Loading

Halk ilaçları ile bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabı ciddiye alınması gereken oldukça ciddi bir hastalıktır. Boğazda lenfoid formasyonların enfeksiyonundan kaynaklanır, aksi halde bademcikler denir. Akut tonsillit daha yaygın olarak anjina olarak bilinir ve zamansız ya da ihmalkar tedavi görürse ciddi sonuçlara neden olabilir.

Kronik tonsillit formu tedavi etmek için çok daha kötüdür ve hastadan olağanüstü bir sabır gerektirir. İlaç ilaçları, bir doktorun önceden konsültasyonu olmaksızın alınmamalıdır, ancak geleneksel tıbbın yöntemleri, hastalığı etkilemek için ek önlemler olarak tam olarak kullanılabilir.

Karakteristik olan geleneksel tıp, evde tedavi yöntemlerini tanır, bazen mezunlar hastalara "büyükannenin" reçetelerini sunarlar. Bu durumlarda ana şey makul bir uzlaşmadır, doktor onayladıysanız veya hatta geleneksel olmayan ilaçlar önerdiyse, bu ilaç tedavisini iptal etmez, aksine tamamlar. Kompleks yaklaşım, bademcik iltihabı ve zamanında tedavi bu hoş olmayan ve tehlikeli hastalıklardan kurtulmanızı sağlar.

Bir yetişkinde

En etkili olanları boğaz ve nazofarenksin durulanmasıdır. Bunu yapmak için, bazı geleneksel ve oldukça sıradan durulama sıvıları hakkında çok çeşitli et suyu ve maddeleri kullanın - bu makalenin ilerleyen kısımlarında. Aşağıda listelenen tüm yöntemler bademcik iltihabı için iyi çalışır. Başka bir hastalığınız varsa, başka yemek tariflerine de ihtiyacınız var. Burada, halk ilaçları ile anjini hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ve burada yetişkinlerde halk ilaçları ile farenjit tedavisi tarif edilmektedir.

Boğazınızı yıkamak için birkaç basit seçenek:

 1. Limon suyu, daima ılık suyla seyreltilir.
 2. Calendula Eczane tentür: su bardağı başına 2-3 bardak su.
 3. Paketin üzerindeki talimatlara göre hazırlanan papatya, kaynatma.
 4. Su horseradish suyu ile seyreltilmiş.
 5. Fesleğen yağı veya et suyu.
 6. Birkaç damla iyot eklemek için zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi.

Bu tür araçlar iyidir, çünkü acil durumlarda hizmet verebilirler, çünkü malzemelerin çoğu oldukça erişilebilirdir ve her evde bulunur. Eğer problemi daha da ciddiye alırsanız, bir eczane koleksiyonuna sahip olmak daha iyidir (ya da bunları kendiniz saklayın). Bu et suyunun büyük bir avantajı, yüksek verimlilikle birlikte küçük bir maliyet olacaktır. Araçlar sizin için en uygun olanı seçmek, alternatiflere ihtiyaç duyar.

Halk ilaçları ile bademcik iltihabı video tedavisi:

Bitkisel gargara ücretleri:

 1. Aura'nın kökü, kanlı papatya, papatya. Eşit oranlarda alın, kaynatın veya kaynatın sonra su banyosunda demlemek ve sıcak bir halde kullanın.
 2. Kekik, papatya, St. John's wort, okaliptüs ve adaçayı. Ayrıca eşit miktarda al. Bir bardak kaynar su 1 çorba kaşığı alınır. l. kuru karışım. Tümü kaynatın ve biraz ıslatın, filtreledikten sonra durulayın ve durulayın.
 3. Ayr, ısırgan otu, St John's wort, string, cowberry yaprakları ve atkuyruğu tarlası. Tüm karışımı ve 2 yemek kaşığı kullanın. l. Yarım litre kaynar su için.
 4. Taze patates çiçekleri: Bir bardak kaynar su üzerinde bir miktar çiçek salkımına.
 5. Dik kaynar su, yaklaşık 300 ml, beş adet karanfil dökün (baharat) ve en az iki saat boyunca bir termos içinde demlenmeye bırakın.

Patates genellikle boğaz tedavisinde kullanılır. Referans olarak, örneğin, bir patates üzerinde düzgün bir şekilde nefes almayı okuyabilirsiniz. Bitkisel kokuların durulanması ve yutulmasıyla birlikte, bademcik iltihabı için birkaç basit tedavi yöntemi vardır. En iyi öneriler bir doktor tarafından seçilebilir, ancak aşağıdaki orijinal yöntemler semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Boğazınızı yıkamak için soda solüsyonunu nasıl yapacağınızı okuyun.

Burada atrofik rinit belirtilerini görebilirsiniz.

Geleneksel olmayan yöntemler

 • Sıcak şampanya ile boğazını çalkalayın. Tıbbın sırrı bilinmemektedir, ancak sonuç iyi olacaktır.
 • Gün boyunca, orijinal çözüm ile durulayın. Tuhaflık, hazırlanan çözümün üç fincanının bu amaçla kullanılmasıdır. İlk önce ılık su ve bir çay kaşığı soda olacak. İkinci kısım tuzlu su ile hafifçe soğutulur. Üçüncü cam, oda sıcaklığında su ile alınır, buna 30 damla sıradan iyodin eklenir. Kurs, anginanın ortadan kalkmasına kadar günde 4-5 kez tekrarlanmalıdır.
 • Aziz John'un çiçeklenme ile birlikte 1 st kaynatılmış su 0,5 l üzerinde demlemek için. l. Çay yerine mümkün olduğunca sık alın ama günde en fazla 5 kez alın.
 • Saflaştırılmış kerosen ile bademciklerin etkilenen bölgelerinin doğru sürtünmesi. Tartışmalı bir tedavi yöntemi, aşırı durumlar için daha uygundur.
 • Suya kadar şekerle dolu rendelenmiş ampul. Günde üç kez 1 çay kaşığı alın ve hamile ve emziren anneler için bile önerilir.
 • Küçük bir parça propolis tamamen yok olana kadar ağzında tutun. İyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Bir bardak sıcak süt bir bıçak zerdeçal ve karabiber ucunda. Gece belirtileri ve boğaz ağrısı kaybolmadan önce içilir.

Çocuk

Çocuklarda, kural olarak, akut bademcik iltihabı daha yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir, ancak erişkinlerden daha hızlı geçer (tabi ki uygun tedavi ile). Bir yetişkine mükemmel bir şekilde yardımcı olan ürünlerin çoğu çocuklukta kullanılamaz, bu nedenle evdeki tedavi yöntemlerinin özellikleri biraz farklı olacaktır. Çocuğunuz da burun akıntısı varsa, o zaman bağlantı altında çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde halk yöntemleri bulacaksınız.

Boğaz durulama

Genellikle daha önce listelenmiş olan yukarıdaki genel çorbalar için uygundur, ancak bazı maddelerin özgüllüğü çalışmaz, örneğin, bayır suyu veya şampanya. Bitkisel soğuma daha küçük oranlarda alınmalıdır.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi:

 • Orta boy ampul, kalınlaşana ve homojen hale gelene kadar şurup içinde öğütülür ve kaynatılır. Çocuğunuz henüz 10 yaşında değilse, günde üç kez bir çay kaşığı alın. Daha büyük çocuklar için, dozu ikiye katlayın.
 • Küçük bir propolis parçası, tamamen yok olana kadar ağzınızda tutunur. İyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Zencefil çayı: küçük bir parça taze kök (erik büyüklüğü) veya 1 çay kaşığı kuru karışım 0.5 litre su dökülür. Daha fazla verim için birkaç diş sarımsak ve bir dilim limon ekleyebilirsin. Çay yerine tüm iyi kaynatın, süzün ve içirin. Çocuklar ve yetişkinler için uygundur.
 • Taze pancarların kaynatılması, küçük bir miktar su ile doğranmış ve kaynatılmış (orta büyüklükte bir kök ürünü için yaklaşık 300 ml). Tüm tahliye ve gargara günde en az üç kez.
 • Yaklaşık üç ay boyunca aç karnına yenen deniz topalak yaklaşık 10 çilek, kalıcı olarak kronik bademcik iltihabı kurtulacaktır. Boğazın durulandıktan sonra kullanın, meyveleri dikkatli bir şekilde çiğneyin.

