklu çubukla uygulanmalı, ağzını açmalı, dilini bir kaşıkla bastırmalı ve macunu hafifçe amigdala ile muameleye tabi tutmalısınız. İlacı kendiniz uygulamak çok problemli olduğu için, birinden yardım istemeniz tavsiye edilir. Prosedür hamilelikte kontrendike değildir ve en ihmal edilen kronik bademcik iltihabından bile kurtulmaya yardımcı olur. Makarna nasıl pişirilir? İşte iki tarif var

Tedavinin ilk yolu: hardal, keten, arpa, turp, ve aynı zamanda at-turp kökünün eşit miktarlarda tohumlarını alır. Bütün bunları bir öğütücüde öğütün. Ürüne yumuşak bir kıvam vermek için biraz su ekleyin. Daha önce de söylediğimiz gibi, hasta bademcikler için böyle bir macun uygulanmalıdır. Tedavi kursu: 7-10 gün.

Hamurun ikinci tarifi: sümbülün birkaç dalını yakar ve elde edilen küllere (kalın bir bulamaç oluşturmak için) hardal yağını ekleyin. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak için karışımı her akşam bademciklere uygulayın.

Lezzetli yemek tarifi

Böbrek iltihabını böylesine lezzetli ve hoş bir şekilde tedavi edebilirsiniz: birkaç çiğ incir meyvesini kaynatın ve rendelenerek rendeleyin. İncirleri biraz soğuduktan sonra, bir çay kaşığı alın ama yutmayın: patates püresi, hasta bademciklerini sararak ağzın içinde yavaşça çözünene kadar bekleyin. Anladığınız kadarıyla, bu teknik hamilelik sırasında bile zarar vermez ve çocukların tedavisinde çok uygundur (böyle bir tedaviyi yemeyi memnuniyetle kabul ederler).

Akasya durulama

Bir su kabında biraz akasya kabuğu ekleyin ve ateşe koyun. Çözümü yaklaşık 20 dakika pişirin. Et suyu soğuduktan sonra et suyunu süzün ve boğazınızı yıkamak için kullanın. Bu kronik bademcik iltihabı tedavisi için mükemmel bir yardımcıdır.

soluk alma

Suyu geniş bir tencerede kaynatın, birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Sıcak kabın üzerinde daha fazla bükün, kafanızın üzerine bir havlu atın, uçları tamamen tavasının kenarlarını kaplayacak şekilde. Mümkün olana kadar sıcak buharı soluyun. İnhalasyonun ek bir avantajı da cildin gözeneklerini temizlemeye yardımcı olmasıdır. Bu tekniğin yardımıyla sadece kronik bademcik iltihabı değil, aynı zamanda kuru öksürüğü de tedavi edebilirsiniz. Hamilelik sırasında termal prosedürlerin tavsiye edilmediğini unutmayın.

gazyağı

Bu, kronik bademcik iltihabı için oldukça sıra dışı bir tedavi yöntemidir, ancak tecrübeli insanların dediği gibi, bu çok etkilidir. Bunu yapmak için iyi saflaştırılmış bir kerosen bulmanız gerekir. Gün boyunca, bademcikler mümkün olduğunca sık gazyağı ile yağlayın. Önemli bir nokta: kerosen ile tedavi etmek için sadece kronik bademcik iltihabı mümkündür, ancak anjina ile birlikte onu bırakmak daha iyidir. Bademleri kerosen ile temizlemek için, sonunda sarılı pamuk yünü ile uzun bir çubuk gerekir. Prosedür, azami dikkatle gerçekleştirilir.
Bu, tonsillit tedavisi için en iyi tariflerden biri olmasına rağmen, çocukların başka yollar bulması daha iyidir. Ve tabii ki, kerosen gebelikte kontrendikedir.

sarımsak

Okul çocukları bile sarımsakın enfeksiyon için doğal bir ilaç olduğunu biliyorlar. Bu gibi durumlarda, bademcik iltihabı gibi, mükemmel bir uyum sağlar. Sarımsakları gün içerisinde mümkün olduğunca sık çiğnemeye çalışın. Boğazı mükemmel bir şekilde dezenfekte eder ve tüm enfeksiyonları öldürür ve küçük çocuklar için bile zararlı değildir (tabii eğer çocuğu sarımsak dişi yemeye ikna ederseniz). Hamilelikte, bu yöntem de şiddetle tavsiye edilir.

Soğan şurubu

Biz bademcik iltihabına karşı iki reçete vereceğiz: biri daha yumuşak ve küçük çocuklar için uygundur. İkincisi daha akut, ancak daha etkilidir (yetişkinler için uygundur).

1. Çocuklar için şurup

Bir adet büyük soyulmuş ve ince doğranmış soğan kuvvetlice tatlandırılmış suyla (1 bardak) dökülmeli ve sıvı şurup haline gelene kadar kısık ateşte pişirilmelidir.
Nasıl alınır? 1 çay kaşığı - 10 yaşından küçük çocuklar veya 1 yemek kaşığı - daha büyük çocuklar için. Günde üç kez doğru dozda alın. Semptomlar tamamen yok olana kadar tedaviye devam edin.

2. Yetişkinler için şurup

Ham, soyulmuş ve doğranmış soğanı alın, şekeri serpin. Örtün ve şurup görünene kadar birkaç saat bekletin.
Nasıl alınır? Günde birkaç kez 1 çay kaşığı. Bu şekilde tedavi etmek için bademcik iltihabı hamilelik sırasında olabilir.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik sırasında, kadınların sadece sağlıklarını değil, aynı zamanda çocuklarının sağlığını da hatırlamaları gerekir. Bu nedenle, herhangi bir hastalık sadece doğal yolla tedavi edilmelidir. Göğüs iltihabı bir istisna değildir. Enflamasyonu mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalışın ve enfeksiyonu yok edin, böylece bebeğiniz hiçbir şeyi tehdit etmez.

Yani, hamilelik sırasında boğaz ağrısı varsa, sarımsak şurubu gibi bir tedavi deneyin. taze ezilmiş sarımsak karanfil tuşuna 40 g, (sıvı bal kullanılabilir şeker şurubu yerine) 80 g su ve 80 g şeker hazırlanan sıcak şurubu ile karıştırın.
Nasıl alınır? Günde 1 çay kaşığı 4-5 kez.

İşte hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi için başka bir reçete: taze sarımsak 1 - 2 karanfil doğrayın ve sıcak süt ile seyreltin. 1 çay kaşığı için günde birkaç kez alın. Bununla birlikte sarımsak, karaciğer yetmezliği ve alerjiye yatkınlık gibi hastalıklarda kullanılamaz.

İşte hamilelik sırasında bademcik iltihabı ve küçük çocuklarda tedavi edilmesi tavsiye edilen harika bir reçete:

 • vahşi ebegümeci - 30 g
 • yaprak ve althea kökü - 30 gram
 • Muz yaprağı - 30 g

Bu karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynamış su içine dökülür ve bir termos şişesinde 1 saat boyunca bırakılır. Alınan infüzyon sabah ve akşam yarım bardak almak. Bu şekilde tedavi etmek için tonsillit 3-5 güne ihtiyaç duyar.

Tibet rahipleri için tarif

Tibet'te, tüm hastalıklar sadece otlar, uygun beslenme ve yararlı alışkanlıklar ile tedavi edilir. Bu ya da bu rahatsızlık ortaya çıktığı anda, yerel rahipler vücudu temizlemek için bir diyet yaparlar. Tonsillit tedavisi için, Tibetliler mümkün olduğunca sık özel bir fırça (bu ve her zamanki diş için) ile plaketten dilini temizleyin. Plakanın - bakteri için bir üreme alanı olması ve temizlemesi vücudunuzu temizler. Ayrıca Tibet'te gargara için bu infüzyonu uygulayın:

 • Papatya - 40 gr
 • Adaçayı yaprağı - 40 g
 • Köksap rizomu - 40 g
 • Ceviz yaprağı ve perikarp - 40 g

Nasıl pişirilir: 1 çorba kaşığı otlar 1 bardak su dökün, 5-7 dakika kısık ateşte kaynatın, daha sonra 1 saat boyunca ılık bir yerde bırakın. Bu tarif, çocuklar için bile uygundur.

Ve şimdi ünlü Dr. Komarovsky'nin ve bademcik iltihabı sorununun bir parçasına bakmayı öneriyorum:

önleme

Kronik bademcik iltihabını başarıyla tedavi ettikten sonra, uygun önleme hakkında düşünmenin zamanı geldi. Bunu nasıl yapmalı? İşte birkaç basit ipucu:

 • Tam bir ağız hijyenine dikkat edin (normal temizlemeye ek olarak, diş ipi ve ağız gargara kullanın);
 • Doğru nefes alın: havayı ısıtmak ve arındırmak için burun içinden nefes alın. Bir kişi ağzından nefes alırsa, soğuk hava üflemesi doğrudan bademcikler üzerine düşer;
 • Mukoza zarının aşırı kurumasını önlemek için havadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • Sigara içimi (aktif ve pasif);
 • Sadece mukoza zarlarını aşırı çekmeyen, aynı zamanda onlara zarar verebilecek tuzlu, baharatlı ve aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının;
 • Mikropların mukoza zarlarına girmesini zorlaştırmak için alerjilerle savaşın;
 • Keten tohumu yağı, sütlü içecekler, bal, tereyağı, jöle gibi ağız boşluğunu "kaplayan" büzücü ürünler tüketir;
 • düzenli fiziksel aktivite, kolayca asimile ve dengeli beslenme, yeterli uyku ve dinlenme yoluyla bağışıklık uyarmak;
 • A, E, C ve D vitaminleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, faringeal tonsilleri enfekte eden yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta hasta olurlar.

