Loading

İlaç riniti tedavisi yöntemleri ve yöntemleri

Çoğu durumda, ilaç riniti tedavi etmek zordur ve 7-10 günlük tedaviden sonra gözle görülür sonuçlar elde edilir - hasta en belirgin semptomlara sahiptir ve nazal solunumu kısmen onarır. Kural olarak, ilaç riniti tedavisi konservatif tedavi ile sınırlıdır ve sadece en ağır ihmal edilen durumlarda hastalık tek başına cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Bu durumda, burun iltihabı epitel dejenerasyonuna yol açmış ise, burun mukozasının işlevlerini tamamen restore etmek her zaman mümkün değildir.

Her durumda, ilaç riniti tedavisinin temeli vazokonstriktif damlaların reddedilmesidir. Sadece hastalığa neden olan ilacı iptal etmek ve aynı vazokonstriktör kullanmaya başlamak için değil. devam edecek bu durumda mukoza zarının atrofi - Hastalık anlamsız uzun süreli kullanım naftizina neden olup olmadığını Örneğin, basitçe Naphthyzinum, diyelim ki, galazolin değiştirin.

İlaç rinitinin nedeni vazokonstrüktif damlaların alınmasıdır. Etkili tedavi için, bu nedenin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Vazo konstriktif damlaların tıbbi rinit ile kaldırılması hasta için zor olabilir. Başarısızlığın ilk günlerinde burnunu tamamen sarar, muhtemelen mukoza zarını hoş olmayan hislerle kurutur. Bu semptomları hafifletmek için, terkiplerinde α-adrenomimetik içermeyen anti-inflamatuar nazal ilaçları kullanabilirsiniz:

 • Soğuk algınlığı (Nazonex, Nasobek, Avamis, Fliksonase);
 • Antihistaminler (burun formu damla olarak - Erius, Suprastin - oral uygulama için bir aracı olarak Allergodil, Gistimet, Reaktin).

Bu ilaçlar burundaki şişlik ve iltihapları giderebilir, ancak alındıklarında ilaç rinitine neden olan mekanizmalar gerçekleşmez. Bu nedenle, onların uygulamada burun tıkanıklığı tamamen hastalığı tedavi olmasa bile, belirli bir süre (genellikle uzun vazokonstrüktif damla çekerken yerine) için çalışır, ancak tıbbi rinit nedenleri zaten yok oluyor ve burun mukozasında restorasyonunu başlar.

Çocuklarda tıbbi riniti tedavi etmek, belirli bir yaşta izin verilen araçları takip eder, çünkü antihistaminikler özellikle genç yaşta kendini gösteren sistemik yan etkilere sahip olabilir.

İlaç riniti için spesifik bir ilaç mevcut değildir. Piyasada, özel bir ders içmek ve hastalığın kurtulmasından emin olmak için yeterli olacak hiçbir vasıta yoktur.

Tıbbi rinitten hızlı bir şekilde kurtulmanın imkansız olduğunu hatırlamak önemlidir. En iyi ihtimalle, hastanın durumu 3-4 gün içinde hafifçe normale döner ve 2-3 haftada tamamen nazal solunum tekrar sağlanır. Daha ciddi durumlarda, hastalık birkaç hafta, hatta aylarca tedavi edilmelidir.

Tıbbi rinit ile yardımcı tedavi

Burundaki hoş olmayan duyumları gidermek ve mukozanın rejenerasyonunu hızlandırmak için, burnu tuzlu su çözeltisi veya analogları ile yıkamak gerekir. Kendini saline bir eczane satın almak için moda, ve bir litre su içinde bir çay kaşığı teaspoon çözülürse, evde pişirebilirsiniz.

Pek çok doktor, iyot hücreleri epitel hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini teşvik ettiğinden, burun yıkama solüsyonuna 1-2 damla iyot eklemeyi önerir.

Daha pahalı, daha prestijli, ancak benzer bir çözümün vergilerindeki benzerleri:

... ve diğerleri. Hepsi burun pasajlarını nemlendirir, temizler, sümüğün buruntan alınmasını teşvik eder ve genellikle mukoza zarını normalleştirir. Bu koşullar altında geri kazanımı ve yenilenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Burun yıkamaları sık sık yapılabilir - günde 8-10 kez. Düşük bir sıcaklığa çıkmadan hemen önce bunları yapmamanız tavsiye edilir.

Burun yıkamaları, burun iltihabı olmadığında ve burun normal olarak nefes aldığında bile faydalıdır.

Aynı zamanda, mukoza zarı mikro iklim parametrelerinde rahatlık sağlamak için tedavi sırasında da (aynı zamanda sonunda) çok faydalıdır: hava sıcaklığı 18-20 ° C ve nem% 55-75. Bu hava ile nefes almak, nazal mukoza için mümkün olduğunca yumuşaktır.

Vazokonstriktörleri reddettikten sonra, acupressure yapabilirsiniz. Hızlı bir sonuç vermeyecek, ancak mukoza zarının aktivasyonunu sağlayacak ve iyileşmesini hızlandıracak.

Bu araçlar ve yöntemler konservatiftir ve 2-3 haftalık bir doktor gözetiminde kullanılır. Bu süre zarfında nazal mukozanın ve burun solunmasının tekrarlanmasında bariz bir ilerleme varsa, tedavi devam eder. Etki böyle bir tedavi sağlamazsa, cerrahi müdahale gerekebilir.

İlaç rinitinin cerrahi tedavisi yöntemleri

geniz ve onların bant genişliği artan boşlukla sonuçlanan, burun boşluklarının alanları ile ve hasta tamamen hava burun nefes ve normal nefes alabilir - nedeniyle hasta bazen, artan mukoza parçası kaldırılır gerçeğine cerrahi müdahalenin etkililiği. Genellikle böyle prosedürlerden biri kullanılır:

 • turbinotomy;
 • İnferior nazal konka soğuk-plazma vasotomi;
 • Submukozal vazotomi;
 • Lazer koterizasyonu.

Hastanın burun iltihabı, burun nazal septumun oldukça eğimli bir araya durumlarda, belirgin bir etki yalnızca burun bölmesinin uyum nedeniyle burun yollarının normal lümenine geri edildiği bir septoplasti veya turbinoplastika sağlayabilir.

Düşük etkili ajanlar ve tedavi yöntemleri

Fasiküler rinit halk ilaçları ile tedavi etmek son derece zordur. Yani, genellikle tavsiye edildiğinde:

 • Burnunuzu bir papatya (bir bardak kaynamış suya bir bardak papatya çiçeği) ile yıkayın;
 • Su veya zeytinyağı ile seyreltilmiş aloe suyu, burnun içine gömün;
 • Nazal mukozayı şeftali, okaliptüs ve kalçaların doğal esansiyel yağlarının bir karışımı ile yağlayın;
 • Papatya, chiston, kırlangıçotu, St. John's wort ve okaliptüsden gelen buharın üstünde banyo yapmak için sıcak taşların üzerine dökülür.

Bununla birlikte, pratikte, bu tür ilaçların kullanımı, tedavinin sonucu üzerinde hemen hemen hiçbir etkiye sahip değildir. Halk ilaçları, diğer ilaçların etkisini güçlendirmek için belirli bir dereceye kadar izin verir. Özellikle, papatya iltihabı zayıflatır, uçucu yağlar kurutma mukozasını çatlamadan korur. Bütün bunlar, evde tedavi sırasında hastanın durumunu iyileştirmeyi mümkün kılar, ancak mukoza onarımı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Aynı zamanda, bu ilaçların çoğu, yan etkilere neden olarak, yararlı etkilerinden daha belirgindir. Örneğin, yağ damlacıkları siliyer epitelyumun çalışmasını bozar ve burun mukus atılımını engeller ve aloe suyu alerjiye neden olabilir.

Bitkilerin kaynatılmasıyla burun yıkanmasına tepki olarak tipik hafif alerjik döküntü

Benzer şekilde, rhinitis medicamentosa inhalasyon tedavisi için etkisiz (buhar inhalasyon ile aynı etkiyi, burun içine basit ama güvenli bir instilasyon çözüm elde edilebilir, ve inhalasyon kompresör soluma cihazı veya nebulizer, burun mukozasının tedavisi için izin vermez) ve homeopatik ilaçlar uygulanır (ör Korizaliyu, Sinupret, Euphorbium Compositum'un - bu ilaçların etkinliği çok düşüktür ve) etkinliği plasebo aşmaz.

