Loading

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.

ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.

Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

nedenleri

Laringotrakeitisin nedeni, genellikle mevsim dışı dönemlerde grip, soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüs enfeksiyonu olan bir enfeksiyondur.

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Laringotracheitis ile iltihaplanma sürecinde nazal mukoza, nazofarenks ve bronşlar yer alır. Tüm vakaların% 90'ından fazlasında laringotrakitin nedeni viral bir enfeksiyondur.

Bakteriyel floranın, enfeksiyöz ajanı streptokok ve stafilokoktur. Önemli ölçüde daha az sıklıkta laringotrakit, klamidyal veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Enfeksiyöz hasara ek olarak, laringotrakitin nedenleri, boyun, larinksin yaralanmalarıdır. Hastalık bir alerji, yabancı cisim olabilir, gastroözofageal reflü ile mide içeriğinin aktarımını tersine çevirebilir.

İnflamasyonun nedeni, inhalasyon sırasında agresif kimyasal bileşiklerin buharlarının hareketi sırasında mukozanın bir lezyonu olabilir.

Laringotracheitis'i yüksek sesle şarkı söylemek, çığlık atmak, konuşmak, sigara içmek, tozu solumak, hipotermi, rüzgarda konuşmak.

Laringotrakeitisin nedeni soğuk yiyeceklerin alınması, içilmesi, soğuk hava ile ağız solunumu ile nefes almasıdır.

semptomlar

Laringotracheitis belirtileri genellikle bir burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, yutulduğunda ağrı ile birlikte bir soğuk virüs hastalığının arka planında görülür.

Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın akut formu kronik laringotrake hastalığına geçer. Hastalık, sık alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir.

Akut laringotracheit belirtileri

Akut laringotracit, semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Semptomların şiddeti larinks ve trakea lezyon derecesine bağlıdır.

İç mukozanın lezyonunu karakterize eden catarrhal laringotrakeitis için, mukus deşarjının deşarjı, hastanın tatmin edici bir durumu, normal veya hafif yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir.

39 ° C - infiltratif pürülan apse veya laringotrakeit, hasarı ile karakterize edilir, 38 ° C'ye kadar sıcaklıktaki bir yükselişe karakterize mukoza, kas, kıkırdak, tabakaları olmak

Akut laringotracheit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte görülür, sıvının yudumunu almaya çalışmakta güçlük çeker. Hasta iştahını kaybeder, zehirlenme belirtilerinde bir artışa sahiptir, bir bütün olarak devlet önemli ölçüde kötüleşir.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Laringotracheitte karakteristik semptomlar seste değişiklikler. Kabalaştı, kaba, son halini kaybeder. Laryngotracheitis, gece saatlerinde daha sık kuru, havlayan öksürük eşlik eder.

Bir öksürük saldırısından sonra, hasta sternumun arkasında ağrı hisseder. Bir öksürüğü kışkırtmak derin bir nefes alabilir, gülebilir, soğuk, kirli hava solumasını sağlayabilir.

İlk öksürük kuru, balgam olmadan. Hastalık ilerledikçe, öksürük balgam görünümü ile yumuşatılır. Zamanla, balgam mucopurulent, bol olur.

Eşzamanlı olarak, yutma sırasında ağrı, boğaz ağrısı, sürekli rahatsızlık not edilir.

Ağrılı duyular, konuşmaya, nefes almaya veya solunduğunda ortaya çıkar. Tüm değişikliklere, genel refahta bir bozulma eşlik eder.

Kronik laringotrakit belirtileri

Kronik laringotrakitte, hasta sürekli kuru öksürükten şikayetçidir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde konuşma ses kısıklığı not edilir. Bir hastanın uzun süre konuşması zordur, ses kısıklaşır.

Bu hastalarda laringoskopi vokal kıvrımlarda değişiklikler ortaya koyduğunda - keratoz.

Hormonal arka plan değiştiğinde kronik laringotrakitin alevlenmeleri dikkat çekicidir. Kadınlar - adet öncesi, gebelikte, menopozda.

tanılama

Laringoskopi ile, hasta larenksde, kızarıklık ile kendini gösteren, şişlik derecesinde değişiklikler gösterir.

Vokal kıvrımlar kalınlaşır, yüzeyinde solunum yarıklarına akan viskoz mukus görülür. Viskoz bir akıntının birikmesi nedeniyle, vokal kıvrımların sıkışması bozulur.

Laringoskopi, pürülan içerikli apselerin varlığını, larinkste kıkırdaktaki değişikliklerin belirlenmesini sağlar. Değişiklikler iki taraflı. Vokal kıvrımlarda mukoza dehidrasyonu üzerinde belirgin bir damar paterni vardır.

özofagoskop ile gırtlak gösterilen çalışma özofagus pürülan iltihabı, mide asidi, döküm ve yiyecek artıkları zaman gırtlak mukozası üzerinde etki edici önlemek için zaman.

Bilgisayarlı tomografi, X-ray, histolojik inceleme, endofibrolarin ve trakeoskopi kullanarak tanıyı netleştirmek.

tedavi

Laringotracheitis tedavisinin ana kuralı, akut diyetin yanı sıra soğuk, sıcak tahriş edici gıdaların, sigara içmenin tamamen durmasıdır. Ses yükünü tamamen ortadan kaldırmak, soğuk havada kalma süresini azaltmak gerekir.

Hasta ayakta tedavi edilir, ağır şartlarda larenkste stenoz oluşması durumunda hastaneye yatırılır.

Yerel tedavi

Evde laringotracitis tedavisinde iyi bir etki, bir mineral su nebülizörü, anti-enflamatuar, aseptik ilaçlar ile inhalasyon yoluyla lokal tedavi sağlar.

laringotrakeit de mukus hidrasyonu yeterli salin ile inhalasyon nebulizer için bir preparasyon olarak, iyi bir etki nebulize mukolitik Mucosolvan® kullanımı, kayda değer bir sonuç verir.

Mukozada güçlü bir şişme ile nabülizörden bir pulmicort süspansiyonu solunur. İlaç 1: 1 oranında salin ile seyreltilir. Teneffüs ettikten sonra ağzınızı yıkayın.

Larengotracheitis ile buhar inhalasyonu yasaktır.

Larengotracheitis spreyleri, mukolitik, antibakteriyel etkiye sahip aerosoller, inhalasyon araçları için kullanım, hormon içeriği için başvuruyorum.

Hastanın durumunu, odadaki havanın nemlendirilmesini, sıcak içeceklerin sık alımını - komposto, papatya suyu, emzirme, çay - olumlu etkiler.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Tıbbi tedavi

Mukozanın şişkinliği ile, mukusun sıvılaşması için mukolitikler tarafından viskoz bir akıntının varlığı reçete edilir. Kronik laringotrakitin atrofik formları sırasında mukozada kuruluk, incelme sekretolitik atanmasıyla ortadan kalkar.

Doku rejenerasyonu süreçlerini hızlandırmak ve iltihabı ortadan kaldırmak için, mikrosirkülasyon, rezorbe, kas tonusu artırmak için fonlar reçete.

Balgam deşarjını iyileştirmek için öksürdüğünde, ATSTS, ATSTS-uzun, Kodelak-bronho gibi mukolitik ilaçlar reçete edilir.

Parasetamol, teraflu ve kogrex ile 38 ° C'yi aşan yüksek bir sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilir. Hastalığın ilk 3-4 gününde antiviral ilaçlar anaferon, ergoferon alınır.

Semptomların başlangıcından sonra sıcaklık 5'inci gün devam ederse, antibiyotikler ana tedaviye bağlanır. Streptokokal enfeksiyonun penisilin (amoksiklav, Augmentin), makrolidler (sumamed, klatsid), sefalosporinler (seftriakson) yüksek hassasiyete sahiptir.

Antibiyotikler, şiddetli koşullarda, intravenöz veya intramüsküler olarak seftriakson enjeksiyonları içinde reçete eder. Boğazdaki pürülan apseler ile birlikte, larinotrakiti tedavi etmek için antibiyotikler de kullanılır. Tercih edilen ilaç klavulanik asit, fluorokinolonlar ile amoksisilin'dir.

Genel anti-inflamatuar tedaviye, nazofarenks ve solunum yollarının eşlik eden hastalıklarının tedavisine dikkat edilir.

cerrahlık

Larengotracheitis komplike kurs ile cerrahi tedaviye başvurur. Enflamasyon komplikasyonları - boyun fıtığı, apse, mediastinit, cerrahi olarak harici girişten tedavi edilir.

komplikasyonlar

Larengotracitin ciddi komplikasyonları, enfeksiyon bronşlara ve akciğerlere yayıldığında ortaya çıkar. Enfeksiyonun alt solunum yoluna girmesinin sonucu pnömoni, bronşiyolit (bronşiyollerin iltihaplanması), trakeobronşit olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklarda laringotrakitin ciddi bir komplikasyonu sahte bir gruptur. Larinksin küçük ebadı ve huni şeklindeki formu, şişme sırasında havaya akciğerlerin girmesini engelleyerek güçlü bir daralmaya katkıda bulunur.

laringotrakeit de Stenoz (daralma) ödem, aynı zamanda kasların güçlü spazmı, hem de fotoğrafta görüldüğü gibi bloklar larinks lümen, mukus birikimini sadece kaynaklanır.

