Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalığın birincil formu neden olur:

İkincil anjin formu neden olur:

 • tüberküloz;
 • kızıl ateş;
 • Enflamatuar süreçlerin ağız boşluğuna ve salgı bezlerine sık sık yayıldığı enfeksiyöz bir doğadaki diğer hastalıklar.

Bu boğaz ağrısı formunda enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişi ile temas halinde (havadaki damlacık), enfekte kişinin ve yiyeceğin kullandığı nesnelerle günlük temas halinde olabilir.

Hastalık nasıl başlar?

Sıklıkla bu hastalık keskin bir şekilde başlar. Patojen bulaşıcı mikroorganizmaların inkübasyonu 1 ila 3 gün sürer. Angina'nın tüm semptomları hızla kendini göstermeye başlar ve 2-3 saat içinde zirveye ulaşır.
Genellikle, başlangıç ​​işareti farinks ve ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlardır. Bir kişi lenf düğümlerinde bir artış hisseder, bir "gıdıklama" ve boğazda bir gıdıklama, yutma ve bademcikler com duran bazı acı.

Lacunar Angina'yı yakalayabilir miyim

Hastalık, havadan ve evsel yolla kolayca bulaşır, bu sayede kolayca alabilirsiniz.

Bir odada hasta ve sağlıklı insanlar olduğunuzda, sürekli havalandırılmalıdır. Odanın etrafını doğrayarak su sarımsaklarına bırakabilir ya da parçalarla sarın. Mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Sarımsak yerine, burun deliklerini oksolinli merhem veya damlayan influferon ile temizleyebilirsiniz.

Diğer anjina türlerinden lacunar anjininin farkı

 • Tüm semptomların tezahürü hızla gerçekleşir;
 • bademcikler üzerinde sarı-beyaz pürülan ülserler görülür;
 • bademcikler üzerindeki plak, özel bir tıbbi spatula ile kolayca çıkarılır, iz ve kan bırakmaz;
 • Diğer anjina tiplerinin aksine, ciddi bir hastalık seyri. Özellikle küçük çocuklar için;
 • çocuklarda genellikle astım atakları olur;
 • insan vücudu için tehlikeli komplikasyonlara neden olur.

Hastalığın belirtileri

 • Komple, bademcikler, sürekli terleme, genişlemiş lenf düğümleri ayakta, mükemmel hissedilir;
 • Boğaz ve ağrıdaki baskılar, bezlerin birbirlerine ve yabancı cisimlere karşı hareketleri ile ağırlaştırılır (yutma, palpasyon);
 • (Mümkünse, baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, güçlü titreme, bulantı,) zehirlenme belirtileri ateşle birlikte (38-39 derece) - Ani ateş oluşumu
 • tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı (miyalji);
 • taşikardi;
 • uykusuzluk mümkündür.

Lacunar anjininin en önemli semptomları 2-3 saat içinde bu semptomlarda çok hızlı bir artış ve yutulduğunda bademciklerin hassasiyetidir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak gerekir, çünkü lacunar anjinası olan bir kişi bulaşıcıdır.
Ana tanı yöntemi görsel muayene ve palpasyondur. Doktor boğaz ağrısı tipini belirleyemezse, tıbbi bir spatula bademcikler üzerindeki plakayı çıkarır.
Birincil muayene, tanıyı netleştirmek için hastayı KBB'ye göndermesi gereken bir doktor-terapist tarafından gerçekleştirilir.
Daha sonra analiz için bir sürüntü (tohumlama) ve bir kan testi alınır. Angina, beyaz kan hücresi sayısı, lenfositoz ve ESR'ye yanıtın hızlanması ile kendini gösterir. Lacunar anjinanın nedenini ve tedavi yöntemini tanımlamak için bakteriyolojik tohumlama ve kan testi gereklidir.

Lacunar anjin tedavisi için yöntemler

Lacunar anjina tedavisi yöntemleri ilaç ve tıbbi olmayan olarak ayrılır. Hastalığın ağır vakalarında, hasta yatarak tedavi için zehirlenir. Evde tedavi görürken, doktorunuzun tüm tavsiyelerini izlemeli ve ilaç dozunu değiştirmemelisiniz.

Ana tedavi yöntemleri

 • Rejimin gözetimi. Sağlıklı kişilerden (gazlı bez bandaj, havalandırma, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen araçları - havlu, sabun, ovma pedleri, vb) izolasyon gereklidir.

Semptomların çoğunluğu geçtiğinde akut seyrede yatak istirahatına uygunluk - yarı yatak (daha fazla dinlenme, kısa yürüyüşler).
Gıda, sıcak ve tercihen sıvı olmalıdır. Kızartılmış, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bol miktarda saf su içilir. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Sigara içmek çok tahriş olan mukozayu tahriş eder.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tedavi süreci - bir haftadan az olmamak üzere. En sık reçete edilen sefaleksin, Amoksisilin, Ampisilin;
 • içeren müstahzarlar probiyotikler Bağırsak mikroflorası ve diyare oluşumu ile ilgili problemleri önlemek için (Acipol, Bifiform, Linex, vb.);
 • analjezik ve anti-inflamatuar müstahzarlar (Ibuprofen, Ibuklin, Nimesulid);
 • ateş düşürücü (Aspirin, Parasetamol, Nurofen);
 • farenks ve genişlemiş lenf düğümleri güçlü bir ödem varsa, bazen atanır antihistaminikler (Suprastin, Diazolin);
 • damla orofarenks hastalıkları için bir bitki bileşiği ile (örneğin Tonzillon);
 • durulama En az 3 kez otlar (adaçayı, meşe kabuğu), ai, furatsilinom, soda infüze. Semptomların başlangıcında, her saat;
 • spreyler yedikten sonra boğaz ilaçları (Igalipt, Hexsaral, Cameton, Tantum Verde, vb.), günde en az 3-4 kez;
 • votka sıkıştırır, boyun bölgesinde yapmak, sıcaklık düşüşlerinden sonra tutulur;
 • fizyoterapi. Tedavi tıbbi cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik dalgalar ile iltihaplı bademcikleri etkiler. Sonuç - ödem azalır ve irin yaprakları.

Tedavinin tam yolunu tamamladıktan sonra, hastalara bağışıklığı destekleyen ilaçlar reçete edilir - immünomodülatörler (Immunal, Imudon).

Cerrahi müdahale

Hastalık kalıcı komplikasyonlarla kronik hale geldiğinde cerrahi tedavi endikedir. Lakunotomiey Hastalığın seyri sırasında hastanın durumunu şiddetli formda kolaylaştırır. İltihaplı bezlerin yüzeysel dokularında cerrahi bir neşter, pürülan akıntının ortaya çıktığı küçük bir insizyonla yapılır. Başka, daha karmaşık bir operasyon - tonsillektomi. Bezlerin çıkarılmasını içerir. Bu yöntem, hastalığın kronik bir formu ve sürekli başarısız tedavi sırasında anjin tedavisinde kullanılır.

Halk ilaçları ile tedavi

Herhangi bir halk ilaçları kullanımı sadece muhafazakar yöntemler ile birleştirilebilir. Aynı zamanda, önde gelen doktorun danışması zorunludur. Durumu hafifletmek için alınan bazı ürünlerde bulunan bileşenler, ilaçlarla uyumsuz olabilir.

