Loading

Evde Larenjit Tedavisi

Larenjit, larinksin mukoza zarında meydana gelen ve hatta dokusunu daha derinden etkileyen bir enflamatuar süreçtir. Hastalık hem akut olabilir ve periyodik alevlenmelerle birlikte kronik bir süreç olabilir.

Çoğu zaman işlerinde ses aygıtında kalıcı bir yük ile ilişkili olan kişilerde görülür: öğretmenler, öğretim görevlileri, şarkıcılar, şirket yöneticileri. Bu nedenle, evde çalışan larenjit tedavisi yetişkin çalışan insanlar için genellikle doğrudur. Hastalığı evde tedavi edebilir ve sonuçta uzman bir konsültasyon aldıktan sonra ihtiyacınız vardır.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Hasta için, larenjit semptomları, bir kural olarak, keskin bir ses kaybına, boğazda acıya, gereksiz ve müdahale edici bir şey hissine, kaynamaya, kaynamaya döner.

Enflamatuar süreç yeterince derin ise, hastalığın semptomları da hasta hisseder, halsizlik, ateş, titreme, halsizlik olabilir.

Doktor için larinks - laringoskopi incelendiğinde aldıkları aşağıdaki belirtiler de önemlidir:

 1. Laringeal mukozanın hiperemi veya kızarması
 2. Laringeal mukoza ödemi
 3. Larinksin mukozasında küçük kanama. Bunlar iltihaplanma sırasında laringeal mukoza mikrodamarlarında birtakım değişikliklerin meydana gelmesinden kaynaklanır, bunlardan biri bu damarların duvarlarının geçirgenliğinde bir artıştır. İkincisi sonucunda kanamalar da meydana gelir.

Mukoza şişmesi, mikrodamarlarının büyümesi ve kızarıklık.

Eğer yetişkin çalışan insanlarda larenjit belirtileri varsa, kısa bir süre evinizde tedavi etmek için biraz zaman geçirmeniz ve bir doktora başvurmanız gerekir. Başlangıçta bağımsız bir yaklaşımla, hastalığın semptomlarının azalacağı, ancak tamamen ortadan kaldırılmayacağı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, larinjitin akut formu, tedavi etmek için çok daha problemli olan kronik olana geçebilir.

Evde ne yapılabilir

Larenjitleri evde çeşitli yollarla tedavi edin:

 1. Yatak istirahati, ilk etapta, larenjit ile birlikte, hastalığın yaygın tezahürlerine sahip olan yetişkin hastalar için bir işarettir. Sonuncusu sıcaklık artışları, halsizlik, uyuşukluk, iştahsızlık, baş ağrılarıdır. Hastalık sadece öksürük ve ses kaybı ile kendini gösterirse, yetişkin hastaların genel sağlığını etkilemeden, yatak istirahati ihmal edilebilir. Bu, larenjitin hızlı bir şekilde ve sıkı yatak kısıtlamaları olmadan tedavi edilebileceği anlamına gelir.
 2. Diyet bileşeni zayıflamış bir hastanın vücudunun çok miktarda sıvıya ihtiyacı olduğu gerçeğini azaltır. Sıvı kullanımı, bakterinin ürettiği toksik maddelerin hasta vücudundan çıkarılmasına katkıda bulunur. Maden suyu, komposto veya meyve içecekleri içmek en iyisidir. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmanın yanı sıra, bu içecekler balgamın salyamasına ve sıvılaşmasına katkıda bulunur, bu da ikincisinin ayrılmasını hızlandırır.
 3. Inhalasyon bileşeni. Teneffüslerle, hastanın bunları solumak zorunda olduğu terapötik maddelerin böyle bir uygulama yöntemini çağırmak alışılmış bir durumdur.
  Çabuk iyileşen larenjit, taze pişirilmiş patatesler üzerinde sıcak buharın ve daha önce biraz okaliptüs yağı veya ardıç yağının eklendiği sıcak suyun üzerine inhalasyona yardımcı olacaktır.
 4. Yerel Etkinlikler. Larenjitleri evde gırtlak içine enjekte edilen ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Uygun olan, bakterisidal bir etkiye sahip olan, yani katil patojenleri olan çeşitli spreylerdir. Örneğin, Ingalipt veya Angilex. Buna ek olarak, günde birkaç kez bakterisid etkisi olan özel çözümlerle gargara yapabilir ve ayrıca gırtlağın mukoza zarındaki ağrıyı azaltabilir ve iltihabı azaltabilirsiniz. Calendula veya papatya, okaliptüsün suyu. Durulama günde birkaç kez yapılır. Antiseptik pastilleri ve pastilleri de kullanabilirsiniz. Tharyngept veya Travesil gibi uygun ilaçlar. Isınma kompreslerini de kullanabilirsiniz. Örneğin, defne yaprağı, boğazda kaynatma ile. Kompresörü günde iki kez değiştirmeniz gerekiyor. Bu aynı zamanda larenjitin evden çıkmadan hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 5. Rahatsız edici terapi. İkincisi, ısınma hardalında çeşitli aktiviteler içerir: hardal sıvaları, alt ekstremitelerin buharı, biber sıvası. Rahatsız edici tedavi, bir bütün olarak vücudu olumlu yönde etkiler, onu ısıtır ve bu nedenle larenjit ve diğer birçok enflamatuar hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur. Acilen tedavi edilen inflamatuar hastalıklar distraksiyon terapisi yardımıyla doktorlar yirminci yüzyılın ikinci yarısında başladı.

Sonuç

Her ne kadar larenjit tedavi edilirken doktora günlük bir ziyaret yapılmasına ihtiyaç duyulmamışsa da, hasta doktoru birkaç kez ziyaret etmelidir. Bu, evde tedavinin yetkin bir şekilde yapıldığından ve oldukça etkili olduğundan emin olmak açısından önemlidir: ilaçlar hastayı tedavi edebilir ve sadece hastalığın semptomlarını hafifletebilir.

Larenjitin tüm ev tedavi yöntemlerine derhal yapışmayın. İnhalasyonlar, boğaz ve antiseptik pastiller üzerinde bir kompres ile daha iyi başlamak için. Her iki günde bir, distraksiyon terapisi gerçekleştirin. Diyet bileşeni her zaman gözetilmelidir, çünkü vücudun kendi kuvvetlerini aktive etmesinde önemli bir rol oynar.

Tedavinin başlamasından birkaç gün sonra, hastalığın belirtileri ortadan kalkacaktır. Bu zaman zarfında, larenjitin "boğuk" olmaktan ziyade tedavi edilmesini sağlamak için son kez doktoru ziyaret etmek önemlidir. Hastalığın tedavisi uzun ve zor olan, hasta için acı veren kronik bir form haline gelmemesi önemlidir. Özellikle önemlisi, ses cihazının aktif katılımı olmadan profesyonel görevleri olan imkansız olan yetişkin çalışan insanlar için önemlidir.

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Tedavi genellikle evde bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanının randevusu ile yapılır. Bazı ciddi vakalarda (difteri larenjitli) hastanede hastaneye yatış gerekli olmaktadır.

Tedavi: genel kurallar

Yetişkinlerde her tür larenjit tedavisine uyum için zorunlu olan birçok kural vardır:

 • Sessizlik rejimine uyum - Mümkün olduğunca az konuşmak gerekirse, tamamen sessiz olmak daha iyidir. Fısıltı kesinlikle yasaktır;
 • odada mikroiklim bakımı - Düzenli hava tahliyesi, hava sıcaklığını 20 - 25 С ± keep arasında tutun, havanın nemini% 50 - 60 oranında artırın;
 • boğazını sıcak tut - Sıcak bir eşarp yardımıyla;
 • sıcak ayak banyoları - laringeal ödemi azaltmak;
 • bol sıcak içecek - Bitkisel çaylar, maden suları, meyveli meyveli içecekler - günde 3 litreye kadar;
 • diyet - Yemekler sıcak olmalı, keskin, tuzlu ve kızarmış yiyecekler, çikolata, kahve;
 • her saat gargara - şişliği hafifletmek, iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için. Bir deniz tuzu ya da soda (250 ml su için kaşık), otlar suyu (papatya, ıhlamur, okaliptüs) ile durulayın;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • multivitaminler bir ders alarak.

Uzun zamandır boğucu bir öksürükle boğuluyorsunuz? Hastalık uzarsa, tracheitisin hangi komplikasyonlarına yakalandığınıza dair önemli bilgiler.

Sıcak ve soğuk havanın etkileri, bu makalede daha ayrıntılı olarak tarif edildiği gibi farenjitlere yol açabilir.

