Loading

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

soluk alma

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

 • iyot;
 • sarımsak;
 • bal;
 • adaçayı;
 • papatya;
 • John's wort;
 • civanperçemini;
 • kırlangıçotu;
 • patates;
 • meşe kabuğu vb.

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.

soluk alma

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kronik tonsillitin evde ve balda tedavisi. kurumlar

Tonsillit palatine bademcikler iltihabı denir. Onun akut aşaması boğazda yüksek sıcaklık ve acı verici duyumları ile tanınmış bir boğaz ağrısı daha fazla bir şey değildir. Anjina yılda üç kez ve daha sık tekrarlanırsa, bu, bademciklerin kronik bir enfeksiyon kaynağına sahip olduğu anlamına gelir - kronik bademcik iltihabı.

Bademcik iltihabı ve bademcik fonksiyonu belirtileri hakkında kısaca

Kronik tonsillit belirtileri genellikle düşük dereceli (37,0-37,5), ateş, halsizlik, sürekli boğaz ağrısı, kızarıklık, bademcikler üzerinde beyaz bir plak veya lor, sürekli lacunae içinde birikmektedir, artar.

Vücudumuzdaki palatine bademcikler çok önemli bir rol oynarlar - aynı anda enfeksiyona karşı bir bariyer görevi görürler ve vücudun bağışıklık sistemini desteklerler. Bademciklere yerleşmiş olan iltihaplanma süreci, tüm organ ve sistemlere yönelik bir tehdittir, bunun yanı sıra akışının oldukça rahatsız edici ve ağrılıdır.

Kronik bademcik iltihabı sadece vücuda tahammül etmekle kalmaz, aynı zamanda çok hoş olmayan bir takım komplikasyonlara da sahiptir:

 • Farinksin arka duvarında mukusun sürekli hissi;
 • Gastrointestinal sistem bozuklukları. Mide iltihaplı bademcikler sadece bir gece yaklaşık 200 ml akar. ve hatta sindirim sistemindeki inflamatuar süreçleri kışkırtan ve işleyişini olumsuz yönde etkileyen bu mukustan daha fazla.
 • Ciddi bağışıklık bozuklukları, vücuttaki koruyucu mekanizmaların etkinliğinde azalma.

Kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkan 50'den fazla hastalık vardır, bu da hastalığın profesyonel ve etkili bir tedavi gerektirdiği anlamına gelir. Ancak, resmi tıbbın yanı sıra, bu hastalıkla mücadele tedbirlerinde kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi önerilmektedir.

Balda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir. kurumlar?

Kronik tonsillitli bademciklerde pürülan tıkanıklık

Hastalığın evresine ve ciddiyetine bağlı olarak, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Cerrahi - bademcikler kaldırılması, diğer yöntemler tükendiğinde uygulanır.
 • İlaç - antibiyotik ve diğer ilaçların bir ders.
 • Yerel - bademcikler sıhhi temizlik yoluyla enfeksiyon ve inflamasyon medya patojenlerinin kaldırılması.
 • Fizyoterapi.

Metodların en son ruhuna dair bazı teknikler, evde kronik bademcik iltihabının tedavisinde başarıyla uygulanabilir ve burada halk yöntemleriyle özel bir rol oynar.

Kronik tonsillit tedavisi hakkında video

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Çoğunlukla, resmi tıp doktorları, evde kullanılan halk ilaçları yardımıyla hastalıkların tedavisine karşı çıkarlar, ancak kronik bademcik iltihabı pek çok benzer vakaya dahil değildir. Aksine, genellikle yardımcı bir araç olarak, katılan hekim halk ilaçlarını kullanarak ev olaylarını atar. Bunlar arasında, soğanlar, bitki infüzyonları, bal ve propolis ile muamele, sebze suyu bulunur.

Herhangi bir doktorun dikkatini vurguluyor ana şey - halk ilaçları yardımıyla kronik bademcik iltihabı tedavisi ek olarak kabul edilmeli ve resmi tıp yöntemleri yerine kullanılmamalıdır ve sadece doktorun danışması ve randevu alındıktan sonra yapılmalıdır.

Vücutta henüz tüm ilaç spektrumunu algılayamayan çocuklar için bademcik iltihabı tedavisi önerilmektedir. Onlara kimya fazlalığı yardımcı olamaz, aksine, zararı. Özel vakalarda ayrıca tıbbi ürünlerin bazı bileşenlerini algılamayan alerjik kişiler vardır.

Çoğu doktor gebelik sırasında kronik tonsillit ve kadınlarda ataklarında antibiyotik kullanımı halk ilaçları kullanımının onaylanması - onlar da uyuşturucu (aşırı durumlarda hariç antibiyotik) ve cerrahinin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Kronik bademcik iltihabını hızlandırmak için halk ilaçlarından tam olarak ne yapılabilir? Halk ilaçları arasında, tüm yaşam vakaları için geniş bir ilaç çeşidi vardır.

Oral uygulama için hazırlıklar

Geleneksel olarak, sindirime yönelik tüm halk ilaçları iki kategoriye ayrılabilir - otlar ve infüzyonların soğurulması. İlk durumda bitkisel çay, ikinci - alkol, alkolsüz bitki, sebze ve meyve suları infüzyonları.

et suyu

reçetesiz kolayca kullanılabilir çoğu tıbbi masraflar ile hazırlanan kronik tonsillit tedavisinde yardımcı otlar kaynatma, taze ve kurutulmuş otlar evde piyasada satılan veya mevcut, çıkarmak. Bitkisel kaynatma, enflamasyonu rahatlatır, antiseptik olarak hareket eder ve vücudun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu etki, tıbbi bitkilerde bulunan yararlı maddeler sayesinde elde edilebilir. Bunlar şunları içerir:

 1. uçucu yağlar;
 2. fiskositler ve tanenler;
 3. vitaminler;
 4. alkaloidler ve yararlı reçineler.

