Loading

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde bademcik iltihabı ne kadar çabuk iyileşir?

Herkes angina'yı bilir - bu bademcik iltihabı gibi bir şey değildir. Hastalık yılda iki kez veya daha fazla kendini gösterirse, kronik bir hastalık ve vücutta bir enfeksiyonun varlığı hakkında konuşmak mantıklıdır. Çeşitli tedavi yöntemleri, onlardan kurtulmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişebileceği gerçeğinden yola çıkarak, evde tedavi yöntemlerine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

Tedavi yöntemleri

Bademcik iltihabını tedavi etmek, hastalığın derecesine ve karmaşıklığına bağlı olarak iki farklı yöntem olabilir. İlk yöntem - akut iltihap olduğunda ve acil kardinal önlemler almak için gereklidir ve ikincisi - kronik bademcik iltihabı ile bir dizi önlemin kullanımı ile daha uzun süre devam etmektedir.

Semptomlar ve akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bir bardak soğuk su içtikten, dondurma yedikten veya soğuk suda yıkandıktan sonra beklenmedik bir şekilde başlayabilir. Bu nedenle, çoğu yaz aylarında neden hasta olduklarına şaşırıyor. Enflamasyona eşlik eden bademcik iltihabının ilk belirtileri zehirlenme hakkında konuşabilir, bu:

 • bulantı;
 • karın ağrısı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

Dikkat lütfen! Çoğunlukla çocuklar böyle belirtilerden şikayet ederler! Ancak uyanık olun ve çocuğun boğazını inceleyin.

Bir bademcikler üzerinde beyaz plak, kırmızı boğaz, tükürük veya yiyecek, 38 ° C kadar sıcaklık keskin bir sıçrama yutma darlığı vardı - bu sağlık kurumuna başvurmak zamanı.

Muayeneden sonra, doktor iltihaplanma derecesine bağlı olarak tedaviyi reçete eder.

 1. İlaç - vücudun bağışıklık sistemini geri getiren antibiyotikler ve ilaçlar ile tedaviye tabi tutulmalıdır.
 2. Bademcik Sanitasyon - viral patojenleri kaldırmak için, yerel boğaz yıkama.
 3. Cerrahi müdahale - şişmiş bademciklerin boğazla örtüştüğü ve nefes almasına izin vermediği zor durumlarda verilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit belirtileri

Onlar yetişkin ve çocuklarda kronik tonsillit karakteristik semptomlar bir bulgusu arasında farklılık yoktur. Bu bezleri dokunun acı gibi boğazında kalıcı ağrı gibi semptomları, boğazda konjesyonunu, şişme, sıcak ve soğuk yemekler ağzından kötü koku, artmış duyarlılık içerir.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

İnsan sağlığını mümkün olan en kısa sürede tekrar sağlamak ve hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için doktor antibiyotikleri reçete etmektedir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:

 • penisilin;
 • klaritromisin;
 • azitral;
 • amikasin ve diğerleri.

Akut tonsillit aynı antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak kronik olandan farklı bir dozda uygulanır. İlaçların ve dozajın atanması sadece bir doktor tarafından belirlenir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Prosedürler ve hızlı müdahale önlemlerinden sonra, doktorlar evde kronik bademcik iltihabı öneriyorlar. Halk ilaçları sonsuza kadar bu hastalıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, yeniden enflamasyonu önlemek için, boğazınızı durulamak için yeterli farklı tentür, et suyu var.

Dikkat lütfen! Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi, ilaçlarla bağlantılı olarak değil, onların yerine gerçekleştirilir!

Evde halk ilaçları ile bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Boğazın tentürü

Evde, kronik bademcik iltihabına yardımcı olacak çeşitli bitkisel tentürler hazırlayabilirsiniz. Her birinin boğaz bademcikler üzerinde tıbbi özellikleri ve antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkisi vardır.

civanperçemi

Kuru ot 2 yemek kaşığı. l. iyice doğrayın ve bir bardak kaynar su ekleyin. 60 dakika, gerginlik ve gargaraya batırın. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır.

Papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur

3: 2: 1 oranında otlar alın ve iyice karıştırın. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün ve 5 dakika kısık ateşte pişirin. Bir saat sonra, tentür süzülür ve durulanır. Halk şifacıları daha fazla etkinlik için bal eklemenizi tavsiye eder.

Aziz John'un Wort

Bir çim tentürü yapın:

 • bir bardak tıbbi alkolün iki çorba kaşığı için;
 • 10 gün boyunca serin bir yerde bırakın.

200 ml su başına 15-20 damladan fazla olmamalı ve boğazınızı yıkaması önerilir. Bu tentür hastalığı önlemek için günlük olarak durulanabilir.

patates

Gargara için pişirme tentürü için, kurutulmuş patates çiçekleri - 1 çorba kaşığı alın. l, ve 250 ml su içinde kaynatın. Prosedürü 10-14 gün boyunca üç kez tekrarlayın. 30 gün ara verin ve tedaviye devam edin.

Bir bardak ılık suda 15 g tuz ve 15 g soda karışımı ekleyin ve 10 damla iyot dökün. Boğazın her 4 saatte bir yıkanması önerilir.

kırlangıçotu

Süzgeçlerin doğranmış yaprakları kaynar su dökülür ve 20 dakika demlenir. Sabah ve akşamları durulamak için ılık çözüm.

Adaçayı ile papatya

Tamamen iyileşene kadar otlar ve gargara karışımı karışımı tentür.

Dikkat lütfen! İçeriğindeki maddelere karşı alerjik reaksiyonunuz varsa tentür kullanmayın!

Inhalasyonlar için tentürler

Evde soluma için prosedürü düzgün bir şekilde yerine getirmek için, bugün birçok kişinin kullandığı eski büyükannenin yöntemini kullanabilirsiniz. Küçük bir tencere alın, yaklaşık 1-2 litre kaynar su dökün. Birkaç damla veya tentür kaşığı ekleyin (tarife bağlı olarak), temiz bir havluyla kaplayın ve kabı buharla soluyun. Tedavi süresince her gün yatmadan önce inhalasyonların yapılması tavsiye edilir.

sarımsak

3-4 dişi alın, doğrayın ve suyu sıkın. Seyreltik bu oranda olmalıdır:

 • Çocuklar için 500 ml su için 10 ml sarımsak suyu;
 • Her 1000 ml su için 10 ml sarımsak suyu - yetişkinler için.

Üç ayrı tentür hazırlayın:

 • bir çay kaşığı okaliptüs demlemek 250 ml su demlemek;
 • ceviz yaprakları bir çorba kaşığı - 250 ml su;
 • bir çay kaşığı papatya - 250 ml su.

Elde edilen tentürler, sıcak suya ve inhalasyona eklendi. Her kaynatma ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

adaçayı

20 dakika ısrar etmek için kaynar su (bir bardak) kıyılmış ot bir çorba kaşığı dökün. Solunum yoluyla bir litre suya kaynatma ekleyin.

John's wort'un spiritüel tentürü de prosedür için kullanılabilir. 100 ml tıbbi alkol için 20 g bitki çiçek alın. 7-10 gün sürün ve su litresi başına 100 ml ekleyin.

Bademcik iltihabı ile bal tedavisi

Arı bal ve propolis, evde kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Tercihen akasya ile birlikte bal ev, taze (şekerlenmiş değil) kullanılması tavsiye edilir. Kompozisyonda bulunan mikro elementlerden dolayı sadece tıbbi özellikleri ile ünlüdür. İşte bal ve propolis ile en popüler tariflerden bazıları.