Ödem, astar bölgesinde oluşur, nefes darlığı, mavi dudaklar, cilt, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir. Özellikle hızlı süreç, yeni yürümeye başlayan çocuklarda gelişir.

Laringotrakeitisli yalancı kabukçıklar difteri içindeki gerçek gruptan farklıdır.

Hem yalancı krup hem de gerçek, laringeal ödem eşlik eden stenoz laringotrakitise işaret eder. Sahte kruplar arasında, difinitedeki larenjit dışında, larenksin stenozuna neden olan tüm larenjit yer alır.

Neredeyse tüm yanlış tahıl vakaları 3 yıla kadar bildirilmiştir, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu komplikasyona daha az duyarlıdır. Ve tüm vakaların sadece% 9'u 6 yaşın üstündedir.

önleme

Ses kısıklığı ile boğazı incelemek, laringoskopi yapmak gerekir.

Akut laringotrakeitin ve hastalığın kronik evreye geçişini önlemek için, sigarayı bırakmak, üst solunum yolunun enflamatuar hastalıklarını zamanında tedavi etmek, gastroözofageal mide hastalığının alevlenmesini önlemek gerekir.

görünüm

Komplikasyonlara eşlik etmeyen akut laringotrakit, uygun bir prognoza sahiptir. Konuşma, şarkı söyleme ile profesyonel olarak ilişkili kişiler için, olası mesleki yetersizlik nedeniyle tahmin daha da kötüleşir.

Larengotracheitis yetişkinlerde nasıl görünür ve bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Laryngotracheitis, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji için larinks ve trakea mukoza zarının eşzamanlı inflamasyonu ile karakterizedir. Bu tür bir rahatsızlık doğada bulaşıcıdır ve çoğunlukla uçuk enfeksiyonunun veya ARVI'nın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları ses fonksiyonunun ihlali, mukopürülan balgamda öksürük ve gırtlakta ve sternumun arkasındaki ağrı hisleridir. Laringotraheitis nasıl tedavi edilir ve çeşitli komplikasyonlardan nasıl korunulur, kulak burun boğaz uzmanı hastanın muayenesinden sonra belirlenir.

Patolojinin özellikleri

Çoğu zaman, laringotrakit başka bir rahatsızlığın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitis, trakea larenksini etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patoloji gelişimini bademcik iltihabı, farenjit, rinit, sinüzit veya adenoidlerin bir komplikasyonu olarak başlatabilir. Çoğunlukla, laringotrakitin seyri, enflamasyon sürecinin alt solunum yollarına yayılmasıyla komplike hale gelir ve bu da pnömoni, bronşit veya bronşiyolit gelişmesine neden olur.

Laryngotracheitis, oldukça bulaşıcı tipte bir hastalık olarak kabul edilir ve havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Çocukluk çağında laringotrakit gelişiminin ana nedeni hemofilik bir çubuktur ve erişkinlerde streptokok, difteri veya influenza virüslerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar laringotrakitin gelişmesinin ana nedeninin virüs, yani nedensel ajan olduğunu ileri sürmektedir. Aynı zamanda, varlığı, hastalığın gelişimini provoke edebilecek predispozan faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süreli maruz kalma
 • çok soğuk veya tersine, sıcak içecekler içmek
 • sigara ve alkolizm
 • kirlenmiş havanın gaz ve tozla solunması
 • çok sık ve uzun süreli ağlama
 • yüksek sesle histerik şarkı

Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile erişkinlerde akut laringotrakititten şüphelenmek mümkündür:

 1. vücut ısısı 40 dereceye kadar artış
 2. boğazda ağrı ve boğuk ses
 3. yutmada zorluk
 4. hırıltı varlığı ile gürültülü solunum
 5. burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı
 6. küçük bir balgam ile kuru öksürük atakları

Bu semptomlara ek olarak, vücudun genel bir zehirlenmesi, güçlü bir baş ağrısı, güçsüzlük hissi ve kas güçsüzlüğü vardır.

Larengotracheitis'in kronik formunda, semptomlar çok belirgin değildir ve baskın olarak boğazda bir yumru hissi, mukoza zarının artan kuruluğu ve sesin tonalitesinde bir azalma şeklinde ifade edilir. Buna ek olarak, hasta, balgamı ayırmak zor olan öksürük ile sorunludur. Bazı vakalarda, hastalığın alevlenmesine, balgamın parlak kırmızı kan damarları ile salınması eşlik eder.

Hastalığın komplikasyonları

Başlanan laringotrakit ciddi komplikasyonlara neden olabilir!

Laryngotracheitis, etkili bir tedavinin yokluğunda birçok komplikasyonun gelişimini tetikleyebilen karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonun trakeaya solunum sisteminin altta yatan kısımlarına nüfuz etmesi durumunda, bu durum pnömoni ve trakeobronşit gelişmesine neden olabilir.

Patolojinin akışın kronik formuna geçişiyle birlikte, uzun süreli pnömoni gelişme riski artmakta ve çocukluk döneminde bronşit görünümü artmaktadır.

Laringotrakeitin arka planına karşı gelişen çeşitli bronş-pulmoner komplikasyonlara, vücut sıcaklığındaki artış ve insan vücudunun artan zehirlenmesi eşlik eder.

Öksürük giderek daha kalıcı hale gelir ve akciğerler etkilendiğinde, yaygın kuru ve odak ıslak ırklar görülür.

Larengotracitin akut formu, laringeal lümende balgam birikmesi ile karakterize edilir ve çocuklarda farinks kaslarının refleks spazmı ile birlikte, yalancı kroup ataklarının ortaya çıkması olabilir. Krup ile boğulmaya neden olan ve ölüme neden olan belirgin bir tıkanıklık vardır.

Kronik laringotrakeit, öksürük sırasında mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon ile karakterizedir ve bu da organda iyi huylu bir tümör oluşumuna neden olabilir. Uzmanlar, kronik formda böyle bir patolojinin prekanseröz bir durum olarak kabul edildiğini, çünkü onkolojinin gelişmesiyle birlikte mukozal hücrelerin malign bir dönüşümünü provoke edebildiğini söylüyorlar.

İlaç tedavisi

Larengotracheitis tedavisi karmaşıktır ve semptomlara bağlıdır

Larengotracit tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir, çünkü çeşitli komplikasyonlar geliştirme riski çok büyüktür. Öncelikle, patolojinin ortadan kaldırılması poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, ancak ağır vakalarda hastanede yatış gerekli olabilir.

 • Laringotrakeitisin ARVI'nin bir sonucu olması durumunda, antiviral ilaçlar örneğin Tamiflu ya da Rimantadin gibi reçete edilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir: Viferon, Anaferon, Grippferon.
 • Hastalığın bakteriyel doğasını doğrularken, antibiyotik preparatları belirtilir. Bu veya bu güçlü ajan, enflamatuar süreci provoke eden patojeni ve bunların veya diğer bileşenlere olan duyarlılığını dikkate alarak seçilir.
 • Laringotracitin karakteristik bir işareti öksürüktür, bu yüzden ilaç tedavisi ortadan kaldırılmasını hedefler. Kuru, ağrılı öksürük ile öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar reçete edilir. Sinecod, Stoptussin, Kodelak: İyi bir etki aşağıdaki araçlar tarafından sağlanır.
 • Hastanın viskoz balgam oluşumu ile ilgili bir öksürük ile ilgili endişesi varsa, tedavi, biriken mukusu sulandıran ve ayrılmasını kolaylaştıran ilaçlarla gerçekleştirilir. Daha sıklıkla bu öksürüğe karşı mücadele için aşağıdaki tıbbi ürünler seçilir: Lazolvan, şurup alteja, bir Liquorice kökü şurubu.
 • Larengotracheitis'in ilaç tedavisi, yeni nesil antihistaminiklerin, örneğin Erius, Zirtek veya Zodak'ın uygulanmasını içerir. Bu tür ilaçların yardımı ile, dokuların şişmesini gidermek, nefes alışını normalleştirmek ve tıkanmayı önlemek mümkündür. Antihistaminikler genellikle oral veya inhalasyon solüsyonları olarak verilir ve ciddi vakalarda enjeksiyon gerekebilir.
 • Larengotracitin akut formunun vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmesi durumunda, Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar reçete edilir. Stenotik bir hastalıkta, larinksin spazmını rahatlatan ilaçlar yardımıyla tedavi uygulanır. İyi bir etki Drotaverin, Euphyllinum ve No-shpa gibi ilaçların alınmasıdır.

