Loading

Çocukta yeşil sümüğün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Çocuklar arasında en yaygın sorun, yaygın bir soğuktur. Muhtemelen, özellikle anaokulu veya okula giden neredeyse her çocuk, bu semptomla yılda birkaç kez karşı karşıyadır. Soğuk algınlığının nedenine bağlı olarak burun mukozası farklı bir kıvama ve renge sahiptir. Şeffaf, beyaz, sarı-kahverengi, yeşil, sıvı, kalın olabilirler. Ebeveynler için en korkutucu, çocukta yeşil sümüktür. Deşarjın bu rengi, burun boşluğunda bakteriyel bir enfeksiyonu gösterir. Bu tip soğuk algınlığı doktor tarafından reçete edilir.

Yeşil sümüğün ortaya çıkmasının muhtemel sebepleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, soğuk algınlığı soğuk algınlığı ve akut solunum yolu hastalıklarının karakteristik semptomlarından biridir. Çoğu zaman sonbahar-kış ve kış-bahar döneminde, bağışıklıkta genel bir azalmanın arka planına karşı, organizmanın çeşitli enfeksiyonlara karşı duyarlılığı büyük ölçüde artar. Risk altında olan çocuklar çocuk gruplarına katılıyor, çünkü bu tür hastalıkların patojenleri hastadan hava yoluyla alınan damlacıklar ile sağlıklı bir şekilde kolayca aktarılıyor.

Hastalığın ilk günlerinde üst solunum yolu virüslerine bulaşırsanız, burun akıntısı temiz ve sıvıdır. Bu aşamada, yeterli tedavi başlanmamışsa, o zaman burun boşluğunda patojenik bakteriyel mikroflora (daha sık olarak streptokok ve stafilokok) gelişmesi için uygun bir ortam yaratılır. Bu, sümüğün doğasını değiştirir: daha yoğunlaşırlar ve sarı-yeşil veya yeşil bir renk alırlar, burun mukozası ağrılı hale gelir, serbest burun nefesleri zorlaşır.

Burundan çıkan bu renk, patojenik bakterilerle (nötrofilik lökositler) savaşmak için burun boşluğunda özel hücrelerin birikmesinden kaynaklanır. Bakteri emer, parçalara ayırır ve onlarla birlikte ölürler. Bu işlem sonucunda, lizozomal enzim miyeloperoksidaz, yeşil renge sahip olan ve bakterilerin yok edilmesinde aktif rol alan nötrofillerde salınır. Sümüğün rengi ne kadar yoğun olursa, burunda daha fazla bakteri ve daha fazla enflamatuar süreç vardır.

Bir çocuğun yeşil sümüğü, soğuk algınlığı, grip veya diğer bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan aşağıdaki hastalıkların belirtileri olabilir:

 • rinit - burun mukozasının iltihabı;
 • etmoidit, kafesli paranazal sinüste inflamatuar bir süreçtir;
 • genyantritis - paranazal sinüsün maksiller sinüsünde inflamasyon;
 • frontitis - frontal paranazal sinüste inflamatuar bir süreç.

Bazen yeşil sümük, çocuğun alerjik olması durumunda alerjik rinitin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Video: Soğuk algınlığı tedavisinde Çocuk Doktoru Komarovsky EO

Yeşil snot nasıl tedavi edilir

Burun akıntısı ciddi rahatsızlığa neden olur. Ve çocuk ne kadar küçükse, o daha çok hisseder. Zor burun solunumu baş ağrısına, ruh halinize, uyku bozukluklarına neden olabilir. Bir çocuğun yeşil bir sümüğü varsa, hemen bir uzmana (kulak burun boğaz uzmanına) başvurmalısınız. Nazal kaviteyi inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Hastalığın nedensel etkeni bakteriler olduğu düşünüldüğünde, tespit edilen patojenlerin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için burundan bakteriyolojik kültür gibi bir analiz gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Hastalığın çok ağır olmayan formları ile, mukus çıkışının normalleşmesi, nazal geçişlerin durulanması ve antiseptik ilaçların damlatılması dahil olmak üzere sadece lokal terapi gösterilir. Bazen yeşil sümük, onlar alerji, amaca uygun iç alıcı antihistaminikler (fenistil, erius, suparstin, desloratadin) arka planı ortaya özellikle. Bu ilaçlar iltihabı rahatlatır ve burun mukozasının şişmesini azaltır.

Durumu bol miktarda içmeye, odadaki doğru sıcaklık ve nem oranına yardımcı olacaktır. Bu koşulları oluşturmak için, sık havalandırma ve ıslak temizlik gereklidir. Islak hava, burnun mukoza zarının kurumasını ve bebeğin nefes almasını önemli ölçüde engelleyen kalın sümük görünümünü önler. Çocuk nispeten normal ise, temiz havada yürümek çok faydalıdır.

Çocuklarda yeşil sümük ile, kendi kendine ilaç kabul edilemez, tüm uyuşturucu ve kullanım yöntemleri doktor ile anlaşılmalıdır.

Burun durulama ve temizleme

Burun çalkalanması en iyi klinikte veya evde kendi doktorunuz tarafından açıklandıktan sonra nasıl yapılacağını gösterdikten sonra yapılır. Bu tür taktikler, çocukta orta kulak iltihabı (otitis) şeklinde komplikasyonların oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

kural olarak bir yıla kadar yürümeye başlayan çocuklar, değil vysmarkivatsya, kalite için çok bir aspiratör veya şırıngayı gerekir memeden burunlarını temizleme yapabilirsiniz. Prosedürü başlatmadan önce, bebeğin kuklasını emzirirse bebeğin ağzından çıkarmak gerekir, aksi takdirde kulak barotravması mümkündür. burun mukozasının yıkama ve nem için, deniz suyu (akvamaris, MARIMER, Mizah, kviks, akvalor ve diğerleri) ya da normal tuzlu su ile çözümleri kullanılması önerilir. Bu ajanların sprey biçiminde kullanılması tercih edilir, çünkü bunlar, damlalara kıyasla, burun boşluğunun sulanmasıyla daha uyumludurlar.

Hemşirelik günde 3 kez yapılmalıdır. Bebekler için, yemlemeden önce böyle bir prosedürün uygulanması tavsiye edilir, çünkü tıkanmış bir burun, normal olarak annenin göğsünden veya şişesinden sütü emmesine izin vermez.

Şifa damlaları

Tıbbi damlaların burnunu sokmadan önce onu sümükten temizlemek gerekir. Bu, ilacın daha iyi emilmesini sağlayacak ve etkinliğini artıracaktır. Damla tipi ve dozajları hastanın yaşı ve durumuna göre seçilir. Genellikle, yeşil sümük ile, çocuk burun aşağıdaki damlalar reçete edilebilir:

 1. Protargol% 2 çözelti. Aktif madde, gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler üzerinde bakteriyostatik ve bakterisit etkisi olan bir gümüş proteinattır.
 2. Sülfasetamid. Geniş bir antimikrobiyal aktiviteye sahip sülfürtamid preparatı olan aktif madde - sulfasetamid, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı bakteriyostatik etkiye sahiptir.
 3. Izofra. Aktif madde, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin çoğunun duyarlı olduğu aminoglikozit grubundan bir aramiketin antibiyotiğidir.
 4. Polidexa, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve vazokonstrüktif etki ile kombine bir preparattır. Aktif maddeler - neomisin, polimiksin B, deksametazon, fenilefrin.
 5. Bioparox geniş spektrumlu bir antibiyotik, fusafungin içeren bir inhalatördür.

Ek olarak, bazen karmaşık damlalar yeşil sümbütün tedavisinde etkilidir. Doktor tarafından reçete edilen reçeteye göre bağımsız olarak veya eczanede hazırlanırlar. Antibakteriyel aktivitesi (dioxidine, sülfasetamid), antibiyotik solüsyonları (seftriakson, linkomisin), anti-enflamatuar ve anti-alerjik maddeler (deksametazon, girokortizon) ile terkiplerini içerirler.

Ünlü çocuk doktoru Dr. Komarovsky EO, ebeveynlerin dikkatini yeşil sümüklü antibiyotik kullanımının her zaman haklı göstermediği gerçeğine çekmektedir. Ona göre, çoğu durumda evin serin nemli hava modunu tutarak kalınlaşmış mukus burun ve taze havada sık ve uzun yürüyüşler vardır onun oluşumunu engelleyen önlemler kabulünün düzenli temizlik yapabilirsiniz.

Vazodilasyon damlaları

Nazal solunumun yokluğunda veya ciddi zorluğunda, kompleks terapide vazokonstriktif damlalar reçete edilir. Onları, örneğin, gece boyunca, çok fazla kontrendikasyon, yan etki ve komplikasyonlara neden olabileceğinden, kesinlikle gerekli olduğu takdirde gömün. Aşağıdaki vazokonstriktif damlalar çocuklarda kullanım için izin verilir:

 • sanorin (3 yıldan itibaren);
 • nazivin veya rinazolin% 0.01 (1 yıla kadar),% 0.025 (1 ila 6 yıl),% 0.05 (6 yıl);
 • otrivin 0.05% (6 yıla kadar),% 0,1 (6 yaş ve üzeri);
 • naftirin% 0.05 (3 yıldan);
 • Vibrocil (doğumdan);
 • % 0.05 farmakkolin (6 aydan),% 0.1 (12 yaş ve üstü);
 • nazol bebek (2 ay) ve nazol ağırlığı (6 yıl).

fizyoterapi

Bir yeşil burun akıntısı tedavisi için, doktor da fizyoterapi prosedürleri bir ders reçete edebilir. Bunlardan iyi bir etki şöyle verilir:

 • ultraviyole ışıması;
 • Mikrodalga ve UHF tedavisi;
 • Manyetik tedavisi;
 • tıbbi ürünlerle elektroforez;
 • tıbbi tıbbi inhalasyon.