Tonsillit türleri

Bir kişi soğuk havalarda veya yoğun bir ısı sırasında soğuk içecekler kullanırken altta yatan bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı vardır. Bu, bu noktada bağışıklık azaldığından, bezlerdeki patojenlerin gelişimine bir ivme kazandırır.

Sık tekrarlanan hastalıklar ile kronik tonsillit gelişebilir. Genellikle bu çocuklukta olur. Sürekli alevlenmelerin bir sonucu olarak kalp kasındaki eklemlerin iltihaplanması veya işlev bozukluğu şeklinde komplikasyonlar vardır.

semptomlar

Akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • kırmızı ve büyütülmüş bademcikler;
 • yüksek sıcaklık;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • baş ağrısı.

Kronik bademcik iltihabı bu belirtilerle karakterize edilir:

 • ağzından kötü kokuyor;
 • boğazda ağrı veya karıncalanma;
 • yorgunluk ve sakatlık;
 • baş ağrısı;
 • bademcikler doğal olarak kalın ve kırmızıdır.

nedenleri

Farklı bakteriler insan vücudunda kalıcı olarak yaşadığından, patojenler de dahil olmak üzere bademcikler üzerinde olabilir. Bu nedenle, örneğin, yerel bağışıklığın zayıflaması ve bakteriler için sadece küçük bir mazerete ihtiyaç vardır, bu da gelişme için bir işaret haline gelir.

Tonsillitin en yaygın nedenleri aşağıdaki mikroorganizma türleri olabilir:

 • A grubundan streptococcus hemolitik;
 • çeşitli adenovirüsler;
 • staphylococcus aureus;
 • mantar enfeksiyonları.

tedavi

Akut tonsillitte, doktor uygun antibiyotik, sık içme, gargara ve yatak istirahati reçete eder. Hastalığın kronikleşmemesi ve komplikasyon olmaması için kulak burun boğaz doktoruna zamanında ulasmak daha iyidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, enfeksiyöz süreç kronik formda geçmiştir ve antibakteriyel ajanlar zayıf bir etki gösterir bademciklerin cerrahi eksizyonu uygulanır. Operasyon sadece 6 yaşından küçük çocuklar için yapılmamaktadır.

Bezleri çıkarmak elbette aşırı bir durumdur. Bıldırcınlar, patojenik bakterilerin vücuda girmesine karşı bir kalkan görevi gördüğü için, tıbbi yöntemlerle enfeksiyonu yenmeyi denemek gereklidir.

Bademcik iltihabı olan hastalar için, doktorlar bol sıvı tüketmenizi tavsiye etmektedir. Yemekler normalden daha yumuşak ve daha sıvı hale getirilir ve içecekler sıcak tüketilmemelidir.

Tonsillit - halk ilaçları ile tedavi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, otlar ve diğer halk ilaçlarının tedavisine dayanan deneyimi kullanmak yararlıdır.

durulama

Durulamaların yararlılığı, hayati aktivitelerinin bazı bakterilerini ve ürünlerini yıkamasına, bezlerin yüzeyini dezenfekte etmeye ve hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmalarıdır. İşte bazı tarifler:

 • Papatya ile kaynar su (1 L) calendula dökün (her biri 10 gram). Ot infüze edildiğinde 20 dakika bekleyin. Ardından, sıvıyı boşaltın ve prosedüre sıcak bir cam uygulayın.
 • Bazı enfeksiyonlarda, bir tuz ve soda (1 çay kaşığı) solüsyonu 2 damla iyot eklenerek bir bardak ılık suda yardımcı olur.
 • 10 g miktarındaki sebze bahçesi su için 10 dakika kaynatılır. 40 dakika ısrar ediyor. Sıcak ve süzülmüş bir infüzyonda, küçük bir kaşık tuz dökün ve çok fazla votka ekleyin. Votka mukus kuruduktan sonra, en fazla 4 gün boyunca durulayın.
 • İlk toplama: Bir tıbbi hatmi (kök sadece), yonca (çimen), ıhlamur, Aziz sarı kantaron, yaban ebegümeci, papatya, kekik, dulavratotu (kök), anason (tohumlar), nergis. İlk iki bileşen 2 yemek kaşığı miktarında gereklidir ve geri kalanlar yemek odasının 1 kaşıkından alınır. Bileşenler kuru ve parçalanmış olmalıdır. 1 çorba kaşığı kazanç edinimi hazırlamak ve sıcak su (1 gr) içine dökün, 5. Daha sonra ateş ve ısıtılmış dakika koymak, kaplama çıkarılır ve 20 dakika itme. Filtrelenmiş kaynatma ile durulayın.
 • İkinci koleksiyon: calendula, okaliptüs yaprakları ve papatya. Her şey eşit parçalarda karıştırılır. Daha sonra ilk koleksiyonda anlatılan her şey sadece 400 ml su alır. Bu çorba 10 gün boyunca durulanır. Uygulamanın ilk gününde, sıcaklığı 26 C ve son - 16 C, yani günde bir kez düşer.
  Boğaz ağrısı günde en az üç kez yıkanmalıdır, ancak bunu daha sık yapmak daha yararlıdır.

Oral uygulama için alkollü tentürler

 • 2 çorba kaşığı taze patates suyu, 3 yemek kaşığı kuru çiçekler menekşe üç renkli, St. John's wort tentürü 10 ml alacaktır. Menekşe 20 dakika kaynar su ile demlendirilir. Bunun için su yarım litre alır. Gerilmiş çay yapraklarına patates suyu ve tentür dökün. Her şey çok karışık. İlaç 1 kaşık Art. günde üç kez.
 • Bu tarif için, 1 çorba kaşığı ve bir bardak alkol veya votka miktarında bir karadelik köküne ihtiyacınız olacak. Pişirmeden önce kök yıkanır ve ince bir rende üzerine konulur. Daha sonra 30 gün boyunca alkol ile dökülür. Bu süre boyunca, filtre ve bir tıpa ile bir şişe içine dökün. Serin bir yerde tentürü daha iyi tutun. Boğazda ağrı varsa, ilacın bir çay kaşığı bir bardak suya dökülür. Hemen içmeyin. Önce sıvıyı ağzınızda tutmanız ve sonra yutmanız gerekir. Tadım sonrası içecek önerilir.
 • Bir tane daha tentür. Kırmızı şarap ilavesi ile anne ve üvey annenin soğan suyu ve taze meyve suyundan oluşur. Malzemelerin her biri 20 ml gerektirir. Tentenin tüm parçaları karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Üç çorba kaşığı suya 3 kez bir kaşık tentür. Bir kaşık yemek odasına ihtiyacı var. Karışım kullanımdan önce çalkalanır.

Kronik tonsillit tedavisi için infüzyonlar

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi uzamış ve bu durumda tıbbi preparatları içeriye doğru uygulamak daha iyidir. Aşağıda üç tip etkili ücret önerilmektedir:

 • İlk koleksiyon bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu oluşur: Bir anne-ve-üvey anne, pelin otunu, papatya, şakayık kökü, Aziz sarı kantaron otu, frenk üzümü, siyah, bitki kekik, nergis, rezene, tatlı bayrak kökü, adaçayı, okaliptüs yaprağı bırakır. Her şeyi eşit parçalara ayırmalısın. Suyu 200 ml'lik bir cam, oda sıcaklığında alın ve koleksiyonun bir çay kaşığı dökün. 4 saat demlenmiş olmalı. Ateşe verildikten sonra kaynatın ve 2 dakika sonra çıkarın. 100 ml için günde 2 kez gergin ilaç kullanın. Et suyu durulanır ve yutulursa daha da iyi olacaktır.
 • İmmünostimulasyon ve antibakteriyel etki ile ikinci koleksiyon. Böyle bir bileşim o: 20 g sapma ezilmiş kalça ve kökler kamışı 25 g, çim thoroughwax ve Şakayık kökü, Hypericum, kökler Leuzea ve biberiye ot 15 g, elecampane kök ve ot at kuyruğu 10 g, meyan kökü ve efedra ot 5 g için toplam miktardan bir yemek kaşığı alın ve 200 ml su biraz kaynatın, sonra bir saat için kenara koyun. Bitmiş infüzyon 50 ml'lik kısımlara ayrılır ve günde bal ilavesiyle sarhoş olur.
 • Üçüncü koleksiyonda antienflamatuar ve antiseptik etkiler vardır. Bu bileşim: okaliptüs yaprağı (20 g) ve nergis, bütün ilk iki kültürlerinde olarak adaçayı, ıhlamur, papatya, biberiye ot, meyan kökü ve vaka dosyası 10 Inula 15 g, ama 6 saat ısrar. İnfüzyonlar boğazını ve ayrıca bir çorba kaşığı günde üç kez içilir.
 • İlacın bir sonraki infüzyonu da kronik tonsilliti tedavi etmek için kullanılır. 5 g siyah frenk üzümü yaprağı, 3 g ahududu yaprağı veya bahçe, 2 gr papatya, 1 gr okaliptüs yaprağı ve meyan kökü ölçülmelidir. Bir çorba kaşığı toplayın ve bir bardak kaynar suyla bir termos içinde ısrar edin. 8-10 saat ısrar edildikten sonra ilaç, çay eklenmesiyle, balın eklenmesiyle, günde birkaç kez bir bardakta tüketilebilir. Olası alevlenmelerin olduğu dönemlerde iki haftalık kurslar için koruyucu bir ilaç olarak da kullanılır.
 • Kronik tonsillitte bademciklerin yıkanması önerilir. Bu amaçla, furatsilin veya kolloidal gümüş çözeltisi gibi antiseptik çözeltileri kullanılır. Altın bıyık, bakterisidal özellikleriyle bademciklerin yıkanmasında da kullanılabilir. Bunu yapmak için, bitkiden büyük bir yaprak kesin ve bir termos içinde ısrar ederek, içine bir bardak kaynayan su dökün. Hazırlama süresi 2 saattir. Yıkama prosedürü bir doktor tarafından bir poliklinikte yapılır. Tedavi prosedürlerinin sayısı 10 ila 12 arasında olmalıdır. Yıkama kursları yılda 2-3 kez yapılmalıdır.