Diğer tedaviler

Laringotraheitis'i nebülizör inhalasyonlarıyla tedavi ediyoruz - hızlı ve etkili!

Laringotracheitis tedavisi, bitkilere veya Berodual gibi bir ilaca dayalı inhalasyonlarla yapılabilir. İnhalasyonlar, nebulizatör gibi özel bir aparat yardımıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonlarının ve nebülizörün kullanımı ile hastanın ateşi olması durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, hasta sakin ve inaktif olduğunda, öğün aralarında molalarda böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Solunduğunda, konuşmanıza gerek yoktur ve sonunda en az yarım saat boyunca boğazınızı zorlamak zorunda kalmazsınız.

Larenjit tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki şifrelere dayanır:

Larengotracheitis tedavisi özel bir diyete bağlılığı içerir, yani tuz, asidik ve baharatlı yemekler hariç tutulur. Ek olarak, biriken balgamın ayrılmasını kolaylaştıran, mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmek önemlidir. Böyle bir hastalığın tedavisi, sesin dinlenmesi ile uyumlu olmayı gerektirir, yani hasta sessiz olmalıdır. Gerçek şu ki, bir fısıltı bile vokal kordların aşırı gerginliğine neden olur ki bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir.

Tracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laryngotracheitis tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir:

 1. Evde, aşağıdaki şemaya göre soğan yardımı ile inhalasyon yapabilirsiniz: kök ince bir şekilde doğranır, bir kaba dökülür ve bundan çıkan buharların üzerine soluklanmalıdır.
 2. Ayrıca soğandan bir kaynatma hazırlayabilir, ezilmiş ürünü 200 ml kaynar suya dökebilirsiniz. Ortaya çıkan yoğurda biraz şeker eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve kalınlaşana kadar pişirilmelidir.
 3. Larengotracheitis tedavisinde iyi bir etki, sadece çayın eklenmesi veya ilacın ilaçlarla birleştirilmesi olan baldır. Evde, turp suyu ile bal birleştirebilir ve günde birkaç kez 5-10 ml alabilirsiniz.

Laringotracheitis gibi bir patolojinin önlenmesi, aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. organizmayı erken yaştan öte
 2. immünmodülatör ajanları almak
 3. güçlü hipotermiden kaçının
 4. solunum jimnastiği yapmak
 5. spor yapmak
 6. ARVI'nın önlenmesi ve larinksin herhangi bir iltihabı

Laryngotracheitis tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir, ancak zamanında teşhis ve yeterli tedavi randevusu ile, iyileşme zaten 5-7 gün sonradır. Böyle bir hastalığı olan herhangi bir ilacın sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve herhangi bir kendi kendine tedaviden kaçınmanın en iyisi olduğunu hatırlamak önemlidir.

Larengotracheitis çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl tedavi edilebilir? Popüler uyuşturucuların listesi

Laryngotracheitis - inflamatuar-bulaşıcı hastalık, Çocuklukta daha yaygın olan, ancak belirli koşullar altında sağlıklı bağışıklığı olan yetişkinleri bile etkiler.

hastalık zorunlu olarak nitelikli tedavi gerektirir, ana rol, çocuklar ve yetişkinler için farklı olacak tıbbi preparatlar tarafından oynanırken.

Laryngotracheitis nedir?

Laringotrakeitis, larinks ve trakeadaki enflamatuar hastalıktır ve aslında iki hastalık bir dizi - tracheitis ve larenjit (bu nedenle her iki hastalığın da genel semptomları).

Hastalığın ilerlemesi sırasında hastanın sesi kısıldı, Ortaya çıkan şişlik, vokal kordların normal işleyişini etkiler.

Aynı nedenden ötürü, solunum yolu kısmen de olsa üst üste binebilir, bunun sonucu olarak hasta deneyimlidir. nefes almada zorluk, ve içeri ve dışarı nefes alırken hafif bir çıngırak veya ıslık sesi duyabilirsiniz.

Larinks ve trakeadaki patolojik süreçler, solunum organlarında viskoz balgam oluşumuna yol açar.

Eşzamanlı olarak, kuru öksürük bir kişide ortaya çıkar, bu da sonradan üretken ve balgam formlarına dönüşür ve öksürür ve atılır.

Hastalık aynı zamanda solunum hastalıklarının genel semptomları ile de karakterizedir: artan vücut ısısı, boğaz ağrısı, genel halsizlik ve azaltılmış ton.

Genellikle tedavi için iki hafta sürer, ancak bu dönemde patoloji ortadan kalkmazsa, laringotrakeitin tedavi açısından biraz farklı bir yaklaşım gerektiren kronik bir forma geçmesi hakkında konuşabilirsiniz.

Larengotracheitis tedavisine genel yaklaşım

Ayrıca (veya paralel) semptomatik tedavi reçete edilirken, evde tedavi ve halk ilaçlarına izin verilir, ancak sadece ek bir tedavi olarak.

Hasta tedavi sırasında da önerilir:

 • sürekli sıcak sıvılar iç (tercihen - alkali içeriği ile);
 • gargara antiseptik çözümler;
 • vitamin almak bağışıklığı güçlendirmek ve vitaminler ve eser elementler ürünlerinden zengin diyete girmek;
 • destek Sıcaklık koşullarının tedavisi için en uygun ortamlar (sıcaklık +18 - +20 dereceyi geçmemelidir).

Çocuklarda ve yetişkinlerde laringotrakeitis tedavisi için ilaçlar

Reçeteli ilaçlar farklı gruplara ait olabilir ve bunların her biri hastanın iyileşmesinde rol oynar.

Hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması için hazırlıklar

Semptomların rahatlaması hastalığın kurtulmasına yardımcı olamayacağı için bu tedavi sürecinin temelidir.

Bu, sadece mikroorganizma-patojenleri yok eden ajanların kullanımı ile elde edilebilir ve bu tür mikrofloranın kökenine bağlı olarak uygun ilaçlar reçete edilir:

 1. Laringotracitis viral olduğunda etiyoloji reçete edilir antiviral ilaçlar, nadiren beş günden uzun sürüyor.
  Bu tür ilaçlar, tabletler veya çözeltiler şeklinde üretilebilir.
  En yaygın olanlar interferon, sitokir, amiksin, aflubin, nasoferondur.
  Çocuklar dahil tüm bu fonlar alınabilir ve nazoferon ve aflubin yeni doğanların tedavisi için bile uygundur.
  Antiviral ilaçların alınabileceği yaş hakkında daha fazla bilgi için her ilacın talimatlarına bakınız.
 2. Daha az görülen patojenlerbunlar katılan bakteriler.
  Ve bu gibi durumlarda, atama antibakteriyel ajanlar, Ondan daha fazla olmayan bir tedavi süreci.
  Bu ilaçlar arasında, augmentin, zinnat, sumamed, seftriakson (yaştan büyüğe hastalar), azitroks (12 yıl) ve levofloksasin (sadece 18 yaş üstü hastalar için) bulunmaktadır.

Bir hastanın durumunu hafifleten semptomatik tedavi

Laringotracheitis her zaman, balgamın zorlukla kesilebildiği bir öksürüğe sahip olduğundan reçete etmek mümkündür mukolitik ve ekspektoranlar.
Bunlar arasında - ambroksol, erespal, ATSTS, inhalasyonlar için bir hazırlık mukovan.

Mukoza zarının şişmesi, loratadin, zodak veya suprastin gibi ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur.

Aynı amaçlarla pulmicort'a dayalı inhalasyon yapabilirsiniz. Tüm bu fonlar üç yaşından itibaren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Genel güçlendirme tedavisi

Demek istediniz Mekanik olarak immünomodülatörleri, Vücudun koruyucu mekanizmalarının harekete geçirildiği ve hastalığın patojenlerine karşı mücadelede yer aldığı.

Yetişkinler için, amisone ve gruprizonin gibi ilaçlar tavsiye edilir.

Amizon kombine bir eylem ilacıdır İmmünmodülatör etkisine ek olarak, sıcaklığı düşürür ve inflamatuar odakları ortadan kaldırır..

Bu tür ilaçların güçlü aktif bileşenler içermesi nedeniyle, çocuklara reçete edilmez.

Daha küçük hastalar viferon, kipferon, arbidol, anaferon, tsikloferon, likopid, ribomunil, bronhomunal gibi daha uygun araçlardır.