Video: yeşil snot Pediatrician Komarovsky EO

Halk ilaçları ile tedavi

Bir çocukta yeşil sümbütün geleneksel tedavisi, zamanla test edilmiş halk ilaçları ile desteklenebilir. Ancak, bunları kullanmadan önce bazı durumlarda onlar neden sadece daha iyi bir iş olmayabilir, ama aynı zamanda durumun daha kötü hale getirmek için, çünkü, örneğin,, doktorunuzla alerjik bir reaksiyon danışmak gereklidir. İki yaşın altındaki çocuklar için halk ilaçları önerilmez.

Yeşil sümbür ile antiseptik, anti-enflamatuar ve rejeneratif etkisi olan aloe suyu ve tıbbi bitkilerin infüzyonları ile iyi bir etki verilir. Bunlar papatya ve calendula, civanperçemi, adaçayı yaprakları ve okaliptüs çiçekleri içerir. Bu tür bir infüzyon hazırlamak için, bir yemek kaşığı tıbbi hammadde bir kapakla kaplanmış ve oda sıcaklığına soğumaya bırakılan bir bardak kaynar suya dökülür. Daha sonra yönlendirildiği gibi filtreleyin ve kullanın.

Yararlı ve kaynamış su ile seyreltilmiş patates, havuç, pancar, taze sıkılmış meyve suları burun aşılayın. Bu sebzeler doğal antibiyotik olan fitokitler içerir.

Evde, sıvı solunmasını ve mukus salgılarının burun boşluğundan daha iyi çıkarılmasını sağlayacak olan buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek de mümkündür. Bunlardan en etkili olanı, buharların solunmasıdır:

 • bir patates üniformalı haşlanmış;
 • otlar sıcak infüzyonları (papatya, kekik, kadife çiçeği, okaliptüs, adaçayı);
 • çay ağacı, biberiye, okaliptüs, köknar, nane veya kafur esansiyel yağı birkaç damla eklenmesi ile sıcak su (sadece 4 yaşından küçük çocuklar için).

Sağlığı geliştiren ve bağışıklığı geliştiren bir madde olarak, çocuklara bal, ballı çay, köpek gülü, et suyu ya da siyah frenk üzümü ile ılık süt vermek mümkündür.

Soğuk, termal prosedürler yardımı ile. Elleriniz ve ayaklarınız için sıcak banyo yapabilir, içlerindeki ısıtma etkisini güçlendirmek için hardal tozu eklemeniz önerilir. Doğrudan burun bölgesinde, bir akut enflamatuar sürecin yokluğunda, kuru ısı uygulayın (bir tavada ısıtılmış tuz veya şekerle poşetler, sert kaynatılmış ve bir havlu yumurtasına sarılmış).

komplikasyonlar

Çocuğun yeşil renkteki mukoza salgılarının burun boşluğuna sahip olması durumunda, tedavi derhal başlatılmalıdır. Aksi halde, ciddi komplikasyon gelişme riski önemli ölçüde artar, bunlardan biri de hastalığın kronik bir forma geçişidir.

Soğuk mukus, onlar kalın, özellikle sadece dışa burun pasajda tahliye değil, aynı zamanda hava yolunun altına yerleştirilmiş enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir ve boğaz ağrısı, trakeit, bronşit ve hatta zatürreye neden olabilir nazofarenks arka duvarında, aşağı.

Buna ek olarak, küçük çocuklarda burun boşluğu ile bağlanan işitsel tüpün kısa ve geniş olduğu göz önüne alındığında, pratik olarak burun bükülmez, orta kulağın boşluğuna kolayca girer. Sonuç olarak, orta kulak iltihabı gelişmeye başlar. Özellikle bu durum, ebeveynler çocuğun burun ile düzgün bir şekilde yıkanmaması durumunda olur. Nadir durumlarda, enfeksiyon serebral membranlara ve beyin dokusuna yayılır.

Önleyici tedbirler

Çocuğun yeşil sümüğünün önlenmesi, her şeyden önce, ARI insidansını önlemek ve bağışıklık sistemini iyileştirmek ve aynı zamanda soğuk algınlığının zamanında tedavisine yönelik önlemler almaktır. Bunun için ebeveynlerin çocuk için aşağıdakileri yapmaları gerekmektedir:

 • Vitaminler açısından zengin, tam teşekküllü bir diyet sağlamak;
 • genellikle açık havada yürürler;
 • temperleme ve spor yapmak;
 • Çocuğun yaşadığı evde en uygun sıcaklığı (18-19 ° C) ve nemi (% 50-70) koruyun ve genellikle odayı havalandırın.

İnfluenza ve akut solunum yolu enfeksiyonları salgını sırasında, burun boşluğunu oksolen merhem ile yağlamak gereksizdir, insanların kitle konsantrasyonlarını ziyaret etmemeye çalışın.

Çocuklarda yeşil sümbül tedavisi yöntemleri

Kanama sırasında yeşil renkte bir mukus bulmuşsanız, bu durum soğuk algınlığının varlığına işaret edebilir. Bu durumda, tedaviye hemen başlamak ve bu nedenle ciddi sonuçların oluşmasını önlemek gereklidir. Buna ek olarak, yeşil sümük pek çok rahatsızlık yaratır, bu yüzden mümkün olan en kısa zamanda kurtulmak çok önemlidir. Her zaman soru yeşil sümüğün çocuğuna tedaviden daha mı kaynaklanır?

3 yıl çocukta sümük ve öksürük nasıl tedavi edilir, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

ilaç

Bir doktoru ziyaret ettikten sonra, burnu temizlemek için temizleyici ve nemlendirici bileşiklerle kesinlikle sizi atacaktır. Bu tedavi sırasında, nefes almayı kolaylaştırabilir ve kalın mukusu seyreltebilirsiniz. Şırınga, şırınga, su ısıtıcısı kullanarak benzer aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Prosedür çok hoş değil, ama anında bir etki yaratmanıza izin veriyor.

Yıkamak için doktor aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

 1. Aqualor, Aquamaris, deniz suyu içerir.
 2. yunus - Tuz ve eser elementler, bitki özleri bir kompleks içeren bir preparat.
 3. Furacilin çözeltisi - hazır satılır ya da kendi başına yapılabilir: bir bardak su için bir bardak su.
 4. dioxidine - Antimikrobiyal etkisi olan ve yerel etki gösteren bir ilaç.

Ancak yeşil sümbülü ortadan kaldırmak için bir yıkama işe yaramıyor. Bu işlemden sonra, özel damlalarla bir burnun damlatılması gerekir. En popüler olanları:

 1. vazokonstriktör - Naphthyzine, Galazolin. Onlar sayesinde, burun tıkanıklığını giderebilir, şişlik yapabilir, ancak membranı fazla kurulamayınız. Ancak bu tür ilaçların çok fazla yan etkisi vardır, çok hızlı bir şekilde bağımlılık yapar ve uzun süre kullanılamaz.
 2. Protargolum - antimikrobiyal ve büzücü etkisi olan gümüş bir ilaç. Yeşil sümük, bakteriyel rinit belirtisi olduğunda reçete edilir. Ancak damlaların kullanımı çok dikkatli olmalıdır, çünkü bileşimde bulunan gümüşün vücut üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.
 3. sülfasetamid - Bakteriyel rinitin hoş olmayan tezahürlerini etkili bir şekilde ortadan kaldıran bir ilaç. Çok çeşitli etkilere sahiptir ve antibiyotiklere göre daha güçlü bir etkiye sahiptir. Bağlantıda çocuk burnundaki Albucid kullanımı hakkında yorum bulabilirsiniz.
 4. Antibakteriyel ilaçlar Damla şeklinde - Isofra, Bioparox.
 5. Birleşik ilaçlar, bir antibiyotik, bir vasokonstriktör ve bir anti-enflamatuar bileşen olan bileşiminde. Böyle bir ilaç burnunda Polidex'dir.
 6. Uçucu yağlara dayalı ilaçlar - Pinosol, Kmeton. Onlara göre, etkilerinin bir sonucu olarak karakteristik antiseptik etkisi, burun tıkanıklığını giderir. Bakteriyel rinit tedavisi için aktif olarak reçete edilirler.

Halk ilaçları kullanımı

Yeşil sümük, bakteriyel soğuğun bir sonucu olarak ortaya çıktığında, kendi kendine ilaçlama buna değmez. Halk tedavisi söz konusu olduğunda, etkisini gösterebilir, ancak ilaçlarla kombine bir başvuru ve bir uzmanla görüştükten sonra.