Bir doktor tarafından reçete edilen ve profesyonel bitki uzmanları tarafından derlenen daha iyi test edilmiş ücretleri uygulayın. Bitkisel koleksiyonların çeşitli bileşenlerinin etkileşimi hassas bir konudur ve henüz tam olarak araştırılmamıştır, bu nedenle amatör yaklaşım sadece çok fazla zarar verebilir.

 • Antibakteriyel etki ile fitote. Eşit oranlarda kantaron, bir anne-ve-üvey anne, tarhun, dereotu, kekik, adaçayı, doğranmış Hint kamışı kök ve şakayık, çiçek papatya ve nergis karıştırmak için. Karışımda ezilmiş okaliptüs yaprakları da eklemeniz tavsiye edilir, ancak onlar olmadan yapabilirsiniz. Kurutulmuş ve iyi karıştırılmış karışım, bir çay kaşığının, bir çay kaşığı şifalı bitki üzerine dökülmesinden kaynaklanır. Fito çay en az 4 saat, daha sonra bir kaynatın, süzün ve sıcak kullanın.
 • Bağışıklık sisteminin uyarılması için koleksiyon, çim Ledum, St. John's wort, atkuyruğu, volostushki, yanı sıra aira ve meyan kökü içeren, eczanelerde fitota olarak satılmaktadır. Bazen de kuru kalçalar da eklenir. Yüksek dozlarda C vitamini içerirler. Et suyu hazırlamak için, bir bardak kaynar su ile bir çay kaşığı dökün ve kaynatın. Çayda bal ekleyebilirsin - böylece tadı daha keyifli olacak.
 • Ayrıca adaçayı gelen çayların kullanımını tavsiye, şifalı papatya ve gül kalçaları.

infüzyon

 • Taze, iyi yıkanmış anne ve üvey anne suyu ve kırmızı şarabı eşit oranlarda karıştırın. Soğan suyunu karışıma ekleyin, gece boyunca serin ve serin bir yerde ısrar edin. Çalkalamadan önce sonuçlanan çare günde üç kez alın.
 • Pancar suyu, 5: 3: 1 oranında kalçalardan ve limon suyundan elde edilen şurup, 24 saat buzdolabında demlenmeye bırakın. Günde üç kez ilacı kullanın - yedikten sonra 1-2 çay kaşığı.
 • Sarımsak iki kafa doğramak ve meyve suyu vermek için bırakın. Bir limonun taze sıkılmış meyve suyu ekleyin, bir bardak su dökün. İnfüzyon, bir çorba kaşığı günde birkaç kez içilir - hastalığın şiddetine bağlı olarak.
 • Eleutherococcus tentürü eczanelerde satılmaktadır, bu yüzden pişirilmeye bile gerek yoktur ve kullanımının etkinliği oldukça yüksektir. Eleutherococcus, bağışıklıkta bir artışı teşvik eder ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Suya 10-20 damla ekleyerek, günde iki kez tentürün iç.

Boğaz durulama

Kronik tonsillit ile durulayın

Kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi durulama olmadan hayal edilemez. Onların yardımıyla bademcikler üzerinde bir plak oluşturan mikroorganizmalar giderilir. Onları çıkarmak, kişi inflamasyon nedeni ile mücadele eder ve durulama antibakteriyel, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar etkisi varsa daha iyidir.

 • Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, 5-10 damla iyot ekleyin. 3-4 saatte bir gargara.
 • Sarımsaklı iki büyük karanfil ezilmiş ve meyve suyuna dökülüp, bir bardak sıcak süt dökülür, biraz soğutulur, süzülür. Günde iki kez durulayın.
 • Bir çorba kaşığı kıyılmış yaprak ve kır çiçeği çiçekleri bir bardak sıcak kaynamış suya dökülmeli ve 10-15 dakika demlendirilmelidir. Sıcak bir çözüm ile günde üç kez gargara. Tüm gün boyunca infüzyonu hazırlarsanız, durulamadan önce onu ısıtmak daha iyidir.
 • Etkili, aynı zamanda, şekerli ve papatya suyu ile ayrı olarak ve bir karışım halinde durulayın. Antiseptik, antibakteriyel ve antiinflamatuar etkileri vardır.

Ev inhalasyonları

 • Sıcak suda, litre başına 1 çorba kaşığı hesaplanarak bir okaliptüs alkolü tentürü ilave edin, en az 10-15 dakika boyunca buhara soluyun.
 • John's wort'un spiritüel infüzyonu, aynı reçete için inhalasyonlar için kullanılabilir. Bu tentür hasat edilebilir ve bağımsız olarak, 20 gram çiçeklerin kullanımı için 100 ml alkol, iki hafta boyunca ısrar etmeniz gerekir.
 • Kuru kıyılmış adaçayı bir çorba kaşığı üzerine bir bardak hesaplanmasından kaynar su dökün, 15-20 dakika demleyelim. İnhalasyonlar için sıcak su ilave etmek (litre için 1 bardak), 10-15 dakika nefes alınız.
 • Aloe alkol tentürleri ile etkili inhalasyon ve papatya eczacılığının infüzyonu.