Geleneksel ilaç anlamına gelir:

 1. Ahududu, limon, bal, kızılcık ve kızılcık ile siyah ve yeşil çay içmek;
 2. Sıkmak ve bal ile karıştırmak için 3 yaşındaki kırmızı parçaları. Preslenmiş suyu ekleyin. 7-10 gün boyunca günde 3-5 kez bademcik elde edilen karışımı yağlayın;
 3. Bıçağın ucundaki sitrik asit, bir bardak ılık su ile karıştırılır. Günde 3 kez durulayın;
 4. eczanede St. John's wort ve kadife çiçeği infüzyonu satın alın ya da kendiniz yapın (saksıları açın, alkolle doldurun ve karanlık bir yerde 14 gün boyunca infüze edin). Bir bardak suya 40 damla ekleyin ve her 3 saatte bir durulayın.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda enfeksiyon, vücudun derinlerine yayılabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Lacunar anjin akışının arka planında ortaya çıkabilecek bu tür komplikasyonlardan biri, akciğerlerde ve diğer iç organlarda (pnömoni, bronşit, farenjit, vb.) Inflamatuar süreçlerdir.
Hastanın gözle görülür bir iyileşmesi varsa ve daha sonra keskin ve hatta daha kötü bir bozulma parathonsillar apsenin kesin bir işaretidir. Bir gün yutkunma imkansızlaşır, tükürük artar, acı çekilmez hale gelir.
Boğaz ağrısı yol açabilecek komplikasyonlar:

Lacunar anjina önlenmesi

 • Hava için giyinme;
 • soğuk yiyecek ve sıvı tüketmeyin;
 • bağışıklığı korumak (özellikle soğuk mevsimde);
 • zamanında bir doktora gidin.

Lacunar angina'nın kronik bir forma geçmemesi için sağlığınızı sürekli olarak izlemeniz, ılımlı bir fiziksel yüke sahip olmanız ve kötü alışkanlıklar bırakmanız gerekir.

Sorularınız

Soru: Lacunar anjinası nasıl tedavi edilir?

Lacunar angina nasıl tedavi edilir?

Lacunar tonsillit, pürülan bir akış şeklidir. Lacunar anjin tedavisi için, kombine etkisi, enfeksiyonun etkin kontrolüne izin veren semptomatik, etiyotropik ve patojenik ilaçlar kullanılır. Bu durumda, anjinin nedenini etkileyen etiyoptik ilaçlar en önemlisidir - enfeksiyonun neden olan etkenleri olan patojenik mikropları yok ederler.

Lacunar anjinin etkili tedavisi

Lacunar anjinası, bademciklerin lakunalarında lakenin göründüğü, anjinin klinik bir şeklidir. Patoloji geliştikçe, plak bütün bademciği kaplar, birleştirir ve ince pürülan filmler oluşturur. Lacunar angina'nın karakteristik özelliği, bademciklerin mukoza zarına zarar vermeden pürülan filmleri çıkartabilmektir.

Çoğu durumda, catarrhal, foliküler ve lacunar anjin tek bir patolojik sürecin aşamaları olarak davranır. Hastalık birincil anjina (bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun arka planına karşı iltihaplanması) veya kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Lacunar angina en yaygın belirtileri çocukluk, ergenlik bulunur. Patoloji yetişkinlerde gelişirse, anjinin nedenleri her zaman bademciklere kronik hasarın varlığı ile ilişkilidir. 50 yıl sonra purulent lacunar tonsillit çok nadiren teşhis edilir. Hastalığın zirvesinin görüldüğü dönem Ekim-Şubat'dır.

Patolojinin nedenleri

Lacunar angina palatine, faringeal, lingual, tubal bademciklere zarar verir, ancak parafin bademciklerinde (bezler) daha çok dolu pus lacuna bulunur. Olguların% 90'ına kadar beta-hemolitik streptokoklar (grup A), daha az sıklıkla diğer bakteriler neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • hemofilik bir çubuk;
 • Klebsiella.

Buna ek olarak, anjina ilk olarak vücudun direncini zayıflatan virüsler (enterovirüsler, adenovirüsler) tarafından meydana gelebilir, bunun sonucu olarak bakteriler bademciklerin mukoza zarına aktif olarak yerleşmeye başlar.

Çocukluk çağında, vakaların% 70'i, streptococcus, staphylococcus'un bazı suşları ile ilk temastan sonra bulunur. Gelecekte, lacunar anjin, lokal bağışıklıktaki herhangi bir düşüşten sonra gelişebilir - aşırı soğutmayla, soğuk yiyecek tüketimi, içecekler, vücudun genel direncini azaltarak, ciddi bir bulaşıcı hastalıktan sonra. Bunun nedeni, bakterilerin vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarında kalmasıdır - nasofarenks, burun sinüsleri, dişler, diş etleri, bademciklere girebilirler.

Lacunar Angina'nın çocuklarda nasıl ilerlediğini bilmek ister misin? O zaman bu makaleyi okumalısın.

Ağrıyı azaltmak istiyorsanız, halk ilaçları ile pürülan boğaz tedavisi ilkelerini ve prensiplerini öğrenin. Ayrıca evde boğaz ağrısı için nasıl tedavi edileceğini öğrenin.

Ayrıca, daha sonraki dönemlerde hamilelik sırasında boğaz ağrısı anne ve gelecekteki bebeğin sağlığı için ciddi bir komplikasyon olabilir.

Genel olarak, bağışıklık sisteminin durumu, lacunar anjina gelişimi için belirleyici faktördür: güçlü bağışıklığın varlığında, patoloji daha az sıklıkla ortaya çıkar ve tedavisi daha hızlı ve daha kolaydır. Bazı sistemik hastalıklara sahip kişilerde, anjinaya yatkınlık daha yüksektir. Hastalığın başlangıcı için risk faktörleri arasında:

 • alerjik durumlar;
 • diabetes mellitus;
 • kan hastalıkları;
 • romatizma;
 • tüberküloz;
 • stres;
 • olumsuz ekoloji;
 • sigara;
 • kronik sinüzit;
 • periodontal hastalık;
 • çürük.

Bazen, lacunar anjininin nedenleri bademciklerin yaralanması ve dokularındaki direkt enfeksiyon ile ilişkilidir, örneğin, bir taş düştüğünde, bir diş parçası FGS'den sonra hasar görür.

Lacunar anjin nasıl bulaşır

Herhangi bir pürülan boğaz ağrısı bulaşıcı bir hastalıktır. Patolojinin sebebi olan enfeksiyonlar, havadaki damlacıklar yoluyla, yiyecekler, kontamine olmuş nesneler, öpücükler, çocuklarda ortak oyuncaklar vasıtasıyla iletilebilir. Kuluçka dönemi boyunca hastalığın hasta ile temas halinde olduğu zaman sağlıklı insanlara da bulaşabileceği, ancak daha sıklıkla viral anjinada ortaya çıktığı bir özelliktir.

Enfeksiyonun güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişiye bulaşmasının vakaların% 15'inden fazlasında meydana gelmeyebileceğine dikkat edilmelidir. Çoğunlukla, çocuklar ve zayıflamış insanlar enfekte olur ve lacunar anjinası vakalarının büyük çoğunluğu, kendi patojenik mikroflorasının hipotermi ve diğer risk faktörleri üzerindeki aktivasyonunun sonucudur.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

Anjina inkübasyon süresi 1-3 gündür. Tipik olarak, hastalığın ilk belirtileri ateş ve boğaz ağrısıdır. Vücut sıcaklığındaki artış, pürülan süreçlerin gelişimi ile 39-40 dereceye ulaşabilir, ancak bazı insanlarda sıcaklık, subfebril kalmaktadır. Diğer hastalık belirtileri:

 • titreme;
 • kalpte karıncalanma, taşikardi (her zaman değil);
 • eklemlerde ağrı;
 • baş ağrısı;
 • bol tükürük;
 • boğazda koma hissi;
 • mide bulantısı, kusma (çocuklarda daha yaygın);
 • çene altında lenf düğümlerinde bir artış, boyunda, basıldığında lenf düğümlerinin hassasiyeti;
 • zehirlenme belirtileri (halsizlik, yorgunluk);
 • iştahsızlık;
 • uyku bozuklukları;
 • ödem, bademcikler ve palatine kemerin kızarıklığı;
 • pür lakuna, daha sonra - pürülan plak ile doldurulur - pürülan lekelerin bademcikler üzerinde görünümü.

Vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar günde 2-3 dereceye kadar çıkabilir, ancak bazen sıcaklık yükselmesi stabildir ve ateşi azaltmak oldukça zordur.

Lacunar angina semptomlarda hızlı bir artışa neden olur ve sonrasında aynı hızla yok olmasına neden olur. Hastalığın akut fazındaki çocuklarda, semptomlar erişkinlerden daha şiddetlidir ve bazen kramplar ve boğulma onlara eklenir. Eğer lacunar anjininin evde nasıl doğru şekilde tedavi edileceğini biliyorsanız, semptomları 3-4 güne indi ve toplam süre 5-9 gündü. En uzun süren bölgesel lenfadenit 12-20 güne kadardır.

Lacunar anjina komplikasyonları

Enfeksiyon alt solunum yoluna nüfuz ederse, bronşların, akciğerlerin dokularını etkiler. Bu nedenle, hastalığın komplikasyonları arasında sıklıkla antibakteriyel tedavi ile sıkıldığında boğaz ağrısına eşlik eden bronşit ve zatürree bulunur. Patolojinin bir başka olası komplikasyonu beyin hasarı ve ölümünü tehdit eden fibröz anjinadır.

Enfeksiyon hastalığının tehlikeli sonuçları da apse, flegmon, paratonzillit, mediastinit, sepsis olabilir. Pürülan anjinada konjuge hastalıklar, olası komplikasyonlar olan nefrit, miyokardit, romatizmadır.

Lacunar anjin sonrası tam iyileşme sağlamak için, tedavi tamamlandıktan sonra kan ve idrarın genel klinik analizini iki kez geçmek ve ayrıca bir EKG yapmak önerilir. Bu eklem, kalp, böbreklerdeki yukarıdaki komplikasyonları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Patoloji nasıl teşhis edilir?

Genellikle tanı, hastanın muayenesi, hastalığın anamnezinin toplanması temelinde yapılır. Faringoskopi yaparken, doktor bademciklerin keskin hiperemi, şişlik ve farinks dokularının infiltrasyonu ile ilgilidir. Lacunas içinde, bir film formunda gevşek bir kaplamayı birleştirip oluşturabilen sarımsı-beyaz içerikler görselleştirilir. Lacunar angina ile plak, bezlerin ötesine geçmez. Plak kusurlarını giderirken, mukoza görünmez.

Tekrarlayan pürülan anjina ile hastanın kapsamlı ve kapsamlı bir muayenesi zorunludur. Ayrıca, laboratuar araştırmalarının ve difteri ile patolojinin farklılaşmasının zor olduğu durumlarda da gereklidir. Anjina hastasını muayene yöntemleri:

 • genel bir kan testi (ESR'de 30 mm / saate veya daha fazla, lökositoza kadar bir artış dahil olmak üzere önemli değişiklikler kaydedilmiştir);
 • ağızdan bakposev maskesi, lacunae'den;
 • Gerekirse ve anjina komplikasyonları varlığında - EKG, eklem radyografisi, idrar testleri, böbrek ultrasonu, vb.

Etkili tedavi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı ile, hastanın evde izolasyonu gösterilir. Hastalığın şiddetli seyrinin yanı sıra, küçük bir çocukta hastalığın saptanması, bulaşıcı hastalık bölümünde hastaneye yatış gerektirecektir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı ilaç tedavisi, doktorun görüşmesinden önce veya kliniğe ziyaretten önce başlatılmalıdır. Bu tür önlemleri içerir:

 1. ısınma için boyun bölgesine bandaj uygulaması, ancak ısınma (gazlı bez, pamuk-gazlı bez) için değil;
 2. Bedensel, psikolojik yükler nedeniyle bedenin daha da zayıflamasını önlemek için gerekli olan yatak istirahati sağlamak;
 3. odanın sık havalandırılması, hastanın temiz hava solumasını ve aynı zamanda binaların düzenli olarak ıslak temizlemesini sağlar.

Boğazdaki ağrılar yüzünden, çocuklar genellikle yiyecekleri tamamen reddeder ve sıkı bir yemekte ısrar etmek zorunda değildir: bu durumda, bebek bir kase kefir, bir bardak kefir sunabilir. Anjinda diyet nazik, vitaminli olmalıdır (B grubu vitaminler bakımından zengin, askorbik asit). Yemekler, haşlanmış veya buharla pişirilir, daha sonra öğütülür. Lacunar anjinası ile en iyi yemek çeşitleri - çorbalar, patates püresi, yulaf lapası.

Sütün saf formunda kötüye kullanılması gerekli değildir, çünkü bakterileri bademcikler üzerindeki enfeksiyonun daha fazla çoğalmasına katkıda bulunabilir. Sütün ardından, boğazınızı iyice durulayın. Taze sıkılmış meyve suları, gazsız et suyu, et suyu, meyve içecekleri, bitki çayları ve sadece sıcakta değil sıcakta daha çok sıvı içmelisiniz. Sıvı, dehidrasyon ve zehirlenme fenomenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Anjina için antibiyotikler

Çoğu durumda, lacunar anjin tedavisi evde gerçekleştirilir. Anjin ile hızlı ve tam iyileşme için bir ön koşul antibiyotik kullanımıdır. Kendi kendine ilaç kullanmayın ve rastgele antibiyotik almayın: bu tür bir patojeni ortadan kaldırmak için etkisiz olabilir, bu nedenle tedavi gecikecek ve komplikasyon olasılığı artacaktır.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.
Antibiyotiklerin seyrini kesintiye uğratmadan tedaviyi, evde sonlandırmak gerekir, çünkü enfeksiyon gizli formlara girebilir ve çeşitli hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Genel terapi, pürülan boğaz ağrısının tipine ve şiddetine bağlı olarak 5-10 gün olabilir, ancak 3 gün sonra doktor ilaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmeli ve gerekirse başka bir antibiyotik reçete etmelidir. Antibiyotik aldıktan sonra bifido ve lactobacilli, vücut güçlendirmek ve bağırsak mikroflorasını restore etmek için vitaminleri hazırlamak için tavsiye edilir.

Anjina için antipiretikler

Vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında, antipiretik ilaçlar alınmalıdır. Lacunar angina ile sıcaklıktan, NSAID grubundan (Nurofen, Nyz, Ibuklin) gelen ilaçlar da, aynı zamanda inflamasyonu ve boğaz ağrısı, baş ağrısını hızla azaltan yararlıdır.
Bu ilaçların süresi Parasetamol, Aspirin'den daha yüksektir ve özellikle yüksek ateşle etkinlik çok daha fazladır. Ancak, NSAİİ'lerin penisilinler ile birlikte alınırken yan etkilerinin geliştirilebileceği unutulmamalıdır, bu nedenle bu ilaç grubunun kendi kendine uygulanması da kabul edilemez. Çocuklara bu müstahzarlar, süspansiyonlar, şuruplar şeklinde verilir ve ayrıca süppozituvar formuna konur. Evde, bu tarihte anjinin etkili tedavisi ile normalize edilmelidir, çünkü sıcaklık en fazla 3-4 gün çalınır.

Antihistaminikler ve anjina

Lacunar anjinası ile antihistaminikler belirtilir. Ancak, randevu alırken dikkate alınması gereken makrolitlerle birlikte alındıklarında kardiyotoksik etkileri olabilir. Cetrin, Zirtek, Zodak, Loratadin, Kloropiramin, Clemastin gibi uyuşturucular bademciklerin ödemini azaltır, farinks, larinksin spazmını önler, nefes almayı artırır. Çocuklarda anjina gelişiminin her zaman gösterildiği gibi antihistaminikler, yanı sıra çeşitli alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilerde.

