Loading

Bademcik iltihabı nasıl

Tonsillit, hem yetişkinleri hem de 5 yaşından büyük çocukları etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın maksimum sayısı sonbahar-kış döneminde kayıtlıdır, hem akut bademcik iltihabı hem de kronik alevlenmeler yaygındır. Bademcik iltihabı nedir, semptomatolojisi nedir, bademcik iltihabını tedavi edip edemeyeceğimiz ve bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğimiz, bu yazıda konuşacağız. Yani...

Tonsillit nedir ve nedenleri

akut ya da kronik bir hastalık enfeksiyon ve alerjik doğası bademcik dokusuna etki olduğu için terim "tonsilit" anlamına gelir. tanımdan görülebileceği gibi, hastalığın nedeni - Enfeksiyon: Çoğu durumda uyarıcı akut tonsilit bir β-hemolitik streptokok ve bademcik yüzeyi ile hastalığın kronik formda zelenyaschy ve hemolitik streptokok, Staphylococcus aureus olduğu, bunlar arasında, patojen mikroorganizmaları birkaç tür ekti enterokok, adenovirüsler, aynı zamanda ağız boşluğu fırsatçı patojen olmayan bitki.

(- boğaz alan genel ve lokal) bir süper-kışkırtan akut bademcik ana faktör durumunda. bir bütün olarak organizmanın önemi bağışıklık durumuna olmayan kronik şekli olarak: sık sık komşu kronik enfeksiyon odakları (çürükleri, sinüzit) ile bademcikler enfeksiyonun yayılması ortaya çıkar ve, aynı zamanda, ağız boşluğu patojenik bitki aktivasyonuna - azaltılmış basınç altında bu nedenler tam mümkündür bir kişinin bağışıklık durumu. Ayrıca kronik tonsillit başlıca nedensel faktörlerden biri hastalığın sık akut formlarını düşündü. Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan diğer faktörler şunlardır:

 • ortam sıcaklığındaki keskin değişimler (geçiş sırasında, örneğin, dondan sıcak bir odaya);
 • kötü alışkanlıklar, özellikle sigara;
 • Düşük hava nemi;
 • Tozlu, gazlı odalarda uzun süreli sık karşılaşma.

sınıflandırma

Yukarıda söylendiği gibi, bademcik iltihabı genellikle akut ve kronik olmak üzere 2 forma ayrılır. Akut tonsillit (veya bademcik iltihabı) da farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ana olanlar:

Kronik tonsillitin ana klinik formları şunlardır:

 • kompanse (aslında - bademcikler enfeksiyonunun uyuşuk kronik odakları, sadece ara sıra alevlenmeler, vücudun bir kısmından tepki yoktur);
 • subcompensated (bir bütün olarak vücudun genel reaktivitesi azalır, sık hafif alevlenme vardır);
 • astım (genellikle zordur oluşan alevlenmeler, lokal ve enfeksiyöz ve alerjik hastalıkların (eklemlerin romatizmal kalp bozukluğu, böbrek) tonzilogennye genel komplikasyonlar (paratonzillit, tonsil sepsis sendromu kardiotonzillyarny).

Başka bir sınıflandırmaya göre, kronik bademcik iltihabı 2 biçime sahiptir:

 • basit (yalnızca lokal semptomlar, hastanın subjektif şikayetleri ve hastalığın nesnel bulguları, sık alevlenmeler ya da onlar olmadan ortaya çıkan hastalık vakaları);
 • veri bu farklı şekillerde ifade edilebilir, çünkü) olanağına 2 derece ayırt içi değişimlere paralel olarak (toksik ve alerjik semptomlar sendromu tonzillokardialny intoksikasyon tonzillogennoy, genel (düşük dereceli ateş ihlal eder.

Tonsillit belirtileri

açıkça tanımlanmış ortak bir zehirlenme sendromu, akut oluşması ile tanımlanan akut bademcik: Bir hasta 39-40 ° C vücut sıcaklığı yükseltilir, eklem ve kas keskin bir zayıflığı, titreme, terleme, ağrı veya ağrı azalır veya tamamen iştah kaybı vardır. Hasta boğaz ağrısı görünümünü notları aynı zamanda veya hemen semptomlarının başlamasından sonra, yoğunluğu giderek artar. Ağrı hastalığın pik ifade anda, onlar yutma ve gece gündüz hem endişe, uyku izin verilmez müdahale. lenfatik sistem boğaz ve morbidite bölgesel (perednesheynyh ve çene) lenf düğümlerinde artışa inflamasyon tepki verir.

Kronik bademcik iltihabı sürekli değişen remisyon ve alevlenme dönemleriyle karakterizedir. Hastalığın kompanse ve subcompensated formunun remisyonu sırasında, hastaların durumu tatmin edicidir, pratik olarak şikayette bulunmazlar. Çoğu zaman, yutulduğunda, öksürdüğünde boğazda bir rahatsızlık hissi, sabit bir subfebril koşulla (sıcaklıkta hafif bir artış - genellikle 37.1-37.3 ºC'ye kadar) bozulurlar. Teşhisin bu aşamasında, öncelikle boğazın görsel muayenesi, özellikle bademcikler olmak üzere tanı koyulur. Dekompanse edilen bademcik iltihabı ile, hastaların durumu alevlenmeler arasındaki dönemde bile acı çeker - bunun şiddeti genellikle tonsillit komplikasyonlarından kaynaklanır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının veya bağışıklıktaki azalmanın neden olduğu diğer hastalıkların arka planına karşı, kronik bademcik iltihabı aşaması alevlenme aşaması ile değiştirilir:

 • vücut ısısı ortalama 38 ° C'ye çıkar;
 • Vücudun zehirlenme belirtileri vardır - zayıflık, uyuşukluk, yorgunluk, çarpıntı, terleme;
 • yabancı cisim, rahatsızlık hissi, boğaz ağrısı, genellikle orta şiddette;
 • iltihaplı bademciklerin salgısı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur.

Kronik tonsillit alevlenme belirtileri biçiminin akut tezahürleri benzer, ancak ilk klinik tablosu, bir kural olarak, bu nedenle belirgin değildir ve hastanın durumu değil keskin ihlal, ancak aşırıya kaçmadan söylenir.

komplikasyonlar

Çok sayıda tonsillit komplikasyonları yaygındır:

 • akut romatizmal ateş;
 • poststreptokokkal endokardit;
 • poststreptokokal glomerülonefrit.

