Loading

Evde bademcik iltihabı tedavisi

Tonsillit, farklı cinsiyet ve yaştaki insanları etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Normalde sakince çalışır ve hastaya en az rahatsızlık verir, ancak uygun koşullarda ciddi semptomlar ve komplikasyonlar gelişebilir. Kulak burun boğaz uzmanları sıklıkla uygulamalarında bir rahatsızlıkla karşılaşırlar, ancak evde kronik bademcik iltihabı tedavisi için yollar düşünürüz.

Hastalığın doğası ve nedenleri

Bu nedenle, kronik formda bademcik iltihabı varlığı, evde hastalığı içermeyi öğrenmek, nüksetmeyi önlemek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için size bir şans verir. Bu hastalık acil değildir, bu da birçok tekniği test etmenize ve evden çıkmadan en etkili tedavileri bulmanızı sağlar.

Bademcik iltihabı neden zayıflamış bağışıklık

Tonsillitin kendisi, palatinin bademciklerinde inflamatuar bir süreçtir. Boğazın ön tarafındaki larenksin kenarlarında bulunurlar ve enfeksiyon ve patolojik mikroflorayı geciktirmek için vücuttaki yaygın enfeksiyonları önlerler.

Hastalığın nedeni zayıflatılmış bağışıklıktır. Normalde, yemler, kimyasal elementler, virüsler ve mikroplar, yutulurken çıkarıldıkları salgı bezlerinin lakunalarına yerleşirler. Vücudun savunması (zayıf bağışıklık, dengesiz beslenme, stres çalışmaları, çevresel işaretler), fagositoz ürünleri, bakteriyel aktivite, ölü doku artıkları, vb. iltihaplanmalarına ve pürülan plakların ortaya çıkmasına neden olan bezlerde kalır.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi, primer bir durum mu yoksa sekonder mi olduğuna bağlı olacaktır. Birincil bademcik iltihabı, zayıflamış bağışıklığın bir arka planına karşı yavaş yavaş ortaya çıkan bezlerin iltihabı ile karakterize edilir. İkincil, genellikle daha ciddi başka hastalıkların (dolaşım sistemi hastalıkları vb.) Bir belirtisi olarak hareket eden akut bir formdur.

Birincil amaç aşağıdaki nesnel nedenlere yol açar:

 • bezler bölgesinde hasar, çatlaklar, travma;
 • buz ürünleri ve içeceklerin kullanımı nedeniyle boğazın aşırı soğutulması;
 • burnun septumunun eğriliğinden ve ayrıca bölgenin hiperplazisinden kaynaklanan solunum patolojisi;
 • larinksin lenfoid dokusunun iltihaplanmasına bağlı kızamık enfeksiyon hastalıkları (kızamık, difteri ve diğerleri);
 • ağız boşluğu hastalıkları (pulpitis, diş eti iltihabı, periodontal hastalık, çürük);
 • nazofarenksin (adenoidit, sinüzit, sinüzit, vb.) kronik iltihaplanması;
 • Viral, mantar veya bakteriyel bademcik iltihabı ile sonuçlanan zayıf bağışıklık arka planına karşı patojenlerin penetrasyonu (aşağıdaki fotoğraf);
 • A grubu streptokok ile enfeksiyonun arka planında hastalık (daha sıklıkla çocuklarda);
 • adenovirüs aktivitesi;
 • hava kaynaklı, oral fekal yolla taşıyıcıdan enfeksiyon.

Tonsillit türleri

Pürülan plaklar pamuk tomurcuğu ile bağımsız olarak çıkarılmalıdır.

Kronik form, bezlerdeki yavaş inflamasyonun bir arka planına karşı gelişirken, pürülan plaklar düzenli olarak pamuklu bir süngerle çıkarılması gereken lakunlarında oluşur. Birçok insan evde kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini sormaktadır. Bu nedenle, çoğu zaman, hastanın bademciklerin kıvrımlarından düzenli olarak salıverilmesi gerekir, ağızları antiseptikler veya saline-soda solüsyonu ile iyice durulayın.

2 çeşit kronik form vardır: telafili ve dekompanse bademcik iltihabı. Semptomlar kümesinde ve lokalizasyonlarının lokalizasyonunda (lokal, genel) farklılık gösterirler. Telafi hastalığın lokal belirtileri sorumlu formu ve astım diğer hastalığı (apse, paratonzillit, anjin, ve diğer inflamatuar süreçler nazofarenks ve orofarenks, genel olarak iç sistemler) karşı sağlık genel bozulma olarak kendini gösteriyor.

Ayrıca, semptomların türüne bağlı olarak, diğer bademcik iltihabı türleri belirlenir: katarr, foliküler, lacunar.

Semptomlar ve Tanı

Evde akut formu (anjina) tedavisinde önce, aşağıdaki belirtilerden teşhis edilmelidir: yutkunma ve iletişim, boğaz ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, zayıflık, vücut hipertermi, ateş, yorgunluk, uyuşukluk, iştah kaybı rahatsızlık. Hasta aynı zamanda çenesinin altındaki lenf düğümlerini de hissedebilir - hacim olarak genişler ve dokunuşta rahatsızlık, hafif bir ağrı olur.

Kronik bir formun tekrarlaması, hastalık öyküsünde zaten anjina vakaları olan veya buz gibi soğuk içecek ve tabaklar kullanıp kullanmadıklarında aşırı soğutulmuş hastalar tarafından beklenebilir. Kronik bademcik iltihabının semptomları, lenf düğümlerinin şişmesi, boğazda ağrı ve gıdıklama, sık sık tıkanıklık görünümü, sıcaklıkta hafif bir artış (özel bir durum).

Hastalığın ilk belirtileri boğazda rahatsızlıktır

Ayakta hekim malzeme irinli fişleri alır ve muayene için bir laboratuara gönderilir, daha sonra geçmişini toplayan şikayetleri dinler, boğaz ve bademcik gözle kontrol yapar ve. Katlamadaki içerikten hastalık türüne ve tedavi yöntemine bağlıdır, çünkü hastalık farklı bir patojenik mikroflora neden olabilir.

Tedavi yöntemleri

Evde bademcik iltihabı tedavisi Bununla birlikte, bu mümkün, ancak, ENT gelen ilaç tedavisi ile takviye emin olun.

