Loading

Bademcik iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmaksızın nasıl tedavi edilir, bu otoimmün patolojiden muzdarip olan her hastanın kendine sorduğu bir sorudur. Hastalığın kronik bir formuna sahip insanlar, hastalığın tüm semptomlarını ortadan kaldırmanın son derece zor olduğu için sürekli bir kısır döngü içinde gittiklerini hissederler. Hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilir, ancak bademcik iltihabının ilk belirtileri görülür görülmez zamanında doktora başvurmak gerekir.

Kronik tonsillit için terapötik önlemler

Nasıl bademcik iltihabı tedavi, nitelikli bir doktor açıklığa kavuşturmak daha iyidir. Vücuttaki boğaz ağrısı ve halsizlik, hafif bir hipotermiye ve hatta fazladan yenilmiş bir dondurmaya neden olabilir. Sorun, patolojinin semptomlarının düzenli aralıklarla tekrarlanmasıdır. Yani, hastanın işaretlerin uzun süre kalmasını önlemek için çaba göstermesi gerekir. Hastanın tedaviye zamanında başlaması halinde evde olası tedavi.

Kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağının kesin olarak anlaşılması için, iltihaplanma sürecinin nedenleri ile etiyolojinin kurulması gerekmektedir.

Bu türün kronik hastalığı enfeksiyöz alerjiktir. Yani, bu faktörler vücudun temel koruyucu unsurlarını etkiler - gökyüzünde bademcikler. Zararlı ajanların yok edilmesiyle uğraşan kişi için gerekli olan tüm antikorlar üretilir.
Bademcikler provoke inflamasyonu olabilir:

 • enterokok;
 • andenovirus;
 • streptokoklar;
 • mantar mikroorganizmaları;
 • diğer patojenik ajanlar.

Sinüzit, çürük veya sinüzit gibi çeşitli hastalıklar da kronik bir aşamada iyileşmek neredeyse imkansız olan bademcik iltihabının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının doğrudan tedavi edilip edilmeyeceği doğrudan tıbbi prosedürlerin güncelliğine bağlıdır. Bakterileri olan virüsler, soğuk havalarda aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu nedenle hastalığın en fazla sayıda sayısı, kış döneminde ve aynı zamanda erken ağırlık veya geç sonbaharda ortaya çıkar. Bu bağlamda, bademcik iltihabına eğilimli hastalar için hava sıcaklığında ve hipotermide keskin bir düşüş oldukça tehlikelidir.

Eğer doktor kronik bademcik iltihabı teşhisi konduysa, paniğe gerek yoktur. Uzun süreli ve başarısız tedavinin yanı sıra sıklıkla tekrar eden semptomlar, hastaları bademciklerin çıkarılması için bir operasyona zorlar. Unutulmamalıdır ki, cerrahi, kronik bademcik iltihabını sonsuza dek tedavi etmenin tek yolu değildir. Çoğu cerrah sadece aşırı derecede ihmal edilmiş vakalarda cerrahiyi tavsiye eder. Her halükarda, kendi sağlığınızı korumak için çaba sarfetmeniz gerekir.

İlaçlar istenen etkiyi yaratmadığında, bazı hastalar sedef hastalığı belirtileriyle baş etmek için geleneksel tıbbı kullanırlar. Bu nedenle, sonsuza kadar anginadan nasıl kurtulacağına dair soruya cevap vermek, gargara için bazı formülasyonlara dikkat etmektir.

Bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Geleneksel tıbbın yardımıyla bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için birkaç etkili yol vardır.

 1. Yüz milyonlarca alkolde,% 70'i 10 gram propolis ile seyreltilir. Daha sonra kompozisyon bir hafta için ayarlanır. Bu süre sonunda tentür çay ve bal ile birlikte birkaç damla kullanılabilir. Doğal kökenli propolis çözünemez, çiğ çiğ. Bu, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve bademciklere düşen viral organizmalarla başa çıkmasına izin verecektir. Yedikten sonra propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Seyreltilmemiş formda ham propolis ile haftanın seyri dört haftayı geçmemelidir.
 2. İltihaplı bademciklerin durulanması için sarımsak çözeltisi, üç diş sarımsak ve bir bardak sütden hazırlanır. Sarımsak kafaları ezilir ve kaynatılmış soğuk sıvı ile dökülür. Bütün bunlar gazlı bez ile süzüldü ve günde birkaç kez boğaz yıkar. Hastanın birkaç farklı durulama solüsyonu değiştirmesi durumunda en iyi sonuç alınacaktır. Yani, sarımsak bileşimi diğer tentürlerle birleştirilebilir. Örneğin, papatya ve adaçayı içeren bir alkol çözeltisi, ertesi gün sarımsak karışımının durulandıktan sonra kullanılabilir.
 3. Geleneksel şifacılar, karanfilleri kullanarak bademcik iltihabı ile baş edebileceğinizi iddia ediyorlar. Bu bitki lenfatik sistemi ve özellikle de enfekte olan boğazı temizleyebilir. Bezelye yarım saat kadar kaynar suda oyulur. Daha sonra sıcak bir biçimde elde edilen karışım, yemekten hemen sonra alınabilir. Doğru ve zamanında uygulama ile böyle bir reçete, boğaz ağrısı belirtilerini sonsuza dek ortadan kaldıracaktır.

Geleneksel tıbbın istenen sonuca ulaşmasını sağlamak için kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında belirli kurallara uymak gerekir.

 • Bir kez aşırı soğutmayın.
 • Doğru beslenmeye, yani, lif takviyeli yiyecekler yiyin ve proteinli gıdalardan uzak durun.
 • Vücudu pasif ve aktif sigaralardan koruyun.
 • Yemekten sonra, ürün kalıntılarını bırakmamak ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için ağzınızı yıkamalısınız.
 • Daha fazla sebze ve meyve yanı sıra doktor tarafından reçete edilen vitamin kompleksleri yemelisiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut için gerekli enerji rezervini korumak için dinlenerek doğru bir çalışma programı düzenlemek gerekir.

Kronik tonsillit kurtulmak için öneriler

Yıllarca bademcik iltihabı ile mücadele eden hemen her hasta, hastalık belirtileriyle mücadele etmek için çok sayıda farklı yöntem denedi. Ve her biri terapötik yöntemine yaklaştı.

Hastalığın bir kısmı, ses titreşimleri olan ligamentlerin bir masajı yardımıyla patolojik süreçle başa çıkmıştır. Birçok doktor, bademcik iltihabını ortadan kaldırmanın başlıca yolu olarak masaj prosedürlerini önermektedir. Bu yöntem oldukça yaygın değildir, ancak oldukça etkili ve etkilidir. Boğazın masajını yapmak için kendi sesini doğru bir şekilde koymalısın. Başlangıç ​​için, bir boynun, boğaz bağlarının ve ön yüzün kaslarının gevşetilmesi gereklidir. Sonra otuz saniye boyunca "C" sesini telaffuz etmek gerekir. Yani, hasta rahat bir durumda olmalıdır. Prosedür birkaç kez tekrarlanır. Ekshalasyon sırasında, boğazda gerginliğin yanı sıra dilin pozisyonunda değişiklikler olmamalıdır. Prosedür sırasında, hava burun tarafından solunur ve nefesin kendisi midenin yardımıyla gerçekleştirilir. Boğaz için bu tür jimnastik vurma için birkaç kez birkaç dakika açık ve kapalı ağız ile tutulur.

Bademcik iltihabı ile soğuk inhalasyon uygulayarak başa çıkmak mümkündür. Bu prosedürü uygulamak için, herhangi bir doğal dokuya birkaç damla temel tıbbi yağ uygulamanız gerekir. Bu arada, hasta yağların buharlaşmasını solur. Prosedürü, işlem yapmaksızın, yani şişeden beş ila on dakika içinde teneffüs etmek mümkündür. Ek olarak, uçucu yağdan bir aroma lambası yapabilirsiniz. Dozaj ile kendi hislerinizi temel alarak belirlenmelidir. Ancak 15 metrelik kare başına 3 ila 6 damla eklemek tercih edilir. Aroma lambası ile inhalasyon iki ila üç saat süreyle yapılmalıdır.

Bu tür yöntemlerin yüksek etkinliğine rağmen, bir doktora gitmeden evde tedaviye başlanması tavsiye edilmez. Tüm gerekli prosedürlerle spesifik bir tedavi, tonsillit tipine bağlı olarak seçilecektir. Bu bakımdan, masajlar ve inhalasyonlar sadece testler yapıldıktan ve doğru bir teşhis yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Halk ilaçlarına güvenmeyenler geleneksel tedaviye her zaman antibiyotikler ve kronik formda bademcik iltihabı ile başlayabilirler. Çok çeşitli ilaçlardan en uygun ve etkili olanı seçmek önemlidir. Bu kendi kendine ilaç öngörülemeyen olumsuz sonuçlar doğurabilir, çünkü bu katılan doktor tarafından yapılmalıdır.

Kronik tonsillit ortadan kaldırmak zordur. Bunu yapmak için, tabletleme ajanlarını, fizyoterapi prosedürlerini ve boğaz ağrısının durulanmasını birleştiren kapsamlı bir iyileşme gerçekleştirilmelidir. Buna ek olarak, yukarıdaki yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Herhangi bir terapi başlamadan önce ana şey bir doktora danışmaktır. Tüm önerilerin doğru ve tam kullanımı ile, cerrahların müdahalesi olmadan kronik bademcik iltihabı ortadan kaldırılması mümkündür.

Hastalığın nedenleri ve kronik tonsillitin tedavisi için gerekli yöntemler

Kronik bir hastalığı sonsuza dek tedavi etmek için, vücudun koruyucu işlevlerine dikkat etmek gerekir. Günlük diyet vitaminler, mineraller ile zenginleştirilmelidir.

Başlangıç ​​olarak, ağız ve boğazı sterilize etmeniz gerekir. Sık anjinanın nedenleri sadece girilen enfeksiyonlara ve hipotermiye değil, aynı zamanda çürük, stomatit veya pulpitis gibi çeşitli diş hastalıklarında da gizlenebilir.