Akut bir kursa nasıl davranılır

Entegre, aşağıdakilerin kullanımını sağlar:

 • İnhalasyonlar - soda çözeltisi, maden suları (Essentuki Borjomi), otlar kaynatma (okaliptüs, papatya, adaçayı, nane), uçucu yağlar (okaliptüs, çam, mentol);
 • kuru öksürükten preparatlar - kodein, libeksin;
 • balgam söktürücü ve mukolitik ajanlar - mucaltin, ACC, bromhexine, ambroxol;
 • antipiretik tabletler - parasetamol, ibuprofen. Sadece uzun süreli yüksek zayıflatıcı sıcaklıkta atandı;
 • antiseptik ve analjezik ile spreyler ve pastiller - lizobakt, Geksoral, imudon sprey geksaliz;
 • Sadece bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler. en yaygın olarak reçete penisilinler (ampisilin, amoksisilin), kuinolonlar (siprofloksasin, levofloksasin), makrolidler (sumamed, azitromisin), sefalosporinler (sefotaksim, seftriakson), metronidazol;
 • antihistaminler - dimedrol, suprastin, diazolin;
 • proteolitik enzimler - inhalasyonlar şeklinde tripsin, kimotripsin.

Kolay derece

Genel kuralları takip ederseniz, yetişkinlerde akut larenjit kolay bir dereceye kadar akacak ve uzun sürmeyecektir. Zaten 5 - 7 gün içinde genellikle iyileşme geliyor, ancak daha karmaşık bir hastalık doktorları ile şunları ekleyin:

 • Kuru bir zayıflatıcı öksürük, kodein, libeksin;
 • Ne zaman ıslak öksürük - mukaltin, meyankökü şurubu, ACTS, bromhexine.

Orta ve ağır


Etkili tedavi için, aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi tedbir gereklidir:

√Boyunda ısınma etkisi ile yarı-alkol sıkıştırır

√ Antihistaminikler ve bioparoks ile UHF;

 • antihistaminikler - laringeal ödemi azaltmak için;
 • antibiyotikler - bir penisilin grubu, daha iyi spreyler halinde (kameraton, heksoral, inhalipt, stopangin, kamphomene);
 • proteolitik enzimlerle inhalasyon;
 • semptomatik araçlar:

√bol viskoz balgam ile - ambroksol, termopsis, bromhexine;
√kuru öksürükte - öksürük hastalıkları;
√yüksek sıcaklıkta - parasetamol, ibuprofen;
√larinks - soda veya uçucu yağlar ile inhalasyonda kabuk birikimi ile.

Hastalık orta evreye geçtiğinde, amoksisilin ve siprofloksasin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerle kullanılır. Ayrıca, doktor larenjit tedavisine karar verir ve ilacı patojen tipine göre reçete eder.

Erişkinlerde kronik seyrin tedavisi

Vokal kordların hastalığının kronik formundan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Erişkinlerde kronik larenjit tedavisi, alevlenmelerin şiddetini ve sıklığını azaltmayı amaçlamakta olup, mutlaka kronik inflamasyon odaklarının sanitasyonunu da kapsamaktadır. Genel terapötik kurallara uyulmasıyla birlikte, ilaçlar kullanılır:

 • Yerel eylem antibiyotikler - Bioparox;
 • sistemik eylem antibiyotikler - amoksiklav, seftriakson, eritromisin;
 • emilim için spreyler ve tabletler lokal anestezik ve antiseptik etkisi ile - neo anjina lizobakt, Geksoral, spreyler Ingalipt Tera grip;
 • soda çözeltisi ile inhalasyon, uçucu yağlar, proteazlar (tripsin, kimotripsin);
 • soğuk hazırlıklar (Kodein);
 • söktürücüler (mucaltin, ATSTS, ambroksol);
 • immünomodülatörler - ribomunil, respiibron;
 • immunostimulantlar (IRC-19).

Hafif (Catarrhal) derece tedavisi

Catarrhal larenjit, tedavisi karmaşık bir yaklaşımda oldukça etkili olan kolay bir akış şekli ile karakterize edilir;

 • Soluma ve alkalin inhalasyonları - ana tedavi yöntemi;
 • lokal ve sistemik etki antibiyotikleri - doktor tarafından yönlendirildiği şekilde uygulanır;
 • spreyler ve emilim tabletleri.

Ek fonlar olarak immünomodülatörler ve immünostimulantlar atanır.

Regresyon sırasında fizyoterapi kullanılır:

 • UHF;
 • Novocaine ile elektroforez;
 • DDT (diadinamik tedavi).

Ortalama (atrofik) derece tedavisi

Atrofik larenjit tanısı, hafif derecede özdeş bir tedavi gerektirir. Ayırt edici özellik, aerosol inhalasyonlarının proteolitik enzimlerle ilave kullanımıdır. Bu prosedürler kabukları kaldırmak için atanır.

Şiddetli (hipertrofik) derece tedavisi

Doktorun reçeteleri veya önleyici tedbirleri gözlenmezse, hastalık ciddi bir aşamaya gider. Hipertrofik derecenin tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak konservatif veya cerrahi olabilir.muhafazakâr - Buna benzer bir hastalık derecesine benzer.cerrahlık - Hiperplastik dokunun çıkarılması. Kaldırma lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hasarlı hücrelerin malign hücrelere dejenerasyonunu önler.

fizyoterapi

elektroforez - larenjitli ana fizyoterapi türü. Larinksin üzerinde novokain, kalsiyum ve diğer ilaçlar kullanılır. Oral oral elektroforez için özel bir elektrot kullanmak etkilidir. Prosedür 15-20 dakika sürer, kurs 10 - 12 prosedürleri
hiperfrekanslarinkste kan dolaşımını ve metabolizmasını iyileştirmek için kullanılır. 5 ila 10 dakika süren günlük prosedürleri uygulayın, 5 ila 10 prosedür.
DDT (diadinamik tedavi)30 dakikadan fazla olmayan bir prosedür süresi vardır, bir ders gereklidir - 3 ila 8 günlük prosedürler.

Halk ilaçları ile tedavi


Herhangi bir aşamada, tedavi sadece tıbbi preparatlarla değil, aynı zamanda halk ilaçlarıyla da mümkündür. Geleneksel tıp "yeşil eczane" den çeşitli ilaçlar sunmaktadır. Geleneksel tedavi, çeşitli durulama, kaynatma, boğazın yağlanmasını kullanır.

durulama:

 • Kırmızı pancar suyu (200 ml meyve suyu ve elma sirkesinin bir çay kaşığı);
 • çiğ patates veya lahana suyu;
 • bal (bir bardak su üzerinde 1 kaşık bal).

Boğazın yağlanması. Steril bir bandajla parmak sarın, gliserin ve iyodin (1: 1) karışımına daldırın ve farenksini mümkün olan maksimum derinliğe kadar yağlayın.
Ses kısıklığı ve ses kaybı ile, bu araçlar yardımcı olacaktır:

 • Fıstık, haşlanmış, kurutulmuş ve hafifçe kızartılmış ise;
 • tohumların bir kaynatma olarak anason. Bir bardak kaynar suya bir bardak anason, 15 dakika pişirin. Soğuk, bir kaşık bal ve konyak ekleyin. Her saat bir kaşıkla alın;
 • Ballı ılık süt, ses tellerini yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Hafif burun akıntısı ile bile ilaç kullanmak ister misiniz? Makaleden rinitin halk ilaçlarını ne kadar hızlı iyileştireceğini öğrenin.

Bu hastalığın ana belirtileri hakkında daha fazla bilgi için, çok güçlü bir bağışıklığa sahip değilseniz, zatürre dengesiz değilseniz, bu makaleyi okuyun.