 1. Ev tedavisinin en popüler versiyonlarından biri de ısınma uygulamaları. Deniz veya tuz alırız (ince kumlu, karabuğday), bir fırın tepsisine ısıtın, daha sonra bir torba torbaya dökün. şişmiş lenf düğümlerine bir lapa koyarak bu tür kuru, bu ısınma kumaş (yün, havlu, flissovy atkı veya atkı) yardımı ile bağlı ve sıkıştırmak soğumaya beklemek edilir.
 2. Şirketin tuzu hakkında unutulmaz veya soda-tuzlu su çözeltisi. Deniz tuzu, birkaç damla iyot ve kabartma tozu bir bardak ısıtılmış su içinde birleştirin. Durulama en iyi etkiyi elde etmek için sadece boğaz değil, aynı zamanda nazofarenks de olmalıdır. Çözelti, patojenik organizmaları mükemmel bir şekilde temizler, lakuyu, irin ve vital aktivitesinin ürünlerini temizler.
 3. Evde bademcik iltihabı tedavisi Horseradish ile boğaz durulayın. Horseradish ve aloe'nin taze sularını saf su ile birleştirin ve boğazı yıkayın. Bu yöntem enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.
 4. Anneannelerin her zaman tıbbi şifreleri hazırlamak için kuru otlar kullanmaları tavsiye edilir. Tonsillit karşı yararlı olabilir meşe kabuğu, adaçayı, ıhlamur, papatya, calendula, dulavratotu kökü. Sadece bir çorba kaşığı alın ve 200 ml kaynar su, serin ve süzün. Bu et suyu ile nazofarenksi günde en az 3 kez yıkayın.

Papatya şifalı kaynatma bademcik iltihabı için etkili bir ilaçtır

Bademcik iltihabı başlangıcı için ana öneri hemen doktora

Bu makalede, kronik bademcik iltihabını evden çıkmadan halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edeceğimizi öğrendik.

Bademcik iltihabı için ana öneri, semptomlarınıza göre etkili ilaç, inhalasyon ve diğer prosedürleri reçete eden bir doktora acil bir ziyarettir. Evde konservatif tedaviyi halk yöntemleri ve hatta fizyoterapi (boğaz ve bezlerin terapötik masajı) ile birleştirebilirsiniz.

Evde tedavi olarak kronik bademcik iltihabı

Herkes angina'yı bilir - bu bademcik iltihabı gibi bir şey değildir. Hastalık yılda iki kez veya daha fazla kendini gösterirse, kronik bir hastalık ve vücutta bir enfeksiyonun varlığı hakkında konuşmak mantıklıdır. Çeşitli tedavi yöntemleri, onlardan kurtulmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişebileceği gerçeğinden yola çıkarak, evde tedavi yöntemlerine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

Tedavi yöntemleri

Bademcik iltihabını tedavi etmek, hastalığın derecesine ve karmaşıklığına bağlı olarak iki farklı yöntem olabilir. İlk yöntem - akut iltihap olduğunda ve acil kardinal önlemler almak için gereklidir ve ikincisi - kronik bademcik iltihabı ile bir dizi önlemin kullanımı ile daha uzun süre devam etmektedir.

Semptomlar ve akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bir bardak soğuk su içtikten, dondurma yedikten veya soğuk suda yıkandıktan sonra beklenmedik bir şekilde başlayabilir. Bu nedenle, çoğu yaz aylarında neden hasta olduklarına şaşırıyor. Enflamasyona eşlik eden bademcik iltihabının ilk belirtileri zehirlenme hakkında konuşabilir, bu:

 • bulantı;
 • karın ağrısı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

Dikkat lütfen! Çoğunlukla çocuklar böyle belirtilerden şikayet ederler! Ancak uyanık olun ve çocuğun boğazını inceleyin.

Bir bademcikler üzerinde beyaz plak, kırmızı boğaz, tükürük veya yiyecek, 38 ° C kadar sıcaklık keskin bir sıçrama yutma darlığı vardı - bu sağlık kurumuna başvurmak zamanı.

Muayeneden sonra, doktor iltihaplanma derecesine bağlı olarak tedaviyi reçete eder.

 1. İlaç - vücudun bağışıklık sistemini geri getiren antibiyotikler ve ilaçlar ile tedaviye tabi tutulmalıdır.
 2. Bademcik Sanitasyon - viral patojenleri kaldırmak için, yerel boğaz yıkama.
 3. Cerrahi müdahale - şişmiş bademciklerin boğazla örtüştüğü ve nefes almasına izin vermediği zor durumlarda verilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit belirtileri

Onlar yetişkin ve çocuklarda kronik tonsillit karakteristik semptomlar bir bulgusu arasında farklılık yoktur. Bu bezleri dokunun acı gibi boğazında kalıcı ağrı gibi semptomları, boğazda konjesyonunu, şişme, sıcak ve soğuk yemekler ağzından kötü koku, artmış duyarlılık içerir.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

İnsan sağlığını mümkün olan en kısa sürede tekrar sağlamak ve hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için doktor antibiyotikleri reçete etmektedir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:

 • penisilin;
 • klaritromisin;
 • azitral;
 • amikasin ve diğerleri.

Akut tonsillit aynı antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak kronik olandan farklı bir dozda uygulanır. İlaçların ve dozajın atanması sadece bir doktor tarafından belirlenir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Prosedürler ve hızlı müdahale önlemlerinden sonra, doktorlar evde kronik bademcik iltihabı öneriyorlar. Halk ilaçları sonsuza kadar bu hastalıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, yeniden enflamasyonu önlemek için, boğazınızı durulamak için yeterli farklı tentür, et suyu var.

Dikkat lütfen! Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi, ilaçlarla bağlantılı olarak değil, onların yerine gerçekleştirilir!

Evde halk ilaçları ile bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Boğazın tentürü

Evde, kronik bademcik iltihabına yardımcı olacak çeşitli bitkisel tentürler hazırlayabilirsiniz. Her birinin boğaz bademcikler üzerinde tıbbi özellikleri ve antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkisi vardır.

civanperçemi

Kuru ot 2 yemek kaşığı. l. iyice doğrayın ve bir bardak kaynar su ekleyin. 60 dakika, gerginlik ve gargaraya batırın. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır.

Papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur

3: 2: 1 oranında otlar alın ve iyice karıştırın. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün ve 5 dakika kısık ateşte pişirin. Bir saat sonra, tentür süzülür ve durulanır. Halk şifacıları daha fazla etkinlik için bal eklemenizi tavsiye eder.

Aziz John'un Wort

Bir çim tentürü yapın:

 • bir bardak tıbbi alkolün iki çorba kaşığı için;
 • 10 gün boyunca serin bir yerde bırakın.

200 ml su başına 15-20 damladan fazla olmamalı ve boğazınızı yıkaması önerilir. Bu tentür hastalığı önlemek için günlük olarak durulanabilir.

patates

Gargara için pişirme tentürü için, kurutulmuş patates çiçekleri - 1 çorba kaşığı alın. l, ve 250 ml su içinde kaynatın. Prosedürü 10-14 gün boyunca üç kez tekrarlayın. 30 gün ara verin ve tedaviye devam edin.

