Loading

Burunda Staphylococcus aureus

Bu enfeksiyöz hastalıkların etken maddesi hem çocukta hem de yetişkinlerde birçok rahatsızlığa neden olabilir. Staphylococcus aureus'u nasıl ileteceğinize ve bu bakterinin varlığından kuşkulandığına dair önemli bilgileri okuyun. Bu doğadaki hastalıkların nasıl tedavi edileceğine dair bilgiler de sizin için faydalı olacaktır.

Staphylococcus aureus nedir

İnsan vücudundaki birçok hastalık bu tehlikeli mikroskobik patojene neden olur. Staphylococcus aureus ya da Staphylococcus aureus, - cins stafilokok mikroorganizmaların bir tür küresel bir şekle sahip bir bakteri türü. Enfeksiyonların bu etken maddesi şartlı olarak patojeniktir, çünkü deri ve mukoza zarındaki varlığı her zaman hastalığın gelişimine yol açmaz. Bağışıklık normal ise kendisi hakkında hiçbir şey söyleyemez. Daha sonra kişi sadece enfeksiyonun taşıyıcısı olacaktır, ancak sağlık zayıfsa ciddi hastalık riskini doğuracaktır.

Hastalığın nedenleri

rinit, sinüzit, mukoza atrofi: Genellikle nazofarenks Staphylococcus aureus boğaz hastalıkları ve burun kronik hastalıklara çökeltme önemli bir faktör haline gelir. Hangi nedenler bakterilerin aktivasyonuna ve bu enfeksiyöz hastalıkların gelişimine neden olur? Birkaç tane var:

 • Zayıf bağışıklık nedeniyle:
  • vücudun hipotermisi;
  • virüs enfeksiyonu.
 • Belli bir ilacın kabulü:
  • geniş spektrumlu antibiyotikler;
  • Vazoconstrictor ile soğuk algınlığı uzun süreli tedavi.

Staphylococcus nasıl

Bakteri burun mukozasına nasıl bulaşır? Staphylococcus aureus aşağıdaki şekillerde bulaşabilir:

 • Bir çocuk hamilelik, doğum veya emzirme döneminde annesinden sözleşebilir;
 • Enfeksiyon taşıyıcılarını havadaki damlacıklar ile yaydı;
 • günlük yaşamda yakın temas halinde olan ve bu bakterilere zaten sahip olan bir kişi ile - örneğin öpüşürken, kişisel hijyen maddelerini kullanırken, vb.
 • çoğu zaman insanlar hastanede kaldıkları süre boyunca enfekte olurlar, çünkü bağışıklıkları önemli ölçüde zayıflar.

Stafilokok Enfeksiyonunun Belirtileri

Bir insanın burnunda Staphylococcus aureus olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Bu semptomatolojinin ortaya çıkması durumunda hastalığın bu etken maddesinin varlığından şüphelenmek gerekir:

 • hasta burun akıntısı, başlangıçta saydam olan salgıları başlar, ancak yakında bunların içinde pus katkısı vardır;
 • nefes almak zordur, kişi ağızdan nefes almaya zorlanır;
 • vücut ısısı önemli ölçüde 38-39 dereceye kadar artar;
 • koku fonksiyonlarının ihlali, kokular yetersiz hissedilir;
 • genel halsizlik belirtileri, kalıcı yorgunluk;
 • ses değişiyor: bu çok kaba ve nazal hale geliyor.

Tıbbi teşhis yöntemleri

Hastalığın nedeninin boğazda ve burunda Staphylococcus aureus olduğunu doğru olarak belirlemek için laboratuvar testleri yapmadan yapamazsınız. Modern teşhis metotları, bir insanın bununla enfekte olduğunu doğrulamaya yardımcı olacaktır, örneğin, başka bir bakteri türüyle değil, örneğin epidermal stafilokok. Enfeksiyon belirtileri varlığında, doktor gerekli testleri: burun bakteriyel balgam, idrar ve kan muayenesi.

Seçilen materyal besin maddesi üzerine yerleştirilir ve birkaç gün sonra laboratuvar asistanı kolonide mikroorganizma olup olmadığını belirler. Bu tip bir stafilokok "altın" olarak adlandırılır, çünkü bir mikroskop altında teşhis sırasında altın rengi pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahip yuvarlak, dışbükey bakterileri görebilirsiniz. Bu renklendirme onlara, karotenoidler grubundan gelen pigmentler tarafından verilir.

Boğaz ve burundan staphylococcus aureus'a doğru bir yayma

Bakterilerin varlığını daha hızlı tespit etmek gerekirse, hastadan alınan balgam analizleri mikroskobik yönteme göre yapılır. Smearın içeriği Gram yöntemi ile boyanırken, stafilokok bakterileri mavi renktedir. Böyle bir tanının ön hazırlık olduğu akılda tutulmalıdır. Bakteri ortama ekim saf kültürde izole sadece kültür yöntemi, doğru bir hastanın burun Staphylococcus aureus, hem de yapmak antibiyogram olduğunu belirlemek için izin verir.

Burunda Staphylococcus aureus nasıl tedavi edilir

Bu madde ile tahrik hastalıkların tedavisi için temel koşul, antibiyotik kullanımı, çünkü zaten kültür bakteriyel aşılama testi uzmanların aşamasında antibakteriyel ilaçların farklı oluşturmak üzere mikroorganizmaların duyarlılığını belirlemektedir. Staphylococcus aureus'un tedavisi için burunda başka yöntemler kullanılmaktadır: immünomodülatörlerin kullanımı, yerel ajanların kullanımı ve hatta geleneksel tıbbın bazı tarifleri. Bu mücadele yöntemleri ile mücadele yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotik tedavisi kullanımı

Staphylococcus aureus'un nazofarenksde antibakteriyel ilaçlar kullanılarak tedavisi, antibiyotik bilgisine dayanmalıdır. Bu analizin verileri, hasta için etkisiz ilaçların reçete edilmesini önlemeye izin verecektir, çünkü her bireyin farklı türde antibiyotiklere duyarlılığı farklıdır. Düşük güçlü bir ilaç kullanıyorsanız, aksi takdirde, bakteriler, antibakteriyel ilaçlara karşı direnç geliştirecektir. Genellikle doktorlar, Staphylococcus aureus ile mücadele için Oksacillin, Vankomisin, Amoksiklav ve diğerlerini reçete ederler.

İmmünomodülatörlerin alımı

İnsan vücudunun doğal koruyucu mekanizmalarının güçlendirilmesi durumunda, burunda Staphylococcus aureus'un tedavisinde birçok komplikasyon ve hızlı ilerlemeden kaçınılabilir. çabuk bu enfeksiyonu tedavi etmek için, bağışıklık modülatörleri vücudun genel tonunu yükseltmek ve bağışıklık savunma mekanizmaları normal işleyişini geri yüklemek için :. Immunal, Derinat Broncho-ay, vb kullanılır, hastalar sıklıkla tedavi edici ve önleyici tedbirlerin dizi tavsiye edilir. İyi bir restoratif etki, vitamin-mineral komplekslerinin ve doğru uyku ve dinlenme modunun alınması olacaktır.

Yerel yardımların kullanımı

Staphylococcus aureus'un neden olduğu hastalıkların tedavisi için antibiyotiklerin yan etkilerinin vücut üzerindeki etkilerini önlemek için, bu bakterileri spesifik olarak hedefleyebilen ilaçlar. Bu nedenle, yüksek verim verimi, bir bakteri virüsünün bulunduğu bir sıvı formunda bir ilaç olan bir stafilokokal bakteriyofaja sahiptir. Bu tür faj virüsleri, antibakteriyel ilaçlara direnç geliştiren patojenleri bile yok eder.

Genellikle, S. aureus tahsis antiseptik ve dezenfektan Chlorophyllipt mücadele - çok iyi burun mukozasına iyileşmesine katkıda bulunur tabletler, sprey ya da. Bu ilacın uygulanması çok basittir. Tedavi için pamuklu çubuk alın, bir sprey veya sulu bir tablet çözeltisi serpiştirin ve burun içine koyun. Aynı zamanda% 3 hidrojen peroksit uygulamak için etkili olacaktır. Kullanmadan önce, ilaç 1 ila 11 oranında su ile seyreltilir, sonuçtaki çözelti bir burun ile yıkanır. Böyle bir ilaçla, pamuk yünü nemlendirebilir ve nazikçe burun deliklerine sokabilirsiniz.

Halk ilaçları ile burunda Staphylococcus aureus tedavisi

Evde böyle bir bulaşıcı hastalıktan kurtulmak alternatif tıp yöntemleriyle mümkün müdür? Hastalık ilerliyorsa, tedavi sadece bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır, çünkü stafilokok enfeksiyonu komplikasyonları için çok tehlikelidir. Geleneksel tıp bu terapide önemli bir yardımcı rol oynayabilir.