Bir çocuğu tedavi etmek için zorlarsanız - görev basit değildir, dikkatini dikkat dağıtıcı anlarla, örneğin, bir kaynatma veya orijinal tariflere dökülecek olan olağandışı yemekler ile ilgilenmelisiniz.

Orijinal yöntemler

 1. Taze incirden püresi hazırlayın (önce onları suda kaynatın ve sonra bir karıştırıcı ile öğütün), günde bir çay kaşığı 5 ila 6 kez kullanın. Hemen yutmamak için daha doğru olacaktır, ancak tamamen çözünene kadar ağzınızda tutun. Bu yöntem sadece etkili değil, aynı zamanda çocuklar için önemli olan alışılmadık derecede lezzetli de değildir.
 2. Bir propolis parçası bezelye büyüklüğü her yemekten sonra çiğnemek için.
 3. Ev tavukundan sağlam et suyu, Tuz ve baharatsız pişirilen, sıcaklığını mükemmel bir şekilde düşürür ve boğazda ağrıyı azaltır.

Önleyici yöntemler

Önleme en iyi tedavi! Bu slogan uzun zamandır bir alışkanlık haline geldi, ancak ilişkisini kaybetmez. Bununla birlikte, bademcik iltihabını önlemenin başlıca yöntemleri, diğer yaygın hastalıklar gibi, aşağıda sunulmaktadır.

Nazofarenksin düzenli hijyeni

Bu, burnun yıkanmasıdır. Bütün bir dizi ENT problemi için mükemmel bir sonuç verir. Yıkama için, ılık su kullanılır, ki içinde parfümsüz deniz tuzu hafif, hafif tuzlu bir çözelti haline gelir. Alternatif olarak, her burun deliği suya çekmeli ve ağzından serbest bırakmalıdır. Birkaç eğitim seansından sonra, bu "tekniği" tamamen ustalaştıracak ve bu yararlı bir alışkanlık haline gelecektir. Bu yöntem kronik tonsillit ve nazofaringeal hastalıkları yenebilir. Bu yöntem, uygun bir şekilde yerine getirilmesi koşuluyla, çocuklar için kontrendike değildir.

Video evde çocuk halk ilaçları kronik bademcik iltihabı tedavisi hakkında anlatıyor:

Güçlendirilmesi bağışıklık

Her tür hastalığın en etkili şekilde önlenmesi vücudumuzun doğal savunmasının güçlendirilmesidir. Birçok yol var, günlük egzersizler ve sertleştirme en kolay olacak. Multiputaminlerin düzenli alımı ve rasyonel beslenme de çocuklarda bağışıklık oluşumunda iyi bir yardımcı olabilir.

Akut ve kronik formdaki pansuman, son derece tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır; Sık anjina, kardiyovasküler sistemi etkiler ve bir kişinin doğal bağışıklığını önemli ölçüde azaltır. Tedavi edilmeyen anjinanın kısırlığın sebebi olduğu durumlar olmuştur.

Halk ilaçları iyi bir sonuç verir ve boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur ve hatta iltihaplı odakları giderebilir. Ancak ilaç formları olmayan hastalığın seyrinin ağır formlarında yapamayız. Ayrıca, kendi ilacınızı almanız ve sağlığınızı ve çocuklarınızın hayatını riske atmayın. Diğer araçlar da halk ilaçları ile tedavi edilir. Burada halk ilaçları ile kronik sinüzit tedavisi tarif edilmektedir.bağlantıda halk ilaçları ile sinüzit tedavi nasıl okunur okumak mümkündür.

Tedaviyi reçetelemek için bir uzmana zamanında itiraz edin (ve bu cerrahi yöntemler olabilir), hastalığın seyri üzerinde kontrol sağlayacaktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabının geleneksel tedavi yöntemleri, boğaz ağrısını oldukça etkili bir şekilde azaltır ve daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bademcikler solunum sistemini mikroplardan koruyan ilk bariyerdir. Bununla birlikte, bazen sağlık sorunlarına neden olurlar - bademcik iltihabı olarak adlandırılan bir hastalık gelişir. Bu konuda bilmeniz gereken nedir?

Akut ve kronik bir bademcik iltihabı vardır. Akut form, çoğunlukla çocuklarda görülen, bilinen bir boğaz ağrısıdır. Nedeni viral veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Bademcik baskınlar bademcikler üzerinde toplandığında, bu boğaz ağrısı gösterebilir. Bu hastalığa bakterilerin (streptokoklar) neden olduğu bademcik ve boğazın akut iltihaplanması diyoruz. Anjina ile ilişkili ilk belirtilerden biri çok yüksek ateştir. Boğazda bir ağrı ve hatta bazen eklemlerde bir ağrı vardır. Karakteristik belirtiler de genel zayıflıktır. Bademciklerdeki ağrı normal yemek yemeye, yutmaya ve bazen konuşmaya izin vermez. Bademcikler kırmızıya döner, lenf düğümleri artar. Akut tonsillit hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilir. Ancak hastalığın kronikleştiği durumlarda, tedavi daha uzun ve sorunlu hale gelir.

Birçok insan sorar: genel olarak kronik bademcik iltihabı tedavi edilebilir mi? Cevap veriyoruz: Evet, yapabilirsin. Bugün popüler yöntemlerle bunu nasıl yapacağımız hakkında konuşacağız.

Hastalık nasıl tanımlanır?

Her zaman bir kişi kronik bademcik iltihabının olduğunu fark etmez. Gerçek şu ki, hastalığın semptomları yeterince spesifik değildir ve bazen hasta bademciklerin büyüklüğü de artmaz. Hastalık, bir kural olarak, boğazdaki nükslerin bir sonucudur, bu da bademciklerin yapısında ve enfeksiyonun gizli seyrinde değişikliklere yol açar.

Kronik tonsillit belirtileri

 • küçük tekrarlayan boğaz ağrısı
 • boğazda tıkanma hissi
 • sık sık boğaz ağrısı vakaları
 • boyunda ağrı
 • yutma güçlüğü
 • kötü koku
 • ağızda kötü tat
 • boyunda genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca hastalar, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama oluşumunu periyodik olarak gözlemlediklerini bildirmişlerdir. Bu belirtilerle birlikte olabilir:

 • açıklanamayan ateş
 • zayıflık
 • azalmış bağışıklık.

Hastalık tedavi edilmezse ne olur?

Kronik tonsillitte, enfeksiyon "kaybolur" ve "gizler". Bununla birlikte, her zaman sadece bademcikler için değil, aynı zamanda kan ve uzak organlara girebilir ve bu tür bulaşıcı hastalıklara neden olabilir:

 • romatizmal ateş
 • glomerülonefrit
 • artrit
 • sedef hastalığı
 • kâlp kası iltihabı
 • vasküler hastalık
 • jinekolojik sorunlar (özellikle hamilelikte)

Bu nedenle, bu hastalıktan kurtulmak için halk ilaçları kullanmanızı öneriyoruz. Bademcik iltihabı ile bademciklerimizin vücudun savunucusu olmasını ve tehlikeli bir nesne haline geldiğini unutmayın. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamaya çalışın.

tedavi

İyileştirme sürecini hızlandırmak için yukarıda açıklanan yöntemleri uygulamak en iyisi olduğunu belirtmek isteriz. Bağışıklığınızı nasıl arttıracağınızı da düşünmelisiniz - ve sonra hiçbir enfeksiyon korkutucu olmayacaktır.