Bir bardak ılık suda 15 g tuz ve 15 g soda karışımı ekleyin ve 10 damla iyot dökün. Boğazın her 4 saatte bir yıkanması önerilir.

kırlangıçotu

Süzgeçlerin doğranmış yaprakları kaynar su dökülür ve 20 dakika demlenir. Sabah ve akşamları durulamak için ılık çözüm.

Adaçayı ile papatya

Tamamen iyileşene kadar otlar ve gargara karışımı karışımı tentür.

Dikkat lütfen! İçeriğindeki maddelere karşı alerjik reaksiyonunuz varsa tentür kullanmayın!

Inhalasyonlar için tentürler

Evde soluma için prosedürü düzgün bir şekilde yerine getirmek için, bugün birçok kişinin kullandığı eski büyükannenin yöntemini kullanabilirsiniz. Küçük bir tencere alın, yaklaşık 1-2 litre kaynar su dökün. Birkaç damla veya tentür kaşığı ekleyin (tarife bağlı olarak), temiz bir havluyla kaplayın ve kabı buharla soluyun. Tedavi süresince her gün yatmadan önce inhalasyonların yapılması tavsiye edilir.

sarımsak

3-4 dişi alın, doğrayın ve suyu sıkın. Seyreltik bu oranda olmalıdır:

 • Çocuklar için 500 ml su için 10 ml sarımsak suyu;
 • Her 1000 ml su için 10 ml sarımsak suyu - yetişkinler için.

Üç ayrı tentür hazırlayın:

 • bir çay kaşığı okaliptüs demlemek 250 ml su demlemek;
 • ceviz yaprakları bir çorba kaşığı - 250 ml su;
 • bir çay kaşığı papatya - 250 ml su.

Elde edilen tentürler, sıcak suya ve inhalasyona eklendi. Her kaynatma ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

adaçayı

20 dakika ısrar etmek için kaynar su (bir bardak) kıyılmış ot bir çorba kaşığı dökün. Solunum yoluyla bir litre suya kaynatma ekleyin.

John's wort'un spiritüel tentürü de prosedür için kullanılabilir. 100 ml tıbbi alkol için 20 g bitki çiçek alın. 7-10 gün sürün ve su litresi başına 100 ml ekleyin.

Bademcik iltihabı ile bal tedavisi

Arı bal ve propolis, evde kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Tercihen akasya ile birlikte bal ev, taze (şekerlenmiş değil) kullanılması tavsiye edilir. Kompozisyonda bulunan mikro elementlerden dolayı sadece tıbbi özellikleri ile ünlüdür. İşte bal ve propolis ile en popüler tariflerden bazıları.

 1. 10 g propolis alın, dikkatlice öğütün ve 50 gr tereyağıyla karıştırın. 60 dakika içinde yarım çay kaşığı alın. yemeden önce.
 2. Sıcak süt veya kaynamış suda rendelenmiş propolis. Günde üç kez 25 damla.
 3. Propolisin ruhsal tentürü, kronik tonsillitin önlenmesi ve tedavisi için etkilidir. Yedikten sonra bir yarım kaşık alın ve ballı tatlı çay ile birlikte.
 4. Bal çeşitli bitkisel tentürlere eklenebilir ve dahili olarak alınabilir. Bu iyi şişliği giderir ve bir kişinin bağışıklığını arttırır.
 5. Pancar suyu (50 gr), et suyu (30 g) ve limon suyu (10 g) ile karıştırılır, buzdolabında 24 saat ısıtılır. Kullanmadan önce ısın, tada bal ekleyin ve 1 çorba kaşığı alın. l. yedikten sonra.

Kronik tonsillitte bağışıklığı güçlendiriyoruz

Önleyici amaçlar için, ikinci bir iltihap sürecinden kaçınmak için insan bağışıklık sistemini güçlendirmesi önerilir. Bunu yapmak için, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile fitote alabilir veya bağışıklığı uyarmak için bitkisel toplama yapabilirsiniz.

Phyto

pişirin için, eşit oranlarda otlar almak gerekir: bir anne-ve-üvey anne, kantaron ve pelin, rezene ve adaçayı, kekik, tatlı bayrak kök ve şakayık, papatya, nergis. İstenirse, birkaç okaliptüs yaprağı ekleyebilirsiniz. Bir bardak kaynar su için 1 çay kaşığı alın. toplama ve 4-5 saat ısrar ediyorlar. Bir kaşık dolusu bal ekleyerek, çayı sıcak olarak kullanın.

Bitkisel ilaçlar

Aynı miktardaki tüm otları alın: St. John's wort, Ledum, atkuyruğu, maydanoz, calamus kökü, meyan kökü, kalça. İyice karıştırın ve 1 çorba kaşığı. l. karışım kaynar su dökün. Bir yemekten sonra demlenmiş çay olarak iç, bir kaşık bal ile yapabilirsiniz.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi zor değildir. Özellikle çocuk hasta olduğunda ve vücudunu antibiyotiklerle doldurmak istemezseniz, bitkilere dayalı çeşitli yemek tarifleri uygulayabilirsiniz. Hızlı sonuç elde etmek için birkaç yolu birleştirin. Artık ailenizin ve arkadaşlarınızın sağlığından emin olabilirsiniz.

Doktor tarafından atanan bir terapi ile birlikte halk ilaçlarından yararlanırsanız, kronik bademcik iltihabı tedavisi çok daha etkili olacaktır. Ev tedavisinin ana hedefi, enfekte bademciklerin saflaştırılması, hastanın bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesidir. Bu, tedavinin ilaçlarla etkisini arttırmayı, bağışıklığı yeniden sağlamayı ve hastanın sağlığını stabilize etmeyi mümkün kılar.

Tonsillit belirtileri

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

.. "Bir hastalık olarak Tonsillit iki formda farklıdır - kronik ve akut. Hastalığın ana nedeni streptokok, stafilokok, mantardır. Bademciklerin mukoza zarına yerleşirler ve iltihaplanmalarına neden olurlar. Bu nedenle, hastalığın her iki formunun ilk işareti, kızarıklık veya büyütülmüş bademciklerdir. Akut formun karakteristik özellikleri:

 1. Genel halsizlik
 2. Yükseltilmiş sıcaklık 37-38 ° С
 3. Kırmızı boğaz

Hastalığın komplike halsiz formu kronik bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu için karakteristiktir:

 • Boğaz ağrısı hissi;
 • Hoş olmayan duyular, yutulduğunda ağrı;
 • Kas dokularında genel halsizlik, yorgunluk, ağrı;
 • Exhaled zaman hoş olmayan bir koku.

Kronik tonsillit hafif ifade edilen semptomlarla karakterizedir. Bununla birlikte, aynı zamanda, hasta kişinin genel durumu ve yaşam kalitesinde bir bozulma vardır.