Profesyonel larenjit tedavisi

Mesleki hastalık, belirli mesleklerden insanlar için yaygınlaşır. Kendiniz yapmak mümkün olan çalışma modunda ses tellerini korumak için birkaç ipucu:

 • Düzenli kullanım Limon ve bal hamuru karışımı. Karışım ağızda birkaç dakika tutulur, sonra yutulur;
 • alkali çözelti. Maden suyunu ve sütü karıştırın (1: 1), önceden ısıtın, bir kaşık tereyağı, bal ve konyak ekleyin. Sıcak bir biçimde küçük yudumlarda içebilirsiniz;
 • sarımsak sütü. 1 - 2 diş sarımsak bir bardak süt kaynatın. 40 dakika boyunca boğazın üzerinde sıcak olarak iç. Gündüz, 2 - 3 kez tekrarlayın.
 • havuç sütü. 100 gr havuç temizlenmiş, rendelenmiş ve 500 gram sütte kaynatılmıştır. Sıcak, küçük yudum alın;
 • yanmış şeker. 2 yemek kaşığı şeker bir tavada eritin, 500 gram kaynar su ekleyin. Her saat 1 kaşık alın - bir buçuk.
İçindekiler ↑

önleme


Doktorlar her zaman ilaç tedavisinden ziyade larenjitin önlenmesindeki etkinlikte ısrar ederler.
Birincil önleme:

 • Vücudun sertleşmesi. Ayak banyoları ile başlayın, ovalara dönün ve kullanmayın;
 • alkol ve sigara içmeyi reddetme;
 • beslenme organizasyonu

Ikincil koruma:

 • İnflamatuar hastalıkların zamanında önlenmesi;
 • immün uyarıcıların alınması;
 • saunayu mümkün olduğunca ziyaret etmek;
 • inhalasyon periyodik kullanımı;
 • boğazınızı koruyun, aşırı yorulmadan, hipotermiden kaçının, tozlu odadaki solunum cihazlarını kullanın;
 • Konuşma süreçleri insanları için bir phoniatric doktor düzenli ziyaret.
İçindekiler ↑

görünüm

Zamanla, tam teşekküllü bir tedaviye başlandı, iyileşme için uygun bir prognoz verdi (bir veya iki haftada).

Kronik larinjit hipertrofik değişiklikler mukozal hücrelerin kanser öncesi durum olarak kabul edilebilir. Tedavi, doktor randevuları yetkili kombinasyonu ve geleneksel tıbbın Zamanında başlatma hızla komplikasyonları önlemek, akut larenjit tedavi kronik larenjit şiddetini azaltacaktır. Larenjit belirtileri bulunursa, hemen bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, larinkste lokalize olan ve ses veya kısmi duyu kaybına yol açan vokal kordları etkileyen akut veya kronik bir hastalıktır. Yeterli terapinin yokluğunda, hastalık hızla ilerleyebilir, bu da solunum organlarına enfeksiyonun yayılmasına yol açacaktır. Geleneksel ve geleneksel olmayan bir şekilde tedavi yapılabilirken, geleneksel tıbbın bir yardımcı rol oynadığı ve bir ikame tedavisi olamayacağı hatırlanmalıdır.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Larenjit tedavisi için ipuçları

Hastalığın semptomlarını ortadan kaldırırken, aşağıdaki terapi prensiplerini gözlemlemek önemlidir:

 • boğaz sıcak tutmak, bir mendil boğaz veya eşarp etrafında sarmak için yeterlidir, nesnenin doku doğal olması istenir;
 • etkilenen bölgeyi yumurta, tuz, hardal sıvaları ve benzeri araçlarla ısıtmayın, çünkü lenf düğümlerini ısıtarak iltihaplanmaya neden olur;
 • küçük yudumlarda sıcak içecek içmek mümkün olduğu kadar, bu ahududu çayı, ılık süt ya da ballı su, kahve ve güçlü çay için mükemmel bir ek tahrişe neden olur;
 • Larenjit akut formu mutlaka geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını gerektirir;
 • Ses tellerini tekrar zorlamamak için üç ila beş gün boyunca konuşmayın veya iletişimi en aza indirin;
 • Bu bölgedeki uygulamalar için sternum ve baldır kaslarında sıcak kompresler ve ayrıca hardal alçıları kullanın.

Dikkat lütfen! Verilen tavsiye sadece halk değil, aynı zamanda geleneksel ilaçlar olan larenjitin tedavisinde de uygulanmalıdır. Mevcut istatistiklere göre, eğer öneriler gözlenirse, iyileşme% 30 daha hızlıdır ve komplikasyonlardan kaçınılmasına izin verir.

Larenjit tedavisinde inhalasyon

tereyağı

İlk kullanımdan sonra hastalığın semptomlarını azaltan spesifik bir reçete. Prosedürün önerilen zamanını belirlemek çok önemlidir. Solunduğunda, üç litre kaynar suya üç yemek kaşığı yağı ekleyin ve çözün. Bundan sonra hasta kendini bir havluyla örtmeli ve ortaya çıkan çareyi 5-15 dakika içinde solu. Yatmadan önce bir saat önce prosedürü izleyin. Tereyağı nemlendirir ve kızarıklık, ağrıyı giderecek ve yutmayı kolaylaştıracak iltihap ve etkilenen bağları emer. Hasta tamamen iyileşene kadar günde bir kez inhalasyon gerçekleştirdi.

Soda çözeltisi

Soda çözeltisi - larenjit tedavisinde etkili bir yardımcı

Soda, larenjitin ortaya çıkmasına yardımcı olan evrensel bir ilaçtır. Pişirmek için iki litre sıcak su için üç çay kaşığı soda almak ve her şeyi iyice karıştırmak gerekir. Ortaya çıkan buharla nefes alınız, 10 dakika içerisinde yıkanmalıdır, daha sonra solüsyon durulama yardımcı maddesi olarak kullanılabilir. Prosedür 1-3 dakika olmalıdır. Soda inhalasyonu günde iki defaya kadar tekrarlanabilir, gargara altı kata kadar olmalıdır. Bu solüsyonlar yeterince tolere edilmezse, normal suyu 15 dakika boyunca soluyabilirsiniz.

Dikkat lütfen! Larenjit ve beraberindeki semptomları tedavi etmek için, tıbbi inhaler veya nebülizör satın almak daha iyidir. Cihazlar aktif maddeyi eşit olarak dağıtabilmekte ve bu da daha hızlı bir iyileşmeye yol açmaktadır.

Larenjit ile bal

Havuç ve bal

Etkili bir halk ilacı hazırlamak için 250 ml taze havuç suyu alın ve üzerine 15 ml bal ekleyin. Bileşenleri tam homojenliğe ayarladıktan sonra, 15 ml çözelti, yemekten önce ve yemekten altı güne kadar alınmalıdır. Suyu biraz su banyosunda veya mikrodalgada oda sıcaklığına önceden ısıtmak tavsiye edilir. Önerilen tedavi süresi bir haftadır. Bundan sonra hastalık belirtileri devam ederse, üç gün daha suyu alabilirsin.

Kızılcık ve bal

Larenjit için kızılcık ve bal

100 ml taze sıkılmış kızılcık suyu ve 200 ml balın karıştırılması gereklidir. Malzemeler tam homojenliğe getirilmelidir. Ortaya çıkan ev ilaçları her 10-15 dakikada bir yemek kaşığı takip et. Gün içerisinde maksimum 300 ml kızılcık suyu içebilirsiniz. Böyle bir çarenin kullanılmasıyla tedavi beş gün sürer. Eğer hasta, güçlü bir özel tada sahip olmasından dolayı bu kadar büyük miktarda bal tahammül etmezse, malzemeleri 100 veya 150 ml'lik eşit oranlarda birleştirebilirsiniz.

Dikkat lütfen! Bu tarifler herhangi bir arı ürününe alerjisi olan hastaları tedavi etmek için uygun değildir.

Larenjit ile birlikte

Sarımsak suyu

Et suyu hazırlamak için, 200 ml ılık süt alın ve üç diş sarımsakından sarımsak püresi ekleyin. Karıştırmadan sonra, süt 5 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan et suyu küçük yudumlarda sarhoş olmalı, böylece antiseptik ses telleri ve boğazın etkilenen bölgelerine olabildiğince derinden nüfuz eder. İşlem, tamamen iyileşene kadar günlük olarak tekrarlanır. Bu, tam iyileşme elde edilene kadar günde üç kez garip olabilir.

Larenjit tedavisi için tarifler

Kuru üzüm ve soğan suyu

500 ml kaynamış su için herhangi bir kuru üzümün 50 gram alması gerekir, karanlık çeşitler almak daha iyidir. 10-20 dakika kaynatılır. Ateşten çıkarıldıktan hemen sonra et suyuna 20 ml soğan suyu ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın. Çözelti, içme sıcaklığı için hoş olduğunda, günde 50 ml ila dört kez bir dozda alınmalıdır. Kaynamaya hazır iki gün boyunca kullanılmalıdır. Tedavi edilen kuru üzüm ve soğan, öksürük de dahil olmak üzere tüm larenjit semptomlarının tamamen iyileşmesine ve çıkarılmasına kadar olabilir.

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu tedavi, şiddetli bağırsak bozuklukları ve mide bulantısı ile sonuçlanır. Genellikle, vücudun bu tür reaksiyonları, bireysel hoşgörüsüzlük ile ilişkilidir ve ilacın önerilen dozunu aşmaktadır.