Ayrıca, interferon ve interferon indükleyicilerine dayanan immünomodülatörlerin kullanımı etkili olmayacaktır.

Ilaç rinit önlenmesi

İlaç rinit gelişimini önlemek için ana ve tek yolu, burun vazokonstriktif damla almak için kurallara sıkı sıkıya bağlıdır. ARVI ve burun akıntısı ile, çocuklar için en fazla 5 gün ve yetişkinler için 7 günden fazla süre geçemezler. Bu dönemde bile, onları her zaman değil, her zaman değil, yatmadan önce, hastanın normal dinlenmesini sağlamak için gömün. Bu süreden daha uzun dekonjestanlar kullanmak mümkün değildir.

Eğer hastalık durumunda burun mukozasının riniti ve şişmesi bir haftadan fazla devam ederse, vazokonstriktör düşmesi hormonal veya antihistaminik ajanlarla değiştirilmelidir.

Uygulama, ARVI ya da burun akıntısına neden olan diğer hastalıkların tedavisinde doğru organizasyonu ile, vazokonstrüktif damlaların kullanımının her zaman önlenebileceğini göstermektedir. Her durumda, en şiddetli vakalarda 1-2 kez uygulanmış bir acil yardım olarak değerlendirilmelidir. Onların burnunu sürekli gömmek zararlı ve tehlikelidir.

Olguların% 90'ından fazlasında, medikal rinit, doktorun rehberliği altındaki hastanın konservatif yöntemlerle tedavi edilebilir:

 1. Vazokonstriktif damla kullanımını tamamen durdurur;
 2. Erken dönemlerde, hormonal ve antihistaminiklerin yardımıyla şişlik ve iltihapları giderir;
 3. Düzenli olarak ve sık sık burnu durulayıp nemlendirir;
 4. Odadaki havanın parametrelerini normalde uyur ve en çok zaman harcar.

Sadece bu önlemler işe yaramazsa, cerrahi prosedür düşünülür.

Belirtileri ve yetişkinlerde ilaç riniti tedavisi

Hastaların çoğu kez bir KBB'ye doktora götürüldüğü rinit versiyonlarından bir alt kısmı hakkında, bu bir tıbbi rinittir. Vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanımı nedeniyle gelişen patoloji, nazal konjesyonun ilk belirtileri olan birçok insan, kontrolsüz ve 3-5 günden daha uzun bir süre boyunca hayat kurtarıcı bir ilaç için hemen eczaneye gider.

Şüphesiz, bu tür ilaçların etkisi hızlı ve kalıcıdır, ancak herkes vazokonstriktör damlalarına ve spreylere neden olan yan etkileri bilmez. Ortak soğuktan fonlar ve bağımlılık halihazırda geliştirilmişse ne yapılacağından sonra acınacak sonuçların nasıl önleneceği - daha fazla anlatılacaktır.

Problem geliştirmenin nedenleri

Tıbbi rinitin neden geliştiğini anlamak için, vazokonstriktörlerin eylem prensibini bilmek ve uzun süreli, kontrolsüz kullanımlarının niçin olumsuz sonuçlara yol açabileceğini bilmek gereklidir.

Bir kişinin burun pasajları, bolca kan dolumu ile birçok kez artabildiği ve aynı hızla kendini azaltabilen kavernöz doku tabakası ile kaplıdır.

Soğuk havaya girerken, nazal mukoza ile soğuk havanın en rahat teması için kavernöz cisimler artar ve inhale akımının akciğer boşluğuna nüfuz etmeden önce ısınması için zaman vardır.

Sıcak bir odaya girerseniz, epitelyumun daha fazla ısınması gerekmediğinden, gemiler olağan hallerine geri döner.

Vazokonstriktif damlalar nazal geçitlerin kılcal kısımlarına zorla etki ederler - bu ihtiyaçları çevresel koşullara bağlamazlar. Sonuç olarak, sinir sistemi bu komutu tanıyamaz ve gemilerin tekrar genişlemesine neden olur. Mukoza zar şişer, hasta tekrar burun tıkanıklığı ile boğulur ve rinitten damla damla başvurmak zorunda kalır - kısır bir daire oluşur.

Bir kişi daha çok vasokonstrüktör kullandığında, mukoza epitelyumunun şişmesi, birçoğu patolojiden kronik bir forma geçer, bir damla damla bir gün serbestçe nefes almak için bir gün geçirir.

Nadir nedenler

Yetişkin alfa blokerleri (Prazonin, Doksazosin) simpatolitikov (Adelfan) ve merkezi agonistleri (Klonidin, metildopa) gruplarının preparasyonlar şunlardır çok daha az sık ilaç kışkırtıcısının rinit.

Tüm bu fonlar, adrenal korteks ve Raynaud hastalığının tümörleri ile hipertansiyon tedavisi için reçete edilir, ancak bunları yan etki, vazokonstriktör ilaçlara benzer olmasına rağmen, intranazal olarak kullanmazlar. Aktif maddeler burun boşluğuna ulaştığında, genel kan akışı boyunca ilerlerken, kavernöz epitelyumun beklenmedik bir şişmesi gelişir.

Bu etki, listelenen ilaçların 2-3 ay sürekli kullanımından sonra ortaya çıkar.

Genellikle bu ilaçlar, damarsal distoni hastalarında gelişir, çünkü bu hastalar hormonal ve sinir sistemlerinde bozulma eğilimi gösterir. Ve 10 yaşın altındaki çocuklarda, bu patoloji pratik olarak teşhis edilmez.

Karakteristik belirtiler

İlaç rinitinin klinik semptomları şunlardır:

 • Sabit nazal konjesyon;
 • koku fonksiyonunun yokluğunun tam veya kısmi ihlali;
 • burun pasajından mukusun bol salgılaması;
 • burun delikleri ve sinüslerde yanma ve kaşıntı;
 • uyku bozuklukları, gece horlama görüntüsü.

Bir veya birkaç semptomu bir kerede fark edersiniz, hasta tam bir teşhis için hemen bir KBB doktoruna başvurmalıdır.

Bazı durumlarda, patoloji gelişimin erken bir aşamasında olduğunda, sadece güçlü bir burun tıkanıklığı ve bol miktarda mukus akıntısı gözlemlenebilir ve bu semptomlar sadece kısa bir süreliğine durur, ancak birkaç saat sonra tekrar dönerler.

Bu noktada tıbbi yardıma başvurmanız gerekir, çünkü henüz kronik bir formdan geçmemiş olan tıbbi rinitten kurtulmak çok daha kolay olacaktır.

Tanı ve diferansiyel sınavlar

Kural olarak, tıbbi riniti tedavi etmek için, tanı doğrulandıktan sonra başlayın. Rinoskop veya endoskop ile yapılan burun mukozasının muayenesi, epitel durumunda aşağıdaki değişiklikleri ortaya çıkarır:

 • epitelyal doku yüzeyindeki silisyum silislerin kaybı;
 • Üst epitel tabakanın düz bir metaplazisi, kapak, keratinize olmayan hale gelir;
 • mukus salgılarının artan üretimine karşı, hacimdeki bezlerin artışı;
 • Bu semptomdan kaynaklanan artan kılcal geçirgenlik ve aşırı şişkinlik.

Dış tanıya ek olarak, farklı bir formda olabilir - tıbbi rinit doku atrofisi, alerjik reaksiyon, hormonal ve sinir sistemi çalışmalarındaki bozukluklara karşı çeşitli formlarda ortaya çıkabilir çünkü bir diferansiyel muayene, gereklidir.

Alerjileri tanımlamak için, uyaranın tespiti ile deri testleri yapılır. Soğuk algınlığının bakteriyel veya viral bir formu varsa, burun boşluğundan (bakteriyolojik kültür) bir çubuk alınır.

Enstrümental araştırma sırasında, hastanın burun tıkanıklığı ve geçirgen olmayan burun akıntısına sahip olması nedeniyle, polipli büyüme tespit edildiğinde, MRG'nin (manyetik rezonans görüntüleme) geçişi gösterildi.

Vazokonstriktif damlalar nasıl reddedilir

Tek başına ilaç rinitini iyileştirmek için, çoğu hasta vazokonstrüktif ilaçlardan çok ağrılı bir şekilde acı verme sürecini tecrübe ettiğinden, daha fazla irade ve azim gerekecektir.