Böylece, doktor hastayla birlikte provoke edici bir faktör arayışını daraltmalıdır. Ek olarak, bademcik iltihabı, diyabet veya böbrek yetmezliği tarafından tetiklenebilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin gerçek nedenini sadece çok sayıda farklı teşhis prosedürleri belirleyecektir. Muayene ve testlerin gerçekleştirilmesi sırasında, boğazın antiseptik solüsyonlarla yıkanması önerilir. Bir antiseptik olarak, sıradan kabartma tozu veya iyot kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için zencefil kökü iyidir.

Kronik boğaz ağrısının ilk görünümünde, ağız boşluğu aşağıdaki bitkilerin şifreleriyle sulanmalıdır:

 • papatya;
 • adaçayı ve kadife çiçeği;
 • propolis ve diğer antiseptik otlar.

Kaynamış ılık su ile durulama bile olumlu bir etkiye sahip olabileceğine dikkat edilmelidir. Bir doktora gitmeden önce sağlığınıza zarar vermeyecek basit halk tarifleri kullanabilirsiniz.

İyileşme süreci yeterince uzun, ancak iltihapla başa çıkabilirsiniz. Bunu yapmak için bir sağlık görevlisine yardım için zaman ayırmanız ve randevularla tüm önerileri izlemeniz gerekir. Tonsillit - antibiyotik ilaçların tedavisinde etkilidir. Ayrıca, doktorlar, boğazın durulanması için formülasyonların yanı sıra immünomodülatörleri de atarlar. Masaj ve inhalasyon gibi halk tedavisi prosedürleri oldukça etkilidir. Kurs süresi ve dozu doktor tarafından belirlenir. Bir uzmanın onayı alınmadan hasta tedaviyi daha önce bırakmamalıdır.

Kronik bademcik iltihabından nasıl hızlı ve kalıcı bir şekilde kurtulur?

Binlerce insan sürekli kronik bademcik iltihabı ile yaşıyor. Birçoğu bu hastalığa sahip olduklarından bile şüphe etmiyorlar. Diğerleri bunu biliyor, ancak tehlikeli bir şey düşünmüyor ve onu ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmıyor. Boğazın kronik hastalıklarının bir özelliği, semptomların "yağlanması" ve bazen de bunların tamamen yok olmasıdır. Sadece olumsuz faktörlerin etkisi altında tekrar boğaz ağrısı, ateş, terleme ya da diğer hoş olmayan tezahürlerle kendilerini hissettirirler. Daha sonra kişi kendine sorular sorar: kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir, sonsuza dek kurtulmak için ne yapmalı?

Bademcik iltihabı tedavisi görevi:

 • bağışıklık sistemini bademciklerin virüs ve mikroplardan koruma becerisini
 • bademcikler gelen enfeksiyonu ortadan kaldırır.

Bunun için çeşitli yöntemler kullanılır: İlaçlar, fizyoterapi, halk ilaçları. Sadece entegre bir yaklaşım, istenen sonuca ulaşılmasını sağlar. Hasta, doktorun tüm reçetelerine titiz bir uyum gerektirecektir.

Bezler nasıl çalışır?

Tonsillit, bağışıklık sisteminin organlarından birini etkileyen bir bulaşıcı alerjik doğa hastalığıdır - palatine bademcikler. Onlar farinksin her iki tarafında bulunurlar, onları solunurlar, yutulurlar. Bademciklerin görevi, virüsleri ve bakterileri durdurabilmek ve böylece vücuda daha fazla girmemek. Bunu yapmak için, yüzeylerinde çok sayıda depresyon ve kanallar vardır - enfeksiyonun geciktiği lakuna ve kript. Ayrıca çalışmalarda lenfositler bulunur. "Davetsiz" misafirlere saldırırlar, yok ederler. Ölü hücreler ve çürüme ürünleri, insanlara herhangi bir zarar vermeden tükürük tarafından yıkanır. Böyle bir süreç, bir kişinin güçlü bir bağışıklığı varsa oluşur.

Enfeksiyöz hastalıkların salgınları döneminde bademciklerdeki "iş" daha fazla olur, çoğu zaman enfeksiyonun "akını" ile baş etmezler. Benzer bir resim, vücudun savunmasında bir azalma ile oluşur. Bir hastalık olarak tonsillit, hipotermi, anjinin sonuna kadar tedavi edilmeyen kronik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Sonra bademcikler sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar. Ölen lökositler ve mikroplar bademciklerin içinde birikerek pürülan kitleler oluştururlar. Dokuları tahriş eder, iltihaplara neden olurlar. Uygun koşullar altında, kronik formu hızla akut hale gelir. Bu nedenle, hastalığın belirtilerinden biri sık anjinadır.

Kronik bademcik iltihabının olumsuz etkisi bademciklerin yapısında kademeli bir değişmedir. Lenfoid doku yavaş yavaş bir bağ dokusu ile değiştirilir. Daha kaba bir yapıya sahiptir, bu nedenle lacunae ve crypt ağızları dardır, drenaj işlevi bozulur. Bezlerin içeriği, mikropların aktif gelişimine katkıda bulunur.

Tonsillit belirtileri

Kronik bademcik iltihabının teşhis edilebildiği ana işaretler şunlardır:

 • yutulduğunda hoş olmayan duygular
 • bademcikler ve nazofarenksin şişkinliği,
 • Soğuk ya da baharatlı yiyeceklere acı veren bir tepki,
 • Kötü nefes.

Bir kişi boğazda sürekli ağrıdan şikayetçidir ve tezahürünün gücü farklı olabilir. Ayrıca vücut ısısında 37 derecenin üzerinde sabit bir hafif artış da mümkündür. Bademcikler hafifçe büyümüş, iltihaplıdır. Akut aşamada, kronik - koyu kırmızı renkte parlak kırmızı bir renk alırlar. Plakta, küçük püstüllerde görülebilirler.

Ek olarak, zehirlenme belirtileri vardır: hızlı yorgunluk, uyuşukluk, halsizlik. Yetişkin kişi çalışma kapasitesinde azalır, çocuk da sürekli bir zayıflık hisseder, dikkatsiz olur. Böyle belirtiler bademcik iltihabı ve farenjit gelişimi için tipiktir, bu nedenle, kulak burun boğaz uzmanına dönmeniz gereken doğru bir tanı koymak için. Kronik bademcik iltihabı için tedaviye başlanmazsa, zaman içinde eklemlere, kalbe ve böbreklere komplikasyonlar verir.

tanılama

Bademcik iltihabı teşhisi için, doktor hasta anamnezini keşfeden hastanın bir sorgusunu yürütür. Bir insanın ne sıklıkta ve nasıl hastalandığını bilmesi gerekiyor. Nazofarenks de, bezlerin durumunu, boyut, şekil, renk, plak ve püstüllerin varlığını değerlendirmek için izin veren (faringoskopi) incelendi. Bademciklerin yüzeyi gevşek görünüyor, skarlaşıyor olabilir, palatine kemerlerin kenarları kalınlaşıyor, hiperemik, lenf düğümleri artar.

Gerekirse testleri atayın. Genel kan analizi ile, vücutta enfeksiyon belirtileri oluşturabilirsiniz: lökositlerin sayısı artar, ESR artar. Çeşitli patojenler farinksin bulaşmasını belirlemeye yardımcı olur.

Bademcik iltihabı neden kronik bir hal alır?

Bademcik iltihabı nedeni bademcikler üzerinde enfeksiyonu oluyor. Çoğu zaman bakterileri provoke eder: stafilokok, streptokoklar, enterokoklar. Bezlerin iltihaplanması da virüslere, mantarlara, klamidyaya neden olur. Kronik bademcik iltihabının tedavisi her durumda kendine özgüdür, bir uzmanla anlaması çok zordur. Bu nedenle, ilaç almaya başlamadan veya halk ilaçları kullanmadan önce bir doktora gitmelisiniz. Bademcik iltihabının kronik bir forma geçişi şu şekilde kolaylaştırılmıştır:

 • bademcikler sık ​​iltihabı (anjin miktarı yılda 2-3 kez geçer),
 • rahatsız edici burun solunumu (polipler, kavisli septum, adenoidler),
 • bir dizi yerdeki enfeksiyon kaynakları (diş çürüğü, sinüzit, burun sinüslerinde sinüzit),
 • sık alerjiler,
 • azaltılmış bağışıklık.

Kulak burun boğaz uzmanları, bademcik iltihabını tedavi etmenin mümkün olduğunu uyarırlar, ancak çok fazla çaba gösterecektir. Hasta tüm doktor tavsiyelerini uzun süre takip etmelidir. Bir rahatlama olduğunda, bir kişi sık sık problemi unutur ve gerekli prosedürleri yerine getirmeyi durdurur. Kronik bademcik iltihabı tedavisi sistematik olarak, sürekli bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Uzmanlar hastalığın iki formunu ayırt eder: telafi ve dekompanse. Telafi edilmiş bademcik iltihabı, sık soğuk algınlığının nedenleri olan bademcik iltihabının yerel belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. İyi bir şekilde tedavi edilir, eğer tüm işlemleri yaparsanız, ders almayı unutmayın. Dekompanse formda hastalık, apse eşliğinde, yakındaki dokulara (paratonzillit) yayılır. Bademcikler içinde geri dönüşü olmayan süreçler vardır. Bu gelişmeyi önlemek için, bademcik iltihabı tedavisi tamamen yapılmalı, sürecin seyrini sürdürmesine izin vermeyin.

Olası komplikasyonlar

Birçok kişi soruyor: Kronik tonsillit öyle tehlikeli ki tedavi etmek için çok zaman alıyor? Bazı kişilerde kronik formun asemptomatik olmasına rağmen hastalığın tedavisi gereklidir. Eğer bademcikler işlevlerini tamamen yerine getirmezse, enfeksiyon diğer organlara serbestçe yayılma olasılığını açar. Bir kişi daha sık ve daha ağır hastalanır.

Lenf ve kan enfeksiyonu, vücudun her tarafına kademeli olarak yayılır. Bunun bir sonucu olarak insanlarda kalp hasarı, endokardit, miyokardit ve kalp hastalıkları teşhis edilir. Bir başka sık görülen komplikasyon ise poliartrit, romatizma, nodüler periartrittir. Üriner sistem enfeksiyonun olumsuz etkisinden büyük ölçüde etkilenir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı tedavisi sorunu, birçok insanı endişelendiriyor.