Larenjit karşı tinctures

Larenjit ile öksürük tedavisi

Kekik officinalis

Her 250 ml kaynar su için 10 g bitki karışımını alın, bu karışım karıştırıldıktan sonra yoğun bir kapakla kaplanır. Çimler 5-8 saat süreyle infüze edilmeli, böylece yararlı maddelerin maksimum miktarı sağlanmalıdır. Tedavi için, suyu dekante ettikten sonra elde edilen su miktarını üç eşit parçaya bölmek ve ana öğünlerden sonra bunları içmek gerekir. Kekik ilacı kullanımı ile tedavi beş gün devam eder.

Isırgan kuru

İnfüzyonun hazırlanması için bitkinin sadece kuru yaprakları alınmalıdır. 200 ml kaynar su için 10 g ısırgan otu almanız gerekir. İlaç doğrudan güneş ışığından uzakta kapağın altında üç saat süreyle infüze edilmelidir. Isırgan otu infüze edildiğinde, dökülmelidir. Tedavi için gün içinde bir yemek kaşığı infüzyonda içmek gerekir. Terapi süresi hastanın durumu tarafından belirlenir, tüm hoş olmayan semptomlar ortadan kalkıncaya kadar devam eder,

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu infüzyonlar boğazın şişmesi şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olmuş, bu yüzden büyük bir titizlikle sarhoş olmalıdırlar. İlk dozu ilk kez almak ve durumunuzu değerlendirmek daha iyidir. Mukoza zarları özelliklerini değiştirmezse, ilaç tedaviye uygundur.

Video - larenjit halk ilaçları tedavi nasıl

Larenjit karşı durulama

Pancar suyu

Prosedürü gerçekleştirmek için 150-200 ml taze meyve suyu sıkın. En iyi verim için 15 ml elma sirkesi eklenir, konsantre% 6 oranında alınmalıdır. Bu şekilde çalkalayın, boğazın yemeklerden sonra aynı aralıklarla günde üç defaya kadar olması gerekir. Seanstan sonra 30-60 dakika içmeyin. Terapi süresi 5-7 gündür.

Patates suyu

Bir tıbbi ürünün hazırlanması için, sadece iyi patatesler, herhangi bir çürüme, solma ve bozulma belirtisi olmaksızın alınmalıdır. Bir işlem için 150 ml patates suyuna ihtiyacınız vardır. İlk işlem, kahvaltıdan 30 dakika önce ve sonuncusu yatmadan önce bir saat önce yapılmalıdır. Vuruş için beş prosedürü yapabilirsiniz. Patates suyu ile tedavi, hasta tamamen iyileşene kadar devam edebilir.

Dikkat lütfen! Bu prosedürler, normal temiz sıcak su ile basit bir durulamadan sonra mutlaka yapılmalıdır. Bu, mukoza zarının temizlenmesi ve aktif bileşenlerin daha iyi nüfuz etmesi için gereklidir.

Evde bir larinjit tedavisi daha

Larenjit, larinksin mukoza zarında meydana gelen ve hatta dokusunu daha derinden etkileyen bir enflamatuar süreçtir. Hastalık hem akut olabilir ve periyodik alevlenmelerle birlikte kronik bir süreç olabilir.

Çoğu zaman işlerinde ses aygıtında kalıcı bir yük ile ilişkili olan kişilerde görülür: öğretmenler, öğretim görevlileri, şarkıcılar, şirket yöneticileri. Bu nedenle, evde çalışan larenjit tedavisi yetişkin çalışan insanlar için genellikle doğrudur. Hastalığı evde tedavi edebilir ve sonuçta uzman bir konsültasyon aldıktan sonra ihtiyacınız vardır.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Hasta için, larenjit semptomları, bir kural olarak, keskin bir ses kaybına, boğazda acıya, gereksiz ve müdahale edici bir şey hissine, kaynamaya, kaynamaya döner.

Enflamatuar süreç yeterince derin ise, hastalığın semptomları da hasta hisseder, halsizlik, ateş, titreme, halsizlik olabilir.

Doktor için larinks - laringoskopi incelendiğinde aldıkları aşağıdaki belirtiler de önemlidir:

 1. Laringeal mukozanın hiperemi veya kızarması
 2. Laringeal mukoza ödemi
 3. Larinksin mukozasında küçük kanama. Bunlar iltihaplanma sırasında laringeal mukoza mikrodamarlarında birtakım değişikliklerin meydana gelmesinden kaynaklanır, bunlardan biri bu damarların duvarlarının geçirgenliğinde bir artıştır. İkincisi sonucunda kanamalar da meydana gelir.

Mukoza şişmesi, mikrodamarlarının büyümesi ve kızarıklık.

Eğer yetişkin çalışan insanlarda larenjit belirtileri varsa, kısa bir süre evinizde tedavi etmek için biraz zaman geçirmeniz ve bir doktora başvurmanız gerekir. Başlangıçta bağımsız bir yaklaşımla, hastalığın semptomlarının azalacağı, ancak tamamen ortadan kaldırılmayacağı ortaya çıkabilir. Bu nedenle, larinjitin akut formu, tedavi etmek için çok daha problemli olan kronik olana geçebilir.

Evde ne yapılabilir

Larenjitleri evde çeşitli yollarla tedavi edin:

 1. ilk ve en önemli yatak istirahatı, ortak ikinci bulgular bolezni.K sıcaklık artışını, halsizlik, uyuşukluk, iştah kaybı, baş ağrısı dahil bulunmaktadır gibi larenjitli olan yetişkin hastalar için bir göstergesidir. Hastalık sadece öksürük ve ses kaybı ile kendini gösterirse, yetişkin hastaların genel sağlığını etkilemeden, yatak istirahati ihmal edilebilir. Bu, larenjitin hızlı bir şekilde ve sıkı yatak kısıtlamaları olmadan tedavi edilebileceği anlamına gelir.
 2. Diyet bileşeni, hastanın zayıflamış bir organizmasının büyük miktarlarda sıvıya ihtiyaç duyduğu gerçeğine dayanır. sıvının kullanımı maden suyu, meyve veya meyve içecekleri içmek bolnogo.Luchshe atılır patojen bir bakteri oluşturur toksik maddelerin atılımı, teşvik etmektedir. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmanın yanı sıra, bu içecekler balgamın salyamasına ve sıvılaşmasına katkıda bulunur, bu da ikincisinin ayrılmasını hızlandırır.
 3. Soluma bileşeni. Teneffüslerle, hastanın bunları solumak zorunda olduğu terapötik maddelerin böyle bir uygulama yöntemini çağırmak alışılmış bir durumdur.
  Çabuk iyileşen larenjit, taze pişirilmiş patatesler üzerinde sıcak buharın ve daha önce biraz okaliptüs yağı veya ardıç yağının eklendiği sıcak suyun üzerine inhalasyona yardımcı olacaktır.
 4. Yerel eylem. Larenjitleri evde gırtlak içine enjekte edilen ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Uygun olan, bakterisidal bir etkiye sahip olan, yani katil patojenleri olan çeşitli spreylerdir. Örneğin, ayrıca Ingalipt veya Angileks.Krome ayrıca bakteri öldürücü etkisi vardır ve ağrıyı dindirmek ve larinks mukozasında iltihabı azaltmak özel çözümleri ile günde bir kez gargara etmek mümkündür. Calendula veya papatya, okaliptüsün suyu. Durulama günde birkaç kez yapılır. Antiseptik pastilleri ve pastilleri de kullanabilirsiniz. Tharyngept veya Travesil.Esche gibi uygun ilaçlar, ısınma kompreslerini kullanabilir. Örneğin, defne yaprağı, boğazda kaynatma ile. Kompresörü günde iki kez değiştirmeniz gerekiyor. Bu aynı zamanda larenjitin evden çıkmadan hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.
 5. Rahatsız edici terapi. ikincisi ısınma çeşitli aktiviteler şunlardır: hardal sıvaların üretimini, alt ekstremitelerde dışına dumanı tüten, biber plastyr.Otvlekayuschaya terapi larenjit ve diğer birçok inflamatuar hastalıklar hızla iyileşmeye katkıda dolayısıyla tüm vücut üzerinde olumlu bir etkisi, ısıtırken vardır ve. Acilen tedavi edilen inflamatuar hastalıklar distraksiyon terapisi yardımıyla doktorlar yirminci yüzyılın ikinci yarısında başladı.