 1. 10 g propolis alın, dikkatlice öğütün ve 50 gr tereyağıyla karıştırın. 60 dakika içinde yarım çay kaşığı alın. yemeden önce.
 2. Sıcak süt veya kaynamış suda rendelenmiş propolis. Günde üç kez 25 damla.
 3. Propolisin ruhsal tentürü, kronik tonsillitin önlenmesi ve tedavisi için etkilidir. Yedikten sonra bir yarım kaşık alın ve ballı tatlı çay ile birlikte.
 4. Bal çeşitli bitkisel tentürlere eklenebilir ve dahili olarak alınabilir. Bu iyi şişliği giderir ve bir kişinin bağışıklığını arttırır.
 5. Pancar suyu (50 gr), et suyu (30 g) ve limon suyu (10 g) ile karıştırılır, buzdolabında 24 saat ısıtılır. Kullanmadan önce ısın, tada bal ekleyin ve 1 çorba kaşığı alın. l. yedikten sonra.

Kronik tonsillitte bağışıklığı güçlendiriyoruz

Önleyici amaçlar için, ikinci bir iltihap sürecinden kaçınmak için insan bağışıklık sistemini güçlendirmesi önerilir. Bunu yapmak için, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile fitote alabilir veya bağışıklığı uyarmak için bitkisel toplama yapabilirsiniz.

Phyto

pişirin için, eşit oranlarda otlar almak gerekir: bir anne-ve-üvey anne, kantaron ve pelin, rezene ve adaçayı, kekik, tatlı bayrak kök ve şakayık, papatya, nergis. İstenirse, birkaç okaliptüs yaprağı ekleyebilirsiniz. Bir bardak kaynar su için 1 çay kaşığı alın. toplama ve 4-5 saat ısrar ediyorlar. Bir kaşık dolusu bal ekleyerek, çayı sıcak olarak kullanın.

Bitkisel ilaçlar

Aynı miktardaki tüm otları alın: St. John's wort, Ledum, atkuyruğu, maydanoz, calamus kökü, meyan kökü, kalça. İyice karıştırın ve 1 çorba kaşığı. l. karışım kaynar su dökün. Bir yemekten sonra demlenmiş çay olarak iç, bir kaşık bal ile yapabilirsiniz.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi zor değildir. Özellikle çocuk hasta olduğunda ve vücudunu antibiyotiklerle doldurmak istemezseniz, bitkilere dayalı çeşitli yemek tarifleri uygulayabilirsiniz. Hızlı sonuç elde etmek için birkaç yolu birleştirin. Artık ailenizin ve arkadaşlarınızın sağlığından emin olabilirsiniz.

Tonsillit, bakteriyel, viral veya mantar kökenli lenfoid faringeal halkanın enflamatuar sürecidir. Lezyon esas olarak palatine bademciklerde görülür. Tedavinin temeli olarak kabul edilen antibiyotik tedavisi, halk ilaçları kullanıldığında gözlenmeyen bir takım yan etkilere sahip olabilir. Çoğu hasta bademcik iltihaplanmasından kurtulmak için ikinci yöntemi tercih eder. Makalede bademcik iltihabı tedavisi ve test edilmiş tarifler tartışılmıştır.

Akut ve kronik patolojik süreçte boğaz ağrısı, yutulamaması ve normalde yemek yemesi eşlik eder. Mukus boğaz kırmızı, şişmiş, çok sayıda patojen içeren beyaz kaplama ile kaplıdır. Halk ilaçları ile evde tedavi, kullanılan maddelerin aşağıdaki görevlerle başa çıkabileceğini ima eder:

 • bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılmasıyla mikroorganizma sayısında azalma (sürtünme);
 • iltihap belirtilerini durdurarak (içme, durulama, kullanma, inhalasyon) mukoza ile yakın temas kurulması;
 • vücudun savunmasını güçlendirmek (fitoit, vitaminleştirilmiş karışımlar).

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Hızla iltihabı kaldırmak ve boğaz ağrısı tedavi şifalı içecekler yardımcı olacaktır. Onlar sıcak olarak tüketilmelidir. Bu çaylar bağışıklığı güçlendirir, terlemeyi ortadan kaldırır, ağrılı belirtileri azaltır. Birkaç etkili yemek tarifleri:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su içinde, 2 yemek kaşığı seyreltin. kireç bal, bir tutam tuz, yarım limon suyu. Bu bölümü küçük yudumda iki kez iç. Çocuğun çocukluk döneminde bile tedaviye izin verilir.
 2. Havuç, salatalık ve pancar soymak. İnce bir rende rendeleyin ve suyu sıkın. Bir bardak havuç suyu, yarım bardak salatalık ve pancar suyu almalısınız. Tüm sıvılar karıştırılır. Gün boyunca iç.
 3. 1 litre inek sütü kaynatın. 10 gram mor çiçek dökün, yavaş ateşte birkaç dakika bekleyin. Şekil değiştirme. Ilık bir formda iç.
 4. Zencefil kökü, doğranmış, birkaç diş sarımsak ve ezilmiş limon bir litre içme suyu dökün. Bir kaynatın ve 30 dakika pişirin. İçecek biraz soğuduktan sonra bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yemekler arasında günde 3 kez içilir. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için, hamile kadınlar ve çocuklar için mümkündür.

Durulama kombinasyon terapisine dahil edilirse, akut ve kronik bir patolojik süreç iyileştirilebilir. Bu tip terapi, doğrudan doğruya ilaçların boğaz ve bademciklerin mukoza üzerinde hareket etmesini sağlar.

Enflamatuar süreçten infüzyonları ve şifalı bitkilerin (okaliptüs, papatya, nergis, St. John's wort) soğurmalarından kurtulabilirsiniz. Etkili etki, deniz tuzu, soda ve 2-3 damla iyot çözeltisine sahiptir. Evde durulama için birkaç tarif daha:

 • 1: 3 oranlarında ılık su ile limon suyu;
 • kalendula tentürü (yarım bardak su başına 2 yemek kaşığı);
 • taze yaban turbu suyu;
 • civanenin kaynatılması;
 • bir bardak su üzerinde birkaç damla uçucu yağ fesleğen yağı;
 • pancar suyu saf formda yetişkinlere, çocuklara - yarısı kaynamış suyla seyreltilmiş;
 • Yaban mersini konsantre et suyu (100 gr çilek ve 0.5 litre su başına ve kalın bir çözelti ortaya çıkana kadar kaynatın).

Boğazınızı durulama kuralları:

 1. Hazırlanan çözelti sıcak (sıcak değil!) Olmalıdır.
 2. Ağızda az miktarda sıvı toplayın, tutun, burnunuzda derin bir nefes alın.
 3. Başını eğerek sessizce bir ses çıkar, ses ses tellerini titreştirir.
 4. Ağzınızı sıvıdan boşaltın ve lavaboya atın.
 5. Gerekli miktarda çözelti kullanılıncaya kadar devam edin. Hastalığı hızlı bir şekilde tedavi etmek için her 3 saatte bir gargara yapmalısınız.

Bademcikler için macunlar

Kronik süreç lenfoid dokunun inceltilmiş, atrofiye olduğu veya tersine çok gevşek hale gelmesine yol açar. Hücrelerin erken toparlanması ve yenilenmesi hedefi ile ev pastaları gelmeye yardımcı olmak için.