Boğazda beyaz bir scurf geceleri hor görse ne yapmalı, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

En etkili prosedür burun yıkanmasıdır.Bu tür halk tedavisi için aşağıdaki tarifler sağlanmıştır:

 1. Tuzlu çözüm - Bir bardak su üzerine tatlı bir tuz yatağı.
 2. Marigolds ve civanperçemi infüzyonu - Her bileşenin bir kaşığı üzerinde bir su mendili.
 3. Soğan suyu, su ile seyreltilmiş 1: 3 oranında. Ayrıca kızılcık, siyah kuş üzümü, pancar, havuç suyu da kullanabilirsiniz.
 4. Tuzlu çözüm propolis esaslı tentür ilavesiyle - bir bardak su tatlı kaşığı tuz ve 15 damla tentür.
 5. Kırlangıç ​​otu bir çözüm - Bir bardak su üzerinde bir bitkinin 2 damla taze suyu. Bu ilacı çok dikkatli kullanmak gerekir, çünkü artan dozaj ile kırlangıçotu çok zehirlidir.

Halk hekimliğinde burnu yıkamanın yanı sıra, yeşil sümükle mücadelede başka yöntemler de vardır:

 1. Burun damlaları. Onları Kalanchoe, aloe, maydanoz kökü suyundan hazırlayabilirsiniz. Hepsi sadece su ile seyreltildikten sonra kullanılmalıdır.
 2. tampon. Pamuklu çubukları pancar suyunda, aloeda doyurun ve 25 dakika boyunca burunda ayarlayın.
 3. Buhar inhalasyonları. Ilaçlı buharları suyu kekik, papatya, okaliptüs nefes gereklidir. Bir üniforma içinde pişirilen patateslerden çiftler tarafından pozitif etki uygulanır.
 4. Termal banyolar. Sıcaklık artışı yoksa, hardal tozu kullanarak ayak ve el için sıcak banyoları kullanabilirsiniz.

Neden diş etinde sümük ve öksürük var, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Bebekler yardım

Burundan göze çarpan meme yeşil mukus, çok yaygın olarak kabul edilir. Şeffaf mukusda ortaya çıkan bakterilerin ve lökositlerin ölmeye başladığını söyler, bu da yeşil renkte sümbütün renklenmesine katkıda bulundu.

Çoğu zaman böyle hastalarda, doktor teşhis yapar - bakteriyel rinit. Hastalığı tedavi etmek için vazokonstriktör ilaçları, burun spreyleri ve durulama solüsyonları. Ancak bunları bağımsız olarak uygulamak yasaktır.

Video, çocuklarda yeşil sümbül tedavisini anlatıyor:

Tedavinin ana amacı birikmiş mukusun burnunu temizlemektir.

Bu amaçlar için, eczane seçeneklerinin - Aquamaris'in uygulanması ya da ıslak tuz kullanılarak evin bir solüsyonunun hazırlanması gerekmektedir.

Bebek zaten 3 et ise, tedavi geleneksel tarifleri içerebilir. Bir etkili çözüm, civanperçemi ve calendula temelinde hazırlanan damlalardır. Onları almak için, bir bardak kaynar su için seçilen ottan bir tatlı kaşığı almanız, su banyosunda ısrar etmeniz ve her burun deliğine günde 2-3 kez damlatmanız gerekir.

Bir çocukta sarı sümbül nasıl tedavi edilir, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

1-2 yaş çocuklara yardım etmek

Böyle hastalarda sinüzit veya frontalite olduğu tespit edildiğinde, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için süreç boyunca radikal önlemler alınacaktır. Tıbbi uygulamada, bir yaşındaki çocuklarda yeşil sümüğü tedavi etmek için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • burun pasajlarının sık yıkanması;
 • instilasyon;
 • inhalasyon;
 • lazer tedavisi;
 • ilaçların kullanımı.

Sudan hoşlanan bir çocuk sümüğü nasıl tedavi edilir, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Çok nadiren burun burundan burun tıkanıklığı, burun burundan antibakteriyel solüsyonlarla yıkanır.

Burnun temizlenmesine ek olarak, doktor yerel bir etkiye sahip ilaçları reçete edebilir. En etkili olanları:

 1. Sülfamil sodyum - antibakteriyel etkiye sahip bir ilaç
 2. Protargolum - Nazal tıkanıklığı anında yok eden gümüş iyonları içeren bir ilaç.
 3. Vibrocil, Rinoflumycil, Polidex - Kombine etkisi olan ilaçlar.
 4. Aquamaris, Aqualor - isotik tipte preparatlar.
 5. Naphthysine, Sanorin, Phenylephrine - vazokonstriktör doktor sadece şiddetli burun tıkanıklığı durumunda reçete olduğunu düşer. Onları en fazla 5 gün boyunca uygulayabilirsiniz.

3 yıl sonra çocuklar

Bu yaştaki hastalar için izin verilen ilaçların listesi artmaktadır. Doktor, nemlendirici, vazokonstriktif, arındırıcı etkiye sahip tedavi ilaçlarının şemasını içerebilir. Ancak bunları bağımsız olarak kullanmak yasaktır. 3 yaşın üzerindeki çocuklarda yeşil sümüğün tedavisinin bir özelliği, burun boşluğunu temizlemek ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır.

Bir yetişkinin kahverengi sümüklü bir burnu ne için olursa olsun, bu makalede belirtilmiştir.

Burun yıkamak için, eczaneler kullanılabilir:

 • Kviks;
 • Aqualor Bebek;
 • Miramistin;
 • Physiomer;
 • Humer;
 • Bir çözüm;
 • furacilinin çözeltisi;
 • Aile.

Ayrıca, çözelti evde hazırlanabilir. Bunu yapmak için, bir litre suya bir kaşık dolusu tuz göndermelisiniz. burun temizleme sonra tıptan sonra burun mukozası sulama olmalıdır:

Bakteriyel rinitin arka planında ortaya çıkan yeşil çıbanı iyileştirmek için, ilaçları bir aerosol şeklinde kullanmanız gerekir. Bu sayede tüm ilaç partiküllerini mukoza üzerinde eşit olarak dağıtmak mümkündür.

Aşağıdaki ilaçlar burada kullanılabilir:

Antiviral ilaçlar rinitin nedenlerini baskılayabilir. Enfeksiyöz rinitin arka planında ortaya çıkan yeşil çıbanı iyileştirmek için Vibrocil ve Nazivin kullanmak gerekir. Bundan sonra, burun boşluğu atılır, 5 dakika bekleyin ve Miramistin ile damlayın. Başka bir 5 dakika sonra Isofra'yı kullanabilirsiniz. Tüm bu eylemleri, tam iyileşme zamanına kadar günde 3 kez yapın.

Bu yazıda gugukların genyantrit ile nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Video, bir çocuğun sarı yeşil sümbülünü nasıl tedavi edeceğini anlatıyor:

Burun akıntısı uzamış ise ne yapmalı

Uyuşturucu tedavisi sırasında olumlu bir sonuç elde edilemediği durumlar vardır. Sonuç olarak, burun akıntısı uzar. Ancak ilaçlar uzun süre kullanılamaz. Uzun süreli burun akıntısının çıkarılması insanların yemek tariflerine yardımcı olabilir. Hastanın vücudu üzerinde yumuşak ve güvenli bir etkiye sahiptir.

Halk terapisinin en etkili yöntemleri şunlardır:

 1. Buhar inhalasyonları. Bunu yapmak için, patatesleri kaynatın, suyu boşaltın, kabın üzerine eğin ve bir havlu ile sığınak alın. Dumanların solunması, mukoza zarını yakmamaya çok dikkat etmelidir. Bu prosedür 10 dakika boyunca günde 3 kez yapılır.
 2. Aloe suyu, deniz tuzu ve soğan suyu yardımı ile burnun durulanması.
 3. Çok su içiyorum. Burada köpek gülü, siyah frenk üzümü bir kaynatma kullanabilirsiniz.

Sinüzit ile uygun şekilde masaj yapmak için.

Komarovsky'nin önerileri

Ünlü çocuk doktoru Komarovsky'nin yeşil sümüğü tedavi etme yöntemi vardır. Bir çocukta vücudun mikroflorasını korumak için, ilaç kullanmadan tedavi rejiminde modern yöntemleri dahil etmek gerekir. Odayı daha sık havalandırmanız gerekir, böylece burun mukozasını nemlendirebilirsiniz.

Yeşil sümbütün tedavisi doktor tarafından radikal yollarla önerilmektedir. Nazal konjesyonu ortadan kaldırmak mümkün olan, ancak sadece ekstrem durumlarda kullanılması gerekli olan vazokonstrüktif damlacıklar vardır. Bu tür damlalar burun akıntısının üstesinden gelebilir ve mümkün olan en kısa sürede yeşil sümbüyü ortadan kaldırabilir.

Yeşil sümüğün hem çocuklarda hem de yetişkinlerde tedavisi zamanında yapılmalıdır. Daha sonra burun akıntısı, hastanın durumunu daha da kötüleştirecek şekilde uzun bir karakter almayacaktır. Yeterli bir muayene sonrasında uzman bir uzman sadece deneyimli bir uzman olabilir.

Bir çocuğun yeşil burun mukusu üzerinde Doktor Komarovsky

Çocuklarda burun akıntısı hastalıklarının çok çeşitli eşlik eder ve en yaygın "çocuk" belirtilerden biri olarak kabul edilir. Kuru dan bol için ve burun mukus rengi - - gri açık ve sarı-yeşil pürülan için bütün ebeveynler en çeşitli olduğunu biliyoruz.

Ebeveynler genellikle yeşil nazal mukus varsa bir bebeğe ne vereceğini bilmezler. Ve bu soru tanınmış çocuk doktoru Evgeny Olegovich Komarovsky'ye döndü.