Kronik bademcik iltihabı ile ilişkili hastalıklar da şunlardır:

 • kollajenozlar (sistemik lupus eritematoz (SLE), dermatomiyozit, skleroderma, nodüler periarterit);
 • hipertiroidizm;
 • cilt hastalıkları (polimorfik eksüdatif eritem, egzama, sedef hastalığı);
 • periferik sinirlerin hastalıkları (radikülit, pleksit);
 • trombositopenik purpura;
 • hemorajik vaskülit.

tanılama

Akut tonsillit tanısı zor değildir. Hastalık ve yaşam anamnezi düşünüldüğünde doktor hasta şikayetleri temelinde hastalıktan şüphelenir. Teşhisi doğrulamak için uzman farryngoscopy (orofarenksin muayenesi) yapacak ve gerekirse diğer bazı ek muayene yöntemlerini atayacaktır. Faringoskopi ile bir veya iki palatine bademcik genişlemiş, keskin ödem, parlak hiperemiktir. akut tonsillit şeklinde bağlı olarak, mukozal irin dolu boşluklar görüntülendi olabilir sayısız irinli folikülleri kanama, renk kirli yeşil veya gri yağmalıyor. lökositler (lökositoz) vites lökosit kalan sayısının artırılması, yani bakteriyel enfeksiyonların, genel kan analizi göstermektedir işaretleri, içinde, (40-50 mm / h kadar bazı durumlarda) eritrosit sedimentasyon oranı artmıştır. Patojenin türünü belirlemek için, hastaya sonraki bakteriyolojik inceleme ile boğazdan bir smear reçete edilir. Faringoskopicheskaya kronik tonsillit akut alevlenmesi resim ve çok benzer, bu yüzden hastalığın kronik formu remisyonda teşhis etmek önerilir. Aşağıda listelenen işaretlerin 2 veya daha fazlasının varlığı, kronik tonsillit teşhisini doğrulamaktadır:

 • palatine arkın kenarları hiperemiktir ve bir rulo ile kalınlaştırılmıştır;
 • palatine kemer ve palatine bademcikler arasında skatrisyel yapışıklıklar vardır;
 • Palatine bademcikler sikatrisyel değişiklikler ile, boyut olarak, gevşek, sıkıştırılmış;
 • bademciklerin lakunalarında - sıvı pus veya kaslı-pürülan kitleler;
 • anterior ve / veya submandibular lenf düğümleri büyütüldü.

Kronik bademcik tam kan sayımı tanısı için aynı derecede önemli ve orofarinksteki alınan smear bakteriyolojik muayene (bakteriyel iltihap alevlenmesi belirtileri gösteriyor sırasında, remisyon değişiklik yok hiç olabilir).

Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu vakada akut tonsillit, bir hastanın enfeksiyöz bir hastanede yatışını gerektirir. Bu hastalığın tedavisi bir doktor tarafından yapılmalıdır - kendi kendine tedavi kabul edilemez! Akut tonsillit veya anjinalı bir hasta gösterilir:

 • Çünkü hastalık çok bulaşıcıdır - bulaşıcı bir hastane kutusundaki çevredeki izolasyon ya da tedavi evde yapılırsa, o zaman ayrı bir odada;
 • hastalığın akut bir dönemi için yatak istirahati;
 • koruyucu diyet, bol sıcak içecek;
 • antibiyotik tedavisitonsillitin antibiyotiklerle tedavisi mutlaka bir kurs tarafından gerçekleştirilir - ilaç vücut ısısının normalleşmesinden 3-5 gün sonra iptal edilir; tipik olarak, penisilinler (Flemoklav, Amoksiklav), makrolidler (eritromisin, azitromisin)) ile korunmaktadır sefalosporinler (Cefodox sefiksim) gruplarından bir geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanır;
 • lokal antibiyotik tedavisi - bu durumda en etkili olanı Bioparox;
 • analjezik (ağrı kesici) ve anti lolipop (neo-anjin Dekatilen, Trachisan) ve spreyler (Tantum verde Tera Grip, Givalex, Ingalipt ve diğerleri);
 • antiseptik çözeltileri ile durulama (Klorofil alkol, Furacilin, Klorheksidin);
 • bademciklerin antiseptiklerle tedavisi (Lugol solüsyonu, Klorofililpt yağ çözeltisi);
 • bademciklerin belirgin ödemi olan antihistaminler (Loratadin, Cetrin vb.);
 • 38.5-39 ºº üzerinde sıcaklık artışı ile antipiretikler (Ibuprofen, Parasetamol);
 • Lenfadenit ile lenf nodu alanında Dimexide ve anti-inflamatuar bileşenleri ile sıkıştırın.

Bademcik iltihabında inhalasyonlar yeterince etkili değildir, bu nedenle bir doktor tarafından nadiren reçete edilir. Kronik bademcik iltihabı tedavisinin taktikleri, biçimi ile belirlenir - tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir. Hastalığın basit bir formu, ilaçlar ve fizyoterapi prosedürleri dahil, konservatif tedaviye tabidir. Yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanan 10 gün boyunca kurslarla gerçekleştirilir. Üçlü tedavinin etkisi yoksa, bir tonsillektomi yapılır - bademciklerin uzaklaştırılması. 2 kurs konservatif tedavi beklenen etkisinin olmaması ile tavsiye hastalığın basit formda benzer rejimi, ancak tonsillektomi - Toksik ve alerjik adenoid 1. kademe birinci da konservatif tedavi formu. Hastalığın toksik-alerjik formunun ikinci aşamasında, konservatif tedavi mantıklı değildir - acil cerrahi tedavi önerilir. bademcik kronik enflamasyon tedavisinde önemli nokta kronik enfeksiyon odakları ve escalates.Put kendisine karşı diğer hastalıkların yeterli bir tedavi yöntemidir. Kronik tonsillit için en sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • vücudun savunmasını geliştiren doğal "ilaçlar": gün rejimi, dengeli beslenme, sağlıklı uyku, düzenli fiziksel aktivite, tatil ve iklim faktörleri;
 • immünoloji ve aşıların düzelticileri (IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal, Levamisol) - immünolog danıştıktan sonra;
 • vitaminler B, C, E, K;
 • hiposensitize edici ajanlar (antihistaminikler, kalsiyum preparatları, düşük alerjen dozları).

Yıkama Tonsiller yeniden ayarlanması boşluklar antiseptik çözeltiler (dioxidine, furatsilin), antibiyotikler (seftriakson), enzimler (Lidaza), antihistaminler ve immün uyarıcı maddeler yapmak için. Kronik tonsillit tedavisinde fizyoterapiye önemli bir rol verilmiştir:

 • UHF, submandibular bölgede lazer;
 • Bademcikler ve bölgesel lenf düğümleri alanında UV ışıması;
 • bir dioksidin, lizozim çözeltisi olan bir Hydrocortisone süspansiyonu kullanılarak ultrasonik aerosoller;
 • Ozokerit ve terapötik çamur lenf düğümleri alanında uygulama şeklinde.

Bu prosedürlerden herhangi biri ideal olarak 10-12-15 seansında yürütülmelidir. Yukarıda bahsedildiği gibi, konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olması veya hastalığın şiddetli bir formunun olması durumunda, palatine bademciklerin çıkarılması için cerrahi bir operasyon - tonsillektomi gerçekleştirilmektedir. Operasyon sadece hastalığın sürekli remisyonu aşamasında ve kontrendikasyon yokluğunda gerçekleştirilir. Mutlak kontrendikasyonlar şunlardır:

 • şiddetli ketonüri ile diabetes mellitus;
 • pulmoner tüberküloz - açık bir form;
 • disease-ІІІ derecesinin kronik kalp yetmezliği fenomeni ile kalp hastalığı;
 • yüksek derecede böbrek yetmezliği;
 • hematopoiez sistemi hastalıkları, hemorajik diyatezi (hemofili) ile birlikte.
 • çürük;
 • akut inflamatuar hastalıklar;
 • geç gestasyon;
 • adet görme.