Sonuç

Her ne kadar larenjit tedavi edilirken doktora günlük bir ziyaret yapılmasına ihtiyaç duyulmamışsa da, hasta doktoru birkaç kez ziyaret etmelidir. Bu, evde tedavinin yetkin bir şekilde yapıldığından ve oldukça etkili olduğundan emin olmak açısından önemlidir: ilaçlar hastayı tedavi edebilir ve sadece hastalığın semptomlarını hafifletebilir.

Larenjitin tüm ev tedavi yöntemlerine derhal yapışmayın. İnhalasyonlar, boğaz ve antiseptik pastiller üzerinde bir kompres ile daha iyi başlamak için. Her iki günde bir, distraksiyon terapisi gerçekleştirin. Diyet bileşeni her zaman gözetilmelidir, çünkü vücudun kendi kuvvetlerini aktive etmesinde önemli bir rol oynar.

Tedavinin başlamasından birkaç gün sonra, hastalığın belirtileri ortadan kalkacaktır. Bu zaman zarfında, larenjitin "boğuk" olmaktan ziyade tedavi edilmesini sağlamak için son kez doktoru ziyaret etmek önemlidir. Hastalığın tedavisi uzun ve zor olan, hasta için acı veren kronik bir form haline gelmemesi önemlidir. Özellikle önemlisi, ses cihazının aktif katılımı olmadan profesyonel görevleri olan imkansız olan yetişkin çalışan insanlar için önemlidir.

"Sağlıklı yaşam" programından larenjit hakkında video

Evde larinjit nasıl tedavi edilir

Larenjit, mukoza zarında inflamatuar değişikliklere yol açan, solunum yolu enfeksiyonu ile laringeal tutulum sendromudur. Gerekli tedavi olmaksızın hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit için risk faktörleri şunlardır:

 • azalmış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • ses tellerinin profesyonel stresi;
 • soğuk havanın solunması;
 • hava koşullarına göre değil kıyafetler;
 • kötü alışkanlıklar;
 • kirli hava;
 • alerji.

Gırtlak iltihabını tedavi edin ve evde, buhar inhalasyonu ve ısınan kompresler kullanarak yapabilirsiniz. Sıcak bir sıvı içmek ve şifalı banyolar almak için mümkün olduğunca çok şey gereklidir.

Larenjit belirtileri

Enflamasyonun ana belirtileri şunlardır:

 • Boğazda terleme ve tırma hissi;
 • öksürük ve balgam ile kuru öksürük;
 • hafif yüksek vücut ısısı;
 • glottis veya spazmların şişmesi nedeniyle solunum zorluğu;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı.

Akut larenjit, sıcaklıkta 37.5 - 38 ° C arasında bir artışla karakterizedir. Bir kişi büyük zayıflık, baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi yaşar. Bazen yutulduğunda ağrı olur. İlk başta kuru öksürük yavaş yavaş nemli hale gelir. Bu yeşil veya sarı balgamı ayırır. Şiddetli vakalarda, glottisin şişmesi ve daralması nedeniyle nefes almak zordur. Genellikle, hastalığın doğru ve zamanında tedavisi ile yaklaşık on gün sürer. Kronik formu daha kolay ilerler, ancak hastalığın süresi daha uzundur.

Evde larinjit tedavisi nasıl

Hastalığı evde tedavi etmek için belirli gereksinimlere uymanız gerekir:

 • İçmeyin ya da sigara içmeyin;
 • ses tellerine tam dinlenme sağlamak;
 • daha sıcak bir sıvı içmek, örneğin ballı maden suyu;
 • adaçayı, okaliptüs, papatya bitkisel infüzyonları ile boğazınızı durulayın;
 • boynunuzun etrafında sıcak bir bandaj giymek;
 • geceleri sıcak ayak banyosu yapın.

Evde çocuklarda larenjit tedavisi

Çocuklarda larenjit, nefes darlığı, öksürük havlaması, boğaz ağrısı ve boğuk ses ile kendini gösterir. Bir bebekte larenjit belirtileri neredeyse soğuk algınlığı ile aynıdır. Çocuğun kendine özgü organizmasına ve bağışıklığına bağlı olarak aniden başlar ve gelişir. Bu yaşta iltihaplanma tehlikelidir, komplikasyonlar, bu nedenle ilk belirtilerde bir doktora danışın.

Hasta bir çocuğun tam bir barış ve ses modu sağlaması gerekir. Sıcak ve soğuk yemekler olmadan, koruyucu bir diyet yapın. Ayrıca, kuru öksürüğü azaltmak için mukoza zarlarını nemlendirin. Oda çok sıcak ve kuru olmamalıdır.

Ahududu ve güllerin taçyapraklarından iyi bir çare reçel. Acıyı ve iltihabı hafifletir. Daha büyük çocuklar günde iki kez karanfil çiğneyebilirler. İçmek için ılık sütlü tereyağı kullanın. Lakonların kökü, kompres veya tentür olarak kullanılır. Hızlandırılmış iyileşme ısınması, ahududu, kekik, ıhlamur ve papatya ile sıkıştırır. Çay ağacının, okaliptüsün, zencefilin birkaç damla esansiyel yağı ile boğazınızı yıkayın.

Erişkinlerde evde larenjit tedavisi

Evde yetişkinlerde larenjit tedavisi yatak, yiyecek ve ses ile uyum gerektirir. İyi bir yumuşatıcı ve dezenfektan sarımsakdır, kaynatılır. Günde iki veya üç diş eti yiyin. Sarımsakı iki yüz mililitre sütte kaynatıp doğrayın. Ortaya çıkan et suyu günde dört kez bir çorba kaşığı içilir.

Kurutulmuş ahududu kullanın. Zemini bir litre suyla dört yemek kaşığı doğal hammaddeyle doldurun ve bir buçuk saat ısrar edin. Daha sonra bardağın yarısını günde dört kez iç.

Aynı oranlarda su ve balla seyreltilmiş taze kızılcık suyundan yararlanılır. Çiğ sarısı sesini geri kazanmak için tereyağı, konyak ve balla çırpın.

Evde larinjit nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir

Evde larenjitden hızlı bir şekilde kurtulabilmek için, kendinizi tam bir huzur içinde verin. Daha fazla sıcak vitaminli içecekler, meyve jölesi, kızılcık suyu, limonlu çay içer. Mukus zarını tahriş etmeyecek şekilde keskin yiyecekler yemeyin.

Evde bir kızıl bitki varsa, meyve suyunu sıkın ve ardından sıvı bal ile karıştırın. Günde dört kez bir çay kaşığı alın. Öksürüğü yumuşatmak için siyah turpun boşluğunu kesin ve yarım bal dökün. Günden sonra günde üç kez, bir çay kaşığı alın.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Tedavi için, geleneksel tıbbın etkili ve kanıtlanmış tariflerini kullanın:

Votka beş çorba kaşığı ve üç çorba kaşığı kiraz reçeli karıştırın, yarım litre siyah güçlü çay ekleyin. Her şeyi iyi karıştırın ve yatmadan önce beş gün otuz dakika sürün.

Elmayı kabuğundan soyun, doğrayın ve iki çay kaşığı bal, bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin. Üç yüz elli mililitre su ekleyin ve 10 dakika boyunca kapağın altında pişirin. Sonra serin, süzün. Yemekten önce günde üç kez sıcak bir infüzyon yapın.

Bir bardak kızılcık silip, iki çorba kaşığı bal ile karıştırın. İki kaşık için günde üç kez alın.

Evde larenjit ile inhalasyon

Soluma için antiseptik ve mukolitik özelliklere sahip bitkisel çözeltiler kullanın. Oregano, anne ve üvey anne, adaçayı, papatya. Prosedür için, bitkileri tek tek ya da ücret şeklinde kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve on beş dakika ısrar etmelidir. Soluma işlemini gerçekleştirmek için sekiz yüz mililitre suya üç çorba kaşığı ihtiyacınız var. On dakika boyunca çift olarak nefes al.

İnhalasyon larenksinin ödemini nane, okaliptüs, mentol esansiyel yağları ile giderir. Her bir yağın bir damlası yarım litre suda çözülür ve en fazla beş dakika nefes almaz.

Soda soluma ve kullanabilirsiniz. Bu sadece hastalığın akut formu olan bir doktorun tavsiyesi üzerine yapılır. Bir çay kaşığı soda yarım litre ılık suda çözülür. Prosedürü beş ila on dakika boyunca günde üç kez yapın.

Çaydanlık içinde, iki çorba kaşığı dereotu tohumu koyun ve birkaç bardak kaynar su dökün. İnfüzyon soğuyana kadar iyileştirici buharları soluyun.