Boğaz ağrısı gelen ilaçlar

Yutma ile ağrı sendromu - laringotrakit hastası için başlıca ve en çok hissedilebilen semptomlardan biri.

bu nedenle anestezikler Bu durumda - çoğu durumda her yaştan hastaya reçete edilen ilaç tiplerinden biri.

Evrensel bir çözümdür ibuprofen, Altı yaşından itibaren alınabilir. Bu ilaç sadece ağrıyı değil, aynı zamanda antipiretik etkiye de sahiptir.

Göz önünde bulundurulması gereken birkaç avantajdan biri de, toksisitede düşük olması ve böylelikle bu tür bir ilacın çocuklara bile verilebilmesidir.

Sulama için sprey

Kısmen semptomları ortadan kaldırmak ve patojen mikroflorayı yok etmek, etkilenen mukoza yardımına işaret eden sulama için spreyler.

Sulama sırasında bir ilaç, iyi dağılmış bir karışım halinde etkilenen bölgelere verildiği için, daha iyi emilir.

Bu bağlamda, her biri belirli yaş sınırlarına sahip olan aşağıdaki sprey tipleri başarılı olmuştur:

 • ingalipt (üç yıldan itibaren);
 • orasept (iki yıldan itibaren);
 • angileks (iki yıldan itibaren);
 • hlorofillipt (12 yaşından itibaren).

Günde üç ila dört kez tedavi süresince (tercihen ağrılı semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar) pozitif bir etki elde etmek için böyle bir araç kullanın.

Durulama çözümleri

Bu tür ilaçların farmasötik ürünler bazında hazırlanması tercih edilir: tertum verde, klorofilkil, rotokan, furakilin.

Bu tür fonlar çocuklar için bile uygundur ve yetişkinler için bazılarını tavsiye etmek de mümkündür. halk tarifleri, Daha az etkili olmasına rağmen, kurtarma işlemini biraz hızlandırabilir:

 1. Taze sıkılmış pancar suyu bir bardak elma sirkesi bir yemek kaşığı eklenir.
  Ürün bir bardak su üzerine yarım bardak infüzyon kaşığı ile karıştırılır. Aziz John'un Wort.
  Karışım ateşe hafifçe ısıtılmalı ve iyice karıştırılmalıdır.
  Yedikten sonra günde 3-4 kez boğaz yıkayın.
  Optimal tedavi süresi bir haftadır.
 2. ezilmiş aynı oranda karıştırılmış altın bıyık, anne-üvey anne ve siyah mürver bitkisinin kurutulmuş yapraklarıx (bir çorba kaşığı).
  Daha sonra bitki koleksiyonunu bir bardak kaynar suya koyun ve birkaç damla deniz topalak yağı damla. Durulamalar ayrıca her yemekten sonra yedi gün içinde gerçekleştirilir.

Çözünme tabletleri

Öksürük ve boğaz ağrısı zaman ilaç ve doğal maddeler dayalı tabletler ve şekerler çözülmesi tavsiye edilir.

Bu tür fonlar faringosepept, septothete ve sarkıt, Ancak, 12 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez.

Yararlı video

Bu videodan, çocuklarda akut laringotrakit ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz:

İlaç seçimi hastanın arzusuna veya mali kapasitesine bağlı değildir., Eğer sadece doktorlar, ilgilenen hekimin önerdiği ilaçlar arasında seçilemezlerse.

böyle ilaçlar sadece bir uzman tarafından reçete edilir, ve sadece bu durumda etkili ve güvenli tedavi hakkında konuşmak mümkündür.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Laringotracitit nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir?

Laringotracitit nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir?

Laringotrakeitis, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu larinks ve trakea kombine lezyonu olan enflamatuar bir hastalıktır. Enflamasyon ilk olarak gırtlağı etkiler ve yavaş yavaş trakeaya değişir. Şu anda, hastalığın karakteristik belirtileri kendilerini gösterir - ses değişiklikleri, larinks, bölgesel lenfadenit ve benzeri ağrı.

Makalede, ne olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alacağız, yetişkinlerde ilk belirtiler ve semptomlar nelerdir, hastalıkları tedavi etmek ve bedeni hızlı bir şekilde geri kazandırmak.

Laryngotracheitis, akut solunum yolu enfeksiyonu belirtileri eşliğinde, larinks ve trakea enfeksiyöz ve enflamatuar bir lezyondur. Larinks, hava iletimi ve ses oluşturucu organın rolünü oynar, bu nedenle laringotrakit ile birlikte, ses telleri etkilenir ve ses değişir.

Hastalığın seyri bozulmuş sesin arka planına, pürülan balgamdan kaynaklanan güçlü bir öksürüğe, larinkste ve göğüs kemiğinin arkasındaki hoş olmayan duyumlara ve ağrılara, servikal lenf nodlarında bir artışa karşı gerçekleşir.

Yetişkinlerde Laryngotracheitis çocuklardakinden belirgin bir şekilde farklıdır, ve küçük çocuk, bu hastalık onun için daha tehlikelidir, çünkü küçük bir kişinin solunum yolları sadece 6 ila 7 yaşları arasında oluşumunu bitirir ve bu yaşa kadar çok hassastırlar.

 • ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.
 • Akut laringotrakitte, J04.2 hastalığının ICD 10 koduna göre, larinks ve trakea iltihabı aynı anda gözlenir.

Görünüşten dolayı, viral, bakteriyel ve mikst (viral-bakteriyel) laringotrakeitler ayırt edilir. Kulak burun boğazda meydana gelen morfolojik değişimlere bağlı olarak, kronik laringotrakit, kataral, hipertrofik ve atrofik olarak sınıflandırılır.

Enflamatuar süreç boyunca,

Tedavisinin ilk belirtilerde yapılması gereken laringotrakitin akut formu, solunum yolu viral enfeksiyonuna paralel olarak ortaya çıkar. Hastalığın başlangıcı belirtileri öksürük, nefes alma zorluğu ve ses değişiklikleridir.

Hastanın iltihaplanmış bağları koruyarak mümkün olduğunca az konuşması önerilir. Aponiyi (sesin tamamen kaybolması) önlemek için, bir süreliğine konuşma sınırını sınırladığı gösterilmiştir. "Sessiz" sürenin ne kadar süreceği ligamentlerin durumuna bağlıdır.

Kronik larinotrakit - bu form yıllarca sürer, daha sonra şiddetlenir, sonra da azalır. Genellikle kızdırmaksa korkusu tutuyor çünkü iyi, onların hastalık hakkında bilgilendirilmesi "Chronicles" (gırtlak ve nefes borusu iltihabı) lyudi-, bu yüzden maksimum korumaya çalışın: Sıcak bir günde dondurma bağımlısı olmayan soğuk şampanya, içmeyin, sıcak Elbise ve ve benzeri

Larengotracitin nedeni larenks - larenjitin izole enflamasyonu olabilir, ancak daha sıklıkla bu hastalık eşlik eder ve burun sinüslerinin, solunum yollarının enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Olguların% 90'ında, hastalık SARS, influenza, adenovirüs veya parainfluenza komplikasyonudur. Nadiren, patolojiye suçiçeği, kızamık, kızamıkçık veya kızıl ateş tanısı konur.

Hastalık genellikle bağışıklıkta azalma olarak larenjit ve tracheitis olarak ayrı ayrı meydana gelir, ancak semptomlar sıklıkla ilişkilendirildiği için paylaşılmazlar.

Laringotracheitis gelişen suçlu, genellikle viral enfeksiyondur:

Laringotracheitis'in başlıca nedenleri:

 • Solunum-viral lezyonlar (özellikle tehlikeli olan influenza virüsü, parainfluenza adenovirüsü),
 • bakteriyel lezyonlar (streptokok veya stafilokok, tüberkülar),
 • mikoplazmal bozukluklar,
 • uçuk lezyonları
 • alerjik nedenler,
 • kimyasal maddeler.

bu hastalığı geliştirme riski kronik sistemik hastalıklar (şeker hastalığı tipi, gastrit, hepatit), sinüzit, solunum sistemi lezyonlardan muzdarip ve bronşiyal astım ile biten kişilerde daha yüksektir.

Laringotrakeitis semptomları genellikle bir kişinin kendini iyi hissetmediği ve akut solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyduğu zaman ortaya çıkar.

 • Vücut ısısı yükseldi, baş ağrıyor;
 • Boğazda - satenler, acılar, çizikler, pershit;
 • Alışkanlıkla ve doğal olarak yutması mümkün değildir, biraz çaba gerektirir.

Kurs boyunca, kuru öksürükten ıslanmaya kadar, hasta her gün daha fazla sıvı hale gelen balgam çıkarma balgamına başlar. İyileşme, tanıdık sesi kurtarırken, terleme ve diğer tatsız duyumlar yavaş yavaş boşa gelir.