Ameliyattan sonra, hasta hastane ortamında 4-5 gün tedavi edilir, ek olarak, sonraki 3 hafta içinde fiziksel aktivite kontrendikedir.

Evde tedavi olarak kronik bademcik iltihabı

Herkes angina'yı bilir - bu bademcik iltihabı gibi bir şey değildir. Hastalık yılda iki kez veya daha fazla kendini gösterirse, kronik bir hastalık ve vücutta bir enfeksiyonun varlığı hakkında konuşmak mantıklıdır. Çeşitli tedavi yöntemleri, onlardan kurtulmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişebileceği gerçeğinden yola çıkarak, evde tedavi yöntemlerine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

Tedavi yöntemleri

Bademcik iltihabını tedavi etmek, hastalığın derecesine ve karmaşıklığına bağlı olarak iki farklı yöntem olabilir. İlk yöntem - akut iltihap olduğunda ve acil kardinal önlemler almak için gereklidir ve ikincisi - kronik bademcik iltihabı ile bir dizi önlemin kullanımı ile daha uzun süre devam etmektedir.

Semptomlar ve akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bir bardak soğuk su içtikten, dondurma yedikten veya soğuk suda yıkandıktan sonra beklenmedik bir şekilde başlayabilir. Bu nedenle, çoğu yaz aylarında neden hasta olduklarına şaşırıyor. Enflamasyona eşlik eden bademcik iltihabının ilk belirtileri zehirlenme hakkında konuşabilir, bu:

 • bulantı;
 • karın ağrısı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

Dikkat lütfen! Çoğunlukla çocuklar böyle belirtilerden şikayet ederler! Ancak uyanık olun ve çocuğun boğazını inceleyin.

Bir bademcikler üzerinde beyaz plak, kırmızı boğaz, tükürük veya yiyecek, 38 ° C kadar sıcaklık keskin bir sıçrama yutma darlığı vardı - bu sağlık kurumuna başvurmak zamanı.

Muayeneden sonra, doktor iltihaplanma derecesine bağlı olarak tedaviyi reçete eder.

 1. İlaç - vücudun bağışıklık sistemini geri getiren antibiyotikler ve ilaçlar ile tedaviye tabi tutulmalıdır.
 2. Bademcik Sanitasyon - viral patojenleri kaldırmak için, yerel boğaz yıkama.
 3. Cerrahi müdahale - şişmiş bademciklerin boğazla örtüştüğü ve nefes almasına izin vermediği zor durumlarda verilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit belirtileri

Onlar yetişkin ve çocuklarda kronik tonsillit karakteristik semptomlar bir bulgusu arasında farklılık yoktur. Bu bezleri dokunun acı gibi boğazında kalıcı ağrı gibi semptomları, boğazda konjesyonunu, şişme, sıcak ve soğuk yemekler ağzından kötü koku, artmış duyarlılık içerir.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

İnsan sağlığını mümkün olan en kısa sürede tekrar sağlamak ve hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için doktor antibiyotikleri reçete etmektedir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:

 • penisilin;
 • klaritromisin;
 • azitral;
 • amikasin ve diğerleri.

Akut tonsillit aynı antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak kronik olandan farklı bir dozda uygulanır. İlaçların ve dozajın atanması sadece bir doktor tarafından belirlenir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Prosedürler ve hızlı müdahale önlemlerinden sonra, doktorlar evde kronik bademcik iltihabı öneriyorlar. Halk ilaçları sonsuza kadar bu hastalıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, yeniden enflamasyonu önlemek için, boğazınızı durulamak için yeterli farklı tentür, et suyu var.

Dikkat lütfen! Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi, ilaçlarla bağlantılı olarak değil, onların yerine gerçekleştirilir!

Evde halk ilaçları ile bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Boğazın tentürü

Evde, kronik bademcik iltihabına yardımcı olacak çeşitli bitkisel tentürler hazırlayabilirsiniz. Her birinin boğaz bademcikler üzerinde tıbbi özellikleri ve antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkisi vardır.

civanperçemi

Kuru ot 2 yemek kaşığı. l. iyice doğrayın ve bir bardak kaynar su ekleyin. 60 dakika, gerginlik ve gargaraya batırın. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır.

Papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur

3: 2: 1 oranında otlar alın ve iyice karıştırın. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün ve 5 dakika kısık ateşte pişirin. Bir saat sonra, tentür süzülür ve durulanır. Halk şifacıları daha fazla etkinlik için bal eklemenizi tavsiye eder.

Aziz John'un Wort

Bir çim tentürü yapın:

 • bir bardak tıbbi alkolün iki çorba kaşığı için;
 • 10 gün boyunca serin bir yerde bırakın.

200 ml su başına 15-20 damladan fazla olmamalı ve boğazınızı yıkaması önerilir. Bu tentür hastalığı önlemek için günlük olarak durulanabilir.

patates

Gargara için pişirme tentürü için, kurutulmuş patates çiçekleri - 1 çorba kaşığı alın. l, ve 250 ml su içinde kaynatın. Prosedürü 10-14 gün boyunca üç kez tekrarlayın. 30 gün ara verin ve tedaviye devam edin.

Bir bardak ılık suda 15 g tuz ve 15 g soda karışımı ekleyin ve 10 damla iyot dökün. Boğazın her 4 saatte bir yıkanması önerilir.

kırlangıçotu

Süzgeçlerin doğranmış yaprakları kaynar su dökülür ve 20 dakika demlenir. Sabah ve akşamları durulamak için ılık çözüm.

Adaçayı ile papatya

Tamamen iyileşene kadar otlar ve gargara karışımı karışımı tentür.

Dikkat lütfen! İçeriğindeki maddelere karşı alerjik reaksiyonunuz varsa tentür kullanmayın!

Inhalasyonlar için tentürler

Evde soluma için prosedürü düzgün bir şekilde yerine getirmek için, bugün birçok kişinin kullandığı eski büyükannenin yöntemini kullanabilirsiniz. Küçük bir tencere alın, yaklaşık 1-2 litre kaynar su dökün. Birkaç damla veya tentür kaşığı ekleyin (tarife bağlı olarak), temiz bir havluyla kaplayın ve kabı buharla soluyun. Tedavi süresince her gün yatmadan önce inhalasyonların yapılması tavsiye edilir.

sarımsak

3-4 dişi alın, doğrayın ve suyu sıkın. Seyreltik bu oranda olmalıdır:

 • Çocuklar için 500 ml su için 10 ml sarımsak suyu;
 • Her 1000 ml su için 10 ml sarımsak suyu - yetişkinler için.

Üç ayrı tentür hazırlayın:

 • bir çay kaşığı okaliptüs demlemek 250 ml su demlemek;
 • ceviz yaprakları bir çorba kaşığı - 250 ml su;
 • bir çay kaşığı papatya - 250 ml su.

Elde edilen tentürler, sıcak suya ve inhalasyona eklendi. Her kaynatma ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

adaçayı

20 dakika ısrar etmek için kaynar su (bir bardak) kıyılmış ot bir çorba kaşığı dökün. Solunum yoluyla bir litre suya kaynatma ekleyin.