Evde tedavinin sadece patolojinin henüz kronik bir formdan geçmediği hastalara yardımcı olacağı açıklığa kavuşturulmalıdır. Bağımlılıktan kurtulmanın birkaç yolu vardır.

Vazokonstriktif etkisi olan damla ve spreylerin keskin reddi

Yöntem radikal ve oldukça karmaşıktır, pek çok hasta bağımlılığın tedavisi için kullanmayı kabul etmez. İlaç rinitinden kurtulmak için, damla kullanılmadan kesinlikle en az 4 gün sürecek, bu süre zarfında kılcallar kendi kendini kontrol eden kayıp fonksiyonlarını kısmen geri getirecektir.

Düzenlemenin tamamen iyileşmesi sadece 2 hafta sonra gerçekleşecektir.

Kademeli sütten kesilmiş

Bu yöntemin daha nazik olduğu düşünülür, çünkü hastanın vazokonstriktör kullanımına izin verilir, ancak sadece instilasyonlar arasındaki zamanın artmasıyla.

Ayrıca, KBB doktorları, genel soğuk algınlığı ile normal ilaçtan serum fizyolojik ile seyreltilmesini veya pediatrik bir forma dönüştürülmesini önermektedir - burada aktif madde konsantrasyonu bu oranın yarısı kadardır.

Ilacın ikame

Hasta bağımlılığı, örneğin, naphazoline-bazlı damlalar üzerinde deneyimliyorsa, instilasyonlar arasındaki aralıkları arttırırken xylometazoline içeren bir alet kullanmaya başlaması önerilir.

Yukarıdaki bağımlılıklardan kurtulma yöntemleri ile paralel olarak, doktorlar sodyum klorürün (salin) inhalasyonunu veya düzenli bir maden suyunu, örneğin Borjomi'yi tavsiye eder.

Bu, nazal pasajların epitelyumunun aşırı şişmesinden kurtulmaya, nemlendirmeye ve mukustan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, inhalasyondan sonra hasta bir süre herhangi bir damla olmadan da yapabilecektir.

Ayrıca, hastanın düzenli olarak temiz ve çalışma ve yaşam alanlarını temizlemesi, daha sık açık havada yürümesi ve diyetini gözden geçirmesi tavsiye edilir - proteinleri, sebzeleri, meyveleri, taze meyveleri ve meyve sularını içermelidir.

Farmakolojik tedavi

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için bağımsız girişimler başarısız olursa, KBB doktoru, başka bir grubun intranazal ilaçlarının kullanımına dayanan bir farmakolojik tedavi planı hazırlar - kortikosteroidler.

Yardımcı tedavi prosedürleri, damla bağımlılığının ne kadar ilerlediğine ve burnun mukus epitelyumundan ne kadar farklı olduğuna bağlı olarak seçilecektir.

İlaç riniti tedavisinde lokal glukokortikosteroidler aşağıdaki ilaçlar ile temsil edilir:

 • Nasonex, mometasona dayalı bir spreydir. Her bir burun geçişine 1-2 kez, 1-2 enjeksiyon yapılır;
 • Fliksonase flutikazon içeren bir ilaçtır. Nazoneks olarak veya bir doktorun tavsiyelerine uygun olarak da uygulayın;
 • Avamis - ayrıca flutikazon içeren sprey, uygulama yöntemi benzerdir;
 • Tafen Nazal, aktif bileşeni Budesonide olan bir çare. Her burun deliğinde 1-2 sprey için günde iki kez kullanın;
 • Deksametazon - eponymous hormon içerir. Nazal pasajlara günde 2 kez enjekte edilir, tedavi süresi 1 haftadır.

Uzmanlar intranazal kullanımı içeren mometazon hazırlıkları, flutikazon dayalı ürünlere göre daha etkili olduğunu kabul, bunlar hemen hemen hiç yan etkilerdir ve genel dolaşıma girer (ama çok daha pahalı) yoktur.

Bu ilaçların kullanımına paralel olarak antihistaminikler kullanılması önerilir - Loratadine, Zirtek, Erius, Zestra, Claritin ve diğerleri.

Rinitin alerjik yapısını dışarıda bırakmanın yanı sıra, epitelyumun şişmiş halini de gidermek için reçete edilirler.

Cerrahi tedavi

Bir ay boyunca konservatif (farmakolojik) tedavi alan hastalar için cerrahi müdahale endikedir, ancak sonuçlar elde edilememiştir. Bugüne kadar, tıbbi riniti tedavi etmek için çeşitli cerrahi yollar vardır:

Işık hüzmesi belirli bir süre boyunca burun mukozası epitelyumunun yüzeyinde etki gösterir (kavernöz dokunun durumu dikkate alınarak seçilir), kaplar sıkıştırılır ve ödem azalır. Operasyonun etkisi birkaç yıldan ömrünün sonuna kadar sürebilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve iyileşme süresi 10-20 gündür, bu sırada hasta burun yıkama prosedürlerini gösterir.

Vasküler cerrah, ultrason yardımıyla, bağımsız olarak kabiliyetlerini yitiren kılcal damarları yok eder. Onların yerine, yenilerini yavaş yavaş büyüyerek doğru bir şekilde çalışabilme yeteneğine sahipler. Ultrasonik probun eylemi her burun deliğinin içinde 10-15 saniye boyunca gerçekleştirilir, prosedür lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Ertesi gün, kavernöz epitelyum iltihabı hafifletmek ve dokuların rejenerasyonunu hızlandırmak için steroid preparatları ile tedavi edilir. Burun ile kendi kendine nefes alma, ameliyattan sonraki 4.-5. günlerde hastaya geri döner.

 • İnferior nazal konkada submüköz vazotomi.

Tıbbi riniti tedavi etmek için nazik ve etkili bir yoldur, bu da vakaların% 90'ında olumlu sonuç verir. Müdahaleden önce, ameliyatın yararına karar vermek için hastaya paranazal sinüslerin bilgisayarlı tomografisi yapılması tavsiye edilir.

Daha az popüler ve eskimiş tedavi yöntemleri kriyoterapi ve konkotomidir, çünkü bu prosedürlerin sonuçları tartışmalıdır, ayrıca ortaya çıktıktan sonra patoloji relapslarının sıklığı artmaktadır. Eğer ilaç riniti ile eşzamanlı olarak, hastanın nazal septumda eğrilik belirtileri varsa, o septoplasti önerilir.

fizyoterapi

Hem ilaç riniti tedavisinde hem de cerrahi müdahale sonrası iyileşme döneminde, hastaya fizyoterapi gösterilmektedir:

 • akupunktur;
 • hidrokortizon merhem ile fonoforez;
 • Diphenhydramine ve kalsiyum kullanarak intranazal elektroforez.

Bu prosedürler, dokulara kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, kılcal damarların kasılma fonksiyonunu ayarlar ve lokal bağışıklığı arttırır. Tedavinin süresi, katılan hekim tarafından belirlenir.

Yukarıda listelenen fizyoterapi yöntemlerine ek olarak, doktorlar burnun Cuckoo yöntemiyle yıkanmasını veya nazal pasajların Dolphin, Aquolor, Humer, Sterimar ilaçlarıyla bağımsız şekilde düzenli olarak yıkanmasını önermektedir.

Nazal mukoza kurumasına kadar, Eritromisin ve Hydrocortisone merhem yanı sıra Lorisan ile yağlanabilir.

Alternatif Tıp

Halk tedavisi yöntemleri, bir monoterapi yöntemi olarak önerilmemektedir, daha ziyade ilaç bağımlılığından kurtulmak için yardımcı araçlar olarak kullanılabilirler.