Kullanılabilir tariflerin kullanımı başarılı oldu:

 • gül kalça suyu içmek: günde iki kez 100 ml;
 • ekinezya tentür içmek için bağışıklığı artırmak için, C vitamini açısından zengin gıdalar yiyin: Siyah frenk üzümü, turunçgiller, kızılcık, ekşi lahana, vb.
 • gün boyunca, birkaç damla dulavratotu kökü damlatmak;
 • inhalasyon yapın: sıcak suda 4-5 ekleyin st. l. sirke ve balina yükselen buhar.

Video: Çocuklarda Staphylococcus aureus

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Bir erişkin veya çocuğun boğazında stafilokokun nedenleri, semptomları ve yöntemleri

Bir çocuğun ya da yetişkinin boğazındaki Staphylococcus, rotosynopharynx'in mukus epitelyumu üzerindeki Staphylococcaceae cinsinin bakterilerinin varlığıdır. Bu cinsin bakterilerinin çoğu, koşullu olarak patojenik mikroorganizmaların sayısına dahil edilir, yani, yalnızca uygun koşulların varlığında (bağışıklık zayıflığı, hipotermi, hormonal bozukluk, vb.) Hastalığa neden olurlar.

Birçok staphylococci çeşidi vardır, ancak bunların en tehlikeli olanları altın (aureus) olarak kabul edilir. Bu nedenle, rotonofaringeal bir stafilokokus bulunduğunu söylerse, bunlar altın demektir.

Geleneksel ve halk ilaçları tedavisi için nasıl yanı sıra, bu kendini gösterir ve fotoğrafta göründüğü, boğaz ve burunda stafilokok enfeksiyonuysa ayrıntılı olarak analiz etmek istediğiniz konu, içinde bakteri zararlarını göz önüne alındığında.

Burun ve boğazda stafilokok nedenleri

Çevrede birçok patojenik ve patojenik olmayan mikroorganizmalar vardır ve bunların bazıları cildimizde yaşar. Doğumdan hemen sonra çocuk sterildir, ancak yaşamın ilk dakikalarında bebeğin cildi, sindirim sistemi ve solunum yolu, annesinde bulunan temel mikrofloralarla doldurulur.

Staphylococcus aureus, gerçekten patojenik mikroorganizmaları ifade eder, ancak bu, kişinin cilt, mukoza ve bir kişinin bağırsaklarında kalmasını engellemez.

Staphylococcus aureus, ağız veya burun yoluyla dış ortamdan gibi mukoza rotonosoglotki ulaşır ve bu da enfeksiyon (kronik bademcik iltihabı, kronik sinüzit, kronik bronşit, soluk borusu, çürükleri, diş taşı) iç odaklarından. Altın staphylococcus ile enfeksiyonun daha ayrıntılı yollarını ele alalım.

Boğazda Staphylococcus aureus: enfeksiyon yolları

Altın staphylococcus ile enfekte etmek için çeşitli yollar olabilir, yani:

 • Staphylococcus'un boğaza girmesi, kişisel hijyen maddeleri, oyuncak ya da kirli ellerle gerçekleştiğinde temas;
 • aureus staphylococcus, verilen bakteriyi içeren hava ile boğaza girdiğinde havalanır. Bu durumda Staphylococcus, öksürme, hapşırma, nefes alma veya konuşma sırasında hastalar veya taşıyıcılar tarafından tahsis edilir;
 • Staphylococcus, toz partikülleri ile boğaza girdiğinde hava-tozudur, çünkü bu mikroorganizma çevresel faktörlerin etkisine oldukça dirençlidir. Zeminde, mobilyalarda veya yünlü ürünlerdeki tozlarda, bu bakteri patojenliğini 5-6 aya kadar korur;
 • Gıda, bu mikrop insan vücuduna gıda ile girdiğinde. stafilokok enfeksiyonları gelişimi kötü gıda hazırlama ve tüketim sırasında yemekleri veya kirli ellerinizi yıkanmış, gıda termal işleme eksikliği katkıda bulunur. Dikkatlice vücudun (çürük, diş taşı, kronik tonsillit, bronşit, sinüzit, vb. D.) için bir kronik enfeksiyon sterilize zaman, hem de (emzirme öncesinde ellerinizi yıkayın göğüslerini yıkamak) kişisel hijyen emziren annelerde kurallarına uymak önemlidir Bebeğinizi stafilokok ve diğer patojenik mikroorganizmalar ile enfekte etmeyin.
 • Dikey olarak, çocuğun boğazındaki altın stafilokok, enfekte olmuş amniyon sıvısı alındığında veya doğum kanalından geçerken nüfuz ettiğinde;
 • boğazda streptokoklar invaziv tanı veya tedavi edici manipülasyonlar yaparken sıhhi ve epidemiyolojik standartlara uyulmamasından dolayı iyatrojeniktir.

Ayrıca otoinfeksiyon gibi bir şey var, - asemptomatik taşıyıcı hastalığa geçiş Bu gibi olumsuz faktörlerin etkisi altında:

 • vücudun savunmalarının zayıflaması;
 • dysbiosise yol açan antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç tedavisi;
 • rotosynopharynx mukozasının mikrorotravası;
 • vücudun hipotermisi;
 • psikotansiyel şok;
 • açlık ve diğerleri.

Gördüğünüz gibi, Staphylococcus aureus'u enfekte etmenin birçok yolu vardır, ancak kişisel sırtınızın kurallarını izleyerek enfeksiyondan kaçınarak sağlıklı bir yaşam tarzına ve bağışıklığı desteklemeye başlayabilirsiniz.

Boğazda Staphylococcus Belirtileri

Staphylococcus aureus boğazındaki görünüm aşağıdaki belirtilerden şüphelenilebilir:

 • Farinks ve burun boşluğunda terleme ve kuruluk;
 • boğazda ağrı, yutma ile artar ve larinks;
 • ses kısıklığı;
 • kolay öksürük;
 • vücut ısısında yüksek rakamlara artış.

Stafilokok enfeksiyonu formları

Stafilokok boğaz enfeksiyonunun seyri asemptomatik olabilir, ancak üst solunum yollarının iltihaplanması şeklinde de ortaya çıkabilir:

Bu formların her biri ayrı bir semptom kompleksi olarak kendini gösterir ve yetişkinlerdeki semptomlar çocuklardan daha az belirgindir.

Staphylococcal tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • bademcikler, palatine kemer ve dil parlak kırmızılar;
 • kolayca çıkarılabilen bademcikler üzerinde beyaz ve sarı pürülan tabakaların varlığı;
 • kulak ya da boyuna veren ve yutma ile artan ağrı, iştah kaybına neden olur;
 • ateş, baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları, titreme ve vücut zehirlenmesinin diğer belirtileri;
 • Servikal lenf nodlarının lenfadenopatisi.

farenjit, Altın staphylococcus neden olduğu gibi, bu tür belirtiler ile kendini gösterir:

 • posterior faringeal duvarın kızarıklık ve şişmesi;
 • posterior faringeal duvarda mukus, pürülan mukus ve pürülan tabakalar;
 • Farinkste percolasyon;
 • kuru öksürük;
 • ses kısıklığı;
 • özellikle yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • ateş, genel halsizlik, titreme ve diğer vücut zehirlenme belirtileri.

Stafilokokal larenjit ile hastalar aşağıdaki semptomlardan şikayetçi:

 • göğüste ağrı;
 • terleme ve kuru boğaz;
 • sesin ses kısıklığı, toplam kaybına kadar;
 • pürülan balgam deşarjı ile ıslanan kuru öksürük;
 • subfebril ateşi ve vücut zehirlenmesinin diğer semptomları.

Stafilokok Enfeksiyonunun Tehlikesi

Üst solunum yollarında stafilokok varlığı, sağlığa yönelik bir tehdittir. Bunun nedeni, bağışıklıkta azalma, hipotermi, stres, kronik patolojinin alevlenmesi gibi olumsuz faktörlerin, enfeksiyöz bir sürecin gelişmesine neden olabilmesidir.

Stafilokok enfeksiyonu aktivasyonu ile birlikte, bronşit ve pnömoni gelişimi ile enfeksiyöz süreci alt solunum yollarına yayma riski vardır. Ek olarak, stafilokok, diyabet, romatoid artrit, piyelonefrit gibi kronik hastalıkları artırır. Ayrıca, bu mikrop, diğer patojenik mikroorganizmalara, örneğin streptokok veya pnömokoklara karşı direnci zayıflatır.

Stafilokok enfeksiyonunun en tehlikeli komplikasyonu, patojenin sepsis gelişimi ile kan içine girmesidir.

Bir yetişkin veya bir çocuk için benzer sonuçlar, boğazda Staphylococcus aureus ile zamansız veya yanlış bir şekilde tedavi edilirse ortaya çıkar. Bu nedenle, yukarıdaki semptomların varlığında, kendi kendine ilaç almak için gerekli değildir, ama yeterli tedaviyi reçete edecek bir uzman-bir kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık doktoru danışmalısınız.