John's wort'un spiritüel tentürü de prosedür için kullanılabilir. 100 ml tıbbi alkol için 20 g bitki çiçek alın. 7-10 gün sürün ve su litresi başına 100 ml ekleyin.

Bademcik iltihabı ile bal tedavisi

Arı bal ve propolis, evde kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Tercihen akasya ile birlikte bal ev, taze (şekerlenmiş değil) kullanılması tavsiye edilir. Kompozisyonda bulunan mikro elementlerden dolayı sadece tıbbi özellikleri ile ünlüdür. İşte bal ve propolis ile en popüler tariflerden bazıları.

 1. 10 g propolis alın, dikkatlice öğütün ve 50 gr tereyağıyla karıştırın. 60 dakika içinde yarım çay kaşığı alın. yemeden önce.
 2. Sıcak süt veya kaynamış suda rendelenmiş propolis. Günde üç kez 25 damla.
 3. Propolisin ruhsal tentürü, kronik tonsillitin önlenmesi ve tedavisi için etkilidir. Yedikten sonra bir yarım kaşık alın ve ballı tatlı çay ile birlikte.
 4. Bal çeşitli bitkisel tentürlere eklenebilir ve dahili olarak alınabilir. Bu iyi şişliği giderir ve bir kişinin bağışıklığını arttırır.
 5. Pancar suyu (50 gr), et suyu (30 g) ve limon suyu (10 g) ile karıştırılır, buzdolabında 24 saat ısıtılır. Kullanmadan önce ısın, tada bal ekleyin ve 1 çorba kaşığı alın. l. yedikten sonra.

Kronik tonsillitte bağışıklığı güçlendiriyoruz

Önleyici amaçlar için, ikinci bir iltihap sürecinden kaçınmak için insan bağışıklık sistemini güçlendirmesi önerilir. Bunu yapmak için, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile fitote alabilir veya bağışıklığı uyarmak için bitkisel toplama yapabilirsiniz.

Phyto

pişirin için, eşit oranlarda otlar almak gerekir: bir anne-ve-üvey anne, kantaron ve pelin, rezene ve adaçayı, kekik, tatlı bayrak kök ve şakayık, papatya, nergis. İstenirse, birkaç okaliptüs yaprağı ekleyebilirsiniz. Bir bardak kaynar su için 1 çay kaşığı alın. toplama ve 4-5 saat ısrar ediyorlar. Bir kaşık dolusu bal ekleyerek, çayı sıcak olarak kullanın.

Bitkisel ilaçlar

Aynı miktardaki tüm otları alın: St. John's wort, Ledum, atkuyruğu, maydanoz, calamus kökü, meyan kökü, kalça. İyice karıştırın ve 1 çorba kaşığı. l. karışım kaynar su dökün. Bir yemekten sonra demlenmiş çay olarak iç, bir kaşık bal ile yapabilirsiniz.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi zor değildir. Özellikle çocuk hasta olduğunda ve vücudunu antibiyotiklerle doldurmak istemezseniz, bitkilere dayalı çeşitli yemek tarifleri uygulayabilirsiniz. Hızlı sonuç elde etmek için birkaç yolu birleştirin. Artık ailenizin ve arkadaşlarınızın sağlığından emin olabilirsiniz.

Doktor tarafından atanan bir terapi ile birlikte halk ilaçlarından yararlanırsanız, kronik bademcik iltihabı tedavisi çok daha etkili olacaktır. Ev tedavisinin ana hedefi, enfekte bademciklerin saflaştırılması, hastanın bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesidir. Bu, tedavinin ilaçlarla etkisini arttırmayı, bağışıklığı yeniden sağlamayı ve hastanın sağlığını stabilize etmeyi mümkün kılar.

Tonsillit belirtileri

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

.. "Bir hastalık olarak Tonsillit iki formda farklıdır - kronik ve akut. Hastalığın ana nedeni streptokok, stafilokok, mantardır. Bademciklerin mukoza zarına yerleşirler ve iltihaplanmalarına neden olurlar. Bu nedenle, hastalığın her iki formunun ilk işareti, kızarıklık veya büyütülmüş bademciklerdir. Akut formun karakteristik özellikleri:

 1. Genel halsizlik
 2. Yükseltilmiş sıcaklık 37-38 ° С
 3. Kırmızı boğaz

Hastalığın komplike halsiz formu kronik bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu için karakteristiktir:

 • Boğaz ağrısı hissi;
 • Hoş olmayan duyular, yutulduğunda ağrı;
 • Kas dokularında genel halsizlik, yorgunluk, ağrı;
 • Exhaled zaman hoş olmayan bir koku.

Kronik tonsillit hafif ifade edilen semptomlarla karakterizedir. Bununla birlikte, aynı zamanda, hasta kişinin genel durumu ve yaşam kalitesinde bir bozulma vardır.

Ayrıca, tedavi edilmemiş kronik bademcik iltihabı diğer bazı hastalıkların gelişimini hızlı bir şekilde kışkırtabilir.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabından hızla kurtulmak için radikal bir ilaç olarak, bazen doktorlar bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasını önermektedir. Uzun süreli konservatif tedavi görülmezse iyileşmeyi sağlamak imkansızdır. İç organlarda bir komplikasyon tehdidi vardır. Aynı zamanda, bademciklerin uzaklaştırılması bağışıklık sistemine çarpmaktadır, çünkü bunlar virüslerin ve patojenlerin vücuda girmesine karşı ilk koruyucu bariyer görevi görmektedir. Bu bağlamda, cerrahi müdahaleyi önlemek ve bademciklerin korunmasını aramak daha iyidir. Kronik bademcik iltihabını başarılı bir şekilde tedavi etmek için, çok çeşitli aktivitelerin yanı sıra uzun bir zaman alır. Bu içerir:

 • Oropharynks'in Sanatoryumu (durulama);
 • Mücadele enfeksiyonları;
 • Sertleştirme prosedürleri;
 • Bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesi.

Terapi süresi ile bağlantılı olarak, hastalık bir hastanede, evde olduğu gibi muhafazakar bir şekilde tedavi edilmelidir. Konservatif tedavinin amacı inflamasyonu, hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak, bademciklerin enfeksiyonlara karşı korunma yeteneğini geri kazandırmaktır. Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için atanır:

 1. gargara;
 2. Tonsillit tedavisinde inhalasyon;
 3. Bademciklerin kızarması;
 4. Bağışıklık güçlendirici prosedürler;
 5. Halk ilaçları ile tedavi.

Önemli: halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmeden önce, doktorunuza danışmalısınız. Bu, mevcut kontrendikasyonlardan kaynaklanan olası alerjik reaksiyonları veya komplikasyonları, geleneksel tıbbın bir veya başka bir ürününe karşı korumak için gereklidir.

Boğaz durulama

En etkili araç olarak kendi kendini tedavi etmek için bademciklerin sistematik temizlemesini gargaralayarak yapmak gerekir. Bu amaçla bitkisel süslemeyi ve infüzyonları kullanabilirsiniz:

 • Bir civanperçemi otunun iki çorba kaşığı kaynamış bir bardakta uyuyakalmak için. Sıcak bir çözüm ile, günde birkaç kez boğazınızı durulayın.
 • Papatya eczacılığının infüzyonu, kireç renginde, meşe kabuğuyla birlikte bal eklenmesi. Papatya, ıhlamur, kabuk 3: 1: 1 (yemek kaşığı) oranında alınır, kaynar su ile dökülür ve bir saat bir çeyrek ısrar edilir. Sıcak bir süzülmüş et suyu içinde 10 g bal ekleyin.
 • Mersin 10 yaprakları, 300 ml su dökün, 5 dakika kaynatın. Sıcak bir çözüm boğazınızı yıkayın. Suyu 1 çorba kaşığı günde iki kez alabilirsin.
 • John's wort'un infüzyonu. Bir bardak votka 2 yemek kaşığı kuru ot alınır, 15 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar eder. Boğazınızı durulamak için bir bardak sıcak kaynamış su 20 damla St. John's wort infüzyonu alınır.
 • Anti-inflamatuar özelliklere sahip iyi bir antiseptik, aloe suyudır. Tamamen eriyene kadar, suyun bir parçasını ve balın üç parçasını karıştırmak gerekir. Bu sayede bademcikler sabahları yemeklerden önce ve akşamları iki hafta boyunca tedavi edilir.
 • Bir bardak ılık kaynamış suda bir çay kaşığı soda ve tuzu sulandırın, 5 damla iyot ekleyin. Yedikten sonra günde birkaç kez gargara.

Phytotea, decoctions, inhalasyonlar

Bitki atarlarına dayalı olarak eski halk tariflerini kullanarak bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Antiseptik, iltihap önleyici özelliklere sahip olan bu tür şifalı bitki koleksiyonları, çay olarak üretilebilir ve tüketilebilir. Phytoteas enflamasyonu kaldırabilir, bakteriler (uçucu yağlar, tanenler, alkaloidler, reçineler) ile mücadele ve zayıflatılmış bağışıklık (vitaminler) geri yükleyebilir aktif maddeler içerir. Antienflamatuar, antibakteriyel etkisi olan fitoit, kronik tonsillitin alevlenmesini hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı alın:

 1. Ayr ve şakayık kökü,
 2. John's wort'un otları, anne-üvey annesi, calendula, pelin, papatya, dereotu, kekik, adaçayı,
 3. Frenk üzümü ve okaliptüs yaprakları.

Bir bardak su ılımlı bir sıcaklıkta toplayın, 5 saat boyunca kaynatın, 2 dakika kaynatın. Sızma sonrası infüzyondan sonra günde 2 kez bir fincan alın. Bademciklerin tedavisi için bağışıklık sistemi etkisini güçlendirmek için antiseptik çay uygulamak iyidir. Onu hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 • Meyan kökü, ot efedra - 5 g;
 • Elecampane kök, alan atkuyruğu -10 g;
 • Ledum bataklığı, Leuzea'nın kökü, St. John's wort -15 g;
 • Ayr, şakayık, ot çimen - 20 g kök;
 • Kuşburnu meyveleri -25 g.

Karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak su ile dökün, 10 dakika kaynatın. Yaklaşık bir saat bekletin, boşaltın. Ortaya çıkan suyu bal ekleyebilirsiniz. Gün boyunca 6 kez 50 ml alın. Kronik bademcik iltihabını ziphislerin bir kaynatmasıyla tedavi edebilirsiniz. Et suyu hazırlamak için 1 yemek kaşığı ezilmiş hammadde (kabuğu ve yaprakları) almanız, 300 ml kaynar su ile doldurmanız, yarım saat su banyosunda ısıtmanız gerekir. Havalı, boşaltma. 2 yemek kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca bir kaynatma kullanın. Bademcik iltihabı tedavisi için, 2 ay boyunca et suyu içmelisiniz. Sarımsakların kaynatılması, hastalığın semptomlarını çabucak giderir. 3-4 diş sarımsak, grind (rende veya bıçakta) almak, 2 çorba kaşığı adaçayı ekleyip 1 litre su dökün, 10 m kaynatın. Günde 2-3 kez alın. Ayrıca, bademcik iltihabı için reçeteli antibiyotikler alabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile sarımsak inhalasyonu iltihaplı bademciklerin tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, sarımsak suyunun bir kısmını alın, on adet kaynar su ile doldurun. Bir havlu ile göz ve burun korurken bademcik iltihabı tütsü inhalasyon yürütmek, kupa üzerinde olmalıdır.

Evde çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

En çok bademcikli çocukların kronik iltihaplanmasına yatkındır. Sık anjina ile, çocuğun bağışıklık azalır, bu da bulaşıcı hastalıklar ile daha fazla enfeksiyon riskine yol açar. Evde bademcik iltihabının nasıl tedavi edildiğini bilmek gereklidir. Çocuğun evde bağışıklık ve bademcik iltihabı tedavisi için, aşağıdaki halk tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için propolis olabilir. Bunun için, geceleri yanak üzerinde küçük bir parça propolis koymak için tam bir kür gerekli. Propolisli insanlara bal ve alerjisi olan ürünleri tedavi edemezsiniz, ayrıca durulama yapamazsınız.
 • Boğaz ağrısını yağlamak için propolis yağı hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, su banyosu içinde 15 dakika boyunca ısıtılmış 100 gram tereyağı ve 15 gram propolis karışımı.
 • Sabah ve akşam alırsanız kronik bademcik iltihabını hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu arada, propolisin eczane özütünün% 10'unu, ılık su veya sütle seyreltilmiş 30 damla.
 • Üç ay boyunca bademcikler için çocuklara deniz topalak birkaç taze çilek çiğneme vermek için yararlıdır. Bundan önce, boğazı antibakteriyel bir solüsyonla durulayın.

Bu makaledeki video, evde kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için popüler olarak anlatılmaktadır. Son tartışmalar:

 • Akut ve kronik tonsillit belirtileri
 • Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir
 • Bağışıklık güçlendirerek evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir
 • Durulanan bademcik iltihabı tedavisi

Uzun zaman Bademciklerimde bir zayıflık, kızarmış ve boğaz ağrısı vardır ve sıcaklık 37,5-38S seviyesini muhafaza edilirse, tonsillit bir işaretidir. kendi sağlığına dikkat eksikliği sonucu bademciklerin olabileceğinden evde veya klinikte tonsillit erken tedavisi gereklidir.

Akut ve kronik tonsillit belirtileri

Bademcikler - bağışıklık önemli bir parçası, onlar mikroplarla doğruldu. Gözenekli yapısı, lakunadaki mikrop ve virüsleri yakalamaya yardımcı olur. Yakalanan "örneklerin" analizinin sonuçlarına dayanarak, vücudun bağışıklık sistemi sürekli olarak gelişmekte, sürekli olarak değişen tehditlere karşı aktif olarak uyum sağlamaktadır.

staphylococci, streptokok, mayalar Candida - hastalığın yaygın bir nedeni, bir enfeksiyon, bir bakteri çeşididir.

Hastalık kronik bir forma geçerse, bademcikler hafifçe büyür, ancak boğaz neredeyse incitmez. Bir şeye karışabilir, küçük bir üzüntü. Hafif ağrı sadece yutulduğunda ortaya çıkar.

Bademciklerin tedavilerinin imkansızlığı nedeniyle ortadan kaldırılması, vücudun savunmasını ciddi şekilde azaltır.

Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Tedavinin ana amacı, çoğu bademciği mikroplardan korumak için bağışıklık yeteneğini geri kazandırmak olmalıdır. Enfeksiyonun onlardan bir şekilde veya başka bir şekilde uzaklaştırılması da eşit derecede önemlidir.

Genellikle tonsillite, tedavisi zor olan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Örneğin, lagünlerde anjina ile, mikroplar aktif olarak öldürüldü. Sonuç olarak, bir çok irin oluşur ve bu durumda artık eskisi kadar etkili çalışamazlar. Herhangi bir taslak veya hipotermi hastalığa neden olur. Pürülan bir ortamda, mikroplar çoğalmaya başlar:

 • ağızdan kötü bir koku var;
 • enfeksiyon, çeşitli inflamatuar süreçlere neden olur - akne, sistit, prostatit, dysbacteriosis ve diğer hastalıklar;
 • vücutta daha fazla atık hayat mikropları olur, neden çalışma kapasitesini azaltır, ruh hali yoktur, sıcaklık düşüktür;
 • Kronik bademcik iltihabı, eklemlerin dokularında, böbreklerde, kalpte, solunum sisteminde iltihaplı süreçlerde romatizmal belirtileri arttırır;
 • Bağışıklık azalır, alerjik reaksiyonlar daha sık görülür.

Evde, bademcik iltihabı oldukça uzun bir süre tedavi edilmek zorundadır. Sonuçları mümkün olan en kısa sürede elde etmek için, bağışıklık sistemini güçlendirmeniz ve aynı zamanda bademciklerdeki enfeksiyondan kurtulmanız gerekir.

Bağışıklık güçlendirerek evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

 • Bağışıklığı güçlendirmek için propolis almak yararlıdır. Örneğin, tedavi sırasında küçük bir parçasını ağzınızda tutmak yararlıdır. Prosedür gece bile, yanakta akşam propolisin yerleştirilmesiyle yapılabilir.
 • Vücudun taze hazırlanmış soğan suyunu güçlendirir ve güçlendirir, bu da balla aynı oranda karıştırılmalıdır. Tedavi günde 3-4 kez gerçekleştirilir.
 • Aloe suyu hastalığa yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bitkinin bir yaprağını kesmek ve aç karnına, bir buçuk gün boyunca bir çay kaşığı üzerinde meyve suyu içmek için gereklidir. Bir ay içinde kurs tekrarlanabilir.
 • Yutma ve durulama için sarımsak bazlı bir ürün hazırlamak yararlıdır. Beş diş sarımsak, iki çorba kaşığı adaçayıyla karıştırıldı ve bir litre kaynar su döktü. Kompozisyon bir saat sonra su banyosunda 15 dakika boyunca süzülür. Günde bir bardak al, resepsiyonu 3-4 porsiyona böl. Boğazın durulama ile tedavi edilmesi yararlıdır.

Durulanan bademcik iltihabı tedavisi

 • Infüzyon ile enfeksiyon civanperçemi infüzyonuna yardımcı olur. İki numara. Otlar bir bardak kaynamış su getirdi ve bir saat ısrar etti. Gerinme ve günde birkaç kez durulama için kullanın.
 • Evde bademcik iltihabı tedavisi için bal, papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur çiçekleri oluşturulabilir. Ayrıca enfeksiyonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Üç adet papatya çiçeği, meşe ağacının iki kısmı ve ıhlamur çiçeklerinin bir kısmı ile karıştırılır. Bir bardak kaynar su demlemek için karışımın bir çorba kaşığı, 5 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Sıcak kaynatma ile durulayın, ona bir çay kaşığı bal ekleyin.
 • John's wort'tan, durulama için bir infüzyon hazırlanabilir. İki numara. John's wort 200 ml votka dökülür, filtrelemeden sonra iki hafta boyunca serin ve serin bir yerde ısrar eder. Bir bardak ılık su içinde durulama tedavisi için 20 damla infüzyon ekleyin.
 • Sarımsak inhalasyonlarını kullanarak evde bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, sarımsak suyunu alın, kaynar sudan on parça ile seyreltin. Ağzınızla kupaları soluyun, burnunuzu ve gözlerinizi yumuşak, kalın bir havluyla kaplayın. Hastalığı iki hafta boyunca bu ilaçla tedavi edin.

Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir

Makalenin içeriği

 • Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir
 • Bademcik iltihabı nasıl
 • Kronik boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Bademcik iltihabı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir yetişkinde bademcik iltihabı belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır - telafi veya dekompanse edilir. anjina, hasta kulakları ve burnu tekrarlanmasını - İlk durumda bademcikler, ikinci bir lokal inflamasyon vardır.

Kural olarak, bademcik iltihabı olan hastalarda, soğuk yiyecek alımı ile şiddetlenen boğazda ağrı rahatsız olmaktadır. Bir ağırlaştırmada şu şikayetler vardır:

Yabancı cismin ağızda hissi;

• Boğazda sürekli boğulma.

Hasta insanlar uyumaya çekilir, terleme daha kötüdür, nefes darlığı acımasızdır. Bademcikler beyazımsı bir tabaka ile kaplanır, pürülan tıkaçlar ayırt edilebilir.

Yetişkinlerde tonsillit nasıl tedavi edilir

Hastalığın dekompanse aşamasını belirlerken, tonsillektomi reçete edilir - bademciklerin uzaklaştırılması. Modern cerrahi sadece neşter kullanır - geliştirdiği teknikler bademcik Sonication çıkarılması için veya bir lazer ile sağlanması.

Hastalık kompanse bir fazda ise, doktorlar terapötik yöntemler kullanır. Hastalar antiallerjenler tarafından gösterildiği gibi antibiyotik, immünomodülatörler alırlar. Vücudun genel güçlendirilmesi için multivitaminler reçete edilir.

Ek olarak, hastalar boğazlarını durulamak. Bu prosedür için çözümlerin bileşimi, kanıtlanmış halk tarifleri de dahil olmak üzere, bol miktardadır. Hastalar, fizyoterapik prosedürler geçirir: UHF, electophoresis ve diğerleri.

Bademciklerin bademciklerin bademcik iltihabı ile yıkanması

Bademcik iltihabı tedavisi için, doktorlar genellikle yıkama lacunas (bademcikler içinde tuhaf tübüller) reçete. Bunu yapmak için, şırınga özel bir çözelti ile doldurulur, üzerine esnek bir tüp yerleştirilir ve bademciklerin lakunalarında lokalize olan pürülan tıkaçların sulanması başlar.

Yetişkinlerde tonsillit profilaksisi

Bağışıklığın sertleştirilmesi ve güçlendirilmesiyle önemli bir rol oynar. Ayrıca dişlerin sağlığını izlemek gerekir ve diş etleri çok soğuk besinler mümkün değildir ya da buzlu içecekler içmek.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

KBB doktorunuza kronik bademcik iltihabı tedavisi yazınız. Hoş olmayan bir hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik önlemler, birçok faktöre bağlı olarak seçilir. Doktor problemi ortadan kaldırmak için konservatif veya operasyonel bir yöntem önerebilir, ancak hasta en uygun olanı seçmelidir. Kronik bademcik iltihabının nasıl iyileştirileceğini düşünürseniz, ameliyat yapmadan yapabileceğinizden emin olun. Cerrahi müdahaleyi içermeyen modern yöntemler, sadece remisyon süresini uzatmaya yardımcı olacaktır. Angina hakkında ne zaman unutabilirsiniz, sadece size bağlıdır, hastalıktan kurtulmanın önemli bir özelliği olarak önlenmesidir.

Makalenin içeriği

Hastalığın belirtileri

Kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğine karar vermeden önce, bunun gerçekten insanda olduğundan emin olmak önemlidir. Hastalık çok sık görülen anjinada kendini gösterir, özellikle yılda ve soğuk mevsimde hastaları yılda birkaç kez rahatsız edebilir. Boğazı incelerken rahatsızlığı fark edebilirsiniz, bu belirtilerin varlığı ile belirtilir:

 • iltihaplı bademcikler;
 • bezler üzerinde pürülan tıkanıklık varlığı;
 • etkilenen bölgede peynirli plak;
 • artan lokal lenf düğümleri (servikal);
 • artan vücut ısısı;
 • yutulduğunda ağrı, boğazda koma hissi;
 • genel halsizlik.

Bademcik iltihabı kronik bir forma girdiğinde, belirtileri parlak olmayabilir. Vücut ısısı yükselmez veya hiç artmaz, plak daha az belirginleşir, ancak bademcikler hala iltihaplıdır.

Bu organdaki sürekli enfeksiyon varlığından dolayı, patojenlerin sindirim sistemine, solunum sisteminin alt kısımlarına ve diğer organlara nüfuz etmesine neden olabilecek koruyucu işlevlerini yerine getirmeyi bırakır. Bunu önlemek için hastalığı mümkün olduğunca tedavi etmeniz gerekir.

Rahatsızlık nedenleri

Kronik tonsillit görünümüne neden olmak için çeşitli bozukluklar olabilir. Örneğin, zamanında tedavi edilmeyen kronik farenjit olabilir ve bir komplikasyon vermiştir. Bununla birlikte, hastalığın en yaygın nedeni tedavi edilmeyen akut tonsillittir.

Antibiyotik kullanmayı bıraktığımızda, akut semptomların geri çekilmesinden hemen sonra gargara ve diğer tıbbi prosedürleri durdurun, patojen mikroorganizmaların bademciklere kalıcı olarak "yerleşmesine" olanak tanırız.

Anjinadan muzdarip olanlar, tedavinin yarı yolda kesilmediğini bilmelisiniz, hastalığın kronik bir forma geçişini önlemek için sonuna kadar geçilmelidir.

Hastalığın diğer nedenleri:

 • bozulmuş böbrek fonksiyonu;
 • çürük;
 • pulpitis;
 • stomatit;
 • guatr;
 • diabetes mellitus;
 • adenoid vejetasyonların hipertrofisi;
 • burun septumunun eğriliğinden dolayı solunum ihlali;
 • bağışıklık sisteminin bozulması;
 • alerjik reaksiyonlar.

Bu bozukluklar tedavisi oldukça uzun ve zor olan kronik bademcik iltihabına neden olabilir. Hastalık sadece lokal iltihap belirtileri gösterebilir, sadece palatine bademciklerdeki dejeneratif süreçler vardır ve hasta pratik olarak bozulma hissetmez. Bu form telafi edilir, bu da etkilenen bezin veya her ikisinin de bozukluğu telafi etmeyi ve hala koruyucu işlevlerini yerine getirmeyi öğrendiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, genel inflamasyon belirtilerinin görüldüğü dekompanse edilmiş bir form vardır. Bu durumda kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri sadece cerrahi müdahale içerir.

Terapi seçimi

Kronik bademcik iltihabı semptomları çeşitli farklı tedaviye neden olabilir, yetişkinlerde tedavi çeşitli prosedürler ve etkili ilaçların kullanımını içerir. En etkili olanı seçmek için, ilgilenen hekimin patolojinin nedenini açıkça belirlemesi gerekir. Eğer bademcik iltihabı tedaviye zamanında yapılmayan farenjit veya başka rahatsızlıklara neden olduysa, o zaman onları önce ortadan kaldırın.

Salgı bezlerine bulaşan alerjik hasar, bu tür mikroorganizmalara neden olur:

 • bakteriler;
 • mikroplar;
 • virüsler;
 • mantar florası;
 • pis flora, vb

Kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağına karar vermek için, hangi bademcik mikroorganizmalarının bademcikler üzerinde aktif olarak çoğaldığını öğrenmelisiniz. Sistemik tedavi ile ortadan kaldırılabilir, en sık reçete edilir ve antibiyotik kullanımını içerir.

Bununla birlikte, kronik bademcik iltihabında, problemi çözmek için başka yöntemler gösterilmiştir. Hastalık yeterince uzun tedavi edilir. Ondan kurtulmak için, doktor tavsiyelerini kesinlikle uygulamanız gerekir.

yıkama

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavisi lacunae yıkamak için özel bir prosedürle yapılabilir. Bir klinikte gerçekleştirilir. Pürülan çökeltiler ve yiyecek kalıntıları bademciklerin dışkılarından dışarı pompalandığında, vakum yardımı ile yapılabilir ve daha sonra boşluklar antiseptik bileşiklerle doldurulur. Ayrıca, bezlerin yıkanması, antibakteriyel ve dezenfektan bir solüsyonla doldurulmuş özel bir şırınga kullanılarak gerçekleştirilir. Güçlü basınç altında, ilaç lakunaya gönderilir, pürülan tıkaçlar onlardan alınır.

Bu gibi çamaşırlar yıkamak için kullanılabilir:

 • "Furacilin" (çözelti);
 • "Klorheksidin";
 • "Seftriakson";
 • "Lidaza";
 • streptokokkal bakteriyofajlar;
 • Stafilokok bakteriyofajları.

Bu prosedürle bademcikleri çıkarmadan kronik tonsilliti tedavi edebilirsiniz.

Yıkama bezlerin miktarını azaltmaya yardımcı olur, bunlardan enflamasyonu ortadan kaldırır ve dokuların yüzeyindeki patojenleri tamamen ortadan kaldırır. Relaps sayısı belirgin olarak azalır, uzun süreli bir remisyon vardır.

fizyoterapi

Fizyoterapi prosedürleri ile tedavi de iyi etki yapar. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Uzun süreli remisyon farklı radyasyon türlerinin etkilenmiş dokularına doğrudan maruz kalmasıyla sağlanır. Aşağıdaki enerji türleri kullanılır:

 • lazer;
 • ultrason;
 • ultraviyole radyasyon.

Kronik bademcik iltihabının lazer tedavisi iyi sonuçlar verir, çünkü ışık akısı bademciklere direk olarak yönlendirilir, iltihaplanmanın giderilmesine ve dokuların dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

Ultrason dalgaları kıvrılmış çökeller üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir ve yardımlarıyla, antiseptiklerle bezlerin sulanması gerçekleştirilebilir. Ultraviyole radyasyon, farengeal kavitedeki mikrop ve bakterileri ortadan kaldırabilir.

Hastalığın ortadan kaldırılması için inhalasyon

Kronik tonsillitin etkili tedavisi, buhar inhalasyonlarının yardımıyla gerçekleştirilir. Şifalı çiftler, etkilenen dokulardaki patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar, aynı zamanda iltihabı hafifletir ve bademciklerin nemlendirilmesini sağlar. Prosedür için kullanılması, nozulun buharla solunduğu düzenli bir çaydanlık olabilir ve özel cihazlar nebülizörlerdir. Ekshalasyonlar sığ yapılmalıdır, çünkü sadece bademcikler üzerinde çalışmak gereklidir.

Bu tür ilaçların yardımıyla kronik bademcik iltihabı tedavisi mümkündür:

 • papatya çiçekleri bir kaynatma;
 • kadife çiçeği çiçeklerinin bir kaynatılması;
 • kurutulmuş karanfillerin infüzyonu;
 • İnhalasyon için "Holgexidine" ve diğer eczane çözümleri.

Boğaz durulama

Kronik tonsillitin tedavisi ve önlenmesi boğazınızı durdurabilir. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, doğrudan etkilenen doku üzerinde etkili olacak bir tıbbi çözelti hazırlamalıdır.

Bu teknik, istenen etkiyi oldukça hızlı bir şekilde verir, çünkü patojenlerden kurtulmaya yardımcı olur. Çoğunlukla, antiseptik preparatlar bezleri tedavi etmek için kullanılır. Bu tür araçlar olabilir:

 • "Miramistin";
 • "Klorheksidin";
 • "Klorofilkil" (alkol çözeltisi);
 • "Furatsilinom".

Boğaz sulama

Kronik tonsilliti tedavi etmeden önce, patojenlerini tanımlayın. Enfeksiyon bir bakteri doğası ise, yerel antibiyotikler ile özel spreyler ile aşılabilir. Maddeler, mukoza zarının sulanmasına yardımcı olur ve patojenik mikroflorayı etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

İlaçların etkisi lokaldir, kan dolaşımına girmezler ve vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildirler, bu da intravenöz, oral ve intramüsküler ilaçların kullanımına karşı doğrudan kontrendikasyonları olan hastalar için önemlidir.

Çoğu zaman, "Bioparox" veya "Geksoral", sulama için kullanılır. Müstahzarlar kompleks bir etkiyi reddeder, bakteriyel ve fungal mikroflora, mikrop ve koka karşı aktiftirler.

Kronik tonsillitin antibiyotik spreylerle tedavisi, hoş olmayan semptomları çabucak ortadan kaldırmanıza ve uzun süreli bir iyileşme sağlamanıza olanak tanır. İlaçlar enflamasyonu ortadan kaldırır, bademciği dezenfekte eder, hızlı iyileşmelerini destekler ve patojenik floraya karşı direnci arttırır.

Bezlerin solüsyonlarla tedavisi

Kronik bademcik iltihabını tedavi edenler, bademciklerin rejenerasyon ve antiseptik yollarla tedavisinin iyi bir etki verdiğini söylemektedir. Doğrudan bademcikler üzerine uygulanır, gazlı bez veya pamuk yünü yardımı ile yapılabilir. Çözümler patojenlerden dokuları temizlemeye yardımcı olur, ayrıca etkilenen mukozanın iyileşmesini hızlandırır. Bu, iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandırır ve bozukluğun lokal semptomlarından kurtulmak için kısa sürede yardımcı olur. Boğazı tedavi etmek için şu araçları kullanabilirsiniz:

 • "Collargol";
 • "Lugol"
 • "Klorofilkil" (yağlı çözelti).

İmmünomodülatör tedavi

Kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğini bilmek önemlidir. Bademciklerin işini uyaran odur. Vücudun koruyucu fonksiyonları ihlal edilmediğinde, bademcikler patojenlerin çoğalmasını önlerler, ancak bir başarısızlık olduğunda, enfeksiyonlardan kaynaklanan bariyer yayılma odağı haline dönüşür. Bu nedenle, nüksden kaçınmak için bağışıklığı sürekli olarak korumanız gerekir. Koruyucu fonksiyonların bu şekilde düzeltilmesi yöntemleri kullanılır:

 • Yerel bağışıklığı arttırmak için ilaçlarla aşılama (IRS-19, Ribomunil, Levomizol, Imudon);
 • vitamin E, C, K ve B vitaminleri uygulayarak vitaminizasyon;
 • kalsiyum takviyelerinin kullanılması;
 • homeopatik ilaçların kullanımı (Barita Carbonica, Mercurius Solubius, Gepar Sulphur).

Önleyici tedbirler

Kronik tonsillit tedavisi önleyici tedbirlerin uygulanması ile ilişkilidir. Tüm kötü alışkanlıklardan kurtulursanız uzun bir süre için anjinayı unutabilirsiniz. Sigara - pasif ve aktif hem de tamamen kararlaştırılmalıdır. Tütün dumanı sık sık nüksetmeye neden olur, bademciklerin ve tüm vücudun dokularını zehirler, bağışıklığı azaltır. Aynı şey alkollü içeceklerin kullanımı için de geçerlidir.

Ayrıca doğru beslenmeye dikkat edin, orofarenksi tahriş eden minimum miktarda proteinli yiyecek, keskin, tuzlu, baharatlı ve diğer yiyecekleri içermelidir. Taze sebzeler ve meyveler, çok lif içeren yemekler tercih edilmelidir.

Orta derecede fiziksel aktivite de vücudun koruyucu işlevlerini geliştirmeye katkıda bulunacaktır. Açık havada daha sık yürüyün, egzersiz yapın, öfke yapın, doğru rutininizi düzenleyin, böylece geri kalanlar dolu olsun.

Donmayacağınız, bademcik iltihabını önlemek için çok soğuk yiyecek ve içecek yemeyin.

Sonuç olarak

Cerrahi müdahale olmaksızın kronik tonsilliti tedavi etmek mümkün mü? Hayır, bu gerçekçi değil. Bununla birlikte, geleneksel karmaşık terapi, hastalığın yeni salgınları arasında mümkün olduğunca uzun bir süre ara vermeye yardımcı olacaktır. Sadece tedavi edici önlemlerin karmaşıklığının değil, aynı zamanda hastanın yaşam tarzını da arttırdığı dikkate alınmalıdır. Kötü alışkanlıklardan vazgeçerseniz ve sağlığınızı dikkatlice izlerseniz, boğaz ağrısı uzun süre geri çekilebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı ile solunum

Boğaz ağrısı, birçok insanın bildiği bir sıkıntıdır. Boğazdaki çoğu ağrılı sendrom, soğuk ve viral hastalıklar ile ortaya çıkar. Ağrı, sadece rahatsızlığa neden olmakla kalmayan, aynı zamanda hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştiren inflamatuar süreçten kaynaklanır.

Hidrojen peroksit ile boğaz tedavisi: çözelti hazırlama ve durulama tekniği

Hidrojen peroksit, belirgin anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip evrensel bir maddedir. Çoğu zaman, peroksit, yaraların yıkanmasında, gözeneklerin mekanik temizliğinden sonra cildin tedavi edilmesinde kullanılır, ancak bu maddenin kullanımı çok geniştir.