Lacunar anjinin lokal tedavisi

Yerel terapi, lacunar anjinası için hızlı bir tedavi için ön şarttır. Durulamalar orofarenksin dezenfekte edilmesine, hastalığın semptomlarının azaltılmasına ve ayrıca bademciklerden pürülan çökeltinin yıkanmasına yardımcı olur. Boğazın sulanması ve tabletlerin, pastillerin, pastillerin emilimi boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur, iyileştirici bileşenleri doğrudan iltihap bölgesine gönderir. Aşağıda, anjina durumunda evde kullanılan en etkili yerel ilaçlar vardır:

 • furakilin, borik asit, sodyum bikarbonat, hidrojen peroksit, manganez çözeltisi ile durulama;
 • soda, tuz, iyot ile su ile durulama;
 • şifalı otlar (papatya, adaçayı) durulama infüzyonları;
 • boğazın deniz suyuyla sulanması;
 • farinksin ilaçlarla birlikte Geksoral, Yoks, Kameton, Inhalipt, Bioparox, Tantum Verde;
 • Tharyngept, Strepsils, Lizobakt, Gramicidin gibi ilaçların emilimi.

Anjinli nebülizatör ilaçları, küçük damlalar üzerine püskürtülerek ve iltihaplanma bölgesine hızlı bir şekilde emilimi nedeniyle etkilidir.

Lacunar anjin için halk ilaçları

Evde, lacunar anjin tedavisinin antibiyotiklerle ve diğer konservatif tedavi yöntemleriyle eş zamanlı kullanımı mümkündür. İyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacak ve belirgin bir semptomatik etkiye sahip olacaktır. Lacunar pürülan boğaz ağrısı için en popüler tarifler:

 1. Tereyağı kaşığı eritin, kitle homojenliği vermek için balın bir tutamını ekleyin. Ajan, ılık bir türde, günde üç kez bir çay kaşığı içinde bir çay kaşığı çözülür.
 2. Bir bardak bal ve bir bardak sıcak su içinde elma sirkesi bir çay kaşığı eritin. Günde dört kez bir çözüm ile gargara.
 3. Pancar suyu sıkın, meyve suyu bir bardak elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin, çare sıcak ve oropharynx bir dakika için durulayın. Prosedürü günde dört kez tekrarlayın.
 4. Bir parça propolis alın, ağzınıza günde üç kez 5 dakika çiğneyin. Ayrıca, talimatlara göre suyla seyreltilmiş bir propolis tentürüyle gargara yapabilirsiniz.
 5. Nebulizatör alkali maden suyuna boşaltın, 10 dakika boyunca inhalasyonu yapın. Boğazda ağrıyı hafifletmek için günde üç kez tekrarlayın.
 6. Bir bardak siyah çay, rendelenmiş zencefil kökü ve bir limon dilimi bir çay kaşığı ekleyin. 20 dakika sonra, ılık çayı iç, sıvıyı ağzına tut.

Boğaz ağrısı cerrahi tedavisi

Eğer lacunar boğaz ağrısı sıklıkla tekrarlanırsa, yarı-cerrahi tedavi endikedir. Boşlukların açığa çıkarılması, bunların irin ve ülseratif apselerden boşaltılması amaçlanmaktadır. Diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae gibi yaygın olarak kullanılan yöntemler, ancak son yıllarda, büyük popülaritesi lazer lakotomotomi ve kriyocerrahi müdahaleler almıştır. Bademciklerin değişmiş bölgelerini buharlaştırmaya veya dondurmaya yardımcı olurlar, böylece anjinin alevlenmesini önlerler. Bu tedavi yöntemleri uygun sonuçlara yol açmazsa, bademcikler (tonsillektomi) kaldırılır.

Lacunar anjina önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı iyileştikten sonra, hasta bir terapist veya çocuk doktorundan bir ay içinde gözlenmelidir. Boğazın yeniden gelişimini önlemek için önlenmesinde ele alınmalıdır:

 • iyi yemek, meyve, sebze ve diğer takviyeli gıdalar hakkında unutma;
 • sertleşmek için;
 • fiziksel olarak aktif olmak;
 • Süper soğutmadan kaçının;
 • dişleri tedavi edin, burnun sağlığını, diş etlerini, vb.
 • ağız boşluğunun hijyenini izlemek;
 • Hasta anginaya başvurmamaya çalış.

Ve sonuç olarak Komarovsky'nin transferini izlemenizi öneririz. Angina nedir ve nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir - bu, Dr. Komarovsky ve Ukrayna Halkı Vladimir Danilets tarafından tartışılan önemli bir konudur.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Evde lacunar angina nasıl tedavi edilir

Lacunar angina: yetişkinlerde etkili tedavi prensipleri

Muhtemelen, bir kez bile bir anjini olmayan böyle bir insan yoktur. Boğazdaki ağrı, sıcaklığın yükselmesi, "öldürülen" durumun hiç şüphesiz ki ziyarete gelen anjin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu hastalık, palatine bademcikler, anjina enfeksiyöz doğası ile karakterizedir. Bakteriler boğazın içine girerek çoğalmaya başlarlar. Kuluçka dönemi geçicidir, genellikle bir gün veya sabah bir kişi boğazda "kirpi" hisseder.

Angina kavramı daha genelleştirici-kolektif, çünkü hastalığın çeşitli türleri vardır:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • lifli;
 • laküner;
 • herpes;
 • apse.

Fakat boğaz ağrısı her zaman boğaz ağrısının varlığını gösterir mi? Sonuçta, yutma ve ateşle ilgili problemlerin olduğu birçok başka hastalık vardır.

Bunu yapmak için, bu hastalığın kişiliğiyle tanışmanız, işaretlerini daha yakından tanımanız ve sonsuza dek veda için nasıl vedalaşacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Kursun özellikleri ve nedenleri

Hastalığın ilk gününde lacunar angina hastası yatağa koyar

Lacunar angina aktivitelerde en uç noktalardan biridir. Genellikle hasta bir kişi, hastalığın ilk gününde onu yatıştırır. Ancak bu süre, bağışıklığın gücüne ve virüsün kendisinin çeşitliliğine bağlıdır. Böyle bir anjinin nedeni daha sık bulaşıcıdır. Hasta bir kişi ile temas halindeyken veya paylaşılan eşyaları, bireysel eşyaları kullanırken hasta olabilirsiniz.

Angina kurnaz bir olgudur, bir kişi bacaklarının donmuş olduğunu fark etmeyebilir veya soğuk bir şey içebilir. Çoğunlukla hastalık soğuk mevsimlerde meşrubat "muhafız" hayranları. Bu sırada, vücut yıkılmış gibi görünüyor ve kişinin çok soğuk içtiğini işaret etmiyor. İçki, oda sıcaklığında olağan gözüküyor.

Bir başka favori anjin, sıcağında soğuk içecekler. Kişinin sıcaklığı yükselir, kişi içeceğin soğukluğunu yeterince değerlendiremez. Basitçe, ısıda bedenin kendisinin soğuğa ihtiyacı vardır. Ve ısıdaki vücut ısısı ne kadar yüksek olursa, ertesi sabah ağrılı bir boğazlanma şansı o kadar fazla olur.

Bazen anjinin bağımsız bir hastalık değil, ikincil bir hastalıktır. Bu otit, soğuk algınlığı, bronşit eşlik edebilir. Bazı durumlarda, otoimmün süreçteki neden, vücut "bademcikler üzerinde her zaman mevcut olan hücreleri ve onun bakterilerini" tanımaz. Bu zor bir süreçtir, çünkü dahili bir arıza ile ilişkilidir.