Kronik ve akut laringotrakit belirtileri farklı olabilir. Akut form daha şiddetli semptomlarla devam eder, ancak hastalığın sona ermesinden sonra tamamen yok olurlar.

Laringotrakeitis ile ciddi tehlike, larinkste stenozdur. Bu olguda, akciğerlere hava girişi, larinksin güçlü bir daralması sonucu tamamen veya büyük ölçüde durdurulur.

Stenosing formu ile üç gelişim aşaması gözlemlenir:

Akut laringotracheitis, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun akut veya yavaş yavaş başlangıcına karşı kendini gösterir. vardır:

 • keskin bir sıcaklık atlama,
 • boğaz ağrısı,
 • sternumun arkasındaki hüzün,
 • acılı, kuru öksürük,
 • öksürük keskin sesler ve ses tellerinin spazmı nedeniyle çınlama veya havlama karakterine sahiptir,
 • öksürük sırasında, göğüs kemiğinin arkasındaki ağrı yoğunlaşır.
 • öksürük atakları, kahkaha, derin nefes alma, tozlu veya soğuk havanın solunması sonucu oluşur.
 • az miktarda kalın ve viskoz balgam çıkarılır,
 • ses kısıklığı veya ses kısıklığı,
 • larinkste kuruluğu olan rahatsızlık, yanma.

Parlaklık laringotraheita belirtiler biraz sabırlı sonra, kötü daha iyi hisseder, kronik forma hastalığın geçiş sönük kalır ve bazı durumlarda hayat (hamilelik, adet, menopoz, soğuk ses yükü, günün saati) bozulmasını bağlar.

Kronik larinotrakitis bu gibi belirtilerle kendini gösterir:

 • baş ağrısı;
 • Boğazda Zulüm;
 • azaltılmış verimlilik;
 • hasta boğazda bir yumru hisseder;
 • ses değişir.

Bir kişi uzun bir süre sessiz kalırsa ve konuşmaya başlamadan önce boğazını temizlemesi gerekir - bu kronik laringotrakitin bir belirtisidir.

trakea ve gırtlak lümeninin daralması - tehlikeli bir olgu, mukoza şişer, çünkü, kaslar spazmiruyutsya, bronş mukozasında ve nefes borusu ve kalın muko-pürülan akıntı engellemektedir nefes bezlerinin salgılanmasına neden. Karakteristik bir havlama öksürüğü var. İltihap ses tellerine geçerse ses oluşumu bozulur.

Bunun sonuçları, enflamatuar sürecin bronşit veya zatürreye yol açan alt solunum yoluna geçişini içerir.

Yetişkinlerde Laringotracheitis sadece bir doktorun sıkı gözetimi altında tedavi edilmelidir, çünkü söz konusu hastalık komplikasyonlar nedeniyle tehlikelidir.

Yukarıdaki belirtiler ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya kendi başına bir tıbbi tesise gitmelisiniz. Tanı, kişisel muayene sırasında ve ayrıca yetişkin veya çocukta görülen patolojinin karakteristik semptomlarına dayanarak oluşturulabilir.

Larinksin mukozasının teşhis ve muayenesi sırasında, kulak burun boğaz uzmanı patolojinin şeklini belirler:

 • catarrhal - ses telleri ve mukus trakea şişlik ve kızarıklık;
 • atrofik - sigara içenler ve mesleği genellikle tozla temas eden insanlar için tipiktir. Bu durumda mukus ince ve kuru olur;
 • Hiperplastik - mukozanın büyüme alanlarının ortaya çıkması ile ayırt edilir, bu da solunum ve ses değişikliklerinin ihlaline yol açar.

Laboratuvar araştırması yapıldı:

 • Genel kan testi,
 • genel idrar analizi,
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi,
 • Mümkünse, solunum yolu enfeksiyonları için serolojik testler.

Çoğu durumda laringotrakit, ayaktan hastaya uygulanır. Sahte korulukların vakaları bir hastanede yatış gerektirebilir.

Tedavinin temel amacı, patojeni ortadan kaldırmak ve ödem azaltmaktır. Bu amaçla antimikrobiyal ve antibakteriyel ilaçlar yanı sıra antiviral ajanlar reçete edilir.

Laringotrakeitli bir hasta için ilk ön tıbbi bakım aşağıdaki gibidir:

 • o, bir çift doz ve spazm (No-Spa, papaverin) ve ateş için telafi edilebilir herhangi bir ilaç alerjileri (suprastin, diazolin, difenhidramin, loratadin) almak için gerekli olup olmadığını, mevcut (parasetamol, ibuprofen, aspirin).
 • Ayrıca odayı havalandırın ve havayı nemlendirin. Bunu yapmak için, bir odaya sıcak su veya sıcak et suyu (papatya, anne sütü) ile tencereye koymak yeterlidir.

Laringotracheitis basit bir formda patojenini ortadan kaldırmak için tasarlanmış ilaçlarla tedavi edilmelidir.

 1. Viral doğanın iltihaplanması ile, hasta antiviral ilaçlar ve bağışıklığı uyaran ilaçlar gösterilir. Örneğin Arbidol, Ingavirin, Interferon vb.
 2. Bakteriyel iltihaplanma ile antibiyotik reçete edilir - Sumamed, Azitromisin
 3. Antihistaminikler (Suprastin, Diazolin, Zodak, Cetirizine) laringotrakheitis mevsimsel alerjilerden kaynaklanıyorsa ve ayrıca larinksin şiddetli şişmesi ile azalırsa reçete edilir.
 4. Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar. Ayrıca bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler;
 5. Nazal vazokonstrüktif eylemle düşer (Lazorina, Nazivina).
 6. Antitussif veya balgam söktürücü ilaçlar. Kuru, üretken olmayan öksürük ile, antitüsif ilaçlar reçete edilir (Kodelak, Stoptussin) ve balgam ayrımı durumunda, beklentileri (ATSTS, Mukaltin, Ambrobene, vb.).

Kronik hastalıkların tedavisi için bağışıklık maddeler (örneğin, "Bronkoalveoler ay", "Immunal", "Likopid") ve karbotsestein, C vitamini ve multivitamin kompleksleri kullanılır. Buna ek olarak, hasta fizyoterapi, yani ilaç elektroforez, UHF, inductothermy ve masaj gönderilir.

Laringotracheitis tedavisi mutlaka bir nebülizör veya buhar inhaleri ile inhalasyon gerektirir. İnhalasyonlar, ilaç maddelerinin trakeaya girmesine yardımcı olarak, inflamasyonun odağında maksimum konsantrasyonlarının ortaya çıkmasına yol açar.

Aşağıdaki durumlarda cihazların prosedürleri ile işlem yapılması yasaktır:

 • sıcaklık yaklaşık 380 ° C'ye yükseldi;
 • burun kanaması periyodik olarak açık;
 • hasta acı çeker, ciddi kardiyovasküler hastalıklar, belirli bir aritmi türü;
 • akut bronşiyal astım;
 • nefes darlığı;
 • çocuk 12 aylık dönmedi;
 • ciddi laringotrakit;
 • ilaçların içeriğine aşırı duyarlılık var.

Nebulizatör, eczane ilaçlarıyla doldurulur ve kullanımı cihaza talimat verir. Prosedürler için kullanılabilir:

 • Lazolvan, Ambrobe. Telafiler öksürüğü yumuşatır, balgamı seyreltir. İlaç 1: 1 oranında serum fizyolojik ile kombine edilir. Doz hastanın yaşı göz önüne alındığında doktor tarafından reçete edilir.
 • Bir nebülizör ile teneffüs edilmesi basit salin veya alkali maden suyu olabilir: boğazı yumuşatır, mukus sıvısı ve ekspansiye yardımcı olurlar. Genellikle tedaviye doğru yaklaşımla iyileşme 5-10 gün içinde gelir.

Prosedürün doğru davranışı, inhalasyon nebülizör düzenlemeleri için aşağıdakileri içerir:

 1. herhangi bir fiziksel yük ile prosedür arasında en az yarım saat olmalıdır;
 2. Soluma ya yemekten iki saat sonra ya da yemekten yarım saat önce yapılır;
 3. Kullanılan ilaca bakılmaksızın, günde 2-3 kez prosedür uygulanması tavsiye edilir, bunların her birinin süresi 5-10 dakika olmalıdır;
 4. inhalasyon sırasında larinksin yanmasını sağlamak için bir nebulizatör kullanılması mümkün olmamasına rağmen, spazmları önlemek için ilacı küçük porsiyonlarda inhale edin.

Farinks ve trakea iltihabı ile inhalasyon yardımcı, ancak etkili bir tedavi yöntemidir. Esas olan, doktor tavsiyelerini takip etmek ve kendi kendine ilaç kullanmamaktır.