Tanı Yöntemleri

Stafilokokların rotosofarenkseki semptomları özgül değildir, bu nedenle, sadece subjektif ve objektif semptomlara dayanarak stafilokokal enfeksiyon varlığını teşhis etmek imkansızdır. Bu nedenle, patojen tanımlanmış laboratuvardan sonra, stafilokokları boğazda tedavi etmeye başlarlar. Bu amaçla bakteriyoskopik, bakteriyolojik ve serolojik yöntemler kullanılmaktadır.

Stafilokok enfeksiyonu tanısı için en uygun yöntem rotosynofarenksin bir sürüntüsüdür. Elde edilen malzeme bir mikroskop altında incelenir ve daha sonra bakteri kolonileri elde etmek için bir besin ortamı üzerine yerleştirilir. Bir gün sonra stafilokokların varlığında, kültür üzerinde, beyaz, sarı veya turuncu bakteri kolonileri besiyerinde görülür.

Serolojik çalışma bakteriyofajları kullandığında, dört gruba ayrıldı. Pozitif serolojik testle stafilokok, bir veya daha fazla bakteriyofaj grubunu öldürür. Bu yöntem mikrobiyolojik kadar doğru değildir, bu yüzden nadiren kullanılır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğazda stafilokok oranı

Norm hakkında konuşmak, stafilokokların farklı olduğunu hatırlamalısınız. Şartlı patojenik stafilokoklar insan vücudunda bulunabilir ve bu cinsin (altın, epidermal ve saprofitik) patojenik temsilcilerinden kurtulmak daha iyidir. Bu nedenle, norm, altın derecenin dışında, ikinci derecede 10'dan fazla olmayan stafilokok sayısına izin verir.

Çoğu uzman Staphylococcus aureus'un rotosynofarenksindeki normun, özellikle çocuklar ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde olmamasına inanmaktadır.

Aynı zamanda, doktorların bir kısmı, özellikle Komarovsky, test sonuçlarını değil, hastanın tedavi edilmesinde ısrar etmektedir. Yani, tedavi stafilokok enfeksiyonu klinik semptomlarının varlığında reçete edilir ve asemptomatik akış ve stafilokokların pozitif ekiminde değil.

Şimdi burun ve boğazda stafilokokların nasıl tedavi edileceğini görelim.

Staphylococcus'un burun ve boğazda tedavisi

Staphylococcus ile mücadele ederken, aşağıdaki görevleri yerine getirmeniz gerekir:

 • stafilokok aktivitesini baskılamak;
 • mukus rotosynopharynx'in bütünlüğünü geri yüklemek;
 • vücudun savunmasını teşvik eder.

Antimikrobiyal ilaçlar staphylococci'yi baskılamak için kullanılır:

 • yaygın bir stafilokok enfeksiyonu ve şiddetli seyri için kullanılan sistemik antibiyotikler (Klaritromisin, Sefotaksim, Klindamisin, Amoksiklav ve diğerleri);
 • Antibiyotik tedavisi tamamlayan antistaphylococcal veya kompleks bakteriyofaj. Bu ilaç stafilokokları öldüren bir virüstür. Karmaşık bakteriyofaj aynı zamanda stafilokok, streptokok ve klebsielezni içerir. Monoterapi olarak çocuklarda kullanılması önerilir.

Stafilokok enfeksiyonunun önemli bir bileşeni, immünomodülatörlerin kullanılmasıdır. Bunun için, aşağıdaki immünostimulantlar kullanılabilir:

 • anti-stafilokok immünoglobulin - özellikle altı aydan daha büyük çocuklarda, özellikle diğer antimikrobiyal ajanların kullanımı kontrendike olduğunda;
 • DCI-19;
 • Ribomunal;
 • taktivin;
 • Poludan ve diğerleri.

Bu ilaçların kabulü, akut stafilokok enfeksiyonu döneminde ve semptomların azalmasından bir ay sonra gerçekleştirilir.

Halk ilaçları ile tedavi

 • Kayısı ve kuş üzümü. Bu lezzetler büyük miktarda askorbik asit, antioksidanlar, pektinler ve aktif olarak stafilokoklarla mücadele eden diğer yararlı maddeler içerir. Bu nedenle, günlük kuş üzümü ve kayısı kullanımı organizmanın bu mikroplara karşı direncini artırmaktadır.
 • Kalçaların infüzyonu. Böyle bir doğal ilaç da C vitamini açısından zengindir, bu nedenle düzenli alımı bağışıklığı arttırır. Bunun için twice bardak yabani gül için günde iki kez içmek yeterli olacaktır.
 • Dulavratotu ve dulavratotu köklerinin kaynatılması. Et suyu hazırlamak için, bu malzemelerin bir çay kaşığı almanız ve kaynayan suyla dökmeniz, daha sonra 5 dakika kısık ateşte kaynatmanız gerekir. Et suyu yemeklerden önce günde üç kez 200 ml sıcak bir şekilde alınır. Ekinezya ve dulavratotu da stafilokokların aktivitesini inhibe eden, insan bağışıklığını etkin bir şekilde arttıran adaptojenler içerir.
 • Kekik, biberiye, huş tomurcukları ve civanperçemi otunun infüzyonu. Bu maddeler bir çorba kaşığı alır ve 500 ml kaynar su dökülür, kapak ile örtülür ve 2-3 saat demlendirilir. Hazır infüzyon filtresi ve yemeklerden önce günde 100 ml 3-4 kez alın.

Farinkste stafilokok için lokal tedavi

Stafilokoklara karşı yerel mücadele, boğazı durulamak ve antiseptik içeren pastilleri emmektir.

Uzmanlar böyle Chlorophillipt, Tantum Verde, Klorheksidin Miramistin Geksoral olarak ya da Staphylococcus aureus açısından en yüksek verimi var çünkü gargara araçları tavsiye ederiz.

Bu antiseptikler, enfeksiyon semptomlarının şiddetini azaltmaya, iyileşmeyi hızlandırmaya ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olan antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve onarıcı aksiyonlara sahiptir.

Staphylococcus aureus ile klorofililpt

Chlorophillipt antimikrobiyal, anti-enflamatuar, analjezik ve iyileştirici etkileri vardır, etkili bir durulama Staphylococcus ve Streptococcus rotonosoglotke yok eder.

Boğazın% 2'lik alkol solüsyonu olan Klorofililpt ile stafilokokal enfeksiyonla durulanması gerekir, bu da ilk önce ½ fincan ılık su ile seyreltilmelidir. Durulama sayısı günde en az dört kez olmalıdır.

İlaç hemen hemen hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur, bu nedenle gebelikte, emzirme döneminde ve aynı zamanda çocuklarda kullanılabilir. İlacın tek kontrendike olması, bileşenine karşı toleranssızlıktır, bu nedenle tedaviden önce, sorumlu doktora danışmak gerekir.

Ayrıca stafilokokları antiseptik içeren lolipoplarla savaşmak da mümkündür. Günümüzde en etkili olanı Tharyngept, Strepsils, Decathilen ve Grammidine gibi araçlardır.

Boğazdan bir kontrol swabı ve stafilokokları belirlemek için materyalin ekilmesi, tedavinin bitiminden 4 hafta sonra gerçekleştirilir.

Böylece, yukarıda dayanarak, bu bakterinin sağlık ve hatta hayata tehlikeli hastalıklara neden olabilir, gerçek bir patojen, çünkü boğazında Stafilokok aureus tespit edilmemesi gerektiğini sonucuna varılabilir.

Boğaz ve burunda stafilokok nasıl tedavi edilir?

Staphylococcus, bir kişinin temas ettiği en yaygın mikroorganizmalardan biri olarak kabul edilir. Bu, çoğu cilt ve mukoza zarının yüzeyinde yaşayan şartlı patojenik olan büyük bir bakteri grubudur. Ancak bağışıklığın zayıflaması, açık yaraların varlığı ya da masif enfeksiyon ile birlikte, çeşitli zarar verici hastalıklara yol açabilir - tamamen zararsızdan son derece tehlikeli.

Staphylococcus aureus'un Özellikleri ve Formları

Bu mikroorganizma grubu her yerde yaygındır. Stafilokok sadece insan derisinde değil, aynı zamanda toprakta, havada, etraftaki nesnelerde ve hatta gıda ürünlerinde de yaşar. Mikroskop altında, hareketsiz küresel bakterilere benziyorlar. Bunlar, renk pigmentlerini sentezleyebilen anaerobik, koşullu patojenik mikroorganizmalardır.

Stafilokoklardaki bakterilerin çoğu menekşe rengindedir ve üzüm gibi görünen kümelerde kümelenir. Eski Yunanca isminden "staphylococcus" dan çeviri yapılmadan sebepsiz olarak "üzüm tanesi" anlamına gelir. Bununla birlikte, bakteri diğer renklerde boyanabilir - beyaz, sarı, altın.

