Loading

Tonsillektomi - bezlerin çıkarılması: operasyon tipleri ve olası sonuçları

Yakın zamana kadar, bademcik bölgesinde iltihaplanma sürecini geliştirirken, uzmanlar çıkarılmaları önerdiler, ancak bugün bu sorunun görüşü önemli ölçüde değişti. Bezleri çıkarmak için operasyon “tonsillektomi” olarak adlandırıldı ve çoğunlukla çocukluk çağında reçete edildi.

Çalışmalar hastanın sağlığı için önemli bir tehdit temsil edebilir hastanın ve bazı durumlarda tam bir iyileşme garanti etmez bademcikler o kaldırılmasını göstermiştir. o tonsilektomi gereği üzerinde karar verildi uzmanı eğer Bu durumda, hasta, modern hastaneler ve ne sonuçlar ameliyat sonrası gelişebilir içinde badamciklerini kesmek için bilmeli.

Bezlerin fonksiyonları

Yerleşim özellikleri ve vücutta bademciklerin rolü

Çalışmalar, insan vücudundaki bezlerin ana işlevinin, onu çeşitli patojenik mikroorganizmaların nüfuzundan korumak olduğunu göstermiştir. En zararlı mikropların biriktiği bademcikler üzerinde, ağız boşluğuna hava ile birlikte girerler. Ayrıca bademcikler, hematopoez süreci için gerekli olan özel hücrelerin üretiminde aktif rol alan biyolojik maddelerin üretim yeridir.

Tıbbi uygulama, tonsillektomi geçiren hastalarda, üst solunum yollarının çoğu onkolojik hastalığının teşhis edildiğini göstermektedir. Ek olarak, bu tür hastalar, akciğer ve sindirim sistemi gibi hayati organların işleyişinde bozulmalara sahiptir.

Tüm organizmanın normal işleyişini sağladıkları için bezler insan yaşamında önemli bir rol oynarlar.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarını güçlendirmede aktif bir rol alırlar ve ayrıca organ ve dokulara düşen enfeksiyon üzerinde nötralize edici bir etkiye sahiptirler. Hastanın vücudunun zayıflaması ve çok sayıda bakterinin ağız boşluğuna girmesi durumunda, bezlerin çalışmasında bir bozulma söz konusudur. Parlak kırmızı renkte boyanırlar, şişer ve iltihaplı bir süreç geliştirirler. Bu semptomlar, akut tonsillit gibi bir hastalığın karakteristiğidir, ilerlemesi bademcik giderme nedenlerinden biri haline gelebilir.

Bezlerin çıkarılması için endikasyonlar

Bademcik kaldırılması gerektiren Symptomatology

Bezleri çıkarmaya yönelik karar sadece bir uzman tarafından alınır ve bunu aşağıdaki durumlarda yapabilir:

 • Hastada anjina progresyonu, juguler venöz tromboz ve kan enfeksiyonu gelişimine yol açtı.
 • her zaman anjina ciddi belirtilerin bir tezahürü eşlik eder
 • Hastada akut bademcik iltihabı ağır seyreder ve antibakteriyel ilaç almak alerjik reaksiyona neden olur.
 • boğazda bir apse oluşumu ile komplike hastada anjina

Çoğunlukla bademcik uzmanı çıkarma kararı, hastanın yılda en az 5-7 kez anjinaya sahip olması durumunda alabilir. Ek olarak, tonsillektomi endikasyonları her seferinde aşağıdaki semptomlara eşlik eden anjina olabilir:

 • şiddetli ateş
 • adenopati
 • bademcikler üzerinde büyük miktarda irin bir birikimi vardır
 • hemolitik streptokok grubu A varlığı

Çocuklukta bademcikler 5 yıl sonra tavsiye edilir, çünkü bu kez vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vardır.

Küçük çocuklarda akut bademcik iltihabı teşhisi durumunda, tedavi sadece konservatif yöntemlerle yapılmalıdır.

Takip eden küçük hastalarda bademcikler üzerinde ameliyat yapmayı ve gıda alerjilerinin gelecekteki gelişimini provoke etmemesi için reddedin.

Kaldırma yöntemleri

Tonsillektomi - türleri ve tanımı

Modern tıp kurumlarında uzmanlar, sparing teknikleri ve modern ekipmanların yardımıyla bademciklerin kısmen veya tamamen çıkarılmasını gerçekleştirirler.

Bezlerin kısmi çıkarılması, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. sıvı azot ile donma
 2. karbon veya kızılötesi lazer ile koterizasyon

Bu yöntemlerin amigdala üzerindeki etkisi, ölmeleri gerçeğini doğurur ve uzmanlar onların çıkarılmasını sağlar. Bezlerin tam olarak çıkarılmaması durumunda, işlemden sonra hasta boğazda bir süre acı çekebilir. Ek olarak, bademciklerin kısmi olarak çıkarılması hastada vücut ısısında bir artışa neden olabilir.

Bezlerin tamamen çıkarılması için bir karar verilmesi durumunda, bu aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Bademciklerin mekanik eksizyonu, bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. Böyle bir operasyon, bir tel döngü ve cerrahi makas gibi aletlerin yardımıyla bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hasta genel anestezi altındadır ve genellikle hafif bir kanama olur.
 2. Bademciklerin lazer tahribatı, çoğunlukla, bademcik iltihabının kronik formunu tedavi etmek için kullanılır ve bu sırada, hasta, acı çekmez. Ayrıca, ciddi kanama gelişme tehlikesi yoktur ve tamamlanmasından sonra hasta hastanede değildir, ancak evde taburcu edilir. Bezlerin yerinde oluşan yara kısa bir sürede iyileşir, bu nedenle iyileşme süresi kısadır.
 3. Elektrokoagülasyon, elektrik akımının hasarlı bezler üzerindeki etkisidir. Genellikle ameliyat sırasında acı verici duyum yoktur ve kanama gelişmez. Ancak, elektrokoagülasyondan sonra, elektrik akımı sağlıklı dokular üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu için, bazı komplikasyonlar geliştirme riski vardır.

Cerrahi müdahale ve bezlerin çıkarılmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirilir ve boyun bölgesine soğuk uygulanır. Bu, ciddi kanamanın gelişmesini önlemeye yardımcı olur ve ciddi komplikasyonlardan kaçınır.

Ayrıca, bezleri kesildikten sonra çeşitli bulaşıcı hastalıkların gelişmesini önlemek için, hastaya antibakteriyel ilaçların bir yolu reçete edilir.

Genellikle bademcikler çıkarıldıktan sonra iyileşme süresi yaklaşık 10-14 gündür. Bu sırada nazofarenks bölgesinde, hastanın burun içinden nefes almasını önemli ölçüde zorlaştırabilen güçlü bir şişme vardır. Onun durumunu kolaylaştırmak için, burun boşluğu tuzlu su çözeltisi ile yıkamak ve vazokonstriktif damlalar kullanılması tavsiye edilir.

Kaldırma sonrası sonuçlar

Bademcikler çıkarıldıktan sonra olası komplikasyonlar

Sıklıkla, bezleri çıkarmak için operasyonlar başarılı ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Bazı durumlarda, cerrahi müdahalenin ardından, hasta için olumsuz sonuçların ortaya çıkması mümkün olabilir, bu da organizmasının özelliklerine bağlı olabilir.

Ameliyattan sonra vücut, özellikle de bezlerin tamamen çıkarılmasında büyük strese maruz kalır. Genellikle bademciklerin eksizyonundan sonra, hasta boğazda uzun süre acı verici duyular yaşayabilir. Bunun nedeni vücudun hala travmadan kurtulması ve yeni durumuna alışmasıdır.

Hastadaki bu tür bir ağrı, normal kabul edilen birkaç hafta sürebilir.

Ağrının hastayı daha uzun süre rahatsız etmeye devam etmesi durumunda, bu durumda bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Bezlerin çıkarılması, hastanın vücudunun çeşitli enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelmesine yol açar. Operasyondan sonra, hasta genellikle bu tür hastalıkları geliştirebilir:

Bu, hastanın vücudunun, bağışıklık sistemini henüz bezler olmaksızın korumak mümkün olacak şekilde yeniden kurulmamasından kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, bu hastalıklar, bezleri sallamak için bir ameliyat geçirmiş çocuklarda teşhis edilir.