Ilk işaretleri

Anjina'nın ana belirtilerinden biri ve biri - sıcaklıkta keskin bir artış

Her zaman ilk işaret ertesi sabah yutulduğunda acıdır. Önce hafif bir ağrı olabilir, o zaman büyür. Lacunar anjin, pürülan bir form ve sıcaklıkta keskin bir artış ile karakterizedir. Sıcaklık değerleri genellikle sadece ilk günde yüksektir, sonraki günlerde daha az kritik işaretlere düşebilir.
Anında anjina belirtileri ve semptomları bir bütün var:

 1. zayıflığı;
 2. uyuşukluk;
 3. zehirlenme belirtileri;
 4. alt çene altında büyümüş lenf düğümleri;
 5. acı hem burun hem de kulaktan geçerek büyür;
 6. olası kusma veya mide bulantısı. Ama sabahları ne zaman öksürük ve mide bulantısı yapılır. Bu makaleyi anlamada yardımcı olur.

Bağımsız olarak hastanın bademcik durumunu görebilirsiniz. Larenks iltihaplıdır, bademcikler yoğun, beyaz bir kaplama ile kaplıdır. Bazen plağın kendisini değil, bademciklerin her birinin üzerinde pürülan kafaları görebilirsiniz.

Nadiren baskın yaygınlaşır ve bademcikler arasındaki sınırları bulanıklaştırır, kişi sadece baskını görür. Birkaç gün içinde, bir kişi tedaviye başlarsa ortadan kaybolmaya başlar.

tanılama

Doktor, farinks ve bademciklerin durumunu, bezleri dikkatli bir şekilde inceledikten sonra, oldukça hızlı bir şekilde "lacunar angina" teşhisini koyacaktır.

Tanı insan şikayetlerine ve larinksin görsel muayenesine dayanır. Özel bir kaşık kullanarak, dil diline karşı dil basar. Bu, farenks ve bademciklerin, bademciklerin durumunu dikkatle incelemenizi sağlar. Genellikle burun ek olarak adenoidler için incelenir. Semptomların açıklığı nedeniyle, doktorların başlaması için teşhis prosedürü zor değildir.

Bu konuda ne yapacağımı yutmak için boğazımı acıtıyor, makalenin içeriğini anlamaya yardımcı oluyor.

Lacunar angina difteri ile benzerdir. Bir doktor şüphelenirse, patojeni doğru bir şekilde saptamak için bir smear analizi yapar.

Durumu nasıl kolaylaştırmak

Her şeyden önce, boğazın huzurunu vermeye çalışmalısınız. Daha az konuşmaya çalışın, larinks ve bağları zorlayın. Önemli: Herhangi bir anjina ile yatak istirahati zorunludur. Soğuk algınlığı ve grip gibi, hastalık yatmanı ve daha fazla uyumayı gerektirir. Ayrıca, durumu kolaylaştırmak için tüm koşulların bir algoritmasını gerçekleştirmek gerekir:

 • Islak temizlik ve temiz hava sağlamak;
 • Sıcaklık düştüğünde hastayı rahatsız etmeyin;
 • hastayı ılık su ve çay ile maksimal suyla;
 • bireysel yemekleri tahsis etmek;
 • Nazik bir diyet gözlemleyin.

Yiyecekler sadece oda sıcaklığında sıcak ve soğuk olmamalıdır. Boğazın içinden süzülmeyi denemeyin. Gıdalar, mukus boğazını incitmemek için çok yumuşak ve yumuşak bir şekilde pates tarzında olmalıdır. Yumuşak çorbalar ya da çorbalar varsa daha iyi.

ilaçlar

Lacunar anjin ile, geniş spektrumlu bir antibiyotik genellikle reçete edilir

Tedavi ve şema inflamasyonun nedenine bağlıdır. Kurallara göre, doktor analizi yapmalı ve ancak tedaviyi reçetelemelidir. Fakat pratikte, devreler algoritma biçiminde hazırlanmıştır, bunların içindeki preparatlar geniş bir etki spektrumuna sahip olacak şekilde seçilmiştir. Bu nedenle, antibiyotik lacunar boğaz ağrısı tedavisinde, ikinci nesil penisilin grubu preparasyonu olan Amoxiclav, reçete edilir.
Sadece hoşgörüsüzlük durumunda diğer ilaçları reçete edebilir:

Zorunlu reçete Miramistin günde birkaç kez durulanır. Eğer değilse, boğazınızı yıkamak için iyotla değiştirebilirsiniz. Hasta bu iki durulamayı değiştirirse iyidir. Lokal tedavi, bu tür aerosollerin Bioparox olarak kullanılmasını içerir. Larinksin aşırı kurumasını iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için Stop-angin gibi özel plakaları emdirin.

Tedavi şemasında, immün uyarıcı maddeler, C ve B vitaminleri benzersiz olarak dahil edilmiştir.

Antibiyotik ile ne alacağınızı doktorunuza sormayı unutmayın. Antibiyotikler enfeksiyonları iyi tedavi eder, fakat aynı zamanda bağırsak mikroflorasını da parlaklıkla yok ederler. Bu nedenle, bazı koruyucu ilaçlar almanız gerekir. Lineks, Nystatin bir varyantı olarak, aksi takdirde bağırsakları restore etmek yıllar sürer.

Halk ilaçları

Ballı süt, lacunar anjinası olan hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır

Herhangi bir anjin halk yapısını ve infüzyonları sever. Ve lacunar formu bir istisna değildir. Bu halk ilaçları olmadan hızlı bir şekilde tedavi edilemez birkaç hastalıklardan biridir. Ayrıca kendi tedavi algoritmaları da var.
Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları herhangi bir biçimde papatyadır. Boğazınızı bir kaynatma ile durdurabilirsiniz, infüzyon içebilirsiniz. İnfüzyon basitçe hazırlanır: çim demlenir ve soğumaya kadar beklemeye bırakılır. Zevke hoş, hasta tarafından kolayca tolere edilir.

Anneanneler, çocukluğundan beri, yıllardan beri güçlerini kaybetmeyen evrensel araçlarla tedavi ettiler:

 1. ahududu ve çay ile kuş üzümü;
 2. Gece için bal ile ılık süt, Ama nasıl bal ve bal öksürük yardımcı olabilir. bu makalede belirtilmiştir.
 3. gece için kuru hardallı çoraplar;
 4. "Yıldız işareti" ile boğazınızı ovalayın (sıcaklık yoksa).

Alkol veya votkadan özel kompresler yapmak faydalıdır. Geceleri: gazlı bezleri votkada ıslatın, sera etkisi için bir parça polietilen ile birlikte uygulayın. Daha sonra büyük bir pamuklu yün parçayı takın ve sabaha kadar sızı yuvarlayın. Sabahları ısıtılmış boğazın havadan donmaması için sadece bir fular alın ve yuvarlayın.

komplikasyonlar

Kulakların iltihabı, lacunar anjinasının hoş olmayan komplikasyonlarından biridir.

Gecikmiş tedavi ikincil hastalıkların ve ciddi süreçlerin gelişmesine yol açacaktır:

 • tüm larinksin şişmesi;
 • bağların yenilmesi;
 • larenjitin;
 • kulak iltihabı;
 • böbrek hasarı;
 • sepsis.

Boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler hakkında daha fazlası:

Özel bir bilgi yoksa, anjinayı bağımsız olarak tedavi etmek arzu edilmez. Ancak iyi bir seçenekle, bir kişinin kendi kendine ilaç tedavisi için birkaç günü vardır ve kendi başlarına baş etmeye çalışır. Fakat keskinlik azalmazsa veya sıcaklık devam ederse, doktorunuzu aramanız gerekir. Hastalığın sadece basit ve tanıdık geldiğini unutmamalıyız. Aslında, anjinadan ölüm oranı ve komplikasyonları endişe verici derecede yüksektir.