Aşağıdaki bileşenleri hazırlamak gereklidir:

 • keten tohumu;
 • turp tohumu;
 • arpa tohumları;
 • hardal tohumu;
 • horseradish kökü.

Bütün bileşenler tek tip kuru bir zemine öğütülür. Bir kıvam kıvamında yapmak için az miktarda haşlanmış ılık su ekleyin. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için iki haftadan az olmamalıdır.

Başka bir makarna türü sümbülün dallarından hazırlanır. Bunu yapmak için birçoğunun ateşe verilmesi gerekir ve küllere 3-4 damla hardal yağı eklenir. İstenen kıvama getirin.

Hastalığı macunla tedavi etmek, iyileşme döneminde veya kronik formda önerilir. Bademcik iltihabı akut fazı kontrendikedir. Bu yöntem, artık etkileri çabucak ortadan kaldırmanıza, erken iyileşmeyi desteklemenize, nüks oluşumunu önlemenize izin verir. Madde bir pamuklu çubukla uygulanır. Dil bir kaşık ya da spatula ile tutulur ve temiz hareketler ilaç karışımını bademcikler üzerinde bırakır.

Akut bademcik iltihabı, beyaz bir kaplama veya lakunada pürülan kümelenmelerin varlığı ile eşlik eder. Patolojik içerikleri sıkıştırmak yasaktır ve miktarını azaltmak için bademcikleri silmek için bu gereklidir. Kronik işlem, aynı zamanda kurtulmanız gereken bulanık beyazımsı bir kaplamaya da sahip olabilir.

Aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • propolis tentürü;
 • su ile seyreltilmiş sarımsak suyu;
 • bal ve aloe yaprağı suyu 3: 1 oranında;
 • köknar yağı;
 • eşit oranlarda bal ile siyah turp suyu.

Tıbbi karışım, pamuklu çubukla veya parmağın etrafına sarılmış bir bandajla uygulanır (eller dikkatlice tedavi edilmelidir). Prosedür boş bir midede yapılır. Kurs - 2 hafta.

hızlı boğaz ağrısından kurtulmak için izin Aşağıdaki araçlar, bir Thermo-inhalasyon olarak münhasıran kullanılan, ortadan boğaz ve bademcikler inflamasyonu azaltmak Scratchy. Kontraendikasyon, vücut sıcaklığının artması, burun kanaması eğilimi, pürülan birikimin varlığı, sarhoşluğun parlak belirtileridir.

Geleneksel tıp bademcik iltihabını tedavi etmek için aşağıdaki vasıtaları önerir:

 1. Patatesleri "üniformalarda" kaynatın. Suya birkaç damla terebentin ekleyin. Buharı 3-5 dakika boyunca soluyun. Sadece yetişkinler için izin verilir.
 2. Bir litre kaynar suya 2 yemek kaşığı ekleyin. propolis tentürleri. Bir boğazı tedavi etmek için, bir buharın üzerinde nefes almak, günde üç kez 7-10 dakika gereklidir.
 3. Sarımsak başını kabuklarından çıkarın, bir litre su dökün ve kaynatın. 1 çay kaşığı ekleyin. Soda. Solüsyon biraz serin, inhalasyon için hazır.
 4. Bir litre kaynar su dökün, anason ve okaliptüsün uçucu yağlarını ekleyin (10 ve 20 damla). 7-10 dakika nefes al.
 5. Adaçayı, papatya, St. John's wort, nane bir kaynatma hazırlayın. 2 yemek kaşığı oranında. bir bardak sıvı üzerine kuru karışım.

Evde bademcik iltihabı semptomlarını kompreslerle tedavi edin. Mikro dolaşımı iyileştirmeye, enflamatuar süreci durdurmaya, ağrıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Kuru kompresler, nemli olduğu söylenemeyen, hastalığın akut aşamasında, hipertermi için kullanılabilir.

Bir boğaz tedavi etmek ve bir acıyı ortadan kaldırmak için halk ilaçları sonra mümkündür:

 • 25 g tuz, bir bardak su içinde seyreltilir - terleme ve ağrıyı gidermek için kullanılan bir ısınma kompresini değil;
 • sabit lahana yaprakları;
 • trakea alanında bal ile süzme peynir kombinasyonu;
 • Haşlanmış soyulmuş pancar yağı ve birkaç damla kerosen ekleyin (sadece yetişkinler için).

Her hasta bağımsız olarak, bademcik iltihabı tedavi etmek için hangi yolu seçer. Tedavinin zamanında olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu iyileşme sürecini hızlandıracak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Tedavinin yanlış veya tamamlanmamış olması halinde bademciklerin kronik iltihaplanması genellikle anjinadan sonra gelişir. Dış veya iç olumsuz koşullara maruz kaldığında kalan enfeksiyon odakları enflamatuar süreçlerin gelişimini tetikler ve anjina periyodik olarak kötüleşir. Kronik bademcik iltihabının evde tedavi edilmesi genellikle tavsiye edilir - sadece şiddetli alevlenme veya komplikasyonların gelişmesi durumunda hastaneye yatış gereklidir.

Tehlike nedir?

Pek çok kişi kronik bademcik iltihabına tahammül etmek için işe yaramayan nahoş fakat tehlikeli olmayan bir hastalığı düşünmektedir. Gerçekten de, tedavi etmek zordur, çünkü anjiyojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklerin etkilerine bile hızlı bir şekilde uyum ve adapte olabilirler. Bu yüzden uzun süreli gelişimin önlenmesi için akut formda uygun tedaviye sahip olmak çok önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı genellikle büyük bir kaygıya neden olmaz, solma döneminde kendini sadece belirsiz semptomlarla gösterir:

 • boğazda periyodik ağrı;
 • mukoza zarlarının kuruluğu;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • nadiren taşikardi ortaya çıkar;
 • bademcikler üzerinde bulutlu bir çiçek;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel performans azaldı.

Ancak dikkat çekmeden de olsa, hiçbir durumda hastalık imkansızdır. Tedavi olmadığında, enfeksiyon diğer organlara ve sistemlere nüfuz ederek çeşitli komplikasyonlara neden olur: eklem ağrısı, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, artrit, vücudun genel zehirlenmesi vb.

Hamilelik sırasında özellikle tehlikeli olan kronik tonsillittir. Ağırlaşması erken evre ve erken doğumlarda düşüklere neden olabilir - geç.

Ayrıca, gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır, toksikozun tezahürlerini arttırır. Bu nedenle, bebeği taşımanın tüm süresi uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir.

Genel şema

Kronik tonsillit tanısı konduğunda, evde tedavi hiçbir şekilde halk ilaçlarıyla sınırlı olmamalıdır. Halk yöntemleri, geleneksel ilaçlar ve uygun fiyatlı fizyoterapinin en etkili kombinasyonu.