Bir kişi staphylococcus ile sürekli temas halindedir, ancak genellikle onun için hiçbir sonuç yoktur. Bununla birlikte, bazı tiplerde stafilokoklar, deriye ulaşır ulaşmaz derhal iltihaplanma sürecine neden olurlar.

Staphylococcus insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip yaklaşık 10 farklı enzimler içerir, bağışıklık reaksiyonlara yol açan ve metabolizma engellemeden kan koagülabilite artırmak mümkündür. Ayrıca izole edilmiş enzimler adhesinler - antibiyotikler penisilin mikroorganizmanın direnci (tüm negatif stafilokoklar üretir) arttıran bir madde - kabuk ve beta-laktamaz mikroorganizma hücrelerinin bağlanması için proteinler sorumlu değildir.

Staphylococcus aureus türleri

Çok sayıda staphylococcus türü vardır (50'den fazla), ancak en yaygın olanları üç tiptir - altın, saprofitik ve epidermal. Ayrıca, Staphylococcus aureus'un hemolitik stafilokok, penisilin ve vankomisine dirençli formları da vardır. Bu grup mikroorganizmalar en yaygın olanı olduğundan, aralarında çok çeşitli antibiyotiklere duyarlılık geliştiren bakterilerin en yüksek yüzdesidir.

Organizmaları kronik hastalıklar ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan çocuklar tarafından zayıflatılmış olan yaşlı insanlar ve hijyenik hijyenik beceriler, stafilokok ile enfeksiyonun en büyük riskine maruz kalmaktadır.

Iletim yolları

Staphylococcus tüm olası yollarla bulaşır:

 • Hava damlacık (altın staphylococcus burun veya boğazda böyle oluşur). Enfeksiyon olasılığı, solunum yolu hastalıkları epidemisi sırasında insanların yoğun olduğu yerlere yerleştirildiğinde önemli ölçüde artmaktadır.
 • Temas-ev - kirlenmiş toprak veya nesneler yara yüzeyine ya da hasarlı mukoza zarına geldiğinde. Kişisel bakım öğelerini (örneğin, bez, havlu) paylaşırsanız veya bir enfeksiyon taşıyıcısıyla aynı yatakta uyursanız, ailenizle enfekte olabilirsiniz.
 • toz solunmasıyla uygulanabilir. Hem sokak hem de ev tozu, ölü deri hücreleri, hayvan kılı ve çeşitli mikroorganizmalar-mantarlar, virüsler ve bakterilerden oluşan çok miktarda mikroskobik parçacık içerir. Tozlu hava soluduğumuzda, patojenik patojenler vücudumuza girer.
 • Sindirim (eğer çok sayıda patojen yiyeceklere kirli ellerden veya bulaşıklardan düşerse). Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, genellikle staphylococcus aureus'un neden olduğu ciddi bulaşıcı hastalıklara neden olur.
 • Tıbbi. Staphylococcus ile enfeksiyon, yeterli düzeyde sterilite sağlanamadığı takdirde, çeşitli tıbbi manipülasyonlarla mümkündür. Veya, cildin veya cerrahi operasyonların bütünlüğünün ihlali ile ilgili teşhis tedbirlerinin, stafilokokun direnç geliştirdiği antiseptik ile tedavi edilen araçları kullandığı durumda.

Staphylococcus ile enfeksiyon, vücudun bağışıklık sistemini savunmasını azaltır.

Bu durumun nedenleri şunlar olabilir:
 • banal süper soğutma;
 • KBB organlarının hastalıkları (anjin, larenjit, farenjit);
 • solunum sistemi hastalıkları (bronşit, pnömoni, tüberküloz);
 • viral enfeksiyonlar (grip, akut solunum yolu enfeksiyonları, ARVI);
 • endokrin sistemi hastalıkları (diabetes mellitus);
 • immünosupresif koşullar (HIV);
 • kötü alışkanlıklar (alkol, uyuşturucu, sigara);
 • kronik stres ve uykusuzluk;
 • egzersiz eksikliği;
 • dengesiz beslenme, beriberi;
 • Bazı ilaçların uzun süreli ve sistematik olmayan kullanımı (antibiyotikler, vazokonstriktör damlaları);
 • cildin bütünlüğünün ihlali ile ilişkili travma;
 • olumsuz ekoloji, hava kirliliği, zararlı endüstrilerde çalışmak.

Stafilokok Enfeksiyonunun Belirtileri

Lokalizasyondan bağımsız olarak stafilokok enfeksiyonu semptomları çok benzerdir. Aktif bir iltihaplanma süreci, irin oluşumu, lokal ve genel sıcaklıkta bir artış, baş ağrısı ve vücudun genel zehirlenme belirtileri ile gelişir. İnflamasyon kapalı bir alanda (orta kulak iltihabı, apse, pürülan deri lezyonları) gelişirse, yavaş yavaş artan ve komşu organlara veya dış çevreye giren bir apse oluşur.

Çocuklarda Staphylococcus, çok daha tehlikeli sonuçlara neden olur ve bu da hızla ölüme neden olabilir. Çocuk ne kadar küçükse, kendisi için daha tehlikeli olan, mikroorganizmalarla enfekte olan ve hızla sepsise dönüşen ve bebeğin hayatını tehdit eden enfeksiyondur.

KBB organlarının stafilokok hastalıkları

Staphylococcus, pürülan boğaz ağrısı, pürülan otitis media, farenjit ve rinitin en sık görülen ajandır. Boğazdaki Staphylococcus hemen hemen her zaman mevcuttur, bu nedenle birçok durumda enfeksiyon hakkında konuşmak anlamsızdır. Bununla birlikte, bakteriler normlara zarar vermezler, yerel bağışıklık ihlal edildiğinde tehlikeli hale gelirler. Çoğu zaman bu, viral hastalıklar (farenjit, rinit) veya komşu organlardan (orta kulak iltihabı, anjina) yayılan enfeksiyon ile ortaya çıkar.

ENT organlarının stafilokok hastalıklarının yaygın özellikleri, yüksek ateş, şiddetli ağrı, etkilenen bölgede belirgin ödem ve kızarıklık, ikinci üçüncü günde pürülan akıntının ortaya çıkmasıdır.

 1. Angina ile, pürülan scurf kirli-sarı damlaların görünüşüne sahiptir,
 2. bademcikleri kapsayan
 3. bir burun iltihabı - bir burun sarı veya yeşil vydeleny,
 4. farenjit ile neredeyse görünmez olabilir.

Ortalama kulak iltihabı ile kulak tıkanıklığı hissi ortaya çıkmakta, daha sonra timpanik membranın delinmesi ortaya çıkmakta ve dış kulak yolundan yeşilimsi püy açığa çıkarılmaktadır. Patolojinin zamanında tespiti, bir enfeksiyöz ajanın varlığını tanımlayan stafilokok analizini sağlar.

Gıda kaynaklı hastalıklar

Bu, bağırsakta meydana gelen kısa süreli stafilokokal süreçlerin ortak adıdır. Enfeksiyon, kontamine veya şımarık gıdalar vücuda girdiğinde ortaya çıkar. Enfeksiyon kaynağı kirli eller, kirli bulaşıklar, kötü yıkanmış sebzeler ve meyveler, hayvanlar, zararlılar (fare, hamamböceği, sinek) için gıdaya serbest erişim olabilir.

Yetişkinlerde standart altı ürünlerle zehirlenme kısa süreli ve tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Semptomları - sıcaklıkta hafif bir artış, iyilik halinin bozulması, belirgin dispeptik fenomenler - bulantı, kusma, ishal. Bu durumda ishal ve kusma ile mücadele etmek gerekli değildir - bu şekilde, hastanın vücudundan toksinler elimine edilir, ancak dehidrasyonu önlemek önemlidir. Bu nedenle, çok daha iyi tuzlu su içmelisiniz.

Bir açlık diyet bir gün için yararlıdır. Gıda kaynaklı hastalıklar çocuklar için özellikle tehlikelidir, çünkü erken yaşlarda vücudun dehidrasyonu çok hızlıdır, bu da ölümcül bir sonuca bile olsa ciddi sonuçlara yol açabilir.

Yaralarda pürülan süreçler

Staphylococcus'un deri ve mukoza zarındaki yara yüzeylerine girişi, yaraların eklenmesine yol açar. Bu durumda püs, açıkça görülebilen bir film veya sarımsı-yeşil pıhtıdır. Tam teşhisi sağlamak için bir yaradan ayrılan smear yardım eder veya yardımcı olur. Sağlık kurumlarında desteklenmeyi önlemek için, sağlık rejimi çalışır ve operasyon sırasında aseptik ve antiseptik kurallar gözlenir.

Tedavi, antiseptik ve antibiyotikli yaraların tedavisini, sargıların zamanında değiştirilmesini, kanalizasyonların kurulumunu, tıbbi personel tarafından hijyen standartlarına uygun şekilde uyulmasını izler. Gerekirse, yaranın primer ve sekonder cerrahi tedavisi gerçekleştirilir - etkilenen bölgelerin sağlıklı dokularda ve daha sonraki plastikte çıkarılması gerekir.