Bezlerin çıkarılması hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Cerrahi girişimden sonra, hasta boğazda iltihaplanma gelişebilir. Çoğu zaman bu, soğuk içecek ve tabakların kullanılmasından kaynaklanır ve böyle bir yan etki yavaş yavaş kendi kendine kaybolacaktır. Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için operasyondan sonra bir uzman tekrarlayan müdahale gerektiren yan etkiler gelişir. Ameliyattan sonra, hastanın boğazda yapışıklık oluşmasını önlemek için konuşma önerilmemektedir.

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Bugün birçok hasta bezlerin çıkarılması gibi bir prosedürden geçmektedir. Böyle bir cerrahi müdahalenin ana olumlu noktası, bağışıklık sisteminin işlevini ve ayrıca organizmanın çeşitli virüslerin etkilerine en küçük duyarlılığını iyileştirmektir.

Bu prosedürün dezavantajları arasında, boğazdaki herhangi bir enfeksiyonun yer yer vokal kordlarının yanı sıra vokal aparatın alt kısmı olduğu da tespit edilebilir.

Prosedürün kendisinde ve iyileşme döneminde birkaç nüans vardır:

 • oldukça nadir görülen bir komplikasyon olan kanama tehlikesi vardır
 • Bezler ile birlikte adenoidlerin çıkarılması durumunda konuşma değişikliklerinde artma riski
 • Ağrı kesici ilaç şeklinde anestezi ve postoperatif terapi ile ilişkili olan ameliyattan sonra solunum zor olabilir.
 • operasyon sırasında, bir tüp kullanılırsa bir diş bölünmesi olabilir - tükürük emici yanı sıra garip bir bisturi hareketi ile
 • Herhangi bir cerrahi müdahale ile olduğu gibi, ölüm riski vardır, ancak, operasyon sırasında bezleri çıkarmak için çok küçüktür

Tonzillektomi için tüm endikasyonların mevcut olması durumunda, tereddüt etmemeli ve terk etmemelisiniz. Cerrahi müdahaleyi önlemek için organizmanın temperlenmesi, doğru beslenmenin sağlanması ve bağışıklık güçlendirici aktivitelerin yapılması önerilmektedir.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması yöntemleri

Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılması, orofarenksdeki kronik inflamatuar odakları ortadan kaldırmak ve enfeksiyon sonrası komplikasyonları önlemek için otolaringolojide kullanılır. Operatif müdahale, lenfadenoid oluşumlarının, bağ dokusu (amygdala) kapsülü ile birlikte eksizyonunu gerektirir.

Makalenin içeriği

Zamanında cerrahi tedavi, paratonzil apsesi ve sistemik hastalıkların ortaya çıkmasını önleyen faringeal mukozada katarakt süreçlerini katarak çıkarmanızı sağlar. Tonsillektomi sadece enfeksiyöz patolojilerin tıbbi tedavisinin gerekli sonuçları vermediği durumlarda kullanılır. Palatine bademcikler (bezler) eksizyonu için doğrudan endikasyonlar hipertrofik ve kronik bademcik iltihabı, miyokardit ve piyelonefrit, menenjit ve romatizma, vb. Enflamasyon odaklarının gecikmeli olarak ortadan kaldırılması bedenin zehirlenmesine neden olur, bu da kalp, böbrek ve eklemler üzerinde ek bir yük oluşturur.

Tonsillektomi türleri

Bademcikler nasıl işlenir, yetişkinlerde tonsillerin uzaklaştırılması nasıl gerçekleşir? Modern cerrahide temel farklılıkları olan çok çeşitli tonsillektomi yöntemleri vardır. Lenfoid formasyonlarının çıkarılması için uygun bir yöntemin seçimi bir uzman tarafından belirlenir ve büyük ölçüde inflamasyon odaklarının genişliğine, komplikasyonların varlığına, hastanın yaşına ve anamnezine bağlıdır.

Bademcikleri çıkarmak için en yaygın yollar arasında:

 1. ekstrakapsüler tonsillektomi - bir neşter ve metal halka ile bezlerin mekanik eksizyonu; Pürülan abse ve infiltrat açmak için kullanılır;
 2. kriyotestrüksiyon - iltihapla etkilenen lenfoid dokuların nekrotizasyonuna neden olan sıvı azotlu bezlerin koterizasyonu;
 3. Elektrokoagülasyon - bademciklerin yüksek frekanslı elektrik akımları ile eksizyonu; anemik operasyon genellikle termal yanıkların oluşumuna ve buna bağlı olarak doku nekrozuna yol açar;
 4. ultrasonik ektomi - yüksek frekanslı ses dalgaları aracılığıyla faringeal mukozadan lenfoid dokuların ayrılması;
 5. radyofrekans ablasyonu, bezlerin bir radyo dalgası "bıçağı" ile minimal postoperatif sonuçlarla kısmi olarak çıkarılmasıdır; kural olarak, hipertrofilli bademciklerin boyutunu azaltmak için kullanılır;
 6. Termal kaynak - lokal anestezi altında bir infrared lazer ile bezlerin iltihap etkilenen bölgelerinin eksizyonu;
 7. buharlaşma - bitişik dokuların minimum ısınması ile bir karbon lazerin yumuşak dokuların imha edilmesi;
 8. mikrodebridge tarafından çıkarılması - döner bir bıçak (microdibrator) ile bir cihaz tarafından yumuşak dokuların ektomi;
 9. bipolar korolasyon - radyofrekans enerjisine sahip palatine bademciklerin iyonik ayrışmaya dönüştürülmesi.

Palatine bademciklerin mekanik eksizyonu, kural olarak, orofarenksin mukoz membranında yaygın inflamasyon ve bir faringeal apsenin gelişmesinde kullanılır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir ve sadece eşleştirilmiş organların değil, aynı zamanda modal hücrelerin de uzaklaştırılmasıyla karakterizedir. İşlemden sonra hastalar sıklıkla boğazda şiddetli ağrı, dokuların şişmesi ve uzun bir rehabilitasyon periyodundan şikayet ederler.

Bademciklerde ciddi komplikasyonlar veya kısmi hasarın yokluğunda, tonsillotomi gerçekleştirilir, yani; bademciklerin kısmi çıkarılması.

Cerrahi tedavi, buharlaşma, radyofrekans ablasyonu, kriyodestrit veya termal kaynak ile gerçekleştirilir. İşlemden önce, çıkarılacak olan doku bölgesi, ameliyat edilen bademcikteki ağrı ve ciddi ödemi önleyen lokal bir anestetik ile tedavi edilir.

Bir operasyon için hazırlanıyor

Cerrahiye hazırlık, tonsillektominin yapılması kararından yaklaşık 2-3 hafta önce poliklinik ortamında gerçekleşir. Bademcikler nasıl kaldırılır? Bezlerin eksizyon yöntemi, sadece analiz sonuçları ve hastanın öyküsü incelendikten sonra belirlenir. Tüm hastalar, genel anesteziye eşit derecede iyi tahammül etmemekte, bu da dikkate alınmalıdır.

Komplikasyonları önlemek için, ameliyattan önce hasta aşağıdaki testleri geçmelidir:

 • koagulogram - kan pıhtılaşma hızını belirlemenizi sağlar;
 • Genel kan testi - kandaki nötrofil ve kırmızı kan hücrelerinin konsantrasyonunu gösterir, böylece vücuttaki bulaşıcı süreçlerin prevalansını belirleyebilirsiniz;
 • genel idrar analizi - idrarın fiziko-kimyasal özellikleri, detoksifikasyonun işleyişi, proteinlerin konsantrasyonu ve hemoglobin hakkında bir fikir verir.

Testler incelendikten sonra, bir uzman gecikmiş kanama, morarma ve diğer komplikasyonların olasılığını belirleyebilir. Gerekirse, hasta ameliyat edilen dokularda büyük ve küçük damarların trombozunu teşvik eden önceden pıhtılaştırıcılar ve hemostatikler reçete edilir.

Önemli! Pıhtılaştırıcılarla aşırı doz, anafilaktik şoka neden olabilir.

