Loading

Laringotracheitis tedavisi yöntemleri

Makalenin içeriği

Laringotracheitis tedavisi ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla başlar - erteleme, boğulmayı tetikleyebilir. Çocuklarla karşılaştırıldığında asfiksi riski çok daha düşüktür, ancak bu, hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.

Çoğu durumda, laringotrake hastalığın komplikasyonu olarak ARVI, influenza veya adenovirüsün arka planına karşı ortaya çıkar.

Predispozan faktörler:

 • zararlı çalışma koşulları (ağır fiziksel emek, tozlu hava, soğuk, sürekli taslaklar);
 • sık hipotermi;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • nazofarenks ve boğazın tedavi edilmemiş enfeksiyöz hastalıkları;
 • diş çürüğü, çıkarılabilir takma dişler;
 • Kötü beslenme;
 • olumsuz yaşam koşulları.

Genellikle başlangıçta, larenjit gelişir, tedavi olmaksızın trakeaya uzanır.

Larenjit başlangıçta viral bir kökene sahiptir, ancak bakterilerin eklenmesiyle bronşit ve zatürree komplike olabilir.

Ek olarak, bakteriyel iltihaplanma, laringoteze neden olan, anjina veya sinüzit ile nazofarenks veya bademciklerden inebilir.

 • boğaz ağrısı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ses kısıklığı ve kaba ses;
 • halsizlik;
 • vücutta bir ağrı;
 • iştah azalması;
 • subfebril hipertermi;
 • kuru öksürük.

Tedavi olmaksızın, hastalık komplikasyonlara yol açar. Bunlar mukozal hücrelerin, dokuların kronik iltihaplanmasıyla veya solunum yolu yoluyla enfeksiyonun yayılması ile malign dönüşümü ile ilişkilidir. Sonuç olarak, otitis, maksiller sinüzit, menenjit veya zatürree olabilir.

Ayrı ayrı, boğulma riski de vurgulanmalıdır. Stingosing laryngotracheitis birkaç aşamadan geçer, semptomları patolojiden şüphelenmek ve tedaviye başlamak için zamanında yardımcı olur.

 • Disfonik evre, sesin ses kısıklığı, öksürük ve hiperterminin “havlaması” ile kendini gösterir. Genel durum kötüleşir, sinirlilik görünür;
 • Stenotik evre, soluğun uzamasına neden olan, nefesin zorlaştığı ve sesin yavaş yavaş sonrasını yitirdiği laringeal lümenin daralması ile karakterizedir. Ödemeye bağlı vokal kordlar daha az mobil hale gelir, öksürük aponiktir. Solunum yetmezliği belirtileri vardır - dispne artar ve kulak lobları, dudaklar ve parmak uçları mavimsi hale gelir;
 • asfiksi - insan inhibisyonu, yüzeysel düzensiz solunum, bradikardi ve ciddi solunum yetmezliği ile kendini gösterir. Beynin şiddetli hipoksi nedeniyle kalp ve solunum durması meydana gelir.

Teşhis nasıl doğrulanır?

Hastalığın tanısı, hastalığın ilk belirtilerine ve şiddetine bağlı olarak bir kulak burun boğaz uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından ele alınabilir. Doktorun bir patolojiyi doğru bir şekilde kurması, durumun kötüleşmesinden ve semptomların nasıl değiştiğinden ayrıntılı olarak anlatılması gerekir.

 1. Kuru ırklarla sert gürültülü solunum yapan akciğerlerin oskültasyonu. Bu solunum yollarının iltihaplanması ve larinksin daralmasını gösterir;
 2. pharyngo-, laringoskopi, resim mukozada hiperemi, dokuların şişmesi ve yüzeyde mukopürülan akıntı ile temsil edilir. Bu larenjit ve laringotrakitin tezahürüdür;
 3. Pnömoni veya sinüzitin saptanması için akciğerlerin ve paranazal sinüslerin radyografik muayenesi;
 4. laboratuvar incelemesi (kan testi - genel, PCR, ELISA, idrar tahlili, mukus akıntısı veya balgamda).

Laringotrakeit onaylandığında, durumun ciddiyetini dikkate alarak tedavi yapılır. Larengotracheitis'in kronik seyrinde, endoskopik inceleme için biyopsi gerekebilir. Histolojinin sonuçları, malign sürecin doğrulanması veya reddedilmesine yardımcı olacaktır.

Boğulmanın gelişiminde ilk yardım

Durumun bozulması, genellikle, daralmış laringeal lümen balgam tıkanıklığı ile engellendiği zaman, geceleri ortaya çıkar.

Asfiksi (astım) tehdidi iki gündür devam edebilir, bu yüzden durumunuza aşırı dikkat etmeniz gerekir.

Nefes almakta zorlanırsanız ne yapmalısınız?

 • ambulans çağırmak;
 • oksijen erişimi sağlamak için pencereyi açın;
 • sakin ol, hatta nefes almayı dene;
 • 38 derecenin üzerinde bir hipertermide, örneğin Nimesil veya Ibuprofenum gibi aspirinin bakımı olmadan antipiretik ajanların kabul edilmesi gereklidir;
 • Dokuların şişmesini azaltan antihistamin ilaçlar (Diazolin, Suprastin). Daha hızlı bir etki için bunları kas içinden vermek daha iyidir;
 • burnu vazokonstrüktif damla veya spreyle (Ximelin, Otrivin, Lazorin, Eucazoline) gömün;
 • hormonal ilaçlar ile inhalasyon (Pulmicort);
 • bol içecek (sodalı süt, mineral durgun su). Eğer durum ambulansın gelişinden önce önemli ölçüde iyileşmişse, hastaneye yatırmayı reddetmek için hala bir mazeret değildir.

Laringotracheitis tedavisi

Bir larenjitin tedavisine başlamak için, larenotrakitisin gelişmesini önlemeye izin verecek olan ilk aşamada hala gereklidir. Larenjit tedavisi için ihtiyacınız var:

 1. bol miktarda alkali içecek;
 2. Antiseptik, anti-enflamatuar ve analjezik etkileri olan solüsyonlarla uğraşmak. Bunun için Furacilin, Chlorfillipt, Rotokan, Givalex veya Stopangin;
 3. vitamin tedavisi;
 4. antihistaminikler (Claritin, Cetrin).

Enflamatuar süreç bu aşamada durmazsa, enfeksiyon trakeada daha düşük düşer. Şimdi laringotrakitin nasıl tedavi edileceğine bakalım:

Larengotracheitis yetişkinlerde nasıl görünür ve bir rahatsızlık nasıl tedavi edilir?

Laryngotracheitis, genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilen yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu patoloji için larinks ve trakea mukoza zarının eşzamanlı inflamasyonu ile karakterizedir. Bu tür bir rahatsızlık doğada bulaşıcıdır ve çoğunlukla uçuk enfeksiyonunun veya ARVI'nın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Larengotracheitis'in karakteristik semptomları ses fonksiyonunun ihlali, mukopürülan balgamda öksürük ve gırtlakta ve sternumun arkasındaki ağrı hisleridir. Laringotraheitis nasıl tedavi edilir ve çeşitli komplikasyonlardan nasıl korunulur, kulak burun boğaz uzmanı hastanın muayenesinden sonra belirlenir.

Patolojinin özellikleri

Çoğu zaman, laringotrakit başka bir rahatsızlığın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitis, trakea larenksini etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patoloji gelişimini bademcik iltihabı, farenjit, rinit, sinüzit veya adenoidlerin bir komplikasyonu olarak başlatabilir. Çoğunlukla, laringotrakitin seyri, enflamasyon sürecinin alt solunum yollarına yayılmasıyla komplike hale gelir ve bu da pnömoni, bronşit veya bronşiyolit gelişmesine neden olur.

Laryngotracheitis, oldukça bulaşıcı tipte bir hastalık olarak kabul edilir ve havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Çocukluk çağında laringotrakit gelişiminin ana nedeni hemofilik bir çubuktur ve erişkinlerde streptokok, difteri veya influenza virüslerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar laringotrakitin gelişmesinin ana nedeninin virüs, yani nedensel ajan olduğunu ileri sürmektedir. Aynı zamanda, varlığı, hastalığın gelişimini provoke edebilecek predispozan faktörler vardır:

 • soğuğa uzun süreli maruz kalma
 • çok soğuk veya tersine, sıcak içecekler içmek
 • sigara ve alkolizm
 • kirlenmiş havanın gaz ve tozla solunması
 • çok sık ve uzun süreli ağlama
 • yüksek sesle histerik şarkı

Aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile erişkinlerde akut laringotrakititten şüphelenmek mümkündür:

 1. vücut ısısı 40 dereceye kadar artış
 2. boğazda ağrı ve boğuk ses
 3. yutmada zorluk
 4. hırıltı varlığı ile gürültülü solunum
 5. burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı
 6. küçük bir balgam ile kuru öksürük atakları

Bu semptomlara ek olarak, vücudun genel bir zehirlenmesi, güçlü bir baş ağrısı, güçsüzlük hissi ve kas güçsüzlüğü vardır.