Kronik form nasıl tedavi edilir?

Kişinin kronik bademcik iltihabı teşhisi varsa - tedavinin nedeni ortadan kaldırılması ve komplikasyonların önlenmesi amaçlanmalıdır. Tedavinin özel bir özelliği ilaçların, halk ilaçlarının, fizyoterapi prosedürlerinin kapsamlı kullanımıdır. Bu, 10 gün boyunca ortalama olarak, yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanarak gerçekleştirilir. Yöntem seçimi ve tedavi prosedürlerinin sıklığı, hasarın derecesine, hastalığın ciddiyetine, semptomların tezahürünün kuvvetine bağlıdır. Genellikle alternatif olarak farklı seçenekler kullanarak birleştirilir. Bademcikleri iyileştirmek mümkün değilse, o zaman kaldırılır.

İlaç tedavisi, vücudun kendi koruyucu işlevlerini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu bir immünolog tavsiyesi gerektirir. Hastanın durumunu değerlendiren immünmodülatör ilaçlar - Bronchomunal, IRS-19, Levamisol - atar.

Kuruluk ve terlemeyi gidermek için durulama ve sulama reçete edilir. Bu, hidrojen peroksit veya propolis bazlı bir madde olabilir. Festering fişlerinin varlığında, yıkamanın seyrini almanız önerilir. Kendi başlarına yapılabilir, ancak bir sağlık kurumuna gitmek daha iyidir. Fizyoterapi (ultrason, UHF, UFO) da tedavi için kullanılır.

Bağımsız bademcik yıkama

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin ağzını dolduran irin oluşumu ise, doktor durulama reçete eder. Evde ya da bir kulak burun boğazının ofisinde alınabilirler.

Kendi kendine yıkama şırınga antiseptik çözeltisi (ör furatsilin, tuzlu su, miramistin, klorheksidin) için gerekir. Prosedür yedikten sonra bir saat içinde yapılmalıdır ve ondan sonra başka bir saat yemek ya da içecek değil. Ön, diş fırçalama bir antiseptik ile ağzınızı çalkalayın gerekir. iğnesiz şırınga, bir kap içinde hazırlanan çözelti çok açık ağzını hafifçe eğilir baş aşağı çevirin. Şırınga amigdala yöneliktir ve sıvı buradan beslenen ve sonra tükürür. Birkaç kez tekrarladı, sonra ikinci salgı bezi gidin. Prosedürün sonunda, ağız tekrar durulama yapılmalıdır.

Evde yıkama çok verimli değildir. Yanlış tedavi ile bademciklere zarar verebilir ve iltihaplanma riskini arttırabilirsiniz. Buna ek olarak, piston tarafından yaratılan basınç iksiri yıkamak için yeterli değildir. Bu nedenle bir doktora görünmek daha iyidir.

Profesyonel yıkama

Poliklinik iki yıkama yöntemi sunar: bir şırınga ve bir donanım. Bunlardan ilki, KBB doktoru ofisinde, kanül denen ağızlıklı bir şırınga kullanılarak gerçekleştirilmektedir. İlacı bademcik boşluğuna enjekte etmenizi sağlayan bükülmüş bir uca sahiptir. İşlemden önce bademcikler anestetik (örneğin, lidokain) ile tedavi edilir. Sonra şırıngayı antiseptik bir solüsyonla doldurun, memeyi lacunaya enjekte edin ve solüsyonu besleyin. Sıvı, çukurları boşluklardan temizler, ilaçla doldurur.

Daha sonra nozul başka bir lacunaya taşınır ve prosedür tekrarlanır. Süresi yaklaşık 10 dakikadır. Yöntemin artı bademcik üzerinde daha derin bir etkisi, yöntem hamile kadınlarda bile kullanılabilir. Onun eksi - bademcikler, yara izi oluşumunu takip etmek mümkündür.

En etkili donanım yıkamadır. Bu "Tonzillor" aparatı üzerinde gerçekleştirilir. Bu cihaz, bir bez oluşturur, bu nedenle bezler bezlerden emilir. Kronik tonsillit için böyle bir tedavinin avantajları:

 • iltihabın nedeni olan irin etkin bir şekilde ortadan kaldırır,
 • alerjiye neden olmaz,
 • Düzgün yapıldığında güvenli midir,
 • Bir antibiyotiğe maruz kaldıktan sonra mantar gelişimi için koşullar yaratmaz,
 • tonsillektomi riskini azaltır,
 • yaş sınırlaması yoktur.

Prosedür, uygulamada basit, ekonomiktir. Uzun bir remisyondan sonra. Yıkama için hasta bir sandalyede oturur, bademcikler antiseptik ile tedavi edilir. Daha sonra, biri amigdala'nın yüzeyini yoğun olarak kaplayan bir fincan şeklindeki nozüle yerleştirilir. Cihaz, amigdaladan pus emen negatif bir basınç oluşturur.

Tonsilor ile yıkamanın yanı sıra bademciklerin ultrasonik tedavisi de yapılmaktadır. Ultrason, gaz kabarcıklarının oluştuğu kavitasyonun görünümünü arttırır. Slamming, lacuna'nın içeriğini sulandırırlar, mikropların ölümüne sebep olurlar. Ek olarak, cihaz fonoforeze izin verir. Prosedürün özü, ilaca eşzamanlı maruziyetle ilaçları uygulamaktır. Bu, ilacın tüm girintilere ve kanallara nüfuz etmesini sağlar. Kronik bademcik iltihabında böyle bir tedaviye kontraendikasyon sadece gebeliğin erken evresidir. Ek olarak, herhangi bir lavaj, ateş, kanser, tüberküloz eşliğinde akut bulaşıcı hastalıklar ile gerçekleştirilemez.

Geleneksel tıp uygulaması

Kronik bademcik iltihabını tedavi etmek, sonsuza kadar unutmak mı? Doktorlar tarafından zamanla test edilmiş ve onaylanmış birçok yemek tarifleri vardır. Bunlardan biri propolis tentürüdür. Eczaneden alınabilir veya bağımsız olarak hazırlanabilir. İlk olarak, 10 g propolis öğütün, küçük bir kaba dökün, 10 ml% 70 alkol ve 100 ml su dökün. Onu bir hafta boyunca karanlık bir yere koydular, arada sırada sarsıldılar. Hazır tentür bal ile çay 2-3 damla eklenir. Propolis, günde 2-3 kez 2 g yemekten sonra çiğneyebilir. Kurs bir aydan fazla sürmemelidir.

Sarımsaklı sütü pişirebilirsiniz. Onun için, 2-3 diş sarımsak ezdi, bir bardak ısıtılmamış süt dökün. 10-15 dakika demlenmeye izin verilir, filtre, durulama için kullanın. En iyi sonuç durulamaların değişmesidir. Örneğin, bir gün bitkisel infüzyonlar (papatya, calendula, adaçayı), diğeri - sarımsak veya propolisin bir çözeltisidir.

Sarımsak enfeksiyona karşı vazgeçilmez bir ilaç olarak kabul edilir. Bu nedenle, genellikle bademcik iltihabı reçetelerinde bulunur. İnflamasyonda bademciklerin yağlanması için taze sarımsak suyu önerilir. Onunla inhalasyon yapabilirsiniz. Sulu sulandırılmış sarımsak suyuna ihtiyaç duyacaktır (20 parça su için suyun 10 parçasının suyu için, çocuklar için). Sıcak bir sıvı bir kaba dökülür, geniş açık ağızlı bir nefes alınır.

Kronik tonsillit tedavisinde iyi bir sonuç karanfil infüzyonu gösterir. Bir çay kaşığı kaynar su yarım çay kaşığı böbrek dökün. 30 dakika ısrar ediyorlar, yedikten sonra ılık bir şekilde 1/3 fincan alıyorlar. Bir çeşit milkshake hazırlayabilirsiniz. Bir tutam biber ve zerdeçal ilavesiyle bir bardak sıcak süt alacaktır. Karışımı gece için hazırla, yatmadan önce iç. Böyle bir içki çocuklara verilebilir.

Yaz aylarında pancar, salatalık ve havuçtan harika bir vitamin bileşimi hazırlanabilir. 100 ml salatalık ve pancar suyu karıştırılarak, onlara 300 ml havuç suyu ilave edilir. Hazır formülü her gün sarhoş olmalıdır.

Önleyici tedbirler

Doktorlar sıklıkla sorulur: Kronik tonsilliti tedavi etmek mümkün mü? Evet, bu mümkündür, ancak çaba sarfetmek gerekli olacak, uzun bir sürece adapte edilmesi gerekiyor. Kronik bademcik iltihabı tedavisi sadece hastalığı önlemeyi amaçlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam tarzının düzeltilmesini de sağlar. Kötü alışkanlıkların reddedilmesini, fiziksel aktivitenin artmasını, tam bir dinlenmeyi içerir. Tüm bu önlemler bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur, sık soğuk algınlığının olumsuz etkilerini en aza indirir.

Tonsillit önlenmesi için hastalara kimatoterapi kullanımı tavsiye edilir. Deniz kıyısında daha fazla zaman harcamak yararlıdır. Mineraller ile zenginleştirilmiş nemli hava, iyot, mukozayı olumlu yönde etkiler. Güneş banyosu ile birlikte yüzme, vücudun güçlendirilmesine de yardımcı olur.

Uygun bir iş modunu düzenlemek ve dinlenmek gerekir. Stres ve yorgunluğun birçok hastalığın yaygın nedenlerinden birine atfedilmesi şaşılacak bir şey değildir. Diyeti düzeltmek gereksizdir. Mukusun tahriş ettiği yağlı, tuzlu, baharatlı yiyecekler daha az olmalı, iltihaplanmaya neden olur. Doğru seçilmiş diyet, toksinleri uzaklaştırmaya, bağışıklığı artırmaya, mukozayu tahrişten korumaya yardımcı olacaktır. Tercihen haşlanmış yemeklere veya buharda, püre veya sıvı kıvamında verilmelidir. Yiyecekler bölünmeli, bölümler küçük olmalıdır.