İlaç riniti tedavisinde en popüler ve etkili alternatif tıp yöntemleri:

 • Aloe suyu. Bitkinin birkaç yapraklarından (tercihen 3-5 yaş), suyu sıkın, kaynatılmış ılık su ile ikiye katlayın. Elde edilen bileşimi her burun deliğine günde 3-4 kez sokmak.
 • Bal damlası. Az miktarda taze, sıvı bal almanız ve 1: 1 oranında kaynamış suyla seyreltmeniz gerekir. Ortaya çıkan damlalar, her bir burun geçişinde günde 6 kez, her biri 4-5 damla olmak üzere sindirilmelidir.
 • Soğan yağı. Bir küçük ampul bir rende rendelenmeli ve ardından bulamaç 200 ml kaynatılmış (sıcak) mısır yağına ilave edilmelidir. Sıcak bir bez, eşarp veya ceket giydirildikten sonra üst üste 9-10 saat demlendirin. Ortaya çıkan madde şişmeyi hafifletmek ve soğuk algınlığından kurtulmak için burun mukozası epitelyumunu yağlar.
 • Papatya infüzyonu. Burun yıkamak için bir kaynatma hazırlamak için 1 çorba kaşığı almanız gerekir. kuru hammadde, 250-300 ml bir miktarda kaynar su dökün ve en az 40 dakika ısrar edin. Çözümden sonra yorulmanız ve yordamı günde en az 3 kez yapmanız gerekir.
 • Pancar. Bir damla yapabilirsiniz - bir rendelenmiş kök suyu sıkın ve günde 3-4 kez burun delikleri içine enjekte (su ile karıştırabilirsiniz). Ya infüzyonu yapın - temizleyin ve bir meyveyi doğrayın, kaynar su dökün ve 3-4 gün boyunca ılık bir yerde ısrar edin, sonra gazlı bezlerden süzün ve burunda bir damla olarak kullanın.

Bu gibi karmaşık tedavinin (tıbbi ve halk ilaçlarının değişimi) en büyük etkisi, vazokonstriktif ilaçları derhal tamamen terk edemeyen hastalarda üretecektir.

Olası komplikasyonlar

İlaç riniti semptomlarını uzun süre görmezden gelirseniz ve bağımlılıktan kurtulmaya kalkışmazsanız, patolojinin olumsuz sonuçları farklı vücut sistemlerini etkileyebilir.

Komplikasyonlar aralarında en hoş olmayabilir:

 • bağımsız olarak nefes alamama;
 • düzenli baş ağrıları;
 • hipoksinin gelişmesi sonucunda beyne oksijen yetersizliği;
 • hafıza, konsantrasyon ve dikkat bozulması;
 • ciddi uyku bozuklukları;
 • azalmış bağışıklık.

Hemen hemen tüm vakalarda horlama geceleri meydana gelir, ayrıca hastanın arka planı karşısında koku fonksiyonunun kaybına dikkat çeker. Birkaç yıl boyunca yeterli tedaviye cevap vermeyen bir tıbbi rinit, hastanın patolojik olarak sağlıksız bir kişi olarak kabul edilebileceği kadar ihmal edilir.

Bu tür hastalara aritmi, hipertansiyon, sinir ve endokrin sistemlerinde bozukluklar ve taşikardi teşhisi konur. Bu tür sonuçları önlemek için, uyuşturucu bağımlılığının tedaviye zamanında başlanması gerekmektedir.

Kurtarma ve tahmin

Eğer hasta otolaringologlara zamanında dönmüş ve klinik semptomlarla laboratuar testlerinin birleşimine dayanan kapsamlı bir tedavi almışsa, tedavi tahmini iyi olacaktır. Çoğunlukla ilaç bağımlılığından tamamen kurtulmak 1-2 ay sürer ve hastanın jimnastik, akupunktur ve spor yardımı ile solunum fonksiyonlarını sürdürmesi önerilir.

Ameliyattan sonraki iyileşme süresi, hangi operasyon tipine bağlı olarak ortalama 10-25 gün sürmektedir. Bazı ameliyat yöntemleri, örneğin, konkhotomy, travmatik ve relaps ile doludur, bu yüzden modern ve güvenli yöntemler seçmek daha iyidir. Bu nedenle, lazer tedavisinden sonra, komplikasyon ve relaps yüzdesi sadece% 5-10'dur.

Herhangi bir hastalık gibi, bir tıbbi rinitin tedavisi uzun ve zor bir tedaviden daha kolaydır. Her şeyden önce, vazokonstriktörleri kötüye kullanmamalısınız - kullanımları günde 2-3 damlatma ile sınırlı olmalıdır, kurs 5 günü geçmemelidir.

Damla ve sprey kullanmadan önce, inhalasyon, solunum jimnastiği, burnu tuzlu su çözeltisi ve bitki özleri ile yıkayarak soğuk algınlığı giderilmeye çalışılmalıdır. Soğuk algınlığının önlenmesi için genellikle açık havada olmak, düzenli olarak ıslak temizlik yapmak ve odayı havalandırmaktır. Soğuk algınlığı döneminde Oxolin Merhem kullanmak - ARVI ve grip ile enfeksiyon olasılığını azaltacaktır.

İlaç kaynaklı rinit: nedenleri, belirtileri, nasıl tedavi edilir

Medicamentous rinit, uzun süreli vazokonstrüktif ilaçların kullanımı veya bileşenlerine alerjinin neden olduğu, nazal mukozanın kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Bu, organizmanın spesifik bir reaksiyonunun, vazokonstriktörlerin burun boşluğuna düzenli olarak girmesiyle ortaya çıkan özel bir patolojidir. Burun ilaca olan hassasiyeti önce azalır ve sonra tamamen kaybolur.

kontraseptifler, nöroleptikler, sakinleştiriciler, antihipertansif ilaçlar, damar daraltıcı burun damlaları steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar NSAID'ler: Kronik burun iltihabı, çeşitli ilaçların bir yan etkidir.

Burun damlaları ve spreyler, herhangi bir solunum yolu enfeksiyonunun kapsamlı tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Tedavinin başlangıcında, bu tür ilaçlar hızlı bir şekilde patolojinin ana semptomunu ortadan kaldırır - burun tıkanıklığı. Vazokonstriktörler nazal pasajları saflaştırır, mukozanın şişmesini azaltır ve nazal nefesi kolaylaştırır. Hastalığın ilk belirtileri ortadan kaldırılır ve sürekli kontrolsüz bir vazodilatasyon gelir - kan ve lenf damarlarının genişlemesi. Zamanla, tonları azalır, burun mukozası şişer ve sonra atrofiler. Bu tür değişiklikler rinit gelişmesine yol açar. Herhangi bir ilaç, talimatlara ve bir doktor gözetimine göre kesinlikle alınmalıdır. Burun damlaları ve spreyleri istisna değildir. Bağımsız olarak tedavi edilirse, tıbbi tavsiye olmaksızın, tedavinin sonucu içler acısı olabilir.

İlaçların kötüye kullanımı tedaviyi etkisiz hale getirir. Mukoza zarı düzgün işlemeye son verir, bu da sürecin kronikleşmesine ve hastanın ilaca bağımlı olmasına yol açar. Mukozada şişme ve hiperemi, vücudun kontrolsüz ilaç alımına özel bir reaksiyonudur. Kuru mukoza zarındaki hastalar ağrısız oluşumlar gösterirler - polipler, burun nefeslerini tıkayarak ve burnu tamamen tıkarlar. Onların çıkarılması akut ağrı ve kanın görünümü ile eşlik eder. Kademeli olarak, burnun iç yüzeyi geniş ve kanamalı bir yara olur. Çoğu hastada hastalık yıllarca hatta on yıl sürer. Bu problemden kurtulmak oldukça zordur.

Tıbbi rinit tedavisi deneyimli kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılır. Konservatif veya cerrahi tedavi uygularlar. Çocuklarda ilaç riniti yetişkinlerde olduğu gibi ilerler, ancak bunu düzeltmek çok daha zordur. Çocuk neden rahatlama sağladığını ve rahatça nefes almanızı sağlayan bir ilaç kullanamadığını anlamıyor. Bu problemin ortaya çıkmasını engellemek daha iyidir: çocukların vücudunu hafifletmek, genellikle temiz havada yürümek, bağışıklığı güçlendirmek.

etiyoloji

İlaç rinitinin ana nedeni, hoş olmayan semptomları ortadan kaldıran vazokonstriktif nazal ilaçların veya bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyonun uzun süreli kullanımıdır. Sıklıkla ve kontrolsüz olarak kullanımı ilk olarak burun mukozasının atrofisine ve işlev bozukluğuna yol açar ve tıbbi kökenli rinit gelişmesiyle sonuçlanır.

Birçok insan burun akıntısının bir hastalık olmadığını, herhangi bir burun spreyi ile kolayca baş edebilecek kolay bir rahatsızlık olduğunu düşünmektedir. Hastalar doktora gitmeye ve en yakın eczaneye gitmeye acele etmiyorlar. Her gün vazokonstrüktif damla kullanımı, burun boşluğunda bağımlılık ve patolojik değişikliklerin gelişmesine yol açar. Kan damarları artık dar ve mukoza zarının ödem ve şişme neden genişlemeye başlar: Hastalık aşağıdaki gibidir anlamı olan "bir belirti ribaund" dir. Zamanla, hastalığın belirtileri belirginleşir. Bir kişi, en sık kullanılan burun damlası şişesi olmadan ve kronik patoloji ile bağımsız olarak baş edemez. Nazal damla kendi vazokonstrüktör - norepinefrin üretimini engeller ve vücut burun damarlarının tonunu bağımsız olarak sürdürmeyi bırakır. Zaman kaybedilir ve hastalık ilerler.