Balın ve ürünlerinin tedavisi

 • Yemeklerden bir saat önce, tereyağlı bir karışımda 10 gram propolis alın.
 • Ürünü sütte veya ılık kaynamış suda günde dört kez üç kez sulandırarak 20-30 damla propolis alınabilir.
 • Propolisin ruhsal tentürü profilaksi için ve kronik bademcik iltihabı sırasında kullanılır - çare ile birlikte bal ile tatlandırılabilen sıcak çay ile içmeniz gerekir.
 • Bal ayrıca oral uygulama için herhangi bir et suları ve hazırlıkların eklenebilir, bu olumlu bağışıklık sistemini etkiler ve ilacın tadı çok hoş değil tatlandırmak için izin verir.

Bademcik iltihabı ile uğraşmak için birçok başka yöntem vardır ve tarifler, spesifik hastalığa ve bileşenlerinin her birinin mevcudiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak en önemlisi - hastalıkla mücadele etmenin tüm yolları izinle ve bir doktor gözetiminde alınmalıdır, o zaman tedavi hem güvenli hem de etkili olacaktır.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik ve irinli formlarının tedavisi, varsa Lacunae, irinli fişler kaldırılmasını yıkıyor tonsillit etkenini doğasını belirlemek için alınan testlerin sonuçlarına bağlı olarak, otolaringolojist tarafından atanır antibiyotik ve lokal antiseptik, kullanımı. Tedavinin etkili olmadığı durumda bademciklerin çıkarılması için bir işlem öngörülür. Sıklıkla, birçok hasta Tonsillor MM ile ambulatuar yıkama ile kurtarılır.

Bademcik iltihabını antibiyotiklerle tedavi etmek için, sadece bakteriyel bademcik iltihabı ve komplikasyonlar söz konusu olduğunda, viral boğaz ağrısının antiviral ajanların yardımı ile tedavi edilebilmesine izin verilir.

Bakteriyel bademcik iltihabı için geleneksel ilaç tamamen güçsüzdür. Yetişkinlerin tedavisi için, doktor penisilin Amoxil, Ospamox, Amoksisilin reçete eder. Penisiline alerjisi durumunda, Sumamed, Azitromisin formunda Macrolides ile değiştirilir. Bademcikleri yerel olarak tedavi etmek Bioparox, Angilex, Oracet olabilir. Tedavide ödemin giderilmesi için antihistaminikler eklenir.

Kür çocuk randevu veya Azimed Ormaks antibiyotik ve lokal antiseptik Chlorophyllipt, Faringosprey ve erişkinlerin tedavisinde tahsis edilen fonların üzerinde mümkün olacaktır. Hoş tadı olan resorpsiyon için uygun başka tabletler Faryngosept veya Lizak'dır.

Bademcik iltihabını tedavi etmek, sadece ilaçlar için değil, aynı zamanda doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilen vitamin kompleksleri ve immüno-uyarıcıların desteği ile daha yararlı olacaktır.

Evde bademcik iltihabı tedavisi mümkündür, ancak doktorun tavsiyesine göre. Yatarak ya da poliklinik prosedürleri uygulandıktan sonra, evde ve tedavinin bağışıklığını güçlendirerek tedaviye devam edebilirsiniz.

durulama

Yetişkinlerde boğaz ağrısını çabuk bir şekilde tedavi edin ve çocuklar ya bir evde ya da evde çalışmayacaktır. Bu durumda, önerilen tüm ilaçları alarak, sabırlı ve özenle tedavi edilmelidir. Tedavi süresi, bir komplikasyon olmaksızın, bir haftadan 10 güne kadardır., Kuruluk tahliye ilk semptomların ortaya çıkması ile amigdala temizleyin ve antibakteriyel ilaçların Klorheksidin Rotokan veya bal, papatya özü, meşe kabuğundan, yarrow ve calendula ile durulayın Kronik bademcik iltihabı önlenmesini yaparlar. Doğal malzemelerden daha az yararlı ve vitaminli içecekler pişirebilirsiniz. Tabii ki, onlar tedavi edilemez, ancak zehirlenme kurtulmak için sıvı miktarını artırmada yararlı olacaktır.

Tentürler de çabuk pişer, çalışmaz, infüzyon süresi 2 saatten birkaç güne kadar sürebilir. Günde üç kez durulamak için, meşe kabuğu ile infüzyon güçlü kurutma özelliği ile ünlüdür, bu nedenle kullanımı günde 2 kez ile sınırlıdır.

Durulama tarifleri

Bir çorba kaşığı miktarındaki papatya çiçeği, kaynar suyla kaynatılıp durulanabilir, tam soğutma, ağız ve boğazdan sonra günde üç kez durulanır, gerekirse yeni bir çözelti hazırlanır.

Meşe kabuğu tozu 2 çorba kaşığı kaynama noktasına getirilmiş su yarım litre, dökün ve 5 dakika verecek kaynamaya, bir eczane satın alınabilir, daha sonra, 12 saat boyunca demlenmeye ısınmaya bırakılmıştır.

Yetişkinler için, alkollü tentürlü durulama maddeleri de uygundur, bunlar ayrıca satın alınabilir veya bağımsız olarak da yapılabilir. Ana bileşenin 2 yemek kaşığı, örneğin, calendula, 200 ml alkol gerekir, tentür karanlıkta ve soğuk olmayan bir yerde 2 hafta boyunca yalnız kalır ve sonra süzülür. Bir bardak suya en fazla 20 damla bir miktarda alkol tentürü uygulayın.

Ballı Tarifler

Bal, ılık suda (cam başına 1 çay kaşığı) çözünmesi için yeterlidir ve bu hızlı pişirme solüsyonu ile günde üç kez ağız ve boğaz yıkayın.

Genellikle bal, zencefil, papatya, kireç çayı gibi vitamin içeceklerinde, cam başına 1 çay kaşığı miktarında kullanılır. Ayrıca köpek güllerinden içeceklere ekleyin.