Bademcik iltihabı nasıl

Bademcik iltihabı tehlikesi nedir ve neden tedavi edilmeli?

Palatin lenfatik halkanın ana bileşenlerinden biri bademcikler veya başka bir şekilde bezdir. Doğası gereği, iki işlevi yerine getiren lenfoid doku oluşumu:

Aslında, bu hava ile solunan patojenlerin bir engel olan ilk anatomik organdır. Bademciklerin yüzeyine çarparsa, mikroorganizma çöker, üreme ve ileri yaşam için uygun koşullar bulur.

Bademcik iltihabı

Etiyolojik faktör tonsil iltihabı, sıklıkla bir beta hemolitik streptokok Grup B, Staphylococcus, Enterococcus, adenovirüs, Pseudomonas aeruginosa ve diğer bazı mikroorganizmalar sebep olabilecek inflamasyon geliştirme (örneğin soğuk algınlığı, stres, kronik hastalıkların şiddetlenmesinden) organizmanın koruyucu özelliklerinin zayıflamasıdır. Kaynak hasta bir kişi veya çocuk gruplarına katılmak çocuklar için daha önemli olan sağlıklı bir taşıyıcıdır.

Patojenlerin etkisinin bir sonucu olarak, lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusuna dönüşür. Karakteristik lacuna yumuşatılır, kolloid izleri oluşur ve pürülan enfeksiyon enfeksiyonları oluşur. Epitelin ölü hücrelerinin irin ile birlikte toplandığı tıpaların oluşumu süreci vardır. Bu sürece genel vücut ısısında bir artış, yutma sırasında rahatsızlık hissi, kulakta gürültü hissi ve ağızdan karakteristik bir koku eşlik edebilir.

Kronik tonsillit zamansız tedavi ile karakteristik komplikasyonları ve yüksek ateşi olan bir anjine ile sonuçlanabilir.

Tonsillitin klinik tablosunda, gelişimin üç aşaması ayırt edilebilir:

 1. kompanse (enfeksiyonun odak noktasıdır, fakat hastalığın klinik belirtisi minimaldir veya hiç yoktur);
 2. subcompensated (karakteristik klinik belirtilerin varlığı, sık angina, inflamatuar sürecin periyodik alevlenmesi);
 3. dekompanse (- romatizmal ateş, farenjit, sinüzit, endokardit, pnömoni, kulak enfeksiyonları, vb hastalığın komplikasyonlarının gelişme).

Tonsillit tanısı

"Nasıl bademcik iltihabı tedavi" sorusunu yanıtlamadan önce, benzer belirtileri olan diğer hastalıklardan ayırıcı tanısını yürütmek gerekir. Böylece, difteri başlangıcı - yüksek bir ölüm oranına sahip tehlikeli bir enfeksiyon hastalığı - aynı zamanda orofarenkste iltihaplanma ile karakterizedir. Bununla birlikte, sonraki gelişiminin bir sonucu olarak, bademcikler altta yatan dokudan çok zayıf bir şekilde ayrılan spesifik filmlerle kaplanır.

Göğüs iltihabı, sistemik lupus eritematoz, skleroderma, pleksit, radikülit ve diğerleri gibi hastalıkların bir sonucu olabilir. Bu gibi durumlarda, bademcik iltihabı, altta yatan hastalığın ek bir belirtisidir. Bu nedenle, ana çabaya yöneltilmelidir.

Bademcik iltihabını teşhis etmenin en güvenilir yolu ve buna bağlı olarak tedavinin amacı, laboratuar teşhisidir. Bunun için klasik yöntem olan bakteriyoloji kullanılır. Bademciklerden gelen bir yayma hassas medyaya ekilir ve belli bir süre sonra yetiştirilen kolonilerin kalitesi ve miktarı dikkate alınır. Patojenin saf bir kültürünü aldıktan sonra, bademcik iltihabının nasıl iyileştirileceğinin seçimini haklı çıkarmaktan ziyade, antibiyotiklere olan duyarlılığını belirleyebilir.

Bapsesov yapmak için bir fırsatın yokluğunda, hastalığın görsel teşhisi uygulanır, ancak bu da zor değildir:

 • boğaz hiperemi
 • bademciklerin genişlemesi ve bazı ödemeleri,
 • Onları festering fişleri;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • genel zayıflık, muhtemelen üşüme;
 • iştah azalması;
 • otonom sinir sisteminin ihlali;
 • vücudun genel durumunun bozulması.

Ek tanı metotları, farmakoskopi ve genel klinik kan testidir; ESR parametreleri normalden daha yüksektir ve lökosit formülü solda bir kayma vardır.

Tedavilere yaklaşımlar

Bademcik iltihabının karakteristik özelliği, remisyon ve alevlenme evrelerinin değişmesidir. Bu nedenle durumdaki belirgin iyileşme zalim bir şaka oynayabilir: hasta tedaviyi durdurur ve bir süre sonra hastalık yenilenmiş canlılıkla başlar.

Hastalık bulaşıcı olduğundan, bademcik iltihabı olan hasta bir enfeksiyon odağını temsil eder ve başkaları için tehlikelidir. Bu nedenle hastaneye yatırılması ve izolasyonu zorunludur.

Aynı zamanda, tıbbi bakım, hava düzenli dezenfeksiyon dahil bir katı aseptik ve antiseptik eşlik eder (bir ultraviyole irradiator kullanarak yapılabilir).

"Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir?" Sorusuna verilen cevap muğlak görünüyor. Bademcik iltihabının ana yöntemleri iki gruba ayrılabilir:

Terapötik yöntemlere tercih verilmelidir. Ve sadece verimsizliği ve bademcik iltihabının yılda üç kereden fazla gelişimi bademcikektomi (bademciklerin giderilmesi) hakkında düşünmek için bir neden olarak hizmet etmelidir.

Vücudun herhangi bir zehirlenmesinde olduğu gibi, hastaya bol miktarda içecek, diyet ve biyolojik olarak tam beslenme gösterilir.

Vücudun patojenlerden tam kurtuluşu sadece bir antibiyotik kullanımı ile mümkündür. Seçim, mikropun en duyarlı olduğu taraf lehine yapılmalıdır. Eğer analiz yapılmadıysa, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri reçete edilir.

Bir antibakteriyel preparatın parenteral uygulamasına ek olarak, bir antiseptik bileşen içeren bir çözeltinin durulanması için fiziksel bir yöntem kullanılabilir.
Ek olarak, kronik bir forma geçme riskinde olan herhangi bir tonsillit tedavi edilmelidir:

 • duyarsızlaştırıcı ilaçlar (vücudun alerjisini durdurmak için);
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • onarıcı ilaçlar (vitaminler, mikro elementler, immünomodülatörler);
 • yerel eylem antiseptik ilaçlar (sürtünme, sulama veya bademcikler durulama şeklinde);
 • Semptomatik tedavi olarak anestezikler.

Lenfadenit gelişimi ile birlikte, anti-enflamatuar ilaçlar lenf düğümlerinde (tabii ki, toplam vücut ısısında bir artış olmadan) kompresler için kullanılabilir.

Terapötik ilaçlar ile kombinasyon halinde, fizyoterapötik tedavi yöntemlerini uygulamak tavsiye edilir:

 • lazer ışını;
 • ultraviyole ışıması;
 • ultrasonik aerosoller;
 • terapötik çamur;
 • ham parafin.

Enfeksiyon tedavi kür merkezi böyle sinüslerde (sinüzit, sinüzit, ve diğerleri) arasında piyelonefrit, sistit, romatizma, iltihap gibi diğer inflamatuar süreçlerin geliştirilmesi için kaynağıdır bitmiş değil çünkü vücudun kurtuluş tamamlamak için yapılmalıdır. Bu durumda, antibiyotik tedavisi için bir ilaç seçimi sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır, çünkü bir dizi ilaç stabil bir suşun oluşmasına katkıda bulunabilir ve sonraki tedaviyi engelleyebilir.

Normal bağırsak mikroflorası stabilize etmek için, bir antibiyotik kullanımı disbakteriyozun önlenmesi ile birleştirmek için önemlidir.

Bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel yöntemler

Geleneksel bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri, doğal hammaddelerin kullanılmasını ve sözde ev sanitasyon yöntemlerinin kullanılmasını içerir. Bunlar şunları içerir:

 • hastalıklı bademciklerin saflaştırılmış kerosen ile yağlanması (sarılmış pamuk yünü ile sopa ve kerosen içine daldırılarak);
 • pancar bir kaynatma ile gargara;
 • doğal propolisin boğazının derinliğinde emilim;
 • propolis özleri ile gargara;
 • adaçayı, muz, papatya, St. John's wort ilavesi ile buhar inhalasyonları;
 • gece bir bardak süt ile bir tutam biber ve zerdeçal tozu içme;
 • sütte menekşe suyu kullanımı;
 • Kurutulmuş menekşelerden bir kompresin az miktarda zeytinyağı ile sıkıştırılması;
 • zencefil çayı kullanımı veya karakafesin infüzyonu.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

Tonsillit, farklı cinsiyet ve yaştaki insanları etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Normalde sakince çalışır ve hastaya en az rahatsızlık verir, ancak uygun koşullarda ciddi semptomlar ve komplikasyonlar gelişebilir. Kulak burun boğaz uzmanları sıklıkla uygulamalarında bir rahatsızlıkla karşılaşırlar, ancak evde kronik bademcik iltihabı tedavisi için yollar düşünürüz.

Hastalığın doğası ve nedenleri

Bu nedenle, kronik formda bademcik iltihabı varlığı, evde hastalığı içermeyi öğrenmek, nüksetmeyi önlemek ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için size bir şans verir. Bu hastalık acil değildir, bu da birçok tekniği test etmenize ve evden çıkmadan en etkili tedavileri bulmanızı sağlar.

Bademcik iltihabı neden zayıflamış bağışıklık

Tonsillitin kendisi, palatinin bademciklerinde inflamatuar bir süreçtir. Boğazın ön tarafındaki larenksin kenarlarında bulunurlar ve enfeksiyon ve patolojik mikroflorayı geciktirmek için vücuttaki yaygın enfeksiyonları önlerler.