Larengotracheitis'in kronik formunda, semptomlar çok belirgin değildir ve baskın olarak boğazda bir yumru hissi, mukoza zarının artan kuruluğu ve sesin tonalitesinde bir azalma şeklinde ifade edilir. Buna ek olarak, hasta, balgamı ayırmak zor olan öksürük ile sorunludur. Bazı vakalarda, hastalığın alevlenmesine, balgamın parlak kırmızı kan damarları ile salınması eşlik eder.

Hastalığın komplikasyonları

Başlanan laringotrakit ciddi komplikasyonlara neden olabilir!

Laryngotracheitis, etkili bir tedavinin yokluğunda birçok komplikasyonun gelişimini tetikleyebilen karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonun trakeaya solunum sisteminin altta yatan kısımlarına nüfuz etmesi durumunda, bu durum pnömoni ve trakeobronşit gelişmesine neden olabilir.

Patolojinin akışın kronik formuna geçişiyle birlikte, uzun süreli pnömoni gelişme riski artmakta ve çocukluk döneminde bronşit görünümü artmaktadır.

Laringotrakeitin arka planına karşı gelişen çeşitli bronş-pulmoner komplikasyonlara, vücut sıcaklığındaki artış ve insan vücudunun artan zehirlenmesi eşlik eder.

Öksürük giderek daha kalıcı hale gelir ve akciğerler etkilendiğinde, yaygın kuru ve odak ıslak ırklar görülür.

Larengotracitin akut formu, laringeal lümende balgam birikmesi ile karakterize edilir ve çocuklarda farinks kaslarının refleks spazmı ile birlikte, yalancı kroup ataklarının ortaya çıkması olabilir. Krup ile boğulmaya neden olan ve ölüme neden olan belirgin bir tıkanıklık vardır.

Kronik laringotrakeit, öksürük sırasında mukus larenks ve trakeada sürekli irritasyon ile karakterizedir ve bu da organda iyi huylu bir tümör oluşumuna neden olabilir. Uzmanlar, kronik formda böyle bir patolojinin prekanseröz bir durum olarak kabul edildiğini, çünkü onkolojinin gelişmesiyle birlikte mukozal hücrelerin malign bir dönüşümünü provoke edebildiğini söylüyorlar.

İlaç tedavisi

Larengotracheitis tedavisi karmaşıktır ve semptomlara bağlıdır

Larengotracit tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleştirilir, çünkü çeşitli komplikasyonlar geliştirme riski çok büyüktür. Öncelikle, patolojinin ortadan kaldırılması poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, ancak ağır vakalarda hastanede yatış gerekli olabilir.

 • Laringotrakeitisin ARVI'nin bir sonucu olması durumunda, antiviral ilaçlar örneğin Tamiflu ya da Rimantadin gibi reçete edilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir: Viferon, Anaferon, Grippferon.
 • Hastalığın bakteriyel doğasını doğrularken, antibiyotik preparatları belirtilir. Bu veya bu güçlü ajan, enflamatuar süreci provoke eden patojeni ve bunların veya diğer bileşenlere olan duyarlılığını dikkate alarak seçilir.
 • Laringotracitin karakteristik bir işareti öksürüktür, bu yüzden ilaç tedavisi ortadan kaldırılmasını hedefler. Kuru, ağrılı öksürük ile öksürük reseptörlerini etkileyen ilaçlar reçete edilir. Sinecod, Stoptussin, Kodelak: İyi bir etki aşağıdaki araçlar tarafından sağlanır.
 • Hastanın viskoz balgam oluşumu ile ilgili bir öksürük ile ilgili endişesi varsa, tedavi, biriken mukusu sulandıran ve ayrılmasını kolaylaştıran ilaçlarla gerçekleştirilir. Daha sıklıkla bu öksürüğe karşı mücadele için aşağıdaki tıbbi ürünler seçilir: Lazolvan, şurup alteja, bir Liquorice kökü şurubu.
 • Larengotracheitis'in ilaç tedavisi, yeni nesil antihistaminiklerin, örneğin Erius, Zirtek veya Zodak'ın uygulanmasını içerir. Bu tür ilaçların yardımı ile, dokuların şişmesini gidermek, nefes alışını normalleştirmek ve tıkanmayı önlemek mümkündür. Antihistaminikler genellikle oral veya inhalasyon solüsyonları olarak verilir ve ciddi vakalarda enjeksiyon gerekebilir.
 • Larengotracitin akut formunun vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmesi durumunda, Nurofen veya Parasetamol gibi antipiretik ilaçlar reçete edilir. Stenotik bir hastalıkta, larinksin spazmını rahatlatan ilaçlar yardımıyla tedavi uygulanır. İyi bir etki Drotaverin, Euphyllinum ve No-shpa gibi ilaçların alınmasıdır.

Diğer tedaviler

Laringotraheitis'i nebülizör inhalasyonlarıyla tedavi ediyoruz - hızlı ve etkili!

Laringotracheitis tedavisi, bitkilere veya Berodual gibi bir ilaca dayalı inhalasyonlarla yapılabilir. İnhalasyonlar, nebulizatör gibi özel bir aparat yardımıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonlarının ve nebülizörün kullanımı ile hastanın ateşi olması durumunda kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, hasta sakin ve inaktif olduğunda, öğün aralarında molalarda böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir. Solunduğunda, konuşmanıza gerek yoktur ve sonunda en az yarım saat boyunca boğazınızı zorlamak zorunda kalmazsınız.

Larenjit tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki şifrelere dayanır:

Larengotracheitis tedavisi özel bir diyete bağlılığı içerir, yani tuz, asidik ve baharatlı yemekler hariç tutulur. Ek olarak, biriken balgamın ayrılmasını kolaylaştıran, mümkün olduğunca fazla sıvı tüketmek önemlidir. Böyle bir hastalığın tedavisi, sesin dinlenmesi ile uyumlu olmayı gerektirir, yani hasta sessiz olmalıdır. Gerçek şu ki, bir fısıltı bile vokal kordların aşırı gerginliğine neden olur ki bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir.

Tracheitis hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Laryngotracheitis tedavisi geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir:

 1. Evde, aşağıdaki şemaya göre soğan yardımı ile inhalasyon yapabilirsiniz: kök ince bir şekilde doğranır, bir kaba dökülür ve bundan çıkan buharların üzerine soluklanmalıdır.
 2. Ayrıca soğandan bir kaynatma hazırlayabilir, ezilmiş ürünü 200 ml kaynar suya dökebilirsiniz. Ortaya çıkan yoğurda biraz şeker eklenmeli, iyice karıştırılmalı ve kalınlaşana kadar pişirilmelidir.
 3. Larengotracheitis tedavisinde iyi bir etki, sadece çayın eklenmesi veya ilacın ilaçlarla birleştirilmesi olan baldır. Evde, turp suyu ile bal birleştirebilir ve günde birkaç kez 5-10 ml alabilirsiniz.

Laringotracheitis gibi bir patolojinin önlenmesi, aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. organizmayı erken yaştan öte
 2. immünmodülatör ajanları almak
 3. güçlü hipotermiden kaçının
 4. solunum jimnastiği yapmak
 5. spor yapmak
 6. ARVI'nın önlenmesi ve larinksin herhangi bir iltihabı

Laryngotracheitis tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir, ancak zamanında teşhis ve yeterli tedavi randevusu ile, iyileşme zaten 5-7 gün sonradır. Böyle bir hastalığı olan herhangi bir ilacın sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve herhangi bir kendi kendine tedaviden kaçınmanın en iyisi olduğunu hatırlamak önemlidir.

Erişkinlerde laringotracheitis nasıl tedavi edilir

Solunum yolunun inflamatuar patolojileri boğaz ve gırtlaktan gelişmeye başlar. Virüsler ve bakteriler, vücuda girerek, mukoza ve bademcik olan doğal bariyerin üstesinden gelirler. Çoğalmaları ve yayılmaları yayılırsa, soğuk hızlı ve sonuçsuz geçer. Zamansız veya yanlış tedavi edilirse, iltihap düşebilir, yani trakeaya yayılabilir. Böyle bir hastalık laringotrakheitis olarak adlandırılır - makalede yetişkinlerde semptomlar ve tedavi tartışılır.