Genel tedavi şeması şöyle:

 1. Düzenli boğaz durulama. Hızlı iyileşme mümkün olmayan tedavinin ana unsuru. Toplanan mukus ve plakları bademciklerden temizler, mukoza zarını onarmaya yardımcı olur, ağrıları ve iltihapları giderir.
 2. Bol içecek. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde kesinlikle gereklidir, çünkü bu sadece mukus kaldırmaz, aynı zamanda vücudu daha hızlı zehirleyen toksinlerin giderilmesine de yardımcı olur.
 3. Antiseptik ile bademcik tedavisi. Enfeksiyonun yayılmasını daha da durdurmak için gereklidir. Sprey formundaki preparatlarla daha iyi yapın.
 4. Yerel eylemin hazırlıkları. Doğrudan inflamatuar odaklarda hareket etmek için kullanılırlar. Absorbsiyon için bitkisel özler veya antibiyotikli tabletler, bademciklerin tedavisi için çözümler olabilir.
 5. Buhar inhalasyonu. Mukoza zarlarını nemlendirmek için mükemmel yöntemler, süreçleri rejenerasyondan hızlandırır. Soluma hızlı bir şekilde boğazda ağrı ve yangıyı hafifletir, nefes almayı kolaylaştırır.
 6. Gıcırdatanları. Taşlama araçlarını doğru şekilde seçerseniz, bir çift etki yaratabilirsiniz: ısınma ve inhalasyon. Boyun ve göğsünüzü ovmanız gerekiyor.
 7. Sıkıştırır. Isınma sıkıştırması enflamasyonu ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir, hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.
 8. Hardal. Isınma türlerinden biri. Kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun savunmasını arttırırlar. Boynun arkasına, göğsün üst kısmına veya ayağına takabilirsiniz.
 9. Solunum jimnastiği. Mukus kümelerinden solunum organlarını temizler, kan dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini harekete geçirir, hücre ve dokuların rejenerasyonunu tetikler.
 10. Masaj. Kronik tonsillitte en etkili olan yüz ve boyunda yüz masajıdır. Vücudun iç kaynaklarını içeren ve hastalığın daha çabuk aşılmasına yardımcı olan bu etki şeklidir.

Kronik bademcik iltihabı vücut ısısında hafif bir artış sağlayabilir. Bu durumda antipiretik veya anti-inflamatuar ilaçlar alın. Düzgün seçilmiş tedavi ile, kendi başına normalize olacak ve gereksiz ilaçların parçalanma ürünlerinin vücut kurtulmak olacaktır.

Durulama, durulama, inhalasyonlar

Evde gargara yapmak için en basit ve etkili çözüm deniz tuzu çözeltisidir. Elde değilse, normal taşı alabilir, ancak solüsyonu süzebilir ve sonra bir bardak suya 10-15 damla iyot ekleyin. Günde en az 5-6 kez durulayın ve dikkatlice yapın.

Evde bademciklerin iyice yıkanması zordur - su jetin nereye ve nasıl gideceğini göremezsiniz. Fakat eğer bir asistanınız varsa - prosedür, su bademciklerinin basıncı altında, normal durulamadan çok daha verimli bir şekilde temizlendiğinden, işlem iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Yıkama için antiseptik solüsyonlar uygundur: furacillin, klorophyllipt, manganez. Ve prosedürü geleneksel bir şırınga ile yapabilir, kafanızı lavaboya ya da lavaboya yatırabilirsiniz.

buhar için inhalasyon sodyum karbonat çözeltisi, soda "Borjomi" veya decoctions köknar, çam, okaliptüs, Hypericum, kırlangıçotu, elecampane, meşe kabukları, anne öksürükotu, kekik, adaçayı, nane, lavanta, ve diğerleri kullanımı daha iyidir. Not eğer Hamilelik tüm bitkilerin yararlı değildir, bu yüzden uzmanlara danışmak daha iyidir.

Gırtlakları mükemmel şekilde yıkayan ve bademciklerini temizleyen bitkisel çaylar ve et suları hakkında unutmayın. Içmek için kireç çiçeği, ahududu, frenk üzümü, atkuyruğu, papatya, gül kalça demlemek için arzu edilir. Sıradan yeşil çay, limon, zencefil, orman meyveleri ekleyebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda, içeceği bir çay kaşığı kaliteli balla tatlandırırsınız. Bir gün için 1,5 litreye kadar tıbbi sıvı içmek tavsiye edilir.

Boğazdan ilaçlar

Halk tariflerine göre, boğazdan gelen hamile ilaçlar için bile yeterince etkili ve kesinlikle güvenli bir şekilde hazırlanabilir. Aralarında ilk yerlerden biri, normal ılık süt. Bademcikler üzerinde koruyucu bir yağlı film oluşturur ve onları tahrişten korur. Bir tutam soda, bir dilim kakao yağı, keçi yağının bir çay kaşığı eklemenin iyileştirici etkisini güçlendirin.

Ve evde bademcikler üzerinde ağrı ve iltihabı başarıyla tedavi etmek için diğer halk yolları şunlardır:

 • Soğan suyu Balla karıştırılabilir ve öksürük şurubu olarak bir çay kaşığı alınabilir. Yarım su ile seyreltilmiş - bu durulama için mükemmel bir araçtır. Bir ısınan kompres için soğan suyunu kullanabilirsiniz, ancak cildi yakmamaya dikkat edin. Kan dolaşımını harekete geçirir ve birçok fitokosit içerir - doğal antibiyotikler, patojen mikroflora için zararlıdır.
 • Zencefil kökü. Güçlü anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik özelliklere sahiptir. Çay veya bitkisel soğumaya eklenebilir. Balla karışık zencefil suyu, öksürüğün muhteşem ve etkili bir şurubu.
 • Meyan kökü şurubu. Genellikle bir balgam söktürücü olarak kullanılır, ancak çok az insan antiviral özelliklere sahip olduğunu ve bağışıklık sistemini mükemmel şekilde uyardığını ve evde kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesine yardımcı olduğunu bilir.
 • Limon. İyileştirici bir sonuç elde etmek için, bir limonlu bir limon kullanmalısınız - anti-inflamatuar etkisi olan yararlı esansiyel yağlar içerir. Limon suyu C vitamini açısından zengindir ve patojenik bakterilerin gelişemediği asidik bir ortam oluşturur. Limon, bal ya da seyreltilmiş meyve suyu gargara ile karıştırılmış çay eklenebilir.
 • Baharatlar. Birçok baharatın güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu biliyorsunuz. Zerdeçal, karanfil, defne yaprağı, biberiye, nane tentürü, boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir ve hızlı toparlanmayı destekler. Bir bardak su için 1/2 çay kaşığı alın. doğranmış baharatlar ve dik kaynar su dökün. En az bir saat boyunca bir termosda ısrar edin, günde 3-4 kez bir bardak yarım bardak içirin.
 • Sebze suları. Hamilelik sırasında bile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilecek harika bir doğal antiseptik. Buna ek olarak, bir vitaminler deniz içerirler, bu nedenle iyileşmek için gereklidir. Taze sıkılmış meyve suları, portakal, pancar, havuç, yeşil elma, limon, kereviz yararlıdır. Herhangi bir oranda karıştırılabilir ve içilebilir, ancak günde bir bardaktan fazla değil. Lahana veya patates suyu gargara yapmak için kullanışlıdır.

Evde kemoterapi ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmek isteyenler, seçim daha da geniş. Öksürük, iltihap önleyici şuruplar ve iksirler için spreyler, pastiller ve lolipoplar başarılı olmuştur. Ancak bu ilaçları reçete etmeli, doktor olmalıdır - birçoğu bilinçli olarak kullanılması gereken antibiyotik içerir.

Halk ilaçlarıyla kronik bademcik iltihabını tamamen iyileştirmenin imkansız olduğunu unutmayın.

İyileşme için, tüm patojenik mikroflorayı öldürmek gereklidir ve sadece uygun şekilde seçilen antibiyotik bunu yapabilir. Bu nedenle, bu doğal doğal tedavi, mevsimsel profilaksi ve alevlenmelerin bastırılması olarak daha uygundur.