Hastalığın nedeni zayıflatılmış bağışıklıktır. Normalde, yemler, kimyasal elementler, virüsler ve mikroplar, yutulurken çıkarıldıkları salgı bezlerinin lakunalarına yerleşirler. Vücudun savunması (zayıf bağışıklık, dengesiz beslenme, stres çalışmaları, çevresel işaretler), fagositoz ürünleri, bakteriyel aktivite, ölü doku artıkları, vb. iltihaplanmalarına ve pürülan plakların ortaya çıkmasına neden olan bezlerde kalır.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi, primer bir durum mu yoksa sekonder mi olduğuna bağlı olacaktır. Birincil bademcik iltihabı, zayıflamış bağışıklığın bir arka planına karşı yavaş yavaş ortaya çıkan bezlerin iltihabı ile karakterize edilir. İkincil, genellikle daha ciddi başka hastalıkların (dolaşım sistemi hastalıkları vb.) Bir belirtisi olarak hareket eden akut bir formdur.

Birincil amaç aşağıdaki nesnel nedenlere yol açar:

 • bezler bölgesinde hasar, çatlaklar, travma;
 • buz ürünleri ve içeceklerin kullanımı nedeniyle boğazın aşırı soğutulması;
 • burnun septumunun eğriliğinden ve ayrıca bölgenin hiperplazisinden kaynaklanan solunum patolojisi;
 • larinksin lenfoid dokusunun iltihaplanmasına bağlı kızamık enfeksiyon hastalıkları (kızamık, difteri ve diğerleri);
 • ağız boşluğu hastalıkları (pulpitis, diş eti iltihabı, periodontal hastalık, çürük);
 • nazofarenksin (adenoidit, sinüzit, sinüzit, vb.) kronik iltihaplanması;
 • Viral, mantar veya bakteriyel bademcik iltihabı ile sonuçlanan zayıf bağışıklık arka planına karşı patojenlerin penetrasyonu (aşağıdaki fotoğraf);
 • A grubu streptokok ile enfeksiyonun arka planında hastalık (daha sıklıkla çocuklarda);
 • adenovirüs aktivitesi;
 • hava kaynaklı, oral fekal yolla taşıyıcıdan enfeksiyon.

Tonsillit türleri

Pürülan plaklar pamuk tomurcuğu ile bağımsız olarak çıkarılmalıdır.

Kronik form, bezlerdeki yavaş inflamasyonun bir arka planına karşı gelişirken, pürülan plaklar düzenli olarak pamuklu bir süngerle çıkarılması gereken lakunlarında oluşur. Birçok insan evde kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini sormaktadır. Bu nedenle, çoğu zaman, hastanın bademciklerin kıvrımlarından düzenli olarak salıverilmesi gerekir, ağızları antiseptikler veya saline-soda solüsyonu ile iyice durulayın.

2 çeşit kronik form vardır: telafili ve dekompanse bademcik iltihabı. Semptomlar kümesinde ve lokalizasyonlarının lokalizasyonunda (lokal, genel) farklılık gösterirler. Telafi hastalığın lokal belirtileri sorumlu formu ve astım diğer hastalığı (apse, paratonzillit, anjin, ve diğer inflamatuar süreçler nazofarenks ve orofarenks, genel olarak iç sistemler) karşı sağlık genel bozulma olarak kendini gösteriyor.

Ayrıca, semptomların türüne bağlı olarak, diğer bademcik iltihabı türleri belirlenir: katarr, foliküler, lacunar.

Semptomlar ve Tanı

Evde akut formu (anjina) tedavisinde önce, aşağıdaki belirtilerden teşhis edilmelidir: yutkunma ve iletişim, boğaz ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, zayıflık, vücut hipertermi, ateş, yorgunluk, uyuşukluk, iştah kaybı rahatsızlık. Hasta aynı zamanda çenesinin altındaki lenf düğümlerini de hissedebilir - hacim olarak genişler ve dokunuşta rahatsızlık, hafif bir ağrı olur.

Kronik bir formun tekrarlaması, hastalık öyküsünde zaten anjina vakaları olan veya buz gibi soğuk içecek ve tabaklar kullanıp kullanmadıklarında aşırı soğutulmuş hastalar tarafından beklenebilir. Kronik bademcik iltihabının semptomları, lenf düğümlerinin şişmesi, boğazda ağrı ve gıdıklama, sık sık tıkanıklık görünümü, sıcaklıkta hafif bir artış (özel bir durum).

Hastalığın ilk belirtileri boğazda rahatsızlıktır

Ayakta hekim malzeme irinli fişleri alır ve muayene için bir laboratuara gönderilir, daha sonra geçmişini toplayan şikayetleri dinler, boğaz ve bademcik gözle kontrol yapar ve. Katlamadaki içerikten hastalık türüne ve tedavi yöntemine bağlıdır, çünkü hastalık farklı bir patojenik mikroflora neden olabilir.

Tedavi yöntemleri

Evde bademcik iltihabı tedavisi Bununla birlikte, bu mümkün, ancak, ENT gelen ilaç tedavisi ile takviye emin olun.

 1. Ev tedavisinin en popüler versiyonlarından biri de ısınma uygulamaları. Deniz veya tuz alırız (ince kumlu, karabuğday), bir fırın tepsisine ısıtın, daha sonra bir torba torbaya dökün. şişmiş lenf düğümlerine bir lapa koyarak bu tür kuru, bu ısınma kumaş (yün, havlu, flissovy atkı veya atkı) yardımı ile bağlı ve sıkıştırmak soğumaya beklemek edilir.
 2. Şirketin tuzu hakkında unutulmaz veya soda-tuzlu su çözeltisi. Deniz tuzu, birkaç damla iyot ve kabartma tozu bir bardak ısıtılmış su içinde birleştirin. Durulama en iyi etkiyi elde etmek için sadece boğaz değil, aynı zamanda nazofarenks de olmalıdır. Çözelti, patojenik organizmaları mükemmel bir şekilde temizler, lakuyu, irin ve vital aktivitesinin ürünlerini temizler.
 3. Evde bademcik iltihabı tedavisi Horseradish ile boğaz durulayın. Horseradish ve aloe'nin taze sularını saf su ile birleştirin ve boğazı yıkayın. Bu yöntem enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.
 4. Anneannelerin her zaman tıbbi şifreleri hazırlamak için kuru otlar kullanmaları tavsiye edilir. Tonsillit karşı yararlı olabilir meşe kabuğu, adaçayı, ıhlamur, papatya, calendula, dulavratotu kökü. Sadece bir çorba kaşığı alın ve 200 ml kaynar su, serin ve süzün. Bu et suyu ile nazofarenksi günde en az 3 kez yıkayın.

Papatya şifalı kaynatma bademcik iltihabı için etkili bir ilaçtır

Bademcik iltihabı başlangıcı için ana öneri hemen doktora

Bu makalede, kronik bademcik iltihabını evden çıkmadan halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edeceğimizi öğrendik.

Bademcik iltihabı için ana öneri, semptomlarınıza göre etkili ilaç, inhalasyon ve diğer prosedürleri reçete eden bir doktora acil bir ziyarettir. Evde konservatif tedaviyi halk yöntemleri ve hatta fizyoterapi (boğaz ve bezlerin terapötik masajı) ile birleştirebilirsiniz.

Evde bademcik iltihabı ne kadar çabuk iyileşir?

Herkes angina'yı bilir - bu bademcik iltihabı gibi bir şey değildir. Hastalık yılda iki kez veya daha fazla kendini gösterirse, kronik bir hastalık ve vücutta bir enfeksiyonun varlığı hakkında konuşmak mantıklıdır. Çeşitli tedavi yöntemleri, onlardan kurtulmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişebileceği gerçeğinden yola çıkarak, evde tedavi yöntemlerine doğru bir şekilde yaklaşmak gerekir.

Tedavi yöntemleri

Bademcik iltihabını tedavi etmek, hastalığın derecesine ve karmaşıklığına bağlı olarak iki farklı yöntem olabilir. İlk yöntem - akut iltihap olduğunda ve acil kardinal önlemler almak için gereklidir ve ikincisi - kronik bademcik iltihabı ile bir dizi önlemin kullanımı ile daha uzun süre devam etmektedir.

Semptomlar ve akut tonsillit tedavisi

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı bir bardak soğuk su içtikten, dondurma yedikten veya soğuk suda yıkandıktan sonra beklenmedik bir şekilde başlayabilir. Bu nedenle, çoğu yaz aylarında neden hasta olduklarına şaşırıyor. Enflamasyona eşlik eden bademcik iltihabının ilk belirtileri zehirlenme hakkında konuşabilir, bu:

 • bulantı;
 • karın ağrısı;
 • kusma;
 • iştahsızlık.

Dikkat lütfen! Çoğunlukla çocuklar böyle belirtilerden şikayet ederler! Ancak uyanık olun ve çocuğun boğazını inceleyin.

Bir bademcikler üzerinde beyaz plak, kırmızı boğaz, tükürük veya yiyecek, 38 ° C kadar sıcaklık keskin bir sıçrama yutma darlığı vardı - bu sağlık kurumuna başvurmak zamanı.

Muayeneden sonra, doktor iltihaplanma derecesine bağlı olarak tedaviyi reçete eder.

 1. İlaç - vücudun bağışıklık sistemini geri getiren antibiyotikler ve ilaçlar ile tedaviye tabi tutulmalıdır.
 2. Bademcik Sanitasyon - viral patojenleri kaldırmak için, yerel boğaz yıkama.
 3. Cerrahi müdahale - şişmiş bademciklerin boğazla örtüştüğü ve nefes almasına izin vermediği zor durumlarda verilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit belirtileri

Onlar yetişkin ve çocuklarda kronik tonsillit karakteristik semptomlar bir bulgusu arasında farklılık yoktur. Bu bezleri dokunun acı gibi boğazında kalıcı ağrı gibi semptomları, boğazda konjesyonunu, şişme, sıcak ve soğuk yemekler ağzından kötü koku, artmış duyarlılık içerir.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

İnsan sağlığını mümkün olan en kısa sürede tekrar sağlamak ve hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için doktor antibiyotikleri reçete etmektedir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:

 • penisilin;
 • klaritromisin;
 • azitral;
 • amikasin ve diğerleri.