Laringotrakeitisli hastalar için fizyoterapi prosedürleri endikedir:

 • potasyum iyodür, kalsiyum klorür, larinks bölgesine hiyalüronidazın elektroforezi;
 • lazer tedavisi;
 • endolarengyal fonoforez;
 • mikrodalga tedavisi.

Ağrılı laringotrakit ihtiyacı:

 • bol miktarda ılık sıvı iç;
 • havanın nemini sağlamak;
 • vokal akorlar için sessiz kal, mümkün olduğunca az konuş;
 • ılık süt içmek için küçük porsiyonlarda;
 • şifalı otlar ile gargara;
 • kompresler, hardal sıvaları uygulayın;
 • Tedavinin istenen etkisi ayak banyoları kullanılarak elde edilebilir.

İlaç tedavisi istenen etkiyi vermediğinde ve malign neoplazm tehdidi mevcut olduğunda izole edilmiş kronik hipertrofik laringotrakit olgularında gösterilmiştir.

Cerrahi kistleri çıkarmak, ventriküler prolapsusu ortadan kaldırmak, aşırı larinks ve vokal kordların çıkarılması olabilir. Operasyonlar mikrocerrahi teknikleri kullanılarak endoskopik olarak gerçekleştirilir.

Laringotracheitis ile prognoz olumludur, ancak mesleği şarkı söyleyen veya uzun konuşmalarla ilişkilendirilen insanlarda laringotrakit ses oluşumunu bozabilir ve profene neden olabilir. iş görmezlik.

önleme

Önleyici tedbirler, hastalıktan önceki dönemde olduğu kadar iyileşme aşamasında da etkili olur:

 • Vitaminleri önleyici tedbirler olarak kullanmak;
 • Fiziksel ve nefes egzersizleri yapın;
 • söndürüldü;
 • Hipotermi kaçının;
 • Zamanla, vücudun herhangi bulaşıcı hastalıklarını tedavi edin;
 • Periyodik olarak doktorla muayene yapılır.

Ortalama olarak, laringotrakitin tam teşekküllü tedavisinin yapılması koşuluyla, hastalık yaklaşık 10 ila 14 gün boyunca hastanın tamamen iyileşmesi ile sona erer.

© Sitede yer alan tüm bilgiler "Belirtiler ve tedavi" bilgilendirme amaçlı verilmiştir. Kendi kendine ilaç verme, ancak deneyimli bir doktora başvurun. | Kullanım Koşulları |

Solunum yolunun inflamatuar patolojileri boğaz ve gırtlaktan gelişmeye başlar. Virüsler ve bakteriler, vücuda girerek, mukoza ve bademcik olan doğal bariyerin üstesinden gelirler. Çoğalmaları ve yayılmaları yayılırsa, soğuk hızlı ve sonuçsuz geçer. Zamansız veya yanlış tedavi edilirse, iltihap düşebilir, yani trakeaya yayılabilir. Böyle bir hastalık laringotrakheitis olarak adlandırılır - makalede yetişkinlerde semptomlar ve tedavi tartışılır.

Mukoza veya bademciklerin zamansız veya yanlış tedavisi halinde, inflamasyon düşebilir ve trakeaya yayılabilir.

Laryngotracheitis, tırtılın larinks ve üst kısımlarının enflamatuar bir hastalığıdır. Solunum sistemine giren virüs veya bakterilerden kaynaklanır. Hızla çarparak, boğazda mukoza zarının iltihaplanmasına ve daha sonra trakeaya yol açarlar. Kötü bağışıklığın bir arka planına veya akut solunum yolu hastalığının bir komplikasyonu olarak gelişir.

Hastalık, anatomik özelliklerden dolayı çocuklarda en yaygın olanıdır, ancak yetişkinlerde de görülür. Larinkste öksürük ve ağrı ile karakterizedir. Genellikle soğuk algınlığından daha uzun sürer, yani ciddi bir karmaşık tedavi gerektirir.

Larengotracheitis'i zamanında teşhis edemez ve tedavi edemezseniz, bronşit ve zatürreye dönüşecektir.

Laryngotracheitis nadiren ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkar. Onun arkadaşı rinit, otit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, adenoidittir. Çoğu durumda, hastalığın görünümü, boğazın tedavi edilmemiş veya ihmal edilmiş bulaşıcı bir patolojisinden önce gelir. Yanlış tedavi ile patojenler ölmez, ancak çoğalmaya devam eder ve iltihabın gelişmesine neden olur. Böylece enfeksiyon solunum yolu boyunca azalır. Larengotracheitis'i zamanında teşhis edemez ve tedaviye başlamazsanız, hızla bronşit ve zatürreye dönüşür.

Laringotracitin akut formu genellikle doğada viraldir. Nedensel ajanlar, akut solunum yolu viral enfeksiyonuna veya gripe neden olan virüslerdir. Bazı durumlarda, laringotrakeit transfer suçiçeği veya kızamıkçık nedeniyle olabilir, ama bu sadece çocuklukta sonra çok nadiren gerçekleşir ve. Bakteriler (staphylococci, streptococci, pneumococci) de hastalığın nedensel ajanları olabilir. Bu sadece bir klinik kan testi ile belirlenebilir.

Hastalığın gelişiminde önemli bir rol, vücudun genel durumu ve eşlik eden patolojilerin varlığı ile, enfeksiyonlardan kaynaklanan fizyolojik korumayı önemli ölçüde azaltan rol oynamaktadır. Bu faktörler şunları içerir:

 • Solunum sistemi kronik patolojisi,
 • otoimmün bozukluklar,
 • diyabet mellitus,
 • tıkalı burun solumu,
 • Akciğerlerde durağan süreçler,
 • şiddetli hipotermi,
 • sürekli sigara ve alkol kötüye kullanımı,
 • mukoza ve larinks dokularına kimyasal, termal, mekanik hasar,
 • mevsimsel, ev, tıbbi alerjiler.

Çocukken laringotrakeit bulaşıcı sürecinin hızlı akışı nedeniyle oluşur, ancak yetişkinlerde genellikle sağlık ihmal sonucudur. Kendi kendine tedavi, yatak istirahati ile uyumsuzluk, kötü alışkanlıklar ortak soğukluğu karmaşıklaştırır - bu nedenle patoloji kronik bir form haline gelir. Kronik laringotefitis, sürekli relapslarla birlikte silinmiş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Tetik, normal bir hipotermi, soğuk su veya bağışıklığı azaltan herhangi bir hastalık olarak kullanılabilir.

Larengotracheitis ve hatta daha da kronikleşmesinin gelişmesini önlemek için boğaz hastalıklarını tedavi etmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını zamanında yönlendirmek gerekir.

Laringotrakeitis aynı anda gelişen larenjit ve tracheitin birleşik bir konsepttür. Bu nedenle, semptomatoloji her iki hastalığın belirtilerini içerir. Hastalık yavaş yavaş gelişir, bu nedenle ilk belirtilerden şüphelenmek neredeyse imkansızdır. Zulüm, yanma ve boğaz ağrısı larinksin herhangi bir patolojisi için karakteristiktir. Sadece daha belirti belirtileri eklenmesiyle ve ayırıcı tanıya dayanarak doğru bir şekilde teşhis edebilirsiniz.

Akut laringotrakeit için, aşağıdaki belirtiler göstergesidir:

 • vücut ısısındaki artış 38-39 dereceye,
 • Özellikle öksürük sırasında sternumun arkasında üzüntü ve acı,
 • kuru, ıslak bir zemine, havlayan seslerle öksürük,
 • sesin ses kısıklığı, konuşma sırasında bağların gerginliği,
 • hırıltılı gürültülü solunum,
 • Submaksiller lenf nodlarının şişlik ve ağrıları,
 • derin bir nefes veya öksürükten sonra öksürük
 • balgam çıkarma sırasında balgam viskoz ve yoğun, zamanla pürülan olabilir,
 • trakea ödemi nedeniyle hava veya yabancı cisim yokluğu hissi,
 • genel zehirlenme belirtileri - titreme, ateş, kas ağrıları, halsizlik, uyuşukluk.

Bütün bu semptomlar komplekste mevcut değildir, fakat laringotrakitin akut seyrinin karakteristiğidir. En az bir tanesinin, özellikle transfer edilen ARI'nın arka planında ortaya çıkması, bir doktor için uyarı ve uyarı niteliğinde olmalıdır.

Yetişkinlerde, kronik laringotrakit görülür. Semptomları oldukça bulanık ve belirti vermez. Hastalığın bu formu sesle ilgili problemlerle karakterizedir, çünkü larinkste iltihaplanma süreci öncelikle ses tellerini etkileyerek işlevselliğini bozar. Ses periyodik olarak kaybolabilir veya boğuklaşabilir. Sabit bir öksürüğe benzer, hafif bir öksürük vardır. Torasik bölgedeki nahoş hisseler ve üzüntü, periyodik olarak ortaya çıkan kronik bir süreci göstermektedir. Özellikle parlak, bu belirtiler hipotermi veya sinirsel aşırı efordan sonra ortaya çıkar.