Ayrıca, tedavi edilmemiş kronik bademcik iltihabı diğer bazı hastalıkların gelişimini hızlı bir şekilde kışkırtabilir.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabından hızla kurtulmak için radikal bir ilaç olarak, bazen doktorlar bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasını önermektedir. Uzun süreli konservatif tedavi görülmezse iyileşmeyi sağlamak imkansızdır. İç organlarda bir komplikasyon tehdidi vardır. Aynı zamanda, bademciklerin uzaklaştırılması bağışıklık sistemine çarpmaktadır, çünkü bunlar virüslerin ve patojenlerin vücuda girmesine karşı ilk koruyucu bariyer görevi görmektedir. Bu bağlamda, cerrahi müdahaleyi önlemek ve bademciklerin korunmasını aramak daha iyidir. Kronik bademcik iltihabını başarılı bir şekilde tedavi etmek için, çok çeşitli aktivitelerin yanı sıra uzun bir zaman alır. Bu içerir:

 • Oropharynks'in Sanatoryumu (durulama);
 • Mücadele enfeksiyonları;
 • Sertleştirme prosedürleri;
 • Bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesi.

Terapi süresi ile bağlantılı olarak, hastalık bir hastanede, evde olduğu gibi muhafazakar bir şekilde tedavi edilmelidir. Konservatif tedavinin amacı inflamasyonu, hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak, bademciklerin enfeksiyonlara karşı korunma yeteneğini geri kazandırmaktır. Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için atanır:

 1. gargara;
 2. Tonsillit tedavisinde inhalasyon;
 3. Bademciklerin kızarması;
 4. Bağışıklık güçlendirici prosedürler;
 5. Halk ilaçları ile tedavi.

Önemli: halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmeden önce, doktorunuza danışmalısınız. Bu, mevcut kontrendikasyonlardan kaynaklanan olası alerjik reaksiyonları veya komplikasyonları, geleneksel tıbbın bir veya başka bir ürününe karşı korumak için gereklidir.

Boğaz durulama

En etkili araç olarak kendi kendini tedavi etmek için bademciklerin sistematik temizlemesini gargaralayarak yapmak gerekir. Bu amaçla bitkisel süslemeyi ve infüzyonları kullanabilirsiniz:

 • Bir civanperçemi otunun iki çorba kaşığı kaynamış bir bardakta uyuyakalmak için. Sıcak bir çözüm ile, günde birkaç kez boğazınızı durulayın.
 • Papatya eczacılığının infüzyonu, kireç renginde, meşe kabuğuyla birlikte bal eklenmesi. Papatya, ıhlamur, kabuk 3: 1: 1 (yemek kaşığı) oranında alınır, kaynar su ile dökülür ve bir saat bir çeyrek ısrar edilir. Sıcak bir süzülmüş et suyu içinde 10 g bal ekleyin.
 • Mersin 10 yaprakları, 300 ml su dökün, 5 dakika kaynatın. Sıcak bir çözüm boğazınızı yıkayın. Suyu 1 çorba kaşığı günde iki kez alabilirsin.
 • John's wort'un infüzyonu. Bir bardak votka 2 yemek kaşığı kuru ot alınır, 15 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar eder. Boğazınızı durulamak için bir bardak sıcak kaynamış su 20 damla St. John's wort infüzyonu alınır.
 • Anti-inflamatuar özelliklere sahip iyi bir antiseptik, aloe suyudır. Tamamen eriyene kadar, suyun bir parçasını ve balın üç parçasını karıştırmak gerekir. Bu sayede bademcikler sabahları yemeklerden önce ve akşamları iki hafta boyunca tedavi edilir.
 • Bir bardak ılık kaynamış suda bir çay kaşığı soda ve tuzu sulandırın, 5 damla iyot ekleyin. Yedikten sonra günde birkaç kez gargara.

Phytotea, decoctions, inhalasyonlar

Bitki atarlarına dayalı olarak eski halk tariflerini kullanarak bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Antiseptik, iltihap önleyici özelliklere sahip olan bu tür şifalı bitki koleksiyonları, çay olarak üretilebilir ve tüketilebilir. Phytoteas enflamasyonu kaldırabilir, bakteriler (uçucu yağlar, tanenler, alkaloidler, reçineler) ile mücadele ve zayıflatılmış bağışıklık (vitaminler) geri yükleyebilir aktif maddeler içerir. Antienflamatuar, antibakteriyel etkisi olan fitoit, kronik tonsillitin alevlenmesini hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı alın:

 1. Ayr ve şakayık kökü,
 2. John's wort'un otları, anne-üvey annesi, calendula, pelin, papatya, dereotu, kekik, adaçayı,
 3. Frenk üzümü ve okaliptüs yaprakları.

Bir bardak su ılımlı bir sıcaklıkta toplayın, 5 saat boyunca kaynatın, 2 dakika kaynatın. Sızma sonrası infüzyondan sonra günde 2 kez bir fincan alın. Bademciklerin tedavisi için bağışıklık sistemi etkisini güçlendirmek için antiseptik çay uygulamak iyidir. Onu hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 • Meyan kökü, ot efedra - 5 g;
 • Elecampane kök, alan atkuyruğu -10 g;
 • Ledum bataklığı, Leuzea'nın kökü, St. John's wort -15 g;
 • Ayr, şakayık, ot çimen - 20 g kök;
 • Kuşburnu meyveleri -25 g.

Karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak su ile dökün, 10 dakika kaynatın. Yaklaşık bir saat bekletin, boşaltın. Ortaya çıkan suyu bal ekleyebilirsiniz. Gün boyunca 6 kez 50 ml alın. Kronik bademcik iltihabını ziphislerin bir kaynatmasıyla tedavi edebilirsiniz. Et suyu hazırlamak için 1 yemek kaşığı ezilmiş hammadde (kabuğu ve yaprakları) almanız, 300 ml kaynar su ile doldurmanız, yarım saat su banyosunda ısıtmanız gerekir. Havalı, boşaltma. 2 yemek kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca bir kaynatma kullanın. Bademcik iltihabı tedavisi için, 2 ay boyunca et suyu içmelisiniz. Sarımsakların kaynatılması, hastalığın semptomlarını çabucak giderir. 3-4 diş sarımsak, grind (rende veya bıçakta) almak, 2 çorba kaşığı adaçayı ekleyip 1 litre su dökün, 10 m kaynatın. Günde 2-3 kez alın. Ayrıca, bademcik iltihabı için reçeteli antibiyotikler alabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile sarımsak inhalasyonu iltihaplı bademciklerin tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, sarımsak suyunun bir kısmını alın, on adet kaynar su ile doldurun. Bir havlu ile göz ve burun korurken bademcik iltihabı tütsü inhalasyon yürütmek, kupa üzerinde olmalıdır.