Evde fizyoterapi

Ev fizyoterapisinin en popüler yolu sürtünme ve sıkıştırmayla ilgilidir. terebentin, ayı ya da porsuk yağ, kafur, alkol tentür: bitmiş ısınma eczacılık ilaçları yanı sıra popüler kanıtlanmış taşlama için kullanılır. Boyun ve üst göğsün arkasını gerebilir ve boğazınızı ılık bir eşarp ile iyice sarabilirsiniz.

Votka ile ıslatılmış pamuktan sadece bir kompres yapamazsınız! Sıcaklığı iyi muhafaza eden ve toksinleri deriden çıkaran taze hazırlanmış patates püresine mükemmel sonuçlar verilir.

Bal pastasının boynun ön yüzeyine uygulanması ve ısınması gereken ısınma etkisi vardır.

darsonval, mavi ve kızıl ötesi lamba, taşınabilir sollux ve bioptron'nun: Faydalı donanım ısınma, daha çok artık tıbbi cihazlar ve internet dükkanlarda, sen boğaz ev tedavisi için cihazlar çok çeşitli satın alabilirsiniz. Bu cihazlar, derin ısıtma sağlar ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır.

Solunum jimnastiği kompleksinden uygun şekilde seçilen egzersizler, ses tellerinin gevşemesine, bronşiyal spazmların giderilmesine ve mukoza zarlarının hızlı bir şekilde geri kazanılmasına katkıda bulunur. Ek bir etki, hastalıkla savaşmak için çok yararlı olan önemli bir enerji akışıdır.

Hastalığın önlenmesi

Aşağıdaki koruyucu önlemler kronik bademcik iltihabı ve akut anjinin gelişimi için eşit derecede etkilidir. Bu nedenle, onların sistematik uygulama bademcikler herhangi bir iltihabı yanı sıra diğer solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltır:

 • dahil olmak üzere sigara içmeyi reddetme (tercihen dolu) ve pasif;
 • Havanın sadece burun içinden solunması (kendinizi buna alıştırmak çok zor değildir!);
 • Ağız boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi, dişlerin sağlığına özen gösterilmesi;
 • ılımlı bir sıcaklık ve nem muhafaza etmek;
 • şiddetli alerjik reaksiyonların önlenmesi ve zamanında rahatlatılması;
 • akut ve kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisi;
 • Çok keskin, sıcak, soğuk, tuzlu ve ekşi yiyeceklerin kısıtlanmasıyla diyetin kaldırılması;
 • "Perdeleme" etkisi ile gıdaların düzenli tüketimi, tahriş mukoza korur: süt, jöle, tereyağı ve doğal yağlar, yulaf ezmesi çorbası;
 • Gerekirse, her yıl vitamin ve mineral dengesinin korunması - multivitamin komplekslerinin kullanımı.

Ancak kronik bademcik iltihabına karşı mücadelede ana silah, hastalığın gelişmesine izin vermeyen güçlü bir bağışıklıktır. Bunu desteklemek için ana çabalarımızı yönlendirmeliyiz.

Bu nedenle, hastalığın zayıflama döneminde, orta derecede fiziksel efor, sertleştirme prosedürleri ve açık hava yürüyüşleri gereklidir.

Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir

Makalenin içeriği

 • Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir
 • Bademcik iltihabı nasıl
 • Kronik boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Bademcik iltihabı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir yetişkinde bademcik iltihabı belirtileri hastalığın biçimine bağlıdır - telafi veya dekompanse edilir. anjina, hasta kulakları ve burnu tekrarlanmasını - İlk durumda bademcikler, ikinci bir lokal inflamasyon vardır.

Kural olarak, bademcik iltihabı olan hastalarda, soğuk yiyecek alımı ile şiddetlenen boğazda ağrı rahatsız olmaktadır. Bir ağırlaştırmada şu şikayetler vardır:

Yabancı cismin ağızda hissi;

• Boğazda sürekli boğulma.

Hasta insanlar uyumaya çekilir, terleme daha kötüdür, nefes darlığı acımasızdır. Bademcikler beyazımsı bir tabaka ile kaplanır, pürülan tıkaçlar ayırt edilebilir.

Yetişkinlerde tonsillit nasıl tedavi edilir

Hastalığın dekompanse aşamasını belirlerken, tonsillektomi reçete edilir - bademciklerin uzaklaştırılması. Modern cerrahi sadece neşter kullanır - geliştirdiği teknikler bademcik Sonication çıkarılması için veya bir lazer ile sağlanması.

Hastalık kompanse bir fazda ise, doktorlar terapötik yöntemler kullanır. Hastalar antiallerjenler tarafından gösterildiği gibi antibiyotik, immünomodülatörler alırlar. Vücudun genel güçlendirilmesi için multivitaminler reçete edilir.

Ek olarak, hastalar boğazlarını durulamak. Bu prosedür için çözümlerin bileşimi, kanıtlanmış halk tarifleri de dahil olmak üzere, bol miktardadır. Hastalar, fizyoterapik prosedürler geçirir: UHF, electophoresis ve diğerleri.

Bademciklerin bademciklerin bademcik iltihabı ile yıkanması

Bademcik iltihabı tedavisi için, doktorlar genellikle yıkama lacunas (bademcikler içinde tuhaf tübüller) reçete. Bunu yapmak için, şırınga özel bir çözelti ile doldurulur, üzerine esnek bir tüp yerleştirilir ve bademciklerin lakunalarında lokalize olan pürülan tıkaçların sulanması başlar.

Yetişkinlerde tonsillit profilaksisi

Bağışıklığın sertleştirilmesi ve güçlendirilmesiyle önemli bir rol oynar. Ayrıca dişlerin sağlığını izlemek gerekir ve diş etleri çok soğuk besinler mümkün değildir ya da buzlu içecekler içmek.

Evde bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Önleyici tedbirleri takip ederseniz, bademcik iltihabını evde ve vücudun sonuçları olmadan hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edebilir. Hastalık kronik formda ortaya çıkarsa, çoğu uzman sentetik ilaçların yardımına başvurmayı tavsiye etmez. İlk 2-3 gün, geleneksel tıbbın popüler araçlarını test etmelidir. Her yaştan bir hastanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen antibiyotiklerden kaçınmaya yardımcı olurlar.

Evde antibiyotik olmadan hızlı bir şekilde kronik tonsilliti tedavi edebilir miyim?

Tonsillit iki şekilde oluşur: akut veya kronik. Birincisi, çocuklara karşı daha savunmasız, ikinci yetişkinler. Günümüzde çocuk doktorları ve terapistler, evde bademcik iltihabının antibiyotik yardımı olmaksızın evde tedavi edilmesinin bazen gerekli olduğunu söylemeye başladılar. Dikkatli olmak öncelikle hastalığın kökeninin doğasıdır. Kronik bademcik iltihabı viral, fungal bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik almak anlamsız olacaktır. Bakteri enfeksiyonu ile enfeksiyon durumunda yardımcı olabilirler.

Tanınmış doktor EO Komarovsky, ilk 2 gün boyunca herhangi bir ilacı almaya değmez. Enfeksiyonun kendisi ile savaşmak için vücudun koruyucu kuvvetler geliştirmesini sağlamak gereklidir. Yardım için, sadece ulusal tarifleri test edebilir ve havalandırma rejiminin organizasyonu için genel kurallara uyum sağlayarak odayı nemlendirebilirsiniz.