Güçlendirilmesi bağışıklık

Kronik bademcik iltihabındaki bağışıklığı güçlendirmek ve nüksetmeyi önlemek için propolis ya çiğnenmesi gereken, ancak yutulmaması gereken ya da aynı ağız ve boğazda durulama için bir tentür olarak yardımcı olacaktır.

Balla doldurulması gereken rendelenmiş limon ve zencefil kökünden bir vitamin karışımı hazırlayabilirsiniz.

Kronik tonsillit aloe suyundaki etkinliği ile ünlüdür. O tavsiye edilir:

 1. boş bir karnına bir çay kaşığı üzerinde saf formda almak
 2. bademciklere doğrudan başvurunuz,
 3. 10 gün boyunca bal ile vitamin içecekleri ekleyin.

Doktorlar ayrıca, sadece bağışıklıktaki delikleri tedavi etmekle kalmayan, aynı zamanda virüsleri de yenebilen interferon bazlı bağışıklık uyarıcı preparatları önermektedir. Avonex, Viferon, Inter, Inferon'u içerir.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı, örneğin anjin, yüksek ateş, ağır boğaz ağrısı, şiddetli yorgunluk ve halsizlik, lenf düğümleri, parlak kırmızı boğaz ve bademcik beyaz püstüller oluşması ile karakterize edilir. Hastalığı tanımak zor değildir, bu nedenle tedavi genellikle zamanında başlar, bu da komplikasyonları önlemeyi mümkün kılar.

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.


Hastalığın akut formu hemen her zaman antibiyotiklerin atanmasını gerektirir

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

Boğaz sürekli boğaz ise ne yapmalı

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.


Kronik tonsillit tedavisinde sıklıkla homeopatik ilaçlar kullanılır.

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Soğuk mevsimlik soğuk algınlığının etkisi sadece yeni soğuk algınlığına neden olmaz. Her şeyden önce, hipotermi ve elverişsiz havaya maruz kalma halihazırda varolan rahatsızlıkların alevlenmesine yol açmaktadır. Bademcikler - boğazın oluşumu, lenfoid dokudan oluşur - insan vücudunda doğal bir bariyer, bu nedenle kendi başlarına aldıkları ana etki. Sonuç, çoğu kez - bademcik iltihabı herhangi bir boğaz hastalığı olabilir.

Tonsillit - bademcikler patojenik bakterilere zarar nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Dokuların enfeksiyonu bademcikler, iltihapta bir artışa yol açar. İlk bademcik iltihabı akut şekli olarak tanımlanır. Hastalık periyodik olarak geri dönerse, özel bir yaklaşım gerektiren bademcik iltihabı hakkında konuşabilirsiniz.

Bademcik ve bademcik iltihabı belirtileri

Bademcikler, işlevi vücudun olumsuz dış etkilerden korumak için özel hücrelerle donatılmış bağ dokusu ile oluşturulur. Bademcikler, bakteri ve diğer patojenlerin vücuda girmesine karşı koruyucu bir bariyer olan bir faringeal halka oluştururlar.

Bademcik iltihabının kronik olarak ortaya çıkacağını gösteren ana gösterge, bademcik iltihabı ve şişliktir. Ödem, solunum yollarının tıkanmasına kadar değişen derecelerde olabilir.

Ana belirtilere ek olarak, kronik tonsillit aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • terleme, boğaz ağrısı;
 • bademciklerde kızarıklık;
 • beyaz veya sarımsı kaplama;
 • baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin artmış inflamasyonu;
 • Yüksek sıcaklık, ateş.

Çocuklarda, hastalığa aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

Küçük çocuklar neyin onları rahatsız ettiğini söyleyemezler. Bu nedenle, bebek aşağıdaki belirtileri sergiliyorsa dikkat edin:

 • Aşırı miktarda tükürük tahsisi;
 • iştahsızlık;
 • endişe.

Evde bir çocukta kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Propolis, çocuklarda tonsillit tedavisinde etkilidir.

Çocukta bademcik iltihabının periyodik görünümü vücudun koruyucu işlevinde bir azalmaya işaret edebilir. Dahası, bağışıklığın azalması beraberinde bulaşıcı hastalıkların gelişmesine de yol açabilir.

Çocuklarda, kronik bademcik iltihabı propolis ile tedavi edilir - iltihap önleyici özelliklere ek olarak, bu ürün bağışıklık sistemini güçlendirir. Terapi sırasında yanınızda uykunuzdan önce bir parça propolis almanız gerekir. Propolis kontrendikasyonlar olmadan doğal bir ilaçtır. Ancak balla alerjisi olan kişiler bunu dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Geri kazanımı hızlandırmak için, boğazını bir propolis ve tereyağı karışımı ile periyodik olarak yağlayabilirsiniz (sırasıyla 100 g ve 15 g).

Çocuğun deniz topalaklı meyveleri kullanması yararlıdır, asıl önemli olan bir çocuğun onları kendi üzerlerinde çiğneyebilmesidir. Günlük miktar - yaklaşık 10 meyveler, tüm gün boyunca meyve alımını bölmek daha iyidir. Kullanmadan önce, boğaz için herhangi bir antiseptik çözelti ile boğaz dezenfekte edilmelidir. Kursun süresi yaklaşık 3 aydır.

Evde bademcik iltihabı tedavisinde sarımsak suyu kullanabilirsiniz. Hazırlanması için, birkaç diş eti ince bir rende üzerine sürülür, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. adaçayı, bir litre su. Karışım ısıtıldıktan sonra kaynatıldıktan sonra 10 dakika daha pişirilir. Soğuduktan sonra, et suyu kullanıma hazırdır. Küçük bir yudum için günlük tentür atın.