Tonsillektomi özellikleri

Bademcikler nasıl kaldırılır? Bademciklerin seçilen eksizyon yöntemine bağlı olarak, operasyon lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ciddi kontrendikasyonların yokluğunda, anestezistler, cerrahi prosedürler sırasında hastanın stres yaşamasını önleyen genel anestezi yapar.

 1. Bir anestezist, genel anestezi yapar veya boğazını lokal ilaçlarla anestezi yapar;
 2. Bir neşter, mikrodeveloper, lazer veya ultrason aparatının yardımıyla, cerrah bezleri çıkarır;
 3. gerekirse, hasar gören damarlar kan kaybını önlemek için elektrik akımı (elektrokoagülasyon) ile koterize edilir;
 4. ameliyat edilen hasta boynuna bir torba buz koyarak, onun tarafında koydu.

Ameliyattan 3-4 saat sonra, aspirasyon ve pulmoner komplikasyonları önlemek için mukus ve kan tükürür.

Rehabilitasyon programının kurallarına uyulmaması, özellikle ameliyat edilen dokuların septik inflamasyonu gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Enfeksiyon gelişmesini önlemek için, hasta 1-2 hafta içinde geniş spektrumlu antibiyotik almalıdır.

Kontrendikasyonlar

Erişkinlerin tolere edilememesi okul öncesi çocuklara göre daha zordur. Birçok açıdan, bu, kronik hastalıkların varlığından ve rejenerasyon süreçlerinin oranını olumsuz yönde etkileyen metabolik süreçlerin yavaşlatılmasından kaynaklanmaktadır. Cerrahi tedavi için doğrudan kontrendikasyonlar şunlardır:

 • onkolojik hastalıklar;
 • aktif tüberküloz;
 • pulmoner patolojiler;
 • kan hastalıkları (lösemi, hemofili);
 • diabetes mellitus;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • kemik iliğinin patolojisi;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • gebelik dönemi;
 • solunum hastalıkları.

Bezlerin çıkarılması, vücudun reaktivitesinde bir azalmaya yol açar, bu da pnömoni, bronşit, farenjit, vb. Gibi bulaşıcı hastalıklar geliştirme riskini artırır.

Lenfoid dokunun kısmen rezeksiyonu, immünoglobulinin sentezinde yer alan bademciklerin işlevlerinin korunmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, kronik inflamasyonun gelişmesinde uzmana yapılan ziyareti geciktirmemekte, bu da patolojik süreçlerin genellenmesine neden olabilmektedir.

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır: tonziectomy için endikasyonlar, operasyonun aşamaları ve sonuçları

Yetişkinler ve çocukların büyük bir kısmı her üç ila beş yılda bir bademcik iltihabına maruz kalmaktadır, ancak yılda üç veya daha fazla relaps yaşayan bir hasta kategorisi vardır. Birçok durumda soru acil hale gelir: bademciklerin nasıl kaldırılacağı ve böyle bir operasyonun ne kadar zararsız olduğu.

Modern medikaller bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduklarını kanıtlamışlardır, koruyucu bir lenfadenoid halka oluştururlar. Dış çevreden gelen virüslerin veya bakterilerin bir kısmı, bezlerin yüzeyinde kalır ve dokular, enfeksiyonla savaşmak için gerekli sayıda lökosit üretir.

Deneyimli kulak burun boğaz uzmanları, özellikle ergenlik döneminde bademciklerin yeterli gerekçesi olmadan neden çıkarılmasının imkânsız olduğunu açıklamaktadır. Organ fonksiyonel olduğu sürece korunur ve diğer sistemlerde toksik etkisi yoktur. Sağlıklı bademcikler - enfeksiyonun vücuda girmesine izin vermeyen güçlü bir bariyer.

Ancak erişkinlerde, cerrahi bağışıklık için çok önemli değildir: 14-16 yaşından sonra, bademcikler bakteriler veya virüsler için tek engel değildir. Oluşan, dil altı ve farengeal yardımcı bademciklerin koruyucu fonksiyonlarının bir kısmını ele geçirin. Bu nedenle, bez dokusu iltihabına sahip olan, işlevlerini yerine getirmeyenlerin vücuttaki pürülan çökeltilerin varlığından kurtulmaları gerekir.

Bademcikler ve kontraendikasyonların varlığını kaldırmak gerektiğinde

KBB doktorlarının ifadesine göre, yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin kaldırılması için koşulsuz endikasyonlar vardır. Uzmanlar, cerrahi müdahale ihtiyacını gösteren faktörlerin bir listesini geliştirdi:

 • Sürekli boğaz ağrısı -3-4 bir yıl. Sonuç olarak - dokularda apselerin oluşumu ve vücudun sürekli enfeksiyonu.
 • Bezlerin dokuları değişir, gevşer, organ artık koruyucu bir işlev yapmaz.
 • Bademcikler çoğalır, nefes almayı zorlaştırır.
 • Antiseptik ve antibakteriyel ajanlarla yapılan geleneksel tedavi beklenen sonucu getirmez.
 • Komplikasyonların oluşumu: kardiyak ritim yetmezliği, böbrek fonksiyonlarında patoloji - böbrek yetmezliği, eklemlerdeki romatoid bulgular.

Ameliyatı yapılan hastanın yaşı oldukça farklıdır: çocuk, bir genç veya yetişkin bir hasta olabilir. Ve bademcik iltihabından muzdarip KBB ofisi tüm ziyaretçilere açıklık getirmelidir: hangi durumlarda bezler kaldırılır.

Muhtemel iki cerrahi tedavi şekli:

 • Tonsillotomi - amigdala hipertrofili kısmı kaldırıldı. Bu tür bir yöntem, organın tamamen çıkarılmasına karşı kontraendikasyonları olanlar için rasyonel olacaktır. Bademcikleri tamamen farklı ateroskleroz formlarında, pankreasın insülin sisteminin yetersizliğinde kaldıramazsınız. Bu gibi durumlarda, problemin kısmi bir çözümü, suistimal olacaktır.
 • Tonsillektomi, bir kapsül ile pürülan ve gevşek bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir. Bu durumda, bakteriyi üreten iç iltihap kaynağı ortadan kaldırılır, vücut üzerindeki yük azalır.

Operasyonun ertelenebileceği bir dizi geçici kontraendikasyon vardır:

 • ARVI veya ARI akut periyodu.
 • Akut fazda çürük, periodontitis.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi.
 • Romatoid doğanın kronik hastalıklarının alevlenmesi, kardiyovasküler sistemin işleyişindeki başarısızlıklar, tüberküloz. Diabetes mellitus, şiddetli hipertansiyon hastası olanlar için son derece istenmeyen bir işlemdir.

Bu durumlarda akut durumları durdurmak mantıklıdır ve operasyon birkaç hafta ertelenmelidir. Hamile veya emziren annelere ihtiyaç duyulur ve müdahalenin aciliyeti tıbbi komisyon tarafından belirlenir.

Bezleri çıkarmak için yöntemler: avantajları ve dezavantajları

Son zamanlarda, operasyonu yürütmenin sadece bir yolu vardı, ancak bugün tonsillektomi için birkaç seçenek var. Doktor gerekli tekniği seçer, hastalığın özelliklerini ve hastanın vücudunun reaksiyonunu değerlendirir:

 • Bir cerrahi aletin kullanılması ile geleneksel teknik, diğer kronik hastalıkları olmayan yetişkin hastaların kategorisinde sıklıkla talep edilmektedir. Saygınlığı sorunlu dokuların tam olarak çıkarılmasıdır, çoğu otolaringologlar bu tür mekanik operasyonları yürütmede çok büyük deneyime sahiptir.
 • Bu gibi çıkarmanın ana dezavantajı, iyileşme kabiliyeti zayıf olan kişiler için sorun teşkil eden uzun süreli rehabilitasyondur. Lokal anestezi kullanılır - yetişkinlerde bu lidokain olur ve ameliyattan 30-40 dakika önce bir sedatif enjeksiyonu intramüsküler olarak gösterilir. Yüz steril bir peçete ile kaplanır, serbest bir ağız boşluğu bırakılır ve gerekli manipülasyonlar gerçekleştirilir. Kalan süre 30-35 dakikadır.
 • Bir lazer ışını veya dondurarak sıvı azot kullanın. Özellikle popüler, yerel nekrotik süreçlerin varlığında böyle tekniklerdir. Lazer dokusu kesildiğinde, operasyon birkaç dakika sürer, o zaman güçlü bir şişlik yoktur. Ancak, mukoza zarının salgı bezlerine bitişik yanıklar da mümkündür. Azot kullanımı ile, en sık tonsillotomi üretilir: bademciğin işlenmiş kısmı ölür ve pratik olarak ağrısız şekilde kesilebilir.
 • Yenilikçi bir yöntem ultrason kullanmaktır. Bu, yaklaşık 80 ° lik bir sıcaklığa sahip bir ultrasonik neşter ile bir kapsül ile bezleri hızla kesmek için mükemmel bir fırsattır. Ancak bu karar yetersiz kan pıhtılaşması olan hastalar için kabul edilemez.
 • Nadiren kullanılan, sadece ilacın tarihine giren yöntem, sorpsiyondur. Bademcikler bir yönlü bipolar radyo frekansı bıçağı ile uzaklaştırılır. Avantaj, tekniğin çok yönlülüğüdür: bu şekilde, tüm bezi veya bir parçasını kaldırabilirsiniz. Ancak bu manipülasyonları sadece genel anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz.

Her bir yöntem, ayrı ayrı dikkate alınan durumlarda optimal olacaktır. Ameliyattan önce hasta tam bir muayene geçirir ve doktor bademciklerin nasıl ayrıldığını ayrıntılı olarak açıklar.

Operasyon ve rehabilitasyon dönemi için hazırlık

Bezlerin kısmi çıkarılması, çocukların ve ergenlerin karakteristiğidir veya yetişkinlerde enflamasyonun belirgin lokalizasyonu durumundadır. Bademcikleri tamamen çıkarmanız gerektiğinde, hastaya kapsamlı bir muayene yapılır. Zorunlu analiz, kanın pıhtılaşmasından sorumlu trombosit sayısının belirlenmesidir. Olumlu sonuçlar aldıktan sonra, operasyon günü ayarlanır.

Tonsillektomi öncesi zamanla ilgili doktorların genel önerileri:

 • 6 saat boyunca açlık moduna girmek gerekir: yiyecek ve meyve sularının alımı hariç tutulur.
 • 4 saat boyunca su içemezsiniz.
 • Sakinleştirici veya sakinleştirici almayın.

Ameliyatları normal bir lazerle veya lazerle çıkarmak için, hasta ayakta tedavi görür. Diğer durumlarda, hasta ameliyathaneye ve ameliyat sonrası dönemin seyrine bağlı olarak birkaç gün hastanede kalır.

Rehabilitasyon döneminin ilk günlerinde analjezik enjeksiyonları, antibiyotikler gösterilmiştir. Beyazımsı filmin ortaya çıkması yara yüzeylerini örter, yara iyileşmesinden önce boğazı yıkamak yasaktır.

Her türlü ameliyattan sonra, hastanın rejim anlarını gözlemlemesi gerekir:

 • Ses aktivitesini kısıtla.
 • Buzlu veya sıcak hava solumasından kendinizi koruyun.
 • Sadece yumuşak yiyecekler ya da püresi çorbalar kullanmanız tavsiye edilir.
 • Günlük içme rejimi -2 litre ılık sıvıdır.
 • Kanama riskini artıran sıcak banyoları kullanmayın.

Yaraların tam iyileşmesi ameliyattan bir ay sonra ortaya çıkar. Operasyon yarası 14-20 gün sonra, yavaş yavaş sağlıklı bir mukoza ile kaplanan skar dokusu ortaya çıkar.

Eğer postoperatif davranış kurallarını göz ardı ederseniz, o zaman komplikasyonlar mümkündür: rehabilitasyonun ilk günlerinde kanamanın tekrar başlaması, uzun süreli ağrılı duyular.

Moda kanamasız bir şekilde bademcik kaldırmak veya bezleri kesmek (video)

Yerel anestezi altında bademcik kaldırmak için kimseye tavsiye etmem! Son zamanlarda böyle bir operasyondan çok zor kurtuldu - acı cehennemdi. Her amigdalanın iki enjeksiyon anestezisine rağmen hiç bir anestezi olmadığı hissi. Bu kabusun tek olumlu sonucu kilo vermemdi.

Resmi tıp açısından bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

 1. Bademcikler o kadar büyüktür ki yutmayı ve nefes almayı bırakırlar;
 2. Yılda 4'ten fazla angina + kalp, böbrek, eklem ve diğer organlardan kaynaklanan komplikasyonlar;
 3. Durulamalardan, durulamalardan ve etkisi yoktur. vb 1 yıl içinde (daha fazla detay için buraya bakınız).

Amigdala'nın bir bölümünü çıkarabilir miyim?

Eğer bademcikler artık yararlı bir organ olarak işlev görmezse, sadece bedeni zehirlerse, tamamen çıkarılmalıdır! Üst katmanın sıvı azot ve benzerleri ile kısmen çıkarılması. 1-4 ay süren geçici bir etkiye yol açar. Çürük dişin sadece bir kısmını çıkarmak gibi.

Bademcik kaldırılması - Hangi yolu seçmek için?

Kanlı büyükbabanın yöntemi

Makas ve bir tel döngü veya bademciklerin "rending" banal ile eksizyon: 300-500 ml kan kaybı; Hastanede 7-10 gün ve daha sonra 3 hafta evde.

elektrokoter

Genel olarak elektrokoter - Bademcikleri kaldırmak için istenmeyen bir yol. Elektrokoagulatör - 400 ° C, elektrik akımı ile ısıtılan bir aygıt (örneğin, elektro makas), eti keser: nedeniyle doku, bademcik "çekerek" ne zaman daha küçük kan yanmaları için; Dokuların yanması uzun süre iyileşir ve acıtır!

Mikrodebrider

Mikrodebrider yumuşak dokuyu 6,000 rpm hızda dönen özel bir bıçak ile keser ve aynı zamanda tel boyunca çıkarılmış alanları öğütür ve çıkarır: postoperatif dönemde ağrı eski yöntemlerden daha azdır; bademciklerin "öğütülmesi" uzun zaman alabilir - genel anestezi süresi artacaktır; Kanamayı durdurmak için elektrokoagülasyon kullanmanız gerekebilir.

Koblatsiya

Bipolar radyofrekans ablasyonu veya kobalt (kozalasyon: soğuk ablasyon) - MİNALİNİ ÇIKARMAK İÇİN EN ÇOK YÖNLÜ BİR YÖNTEM. Prosedür radyo frekanslı enerjinin iyonik ayrışmaya dönüşmesine dayanır. Bu durumda, moleküler bağları ısı kullanmadan ayıran iyonize bir tabaka oluşur:

 1. pratikte kan yok;
 2. çevreleyen dokuları yakmadan (60 ° C'ye ısıtıldığında);
 3. Ameliyattan sonra ağrı başka herhangi bir yöntemle olduğundan daha hızlıdır;
 4. Ameliyat gününde, beş saat sonra, hasta serbestçe yiyebilir.

Ultrasonik neşter

Ultrasonik neşter Ultrason ile dokuları 80 ° C'ye ısıtmak suretiyle bir kesim üretir.

Kızılötesi lazer

Termal kaynak yöntemi - 300-400 ° C sıcaklıktaki bir kızılötesi lazer ışını bademciği keser.

Video. Bademcikleri çıkarmak için farklı yollar

Bu önemlidir. Ana şey deneyimli bir cerrah bulmak. Ustanın elinde, kanlı büyükbabanın yöntemi bile mükemmel bir sonuç verir.

Bezleri çıkarmak en iyi nasıl: yerel veya genel anestezi altında

Belki de şanslı değildim. Operasyon sırasında, lokal anestezi altında, sadece tatsız değil, dayanılmaz derecede acı verici değildi... Kanla boğuluyordum... Operasyonu bitirirken, hatırlamıyorum... Olga

KBB cerrahisi modern genel anestezi altında yapılmalıdır.