Laringotrakeitis zamanla tedavi edilmezse, bir faringeal abse, laringospazm, laringeal obstrüksiyon, pnömoni şeklinde ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Boğazda hafif bir rahatsızlığa bile dikkat etmek önemlidir, daha sonra hastalık erken evrede teşhis edilir ve tamamen iyileşir. Böyle retrofarengeal apsesi, larenks, laringeal tıkanıklığı, zatürree gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir seçenekleri çalışan durumunda.

Yetişkinlerde akut laringotracheit tedavisi ayaktan tedavi edilir. Yüksek bir sıcaklık varsa, muayene bir terapist veya ENT'yi arayarak evde yapılmalıdır. Dış belirtiler ve semptomlarla, doktor hastalığı kurabilecek ve yeterli tedaviyi başlatabilecektir.

Her şeyden önce, laringotrakit ile günün korunma rejimini sürdürmelisiniz. Daha çok yalan söyleyin, daha az hareket edin, asla çalışmaz veya ev işi yapın. Boğaz da dinlenmeyi gerektirir: yüksek sesle konuşma, çığlık atma, şarkı söyleme, sigara içme. Her zaman mukozayı yumuşatacak, trakeayı nemlendirecek ve ateşi hafifletecek sıcak bir sıvı içmeniz gerekir. Hastanın bulunduğu odada hava serin ve nemli olmalıdır. Kuru ve tozlu, acı getiren güçlü bir öksürüğe neden olur.

Hastalığın tedavisi için ilaç preparatları sadece doktor tarafından reçete edildiği gibi alınabilir. Laringotracitin viral doğası durumunda, antiviral ilaçlar reçete edilir (Cytovir, Ingavirin). Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyon veya uzun süreli hastalık için reçete edilir. Bireysel endikasyonlara göre seçilirler. En etkili makrolidler (Sumamed, Azithromycin) ve amoksisilinler (Augmentin, Flemoklav).

Larinks ve trakeada güçlü bir ödem ile antihistaminikler alabilirsin - Suprastin, Zirtek, L-Cet. Şişmeyi gidermeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. 38 ° ye kadar sıcaklık tavsiye edilmez. dayanmak için hiçbir kuvvet ya da yukarıda ise, herhangi bir ateş düşürücü (Parasetamol, Panadol, İbuprofen) içebilirsiniz.

Laryngotracheitis güçlü öksürük öksürüğü ile karakterizedir. Kuru ise, mukolitikler balgamı dağıtmak için içilmelidir (Ambrobene, Pertusin, Herbion). Öksürüğü nemlendirmeye ve öksürüğü kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Tahriş olmuş ve boğaz ağrısı halk ilaçları ile iyi tedavi edilir - durulama. soda-tuz (su çay kaşığı bardak), bitkisel çaylar (nergis, adaçayı) veya sıvı tipi Rotokan, Angileksa, chlorophyllipt kullanıma hazır alabilir.

Spazmı çıkarmak ve otlar ya da esansiyel yağlarla soluma yardımını kolaylaştırmak için iyidir. Doğaçlama metotlarla veya bir nebulizatör yardımıyla gerçekleştirilebilirler. Önemli: prosedür sadece sıcaklık yokluğunda gerçekleştirilir.

Kronik bir hastalığın tedavisi, bu durumun hafifletilmesi ve alevlenmelerin önlenmesidir.

Kronik larinotrakit, özel ilaçlar gerektirmez. Tedavisi, bu durumun hafifletilmesi ve alevlenmelerin önlenmesidir. Phytopreparations ile periyodik olarak tedavi edilmesi ve fizyoterapi prosedürlerine katılmak için profil sanatoryumunda dinlenilmesi tavsiye edilir.

Yetişkinlerde Laringotracheitis, zamanında ve doğru tedaviyi sağlayan ciddi bir hastalık değildir.

Laryngotracheitis, en sık viral bir enfeksiyona bağlı olarak üst solunum yollarının (larinks ve trakea) enflamatuar bir hastalığıdır. Hastalık obsesif bir öksürük olarak kendini gösterir ve küçük çocuklarda yanlış bir grup gibi bir komplikasyon gelişebilir.

Laringotrakeitis genellikle influenza, kızamıkçık, akut solunum ve herpetik enfeksiyon, farenjit komplikasyonu olarak gelişir. Hastalık mantar, mikoplazma, klamidya gövdesine nüfuz ettikten sonra ortaya çıkabilir. Ayrıca görünüm

büyük vokal yükünü, bir sebepten dolayı larinksin zedelenmesine, tozlu hava veya dumanın solunmasına, hipotermiye zarar verebilir. Sıklıkla, hastalık azaltılmış bağışıklık ve alerjik reaksiyonlara eğilimli çocuklarda ortaya çıkar.

Laringotracitin ilk belirtisi sesin veya onun yokluğunun ses kısıklığıdır. Daha sonra sternumun arkasındaki ağrıyla birlikte kuru, nazal öksürük var. Ses tellerinin spazmı ve şişkinlikleri nedeniyle, öksürük havlıyor, kuru hava, toz ve derin bir soluma ile yoğunlaşıyor. Öksürüğün sonunda, az miktarda viskoz balgam çıkarılır.

Hastalığın gelişimi sırasında, öksürük daha hafif olur, çok ağrılı değildir, büyük miktarda mukus balgam çıkarılır. Hastalık aynı zamanda sıcaklığın artması, sternum ve boğaz ağrısının arkasında yanma hissi ile karakterizedir ve ağrılı hale gelebilir.

Ciddi iltihaplanma ile, soluk alma ve boğulma zorluğu ile larenksin şişmesi olabilir, cilt, nazolabial üçgen, tırnakların solukluğu vardır. Bu durumda hastanın acil tıbbi yardımına ihtiyacı vardır ve yokluğu geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir.

Bir çocukta laringotracheitis tedavisi sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır, kendi kendine ilaç kabul edilemez. Kuru öksürük, antitüsif ilaçlar reçete, balgam sıvılaşmasına yardımcı olan ilaçlar, mineral su ile inhalasyon, fizyoterapi (larinks, trakeada elektroforez). Hastalığa bir virüs neden olursa, antiviral ilaçlar, immünomodülatörler, vitaminler reçete edilir. Hastalığın bakteriyel kökeninde antibiyotik tedavisi yapılır.

Büyük önem taşıyan yatak istirahatı, odadaki hava serin ve nemlendirilmiş olmalıdır. Öksürüğü kolaylaştırmak için çay ve komposizyonlar şeklinde cömert bir içecek tavsiye edilir. İçkide alerjik belirtilerin yokluğunda, biraz bal ekleyebilirsiniz. Daha büyük çocuklar içme ve durulama için şifalı otları kullanabilirler - adaçayı, anne ve üvey anne, nane, nergis, kekik ve diğerleri. Aynı zamanda etkili olan tuz ve soda ilavesi ile ılık süt ile durulanır.

Doktorun tüm atamaları göz önünde bulundurulduğunda laringotrakit hızla iyileşir, hastalığın prognozu olumludur. İyileştikten sonra, bir süre için ses yükünü azaltmak, hipotermiyi önlemek ve çocuğun bağışıklığını güçlendirmek gerekir.

Bir çocukta laringoterapi nasıl tedavi edilir

Larinks ve trakeadaki eşzamanlı inflamasyon oldukça sık görülür. Laringotracheitis tedavisi - bu patoloji denilen, hastalığın nedenine ve klinik resmine bağlıdır. Yaygın patojenler patojenler - solunum virüsleri, stafilokoklar, streptokoklar, daha az sıklıkla - mantarlar. Hastalığın başlangıcı çoğu durumda akut rinit, farenjit, grip, bu enfeksiyonun solunum yolu boyunca aşağıya doğru inmesi ile ilişkilidir. Çocukluk çağında laringotrakit, suçiçeği, kızamıkçık, kızamıkların bir sonucudur. Diğerleri arasında yetişkinlerde, patojenler arasında tüberküloz basili ve soluk treponema vardır.