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi, kursun katıldığı hekim tarafından yazılması şartıyla yapılabilir.

bitkisel çaylar, infüzyon, bal veya propolis, sebze suyu içeren ilaçlar - geleneksel tıp karşı en doktorlar, kronik bademcik uzmanları kendileri de halk ilaçları iyileştirici dersleri reçete rağmen.

Halk ilaçları tedaviyi ilaçlarla tamamlar.

Halk ilaçları tam teşekküllü bir tedavi olarak kabul edilemez, sadece uyuşturucu kursunu tamamlar. Doğal tıbbı çocuklarda bademcik iltihabı ile tedavi edilir, çünkü vücutları çok çeşitli ilaçlara uyarlanmamıştır. Doğal ürünler ayrıca alerjisi olan kişileri belirli ilaçlarla tedavi eder.

ilaç kullanımı bir çocuk taşırken kronik bademcik iltihabı kadınlar için tavsiye, bu nedenle fetusun zarar önlemek için, doktorlar sadece geleneksel yöntemlerle, tonsillit ortadan kaldırmak için tercih edilmez.

Oral uygulama için hazırlıklar

Oral uygulama için araçlar 2 gruba ayrılır - decoctions (bitkisel çaylar) ve tentürler (alkol veya alkolsüz çözeltiler)

Evde decoctions ile tedavi

Fito çay özel bitkisel karışımlardan hazırlanır, eczaneden satın alınabilir veya bileşenleri ayrı olarak satın alabilir ve kendiniz karıştırabilirsiniz. Mümkünse, otlar kendi başlarına toplanabilir ve kurutulmuş veya taze halde kullanılabilir. Bitkisel kaynağın ortak özellikleri vardır - dokulardaki iltihapları giderir, dezenfekte eder, vücudu güçlendirir, hastalığa neden olan enfeksiyonların kendi kendine kontrolü için bağışıklığı arttırır.

Bitki bileşenleri, büyük miktarlarda bitkilerde bulunan yararlı maddeler sayesinde iyileştirici özelliklerle tedavi edilmiştir. Bunlar arasında:

 • terapötik reçineler ve alkaloidler;
 • uçucu yağlar;
 • uçucu;
 • vitaminler.

Bitkisel kaynatma en iyi bir su banyosunda pişirilir.

Bir hastalığın tedavisi için bir kaynatma preparatı hassas bir meseledir ve amatör aktiviteyi tolere etmez. Bir doktorun önerilerine güvenmek veya profesyonel bitki uzmanlarının tavsiyelerini takip etmek daha iyidir. En azından kendiliğinden birleşebilen otlar hastalığın tedavisine yardımcı olmaz. En kötü durumda, devlet daha şiddetli hale gelecektir.

Kronik bademcik iltihabını ortadan kaldırmak için sıklıkla kullanılan phytospores'in klasik tarifleri:

 1. Antibakteriyel et suyu. Bileşenleri: Bir anne-ve-üvey anne, Aziz sarı kantaron, kekik, tarhun, dereotu, adaçayı, tatlı bayrak kökü, şakayık, papatya kuru çiçek salkımına, nergis. İstenirse, bileşenler eşit oranlarda karıştırılır, biraz kurutulmuş okaliptüs yaprakları ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri iyice karıştırın, taze kaynar suyla bitkileri dökün. Bitkisel çay bir çorba kaşığı üzerinde bir bardak su sayılır. Kabı, et suyu ile kapatınız, 3-5 saat demleyiniz, boşaltınız. Lezzetleri iyileştirmek ve aynı zamanda sıcak et suyunda iyileştirici etkiyi geliştirmek için biraz doğal bal ekleyebilirsiniz.
 2. Bağışıklık geliştirmek için kaynatma. Malzemeler: Ledum, atkuyruğu, St. John's wort, volodushka, meyan kökü ve ayr kök, köpek kuru kalçalar yükseldi. Malzemeleri aynı miktarda karıştırın, bir bardak su ile bir çorba kaşığı dökün, kaynatın. Bu çay C vitamini ile zenginleştirilmiştir - bu nedenle vücudun koruyucu işlevini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca suyu bal ile tatlandırın (istenirse).

Kursu hızlandırmak için büyük miktarlarda su yerine gün boyunca papatya, adaçayı veya kuşburnu çayı içebilirsiniz.

Evde infüzyon ile kronik bademcik iltihabı tedavisi

Geleneksel tıp, sadece kronik bademcik iltihapındaki hoş olmayan semptomları ortadan kaldıracak doğal içerikler üzerinde birçok infüzyon sunmaktadır. ama aynı zamanda ana sebebi ile de mücadele ediyor.

Bademcik iltihabı etkili bir şekilde yardımcı olacak birkaç yemek tarifleri düşünün:

 • Reçete 1. Taze anne ve üvey annenin suyu, aynı miktardaki kırmızı şarabı birleştirin, bir soğanın biraz suyunu ekleyin, gece soğuk bir yere koyun. Günde 3 kez alın, kullanmadan önce çalkalayın.
 • Reçete 2. Taze pancar suyu, limon, gül kalça şurubu, 5: 1: 3 oranında karıştırın, iyice karıştırın, soğuk bir yerde durun.
 • Reçete 3. Eleutherococcus Tentesi - en güçlü araçlardan biri olan bitmiş formda eczaneden satın alınabilir. Antiseptik özelliklere sahiptir, genel bağışıklık seviyesini artırır. 10-20 damla al, onları bir bardak su içinde çöz.

Durulama yardım

Durulama, plağı çıkarmaya, ağrı ve kuruluk gidermeye yardımcı olur.