Şifalı İçecekler

 1. Bir bardak ılık suda, dört tatlı kaşığı bal, ¼ çay kaşığı tuz ve taze sıkılmış meyve suyu bir kireç veya limon ekleyin. Bütün bu bileşenler birbirleriyle iyice karıştırılmalıdır. Günde iki kez içmeniz gereken bir vitamin içeceği alacaksınız. Bu, özellikle hamilelik sırasında tavsiye edilen tonsillitin nasıl tedavi edileceği en iyi yerel tariflerden biridir.
 2. Ağırlaştırmayı kaldırın ve bu yöntem yardımcı olacaktır: yatmadan önce her akşam bir tutam zerdeçal tozu ve biberiyle bir bardak sıcak süt içirin. Ardı ardına üç gece tedaviye devam edin. Bu içecek küçük çocuklar için bile pişirilebilir.
 3. Havuç, pancar ve salatalık suyunun kombinasyonu, kronik bademcik iltihabının iyileştirilmesinin bir başka mükemmel yoludur. 100 ml pancar suyu ve 100 ml salatalık suyu ile 300 ml havuç suyunu karıştırın. Bu şekilde elde edilen sıvı, günde bir kez içilmelidir.
 4. 50 ml sütte 12 g mor çiçek kaynatın. Sütü süzün ve soğuduktan sonra içirin. Ayrıca kronik bademcik iltihabı menekşelerin kurutulmuş çiçekleri ile tedavi edilir. Bunu yapmak için az miktarda bitkisel yağ ile kızartılması ve gece boyunda bir kümes hayvanı olarak uygulanması gerekir. Sadece hamilelik sırasında sıcak kompreslerin kontrendike olduğunu unutmayın.
 5. Kronik bademcik iltihabı tedavisinde zencefil çayı sıklıkla kullanılır, çünkü tüm enfeksiyonu yok eder ve iltihabı hafifletir. Ayrıca soğuk kış günlerinde zencefil ısınacak ve güç verecektir. Bu içecek nasıl hazırlanır? Bir parça taze kök zencefil parçasını bir rendeleyici veya başka bir yolla beş ila yedi santimetre boyutunda öğütün. Sonra iki limon ve iki karanfil sarımsak dilimleyin. Her şeyi bir tencereye koyun, yarım litre su ekleyin ve yirmi dakika kısık ateşte pişirin. Tavayı ateşten çıkardıktan sonra, iyi bir tat almak için çayın içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Bal başka bir doğal bakterisit ajandır, ancak yüksek sıcaklıklar özelliklerini yok eder. Çay alın, öğünden 3 saat sonra, günde 3 kez gerekir. Bu tedavi, çocuklar ve yetişkinler ve hatta hamilelik sırasında bile uygundur.
 6. Bir bademcik iltihabı iyi bir şekilde bir karakafes gelen çay kaldırır. Karakafes yapraklarını bir eczanede al ya da yaz aylarında hazırla. Eğer mümkün olduğunca çabuk iyileşmek istiyorsanız, o zaman çimenlere doğranmış ve kurutulmuş zencefil ekleyebilirsiniz. Bitkinin birkaç çay kaşığı kaynar su ile dökün ve soğumaya bırakın. Bitmiş içecekde, şekere şeker veya bal ekleyebilirsiniz. Bu çay hamilelik sırasında sarhoş olabilir. Karakafesin iyileştirici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir.

Propolis ile yemek tarifleri

Propolisin yararı fazla tahmin edilemez - kronik bademcik iltihabı da dahil olmak üzere birçok hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Nasıl uygulanır? Birkaç halk ilaçlarını paylaşacağız.

 1. En basit tarif propolisi tereyağı ile karıştırmaktır. Bu durumda, petrol propolisten 10 kat daha fazla olmalıdır. Aç karnına günde 3 kez 10-15 gram bitmiş ürün alın. Propolis ile tedavi süreci 2 haftadır. Bu yöntem hamilelikte bile uygundur.
 2. 20 g propolis alın, doğrayın ve 100 ml saf tıbbi alkol dökün. Bu araç karanlık ve sıcak bir yerde üç gün boyunca ısrar edilmelidir. Sonra, 20 damla için günde 3 kez propolis ile alkol tentür atın. Az miktarda ılık su veya sütte çözülebilir. Ayrıca, gargara yapabilirsiniz: Bunun için bir bardak su, 10 damla tentür ekleyin.
 3. Herhangi bir "kimya" kontrendike olduğunda, doğal propolis hamilelik için en iyi ilaçtır. Bu ürünün küçük bir parçası mümkün olduğunca uzun süre ağızda tutulmalıdır (ideal olarak - bir gün). Propolis sadece kronik bademcik iltihabı tedavisinde değil, aynı zamanda anjina, larenjit, ağız boşluğunda iltihaplı süreçlerde de yardımcı olur. Çocuklar için tamamen zararsızdır, ancak çocuğun propolisi yutmadığından emin olmalısınız.

boyotu

Yarım litre su alın, 2 çorba kaşığı çemen otu ekleyin ve yavaş ateşte yaklaşık 30 dakika kaynatın. Sonra suyu soğutun. Gergin olduktan sonra, günde 2 kez boğazınızı yıkayın. Çemen otu, kronik tonsilliti tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Hamilelikte kontrendikedir.

Bademcikler için yapıştırın

İnsanların yöntemlerini anlatırsanız, hasta bademcikler üzerinde macun uygulaması gibi etkili bir prosedürden bahsetmek imkansızdır. Bitmiş ürün pamuklu çubukla uygulanmalı, ağzını açmalı, dilini bir kaşıkla bastırmalı ve macunu hafifçe amigdala ile muameleye tabi tutmalısınız. İlacı kendiniz uygulamak çok problemli olduğu için, birinden yardım istemeniz tavsiye edilir. Prosedür hamilelikte kontrendike değildir ve en ihmal edilen kronik bademcik iltihabından bile kurtulmaya yardımcı olur. Makarna nasıl pişirilir? İşte iki tarif var

Tedavinin ilk yolu: hardal, keten, arpa, turp, ve aynı zamanda at-turp kökünün eşit miktarlarda tohumlarını alır. Bütün bunları bir öğütücüde öğütün. Ürüne yumuşak bir kıvam vermek için biraz su ekleyin. Daha önce de söylediğimiz gibi, hasta bademcikler için böyle bir macun uygulanmalıdır. Tedavi kursu: 7-10 gün.

Hamurun ikinci tarifi: sümbülün birkaç dalını yakar ve elde edilen küllere (kalın bir bulamaç oluşturmak için) hardal yağını ekleyin. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak için karışımı her akşam bademciklere uygulayın.

Lezzetli yemek tarifi

Böbrek iltihabını böylesine lezzetli ve hoş bir şekilde tedavi edebilirsiniz: birkaç çiğ incir meyvesini kaynatın ve rendelenerek rendeleyin. İncirleri biraz soğuduktan sonra, bir çay kaşığı alın ama yutmayın: patates püresi, hasta bademciklerini sararak ağzın içinde yavaşça çözünene kadar bekleyin. Anladığınız kadarıyla, bu teknik hamilelik sırasında bile zarar vermez ve çocukların tedavisinde çok uygundur (böyle bir tedaviyi yemeyi memnuniyetle kabul ederler).