Uygar ülkelerde, kırk yıldan uzun süredir bademcikler sadece genel anestezi altında kaldırıldı. Çocuğunuz için lokal anestezi altında ameliyat yapmasını isteyin - yüzde yüz başarısızlık alacaksınız. Neden? Böyle bir işlemden sonra, çocuğun alay konusu olması için mahkemede doktora başvurabilirsiniz. Sürecini kesinlikle kazanacaksın. Doktor lisansını ve hatta özgürlüğünü kaybedecek.

Çeşitli "güçlü" ağrı kesiciler hakkında

Doktorların sözlerini almayın: "SİZE BİR TABLET VERECEK". Propoksifen, kodein, tramadol (Tramal) baş ağrısıyla ortaya çıkacaktır. Gerçekten ağrıyı oksikodon, hidromorfon, fentanil, morfin hafifletir. Sekiz morfin tablet belki de gerçekten yardımcı olabilir.

Lokal anestezi kalp için bir testtir

Lokal anestezi ile, anestezi ek olarak, kolyut ve vazokonstriktör. Daha sıklıkla, yaygın bir adrenalin veya benzer bir maddedir. Kalp bir makineli tüfek gibi karalanır. Basınç, gökyüzüne atlar. Kan bir kova gibi dökülür. Kanla boğulmuşsun. Cerrah incir görmez. Operasyon alanını sürekli olarak temizleyerek bezleri temizleyerek kanı temizler. Bir şekilde kanı durdurmak için, kan basıncını düşüren ilaçlarla doludur. Onlardan zayıflıyorsunuz ve sandalyeden çıkamıyorsunuz. Her şey dönüyor...

Mazoşist için talimat

Demir sinirleri ile lokal anestezi hayranı. Her şeyi görmek ve hissetmek istiyorsun. Cerrah süper bir profesyoneldir. Anestezinin bitimine kadar geçen sürede YETKİLİ yedi dakika çalışır. Genel işlem 45 dakikadır. Yüksek hızlı risk almaya hazır mısınız?

Genel anestezi dünyayı daha iyi bir yer haline getirdi

Anestezide, neredeyse anında gireceksiniz (ilaçlar damar içine enjekte edilir). Akciğerler saf oksijen alır. Kafanda bulunan sensörler derin uyku başlangıcını bildiriyor. Geniş bir sıvı akışına sahip cerrah, ameliyat bölgesini 100 tampon ile lokal anestezi ile değil, kandan anında temizler ve temizler. Mideye kan akan bir sondadan süzülür. Kolayca uyan. Ameliyattan sonra, kan pıhtıları ve aceleyle unutulmuş tamponları yırtmayacaksınız.

Kendine iyi bak, Teşhis.

Tarihte, hastanın hayatı dünyanın tüm ansiklopedilerinden çok daha faydalıdır. İnsanların deneyiminize ihtiyacı var - "zor hataların oğlu". Yorum yaz.

Bezlerin çıkarılmasıyla ilgili mitleri yaydık

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir. Bu makalede, birçok insanın birçok insanın aklına bu kadar güçlü bir şekilde girdiği bazı mitleri ortadan kaldırırım. Ayrıca, endikasyonları ve kontrendikasyonları tonsillektomiye ve ameliyattan sonraki olası sonuçlara da öğreneceksiniz.

Efsane 1: cerrahi - kronik tonsillitin zorunlu sonucu

Aslında, bezleri çıkarılması - yetişkinlerde (bezlerinden bademcikler popüler adıdır) - Doktor tüm çalıştı konservatif yöntemler sadece sonsuza boşlukları oturmayın tehlikesini barındırıyor enfeksiyondan önce güçsüz olduklarında sadece ve kırmaya çalışır gerekli bir adımdır kalbe, eklemlere, böbreklere.

Operasyonun nedenleri:

 • sık pürülan boğaz ağrısı (on iki ay içinde dörtten fazla),
 • Konservatif tedavinin başarısızlığı: Tekrarlanan antibiyotik kürleri, tonsil lavajı ve fizik tedavi, hastalığın stabil bir şekilde iyileşmesini sağlamamaktadır.
 • Streptokoklar akut romatizmal ateş veya kronik romatizmal ateşe neden oldu (kalp kapakçıkları veya miyokardit lezyonları veya kalp yetmezliği var),
 • reaktif artrit var,
 • böbrek hasarı (piyelonefrit, post-streptokokkal glomerülonefrit veya kronik böbrek yetmezliği);
 • Lenfoid doku o kadar büyümüştür ki normal burun solunumunu ve yutmayı önler.
 • peritonil apseler ile komplike anjina.

Efsane 2: genel anestezi gerekli

Tabii ki, klasik versiyonda, bademcikler bir neşter, makas ve bir ilmek ile çıkarıldığında, operasyon süresi ve ağrı duyumları genel anestezi gerektirir. Ancak, bugün bademcik kaldırmak için alternatif yollar vardır. Örneğin, bir operasyonun bir lazer veya radyo frekansı varyantı yaklaşık yirmi dakika sürer ve lokal anestezi uygulamak için yeterlidir.

Efsane 3: Kan bir çeşme ile fışkıran

Gerçek şu ki, bol kanama büyük bir gemiye verilen zararın sonucudur. Küçük damarlar sadece zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hızla tromboze olurlar. Kan pıhtılaşma sisteminin tutarlılığından emin olmak için ön analiz yapılır. Pıhtılaşma faktörü normal değilse, işlem ertelenir. Daha büyük damarlar elektrokoagülasyona uğrarlar veya kendileri bir lazer eylemi altında sinterlenirler. Yani, tonsillektomi için genellikle kansız seçenekler yoktur: lazer çıkarma, kriyodestrit, ultrason.

Efsane 4: Havayolları korunmasız kalacaktır

Aslında, radikal tonsillektomiye ek olarak, bademciklerin dokusu tamamen alındığında, hala ablasyon, yani bezleri oluşturan lenfoid dokunun kısmen çıkarılması söz konusudur. Bu durumda, sadece üst tabaka kesilir veya enfeksiyondan etkilenen alanlar seçici olarak rezeke edilir. Bu seçenek, bir lazer, kriyotestrit, ultrasonik ve sıvı-plazma maruziyeti kullanırken mümkündür. Yani, bademciklerin yeniliği toplam değilse, farinksin lenfoid dokusunu korumak için yollar vardır, böylece hücresel ve hümoral seviyelerde lokal immün koruma sağlar.