Bu yöntemle kronik boğaz hastalığı her zaman tedavi edildi. Durulama prosedürü, tüm aktif bileşenlerin doğrudan dokuların iltihaplı bölgeleri üzerinde hareket etmesi, plakları çıkarması, ağrıyı ve boğazda kuruluğu ortadan kaldırması bakımından faydalıdır.

Aşağıdaki çözüm önerileri en bilinen ve etkili olarak kabul edilir:

 • Kaynamış suda, bir çay kaşığı soda, tuz, bir kaç damla iyot dökün. 3 saat sonra durulayın.
 • İki diş sarımsakını ince bir şekilde ovalayın, meyve suyu çıkana kadar bekleyin, bir bardak kaynamış süt ekleyin. Çözelti soğuduktan sonra süzün.
 • 15 g ince doğranmış kırlangıçotu kaynar su dökün, 10-15 dakika demleyelim. Sıcak solüsyon kullanarak durulayın - her işlemden önce, biraz ısınması arzu edilir.
 • Papatya, adaçayı - ayrı ayrı veya birleştirerek bir kaynatma kullanabilirsiniz.

Boğaz yağlamak için ev ilaçları

Bademciklerin mukoza zarının yağlar ve terapötik maddeler ile yağlanması, mukoza zarını etkileyerek, kronik boğaz hastalığına eşlik eden tahrişleri ortadan kaldırır. Bu prosedürler için, bal ve aloe karışımı 3: 1 oranlarında uygundur. Boğaz yağlayın aç karnına ve yemeyi reddetmek için 2 saat olmalıdır. Kursun süresi 2 haftadır.

Ayrıca sarımsak solüsyonunu da kullanabilirsiniz - sarımsak suyunu eşit miktarlarda suyla karıştırın, işlem 24 saat sonra, boğazı günde birkaç kez yağlayarak yapılmalıdır.

John's wort tonsilliti iyileştirir. Hazırlanması için, ince kıyılmış ot kıyılmış bitkiyi bitkisel yağla (ideal olarak, keten tohumu, zeytin veya badem) dökünüz. 3 hafta beklemek için karanlık bir yerde bırakın, sıkın ve günde 2 kez boğazını tedavi edin. Kursun süresi 10 gündür.

Ev inhalasyon tedavisi

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta gerçekleştirilemez.

İnhalasyon boğaz hastalıkları ile mücadele için klasik yollardan biridir, prosedürlerin ana koşulu ateşin yokluğudur. Çözümü kendiniz yapabilirsiniz:

 • Bir litre sıcak suda bir okaliptüs alkollü tentür bir çorba kaşığı seyreltin, prosedür 10 dakika boyunca gerçekleştirilir. Okaliptüs tentürü, St. John's wort, aloe veya papatya tentürüyle değiştirilebilir.
 • Bir bardak sıcak su ile kuru adaçayı bir çorba kaşığı kaşık, 20 dakika bırakın. Sıcak suda (litre suya bir bardak et suyu) doldurun. 15 dakika boyunca buharı soluyun.

Evde bal ve ürünleri ile tedavi

Bal ve diğer arı ürünleri (özellikle propolis), boğazın enflamatuar hastalıklarında en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Onları çeşitli şekillerde kabul edebilirsiniz:

 • Her öğünden bir saat önce tereyağı ve propolis karışımı;
 • Sütü kaynatın, 20-30 damla propolis ekleyin ve günde 3 kez alın.
 • Alkolde propolisin tentürünü de kullanın. Bal ilavesi ile ilacı sıcak bir içecekle içirin.

Buna ek olarak, bal ılık içeceklere eklenebilir - bu sadece ilacın tadını artıracak, aynı zamanda etkilerini güçlendirecektir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi: evde nasıl tedavi edilir

Doktor tarafından atanan bir terapi ile birlikte halk ilaçlarından yararlanırsanız, kronik bademcik iltihabı tedavisi çok daha etkili olacaktır.

Ev tedavisinin ana hedefi, enfekte bademciklerin saflaştırılması, hastanın bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesidir.

Bu, tedavinin ilaçlarla etkisini arttırmayı, bağışıklığı yeniden sağlamayı ve hastanın sağlığını stabilize etmeyi mümkün kılar.

Tonsillit belirtileri

Bir hastalık olarak tonsillit iki formda - kronik ve akut olarak farklıdır. Hastalığın ana nedeni streptokok, stafilokok, mantardır.

Bademciklerin mukoza zarına yerleşirler ve iltihaplanmalarına neden olurlar. Bu nedenle, hastalığın her iki formunun ilk işareti, kızarıklık veya büyütülmüş bademciklerdir.

Akut formun karakteristik özellikleri:

 1. Genel halsizlik
 2. Yükseltilmiş sıcaklık 37-38 ° С
 3. Kırmızı boğaz

Hastalığın komplike halsiz formu kronik bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu için karakteristiktir:

 • Boğaz ağrısı hissi;
 • Hoş olmayan duyular, yutulduğunda ağrı;
 • Kas dokularında genel halsizlik, yorgunluk, ağrı;
 • Exhaled zaman hoş olmayan bir koku.

Kronik tonsillit hafif ifade edilen semptomlarla karakterizedir. Bununla birlikte, aynı zamanda, hasta kişinin genel durumu ve yaşam kalitesinde bir bozulma vardır.

Ayrıca, tedavi edilmemiş kronik bademcik iltihabı diğer bazı hastalıkların gelişimini hızlı bir şekilde kışkırtabilir.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabından hızla kurtulmak için radikal bir ilaç olarak, bazen doktorlar bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasını önermektedir.