Bakteriyel vajinozis

Bu durum bağımsız bir hastalık değildir, ancak kadınlarda jinekolojik patoloji riskini artırır. Staphylococcus aureus olmak üzere, patojenleri üremeye başlıyor yerine laktik asit bakteri olan vajinanın doğal mikroflora, ihlal olarak ifade edilir. Vajinadaki stafilokok derecesi farklı olabilir, ancak sıklıkla smearın "saflık derecesi" terimini kullanır. Staphylococci varlığının 3. veya 4. derece olduğunu gösteren, sağlıklı bir kadında, bir smear testi 1 derece gösterecektir.

Bu durumda, şiddetli semptomlar mevcut olmayabilir veya vajina, ince sulu sarımsı-yeşil akıntı, karın ağrılı duyumlar, ilişki sırasında artışlardan hoş olmayan bir "balık" kokusu ortaya çıkabilir.

Bazen dışkıda stafilokok bulunur, ancak bu hastalıkla sindirim sisteminin bir parçası bulunmaz. Bakteriyel vajinoz ile mücadele etmek için, genital yolun sanitasyonu reçete edilir, antiseptik ajanlar ve antibakteriyel ilaçlar çeşitli dozaj formlarında (tabletler, fitiller, vajinal, kremler, merhemler, jeller) kullanılır.

Hangi doktor staphylococcus aureus'u tedavi eder?

Stafilokok enfeksiyonunun tedavisi, bir lokal terapist, kulak burun boğaz uzmanı, cerrah, jinekolog, enfeksiyöz hastalık uzmanı, gastroenterolog tarafından yapılabilir. Her şey, hangi organın patojenik mikroorganizmalardan etkilendiğine bağlıdır. Stafilokok enfeksiyonu tanısı, deri yüzeyinden, nazofarenks müköz membranlarından veya idrar kanalından alınan smearlar incelenerek yapılır. Ayrıca kan testleri yapın (genel ve biyokimya).

Tedavinin aşamaları

Her şeyden önce, antibiyotikler stafilokok tedavisinde kullanılır. Bunlar olmadan, bakteriyel bir enfeksiyonu ortadan kaldırmak imkansızdır. Staphylococcus olan eylem spektrumunda ilaçların verildi. Hangi ilacın etkili olacağına karar vermek için, önce bir antibiyotik tedavisi için bir yayma yapılır. Bu çalışma, tanının doğruluğunu saptamanıza ve doğrulamanıza ve stafilokok kolonisinin hangi antibiyotiğe duyarlı olduğunu belirlemenize izin verir.

Bir tedavi rejimi atarken, doktor vücuttaki enfeksiyonun patojenik etkisinin şiddetini belirleyen stafilokok hastalığının derecesini dikkate almalıdır.

 • 1 derece - klinik belirtiler minimaldir veya tamamen yoktur. Güçlü bağışıklık ile ilaçsız yapabilirsiniz.
 • 2 derece - enfeksiyon belirtileri çok belirgin değildir. Tanı sırasında stafilokok tanısı ve diğer patojenik bakterilerin varlığı varsa, bir antibiyotik tedavisi önerilmektedir.
 • 3 derece - hasta stafilokok enfeksiyonu gelişimini gösteren tipik şikayetler sunar. Bu durumda, doktor, antibakteriyel ilaç ve ilaçların kullanımı ile, bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan bireysel bir tedavi rejimi geliştirir.
 • 4. derece - Bir tedavi kürünün tayin edilmesinden önce, bu tip bir stafilokok ile baş edebilecek en etkili ilacın seçilmesi için spesifik bir patojen tipinin tam teşhisi ve belirlenmesi gereklidir. Ek olarak, disbakteriyozun (probiyotikler, prebiyotikler) önlenmesi için immünomodülatörlerin, vitaminlerin ve ajanların uygulanması reçete edilir.

Antibiyotik tedavisinin seyri bir haftadan fazla azaltılamaz. Durumda gözle görülür bir gelişme olsa bile, sonuna getirmek gerekiyor.

müstahzarlar

Staphylococcal enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan popüler ilaçlar:

Hastalığın belirtileri ve semptomların şiddeti göz önüne alındığında, ilaçların optimal formu seçilir (tabletler, merhemler, enjeksiyonlar).

En önemli ikinci prensip, enfeksiyonun yeniden bulaşmasını ve yayılmasını önlemek için hijyen ve hijyen standartlarına sıkı sıkıya bağlı kalmasıdır. Sadece su prosedürlerini değil, aynı zamanda antibiyotiklerden farklı olarak, patojenleri etkilemediği için, fakat mikroorganizmaların daha fazla çoğalması için elverişsiz hale getirdiği için, her zaman etkili olan yerel antiseptiklerle tedaviyi de kapsar.

Tedavinin bir diğer önemli aşaması, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve vücudun savunmasını yeniden tesis etmeyi amaçlayan önlemlerdir. Bu amaçla bağışıklık düzenleyici maddeler reçete edilir ve vitamin-mineral kompleksleri uygulanır.

Geleneksel tıp

Enfeksiyon tedavisinde kullanılan halk tarifleri doğal bileşenlerin veya bitkisel ilaçların kullanımına dayanmaktadır.

 1. Bakır vitriol. Festering yaralarını tedavi etmek için, Staphylococcus aureus'u öldüren bakır sülfat kullanabilirsiniz. Eczaneden alabilirsiniz.
 2. Elma (masa sirkesi). Staphylococcus'un neden olduğu cilt lezyonları olduğunda, sirke ilavesiyle banyo yapın. Prosedür süresi 15 dakikadır. Küçük hasar alanlarını işlemek için asetik kompresler kullanabilirsiniz.
 3. Bir klorofililtil çözeltisi (yağ veya alkol). Bu ilaç evde, ENT hastalıklarını veya stafilokoktan kaynaklanan deri lezyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Yağ çözeltisi, boğaz, alkol - durulama için yağlamak için kullanılır.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, siyah frenk üzümü meyvelerini limon, ahududu reçeli ile çay içmek için kullanmanız faydalıdır. Derideki enfeksiyon odaklarını tedavi etmek için, enflamasyonu ortadan kaldıran kayısının etini kullanabilirsiniz. İçeride, 1: 1 oranında alınan bir dulavratotu ve karakafes kaynağını almanız önerilir. Sebze toplama, kaynar su dökün, 30 dakika ısrar, filtre ve günde üç kez ılık bir şekilde alın.

Önleyici tedbirler

Staph bulaşmasını önlemek için şu yönergeleri izleyin:

 • Zamanla, vücuttaki enfeksiyon odaklarını tanımlayın ve tedavi edin;
 • kişisel hijyen kurallarına uyun;
 • Meyve ve sebzeleri iyice yıkayın, sadece taze yiyecekler yiyin;
 • düzenli olarak temizleyin, odayı havalandırın, tozla savaşın;
 • sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek, kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • Soğuk mevsimde, büyük konsantrasyonlarda insanlardan uzak durun, bağışıklığı sürdürmek ve viral enfeksiyonları önlemek için ilaçlar kullanın;
 • Cildinizi yaralarken, yarayı antiseptik ile tedavi ettiğinizden ve bir yama veya steril bandajla kapattığınızdan emin olun.

Boğazda stafilokok tedavisi

Staphylococcus (S. Aureus), epidermal (S. epidermidis) ve saprophytic (S. saprophyticus) - stafilokok insanlarda üç tür en sık gördük. Bunlar hastalığın gelişiminde olmadan vücutta akut ve kronik enfeksiyonlar, hem de uzun vadede varlığına sebep olabilir. İkinci durumda, bir kişinin stafilokok bir taşıyıcısıdır.

Taşıyıcı, insan vücudunda stafilokok varlığının en sık görülen şeklidir. Bu mikroorganizma, burun ve boğazda da dahil olmak üzere deride mukoza zarları üzerinde uzun süre yaşayabilir. Olumsuz koşullar altında, aktif olarak çoğalmaya başlar ve hastalığa neden olur. Bu yazıda, boğazda stafilokokların tedavisi hakkında konuşalım.

Genel bilgi

Stafilokok, şartlı patojenik mikroorganizmalar olarak sınıflandırılır, yani patojenite (patojenite) tezahürü için özel şartlara ihtiyaç vardır. Bu tür durumlar hipotermi, azalmış bağışıklık, antibiyotik kullanımı, ciddi eşlik eden hastalıklar ve diğer faktörler olabilir.
Öte yandan, sağlıklı bir staphylococcus taşıyıcısı, başkalarının, örneğin, aile üyelerinin kirlenmesinin bir kaynağıdır. Eğer bunlardan biri bağışıklığı zayıflatırsa, stafilokok bu kişide bir hastalığa neden olur. Bu, annelerin çocukları için geçerlidir - staphylococcus aureus taşıyıcıları.

en hassas hamilelik sırasında ve doğum (gebelik patolojisi, doğumda uzun susuz aralığı) sırasında özellikle zararlı faktörlere maruz kaldıktan sonra enfeksiyonları, küçük çocukları, Staph için, erken bir yapay beslenme altındadır. Özellikle diyabet, kanser ve romatizmal hastalıklar, egzama ile bu enfeksiyon yaşlılar için risk altındadır.