Çocuklarda burun akıntısı o kadar sık ​​görülür ki, deneyimli anneler ve babalar arasında panik oluşmaz. Bununla birlikte, rahat edemezsiniz, çünkü rinit ile zamanında yardım (doktorlar soğuk algınlığı bu şekilde) ciddi komplikasyonları önlemek için yardımcı olacaktır. Nazal mukusun rengiyle, soğuk algınlığının kökenini belirlemek ve hatta nedenlerini tahmin etmek için yeterince kolaydır. Bu bilgi, bebeği doğru şekilde tedavi etme fırsatı verecektir. Çocuğun sümüğünün neden yeşil olabileceğini anlayalım.

Ve daha net bir şekilde, nazal mukus oluşumunun nedeninin sonraki videoda Dr. Komarovsky'ye yardımcı olacağını anlayın.

10 çocuğun 9'unda, soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır. Viral rinit çocukluk çağı rahatsızlıkları arasında tartışmasız liderdir. Gerçek şu ki, virüsler çocuğun organizmasını nazofarenks yoluyla daha sık ve çok nadiren gözlerden geçirir. Doğal koruma, burnun içine nüfuz ettikten hemen sonra mukusun oluşmasını engellemek ve virüslerin daha fazla nüfuz etmesini önlemek için mukus üretilecek şekilde düzenlenir. Bu durumda mukus çok üretilir, şeffaf ve sıvıdır. Bu fenomenin solunum-viral enfeksiyonunun en başında, ebeveynler "burun akıntısından" derler.

Eugene Komarovsky sıvı bol miktarda mukusun bebeğe tamamen zararsız olduğunu vurguluyor, ana şey kalınlaşmasına veya kurumasına izin vermemek. Çok fazla protein içeren kurutulmuş mukus içinde olduğundan, farklı bakterilerde çok serbest hale gelir. Sümüğün rengi değişiyor.

Yoğun ve yeşil mukus, soğuk algınlığının veya karışık doğasının bakteriyel karakterinden söz eder - viral-bakteriyel. Bu durumdaki renk, ölü bakterilerin ve savaşta düşmüş olan nötrofillerin varlığından kaynaklanmaktadır. Burundan akan renk paleti ne kadar yeşil olursa, karışık rinit olasılığı da o kadar yüksek olur. Sarı-yeşil sümük her zaman sadece hastalığın bakteriyel formu hakkında konuşur.

Yeşil sümükte antibiyotik almak gerekli olup olmadığını, Dr. Komarovsky bir sonraki sayısında anlatır.

Viral rinitte, lenfositler, mukus, bakteriyel nötrofiller ve alerjik hücrelerde eozinofil baskındır. Bunun bilinmesi, Komarovsky'ye göre rinitin gerçek nedenini bulmayı ve bu ya da tedaviye yeterince uyum göstermemesini sağlar. Burundan bir bebek, tohum ekiminde bir balçık ve bu veya diğer hücrelerin sayısıyla - savunucuları, bebeğin organizmasının, sürekli olarak savunmaya çalıştığı şeyden belirlenir.

Daha önce de belirtildiği gibi, mukusun yeşil rengi, ölmekte olan nötrofiller özel bir maddeyi serbest bıraktıklarında görünür, bu da bu tür bir renk verir. Bu nedenle, yeşil snot Komarovsky'nin ortaya çıkması, işaretin oldukça elverişli olduğunu düşündürmektedir - koruyucu hücrelerin acil görevlerini yerine getirmeye başladıklarını göstermektedir.

Bakteriyel rinit hakkında

Genellikle ebeveynler viral bir enfeksiyonda burun mukusu sıvı kıvamını korumak için başarısız olduktan sonra ortaya çıkar. Ancak bazen görünüşe neden olan bakteriler sorumludur. Bu rinit bazı özel semptomlarla karakterizedir: burnun "kaşıntıları" nın erken bir aşamasında, çocuk alerjilerde olduğu gibi burnu hapşırmaya ve çizmeye başlar. Bu evre, hastalığın alerjik formundan farklı olarak, uzun sürmez - yaklaşık 2-3 saat, daha sonra burun salgılarından 3-5 gün sonra sıvı kalınlaşan mukus, hızla kalınlaşmaya başlar.

Burun tıkanıklığı ortaya çıkar, çocuk burun pasajları, gözyaşı, baş ağrısı, iştah azalması, kokuları tamamen ayırt etme veya kısmen yok olma kabiliyetindeki şişlik nedeniyle burun nefeslerinden muzdariptir. Son aşamada, oldukça yoğun olan yeşil ve sarı burun salgılarını gözlemleyebilirsiniz.

Bebeklerde, özellikle 1-3 aylıkken, soğuk algınlığı fizyolojik olabilir ve bunun için yeni bir yaşam alanına adapte edilebilir.. Bu tür bebeklere yönelik tüm prosedürler sadece ilgili hekime danışıldıktan sonra yapılmalıdır, ancak bebeklerin tedavisine yönelik genel yaklaşım, daha büyük çocukların tedavisinde olduğu gibi aynıdır.

tedavi

Yeşil salgıların eşlik ettiği burun akıntısı nasıl tedavi edilir, en iyi şekilde hastalığın gerçek nedenini belirleyebilen bir doktor tarafından tarif edilir. Hem farenjit hem de anjina olabilir. Görev, oldukça ciddi olabilen komplikasyonları önlemektir - otitis, sinüzit sıklıkla, bakteriyel soğuktan sonra ortaya çıkar, ki bu uygunsuz ya da hiç tedavi edilmemişti.

Komarovsky, bir sonraki videoda bebeğin mukus burnunu nasıl temizleyeceğini açıklayacak.

anneler tutum memeleri oldukça polar için: bazıları bu ciddi bir hastalık olduğuna inanıyoruz ve hemen antibiyotik gerektiren başlar, diğerleri cebinde bununla mendil oldukça rinit ile baş inanıyoruz ve yeşil sümük ile böyle bir bebek bile anaokuluna almak olabilir.

Eugene Komarovsky ebeveynleri sağduyulu çağırıyor. Yukarıdaki uçların içine düşmek gerekli değildir. Bakteriyel soğuğu tedavi etmek için ve antibiyotiksiz olmak mümkündür, ancak yine de tedavi etmeniz gerekir.

Sarı ve yeşil sümük ile soğuk algınlığı için anaokulu veya okul ziyareti daha iyi zamanlara kadar ertelenmesi daha iyidir. Ve nazal mukusun normalleşmesini yapmak. Bunun için pahalı ilaçlar gerekmiyor, Evgenie Olegovich diyor, bazen uygun koşullar yaratmak oldukça kolaydır.

Bebeğin yaşadığı odada ebeveynler% 50-70 seviyesinde nemlendirilmiş hava yaratmaya çalışacaklarsa balçık kurulamayacak ve kalınlaşmayacaktır. Bu bir nemlendirici ile yapılabilir., O pahalıya mal olur ve ailenin mali kaynaklar satın izin vermez, sen kış aylarında pilde özel vinç mandalı alabilir ve her mevsim, sen ıslak havlu asmak serbestçe nihayetinde buharlaşması ve böylece, bir leğen su koymak balık ile küçük bir akvaryum satın - hem bilgilendirici hem de yararlı olacak.

Sıcak olduğu bir odada sümük neredeyse anında kurur ve enfeksiyon çok hızlı ilerlemeye başlar. Bu nedenle, bir oda termometresi alıp asınmalı ve odadaki hava sıcaklığının 18 derecenin altına düşmemesini ve hiçbir durumda 20 derecenin üzerine çıkmamasını sağlamalısınız.

Bakteriyel soğuğu olan Cope çok yararlı ve temiz havadır. Komarovsky, antibiyotiklerin damlatılması yerine, yürüyüşe gitmeyi önerir. Bir bebek sokakta daha fazla zaman geçirecektir (doğal olarak, vücut sıcaklığının artması olmadan), mukoza zarlarının daha hızlı ıslanmasına neden olur ve vücut tam olarak bakteri ile yüzleşme fırsatına sahip olacaktır.

Ve bir bütün erişilebilir "ilaç" su. Çocuk daha fazla içerse, mukus yakında sıvı hale gelir ve doğal olarak nazal pasajlardan kolayca çıkarılır. Komarovsky, çocuğun vücudunun sıcaklığına eşit bir sıcaklıkta içecek vermenizi önerir. Böylece sıvı daha çabuk emilecek ve bağırsak duvarları tarafından emilecek, bu da sonucun beklemek için uzun sürmeyeceği anlamına geliyor.

Ilaçlar hakkında

Evgeny Komarovsky, ilaç damlalarının ve soğuk algınlığı hastalarından gelen spreylerin, çocuğun burnuna pes etmediği anda, ilk etapta düşünüldüğünü söylüyor. Aslında, doktordan özel talimatlar ve randevular olmadan bunu yapmak zorunda değilsiniz. Soğuk algınlığının en yaygın nedeni virüsdür ve bu nedenle çocuklarda rinitin% 90'ı herhangi bir ilaçla tedavi edilmemelidir, çünkü doktor antibiyotiklerin virüslere karşı etkisiz kalmasına ve vazokonstrüktörün de düşmesine inanmaktadır.

Bir emzik nasıl tedavi edilir, Dr. Komarovsky aşağıdaki konuda anlatacağım.