Evde çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

En çok bademcikli çocukların kronik iltihaplanmasına yatkındır. Sık anjina ile, çocuğun bağışıklık azalır, bu da bulaşıcı hastalıklar ile daha fazla enfeksiyon riskine yol açar. Evde bademcik iltihabının nasıl tedavi edildiğini bilmek gereklidir. Çocuğun evde bağışıklık ve bademcik iltihabı tedavisi için, aşağıdaki halk tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için propolis olabilir. Bunun için, geceleri yanak üzerinde küçük bir parça propolis koymak için tam bir kür gerekli. Propolisli insanlara bal ve alerjisi olan ürünleri tedavi edemezsiniz, ayrıca durulama yapamazsınız.
 • Boğaz ağrısını yağlamak için propolis yağı hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, su banyosu içinde 15 dakika boyunca ısıtılmış 100 gram tereyağı ve 15 gram propolis karışımı.
 • Sabah ve akşam alırsanız kronik bademcik iltihabını hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu arada, propolisin eczane özütünün% 10'unu, ılık su veya sütle seyreltilmiş 30 damla.
 • Üç ay boyunca bademcikler için çocuklara deniz topalak birkaç taze çilek çiğneme vermek için yararlıdır. Bundan önce, boğazı antibakteriyel bir solüsyonla durulayın.

Bu makaledeki video, evde kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için popüler olarak anlatılmaktadır. Son tartışmalar:

 • Akut ve kronik tonsillit belirtileri
 • Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir
 • Bağışıklık güçlendirerek evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir
 • Durulanan bademcik iltihabı tedavisi

Uzun zaman Bademciklerimde bir zayıflık, kızarmış ve boğaz ağrısı vardır ve sıcaklık 37,5-38S seviyesini muhafaza edilirse, tonsillit bir işaretidir. kendi sağlığına dikkat eksikliği sonucu bademciklerin olabileceğinden evde veya klinikte tonsillit erken tedavisi gereklidir.

Akut ve kronik tonsillit belirtileri

Bademcikler - bağışıklık önemli bir parçası, onlar mikroplarla doğruldu. Gözenekli yapısı, lakunadaki mikrop ve virüsleri yakalamaya yardımcı olur. Yakalanan "örneklerin" analizinin sonuçlarına dayanarak, vücudun bağışıklık sistemi sürekli olarak gelişmekte, sürekli olarak değişen tehditlere karşı aktif olarak uyum sağlamaktadır.

staphylococci, streptokok, mayalar Candida - hastalığın yaygın bir nedeni, bir enfeksiyon, bir bakteri çeşididir.

Hastalık kronik bir forma geçerse, bademcikler hafifçe büyür, ancak boğaz neredeyse incitmez. Bir şeye karışabilir, küçük bir üzüntü. Hafif ağrı sadece yutulduğunda ortaya çıkar.

Bademciklerin tedavilerinin imkansızlığı nedeniyle ortadan kaldırılması, vücudun savunmasını ciddi şekilde azaltır.

Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Tedavinin ana amacı, çoğu bademciği mikroplardan korumak için bağışıklık yeteneğini geri kazandırmak olmalıdır. Enfeksiyonun onlardan bir şekilde veya başka bir şekilde uzaklaştırılması da eşit derecede önemlidir.

Genellikle tonsillite, tedavisi zor olan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Örneğin, lagünlerde anjina ile, mikroplar aktif olarak öldürüldü. Sonuç olarak, bir çok irin oluşur ve bu durumda artık eskisi kadar etkili çalışamazlar. Herhangi bir taslak veya hipotermi hastalığa neden olur. Pürülan bir ortamda, mikroplar çoğalmaya başlar:

 • ağızdan kötü bir koku var;
 • enfeksiyon, çeşitli inflamatuar süreçlere neden olur - akne, sistit, prostatit, dysbacteriosis ve diğer hastalıklar;
 • vücutta daha fazla atık hayat mikropları olur, neden çalışma kapasitesini azaltır, ruh hali yoktur, sıcaklık düşüktür;
 • Kronik bademcik iltihabı, eklemlerin dokularında, böbreklerde, kalpte, solunum sisteminde iltihaplı süreçlerde romatizmal belirtileri arttırır;
 • Bağışıklık azalır, alerjik reaksiyonlar daha sık görülür.

Evde, bademcik iltihabı oldukça uzun bir süre tedavi edilmek zorundadır. Sonuçları mümkün olan en kısa sürede elde etmek için, bağışıklık sistemini güçlendirmeniz ve aynı zamanda bademciklerdeki enfeksiyondan kurtulmanız gerekir.

Bağışıklık güçlendirerek evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

 • Bağışıklığı güçlendirmek için propolis almak yararlıdır. Örneğin, tedavi sırasında küçük bir parçasını ağzınızda tutmak yararlıdır. Prosedür gece bile, yanakta akşam propolisin yerleştirilmesiyle yapılabilir.
 • Vücudun taze hazırlanmış soğan suyunu güçlendirir ve güçlendirir, bu da balla aynı oranda karıştırılmalıdır. Tedavi günde 3-4 kez gerçekleştirilir.
 • Aloe suyu hastalığa yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bitkinin bir yaprağını kesmek ve aç karnına, bir buçuk gün boyunca bir çay kaşığı üzerinde meyve suyu içmek için gereklidir. Bir ay içinde kurs tekrarlanabilir.
 • Yutma ve durulama için sarımsak bazlı bir ürün hazırlamak yararlıdır. Beş diş sarımsak, iki çorba kaşığı adaçayıyla karıştırıldı ve bir litre kaynar su döktü. Kompozisyon bir saat sonra su banyosunda 15 dakika boyunca süzülür. Günde bir bardak al, resepsiyonu 3-4 porsiyona böl. Boğazın durulama ile tedavi edilmesi yararlıdır.

Durulanan bademcik iltihabı tedavisi

 • Infüzyon ile enfeksiyon civanperçemi infüzyonuna yardımcı olur. İki numara. Otlar bir bardak kaynamış su getirdi ve bir saat ısrar etti. Gerinme ve günde birkaç kez durulama için kullanın.
 • Evde bademcik iltihabı tedavisi için bal, papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur çiçekleri oluşturulabilir. Ayrıca enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Üç adet papatya çiçeği, meşe ağacının iki kısmı ve ıhlamur çiçeklerinin bir kısmı ile karıştırılır. Bir bardak kaynar su demlemek için karışımın bir çorba kaşığı, 5 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Sıcak kaynatma ile durulayın, ona bir çay kaşığı bal ekleyin.
 • John's wort'tan, durulama için bir infüzyon hazırlanabilir. İki numara. John's wort 200 ml votka dökülür, filtrelemeden sonra iki hafta boyunca serin ve serin bir yerde ısrar eder. Bir bardak ılık su içinde durulama tedavisi için 20 damla infüzyon ekleyin.
 • Sarımsak inhalasyonlarını kullanarak evde bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, sarımsak suyunu alın, kaynar sudan on parça ile seyreltin. Ağzınızla kupaları soluyun, burnunuzu ve gözlerinizi yumuşak, kalın bir havluyla kaplayın. Hastalığı iki hafta boyunca bu ilaçla tedavi edin.