önleme

Temel önleme amacı, hem genel hem de yerel bağışıklığın azaltılmasını önlemeye yönelik önlemlerdir. Bunu yapmak için bademcikleri ve tüm vücudu kızdırmalısınız. Bezler normalde düşük sıcaklıklara dayanmalıdır. Dondurma ya da soğuk içecekler yiyerek sertleşebilirsiniz. Bunun sadece aşamalı olarak yapıldığını, yani küçük porsiyonlarda dondurma ve içecek yemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ve en önemlisi, bir kişi mükemmel sağlıklı olduğunda yapılır.

Soğuk yiyecek aldıktan sonra veya soğuk havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bir masaj yapabilirsiniz. Bunun için el alt çenenin ucundan boğaz boyunca göğsüne kadar birkaç kez çekilmelidir.

Diğer bir önleme kuralı, sağlıklı ve vitamin bakımından zengin bir diyettir. Yaz aylarında sebze ile sadece taze meyve yemek gereklidir. Ancak hastalık geldiyse, komplikasyonları önlemek için, doktorunuz tarafından reçete edilenleri kesinlikle uygulamanız ve halk ilaçları ile birlikte bademcik iltihabı tedavisi uygulamanız gerekir. Bu dönemde, sadece boğaza değil aynı zamanda burun nefeslerine de dikkat etmelisiniz, böylece durumu kötüleştirmemek için.

Kronik tonsillit için halk ilaçları

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademcikleri etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalık sırasında, lenfatik dokularda bakteriyel enfeksiyon odakları süreklidir. Bu, bezlerin koruyucu işlevini azaltır ve boyut olarak artar. İhmal edilmiş durumlarda bademcikler çıkarılır. Ancak, halk ilaçları ile tonsillit tedavisi zaman içinde uygulanırsa bu olmayabilir.

Tüm doktorlar palatine bademciklerin kaldırılması gerektiğine inanmıyorlar. Geleneksel tıp, aynı zamanda, doğanın bir organı olan bir kişiye sahip olsaydı, ona ihtiyacı olduğunu düşünür. Eğer bademcikler çıkarılırsa, enfeksiyon solunum sistemine daha fazla girer ve tracheitis, bronşit, pnömoni, plörezi gibi hastalıklara neden olur. Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak, herhangi bir hastalıkta önemlidir. Bu nedenle, ilk önce bademcik iltihabı nedenleri hakkında konuşalım.

Kronik bir sürecin nedenleri ve belirtileri

 1. En yaygın nedenlerden biri burun nefesidir. Bu adenoidler, polipler, kavisli nazal septumlar ve diğer benzer hastalıklar tarafından teşvik edilir.
 2. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı genellikle kalıcı boğaz ağrısından kaynaklanır.
 3. Temel olarak, bademcik iltihabına yol açabilecek bağışıklıktaki azalmadır. Alerjik reaksiyonlar birincil neden olabilir.
 4. Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi boğazın hipotermisi, örneğin soğuk içeceklerin kullanılması veya kışın bir atkı olmaması nedeniyle ortaya çıkar.

Hastalığın belirtileri tanımak kolaydır:

 • Şişmiş bademcikler.
 • Sarı veya gri olabilen bezlerdeki plaklar.
 • Etrafındaki mukoza kırmızı ve iltihaplı görünüyor.
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
 • Yutulduğunda zorluk.
 • Kulaklarda ağrı.
 • Ateş ve titreme.
 • Baş ağrısı.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Strep boğaz / boğaz ağrısı.
 • Ses / ses değişikliği kaybı.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Üşüme ve öksürük.
 • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı.
 • Midede ağrı.
 • Gözlerin kızarıklığı

Akut bakteriyel bademcik vakalarında ortaya çıkabilir:

 • Bademciklerin aşırı şişmesi nedeniyle tıkanıklık
 • Dehidrasyon ve hatta şişlik nedeniyle zor içmek
 • Boğazdaki apseler.
 • Bakteriyel farenjit.
 • Böbrek yetmezliği.
 • Kardiyovasküler bozukluklar.
 • Akut romatizma.

Çocuklarda tonsillit özellikle tehlikeli olabilir. Siz veya çocuklarınız aşağıdaki belirtilerden birine sahipseniz, derhal bir doktora başvurun:

 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğazda irin.
 • Zorlayıcı solunum
 • Yutma güçlüğü.
 • Boğazın etrafındaki döküntü
 • Aşırı salivasyon (küçük çocuklarda).
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.

Geleneksel tıpta tedavi yöntemleri

Sizde veya çocuğunuzda kronik bademcik iltihabı varsa, halk ilaçları kurtarmaya gelecektir. Bademcik iltihabı tedavisi için bitkisel preparatlar mevcuttur ve evde kullanımı kolaydır.

1. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahip olan fitote.

Çayın hazırlanması için ihtiyacınız olacak: marigold ve papatya çiçekleri, St John's wort otlar, anne ve üvey anne, pelin, kekik ve adaçayı, ayrık ve şakayık, okaliptüs ve siyah frenk üzümü yaprakları kökü.

Tüm malzemeler topraklanmış ve karıştırılmıştır. Demleme çay, elde edilen karışımın 1 çay kaşığı olmalıdır 200 ml ılık su dökün, 2 dakika kaynatın ve hemen süzün. 3 saat ısrar et.

İlaç, yarım fincan için günde iki kez alınmalıdır. Aynı çözüm boğazını durulamak için kullanılabilir.

2. Antiseptik koleksiyonu. Yemek pişirmek için, papatya ve calendula, meyan kökü ve elecampane, adaçayı ve ledum çimen, ıhlamur çiçeği ve okaliptüs yaprakları çiçek karıştırmak gerekir. Sanat dökmek gerekiyor. Bu koleksiyonu kaşık 250 ml su ve 3-5 dakika kaynatın. Sonra 5 saat ısrar et. Günde 3 kez 20 ml yiyin veya boğaz ağrısını yıkayın.

Propolis ve sarımsak çok yönlü maddelerdir

Ezilmiş propolis, 50/50 oranında alkolle karıştırılmalıdır. Elde edilen bileşim koyu soğuk bir yerde 5 gün boyunca yerleştirilmelidir. Tentür 20 damla günde 3 kez tüketilir, ılık su ile yıkanır. Tedavi süreci 7 gün ara ile tedavi arasında, her biri 2 hafta boyunca 3 kez ayrılır.

Halk ilaçları ile propillit, bademcik iltihabı tedavi etmek için, bir su banyosu içinde 50/50 oranında tereyağı ile propolis karıştırın ve biraz bal ekleyin. Karışımı buzdolabında bir cam kapta tutun. Ajanı günde bir çay kaşığı yarısında iki üç kez eritmek için.

Sarımsak damlalarını yapmak için 5 diş sarımsakını öğütün ve 2 çay kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Hermetik olarak yakın ve 5 gün bekletin.

Daha sonra süzün ve elde edilen meyve suyuna iki damla limon suyu ekleyin. Her sabah ve gece boyunca, karıştırmadan önce ilacı 10 damla içilir.

Boğaz yardımcı olmak için pancar ve karanfil

1. Pancar suyu. Kabukla birlikte büyük bir pancar rendelemek gereklidir. Beş bardak su dökün ve bir saat boyunca kısık ateşte kaynatın. Sonra serin ve süzün. Broth yemekten sonra günde birkaç kez gargara.

2. Pancar suyu. Pancar rendesi ve suyu sıkın. Günde 3 kez 1 tatlı kaşığı yiyin. Tedavi 2 hafta devam eder.

3. İnfüzyonu hazırlamak için, beş çiçek karanfil ile 0.25 litre kaynar su çekmek gerekir. Daha sonra et suyu 2 saat sürün. Bir bardak tentür için günde 3 kez kullanın. Tedavi süresi yılda iki kez 20 gündür.

Myrtle yaprakları ve St. John's wort

1. Uyuşturucu suyu. Kaynatma hazırlamak için dünyanın 10 yaprağı ile 0.25 litre su dökün. Sonra 5 dakika kaynatın ve 20 dakika ısrar edin. Gergin olduğundan emin ol. Sabah ve akşam 1 yemek kaşığı için bir kaynatma yapın. kaşık. Boğazınızı bir kaynatma ile durulamaya zarar vermez. Tedavi süresi 1 aydır.

2. Myrtic tentür. Kıyılmış mersin yaprakları yarım bardak 0.2 litre tıbbi alkol dökün. Karışımı kapalı bir kapta 1 hafta karıştırın. Bir bardak sıcak (ama sıcak değil) bir bardakta 1 çay kaşığı tentür ekleyin. Bir ay boşanmış tentür gargara.

3. Hypericum oil - en iyi antibakteriyel ajanlardan biridir. Bir bardak bitkisel rafine yağda 3 çorba kaşığı eklenmesi gereklidir. kırılmış çiçekler ve St. John's wort yaprakları kaşığı. Karanlık bir yerde 25 gün ısrar ediyorlar. Pastadan süzdükten sonra karanlık bir yerde saklamaya devam edin. Bademcikleri günde 3 kez yağlamak için hazır yağ.