İlaç riniti, alerjik veya vazomotor rinit çeşitlerinden biri olarak düşünülebilir. Mukoza zarı, belirli ilaçların uzun süreli kullanımına özel bir şekilde tepki gösterir. Alerjileri tanımlamak ve zamanında tedavi etmek önemlidir.

semptomataloji

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, ilaç rinitinin ana semptomlarıdır. Nazal solunum ilk önce zorlaşır ve daha sonra vazokonstriktif damla kullanılmadan imkansız hale gelir.

Hastalık ayrıca kendini gösterir:

 • Migren benzeri ağrı,
 • Koku duyumlarının azaltılması,
 • Bolca, sulu bir akıntının ortaya çıkışı,
 • Burnunda gıdıklama ve kaşıntı,
 • Kuru ve karıncalanma mukozası
 • uykusuzluk
 • Horlamanın ortaya çıkışı,
 • Solunum güçlüğü ile,
 • Burun şişmesi,
 • Burunda kızarıklık ya da mavimsi ciltler,
 • Lachrymation ve hapşırma,
 • sinirlilik,
 • hipertansiyon,
 • taşikardi,
 • Kalbinde ağrıya basmak.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, doktorunuza danışmanız ve tedaviye başlamalısınız. Klinik belirtiler, motor aktivite azaldığında ve kılcal damarların ve arteriollerin refleks olarak azaldığı akşamları yoğunlaşır.

Burun boşluğu incelenmesinde KBB hekim mukus bezleri, düz, hiper salgılanması, kan ve lenf damarlarının artan geçirgenlik içine hiperemi ve belirgin kanamalar mukosiliyer dönüşümü ile mukoza ödemi belirtmektedir. Kılcallar kırılgan hale gelir ve mukoza zarları daha ince ve atrofi olur.

Uzun süre ilaç almak, hastalığın ilk alarm sinyallerini kaçırmamak önemlidir.

Ilaç rinit komplikasyonları:

 1. Artan kan basıncı
 2. Kardiyovasküler hastalıklar
 3. Endokrin patolojileri,
 4. Sinüzit.

Tanı ve tedavi

Hastalığın teşhisi ve tedavisi kulak burun boğaz uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bunlar burun boşluğu, burun akıntısı kapsamlı bir inceleme yapmak ve bakteriyolojik inceleme için mikrobiyoloji laboratuvarına boğazını yönlendirmek, hastaların şikayetlerini dinlemek. Ayırıcı tanı, alerjik ve vazomotor rinit ile gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, araçsal yöntemler kullanın - X-ışını, tomografik, endoskopik, nazofarenksin mikroskobik incelemesi.

konservatif terapi içeren rinit ilaç kompleksinin varlığında ve tedavisi ve obschestimuliruyuschie sanation işlemleri fizyoterapi yöntemleri ve gerektiğinde - cerrahi ve halk ilaçları kullanımı. Bu, zaman ve sabır gerektiren uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bir uzmanın önereceği ilk şey, damla kullanımını tamamen terk etmektir. Bu kolay değildir çünkü nefes almayı kolaylaştırır ve kullanımdan hemen sonra durumu iyileştirir. Özellikle ağır vakalarda, doz kademeli olarak azaltılabilir. İlaçtan süjelenme süreci antihistaminiklerin alınmasını kolaylaştıracaktır.

Genel öneriler

Uzmanlar, ilacın sertleşmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi ile başlamak için ilaç riniti tedavisini önermektedir. Bazı durumlarda, bu sorunu ortadan kaldırmak için yeterlidir. Hastalar gösterilir:

 1. Sanatoryum tedavisi
 2. Dağlara geziler,
 3. Yüzme,
 4. Günlük, temiz havada uzun yürüyüşler.

Bu, vücudun genel direncini artırmaya ve nazal mukozanın rejeneratif kapasitesini artırmaya yardımcı olacaktır.

Rinit ilaç tedavisine geçmeden önce, vazokonstriktif ilaçlar kullanmayı bırakmalısınız. Hastalar 2-3 hafta içinde damla olmadan hayatta kalırlarsa veya daha fazla koruyucu, bağımlılık ve patoloji geçiş belirtileriyle değiştirirlerse ve nazal solunum tamamen iyileşir.

Uzmanlar yavaş yavaş dozu azaltmak ya da damlalarını daha yumuşak olanlarla değiştirmelerini tavsiye ediyorlar - "Vibrocil", deniz suyu temelinde damlalar: "Aquamaris". Yetişkin damlalar çocuk damlalarıyla değiştirilebilir, örneğin, "Otryvin Baby". Bu ilaçların aktif bileşenleri, mukoza zarını tahriş etmez, damarları tonlandırır ve tedaviyi daha etkili hale getirir.

Farmakolojik tedavi

Ilaç tedavisi içerir:

 • Antiseptik ve tuzlu çözeltilerle burnun yıkanması - Aquamaris, Humer, Physiomer, Furacilin solüsyonu, Dioksidin;
 • Burun yağlanması - "Oksolin Merhem", "Hidrokortizon Merhem", "Lorizan";
 • Desensitize edici tedavi Diazolin, Zodak, Suprastin'dir;
 • Nazal glukokortikosteroidlerin "Tafen", "Fliksonase", "Nasofan" kullanımı;
 • İmmünmodülatör tedavi - "IRS-19", "Derinat";
 • Homeopati - "Sinupret", "Euphorbium Compositum".

"Avamis" bir sprey şeklinde üretilen en popüler glukokortikosteroid ilaçtır. Nazal solunum yolunu yavaş yavaş iyileştiren güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. "Avamis" nadiren ortaya çıkan yan etkilerin bir arka planına karşı belirgin bir terapötik etkiye sahiptir.

Endonazal steroidlerle tedavi süresi 1 aydır. Eğer konservatif tedavi etkisiz kalıyorsa, cerrahi tedaviye gidin.

fizyoterapi

Ilaç riniti ile mücadelede kanıtlanmış fizyoterapötik yöntemler:

 1. UHF tedavisi
 2. akupunktur,
 3. fonoforezinin,
 4. elektroforez,
 5. UFO,
 6. Lazer tedavisi
 7. ultrason
 8. Soluma.

Bu yöntemler, vazokonstriktif ilaçların tedrici olarak çekilmesiyle birleştiğinde, hastanın tamamen iyileşmesine yol açar. İyileşme sürecini hızlandırmak için, hastalara günlük olarak çeşitli solunum egzersizleri yapmaları önerilir.

Cerrahi tedavi

Şu anda, ilaç riniti cerrahi olarak tedavi edilebilir. Operasyona konservatif tedavi etkili olmadığı durumlarda başvurdu. Nazal mukozada geri dönüşü olmayan değişiklikler varsa, operasyon hastanın tekrar sağlığına kavuşmasına ve nazal nefes almasına yardımcı olur.

Ana operasyon türleri:

 1. Lazer koterizasyonu
 2. Shavernaya vasotomi,
 3. turbinotomy,
 4. kriyoterapi
 5. Septoplasti ve türbin plastiği,
 6. Geleneksel vazotomi.

Cerrahi müdahale, submukozal tabakadaki kan pleksuslarının çıkarılması, burun nefeslerinin düzeltilmesi ve rinit hastasının atılmasıdır. Radyo dalgası ve lazer vasotomi - En popüler ve tasarruflu operasyonlar. Dokunun diseksiyonu sırasında, damarlar postoperatif dönemde kanama riskini önemli ölçüde azaltan pıhtılaşır.

İlaç rinitinin palyatif tedavisi Hacimdeki burun sırtını veya kabuğunu azaltarak burun geçişlerinin çapını arttırmaktır. Bu küçük operasyon, nazal solunumun geliştirilmesini mümkün kılar. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilir: ultrason, lazer, mekanik veya elektriksel etki.

Alternatif terapi

Geleneksel tıp rinit belirtileri ile iyi başa çıkabilir. Mukozaları tahriş etmez ve komplikasyonlara neden olmazlar. Halk ilaçları bağımsız olarak, herhangi bir ilaç kullanmadan veya hastalıkların temel tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir.