Tüm istisnasız olarak, soğuk algınlığındaki eczane sadece semptomları geçici olarak ortadan kaldırır, fakat hiçbir durumda rinit nedenini tedavi etmezler, Komarovsky diyor. Vazokonstrüktif damlalar ("Naphthyzine", "Nazivin", Nazol, "vb) genellikle 3-5 günten fazla kullanıldıklarında ilaç bağımlılığına neden olabilirler. Uygulamada ayrıca bir takım yan etkilere sahip oldukları için büyük özen göstermeleri gerekmektedir. Bu grubun birçok ilacı henüz 2 yaşına girmemiş çocuklar için yasaklandı.

Çoğunlukla, bakteriyel rinit için önerileri karşılamak için, "Framitcetin", "Isofra" ve diğerleri gibi antibiyotiklerle ilaçların damlatılmaya başlanması mümkündür. Bunlar iyi ve etkili ilaçlar, diyor Komarovsky, ama bazen tamamen gereksiz. Daha doğrusu, çoğu durumda, kesinlikle gerekli değildir. çocuk burun durulama tavsiyelerine ek olarak tabii bir doktor şiddetli geçtiği, ile irinli rinit vardır ve belki antibakteriyel etki damla ve kesinlikle reçeteli doktor üzerinde, bir resepsiyon alanı olduğu yerde, eczanelerde hazırlanan bile karmaşık damla tayin yürürse. Ama o bir bakteriyel örnek belirli bakterilere kazanmak için en kısa sürede ihtiyaç tam olarak bilmek sonra yaptı.

Eğer doktor ön analizler yapılmadan antibiyotiklerle damla yazmazsa ve çocuk memeden pürülan akıntıya neden olmazsa ve tüm şikayetler yeşil sümük ile kaplıysa, Komarovsky bu tedavinin uygun olmadığını düşünür.

Bir eczane ilacını seçmeye başlamanın tek nedeni alerjik rinittir. Fakat bu durumda bile, bunu kendiniz değil, doktora yapmalısınız.

İpuçları

Yeşil sümüklere hiç izin verilmez. eğer buruntan sıvı ve şeffaf akıntıya zamanında ve doğru cevap verirse, rinitin ilk aşamasında görülür. satın bir kuruş için olabilir "Pinosol", "Ekteritsid" ve en normal tuz, - Yukarıda belirtilen ve daha sık ek olarak burun nemlendirici hazırlıklarını salinle burun yıkama veya kazma, burun yollarını nemlendirmek için Ebeveynler, "doğru" iklim koşulları oluşturmak gerekir herhangi bir eczanede. kurumasını önlemek için, Yevgeni Komarovsky göre, tek yoğun damlatma ile mümkündür - her bir burun deliğine yarım saat her pipet. Zarar olmaz.

Mümkün olan en kısa zamanda, çocuğa burnunu üflemesi öğretmelisin. Bu beceri, burun iltihabı tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ancak, soğuk algınlığı içinde, bebek çaresizlik etmez çünkü bebek sümük yaşından dolayı sümük kalmaz. Eczanelerde, küçük aspiratörler satılır, bu da aşırı mukusun nazal geçitlerden hızlı bir şekilde tahliye edilmesine yardımcı olur.

Sarı-yeşil veya yeşil sümüklü akan burun akıyorsa eş zamanlı olarak öksürük ile Komarovsky, "iki kuşu tek bir taşla öldürmek" tedavisinde mümkündür. Böyle "ACC" olarak İlaçlar, sen bronşlarda Çocuğunuzun öksürük-inceltme mukusu verebilir ve bu ilaçların solunum sistemi mukozası üzerinde hareket beri etkili nazal mukus nemlendirme "Ambroksol".

Bir çocuk yeşil snot nasıl tedavi edilir

Böyle bir hoş olmayan sürpriz, bir çocukta yeşil bir sümük gibi, genellikle anne bir çıkmaz sokar. Her zamanki ilaçlar yardımcı olmaz, bebeğin kıstırma serilir ve sümüğün rengi rahatsız olur ve korkutur. Nereden geliyorlar, bu yeşil sümük, onlarla ne yapmalı ve doktorlar genellikle bu durumda neler sunuyor?

Makalenin içeriği:

Çocuğun neden yeşil sümesi vardır - ana sebepler

Bebeğin yeşil sümüğünü fark ettiğinizde, bakterinin, gençlerin nazofarenksine yerleştiğini ve vücudun bunlarla savaşmaya çalıştığını bilmelisiniz. Yani, çoktan enfeksiyonun başlangıcını çoktan özlediniz.

Bu fenomenin nedenleri birkaç olabilir:

 • ARI. «Türün klasikleri».
 • Fizyolojik rinit (çoğunlukla yenidoğan bebeklerde).
 • Pürülan rinit.
 • Ethmoiditis. Bu durumda, iltihap (rinitin bir komplikasyonu olarak) sadece yeşil pürülan akıntı ile değil, aynı zamanda burun köprüsündeki ağrı ve sıcaklığın artmasıyla da kendini gösterir.
 • Sinüzit. Bu dava çok ciddi sonuçlarla zaten tehlikelidir. Belirtilerden, yeşil sümük dışında, burun, çene ve göz yörüngesinin kenarları arasındaki ağrıyı, sıcaklıktaki artışı (her zaman değil), baş ağrılarını not etmek mümkündür. Bazen gözlerin altında koyu halkalar vardır.
 • Cephesi. Ayrıca rinit komplikasyonlarından biri (frontal sinüste inflamatuar süreç). Burundan boğaza kadar pürülan bir yolun yanı sıra alnında ağrı görülür.

Alerjik reaksiyon gelince - yeşil sümük gibi bir enfeksiyon ile aynı anda ortaya çıkabilir, ancak yeşil sümük alerjisi nedeni olamaz.

Alerji belirtisi - şeffaf sümük, enfeksiyon (virüs hastalığı) - yeşil.

Yeşil sümük tehlikesi nedir?

Enflamatuar süreç çok hızlı gelişebilir, sinüzite veya hatta menenjite dönüşebilir. Boğazda toplanmanın, enfeksiyonun yayılmasını sadece yukarı doğru değil, aynı zamanda aşağı doğru - bronşlara ve akciğerlere yaydığı gerçeğinden de bahsetmiyoruz. Ayrıca kulaklara uzun bir yol değil, bunun sonucu olarak da otitis de tezahür edebilir.

Bu nedenle, çocuğun yeşil bir sümüğü varsa özellikle dikkatli olmalısınız: hemen bir doktora danışın, sıcaklığı ve çocuğun genel refahını izleyin. Hastalığın seyrini sürdürmesine izin vermeyin!

1 sene kadar bir bebekte yeşil sümük

Çocuğun kendiliğinden tedavisine başlamak kesinlikle yasaktır. Her şeyden önce - LOR ziyareti. Sonra - tedavi, tavsiyelere göre.

Ve 4-5 yaş arası bir bebek, durumu kolaylaştırmak için prosedürü başlatabilirse, o zaman doktor bebek için zorunludur ve tedavi yöntemleri mümkün olduğunca yumuşak olmalıdır.

Öyleyse, yeni doğan nasıl tedavi edilir?

Bir başlangıç ​​için, sebebi ararız (elbette bir doktorun yardımıyla). Rinit fizyolojik ise, bebek iyi beslenir ve sıcaklık yoktur, o zaman özel tedavi gerekli değildir. Fazla sümük, bir kauçuk armut ile temizlenir, oda havalandırılır ve yeterli nem korunur.

Karapuz sürekli yatay konumda ve sümük boğaza boşalır. Bu nedenle, doktor genellikle, deniz suyu ve tuz bazlı temizleme solüsyonlarına dayanan vazokonstriktör damlalarını, çeşitli yöntemleri reçete eder. Ciddi bir enfeksiyon reçete edildiğinde, antiviral ilaçlar veya antibiyotikler.

Bir aspiratör kullandığınızdan emin olun - burnu aşırı sümükten çıkarmanız gerekir. Ve pahalı ve şık bir aspiratöre para harcamak buna değmez çünkü en uygun, etkili ve en az travmatik bir şırınga (küçük bir armut boyutu) gibi bir seçenek.

saflaştırma tuzunun bir çözeltisinin her burun deliğine 1-2 damla içine damla tavsiye önce (bir eczanede satın alınan ya da kaynamış su içinde hazırlandı) -, bu kabuk yumuşatır ve burun mukus temizliği kolaylaştırmak. İlaçlar genellikle oksimetazolin temelinde reçete edilir (örneğin,% 0.01 nasivin).

Bu yaştan itibaren, Ortivine Baby's sistemi (bir filtre ve aspiratörün kendisi ile çözüm, değiştirilebilir nozullar) kullanılabilir. Solüsyonun kalbinde, nazal mukozayı tahriş etmeyen bir konsantrasyonda sodyum klorür bulunur. Ya da klasik versiyon: önce bir armut yardımı ile burun temizlenir, sonra anne vazokonstrüksiyon damlalarını (Vibrocilum, Xylen, Otrivin) kazıdıktan sonra. Vibroraside olduğu gibi, anti-ödem ek olarak, aynı zamanda anti-alerjik bir etkiye sahiptir.

Sümüğün enfeksiyöz doğasında burun anne sütünün içine damlatılması kesinlikle yasaktır, bunun nedeni pürülan sinüzit, etmoidit olabilir. Bu dönemde kırıntıların kanındaki koruyucu cisimlerin sayısı azalır, dolayısıyla vücudun direnci düşer ve burun akıntısı sık görülür. Bir doktora danışmak zorunludur!