Lacunar angina: Evde yetişkinlerde tedavi

8 Aralık 2016

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Çoğu zaman, faringeal halkanın lenfoid dokusunu etkileyen bir virüs neden olur. Bademciklerin tüm etkisi, solunum yollarında enfeksiyonun önüne geçerek devralınır. Çoğunlukla, bu olayların gelişimi lacunar anjinası başlar. Bu patolojinin belirtileri, tedavisi ve özellikleri makalede dikkatinize sunulacaktır.

Hastalık hakkında genel bilgi

Her şeyden önce, lacunar angina'nın ne olduğunu bilmelisin. Yetişkinlerde tedavi sadece patolojinin tam olarak anlaşılmasından sonra gerçekleştirilebilir. Doktorların sıklıkla bademcik iltihabı dedikleri Angina iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik. İlk tip genellikle çocukluk döneminde ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Hastalık bir yetişkinde tespit edilirse, büyük ihtimalle akut evre sırasında kronik bir seyir izler. Anjina sıklıkla bir banal ARVI'den kaynaklanan bir komplikasyon haline gelir.

Bir kişinin bademcik lacunae, çukurlarla kaplıdır. İçlerindeki bademcik iltihabı plak oluşturduğunda. Daha çok bakteri kökenlidir. Buna rağmen, patoloji hala mantar ve viraldir. Lacunar anjina komplikasyonlarından kaçınmak için, yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi, lakünlerden alınan bir kazıma incelendikten sonra yapılmalıdır.

Patolojinin semptomatolojisi

İnsanlarda Angina enfeksiyonun vücuda girdiğinde gelişir. Bu, kontamine havayı teneffüs ederek hastayla iletişim sırasında ortaya çıkar. Daha az görülen neden başka bir hastalıktır: çürük, orofarinkste iltihap, hipotermi.

Lacunar formunda bademcik iltihabı belirtileri genellikle çok belirgindir, bu nedenle hastalığın başka bir patoloji ile karıştırılması zordur. Klinik tablo bir gün içinde gelişir. İlk olarak, sıcaklık 39-40 dereceye yükselir, bir kişi yutulduğunda boğazda bir ağrı hisseder. Burun akıntısı genellikle yoktur. Hastanın zayıflığı vardır ve iştahsızdır, sıklıkla baş ağrısına, iltihaplı lenf düğümlerine katılır. Orofarenks incelerseniz, mukoza zarının şişmesi ve hiperemi belirtilir. Lakamada beyaz veya grimsi bir renkte pürülan bir birikim vardır.

Lacunar angina'yı bağımsız olarak tedavi etmek mümkün mü?

Lacunar angina başlamış ise, tedavi (yetişkinlerde) bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Uzman bir dizi çalışmadan sonra sizin için uygun ilaçları reçete edecektir. Ortalama tedavi süresi 7-14 gündür. Doğru yaklaşım ve tüm tavsiyelerin gözlenmesi ile birkaç gün içinde daha iyi hissedeceksiniz. Ancak çoğu zaman insanlar, ziyareti kendi başlarına halletmeye çalışarak doktora erteler.

Evde bademcik iltihabı tedavi etmek oldukça olasıdır. Ancak bu terapi Rus rulet oynamak için karşılaştırılabilir. Eğer lacunar anjinine neyin sebep olduğunu doğru olarak öğrenirseniz (yetişkinler için tedavi doğru olarak yapılacaktır), sonuç olumlu olacaktır. Eğer ilaçlar yanlış kullanılırsa, bademcik iltihabı bir komplikasyonu tetikleyebilir. Özellikle böbrekler ve kardiyovasküler sistem muzdarip.

Antibiyotikler, antifungal ve immünomodülatörlerin kullanımı

Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi neredeyse her zaman haklıdır. Olguların% 70'inde bademcik iltihabı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bugüne kadar penisilin serisinin antibiyotiklerine tercih edilir. Özellikle "Augmentin" ilacı ayırt edilir. Kompozisyonunda bir antibakteriyel madde (amoksisilin) ​​ve mikroorganizmaların (klavulanik asit) direncini ortadan kaldıran bir bileşen bulunur. Daha az kullanılan makrolidler, sefalosporinler ve sülfonamidler.

Eğer bademciklerin fungal yenilemesi doğrulanırsa, yetişkin hastalarda lacunar anjin tedavisi antifungal olduğunu düşündürmektedir. Nystatin ve flukonazole dayalı fonlar atayın. Ayrıca, mantar enfeksiyonunun uzun süreli antibiyotik kullanımından kaynaklandığı durumlar da vardır. Bu nedenle, anjin tedavisinde, önleme amacıyla antifungal formülasyonların alınması tavsiye edilir.

Eğer bademcik iltihabının virüs kaynağı doğrulanırsa antiviral ajanlar ("Kagocel", "Rimantadine", "Cycloferon") reçete edilir. Hastalığın böyle bir seyrinde, genellikle soğuk algınlığı oluşur. Tüm patoloji türleri için immünomodülatörlerin kullanımı haklıdır. Doktorlar "Likopid", "Polyoxidonium" ve diğer ilaçları öneriyorlar.

Semptomatik tedavi

Lacunar anjina semptomları olanlara bağlı olarak, yetişkinlerde tedavi uygun olmalıdır. Vücut ısısı yükseldiğinde, mutlaka azaltılmalıdır. Termometrenin seviyesi 38-39 dereceden fazla olduğunda antipiretik kullanmak tavsiye edilir. 37.5 derecede çok kötü hissediyorsanız, antipiretikler de kullanabilirsiniz.

Kendi kendine uygulama için, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar daha uygundur. Bunlar "Nurofen", "Ibuprofen", "Nimesulid", "Naiz" gibi ilaçlar. Sadece sıcaklığı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı da ortadan kaldırır, aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi de olacaktır. Bademcik iltihabındaki popüler "Parasetamol" veya "Panadol" daha az sıklıkla kullanılır. Gerçek şu ki bu ilaç karaciğer için zehirlidir ve bunun yanı sıra, hemopoietik organın çalışması üzerinde de en iyi etkiye sahip olmayan antibiyotik almak zorundasınız.

Larinks ve bademciklerin tedavisi

Lacunar angina başlamış ise, yetişkinlerde tedavi (hangi antibiyotikler - zaten biliyorsunuz) yerel ilaçlar kullanılarak yapılabilir. Çoğunlukla bu ilaçlar, kan dolaşımına emilmemekte, ancak dokuların yüzeyi üzerinde etki göstermektedirler. Dölleme, anti-enflamatuar, antibakteriyel ajanlar ve antiseptikler ile boğazın bademcik iltihabı ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Doktorlar, "Lugol", "Miramistin", "Chlorophyllipt" kullanımları için reçete yazıyor. Bu ilaçlar iltihaplı bademcikleri yağlayabilir ve sulayabilir. Lacunalara özellikle dikkat edilmelidir ve eğer mümkünse, bu solüsyonlara emdirilmiş steril bir bezle plaktan çıkartılmalıdır.

Doktorlar ayrıca pastilleri eritmeyi de yasaklamazlar. Daha sık olarak, "Gramidin" veya "Gramikidin" önerilir. Bunlar topikal uygulama için antibakteriyel bileşiklerdir. Ayrıca 4 yaşından küçük çocuklar için de kullanılabilir. Strepsils, Septotelet ve Geksoral gibi ilaçları tercih edebilirsiniz. Sadece patolojinin nedenini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda boğazdaki ağrıyı da ortadan kaldırırlar. Sulama ilaçları ("Tantum Verde", "Ingalipt", "Bioporox", "Cameton") evde kullanılabilir, ancak hepsini aynı anda kullanmayın. Bazı ilaçları başkalarıyla birleştirme olasılığına dair bilgileri okuduğunuzdan emin olun.