Maklura ve fermuar

1. tentürlerin hazırlanması için, yonca taze meyveler gereklidir. 250 gr Hamur meyvesinin kesilmesi 250 gr. alkol. Meyvenin eti havada çok çabuk oksitlenir, bu nedenle meyveleri nazikçe kesmek, kapalı halde tutmak ve hemen alkolü düşürmek gerekir. Sıvı 3 hafta boyunca sıkıca kapalı bir kapta infüze edilmelidir.

İlacı almak için 1 çorba kaşığı suya 1 çorba kaşığı ekleyin. 1 hafta 1 yemek kaşığı tüketmek. Bir gün kaşık, 2 haftada 2 yemek kaşığı. kaşık ve sırasıyla 3 haftada 3 çorba kaşığı. ilaç kaşığı. Yine 4 haftada, 2 yemek kaşığı. kaşık, 5 - 1 yemek kaşığı. kaşık. Bu tedavi sırasında bitmiştir. 7 ay sonra tekrarlayabilirsiniz.

2. Su, zipizin kabuklarından ve yapraklarından hazırlanır. 250 ml kaynar su dökmek için st. 2 tutam ezilmiş yaprak ve ziphysusun kabuğu. Su banyosunda 35 dakika koruyun ve sonra süzün. Kaynatma 30 dakika yemeklerden önce günde 3 kez kullanın. Tedavinin devamı 30 gündür.

Vücudumuzun sağlığının korunması üzerine bağışıklık sistemi, farinkste bir lenfoid halkanın bir parçası olarak kabul edilir. Bademcikler, ağız ve ağız boşluğuna bulaştığı zaman ilk darbeyi alırlar, bu nedenle sıklıkla iltihaplı hale gelirler ve hacimde artış olurlar. Daha sonra bir kişi yutulduğunda acı çeker, boyunda rahatsızlık hisseder, ateşi olabilir.

Böyle bir devletin gelişmesini önlemek için kişinin dokunulmasına yardımcı olması gerekir. Bademcik iltihabının ilk semptomları adaçayı veya nergis bitkisini topladığında ve bu et suyu boğazınızı olabildiğince sık durulayın. İyi, 1-2 damla iyot ile ortak tuzun lakuna hipertonik solüsyonunu temizler. Bununla birlikte, kendi kendine tedavi yapılmamalıdır ve bu prosedürler sadece ENT ile görüştükten sonra gerçekleştirilebilir.

Diğer popüler halk tarifleri

 1. Gün boyunca, birkaç yemek için, yavaş yavaş deniz topalak 10 meyve çiğnemek gerekir. Tedavi yaklaşık 40 gün devam etmelidir. Böyle bir tedavi çocuğa uygun olacak, ana şey çocuğun küçük deniz topalaklı meyvelerle boğulmamaya yetecek kadar yaşlı olması gerektiğidir.
 2. Asit bademcik iltihabından kurtulmak için en popüler doğal ilaçlardan biridir. Bal ve tuz ile ılık suda taze limon suyu karıştırın ve şişmiş bademcikler ağrıyı gidermek için saman ile bu karışımı yudumlayın.
 3. Sütü kaynatın ve bir tutam zerdeçal tozu ve karabiber ekleyin. Bademcik iltihabı etkin bir şekilde rahatlatmak için en az üç gece üst üste yatmadan önce bu karışımı kullanın.
 4. Bağışıklık sisteminin performansını arttırmak için günlük olarak taze sıkılmış pancar, havuç veya salatalık suyu kullanın. En iyi sonuçları elde etmek için bu meyve sularını tek tek veya birlikte karıştırın.
 5. Çemen otu tohumlarını yarım saat suda kaynatın. Süzün, serin ve durulamak için bu suyu kullanın. Çemen otu, anjin için mükemmel bir tedavi sağlayan antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 6. Taze incir (incir) kaynatın ve bir ezme haline getirin. Ağrıyı gidermek için bu macunu boğazdaki bir komprese uygulayın.
 7. Papatya çayı limon ve balla karıştırılır - boğaz ağrısını tedavi etmek için mükemmel bir araçtır. Papatya bir müshil gibi davranır ve bademcik iltihabının neden olduğu stres ve endişeyi ağrı ve ağrı gibi bir durumun semptomlarının tedavisi ile azaltır.
 8. Şap tozunun bademciklerin yüzeyinde kullanılması veya şap ile durulanması. Bunlar, iltihabı azaltabilen ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önleyebilen bademcik iltihabının iyileştirilmesi için etkili ev ilaçlarıdır.

Herhangi bir tedavi prosedürü gerçekleştirmeden önce, tentür veya gargara kullanımı olsun, boğazın yemek veya içecek yeme kalıntılarından iyice yıkanması gerektiğini belirtmek gerekir.

Kronik bademcik iltihabının boğazın oldukça karmaşık bir hastalığı olduğu dikkate alınmalıdır, bu nedenle tedavisi her seviyede gerçekleştirilmelidir - hem halk ilaçları hem de eczane ilaçları. İki sıkı bir şekilde birbirine geçmiş tedavi yöntemlerinin kombinasyonunu tartışacak olan doktora danışmak gerekir.

Kronik tonsillitin halk ilaçları ile tedavisi.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Kural olarak, operasyon, sadece tekrar tekrar yapılan konservatif tedavi bademciklerin durumunu iyileştirmediğinde reçete edilir.

Bademcikler çıkarılır veya tamamen (çoğunlukla yapılır) veya kısmen. Bu arada, son yıllarda yeni cerrahi tedavi yöntemleri geliştirilmiştir: cerrahi lazer yardımıyla (lazer lacunomy veya tonsillektomi), bademcikler üzerindeki cerrahi ultrason ve bademciklerin donması. İkinci yöntem küçük bademcikler için kullanılır; Bazı doktorlar "ses" bademcikler ve ultrason ön-freeze. Bu, bademcikler üzerindeki yara yüzeyinin iyileşmesini artırır.

Ama ameliyat aşırı bir durumdur. Bir bademcik iltihabı ile mücadele etmeye başlamak için, bir organizmanın koruyucu kuvvetlerinin artması, çeşitli türde novokainovymi blokajlarının bademciklerine etkisi, omurganın servikal bölümünün manüel tedavisinin kullanılması gereklidir. Kronik bademcik iltihabı ve sık bademcik iltihabı olan hastaların, omurganın bu kısmının hareketliliğini sıklıkla ihlal ettikleri kaydedildi.

Çoğunlukla bademcikler iltihaplanma dan bademcikler içine ilaç enjekte ederek kurtulmak.

Son olarak, bademcik iltihabı ile savaşan insanlar arasındaki en popüler araç bademciklerin çeşitli çözümlerle yağlanmasıdır. Genellikle Lugol çözeltisi, collargol, propolis tentür yağı ile kullanılır.

Fizyoterapötik tedavi yöntemleri

En çok reçete: ultrason, mikrodalga terapisi, lazer, mikrodalga, UHF, indüksiyon-totermiyu, ultraviyole ışınlama bademcikler magnitotera-APY, elektroforez, "Vitaphon" (yaymalar cihaz), lamba "Yazının başına dön", çamur ve diğer inhalasyon.

Kronik tonsillit tedavisi kursu genellikle 10-12 prosedürlerden oluşur. Yıl boyunca, genellikle erken sonbaharda ve ilkbaharda iki kez yapılabilir. Hastanın ailesinin tüm üyeleri aynı anda tedavi edilirse tedavinin etkinliği artar. Sonuçta, bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir doktor ile tedaviye girmek için herhangi bir fırsatınız yoksa, bademcikler tedavi edilmez. Bu seçeneği uygulamaya çalışın Evet, yılda iki kez, erken sonbaharda ve ilkbaharda geçirin. Boğazın durulandıktan sonra, antiseptik tableti, örneğin, sebidin, heksalizi, pharyngocept veya eczanelerinizdeki diğer benzer eylemleri çözün. Günde 4 kez yetişkin, 1 hafta boyunca çocuk 2-3 kez.

Oral kavite antiseptik alındıktan sonra, 2 yemek kaşığı emilim için bir karışım kullanmaya başlayabilirsiniz. ince rendelenmiş havuç + 1 yemek kaşığı kaşık. bal + 5-10-15 (yaşa bağlı olarak miktar) kaşığı eczane alkollü propolis tentür + 3-5-8 Lugol çözeltisi damla veya bir ampul askorbik asit,% 5 çözelti yodditserina + 0.5 mi düşer.

Bu, bir resepsiyon için bir bölümdür. Küçük bir kaşık dil üzerine küçük bir miktar koymalı, damağa sıkıp emmeli, ardından yutmalı ve tüm porsiyonu kullanmalıdır.

Çocuk dozu yarı yarıya azalır. 2-3 hafta boyunca günde 2 kez alın. Arı ürünlerine veya iyot preparatlarına karşı bir alerjiniz varsa, bu karışım yerine, aira kökünü (bir seferde 0.5-1 gram), günde 3-4 kez ve 2 hafta boyunca çiğneyebilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı ve geleneksel tıp.

Boğaz durulama

* Sarımsak (2 büyük, sarımsak karanfil rastolkite yeşil lahanası olmadan, kaynamış ılık süt bir bardak dökün ve sıcak bir tür durulama);

* Asetik (1 bardak sıcak kaynamış su başına 1 çay kaşığı elma sirkesi);

Kırlangıç ​​otu * (. Kaynayan bir bardak su içinde kırlangıçotu otlar 1 çorba kaşığı, sen durulama, savunmak yarım saat göçünü bir buhar banyosunda 5-10 dakika tutabilir senin çok sıcak, sıcak, çözüme yakın);

* Otlar veya hazır bitkisel konsantreler (rotokan, elekasol) ve diğerleri alkol tentürleri.