Genel öneriler aynıdır - sümüğü dışarı pompalarız, emziği tuzlu suyla temizleriz, damlalar halinde kazarız. Komplikasyon durumunda, bir doktor tarafından yönlendiriliriz.

bebek bu yaş viral rinit Interferon damla muamele edilebilir (ya da kuru Grippferon leykotsetarny interferon 1-2 - 3R / gün damla) mukoz membranında virüslerin yok olmasına katkıda. Önceden bir aspiratör ile burnunuzu temizlemeyi unutmayın - kırıntı nasıl gösterileceğini bilmiyor!

Yaş neredeyse "yetişkin" olmakla birlikte, aloe / calanchoe, pancar suyu ve diğer büyükannesinin yöntemleri alerjik reaksiyondan kaçınmak için kullanılmamalıdır. Şeması eski - mukus burun temizliği, düşer. Ayrıca burun ve viski kanatlarını temizlemek için bir ıslatıcı merhem (yıldız değil, daha hassas bir ilaç) seçebilirsiniz. Ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra. Ve unutmayın: güçlü bir inflamatuar süreç ile merhem ısınma kesinlikle yasaktır!

Bilinen yöntemlere ek olarak, acupressure masajı kullanıyoruz (bunu sadece bir uzmanın rehberliği altında bir deneme masajından sonra yapabilirsiniz). Etki noktaları - göz yuvalarının yanında ve burun kanatlarının girintilerinde. Oynak bir formda, sıcak ellerle (işaretçinin / parmakların uçlarıyla) ve saat yönünde bir masaj yapın.

Şimdi inhalasyonlar için bir nebülizer kullanmak mümkün. Bu cihaz için fizyolojik r-r sodyum klorür ve buhar inhaler - otlar ya da özel damlaların decoctions için kullanılır. Cihazın havası korkarsa, plakanın üzerinde buhar inhalasyonu yapılabilir.

Demleme sonrası tıbbi şarj bulaşıkların içine dökülür ve anne kukla bir kukla gösterisi ile kırılırken, yararlı adaçayı, okaliptüs veya papatyayı solur. Çocuğu yakmayın - buhar kulüpleri plakadan dökmemelidir.

Burnunuzu temizlemeyi ihmal etmeyin! İlaçlar sadece bir çocuk doktorunun tavsiyesi üzerine damlar ve içilir.

Annemin notu:

 • Kesinlikle dozajı gözlemleyin! Reçete 2 damla ise - o zaman 2 damla.
 • Bebekler için sprey kullanmazlar.
 • Bebeğin burnunu temizleyin - bir douche, aspiratör, pamuk yünü ile. İdeal - elektro / emme, ancak cihazın emme gücünün hesaplanması ile dikkatlice seçilmeli ve kullanılmalıdır.
 • Emziği emerken, nipeli bebeğin ağzından çekiniz! Aksi halde, çocuğunuza bir kulak barotravması riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
 • Doldurulduğunda, bebek arkaya yerleştirilir ve ısıtılır (soğuk değil!) Solüsyon, pipetin dış ucunun iç kenarı boyunca pipetten enjekte edilir. Sonra burun deliği anne 1-2 dakika boyunca bir burnun arkasına bir parmak basar.

Ayrıca, doktor, burun boşluğunun ya da elektroforezin iltihaplanması için sivri uçuğun çıkışını iyileştirmek ve iltihaplanmayı önlemek için ultraviyole ışınımı reçete edebilir.

Çocuklarda yeşil sümük - çocuklar için hangi ilaçlara izin verilir?

  • Protorgol. Burun sanitasyonu için gümüş iyonları anlamına gelir. Genellikle bir eczanede pişirilir ve okuryazar değilse alerjiye neden olabilir.
  • Izofra. Bu antibiyotik, kurs tarafından uygulanır - 1 hafta, günde üç kez.
  • Sülfasil sodyum. 1 yıla kadar kırıntılarda antibakteriyel tedavi için bu seçenek.
  • Rinofluimutsil. 2 yıldan beri. Etkili sprey, yeşil sümük ile çok başarılı bir şekilde başa çıkma.
  • Polydex.
  • Vibrocil.
  • Rinoprint - 1 yaşında.
  • Vazokonstriktör ilaçlar. Sınırlı olarak kullanılırlar - solunum zorluğu ve beslenmeden önce (otrivin ve nazivin, sanorin veya oksimetazolin, ksilometazolin). Kurs - bir haftadan fazla değil.
  • Pinosol ve uçucu yağların çeşitli karışımları.
  • Aquamaris, kvix, aqualor - çözümler eczane (deniz suyu).

Özellikle deniz suyuna dayanan çözümlerin güvenliğini belirtmek isterim. Küçük çocuklarda burun boşluğunu yıkamak için, çözeltiler farklı tipte spreylerle damla ve sprey şeklinde kullanılır. Sürekli dispersif püskürtmeli spreyler, daha düzgün bir sulama ve buna bağlı olarak, bebeğin burun boşluğunun duvarlarının temizlenmesini sağlar. Şimdi eczane içinde, çocuk spreyleri için özel olarak geliştirilmiş bir deniz suyu çözeltisi ile yumuşak bir püskürtme ile satın alabilirsiniz. Örneğin, "yumuşak duş" sprey sistemine sahip Aqualor Baby spreyi, çocuğun ağzını hafifçe yıkar ve yaşamın ilk gününden itibaren bebekler tarafından bile kullanım için onaylanmıştır.

 • Antibiyotikler.
 • Anti-inflamatuar etkisi ile homeopatik anlamına gelir - sinupret ve gelomirtol.
 • Antihistaminikler - mukozal ödem (klaritin, suprastin vb.) Azaltmak için.

Size hatırlatıyoruz: ilaç seçimi bir doktor tarafından yapılır! Çocuğun sağlığını riske atmayın.

Büyük bir çocukta kalıcı kalın yeşil sümbül nasıl tedavi edilir?

Bebeklik döneminden gelen çocuklar, biraz daha kolay tedavi etmek için. Ancak, güvenlik ve dikkat kuralları, kimsenin iptal etmemesi: tedavi yönteminin seçilmesi, çocuğun yaşına dikkat etmesi, ilacın dozu, alerji riskini unutmamak.

Kolaylaştırmak için ana faaliyetler(neredeyse hiç sümük yoktu):

 • Islak temizleme ve hava nemlendirme. Bazen basit bir hava nemlendirici koşulu rahatlatmak için yeterlidir - sümük, durgunluk yaratmaz, sineklerde birikmez ve birikmez.
 • Bir şırınga ile burun düzenli olarak kanama veya temizleme.
 • Büyük miktarlarda sıvı kullanımı. Limon, köpek gülü, siyah frenk üzümü, bitkilerin infüzyonları, sade su, komposto ve meyve içecekleri vb.
 • Sıcak bacaklar.
 • Soluma.
 • Oda havası.

Tabii ki burun akıntısı bu eylemleri iyileştirmeyecek, ancak durumu hafifletmeye yardımcı olacak.

Burun durulama:

 • Bağımsız olarak çözelti, sıcak kaynamış su (litre) temelinde hazırlanır. Ona ekleyin ve ½ h / l tuzu ve ½ h / l soda karıştırın. Ya da litre su başına 1 h / l deniz tuzu. 4-5 yıl sonra, su miktarını 0,5 litreye kadar azaltabilirsiniz.
 • Yıkama annemin bakımı altında! Her bir burun deliğinde, 2-4 damla çözelti damlatılır, bundan sonra (birkaç dakika sonra) burnunuzu uçurabilir ve damlacık damlalarını alabilirsiniz.
 • Yıkama günde 2-3 kez yapılır.
 • Salin yerine, zaten hazır eczane salin kullanabilirsiniz - 2 yaşına kadar çocuklar için, tavsiye edilir.
 • Burnunu bebeğiyle durulayın, sırtına koyun. Önce bir varil üzerine ve bir burun deliğine damlatıp, diğerine dönüp damlatın.
 • 4-5 yıl sonra çocuklar için, lavaj bir şırınga (doğal olarak iğne olmadan) ile yapılabilir. En fazla ½ küplük çözüm toplayın. Ya da bir pipet kullanarak - 2-3 damla.
 • Yıkama sırasında damlalar nazal septuma yerleştirilmelidir.

Solunum:

Onların yardımıyla, hemen öksürüp burun akıtırız. Dumanların solunması hava yollarının temizlenmesine katkıda bulunur, şişme, balgam, sümük.

seçenekleri:

 • Pişmiş patatesler üzerinde, başınızı bir havluyla örtün. Çocuğun yaşı, prosedürün güvenli olduğundan emin olmak için yeterli olmalıdır.
 • Uçucu yağlar (örneğin, köknar) ilave edilen bir sıcak su kabının üstünde. Unutmayın ki esansiyel yağ - ilaç çok güçlüdür ve bir tabakta damlamada 1-2'den fazla damla kullanılması yasaktır. Yaş - 3-4 yıl sonra.
 • Nebulizers. Böyle bir cihaz her evde zarar görmez (o ve yetişkin soğuk algınlığı ve bronşitleri çabucak giderir). Avantajları: Kullanım kolaylığı, ulaşılması zor olan en zor yerlerde ilacın dağılımı, dozaj ayarlaması, yanık mukozası riski yoktur.