Bir litre kaynar suda, iki çay kaşığı yer propolisi ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. On dakikaya kadar nefes al.

Soluma için bir nebulizatör kullanmak iyidir. Bu durumda terapötik partiküller, hastalık süresini büyük ölçüde azaltan hastalıklı mukozaya doğrudan düşer.

Ev tedavisi için diğer yöntemler ve araçlar

Larenjit için iyi bir ev tedavisi durulama ve gliserin ve patates nişastasının kullanımıdır. Aynı oranlarda yarım litre ılık suda bu malzemeleri ekleyin. Sonra dört damla iyot ekleyin ve iyice karıştırın. Carouse günde dört kez ve her defasında yeni bir çözümle.

Patates kompresyonu trakea kuyusunu iyice ısıtıyor. Patatesleri üniforma içinde pişirin, sonra ezin. Bir plastik torba ve yünlü ve flanel kumaşın üzerine, boğazınıza koyun. Kompresörü üç saate kadar saklayın. Göğüs bölgesinde bir kompres yapabilirsiniz. Bunu yapmak için iç, porsuk yağ veya önceden ısıtılmış bitkisel yağ kullanın. Bu kompres gece boyunca bırakıldı.

Angina: evde nasıl tedavi edilir

Tonsillit: evde nasıl tedavi edilir

Sistit: Evde tedavi

Otitis: evde nasıl tedavi edilir

Grip: evde tedavi

Ses tellerini tutan larenksin larenjit veya iltihabı, esas olarak evde tedavi edilir. Bu hastalık ciddi kabul edilmez ve yeterli tedavi ile birkaç gün geçer. Ancak uygun tedavi eksikliği, hoş olmayan komplikasyonlarla doludur. Onlar sadece iyileşmeyi uzatmakla kalmayacak, aynı zamanda boğazın kronik iltihaplanmasına da neden olacaktır; Larenjitin evde hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edileceği ve nasıl ele alınacağı - makalemizin konusu.

Evde larenjitden kurtulmanın genel yöntemleri

Gırtlak iltihaplanması, heyecan verici bir ses telleri, çoğu zaman karşılanır ve her yetişkin tarafından kesinlikle etkilenirler, fakat kendi kendine ilaçlama gerektirmez. Larenjitden şüpheleniyorsanız, evde semptomlar ve tedavi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Boğaz ağrısı ile birlikte ses kaybı, tümör benzeri tümörler dahil, daha ciddi patolojilerin bir işareti olabilir, bu nedenle bu belirtiler ortaya çıktığında, LORu görünmelidir.

Larenjitin evde tedavisi aşağıdaki durumlardan oluşur::

 • Tam sesli barış;
 • Yatak istirahati;
 • Bol içecek;
 • Sık boğaz çalkalamaları;
 • Tıbbi buhar inhalasyonları;
 • Isıtma kompresleri;
 • Doğru beslenme;
 • Bu hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması;
 • Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçların alınması.

Bu, evde larenjitin nasıl iyileştirileceğine dair temel kurallar olacaktır. Kötü sağlık ve hastalığın ilk günlerinde vücut ısısının artması hastayı yatak istirahatine uymaya zorlar. Ve bu doğru. Larenjit ile aşırı soğutmadan sonra olmamalıdır. Bu hastalığın akut seyrinde hastanın tam ses dinlenmesini gözlemlemesi gerekiyor. İdeal olarak, hiç konuşmayın ya da sadece fısıldar. Bolca bir içecek olarak, vücudun savunmasını artırmak için gerekli olan çok miktarda vitamin içeren otlar ve meyve içeceklerinden gelen çayları kullanabilirsiniz. Ve larynx mukozasını yumuşatmak için eklenmiş tereyağı ve balla ılık süt içebilirsiniz.

Bal ve tereyağı ile süt larenjit için iyidir

Bir inhaler günde birkaç kez varsa tıbbi inhalasyonlar yapılması tavsiye edilir, onlar için bitkisel şifa ve alkali çözümler kullanıyor. Mentol, bal, esansiyel yağlarla takviye edilebilirler. Bu prosedürler, balgamın hızlı atılımını, şişliklerin giderilmesini, iltihap şiddetinin azalmasını, ağrının giderilmesini ve hızlı iyileşmeyi kolaylaştıracaktır.

Larenjitin evde tedavi edilmesi şunları içerir ve sık boğaz durulama soda çözeltisi, marigold infüzyonu, havuç sütü. Ve ayrıca ısınma gece için sıkıştırır, sadece boğaz bölgesinde değil, aynı zamanda göğsün üzerine de bulaşmış, enfeksiyonun yayılımının önlenmesi gibi. Kompresyonlar için porsuk yağ, nutria yağı, tıbbi alkol veya votka kullanılmasına izin verilir.

Larenjit tedavisinde daha az önemli olan doğru beslenme olacaktır. Sonuçta, midemize giren tüm yiyecekler, başarısız olmaksızın boğazdan yemek borusuna geçer. Ve bu onun iltihaplı mukozasını tahriş etmemesi ve iyileşmeyi geciktirmesi gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle, tam iyileşmeden önce akut, tuzlu, baharatlı, çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden vazgeçilmelidir. Ayrıca kraker, kuruyemiş, kuru bisküviler, tek kelimeyle, boğazını yaralayabilecek tüm ürünleri yemeyin. Ve tabiki tam tabular sigara ve alkol üzerine bindirildi.

Larenjit ile yasak gıda

Larenjitin evde nasıl tedavi edileceğini bulduk, ancak bu hastalığa neden olan sebebi ortadan kaldırmaksızın iyileşmenin gelmeyeceğini eklemeye devam ediyoruz. Yani, boğazın enfeksiyöz enflamasyonunun tedavisi ile birlikte, aynı anda grip, ARVI ve diğer enfeksiyonları da tedavi etmelisiniz. Bunun için doktor atar ilaçlı preparatlar. Onların seçimi, hastalığın nedensel etkisine bağlı olacaktır. Bu hastalığın viral doğasında, etkili antiviral ilaçlar, bakteriyel antibiyotikler ile reçete edilir. Ek olarak, hastanın durumunu kolaylaştırmak için, o atanabilir:

 • antipiretikler;
 • mukolitikler;
 • antihistaminikler;
 • Antitussif ilaçlar;
 • Vitaminler ve immünomodülatörler.

Evde larenjitin nasıl hızlı bir şekilde iyileştirileceğine dair genel prensipleri tartıştık. Aşağıda bu hastalığın farklı formlarında terapinin özellikleri hakkında konuşacağız.

Larenjit akut ve kronik formunun tedavisi özellikleri

Larenjit akut formunda, Ses kısıklığı, ses kısıklığı veya tam ses kaybı gibi akut semptomların ortaya çıkmasıyla karakterize olan bu hastalık öncelikle altta yatan hastalığı tedavi etmek için önerilmektedir. Sonuçta, larinksin mukoza zarında çoğalan tüm patojenlerden tamamen kurtulmanız gerekir.

Ayrıca, akut semptomları hafifletmek için, yani boğaz ağrısını spreylerle, durulamalarla ve tıbbi inhalasyonlarla yumuşatmak için önlemler alınmalıdır. Ses tellerini zorlamamaya, fısıldayarak konuşmaya veya hiç konuşmamaya çalış.

Özellikle tehlikeli, bu hastalığın akut formu çocuklarda ortaya çıkar.. Okul öncesi çocuklar ve küçük okul çocukları, çeşitli çeşitliliğe eğilimlidir.

Nefes alan çocukta bir ıslık var, paroksik havayla öksürük tarafından boğuluyor, dudaklar mavi oluyor, nefes alması zorlaşıyor. Bu nöbetler genellikle geceleri çocukları korkuturlar, bunun sonucunda da uyanırlar ve çığlık atmaya başlarlar. Durum oldukça ciddi - bu hastalıkta gözlenen laringeal lümenin şişmesi ve daralması, son derece istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle hastaneye yatırmayı reddetmek gerekli değildir. Çocuklarda akut larenjit genellikle hastanede tedavi edilir.

Çocuklarda akut larenjit çoğunlukla geceleri ortaya çıkar.