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı, örneğin anjin, yüksek ateş, ağır boğaz ağrısı, şiddetli yorgunluk ve halsizlik, lenf düğümleri, parlak kırmızı boğaz ve bademcik beyaz püstüller oluşması ile karakterize edilir. Hastalığı tanımak zor değildir, bu nedenle tedavi genellikle zamanında başlar, bu da komplikasyonları önlemeyi mümkün kılar.

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.


Hastalığın akut formu hemen her zaman antibiyotiklerin atanmasını gerektirir

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

Boğaz sürekli boğaz ise ne yapmalı

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.


Kronik tonsillit tedavisinde sıklıkla homeopatik ilaçlar kullanılır.

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik ve irinli formlarının tedavisi, varsa Lacunae, irinli fişler kaldırılmasını yıkıyor tonsillit etkenini doğasını belirlemek için alınan testlerin sonuçlarına bağlı olarak, otolaringolojist tarafından atanır antibiyotik ve lokal antiseptik, kullanımı. Tedavinin etkili olmadığı durumda bademciklerin çıkarılması için bir işlem öngörülür. Sıklıkla, birçok hasta Tonsillor MM ile ambulatuar yıkama ile kurtarılır.

Bademcik iltihabını antibiyotiklerle tedavi etmek için, sadece bakteriyel bademcik iltihabı ve komplikasyonlar söz konusu olduğunda, viral boğaz ağrısının antiviral ajanların yardımı ile tedavi edilebilmesine izin verilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı için geleneksel ilaç tamamen güçsüzdür. Yetişkinlerin tedavisi için, doktor penisilin Amoxil, Ospamox, Amoksisilin reçete eder. Penisiline alerjisi durumunda, Sumamed, Azitromisin formunda Macrolides ile değiştirilir. Bademcikleri yerel olarak tedavi etmek Bioparox, Angilex, Oracet olabilir. Tedavide ödemin giderilmesi için antihistaminikler eklenir.

Kür çocuk randevu veya Azimed Ormaks antibiyotik ve lokal antiseptik Chlorophyllipt, Faringosprey ve erişkinlerin tedavisinde tahsis edilen fonların üzerinde mümkün olacaktır. Hoş tadı olan resorpsiyon için uygun başka tabletler Faryngosept veya Lizak'dır.

Bademcik iltihabını tedavi etmek, sadece ilaçlar için değil, aynı zamanda doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilen vitamin kompleksleri ve immüno-uyarıcıların desteği ile daha yararlı olacaktır.

Evde bademcik iltihabı tedavisi mümkündür, ancak doktorun tavsiyesine göre. Yatarak ya da poliklinik prosedürleri uygulandıktan sonra, evde ve tedavinin bağışıklığını güçlendirerek tedaviye devam edebilirsiniz.

durulama

Yetişkinlerde boğaz ağrısını çabuk bir şekilde tedavi edin ve çocuklar ya bir evde ya da evde çalışmayacaktır. Bu durumda, önerilen tüm ilaçları alarak, sabırlı ve özenle tedavi edilmelidir. Tedavi süresi, bir komplikasyon olmaksızın, bir haftadan 10 güne kadardır., Kuruluk tahliye ilk semptomların ortaya çıkması ile amigdala temizleyin ve antibakteriyel ilaçların Klorheksidin Rotokan veya bal, papatya özü, meşe kabuğundan, yarrow ve calendula ile durulayın Kronik bademcik iltihabı önlenmesini yaparlar. Doğal malzemelerden daha az yararlı ve vitaminli içecekler pişirebilirsiniz. Tabii ki, onlar tedavi edilemez, ancak zehirlenme kurtulmak için sıvı miktarını artırmada yararlı olacaktır.

Tentürler de çabuk pişer, çalışmaz, infüzyon süresi 2 saatten birkaç güne kadar sürebilir. Günde üç kez durulamak için, meşe kabuğu ile infüzyon güçlü kurutma özelliği ile ünlüdür, bu nedenle kullanımı günde 2 kez ile sınırlıdır.

Durulama tarifleri

Bir çorba kaşığı miktarındaki papatya çiçeği, kaynar suyla kaynatılıp durulanabilir, tam soğutma, ağız ve boğazdan sonra günde üç kez durulanır, gerekirse yeni bir çözelti hazırlanır.

Meşe kabuğu tozu 2 çorba kaşığı kaynama noktasına getirilmiş su yarım litre, dökün ve 5 dakika verecek kaynamaya, bir eczane satın alınabilir, daha sonra, 12 saat boyunca demlenmeye ısınmaya bırakılmıştır.

Yetişkinler için, alkollü tentürlü durulama maddeleri de uygundur, bunlar ayrıca satın alınabilir veya bağımsız olarak da yapılabilir. Ana bileşenin 2 yemek kaşığı, örneğin, calendula, 200 ml alkol gerekir, tentür karanlıkta ve soğuk olmayan bir yerde 2 hafta boyunca yalnız kalır ve sonra süzülür. Bir bardak suya en fazla 20 damla bir miktarda alkol tentürü uygulayın.

Ballı Tarifler

Bal, ılık suda (cam başına 1 çay kaşığı) çözünmesi için yeterlidir ve bu hızlı pişirme solüsyonu ile günde üç kez ağız ve boğaz yıkayın.

Genellikle bal, zencefil, papatya, kireç çayı gibi vitamin içeceklerinde, cam başına 1 çay kaşığı miktarında kullanılır. Ayrıca köpek güllerinden içeceklere ekleyin.

Güçlendirilmesi bağışıklık

Kronik bademcik iltihabındaki bağışıklığı güçlendirmek ve nüksetmeyi önlemek için propolis ya çiğnenmesi gereken, ancak yutulmaması gereken ya da aynı ağız ve boğazda durulama için bir tentür olarak yardımcı olacaktır.

Balla doldurulması gereken rendelenmiş limon ve zencefil kökünden bir vitamin karışımı hazırlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit aloe suyundaki etkinliği ile ünlüdür. O tavsiye edilir:

 1. boş bir karnına bir çay kaşığı üzerinde saf formda almak
 2. bademciklere doğrudan başvurunuz,
 3. 10 gün boyunca bal ile vitamin içecekleri ekleyin.

Doktorlar ayrıca, sadece bağışıklıktaki delikleri tedavi etmekle kalmayan, aynı zamanda virüsleri de yenebilen interferon bazlı bağışıklık uyarıcı preparatları önermektedir. Avonex, Viferon, Inter, Inferon'u içerir.