Burunda iltihaplanma sürecini ortadan kaldıran halk ilaçları:

 • Aloe suyu Hastalığın klinik bulgularını ortadan kaldırır ve burun mukozasını onarır. Aloe suyu yapraklarından sıkılır, su ile seyreltilir ve burun içine gömülür.
 • Aloe özü zeytinyağı ile karıştırılır, Elde edilen üründe ıslak tül flagella ve kısaca burun içine enjekte edilir.
 • bal su ile seyreltilir ve sonuçta oluşan kompozisyon her güne her burun geçişine aşılanır. Bu ilaç iltihabı azaltır ve rinit belirtilerini ortadan kaldırır.
 • karışık bal, deniz topalak yağı ve aloe suyu eşit oranda ve günde üç kez burun gömülü.
 • Uçucu yağların karışımı hastalığın üstesinden gelmek için yardımcı olur. Bunu yapmak için, ortaya çıkan flagella karışımında şeftali, köpek gülü, deniz topalakı, okaliptüs ve ıslak yağı alın.
 • Burun durulama papatya veya pancar infüzyonu şişliği gidermek için yardımcı olur. Hammaddeler kaynar su ile dökülür ve ısrar edilir. Filtre edilen bileşim bir burun ile yıkanır.
 • Ezilmiş çiftlerde nefes almak yararlıdır sarımsak ve soğan.
 • karanfil iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Karanfil kaynar su ile dökülür, ısrar edilir ve ürünü burun içine sokar.

Hastalıktan hızlı ve sonuçsuz olarak kurtulmak için, doktor tavsiyelerini takip etmek ve onlarla geleneksel tıp tariflerini koordine etmek gerekir. Kendi kendine ilaçlama, hastalığın alevlenmesine yol açabilir.

İlaç riniti nasıl tedavi edilir

Tıbbi rinit nasıl tedavi edilir? Bu soruya sıklıkla kontrolsüz olarak vazokonstriktif damla veya sprey süren kişiler tarafından sorulur. Hastalığın başlangıç ​​belirtilerine, yani mukozal burun kanallarının yenilgisine sahip olmak için, bir haftadan uzun bir süredir vazokonstriktör kullanmak yeterlidir. Bu süre zarfında gemiler kendilerini daraltmayı bırakıyorlar. İlaçlarla dilate olan kan doludur, mukoza zar şişirilir, bu da normal nefes alamamaya yol açar. Nazal kanallarda sürekli tıkanıklık hissi.

İlaç rinitinin görülme nedenleri

Sadece yeni bir vazokonstriktif damla dozu kılcal damarları tekrar daraltabilir. Tıkalı bir burun her zaman uykuyu bozar, skuamöz metaplazi, silindirik epitel çok katmanlı bir daire ile değiştirildiği zaman ortaya çıkar. Kılcal damarların yapısının ihlali ve mukus bezlerinin çalışması, kronik ödem var.

Bu ilaç rinit kontrolsüz alımı görünümünü kışkırtır:

Bu tür damlaların veya burun spreylerinin etkisi neredeyse anlıkdır, ancak akıntının sona ermesinden sonra, burun akıntısı kaybolduğunda, daha da güçlüyüz.

Ilaç rinit belirtileri

Ilaç rinitinin birkaç belirtisi vardır:

 • nefes darlığı;
 • koku bozuklukları;
 • periyodik baş ağrısı;
 • sinirlilik;
 • uykusuzluk;
 • artan nabız veya taşikardi;
 • artan basınç;
 • vejetatif distoninin semptomları;
 • Kalbinde yanma ve basınç.
 • burun kuruluğu hissi.

Tıbbi rinit ile Coryza neredeyse tezahür etmez. Bazen şeffaf ekstreler sızdırıyor. Bu şişmiş, tamamen tıkalı olan burun kanallarıyla mukus. Onların içinden nefes almak pratik olarak sona erer. Akşamları genellikle ilaç riniti semptomları ağırlaşır, çünkü küçük damarların tonu, vücudun aktivitesindeki azalmaya bağlı olarak azalır.

Çoğu zaman, bağımlılık Naftizine neden olur. Onun uzun alımı vakaları vardır ve ilaç rinit tedavisi yapılmamıştır. Bir gün, böyle bir insan, bir şekilde nefes almak için burnun neredeyse tüm şişesini dökmek zorunda kalır.

İlaç riniti tanısı

kan testi, endoskopi burun boşluğu ve nazofarenks, sinüs X-ışınları, hem de salgılama sıvıların analizi: damar daraltıcı ilaçlar uygulamada belirgin fazla ek olarak, bir doktor, ayrıca aşağıdakileri içerir belirler. Tüm ilaca bağlı rinit tedavi için, tüm belirti ve bu hastalığın tedavisini bilen uzman tavsiyesi, gerekir. Spreyleri ve sümük damlacıklarını sürekli olarak unutmak ve serbestçe soluklamak için bir ankete katılmak önemlidir.

İlaç rinitini tedavi ediyoruz

Böyle hastalıkların tedavisinde önemli şey - vasoconstrictor her türlü komple ret ve sadece bu yüzden doğru rimed'e tedavi edebilir, burun boşluğunda mukoza işlevini geri yükleme. pes etmezseniz damla kortikosteroidler ile hormonal tedaviler reçete edilebilir: Nasonex®, flutikazon yanı sıra Avamys, Fliksonaze. Emzirirken ve hamile kadınlarda kullanılamazlar. ilaç kaynaklı rinit rahatlatılması için ilaçların ikinci grup - Bu antihistaminler: Klaritin, Zertek, Teridin, Telfast.

Mukozayı geri yüklemek antiseptikler yıkar yardımcı olur - salin, furatsilinom, Akvalalom, Yunus, Sterimar. Terapötik etki ayrıca Derinat ve Dexpanthenol preparatları, Ipratropium bromide sahiptir. Nafthisin bağımlılığı ile tedavi yavaş yavaş Tafen ve Sinupret, homeopatik ilaçlara yardımcı olur. Nazal kan damarlarının işlevlerini geri yüklerler.

Son argüman cerrahi girişimdir, fakat eğer ameliyattan sonra tekrar kontrolsüz vazokonstrüktif damlalar varsa, hastalık hemen geri dönecektir. Operatif tedavi, mukoza zarının radyofrekans disintegrasyonunu ve submukozöz vasotomi, düşük travmatik lazer yıkımını sağlar.

UHF burun, fonoforez, ultraviyole, inhalasyon, iyontoforez, burun lavajı: böyle bir kompleks hastalığı tayin fizyoterapi tıbbi tedaviye ek olarak. Kürlenmiş tarafından kanıtlandığı gibi, birkaç gün boyunca damla bırakmak yeterlidir ve hastalık geri çekilecektir. Bir yardım olarak, nazal nefesleri geliştiren dış burun kabukları masaj yapılır. Hardal, nefes egzersizleri ile burun şişliği sıcak ayak banyoları kaldırmak için yardımcı olun.

Halk tarifleri

Tıbbi rinit için, halk ilaçları ile tedavi çok etkilidir. Her şeyden önce, bu tür halk tarifleri burun soluma fonksiyonunu geri yüklemek için tasarlanmıştır.