Bu rahatsızlığın kronik formu sert önlemler almayı gerektirir. İlk olarak, hasta bu hastalığın gelişiminin kök nedenini belirlemek için tam bir incelemeye sahip olacaktır. İkincisi, hedefi, boğazdaki tüm enflamatuar odakları ve dokuların şişmesini azaltmak için antihistaminikleri ortadan kaldırmak olan güçlü antibiyotik tedavisi verilecektir. Ve bundan sonra, bu aşama, ilaçların ve fizyoterapi prosedürlerinin ve halk ilaçları tedavisinin dahil olduğu mukus boğaz ve vokal kordların işlev bozukluklarının restorasyonuna başlar. Bazı durumlarda, ama, neyse ki, Son derece nadiren kronik larenjit ile cerrahi girişim gösterilebilir. Bu nedenle, bu rahatsızlığı başlatmamak daha iyidir.

Larenjit hızlı bertarafta geleneksel tıp

Larenjit için halk ilaçları, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda larenjitin karmaşık tedavisi için etkin bir yardımcı tedavi olarak aktif olarak reçete edilir. Geleneksel tıbbın herhangi bir dizininde, bu hastalığın seyrini kolaylaştıran ve hızlı bir şekilde yok edilmesine katkıda bulunan çok sayıda tarif bulabilirsiniz. Aşağıda, en popüler olanlarını sunuyoruz.

Dahili resepsiyon için araçlar:

 • Gogol-mogol - tereyağı ve şeker ile çırpılmış yumurta sarısı;
 • Anasonlu tohumların balla kaynatılması;
 • Nane çayı;
 • Yağ sütü;
 • Pancar suyu;
 • Ballı siyah turp;
 • Aloe ve limon suyu ile bal vb.

Larenjit ile bal ile siyah turp

Buhar inhalasyonları için çözümler:

 • Soda ve deniz tuzu çözeltisi;
 • Maden suyu "Essentuki" veya "Borjomi";
 • Papatya, adaçayı veya ayr kökün bir kaynatma.
 • Hazırlanan çözeltiye esansiyel yağlar ve mentol ilave edilmesi.

Geleneksel tedavi yöntemleri, ses tellerinin iltihaplanmasını önlemek için, özellikle de onları sıkmak zorunda kalan insanlara - öğretmenler, rehberler, şarkıcılar, politikacılar vb.

Larenjit gelişimini önleme yöntemleri

Bu hastalığın prevalansına rağmen kendinizi bundan korumak mümkündür. Özellikle eğer düzenli olarak basit önleme yürütmek. yani:

 • Tamamen sigarayı bırakmak;
 • Yavaş yavaş, ama bedensel olarak bedeni sinirlendirir;
 • Düzenli olarak vitamin terapisi yapınız;
 • Koruyucu şeker veya halk ilacı kullanın;
 • Mukoza zarının toz ve enfeksiyondan önlenmesi için buhar inhalasyonları yapın.

Uygun tedavi ile larenjit 7 ila 10 gün sürer. Ve tedavinin yokluğunda kronik bir forma girebilir ve bazı ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, hastalığı başlatmak ve ondan kurtulmak için zamanında önlemler almak önemlidir.

Evde akut larenjit tedavisi ile oldukça etkili bir sonuç verir. Bu hastalığa hoş olmayan birkaç semptom eşlik eder: boğaz şişer, kırmızıya döner, hoş olmayan bir his ve öksürük vardır. Bunun nedenleri, odada soğuk, enfeksiyon, aşırı ses, kirlenmiş hava görevi görebilir. Hastalığın kronik bir forma dönüşmesini önlemek için, tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanması önemlidir.

Larenjit, bir kural olarak, hastaneye yatmadan tedavi edilir. Birçoğu bir hastalığı nasıl yeneceğinin farkındadır. İlk günlerde daha az konuşmanız tavsiye edilir, tam bir sessizlik tutabilirsiniz. Bu, bir fısıltıda bile olsa, boğazınızı zorlamamak için bir kez daha gereklidir. Evde larinjit tedavisinin ne kadar çabuk olduğunu anlamaya çalışalım.

yöntem inhalasyon dayanmaktadır ağrılı alana terapötik ajanlar doğrudan bu prosedür, onu saran zaman, yumuşatmak bakteri mücadele ve öksürük ve boğaz olarak hoş olmayan semptomlar rahatlatmak, çünkü evde larenjit tedavi için dikkate değer bir sonuç verir. Bitkisel ilaçlara ek olarak, doktor inhalasyon için özel hazırlıklar da yazabilir. Bununla birlikte, yan etkilere yol açmayacak daha güvenli bileşenlere tercih vermek ve ilaçlardan daha kötü olmayan bir görevle başa çıkmak daha iyidir. Larenjitin evde tedavisi şu şekilde yapılır:

 • bitkisel soğurucular;
 • soğan ve sarımsak;
 • aromatik yağ;
 • soda çözeltisi.

Tedavi halk ilaçları yapılması, yüksek sıcaklıkta, bu tür teknikler, solunum bozuklukları fonksiyonlarını kullanılması önerilir ve burun kanaması için hastanın bir yatkınlık varsa değildir. Temel olarak, inhalasyon yoluyla larenjitin tedavi edilmesinin üç yolu vardır.

Yöntem 1. Özel bir cihaz - bir nebulizatör kullanmak için gereklidir. Böyle bir şey zaten evde ise, o zaman terapötik bileşimi içine daldırmak yeterlidir. Cihaz, çözümü yararlı elemanları çözerek bağımsız olarak hazırlar. Bu sayede tedavi süresi belirgin bir şekilde azalır, kompozisyon ağrılı larinks zarflarına anında nüfuz eder. Bu yöntem, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda hastalığın tedavisi için iyi kullanılmaktadır. Kural olarak, çocuk tavada nefes almakta isteksizdir ve bu cihaz yardımıyla prosedürde çekilebilir.

Nebulizatörde, kural olarak, hazır karışımları kullanırlar. İlacın ambalajında, kesinlikle gözlenmesi gereken salin ve ilaç yüzdesi belirtilmelidir. Aşağıdaki ilaçlar larenjit karşı kullanılır:

 • Lazolvan etkili bir ilaçtır, genellikle tam iyileşme için 5 gün yeterlidir;
 • epinefrin;
 • Hidrokortizon: maksimum günlük doz 25 g;
 • salin: boğazın mukoza zarını hafifçe nemlendiren en güvenli yöntem olan ilaçlardan yapılır.

Yöntem 2. Larenjit halk ilaçlarının tedavisi, bir inhaler ve geleneksel kabartma tozu yardımıyla gerçekleştirilebilir. Prosedür 8 dakikadan fazla sürmez, günde iki kez yapılır. Şişliği azaltın ve balgamlı maden suyunun üretimine katkıda bulunun, örneğin Borjomi ve Essentuki.

Yöntem 3. İnhalasyonlar özel aletler olmadan gerçekleştirilir. Şifalı otlar içeren infüzyon ve decoctions kullanılır. Buhar, su ısıtıcısının ucundan veya et suyunun bulunduğu herhangi bir başka kaptan solunur. Banyo atmosferini oluşturmak için bir havlu ile barınmak gerekir. Ana kural, tedavi için çok sıcak kullanılmamasıdır, çünkü yanabilir ve boğaza zarar verebilir. İşlemden sonra boğazınızı bir fular ile sarmanız ve dışarı çıkmamanız önerilir.

Aşağıdaki halk ilaçları bu şekilde tedavi için kullanılır:

 1. 3'den fazla bileşen içermemelidir (alerji olasılığını dışlamak için).
 2. Soğanlar ve sarımsak, bakterilerle savaşan mükemmel doğal antiseptiklerdir.
 3. Soda bir çözüm.
 4. 3 yemek kaşığı miktarda deniz tuzu. 1 litre su için.
 5. Uçucu yağlar - 250 ml başına 5 damladan fazla olmamalıdır.

Teneffüs ettikten hemen sonra, bir ısınma sıkıştırması uygulayabilirsiniz - böylece prosedürün etkisi birkaç kez artacaktır. Larenjit için bu ilaç ayrı bir manipülasyon olarak da kullanılabilir. Sonuç neredeyse anında gelirken sıkıştırmak zor değildir. Bu yöntemin kullanılamadığı tek durum, yükseltilmiş sıcaklıktır.

En kolay yol sadece kendinizi sıcak bir fularla sarmaktır. Bir paket patates boğazını ısıtır. Uzun süre ısı tutabilen bu meyvedir. Bunu yapmak için, patates bir üniforma içinde kaynatılır, daha sonra püre kıvamına getirilir ve bir torba içinde istiflenir. Sıkıştırma, boğaz ağzı üzerine yerleştirilir, üstüne bir eşarp veya sıcak bir bez sarılır. Patatesler soğuyana kadar devam edin. Prosedür 3 saat sürebilir.