Laryngotracheitis nedir, özellikleri

Laryngotracheitis, tırtılın larinks ve üst kısımlarının enflamatuar bir hastalığıdır. Solunum sistemine giren virüs veya bakterilerden kaynaklanır. Hızla çarparak, boğazda mukoza zarının iltihaplanmasına ve daha sonra trakeaya yol açarlar. Kötü bağışıklığın bir arka planına veya akut solunum yolu hastalığının bir komplikasyonu olarak gelişir.

Hastalık, anatomik özelliklerden dolayı çocuklarda en yaygın olanıdır, ancak yetişkinlerde de görülür. Larinkste öksürük ve ağrı ile karakterizedir. Genellikle soğuk algınlığından daha uzun sürer, yani ciddi bir karmaşık tedavi gerektirir.

Laryngotracheitis nadiren ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkar. Onun arkadaşı rinit, otit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı, adenoidittir. Çoğu durumda, hastalığın görünümü, boğazın tedavi edilmemiş veya ihmal edilmiş bulaşıcı bir patolojisinden önce gelir. Yanlış tedavi ile patojenler ölmez, ancak çoğalmaya devam eder ve iltihabın gelişmesine neden olur. Böylece enfeksiyon solunum yolu boyunca azalır. Larengotracheitis'i zamanında teşhis edemez ve tedaviye başlamazsanız, hızla bronşit ve zatürreye dönüşür.

Laringotrakit neden oluşur?

Laringotracitin akut formu genellikle doğada viraldir. Nedensel ajanlar, akut solunum yolu viral enfeksiyonuna veya gripe neden olan virüslerdir. Bazı durumlarda, laringotrakeit transfer suçiçeği veya kızamıkçık nedeniyle olabilir, ama bu sadece çocuklukta sonra çok nadiren gerçekleşir ve. Bakteriler (staphylococci, streptococci, pneumococci) de hastalığın nedensel ajanları olabilir. Bu sadece bir klinik kan testi ile belirlenebilir.

Hastalığın gelişiminde önemli bir rol, vücudun genel durumu ve eşlik eden patolojilerin varlığı ile, enfeksiyonlardan kaynaklanan fizyolojik korumayı önemli ölçüde azaltan rol oynamaktadır. Bu faktörler şunları içerir:

 • Solunum sistemi kronik patolojisi,
 • otoimmün bozukluklar,
 • diyabet mellitus,
 • tıkalı burun solumu,
 • Akciğerlerde durağan süreçler,
 • şiddetli hipotermi,
 • sürekli sigara ve alkol kötüye kullanımı,
 • mukoza ve larinks dokularına kimyasal, termal, mekanik hasar,
 • mevsimsel, ev, tıbbi alerjiler.

Çocukken laringotrakeit bulaşıcı sürecinin hızlı akışı nedeniyle oluşur, ancak yetişkinlerde genellikle sağlık ihmal sonucudur. Kendi kendine tedavi, yatak istirahati ile uyumsuzluk, kötü alışkanlıklar ortak soğukluğu karmaşıklaştırır - bu nedenle patoloji kronik bir form haline gelir. Kronik laringotefitis, sürekli relapslarla birlikte silinmiş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Tetik, normal bir hipotermi, soğuk su veya bağışıklığı azaltan herhangi bir hastalık olarak kullanılabilir.

Larengotracheitis ve hatta daha da kronikleşmesinin gelişmesini önlemek için boğaz hastalıklarını tedavi etmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını zamanında yönlendirmek gerekir.

Laringotrakeitis belirtileri nelerdir?

Laringotrakeitis aynı anda gelişen larenjit ve tracheitin birleşik bir konsepttür. Bu nedenle, semptomatoloji her iki hastalığın belirtilerini içerir. Hastalık yavaş yavaş gelişir, bu nedenle ilk belirtilerden şüphelenmek neredeyse imkansızdır. Zulüm, yanma ve boğaz ağrısı larinksin herhangi bir patolojisi için karakteristiktir. Sadece daha belirti belirtileri eklenmesiyle ve ayırıcı tanıya dayanarak doğru bir şekilde teşhis edebilirsiniz.

Akut laringotrakeit için, aşağıdaki belirtiler göstergesidir:

 • vücut ısısındaki artış 38-39 dereceye,
 • Özellikle öksürük sırasında sternumun arkasında üzüntü ve acı,
 • kuru, ıslak bir zemine, havlayan seslerle öksürük,
 • sesin ses kısıklığı, konuşma sırasında bağların gerginliği,
 • hırıltılı gürültülü solunum,
 • Submaksiller lenf nodlarının şişlik ve ağrıları,
 • derin bir nefes veya öksürükten sonra öksürük
 • balgam çıkarma sırasında balgam viskoz ve yoğun, zamanla pürülan olabilir,
 • trakea ödemi nedeniyle hava veya yabancı cisim yokluğu hissi,
 • genel zehirlenme belirtileri - titreme, ateş, kas ağrıları, halsizlik, uyuşukluk.

Bütün bu semptomlar komplekste mevcut değildir, fakat laringotrakitin akut seyrinin karakteristiğidir. En az bir tanesinin, özellikle transfer edilen ARI'nın arka planında ortaya çıkması, bir doktor için uyarı ve uyarı niteliğinde olmalıdır.

Yetişkinlerde, kronik laringotrakit görülür. Semptomları oldukça bulanık ve belirti vermez. Hastalığın bu formu sesle ilgili problemlerle karakterizedir, çünkü larinkste iltihaplanma süreci öncelikle ses tellerini etkileyerek işlevselliğini bozar. Ses periyodik olarak kaybolabilir veya boğuklaşabilir. Sabit bir öksürüğe benzer, hafif bir öksürük vardır. Torasik bölgedeki nahoş hisseler ve üzüntü, periyodik olarak ortaya çıkan kronik bir süreci göstermektedir. Özellikle parlak, bu belirtiler hipotermi veya sinirsel aşırı efordan sonra ortaya çıkar.

Boğazda hafif bir rahatsızlığa bile dikkat etmek önemlidir, daha sonra hastalık erken evrede teşhis edilir ve tamamen iyileşir. Böyle retrofarengeal apsesi, larenks, laringeal tıkanıklığı, zatürree gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir seçenekleri çalışan durumunda.

Yetişkin laringotrakeit için hangi tedavi gösterilmiştir?

Yetişkinlerde akut laringotracheit tedavisi ayaktan tedavi edilir. Yüksek bir sıcaklık varsa, muayene bir terapist veya ENT'yi arayarak evde yapılmalıdır. Dış belirtiler ve semptomlarla, doktor hastalığı kurabilecek ve yeterli tedaviyi başlatabilecektir.

Her şeyden önce, laringotrakit ile günün korunma rejimini sürdürmelisiniz. Daha çok yalan söyleyin, daha az hareket edin, asla çalışmaz veya ev işi yapın. Boğaz da dinlenmeyi gerektirir: yüksek sesle konuşma, çığlık atma, şarkı söyleme, sigara içme. Her zaman mukozayı yumuşatacak, trakeayı nemlendirecek ve ateşi hafifletecek sıcak bir sıvı içmeniz gerekir. Hastanın bulunduğu odada hava serin ve nemli olmalıdır. Kuru ve tozlu, acı getiren güçlü bir öksürüğe neden olur.

Hastalığın tedavisi için ilaç preparatları sadece doktor tarafından reçete edildiği gibi alınabilir. Laringotracitin viral doğası durumunda, antiviral ilaçlar reçete edilir (Cytovir, Ingavirin). Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyon veya uzun süreli hastalık için reçete edilir. Bireysel endikasyonlara göre seçilirler. En etkili makrolidler (Sumamed, Azithromycin) ve amoksisilinler (Augmentin, Flemoklav).

Larinks ve trakeada güçlü bir ödem ile antihistaminikler alabilirsin - Suprastin, Zirtek, L-Cet. Şişmeyi gidermeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. 38 ° ye kadar sıcaklık tavsiye edilmez. dayanmak için hiçbir kuvvet ya da yukarıda ise, herhangi bir ateş düşürücü (Parasetamol, Panadol, İbuprofen) içebilirsiniz.

Laryngotracheitis güçlü öksürük öksürüğü ile karakterizedir. Kuru ise, mukolitikler balgamı dağıtmak için içilmelidir (Ambrobene, Pertusin, Herbion). Öksürüğü nemlendirmeye ve öksürüğü kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Tahriş olmuş ve boğaz ağrısı halk ilaçları ile iyi tedavi edilir - durulama. soda-tuz (su çay kaşığı bardak), bitkisel çaylar (nergis, adaçayı) veya sıvı tipi Rotokan, Angileksa, chlorophyllipt kullanıma hazır alabilir.