ısınma:

2 yıl sonra ve sadece inflamatuar bir sürecin yokluğunda gerçekleştirilir. Yani, doktorun izni ile.

seçenekleri:

 • Isınma Merhemleri.
 • Sıcak bacaklar.
 • Burun, yumurta veya şeker / tuz ile ısınıyor. Şeker ısıtılır, bir kanvas torbaya dökülür ve burun önce bir tarafta, sonra diğerinde ısıtılır (ya da bir havlu ile sarılmış sert kaynatılmış yumurta kaynatılır).
 • Kuru ısı.

Çocuk polikliniğinde prosedürler:

 • UHF tedavisi ve ultraviyole.
 • İyonlaştırılmış havalandırma.
 • Mikrodalga tedavisi
 • Manyetoterapi ve elektroforez.
 • Donanımsal tıbbi inhalasyon.

Kontrendikasyonlar hakkında sormayı unutma! Örneğin, ameliyattan sonra veya genyantritis (ve diğer pürülan süreçler) sonrasında, ısınma kontrendikedir.

Ayrıca karmaşık terapide...

 • Burun içine bir kalendula ya da papatya (1-2 yıl sonra, en fazla 2 damla) bir çözüm gömün.
 • Ballı çay ile bir çocuk söyle (bir yıl sonra alerjilerin yokluğunda).
 • Hardal tepsisinde bacakları ısıtın.
 • Sıcaklık yoksa, sık sık ve uzun bir süre yürüyorum.
 • Çocuk odasında nemi% 50-70 seviyesinde oluşturuyoruz ve sıcaklık yaklaşık 18 derecedir.

Ve dikkatli ol! yeşil sümük hariç bebek çıktı ve (burun veya diğer ilgili semptomların yanı sıra ağrı) baş ağrısı varsa, doktor ziyareti çekin - Bu komplikasyonların (otit, sinüzit, sinüzit, vs.) bir göstergesi olabilir.

Çocuğun yeşil sümüğünün önlenmesi

Bebeklerde yeşil sümüğün önlenmesi için olduğu gibi aynı yöntemleri ve yöntemleri kullanın herhangi bir soğuk algınlığı önlemek ve bağışıklık geliştirmek:

 • Çocuğa vitamin veriyoruz.
 • Diyet düzenleriz - sadece dengeli bir diyet, daha fazla sebze / meyve.
 • Genellikle kreşe sürekli yürüyüp gideriz.
 • Tavlama (dousing, hava banyoları).
 • Açık bir uyku ve beslenme şekli belirledik.
 • Biz oksolinovuyu merhem kullanırız (sokağa çıkmadan önce içten emilerek bulaşır - grip salgınları, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, anaokuluna / okula gitmeden önce).

Tedaviden daha kolay uyarmak!

25 Mart 2015'te değerlendirme tarihi: Çocuklar, Sağlık

Onun deneyiminde: sığ (7 yaşında) hemen pshikayu rhinofluimucil. Mükemmel bir araç, maksimum 3 gün boyunca tüm yeşillikleri kaldırır. Ve Sinupret - yeşil ayaklarıyla, süper (damlacıklar) yardımcı olur.

Yeşil sümük almamak daha kolay. Ben ancak burunları bir kez "soğuk" oluşturmak için odada, çocukları zashmygayut sonra masaya su bir tabak koyun (sıkı düz havalandırmalı), (nemlendirici her şeyi bozmamaya) kızılcık suyu pişirmek ve deniz tuzu ile her 3 saatte burunlarını yıka. Bu koşullar altında sümük durmaz - sadece su ile akar ve 2-3 gün geçtikten sonra. Burunda ve odada neme ihtiyaç var. Burun kurumamış.

Ve aloe ya da Kalanchoe'umu damlatıyorum. Özellikle pencere kenarında tutuyorum. Burun akıntısı olarak - sarımsak sıkıcısındaki yapraklar hemen ardından, suyla birlikte - ve burun içinde. Elini kaldırırken 2-3 gün boyunca süzüldü.

Bana genyantritis acılar ya da hastalandı, dedesi hasta kronik oldu. Bu yüzden siklamen kökünden meyve suyu içmesi tavsiye edildi - bu enfeksiyonu denedi ve iyileştirdi. Siklamenden sonra sümük, nehrin dökülmeye başladığını yumruklar. Ve sonra hızla geç. Süper-çare - burun pusu anında patlar. Sadece termonükleerdır - dikkatlice su ile seyreltmeliyiz. Çocuklara hiç sallanmaya cesaret edemem.

Vazokonstriktörler zararlı! Neden damlatmalılar? Deniz suyu ya da suyla tuzla ilgili daha iyi bir şey - o kadar saftır ki sümük, nazofarenks içinde sıkışmaz ve yeşile dönmez. Ve yeşile dönseler bile - şokla bir şey yapmak daha iyidir, sadece bir damla değil. Rinofluimucil türü, sinupret (Pts çim üzerinde olsa da, yardımcı olur), vibrocil, protorgol. Daha etkili.

Komşum bana burnumu nasıl yıkacağımı öğretti. Bir kızda genyantritis sabitdi, şimdi nadiren rinit ve bir defada geçiyor ya da gerçekleşiyor. Genel olarak, deniz tuzu karışımı ile (ılık) kaynamış su -, bir burun deliğine ve bir ikinci çekme Bu çözeltiye kelepçe bir daire içerisine döküldü (cam üzerinde su. 1 saat kaşık). Sonra başka bir burun deliği aynı şekilde. Nasıl yaptığını bilmiyorum (brrr), ama etki çok elle tutulabilir. Ancak, artık onu tembellik - sadece (her bir burun deliğine, bütün) pipet çözeltisinden atar. Ve genel olarak bir ENT var. Gel, orada çocuk "guguk" yaptı ve işte bu! Hemen tamirde. Hoş olmayan, ama en hızlı yolu.

Bize göre çocuk doktoru akupunkturlu bir bebeği, iyi bir ajanı, yardımcı olan ana şeyi yıkamak için bir burun önermektedir. Benim için bir burun tıkanıklığı değil, burun tıkanıklığını tedavi etmesi önemlidir ve ortaya çıkıyor, mukozayı düzene sokuyor ve rinit durmaktadır.

Küçük bir çocuğumuz, burun akıntısı ile ilgili ipuçları alır almaz, hemen Reno bebeğim düşüyor, çocuklar iyi algılıyor ve soğukun kendisi hızla geçiyor.

Ben her zaman gergedan bebeğim, burnunda bebek damlacıkları kullanırım. Çok kalitatif soğuk algınlığı ile düzeltilmiş ve çocuk tarafından iyi algılanmaktadır.