Akasya durulama

Bir su kabında biraz akasya kabuğu ekleyin ve ateşe koyun. Çözümü yaklaşık 20 dakika pişirin. Et suyu soğuduktan sonra et suyunu süzün ve boğazınızı yıkamak için kullanın. Bu kronik bademcik iltihabı tedavisi için mükemmel bir yardımcıdır.

soluk alma

Suyu geniş bir tencerede kaynatın, birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Sıcak kabın üzerinde daha fazla bükün, kafanızın üzerine bir havlu atın, uçları tamamen tavasının kenarlarını kaplayacak şekilde. Mümkün olana kadar sıcak buharı soluyun. İnhalasyonun ek bir avantajı da cildin gözeneklerini temizlemeye yardımcı olmasıdır. Bu tekniğin yardımıyla sadece kronik bademcik iltihabı değil, aynı zamanda kuru öksürüğü de tedavi edebilirsiniz. Hamilelik sırasında termal prosedürlerin tavsiye edilmediğini unutmayın.

gazyağı

Bu, kronik bademcik iltihabı için oldukça sıra dışı bir tedavi yöntemidir, ancak tecrübeli insanların dediği gibi, bu çok etkilidir. Bunu yapmak için iyi saflaştırılmış bir kerosen bulmanız gerekir. Gün boyunca, bademcikler mümkün olduğunca sık gazyağı ile yağlayın. Önemli bir nokta: kerosen ile tedavi etmek için sadece kronik bademcik iltihabı mümkündür, ancak anjina ile birlikte onu bırakmak daha iyidir. Bademleri kerosen ile temizlemek için, sonunda sarılı pamuk yünü ile uzun bir çubuk gerekir. Prosedür, azami dikkatle gerçekleştirilir.
Bu, tonsillit tedavisi için en iyi tariflerden biri olmasına rağmen, çocukların başka yollar bulması daha iyidir. Ve tabii ki, kerosen gebelikte kontrendikedir.

sarımsak

Okul çocukları bile sarımsakın enfeksiyon için doğal bir ilaç olduğunu biliyorlar. Bu gibi durumlarda, bademcik iltihabı gibi, mükemmel bir uyum sağlar. Sarımsakları gün içerisinde mümkün olduğunca sık çiğnemeye çalışın. Boğazı mükemmel bir şekilde dezenfekte eder ve tüm enfeksiyonları öldürür ve küçük çocuklar için bile zararlı değildir (tabii eğer çocuğu sarımsak dişi yemeye ikna ederseniz). Hamilelikte, bu yöntem de şiddetle tavsiye edilir.

Soğan şurubu

Biz bademcik iltihabına karşı iki reçete vereceğiz: biri daha yumuşak ve küçük çocuklar için uygundur. İkincisi daha akut, ancak daha etkilidir (yetişkinler için uygundur).

1. Çocuklar için şurup

Bir adet büyük soyulmuş ve ince doğranmış soğan kuvvetlice tatlandırılmış suyla (1 bardak) dökülmeli ve sıvı şurup haline gelene kadar kısık ateşte pişirilmelidir.
Nasıl alınır? 1 çay kaşığı - 10 yaşından küçük çocuklar veya 1 yemek kaşığı - daha büyük çocuklar için. Günde üç kez doğru dozda alın. Semptomlar tamamen yok olana kadar tedaviye devam edin.

2. Yetişkinler için şurup

Ham, soyulmuş ve doğranmış soğanı alın, şekeri serpin. Örtün ve şurup görünene kadar birkaç saat bekletin.
Nasıl alınır? Günde birkaç kez 1 çay kaşığı. Bu şekilde tedavi etmek için bademcik iltihabı hamilelik sırasında olabilir.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik sırasında, kadınların sadece sağlıklarını değil, aynı zamanda çocuklarının sağlığını da hatırlamaları gerekir. Bu nedenle, herhangi bir hastalık sadece doğal yolla tedavi edilmelidir. Göğüs iltihabı bir istisna değildir. Enflamasyonu mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalışın ve enfeksiyonu yok edin, böylece bebeğiniz hiçbir şeyi tehdit etmez.

Yani, hamilelik sırasında boğaz ağrısı varsa, sarımsak şurubu gibi bir tedavi deneyin. taze ezilmiş sarımsak karanfil tuşuna 40 g, (sıvı bal kullanılabilir şeker şurubu yerine) 80 g su ve 80 g şeker hazırlanan sıcak şurubu ile karıştırın.
Nasıl alınır? Günde 1 çay kaşığı 4-5 kez.

İşte hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi için başka bir reçete: taze sarımsak 1 - 2 karanfil doğrayın ve sıcak süt ile seyreltin. 1 çay kaşığı için günde birkaç kez alın. Bununla birlikte sarımsak, karaciğer yetmezliği ve alerjiye yatkınlık gibi hastalıklarda kullanılamaz.

İşte hamilelik sırasında bademcik iltihabı ve küçük çocuklarda tedavi edilmesi tavsiye edilen harika bir reçete:

 • vahşi ebegümeci - 30 g
 • yaprak ve althea kökü - 30 gram
 • Muz yaprağı - 30 g

Bu karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynamış su içine dökülür ve bir termos şişesinde 1 saat boyunca bırakılır. Alınan infüzyon sabah ve akşam yarım bardak almak. Bu şekilde tedavi etmek için tonsillit 3-5 güne ihtiyaç duyar.

Tibet rahipleri için tarif

Tibet'te, tüm hastalıklar sadece otlar, uygun beslenme ve yararlı alışkanlıklar ile tedavi edilir. Bu ya da bu rahatsızlık ortaya çıktığı anda, yerel rahipler vücudu temizlemek için bir diyet yaparlar. Tonsillit tedavisi için, Tibetliler mümkün olduğunca sık özel bir fırça (bu ve her zamanki diş için) ile plaketten dilini temizleyin. Plakanın - bakteri için bir üreme alanı olması ve temizlemesi vücudunuzu temizler. Ayrıca Tibet'te gargara için bu infüzyonu uygulayın:

 • Papatya - 40 gr
 • Adaçayı yaprağı - 40 g
 • Köksap rizomu - 40 g
 • Ceviz yaprağı ve perikarp - 40 g

Nasıl pişirilir: 1 çorba kaşığı otlar 1 bardak su dökün, 5-7 dakika kısık ateşte kaynatın, daha sonra 1 saat boyunca ılık bir yerde bırakın. Bu tarif, çocuklar için bile uygundur.

Ve şimdi ünlü Dr. Komarovsky'nin ve bademcik iltihabı sorununun bir parçasına bakmayı öneriyorum:

önleme

Kronik bademcik iltihabını başarıyla tedavi ettikten sonra, uygun önleme hakkında düşünmenin zamanı geldi. Bunu nasıl yapmalı? İşte birkaç basit ipucu:

 • Tam bir ağız hijyenine dikkat edin (normal temizlemeye ek olarak, diş ipi ve ağız gargara kullanın);
 • Doğru nefes alın: havayı ısıtmak ve arındırmak için burun içinden nefes alın. Bir kişi ağzından nefes alırsa, soğuk hava üflemesi doğrudan bademcikler üzerine düşer;
 • Mukoza zarının aşırı kurumasını önlemek için havadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • Sigara içimi (aktif ve pasif);
 • Sadece mukoza zarlarını aşırı çekmeyen, aynı zamanda onlara zarar verebilecek tuzlu, baharatlı ve aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının;
 • Mikropların mukoza zarlarına girmesini zorlaştırmak için alerjilerle savaşın;
 • Keten tohumu yağı, sütlü içecekler, bal, tereyağı, jöle gibi ağız boşluğunu "kaplayan" büzücü ürünler tüketir;
 • düzenli fiziksel aktivite, kolayca asimile ve dengeli beslenme, yeterli uyku ve dinlenme yoluyla bağışıklık uyarmak;
 • A, E, C ve D vitaminleri bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, faringeal tonsilleri enfekte eden yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta hasta olurlar.

Tonsillit türleri

Bir kişi soğuk havalarda veya yoğun bir ısı sırasında soğuk içecekler kullanırken altta yatan bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı vardır. Bu, bu noktada bağışıklık azaldığından, bezlerdeki patojenlerin gelişimine bir ivme kazandırır.

Sık tekrarlanan hastalıklar ile kronik tonsillit gelişebilir. Genellikle bu çocuklukta olur. Sürekli alevlenmelerin bir sonucu olarak kalp kasındaki eklemlerin iltihaplanması veya işlev bozukluğu şeklinde komplikasyonlar vardır.

semptomlar

Akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • kırmızı ve büyütülmüş bademcikler;
 • yüksek sıcaklık;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • baş ağrısı.