Çözümler birbirleri arasında değişebilir. Örneğin, yukarıdakilerden, iki çözüm seçin ve bunları gün boyunca ve dolayısıyla tüm kursu değiştirin. Ancak, bir başka durumda, örneğin, bir gün için 10 gün, sonra 10 gün, diğerine 10 gün, üçüncü gün ise günde 2-3 kez ve 3-4 haftada bir çözüm mümkündür.

Diğer ev prosedürleri

Evin bir lambası "Bioptron" varsa, alt çenenin alanını bir açıyla aydınlatabilirsiniz. Çocuklar her tarafta 6 dakika, yetişkinler 8-10 dakika günde 1-2 kez, iki hafta üst üste. Evde bir vibroakustik "Vitafon" cihazı varsa, talimatlara göre en az 1 (J seansı) harcayarak uygulamak mümkündür.

Vücudun savunmasını arttırmak için, günde 2 kez aerosol hazırlığı IRS-19'u, burnun her bir yarısına sıçrayan 2-3 dozun 2 - 4 hafta (genellikle hasta) olarak uygulanmasını öneriyoruz.

Aynı amaçla, bronşiyal bir preparat kullanılır, sabahları aç karnına 7 mg, 10 gün, üç ay üst üste, her ay 10 gün.

Vücudun savunmasını geliştirmek için hazır eczane ürünlerinden yararlanamayanlar, ev yapımı karışımlar hazırlamanızı öneririz.

Tedavi yönteminin seçimi bademcik iltihabı biçimine bağlıdır. Fakat her durumda tedavinin başlangıcında, burun ve paranazal sinüslerdeki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak için çürük dişleri tedavi etmek gerekir.

2 yemek kaşığı karıştırın. Kırmızı pancar suyu kaşığı, 0,25 l kefir, 1 çay kaşığı. bir kaşık dogrose şurubu, 1/2 limon suyu. Yetişkinler ve okul çağındaki çocuklar günde 1 kez almalıdırlar ve küçük çocuklar için, bileşenler yarıya indirilmeli ve iki alışma bölünmüş olmalıdır - sabahları ve akşamları, her ders arasında on günlük bir ara ile 10 günlük üç ders.

Eleutherococcus özü de iyidir vücudun savunmasını artırmak. 1/3 fincan kaynamış suda aç karnına sabah 10-20 damla alın.

Uyarıcı ve tonik özellikleri böyle bir karışıma sahiptir: ısırgan otu, papatya çiçeği, civanperçemi otu yaprakları. Hepsi 1 cay hesaplamadan karıştırılmalı ve demlenmelidir. 1 bardak kaynar su için kaşık toplama. Bal veya çilek ile çay şeklinde alın.

Bir başka harika tarifin bağışıklığını güçlendirir: 1/2 ince sarımsak pirzola ince ve yarım limon, 2 su bardağı kaynar su dökün ve bir gün bekletin. Buzdolabında saklayın ve ekim ayında başlayarak her sabah 1 çorba kaşığı boş bir karnı alın. kaşık. Çocuğa iki kez bir doz azaltın. Esas olan, yutmadan önce, aynı çözeltiyle boğazını yıkamanız gerekir.

İlgili makaleler:

Trofik ülser. Halk ilaçları ile tedavi

Kronik tonsillit tedavisinde hangi halk ilaçları en etkilidir?

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademcikler içeren uzun süreli bir seyir ile karakterize bir enflamatuar süreçtir. Daha önce, uzmanlar bademcik sorunun kaldırılması konusunda ısrar, ama bugün daha yumuşak muamele eğilimindedir ve onların maddeler kapsamlı hareket edebiliyoruz nedeniyle halk ilaçları tamamlayacak önerilir.

Kronik bademcik iltihabı için bir çare olarak fitoit

Phytotea, hr tedavisinde etkilidir. bademcik iltihabı

İç kullanım için tasarlanmış tıbbi preparatlar, halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisinde mükemmel bir seçenektir. Bileşenleri sadece birbirleriyle etkileşmekle kalmaz, aynı zamanda yan etkileri de yumuşatır veya etkisiz hale getirir.

 1. Aziz sarı kantaron, bir anne-ve-üvey anne, pelin, adaçayı, kekik, dereotu ot toplamak gerekir reçeteye göre bitki çayı hazırlamak için. "Buketi" tamamlamak için papatya ve calendula çiçekleri, okaliptüs yaprakları ve siyah frenk üzümü, ayrılık ve şakayık kökleri gerekir. Tüm bileşenler eşit olarak bölünmelidir. Daha sonra phytosbora'dan 1 çay kaşığı alın. otlar ve sıcak kaynamış su dökün. 4 saatlik infüzyondan sonra, preparasyon 2 dakika kaynatılarak devam ettirilir. Ardından, ilaç süzülür ve bir boğazla durulanır. Dahili alım 100 g için günde iki kez gerçekleştirilir, çare tedavi edilebilir ve çocuklar.
 2. Antienflamatuar ve antiseptik özellikler aşağıdaki şarj sahip doğal durulama ve oral uygulama için kullanılmaktadır. Bu kadife çiçekler ve çim adaçayı (15 g), papatya çiçeği okaliptüs yaprak (20 gr), kireç çiçekler, otlar biberiye, meyan kökü ve Inula (10 g) oluşur. 1 çorba kaşığı. l. Daha sonra toplanan bu düşük ısı 5 dakika provarivaniya gibi hazırlandı, 200 mL su ile bir araya getirilmektedir. Hazırlık 6 saatlik bir infüzyon ile tamamlanmaktadır. Bu reçeteye göre, çocuklar tedavi edilebilir.
 3. immünstimulan ve anti-bakteriyel - "iki de bir" toplama iyi bir performans bademcik halk ilaçları tedavide. Eczacılık ölçeklerinde bileşenler aşağıdaki ölçümlü: kökleri elecampane yüksek ve at kuyruğu otu (10 g) çim thoroughwax ve rizom Şakayık (20 g), bitki Hypericum perforatum rizom Leuzea ve çim Ledum palustre (15 g), köpek meyveleri gül öğütülmüş (25 g), efedra ot ve meyan kökü (5 g) eklendi. Fito-bileşenlerden 1 yemek kaşığı ölçün. l. Hammadde ve 10 dakika kesme, karışımı 200 ml suda ılımlı ateşte kaynatın. Maserasyon bir saat boyunca gerçekleştirilir ve filtreden geçirme sonrası 50 gr bal tat dozajları ile günde 6 kez içecek araçla gerçekleştirilir. çocuklar gibi tatlı yararlı bitkisel çay.
 4. Isırgan otu, civanperçemi ve papatyadan bir şifalı içecek hazırlanır. Her bileşen eşit parçalara alınır (1 çorba kaşığı için mümkündür.) Ve kompozisyona 2 çay kaşığı ekleyin. sıradan kuru çay. Tüm malzemeler çaydanlık içine yerleştirilir ve çay yaprakları yapılır. Sonra, her zamanki gibi çay yap.
 5. huş tomurcuklarından hazırlanan Fito Tibet tarifi, papatya, immortelle hipericum (tüm ham maddeler 100 g olmalıdır). Kompozisyon bir termos içine yerleştirilir ve yarım litre kaynar su verilir. 3 saat sonra ürün kullanıma hazırdır. Tatlandırıcı bal ile akşam yemeğinden yarım saat önce alın.

Bir bademcik iltihabı boğazlamaktan mı?

Kronik bademcik iltihabını halk ilaçlarıyla boğazınızı yıkayarak tedavi edebilirsiniz. Ancak prosedür için özel bir çözüme ihtiyacınız var. Şifacılar çeşitli seçenekler sunar:

 • dulavratotu kökü kaynatma;
 • ılık su ile seyreltilmiş limon suyu;
 • Altın bıyık infüzyonu (kaynar su içinde bitki yaprağının 2 saatlik bir infüzyon ile hazırlanabilir madde, daha sonra boğazları günde üç kez yıkayın);
 • 3 sarımsak lobules ve yeşil çay bir çay kaşığı infüzyonu (yarım litre kaynar su içinde maddeler tutarak 20 dakika sonra, boğazını durulayın);
 • taze yaban turpu suyu seyreltilmiş;
 • 7 damla iyot eklenerek zayıf bir manganez çözeltisinin yarım litresi.

Gargara yapmak için sirke kullanın, az miktarda alın ve ılık suyla seyreltin. Temel fesleğen yağı varlığında, damlacıklarının bir kısmı ılık suya eklenir ve işlem gerçekleştirilir.

Propolis - bademcik iltihabı ile bir savaşçı

Propolis ile kronik tonsillit tedavisi

Bademcik gelen iltihap gidermek alkol ile karıştırılmış ezilmiş propolis (50 ila 50) olabilir. Kompozisyon karanlıkta ve soğukta 5 gün için çıkarılır. Belirtilen zamanın sonunda, iç alımda, ılık suyla 20 damla ilaç yıkayarak kullanılır. Propolis ile tonsillit tedavisi 2 hafta, daha sonra 7 günlük bir süre bekletilir ve tekrar infüzyon yapılır. Kararlı bir sonucun başlangıcı için tedavi kursu üç kat olmalıdır.

Propolisin hazırlanması çocuklar için farklı şekilde hazırlanır. Alkol yerine tereyağı konulur (oranlar aynıdır) ve kompozisyona biraz bal ekleyin. Daha sonra bir su banyosunda kısa ömürlüdür, bileşenlerin çözülmesini sağlar, karışımı cam eşyaya döküp dondurmak ve saklamak için buzdolabında temizler. Kronik bademcik iltihabının bebeklere tedavisi için lezzetli bir halk ilacı, günde 3 kez 1/2 çay kaşığı dozla verilir.