Yetişkin ve çocuklarda boğaz ve göğüs bölgesi içine ovuşturulması gereken alkol solüsyonu, görev ile başa çıkmak için yardımcı olur. Geceleri, bir bandaj koyabilirsiniz ve sandığa sıkıştırın, bitkisel yağlar veya porsuk yağı ile emprenye edilebilir.

Basit ve doğal yollarla

Şifalı otlar larenjit de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde faydalı etkilere sahiptir. Durulama solüsyonları olarak kullanılabilir, inhalasyon için bileşenler, iç mekanlarda kullanılabilir. Bu durumda larenjit tedavisi yapmaktan mı?

Aşağıdaki bitkisel koleksiyonu hazırlayabilirsiniz: papatya, üç yapraklı saat, altın biner. 1 çorba kaşığı lazım. l. her bitkinin 4 bardak kaynar su ve filtre toplayın. 1 bardak günde 3 kez bir içecek iç.

Deniz topalak yağı, evrensel bir ilaçtır. Analjezik, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Hastanın kronik larenjitli olsa bile, rahatsızlığı kolaylaştırır. Solunduğunda ve yutulduğunda kullanılabilir, nefes almayı kolaylaştırmak veya suda seyreltmek ve gece içmek için burnunuza gömün.

Birçoğu, larenjitin geleneksel bir yöntemle (limon) nasıl tedavi edileceğiyle ilgileniyor. Ne yazık ki, bağımsız bir ilaç olarak, meyve kullanılmaz, ancak bal ile birlikte kullanılır. Limonun oluşturduğu asidik ortam, mikroorganizmaların gelişimini olumsuz yönde etkiler ve semptomların giderilmesi, tükürüğün bol miktarda salgılanmasından kaynaklanır.

Semptomları tedavi etmek ve hafifletmek için 1 çay kaşığı su ile 1 çay kaşığı seyreltin. deniz tuzu. Bu ilaç, soda bazlı inhalasyon ve durulamalarla alternatif olarak faydalıdır. Bu durumda, etki çok daha belirgin olacaktır. Gogol-mogol adı verilen durum, durumu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Birçok ünlü şarkıcı ve aktör, bu ilacı larenjit belirtilerini hafifletmek ve sesi döndürmek için kullanırlar. 1 adet çırpılmış yumurta sarısı ve şeker alacaktır. Karışıma biraz zeytinyağı veya konyak ekleyin. Bu içeceğin bir kısmını bir gün alırsanız, hastalık çok çabuk iyileşir.

İnek sütü iyi bir etkiye sahiptir. Sadece hassasiyeti ve iltihabı hafifletmez, aynı zamanda sesi de geri getirir. Küçük sipslerde ballı süt içebilirsiniz. Yarım fincan için günde 3 kez bir içecek içmek gerekir. Bazıları sütte sarımsak üzerinde durulama veya et suyu olarak bir kaynatma kaynağını aktif olarak kullanır. Tabii ki, içecek özel tat nitelikleri yoktur, ancak bu aracın yardımıyla olağanüstü sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, eczaneden alabileceğiniz ya da kendiniz pişirebileceğiniz alkali çözeltiler, maden suyu ve şifalı bitkilerin şifrelerinin karıştırılması yararlıdır.

Yukarıdaki tüm vasıtaların etkinliğini artıran iyi bir yöntem, terapötik banyolardır. Bu en ünlü ve kanıtlanmış yollardan biridir. Bu amaçla, deniz tuzu veya bir papatya kaynatma uygulayabilirsiniz. Hamamlar sadece inhalasyonun etkisi değil, aynı zamanda vücudu mükemmel derecede ılık ve güçlendirir. Yaklaşık 30 dakika banyoya oturmak ve şifa çiftlerini solumak yeterlidir. İşlemden sonra, yünlü çorap giymeniz, kendinizi bir battaniyeye sarmanız ve yatağa gitmeniz önerilir. Yetişkinlerde, prosedür, soda ve hardallı ayak banyoları ile değiştirilebilir.

Yıllardır en güvenilir ve kanıtlanmış fonlardan biri hardal sıvalarıdır. Hastanın ateşi varsa, larenjitin böyle bir tedavisine izin verilmez. Hardal yaklaşık 20 dakika boyunca göğüs bölgesi, gırtlak veya ayaklar üzerine uygulanabilir. Onların eylem, önemli ölçüde azalır ağrı ile sonuçlanır çalıştırmak için kan dolaşımını ve metabolik süreçleri geliştirmek inflamasyonu azaltmak ve öksürük kaybolur etmek amaçlanıyor.

Prosedürden sonra, alanı nemli bir havluyla silmek ve nemlendirici bir krem ​​veya yağ uygulamak gereklidir. Sıcak çorap giymeniz ve kendinizi bir battaniyeye sarmanız tavsiye edilir. Çocuklar, hardal sıvalarını çok dikkatli kullanmalıdır. Prosedür sırasında, yamanın kenarını kaldırmak ve bebeğin ciltte yanmadığını veya alerjik reaksiyonun ortaya çıkmadığını gözlemlemek gerekir. Hassas ciltli insanlar için dikkatli hardal yeşili kullanılmalıdır. Ürünün açık yara, çizik ve sıyrıkların yanı sıra cilt hastalıklarının var olduğu deri bölgelerine uygulanması kabul edilemez.

Ballı Tarifler

Larenjit ile balın daha az etkili bir sonucu olmayacaktır: 1 çorba kaşığı. l. bal bir bardak kaynamış suda çözülür, çözelti boğazını durulamak için kullanılır. Bal ve limon suyu karışımı yapabilir ve 1 tatlı kaşığı için lezzetli ve sağlıklı bir ilaç kullanabilirsiniz. her yarım saatte.

Tarifleri bal ile değiştirebilirsin. Bunun için aloe kullanın. Bu yöntem genellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 150 g bal ve aloe suyunun iyice karıştırılması gereken küçük bir kap alacaktır. 1 çay kaşığı için uygulanır. Günde 3 kez. Çözelti acı ve tadı çok hoş değil, ama iyi yardımcı olur. Bir kaşık bal peyniri havuç suyunda çözünebilir ve 1 çorba kaşığı günde birkaç kez kullanabilirsiniz. l.

Çocuklarda hastalık tedavisi

Halk ilaçları olan çocuklarda larenjit tedavisi büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Sağlığını korurken bebeğin durumunu iyileştirmek için ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. İlk ipuçlarını takip etmeyin. Larenjit halk yollarını tedavi etmeden önce, bir doktora danışmanız gerekir. Bazı durumlarda, boğaz ağrısı ve diğer hoş olmayan semptomlar diğer hastalıkların belirtileri olabilir, bu nedenle kesin tanının bilinmesi önemlidir.

Her şeyden önce, uzmanlar bir çocuk almayı öneriyorlar. Onun hikayelerini okuyabilirsin, en sevdiğin karikatürü de dahil et. Çocuğun burnunu nefes alması arzu edilir. Gün boyunca gazsız bal veya maden suyu ile ılık süt vermesi gerekir. Çok sıcak olmamalıdır şifalı otlar bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. Çocuğun içeceği küçük yudumlarda içtiğinden emin olun. Kaynatma, taze meyveler ve meyvelerden meyve içecekleri ve kompostolarla değiştirilebilir. Tedavi sırasında bebeğin zararlı maddelerden, örneğin kimyasal ve renk verici maddelerden gelen buharlardan, tütün dumanından teneffüs etmemesi çok önemlidir.

Teneffüs için şifalı otlar veya birkaç damla okaliptüs yağı kullanılması tavsiye edilir. Çözeltiye 1 çay kaşığı ekleyebilirsiniz. soda içiyor. Kaynatma sırasında açığa çıkan buharlar anti-enflamatuar bir etkiye sahip olduklarından, tavaya gece ulaşamayacağından, bebeğin beşiğinde et suyunu tavada bırakabilirsiniz. Uyku sırasında, çocuk tıbbi buharları soluyacak ve iyileşme süreci hızlandırılacaktır.

Larenjitin evde tedavisi en çok kanıtlanan ve etkili yöntemlerden biridir. Rahatsız edici ve rahatsız edici semptomlardan hızlı ve güvenli bir şekilde kurtulmak için, tek bir nesil tarafından test edilmeyen basit kuralları takip etmek yeterlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hortane anjina - hastalığın atipik formu

Orofarenks hastalıkları arasında sadece yaygın boğaz ağrısı ve farenjit değil, aynı zamanda atipik patolojiler de vardır. Bu hastalıklardan biri, farinkste özel bir inflamatuar süreç tipi ile karakterize olan laringeal anjinadır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.