 • Klinik resim
 • Öneriler ve sınırlamalar
 • İlaç tedavisi
 • Çocuklarda laringotrakit tedavisi

Patolojinin gelişmesiyle mukus larinks ve trakea kızarır, şişer ve yanar. İmpetus, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun veya akut bakteriyel enfeksiyonun arka planına karşı bağışıklığın azalmasıdır. Vücudun kardiyovasküler bozuklukların, alerjik reaksiyonların, sigara bağımlılığının savunmasını zayıflatır. Laringotracheitis bazen ses telleri üzerindeki yükler, solunum sistemine mekanik hasar, kimyasal veya toz tahriş edici maddelere maruz kalma nedeniyle gelişir. Çok düşük nem, negatif ortam sıcaklığı veya yoğun ısı da hastalığın başlangıcını destekler.

görünüm akut laringotrakeit zaman belirtileri genellikle solunum yolu enfeksiyonu denk: yanma ve larinks içinde boğaz ağrısı, nefes almada zorluk, nefes darlığı, öksürük refleksi, yabancı cisim hissi

görünüm akut laringotrakeit zaman belirtileri genellikle solunum yolu enfeksiyonu denk: yanma ve larinks içinde boğaz ağrısı, nefes almada zorluk, nefes darlığı, öksürük refleksi, yabancı cisim hissi. ses telleri dahil olduğundan, periyodik inflamatuar süreçte tamamen ortadan kalkabilecek, sesi kısık sesler konuşmaya zorlaşır. Oldukça soğuk algınlığı klinik resmini uyacak ve farenjit veya bronşit başlayan ile karıştırılabilir laringotraheita İlk semptomlar. Sıklıkla birleştirilmiş dersleri. gırtlak ve nefes borusu yenilgisiyle doğasında bir özellik - ağrılı "havlayan" öksürük, sürekli peşinde. Başlangıçta kuru bir kaç gün sonra o irinli balgam trudnootdelyaemoy artığı ile birlikte eşlik etmeye başlar.

Hastalığın akut formu yaklaşık 3 hafta tedavi edilir.

Kronik laringotrakeit az belirgin belirtileri vardır: boğaz, ses kısıklığı ve öksürük de tahriş hissi soğuk içecekler içme, sık sık tozlu veya dumanlı bir odada kaldıktan sonra, periyodik olarak ortaya, bağışıklık indirdi. Zamanla, ses tonlarındaki değişiklikler kalıcı hale gelir, uzun konuşma çaba ile verilir. oy bir çalışma "aracı" dır kimin için Kronik laringotrakeit duyarlı insanlar,: öğretmenler, rehberler, animatörler.

Laringotraciti tedavi etmek için, hastalığın ilk belirtileri bulunursa, hemen iyileşir. Serbest bırakılan form, ciddi bronşit veya akciğerlerin enflamasyonuna neden olabilir. Yetersiz solunum hipoksiyi destekler - dokudaki kan, kalp, beyin, metabolizmada yetersiz oksijen kaynağı.

Larengotracheitis hasta akut formu iltihaplı bağları korumak mümkün olduğunca az konuşmak için tavsiye edilir. Aponiyi (sesin tamamen kaybolması) önlemek için, bir süreliğine konuşma sınırını sınırladığı gösterilmiştir. "Sessiz" sürenin ne kadar süreceği ligamentlerin durumuna bağlıdır.

Çok sıcak, soğuk ve ayrıca akut veya asidik gıdaları tahriş edici mukozaları dışlamak gerekir. Yetişkin laringotrakit tedavisi, alkol ve tütünün reddedilmesini içerir. Solunum sistemini yumuşatan ılık bir sıvı içmek zorunludur: gazsız hafif alkali bir maden suyu, yeşil, bitkisel çay, meyveli meyve içecekleri, kompostolar.

Bir kişi ağır bir halsizlik ve güç kaybı yaşarsa laringotracitis ile evde yatak veya yarım yatak gereklidir. Koşul tatmin edici ise, yatakta çok fazla zaman harcamak gerekli değildir. Günlük çalışmalardan vazgeçmek ve daha fazla dinlenmek için yeterlidir. Odadaki hava normal nem ile temiz olmalıdır. Gerekli mikro iklim, günlük nemli kıyafetler ve havalandırma yardımı ile korunur. Kabarık kumaş mobilyaların bolluğundan kaçınılmalıdır: kalın halılar, örtüler, tüy yatakları, yatak örtüleri çok fazla toz çeker ve biriktirir. Hastanın bulunduğu odada sigara içilmesi veya sigara içilmesi kabul edilemez.

Öksürüğün türüne bağlı olarak, mukolitik veya antitüsif ilaçlar reçete edilir. Ambroksol, Ambrobe, ATSTS, Bromhexin, bitki beklentileri, Herbion, Mukaltin, Doktor Anne sıvılaşma ve balgam atılımını teşvik eder. Verimsiz - kuru öksürük, beyindeki refleksini baskılayarak tedavi edilir: Kodelak, Sinekod, Tussin. Öksürük için bir şurup şeklindeki tıbbi formlar tercih edilir, çünkü midede ön çözünme için zamana ihtiyaç duymazlar, daha çabuk emilirler.

Mutolitik ve baskılayıcı öksürük fonlarının eş zamanlı alınması kabul edilemez. Genellikle balgam söktürücü ilaçlar, ilk olarak trakeadaki mukus kümelerinden kurtulmak ve nefes almayı bırakmak için kullanılır. Tabii 5-7 gün sürer. Çoğu zaman bu öksürükten kurtulmak için yeterlidir. Balgam atılırsa, ancak bu refleksi korumazsa, antitussif kullanılır. Hamile kadınların tedavisinde kodein bazlı ilaçların kullanılmadığı unutulmamalıdır.

Enfeksiyöz bir tabiatın laringotrakitini tedavi etmekten ziyade, mikropların hastalığa neden olan etkenlere, antiviral komplekslere veya antibiyotiklere ne kadar reçete edildiğine bağlıdır. İkincisi sadece laboratuar onaylı bakteriyel veya karışık enfeksiyonlarda gösterilmiştir. Rastgele veya önleme amacıyla antibiyotik kullanmayınız.

Laringotracheitis tedavisi için geniş bir etki spektrumunun preparatları reçete edilir:

 • penisilinler grubundan - Amoksiklav, Flemoxin;
 • makrolidler - Sumamed (Azitromisin);
 • sefalosporinler enjekte: Seftriakson, Zinacef - komplikasyonları ve hastalığın bronşitlere geçişi.

Laringotraheitisli birçok antibiyotiğin, özellikle ilk trimesterde, gebe kadınlarda kullanılmadığı unutulmamalıdır.

Solunum yolu virüsleri ile enfekte olduğunda, Anaferon, Remantadine, Cycloferon reçete edilir.

Ödemi çıkarmak ve larinks ve trakea lümeni genişletmek için, bronkodilatörler ile inhalasyonlar kullanmak mümkündür: Berodual veya kortikosteroid Pulmicort

Ödemi çıkarmak ve larinks ve trakea lümeni genişletmek için, bronkodilatörler ile inhalasyonlar kullanmak mümkündür: Berodual veya kortikosteroid Pulmicort. İlaçların düz kaslar üzerinde spazmolitik etkisi vardır, bu da nefes almayı kolaylaştırır. Laringotraheitis'i onların yardımı ile nasıl tedavi edersiniz, hekim, hastalığın seyrinin ağırlığı göz önüne alındığında önerir. Preparatları kullanmanın mümkün olup olmadığı, patojene bağlıdır. Fungal veya pnömokokal yaralanma inhalasyonu durumunda, Pulmicort, bronşların derinlerine enfeksiyonun yayılmasını provoke edebilir.

Evde, sıcak ayak banyosu yapıyor ısı olmaksızın, iyot, tuz ve soda çözümleri, adaçayı, nergis, papatya, sarı kantaron, okaliptüs, çam veya köknar esansiyel yağların bir kaynatma ile gargara yapabilirsiniz. halk ilaçları laringotrakeit tedavisi, yardımcı tedavi edici etkiye sahiptir belirtileri hafifletir, sesini geri, öksürük ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Tedavi edici otlar ve diğer doğal maddeler yardım antibiyotikler olmadan bulaşıcı laringotrakeit kurtulmak için. Ama onları dikkatle kullanın - birçok ev çaresi alerjik olabilir. Hamile kadınlarda tedavi edildiğinde uçucu yağlar dışlanmalıdır. inhalasyon için bekleyen anneler suyu papatya furatsilina çözümü kullanabilirsiniz. Minimum dozda güçlü bir şişlik ile, Pulmicort diyelim.

Alerjik belirtiler antihistaminikler tarafından durdurulur: Suprastin, Claritin, Loratadin, Tavigil.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebe kadınlarda anjin tedavisi

Bu üzücü, ama hamilelik sırasında, bekleyen anne çeşitli hastalıklardan bağışıklık değildir. Ve eğer yaşamın bu zor döneminde bir kadın ağrı ve boğaz ağrısı, baş ağrısı ve güç kaybı hissediyorsa ve bademcik kızarıklığının yüksek ateşi eşlik ediyorsa, bunların anjinin semptomları olduğu varsayılabilir.

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.