Kronik bademcik iltihabı bu belirtilerle karakterize edilir:

 • ağzından kötü kokuyor;
 • boğazda ağrı veya karıncalanma;
 • yorgunluk ve sakatlık;
 • baş ağrısı;
 • bademcikler doğal olarak kalın ve kırmızıdır.

nedenleri

Farklı bakteriler insan vücudunda kalıcı olarak yaşadığından, patojenler de dahil olmak üzere bademcikler üzerinde olabilir. Bu nedenle, örneğin, yerel bağışıklığın zayıflaması ve bakteriler için sadece küçük bir mazerete ihtiyaç vardır, bu da gelişme için bir işaret haline gelir.

Tonsillitin en yaygın nedenleri aşağıdaki mikroorganizma türleri olabilir:

 • A grubundan streptococcus hemolitik;
 • çeşitli adenovirüsler;
 • staphylococcus aureus;
 • mantar enfeksiyonları.

tedavi

Akut tonsillitte, doktor uygun antibiyotik, sık içme, gargara ve yatak istirahati reçete eder. Hastalığın kronikleşmemesi ve komplikasyon olmaması için kulak burun boğaz doktoruna zamanında ulasmak daha iyidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, enfeksiyöz süreç kronik formda geçmiştir ve antibakteriyel ajanlar zayıf bir etki gösterir bademciklerin cerrahi eksizyonu uygulanır. Operasyon sadece 6 yaşından küçük çocuklar için yapılmamaktadır.

Bezleri çıkarmak elbette aşırı bir durumdur. Bıldırcınlar, patojenik bakterilerin vücuda girmesine karşı bir kalkan görevi gördüğü için, tıbbi yöntemlerle enfeksiyonu yenmeyi denemek gereklidir.

Bademcik iltihabı olan hastalar için, doktorlar bol sıvı tüketmenizi tavsiye etmektedir. Yemekler normalden daha yumuşak ve daha sıvı hale getirilir ve içecekler sıcak tüketilmemelidir.

Tonsillit - halk ilaçları ile tedavi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, otlar ve diğer halk ilaçlarının tedavisine dayanan deneyimi kullanmak yararlıdır.

durulama

Durulamaların yararlılığı, hayati aktivitelerinin bazı bakterilerini ve ürünlerini yıkamasına, bezlerin yüzeyini dezenfekte etmeye ve hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmalarıdır. İşte bazı tarifler:

 • Papatya ile kaynar su (1 L) calendula dökün (her biri 10 gram). Ot infüze edildiğinde 20 dakika bekleyin. Ardından, sıvıyı boşaltın ve prosedüre sıcak bir cam uygulayın.
 • Bazı enfeksiyonlarda, bir tuz ve soda (1 çay kaşığı) solüsyonu 2 damla iyot eklenerek bir bardak ılık suda yardımcı olur.
 • 10 g miktarındaki sebze bahçesi su için 10 dakika kaynatılır. 40 dakika ısrar ediyor. Sıcak ve süzülmüş bir infüzyonda, küçük bir kaşık tuz dökün ve çok fazla votka ekleyin. Votka mukus kuruduktan sonra, en fazla 4 gün boyunca durulayın.
 • İlk toplama: Bir tıbbi hatmi (kök sadece), yonca (çimen), ıhlamur, Aziz sarı kantaron, yaban ebegümeci, papatya, kekik, dulavratotu (kök), anason (tohumlar), nergis. İlk iki bileşen 2 yemek kaşığı miktarında gereklidir ve geri kalanlar yemek odasının 1 kaşıkından alınır. Bileşenler kuru ve parçalanmış olmalıdır. 1 çorba kaşığı kazanç edinimi hazırlamak ve sıcak su (1 gr) içine dökün, 5. Daha sonra ateş ve ısıtılmış dakika koymak, kaplama çıkarılır ve 20 dakika itme. Filtrelenmiş kaynatma ile durulayın.
 • İkinci koleksiyon: calendula, okaliptüs yaprakları ve papatya. Her şey eşit parçalarda karıştırılır. Daha sonra ilk koleksiyonda anlatılan her şey sadece 400 ml su alır. Bu çorba 10 gün boyunca durulanır. Uygulamanın ilk gününde, sıcaklığı 26 C ve son - 16 C, yani günde bir kez düşer.
  Boğaz ağrısı günde en az üç kez yıkanmalıdır, ancak bunu daha sık yapmak daha yararlıdır.

Oral uygulama için alkollü tentürler

 • 2 çorba kaşığı taze patates suyu, 3 yemek kaşığı kuru çiçekler menekşe üç renkli, St. John's wort tentürü 10 ml alacaktır. Menekşe 20 dakika kaynar su ile demlendirilir. Bunun için su yarım litre alır. Gerilmiş çay yapraklarına patates suyu ve tentür dökün. Her şey çok karışık. İlaç 1 kaşık Art. günde üç kez.
 • Bu tarif için, 1 çorba kaşığı ve bir bardak alkol veya votka miktarında bir karadelik köküne ihtiyacınız olacak. Pişirmeden önce kök yıkanır ve ince bir rende üzerine konulur. Daha sonra 30 gün boyunca alkol ile dökülür. Bu süre boyunca, filtre ve bir tıpa ile bir şişe içine dökün. Serin bir yerde tentürü daha iyi tutun. Boğazda ağrı varsa, ilacın bir çay kaşığı bir bardak suya dökülür. Hemen içmeyin. Önce sıvıyı ağzınızda tutmanız ve sonra yutmanız gerekir. Tadım sonrası içecek önerilir.
 • Bir tane daha tentür. Kırmızı şarap ilavesi ile anne ve üvey annenin soğan suyu ve taze meyve suyundan oluşur. Malzemelerin her biri 20 ml gerektirir. Tentenin tüm parçaları karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Üç çorba kaşığı suya 3 kez bir kaşık tentür. Bir kaşık yemek odasına ihtiyacı var. Karışım kullanımdan önce çalkalanır.

Kronik tonsillit tedavisi için infüzyonlar

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi uzamış ve bu durumda tıbbi preparatları içeriye doğru uygulamak daha iyidir. Aşağıda üç tip etkili ücret önerilmektedir:

 • İlk koleksiyon bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu oluşur: Bir anne-ve-üvey anne, pelin otunu, papatya, şakayık kökü, Aziz sarı kantaron otu, frenk üzümü, siyah, bitki kekik, nergis, rezene, tatlı bayrak kökü, adaçayı, okaliptüs yaprağı bırakır. Her şeyi eşit parçalara ayırmalısın. Suyu 200 ml'lik bir cam, oda sıcaklığında alın ve koleksiyonun bir çay kaşığı dökün. 4 saat demlenmiş olmalı. Ateşe verildikten sonra kaynatın ve 2 dakika sonra çıkarın. 100 ml için günde 2 kez gergin ilaç kullanın. Et suyu durulanır ve yutulursa daha da iyi olacaktır.
 • İmmünostimulasyon ve antibakteriyel etki ile ikinci koleksiyon. Böyle bir bileşim o: 20 g sapma ezilmiş kalça ve kökler kamışı 25 g, çim thoroughwax ve Şakayık kökü, Hypericum, kökler Leuzea ve biberiye ot 15 g, elecampane kök ve ot at kuyruğu 10 g, meyan kökü ve efedra ot 5 g için toplam miktardan bir yemek kaşığı alın ve 200 ml su biraz kaynatın, sonra bir saat için kenara koyun. Bitmiş infüzyon 50 ml'lik kısımlara ayrılır ve günde bal ilavesiyle sarhoş olur.
 • Üçüncü koleksiyonda antienflamatuar ve antiseptik etkiler vardır. Bu bileşim: okaliptüs yaprağı (20 g) ve nergis, bütün ilk iki kültürlerinde olarak adaçayı, ıhlamur, papatya, biberiye ot, meyan kökü ve vaka dosyası 10 Inula 15 g, ama 6 saat ısrar. İnfüzyonlar boğazını ve ayrıca bir çorba kaşığı günde üç kez içilir.
 • İlacın bir sonraki infüzyonu da kronik tonsilliti tedavi etmek için kullanılır. 5 g siyah frenk üzümü yaprağı, 3 g ahududu yaprağı veya bahçe, 2 gr papatya, 1 gr okaliptüs yaprağı ve meyan kökü ölçülmelidir. Bir çorba kaşığı toplayın ve bir bardak kaynar suyla bir termos içinde ısrar edin. 8-10 saat ısrar edildikten sonra ilaç, çay eklenmesiyle, balın eklenmesiyle, günde birkaç kez bir bardakta tüketilebilir. Olası alevlenmelerin olduğu dönemlerde iki haftalık kurslar için koruyucu bir ilaç olarak da kullanılır.
 • Kronik tonsillitte bademciklerin yıkanması önerilir. Bu amaçla, furatsilin veya kolloidal gümüş çözeltisi gibi antiseptik çözeltileri kullanılır. Altın bıyık, bakterisidal özellikleriyle bademciklerin yıkanmasında da kullanılabilir. Bunu yapmak için, bitkiden büyük bir yaprak kesin ve bir termos içinde ısrar ederek, içine bir bardak kaynayan su dökün. Hazırlama süresi 2 saattir. Yıkama prosedürü bir doktor tarafından bir poliklinikte yapılır. Tedavi prosedürlerinin sayısı 10 ila 12 arasında olmalıdır. Yıkama kursları yılda 2-3 kez yapılmalıdır.