Bir doktorun tavsiyesi ve takipçileri sadece küçük çocuklara değil yetişkinlere de uygulanır. Herhangi bir kişi, bağışıklık sistemini enfeksiyonlarla savaşmaya öğretebilir. Kronik bademcik iltihabı hastalığın başlangıcında olası bir sıcaklığı korkutur, ahududu ve kireç rengi ile zengin bir çay içeceği yardımıyla kolayca elimine edilir. Geleneksel ilaçların bu basit tavsiyesi ve reçeteleri, sadece 2-3 gün içinde ilk aşamada hastalığın belirtilerini yönetmeyi mümkün kılar. Hasta çok daha kolay hale geliyor, terapi olumlu bir sonuca varıyor.

Halk ilaçları ile tonsillit tedavisi, yıllardır en iyi yemek tarifleri

Sadece bademcik iltihabının tedavisinde yer almakla kalmaz. Yaygın kullanım, her gün kullandıkları ilaç özelliklerini bilmeden kullandığımız arıcılık ürünlerinde, geleneksel gıdalarda bulunur.

propolis

Yaygın olarak arı tutkalı olarak adlandırılan ürün, kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere solunum sisteminin birçok patolojisini tedavi etmek için aktif olarak kullanılmaktadır. İlacı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. En iyi tentür propolis ve iyileştirici bir karışım ile ek bir bileşen - tereyağı kullanımı en iyisidir. İlk seçenek yetişkin terapisi için harika, ikincisi - çocuklar için:

 1. Tentür için reçete, ürünün bir kahve değirmeni ile öğütülmesidir. Propolis, 1 ila 1 oranında votka veya alkolle (tıbbi) bağlandıktan sonra. Tıbbi hammaddelerin en az 5 gün boyunca sıkıca kapatılmış bir kapakla en iyi koyu renkli bir kapta ısrar edilmesi. Tentürün maksimum etkisi 7 gün birikmektedir. Bol su ile günde 3 kez 20 damla uygulayın. Haftalık bir mola ile 2 hafta için 3 ders olmalıdır. Böyle bir tedavi, kronik bademcik iltihabını uzun süre unutmayı sağlar. Soğuk mevsimde profilaksi olarak kullanılır.
 2. Çocuklar için ilaç aşağıdaki gibi hazırlanır. 1 ila 1 oranında, erimiş propolis ve tereyağı karıştırmak gerekir. Sıcak bir durumda olduklarında gıdaları karıştırmak gereklidir. Yaklaşık 36 dereceye kadar soğutulduğunda, yeni bir bileşen eklenir - az miktarda sıvı doğal bal. Elde edilen karışım bir buzdolabına konur, bir cam kaba aktarılır. Çocuğa günde 3 kez ilacın 1 çay kaşığı verilmelidir. Bebeğin, ilacı yavaş yavaş çözmesi ve sonuç vermesi gerekir.

Miramistin

Ev tedavisi yapmak sadece halk ilaçlarının yardımı ile değil, aynı zamanda bazı ilaçlara başvurmakla mümkündür. Bazen antiseptik olmadan tedavide yapmayın. İltihaplanma, şişme, pürülan birikimi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Miramistin, bademcik iltihabının tedavisinde olumlu yanından kendini kanıtlamıştır. 3 yaşından itibaren ilacı kullanabilirsiniz, ancak doktorlar reçete ve ciddi bademcik iltihabı bebekler.

Tedavi önermek için çocuklukta Miramistin sadece çocuk doktoru, ilaç kontrendikasyonlar ve yan etkiler bir listesini içerir.

Yetişkinlerin boğaz suyla yıkaması veya bir solüsyonla durulanması önerilir. İlk yöntem için bir sprey uygundur. Sulama, şişeye üç kez basılarak yapılır. Her seferinde ilacın lezyonun yakın bölgesine uygulanması gerekir: sol, sağ bademcik, boğaz merkezi. Günde prosedür sayısı - 3.

Durulama için, seyreltilmemiş 15 ml'lik bir çözelti kullanılır. Yapılması gerekenler yemeklerden en az 3-4 kez olmalıdır. Nebülizördeki Miramistin çözeltisiyle inhalasyona yardım eder. İlaç 5 ml'lik bir miktarda kullanılır. Prosedür çocuklar ve yetişkinler için yapılabilir, ancak bir çocuk için ortalama süre 5-7 dakikadan fazla olmamalıdır, yetişkin - 10-15 dakika hatırlamakta fayda vardır.

klorheksidin

İlaç, Miramistin'in daha ucuz bir analoğudur. Klorheksidin, yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavisi sırasında boğazını durulamak için kullanılır. Prosedür günde en az 3 kez yapılır. Bazı uzmanlar, sayıyı günde 5 defaya kadar artırmanızı önerir. Garsonluk, 7 yaşından büyükler için günde 3 kez bir yetişkinin gözetimi altında mümkündür. Seyreltilmiş Klorheksidin gerekli değildir.

Antiseptik ağrıyı hafifletir, şişlik, kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur, terlemeyi ortadan kaldırır. Neredeyse kontrendikasyon yoktur ve nadiren bedenin alerjik reaksiyonuna yol açar.

gazyağı

Yöntem uzun bir geleneğe ve deneyime sahip, doktorlar tarafından meydan okudu ve birçok yetişkin tarafından sevildi. Tedavi yöntemi olağanüstü anlamına gelir, bu yüzden kullanımdan önce kontrendikasyonların listesini öğrenmeye değer. Prosedür aşağıdaki durumlarda yapılmamalıdır:

 • Ürüne karşı alerjik bir reaksiyona eğilim daha önce gözlenmiştir;
 • böbrek ve karaciğer patolojileri vardır;
 • emzirme ve hamilelik dönemi.

Kerosen asla saf formda kullanılmaz, temizlenmelidir. Bu yarım litre ürün ve benzer miktarda su gerektirir. Karışık bileşenler bir cam kaba yerleştirilir ve birkaç saat boyunca bırakılır. Bu süre zarfında, kavanozun içeriği ayrı olmalıdır. Çökelti çıkarıldıktan sonra 100 gram tuz saflaştırılmış sıvıya eklenir, dikkatlice çalkalanır ve bir gün boyunca bırakılır. Geçen zamandan sonra aktif karbon eklenir, solüsyon filtrelenmeye bırakılır. Sadece gerçekleştirilen eylemlerden sonra tedaviye başlamak mümkündür.

Metodun bazen pediatrik terapide kullanılmasına rağmen, riske girmeye ve çocuğu tehlikeye maruz bırakmaya değmez. Dikkatsiz bir eylem, feci sonuçlara yol açabilir.

Bir yetişkinin kerosen ile tedavisi aşağıdaki gibidir. 200 gr'lık bir barda 1 tatlı kaşığı kerosen ve benzer miktarda soda çözdürmek gerekir. Bir hafta boyunca günde 3-4 kez Gargara. Ayrıca bademciklerin alanını filtrelenmiş bir karışımla hafifçe yağlayabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit yardımıyla kronik bademcik iltihabından kurtulmanın birkaç yolu vardır. En temel şunlardır:

 • durulama (200 ml ılık su 1 yemek kaşığı peroksit için% 3);
 • Bezleri ovalamak (sıvıya batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak).

Durulama günde yaklaşık 3 defa yapılır. Bundan sonra bir saatliğine dışarı çıkamaz ve sonraki 60 dakikada yiyebilirsiniz. Bezleri her 4 saatten sonra silin.

Hidrojen peroksit, yetişkin terapisi için daha uygundur.

nergis

Çim, eski çağlardan beri yararlı özellikleri ile bilinir. Küçük çocukları ve yetişkinleri tedavi etmek için kullanılabilir. Calendula yara iyileştirici, anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir.