 1. Aloe - popüler bir ev bitkisinin bu tip rinitin olumsuz tezahürlerini hızlı bir şekilde gidermesine yardımcı olur. Yapraklarından suyu sıkılmış, sade su ile seyreltilmiş ve gömülüdür. Buzdolabında bir kavanozda saklayabilirsiniz. Bazıları aloe suyunu kaliteli zeytinyağıyla sulandırır. Bu karışımı, burun delikleri içine girmeden önce ısıtmak ve sıcak kullanmak için tercih edilir. Burun delikleri de bitkinin suyu içinde nemlendirilmiş gazlı bez turundas sokulur. 10-15 dakika bekletin.
 2. Bal uyuşturucu bağımlılığı ile başa çıkmak için iyi bir iş yapar. Su ile yetiştirilir ve günlük olarak ve hatta çocuklara gömülür. Burun kanallarındaki tıkanıklığı ve mukozanın kronik iltihaplanmasını rahatlatır.
 3. Soğan suyu Mukoza normal çalışmasını uyarır. Sıkılmış meyve suyu gazlı bez veya pamuklu çubukla nemlendirilmiş ve birkaç dakika boyunca burun kabuklarına yerleştirilmiştir. İçinde şiddetli yanma ile burun petrol jeli ile bulaşır.
 4. Küçük tamponlar, aloe suyu karışımının yanı sıra Kalanchoe, soğan ve siklamen yumru köklerinin yapraklarında nemlendirilir. Karışımda Vishnevsky merhem veya taze bal eklemek için tavsiye edilir.
 5. Pamuk flagella veya gazlı bez turundas okaliptüs, köpek-gül ve şeftali yağının bir karışımı içinde nemlendirilir. Onları 40 dakikaya kadar burun içinde tutunuz.
 6. Çay ağacında, bir bandaj veya pamuk yünden elde edilen flagellum yağı ve nazal pasajların içine düzgünce sokulur. 10 dakika yeterlidir. Böyle bir halk ilacı, burnun tamamını içeriden yağlamak için de yararlıdır. Mukozayu yumuşatır ve işini geri yükler.
 7. Soğan yağı. Rendelenmiş soğan ve mısır yağından alın. Sıcak yağ, soğan dökülür ve bir gece boyunca soğan yağında ısrar edilir. Günlük olarak mukoza zarını yağlarlar, bu da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 8. Soğan çiftleri halinde inhalasyon. Silinen soğan kitlesi inhalasyon aletine dökülmüş ve 3-5 dakika çiftler halinde nefes aldırılmıştır. Soğan ezmesi bir kavanoz veya bardağa konabilir ve bir su banyosunda buharları ayırmak için ısıtılabilir. Yoğurdun üstünde bir karton tüp yerleştirmek ve içinden nefes almak daha uygundur.
 9. Deniz topalak yağı. Alerji yoksa, her gün burnu kazmak yararlıdır. Damar duvarlarını güçlendirir ve mukoza zarlarının şişmesine yardımcı olur. Eczanelerde satılmaktadır.
 10. Papatya infüzyonu. Yıkamak için kullanılır. Şifalı papatya çiçekleri dik kaynar su ile dökülür ve daha sonra süzülür. Burnun sulanması için ajan hazırdır.
 11. Pancar infüzyonu. İyi burun boşluğunu durulayıp, yumuşatır ve yumuşatır. Soyulmuş pancarlar öğütülür, kaynar su ile dökülür ve sıcaklıkta ısrar edilir. Sonra tülbentten süzün ve burunda her gün kazın.

Ilaç rinit komplikasyonları

Tıbbi rinitten nasıl kurtulacaklarına karar vermeyenler sonuç olarak ciddi komplikasyonlara yol açabilir:

 • artan basınç;
 • sinüzit, kronik sinüzit, yanı sıra, ön ortaya çıkması;
 • endokrin bozuklukları;
 • burun kanaması;
 • mukoza ciddi yanıklar.

Alerjiye neden olmayan halk ilaçlarının yetkin kullanımı ile uygun ilaç tedavisi durumunda, hastalık tamamen iyileşir, burun solunumu iyileşir ve tamamen restore edilir. Burun içindeki damarları daraltan herhangi bir ilaç, 5-7 günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun bir soğukla ​​bile. Vazoconstriktif nazal spreylerden uzun süre kurtulmak için salin solüsyon veya deniz suyu ile klasik durulama kullanmak daha iyidir.

İlaç riniti tedavisi. Bağımlılık nasıl tedavi edilir?

Burun akıntısı, yılın herhangi bir zamanında kesinlikle meydana gelebilir ve çoğu insan, popüler vazokonstriktörlerin yardımı ile ağrılı burun tıkanıklığından kurtarılır. ilaç rinit gelişmesine neden olur.

Bu durumda hastalar, burnun tamamen nefes almayı reddettiği damlaların kalıcı rehineleri olurlar.

Bu nedenle, en azından zaman zaman vazokonstriktörler ile yardım isteyen herkes onların arka tarafının farkında olmalıdır.

Ayrıca zaman içinde ilaç ya da tıbbi rinit belirtilerini fark edebilecek ve sinsi bir hastalık ile nasıl başa çıkılacağını anlayabilecektir.

Bir ilaç (tıbbi) burun akıntısı nedir?

Tıbbi rinit - aşırı dozaj ve vazokonstriktörlerin kullanım süresinden kaynaklanan vazomotor rinit çeşitlerinden biri. ICD 10'a göre, J30.0 kodunu aldı.

Çoğu zaman, ilk kuşak uyuşturucu bağımlılığı neden olur: Naphthyzine, Galazoline, Tysin, Pharmazoline, vb. Bu nedenle, ilaç riniti ile eşanlamlı olan "naftisin bağımlılığı" terimi bile vardır.

Tıbbi rinit nedenleri

Patolojinin gelişmesinin en yaygın nedeni, aşırı doz, vazokonstrüktif damlaların ve burun için spreylerin süresinin çokluğu ve süresidir.

Bu özel reseptörler (adrenoseptörler) sonucunda vazokonstriksiyon sorumlu gövde (noradrenalin) tarafından üretilen hormon yanıt vermek ve sadece kullanılan ilacın aktif madde duyarlı olmaya başarısız.

Bunun bir sonucu, sadece daha önce kullanılan ilacın yeni bir infüzyonu ile yok edilen, burnun kalıcı (kronik) bir tıkanıklığıdır.

Bazen bir tıbbi burun akıntısı, burun boşluğunun mukoza zarını doğrudan etkilemeyen ilaçların, örneğin, artan kan basıncından gelen ilaçların bir sonucudur.

Bununla birlikte, uzun süreli kabul ile, burun mukozasının damarlarının sürekli genişlemesini provoke edebilir ve böylece bir tıbbi burun akıntısı semptomlarına neden olabilirler.

Semptomlar ve ilaç riniti belirtileri

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • uzun bir süre soğuk algınlığı;
 • burun tıkanıklığı varlığı, damla kullanımı olmadan elimine edilmez;
 • mukoza zarlarının kuruluğu;
 • patolojinin ilerlemesi daha çok ağrılı hale geldikçe ve daha sıklıkla kanama ile birlikte ortaya çıkan kabukların oluşumu;
 • baş ağrılarının ve uyku bozukluklarının varlığı;
 • kokunun bozulması.

Semptomların mevsimi ya mevsime ya da bitkilerin çiçeklenmesinden etkilenmez.

Eğer zamanında müdahale etmezseniz, hastanın durumu daha da kötüleşir ve mukoza hücreleri ölür.

tanılama

Bazen kronik ilaç riniti ve alerjiyi sadece var olan semptomlara göre ayırmak çok zordur.

Hastanın durumunun nedenini doğru bir şekilde belirlemeyi sağlayan ana faktör, uzun süre lokal vazokonstriktörlerin kullanılması veya en azından kalıcı burun tıkanıklığının gelişiminin arifesinde olmasıdır.

 1. kalınlaşmış ve hiperemik (kırmızı, şişmiş);
 2. soluk;
 3. kanama odakları ile.

Ayrıca bir kulak burun boğaz uzmanı, teşhistin doğruluğu konusunda kuşkuları ortadan kaldırmak için bir dizi ek çalışma önerebilir.
Kaynak: nasmorkam.net

Tipik olarak, hastalar bakteriyolojik muayene için alerji testleri, smear geçmek ve bir allergist ve alerjiyi, kronik bakteriyel enfeksiyon gelişme olasılığını ekarte etmek için nörolog ve damar distoni danışmak için teşvik edilir.

İlaç rinit tedavisi: tüm yöntemler

Hastalığın nasıl tedavi edileceği, doktor sadece nihai teşhis ve şiddetin ardından belirlenir.

Hafif vakalarda, hastalara sabrını doldurmaları ve arzularına rağmen geleneksel damlaların kullanımını bırakmaları tavsiye edilir.

Bu yöntem, dayanıklılık ve irade gerektirir, bu yüzden azlığı, yardımı ile mevcut bağımlılığı ortadan kaldırabilir. Görevi hafifletmek için yardımcı olabilir:

 • geleneksel tıp kullanımı;
 • egzersiz egzersiz terapisi (terapötik egzersiz).

Sorunu kendiniz çözemezseniz, kulak burun boğaz uzmanı şunları önerebilir:

 • bazı ilaçları almak;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • cerrahi müdahale.

Hamilelik sırasında tıbbi rinitin nasıl tedavi edileceğine özellikle dikkat edilir, çünkü böyle kritik bir dönemde herhangi bir girişim vücutta bir arızaya neden olabilir.