Spazmı çıkarmak ve otlar ya da esansiyel yağlarla soluma yardımını kolaylaştırmak için iyidir. Doğaçlama metotlarla veya bir nebulizatör yardımıyla gerçekleştirilebilirler. Önemli: prosedür sadece sıcaklık yokluğunda gerçekleştirilir.

Kronik larinotrakit, özel ilaçlar gerektirmez. Tedavisi, bu durumun hafifletilmesi ve alevlenmelerin önlenmesidir. Phytopreparations ile periyodik olarak tedavi edilmesi ve fizyoterapi prosedürlerine katılmak için profil sanatoryumunda dinlenilmesi tavsiye edilir.

Yetişkinlerde Laringotracheitis, zamanında ve doğru tedaviyi sağlayan ciddi bir hastalık değildir.

Erişkinlerde laringotracheitis tedavisi

Kural olarak, laringotrakit yaygın bir çocukluk hastalığıdır. Yine de, bu hastalık yetişkinlerde görünebilir.

Bu yazıda, laringotrakitisin ne olduğunu kısaca inceleyeceğiz ve yetişkinler için ana semptomları ve tedaviyi açıklayacağız.

Başlamak için, terimin kendisine bakalım. Doktorların bildiği gibi, Larig'ler Latince'den - larinks ve trakeadan - anlaşılması zor olmadığı için, trakea anlamına gelir. Buna göre, bedenin bu kısımlarının hastalığından bahsediyoruz.

Kelimeyi "-it" ile sonlandırmak, bize hastalığın inflamatuar doğasını gösterir. Bu nedenle laringotrakit, larinks ve trakea iltihabıdır. Bu hastalığın bulaşıcı bileşenine de dikkat edilmelidir, yani inflamasyon genellikle larinks ve trakeadaki enfeksiyöz organizmaların varlığından ve gelişmesinden kaynaklanır.

Çoğu zaman, hastalık kendini akut solunum yolu enfeksiyonu belirtisi olarak gösterir ya da solunum yolu enfeksiyonu erişkinlerde laringotracheitis gelişimine neden olur. Ek olarak, ana nedenlerden biri de vücudun bağışıklık fonksiyonlarında, hem solunum sisteminin tek tek organlarında hem de vücutta bir azalma olabilir.

Karakteristik belirtiler, solunum ve ağrılı öksürükte güçlüktür, ki bu etkilenen organların mukoza zarının iltihaplanması sonucu oluşur.

Tek başına larenjit ve tek başına tracheitis semptomları genellikle benzerdir. Laringotrakeitis genellikle mukoza dokuları boyunca enflamatuar sürecin iletilmesinden gelişebilir, çünkü larinks ve trakea vücutta sırayla ve yan yana bulunur.

Farenks sonra larinks ve daha sonra trakea izler. Bu çift organlar, akciğerlere hava ileten ve harcanan karbon dioksiti vücuttan dışarı atan tüpler biçimindedir.

Enfeksiyon ve iltihaplanma varsa, bu tüplerin mukoza zarları şişebilir ve şişme sonucu solunumda zorluklar olur. Mukus ya da aşırı kalın mukus yokluğu benzer bir etki sağlar. Buna ek olarak, öksürük ortaya çıkar, çünkü bu reaksiyon, vücudun bu organların duvarlarını gereksiz bileşenlerden temizlemesi gerektiğinde, refleks olarak gerçekleşir.

Ek olarak, larinksin vokal kordları üzerindeki enflamatuar süreçler gözlemlenebilir. Bu bağların yardımıyla bir veya başka bir sesin oluşmasıyla, bir konuşma telaffuz edilir.

Erişkinlerde laringotracheitis verebilecek nedenler gibi, aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

 • en sık olarak hastalığın akut bir formuna neden olan solunum-viral hastalıklar, özellikle influenza, adenovirüs;
 • Kimyasal duman alanında tozlu veya kirli havalarda çalışmak;
 • vücutta, özellikle streptokok, stafilokok, mikoplazma gibi bakterilerin varlığı;
 • nazofarenks ve üst solunum yolu iltihabının varlığı, özellikle rinit, bademcik iltihabı ve sinüzit;
 • alerji;
 • Herpes.

Ek olarak, laringotrakitin gelişmesi için ek koşullar yaratabilecek birtakım provokatif faktörler vardır:

 • sigara;
 • alkol tüketimi;
 • özellikle alt ekstremitelerde süper soğutma;
 • yüksek sesle çığlık veya şarkı söyleme;
 • tozlu veya kuru havanın solunması;

Yetişkinlerde larengotracitin iki ana formu akut ve kroniktir. Kronik hastalık erişkinlerde gelişir, akut formla tedavi edilmezse ve dalga benzeri alevlenmelerle sürekli bir karaktere sahipse. Larinotrasitin akut formu çok hızlı gelişir ve canlı semptomatoloji ile karakterizedir.

Ayrıca, aşağıdaki sınıflandırma vardır:

 • gırtlak ve trakeada şişlik ve hiperemi ile karakterize olan ve solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen akut laringotrakeit;
 • inflamatuar olmayan laringeal ödemin oluştuğu sublingual laringotrakeitis, çocuklarda daha sık görülür ve yanlış krup denir;
 • Sıklıkla akut formun bir sonraki aşaması olan ve sadece daralmaya değil, aynı zamanda larenks ve trakea tıkanmasına yol açabilen stenoza laringotrakeitisin tedavisi de acil tedavi gerektirir.

Laringotracitisin bir çok belirtisi vardır, temel olarak aşağıdaki belirtiler ya da bunlardan bazıları ortaya çıkar:

 • Boğazda zulüm ve rahatsızlık;
 • göğüs merkezindeki rahatsızlık, yara, ağrı, terleme;
 • ağır ve gürültülü solunum;
 • larinks ve trakeada nahoş ve acı verici duyumlarla birleşen sürekli ve uzun süreli öksürük;
 • ses veya ses kısıklığı yokluğu;
 • silmesi zor olan mukus salgıları;
 • yüksek sıcaklık;
 • uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • ihmal edilen formlarla ortaya çıkan boğulma ve boğulma saldırıları paniğe neden olabilir.

Genel olarak, larengotracitis tanısı, deneyimli bir uzman için önemli bir çalışmayı temsil etmemektedir, çünkü etkilenen organlarda bir fonendoskopun dinlenmesi, karakteristik sesler göstermektedir.

Ek olarak, larinks ve trakea'nın görsel muayenesi teşhis için kullanılabilir. Tanı bilgisini açıklığa kavuşturmak için, bazen X ışınları ve solunum sisteminin üst organlarının duvarlarındaki mukus analizi.

Bu hastalık sadece zamanında tanı koymakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyon olasılığından dolayı zamanında tedavi gerektirir. Tedavi genellikle ayaktan, evde olduğu halde yapılmasına rağmen, doktorun düzenli olarak izlenmesi gerekmektedir. Hastalığın sadece akut formları hastaneye yatırma ve yatarak tedavi gerektirir.

Tedavi, doktorun belirli bir rejimine ve reçetelerine uyulmasını ve semptomları ortadan kaldıran ve iltihaplı veya enfekte organların iyileşmesine katkıda bulunan ilaçları içerir.

Kural olarak, tamamen dışlayan bir diyet reçete edilir:

Gıda, küçük porsiyonlar ve rahat bir oda sıcaklığında emmek için reçete değil sert ve sağlam değil reçete edilir.

Diyet şunları içerir:

Hasta için en uygun koşulları yaratmak gereklidir. Özellikle, yaklaşık 25 derecelik bir oda sıcaklığını ve normal olarak nemlendirilmiş, temiz havayı sağlamak için.

Ses tellerinin hastalıktan dolayı konuşma en aza indirilmeli ve en uzun süre sessiz kalmalıdır.

Laringotrakeitis bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıktıysa, o zaman uygun ilaçları reçete edebilirler, örneğin:

İmmünomodülatörler tarafından desteklenir:

Bakteriyel doğanın patojenleri ile, hastalığa neden olan bakterilere ve ilacın bireysel olarak tolere edilebilirliğine bağlı olarak seçilen antibiyotikler gerekecektir.

İnhalasyonlar reçete edilir, ancak sadece reçete yazan doktorun talimatlarına göre yapılır, çünkü inhalasyonlar yanlış kullanıldığında komplikasyonlar verebilir.