Staphylococcus, boğaz ve burun hastalıklarına neden olabilir (bademcik iltihabı, rinit, farenjit). vücuda yayılan cilt ve deri altı doku, solunum, sindirim, kalp-damar sistemi, idrar yolları, üreme organları, kemik ve eklemler, merkezi sinir sistemi ve diğer organlar lezyonlarının neden olabilir. Bu nedenle, stafilokok enfeksiyonunu düzgün bir şekilde tedavi etmek ve bu mikroorganizmanın taşıyıcılarını sterilize etmek çok önemlidir.

Stafilokok enfeksiyonu tedavisi

Bir anjinin geliştirilmesinde, bir mikroflora üzerindeki bir farenkstan ve antibiyotiklere duyarlılıktan tedavi başlangıcından önce analizlerin gerçekleştirilmesi arzu edilir. Bundan hemen sonra, bölgede en etkili antibiyotiklerin uygulanmasına dayanan ampirik antibiyotik tedavisi denenir. Çoğu zaman, tedavi, amoksisilin / klavulanat veya sulbaktam gibi inhibitör korumalı penisilinler ile başlatılır. Çözünür formlar, örneğin, flemoxiclav solutab gibi popülerdir. Penisilinlerin klavulanik asitle kombinasyonu, stafilokokların antibiyotiklere olan direncinin üstesinden gelir.

Antibiyotiklere duyarlılık sonuçları alındığında (sadece birkaç gün içinde hazırdır), örneğin sefalosporinler, makrolitler, linkozamidler gibi başka antibakteriyel ilaçlar da reçete edilebilir.

Tedavinin seyri yeterince uzun olmalı (ciddi vakalarda 4 haftaya kadar) ve vücutta stafilokokun tamamen ortadan kaldırılmasına yol açmalıdır (eradikasyon).
Boğazda stafilokok enfeksiyonu kompleks tedavisinde steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, vitaminler, immünmodülatör ajanlar bulunur.

Antiseptik etkisi olan yerel ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle gramicidin, bioparox, IRS-19 gibi reçeteli ilaçlar.

Boğazın antiseptik etkisi olan maddelerle durulanması önerilir. Furatsilin, hlorgeksidin, doksidin ve özellikle klorofililpt olabilir.
Stafilokokal bakteriyofaj ve stafilokokal anatoksin, stafilokok enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir. Staphylococcal bakteriyofaj, bir hafta boyunca günde 4 kez 1 şişe durulamak için kullanılır. Staphylococcal anatoksin, sadece 5 enjeksiyon ile, her gün 0.5 ml deri altından enjekte edilir. Bir ay sonra, bu ders tekrarlanır.

Stafilokok nakli tedavisi

Sadece Staphylococcus aureus için tedavi uygulanması. Bir kişi saprofit veya epidermal stafilokok taşıyıcısı ise, tedavi edilmesine gerek yoktur. Antibiyotik tedavisi için antibakteriyel ilaçlar kullanılmamalıdır. Staphylococcus taşıyıcısı hamile bir kadınsa, 32, 34 ve 36. gebelik haftalarında subkütan olarak 0.5 ml staphylococcal toksoid ile immünizasyon reçete edilir.

Staphylococcus'un taşınmasını önlemek için aşağıdaki şema kullanılabilir:
1. Staphylococcal bakteriyofaj 7 gün boyunca günde iki kez her burun deliğine 3 ila 5 ml.
2. Her burun deliğine bir dozda IRS-19, bir ay boyunca günde 2 kez.
3. 10 gün boyunca sabah 7 mg Bronchomunal, 20 gün arayla sadece 3 ders.

Bu tedavinin bitiminden bir ay sonra, mikroflora üzerinde bir kontrol kültürünün geçirilmesi gerekir. Stafilokok taşıyıcısı korunursa, yukarıda tarif edilen şemaya göre (2 hafta ara ile 0.5 ml deri altından) stafilokokal anatoksin ile aşılanması gerekir.

Bir hastanın böyle bir sorunu varsa, kendi kendine ilaç tedavisinin sağlığa zararlı olduğunu ve yeterli tedaviyi almak için doktora başvurulması gerektiğini hatırlamak gerekir.

Hangi doktora başvurulur?

Nazofarenks enfeksiyonu gelişmesi ile çocuk doktoru, terapist ve daha şiddetli vakalarda KBB doktoruna dönebilirsiniz. Tekrarlanan stafilokok enfeksiyonu atakları ya da bir taşıyıcı oluşumu ile birlikte, bir enfeksiyöz hastalık uzmanına, bir immünologa danışmalı ve şeker için bir kan testi yapılmalıdır.

Boğazda Staphylococcus aureus'un semptomları ve tedavisi nasıldır?

Boğazdaki Staphylococcus aureus (aureus) çoğu insanda kesinlikle normaldir.

Bu bakteri hakkında konuştuğumuzda, standart bir Staphylococcus aureus normu olduğunu anlamalıyız. Ve belirli koşullar altında meydana gelen patolojik bir bulaşıcı süreç var.

Enfeksiyöz sürecin belirgin semptomları veya normların önemli bir fazlalığı olmamakla birlikte, tedavi başlanmamalıdır.

İnsanlarda stafilokok nedenleri

Binlerce mikroorganizmanın yaşadığı bir dünyada yaşıyoruz. Staphylococcus ve streptococcus, hemen hemen her yerde bulunan mikroplardır:

 • Evimizde;
 • gıda ürünleri üzerinde;
 • sokakta;
 • kapı kolları vb.

Hayatın ilk günlerinden başlayarak onlarla tanışıyoruz. Ve bu, annelik evlerinde enfeksiyon önleme konularına daha fazla önem verilmesine rağmen.

Staphylococcus aureus, cildimizdeki sindirim sistemindeki mukoza zarlarımızda (boğaz dahil) "yaşar".

Staphylococcal enfeksiyonu alabilir miyim?

Elbette, başka herhangi bir bakteriyel enfeksiyon gibi.

Örneğin, çocuklukta hepimiz soğuk solunum yolu hastalıkları oluyor. Bunların çoğuna ateş ve pürülan inflamasyon eşlik eder - anjina, pürülan akıntı ile rinit, sinüzit. Bazı durumlarda, hastalığın nedeni stafilokoktur.

Altın staphylococcus ile karşı karşıya olan bir çocuk rinit, farenjit, bademcik iltihabı, otit ve benzeri hastalığa yakalanır. Bir kez stafilokok enfeksiyonu yaşadıktan sonra, çocuk anti-stafilokoksik bağışıklık geliştirir. Yıllar geçtikçe, insan bağışıklık sistemi, yeni bakteri çeşitleriyle tanışarak eğitiyor.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir enfeksiyöz süreci tetikleyebilen şartlı patojenik bir bakteri.

Koşullu patojenik bir mikrobun stafilokokal enfeksiyona geçişinin ana nedeni, bağışıklığın zayıflamasıdır.

İmmünsüpresyonun ana faktörleri şunlardır:

 • Solunum viral hastalıkları;
 • tekrarlayan herpes virüsü;
 • kronik hastalıklar;
 • terapinin arka planında meydana gelenler de dahil olmak üzere immün yetmezlik durumları.

Ek immünosüpresyon faktörleri:

 • Hareketlilik eksikliği;
 • zehirli maddelerin kullanımı, bunların başlıcaları - alkol ve tütün;
 • kötü dengelenmiş veya yetersiz beslenme;
 • Kötü ekoloji;
 • aşırı duygusal ve fiziksel stres.
İçindekiler ↑

Ana belirtiler

Stafilokoklar boğazda nasıl ortaya çıkar:

 • Boğazda yanma, ağrı;
 • gidiklama;
 • Bir crocheting;
 • sık sık yutmak gerekir;
 • kolay öksürme (öksürme).

Staphylococcus'un lokal semptomları birkaç saat ila 2-3 gün arasında bir artışa neden olur ve bundan sonra enfeksiyon daha belirgin bir forma geçer.

cerahat

Staphylococcus klasik bir iltihaplı enfeksiyondur. Mukoza üzerinde sabitlenen bakteriler, hücrelerimizi yok eden spesifik enzimleri serbest bırakırlar. Bu mikroplar hücre tahribatı ürünlerini besler. Ayrıca, bu şekilde dokulara daha derine girerler. İmmün hücreler bakterileri etkisiz hale getirmeye çalışırlar - irin elde edilir. Bu nedenle, boğazda Staphylococcus aureus enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

Artan sıcaklık

Enfeksiyona pürülan bir süreç eşlik ettiğinden, her zaman yüksek ateşli bir ateşle kendini gösterir.