önleme

Temel önleme amacı, hem genel hem de yerel bağışıklığın azaltılmasını önlemeye yönelik önlemlerdir. Bunu yapmak için bademcikleri ve tüm vücudu kızdırmalısınız. Bezler normalde düşük sıcaklıklara dayanmalıdır. Dondurma ya da soğuk içecekler yiyerek sertleşebilirsiniz. Bunun sadece aşamalı olarak yapıldığını, yani küçük porsiyonlarda dondurma ve içecek yemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ve en önemlisi, bir kişi mükemmel sağlıklı olduğunda yapılır.

Soğuk yiyecek aldıktan sonra veya soğuk havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bir masaj yapabilirsiniz. Bunun için el alt çenenin ucundan boğaz boyunca göğsüne kadar birkaç kez çekilmelidir.

Diğer bir önleme kuralı, sağlıklı ve vitamin bakımından zengin bir diyettir. Yaz aylarında sebze ile sadece taze meyve yemek gereklidir. Ancak hastalık geldiyse, komplikasyonları önlemek için, doktorunuz tarafından reçete edilenleri kesinlikle uygulamanız ve halk ilaçları ile birlikte bademcik iltihabı tedavisi uygulamanız gerekir. Bu dönemde, sadece boğaza değil aynı zamanda burun nefeslerine de dikkat etmelisiniz, böylece durumu kötüleştirmemek için.

Kronik tonsillitin halk ilaçları ile tedavisi.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Kural olarak, operasyon, sadece tekrar tekrar yapılan konservatif tedavi bademciklerin durumunu iyileştirmediğinde reçete edilir.

Bademcikler çıkarılır veya tamamen (çoğunlukla yapılır) veya kısmen. Bu arada, son yıllarda yeni cerrahi tedavi yöntemleri geliştirilmiştir: cerrahi lazer yardımıyla (lazer lacunomy veya tonsillektomi), bademcikler üzerindeki cerrahi ultrason ve bademciklerin donması. İkinci yöntem küçük bademcikler için kullanılır; Bazı doktorlar "ses" bademcikler ve ultrason ön-freeze. Bu, bademcikler üzerindeki yara yüzeyinin iyileşmesini artırır.

Ama ameliyat aşırı bir durumdur. Bir bademcik iltihabı ile mücadele etmeye başlamak için, bir organizmanın koruyucu kuvvetlerinin artması, çeşitli türde novokainovymi blokajlarının bademciklerine etkisi, omurganın servikal bölümünün manüel tedavisinin kullanılması gereklidir. Kronik bademcik iltihabı ve sık bademcik iltihabı olan hastaların, omurganın bu kısmının hareketliliğini sıklıkla ihlal ettikleri kaydedildi.

Çoğunlukla bademcikler iltihaplanma dan bademcikler içine ilaç enjekte ederek kurtulmak.

Son olarak, bademcik iltihabı ile savaşan insanlar arasındaki en popüler araç bademciklerin çeşitli çözümlerle yağlanmasıdır. Genellikle Lugol çözeltisi, collargol, propolis tentür yağı ile kullanılır.

Fizyoterapötik tedavi yöntemleri

En çok reçete: ultrason, mikrodalga terapisi, lazer, mikrodalga, UHF, indüksiyon-totermiyu, ultraviyole ışınlama bademcikler magnitotera-APY, elektroforez, "Vitaphon" (yaymalar cihaz), lamba "Yazının başına dön", çamur ve diğer inhalasyon.

Kronik tonsillit tedavisi kursu genellikle 10-12 prosedürlerden oluşur. Yıl boyunca, genellikle erken sonbaharda ve ilkbaharda iki kez yapılabilir. Hastanın ailesinin tüm üyeleri aynı anda tedavi edilirse tedavinin etkinliği artar. Sonuçta, bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir doktor ile tedaviye girmek için herhangi bir fırsatınız yoksa, bademcikler tedavi edilmez. Bu seçeneği uygulamaya çalışın Evet, yılda iki kez, erken sonbaharda ve ilkbaharda geçirin. Boğazın durulandıktan sonra, antiseptik tableti, örneğin, sebidin, heksalizi, pharyngocept veya eczanelerinizdeki diğer benzer eylemleri çözün. Günde 4 kez yetişkin, 1 hafta boyunca çocuk 2-3 kez.

Oral kavite antiseptik alındıktan sonra, 2 yemek kaşığı emilim için bir karışım kullanmaya başlayabilirsiniz. ince rendelenmiş havuç + 1 yemek kaşığı kaşık. bal + 5-10-15 (yaşa bağlı olarak miktar) kaşığı eczane alkollü propolis tentür + 3-5-8 Lugol çözeltisi damla veya bir ampul askorbik asit,% 5 çözelti yodditserina + 0.5 mi düşer.

Bu, bir resepsiyon için bir bölümdür. Küçük bir kaşık dil üzerine küçük bir miktar koymalı, damağa sıkıp emmeli, ardından yutmalı ve tüm porsiyonu kullanmalıdır.

Çocuk dozu yarı yarıya azalır. 2-3 hafta boyunca günde 2 kez alın. Arı ürünlerine veya iyot preparatlarına karşı bir alerjiniz varsa, bu karışım yerine, aira kökünü (bir seferde 0.5-1 gram), günde 3-4 kez ve 2 hafta boyunca çiğneyebilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı ve geleneksel tıp.

Boğaz durulama

* Sarımsak (2 büyük, sarımsak karanfil rastolkite yeşil lahanası olmadan, kaynamış ılık süt bir bardak dökün ve sıcak bir tür durulama);

* Asetik (1 bardak sıcak kaynamış su başına 1 çay kaşığı elma sirkesi);

Kırlangıç ​​otu * (. Kaynayan bir bardak su içinde kırlangıçotu otlar 1 çorba kaşığı, sen durulama, savunmak yarım saat göçünü bir buhar banyosunda 5-10 dakika tutabilir senin çok sıcak, sıcak, çözüme yakın);

* Otlar veya hazır bitkisel konsantreler (rotokan, elekasol) ve diğerleri alkol tentürleri.

Çözümler birbirleri arasında değişebilir. Örneğin, yukarıdakilerden, iki çözüm seçin ve bunları gün boyunca ve dolayısıyla tüm kursu değiştirin. Ancak, bir başka durumda, örneğin, bir gün için 10 gün, sonra 10 gün, diğerine 10 gün, üçüncü gün ise günde 2-3 kez ve 3-4 haftada bir çözüm mümkündür.