Bu nedenle, modern donanıma sahip ciddi bir klinikte her klinik vaka için, doktor bu hasta için palatine bademciklerin çıkarılması için en uygun seçeneği seçebilecektir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Klasikin yanı sıra, operasyonu yürüten pek çok modern yöntem de kullanılmaktadır. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması lazer, ultrason, sıvı azot ve plazma yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 1. klasik - genel anestezi altında operasyon, bir neşter, makas kullanılarak ya da tamamen kesilmiş veya tüm amigdala'da gördüğünde menteşeleri. Kanama elektrokoagülasyon ile durur. Yöntem, sonsuza dek enfeksiyon kaynağından kurtulmanıza izin veren radikaldir. İyileşme, ılımlı bir ağrı sendromu ile gerçekleşir, kronik bademcik iltihabı meydana gelmez. Bununla birlikte, lenfoid oluşumları tam kaldırma yerel hücresel ve humoral bağışıklığı azaltan ve yol gırtlak, faranjit, bronşit açar. Ayrıca solunum yolu alerjik patolojilerin gelişme riskleri vardır.
 2. Daha gelişmiş bir klasik yol - Bir mikrodebridge ile 6000 rpm frekansta dönen ektomi. Varyasyon basit bir operasyonel yaklaşımın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Operasyon sırasında daha az ağrılı bir sendrom olsa da, operasyon daha uzundur, yani anestezi büyük dozda ilaçlarla yapılmalıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Lokal anestezi altında en fazla yarım saat süren kısa bir prosedür. Lazer ayrıca dokuları temizler ve damarları sinterleyerek aşırı kan kaybını önler. Yanık mukus riskleri vardır, bu yüzden iyileşme süresi uzar. Kızılötesi, lif (kapsül tutulur ve derin cepleri elimine edilir) optik (eğer bademcik çoğunu uzaklaştırmak üzere olur), holmiyum, C (lenf dokusu miktarı, keskin azalır) yönteminin varyasyonları farklı türde lazer çalışma gerektirir. Organoservershaya lazer cerrahisi - ablasyon (bademciklerin kısmi olarak çıkarılması), sadece üst kısımları veya enfeksiyonun etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır.
 4. Elektrokoagülasyon. Bir seansta problemi tamamen çözmek için bezlerin yeterince derin olmasına izin vermez. Yanlış güce yanıklar ve dolayısıyla daha uzun iyileşme ile doludur. Lenfoid dokunun bertaraf edilmesini ve tek bir cihazla damarların koterizasyonunu birleştirir.
 5. Sıvı plazma yöntemi (toplayıcı). Genel entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün kalitesi, cerrahın deneyimine bağlıdır. Yeterli bir hekimin yeteneği ile hemen hemen hiç kanama olmaz ve bademcikler düzgün bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı klasik versiyondan anlamlı derecede daha azdır. Yöntemin özü, yönlendirilmiş bir manyetik alanla bir plazmanın oluşmasıdır. Bu amaçla, kumaşı 45-60 santigrat dereceye kadar ısıtabilen bir voltaj seçilir. Proteinler karbondioksit, su ve düşük moleküllü azot içeren ürünlere dönüşür.
 6. Sıvı nitrojen ile cryodestruction Lenfoid dokusunun ölümüyle birlikte dondurulmasını önerir. Donma engelleri ağrı reseptörlerini bloke ettiğinden, manipüle etmek için lokal anestezi kullanılır. Ancak postoperatif dönem ağrılıdır. Sonuç her zaman radikal değildir, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir. Donmuş dokular bir süre için yırtıldığı için, operasyondan sonra farengeal mukoza için daha kapsamlı antiseptik bakım gereklidir.
 7. Ultrasonik neşter. 20.000 kHz'yi aşan frekanslar dokuları seksen santigrat dereceye kadar ısıtır. Sonuç olarak, ultrason yayıcı bir neşter gibi çalışır. Yöntem etkilidir. Yardımı ile radikal tonsillektomi yapmak mümkündür. Bununla birlikte, mukozaya yanma riski vardır.

Kaldırma yönteminin seçimi, doktorun tedavisinden ve sonucundan sorumlu olduğu ve hastanın durumunu ve gelecekteki operasyonun hacmini tam olarak değerlendirebildiği için doktorda kalır.

Kontrendikasyonlar

1. Mutlak (kategorik olarak işletmek imkansızdır):

Pıhtılaşma sisteminin yenilgisi ile ilişkili kan ve kemik iliği hastalıkları.

İlk türden diabetes mellitus.

Tip 2 diabetes mellitusun dekompanse edilmesi.

Kardiyovasküler patolojilerin dekompanse edilmesi.

Dekompanse pulmoner hastalıklar.

2. Göreli (geçici). Nedeni ortadan kaldırdıktan sonra, tonsillektomi yapabilirsiniz:

Akut enfeksiyonlar (solunum, sinüzit, rinit, farenjit, larenjit, bronşit).

Kronik hastalıkların alevlenmesi.

etkileri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonsillektominin olası komplikasyonlarına ek olarak: kanama, enfeksiyon, doku yanması, olası uzun dönem sonuçları:

 • yerel hücresel bağışıklığın azaltılması,
 • humoral immün yanıtın zayıflaması,
 • solunum yolu enfeksiyonları: farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit,
 • enfeksiyöz alerjik doğa da dahil olmak üzere alerjik bronkospazm (bronşiyal astım).

Bu nedenle, çocuklarda ve erişkinlerde bademciklerin uzaklaştırılması, ameliyatın yararının, enfeksiyon yolunda lenfatik bir bariyerin yokluğundan kaynaklanan zararı aşması durumunda, sadece ilgili hekimin kararı ile sıkı bir şekilde gösterilmektedir.

Çocukların ve yetişkinlerin bademciklerinin çıkarılması - hastaların gözden geçirilmesi. Tonsillektomi ameliyatı - endikasyonları ve sonuçları

Bezler (bademcikler) vücutta koruyucu bir role sahiptir. Havalı bir adam, birçok mikropu soluyarak, ve bezlerin görevi, onların önemli bir bölümünü tutuklamaktır. Bademcikler dolaşım sisteminde yer alan hücreleri sentezler. Birçoğu sorunu bademcik iltihabı cerrahi müdahalesi ile çözmeye çalışır. Operasyon haklı bir önlem midir?

Bezleri Çıkarma - artıları ve eksileri

Daha önce, kronik bademcik iltihabı bezlerinin çıkarılması ameliyatı herkes tarafından yapıldı. Çalışma sırasında, Amerikalı doktorlar bademciklerin sonuçsuz olarak alınabilecek işe yaramaz organlar olmadığını kanıtladı. Bezlerde derinleşme, bir dizi fonksiyonun gerçekleştiği bir çeşit laboratuvardır:

 • gıda ve hava analizi;
 • Vücudun patojenlere reaksiyonunun bir sonucu olarak koruyucu proteinlerin gelişimi.

Bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması operasyonu vücudun savunmasını azaltır ve enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı direncini azaltır. Tabloda, bazı durumlarda operasyonun neden vazgeçilmesinin gerekli olduğunu anlamak için üç argüman vardır:

Bademcikler neden kaldırılır

Sık sık görülen bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı, skarlaşmaya maruz kalan farengeal bademcikler üzerindeki enfeksiyonların birikmesine katkıda bulunur. Sorunun cevabı ve bezlerin çıkarılmasının nedenleri açık değildir. Anjinada akciğerlere ve bronşlara yayılmayan mikroplara, doktorlar enfeksiyonun kronik odağını ortadan kaldırırlar. Hastalıktan etkilenen amigdala koruyucu bir organ olarak hareket etmez, ancak vücudun diğer iç organlarını etkilediği mikropların gelişimi için bir yer oluşturur.

Bademcik kaldırmak için gereklidir

Cerrahi müdahalenin tüm dezavantajlarını gözden geçirirken bile, bademciklerin giderilmesinin gerekip gerekmediğini güvenilir bir şekilde belirlemek mümkündür. Bu doktorlar, ameliyat için endikasyonları sizinle tartışabilirsiniz:

Bir işlem atayabileceğiniz durumlar listesi:

 1. angina ile hasta bir kişi, oluşan sepsis ya da juguler ven trombozu, beta-hemolitik streptokok A grubunda, antibiyotik tedavisi, ağır hastalığı (boğazda abse, yüksek ateş, tonsil apse) ya da alerji mümkün değilse, o zaman sadece cerrahi yolu olabilir.
 2. Ağızda oluşan reaksiyonları bezlerin katılımıyla belirlemek için özel testler yapılırken, yüke cevap vermediği bulunmuştur. Tükürük ile koruyucu proteinlerin yetersiz izolasyonu ile, operasyon kronik bademcik iltihabı, romatizma, böbrek hastalıkları önleyecektir.
 3. Bademciklerin patolojik değişimi. Vücut anjina ataklarına eğilimli ise, operasyon zorunlu değildir. Ancak, sonuç olarak bağ dokusu lenfoid olabilir ve mikropların toplanması için bir yer olabilir.

Bademciklerin çıkarılması - sonuçları

Eğer bezleri çıkarmak için ameliyat önlenemezse, işlemden sonra, faringeal bölgedeki koruma kaybolur. Bu yer virüslerin nüfuzuna duyarlı hale gelir. Tonsillektominin diğer etkileri: zayıflatılmış bağışıklık, ağrılı duyumların çıkarılmasından bir hafta sonra, larenks ödemi, bademciklerin çekildiği açık yara, vücudun genel stresi. Yaralanan bölgeyi bakterilerden korumak için antibiyotikler reçete edilir. Nadir durumlarda, ameliyattan sonra romatizmalı kişilerde kanama mümkündür.