Genel zehirlenme

Boğazda staphylococcus belirtileri:

 • zayıflığı;
 • bulantı;
 • iştahsızlık;
 • baş dönmesi.

öksürük

Boğazda stafilokok ile öksürük enfeksiyonun ana belirtisidir.

Tanı Yöntemleri

Staphylococcus aureus'u tedavi etmeden önce, boğazın mikroflorasını incelemek gerekir. Boğazdaki flora üzerindeki bir leke, mukoza zarında yaşayan bakterileri açığa çıkarır ve ayrıca bulunan her bakteriyel tür için bir antibiyotik (örneğin antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek) sağlar.

Antibiyotikler çok önemlidir. Bakterimiz bazı antibiyotiklere direnç geliştirdi. Etkili antibiyotikler bilinmesine rağmen, her durumda doğru tedaviyi seçmek için ek analize ihtiyaç vardır.

Staphylococcus aureus'un normu nedir?

Boğazda Staphylococcus aureus'tan kurtulabilirsin, ama uzun sürmez. Üst solunum yolları Staphylococcus aureus normal sürekli varlığı -10³ cfu / ml, bağımsız bir kolonisi çoğalabiliyorsa her biri 1000 bakteri, (koloni oluşturan birim - CFU), yani.. 1 ml ortam içinde.

Belirtiler dışında, bu göstergenin çok bilgilendirici olmadığı akılda tutulmalıdır. Yani, bir kişi 10 ila 4 derece CFU / ml deyin ve bu nedenle iltihaplanma sürecinin belirtileri gözlenmezse, bu değer normun sınırlarını aşmayacak şekilde düşünülebilir.

Istisna, çocuklar, yaşlılar ve kronik solunum yolu hastalıkları olan kişilerdir. Bu vakalarda, ek semptomların eşlik etmediği 10³ CFU / ml normunu aşmak, boğazın hijyenini gerektirir.

Staphylococcus aureus nasıl ve ne tedavi edilir?

Birçoğu prensipte soruyu gündeme getirir: Boğazda stafilokokları nasıl öldürürler. Kaldırmak zordur ve gerekli değildir, çünkü bir süre sonra, her durumda, geri dönecektir.

Ev tedavisi

Eylem gerektiren 2 olası durum vardır:

 • Staphylococcus aureus'un konsantrasyonu, enflamatuar semptom göstermeyen, 10 ila 4 derece veya 10 ila 5 derece CFU / mL'dir;
 • pürülan enflamasyon, ateş ve zehirlenme vardır.

immunotentiation

İlk olarak, bağışıklık sistemini mikrop yayılmasına karşı doğal bir dirence uyarmalıyız. Tehlikeli bir patojenik bakteri olduğu unutulmamalıdır. Konsantrasyonu büyük ölçüde aşılırsa (ve 10 ila 5 derece - bu fazlalık 100 kez), o zaman bağışıklık sistemi bastırılır ve yardıma ihtiyacı vardır.

Bu amaçla immünomodülatörler kullanılır. Bunlar çeşitli bakterilerin deaktive edilmiş fragmanlarını içeren preparatlardır. Bakteriyel antijenlerin böyle bir "sıcak yatağını" alan bağışıklık sistemi, kendi interferonunun üretimini ve birlikte bağışıklık tepkisinde önemli bir iyileşmeye yol açan diğer süreçleri tetikler.

İmmünomodülatörler yerel ve genel aksiyonlardır. Boğaz - topikal uygulamada Staphylococcus aureus tedavisi için hazırlıklar. Aralarında en ünlüler:

Imudon resorpsiyon için bir tablet. 7-10 gün boyunca günde 8 tablet alın.

IRS-19, hem nazal geçişlerde hem de boğaz mukozasında püskürtülebilir. Modu - 7 gün boyunca günde 5 kez veya enfeksiyon belirtileri ortadan kalkıncaya kadar 1-2 kez püskürtülür.

antibiyotikler

Bir stafilokok enfeksiyonu geliştirdiysek, antibiyotikler önlenemez. Staphylococci, bazı antibiyotiklere direnç gösterebilir. Bununla birlikte, bu bakterinin direnci abartılmıştır. Çoğu antibiyotiğe göre hassastır. Bunlar arasında:

 • azitromisin;
 • siprofloksasin;
 • Tsefriakson;
 • linezolid;
 • teikoplanin;
 • vankomisin;
 • fusidik asit.

Antibiyotikli spreyler:

Yerel uygulama da dahil olmak üzere bir boğazda bir stafilokoktan antibiyotikleri kötüye kullanmak, aşağıdakileri yapmaz: bu maddeler mukoza ve ağız ile ilgili olarak agresiftir.

Altın bir staphilococcus ile gargara yapmaktan mı?

Boğazda staphylococcus aureus tedavisi için, fito antiseptikler kullanılır:

 • Calendula (alkol) tentürü;
 • Klorofilkil (okaliptüs yaprakları alkol çözeltisi).

Kadife çiçeği tentürü veya Chlorophylliptum'dan 20 damla 1/2 su bardağa sulandırılır. Günde üç kez bir hafta boyunca boğazınızı yıkayın.

Halk ilaçları ile tedavi

Bitkisel kökenli klasik antimikrobiyal ajanlar:

 • John's wort;
 • calendula çiçekleri;
 • okaliptüs yaprakları.

Tek tek kullanılabilir veya 2-3 bitki karışımı yapılabilir. Çimler 1 yemek kaşığı oranında sıcak su ile demlendirilir. bir bardak suya. Günde üç kez boğazınızı yıkayın.

Bir çocuğun boğazında Staphylococcus aureus

Bir çocuğun boğazında staphylococcus aureus tedavisi bir akıl yürütmeyi içerir. Bunu yapmak için şunu kullanın:

 1. Yerel antiseptik ajanlar, örneğin:
  • Lizobakt - 1 tablet, emilme, günde üç kez;
  • Octenisept - günde üç kez boğaz içine sprey veya 1: 2 oranında su içinde seyreltilmiş bir ilaç çözeltisi ile durulayın.
 1. Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus'u boğazda tedavi etmek için, günde üç kez bir durulama şeklinde bir bakteriyofaj kullanın.

İmmünomodülatör ajanlar, kural olarak, çocuklara atanmaz.

Kamarowski, ebeveynlerine çocuklarının neden tehdit ettiğini, annesinden stafilokok ekimi anlatıyor.

Hamilelik sırasında boğazda stafilokok tedavisinin özellikleri

Herkes, hamilelik sırasında hiçbir ilacın önerilmediğini bilir: sadece açıkça kontrendike olan antibiyotikler değil, aynı zamanda zararsız immünomodülatörler.

Daha çok tedavi etmek mümkündür:

 • Miramistin (örneğin, Octenisept) dayalı yerel olarak antiseptik preparatlar boğaz sprey;
 • bir stafilokok bakteriyofajı ile gargara;
 • Lizobakt tabletleri çözmek için.

Genel olarak eğer stafilokoklar sorun yaratmazsa, onunla hiçbir şey yapmamak daha iyidir. Sadece daha sık yürüyün, iyi yiyin ve farklı şekilde yiyin, endişelenmeyin ve daha fazla dinlenmeyin.

Nelerden kaçınmalıyım?

Bir doktor reçetesiz antibiyotik almayın. Boğazın mikroflorasındaki bakterilerin oranını değiştirirler: bir mikroorganizmayı yok ederek, boş alan oluştururlar ve başkalarının yayılmasını kolaylaştırırlar.

Stafilokok enfeksiyonu önleme yöntemleri

 • Dengeli yemek;
 • hareket etmeyi unutmayın - daha fazla yürüyün, sürmeyin;
 • Sigarayı bırakmak - sigara içmek, lokal solunumsal bağışıklığı önemli ölçüde azaltır ve stafilokok yayılmasına yardımcı olur.

Mikropların patojenik bir forma geçişi çoğu vakada akut solunum yolu viral enfeksiyonunun arka planında meydana geldiğinden, mevsimsel morbidite artışında kişinin sağlığına özel dikkat gösterilmelidir. Önleyici bir antiviral ilaç yılda iki kez önerilir: sonbaharın ortasında ve kışın / ilkbaharın sonunda.

Yararlı video

Staphylococcus aureus'un pürülan enflamatuar süreçlerinin tehlikeli bir maddesi, belirli koşullar altında ortaya çıkar. Bakteriyel enfeksiyonlarda uzman, enfeksiyonun nasıl geliştiğini açıklar.

Sonuç

Çoğu insanda, boğazdaki staphylococcus aureus her zaman veya periyodiktir. Bağışıklık sistemi gelişimini engeller.

Stafilokokların enfeksiyon evresine geçişi, nazofarenksin lokal immünitesindeki azalmaya bağlıdır.

Boğazda Staphylococcus aureus için ilaçlar - immünostimülatörler ve antiseptikler.

Boğazda stafilokok enfeksiyonu için ilaçlar - antibiyotikler ve immünostimulatörler.