Öksürüğü hafifletmek için aşağıdakiler gibi uygun ilaçlar kullanılabilir:

Balgam ve kuru öksürük yoksa veya balgam viskoz ise ve temizlenmesi zorsa, aşağıdakiler kullanılır:

Bu durumda, öksürük sadece reçeteye göre kullanılmalıdır, çünkü öksürük balgamı destekler ve bu semptomu düzgün bir şekilde bastırır, böylece vücut balgamı öksürme yeteneğine sahiptir ve balgam stazı yoktur.

Modern tıp, nefes almayı kolaylaştıran ve şişlikleri ortadan kaldıran, larinks ve trakeadaki daralmayı engelleyen çeşitli antihistaminiklerin kullanımını sunmaktadır. Ateş gibi bir semptom varsa, parasetamol ve parasetamol içeren ilaçların en popüler olduğu antipiretik ilaçlar kullanılır. Aynı zamanda, bu ilaçları üç günden fazla almak kesinlikle tavsiye edilmez.

Larinksin spazmlarını gidermek için kullanılırlar: Euphyllin, No-shpa, Drotaverin. Eğer spazmodik veya boğmaca varsa, sakinleştirin veya sakinleştirin, ılık bir içecek sağlayın ve dilin köküne basın, larinksin boyutunu arttırmak için.

Laryngotracheitis, çocuklarda olduğu kadar sıklıkla erişkinlerde görülür, ancak yine de, bu hastalığın varlığına neden olabilecek önemli miktarda provoke edici faktör ve neden vardır.

Sadece laringotrakeiti tedavi etmek pratik değildir, aynı zamanda tehlikeli de olabilir çünkü komplikasyonlar gelişebilir.

Bu makalede açıklanan semptomların başlangıcı, bir tıbbi tesisi ziyaret etme ve bir ankete gitme ihtiyacını gösteren bir faktördür. Muayeneden sonra, tedavi evde yapılabilir ve belirlenen reçetelere sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Modern ilaçlar erişkinlerde laringotrakitin etkili bir şekilde tedavi edilmesini mümkün kılmaktadır.

Laryngotracheitis: erişkinlerde larinks ve trakea inflamasyonu semptomları ve tedavisi

Laryngotracheitis, çoğunlukla çocuklara özgü bir enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Bununla birlikte, yetişkinler genellikle semptomlarla karşılaşır.

Laringotraheiti tedavi etmeden önce, görünüşünün nedenlerini anlamanız gerekir. Çoğunlukla, larinks ve trakeadaki inflamasyon uzamış ARI'nin bir komplikasyonu olarak gelişmeye başlar. Azalmış bağışıklık, gelişiminin bir başka potansiyel nedenidir. Organların yerlerinin özellikleriyle bağlantılı olarak, larenjit ve tracheit birlikte ortaya çıkar, ancak bazen birbirlerinden ayrı olarak ortaya çıkarlar. Laringotrakeite katkıda bulunan başlıca nedenler ve olası faktörler şunlardır:

 1. Vücudu influenza, herpes, parainfluenza veya adenovirüs ile yen;
 2. Bakteriyel enfeksiyonlar (streptokok, stafilokok, tüberkülar);
 3. Alerjik reaksiyonlar;
 4. Kimyasalların solunum mukozası üzerindeki etkileri;
 5. Tozlu ve kirli havanın solunması;
 6. Sigara ve alkol;
 7. Yüksek sesle şarkı söyleme, sesi yükseltmek;
 8. Genel veya lokal hipotermi.

Laringotrakeitis ile enflamatuar süreç, mukus zarının şişmesine neden olarak trakea ve larinkse uzanır. Nihayetinde bu, sadece birbirinden ayırmakla kalmayıp aynı zamanda reseptörleri tahriş eden ve hava alımını bozan viskoz mukus oluşumuna yol açar.

Özellikle tehlikeli olan üst solunum yollarının tıkanmasını tetikleyen rekürren laringotrakeittir. Patoloji ile larinksin (stenoz) akut daralması vardır. Bu form "krup" denir, akut solunum yetmezliğine yol açar.

Laringotracheitis belirtileri ve yetişkinlerin tedavisi

Yetişkinlerde laringotrakitin birkaç belirtisini ayırın. Hastalık formu boyunca, kronik ve akut olarak ayrılır. Semptomlar takip edilen hastalığın ifade edilen akımında izlenir:

 1. Larenksin yanması, kuruması;
 2. Servikal lenf düğümlerinin ağrılılığı;
 3. Larinksin mukoza zarının şişmesi;
 4. Tozun solunmasıyla kuru öksürük atakları;
 5. Sesin yavaşlığı;
 6. Boğaz ağrısı;
 7. Önemli sıcaklık artışı.

Enflamasyonun ilerlemesiyle birlikte öksürük ıslanır, ağrılı, mukopurulent balgam oluşur.

Kronik laringotrakit belirtileri:

 1. Küçük balgam akıntısı;
 2. Öksürdüğü zaman daha da kötüleşen larinks, göğüs ağrısı;
 3. Afoniya, ses kısıklığı.

Akışı ile akut süreç kronikten farklıdır. Uzun bir patoloji seyrinde daha az trakeal inflamasyon yoğunluğu gözlenir. Enflamatuar süreç artan yükler, güçlü stresler, aşırı soğutma, yüksek sesle şarkı söyleme, çığlık altında ağırlaşır.

Krup, ses kısıklığı, havlayan öksürük, inspiratuar dispne eşlik eden akut stenoz laringotrakitin bir belirtisidir. Aşağıdaki belirtiler kroup karakteristiğidir:

 • Havlayan öksürük;
 • Sesin yavaşlığı;
 • Trakea ve larinks iltihabı.

Enfeksiyonistler 2 tane kabuğu türü ayırır - doğru, yanlış. İlk form, ses tellerinin yenilgisinden dolayı gelişir. Gerçek bir beyin-difterit enfeksiyonu olan tek nosoloji.

Sahte bir krup tüm stenifying nediphtheria laryngitis içerir.

Formdan bağımsız olarak, akut hava yolu tıkanıklığı acil tedavi gerektiren bir patolojidir. Semptomlar ilk aşamada tanımlanmalı ve dekonjestanlar, bronkodilatörler mümkün olduğunca erken konulmalıdır.

Erişkinlerde laringotracitisin ana nedenleri

Yetişkinlerde laringotrakitin tüm nedenleri enfeksiyöz olmayan, enfeksiyöz olarak bölünecektir. Çocuklarda, larinks ve trakeadaki enflamatuvar noslojinin çoğu virüslerden kaynaklanır:

 • Paragripp 1 tipi;
 • grip;
 • Rinosinotsialny virüsü;
 • herpes;
 • kızamık;
 • Adenovirüs.

Yetişkinlerde, nosolojiye bakteriyel ve bulaşıcı olmayan nedenler neden olur. paratonsillar, retrofarengeal apse, epiglotit, laringeal spazm, alerjik laringeal ödem, yabancı cisim aspirasyonu - bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler sadece tahıllar, aynı zamanda diğer tehlikeli komplikasyonlar gelişir.

Solunum yollarının daralmasının nedenleri arasında, provoke edici faktörler tarafından belirli bir rol oynar:

 1. Larinksin refleks spazmı;
 2. Larenks lümeninin balçık, yabancı cisim, kusma ile kapanması.

Obstrüktif laringotrakeit, vokal kordların iltihaplanması, boşluk alanı nedeniyle gelişir.

Tıkanma laringotrakitisin ana semptomları (krup)

Krupın klinik resmi yavaş yavaş gelişir. Larinksin tamamlanmamış daralması ile ilk aşamada, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Gürültülü solunum (stridor);
 • Hipoksecretion sırasında ıslık sesi;
 • Artan solunum.

Vokal kordlarda inspiratuar stridor gelişir. Nosoloji ile inspirasyonda gürültülü solunum duyulur. Ses tellerinin altında stenoz olması durumunda ekshalasyonda (ekspiratuar stridor) gürültülü solunum gelişir. Kabuk öksürüğü astar astarı ile oluşur. Afoniya, sesin ses yüksekliği omurga alanı patolojik sürece dahil olduğunda ortaya çıkar.

Larinks ve trakea tıkanıklığının ek belirtileri:

 • Bitkisel bozukluklar;
 • Cildin siyanozu;
 • Solunumun hızlanması (tachypnea);
 • Artan kalp hızı (taşikardi);
 • Artan sıcaklık.

Larengotracheitis tedavisi hafif bir rota ile larenjit, tracheitis, farenjit semptomları için tedaviye benzer. Tıkayıcı stridorda, acil tıbbi müdahale gereklidir, ancak benzer nosolojik formlar önceden elimine edilmelidir.