Tonsillektomi için endikasyonlar

Beş adet tonsillektomi tırmanışı yaygın bir şey olarak kabul edildi. Bugün için doktor bademcikler sadece sağlık sorunları cerrahi olmayan, "huzurlu" bir şekilde çözülemediğinde çıkarmayı önerebilir. Nitelikli uzmanlar, başka çıkış yolu olmadığında yetişkinlerde bademciklerin kaldırılmasına tanıklık ederler. Bunlar:

 • kronik bademcik iltihabı ve inatçı anjinaya bağlı alevlenmesi;
 • sinir sistemi, romatizma, tiroid hastalığı, böbrek, kalp, enfeksiyöz nonspesifik poliartrit hastalıkları da dahil olmak üzere komplikasyonları olan bademcik iltihabı;
 • gırtlak, boyun flegmonu, paratonzilleri (peri-omandal apsesi) etkileyen süpüratif apselerin oluşumu;
 • flegmonöz boğaz ağrısı (intratonsillar apse);
 • anjin, sağlıksız ve yüksek ateşli yılda 5 defadan fazla görülür;
 • bademciklerin neoplazmaları;
 • obstrüktif uyku apne sendromu - horlama, solunum zorluğu;
 • zayıf bir bağışıklık zayıflığı vardı;
 • Komplike olmayan tonsillit, konservatif tedavi yöntemlerine uygun değildir.

Bademcikler kaldırılması kontrendikasyonları

Son olarak, terapist (çocuk doktoru), hastalığın tarihine ve lokal değişikliklerin değerlendirilmesine dayanan bir KBB doktoru ile birlikte tonsillektomi ihtiyacını belirleyebilir. Bir çıkarma işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini belirlemek için, hastaya kapsamlı bir inceleme yapılır:

 1. genel idrar analizi;
 2. biyokimyasal ve genel kan analizi;
 3. pıhtılaşma süresinin belirlenmesi, koagulogram.

Tonsillektomiye kontrendikasyonlar geçici (nispi) ve mutlak olarak ayrılır. İkincisi şunları içerir:

 • diabetes mellitus (şiddetli form);
 • hemorajik diyatezi, akut ve kronik lösemi;
 • Şiddetli tipte nöromüsküler hastalıklar güvenli ameliyatı engelleyebilir;
 • dekompansasyonda kalp, böbrek, akciğer ve karaciğer hastalığı;
 • faringeal damarların anormallikleri (anevrizma, damarın submukozal pulsasyonu);
 • aktif akciğer tüberkülozu formu. Erişkinlerde akciğer tüberkülozu bulguları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Geçici kontrendikasyonlar arasında:

 • poliomyelitis dönemi ve grip salgınının salgınları;
 • akut enfeksiyöz hastalıklar veya çocukluk çağı enfeksiyonlarının prodromal bulguları;
 • tüberküloz bronşadeniti ve tüberküloz zehirlenmesi;
 • püstüler cilt hastalıkları;
 • diş çürüğü;
 • diyabetes mellituslu hastalarda belirgin ketonüri;
 • iç organların kronik inflamatuar hastalıklarının alevlenmesi;
 • akut aşamada akut dermatit veya kronik dermatit;
 • adet görme.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Modern kulak burun boğaz uzmanları çok çeşitli tonsillektomi yöntemleri sunar. Bademcikleri çıkarma yöntemleri sadece fiyat açısından değil, aynı zamanda farklıdır:

 1. etki yöntemi;
 2. dokuların travmatizasyon derecesi;
 3. kan kaybı hacimleri;
 4. ameliyat sonrası ağrı şiddeti;
 5. iyileşme süresi.

Katılan doktor, her bir özel durumda aşağıdaki yöntemlerden hangisinin seçilmesi gerektiğini size söyleyecektir:

 • palatine bezlerinin lazerle çıkarılması;
 • cerrahi müdahale - bezleri kesmek için klasik bir operasyon;
 • koblatsiya - soğuk plazma yönteminin kaldırılması;
 • radyo dalgası tonsillektomi;
 • mikrodeveloper teknolojisi;
 • bademciklerin elektrik akımı ile koterizasyonu (elektrokoagülasyon);
 • Cryozamorozka (cryodestruction).

Bademciklerin lazerle alınması

Eksizyon yoluyla bezlerin çıkarılmasında kullanılan eski yönteme ek olarak, lazer tonzillektominin de aralarında olduğu modern vardır. Neden bir lazer bisturi kullanımı etkilidir? Cihaz aynı dalga boyuna sahip tek yönlü radyasyon yoluyla dokuyu yok eder. Eylemin uzunluğu uzunluğa bağlıdır. Lazerin sinterleme etkisi kanama riskini ortadan kaldırır. Lazer giderme türleri arasında ayırt edilir:

 1. Artık büyümeyecekleri bezlerin (radikal tonsillektomi) tamamen çıkarılması.
 2. Sadece üst katmanların kesilmesi (lazer ablasyonu).

Farklı tiplerde uygulanan lazerler:

 • Bezin çoğu söz konusu olduğunda, bir fiber optik lazer kullanılır;
 • Enflamasyon odakları dahili olarak tespit edildiğinde, bir holmiyum lazeri tarafından etkilenir;
 • kızılötesi lazer kumaşları bağlamak için kullanılabilir;
 • Doku buharlaşmasının etkisi, bezin hacminin ve enfeksiyon yerinin azaldığı bir karbon lazeri tarafından sağlanır.

Bezleri çıkarmak için ameliyat

Kalıcı boğaz ağrılarından kurtulmanın eski yöntemi, genel anestezi altında gerçekleştirilen bezleri kesmektir ve enfeksiyon kaynağını ve bakterilerin üreme alanını kalıcı olarak ortadan kaldırır. Operasyonda, aşağıdaki tıbbi aletler kullanılır: bir tel döngü veya cerrahi makas, bir neşter. Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 • postoperatif dönemde belirgin ağrı semptomu (bademcik iyileşmeye başladığında);
 • kanama;
 • vücudun bakterilerden korunma kabiliyetini azalttı;
 • larenjit, bronşit, farenjit gelişimi;
 • alerjiler.

Soğuk plazma yöntemiyle bademciklerin uzaklaştırılması

Clobia, elektrik enerjisini bir plazma akışına dönüştüren bir soğuk-plazma aparatının (ko-toplayıcı) yardımıyla bezlerin çıkarılmasıdır. Bütün bunlar iki elektrot ve bunlar arasındaki elektrolit tarafından yapılır. Akım, elektrotlar arasında var olan potansiyel farktan dolayı eksi ile artı arasındaki kısa bir yol boyunca ilerler. Elektrolit (elektriksel olarak iletken sıvı) bez üzerinde salin solüsyonudur.

Plazmanın oluşumu, anot ve katot arasında oluşan iyon akışından kaynaklanır. Enerjinin organik bileşiklerindeki bağı kırmak için plazma yeterlidir, sıcaklık 60 dereceyi geçmez. Bademciklerin kobaltasyon yöntemiyle çıkarılması, soğuk yıkımları anlamına gelir. Yumuşak dokular düşük molekül ağırlıklı, karbondioksit, su ile azotlu bileşikler halinde parçalanır, böylece hacimsel olarak disseke edilebilir veya çıkarılabilir.

Radyo dalgası tonsillektomi

Radyo dalgası yöntemi bademciği nasıl kaldırıyor? Elektrot tarafından iletilen radyo sinyali hücre içi sıvıyı "buharlaştırır" ve doku diseksiyonuna neden olur. Yüksek frekanslı dalgalar, hücre içi sıvıyla absorbe edilir; bunun nedeni, radyo-dalga yönteminin, tonsillektominin bitişik dokulara ve organlara zarar verme olasılığını azaltmasıdır. Bu yöntemin avantajları şunlardır:

 • dokular kesimde hafifçe hasar görür;
 • Rejenerasyon ve dokuların restorasyonu süreci hızlandırılmıştır;
 • cerrahi sonrası minimal komplikasyon riski;
 • Çıkarma yerinde yara izleri oluşmaz.

Bademciklerin elektrokoagülasyonu

Doku bezlerinin yüksek frekanslı bir elektrik akımı yardımıyla kesilmesi bademciklerin elektrokoagülasyonu olarak adlandırılır. Bu yöntem, çevredeki dokular üzerindeki akımın bir sonucu olarak postoperatif dönemde ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı istenmeyen bir çıkarma yöntemi olarak kabul edilir. Prosedür 400 dereceye kadar bir elektrik akımı ile ısıtılan bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Doku kömürleşmiş olduğunda, kan kaybı miktarı azdır, ancak böyle bir yöntemden sonra yanık iyileşmek için uzun ve ağrılı olacaktır.