Ek ilaçlar

Zaten lacunar bademcik iltihabının bir kişinin bağışıklığını büyük ölçüde zedelediğini biliyorsunuz. Evde tedavi, vitamin komplekslerinin kullanımını içerir. Bunlar "Alfabe", "Complivit" veya diğer bazı hazırlıklar olabilir. Diyette bir bozukluk nedeniyle bademcik iltihabında her zaman görülen eksik maddelerin eksikliğini giderirler.

Sıklıkla, kendi kendine tedavi için, hastalar Tonzilgon'u kullanır. Alkol damlacıkları ve tabletler şeklinde gelir. İlaç, vücudu güçlendirmeye, direnci artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir anti-inflamatuar, temizleyici etkiye sahiptir. Kullanım talimatları farklı menşe akut ve kronik anjina için ilacı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer tonsillit sırasında ek hoş olmayan semptomlarınız varsa, uygun yollarla elimine edilebilir. Burun tıkanıklığından, "Nazivin", "Snoop", "Vibrocil" ilaçlarıyla kurtulacaksınız. Nazofarenksin sulanması için tuz formülasyonlarının kullanılması da tavsiye edilir. Kulaklarda ağrı eklendiyse, Otipaksom'u kullanabilirsiniz. Damlalar iltihabı giderecek ve kulak kanallarını uyuşturacaktır. Kuru bir obsesif öksürükten "Sinekod", "Kodelak" parasını al. Üretken öksürük mukolitik ilaçlar "Lazolvan", "ATSTS" tarafından desteklenmektedir.

Diyet ve rejim

Beyaz lakünanın oluşumu ile pürülan tonsillit ile rejimi gözlemlemek gerekir. Alışılmadık bir yaşam tarzı yollamak yasaktır. Fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve barışı gözlemlemek gereklidir. Aksi halde, patolojinin komplikasyon olasılığı yüksektir. Vücudun enfeksiyonla savaşmak için çok fazla enerjiye ihtiyacı var. Eğer her zaman uyumak istiyorsan - uyu. İştahsızlık - kendinizi yemeye zorlamayın. Daha fazla sıvı içmek önemlidir: su, meyve suları, meyve içecekleri, çaylar. Yiyecekler sıcak veya soğuk olmamalıdır. Boğazını tahriş edebilecek herşeyi reddedin: tuzlu, ekşi, tatlı, baharat. Çorbalar, püresi ve püresi tercih edin.

Hastanın bulunduğu odada serin ve nemli olmalı. Abartmayın. Kesinlikle sıcak soluma. Bunu yaparak, mikroorganizmaların daha fazla çoğaltılması için tüm koşulları yarattığınızı unutmayın. Yetişkinlerde Lacunar angina çok bulaşıcı olabilir. Bu nedenle, sağlıklı kişiler ve aile üyeleri ile teması en aza indirir.

Lacunar angina: yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavi

Birçok hasta, tonsillit tedavisi için büyükannesinin reçetelerini vermeye çalışmaktadır. Bu tür eylemlerin oldukça tehlikeli olabileceği hemen söylenmelidir. Eğer taktikler yanlış seçilirse, sonuç olumsuz olabilir. Örneğin, yanlış tedavi ile akut fazdan lacunar anjin kronikleşir. Hasta iyileştiğini düşünüyor ama bu büyük bir yanlış anlama. Kronik bademcik iltihabı korkunç bir frekansla tekrarlayacaktır. Bağışıklık veya hipotermide en ufak bir düşüşle, yine hastalığın tüm lezzetlerini hissedeceksiniz. Fakat bu, insanların tariflerinin güçsüz olduğu anlamına gelmez. Geleneksel tedaviye iyi bir katkı olabilirler.

 • Boğazınızı adaçayı, çörek otu, papatya ile durulayın. Bu gibi bileşimler patojenik florayı yıkacak, rejeneratif ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.
 • Daha fazla C vitamini yiyin. Bol miktarda yeşillik, özellikle maydanoz, lahanada bulunur. Limon ve diğer narenciye ürünlerini yemeyin.
 • Ahududu ile çay iç. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz ağrısını yumuşatır.
 • Ballı süt, orofarenks üzerinde analjezik bir etkiye sahip olacak ve obsesif kuru öksürüğü ortadan kaldıracaktır.
 • Boğaz bölgesini porsuk veya keçi yağı ile ovun. İltihaplı yamaları ısıtır. Bunu ancak sıcaklık yoksa yapabileceğinizi unutmayın.

Özetleyelim

Makaleden lacunar anjinasının nasıl düzeltildiğini öğrenebildiniz. Yetişkinlere ait fotoğraflar, tedavi ve preparatlar incelemenize sunulur. Bir doktora randevu vermeden önce birkaç kez düşünün. Bademcik iltihabının çok tehlikeli olduğunu unutmayın. Yanlış tedavi ile, cerrahi müdahale ve bademciklerin çıkarılmasını gerektirebilir. Sağlıklı ol!

Vücudun 7 kısmı eller tarafından dokunulmaması gereken bir bedendir: Vücudunuzu bir tapınak olarak düşünün: Onu kullanabilirsiniz, ancak elinize dokunamadığınız bazı kutsal yerler vardır. Araştırma gösterir.

Daha genç görünmek için: 30, 40, 50, 60 yaşlarındaki kızlar için en iyi saç kesimi 20 yaşında, saçın şekli ve uzunluğu konusunda endişelenmeyin. Görünüşe göre gençlerin görünüşü ve cüretkâr zillerin deneyleri için yaratıldı. Ancak zaten.

30 yılda bakire olmak nasıl bir şey? İlginçtir ki, neredeyse orta yaşına kadar seks yapmamış kadınlar.

Yatakta iyi olduğunuzu belirten 11 garip işaret var.Aynı zamanda romantik partnerinizin zevkini yatakta geçirdiğine inanmak ister misiniz? En azından kızarmak ve aldatmak istemezsin.

Asla kilisede yapmayın! Kilisede doğru şekilde davranıp davranmadığınızdan emin değilseniz, belki de, yanlış bir şekilde yapın. İşte korkunç bir liste.

Kadınların çoğu kez görmezden geldiği 15 kanser belirtisi Birçok kanser belirtisi diğer hastalıkların veya hastalıklarınkine benzerdir, bu yüzden çoğu zaman göz ardı edilir. Vücuduna dikkat et. Fark ederseniz.

Lacunar angina ve tedavisi

Lacunar angina (kod MKB-10 - J03) - bademciklerde pus lacuna ile iltihaplanan ve dolduran pürülan bademcik iltihabından biridir. Özellikle streptococcus, lacunar anjin bakteriyel enfeksiyonu provokes.

Bu arada, ICD-10 kodu, karakteristik düzene göre sınıflandırılan uluslararası bir hastalık listesidir. Şifreye Latince bir harf ve 0'dan 99'a kadar olan bir dijital hastalık belirtiminden oluşur.

Tanıyı standardize etmek için doktorların rahatlığı için bir kodlama oluşturuldu. Örneğin G00-G99, sinir sistemi ve solunum sisteminin J00-J99 hastalığıdır.

Enfeksiyon yolları

Hastalığın provokatörlerine yeterli direnç sağlayamadığı zaman, bağışıklığın azalması nedeniyle bir hastalık vardır. Patojenler, havadaki damlacıklar (nefes alma, öksürme, hapşırma yoluyla) ya da bakteriyel boğaz ağrısının bulaşıcılığını belirten evsel yolla (yaygın kullanım nesneleri aracılığıyla) bulaşır.