Ev tedavisi için genel öneriler

 1. Antibiyotik alımının her zaman prebiyotik kullanımı eşlik etmelidir.
 2. Antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilir ve bakteriyel tonsillit veya pürülan komplikasyonlar durumunda, diğer durumlarda, antibiyotikler gerekli değildir.
 3. Çocuğunuz için boğaz ağrısı semptomlarından hızlıca kurtulun ve yetişkinler tıbbi talimatların uygulanmasına ve tıbbi bakım hizmetlerine zamanında erişime yardımcı olacaktır. Cure angina sadece doktor ve hasta arasında tam bir karşılıklı anlayışla mümkündür.
 4. 38.6 ° C'nin üzerinde hızlı bir sıcaklık artışı durumunda, antipiretik ajanlara ihtiyaç vardır. Sıcaklık artışının iyi tolere edilmemesi durumunda, 37.7 ° C'de resepsiyona başlamak mümkündür.
 5. Sıcaklık karıştırılmaması enfeksiyonun bakteriyel doğası hakkında konuşur, bu nedenle tıbbi yardım ve antibiyotik almak mümkün olduğunca çabuk gereklidir.
 6. Anti-intestinal önlemler, yani, bol içme ve enterosorbent alımı, arıtılmış organizma, Enterosgel veya Atoxyl almadan daha hızlı bir şekilde enfeksiyon veya virüs ile başa çıkacaktır.
 7. Tedavi sırasında, yetişkinler sigara ve kötü alışkanlıkları unutmalı ve kronik tonsillit durumunda sonsuza kadar kötü alışkanlıklar bırakmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi: evde nasıl tedavi edilir

Doktor tarafından atanan bir terapi ile birlikte halk ilaçlarından yararlanırsanız, kronik bademcik iltihabı tedavisi çok daha etkili olacaktır.

Ev tedavisinin ana hedefi, enfekte bademciklerin saflaştırılması, hastanın bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesidir.

Bu, tedavinin ilaçlarla etkisini arttırmayı, bağışıklığı yeniden sağlamayı ve hastanın sağlığını stabilize etmeyi mümkün kılar.

Tonsillit belirtileri

Bir hastalık olarak tonsillit iki formda - kronik ve akut olarak farklıdır. Hastalığın ana nedeni streptokok, stafilokok, mantardır.

Bademciklerin mukoza zarına yerleşirler ve iltihaplanmalarına neden olurlar. Bu nedenle, hastalığın her iki formunun ilk işareti, kızarıklık veya büyütülmüş bademciklerdir.

Akut formun karakteristik özellikleri:

 1. Genel halsizlik
 2. Yükseltilmiş sıcaklık 37-38 ° С
 3. Kırmızı boğaz

Hastalığın komplike halsiz formu kronik bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu için karakteristiktir:

 • Boğaz ağrısı hissi;
 • Hoş olmayan duyular, yutulduğunda ağrı;
 • Kas dokularında genel halsizlik, yorgunluk, ağrı;
 • Exhaled zaman hoş olmayan bir koku.

Kronik tonsillit hafif ifade edilen semptomlarla karakterizedir. Bununla birlikte, aynı zamanda, hasta kişinin genel durumu ve yaşam kalitesinde bir bozulma vardır.

Ayrıca, tedavi edilmemiş kronik bademcik iltihabı diğer bazı hastalıkların gelişimini hızlı bir şekilde kışkırtabilir.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabından hızla kurtulmak için radikal bir ilaç olarak, bazen doktorlar bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasını önermektedir.

Uzun süreli konservatif tedavi görülmezse iyileşmeyi sağlamak imkansızdır. İç organlarda bir komplikasyon tehdidi vardır.

Aynı zamanda, bademciklerin uzaklaştırılması bağışıklık sistemine çarpmaktadır, çünkü bunlar virüslerin ve patojenlerin vücuda girmesine karşı ilk koruyucu bariyer görevi görmektedir.

Bu bağlamda, cerrahi müdahaleyi önlemek ve bademciklerin korunmasını aramak daha iyidir. Kronik bademcik iltihabını başarılı bir şekilde tedavi etmek için, çok çeşitli aktivitelerin yanı sıra uzun bir zaman alır. Bu içerir:

 • Oropharynks'in Sanatoryumu (durulama);
 • Mücadele enfeksiyonları;
 • Sertleştirme prosedürleri;
 • Bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesi.

Terapi süresi ile bağlantılı olarak, hastalık bir hastanede, evde olduğu gibi muhafazakar bir şekilde tedavi edilmelidir. Konservatif tedavinin amacı inflamasyonu, hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak, bademciklerin enfeksiyonlara karşı korunma yeteneğini geri kazandırmaktır.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için atanır:

 1. gargara;
 2. Tonsillit tedavisinde inhalasyon;
 3. Bademciklerin kızarması;
 4. Bağışıklık güçlendirici prosedürler;
 5. Halk ilaçları ile tedavi.

Önemli: halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmeden önce, doktorunuza danışmalısınız. Bu, mevcut kontrendikasyonlardan kaynaklanan olası alerjik reaksiyonları veya komplikasyonları, geleneksel tıbbın bir veya başka bir ürününe karşı korumak için gereklidir.

Boğaz durulama

En etkili araç olarak kendi kendini tedavi etmek için bademciklerin sistematik temizlemesini gargaralayarak yapmak gerekir. Bu amaçla bitkisel süslemeyi ve infüzyonları kullanabilirsiniz:

 • Bir civanperçemi otunun iki çorba kaşığı kaynamış bir bardakta uyuyakalmak için. Sıcak bir çözüm ile, günde birkaç kez boğazınızı durulayın.
 • Papatya eczacılığının infüzyonu, kireç renginde, meşe kabuğuyla birlikte bal eklenmesi. Papatya, ıhlamur, kabuk 3: 1: 1 (yemek kaşığı) oranında alınır, kaynar su ile dökülür ve bir saat bir çeyrek ısrar edilir. Sıcak bir süzülmüş et suyu içinde 10 g bal ekleyin.
 • Mersin 10 yaprakları, 300 ml su dökün, 5 dakika kaynatın. Sıcak bir çözüm boğazınızı yıkayın. Suyu 1 çorba kaşığı günde iki kez alabilirsin.
 • John's wort'un infüzyonu. Bir bardak votka 2 yemek kaşığı kuru ot alınır, 15 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar eder. Boğazınızı durulamak için bir bardak sıcak kaynamış su 20 damla St. John's wort infüzyonu alınır.
 • Anti-inflamatuar özelliklere sahip iyi bir antiseptik, aloe suyudır. Tamamen eriyene kadar, suyun bir parçasını ve balın üç parçasını karıştırmak gerekir. Bu sayede bademcikler sabahları yemeklerden önce ve akşamları iki hafta boyunca tedavi edilir.
 • Bir bardak ılık kaynamış suda bir çay kaşığı soda ve tuzu sulandırın, 5 damla iyot ekleyin. Yedikten sonra günde birkaç kez gargara.