Hastalığa başlamayız ve önleme için sadece kimyasal preparatlar olmaksızın, organizma için güvenli olan doğal preparatları kullanırız. Bu tür ilaçları tek bir listede toplayın, tüm durumlar için: Agri - ARVI'yi tedavi etmek ve önlemek için kullanılır, çocuklar ve yetişkinler içindir. Homeopatik ve dolayısıyla kimyası yok.
Deniz tuzu ile steril bir çözeltiye dayanan Aqua Maris, 1 aydan küçük çocuklarda bile soğuk algınlığında kullanılır. ARVI için koruyucu bir madde olarak kullanmak iyidir - mukoza zarlarıyla virüsleri temizler.
AquaLor ayrıca deniz suyu çözeltisine dayanmaktadır. Tartışmasız avantajlardan - farklı sorunları çözmek için ilacın çok çeşitli.
Arnigel - jeller jel ve Arnica dağ bitkisine dayanan homeopatik çürüyor. Arnika, çürüklerden gelen 1 numaralı bitkidir. Faydalı olanı - 1 yıldan sonra çocuk sahibi olabilirsiniz. Kendimden, çürüklerin zaten ikinci-üçüncü günde olduğunu, bir kereden fazla kontrol edildiğini ekleyeceğim.
Bronchicum - üssünde - kekik özü, öksürük hızlı bir şekilde durur, bronşlarda spazmı hafifletir. Çocuklar - 6 aydan itibaren, ancak dikkatli bir şekilde verilmelidir - kompozisyonda alkol var.
Bronşit - otlar için bir balgam söktürücü 3 aylıktan itibaren çocuklara izin verilir.
Valerian - iyi, her şey açık, popüler ve ucuz yatıştırıcı.
Venitaine, bitki yorgunluğuna dayanan bir jeldir, ayak yorgunluğu çabuk ve etkili bir şekilde mücadele eder.
VENZA - karmaşık homeopatik damlalar, variköz venler, venöz dolaşımın ihlali için tavsiye edilir.
Galstena aynı zamanda kronik karaciğer hastalıkları, safra kesesi için bakım tedavisi olarak kullanılan bir homeopatik ilaçtır.
Gedelix sarmaşık özü dayalı bir balgam söktürücüdür. Üretici, ilacın sigara içenler için özellikle vazgeçilmez olduğunu bildirmektedir. Olabildiğince, bir yıla kadar olan çocuklar için kullanılabilir.
Gelarium Hypericum - St. John's wort temelinde bir yatıştırıcı, 12 yaşından büyük çocuklar için mümkündür.
Herbion - kuru bir öksürük ile en etkili doğal bileşim ile psilyum şurubu.
Hydrel soğuk algınlığı semptomları için çok bileşenli bir homeopatik ilaçtır. Ağır vakalarda hastalık Engistol ve Traumeel ile birleştirilir.
Genotlar - homeopatik tabletler, prostat ve mesanenin karmaşık tedavisinde en etkili olanlardır.
Homeostres - sinirlilik azaltmak için tabletler, uyku normalizasyonu. doğal malzemeler, darbe sadece duygusal değil, aynı zamanda fiziksel düzeyde değil - sinirlilik rahatlatır kalmaz, aynı zamanda baş dönmesi, mide krampları ve kas ağrısı stres ile ilişkili. Uyuşukluğa ve bağımlılığa neden olmamak önemlidir
Çocuklarda diş çıkarma çeşitli belirtileri giderici oral uygulama için özel damla - - Dantinorm Bebek ağrı ve dişeti iltihabı gibi, sıcaklık, artan ağlama da etkiler styl normalleştirir. Pratik olarak diş çıkarma problemine tek “doğal” ilaç çözümü.
Deprim - St John's wort özü üzerinde bir yatıştırıcı ilaç, maksimum etkisi gözenek kursu ile elde edilir
Anne - öksürük şurubu ve doğal içerikli merhem, çocuklara daha sık kullanılır, ancak yetişkinler için de mümkündür. Özellikle merhem, iyi bir ısınma etkisi vardır. Uçucu yağların varlığı nedeniyle, alerjik reaksiyonları olan kişiler için tavsiye edilmez.
İmmün - Echinacea'nın suyu, vücudu geri kazanmak için bir immün sistemi uyarıcı ilaç. Dönem boyunca ders almak güzeldir. Otoimmün hastalıkları olan kişiler için önerilmemektedir.
İnflucid - ARVI tedavisi için homeopatik tabletler, 3 yaşından itibaren çocuklara verilebilir. Çocuğun yetişkin ile kalması durumunda kullanmak iyidir - her saatte bir verilmelidir, ancak günde 12'den fazla olmamalıdır.
Irikar - merhem, dermatiti etkili bir şekilde tedavi eder, egzamadan ve böcek ısırıklarından sonra yardımcı olur. Diyabetli 1 yıl çocuk sahibi olabilir.
Traumeel - çürüklerden ve burkulmalardan gelen homeopatik merhemler, bir doktora danıştıktan sonra hamile kadınlar tarafından da kullanılabilir. Geniş kapsamlı eylem.
Kahnefron - sistit için otlar üzerinde etkili bir ilaç, genellikle hamile kadınlarda piyelonefrit tedavisinde kullanılır.
Climadinone menopoz sırasında vejetatif vasküler bozuklukları azaltmak için bir ilaçtır. Kural olarak, bu etki resepsiyonun başlangıcından itibaren 2 hafta içinde gerçekleşir.
Climaxan bir homeopatik ilaç, kadın yorumları göre yan etkileri olmadan bile, menopoz hoş olmayan belirtileri ile iyi başa çıkıyor. Bağımlılık olmadan.
Nerustrin, "sentetik olmayan" antidepresanların yandaşları için St. John's wort özü temelinde bir phytopreparative olduğunu. Kesintisiz uzun süre al.
Nervochel - homeopatik sedatif, kullanım için ayrı bir endikasyon - menopozda nevroz benzeri reaksiyonlar.
Knott da bir homeopatik ilaçtır, endişeyi giderir. Kendimden, uykusuzlukla çok mücadele ettiğimi söyleyebilirim. Asıl önemli olan dersi almaktır - 1 ile 4 ay arası.
Oscillococcinum, Avrupa'da en popüler anti-soğuk ilaçtır. Hastalığın en başında alındığı takdirde hastalanmayacağına inanılır. En kötü durumda, daha hafif bir formda aşırıya kaçmayın.
Persen - yatıştırıcı etkisi ile phytopreparation, başka bir doğal yatıştırıcı. Faydalı olan, uyuşukluğa neden olmaz.
Plantex, rezene özü ile sindirimi iyileştirmek için bir phytopreparation. Bebekler, gazik ve kolik rahatlama için özellikle önemlidir. Çocuğunuzdaki gazikas ve kolik nedeninin laktaz eksikliği veya dysbiosis olması size yardımcı olmaz.
Проспан - bir tussis bitkisel şurubu, şeker ve ruhun yapısında yokluğunu memnuniyetle karşılar. Bir doktor tarafından reçete edilen hamile kadınların yanı sıra 1 yıl boyunca çocuklar için izin verilir.
Remens, menopoz semptomlarını hafifletmek ve menstruasyon döngüsünü düzenlemek için genç kızlar için olgun kadınlar için reçete edilen homeopatik bir preparattır. Uzun bir zaman ayırın ve doktora başvurmayı unutmayın.
Senade, karaciğer hastalıklarında dikkatli bir şekilde alınan Senna bazlı laksatif bir ilaçtır.
Sinupret - akut solunum yolu hastalıklarında kullanılan damla ve damla şeklinde bir bitki koruyucu madde, 6 yaşından küçük çocuklar olabilir. Antibakteriyel ilaçlarla kombinasyon halinde etkilidir.
Sinuforte - sinüziti tedavi edebilir. Uygulamada en hoş hislere neden olmaz, aynı zamanda tıbbi sürecin bir parçasıdır.
Stodal karmaşık bir öksürük şurubu. Bazı bileşenleri kuru öksürüğü etkiler, diğeri - ıslak. Çocuk doktorları özellikle uzun süreli öksürük tedavisi için tavsiye edilir, bu nedenle kullanım sırasında kimyasal öksürük baskılayıcıların kullanımı sınırlıdır.
Tantum Verde, bir sprey - hem sebze hem de kimyasal bileşenleri içeren bir antiseptiktir.Bu ağız boşluğu ve KBB organlarının hastalıklarında etkilidir. 3 yaşın altındaki çocuklar tavsiye edilmez.
Tonzilgon - alkol kullanımı ile bitki bazlı bir düşüş, antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Dikkatli bir şekilde alerjik hastalarda ve bir yıla kadar olan çocuklarda kullanılır.
Tonzipret - üç bitki özleri üzerinde homeopatik, boğaz iltihabı olan yetişkinlerde kullanılır.
Uyku için formül (çocuklar için), bitkisel özler ve vitaminler ile doğaldır. Sorunlu bir uyku ile çocuklar için şurubu oldukça popüler yatıştırıcı.
Cicaderma bitkisel bileşenler ile şifa veren bir merhemdir. Üreticiye göre, sadece taze bitkilerden üretilmektedir. Özellikle küçük evsel yanıklar ve böcek ısırıkları durumunda, sıyrıklar; iltihabı giderir.
Cinnabsin sinüzit için kullanılan bir homeopatik ilaçtır. 3 yaşından büyük çocuklara izin verilir, karmaşık terapinin bir parçası olarak en iyi şekilde çalışır.
Edaş, soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif ilaçlara etkili bir alternatif olmakla birlikte, diğer damlalara alışmanın etkisini ortadan kaldırır. Sağlıklı ol!

Yeşil sümük, anti-inflamatuar etkisi ile papatya ile deniz tuzu morenasal dayalı bir sprey ile yıkanır. Mümkün olduğunca sık temizliyoruz çünkü Sprey dozajı - zarar vermez, genellikle hızlı bir şekilde yardımcı olur. Tamamen başlamışsa, daha fazla Isofra ekliyoruz.

Yazı için teşekkürler! Polidex'i yeşil sümük ile damlatırız ve önce burnu morenasal ve papatya yağıyla temizleriz - tıkanıklığı giderir ve damlaların etkisini yoğunlaştırır.

Soğukta kıza, çok yeşil sümük tahsis edildi. Burnu deniz suyuyla yıka, sümük geçti. Ancak boğazda mukus vardı ve öksürüğe neden oldu. Tanıdık bir eczacı, balgam çıktısı için bize Sinorm kapsüllerini tavsiye etti. İlaç, doğal otlar dayanmaktadır, bu nedenle çocuğun vücudu için zararlı değildir. Tedaviye başladık. Birkaç gün sonra, kızım boğazından mukus öksürmeye başladı. Birkaç gün sonra, onun daha neşeli olduğunu ve daha iyi hissettiğini fark ettim. Genel olarak, hafta boyunca bu problemle başa çıktık.

Biz soğukuz, her zaman aynı ilaçları merhem, evamenol ile tedavi ediyoruz. Yetişkinler ve çocukları tedavi etmek, ancak sadece 2 yıl sonra mümkündür. Çok iyi yardımcı olur ve kompozisyon kesinlikle güvenlidir. Mentol ve okaliptüs dayanarak. İyi çok yardımcı olur.

Birçok tehlikeli tavsiyem...... nefes almadığını ve ayrıca bize sık sık kullanmayan tavsiye damla pomogaet..pro yıkamak vermedi örneğin, aspiratör hakkında... biz çocuk doktoru ve tek aşırı durumlarda bu doğru burada sözü

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hastalıkların farklılıkları ve özellikleri

Larenjit, farenjit ve tracheitis yaygın ARI'dır. Farenjit, faringeal mukoza, larenjit - larinks ve tracheitis - trakea iltihabıdır. Solunum yolunun bu kısımları üst solunum yoluna aittir.

Boğazda bir staphilococcus öldürmek için

Boğazdaki Staphylococcus aureus (aureus) çoğu insanda kesinlikle normaldir.Bu bakteri hakkında konuştuğumuzda, standart bir Staphylococcus aureus normu olduğunu anlamalıyız.