Uzun süreli konservatif tedavi görülmezse iyileşmeyi sağlamak imkansızdır. İç organlarda bir komplikasyon tehdidi vardır.

Aynı zamanda, bademciklerin uzaklaştırılması bağışıklık sistemine çarpmaktadır, çünkü bunlar virüslerin ve patojenlerin vücuda girmesine karşı ilk koruyucu bariyer görevi görmektedir.

Bu bağlamda, cerrahi müdahaleyi önlemek ve bademciklerin korunmasını aramak daha iyidir. Kronik bademcik iltihabını başarılı bir şekilde tedavi etmek için, çok çeşitli aktivitelerin yanı sıra uzun bir zaman alır. Bu içerir:

 • Oropharynks'in Sanatoryumu (durulama);
 • Mücadele enfeksiyonları;
 • Sertleştirme prosedürleri;
 • Bağışıklık sisteminin genel olarak güçlendirilmesi.

Terapi süresi ile bağlantılı olarak, hastalık bir hastanede, evde olduğu gibi muhafazakar bir şekilde tedavi edilmelidir. Konservatif tedavinin amacı inflamasyonu, hastalığın diğer semptomlarını ortadan kaldırmak, bademciklerin enfeksiyonlara karşı korunma yeteneğini geri kazandırmaktır.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için atanır:

 1. gargara;
 2. Tonsillit tedavisinde inhalasyon;
 3. Bademciklerin kızarması;
 4. Bağışıklık güçlendirici prosedürler;
 5. Halk ilaçları ile tedavi.

Önemli: halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmeden önce, doktorunuza danışmalısınız. Bu, mevcut kontrendikasyonlardan kaynaklanan olası alerjik reaksiyonları veya komplikasyonları, geleneksel tıbbın bir veya başka bir ürününe karşı korumak için gereklidir.

Boğaz durulama

En etkili araç olarak kendi kendini tedavi etmek için bademciklerin sistematik temizlemesini gargaralayarak yapmak gerekir. Bu amaçla bitkisel süslemeyi ve infüzyonları kullanabilirsiniz:

 • Bir civanperçemi otunun iki çorba kaşığı kaynamış bir bardakta uyuyakalmak için. Sıcak bir çözüm ile, günde birkaç kez boğazınızı durulayın.
 • Papatya eczacılığının infüzyonu, kireç renginde, meşe kabuğuyla birlikte bal eklenmesi. Papatya, ıhlamur, kabuk 3: 1: 1 (yemek kaşığı) oranında alınır, kaynar su ile dökülür ve bir saat bir çeyrek ısrar edilir. Sıcak bir süzülmüş et suyu içinde 10 g bal ekleyin.
 • Mersin 10 yaprakları, 300 ml su dökün, 5 dakika kaynatın. Sıcak bir çözüm boğazınızı yıkayın. Suyu 1 çorba kaşığı günde iki kez alabilirsin.
 • John's wort'un infüzyonu. Bir bardak votka 2 yemek kaşığı kuru ot alınır, 15 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar eder. Boğazınızı durulamak için bir bardak sıcak kaynamış su 20 damla St. John's wort infüzyonu alınır.
 • Anti-inflamatuar özelliklere sahip iyi bir antiseptik, aloe suyudır. Tamamen eriyene kadar, suyun bir parçasını ve balın üç parçasını karıştırmak gerekir. Bu sayede bademcikler sabahları yemeklerden önce ve akşamları iki hafta boyunca tedavi edilir.
 • Bir bardak ılık kaynamış suda bir çay kaşığı soda ve tuzu sulandırın, 5 damla iyot ekleyin. Yedikten sonra günde birkaç kez gargara.

Phytotea, decoctions, inhalasyonlar

Bitki atarlarına dayalı olarak eski halk tariflerini kullanarak bademcik iltihabını tedavi edebilirsiniz. Antiseptik, iltihap önleyici özelliklere sahip olan bu tür şifalı bitki koleksiyonları, çay olarak üretilebilir ve tüketilebilir.

Phytoteas enflamasyonu kaldırabilir, bakteriler (uçucu yağlar, tanenler, alkaloidler, reçineler) ile mücadele ve zayıflatılmış bağışıklık (vitaminler) geri yükleyebilir aktif maddeler içerir.

Antienflamatuar, antibakteriyel etkisi olan fitoit, kronik tonsillitin alevlenmesini hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı alın:

 1. Ayr ve şakayık kökü,
 2. John's wort'un otları, anne-üvey annesi, calendula, pelin, papatya, dereotu, kekik, adaçayı,
 3. Frenk üzümü ve okaliptüs yaprakları.

Bir bardak su ılımlı bir sıcaklıkta toplayın, 5 saat boyunca kaynatın, 2 dakika kaynatın. Sızma sonrası infüzyondan sonra günde 2 kez bir fincan alın.

Bademciklerin tedavisi için bağışıklık sistemi etkisini güçlendirmek için antiseptik çay uygulamak iyidir. Onu hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 • Meyan kökü, ot efedra - 5 g;
 • Elecampane kök, alan atkuyruğu -10 g;
 • Ledum bataklığı, Leuzea'nın kökü, St. John's wort -15 g;
 • Ayr, şakayık, ot çimen - 20 g kök;
 • Kuşburnu meyveleri -25 g.

Karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak su ile dökün, 10 dakika kaynatın. Yaklaşık bir saat bekletin, boşaltın. Ortaya çıkan suyu bal ekleyebilirsiniz. Gün boyunca 6 kez 50 ml alın.

Kronik bademcik iltihabını ziphislerin bir kaynatmasıyla tedavi edebilirsiniz. Et suyu hazırlamak için 1 yemek kaşığı ezilmiş hammadde (kabuğu ve yaprakları) almanız, 300 ml kaynar su ile doldurmanız, yarım saat su banyosunda ısıtmanız gerekir. Havalı, boşaltma.

2 yemek kaşığı için günde üç kez yemeklerden önce yarım saat boyunca bir kaynatma kullanın. Bademcik iltihabı tedavisi için, 2 ay boyunca et suyu içmelisiniz.

Sarımsakların kaynatılması, hastalığın semptomlarını çabucak giderir. 3-4 diş sarımsak, grind (rende veya bıçakta) almak, 2 çorba kaşığı adaçayı ekleyip 1 litre su dökün, 10 m kaynatın. Günde 2-3 kez alın. Ayrıca, bademcik iltihabı için reçeteli antibiyotikler alabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile sarımsak inhalasyonu iltihaplı bademciklerin tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, sarımsak suyunun bir kısmını alın, on adet kaynar su ile doldurun. Bir havlu ile göz ve burun korurken bademcik iltihabı tütsü inhalasyon yürütmek, kupa üzerinde olmalıdır.

Evde çocuklarda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

En çok bademcikli çocukların kronik iltihaplanmasına yatkındır. Sık anjina ile, çocuğun bağışıklık azalır, bu da bulaşıcı hastalıklar ile daha fazla enfeksiyon riskine yol açar. Evde bademcik iltihabının nasıl tedavi edildiğini bilmek gereklidir.

Çocuğun evde bağışıklık ve bademcik iltihabı tedavisi için, aşağıdaki halk tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi için propolis olabilir. Bunun için, geceleri yanak üzerinde küçük bir parça propolis koymak için tam bir kür gerekli. Propolisli insanlara bal ve alerjisi olan ürünleri tedavi edemezsiniz, ayrıca durulama yapamazsınız.
 • Boğaz ağrısını yağlamak için propolis yağı hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, su banyosu içinde 15 dakika boyunca ısıtılmış 100 gram tereyağı ve 15 gram propolis karışımı.
 • Sabah ve akşam alırsanız kronik bademcik iltihabını hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu arada, propolisin eczane özütünün% 10'unu, ılık su veya sütle seyreltilmiş 30 damla.
 • Üç ay boyunca bademcikler için çocuklara deniz topalak birkaç taze çilek çiğneme vermek için yararlıdır. Bundan önce, boğazı antibakteriyel bir solüsyonla durulayın.

Bu makaledeki video, evde kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için popüler olarak anlatılmaktadır.

Elena 17.01.2017 18:04

Dikkat lütfen! İlk önce sıcaklığı düşürmeniz gerekiyor. İltihabı iyileştirme! Masaj yapamazsın! Bademcikler bir lenf sistemi! Ve ısınma ve masaj (sürtünme) o sadece lenfatik sistem boyunca alırım ama enfeksiyon organları için aşağıda ele alınacaktır ciddi komplikasyonlar yol açabilir.
Durulama - evet. Antibiyotikler - evet.
Ve sıcak içmek için, ama sıcak değil! Sıcaktan, yemek borusunun epitelyumunun ihale duvarlarını yakmak, ülsere ve hatta daha kötü kanamaya neden olmak mümkündür. Ve bu okuma yazma bilmeyen köylüye DİNLEMEK.

Yorum ekle:
(site sizin için otomatik olarak bir avatar seçecektir)

Bir doktora danışın ve ona kaliteli bir cevap alın.

Soğuk algınlığı eğilimi olup olmadığını ve doktora gitme vaktin olup olmadığını öğrenin.

 • Votka dan angina ile boğaz üzerinde sıkıştırmak: bir sıcaklıkta alkol sıkıştırmak mümkün olup olmadığını
 • Boğaz ağrısı ve antibiyotik öksürük pastilleri: inceleme ve yorumlar
 • Aloe ve öksürükten gelen bal: yetişkinlerin tedavisi için tarifler
 • Evde yetişkinleri öksürmek için halkın beklentileri
 • Bir anjinada bir boğazın bir iyot yayılması mümkün olup olmadığı
 • Potasyum permanganat ile boğaz yıkayın: manganez çözeltisi ile durulayın

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Hastalığın nedenleri ve semptomları

Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

 • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
 • sık farenjit (boğaz ağrısı);
 • alerji;
 • burun sinüslerinde inflamasyon;
 • kavisli nazal septum;
 • çürük ve diş eti hastalığı;
 • düşük bağışıklık.

Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

 • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
 • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
 • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 • yanlış ve dengesiz beslenme;
 • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
 • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

Kronik tonsillit patogenezi

Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

Kronik tosillit ile palatine bademcikler

Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

 • yeterli fiziksel aktivite;
 • dengeli beslenme;
 • sertleştirme;
 • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
 • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

Kronik tonsillit profilaksisi

Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

İlaç tedavisi

Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

 • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
 • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
 • aminoglikozitler (amikasin).

ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

penisilinler

Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

Flemoxin Solutab

Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

AMPİSİD

Üretim şekilleri Ammiside

Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

sumamed

Sumamed ilacın Formülasyonu

Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

Tsefspan

beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

aminoglikositler

Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

amikasin

Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

Bademciklerin kızarması

Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

Bademcikler yıkama işlemi

ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Fitoterapi tarifleri

Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

 • adaçayı;
 • civanperçemini;
 • nergis;
 • papatya;
 • okaliptüs yaprakları.

Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik kompanze tonsillit nedir?

Kronik tonsillit ne telafi edilir? Her bir kişinin vücudunda lenfoid dokudan oluşan bademcikler vardır. Palatine bademcikler bademcikler olarak adlandırılır. Genellikle patojenik mikroorganizmaların saldırısına maruz kalırlar.

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.