Phytotea, decoctions, inhalasyonlar

Bitki atarlarına dayalı olarak eski halk tariflerini kullanarak bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Antiseptik, iltihap önleyici özelliklere sahip olan bu tür şifalı bitki koleksiyonları, çay olarak üretilebilir ve tüketilebilir.

Phytoteas enflamasyonu kaldırabilir, bakteriler (uçucu yağlar, tanenler, alkaloidler, reçineler) ile mücadele ve zayıflatılmış bağışıklık (vitaminler) geri yükleyebilir aktif maddeler içerir.

Antienflamatuar, antibakteriyel etkisi olan fitoit, kronik tonsillitin alevlenmesini hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı alın:

 1. Ayr ve şakayık kökü,
 2. John's wort'un otları, anne-üvey annesi, calendula, pelin, papatya, dereotu, kekik, adaçayı,
 3. Frenk üzümü ve okaliptüs yaprakları.

Bir bardak su ılımlı bir sıcaklıkta toplayın, 5 saat boyunca kaynatın, 2 dakika kaynatın. Sızma sonrası infüzyondan sonra günde 2 kez bir fincan alın.

Bademciklerin tedavisi için bağışıklık sistemi etkisini güçlendirmek için antiseptik çay uygulamak iyidir. Onu hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 • Meyan kökü, ot efedra - 5 g;
 • Elecampane kök, alan atkuyruğu -10 g;
 • Ledum bataklığı, Leuzea'nın kökü, St. John's wort -15 g;
 • Ayr, şakayık, ot çimen - 20 g kök;
 • Kuşburnu meyveleri -25 g.

Karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak su ile dökün, 10 dakika kaynatın. Yaklaşık bir saat bekletin, boşaltın. Ortaya çıkan suyu bal ekleyebilirsiniz. Gün boyunca 6 kez 50 ml alın.

Kronik bademcik iltihabını ziphislerin bir kaynatmasıyla tedavi edebilirsiniz. Et suyu hazırlamak için 1 yemek kaşığı ezilmiş hammadde (kabuğu ve yaprakları) almanız, 300 ml kaynar su ile doldurmanız, yarım saat su banyosunda ısıtmanız gerekir. Havalı, boşaltma.

2 yemek kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca bir kaynatma kullanın. Bademcik iltihabı tedavisi için, 2 ay boyunca et suyu içmelisiniz.

Sarımsakların kaynatılması, hastalığın semptomlarını çabucak giderir. 3-4 diş sarımsak, grind (rende veya bıçakta) almak, 2 çorba kaşığı adaçayı ekleyip 1 litre su dökün, 10 m kaynatın. Günde 2-3 kez alın. Ayrıca, bademcik iltihabı için reçeteli antibiyotikler alabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile sarımsak inhalasyonu iltihaplı bademciklerin tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, sarımsak suyunun bir kısmını alın, on adet kaynar su ile doldurun. Bir havlu ile göz ve burun korurken bademcik iltihabı tütsü inhalasyon yürütmek, kupa üzerinde olmalıdır.

Evde çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

En çok bademcikli çocukların kronik iltihaplanmasına yatkındır. Sık anjina ile, çocuğun bağışıklık azalır, bu da bulaşıcı hastalıklar ile daha fazla enfeksiyon riskine yol açar. Evde bademcik iltihabının nasıl tedavi edildiğini bilmek gereklidir.

Çocuğun evde bağışıklık ve bademcik iltihabı tedavisi için, aşağıdaki halk tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için propolis olabilir. Bunun için, geceleri yanak üzerinde küçük bir parça propolis koymak için tam bir kür gerekli. Propolisli insanlara bal ve alerjisi olan ürünleri tedavi edemezsiniz, ayrıca durulama yapamazsınız.
 • Boğaz ağrısını yağlamak için propolis yağı hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, su banyosu içinde 15 dakika boyunca ısıtılmış 100 gram tereyağı ve 15 gram propolis karışımı.
 • Sabah ve akşam alırsanız kronik bademcik iltihabını hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu arada, propolisin eczane özütünün% 10'unu, ılık su veya sütle seyreltilmiş 30 damla.
 • Üç ay boyunca bademcikler için çocuklara deniz topalak birkaç taze çilek çiğneme vermek için yararlıdır. Bundan önce, boğazı antibakteriyel bir solüsyonla durulayın.

Bu makaledeki video, evde kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için popüler olarak anlatılmaktadır.

Elena 17.01.2017 18:04

Dikkat lütfen! İlk önce sıcaklığı düşürmeniz gerekiyor. İltihabı iyileştirme! Masaj yapamazsın! Bademcikler bir lenf sistemi! Ve ısınma ve masaj (sürtünme) o sadece lenfatik sistem boyunca alırım ama enfeksiyon organları için aşağıda ele alınacaktır ciddi komplikasyonlar yol açabilir.
Durulama - evet. Antibiyotikler - evet.
Ve sıcak içmek için, ama sıcak değil! Sıcaktan, yemek borusunun epitelyumunun ihale duvarlarını yakmak, ülsere ve hatta daha kötü kanamaya neden olmak mümkündür. Ve bu okuma yazma bilmeyen köylüye DİNLEMEK.

Yorum ekle:
(site sizin için otomatik olarak bir avatar seçecektir)

Bir doktora danışın ve ona kaliteli bir cevap alın.

Soğuk algınlığı eğilimi olup olmadığını ve doktora gitme vaktin olup olmadığını öğrenin.

 • Votka dan angina ile boğaz üzerinde sıkıştırmak: bir sıcaklıkta alkol sıkıştırmak mümkün olup olmadığını
 • Boğaz ağrısı ve antibiyotik öksürük pastilleri: inceleme ve yorumlar
 • Aloe ve öksürükten gelen bal: yetişkinlerin tedavisi için tarifler
 • Evde yetişkinleri öksürmek için halkın beklentileri
 • Bir anjinada bir boğazın bir iyot yayılması mümkün olup olmadığı
 • Potasyum permanganat ile boğaz yıkayın: manganez çözeltisi ile durulayın
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında boğaz için ne tür ilaçlar yapılabilir?

Hamilelik, sadece kendi sağlığı için değil, aynı zamanda gelecekteki çocuğunun sağlığı için de sorumlu olduğu zaman kadının vücudunun bir durumudur.

Neden boğazını keser?

insanlar boğazına spazmlar bahsederken, ani dramatik önemli daralma veya bunların lümenin tam örtüşme yol açar farenks veya larinks, gelişmekte kaslarımı ve böylece sık sık boğulma neden olur demek.