Myrtle tonsillit tedavisinde bırakır

Tortilleri etkileyen enflamatuar sürecin kesilmesi, mersin yaprağı ile teşvik edilir:

 1. et suyu 10 yapraktan hazırlanır, 250 ml su ile doldurulur ve 5 dakika pişirilir. 20 dakikalık bir infüzyondan sonra, ilaç filtrelenir. 1 çorba kaşığı alın. l. Bir ay boyunca sabah ve akşam. Çare gargara izin verilir. Tarif, çocukların tedavisi için uygundur.
 2. Mersin tentürü, yarım bardak ezilmiş yaprak ve 200 g alkolün (tıbbi) birleştirilmesiyle hazırlanır. Karışımla bulaşan yemekler bir hafta boyunca kapatılır ve infüzyonu için temizlenir. Daha sonra, tentür, 1 çay kaşığı çözülen, boğazını durulamak için kullanılır. bir bardak ılık suda elde edilir.

John's wort doğal bir şifacıdır

Rafine yağ bir bardağa dökülür ve 3 çorba kaşığı eklenir. l. John's wort'un kopmuş yaprakları ve çiçek salkımları. Karanlık bir yerde 25 günlük bir infüzyondan sonra, bileşim yağ kekinden kurtulur ve bademciklerin yağlanması için kullanılır. günlük Ürün karanlık bir yerde saklanır.

Yetişkinlerde tonsillit için halk ilaçları

Bugüne kadar, kronik bademcik iltihabı, yani bademcik iltihabı - hem yetişkinler hem de çocuklar arasında yaygın bir hastalıktır.

homeopati ve antibiyotikler her zaman yan etkileri ve yan etkileri olmaması iftihar edemez çünkü Eh, kronik bademcik halk ilaçları tedavisi son derece talep edilmiştir.

halk ilaçları kaynaklanan kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için, et suları ve çaylar için popüler tarifler birini kullanabilirsiniz.

Mevcut tariflerin en etkili ve basit olduğunu düşünün. Bunların kullanımı mümkün alerji ve kontrendikasyonlar, hem de tarifi işe yaramadı bir ay içinde, eğer ilaç değiştirmek için gerekli olduğu gerçeği unutmamak gerekir.

Eşit çim John bitkisinin oranlarını, nergis çiçekleri, Ayir kökü, şakayık kökü, ot anne ve üvey anne, papatya çiçekleri, çimen, adaçayı, dereotu otu, siyah frenk üzümü yaprakları, ot, adaçayı, kekik otu ve okaliptüs yaprakları atın.

Karışımın bir çay kaşığı 200 ml soğuk su dökün ve 4 saat bekletin. Sonra iki dakika kaynatın ve hemen süzün. Günde iki kez 100 ml otlar üzerinde böyle çay içilir. Aynı kompozisyonla da gargara yapabilirsiniz.

nergis çiçekleri 15 g, meyan kökü 10 g, papatya çiçekleri 10 g, kireç çiçek 10 g, yabani biberiye çiçek 10 g, adaçayı otu 15 g, 10 g elecampane kökü, okaliptüs yaprağı 20 g atın.

Toplamanın 1 çorba kaşığı alın ve 200 ml su dökün. Sonra 5 dakika kaynatın ve 6 saat ısrar edin. Bunu gargara yapmak için kullanabilir ve günde üç kez, her birinde 1 çorba kaşığı alabilirsin.

Kronik bademcik iltihabı ile tedavi, karanfil infüzyonu ile yapılabilir. Bunu yapmak için 5 dişi alın ve bir termos içinde 300 ml dik kaynar su dökün. 2 saat ısrar edip infüzyonu boşaltın. 3 hafta boyunca günde üç kez 100 ml almalısınız. 6 aylık bir ara vermeli ve daha sonra kursu tekrar etmelisiniz.

Homeopati ile kronik tonsillit tedavisine başlamadan önce, tüm mevcut yöntemleri denemelisiniz. Zyphus'un kabuğunu ve yapraklarını alın, doğrayın ve 300 ml'lik bir hacimde kaynar su dökün. Daha sonra yarım saat su banyosunda pişirin ve hemen süzün. Et suyu alın, yemeklerden yarım saat önce 2 yemek kaşığı günde 3 kez alınmalıdır. Tedavi süresi 2 aydır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde olduğu gibi, kronik bademcik iltihabı pancar suyu ile tedavi edilebilir. Bunu yapmak için 300 g taze pancar alın, yıkayın ve temizlemeden öğütün. 300 ml ekleyin ve bir saat boyunca kapağın üzerine pişirin. Suyu süzün. Daha sonra her yemekten sonra durulamak için kullanın.

Ayrıca pancar suyu da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, yıkama ve pancar temizlemek, bir rende üzerinde ovmak ve suyu sıkın. Sadece taze alın - günde iki kez ve ilk kez aç karnına.

Yukarıdaki tüm tariflere ek olarak, kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bazıları halk ilaçları ile boğaz tedavisi hakkında makalede bulabilirsiniz. Doktorların resmi reçetelerinden farklı olarak, bu yöntemler sadece etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda yan etki göstermez (alerji veya bireysel hoşgörüsüzlük durumları hariç).

- insanların parasını seçmek daha iyidir homeopati kabul etmek, ya da ulusal medyaya tercih vermek için: Eğer bir seçim olur. Biraz daha tarifleri düşünelim.

kronik bademcik propolis tedavi, propolis, özellikle alkol tentür yapmak için çok iyi bir. Bunu yapmak için, ezilmiş propolis sonra sıkıca kapatın 1'e 1 oranında alkol ile karıştırılır ve karanlık bir yerde 5 gün konulmalıdır.

Tentür 20 damla için günde 3 kez alınmalıdır. İki haftalık tedaviden sonra, bir haftalık ara vermeniz ve daha sonra kursu iki kez daha tekrar etmeniz gerekir.

Eğer çocuğun bademcik iltihabı ise, o zaman bir yolu vardır. Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi propolisin doğranması ve bir su banyosunda tereyağında eritilmesi ile yapılabilir. + 37 derece Celsius soğutun iyice karıştırın 1. Bileşim 1 oranında, petrol ve propolis kullanın ve (toplam hacminin yaklaşık% 20) bal ilave.

Karışımı bir cam kavanoza aktarın ve bir buzdolabında saklayın. Çocuğun günde üç kez yarım çay kaşığı ilaç eritmesine izin verin. Bundan önce, boğazınızı iyi yıkamalısınız.

Birkaç diş sarımsak alın, ince doğrayın ve 1 ila 1 oranında bitkisel yağ dökün. Kapağı sıkıca kapatın ve 5 gün boyunca ısrar edin. Sonra süzün, yağı dikkatli bir şekilde sıkın. Elde edilen hacme,% 20 taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Günde iki kez, ilacı dikkatlice karıştırmadan önce 10 sarımsak damlası alın.

Mersin yaprakları kaynatılabilir. Bunu yapmak için 10 yaprak alın, 300 ml'lik bir hacime su dökün ve 5 dakika kaynatın. Sonra 20 dakika ısrar ve gerginlik. Böyle bir kaynatma yapmak için günde iki kez 1 çorba kaşığı gerekir. Ayrıca gargara yapabilirler. Tedavi süresi 1 aydır.

Ek olarak, mersin tentürü mersin tentürüyle de yardımcı olur. Bunun için bir bardak taze mersin yaprağı püresi haline getirilir ve 400 ml alkol ile karıştırılır. Daha sonra karışımı sıkıca kapatın ve karanlık bir yerde 8 gün ısrar edin. Tentür ilk önce hesaplamayı seyrelterek gargara yapabilir: Bir bardak su üzerinde 1 çay kaşığı tentür. Tedavi süreci de bir aydır.

Tonsillite karşı neredeyse tüm halk yöntemleri otlar dayanmaktadır ve bu yöntem bir istisna değildir. Taze St John's wort çiçek yaprakları, doğrayın ve ortalama bir sıcaklığa ısıtılmış 200 g saflaştırılmış bitkisel yağ ekleyin.

Sıkıca kapatın ve 3 hafta boyunca ılık, karanlık bir yerde ısrar etmek. Ardından süzün, tahliye edin ve saklayın - aynı zamanda karanlık bir yerde de bulutlanmayacaktır.

Boğazın iyice durulanmasından sonra, St. John's wort yağı yağı günde üç kez bademciklere yayılmalıdır.

Böyle bir tentür ile çok etkili bir tedavi elde edilir. Soğanın taze meyvelerini alın, tartın ve 1 ila 1 oranında alkol alın. Meyveleri kesin ve okside etmeyecek şekilde meyvelere daldırın. Daha sonra karışımı sıkıca tıkar ve 3 hafta ısrar edin.

Tridur al, 3 damla olmalı, sıradan su bir çorba kaşığı çözülürken. İlk hafta, günde bir kez, önümüzdeki hafta - günde iki kez, üçüncü hafta - günde üç kez düşer. Sonra dördüncü hafta yine günde iki kez düşer, beşinci - günde bir kez. Bir yılda iki tedavi kursu yapılabilir.

Kronik tonsillit tedavisi için tüm halk ilaçları gibi, deniz-buckthorn tedavisi için yöntem son derece basittir. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.