Diğer ev prosedürleri

Evin bir lambası "Bioptron" varsa, alt çenenin alanını bir açıyla aydınlatabilirsiniz. Çocuklar her tarafta 6 dakika, yetişkinler 8-10 dakika günde 1-2 kez, iki hafta üst üste. Evde bir vibroakustik "Vitafon" cihazı varsa, talimatlara göre en az 1 (J seansı) harcayarak uygulamak mümkündür.

Vücudun savunmasını arttırmak için, günde 2 kez aerosol hazırlığı IRS-19'u, burnun her bir yarısına sıçrayan 2-3 dozun 2 - 4 hafta (genellikle hasta) olarak uygulanmasını öneriyoruz.

Aynı amaçla, bronşiyal bir preparat kullanılır, sabahları aç karnına 7 mg, 10 gün, üç ay üst üste, her ay 10 gün.

Vücudun savunmasını geliştirmek için hazır eczane ürünlerinden yararlanamayanlar, ev yapımı karışımlar hazırlamanızı öneririz.

Tedavi yönteminin seçimi bademcik iltihabı biçimine bağlıdır. Fakat her durumda tedavinin başlangıcında, burun ve paranazal sinüslerdeki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak için çürük dişleri tedavi etmek gerekir.

2 yemek kaşığı karıştırın. Kırmızı pancar suyu kaşığı, 0,25 l kefir, 1 çay kaşığı. bir kaşık dogrose şurubu, 1/2 limon suyu. Yetişkinler ve okul çağındaki çocuklar günde 1 kez almalıdırlar ve küçük çocuklar için, bileşenler yarıya indirilmeli ve iki alışma bölünmüş olmalıdır - sabahları ve akşamları, her ders arasında on günlük bir ara ile 10 günlük üç ders.

Eleutherococcus özü de iyidir vücudun savunmasını artırmak. 1/3 fincan kaynamış suda aç karnına sabah 10-20 damla alın.

Uyarıcı ve tonik özellikleri böyle bir karışıma sahiptir: ısırgan otu, papatya çiçeği, civanperçemi otu yaprakları. Hepsi 1 cay hesaplamadan karıştırılmalı ve demlenmelidir. 1 bardak kaynar su için kaşık toplama. Bal veya çilek ile çay şeklinde alın.

Bir başka harika tarifin bağışıklığını güçlendirir: 1/2 ince sarımsak pirzola ince ve yarım limon, 2 su bardağı kaynar su dökün ve bir gün bekletin. Buzdolabında saklayın ve ekim ayında başlayarak her sabah 1 çorba kaşığı boş bir karnı alın. kaşık. Çocuğa iki kez bir doz azaltın. Esas olan, yutmadan önce, aynı çözeltiyle boğazını yıkamanız gerekir.

İlgili makaleler:

Trofik ülser. Halk ilaçları ile tedavi

Kronik tonsillit için halk ilaçları

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademcikleri etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalık sırasında, lenfatik dokularda bakteriyel enfeksiyon odakları süreklidir. Bu, bezlerin koruyucu işlevini azaltır ve boyut olarak artar. İhmal edilmiş durumlarda bademcikler çıkarılır. Ancak, halk ilaçları ile tonsillit tedavisi zaman içinde uygulanırsa bu olmayabilir.

Tüm doktorlar palatine bademciklerin kaldırılması gerektiğine inanmıyorlar. Geleneksel tıp, aynı zamanda, doğanın bir organı olan bir kişiye sahip olsaydı, ona ihtiyacı olduğunu düşünür. Eğer bademcikler çıkarılırsa, enfeksiyon solunum sistemine daha fazla girer ve tracheitis, bronşit, pnömoni, plörezi gibi hastalıklara neden olur. Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak, herhangi bir hastalıkta önemlidir. Bu nedenle, ilk önce bademcik iltihabı nedenleri hakkında konuşalım.

Kronik bir sürecin nedenleri ve belirtileri

 1. En yaygın nedenlerden biri burun nefesidir. Bu adenoidler, polipler, kavisli nazal septumlar ve diğer benzer hastalıklar tarafından teşvik edilir.
 2. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı genellikle kalıcı boğaz ağrısından kaynaklanır.
 3. Temel olarak, bademcik iltihabına yol açabilecek bağışıklıktaki azalmadır. Alerjik reaksiyonlar birincil neden olabilir.
 4. Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi boğazın hipotermisi, örneğin soğuk içeceklerin kullanılması veya kışın bir atkı olmaması nedeniyle ortaya çıkar.

Hastalığın belirtileri tanımak kolaydır:

 • Şişmiş bademcikler.
 • Sarı veya gri olabilen bezlerdeki plaklar.
 • Etrafındaki mukoza kırmızı ve iltihaplı görünüyor.
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
 • Yutulduğunda zorluk.
 • Kulaklarda ağrı.
 • Ateş ve titreme.
 • Baş ağrısı.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Strep boğaz / boğaz ağrısı.
 • Ses / ses değişikliği kaybı.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Üşüme ve öksürük.
 • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı.
 • Midede ağrı.
 • Gözlerin kızarıklığı

Akut bakteriyel bademcik vakalarında ortaya çıkabilir:

 • Bademciklerin aşırı şişmesi nedeniyle tıkanıklık
 • Dehidrasyon ve hatta şişlik nedeniyle zor içmek
 • Boğazdaki apseler.
 • Bakteriyel farenjit.
 • Böbrek yetmezliği.
 • Kardiyovasküler bozukluklar.
 • Akut romatizma.

Çocuklarda tonsillit özellikle tehlikeli olabilir. Siz veya çocuklarınız aşağıdaki belirtilerden birine sahipseniz, derhal bir doktora başvurun:

 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğazda irin.
 • Zorlayıcı solunum
 • Yutma güçlüğü.
 • Boğazın etrafındaki döküntü
 • Aşırı salivasyon (küçük çocuklarda).
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.

Geleneksel tıpta tedavi yöntemleri

Sizde veya çocuğunuzda kronik bademcik iltihabı varsa, halk ilaçları kurtarmaya gelecektir. Bademcik iltihabı tedavisi için bitkisel preparatlar mevcuttur ve evde kullanımı kolaydır.

1. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahip olan fitote.

Çayın hazırlanması için ihtiyacınız olacak: marigold ve papatya çiçekleri, St John's wort otlar, anne ve üvey anne, pelin, kekik ve adaçayı, ayrık ve şakayık, okaliptüs ve siyah frenk üzümü yaprakları kökü.

Tüm malzemeler topraklanmış ve karıştırılmıştır. Demleme çay, elde edilen karışımın 1 çay kaşığı olmalıdır 200 ml ılık su dökün, 2 dakika kaynatın ve hemen süzün. 3 saat ısrar et.

İlaç, yarım fincan için günde iki kez alınmalıdır. Aynı çözüm boğazını durulamak için kullanılabilir.

2. Antiseptik koleksiyonu. Yemek pişirmek için, papatya ve calendula, meyan kökü ve elecampane, adaçayı ve ledum çimen, ıhlamur çiçeği ve okaliptüs yaprakları çiçek karıştırmak gerekir. Sanat dökmek gerekiyor. Bu koleksiyonu kaşık 250 ml su ve 3-5 dakika kaynatın. Sonra 5 saat ısrar et. Günde 3 kez 20 ml yiyin veya boğaz ağrısını yıkayın.

Propolis ve sarımsak çok yönlü maddelerdir

Ezilmiş propolis, 50/50 oranında alkolle karıştırılmalıdır. Elde edilen bileşim koyu soğuk bir yerde 5 gün boyunca yerleştirilmelidir. Tentür 20 damla günde 3 kez tüketilir, ılık su ile yıkanır. Tedavi süreci 7 gün ara ile tedavi arasında, her biri 2 hafta boyunca 3 kez ayrılır.

Halk ilaçları ile propillit, bademcik iltihabı tedavi etmek için, bir su banyosu içinde 50/50 oranında tereyağı ile propolis karıştırın ve biraz bal ekleyin. Karışımı buzdolabında bir cam kapta tutun. Ajanı günde bir çay kaşığı yarısında iki üç kez eritmek için.