Akut tonsillit aynı antibiyotiklerle tedavi edilir, ancak kronik olandan farklı bir dozda uygulanır. İlaçların ve dozajın atanması sadece bir doktor tarafından belirlenir.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Prosedürler ve hızlı müdahale önlemlerinden sonra, doktorlar evde kronik bademcik iltihabı öneriyorlar. Halk ilaçları sonsuza kadar bu hastalıktan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, yeniden enflamasyonu önlemek için, boğazınızı durulamak için yeterli farklı tentür, et suyu var.

Dikkat lütfen! Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi, ilaçlarla bağlantılı olarak değil, onların yerine gerçekleştirilir!

Evde halk ilaçları ile bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Boğazın tentürü

Evde, kronik bademcik iltihabına yardımcı olacak çeşitli bitkisel tentürler hazırlayabilirsiniz. Her birinin boğaz bademcikler üzerinde tıbbi özellikleri ve antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkisi vardır.

civanperçemi

Kuru ot 2 yemek kaşığı. l. iyice doğrayın ve bir bardak kaynar su ekleyin. 60 dakika, gerginlik ve gargaraya batırın. Prosedür günde 3-4 kez yapılmalıdır.

Papatya, meşe kabuğu ve ıhlamur

3: 2: 1 oranında otlar alın ve iyice karıştırın. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün ve 5 dakika kısık ateşte pişirin. Bir saat sonra, tentür süzülür ve durulanır. Halk şifacıları daha fazla etkinlik için bal eklemenizi tavsiye eder.

Aziz John'un Wort

Bir çim tentürü yapın:

 • bir bardak tıbbi alkolün iki çorba kaşığı için;
 • 10 gün boyunca serin bir yerde bırakın.

200 ml su başına 15-20 damladan fazla olmamalı ve boğazınızı yıkaması önerilir. Bu tentür hastalığı önlemek için günlük olarak durulanabilir.

patates

Gargara için pişirme tentürü için, kurutulmuş patates çiçekleri - 1 çorba kaşığı alın. l, ve 250 ml su içinde kaynatın. Prosedürü 10-14 gün boyunca üç kez tekrarlayın. 30 gün ara verin ve tedaviye devam edin.

Bir bardak ılık suda 15 g tuz ve 15 g soda karışımı ekleyin ve 10 damla iyot dökün. Boğazın her 4 saatte bir yıkanması önerilir.

kırlangıçotu

Süzgeçlerin doğranmış yaprakları kaynar su dökülür ve 20 dakika demlenir. Sabah ve akşamları durulamak için ılık çözüm.

Adaçayı ile papatya

Tamamen iyileşene kadar otlar ve gargara karışımı karışımı tentür.

Dikkat lütfen! İçeriğindeki maddelere karşı alerjik reaksiyonunuz varsa tentür kullanmayın!

Inhalasyonlar için tentürler

Evde soluma için prosedürü düzgün bir şekilde yerine getirmek için, bugün birçok kişinin kullandığı eski büyükannenin yöntemini kullanabilirsiniz. Küçük bir tencere alın, yaklaşık 1-2 litre kaynar su dökün. Birkaç damla veya tentür kaşığı ekleyin (tarife bağlı olarak), temiz bir havluyla kaplayın ve kabı buharla soluyun. Tedavi süresince her gün yatmadan önce inhalasyonların yapılması tavsiye edilir.

sarımsak

3-4 dişi alın, doğrayın ve suyu sıkın. Seyreltik bu oranda olmalıdır:

 • Çocuklar için 500 ml su için 10 ml sarımsak suyu;
 • Her 1000 ml su için 10 ml sarımsak suyu - yetişkinler için.

Üç ayrı tentür hazırlayın:

 • bir çay kaşığı okaliptüs demlemek 250 ml su demlemek;
 • ceviz yaprakları bir çorba kaşığı - 250 ml su;
 • bir çay kaşığı papatya - 250 ml su.

Elde edilen tentürler, sıcak suya ve inhalasyona eklendi. Her kaynatma ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

adaçayı

20 dakika ısrar etmek için kaynar su (bir bardak) kıyılmış ot bir çorba kaşığı dökün. Solunum yoluyla bir litre suya kaynatma ekleyin.

John's wort'un spiritüel tentürü de prosedür için kullanılabilir. 100 ml tıbbi alkol için 20 g bitki çiçek alın. 7-10 gün sürün ve su litresi başına 100 ml ekleyin.

Bademcik iltihabı ile bal tedavisi

Arı bal ve propolis, evde kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Tercihen akasya ile birlikte bal ev, taze (şekerlenmiş değil) kullanılması tavsiye edilir. Kompozisyonda bulunan mikro elementlerden dolayı sadece tıbbi özellikleri ile ünlüdür. İşte bal ve propolis ile en popüler tariflerden bazıları.

 1. 10 g propolis alın, dikkatlice öğütün ve 50 gr tereyağıyla karıştırın. 60 dakika içinde yarım çay kaşığı alın. yemeden önce.
 2. Sıcak süt veya kaynamış suda rendelenmiş propolis. Günde üç kez 25 damla.
 3. Propolisin ruhsal tentürü, kronik tonsillitin önlenmesi ve tedavisi için etkilidir. Yedikten sonra bir yarım kaşık alın ve ballı tatlı çay ile birlikte.
 4. Bal çeşitli bitkisel tentürlere eklenebilir ve dahili olarak alınabilir. Bu iyi şişliği giderir ve bir kişinin bağışıklığını arttırır.
 5. Pancar suyu (50 gr), et suyu (30 g) ve limon suyu (10 g) ile karıştırılır, buzdolabında 24 saat ısıtılır. Kullanmadan önce ısın, tada bal ekleyin ve 1 çorba kaşığı alın. l. yedikten sonra.

Kronik tonsillitte bağışıklığı güçlendiriyoruz

Önleyici amaçlar için, ikinci bir iltihap sürecinden kaçınmak için insan bağışıklık sistemini güçlendirmesi önerilir. Bunu yapmak için, anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile fitote alabilir veya bağışıklığı uyarmak için bitkisel toplama yapabilirsiniz.

Phyto

pişirin için, eşit oranlarda otlar almak gerekir: bir anne-ve-üvey anne, kantaron ve pelin, rezene ve adaçayı, kekik, tatlı bayrak kök ve şakayık, papatya, nergis. İstenirse, birkaç okaliptüs yaprağı ekleyebilirsiniz. Bir bardak kaynar su için 1 çay kaşığı alın. toplama ve 4-5 saat ısrar ediyorlar. Bir kaşık dolusu bal ekleyerek, çayı sıcak olarak kullanın.

Bitkisel ilaçlar

Aynı miktardaki tüm otları alın: St. John's wort, Ledum, atkuyruğu, maydanoz, calamus kökü, meyan kökü, kalça. İyice karıştırın ve 1 çorba kaşığı. l. karışım kaynar su dökün. Bir yemekten sonra demlenmiş çay olarak iç, bir kaşık bal ile yapabilirsiniz.

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi zor değildir. Özellikle çocuk hasta olduğunda ve vücudunu antibiyotiklerle doldurmak istemezseniz, bitkilere dayalı çeşitli yemek tarifleri uygulayabilirsiniz. Hızlı sonuç elde etmek için birkaç yolu birleştirin. Artık ailenizin ve arkadaşlarınızın sağlığından emin olabilirsiniz.

Tonsillit, bakteriyel, viral veya mantar kökenli lenfoid faringeal halkanın enflamatuar sürecidir. Lezyon esas olarak palatine bademciklerde görülür. Tedavinin temeli olarak kabul edilen antibiyotik tedavisi, halk ilaçları kullanıldığında gözlenmeyen bir takım yan etkilere sahip olabilir. Çoğu hasta bademcik iltihaplanmasından kurtulmak için ikinci yöntemi tercih eder. Makalede bademcik iltihabı tedavisi ve test edilmiş tarifler tartışılmıştır.

Akut ve kronik patolojik süreçte boğaz ağrısı, yutulamaması ve normalde yemek yemesi eşlik eder. Mukus boğaz kırmızı, şişmiş, çok sayıda patojen içeren beyaz kaplama ile kaplıdır. Halk ilaçları ile evde tedavi, kullanılan maddelerin aşağıdaki görevlerle başa çıkabileceğini ima eder:

 • bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılmasıyla mikroorganizma sayısında azalma (sürtünme);
 • iltihap belirtilerini durdurarak (içme, durulama, kullanma, inhalasyon) mukoza ile yakın temas kurulması;
 • vücudun savunmasını güçlendirmek (fitoit, vitaminleştirilmiş karışımlar).

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Hızla iltihabı kaldırmak ve boğaz ağrısı tedavi şifalı içecekler yardımcı olacaktır. Onlar sıcak olarak tüketilmelidir. Bu çaylar bağışıklığı güçlendirir, terlemeyi ortadan kaldırır, ağrılı belirtileri azaltır. Birkaç etkili yemek tarifleri:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su içinde, 2 yemek kaşığı seyreltin. kireç bal, bir tutam tuz, yarım limon suyu. Bu bölümü küçük yudumda iki kez iç. Çocuğun çocukluk döneminde bile tedaviye izin verilir.
 2. Havuç, salatalık ve pancar soymak. İnce bir rende rendeleyin ve suyu sıkın. Bir bardak havuç suyu, yarım bardak salatalık ve pancar suyu almalısınız. Tüm sıvılar karıştırılır. Gün boyunca iç.
 3. 1 litre inek sütü kaynatın. 10 gram mor çiçek dökün, yavaş ateşte birkaç dakika bekleyin. Şekil değiştirme. Ilık bir formda iç.
 4. Zencefil kökü, doğranmış, birkaç diş sarımsak ve ezilmiş limon bir litre içme suyu dökün. Bir kaynatın ve 30 dakika pişirin. İçecek biraz soğuduktan sonra bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yemekler arasında günde 3 kez içilir. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için, hamile kadınlar ve çocuklar için mümkündür.