Bezlerin Cryodestruction

Kulak burun boğazında bezlerin kriyozu modern doktorlar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bademciklerin donması sıvı nitrojen ile nasıl çalışır? Soğuk algınlığının etkisi altında patojen mikroorganizmalar yok edilir, donma, etkilenen dokuların ölmesine neden olur. Soğuk algının yönlendirici etkisi, bağışıklık hücrelerinin gelişmesi için gerekli olan bademciklerin sağlıklı parçalarının korunmasını, lokal bağışıklığın sağlanması ve virüslerin ve mikropların vücuda girmesine karşı koruma sağlamayı mümkün kılar.

Bademcikler nasıl kaldırılır

Tıpta bademcik çıkarma görevi basit bir işlem olarak kabul edilir. İşlem sırasında ağrıdan kurtulmak için doktor tarafından seçilen anestezi kullanılır. Anestezi çalıştıktan sonra, hastalıklı dokuların eksizyonu veya eksizyonu seçilen yöntemle başlar. Hastanın çıkarılmasının sağ tarafa doğru ters çevrilmesinden sonra kan kaybını azaltmak için boynuna bir buz losyonu konur. Ameliyattan sonra, tedavi eden doktor, enfeksiyonun açık yaraya girmesini önlemek için antibiyotikler reçete eder.

Yetişkinlerde bademcikler nasıl kaldırılır

Kanamayı önlemek için, ameliyattan 14 gün önce, doktor kan pıhtılaşmasını arttıran fonlar önerir. Bir ay boyunca ibuprofen ve aspirin gibi ilaçları kullanmayı bırakmalısın. Bademciklerin uzaklaştırılması nasıl olur, uzmanı çözer: kısmen veya tamamen. Lenfoid dokunun şiddetli hipertrofisi ile kısmi ayrılma gerçekleştirilebilir. Ameliyat günü, işlemden 6 saat önce, yemek yemeyi, meyve sularını ve süt ürünlerini içmeyi ve 4 saat boyunca su içmeyi bırakmalısınız.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan 30 dakika önce, hasta sedatif ile kas içi bir enjeksiyon yapar. Lidokain (anestetik) bezlerin etrafındaki dokuya enjekte edilir. Hasta ameliyathaneye transfer edilir, bir koltuk koyulur. Ağız yoluyla, hasar görmüş organlar çene veya boyunda herhangi bir kesi yapmadan kesilir.

Çocuklarda tonsillektomi

Çocukta adenotonzotominin zamanlaması, yönteme bağlıdır. Örneğin, çocuklarda bezlerin klasik olarak çıkarılması bir saat kadar sürüyor ve kriyo - yıkım prosedürü - birkaç dakika. Çocuğun prosedürü ile yetişkin arasındaki fark, anestezi içerisindedir ve çocukların her şey zaten geride olduğu zaman uyanır. Bademcikler nasıl oyulur? Operasyon birkaç aşama için tasarlanmıştır:

 1. Anestezi uygulanması: Çocuklara, inhalasyon veya maske genel anestezi reçete edilir. Çocuğun bilinci, maskeden gelen gazı kapatır.
 2. Tam olarak ya da sağlıklı hücreleri bırakarak seçilmiş yöntemle bezlerin çıkarılması vardır.
 3. Çocuk anestezi durumundan çıkarılır.

Tonsillektomi - postoperatif dönem

Ameliyattan sonra, çıkarıldığı yerde sarımsı veya beyaz bir kaplama oluşursa, endişelenmenize gerek yoktur: cerrahi yara sıkıldığında her şey normal görünecektir. Ancak, bir dokunuş olsa bile, dezenfekte ve gargara yapmak yasaktır. Hasta, 14 gün içinde aşağıdaki tavsiyelere uyuyorsa, tonsillektomi ve rehabilitasyondan sonra erken iyileşme gerçekleşir:

 • daha az konuş;
 • ağırlık kaldırmayın;
 • yumuşak, yumuşak yiyecekler yiyin ve bir diyet yapın;
 • bol su içirin, öksürükten kurtulmaya çalışın;
 • sigara içmeyin;
 • bir güneşlenme güvertesinden, bir banyodan kaçınmak;
 • uçakla uçmayın;
 • dişlerinizi dikkatle fırçalayın;
 • serin bir duş altında yıkanmak;
 • anestezi için parasetomol ile ilaç almak;
 • Aspirin ve ibuprofen içmeyin (kanama açılabilir).

Bezleri çıkardıktan sonra ne yiyebilirsiniz?

İlk günkü ameliyattan sonra, hasta bir şey yememek için kesinlikle yasaktır, ancak su içebilirsiniz. İkinci günde bademcik ameliyatı sonrası yemek yeme, serin gıda, sıvı tahıl, sebze ve et püresi, çorba, yoğurt, dondurma içermelidir. 4 gün içinde tonsillektomi sonrası bir diyet izlemeniz gerekir, sıcak veya sıcak yiyecekleri hariç tutmalısınız. Yara yaklaşık bir hafta kadar iyileşir, ancak belirtilen aralıkta dokuların restorasyonu olmazsa doktora başvurmalısınız. Rejenerasyon tamamlandıktan ve doktorun izni ile normal diyete dönebilirsiniz.

Tonsillektomi komplikasyonları

Dr. Komarovsky'nin web sitesinde, kaldırmanın sonuç getirmediğine dair çok sayıda geri bildirim yazılmıştır. Operasyon sonrası komplikasyonlar sadece hastalıkların gelişmesi için bir fırsattır. Sonuçlar hiç gerekli değildir. Komplikasyonların riskleri, tıbbi öykünün özellikleri dikkate alınarak, belirli bir hasta için çıkarılma yöntemini seçmeye yardımcı olacak nitelikli bir uzmana başvurularak en aza indirilebilir.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırıldıktan sonra olası komplikasyonlar:

 1. Başlamış olan kanama, yanlış bir pıhtılaşma sistemi nedeniyle gitmez. Bu olayı önlemek için, operasyon öncesi hasta kan pıhtılaşma parametrelerini kontrol etmeli ve gerekirse ameliyatı ertelemelidir.
 2. Lenfatik ve kan damarları yoluyla pürülan enfeksiyonun yayılmasından dolayı bulaşıcı bir doğanın komplikasyonları. Bir kişi büyük ölçüde bağışıklığı azaltılırsa bu gerçekleşebilir, bu nedenle akut bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sırasında kanser, AIDS hastalarına tonsillektomi reçete edilmez.
 3. Anestezi (anestezik) olarak kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyonların gelişimi. Ameliyattan önce, alerjiye yatkın kişiler antihistaminik bir yol alır.
 4. Lazer cerrahisi veya elektrokoagülasyon özensiz ise, mukus ve yumuşak doku yanması mümkündür.

Tonsillektomi fiyatı

Moskova'da, adenoidleri çıkarma fiyatı klinik ve hastanenin prestijinden, doktorların profesyonelliğinden, seçilmiş tonsillektomi yönteminden farklıdır. Bazı kurumlarda, sadece bir operasyon değil, bir koğuş siparişi verebilirsiniz, postoperatif dönemde doktorların gözetimi altında bulunun, bu işlemden sonra komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Moskova'daki bademciklerin giderilmesinin maliyeti ne kadardır, tabloya bakınız:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anginada streptocid uygulaması

KBB pratiğinde infüzyonun neden olduğu patojenik mikroorganizmaların aktivitesini baskılamak için çeşitli ilaç türleri kullanılır.Antibiyotiklere daha güvenli bir alternatif, sülfonamidlere dayanan antiseptik ilaçlardır.

Herpes boğaz ağrısı, ne yapılır ve evde nasıl tedavi edilir?

Herpes boğaz ağrısı, enterovirüs enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Angina, viral bir genesis - bademcik iltihabı, herpes virüsü ile ilgisi olmamasına rağmen herpetik olarak adlandırılacaktır.