Video: Dr. Komarovsky kronik bademcik iltihabı hakkındaki soruya cevap veriyor

Bu materyaller ilginizi çekecektir:

İlgili makaleler:

 1. Halk ilaçları ile tonzilith fişleri nasıl kaldırılır? Bademcik kıvrımlarında pürülan tıkanıklık bademcik iltihabı olarak ilaç sınıflandırılır...
 2. Halk ilaçları ile extrasystoles tedavisi - ventriküler, supraventriküler ve kalp Halk ilaçları ile extrasystole tedavisinin derhal tedavi edilmelidir...
 3. Gastroduodenit - evde halk ilaçları tedavisi ve beslenme önerileri Kimse mide ile ilgili sorun yaşamak istemiyor ve bir şekilde sınırlamak...

Kronik bademcik iltihabı bademciklerde sürekli bir enflamatuar süreçtir. Hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Enfeksiyon kaynağının insan vücuduna uzun süre maruz kalması, bir kural olarak, ciddi komplikasyonlara yol açar. Badillilliti tedavi etmenin geleneksel yolu bademciklerin cerrahi olarak kesilmesidir.

Kronik bademcik iltihabı, halk ilaçları ile tedavi

Fakat bu hastalığı tedavi etmek için daha modern yöntemler var. Tonsillit tedavisinde çok etkili yöntemler - düşük frekanslı ultrason, lazer ışını ve elektrokoagülasyonun etkisidir.

Bu yöntemler, pürin bademciklerini pürülan tıkaçlardan temizler ve ayrıca kendi kendini temizleyemeyen lacunları da kapatır. Modern tedavi yöntemleri vitaminleri kullanır, bağışıklığı güçlendirir, gargara için antiseptikler kullanır.

Çocuklarda, iki yaşından itibaren kronik tonsillit belirtileri ortaya çıkabilir. Ebeveynler, hastalığın gelişmesini önlemek için çocuğu düzenli olarak Laura'dan muayene etmelidir. Ayrıca, hasta bir çocuğa karşı tavlama, dengeli beslenme ve özenli bir tutum yardımcı olacaktır.

Eğer bademcik iltihabından sakınmak mümkün değilse, ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için bebeği mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek gerekir.

Bu hastalık genellikle tedavi edilmemiş bademcik iltihabının arka planına karşı gelişir. Bu nedenle, bademcikler tedaviye iyi cevap vermeyen mikrobiyal suşlar geliştirirler. Bademcik iltihabının kronik evresinin gelişimi, azaltılmış bağışıklık, dengesiz beslenme ve sık ARI ile desteklenmektedir.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri zayıflık, uyuşukluk ve artan yorgunluk şeklinde kendini gösterir. Genellikle soğuk algınlığı, burun akıntısı, sinüzit, otitis ve periodontitis eşlik eder. Akut bademcik iltihabının iki türü vardır ve alevlenmeden durgunlaşır. İkinci formda hasta kişi önemsiz durumuna alışır ve uzun bir süre bu hastalığın taşıyıcısıdır.

Başlatılan anjin, bademcik iltihabının başlıca nedenlerinden biridir.

Bu da kalp ve eklem hastalıkları, gastrit, astım, deri hastalıkları ve hatta diş kaybına kadar ciddi komplikasyonlara neden olur. Buna ek olarak, hastalığa ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder ve sadece bu gerçek hastalığın somut belirtilerinden biridir.

Konservatif tedavi, kompleks ve kademeli olarak yapıldığında iyi sonuçlara yol açar. Bu sinsi hastalığın tedavisi çok ciddiye alınmalıdır. Aşağıdaki adımlar karmaşık tedaviye dahil edilmiştir.

 1. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi. Antibakteriyel ilaçların alınması süreci tamamen geçmelidir, aksi takdirde tedavi edilmeyen hastalık tekrar tekrar ve yeni kuvvetle tekrarlanacaktır. Ek olarak, bakterilerin tekrarlanan bir antibiyotik tedavisine karşı duyarsızlığı geliştirilebilir.
 2. Boğazın düzenli ve sık sık durulamaları, furakilin ve bitkisel bir çözelti çözeltisiyle dönüşümlü olarak değişir. En güçlü etki deniz tuzu, sarımsak tentürü, bal-limon suyu ile durulama ile verilir.
 3. Boğaz bölgesine bal-hardal kompreslerini uygulayın. Konservatif ilaç, 6 parça su içinde seyreltilmiş dimeksidin bir kompres olarak kullanılmasını önerir. Günde iki defa çeneye uygulayın.
 4. IRS-19 ve ribomunil gibi lokal immünmodülatör ilaçların kullanımı bademcikler ve nazofarenksin viral enfeksiyonların etkilerine karşı stabilitesini arttırır.
 5. Operatif müdahale - etkisiz terapi durumunda bademciklerin uzaklaştırılması kullanılır.Bu işlem genellikle boğaz ağrısına sahip kişiler içindir.

Modern tıp, kronik bademcik iltihabının tedavisinde halk ilaçları ve reçetelerle konservatif tedavinin birleştirilmesini şiddetle tavsiye eder. Kanıtlanmış halk ilaçları ile sistematik uzun süreli tedavi yaparsak bu çok iyi sonuçlar verir.

Boğazı kaynatma ile durulayın

Tedavi edilmek için 4 haftadan az olmamak gerekir: antiseptik infüzyonları içmek, boğazdan bir gargara yapmak, bademcik tedavisi, bir organizmanın genel sağlığını güçlendirmek, eşlik eden hastalıkları tedavi etmek için - bir enfeksiyon kaynağı.

Durulama için aşağıdaki tarifleri kullanmak iyidir:

 • bir bardak kaynar su 2 yemek kaşığı infüze. kurutulmuş civanperçemi kaşığı;
 • kireç çiçeklerinin bir kısmının bir karışımı, meşe kabuğunun iki kısmı, üç parça papatya eczanesi, 1 litre kaynar suya infüzyon, 1 tatlı kaşığı bal hazır infüzyona ekleyin;
 • Bir bardak kaynamış su içinde çözülmüş 3-4 damla fesleğen yağı;
 • Bir bardak alkol 2 yemek kaşığı 2 hafta ısrar ediyorlar. John's wort kaşık, durulama için, 20 damla tentür bir bardak içme suyu içine damla;
 • inhalasyon için 10 parça su ile taze sarımsak suyu karışımı kullanın, bir tabağa dökün, 6 dakika derinlemesine nefes alın, işlem her 2 haftada bir yapılmalıdır;
 • Okaliptüs, ceviz ve papatya yapraklarının kaynatılmasıyla etkili inhalasyon, aynı karışım tapaları çıkarmak için bademcikler ile yıkanabilir.

Bademcik yağlamak için böyle tarifleri uygulayın:

 • polstakana hipericum ısrar herhangi bir bitkisel yağ ayçiçeği, badem, keten, zeytin dökmek kurutuldu 3 hafta, sıkıştırma, drenaj, farenks ve bir buçuk hafta St. John bitki bölgesinin ilaç işlemek için genellikle hazır;
 • Sarımsak suyunu damak ve bademcikler üzerinde bir parmakla suyla karıştırın, ardından bademciklere propolis tentürü uygulayın;
 • Aloe vera suyu ve kireç balı eşit parçalarda karıştırılır, ilaçlanmış bademcik bölgesini 14 gün yağlar, 3 ve 4 hafta boyunca her gün yağlar;
 • ficus yapraklarını ezmek, sıcak bir yerde 10 gün alkol içinde 10 gün ısrar, ilk aşamada kompresler için kullanmak için, hastalığın alevlenmesi ile gece 3 gün boyunca bademcikler yağlayın;
 • 3 gün boyunca günde 5 kez bademcik yağı ile işlenmiş olan bademciklerin işlenmesi ve aynı zamanda burun damlasına bir damla damla yağ damlatılması;
 • Çocuklar için 1x3 oranında bademcikler ve ballı suların işlenmesi için kullanılmalıdır, aynı zamanda çocuğa genel sağlığın teşviki için papatya, frenk üzümü, nane, marigolds bir kaynatma verin. Sabahları, öğlen ve akşamları bardağın üçte birini içmek için bitkisel çay. Anti-inflamatuar halk ilaçları.

Söndürme prosedürleri

Resesyon dönemlerinde organizma temperlenmelidir. Mükemmel bir söndürme maddesi burun geçişlerini ve boğazın deniz suyu ile yıkanmasını sağlar. Çözelti, bir bardak içme suyu üzerinde bir kaşık deniz tuzu hazırlanmalıdır. Boğazınızı sulamak ve burnunuzu yıkamak için tuzlu su. Bunu yapmak için, suyu her bir burun deliğinden dönüşümlü olarak "soluyun".

Soğuk su ile silmek ve yapmak için bir prosedür yararlıdır. Yaz aylarında, açık ağzınızı güneş ışınlarına çevirerek ultraviyole 2 dakikalık pozlamalar yapabilirsiniz.

Mineralli su ile çok sert durulama işlemi, sıcak sudan başlayarak ve mineral suyunun sıcaklığını kademeli olarak düşürerek 15 dereceye kadar çok etkilidir. Önce gazsız, sonra da gazlı maden suyu kullanabilirsiniz. Aynı rejimde, boğaz tabancasını püskürtme tabancasından bir maden suyuyla sulayabilirsiniz.

Hastalığın alevlenmesi ve yüksek sıcaklığın yanı sıra zihinsel veya fiziksel yorgunluk dönemlerinde sertleştirme prosedürlerinin gerçekleştirilmesi imkansızdır, ısınmak ve dinlenmek daha iyidir.

Bademcik iltihabının önlenmesi, boğaz ağrısı, burun iltihabı, otitis, sinüzit ve ağız boşluğuna bağlı diğer hastalıkların zamanında iyileştirilmesini gerektirir. Genellikle bu antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu yüzden kulak burun boğaz uzmanının talimatlarına dikkatle takip etmelisiniz. Dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz sağlığı güçlendirecek ve bağışıklığı artırmak için vitamin ve ilaçların alınması kronik bademcik iltihabının gelişmesine karşı koruyacaktır. Size iyi sağlık diliyoruz!

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı bademciklerde inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, anjina seyri sonrasında yanlış veya zamansız tedavi ile görünümü görülür. Bu arka plana karşı, enfeksiyon odakları kalır. Dış veya iç olumsuz faktörlerden etkileniyorlarsa, bu da kronik olan bademcik iltihabının gelişmesine yol açar.

Kronik tonsillit formu oldukça tehlikelidir. Bunun nedeni, hastalığın arka planı üzerinde çeşitli komplikasyonların gelişebilmesidir. Bademcikler alanında, toksin üreten bir patojenik mikroflora oluşur. Bu bağ ve kıkırdama zarar verir. Bu yüzden hastalar eklemlerde ve kaslarda ağrı görünümünü şikayet ediyor.

Kronik tonsillit, kalp hastalığının sebebidir. Bu, kalbin bağ dokularına benzer olan spesifik bir protein materyalinin bademciklerindeki sentezden kaynaklanır. Bu benzerlik, sadece yabancı hücrelerin değil, aynı zamanda kalbin kendisinin de bağışıklık hücrelerine saldırmaya yol açar. Bu nedenle hastalar bakteriyel endokardit ve miyokardit gelişebilir.

Sıklıkla hastalarda, kronik tonsillit komplikasyonları glomerülonefrit şeklinde kendini gösterir. Bazı hastalar romatoid artrit geliştirdi. Kadınlar jinekolojik çeşitli hastalıklara sahip olabilirler. Kronik bademcik iltihabı psoriazisin gelişmesine yol açabilir. Ayrıca, patolojinin arka planına karşı romatizma yetişkin hastalarda ortaya çıkmıştır.

Hastalığı tedavi etmeden önce, hastanın belirli ilaçlara karşı kontraendikasyonları olup olmadığını belirlemek gereklidir. Bu komplikasyon olasılığını ortadan kaldıracaktır. Tonsillit tedavisi için, hastaya karmaşık tedavi reçete edilir.

Konservatif tedavi, doğru ilaç seçimi ile maksimum etkililik sağlar:

 1. Terapi için antibiyotik almanız gerekir. Hasta, nüks olasılığını ortadan kaldıran antibiyotik tedavisini tamamıyla geçmelidir.
 2. Hastanın sık ve düzenli olarak gargara etmesi gerekiyor. Bunun için bir furacilin, sarımsak tentürü, pancar veya bal-limon suyu çözeltisi atayın.
 3. Hastalıkla mücadele için yerel immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Doktorlar, bademciklerin stabilitesini patojenik bakterilerin olumsuz etkisine yardımcı olan Ribomunil'in kullanılmasını önermektedir.
 4. Etkili tedavi sağlamak için, boğaza kompres uygulamak tavsiye edilir. Daha önce su ile seyreltilmiş olan Dimexide'in 1: 6 oranında kullanılması tavsiye edilir. Günde iki kez kompres uygulayın.

Konservatif tedavi istenen sonuçları vermezse, bademcik kaldırmak için ameliyat yapılır. Çoğu durumda operasyon, geleneksel yöntemlerle anjinayı tedavi edemeyen hastalara reçete edilir.

Halk tedavisi, deniz tuzu bazlı bir çözelti ile boğaz durulamalarının yapılmasını gerektirir. Mevcut değilse, kronik tonsillitten sıradan taş tuzu kullanılabilir.

Çözümü uygulamadan önce filtrelenmelidir. 250 mililitre solüsyon için 10 damla iyot ekleyin. Prosedür günde 5 ila 6 kez yapılmalıdır.

Evde bademcikler yıkamak zordur. Bunun nedeni, bir insanın onları görememesi ve doğru bir şekilde bir su akışı göndermesidir. Prosedür başka bir kişi tarafından gerçekleştirilirse, hastanın iyileşmesinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bunun nedeni su basıncının bademciklerin patojenik bakterilerden maksimum derecede temizlemesidir.

Yıkama yapmak için antiseptik solüsyonları kullanın:

Prosedür için sıradan bir şırınga kullanabilirsiniz.

Evde tedavi, buhar inhalasyonunun kullanılmasını gerektirir. Maden suyu Borjomi, soda çözeltisi veya bitkilerin et suyu kullanımı için:

Hamilelerde kronik tonsillit seyri sırasında, hastalığın inhalasyonlarla tedavi edilmesinden önce bir doktora danışılması gerekmektedir. Bunun nedeni bazı çözümlerin fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkilemesidir.

Geleneksel tıp ile karşılaştırıldığında, bu prosedürler kadar etkilidir. Ek olarak, halk ilaçları, tüm hastalar tarafından kullanılmalarını sağlayan yüksek bir güvenlik seviyesi ile karakterize edilir.

Bir tıbbın doğru seçimi yapılırsa, kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi edilebilir.

Geleneksel tıbbın temelleri (tıklanabilir)

Aşağıdaki reçeteler hastalığın tedavisinde en etkili olarak kabul edilir.

Tedavi için bu bitkinin meyvelerini alın ve yavaşça çiğneyin. Halk ilaçları ile tedavi süreci 10 gündür.

Bir bardak süt kaynatılmalıdır. Küçük miktarlarda zerdeçal ve karabiber ekler. İlaç üç gün boyunca akşam tüketilmelidir.

Bu bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldıracaktır.

Bu üründen bir kaynatma hazırlayın. Bunu yapmak için, ince bir rende üzerinde temizlenmiş ve ovuşturulmuş büyük bir sebze alın. Oluşan yulaf ezmesi bir litre su ile dökülür ve bir saat pişirilir. Bundan sonra, karışım soğutulur ve süzülür. Günde en az 4 kez gargara yapmak için kullanılmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisinde en yüksek etkiye sahiptir. 1: 1 oranında alkolle karıştırın. İlaç 5 gün boyunca serin bir yerde infüze edilir. Tentür günde üç kez alınmalıdır. Bunu yapmak için ilacı su ile seyreltin ve içirin. İlacın tedavisi iki haftadır.

2 yemek kaşığı ot yiyin ve bir bardak kaynar su dökün. Ilacı infüze etmek birkaç saat sürer. Filtrelemeden sonra durulama için kullanılır.

Kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmek için çeşitli yollar vardır. Onların seçimi doğrudan hastanın bireysel özelliklerine ve hastalığın seyrine bağlıdır.

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde maksimum etki ev fizyoterapisi yardımı ile sağlanabilir. Çoğu doktor, kompres ve sürtünme kullanımını önerir.

Isınma etkisi olan hazır eczane ürünlerinin kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kanıtlanmış halk ilaçları - alkol tentürleri, ayı veya porsuk yağı, terebentin, kafur yağı. Göğüs ve boyun arkası ezilme. Sürtünmeden sonra hastanın vücudunun sarılması gerekir.

Sıkıştırmalar için, önceden vajen emdirilmiş olan pamuk kullanın. Patatesleri tekdüze bir şekilde kaynatıp ezebilirsiniz. Elde edilen kütle hemen bir plastik torbaya koyulur, bir havlu ile sarılır ve boynuna uygulanır. Bu ilacın yardımıyla sadece ısı korunmaz, aynı zamanda toksinler de ortadan kaldırılır.

Bal kullanabilirsin. Bir bal pastası da bir ısınma etkisi ile karakterize edilir. Boyuna konulmalı. Ve bir fular üstünde. Maksimum derin ısınmayı sağlamak için, eczanede ilgili bir cihazı satın alabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı ile doktor solunum jimnastiği önerebilir. Doğru egzersizleri seçerseniz, ses tellerini gevşetecek, ayrıca bronşiyal spazmları çıkaracak ve mukoza zarını geri yükleyecektir.

Solunum jimnastiği örneği (tıklanabilir)

Fizyoterapi yöntemleri, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde hastalar tarafından kullanılmalıdır. Mutlak güvenlik ile karakterize edilirler, bu da onların istediği herkes tarafından kullanılmasına izin verir.

Hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için, zamanında önlenmesi gerekir.

 1. Sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığı reddedin. Pasif sigara içmek de yasaktır.
 2. Sadece burundan nefes almayı deneyin.
 3. Patojenik bakteriler geliştirme olasılığını dışlayan diş sağlığınıza dikkat edin.
 4. Kişinin en sık bulunduğu odada, orta dereceli bir sıcaklık rejiminin yanı sıra optimum nem seviyesinin muhafaza edilmesi gereklidir.
 5. Alerjilerin oluşmasını önlemek için mümkün olan her şeyi yapın. Şiddetli alerjik reaksiyonları varsa, o zaman usulüne uygun olarak zamanında yapılmalıdır.
 6. Akut veya kronik solunum yolu hastalıkları gelişirse, derhal tedavi edilmelidir.
 7. Koruyucu diyete bağlı kalmak. Bu amaçla, tuzlu, ekşi ve baharatlı yiyecekler diyetten atılır. Aşırı sıcak veya soğukta yemeyin. Bir zarflama etkisi olan yiyecekleri sürekli yemek tavsiye edilir. Bu, mukoza zarlarının tahrişten maksimum kalitede korunmasını sağlayacaktır. Tereyağı ve bitkisel yağ, yulaf suyu kullanmak gereklidir.
 8. İçmekten jöleye ve sütü tercih etmeniz önerilir.
 9. Vücut, mevsimden bağımsız olarak bir vitamin-mineral dengesini korumalıdır. Bu amaçla multivitamin kompleksleri kullanılır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.