Bitkinin kuru çiçek salkımının tedavisinde uygulanır. Ot 1 yemek kaşığı miktarında alınır, 250 mg (1 bardak) kaynar su ilave edilir. En az bir saat boyunca calendula üzerinde ısrar edilmesi tavsiye edilir. Günde 5 kez boğazınızı yıkadıktan sonra uygulayınız. Ürün, çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için idealdir.

Tedavide daha etkili olan yetişkinler tentür olacaktır. Hazırlanması için prosedürü izleyin:

 • 100 ml alkol% 70 ve 2 yemek kaşığı taze çekilmiş çim hazırlayın;
 • emaye kaplarda sıkıca kapalı bir kapakla yerleştirin;
 • 10 gün boyunca ısrar etmek;
 • Filtrelenmiş tentür, reçeteye göre tüketilen buzdolabında saklanmalıdır.

İlaç, semptomlar ortadan kalkana kadar günde 4-5 kez durulama, 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı olarak kullanılması tavsiye edilir.

Bademcik iltihabı iyotla tedavi etmek kolaydır. Bu bademcikler durulama veya ovalama olarak kullanılır. Her prosedürü doğru bir şekilde yapmak için aşağıdaki uzman tavsiyelerini takip etmek gerekir:

 • nişastayı suyla 1 çay kaşığı bir miktar sulandırınız (birkaç mililitre);
 • bıçağın ucundaki sitrik asit karışımına eklenir;
 • malzemeleri 200 ml su ile seyreltin ve jöleyi kaynatın;
 • soğuduktan sonra, 1 çay kaşığı iyot ekleyin.

Elde edilen karışım bir kissel formunda bademcikleri siler veya durulamak için ılık su ile seyreltilir. Ürünü günde 2'den fazla kullanmayın. İyot, bir dizi kontraendikasyona sahip olan ilaçları ifade eder. Hamilelik sırasında, 3 yaşın altındaki küçük çocuklarda, böbrek hastalığı, tiroid bezi, alerjik reaksiyonla birlikte solüsyonu kullanamazsınız.

gümüş

Metal uzun zamandır antibakteriyel özellikleriyle ünlüdür. Gümüşün tedavide antibiyotiğin yerini alabileceği düşünülmüştür. Kronik tonsillit tedavisi sırasında, bazı gümüş suyu kullanın. Bireysel olarak, bir kural olarak, eczaneden satın alabilirsiniz. Bu tedavi yönteminin maliyeti 1000 rubleden daha pahalıya mal olabilir.

Gümüş su, durulama, sulama için 35 ml / l'lik bir konsantrasyonda kullanılır. Prosedürden önce, su yaklaşık 36 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ortalama tedavi süresi 7 gündür, günlük işlemler 3 kez gerçekleştirilir.

zencefil

Ürün, soğuk algınlığı, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar için çeşitli tariflerde kullanılır. Zencefil, anti-enflamatuar, antiseptik, dezenfekte edici niteliklere sahiptir.

Zencefil çayı popülerdi. Bunu pişirmek zor değil. 2 cm'den daha uzun olmayan bir kök parçasının alınması gerekir. Bir rende üzerinde silin ve demlemek için demlik içine daldırın. Yarım litre kaynar su dökün ve bir havlu langu saat altında çürümeye bırakın. Gün boyunca doz aldıktan sonra. Bir parça limon veya bal ekleyebilirsin.

Bilmek önemlidir! Sıcak çay kullanamazsınız. Kaynar su mukus boğazına zarar verebilir, zaten iltihaplı bademcikler yakabilir.

sarımsak

Ürün, güçlü antiseptik ve dezenfektan nitelikleri sayesinde bademcik iltihabı ve solunum sisteminin diğer bozuklukları karşı halk hekimliğinde popülerlik kazanmaktadır. Sarımsak dayalı 5'ten fazla yemek tarifleri vardır. Herkes doğru durumu ve fırsatları seçebilecek.

Reçete 1. 5 diş sarımsak alın, suyu almak için bir preste tutun. Boğazın gömüldükten sonra doğrudan bademciklerin bulunduğu bölgeye gelir. Bir hafta boyunca, yatmadan önce, sabah ve akşamları günde 2 kez manipülasyon gerçekleştirin.

Reçete 2. Ürünün birkaç parçasını alınız, lezzetlendirmek için kesiniz ve inhalasyonlar şeklinde hareketleri gerçekleştirmenin kolay olduğu bir konteynere koyunuz. Nefes almak, bu kapasiteyi günde birkaç kez ağza getirmek gerekir. Seansın ortalama süresi 15 dakikadır.

Deniz topalak yağı

Deniz topalak yağı ile, inhalasyon veya durulama yapılır. Ürün hastalar arasında boşuna değildi. Küçük çocuklar tarafından kullanılabilir. Faydalı özellikler, boğazdaki ağrı hassasiyetini azaltmaya, şişkinliği gidermeye, kızarıklığı gidermeye, tahrişi azaltmaya ve kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur.

Durulama için, 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı deniz topalak yağı kullanın. Hastaların değerlendirmelerine göre, her saat işlemin günlük olarak yapılması, ilk günkü rahatlamayı kolaylaştırır.

İnhalasyonlar için normal bir çaydanlık veya tencere kullanın. Sarp kaynar suda 5 damla yağ eklenir. Prosedür 10 dakika, çocuklar - 5-7 dakika boyunca gerçekleştirilir. Günde iki kez inhalasyon, ağrının giderilmesine, ödem, kızarıklığın giderilmesine, nefes almanın rahatlatılmasına ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Dikkat edin! Pürülan bir scurf veya ateş varsa, inhalasyon yapmayın.

Dondurulmuş deniz topalak meyveleri de kullanabilirsiniz. Çaya eklenir veya tıbbi kompostoyla pişirilir.

adaçayı

Adaçayı - soluma dayalı en etkili ve kanıtlanmış reçete. Prosedür için modern bir nebulizatör aparatının kullanılması tavsiye edilir. Boğazını tahriş etmeden, etkilenen bölgeye ilacın daha doğru ve etkili bir şekilde verilmesini sağlar.

Prosedür için bu gereklidir:

 • 1 yemek kaşığı ot, dik kaynar su dökün ve 2 dakika demleyelim;
 • inhaler veya nebulizer için bir kaynatma kullanın;
 • ilacın buharını 10 dakika boyunca ağzınızla yavaşça soluyun.

Bir hafta boyunca, yetişkinler ve 2 çocuk için günde 3 kez tedavi uygulanması tavsiye edilir.

okaliptüs

Okaliptüs boğaz antiseptik, anti-inflamatuar, antibakteriyel özellikleri nedeniyle iyi tedavi edilir. Ürün uçucu bir yağ olarak kullanılır. Bu, en popüler tedavi yöntemidir.

İnhalasyon için nebülizatöre birkaç damla okaliptüs uçucu yağı eklenir. Bu gibi prosedürler, nefes almayı kolaylaştırmaya, spazmları çıkarmaya, öksürüğü ortadan kaldırmaya, kızarıklığı gidermeye yardımcı olur.

Okaliptüs kullanmadan önce, kontraendikasyonlara aşinadır. Ürünü aşağıdakilerle tedavide kullanmayın:

 • gastrointestinal hastalıkların alevlenmesi;
 • safra kesesi patolojisi;
 • alerjik reaksiyon.