Ayrıca, dış enfeksiyon yollarına ek olarak, yetişkinlerde lacunar anjin, burun sinüslerinde bulunan çürük veya kronik iltihaplardan etkilenen dişler nedeniyle gelişebilir.

Hastalığın kuluçka döneminden sonra, 3 ila 7 gün arasında değişen lacunar anjina belirtileri görülür:

 1. ateş, ateş, sıcaklık 40 ° C'ye kadar yükselebilir;
 2. boğaz ağrısı, özellikle yutulduğunda;
 3. lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 4. baş ağrısı;
 5. eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 6. Boğaz incelendiğinde, beyaz veya sarımsı noktalı ya da örgü benzeri bir kaplama ile açıkça görülebilir genişletilmiş bademcikler.

Çocuklarda Lacunar angina

Bir çocukta Lacunar angina, semptomların yetişkin belirtilerine benzer şekilde eşlik eder. Ayrıca, diğer işaretler eklenir:

 1. Boğazdan kulağa akut ağrının ışınlanması;
 2. karın ağrısı, mide bulantısı, kusma;
 3. salya akışı;
 4. ishal;
 5. konjunktivit;
 6. sıcaklıkta artış veya azalma ile konvülsiyonlar;
 7. sahte bir grup.

Lacunar bademcik iltihabı, sahte kubbe saldırısına neden olabilir. Enflamasyonlu ve genişletilmiş bademcikler, çocuğun nabzı olan bir nazolabial üçgenin sahip olduğu solunum sistemini kaplar.

Çocuğa yanlış bir yumruk atmaktan mı?

Bir çocuk, öncelikle anne boğulma ise, ancak zor da panik ve topla kendini gerekmez olabilir. İlk olarak, bir ambulans çağırmalısınız. İkincisi, bir dik konumda bir çocuk yetiştirmek kısıtlayıcı giysiler kaldırmak ve ben (örneğin Suprastin) bademcik ödemi uzaklaştırmak için intramüsküler antihistamin uygulanabilir eğer, iyi, onu sakinleştirmeye çalışmak. Tıbbi yardım alırken, odadaki havayı nemlendirin, bir nebülizör veya klasik buharla inhalasyon yapın. Bu damar daraltıcı bir ilaç birkaç damla, burada su içinde çözülmüş halde pint çay kaşığı kabartma tozu ile solunum soda maden suyu ya da soda çözeltisi sağlanmasına yardımcı olur. Ancak çocuğun ateşi varsa, inhalasyonlar yasaktır.

Lacunar anjina tedavisi

Lacunar anjin tedavisi ve tedavi nasıl?

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi yatak istirahatine sıkı bağlılık ile gerçekleşir. Her şeyden önce, hastalığın provokerini öldürmek ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için antibiyotiklere ihtiyacımız var.

antibiyotikler

Lacunar anjin ile, amoksisilin preparatları reçete etmek gelenekseldir:

Penisilinli bir alerjisi veya penisilin ilaçları olan bir hastanın tedavide başarı sağlaması durumunda, bunların Macrolides ile değiştirilmesi gerekir:

Düşmeyen bir sıcaklıkta (hastanın penisiline karşı alerjisi olmaması koşuluyla) acil bakım sağlamak için doktor, Ceftriaxone enjeksiyonlarını reçete edebilir.

Yerel hazırlıklar

Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve vücuttaki anjin patojeni yayılmasını önlemek için lokal antiseptikler yardımı ile olabilir. Bu olabilir:

 • Faryngosept veya Lizobakt (emilim için tabletler);
 • Kamerun veya Ingalipt (analjezik etki ile spreyler);
 • Bioparox veya Hexoral (antibakteriyel etkiye sahip spreyler);
 • boğaz Klorofiltip, Miramistin, Tantum Verde veya Oracet durulama için çözümler.

ateş düşürücü

Sıcaklığı azaltın Paracetamol veya Ibuprofen dayalı fonları yardımcı olacaktır. Bir kez Nimesil'i alabilir, ancak doktorlara göre, sistemik bir resepsiyonla, ne yazık ki, karaciğerde toksik etki yapabilir.

Bir çocuğun tedavisi

Çocukta lacunar anjinası tedavi etmek için mi?

Çocuk tedavisinde lacunar anjinası, öncelikle antibiyotik ajanları gerektirir. Yetişkin bir hastalık durumunda olduğu gibi, bunlar amoksisilin preparatlarıdır:

 • Amoksisilin süspansiyonu;
 • Graximol süspansiyonu;
 • Süspansiyon için Ospamox tozu.

Katılan hekim tarafından reçetelenen ilacın etkisi yoksa, ilk başvurudan sonraki 3 gün sonra, çocuk doktoruna bu konuda bilgi vermek ve ilacı birlikte değiştirmek gerekir. Penisilinler için layık bir alternatif Makrolidlerdir:

Topikal preparatları olan çocuklarda lacunar anjin tedavisine müdahale etmeyin:

 • Spreyler Ingalipt, Cameton ve Chlorophyllipt;
 • Faryngosept (resorpsiyon için tabletler);
 • ve eğer çocuk gargara yapma becerisine sahipse, bitkisel şifa ve infüzyonları kullanabilirsiniz.

ısı, böyle ağır çıkarıp, bebek kusmuk ya da yutmak zordur, süspansiyon, rektal fitiller yerini örn Nurofen veya Tsefekon edilebildiği zaman, antipiretik süspansiyonlar, örneğin Panadol-Bebek veya Nurofen kullanarak edilebilir herhangi bir yaştaki bir çocuk için istenmeyen yapar.

Bağışıklık direncini arttırmak için, çocuk hastalıkları, özellikle meyan kökü tozu, İmmünal veya çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir vitamin ve mineral kompleksi gibi preparatları takviye etmek için reçete edilebilir.

Lacunar anjina önlenmesi

Lacunar angina bir provokatör tarafından enfeksiyonu önlemek için, aşağıdaki basit kuralları gözlemlemek önemlidir:

 1. Elleri düzenli olarak yıkayın ya da özel bir antibakteriyel ile tedavi edin.
 2. Ham formunda kullanılan akan su ürünleri altında yıkayın ve pişirilmesi gereken ürünlerin uygun ısıl işlemlerini yapın.
 3. Vücudu sertleştirerek, iyi besleyerek ve zararlı alışkanlıklar bırakarak bağışıklığı güçlendirin. Çocuklarda profilaksi durumunda, pasif sigara içilmesine izin vermeyin.
 4. Hasta bir bakteriyel anjinayla iletişim kurmamaya çalış, tk. hastalık aşırı derecede bulaşıcıdır.
 5. Bağışıklık zayıflama anlarında (donma, ayaklarınızı ıslatmadan sonra), büyük bir insan kalabalığından kaçınmak için.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Granulosa farenjit ile mücadele ediyoruz: nedenleri, belirtileri, tedavi prensipleri

Farenjit, farinks oluşturan tüm dokuların dahil olduğu inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kasları, mukozaları, yakındaki lenf düğümlerini ve gökyüzünü etkilediğinde.

Boğaz ağrısı ile etkili spreyler ve aerosoller

Solunum hastalıklarına eğilimli insanlar için, boğaz için spreyler uzun zamandır ev tıp göğüste zorunlu bir ilaç haline gelmiştir.30 yıl önce, sadece eczanelerde boğaz ağrısı Kameton.Segodnya tedavisi için tüketicilere sunulan Sovyet ilaç sanayi 2 düzine öğeleri boğaz spreyleri bulundu ve eylem ve fiyat için en uygun olanı seçmek edilebilir.