Obstrüktif laringotrakitin ayırıcı tanısı

Trakea ve larenksin enflamasyonunun obstrüktif formu, aşağıdaki nozislerle farklılaşır:

 1. difteri;
 2. Laringospazm alerjik;
 3. Laringeal ödem;
 4. Zygopharynx apsesi;
 5. epiglottit;
 6. Yabancı cisimler.

Larenks disfaji, akut seyirli, solunum yetmezliği ifade ile karakterize edilir. Tedavinin ana özü, üst solunum yolunun tıkanıklığının giderilmesidir. Çocukların herhangi bir problem yaşamadan serum vermeleri önerilir - 50-80 bin IU.

Yaşamın ilk iki yılındaki çocuklarda laringospazm artmış nöromüsküler eksitabiliteye bağlıdır. Nefes almada zorlukla nefesin nadiren daralmasıyla kendini gösterir. Çocuk bir "horoz kükreme" ye benzer bir ses çıkarır. Aynı zamanda, cildin siyanozu, kusurlu bir refleks var.

Alerjik ödem, ateş, zehirlenme belirtileri olmadan difteri klubundan ayrılır. Beta2-adrenomimetikler, antikolinerjiklerin kullanımı ile ortadan kaldırıldı.

Epiglottit, epiglotisin inflamatuar bir prosesidir. Solunum yetmezliği, aritenoid kıkırdakların şişmesi, epiglotis ile birlikte bir hemofilik çubuk tarafından provoke edilir. Formun tedavisi üçüncü kuşak sefalosporinler tarafından gerçekleştirilir.

Hiperal apse 3 yaşın altındaki çocuklar için tipiktir. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarından sonra görülür. Hastalığın klinik semptomları:

 • salya akışı;
 • hırıldama;
 • disfaji;
 • Şiddetli ateş;
 • Boğaz ağrısı.

Apsenin semptomlarının yetersiz tedavisi yoktur. Hastalığın tedavisi için cerrahi gereklidir.

Larinksin yabancı cisimleri - küçük çocuklarda asfiksi nedeni. Nefes almanın zorlukları, oyun veya yemeğin arka planında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Başlangıçta boğulmaya neden olan öksürük atakları vardır. Klinik belirtiler yabancı cismin tipine ve yerine bağlıdır. Asfiksi olasılığı daha yüksek, yabancı cisim ses tellerine daha yakındır.

Erişkinlerde ve çocuklarda laringotracheitis tedavisi

Tıkayıcı laringotrakitte, ana tedavi laringeal açıklığın düzeltilmesidir. Mukozada şişme olduğunda, bazı prosedürler gerçekleştirilir:

 1. Hasta, yoğun bakımın sağlandığı, resüsitasyon - poliklinikte başlayan prosedürler olan enfeksiyöz, uzman bir hastaneye sevk edilir;
 2. Bir çocuğu yalnız bırakamazsın çünkü onu kollarına almalısın. Stenoz, anksiyete, ağlama, zorla solunum oluşur;
 3. Oda sıcaklığı 18 santigrat dereceyi geçmemelidir. Etkili öksürük için, “tropikal atmosfer” in etkisi yaratılır - çocuğun belirli bir nemlilik oluşturması için ihtiyacı olan odada. Balgam deşarjını iyileştirmek için Borjomi ile sıcak süt gösterilir, bir nebülizör yoluyla bir izotonik sodyum klorür çözeltisinin eklenmesi;
 4. Difteri krupisi intravenöz veya intramüsküler antidifteri serumu önerilir;
 5. Antibiyotikler bakteriler tarafından komplike krup için reçete edilir;
 6. Kaldırma, solunum yolundan balgam seyreltilmesi, mukolitik, yardımcı maddeler (ambroksol, lazolvan, bromhexine);
 7. Alerjik laringospazm antihistaminikler (suprastin) ile ortadan kaldırılır;
 8. Mukoza ödemi ifade edildiğinde, glukokortikoidler reçete edilir - kilogram başına 3-10 mg'lık bir doz;
 9. Gırtlak kaslarının güçlü bir spazmı ile psiko-yatıştırıcılar, sakinleştiriciler önerilir;
 10. Trakeostomi, entübasyon konservatif tedavinin düşük etkinliği ile önerilmektedir.

Tahılların arıtılmasına yönelik modern yaklaşımlar değişmiştir. Küçük çocuklarda geleneksel aktivitelere (sistemik kortikosteroidler, nemli hava temini) ek olarak, glukokortikoidlerin kullanım prensipleri tartışılmaktadır. Yaklaşım steroidlerin sistemik uygulanması sırasında ortaya çıkan yan etkileri, komplikasyonları önemli ölçüde azaltmaya izin verir.

Steroid tedavisi stenozan laringotrakiti tedavi eder, ancak pulmicort inhalasyonunu (budesonid) düşünmenizi öneririz. Tedavinin etkinliği, budesonidin inhale kullanımı ve deksametazonun sistemik kullanımının etkinliğini karşılaştıran bir dizi randomize çalışma ile test edilmiştir. Bir nebülizör aracılığıyla pulmicort kullanımının yan etkilerin sayısını önemli ölçüde azalttığı güvenilir bir şekilde kanıtlanmıştır. Terapi değişen derecelerde laringotrakitise (hafif, ağır) yardımcı olur. İnhalasyonlar, yatarak tedavi süresinde bir azalmaya neden olur, larinksin belirgin inflamasyonunu önlemeye yardımcı olur.

Budesonid beta-adrenomimetiki (berodual, ipratropium bromide, ventolin) kullanımı ile birlikte önerilen larinks mukozasının şişmesini azaltmak.

Larengotracheitis tedavisinde geleneksel yöntemler

Laringotracheitis belirtilerini tedavi etmek için geleneksel yöntemler, ilaçlarla tamamlanmaktadır. Larinks ve trakea iltihabından kurtulmak için aşağıdaki tarifler önerilir:

 • Otlar St. John's wort (3 yemek kaşığı) bir bardak kaynar su demlendi. İnfüzyondan 2 saat sonra, yemekten 30 dakika önce karışımın boğazında içilir;
 • Anne-ve-üvey anne, kekik, ledum, muz otları. Eşit oranlarda karıştırıldıktan sonra malzemeleri bir bardak soğuk suya ekleyin. Sonra yaklaşık 15 dakika kaynatın. Soğutulduktan sonra günde 1 çay kaşığı 5-6 kez kullanın;
 • Sarımsak kaynatma, sarımsak başını alın, kıyma makinesinden geçirin. Kashitsu 300 ml süt ekleyin. Kaynatma sonrası soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde 6 kez alın;
 • Günlük, kayısı çekirdeği kaynatılarak boğazınızı durulayın. Ürünü hazırlamak için nükleolleri toz haline getirmelisiniz. Çay veya ılık süt eklemek için. Günde 5 kez içmek;
 • Şifa özellikleri papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe çiçeklerinin et suyu ile elde edilir. İlaçlar, anti-enflamatuar, analjezik, anti-ödematöz etkiye sahiptir.

Yumuşak formda laringotrakeitis semptomları, özellikle virüsler tarafından provoke edilirse, güçlü bağışıklığı olan kişilerde tedavi olmaksızın geçer. Bakteriyel formlarla daha zordur, ancak yerel savunma zayıfladığında ortaya çıkarlar. Su verme birçok hastalığı önleyebilir.

Erişkinlerde Laryngotracheitis - semptomlar ve tedavi

Yetişkinlerde akut larinotrakitis, çocuklara göre önemli ölçüde daha hafif geçer. Hastalığa, bir doktorun tavsiyesi üzerine derhal tedavi edilmesi gereken bir solunum, kuru öksürük ve diğer semptomlar ihlali eşlik eder. Genellikle hastalık azalmış bağışıklık savunması veya viral bir hastalıktan sonra gelişir.

Laryngotracheitis nedir

Laringotracheitis tanısı inflamatuar bir karaktere sahip bir rahatsızlıktır. Hastalık seyri sırasında, larinks ve trakea etkilenir. Bu bir virüs veya bakteriye bağlı. Hastalık önce larenks'i etkiler, daha sonra iltihaplanma trakeaya geçer. En baştan itibaren hastanın sesi değişir, boğaz ağrısı ve benzeri.

Larenjit veya tracheitis birbirinden ayrı olarak ortaya çıkabilir, ancak solunum sistemi yapısı ile bağlantılı olarak laringotrakit sıklıkla teşhis edilir.