Erişkinlerde sık görülen inflamatuar boğaz relapsları durumunda, bir immünolog tavsiye edilir ve bağışıklık sisteminin işleyişindeki hataları bulmak ve düzeltmek için bağışıklık durumu analizi yapılır.

Makaleyi beğendin mi? Malzemeyi değerlendirin!

Ve ayrıca yeni makalelere abone olun RSS ile veya VKontakte, Sınıf arkadaşları, Facebook, Twitter veya Google Plus için bizi izlemeye devam edin.

Bu konuda bir sorunuz veya deneyiminiz var mı? Bir soru sorun veya yorumlarda anlatınız.

İyi günler! 37,2-37,4 sıcaklık, öksürme, akciğerlere düz hareket, boğaz parçalıyor. Slal smear, bir altın staphilococcus 10 * 6 gösterdi. Siprofloksasin Duyarlı, aynı anda otofagom boğaz işlemek için 10 gün sürdü, Bion 3 imudon aldı. öksürük alarak daha az olurken, sanki yeniden, iyi oldu birkaç gün, sadece bir take bitmiş dikkat! ((ben antibiyotik pzhl ne tavsiye ederiz kez vücudu zehirlemeye istemiyoruz ??

Merhaba Irina. İlk olarak, en az 14 gün boyunca tedaviye devam etmelisiniz. Şimdi siprofloksasine dönmek gerekli değildir. Staphylococcus'a duyarlı başka bir ilaç denemelisiniz. İkincisi, dinamikleri tekrar görebilmek için tekrar smear vermelisiniz - daha az stafilokok var ve eğer varsa. Üçüncüsü, gizli enfeksiyonların varlığı için kapsamlı bir incelemeden geçmelisiniz, bir florografi yapmalısınız.

Tedavi Neisser baş dönmesi 37.2 üç aylık çok hasta halsizlik sıcaklık ve sürekli iltihaplı boğaz burun olup olmaması gerektiği Merhaba, boğaz ve burun analizi deşifre ve söyle lütfen yardım o geçti bir antibiyotik ihtiyaç mutlaka bir bakteriyofaj tedavi veya mümkün olup olmadığını boğaz Staf Aures 4 4 veridans 2 duyarlılık hakkında bilmiyorum tsifatrikson duyarlı gitti

İyi geceler, bakteriyofajı kabul etmek ve bu preparatın alınmasının kesilmesinin mümkün olup olmadığını lütfen söyleyin veya söyleyin

Hoşgeldin! benim adım Marina. kızım 6 yaşında. Çok sık sık, yılda 10 kez daha hasta. Haziran 2016'da 2. derecenin salgı bezleri ve adenoidleri istenilen boyuta kesildi. ve son 6 ay içinde boğazda pürülan döküntüler, 3 hafta boyunca demleme ile birlikte, sonra kaybolur, 2 hafta sonra tekrar eder, hiçbir sıcaklık yoktu! farenks gelen bir smear teslim ettik, sonuç: Staphylococcus aureus 10 5 derece koe ml. ENT, 10 gün, 10 gün (3 ay), miramistin olmak üzere ers-19 atandı veya aday gösterdi. 1 ders tedavi tamamlandı. 2 hafta sonra tekrar boğazda oluşan irin, burun akıntısı vardı ve 37.5-38.6 sıcaklığı 4 gün sürdü. Tedavi etmekten daha lütfen isteyin. Bu durumda gösterilen antibiyotikler hangileridir? Bize doktorlar söylediler ya da söylediler, o antibiyotikler tedavi edilmiyor! Çaresizim Yardım edin lütfen.

Merhaba Marina. Çocuğunuza bir yayma verildiğinde, mikrofloranın antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını analiz etmek zorunda kaldılar. Belirlenenlere dayanarak, tedavi duyarlı olarak kabul edilmelidir. Burada yokluğunda tavsiye etmek için hiçbir şey imkansız. Staphylococcus aureus üzerinde hareket eden ilaçlar mevcuttur, ancak sizin durumunuzda etkili olup olmayacakları - bu bir analiz gerektirir.

Genel olarak, lor tarafından reçete edilen tedavi mantıksaldır. Fakat çoğu bağışıklık sistemine bağlıdır. Çocuk büyüdükçe alevlenmelerin sıklığı azalmalıdır.

Hoşgeldin! zaten 6 ay oldu. resmimiz gelişmiyor. akut semptomlar (ateş, boğazda ağrı) değil, bademciklerin hepsi beyaz kaplama ile kaplıdır, pürülan tıkaçlar artık her iki bademciğin üzerindedir. İmmunolog, 6 ay boyunca ribomunil'i kabul etti veya tayin etti. 3 ay içtik. sonuç yok kentimizde tüm KBB doktorlarını gezdik. Doğru bir şekilde teşhis edilemez ve doğru tedaviyi seçebiliriz! Yardım edin lütfen.

Merhaba Marina. Tedaviye cevap vermeyen uzun süreli, yavaş, bakteriyel bir enfeksiyon, bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösterir. Bu anlamda, bir bağışıklık uzmanını ziyaret etmek mantıklı değil.

Nedenin, bağışıklığı da zayıflatan başka bir mevcut bulaşıcı hastalıkta saklanabileceğini öne süreceğim. Örneğin, düşük aktivite tüberkülozlu bir süreç olabilir ya da genellikle herhangi bir belirti göstermez, ancak yaşamı beklenmedik bir şekilde bozabilir.

Ankete devam et. Er ya da geç sebebi bulunacak. Bu sebep muhtemelen Laura'nın yetkisinde değil.

Ben Lemma 25 gırtlağınayumruğu ağzından sürüntü aldı ve 10 4 stepeni.Vrach 800 ruble orada maliyeti bakteriyofaj 100ml atfedilen altın stafilokok bulundu. Bana nasıl doğru davranacağımı söyle. Boğazım ateş yakıyor.

Hoşgeldin! Staphylococcus aureus üzerine leke teslim, sonuç henüz gelmedi ama ilaç tedavisi etkisiz olduğunu söyleyerek, vyseetsya ve bademcik kaldırmak için cerrahi düştüğünü KBB öngörüyor. Bu böyle mi? Not: Kan testleri, ameliyat için endikasyonları göstermedi. Cevabınız için teşekkürler.

Merhaba Elena. Burada yorum yapmak zor, çünkü Karar almak için tüm faktörler dikkate alınmalıdır. Operasyon her zaman aşırı bir ölçüdür. Eğer Staphylococcus aureus kronik bademcik iltihabı varsa Öte yandan, şans biraz ilaç ve vücutta enfeksiyon kalıcı bir kaynak tarafından kendisine kurtulmak için - bu yanlıştır.

Merhaba, h için tedavi görüyorum. Staphylococci 2 hafta. Alkol müsade edilir mi? Eğer değilse, o zaman nedir?

Merhaba Nasıl ve nasıl tedavi edildiğini izlemek. Alkolle birlikte dahili olarak alınan bazı antibiyotikler daha belirgin yan etkiler verebilir. Bunun olasılığı çok yüksek değildir (alkol alımı ile ilişkili olmayan diğer standart olmayan reaksiyonların yanı sıra), ancak kullanılabilir. Olası yan etkileri nelerdir: baş ağrısı, halsizlik, daha yoğun zehirlenme veya sıra dışı durum.

bana bir staphilococcus sivilce serpiştirildi, ama sonra öğrendim ya da o ya da onun yüzünden, bu geçiş yaşı henüz o yıl içinde 22 sona ermedi olduğunu öğrendim. analiz için bir kitap bal gitti ve analizde staphylococcus bulundu. Annem uzun zamandır ilaç almamış, ancak biyomedikal ile tedavi edilmiştir. Burada da benim için ayarlanmış, 2 güne benzedim ve tekrar analiz etmek için tekrar gittim ya da daha fazla değil.

Merhaba, farinksden bulaşma geçirdim, sonuçlar geldi, internette okudum ve korkunç oldu.
Bulunan: pseudomonas aeruginosa-10 ^ 3
staphylococcuc aureus-10 ^ 4

Merhaba Xenia. İlk olarak, göstergeler aynı ve daha fazla değildir. İkincisi, modern antibakteriyel ajanlar ve yerel antiseptikler, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus ile başarılı bir şekilde mücadele etmektedir. 10 günlük bir tedavi kürü alın. Sonra tekrar smear verin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ve farenjit için başlıca ilaçlar

Larenjit ve farenjit için ilaçlar larinks, bronşlar, akciğerler ve nazal mukozanın enfeksiyonu ve enflamatuar süreçleriyle başa çıkmaya yardımcı olan bir dizi ilaç içerir.

Bademcik iltihabı - ne yapmalı

Tonsillit ile, sıcaklık artışı hastalığın biçimine ve türüne bağlıdır. Bademcik iltihabı bulaşıcıdır.Bu nedenle, herhangi bir bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi, tonsillit sıcaklığı artırır.