Bu nedenle, gelecekte annelerde damla bağımlılığı ile mücadele sadece kulak burun boğazının sıkı denetimi altında gerçekleştirilir.

farmakoloji

Çoğu zaman, tedavi kademeli doz azaltımı veya tamamen farklı bir aktif madde içeren bir diğeri için ilaç değişimi ile başlar.

Örneğin, bağımlılık Xylometazoline (ksilo-Mephala, Tizin ksilitol, ksilitol, Otrivin) ya da oksimetazolin (Nazol, Noksprey, Nazivin, Nesopin) dayanarak seçilen ilaç Naphthyzinum için evrimleşmiş.

Hangi ilaçlar kullanılacaktır, bunların verilme sıklığı ve dozu pek çok faktöre bağlıdır, fakat esas olarak ilaç rinitinin yaşı ve şiddetine bağlıdır.

Çoğu zaman, hastalara bir ilaç rinitinden burunda hormonal damlalar reçete edilir:

Bu tür ilaçlar, mukoza zarının ödeminin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar, ancak etki mekanizmaları, vasokonstriktörün özelliklerinden farklıdır.

Bununla birlikte, hormonların kendisi bağımlılık yapmaz, bu yüzden uzun süre kullanılabilirler.

Ancak, sadece deneyimli bir doktorun mukozal durumu ve beraberindeki eşlik eden patolojileri göz önünde bulundurarak ilacı ve dozu doğru bir şekilde seçebileceği için, kendi başlarına resepsiyona başlamaları tavsiye edilmez.

Ayrıca, hastalar burunlarını her gün salin solüsyonları ve egzersiz tedavisi ile yıkamalıdırlar. Ana tedaviye ek olarak homeopatik ilaçlar almak için tavsiye edilir.

fizyoterapi

İlaç riniti tedavisi fizyoterapi olmadan tamamlanmamıştır. Hastalar tavsiye edilir:

Cerrahi tedavi

Operasyon sadece diğer yöntemler başarısız olduğunda girilen son çare.

Ameliyat, nazal geçişlerin başlangıcında yer alan burun sırtını lazer, neşter veya ultrasonik parçalanma ile çıkarmak olan konjonktidir.

Bu yöntem, rahatsızlık ve tıkanıklıktan kurtulmanızı sağlar, ancak yalnızca burun tıkanıklıklarının genişlemesini içerdiğinden patolojinin kök nedenlerini etkilemez.

Lazer yakı. Yöntem, orta derecede vakalarda etkilidir ve hastalığın tamamen iyileşmesine izin verir.

Özü, mukoza zarının hasarlı bölümlerinin lokal "buharlaşması" ndan meydana gelir ve bunun sonucunda yer yer yavaş yavaş sağlıklı doku oluşturur.

Evde halk ilaçları ile tedavi

İlaç tedavisinin etkinliğini arttırmak için veya isteğe bağlı yöntem kullanırken, evde hazırlanması kolay olan halk ilaçlarının yardımına başvurabilirsiniz.

Ayrıca, vazokonstrüktif damlaların reddedilmesinin neden olduğu rahatsızlığı azaltmaya da yardımcı olurlar.

Su sıcaklığının 55 ° C'yi aşmaması önemlidir. Kapta, 2-3 damla yağ damlası ve 15-20 dakika boyunca ılık su buharını soluyun.

Prosedür günde bir kez gerçekleştirilir. Yöntemi değiştirin ve etkisini güçlendirmek aynı temel yağlarla banyoya gidebilir.

Çocukta ilaç riniti nasıl tedavi edilir

Çocukların çocuklarda, yetişkinlerde benzer olmak üzere İlaca bağlı rinit, belirtileri ve tedavisi nedeniyle ebeveynler kesinlikle ilaç dağıtım doğruluğunu izleyin gerçeği olasılığının olduğunu, çok daha az sıklıkta gelişir.

Çocukların yanı sıra yetişkinlerin de kullanılması tavsiye edilebilir:

 • hormonal preparatlar;
 • homeopati;
 • fizyoterapi;
 • insanların anlamı.

Ancak, çocuklara bakarken, özellikle de yemek tariflerine dikkat etmelisiniz, çünkü bir çok madde bir çocukta alerjinin gelişimini tetikleyebilir.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Kendi başına, ilaç riniti nahoştur, fakat ilerledikçe, ilaç alımının dozu ve miktarı artar, bu da hastanın günde tek bir ilaç şişesi gerektirmemesi ile sonuçlanır. Bu, tabii ki, bütçeyi etkiler.

 • Hastalar, gece boyunca geçmeyen ve sabahları daha da kötü olan şiddetli baş ağrılarından giderek daha fazla acı çekebilirler;
 • uyku kalitesi bozulur, çünkü burun tıkanıklığı huzur içinde dinlenmenizi önler, bu nedenle bir gece genellikle geceleri uyanır ve ilacın yeni bir dozunu enjekte etmek zorunda kalır;
 • horlama meydana gelir;
 • sürekli uyku yetersizliği ve nazal geçişlerin doğal korunmasında azalma nedeniyle bağışıklıkta bir azalma vardır;
 • Koku duyusu kötüleşir, çünkü mukoza zarının hücreleri ile birlikte, kokuların algılanmasından sorumlu olan alıcılar ihmal edilmiş vakalarda ölürler;
 • Endokrin, kardiyovasküler ve diğer vücut sistemlerinde ihlaller gelişebilir.

Bu gibi durumlarda ne yapılacağı, sadece doktorun çözdüğü, ancak daha sık olarak benzer durumlarda cerrahi müdahalenin sadece bir pozisyonunu alabilmesidir.

Bu nedenle, komplikasyonların ve hoş olmayan sonuçların gelişmesini önlemek için, ilaç bağımlılığının ilk belirtilerinin ortaya çıkmasında LOR'a başvurulması gerekmektedir.

önleme

Tıbbi rinit gelişimini önlemek için, kullanım talimatları tam olarak takip edilmelidir.

Seçilmiş ilacı ek açıklamada belirtilenden daha uzun süre kullanmamak ve her bir yaş kategorisindeki hastalar için tavsiye edilen ilacın miktarını üreticinin önerdiği gibi günde bir kaç kez girmemesi önemlidir.

Vazokonstriktif ilaçları tamamen terk etmek gerekli değildir, çünkü birçok durumda zarardan daha iyidirler.

Talimatın önerdiğinden daha sık ve uzun süreli kullanıma ihtiyaç varsa, doktora danışabilir ya da tuzlu su solüsyonuyla değiştirebilirsiniz.

yorumlar

Onlardan biri biter bitmez, hemen yeni bir eczaneye koştum. Fakat burnun sürekli damlatılması çok yorucu oldu ve ben de LOR ile randevu almaya karar verdim.

Benim durumumda konservatif tedavi başarısız oldu ve ameliyatı bir lazerle yapmak zorunda kaldım. Ancak bu manipülasyondan sonra durum iyileşti, şimdi Naphthysin kullanmaya neredeyse hiç karar vermeyeceğim. Osana, 27 yaşında

Bir kursun sona ermesinden sonra durum ideal değildi, ama son birkaç ay içinde vazokonstriktörlere oturduğumdan çok da uzak değil. Birkaç ay sonra, burun tam bir orana geldi. Konstantin, 35 yaşında

Daha sonra kendi kendine ilaç kullanmamaya karar verdik ve çocuk KBB'ye gittik. Bu, talasilakside (bağımlılık) naphazoline için neden olduğunu ortaya çıkardı, ENT bize Sinupret ve Nazonex'i atadı.

İlk başta zordu, çünkü kız sürekli Sanorin'i atmayı istedi, ama sonra şişlik gitmeye başladı ve yavaş yavaş her şey normale döndü. Osana, 42 yaşında

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina nedir? - Hastalığın formları, semptomları ve tedavisi

Angina, farinksde ve çoğunlukla palatine bademciklerde inflamatuar değişikliklerin eşlik ettiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu patoloji temel olarak çocuklukta teşhis edilir, ancak erişkinleri bağışıklığı azalmış değildir.

Anginada pancarın kullanımı

Pancar, metabolik süreçleri olumlu yönde etkileyen çok sayıda amino asit, vitamin ve mikro element içeren bir üründür. Boğaz ağrısı tedavisi, hastalığın yerel belirtilerinin çoğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.