Durulama kombinasyon terapisine dahil edilirse, akut ve kronik bir patolojik süreç iyileştirilebilir. Bu tip terapi, doğrudan doğruya ilaçların boğaz ve bademciklerin mukoza üzerinde hareket etmesini sağlar.

Enflamatuar süreçten infüzyonları ve şifalı bitkilerin (okaliptüs, papatya, nergis, St. John's wort) soğurmalarından kurtulabilirsiniz. Etkili etki, deniz tuzu, soda ve 2-3 damla iyot çözeltisine sahiptir. Evde durulama için birkaç tarif daha:

 • 1: 3 oranlarında ılık su ile limon suyu;
 • kalendula tentürü (yarım bardak su başına 2 yemek kaşığı);
 • taze yaban turbu suyu;
 • civanenin kaynatılması;
 • bir bardak su üzerinde birkaç damla uçucu yağ fesleğen yağı;
 • pancar suyu saf formda yetişkinlere, çocuklara - yarısı kaynamış suyla seyreltilmiş;
 • Yaban mersini konsantre et suyu (100 gr çilek ve 0.5 litre su başına ve kalın bir çözelti ortaya çıkana kadar kaynatın).

Boğazınızı durulama kuralları:

 1. Hazırlanan çözelti sıcak (sıcak değil!) Olmalıdır.
 2. Ağızda az miktarda sıvı toplayın, tutun, burnunuzda derin bir nefes alın.
 3. Başını eğerek sessizce bir ses çıkar, ses ses tellerini titreştirir.
 4. Ağzınızı sıvıdan boşaltın ve lavaboya atın.
 5. Gerekli miktarda çözelti kullanılıncaya kadar devam edin. Hastalığı hızlı bir şekilde tedavi etmek için her 3 saatte bir gargara yapmalısınız.

Bademcikler için macunlar

Kronik süreç lenfoid dokunun inceltilmiş, atrofiye olduğu veya tersine çok gevşek hale gelmesine yol açar. Hücrelerin erken toparlanması ve yenilenmesi hedefi ile ev pastaları gelmeye yardımcı olmak için.

Aşağıdaki bileşenleri hazırlamak gereklidir:

 • keten tohumu;
 • turp tohumu;
 • arpa tohumları;
 • hardal tohumu;
 • horseradish kökü.

Bütün bileşenler tek tip kuru bir zemine öğütülür. Bir kıvam kıvamında yapmak için az miktarda haşlanmış ılık su ekleyin. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için iki haftadan az olmamalıdır.

Başka bir makarna türü sümbülün dallarından hazırlanır. Bunu yapmak için birçoğunun ateşe verilmesi gerekir ve küllere 3-4 damla hardal yağı eklenir. İstenen kıvama getirin.

Hastalığı macunla tedavi etmek, iyileşme döneminde veya kronik formda önerilir. Bademcik iltihabı akut fazı kontrendikedir. Bu yöntem, artık etkileri çabucak ortadan kaldırmanıza, erken iyileşmeyi desteklemenize, nüks oluşumunu önlemenize izin verir. Madde bir pamuklu çubukla uygulanır. Dil bir kaşık ya da spatula ile tutulur ve temiz hareketler ilaç karışımını bademcikler üzerinde bırakır.

Akut bademcik iltihabı, beyaz bir kaplama veya lakunada pürülan kümelenmelerin varlığı ile eşlik eder. Patolojik içerikleri sıkıştırmak yasaktır ve miktarını azaltmak için bademcikleri silmek için bu gereklidir. Kronik işlem, aynı zamanda kurtulmanız gereken bulanık beyazımsı bir kaplamaya da sahip olabilir.

Aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • propolis tentürü;
 • su ile seyreltilmiş sarımsak suyu;
 • bal ve aloe yaprağı suyu 3: 1 oranında;
 • köknar yağı;
 • eşit oranlarda bal ile siyah turp suyu.

Tıbbi karışım, pamuklu çubukla veya parmağın etrafına sarılmış bir bandajla uygulanır (eller dikkatlice tedavi edilmelidir). Prosedür boş bir midede yapılır. Kurs - 2 hafta.

Boğazdaki ağrıdan hızla kurtulmanızı sağlayan, terlemeyi ortadan kaldıran, boğazda ve bademciklerdeki iltihabı azaltan aşağıdaki aletler, sadece ısı ve nem inhalasyonları şeklinde kullanılır. Kontraendikasyon, vücut sıcaklığının artması, burun kanaması eğilimi, pürülan birikimin varlığı, sarhoşluğun parlak belirtileridir.

Geleneksel tıp bademcik iltihabını tedavi etmek için aşağıdaki vasıtaları önerir:

 1. Patatesleri "üniformalarda" kaynatın. Suya birkaç damla terebentin ekleyin. Buharı 3-5 dakika boyunca soluyun. Sadece yetişkinler için izin verilir.
 2. Bir litre kaynar suya 2 yemek kaşığı ekleyin. propolis tentürleri. Bir boğazı tedavi etmek için, bir buharın üzerinde nefes almak, günde üç kez 7-10 dakika gereklidir.
 3. Sarımsak başını kabuklarından çıkarın, bir litre su dökün ve kaynatın. 1 çay kaşığı ekleyin. Soda. Solüsyon biraz serin, inhalasyon için hazır.
 4. Bir litre kaynar su dökün, anason ve okaliptüsün uçucu yağlarını ekleyin (10 ve 20 damla). 7-10 dakika nefes al.
 5. Adaçayı, papatya, St. John's wort, nane bir kaynatma hazırlayın. 2 yemek kaşığı oranında. bir bardak sıvı üzerine kuru karışım.

Evde bademcik iltihabı semptomlarını kompreslerle tedavi edin. Mikro dolaşımı iyileştirmeye, enflamatuar süreci durdurmaya, ağrıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Kuru kompresler, nemli olduğu söylenemeyen, hastalığın akut aşamasında, hipertermi için kullanılabilir.

Bir boğaz tedavi etmek ve bir acıyı ortadan kaldırmak için halk ilaçları sonra mümkündür:

 • 25 g tuz, bir bardak su içinde seyreltilir - terleme ve ağrıyı gidermek için kullanılan bir ısınma kompresini değil;
 • sabit lahana yaprakları;
 • trakea alanında bal ile süzme peynir kombinasyonu;
 • Haşlanmış soyulmuş pancar yağı ve birkaç damla kerosen ekleyin (sadece yetişkinler için).

Her hasta bağımsız olarak, bademcik iltihabı tedavi etmek için hangi yolu seçer. Tedavinin zamanında olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu iyileşme sürecini hızlandıracak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Tedavinin yanlış veya tamamlanmamış olması halinde bademciklerin kronik iltihaplanması genellikle anjinadan sonra gelişir. Dış veya iç olumsuz koşullara maruz kaldığında kalan enfeksiyon odakları enflamatuar süreçlerin gelişimini tetikler ve anjina periyodik olarak kötüleşir. Kronik bademcik iltihabının evde tedavi edilmesi genellikle tavsiye edilir - sadece şiddetli alevlenme veya komplikasyonların gelişmesi durumunda hastaneye yatış gereklidir.

Tehlike nedir?

Pek çok kişi kronik bademcik iltihabına tahammül etmek için işe yaramayan nahoş fakat tehlikeli olmayan bir hastalığı düşünmektedir. Gerçekten de, tedavi etmek zordur, çünkü anjiyojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklerin etkilerine bile hızlı bir şekilde uyum ve adapte olabilirler. Bu yüzden uzun süreli gelişimin önlenmesi için akut formda uygun tedaviye sahip olmak çok önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı genellikle büyük bir kaygıya neden olmaz, solma döneminde kendini sadece belirsiz semptomlarla gösterir:

 • boğazda periyodik ağrı;
 • mukoza zarlarının kuruluğu;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • nadiren taşikardi ortaya çıkar;
 • bademcikler üzerinde bulutlu bir çiçek;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel performans azaldı.

Ancak dikkat çekmeden de olsa, hiçbir durumda hastalık imkansızdır. Tedavi olmadığında, enfeksiyon diğer organlara ve sistemlere nüfuz ederek çeşitli komplikasyonlara neden olur: eklem ağrısı, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, artrit, vücudun genel zehirlenmesi vb.

Hamilelik sırasında özellikle tehlikeli olan kronik tonsillittir. Ağırlaşması erken evre ve erken doğumlarda düşüklere neden olabilir - geç.

Ayrıca, gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır, toksikozun tezahürlerini arttırır. Bu nedenle, bebeği taşımanın tüm süresi uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir.

Genel şema

Kronik tonsillit tanısı konduğunda, evde tedavi hiçbir şekilde halk ilaçlarıyla sınırlı olmamalıdır. Halk yöntemleri, geleneksel ilaçlar ve uygun fiyatlı fizyoterapinin en etkili kombinasyonu.

Genel tedavi şeması şöyle:

 1. Düzenli boğaz durulama. Hızlı iyileşme mümkün olmayan tedavinin ana unsuru. Toplanan mukus ve plakları bademciklerden temizler, mukoza zarını onarmaya yardımcı olur, ağrıları ve iltihapları giderir.
 2. Bol içecek. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde kesinlikle gereklidir, çünkü bu sadece mukus kaldırmaz, aynı zamanda vücudu daha hızlı zehirleyen toksinlerin giderilmesine de yardımcı olur.
 3. Antiseptik ile bademcik tedavisi. Enfeksiyonun yayılmasını daha da durdurmak için gereklidir. Sprey formundaki preparatlarla daha iyi yapın.
 4. Yerel eylemin hazırlıkları. Doğrudan inflamatuar odaklarda hareket etmek için kullanılırlar. Absorbsiyon için bitkisel özler veya antibiyotikli tabletler, bademciklerin tedavisi için çözümler olabilir.
 5. Buhar inhalasyonu. Mukoza zarlarını nemlendirmek için mükemmel yöntemler, süreçleri rejenerasyondan hızlandırır. Soluma hızlı bir şekilde boğazda ağrı ve yangıyı hafifletir, nefes almayı kolaylaştırır.
 6. Gıcırdatanları. Taşlama araçlarını doğru şekilde seçerseniz, bir çift etki yaratabilirsiniz: ısınma ve inhalasyon. Boyun ve göğsünüzü ovmanız gerekiyor.
 7. Sıkıştırır. Isınma sıkıştırması enflamasyonu ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir, hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.
 8. Hardal. Isınma türlerinden biri. Kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun savunmasını arttırırlar. Boynun arkasına, göğsün üst kısmına veya ayağına takabilirsiniz.
 9. Solunum jimnastiği. Mukus kümelerinden solunum organlarını temizler, kan dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini harekete geçirir, hücre ve dokuların rejenerasyonunu tetikler.
 10. Masaj. Kronik tonsillitte en etkili olan yüz ve boyunda yüz masajıdır. Vücudun iç kaynaklarını içeren ve hastalığın daha çabuk aşılmasına yardımcı olan bu etki şeklidir.

Kronik bademcik iltihabı vücut ısısında hafif bir artış sağlayabilir. Bu durumda antipiretik veya anti-inflamatuar ilaçlar alın. Düzgün seçilmiş tedavi ile, kendi başına normalize olacak ve gereksiz ilaçların parçalanma ürünlerinin vücut kurtulmak olacaktır.

Durulama, durulama, inhalasyonlar

Evde gargara yapmak için en basit ve etkili çözüm deniz tuzu çözeltisidir. Elde değilse, normal taşı alabilir, ancak solüsyonu süzebilir ve sonra bir bardak suya 10-15 damla iyot ekleyin. Günde en az 5-6 kez durulayın ve dikkatlice yapın.

Evde bademciklerin iyice yıkanması zordur - su jetin nereye ve nasıl gideceğini göremezsiniz. Fakat eğer bir asistanınız varsa - prosedür, su bademciklerinin basıncı altında, normal durulamadan çok daha verimli bir şekilde temizlendiğinden, işlem iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Yıkama için antiseptik solüsyonlar uygundur: furacillin, klorophyllipt, manganez. Ve prosedürü geleneksel bir şırınga ile yapabilir, kafanızı lavaboya ya da lavaboya yatırabilirsiniz.

buhar için inhalasyon sodyum karbonat çözeltisi, soda "Borjomi" veya decoctions köknar, çam, okaliptüs, Hypericum, kırlangıçotu, elecampane, meşe kabukları, anne öksürükotu, kekik, adaçayı, nane, lavanta, ve diğerleri kullanımı daha iyidir. Not eğer Hamilelik tüm bitkilerin yararlı değildir, bu yüzden uzmanlara danışmak daha iyidir.

Gırtlakları mükemmel şekilde yıkayan ve bademciklerini temizleyen bitkisel çaylar ve et suları hakkında unutmayın. Içmek için kireç çiçeği, ahududu, frenk üzümü, atkuyruğu, papatya, gül kalça demlemek için arzu edilir. Sıradan yeşil çay, limon, zencefil, orman meyveleri ekleyebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda, içeceği bir çay kaşığı kaliteli balla tatlandırırsınız. Bir gün için 1,5 litreye kadar tıbbi sıvı içmek tavsiye edilir.

Boğazdan ilaçlar

Halk tariflerine göre, boğazdan gelen hamile ilaçlar için bile yeterince etkili ve kesinlikle güvenli bir şekilde hazırlanabilir. Aralarında ilk yerlerden biri, normal ılık süt. Bademcikler üzerinde koruyucu bir yağlı film oluşturur ve onları tahrişten korur. Bir tutam soda, bir dilim kakao yağı, keçi yağının bir çay kaşığı eklemenin iyileştirici etkisini güçlendirin.

Ve evde bademcikler üzerinde ağrı ve iltihabı başarıyla tedavi etmek için diğer halk yolları şunlardır:

 • Soğan suyu Balla karıştırılabilir ve öksürük şurubu olarak bir çay kaşığı alınabilir. Yarım su ile seyreltilmiş - bu durulama için mükemmel bir araçtır. Bir ısınan kompres için soğan suyunu kullanabilirsiniz, ancak cildi yakmamaya dikkat edin. Kan dolaşımını harekete geçirir ve birçok fitokosit içerir - doğal antibiyotikler, patojen mikroflora için zararlıdır.
 • Zencefil kökü. Güçlü anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik özelliklere sahiptir. Çay veya bitkisel soğumaya eklenebilir. Balla karışık zencefil suyu, öksürüğün muhteşem ve etkili bir şurubu.
 • Meyan kökü şurubu. Genellikle bir balgam söktürücü olarak kullanılır, ancak çok az insan antiviral özelliklere sahip olduğunu ve bağışıklık sistemini mükemmel şekilde uyardığını ve evde kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesine yardımcı olduğunu bilir.
 • Limon. İyileştirici bir sonuç elde etmek için, bir limonlu bir limon kullanmalısınız - anti-inflamatuar etkisi olan yararlı esansiyel yağlar içerir. Limon suyu C vitamini açısından zengindir ve patojenik bakterilerin gelişemediği asidik bir ortam oluşturur. Limon, bal ya da seyreltilmiş meyve suyu gargara ile karıştırılmış çay eklenebilir.
 • Baharatlar. Birçok baharatın güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu biliyorsunuz. Zerdeçal, karanfil, defne yaprağı, biberiye, nane tentürü, boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir ve hızlı toparlanmayı destekler. Bir bardak su için 1/2 çay kaşığı alın. doğranmış baharatlar ve dik kaynar su dökün. En az bir saat boyunca bir termosda ısrar edin, günde 3-4 kez bir bardak yarım bardak içirin.
 • Sebze suları. Hamilelik sırasında bile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilecek harika bir doğal antiseptik. Buna ek olarak, bir vitaminler deniz içerirler, bu nedenle iyileşmek için gereklidir. Taze sıkılmış meyve suları, portakal, pancar, havuç, yeşil elma, limon, kereviz yararlıdır. Herhangi bir oranda karıştırılabilir ve içilebilir, ancak günde bir bardaktan fazla değil. Lahana veya patates suyu gargara yapmak için kullanışlıdır.

Evde kemoterapi ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmek isteyenler, seçim daha da geniş. Öksürük, iltihap önleyici şuruplar ve iksirler için spreyler, pastiller ve lolipoplar başarılı olmuştur. Ancak bu ilaçları reçete etmeli, doktor olmalıdır - birçoğu bilinçli olarak kullanılması gereken antibiyotik içerir.

Halk ilaçlarıyla kronik bademcik iltihabını tamamen iyileştirmenin imkansız olduğunu unutmayın.

İyileşme için, tüm patojenik mikroflorayı öldürmek gereklidir ve sadece uygun şekilde seçilen antibiyotik bunu yapabilir. Bu nedenle, bu doğal doğal tedavi, mevsimsel profilaksi ve alevlenmelerin bastırılması olarak daha uygundur.

Evde fizyoterapi

Ev fizyoterapisinin en popüler yolu sürtünme ve sıkıştırmayla ilgilidir. terebentin, ayı ya da porsuk yağ, kafur, alkol tentür: bitmiş ısınma eczacılık ilaçları yanı sıra popüler kanıtlanmış taşlama için kullanılır. Boyun ve üst göğsün arkasını gerebilir ve boğazınızı ılık bir eşarp ile iyice sarabilirsiniz.

Votka ile ıslatılmış pamuktan sadece bir kompres yapamazsınız! Sıcaklığı iyi muhafaza eden ve toksinleri deriden çıkaran taze hazırlanmış patates püresine mükemmel sonuçlar verilir.

Bal pastasının boynun ön yüzeyine uygulanması ve ısınması gereken ısınma etkisi vardır.

darsonval, mavi ve kızıl ötesi lamba, taşınabilir sollux ve bioptron'nun: Faydalı donanım ısınma, daha çok artık tıbbi cihazlar ve internet dükkanlarda, sen boğaz ev tedavisi için cihazlar çok çeşitli satın alabilirsiniz. Bu cihazlar, derin ısıtma sağlar ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır.

Solunum jimnastiği kompleksinden uygun şekilde seçilen egzersizler, ses tellerinin gevşemesine, bronşiyal spazmların giderilmesine ve mukoza zarlarının hızlı bir şekilde geri kazanılmasına katkıda bulunur. Ek bir etki, hastalıkla savaşmak için çok yararlı olan önemli bir enerji akışıdır.

Hastalığın önlenmesi

Aşağıdaki koruyucu önlemler kronik bademcik iltihabı ve akut anjinin gelişimi için eşit derecede etkilidir. Bu nedenle, onların sistematik uygulama bademcikler herhangi bir iltihabı yanı sıra diğer solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltır:

 • dahil olmak üzere sigara içmeyi reddetme (tercihen dolu) ve pasif;
 • Havanın sadece burun içinden solunması (kendinizi buna alıştırmak çok zor değildir!);
 • Ağız boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi, dişlerin sağlığına özen gösterilmesi;
 • ılımlı bir sıcaklık ve nem muhafaza etmek;
 • şiddetli alerjik reaksiyonların önlenmesi ve zamanında rahatlatılması;
 • akut ve kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisi;
 • Çok keskin, sıcak, soğuk, tuzlu ve ekşi yiyeceklerin kısıtlanmasıyla diyetin kaldırılması;
 • "Perdeleme" etkisi ile gıdaların düzenli tüketimi, tahriş mukoza korur: süt, jöle, tereyağı ve doğal yağlar, yulaf ezmesi çorbası;
 • Gerekirse, her yıl vitamin ve mineral dengesinin korunması - multivitamin komplekslerinin kullanımı.

Ancak kronik bademcik iltihabına karşı mücadelede ana silah, hastalığın gelişmesine izin vermeyen güçlü bir bağışıklıktır. Bunu desteklemek için ana çabalarımızı yönlendirmeliyiz.

Bu nedenle, hastalığın zayıflama döneminde, orta derecede fiziksel efor, sertleştirme prosedürleri ve açık hava yürüyüşleri gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın - soda - tuz - iyot - hidrojen peroksit - daha angina ile gargara

Boğaz anjin ile durulama çok önemlidir - bademcikler patojenik bakterilerden yıkamak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için yardımcı olur.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.