Evde nebülizör yoksa, mendil üzerine birkaç damla uygulayabilir ve hastanın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit tedavisinde bu tarif, önde gelen pozisyonlardan birini alır. Aloe suyu ve bal temelinde hazırlanan karışım boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak için sadece yardımcı olduğuna inanılmaktadır, ancak daha düşük sıcaklık, inflamasyonu azaltmak ve genel durumunu rahatlatmak edilir.

Prosedür için bitkinin suyu, 1 tatlı kaşığı bal doğal üretmek için birkaç yaprak gerektirir. Karışık ürünler, günde iki kez amigdala üzerinde aç karnına muamele edilmesi gereken bir kütle oluştururlar. Tam iyileşme için ortalama ders 14 gündür.

limon

Ürün kronik bademcik, kızarıklık kaldırmak, ağrı kusur azaltmak, şişme kaldırmak bakteri ve hastalığa neden olan virüsleri öldürür, birkaç gün izin verir. Limonun içindeki C vitamini içeriği nedeniyle, ürünün vücut ısısını düşürdüğüne inanılır, bu nedenle soğuk algınlığı tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Unutmayın! Limona dayalı yemek tarifleri denemeyin. Doğa insan için herşeyi düşündü. En iyi tedavi yöntemi, basit bir narenciye yemeğidir.

Isıl işlem görüldüğünde, ürün iyileştirici özelliklerini kaybeder, bu nedenle sadece çayda kullanıldığında terapi açısından mantıklı değildir.

Tuz mağarası ve lamba

Tuz mağarası ve lamba, kronik bademcik iltihabı - zayıf bağışıklığın kalıcı nüksü nedeni ile mükemmel bir şekilde rekabet etmeyi mümkün kılan, haloterapiye aittir. Ancak bu yöntem önleyici amaçlar için daha uygundur, patolojinin alevlenmesi sırasında kullanılması olası değildir.

Tuz mağarası ve lamba temiz, temiz hava, tuz iyonlarına batırılır. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Evdeki hastalık sırasında lambanın ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılması önerilir. Çocuğun havadaki patojenik mikroorganizmaların sayısını azaltmak için, huzur içinde uyumaya, odadaki havanın dekontamine edilmesine, nefes almasını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

katran

Huş katranı iyileştirici özelliklere sahip eşsiz bir üründür. Zararlı mikroorganizmaları bastırır, vücudun koruyucu işlevlerini geri yükler, virüslerle savaşmaya yardımcı olur. Katranın tedavisinde kullanmak için, adaçayı ve papatya bir kaynatma konusunda ısrar etmelisin, ona birkaç damla huş ekleyin. Böyle bir karışım 5-7 gün boyunca günde birkaç kez gargara yapmalıdır.

Birch tar, durulama için aşağıdaki ürünlerle mükemmel bir şekilde kombine edilir:

 • Aziz John'un,
 • meşe kabuğu
 • solucan otu,
 • meyan kökü,
 • çam tomurcukları,
 • ısırgan otu yaprakları.

Eğer tüm bileşenleri aynı oranda birleştirirseniz ve bir şifa kaynağı yaparsanız, boğazın durumunu rahatlatmak için birkaç gün içinde yardımcı olacaktır. Her saat manipülasyonu yap. Bu reçete çocukların tedavisi için uygun değildir, çünkü birçok bitki ciddi bir kontrendikasyon listesine sahiptir.

Ot toplama 37

Otların toplanması herhangi bir eczaneden satın alınabilir. adaçayı, okaliptüs, söğüt yosun İzlandalı kavak kabuğu, kökler bobinler, atlar GalanGal, çam atları Sanguisorba ve elecampane: Bu otlar bileşenleri içerir. Paketin maliyeti, bazı bileşenlerin egzotik doğasına bağlı olarak ortalama 500 rubledir.

Koleksiyon bunun sıcaklığını düşürmek için, genel geliştirmek, nefes almasını kolaylaştırmak, şişme rahatlatmak, kızarıklık kaldırmak, inflamasyonu azaltmak tonsillitli yardımcı olur, bitki arasında popülerdir.

Ürünü aşağıdaki gibi uygulayın:

 • Çay demlemek için koleksiyona 1 yemek kaşığı çay demlemek;
 • Sıcak bir bezle üst üste sarmak iyidir. (bir havlu ile);
 • 1 saat demleyelim;
 • drenaj;
 • 0,5 fincan (sıcak) için öğünlerden önce günde 3 kez içmek;
 • Dördüncü resepsiyon geceleri düşer.

Kurs 20 gün sürer.

Pancar suyu ve sirke

Akut form ve kronik bademcik iltihabının tedavisinde lider pozisyonlardan biri pancar, sirke ve bal bazlı bir reçete. Karışım aşağıdaki gibi hazırlanır:

 • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış pancar suyu hazırlamak için gereklidir;
 • % 6 sirke 1 çay kaşığı;
 • 1 çorba kaşığı bal;
 • Tüm ürünü iyice karıştırın ve 200 ml ılık suyla seyreltin.

İlaç her saat durulamak için uygulanır. 10 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Agregattaki komponent ağrıyı azaltmaya, ödemi azaltmaya, patojenik bakterileri ve virüsleri yok etmeye yardımcı olur.

İnsanların yorumları

Bugün, evde kronik bademcik iltihabı tedavisi hakkında birçok yorum yapabilirsiniz. Olguların% 70'inde her kişi, akraba, tanıdık vb. Çoğu hasta, folkoterapi yardımı ile bademcik iltihabı ve bademcik iltihabının (akut bademcik iltihabı) tedavi edilmesinin mümkün olduğunu kabul eder. Tedavide ana şey reçete, kontrendikasyonların tüm özelliklerini dikkate almaktır.

Değerlendirmeleri incelediğimizde, birçok hastanın papatya, adaçayı, ahududu yaprağı, ıhlamur çiçeği gibi bitkilere dayanan fon kullandığını söyleyebiliriz. Bunlar evrenseldir, çeşitli prosedürleri uygulamanıza izin verir: inhalasyon, durulama.

Hastalar pancar suyu, sirke, bal ve propolise dayalı yemek tarifleri konusunda iyi cevap verirler. Onlar, tıbbi spreyler ve antiseptiklerin yardımı olmadan bademcik iltihabı, temiz bademcikler ile pürülan formda yardımcı olurlar.

Özel bir niş eloe ve zencefil suyu tarafından alınır. Birçok kişi bu ilaçların etkinliği hakkında yalnızca terapinin kendisi değil, aynı zamanda kışın korunma konusunda da konuşmaktadır. Zencefil bazlı çay alabilir, aloe suyuyla durulayın. Bu, relapsın mükemmel bir şekilde önlenmesi görevi görür.

Halk ilaçlarının tedavisinde ana şey, dikkat kurallarını unutmamaktır. Hastanın ateşi varsa veya bademcikler üzerinde pürülan bir çalışma varsa, inhalasyon terapisinde ve çeşitli losyonlarda kullanmayın. Herhangi bir bileşeni kullanmadan önce, kontrendikasyonların listesini okumalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir.

Bir anjinada hidrojenin peroksit ile boğazından bir gargara harcamak mümkün mü?

Üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları çoğu insanı kulaktan dinlemez. hastaya büyük rahatsızlık veren bir karakteristik belirtisi, bu bademcik iltihabı inanılmaktadır - ağız boşluğu ve nazofarenks lenf dokusu kümeleri - solunum yolu hastalıklarında organizmanın koruma ilk seviye.