Sarımsak damlalarını yapmak için 5 diş sarımsakını öğütün ve 2 çay kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Hermetik olarak yakın ve 5 gün bekletin.

Daha sonra süzün ve elde edilen meyve suyuna iki damla limon suyu ekleyin. Her sabah ve gece boyunca, karıştırmadan önce ilacı 10 damla içilir.

Boğaz yardımcı olmak için pancar ve karanfil

1. Pancar suyu. Kabukla birlikte büyük bir pancar rendelemek gereklidir. Beş bardak su dökün ve bir saat boyunca kısık ateşte kaynatın. Sonra serin ve süzün. Broth yemekten sonra günde birkaç kez gargara.

2. Pancar suyu. Pancar rendesi ve suyu sıkın. Günde 3 kez 1 tatlı kaşığı yiyin. Tedavi 2 hafta devam eder.

3. İnfüzyonu hazırlamak için, beş çiçek karanfil ile 0.25 litre kaynar su çekmek gerekir. Daha sonra et suyu 2 saat sürün. Bir bardak tentür için günde 3 kez kullanın. Tedavi süresi yılda iki kez 20 gündür.

Myrtle yaprakları ve St. John's wort

1. Uyuşturucu suyu. Kaynatma hazırlamak için dünyanın 10 yaprağı ile 0.25 litre su dökün. Sonra 5 dakika kaynatın ve 20 dakika ısrar edin. Gergin olduğundan emin ol. Sabah ve akşam 1 yemek kaşığı için bir kaynatma yapın. kaşık. Boğazınızı bir kaynatma ile durulamaya zarar vermez. Tedavi süresi 1 aydır.

2. Myrtic tentür. Kıyılmış mersin yaprakları yarım bardak 0.2 litre tıbbi alkol dökün. Karışımı kapalı bir kapta 1 hafta karıştırın. Bir bardak sıcak (ama sıcak değil) bir bardakta 1 çay kaşığı tentür ekleyin. Bir ay boşanmış tentür gargara.

3. Hypericum oil - en iyi antibakteriyel ajanlardan biridir. Bir bardak bitkisel rafine yağda 3 çorba kaşığı eklenmesi gereklidir. kırılmış çiçekler ve St. John's wort yaprakları kaşığı. Karanlık bir yerde 25 gün ısrar ediyorlar. Pastadan süzdükten sonra karanlık bir yerde saklamaya devam edin. Bademcikleri günde 3 kez yağlamak için hazır yağ.

Maklura ve fermuar

1. tentürlerin hazırlanması için, yonca taze meyveler gereklidir. 250 gr Hamur meyvesinin kesilmesi 250 gr. alkol. Meyvenin eti havada çok çabuk oksitlenir, bu nedenle meyveleri nazikçe kesmek, kapalı halde tutmak ve hemen alkolü düşürmek gerekir. Sıvı 3 hafta boyunca sıkıca kapalı bir kapta infüze edilmelidir.

İlacı almak için 1 çorba kaşığı suya 1 çorba kaşığı ekleyin. 1 hafta 1 yemek kaşığı tüketmek. Bir gün kaşık, 2 haftada 2 yemek kaşığı. kaşık ve sırasıyla 3 haftada 3 çorba kaşığı. ilaç kaşığı. Yine 4 haftada, 2 yemek kaşığı. kaşık, 5 - 1 yemek kaşığı. kaşık. Bu tedavi sırasında bitmiştir. 7 ay sonra tekrarlayabilirsiniz.

2. Su, zipizin kabuklarından ve yapraklarından hazırlanır. 250 ml kaynar su dökmek için st. 2 tutam ezilmiş yaprak ve ziphysusun kabuğu. Su banyosunda 35 dakika koruyun ve sonra süzün. Kaynatma 30 dakika yemeklerden önce günde 3 kez kullanın. Tedavinin devamı 30 gündür.

Vücudumuzun sağlığının korunması üzerine bağışıklık sistemi, farinkste bir lenfoid halkanın bir parçası olarak kabul edilir. Bademcikler, ağız ve ağız boşluğuna bulaştığı zaman ilk darbeyi alırlar, bu nedenle sıklıkla iltihaplı hale gelirler ve hacimde artış olurlar. Daha sonra bir kişi yutulduğunda acı çeker, boyunda rahatsızlık hisseder, ateşi olabilir.

Böyle bir devletin gelişmesini önlemek için kişinin dokunulmasına yardımcı olması gerekir. Bademcik iltihabının ilk semptomları adaçayı veya nergis bitkisini topladığında ve bu et suyu boğazınızı olabildiğince sık durulayın. İyi, 1-2 damla iyot ile ortak tuzun lakuna hipertonik solüsyonunu temizler. Bununla birlikte, kendi kendine tedavi yapılmamalıdır ve bu prosedürler sadece ENT ile görüştükten sonra gerçekleştirilebilir.

Diğer popüler halk tarifleri

 1. Gün boyunca, birkaç yemek için, yavaş yavaş deniz topalak 10 meyve çiğnemek gerekir. Tedavi yaklaşık 40 gün devam etmelidir. Böyle bir tedavi çocuğa uygun olacak, ana şey çocuğun küçük deniz topalaklı meyvelerle boğulmamaya yetecek kadar yaşlı olması gerektiğidir.
 2. Asit bademcik iltihabından kurtulmak için en popüler doğal ilaçlardan biridir. Bal ve tuz ile ılık suda taze limon suyu karıştırın ve şişmiş bademcikler ağrıyı gidermek için saman ile bu karışımı yudumlayın.
 3. Sütü kaynatın ve bir tutam zerdeçal tozu ve karabiber ekleyin. Bademcik iltihabı etkin bir şekilde rahatlatmak için en az üç gece üst üste yatmadan önce bu karışımı kullanın.
 4. Bağışıklık sisteminin performansını arttırmak için günlük olarak taze sıkılmış pancar, havuç veya salatalık suyu kullanın. En iyi sonuçları elde etmek için bu meyve sularını tek tek veya birlikte karıştırın.
 5. Çemen otu tohumlarını yarım saat suda kaynatın. Süzün, serin ve durulamak için bu suyu kullanın. Çemen otu, anjin için mükemmel bir tedavi sağlayan antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 6. Taze incir (incir) kaynatın ve bir ezme haline getirin. Ağrıyı gidermek için bu macunu boğazdaki bir komprese uygulayın.
 7. Papatya çayı limon ve balla karıştırılır - boğaz ağrısını tedavi etmek için mükemmel bir araçtır. Papatya bir müshil gibi davranır ve bademcik iltihabının neden olduğu stres ve endişeyi ağrı ve ağrı gibi bir durumun semptomlarının tedavisi ile azaltır.
 8. Şap tozunun bademciklerin yüzeyinde kullanılması veya şap ile durulanması. Bunlar, iltihabı azaltabilen ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önleyebilen bademcik iltihabının iyileştirilmesi için etkili ev ilaçlarıdır.

Herhangi bir tedavi prosedürü gerçekleştirmeden önce, tentür veya gargara kullanımı olsun, boğazın yemek veya içecek yeme kalıntılarından iyice yıkanması gerektiğini belirtmek gerekir.

Kronik bademcik iltihabının boğazın oldukça karmaşık bir hastalığı olduğu dikkate alınmalıdır, bu nedenle tedavisi her seviyede gerçekleştirilmelidir - hem halk ilaçları hem de eczane ilaçları. İki sıkı bir şekilde birbirine geçmiş tedavi yöntemlerinin kombinasyonunu tartışacak olan doktora danışmak gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için antiseptik: amaç, amaç ve uygulama özellikleri

Boğazın çeşitli hastalıkları ile, kulak burun boğaz uzmanları genellikle antiseptik etkisi olan ilaçları reçete ederler. Antiseptikler, bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını bastırır.

Yetişkinlerde farenjitin etkin tedavisi için ilaçlar

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir.