Loading

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve ondan kurtulmak için nasıl

Kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmaksızın nasıl tedavi edilir, bu otoimmün patolojiden muzdarip olan her hastanın kendine sorduğu bir sorudur. Hastalığın kronik bir formuna sahip insanlar, hastalığın tüm semptomlarını ortadan kaldırmanın son derece zor olduğu için sürekli bir kısır döngü içinde gittiklerini hissederler. Hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilir, ancak bademcik iltihabının ilk belirtileri görülür görülmez zamanında doktora başvurmak gerekir.

Kronik tonsillit için terapötik önlemler

Nasıl bademcik iltihabı tedavi, nitelikli bir doktor açıklığa kavuşturmak daha iyidir. Vücuttaki boğaz ağrısı ve halsizlik, hafif bir hipotermiye ve hatta fazladan yenilmiş bir dondurmaya neden olabilir. Sorun, patolojinin semptomlarının düzenli aralıklarla tekrarlanmasıdır. Yani, hastanın işaretlerin uzun süre kalmasını önlemek için çaba göstermesi gerekir. Hastanın tedaviye zamanında başlaması halinde evde olası tedavi.

Kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağının kesin olarak anlaşılması için, iltihaplanma sürecinin nedenleri ile etiyolojinin kurulması gerekmektedir.

Bu türün kronik hastalığı enfeksiyöz alerjiktir. Yani, bu faktörler vücudun temel koruyucu unsurlarını etkiler - gökyüzünde bademcikler. Zararlı ajanların yok edilmesiyle uğraşan kişi için gerekli olan tüm antikorlar üretilir.
Bademcikler provoke inflamasyonu olabilir:

 • enterokok;
 • andenovirus;
 • streptokoklar;
 • mantar mikroorganizmaları;
 • diğer patojenik ajanlar.

Sinüzit, çürük veya sinüzit gibi çeşitli hastalıklar da kronik bir aşamada iyileşmek neredeyse imkansız olan bademcik iltihabının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının doğrudan tedavi edilip edilmeyeceği doğrudan tıbbi prosedürlerin güncelliğine bağlıdır. Bakterileri olan virüsler, soğuk havalarda aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu nedenle hastalığın en fazla sayıda sayısı, kış döneminde ve aynı zamanda erken ağırlık veya geç sonbaharda ortaya çıkar. Bu bağlamda, bademcik iltihabına eğilimli hastalar için hava sıcaklığında ve hipotermide keskin bir düşüş oldukça tehlikelidir.

Eğer doktor kronik bademcik iltihabı teşhisi konduysa, paniğe gerek yoktur. Uzun süreli ve başarısız tedavinin yanı sıra sıklıkla tekrar eden semptomlar, hastaları bademciklerin çıkarılması için bir operasyona zorlar. Unutulmamalıdır ki, cerrahi, kronik bademcik iltihabını sonsuza dek tedavi etmenin tek yolu değildir. Çoğu cerrah sadece aşırı derecede ihmal edilmiş vakalarda cerrahiyi tavsiye eder. Her halükarda, kendi sağlığınızı korumak için çaba sarfetmeniz gerekir.

İlaçlar istenen etkiyi yaratmadığında, bazı hastalar sedef hastalığı belirtileriyle baş etmek için geleneksel tıbbı kullanırlar. Bu nedenle, sonsuza kadar anginadan nasıl kurtulacağına dair soruya cevap vermek, gargara için bazı formülasyonlara dikkat etmektir.

Bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Geleneksel tıbbın yardımıyla bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için birkaç etkili yol vardır.

 1. Yüz milyonlarca alkolde,% 70'i 10 gram propolis ile seyreltilir. Daha sonra kompozisyon bir hafta için ayarlanır. Bu süre sonunda tentür çay ve bal ile birlikte birkaç damla kullanılabilir. Doğal kökenli propolis çözünemez, çiğ çiğ. Bu, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve bademciklere düşen viral organizmalarla başa çıkmasına izin verecektir. Yedikten sonra propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Seyreltilmemiş formda ham propolis ile haftanın seyri dört haftayı geçmemelidir.
 2. İltihaplı bademciklerin durulanması için sarımsak çözeltisi, üç diş sarımsak ve bir bardak sütden hazırlanır. Sarımsak kafaları ezilir ve kaynatılmış soğuk sıvı ile dökülür. Bütün bunlar gazlı bez ile süzüldü ve günde birkaç kez boğaz yıkar. Hastanın birkaç farklı durulama solüsyonu değiştirmesi durumunda en iyi sonuç alınacaktır. Yani, sarımsak bileşimi diğer tentürlerle birleştirilebilir. Örneğin, papatya ve adaçayı içeren bir alkol çözeltisi, ertesi gün sarımsak karışımının durulandıktan sonra kullanılabilir.
 3. Geleneksel şifacılar, karanfilleri kullanarak bademcik iltihabı ile baş edebileceğinizi iddia ediyorlar. Bu bitki lenfatik sistemi ve özellikle de enfekte olan boğazı temizleyebilir. Bezelye yarım saat kadar kaynar suda oyulur. Daha sonra sıcak bir biçimde elde edilen karışım, yemekten hemen sonra alınabilir. Doğru ve zamanında uygulama ile böyle bir reçete, boğaz ağrısı belirtilerini sonsuza dek ortadan kaldıracaktır.

Geleneksel tıbbın istenen sonuca ulaşmasını sağlamak için kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında belirli kurallara uymak gerekir.

 • Bir kez aşırı soğutmayın.
 • Doğru beslenmeye, yani, lif takviyeli yiyecekler yiyin ve proteinli gıdalardan uzak durun.
 • Vücudu pasif ve aktif sigaralardan koruyun.
 • Yemekten sonra, ürün kalıntılarını bırakmamak ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için ağzınızı yıkamalısınız.
 • Daha fazla sebze ve meyve yanı sıra doktor tarafından reçete edilen vitamin kompleksleri yemelisiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut için gerekli enerji rezervini korumak için dinlenerek doğru bir çalışma programı düzenlemek gerekir.

Kronik tonsillit kurtulmak için öneriler

Yıllarca bademcik iltihabı ile mücadele eden hemen her hasta, hastalık belirtileriyle mücadele etmek için çok sayıda farklı yöntem denedi. Ve her biri terapötik yöntemine yaklaştı.

Hastalığın bir kısmı, ses titreşimleri olan ligamentlerin bir masajı yardımıyla patolojik süreçle başa çıkmıştır. Birçok doktor, bademcik iltihabını ortadan kaldırmanın başlıca yolu olarak masaj prosedürlerini önermektedir. Bu yöntem oldukça yaygın değildir, ancak oldukça etkili ve etkilidir. Boğazın masajını yapmak için kendi sesini doğru bir şekilde koymalısın. Başlangıç ​​için, bir boynun, boğaz bağlarının ve ön yüzün kaslarının gevşetilmesi gereklidir. Sonra otuz saniye boyunca "C" sesini telaffuz etmek gerekir. Yani, hasta rahat bir durumda olmalıdır. Prosedür birkaç kez tekrarlanır. Ekshalasyon sırasında, boğazda gerginliğin yanı sıra dilin pozisyonunda değişiklikler olmamalıdır. Prosedür sırasında, hava burun tarafından solunur ve nefesin kendisi midenin yardımıyla gerçekleştirilir. Boğaz için bu tür jimnastik vurma için birkaç kez birkaç dakika açık ve kapalı ağız ile tutulur.

Bademcik iltihabı ile soğuk inhalasyon uygulayarak başa çıkmak mümkündür. Bu prosedürü uygulamak için, herhangi bir doğal dokuya birkaç damla temel tıbbi yağ uygulamanız gerekir. Bu arada, hasta yağların buharlaşmasını solur. Prosedürü, işlem yapmaksızın, yani şişeden beş ila on dakika içinde teneffüs etmek mümkündür. Ek olarak, uçucu yağdan bir aroma lambası yapabilirsiniz. Dozaj ile kendi hislerinizi temel alarak belirlenmelidir. Ancak 15 metrelik kare başına 3 ila 6 damla eklemek tercih edilir. Aroma lambası ile inhalasyon iki ila üç saat süreyle yapılmalıdır.

Bu tür yöntemlerin yüksek etkinliğine rağmen, bir doktora gitmeden evde tedaviye başlanması tavsiye edilmez. Tüm gerekli prosedürlerle spesifik bir tedavi, tonsillit tipine bağlı olarak seçilecektir. Bu bakımdan, masajlar ve inhalasyonlar sadece testler yapıldıktan ve doğru bir teşhis yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Halk ilaçlarına güvenmeyenler geleneksel tedaviye her zaman antibiyotikler ve kronik formda bademcik iltihabı ile başlayabilirler. Çok çeşitli ilaçlardan en uygun ve etkili olanı seçmek önemlidir. Bu kendi kendine ilaç öngörülemeyen olumsuz sonuçlar doğurabilir, çünkü bu katılan doktor tarafından yapılmalıdır.

Kronik tonsillit ortadan kaldırmak zordur. Bunu yapmak için, tabletleme ajanlarını, fizyoterapi prosedürlerini ve boğaz ağrısının durulanmasını birleştiren kapsamlı bir iyileşme gerçekleştirilmelidir. Buna ek olarak, yukarıdaki yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Herhangi bir terapi başlamadan önce ana şey bir doktora danışmaktır. Tüm önerilerin doğru ve tam kullanımı ile, cerrahların müdahalesi olmadan kronik bademcik iltihabı ortadan kaldırılması mümkündür.

Hastalığın nedenleri ve kronik tonsillitin tedavisi için gerekli yöntemler

Kronik bir hastalığı sonsuza dek tedavi etmek için, vücudun koruyucu işlevlerine dikkat etmek gerekir. Günlük diyet vitaminler, mineraller ile zenginleştirilmelidir.

Başlangıç ​​olarak, ağız ve boğazı sterilize etmeniz gerekir. Sık anjinanın nedenleri sadece girilen enfeksiyonlara ve hipotermiye değil, aynı zamanda çürük, stomatit veya pulpitis gibi çeşitli diş hastalıklarında da gizlenebilir.

Böylece, doktor hastayla birlikte provoke edici bir faktör arayışını daraltmalıdır. Ek olarak, bademcik iltihabı, diyabet veya böbrek yetmezliği tarafından tetiklenebilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin gerçek nedenini sadece çok sayıda farklı teşhis prosedürleri belirleyecektir. Muayene ve testlerin gerçekleştirilmesi sırasında, boğazın antiseptik solüsyonlarla yıkanması önerilir. Bir antiseptik olarak, sıradan kabartma tozu veya iyot kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için zencefil kökü iyidir.

Kronik boğaz ağrısının ilk görünümünde, ağız boşluğu aşağıdaki bitkilerin şifreleriyle sulanmalıdır:

 • papatya;
 • adaçayı ve kadife çiçeği;
 • propolis ve diğer antiseptik otlar.

Kaynamış ılık su ile durulama bile olumlu bir etkiye sahip olabileceğine dikkat edilmelidir. Bir doktora gitmeden önce sağlığınıza zarar vermeyecek basit halk tarifleri kullanabilirsiniz.

İyileşme süreci yeterince uzun, ancak iltihapla başa çıkabilirsiniz. Bunu yapmak için bir sağlık görevlisine yardım için zaman ayırmanız ve randevularla tüm önerileri izlemeniz gerekir. Tonsillit - antibiyotik ilaçların tedavisinde etkilidir. Ayrıca, doktorlar, boğazın durulanması için formülasyonların yanı sıra immünomodülatörleri de atarlar. Masaj ve inhalasyon gibi halk tedavisi prosedürleri oldukça etkilidir. Kurs süresi ve dozu doktor tarafından belirlenir. Bir uzmanın onayı alınmadan hasta tedaviyi daha önce bırakmamalıdır.

Akut ve kronik bademcik iltihabı belirtileri ve belirtileri nasıl ortadan kaldırılır

Tonsillit, yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan oldukça yaygın bir bulaşıcı hastalık olarak kabul edilir. Sürekli olarak patolojiden kurtulmak için doktora zamanında başvurmanız gerekir. Bu yapılmazsa, kronolojik bir süreç riski vardır. Bu durumda, hastalığa sürekli relapslar eşlik edebilir.

Bademcik iltihabı nedir

Bu terim ile doğada enfeksiyöz-alerjik olan ve tonsil dokularını etkileyen akut veya kronik patolojiyi kastediyoruz. Hastalığın nedeni çeşitli patojenler olabilir. Çoğu patoloji β-hemolitik streptokoku kışkırtır. Bununla birlikte, bazen tonsillit viral veya mantar kökenlidir.

Nedenleri ve provoke faktörleri

Hastalığın gelişmesinin temel nedenleri arasında şunlar vardır:

 1. Patojen bakterilerin vücuda girmesi. Çoğu zaman provoke edici faktörler streptokok, stafilokok, enterokoklardır.
 2. Adenovirüs.
 3. Sinüzitin karmaşık formları.
 4. Aşırı soğuma ve ani sıcaklık dalgalanmaları.
 5. Enfeksiyon kaynağı olan diş patolojileri. Bu kategori çürük, stomatit, pulpitis içerir.
 6. Dysbacteriosis. Bağırsakların durumu, bağışıklık sisteminin durumu üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.
 7. Diabetes mellitus. Bu patoloji ile, organizmanın çalışması bozulduğu için bağışıklık sistemi kuvvetli bir şekilde zayıflar.

semptomlar

Tonsillitin akut bir başlangıcı vardır ve buna sıcaklıkta bir artış eşlik eder. Bu gösterge 37,5-39 derece olabilir. Ayrıca bu hastalık için baş ağrısı, halsizlik, titreme ile karakterizedir. Patolojinin karakteristik bir belirtisi, boğazda yutulma ile artan ağrıdır. Ek olarak, eklemlerde ve kas dokusunda bir rahatsızlık riski vardır.

Bu belirtiler 5-7 gün boyunca mevcuttur. Daha sonra, komplikasyonların yokluğunda, hastanın durumu iyileşir. Bu durumda, lenf düğümleri 10-12 gün daha büyütülebilir.

Kronik bademcik iltihabı periyodik relapslarla karakterizedir. Daha az belirgin tezahüratlar eşlik ediyor. Ağrı duyumları ve sıcaklık, bir kural olarak, yoktur. Bazen boğazda terleme, yutulduğunda hafif bir rahatsızlık, ağızdan hoş olmayan bir koku gelir.

Fotoğrafta bademcik iltihabı belirtileri

Karmaşık tedavi

Terapi yöntemlerini sadece doktor olarak seçin. Bu, patoloji biçimine ve hastalığın klinik resmine bağlı olarak gerçekleştirilir. Hastalıkla başa çıkmak ve başkalarına bulaşmamak için, hastayı diğer insanlardan ayırmanız gerekir. Yatak istirahatine ve koruyucu bir diyete uymalıdır.

İlaç tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için genellikle bu tür araçları kullanın:

 1. Sistemik antibiyotikler. Bu ilaçları almalısın. Sıcaklık normalizasyonundan 3-5 gün sonra iptal edilir. Çoğu zaman, sefalosporin kategorisinden geniş bir etki spektrumu reçete edilir. Bunlar cefix, sefodoks içerir. Ayrıca korunmuş penisilinler de kullanılabilir - amoksiklav, flekomlav. Onlar hoşgörüsüz makrolidler reçete edildiğinde - azitromisin veya eritromisin.
 2. Lokal antibiyotikler. Bu kategorideki en etkili araçlara bioparoks dahildir.
 3. Lokal aksiyonların analjezik ve anti-enflamatuar ilaçları. Bu kategori, trahisan, givalex, dekatilen gibi araçları içerir.
 4. Antiseptik solüsyonlarla durulama. Bu amaçla furatsilin ve klorheksidin kullanabilirsiniz.
 5. Antiseptik yollarla bademcik tedavisi. Bunlar yağ klorofilkil, lugol çözeltisini içerir.
 6. Antipiretik ilaçlar. Parasetamol, ibuprofen içerir. Sıcaklık 38,5-39 dereceye çıkarıldığında kullanılırlar.
 7. Antihistaminikler. Kinet ve loratadin gibi ilaçlar bademciklerin şiddetli şişmesi için kullanılır.
 8. Anti-inflamatuar maddeler ve dimexide ile sıkıştırır. Lenfadenit gelişiminde lenf düğümlerine empoze edilirler.

Fizyoterapi ve cerrahi

Kronik tonsillit fizyoterapi kullanımını gösterir. En etkili olan aşağıdakileri içerir:

 1. Submandibular zona UHF ve lazer maruziyeti.
 2. Bölgesel lenf bezleri ve bademciklerin ultraviyole ışınlanması.
 3. Ultrasonik aerosoller bir dioksidin, lizozim ve hidrokortizon çözeltisi kullanarak.
 4. Lenf nodları alanında ozocerite ve çamur uygulamaları.

Herhangi bir prosedür 10-15 oturumları içeren bir kurs tarafından uygulanmalıdır. Eğer konservatif tedavi yöntemleri etkisiz ise veya hastalığın kompleks formu geliştiğinde, cerrahi - tonsillektomi - belirtilmektedir.

Operasyon sadece kalıcı patoloji remisyon aşamasında gerçekleştirilir. Prosedürü bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • diyabet mellitusun karmaşık formları;
 • açık akciğer tüberkülozu formu;
 • karmaşık böbrek yetmezliği;
 • kalp hastalığı;
 • hematopoetik sistemin patolojisi.

Halk tarifleri

Geleneksel araçlara ek olarak, halk yöntemleri kullanılabilir:

 1. Kuru ısınma sıkıştırır. Bu amaçla tuz uygundur. Bu çare fırında ısıtılmalı ve bir mendil torbasına yerleştirilmelidir. İltihaplı lenf düğümlerine uygulanmalı ve bir yün şal ile sarılmalıdır.
 2. Tuzlu çözelti. Bu üretim için 1 küçük kaşık tuz bir bardak ılık suda çözülmelidir. Günde birkaç kez durulamalısınız.
 3. Sebze infüzyonları. Boğazınızı durulamak için, papatya, adaçayı, dulavratotu kökü ve diğer bitkileri temel alan araçları kullanabilirsiniz. İnfüzyonu hazırlamak için 1 büyük kaşık ham madde almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Her 6-8 saatte bir durulayın ve uygulayın.

İlişkili semptomlardan nasıl kurtulur

Göğüs iltihabı oldukça nahoş belirtiler eşlik ediyor. Rahatsızlık ile başa çıkmak için, semptomatik tedavi yürütmeniz gerekir.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl

Ana sayfa »Tonsillit» Sonsuza kadar kronik tonsillit kurtulmak nasıl

Kronik tonsilliti bir kez nasıl tedavi edebilirsin?

Kronik bademcik iltihabının nasıl ve ne şekilde tedavi edileceğine dair bir fikre sahip olmak için, ne tür bir hastalık olduğunu, neye sebep olduğunu ve hangi önlemlerin alınması gerektiğini anlamak gerekir. Hastalık oldukça yaygındır ve orofarinkste bulunan bademciklerde ortaya çıkan aktif bir inflamatuar süreçtir.

Toplamda bir kişinin 6 bademciği vardır:

Bademcik iltihabı gelince, bademcik iltihabı var. Ve hastalığın iki şekli vardır:

Tüm yaş kategorilerine sahip kişiler bademcik iltihabı hastalığına yakalanırlar, ancak çocuklar çoğunlukla bunlardan etkilenirler. Bakteriyel enfeksiyon bademciklerine nüfuz ederken, koruyucu özellikleri azalırken, bademciklerin boyutu önemli ölçüde artar, bu da onların içinde aktif bir inflamatuar sürecin varlığını gösterir.

Kronik bademcik iltihabı vücut için belirli bir tehlikedir ve bunu bir zaman bombası prensibi ile etkiler. Aslında hastalık kronik akut formundan aktığı zaman, vücutta inatçı enfeksiyon mevcut olduğu, ve bu bağışıklık sistemi aşamalı olarak zayıflaması ve solunum yolu enfeksiyonları meydana katkıda bulunur.

Sıklıkla, bademciklerdeki önemli bir artışla, nefes alma, yutma ve sesin deforme süreci bozulabilir. Doğası ve semptomları hastalıkta anjinaya çok benzemektedir. Her ne kadar bu iki hastalık bazı farklılıklar göstermektedir.

Bademcik iltihabı başlangıcı ve seyri

Bir enfeksiyon bademcikler içine girdiğinde, bağışıklık sistemi hemen hücresel düzeyde ajanları tanır. İmmün hücreler - makrofajlar, enfeksiyonu yok etmek için gönderilir. Fakat maalesef, bedenin bununla başa çıkamaması, her zaman sadece bu savaşın gerçekleştiği lenfatik doku yeterli zaman olmadığı için değildir. Daha sonra akut tonsillit gelişmeye başlar. Hastalığın kronik bir forma akması, bir kural olarak, aktarılan anjinadan sonra ortaya çıkar. Aynı zamanda, inflamatuar sürecin yavaşlaması yoktur ve hastalık yavaş yavaş kronik bir forma dönüşür.

Bir akut atak sırasında hem akut hem de kronik tonsillit benzer bir semptomatolojiye sahiptir. Hemen hemen her durumda boğaz bakıldığında yapım ağzından, bademcikler üzerinde beyaz bir plak birikimi olarak sevimsiz oluşumlar görünüm tuhaf koku hareketleri yutma sırasında bir bademcikler boyutunda belirgin bir artış dokuya ufalanırlığını, ağrı görünümünü gözlemleyebiliriz. Sıklıkla, özellikle çocuklarda, boyundaki lenf düğümleri artar.

Kronik tonsillit tedavisi

Bir kez ve her şeyden önce bademcik iltihabından kurtulmak için, buna yönelik terapötik önlemlerin alınması planlanmaktadır. Bu sürecin oldukça zor olduğu unutulmamalıdır.

En iyi seçenek, hastalığı akut bir şekilde tedavi edip, hastalığın ilerleyişini ve bunun kronik olarak akmasına izin vermemenizdir. Çoğu zaman, anjinin nedeni, toksinleri salgılayan ve en olumsuz etkilere yol açan bir mikroorganizma olan beta-hemolitik streptokok enfeksiyonudır.

Hemen her vakada tonsillit tedavisi antibiyotik kullanımını içerir. Boğazda ağrı oluşumu gibi bademcik iltihabının ilk belirtilerinde, vücut sıcaklığındaki artış ve vücudun genel zehirlenmesinin tezahürü, doktora yapılan ziyareti geciktirmez. Ve randevu alırken, önerilen tedavi planına sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır.

angina konservatif antibakteriyel tedavi antibiyotikler penisilin grubu, hem de makrolid ve sefalosporinler kullanılmasını içerir. Buna ek olarak, aynı zamanda pastiller, aerosoller olarak antiseptik maruz lokal uygulamaya atanmış, otlar, soda ve benzeri çözeltilerinin boğaz decoctions gargaralar.

Çoğu zaman, hastalar yatak istirahatine uymak zorundadır. Organizmanın tedavi kompleksi içine zehirlenmesini nötralize etmek için, çay, süt ve tıbbi et suyu şeklinde sıcak içeceklerin eklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, rahatsız edici bademcikler yiyecek ve içecekleri dışlayan diyet tedavisi tavsiye edilir. Bu 38 ° C'yi aştığında sıcaklığı düşürmek için, non-steroidal antienflamatuar ilaçlar verilir: "Nimesulid" "İbuprofen" "Parasetamol" "Tsitramon" ve Alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, Suprastin, Lorano, Citrine, Loratadin ve diğerleri gibi antihistaminikler reçete edilebilir.

Kronik bademcik iltihabı akut formdaki hastalıktan çok daha uzun süre tedavi edilir. Hastalığın kendisi, zaman zaman ortaya çıkan ara sıra alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir. Tedavi süreci, formun tanımı ve hastalığın ihmal derecesi temelinde, geliştirilen taktiklere göre gerçekleştirilir.

Bıldırcınların doğrudan etkisi ile tüm ağız boşluğu ve nazofarenks etkilenir. Bu tür hastalara reçete edilen diyete uymanın yanı sıra doğru günlük rutini organize etmek ve gözlemlemek için uzun bir süre tavsiye edilir. Remisyon sırasında çok faydalı olacak, sanatoryuma bir gezi olacaktır.

Tıbbi önlemler sadece hastalığın alevlenme dönemlerinde yapılır. Bademciklerin önemli işlevleri yerine getiren ve bağışıklık sisteminin etkinliğine aktif olarak katılan bir organ olduğu düşünüldüğünde, problemi çözmenin işlevsel bir yolu son derece nadir durumlarda başvurulmaktadır. Kronik tonsillitte, alevlenme durumunda konservatif tedavi kullanılır. Benzer şekilde antibiyotikler reçete edilir, alerjik organizmanın çıkarılması, boğazın yıkanması ve nazofaringeal bölgenin yıkanmasıdır. Topikal uygulama hazırlıkları olarak, immün sistemi uyarıcı ve bağışıklık düzenleyici ilaçların atanmasının uygun olduğu düşünülmektedir.

Onların yardımı ile, hastalığın etken maddesiyle mücadele etmeyi amaçlayan daha fazla antikor üretmek mümkündür.

Bir temizleyici lavman veya laksatifler ile olası alerjilerin tezahürlerini çıkarmanın yanı sıra çeşitli türde sorbentler alarak çıkarın. Bu durumda, bir doktor konsültasyonu zorunludur.

Oldukça iyi olan bu gibi manipülasyon, badem oluklarının yıkanması ve ardından ilaçların içine girmesi ile gösterilmiştir. Bu prosedür sadece KBB doktoruyla konuşan bir otorinolarynolog tarafından yapılmalıdır.

Buna ek olarak, daha hızlı sonuçlar elde etmek için bu tür manyetik rezonans terapi, lazer tedavisi, UV ışınlaması, UHF ve elektroforez olarak popülerlik fizyoterapi teknikleri kazandı. Novocain abluka eylemi ve manuel tedavi kullanımı ile fark edilebilir bir etki elde edilebilir.

Konuyla ilgili sonuç

Bademciklerin çıkarılması, bu organların çalışmayı bıraktığı veya temel amaçlarını yeterince yerine getirmediği durumlarda gerçekleştirilir.

Operasyon her zaman tam olarak yapılmaz, bazı durumlarda bademciklerin kısmen uzaklaştırılmasına izin verilir. Her zamanki operasyona ek olarak, şimdiki aşamada, kriyodestrit, lazer ve ultrason ile düzeltme gibi yöntemler popüler hale gelmiştir.

Bugün başarı ile, ve bitkisel ürünleri, yüksek verimliliğini oldukça iyi gösteren. En modern teknolojilerin yardımıyla ve aktif doğal bileşenler temelinde üretilirler. Örnek olarak, "Tonzipret" ismine sahip bir ilaç gösterilebilir. Etkisi anti-inflamatuar etki ve bağışıklığın uyarılmasına dayanmaktadır. İlaç antiseptik, antiviral ve antioksidan etkileri vardır. Bu ortamda, maddeler, ortak uygulamalarının ayrı ayrı olduğundan çok daha etkili bir şekilde birleştirilir.

Özellikle hastalığın erken evrelerinde kronik bademcik iltihabının önlenmesine başvurursanız, tamamen iyileşme bademcik iltihabı mümkündür.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavi etmek mümkün mü?

cevaplar:

kiz kizlyar

Halk ilaçları SÜPER. Bir pamuklu yünü bir sopayla sarın, düzeltin, böylece boğazda çıkmaz. Saf havacılık gazyağı ve zamana daldınız! Üç kez bademcik iltihabı unuttum.

Piratochka

Kronik tonsillit tedavisi

Snezana

Alkolde homeopatik damlalar vardır, ayrıca bağışıklık arttırılmalıdır.

Sergey Golovach

Her şeyden önce bademcik iltihabı ve ona karşı verilen savaşta S. Fisyuk'un Kronik Tonsillit: Kazanma Bilimi: Tam Kılavuz kitabında buldum.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl?

cevaplar:

galip

Sık sık görülen bademcik iltihabı semptomları, özellikle yutulduğunda, sürekli baş ağrısında, ateşte boğaz ağrısıdır. Komplikasyonları önlemek için, hasta yatak istirahatine uymalıdır, sıcak olmayan, çoğunlukla sıvı yiyecek olmalıdır, çok fazla içtiğinizden emin olun (maden suyu ve limonlu çay).

vladislava vitkovskaya

Limon suyuna bir yemek kaşığı şeker yemek kaşığı ve günde üç kez ve bademcik iyileşene ile karıştırılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. genel olarak çoğu kez o zaman, boğaz durulayın sarımsak 5 diş almak zorunda ve- üvey anne ya da boğazlarını durulama - otlar annenin kaynatma iç., Doğramak adaçayı 2 çorba kaşığı ekleyin, serin, 15 dakika boyunca su banyosunda ısrar ve günde 0.25 fincan 3 süreleri veya ağzınızı çalkalayın için kaynar su bir litre dökün, yine de badem ve sarımsak suyu ile yağlanır, küçük bir şey (propolis ile tekrar edebilirsiniz acı çekmek) etkisi beklemeyecek! pancar suyu unutmayın, onlar gargara ve burun içine gömmek, tuzlu su ile her sabah burun durulama ve aloe, Kalanchoe suyu kullanın edebilir, köknar yağı sonra onlara boyun parlatmak ve bir yün atkı kravat edilir. Ve eğer bir öksürük eşlik ederse, o zaman gece sütü ve 3-4 yemek kaşığı votka içilir!

Kronik tonsillit kurtulmak için nasıl

Kronik bademcik iltihabı tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak poliartrit, böbrek hastalığı veya nörodermatit gibi hastalıklara yol açan ciddi komplikasyonlar riski taşır. Ameliyat belirtilmezse konservatif tedavi yapılmalıdır.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Kronik bademcik iltihabından muzdarip insanlar zaten bu hoş olmayan otoimmün hastalığı tedavi etmek için umutsuz, çünkü sıcak bir günde hafif bir hipotermi veya soğuk bir dondurma bile boğazda acı verici bir hissi uyandırabilir. Bu nahoş duyguların sürekli olarak tekrarlandığı ve her seferinde hastalığın daha şiddetli semptomlarla ilerlediğine dikkat edilmelidir.

tanım

Kronik bademcik iltihabı enfeksiyonun odaklanmamış bir odağı olarak düşünülebilir, bazı durumlarda "alevlenir", böylece anjine neden olur ve uzun süre boyunca "yanabilir", tüm vücut sistemlerinin çalışmasını bozar ve zayıflatır. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Kronik bademcik iltihabı, zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi için antikor üreten palatine bademciklere yayılan enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Bu hastalık bademciklerin sık ve uzun süreli iltihaplanması olarak kabul edilebilir, sıklıkla hastalık anjinadan sonra bir komplikasyon olabilir. İstisnai durumlarda, kronik bademcik iltihabı, kızıl ateş, kızamık ve difteri ile birlikte olabilir.

Çocukları sürekli bu sorunla karşı karşıya kalan ebeveynler, bir çıkış yolu bulmak için şimdiden umutsuzlar. Daha önceki uzmanlar tek tedavi yöntemini teklif ettiyse - bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, o zamana kadar bu tür radikal önlemlere başvurmalarını önermiyorlar. Belirli bir çözüm henüz geliştirilmediğinden, hastalar acı çekmeye ve acı çekmeye devam etmektedir.

nedenleri

Neden tehlikeli bir hastalık gelişiyor? Bademciklerdeki inflamatuar süreç çeşitli alerjenler, virüsler ve bakteriler tarafından provoke edilebilir:

 • adenovirüs;
 • enterokok;
 • hemolitik streptokok;
 • mantarlar;
 • stafilokok ve diğer mikroorganizmalar.

İlginç bir gerçek, virüslerin ve bakterilerin sadece soğukta şiddetli bir şekilde gelişmesidir, bu yüzden bademcik iltihabının karakteristik zamanları soğuk mevsimler, yani sonbahar, kış ve erken ilkbahardır. Bu yüzden ani sıcaklık değişimlerinden ve hipotermiden (soğuktan soğuğa ve tersine) korkmalıyız. Tıbbi araştırmalara göre, virüsler ve bakteriler soğuk ve nemli bir ortamda çoğalmayı tercih etmektedir.

İnflamasyonun nedeni nazofarenksin diğer hastalıklarının komplikasyonları olabilir:

 • sinüzit (eğer şiddetli formdaysa);
 • sinüzit;
 • kalıcı boğaz ağrılar (şu anda organizma, bakteriyel ataklara karşı hassastır ve bağışıklık zayıf hale gelir);
 • diş patolojisi (çürük, stomatit, pulpitis).

Sağlıklı bir bağırsak çok daha iyi kaldırır toksinler ve sorunlu bağırsaklar bakteriyel büyüme için elverişli bir ortam görünür ve sağlıklı bir bağırsak ile hastanın bağışıklık sistemi çok daha yüksek olduğu gibi hastalığın kaynağı dysbiosis hale gelebilir.

Diabetes mellitus, bademcik iltihabının gelişimini tetikleyebilecek bağışıklığın azalmasının sebebidir.

semptomlar

Hastalığın başlıca belirtileri olarak kabul edilebilir: sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik edebilir boğaz, ağrı, ağız kokusu vardır, hasta güçsüz hisseder, o mantar görünebilir boğazında uyumak istiyor (organik madde boşlukları çürüyen nedeniyle ortaya çıkar) ve bademcikler hipertrofisi.

Bir insanın yıl boyunca birkaç kez anjin sıkıntısı çekmesi durumunda, özellikle bir iltihaplanma sürecinden diğerine tam olarak kürlenmeden, tam olarak iyileşmeden, kronik bademcik iltihabının ana işareti haline gelebilir.

Hastalığı sırasında hasta inflamatuar bir süreç, tamamen ya da sadece pruva bademcikleri içerebilir biraz iltihaplı lenf düğümleri olabilir sahiptir (palpasyon acı), bademcik hafifçe sıkıştırılmış ve boğaz irin bir koleksiyon görülebilir bademcik boşlukları gevşek.

kana, bademcik bulunan dışkı bakterileri, kas ve eklemler, baş ağrısı, ateş yorgunluk, ağrıya sebep tonzillogennaya zehirlenme olarak adlandırılan bir toksisite organizma, olduğunda., Eklemlerin sistit, prostatit, Adneksit, iltihap: bademcik enfeksiyonu yatağı haline beri sonra vücuda yayılır, diğer organların iltihaplanmasına yol açabilir

Tedavi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabı teşhisi herhangi bir uzman için zor değildir, çünkü semptomatoloji oldukça açık bir şekilde ortaya çıktığı için, diğer hastalıklar ile karıştırılması zordur.

Kronik tonsillit tedavisi iki şekilde mümkündür: konservatif tedavi ve cerrahi müdahale. Hastalıktan kurtulmak için, öncelikle, ihtiyacınız var:

 • hastanın bağışıklığını iyileştirmek;
 • ağız boşluğunu sterilize etmek için.

Bu, enfeksiyon nedenini araştırmayı daraltacaktır. Hastanın diyetini açıkça tanımlamak gerekir, menüde sürekli olarak vitamin ve mineraller bulunmalıdır. İyi bir etki, garnitürün tuzlu ve iyot çözeltileri ile durulanması, bitkisel infüzyonlar (papatya, calendula, adaçayı), temiz su ile durulama bile hastaya yardımcı olabilir.

Ancak sadece boğazı yıkayarak ve ilaçları kullanarak iyi bir sonuç elde etmek zordur, bazen hastanın cerrahi bir operasyona reçete ettiği görülür.

Tıbbın gelişmesi sayesinde, artık bademcik iltihabı tedavisi için bir yöntem daha var - lazer tedavisi. Yöntemin özü, bademcikli bir lazerin yardımıyla, sağlıklı bölgelere dokunmadan irin birikmesinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu yöntem iyidir çünkü bademcikler yerinde kalır, enfeksiyonlara karşı koruma işlevlerini yerine getirirler.

Sürecin ihmal edilmemesi durumunda, gırtlak normal durumu önleyici tedavi, diş hekimi ziyareti sırasında, bir diyet sürdürmek için korunabilir.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

 • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
 • sık farenjit (boğaz ağrısı);
 • alerji;
 • burun sinüslerinde inflamasyon;
 • kavisli nazal septum;
 • çürük ve diş eti hastalığı;
 • düşük bağışıklık.

Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

 • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
 • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
 • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 • yanlış ve dengesiz beslenme;
 • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
 • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

Kronik tonsillit patogenezi

Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

Kronik tosillit ile palatine bademcikler

Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

 • yeterli fiziksel aktivite;
 • dengeli beslenme;
 • sertleştirme;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
 • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

Kronik tonsillit profilaksisi

Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

İlaç tedavisi

Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

 • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
 • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
 • aminoglikozitler (amikasin).

ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

penisilinler

Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

Flemoxin Solutab

Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

AMPİSİD

Üretim şekilleri Ammiside

Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

sumamed

Sumamed ilacın Formülasyonu

Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

Tsefspan

beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

aminoglikositler

Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

amikasin

Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

Bademciklerin kızarması

Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

Bademcikler yıkama işlemi

ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Fitoterapi tarifleri

Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

 • adaçayı;
 • civanperçemini;
 • nergis;
 • papatya;
 • okaliptüs yaprakları.

Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun yeşil sümük

Çocuğun hastalığı her zaman ciddidir ve yeşil koklama sümüğünün tahsisi, burun akıntısı, bakteriyel veya viral bakteriyel neden olan enfeksiyon anlamına gelir. Yoğun yeşilimsi akıntı ile burun akıntısı nasıl tedavi edilir, bebek yeşil snot varsa ne yapmalı?

Boğaz ağrısı olan 39 bir sıcaklıkta ne yapmalı?

Angina, sezon dışı bir kişi için beklemede yatan en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Sadece grip ve akut solunum yolu enfeksiyonları için ikinci sıradadır.