Akut laringotrakeitis, kronik formun aksine, daha belirgin bir semptomatolojiye sahiptir. Tedavinin doğru olması ve hastalığın kronik bir hastalığa geçmemesi için, enflamatuar bir hastalığın doğru teşhisini koymak gerekir. Doktor teşhis için bir dizi prosedür gerçekleştirir:

 • Kan testi, idrar tahlili.
 • Enfeksiyonun etken maddesini bulmak için balgam kültürünü mikroflorada tutun.
 • Larinks ve ağız trakeoskopi
 • İnflamasyonun lokalize olduğu bölgede bilgisayar tomografisi.

Erişkinlerde semptomlar ve tedavide laringotrakeitis bir doktorun gözetiminde uygun tedaviyi gerektirir, bu da komplikasyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

sınıflandırma

Laringotracitin akut fazı, hastalığın ilk haftasında kendini gösterir ve daha sonra hastalığın kronik fazına dönüşür.

Akut laringotracheit ayrılır:

 • Hastalığın ilk gelişimi.
 • Solunum yolu enfeksiyonları eşlik eden hastalığın nüksetmesi.

Bununla ilk karşılaşan hasta, hastalığın gelişimi için çeşitli seçenekler vardır:

 • Sık soğuk algınlığı nedeniyle komplikasyon.
 • Akut solunum yolu hastalığı nedeniyle.

Akut laringotracheit

Bu hastalık türü boğazda larinks ve trakea bölümünün hasarını birleştirir. Genel olarak, bu komplikasyon larenjitden sonra, yanlış tedavi veya bağışıklık savunmasında azalma nedeniyle ortaya çıkabilir. Enflamasyon larinksin birinden kaynaklanır ve daha sonra vücut boyunca yayılır. Larenksde ses telleri vardır. Bu yüzden hasta sesini değiştirebilir.

Laringofarenks iltihaplandığında, kas krampları, boğazda şişlik, ağızda lümen daralması ve pus ile mukus boşalması. Larengotracitin akut formunda, hasta iyileşmek için 1 ila 3 haftaya ihtiyaç duyacaktır.

Tıpta, 3 çeşit akut laringotracheit vardır:

 • Kataraldan. En sık tezahür eder. Komplikasyonlar olmadan.
 • Hiperplastik. En ağır tür. Solunum fonksiyon ve konuşma bozuklukları.
 • Atrofik. Larinkste mukus görünümü. Çoğu sigara içenlerde görülür.

Kronik larinotrakit

Bu hastalık formu yıllarca sürebilir. Çoğunlukla kronik laringotrakit hastası olan bir kişi, hastalığının farkındadır ve her zaman sıcak giyinmeye çalışır. Hastalığın kliniği sadece yılda birkaç kez gelişebilen alevlenme döneminde ifade edilir.

nedenleri

Larenjit, laringotrakitin ilerlemesinin açık nedenidir. Ayrıca, bu hastalığa nazofarenks veya hava yollarındaki enfeksiyonlar neden olur.

Olguların% 90'ı laringotrakeitin ARVI veya influenza komplikasyonu olduğunu kaydetmiştir. Kalan% 10 diğer hastalık türleri için kaydedildi.

Bu hastalığın temel nedeni viral hastalıklardır:

Laringotracitin ana nedenleri:

 • Solunum ve viral hastalıklar.
 • Uçuk.
 • alerji
 • Kimyasallar.
 • Bakteriler.

Diyabet, gastrit, hepatit - diğer çeşitli kronik hastalıkları olan kişilerde hastalanma riski artmıştır.

Ağrılı bakterilerin çoğaltılması şu nedenlerle teşvik edilir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Mukozaya hasar.
 • Polipler, burunlu burun.
 • Adenoidit, burun iltihabı.
 • Mide yanması.
 • Diyabet.

Hastalığın ilerlemesinin nedenleri de boğazı "yırtıp" eden faktörler olabilir:

 • Çok sıcak çayların kullanımı.
 • Baharatlı yemek yeme.
 • Alerji.
 • Kimyasalların gırtlağını vur.
 • sigara içme
 • Çığlık atıyor, şarkı söylüyor.
 • Kirli havanın solunması.

Laringotracheitis belirtileri

Akut laringotraciste başlıca belirtiler:

 • Boğaz ve göğüste karıncalanma. Öksürme, teneffüs etme, yutma veya tükürük yutulurken güçlenen ağrı.
 • Havlayan öksürük denir. Öksürük çoğunlukla gece ya da sabahın erken saatlerinde ortaya çıkar.
 • Scratchy. Boğazda "com" hissetmek.
 • Ses değişikliği. Ses kısıklığı.
 • Bol miktarda mukusun tahsisi.
 • Boyundaki büyümüş lenf düğümleri.
 • Artan vücut ısısı.
 • Sabit baş ağrıları.

Laringotrakeitli hastanın sıcaklığı düşük - 37.5 derecedir. Ancak bronşlar iltihaplandığında - sıcaklık 38 santigrat dereceden daha fazla olur. Zamanla, öksürük daha ıslak hale gelir ve vücut aşırı mukus öksürmeye başlar. Genellikle laringotrake iltihabı ve burun akıntısı eklenir. Akut laringotrakitin belirgin özelliklerinden biri: mukoza ödemi; sesin değişimini etkileyen ses tellerinin modifikasyonu; boğazda balgam.

Kronik laringotrakit belirtileri:

 • Baş hasta.
 • Boğazda yanıyor.
 • Azaltılmış aktivite.
 • Değişmiş bir ses.
 • Boğazda "Com".

komplikasyonlar

Larenks ve trakeadaki boş alanın konstriksiyonu bu hastalıkta en tehlikeli bir olgudur, mukoza ödemi kazanır, kas spazmı vardır ve mukusun katışıklarından dolayı mukusun nefes alması zorlaşır. Sonuçlar bronşitten inflamasyona kadar farklı olabilir. Okul öncesi çocukların çocuklarında, alevlenme sahte bir gruptur. Larenksin küçük boyutu nedeniyle, şişlik daha da fazla yayılır ve havanın akciğerlerden geçmesini engeller.

Stenoz - damarların daralması, boğaz kaslarının güçlü bir spazmı, önemli miktarda balgam birikmesi. Nefes darlığı, dudaklar mavimsi bir renk kazanmaya başlar. Özellikle hızlı, 6 yaşından küçük çocuklarda ilerler. Hemen hemen tüm tahıl gevreği vakaları 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür, 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda ortalama olasılık. Bu hastalıktan% 9'u 6 yaşından büyük çocuklar içindir.

Laringotracheitis ile farklı tipte komplikasyonlar vardır:

 • Akciğer dokusunda inflamatuar süreç.
 • Krup sendromu.
 • Mediastenin iltihaplanması.
 • Boyun ve çene tümörleri.
 • Kardiyovasküler yetmezlik.

Erişkinlerde laringotracheitis tedavisi

Çoğunlukla, laringotrakit evde tedavi edilir. Krup koşulu altında, bir hastaneye ihtiyaç olacaktır. Tedavinin ana görevi patojeni ortadan kaldırmak ve şişmeyi azaltmaktır. Sonra doktor antibakteriyel ilaçlar ve antiviral ilaçlar reçete.

İlk yardım aşağıdaki gibidir:

 • Günlük dozun iki katı olan antialerjik bir ilaç alın. Diazolinum, Dimedrolum, Loratadin olabilir.
 • O zaman bir hap spazmı almalısın - Hayır-shpa.
 • Antipiretikler alın - Parasetamol, Aspirin, vb.
 • Odanın iyi havalandırılması gerekir, bakteriler odanın içinde olmaz. Havayı nemlendirmeniz de önerilir. Hasta bir tencerenin yanında ılık su veya papatya infüzyonuyla yerleştirin. Islak hava öksürük arzularını hafifletir.

Herhangi bir laringotrakeitis türünde, mümkün olduğunca sıcak bir sıvı içmek gerekir. Gazlı, alkollü içecekler ve sıcak içecekler içmek yasaktır. Larengotracheitis hastalığın seyrinde viral hastalıklar nedeniyle ortaya çıkarsa, antiviral ilaçlar başlangıç ​​için sarhoş olmalıdır. Hasta 5 gün uyumadıysa, enfeksiyon için kan bağışı yapılması tavsiye edilir. Mümkün olduğu kadar fazla buhar inhalasyonu yapın. Mukolitik ajanlar da alınmalıdır. Mukus balgam söktürmeyi kolaylaştıracaklardır.

ilaçlar

Komplikasyon olmadan laringotrakeitis ile birlikte, hastalığın etken maddesini ortadan kaldıracak ilaçlar almak gerekir.

 1. Virüsün iltihaplanmasıyla, antiviral ilaçlar ve bağışıklık savunmasını arttıran ilaçlar gereklidir. Interferon, Arbidol.
 2. Bakteriyel hastalık - antibiyotikler. Azitromisin.
 3. Alerjinin ve larinksin güçlü ödemi durumunda antihistaminikler reçete edilir. Süper kadın, Zodak.
 4. Parasetamol ve Nurofen kullanımı anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.
 5. Vazokonstriktif özellikleri ile burun damlalarına damlatın. Lazorin, Nazivin.
 6. Hangi balgam söktürme yardımının yardımıyla hazırlıklar. Kuru öksürük - Codelac, Stoptussin kullanımı. Fekal öksürük - ATSTS, Ambrobene.

Kronik bir hastalığın tedavisi sonucunda, immün takviye edici ilaçlar (İmmünal), C vitamini almak gereklidir.

Laringotracheitis ile inhalasyon

Bu tür hastalıkların tedavisi, bir nebulizer veya inhaler ile inhalasyon olmaksızın geçemez. Teneffüs edilmesi sayesinde, ilaçlar trakeanın içine girer ve bu da maksimum pozitif etkiye katkıda bulunur.

Aşağıdaki durumlarda prosedürlerin yapılması yasaktır:

 • Hastanın sıcaklığı 38 dereceden fazladır.
 • Zaman zaman, hasta burun kanaması gösterir.
 • Hastanın aritmi de dahil olmak üzere kalp sorunları vardır.
 • Astım alevlenmesi.
 • Rahatsız solunum fonksiyonu.
 • Çocuk bir yaşına ulaşmadı.
 • Laringotracitin ciddi evresi.

Nebülizör kabı, talimatlara göre eklenmesine izin verilen ilaçlar ile doldurulur:

 • Lazolvan veya Ambrobe. Bu ilaçlar salin ile 1 ila 1 oranında karıştırılır. Dozlama, hastanın yaşına bağlı olarak doktor tarafından uygulanır. Bu ilaçlar, daha iyi balgam çıkarma için öksürüğü yumuşatmaya ve balgamı sulandırmaya yardımcı olur.
 • Soluma, sıradan bir sodyum klorür veya alkali su çözeltisi ile yapılabilir. Bu ilaçlar boğazı yumuşatacak ve mukusun balgam sökülmesini kolaylaştıracaktır.

Bir nebulizatör kullanma talimatı var:

 1. Herhangi bir fiziksel egzersiz ile son inhalasyon arasında en az 30 dakika sürmelidir.
 2. Soluma, sindirimden iki saat sonra ya da yatıştan 30 dakika önce gerçekleştirilir.
 3. Bu cihazı günde en az 3 defa 5-10 dakika - 1 seans ile kullanmanız önerilir.
 4. Larinksin yanmaması için küçük dozlarda nebülizörde ilaçların solunması tavsiye edilir.

Fizyoterapötik prosedürler

Hastalara bu tür fizyoterapi prosedürleri önerilir:

 • Elektroforez.
 • Mikrodalga tedavisi
 • Lazer
 • Endolaringic fonoforez.

Mümkün olduğunca ve daha sık bir sıvıyı iç; en az% 50 hava nemini sağlamak için kendi evinde; Mümkün olduğunca nadir konuşun, ses tellerini rahatsız etmeyin; küçük porsiyonlarda ılık süt alınması tavsiye edilir. Durulama, hardal ve diğer kompresler için durulamaların kullanımına izin verilir. Ayaklarınızın her zaman sıcak kalmasını sağlamak için ayaklarınız için ılık suyla banyo yapmalısınız.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Doktorlar, halk ilaçlarını kullanarak iç hastalıkları dışlamamaktadır:

 • boğaz lavaj. Prosedür günde 6 kez yapılmalıdır. Çözelti içinde papatya otlarının bir kaynatması olduğunda en iyisidir. 300 ml ılık su için 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı soda oranında iyi ve tuzlu çözeltiler.
 • Kimse buhar inhalasyonlarını iptal etmedi. İlk vaka - kaynar su içinde boğaz yıkarken olduğu gibi sodo-saline çözüm atın. Hastada herhangi bir alerjisi yoksa, birkaç damla aromatik yağ ekleyin ve buğuyu soluyun, doğrudan kabın üzerine bükün ve kendini izole edin, bir havluyla örtün. Bu inhalasyon günde 5 kez yapılmalıdır.
 • Sıcak su ile doldurulmuş bir sıcak su şişesi spazmları azaltır ve boğaz bölgesinde kanamayı iyileştirir. Daha iyi bir uyku için, bu tedavi yatmadan önce tavsiye edilir.
 • Sarımsak yemek Ballı ot ve sütlerin sabit soğurması.
 • En etkili yollardan biri de soğandır. Ondan hem inhalasyon hem de kaynatma yapabilirsiniz. Soğanlar iyileşme özelliklerini kaybetmez. İnce soğanı kesmek, 10 gram şekerle öğütmek ve 200 ml kaynamış sıcak su dökmek gerekir. Et suyu kaynatmalı ve kalınlaşmalıdır. Saatte bir kez 1 tatlı kaşığı yiyin.
 • En iyi et suyundan biri bal ve zencefil kökü eklenmesidir. Bunu yapmak için, 100 gram rendelenmiş zencefil ve 300 gram bal karıştırın ve karıştırın. Ortaya çıkan kıvam, 5-10 dakika pişirilir ve sürekli karıştırılır. Pişirdikten sonra, çay dökün ve yatmadan önce alın.
 • Bu tür hastalıkların tedavisinde turp suyu aktif olarak kullanılmaktadır. Bu suyu almak için 1 yıkanmış turp gerekir. Üstünü kesin ve bir oluk yapın. Girintinin dibinde, 1 tatlı kaşığı bal koyun ve ürünü ışıktan saklanan bir yerde çıkarın. Bir süre sonra turp, bal ile karışacak meyve suyu verecek. Bu suyun kullanımı düzenli olarak gereklidir.
 • Sarımsak kaynatma. 300 ml sütle 5 diş sarımsak karıştırın. 4 saat kaynatın ve 1 çay kaşığı tüketin.
 • Kayısı taneleri, belirli bir hastalık için öksürüğü tedavi etmede etkili bir yöntemdir. Nükleol soyulmuş ve ince öğütülmüş olmalıdır. Kuru toz çay içinde 0.5 çay kaşığı ekleyin. Günde 3 kez al.

önleme

Larinks ve trakea ile laringotrakitin önlenmesi için şunlar yapılmalıdır:

 1. Bağışıklığın güçlendirilmesi.
 2. Sigara içmeyi ve alkol almayı reddet.
 3. Hastalık döneminde hastalarla iletişimi sınırlayın.
 4. Odanın sürekli havalandırması. Ilımlı hava nemini koruyun.
 5. Temiz havada vakit geçirmek.
 6. Kendinizi baharatlı yiyecekler almaya sınırlayın.
 7. Mide ekşimesini veya gastriti önleyin.

Bu hastalığın sürekli olarak önlenmesi için önleyici tedbirlerin takip edilmesi gerekmektedir. Bunun için, ilk semptomlarda, nazofarinkste akut ve kronik rahatsızlıkları tedavi etmek gereklidir. Vücudunuzu mükemmel fiziksel egzersiz için test etmeyin, ses tellerini yüklemeyin, sıcaklık değişikliklerine izin vermeyin. Erişkinlerde larengotracitin akut formunu gözlemlerken, sigarayı bırakmak gerekir. Üst solunum yollarının hastalıklarını tedavi edin. Vitaminleri sürekli olarak tüketmek gerekir. Fiziksel egzersizler yapın. Sertleştirilmiş. Doktorda muayeneyi geçmek için. Tüm tedavi kurallarına tam uyum sağlandığında, hasta 2 hafta içinde ayağa kalkar.

Larengotracheitis yetişkinlerde - semptomlar ve tedavi, bu bilgi videodadır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda angina ile inhalasyon nebülizör: prosedür ve en iyi ilaçlar

Angina, vakaların çoğunda viral bir doğaya sahip olan yaygın bir hastalıktır. Hastalık bir takım semptomlarla karakterizedir ve hastanın refahını önemli ölçüde etkiler.

Angina ile boğaz durulama genel bakış

Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü, yüksek vücut ısısı - bunlar anjinin ana semptomlarıdır. Hastalık sadece çok hoş olmayan duyumlara neden olmakla kalmaz, çünkü paratonil apsesi, otit, sepsis ve bu gibi geç dönemdeki ancak romatizma ve glomerülonefrit gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar.