Loading

Larenjit alabilir miyim

Larenjit, pek çok hastanın tahmin edemediği tehlikeli bir hastalıktır. Larinksin inflamasyonuna, ARI'yi anımsatan semptomlar eşlik eder.

Bu nedenle, bir uyuşmazlık hissettiği insanlar, bir doktorla hemen danışmak ve bir tıbbi rapor oluşturmak için bir ankete katılmak gerekli olmasına rağmen, bir soğuk algınlığı kalıcı olarak tedavi etmeye çalışırlar. Belki de sadece bu hastalığın taşıyıcısı sizsiniz ve sizinle yakın bir ilişkiyi kesmek gerekir.

Hastalığın özelliği

Larenjitin bulaşıcı olup olmadığını anlamak için bu hastalığın özelliklerini anlamak gerekir. Hastalık sırasında vokal aparat ve larinks mukozası üzerinde inflamatuar bir süreç vardır. Kabuk daha sonra kızarır ve şişer, genellikle ses kaybolur.

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır, bu nedenle doktorlar hastalık sırasında vücut sıcaklığını ölçmeyi önerir. Eğer arttırdıysanız, başkalarına bir enfeksiyon tehdidini temsil ediyorsunuz. Çoğunlukla hastalığın nedeni şu olabilir:

 • alerjilerin gelişimi;
 • ilaç almak;
 • duygusal darbe;
 • konjenital yatkınlık;
 • enfeksiyöz ajanlar;
 • yaralanması.

Larenjit başkalarına bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzman, yalnızca hastalığın kaynağını belirleyerek pozitif cevap verebilmektedir. Doktorlar hastalığı ikiye böler.

Hangi gruplar bulaşabilir?

Larenjit, hastalık kaynakları bulaşıcı mikroorganizmalar olduğunda çevre için bulaşıcıdır. Öksürme, hapşırma, konuşma, öksürme sırasında bakteriler ve virüsler havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Mikroplarla tükürük damlaları anında dağılır ve çevredeki insanların solunum organlarının mukoza zarlarını etkiler.

Hasta kişi hemen bir enfeksiyon taşıyıcısı olur. Özellikle enfeksiyon riski, bağışıklığı vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla mücadele etmek için yeterli olmayan küçük çocuklardır.

Çocuklar anaokullarında, okullarda havalandırmanın kötü olduğu sınıflarda risk altındadır. Bu durumda patojenler havada aktif olarak yayılır. Bulaşıcı hastalıklar viral, enfeksiyöz ve bakteri grubunu içerir.

Viral Formu

Viral larenjit, üst solunum organlarının enfeksiyöz türlerinden biridir ve catarrhal virüslerden kaynaklanır. Aynı zamanda, her yaşta hasta olabilirler, ancak 6 aydan 6 yıla kadar olan çocuklar özellikle savunmasızdır. Nedeni, stres veya hipoterminin bir sonucu olarak bağışıklık sisteminin zayıf çalışmasıdır.

Semptomlar telaffuz edilir ve eşlik eder:

 • artan sıcaklık;
 • öksürük;
 • genel esenliğin bozulması;
 • nefes alma zorluğu;
 • boğaz kurutma;
 • kaba bir ses.

Viral larenjiti tedavi etmek için, enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak gerekir. Bunu yapmak için, doktor en kötü durumda antibiyotiklere antiviral ilaçlar reçete eder. Rehabilitasyon süreci bir uzmanın sıkı denetimi altında yapılır. Tedavinin tamamını tamamladıktan ve doktorun tüm önerilerini izleyerek, iki hafta içinde hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bulaşıcı formu

Enfeksiyöz larenjitin ana özelliği tüm vücut sistemlerinin ihlalidir. Bu arka plana karşı, somatik hastalıklar ortaya çıkar ve diğer enfeksiyonlar vücuda girer. Larenjit bu formu ile enfekte alabilirsiniz hangi enfeksiyon ana enfeksiyon vektör, sürekli havlayan öksürük bırakmaz.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, aşağıdakilerden oluşan karmaşık terapinin yapılması gereklidir:

 • ilaç tedavisinde;
 • Katılan hekim tarafından reçete edilen ilaçların kabulünde;
 • tam ses dinlenmeye uygunluk.

Bakteri formu

Enfeksiyöz larenjit, sifiliz, kırmızı ateş, difteri ve patojenik mikroplardan kaynaklanır ve bakteriyel formlara sahiptir. Diğerleri ile aralarındaki en önemli fark, sürekli hapşırma ve işkence riniti olmamasıdır. Bu zor geçiyor ve hoş olmayan belirtiler eşlik ediyor:

 • yüksek sıcaklık artışı;
 • boğulma saldırıları;
 • boğaz ağrısı öksürük;
 • boğaz ağrısı;
 • ses kaybı.

Doktor gözetiminde klinikte kalıcı olarak tedavi yapılması önerilir. İlk belirtilerle, hastayı çevreleyen insanlara bulaştırmamak için hemen izole etmelisiniz.

Hangi gruplar bulaşıcı değildir?

Hastalık üzerinde, bulaşıcı olmayan larenjit, bazı faktörlerden etkilenir. Aşağıdaki durumlarda inflamasyon başkalarına bulaşmaz:

 • Hastalığın nedeni alerjidir;
 • Bazı ilaçların kullanımına tepki;
 • şiddetli sinir stresi;
 • genetik yatkınlık.

Bu durumlarda, öncelikle bağışıklığı güçlendirmeye yönelik terapi yapılmalıdır. Eğer form bulaşıcı değilse, diğerleri sağlıkları hakkında endişelenmeyebilirler, çünkü böyle bir larenjit diğer insanlara zarar veremez. Hastalık etkenlerini inceleyerek ve ortadan kaldırdıktan sonra hastalık geçer.

Hastalıklı hastalarla temas kurmak mümkündür ve gereklidir, çünkü dikkat ve bakım en iyi ilaçtır. Larenjitin nasıl bulaştığını öğrendikten sonra, hastalarla temastan kaçınmayı deneyin, hipotermiden kaçının, soğuk havada daha az konuşun.

Biri size yakınsa veya hastaysanız, bir doktora danışın. Tedaviye zamanında başlamak gerekir, böylece patolojik inflamasyon kronikleşmez. Geleneksel halk ilacı tedavisini bir doktora danışmadan değiştirmeyin.

Larenjit: neyi temsil eder ve aktarılıp aktarılamaz?

Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Böyle bir durum, çeşitli bakteri veya mikroorganizmaların larinkse girmesi veya genetik olarak koşullandırılmış olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Enflamatuar süreç ayrıca epiglottis ve trakea içerebilir.

Bu hastalık nedir?

İncelendiğinde, gırtlak mukozasının keskin bir şekilde kızarması ortaya çıkar. Tüberkülozda difteri plağı veya mukoza kalınlaşması da görülebilir. Virüslerin neden olduğu olağan, catarrhal larenjit ile mukozada spesifik değişiklikler yoktur.

Larenjitin ortaya çıkması sadece çeşitli semptomların ortaya çıkmasına değil, aynı zamanda bu hastalığın karakteristik bir belirtisi olan sesin değişmesine de neden olur.

Önemli! Her yaştan larenjit alabilirsiniz. Bu durum hem normal virüsler hem de bakterilerden kaynaklanabilir ve sifiliz veya tüberküloz gibi hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Ilk belirtiler

Akut larenjit, genel refahta bir bozulma ile başlar. Bunlar, birçok akut solunum yolu hastalığında kendini gösteren spesifik olmayan semptomlardır.

Bunlar şunları içerir:

 • baş ağrısının görünümü;
 • vücutta genel halsizlik;
 • hızlı yorgunluk;
 • uyuşukluk;
 • kaslarda rahatsızlık veya ağrı.

Bu, hastalığın sözde inkübasyon periyodu, larenjitin nedensel ajanı zaten vücutta ve ilk tezahürler zaten ortaya çıktığında, ancak hala ayrıntılı bir klinik tablo yoktur.

Hastalığın gelişimi

Daha sonra sıcaklık 37-38.5 ° C'ye yükselir. Kural olarak, bu andan itibaren hastalığın ayrıntılı klinik resmini başlıyor.

Larenjitin ana özelliği seste bir değişikliktir. Bu ses kısıklığı, ses kısıklığı ya da neredeyse tamamen ses yokluğu olabilir.

Akut larenjit için, aşağıdaki semptomlar tipiktir:

 • ağızda bir kuruluk hissi;
 • yemek sırasında yutma bozuklukları;
 • çocuklarda nefes almada önemli zorluklar;
 • boğazda rahatsızlık hissi (kuruluk, pershenie);
 • daha sonra balgam akıntısı eşlik eden kuru (havlayan) öksürük.

Dikkat lütfen! Akut larenjitde, bu semptomlar 7-12 gün devam eder.

Bu belirtiler bir ay boyunca az ifade ve devam ederse, doktorlar hastalığın subakut seyrinden bahseder.

Hastalığın akut döneminde olan çocuklar, laringeal lümeni tamamen kapatan ani laringospazm veya ses tellerinin tamamen şişmesine neden olabilirler.

Iletim yöntemleri

Birçok insan şu soru hakkında endişeleniyor: larenjit bulaşıcı mı? Bu soruyu açık bir şekilde cevaplamak imkansız.

Bu enfeksiyöz bir larenjit ise, hava damlacıkları ile bulaşır. Diptoterik larenjit de havadaki damlacıklar ile bulaşır. Aynı zamanda tüberküloz larenjit bulaşmaz.

Tüberkülozu önce akciğerde yakalayabilirsin, daha sonra larenkse yayılabilir ve larenjiye neden olabilir.

Birçok insan larenjitin mukus zarlarının hipertrofik proliferasyonu ile bulaşıcı olup olmadığını merak ediyor. Eğer mukozal hipertrofi, genetik mutasyonlara bağlı olarak gelişirse, o zaman bu hastalık hastalığı bulaşıcı değildir.

Formlar ve çeşitleri

Larenjitin birkaç sınıflandırması vardır.

Ev, formlara göre bir sınıflandırmadır:

Gırtlaktaki değişiklikleri yansıtan bir sınıflandırma da vardır:

 • Kataral veya yüzeysel - sadece mukoza zarını etkiler - çoğunlukla virüs veya bakterilerden kaynaklanır;
 • hipertrofik - larinksin müsküler ve mukus tabakalarının hücrelerinin çoğalması genellikle genetik bozukluklar veya virüslerden kaynaklanır;
 • atrofik - larinkoksun mukoza zarı ilk inceltilir ve daha sonra alttaki katmanlar - kimyasal maddelerle yanıklar veya spesifik bir bakteri florasının varlığı nedeniyle ortaya çıkabilir;

difteri - difteri etken maddesi, mukoza zarında katmanlanan ve laringeal lümenin tıkanmasına yol açabilen özel bir madde üretir.

Çoğu zaman, difteri larinjit çocuklarda görülür;

 • tüberküloz - larinks ve epiglottis kıkırdak etkiler;
 • Sifilitik - yetişkinlerde sifilizin üçüncü aşamasında ya da çocuklarda konjenital sifilizin bir tezahürü olarak gelişir.
 • İçindekiler ↑

  önleme

  Viral ve bakteriyel larenjit, havadaki damlacıklar tarafından kişiden kişiye bulaşır. Bu nedenle, hastalığın gelişmesini önlemek için, zaten enfekte olmuş insanlarla mümkün olduğu kadar az iletişim kurmak gerekmektedir.

  Eğer biri ailede hastaysa, eğer mümkünse başkalarından tecrit edilmesi gerekir - çocuklarla oynamayıp ayrı bir odaya geçmek. Böyle bir kişi diğerlerinden ayrı yemelidir.

  Larenjit gelişmemesi için, bağışıklık sisteminin aktivasyonunu teşvik eden özel ilaçların alınması gerekir.

  Bunlar ilacı "Bağışıklık" içerir. Bu ilaç larenjitin önlenmesi ve tedavisi için tasarlanmıştır.

  "Bağışıklık", bağışıklık sisteminin hücrelerinin üretimini teşvik etmez, çünkü hücresel düzeyde vücutta arızalara yol açabilir. İlaç, hastalığın nedensel etkisiyle başarılı bir şekilde mücadele eden halihazırda var olan bağışıklık hücrelerinin aktivitesini arttırır.

  Bu etki, patojenin aktivitesinin azaltılmasına ve inkübasyon periyodunda larenjitin durdurulmasına izin verir.

  Hastalığın önlenmesi için önleme son derece önemlidir. Çocuklar ve yetişkinler, günde birkaç saat caddede yürümek için yararlıdır.

  Bu gibi yürüyüşler, bağışıklık aktivitesini doğal olarak uyarır. Yürüyüş güzel havalarda önerilir. Soğuk yağmurlar ve kar döneminde, bağışıklık sistemini azaltmak ve viral ve bakteriyel enfeksiyonların gelişimine duyarlı hale getirmek mümkündür.

  terapi

  Bu hastalığı tedavi edebilen tek çaresi değildir. Bu nedenle, hastalığı ve semptomlarını ortadan kaldıracak çeşitli ilaçların kullanılması gerekmektedir.

  Hastalığın tedavisi sadece spesifik antibakteriyel tedavinin kullanımı ile gereklidir. Bunu yapmak için öncelikle hastalığın neden olan etkenini tanımlamanız ve daha sonra uygun ilacı almanız gerekir.

  Ayrıca hastalığın tedavisi ve semptomları - öksürük, iltihap ve ateş için de gereklidir. Bunu yapmak için antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar kullanın. Boğazda hoş olmayan hisleri azaltacak öksürük için tablet ve lolipop kullanmak gereklidir.

  Çocuklar için toksik etkileri olmayan özel ilaçları seçmeniz gerekir.

  Yani, altı yaşından önce çocukları metotreksat ile tedavi edemezsiniz, o zaman kemik dokusunda birikir ve yok eder.

  Tedavi sırasında çocuklar ve yetişkinler caddeye yürüyüşler için dışarı çıkabilirler. Bununla birlikte, bu sadece hastalığın çökme evresinde yapılabilir. Gördüğünüz gibi larenjit, larinksin mukoza zarında inflamatuar bir sürecin geliştiği bir hastalıktır.

  Bunun ana amacı, etken maddeyi vücuttan çıkarmak olan spesifik bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmek zorundadır. Çocukların ve yetişkinlerin önlenmesi için, "Bağışıklık" ilacını kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm aile ile yürüyüşe çıkabilirsiniz.

  Larenjit nedenleri

  Larenjit sıklıkla ciddi semptomlar olmadan ortaya çıkmasına rağmen, hastalık çok tehlikelidir. Hastalığın akut veya kronik formunda ortaya çıkan ana tehdit, ölüme yol açabilecek ani boğulma oluşumudur. Ses tellerinin lümeninin tam bir daralmasına neden olan larenksin şişkinliğinin ortaya çıkmasını önlemek için, larenjit, hastalık belirtileri, tedavi ve önleme yöntemlerinin nedenlerini tam olarak incelemek gerekir. Stenozun tehlikeli semptomlarının ortaya çıkması durumunda hemen bir ambulans çağırın.

  Larenjit iltihabı özellikleri

  Bir kişinin iç boğazı, koruyucu antiseptik ve nemlendirici özelliklere sahip olan salgılanmayı salgılayan mukoza ile kaplıdır. Bununla birlikte, negatif dış faktörlerin sürekli etkisi, histamin salgılanmasının eşlik ettiği hücrelerin iltihaplanmasına yol açar. Damarlar genişler, duvarlarının geçirgenliği artar ve dolaşım bozukluklarına bağlı olarak mukozanın şişmesine neden olur.

  Prostaglandinlerin daha fazla kabulü ile serotonin gelişimi sinir reseptörlerinin duyarlılığını arttırır, larinkste akut ağrı vardır. Hücre metabolizmasının ihlali, toksinlerin vücuttan zamanında alınamamasını belirler, bu da enflamatuar sürecin yoğunlaşmasına, boğazın kırmızıya dönmesine ve sıcaklığın yükselmesine neden olur.

  boğazdaki mukus artış bazı durumlarda saplantılı havlayan öksürük, ses kısıklığı, ses ses kısıklığı, konuşma yeteneğinin tamamen kaybı yoktur, larinks daralmasına neden olur.

  akut faz larenjit süresi yaklaşık bir hafta olduğunu ve zararlı fiziksel, kimyasal veya biyolojik faktörlere maruz kalma sürekli esneklik kaybetmek dokular uzandığı takdirde o zaman, ama, neden rumendeki hücre dejenerasyonu yoğun oluşumu, hastalığın akut ders kronik hale lökositler kademeli olarak rejenere hücreler mukozanın var.

  Larenjit ile inflamatuar süreçlerin oluşum nedenleri

  larenjitin akut şekli nedeniyle genellikle gırtlak eksiklik, hem de solunum sistemi genellikle ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların anatomik özelliklerine, çocuklarda ortaya çıkar. Yetişkin bir larenjit bakılmaksızın enfeksiyonunun varlığının kendi başına geliştirmek ve bağışıklık savunmasını azaltabilir olurken çocuğun boğaz mukozasında iltihap, hemen hemen her zaman bir hastalığın bir komplikasyonudur.

  Akut çocukluk ve erişkin larenjitin ana nedenleri:

  1. aşırı soğutma, düşük sıcaklıklara maruz kaldığında hızlı vazokonstriksiyondan kan dolaşımının ihlaline yol açar;
  2. viral hastalıklar - kızamık, boğmaca, grip, kızıl ateş, ARVI;
  3. sinüzit ile birlikte nazofarenks bakteriyel mikrofloranın mukus larenksine giriş, sinüzit;
  4. antibiyotikler, kortikosteroidler düşük bağışıklık arka plana karşı kullanımı nedeniyle gelişen mantar enfeksiyonları;
  5. alerjik reaksiyonlar, mukus larenksinin anafilaktik şoka kadar keskin bir şekilde şişmesine ve ses tellerinin lümeninin tamamen daralmasına neden olabilir;
  6. Aşırı sıcak sıvı kullanımı (buharla solunum) mukozanın yanmasına neden olur, larinksin iltihap oluşumu;
  7. şarkı söylerken sesin sürekli artması, ağlama, ağlama (küçük çocuklarda) bağların aşırı yüklenmesine, larenksin kurulmasına, larenjit görünümüne yol açar;
  8. toz, kaba kuru gıda, keskin kemikler etkisi altında mukus farenks mekanik travma;
  9. gastroözofageal reflü ile gastrik asit mukozası yanıklar;
  10. larenks hücrelerinin irritanlarla kimyasal lezyonları;
  11. yetişkinlerde, larenjitin nedenleri alkol içeren içeceklerin kötüye kullanılması, sigara içilmesinin yanı sıra yaşlılığa bağlı bağ dokusu esnekliğinin doğal kaybıdır;
  12. Bazı olgularda laringeal doku hasarının etkenleri tüberkül basili veya sifiliz treponema ile enfekte olmaktadır.

  Akut formun larenjit genellikle farenjit ve aynı zamanda tracheitin eklenmesi ile komplike hale gelir.

  Kronik Bronşit Nedenleri

  Aşağıdaki patolojiler, havayolu obstrüksiyonuna ve larenksin tekrarlayan inflamasyonuna katkıda bulunan faktörlerdir:

  • sık akut larenjit oluşumu;
  • Kronik nazofarenks enflamasyonun varlığının: bademcik iltihabı, farenjit, diş çürükleri, orta kulak iltihabı, sinüzit, maksiler sinüs;
  • GERD, mide asidik sekresyonunun mukoza zarının yanmasına neden olan larenks içine atılması;
  • gıda, toz, ev kimyasallarından alerjenlere maruz kalma;
  • diabetes mellitus;
  • yüksek düzenli ses telleri;
  • sigara içerken duman yoluyla hücrelere zarar, güçlü alkol, kimyasal maddeler, bira koruyucuları, kötü kaliteli şarap tüketirken yanıklar;
  • zararlı çalışma koşulları ile çalışan profesyonel riskler (toz, buhar, kimyasal, biyolojik uyaran);
  • düşük bağışıklık;
  • Yüksek ve düşük sıcaklıklarda sabit bir düşüş için uygun değildir.

  Zamanında tedavi, hastalığın komplikasyonlarına karşı koruyacaktır. Laringeal mukoza iltihabı belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir terapiste veya bir kulak burun boğazına başvurmak daha iyidir.

  Tedbirler ya da tekrar larenjit elde edilmemesi

  Hastalığın tekrarlanma olasılığını dışlamak için, organizmanın bağışıklık savunmasını mümkün olan en kısa sürede arttırmak gerekir. Nasıl yapılır, aile doktoruna veya kulak burun boğazına tam olarak söyleyin.

  Larenjitin önlenmesinde ana yöntemler sertleştirme, hijyen, dengeli beslenme ve yüksek yüklerin ve zararlı yaşam tarzının dışlanmasıdır.

  Hava, güneş, su

  Sertleştirme prosedürlerini düzenli olarak yapan insanlar pratikte hasta değildirler, çünkü viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruyan mükemmel bir bağışıklığa sahiptirler. Pek çok sertleştirme yöntemi arasında en etkili ve basit olanlar şunlardır:

  Zemin ve nemli çim yalınayak yürümek

  Ayakları yavaş yavaş sıcaklıktaki değişime alıştırırken, soğuk algınlığına karşı duyarlılıktan kurtulabilirsiniz. Ek olarak, refleks bölgelerinin iyileştirici masajı, vücudun her organının çalışması üzerinde olumlu bir etkisi olan otomatik olarak gerçekleştirilir.

  Hava banyolarının uygulanması

  Prosedür, vücudun tüm hücrelerinin serbestçe solunmasını ve oksijenlenmesini destekler, bu da beslenme süreçlerinde, toksinlerin salınmasında bir iyileşmeye neden olur. Sertleştirme, birkaç dakika boyunca evin tamamen sıyrılmasıyla başlar, sonra zamanla aşamalı olarak artar, daha sonra pencereyi açabilir, sonra ay ışığından sokağa çıkarak dışarı çıkabilirsiniz.

  Sertleşme yöntemi, sıcaklık rejimlerinin karşıtlığına dayanan zamandan beri bilinmektedir. Isı derecesini arttırmak ve azaltmak, yavaş yavaş, yavaş yavaş, düzenli olarak yapılmalıdır.

  Bir süre sonra, ısı miktarındaki değişikliklere karşı direnç, refleks olarak oluşturulacaktır. Ek olarak, buharın artan nemi sadece dış kapakları değil, aynı zamanda hücrelerin iç içeriğini de temizlemeye yardımcı olur.

  Silme, ardından soğuk suyla (kartopuyla taşlama)

  Soğuk algınlığının etkisi kan dolaşımında bir iyileşmeye, hücre metabolizmasının hızlanmasına, saflaştırılmasına ve dokuların yenilenmesine yol açar.

  güneşlenme

  Ultraviyole ışınlarının iyileştirici özellikleri fizyoterapi prosedürlerinde değerli bir uygulama bulmuştur. Güneşin (ve bakterisit lambaların) etkisi altında patojen mikroorganizmalar yok olur, sinir sistemi pozitif olarak aktive olur. Oyun, güneşte dinlenmek neşe ile suçlanıyor.

  Deniz suyu, tuz mağaraları

  Deniz tuzunun iyileştirici bileşimi herkes tarafından bilinir. Denize gitme imkânı olmasa bile, sudaki deniz tuzu çözeltisi ile durulayarak boğazın temperlenmesi mümkündür. Başlangıçta, sıvının sıcaklığı oda ısısı seviyesinde tutulmalı, ardından her gün 1 derece azaltılmalıdır. Larinksin durulanması için prosedürler, patojenik bakterileri, virüsleri, mantarları yok etmek, kas ve mukoza dokularını güçlendirmeye yardımcı olur. Tuz odaları veya mağaraların içinde kalmak, ozmotik seviyede hücrelerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur.

  Kayak, paten, kayak

  Kışın spor egzersizi eşsiz bir enerji kaynağıdır. hava sindirmek için çok daha fazla oksijen, burundan nefes normal yeteneği hafif don ile, kas ve iskelet kemik, sertleştirilmiş boğaz önemli güçlendirilmesi yoktur.

  Larenjitlere karşı korunma aracı olarak kişisel hijyen

  Faydalı terapist tavsiyesi:

  1. Aşırı ısınmasını önlemek için etrafa sarmayın,
  2. hipotermi önlemek için mevsim giyinmek,
  3. toz, diğer alerjenlerden binaların temizliği - solunum sistemi sağlığının garantisi,
  4. odanın yeterli nemi - mukoza zarından kurumadan iyileşme,
  5. Yaşadığı bölgede morbidite insidansını çekerken halka açık yerleri ziyaret etmeyi reddetmek,
  6. Vücudun hem zihinsel hem de aşırı güç yüklemesine izin vermeyin,
  7. istirahat düşünme süreçleriyle alternatif emek aktif hareketleri,
  8. Soğuk algınlığı belirtileri ile çalışmaya gitmek ve hatta daha da fazlası, doktor randevusu almadan ilacı almak imkansızdır.
  9. eğer iş veya hobi şarkı söyleme, sabit dersler, sesli okuma ile bağlantılıysa, ses tellerini güçlendirmek için özel egzersizler kullanın.

  Vücudu sertleştirmek için en önemli koşullardan biri, bağışıklık savunmasını artırmak, kurallara ve rasyonel beslenmenin normlarına uymaktır.

  Çoğunlukla, yetişkinlerde hastalığın kronik komplikasyonlarının nedeni, baharatlı, tuzlu, ekşi, acı, yağlı, tatlı için aşırı bir aşktır.. Diyetinizi değiştirin, sıklıkla iltihaplı mukus larinks alırsanız, larenjitin tekrar oluşmasından kurtulacaktır.

  kronik, akut, alerjik, hiperplastik. :: Polismed.com

  - Larinksin mukoza zarının etkilendiği solunum sistemi hastalığı. Hastalığa, seste, tam kaybına kadar, öksürerek, solunum ihlali ile eşlik edilir. Larenjitin en ciddi komplikasyonu, sıklıkla çocuklarda görülen üst solunum yolunun (larenksin darlığı) üst üste binmesidir.

  Larinks ve ses telleri nedir?

  Larinks, solunum ve ses oluşumunun bir organıdır. Boynun ön tarafında bulunan 4-6 servikal vertebra seviyesi (üçüncü servikal vertebra de çocuklarda, yaşlılar 7 servikal iner). Bu bir ucunda boğaz içine açılan bir boru şeklini alır ve diğer nefes borusu içine geçer. Onun kenarları boyun (karotid arter, vagus siniri, vs.) önemli damarları ve sinirleri yerleştirilir at, farenks ve özofagusun arkasında, ön sınırları tiroid bezini gırtlak. Gırtlak o hareketli gövde yapım kıkırdak, bağ ve kastan oluşmuş. konuşurken, nefes alma, şan, yutma, boğaz aktif hareketler yapar. tiz sesleri, soluk verme oluşumu için, gırtlak yutma yükseltilir ve düşük ses oynarken - atlanmıştır.

  Larenks çerçeve kıkırdak oluşturur: 3 çift (aryps, kama şeklinde ve koroniform) ve 3 eşlenmemiş (tiroid, epiglottis ve krikoid).

  Tüm kıkırdaklar güçlü bağlar ve eklemler ile birbirine bağlanır. En büyük ve çoğu klinik olarak önemlidir: konik bağ ve schitopodyazychnaya ligament (hiyoid kemiği ve tiroid kıkırdağı bağlar) (krikoid ve tiroid kıkırdak bağlar).

  İki eşleştirilmiş eklemler percuticulate ve perkütan papillalar aktif hareketleri gerçekleştirmek için larinkse katkıda bulunurlar. Yani perstnechnitovidny eklem tiroid kıkırdak ileri ve geri bükme, ses telleri germek veya dinlenmek için yardımcı olur sağlar. Piercedocutaneous eklemlerdeki hareketler, vokal yarığın (vokal kıvrımların yakınsaklığı ve uzaklaşması) daraltılmasını ve genişletilmesini mümkün kılar.
  Larinksin motor aktivitesinin uygulanmasında, laringeal kaslar önemli bir rol oynar.

  Larinksin aşağıdaki grup kasları vardır: dış ve iç.

  dış (sternum-tiroid, kalkan-lingual) kaslar, gırtlağın kaldırılmasını ve indirilmesini destekler. İç kasları azaltarak larinksin kıkırdaması hareket eder ve bu da glottisin genişliğini değiştirir. Glottis ve kasın genişlemesine katkıda bulunan kasları daraltır. Glottisin genişleyenleri: vokal kıvrımlar ile birlikte aritenoid kıkırdaklarını harekete geçiren bir çift posterior metakarpal kas.

  Vokal boşluğu daraltan kaslar: 1) lateral krikoid, 2) transvers intersellular, 3) anatomik oblik kas, 4) peristneshchitovidnaya kas, 5) vokal kası. İç kaslara, epiglotisi (tiroid bezi ve cherpalodnagortan kası) kaldıran ve indiren kaslara da başvurulur.
  Larenksin larenksi orta kısımda daraltılır ve yukarı ve aşağı doğru genişler, böylece bir kum saatine benzer şekilde. Larinksi içten saran mukoza zarının burun mukozası ve farinksin devam etmesidir. Mukoza zarının altında gevşek bir lif tabakası (girintinin katları, astar alanı, epiglotisin dil yüzeyi) bulunan larenks parçaları vardır. Bu bölgelerde iltihaplanma gelişirse, hava yollarının tamamen kapanmasına kadar (tıkanma) nefes darlığı (stenoz) gelişir. Vestibülün kıvrımları ve ses kıvrımları arasında larinksin ventrikülüdür. Bu ventrikülde lenfatik bir doku vardır ve iltihaplanmasıyla "guttural angina" gelişir.
  Ses telleri. Konuşma terapistlerinin "vokal kordları" terimi, profesyonel kelime dağarcığındaki ses tellerinden daha sık kullanılır. Bununla birlikte, "vokal kordlar", vokal kordları ve vokal kası içeren, gırtlak içine çıkıntı yapan mukoza zarının kıvrımlarıdır. Vokal kıvrımlardaki kas demetleri, karşılıklı karşılıklı zıt yönlerde özel bir şekilde bulunur. Vokal kıvrımların bu türden benzersiz bir yapısı, sadece tüm kütleleriyle değil, aynı zamanda herhangi bir parça ile, örneğin kenarlar, yarım, üçüncü vb. Ile dalgalanmalarına izin verir.

  Mukoza larenks neden iltihaplanabilir?

  Laringeal mukozanın iltihaplanmasına neden olabilen birkaç sebep vardır. İşte ana olanları şunlardır: bulaşıcı, fiziksel, alerjik ve otoimmün nedenler.

  • Enfeksiyon. Larinksin mukozası, öncelikle bir enfeksiyöz ajanın vücuda ve gırtlak mukozasına doğrudan girişi sonucu etkilenebilir. Ve enfeksiyonun uzun süreli kronik bir enfeksiyonun (sinüzit, bademcik iltihabı, bronşit, vb.) Odaklarından yayılmasının bir sonucu olarak tekrar vurulmak. Mukoza zarına bulaşmak, enfeksiyöz ajan (bir bakteri vb.), Koruyucu bariyerlerin bütünlüğünü bozan ve bir mukoza zarının hücrelerini tahrip eden bir dizi toksik maddeyi ayırır. Buna cevaben, enflamatuar bir reaksiyon tetiklenir ve enfeksiyöz süreci sınırlamak ve hastalığın nedensel etkisini ortadan kaldırmak için bağışıklık savunmasının hücreleri çekilir. Bu durumda, mukoza zarının keskin bir şekilde kızarması, vazodilasyon, lökosit birikimi, ödem vardır. Larenjit genellikle spesifik olmayan enfeksiyon (bakteriler, virüsler, mantarlar), daha az sıklıkla spesifik (tüberküloz, sifiliz vb.) Etkisinden kaynaklanır. Larenjitin en yaygın patojenleri:
  • Virüsler: influenza virüsü, Haemophilus influenza, parainfluenza, mikro virüsler, adenovirüsler (1,2,3,4,5), rinovirüsler, koronavirüs, Coxsackie virüsleri, kızamık virüsü.
  • Bakteriler: Staphylococcus aureus, Klebsiela pneumonia, Branhomella cataralis, Streptococcus viridans, Streptococcus pneumonia ve diğerleri.
  • Fungal enfeksiyon genellikle immün yetmezlik veya uzun süreli antibakteriyel tedaviden sonra kişilerde gelişir.
  • Fiziksel sebepler. Genel ve yerel hipotermi, rahatsız edici gıdalar (genellikle çok soğuk), soğuk içecekler, ağız solunumu, meslek tehlikeler (toz, duman, vs.), Aşırı vokal yükünü aldıktan (uzun, yüksek sesle konuşma, bağırarak, şarkı) - tüm bu bozulmasına yol açar Lokal koruma sistemleri, mukoza zarının hücresel yapılarına zarar verme ve iltihaplanma sürecinin gelişimi. Gelecekte enfeksiyon mümkün.
  • Alerjik nedenler. Larinkste iltihaplanma, alerjik reaksiyon durumunda ortaya çıkabilir. Çoğunlukla alerjinin neden olduğu etkenler şunlardır: laringeal mukozaya, toza, dumana, çeşitli gıda ürünlerinin (çikolata, yumurta, süt, narenciye vb.) Alınmasına neden olan çeşitli kimyasal tozlar. Alerjik reaksiyon sonucu inflamasyonun gelişmesiyle, bazen hastanın hayatını tehdit eden ödem gelişebilir.
  • Otoimmün nedenleri. Nadir durumlarda, larinks iltihabı, bağışıklık savunma mekanizmaları bozukluklarının bir sonucu olarak gelişebilir. vücudun kendi dokuları, özellikle mukoza gırtlak kabuk aynı kendi bağışıklık savunma hücreleri tarafından saldırıya uğrar. En sık görülen bir otoimmün larinjit örneğin Wegener granülomatozu, amiloidoz, nükseden polikondrit, sistemik lupus eritematozus, ve diğerleri gibi sistemik otoimmün hastalıkların arka planı geliştirir.
  • Diğer sebepler. Eğer gastrik içerik larinkse girerse (gastroözofageal reflü) larenjit gelişebilir. Bu durum, özofagus, yutak, larinkse gastrik içeriğin alınmasını normal olarak engelleyen yemek borusu sfinkterlerinin zayıflığı durumunda gelişebilir.

  sigara içme, aşırı alkol tüketimine, metabolik bozukluklar, vitamin eksikliği, kronik böbrek hastalığı, kalp, karaciğer, iş tehlike (toz, duman gibi), uzun ses yükü, hipotermi, kuru demoisturized hava: gırtlak geliştirilmesinde kullanılabilir.

  Larenjit belirtileri nelerdir?

  Akut larenjit belirtileri:

  • Ses değişikliği. Ses pürüzleri, kısır hale gelir, husky, tam yokluğuna (aphonia) kadar sonluyu kaybedebilir.
  • Yanma hissi, kuruluk, Yabancı cismin larinkste sarkması (sarkma), inhalasyon ve ekshalasyon sırasında ağrı mümkündür.
  • Acı öksürük balgam akıntısı ile. Çoğu zaman, larenjit diğer solunum sistemi hastalıkları (bronşit, tracheitis, vb.) Ile birlikte görülür.
  • Genel durum orta derecede rahatsız, vücut ısısı yükseltilir, titreme mümkündür.

  Kronik larenjit belirtileri:

  • Kalıcı ses bozulması. Sesin zayıflığı, ses kısıklığı, sesin sesini kaybetmesi. Gün boyunca, ses karakterini değiştirebilir, bazen hasta sadece fısıltıyla ve gerginlikle konuşur.
  • Boğazda yabancı cisim hissi, yanma, kaşıntı, yutulduğunda ağrı
  • Kuru ve balgam salgısı ile öksürük, Özellikle ağır sigara içenlerde sabahları zorlu öksürük
  • Genel durum pratik olarak etkilenmez

  Alerjik larenjit belirtileri:

  • Ani gelişme, alerjik ajan ile temas ettikten sonra (toz, duman, kimyasal vb.).
  • Zorlayıcı solunum, ani hava eksikliği, boğulma
  • Kalıcı öksürük, ses genellikle değişmez iken (akut larenjit)
  • Kronik larenjitin alerjik semptomlar sıradan kronik larenjit (ses değişimi, boğaz ağrısı, öksürük vs.) ile aynıdır, ama alerjik hastalığı (toz veya kimyasal maddeler, duman,) neden olan bir faktör vardır.

  Akut larenjit Kendisini gösterir veya üst solunum yollarının mukoza zarının yenilmesiyle oluşan enfeksiyöz hastalıklar - influenza, kızamık, boğmaca ve romatizma ile birlikte - ortaya çıkar.

  Hastalığın akut formu, hipotermi, sesin aşırı uyarılması, burun tıkalı olduğunda ağız ile nefes alma alışkanlığı, aşırı soğuk yiyecek veya içecek almakta oluşur.

  Ses kısıklığı, kuru öksürük, üzüntü veya boğaz ağrısı, mukoza zarının şişmesi vardır. Bazen yutulduğunda ağrı olur. Gırtlak mukozasında grip olduğunda, kanamalar meydana gelir.

  Sıcaklık yükselebilir, kafa hastalanır. Vokal kıvrımlar, kalınlaşır, mukus veya viskoz balgam ile kaplıdır. Kural olarak, zamanında tedavi ile, larenjit 7-10 gün geçer.

  Küçük çocuklarda şişmiş mukoza zarı, çocuğun gürültülü nefes almasını sağlayan gırtlağı tıkayabilir, ağlayabilir. Oksijen eksikliği beynin bozulmasına neden olur, bu nedenle hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

  Akut formda larenjitin uygun tedavisinin yokluğunda, sık relapslar, sessizlik rejiminin gözlenmemesi, hastalık kronik form.

  Catarrhal larenjitin iç faktörleri arasında şunlar bulunabilir:

  • metabolik bozukluklar;
  • Vücudun genel zayıflaması;
  • yetersiz beslenme;
  • stresli durumlar;
  • sinüzit, rinit;
  • Staphylococcus aureus, streptococcus, mantar ve klamidyal enfeksiyonlar;
  • kronik formda - kalıcı larenjit.

  Hastalık geçici olarak kendini gösterir, tam olarak hipotermiden bir saat sonra. Larenjit inkübasyon süresi yaklaşık iki hafta sürer. Hastalık gecikirse, tavsiye için bir doktora başvurmalısınız, belki de organizma karmaşıktı.

  Hastalığın semptomatolojisi

  Hastalığın her türünün ve alt türlerinin semptomatolojisinin kendine özgü özellikleri vardır:

  Buzlu su. Boğaz ağrısı ile hastalanmak için, bazen buzdolabından soğuk su içmek için yeterlidir. Buz parçaları içinde yüzerse daha iyi olur. Buzlu su nane şekeri, örneğin Rondo ile beslenerek akut bademcik iltihabı edinme şansını önemli ölçüde artırır.

  buz. Bu rahatsızlıktan hastalanmaya teşebbüslerde, bir miktar buz kırıntısı, böylece boğazı içeriden soğutur. Diğerleri bunu harici bir uygulama olarak bulur: boğazına buz uygulanır. Birçok durumda, böyle bir olay neredeyse anında boğazda bir hisseye neden olacaktır. Boğazda terleme ve rahatsızlık hissi, bademcik iltihabına doğru yolda olduğunuzu gösteren ilk işaretlerdir.

  Tabii ki, kronik bir duruma getirilmedikçe, bu hastalık mümkün olan en kısa zamanda iyileştirilebilir. Sadece birkaç gün içinde tedavi edilir. Tedavide ana şey hiç susmaya çalışmaktır. Bir çocuğun bunu yapması bazen zordur, ancak daha büyük çocuklar bunun başarılı bir tedavi için gerekli olduğunu anlarlar.

  Ağzınızla nefes almamanız, burnunuzla birlikte kullanmamanız tavsiye edilir. Sadece kuru hava ses tellerini kurutur ve bu da ses kısıklığını arttırır.

  Aynı zamanda, her zaman ılık bir biçimde, mümkün olduğunca çok su içmek tavsiye edilir. Miktar günde yaklaşık 2 litre olmalıdır. Hasta bağlarını zorlamadan biraz içmek en iyisidir.

  Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Larenjit tedavisinin kendine özgü özellikleri ve nüansları vardır. Örneğin, larynks'i sakinleştirmek için, bir kişi tercihen yedi gün boyunca konuşmamalıdır, hardal hardalları sırtına konur, boynuna sıkıştırır ve hardal ayak banyoları kullanılır. Larenjit tedavisi için bile antiseptik, antipiretik, antienflamatuar ve balgam söktürücü etkisi olan tıbbi bitkiler de kullanılır. Tıbbi bitkilerin solunması, durulanması ve kullanımı, bir kişinin larenjitin üstesinden gelmesine yardımcı olacak ve ayrıca hastalığın kronik formunun gelişmesini engelleyecektir. Diğer bir iyi etki patates buharının solunmasıdır. Ve bunun için soyulmamış patatesleri bir tencereye koyup pişirmeniz gerekiyor. Sonra suyu tahliye etmeniz ve patatesleri okaliptüs, papatya veya nane yaprağı üzerine koymanız gerekir. Hasta bu şekilde nefes almalı ve çiftler 10 dakika içinde buna ihtiyaç duyarlar.

  Çok iyi meyve suyu larinksin mukoza zarının iltihaplanmasını, yani larenjit veya farenjit gibi hastalıkları tedavi edebilen pişirilmiş pancarlara yardımcı olur.

  Ve tedavi etmek için hastanın günde üç kez haşlanmış pancar suyu ile gargara yapması gerekir. Ve boğazınızı durulamak için bir bardak kaynar su dökmek için bir çay kaşığı bal gerekir, daha sonra bir dakika kaynatın ve bu et suyu ile bu brot günde 2-3 kez durulayın.

  Larenjit tedavisi için, dereotu tohumlarının infüzyonu kullanılır, tohumlar kaynar su ile döküldükten sonra, 40 dakika süreyle infüze edilmelidir. Bu besiyerini düzenli olarak her gün ve biraz da olsa içmelisiniz. Bir başka çok iyi alet ise, büyük yaprakların infüzyonu. Hazırlanması için, 2-3 çay kaşığı kuru ve ezilmiş muz yaprağı yaprakları kaynar su ile dökülmeli ve daha sonra ısrar edilmelidir. Bu infüzyonu yarım bardak ve günde üç kez, yemekten yaklaşık 20-30 dakika önce alınız. Larenjit için çok iyi bir ilaç havuç suyundan yapılır. Bunu yapmak için bir bardak taze havuç suyu alın ve orada iki yemek kaşığı bal ekleyin, her şeyi iyi karıştırın. Benzer şekilde, bal ve kızılcıklardan bir ilaç hazırlayın.

  Terebentin yardımcı olmazsa, başka etkili bir yöntem vardır. Tipik bir camda, bitkisel yağ dökülür, yaklaşık yarısı, daha sonra tavuk yumurtası proteini rapor edilir ve tüm bunlar dövülür. Günde 3 kez küçük yudum alın.

  Havuçların kaynatılmasıyla larenjitin azaltılması

  Larenjit ile ses telleri yüksek sesle konuşmaya dayanamaz. Anaokulunda bir öğretmen larenjit hastalığına yakalandı. Gruptaki çocuklar gürültülüydi, bu yüzden çok konuşmak zorunda kaldı, öksürük gözlerini sulamaya başladığı için boğulmaya devam etti. Ses yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Akşam, tamamen gitti. Çocukları böyle bir durumda gördükten sonra çocuğa gelen annelerden biri, derhal etkili tedavi önerdi. 100 gram havuç almak ve bunları 0,5 litre süt içine koymak gerekir. Bütün bu karışımı ateşe ver.

  Havuçlar pişene kadar beklemelisin. Karışım daha sonra gazlı bez veya süzgeçten geçirilir, bundan sonra 2 çay kaşığı için günde üç kez alınmalıdır. Buna ek olarak, aşağıdaki bileşime paralel olarak gargara yapmak gerekir: bir litre su tabanında, 3 çay kaşığı soğan kabuğu eklenir ve kaynatılıncaya kadar yanar. Daha sonra 3 saat soğur, sonra sabah ve akşam durulanır. Birkaç gün sonra larenjit geçer.

  Larenjit ve farenjit tedavisi

  Bu durumda, anne-ve-üvey anne, okaliptüs yaprakları ve adaçayı çimi çiçeklerinin bir karışımını hazırlamak gerekir. Bütün bunlar ön hazırlıktır, 4 kaşık alınır ve karıştırılır. Daha sonra bir litre kaynar su eklenir. Çözelti soğuduktan sonra bir süzgeç veya gazlı bezden geçirilir. 2 yemek kaşığı için günde 6 kez alın. Resepsiyon arasında, aynı kompozisyonla gargara yapmalısınız. Boğazda terleme varsa, solüsyona bir yemek kaşığı ayçiçek yağı ekleyerek enhalasyon kullanmak en iyisidir.

  Larenjit yaban turpu tedavisi

  Dördüncü yöntem, tuz koltuk altlarını ovalamaktır. Şaşırtıcı bir şekilde, böyle bir prosedürden sonra, sıcaklık 39 dereceye yükselir. İnanılmaz! Tuz yerine sarımsak kullanabilirsiniz ve bu yöntemin etkililiğini etkilemez. Onu seçersem, senin yerinde olsaydım.

  Halk ilaçları

  Larenjitin evde tedavi edilmesi, ilaca ek olarak, halk yöntemlerini kullanmasına izin verir. Bununla birlikte, halk ilaçları ile tedavi, hastalığı tamamen tedavi edemez, bu nedenle ilaçlarla birlikte kapsamlı bir şekilde uygulanmalıdır. Larenjitin nasıl tedavi edileceği sorusu üzerine, geleneksel tıp, iyileşmeyi hızlandırmaya ve larenjit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan çok sayıda halk ilaçları ile cevap verir.

  Larenjitde kullanılan bazı halk yöntemlerinden bazılarını sunuyoruz:

  - Kuru elmadan yapılan bir kaynatma, güçlü bir boğuk ses ile yardımcı olur. Sıcak formda günde iki kez alınır, bal ilave edilir;
  - ses kaybı, öksürük, günde üç kez böyle bir alet kullanılması tavsiye edilir: lahana yaprakları kaynatın, daha sonra ortaya çıkan et suyu dökmeyin. Haşlanmış lahana bir lahana kaynatılarak yenmelidir;
  - ayva tohumu gün içmek kaynatma boyunca lungwort, yaklaşık 20 dakika 500 ml su içinde kaynatıldı ve daha sonra filtre edilir (bütün büyük kaşık üzerinden) anason meyve ve bal bırakır. Suyu sıcak olarak kullanılır;
  - Soyulmuş ve rendelenmiş zencefil kökü (bir camın çeyreği) bir bardak balla dökülür ve pişirilir. Üst üste üç akşam, elde edilen karışımın bir çay kaşığını bir fincan sıcak çay içinde eritmek, 2 yemek kaşığı şeker (çay) ekleyerek ve bir kerede birkaç bardak içmeyi bırakmak gereklidir. Kendinizi yatağa sarmanız gerektiğinde;
  - 1: 1 karışık rendelenmiş sarımsak (ya da yaban turpu suyu) ve bal, ve sonuçta oluşan karışım yatmadan önce bir yemek kaşığı alınır. Ürün bir bardak ılık su ile yıkanmalıdır;
  - 200 mililitre suda 20 beyaz kuru üzüm kaynatılır, daha sonra soğan suyu (1 kaşık) eklenir ve günde üç kez içilir (bal ile mümkündür).

  Larenjit ile gargara yapmaktan:

  Benzer belirtileri olan hastalıklar:

  Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan ve kendi seyrinin süresi ile karakterize olan enflamatuar bir süreçtir. Semptomlar aynı zamanda "anjin" hastalığı için daha yaygın bir isim olarak tanımlanan tonsillit, orofarenksde birbirinin benzeri patolojik değişikliklerden oluşur, ancak kendi etiyolojisinde ve akışında farklıdır.

  Özofagus duvarlarında malign bir tümör oluşumu, ilaca kanser denen kanser gelişimine katkıda bulunur. Hastalık genellikle ileri yaştaki insanlar arasında bulunur. En güçlü seks en başta alkol ve tütün ürünlerinin kullanımıyla bağlantılı olan bir rahatsızlığa duyarlıdır. Bu eksikliklerden dolayı bu hastalık provoke edildi.

  Rinofarenjit, burun mukozası ve farinks bölgesinde oluşan bir enflamasyondur. Bu hastalık, belirtilen alanda, yani farenjit ve rinit ile yoğunlaşan iki benzer hastalık ile benzerlik göstermektedir. Başka bir deyişle, rinoparenjit akut rinitten kaynaklanan ve faringeal mukozanın iltihaplandığı bir komplikasyondur ve bu da yutulduğunda ortaya çıkan ağrının başlangıcıyla ilgili şikayetler yapar. Buna karşılık, farinks kızarır ve mukus zarı, zarların kalınlaşmasını kazanır, bazı durumlarda mukus veya pürülan bir kaplama ile kaplanır.

  (rastlantısal belirtiler: 3/7)

  Farenjit, lenfoid doku ve faringeal mukozanın inflamatuar bir hastalığıdır. Semptomlar esas olarak enfeksiyonun başlangıçtaki enfeksiyöz doğasıyla karakterize olan farenjit, nadiren izolasyonda meydana gelir ve bu nedenle bu hastalığın ana belirtileri en sık üst solunum yollarının hastalıkları ile birleştirilir.

  (rastlantısal belirtiler: 3/7)

  Kızamıkçık, çocuklarda tanı konulan ve "çocukluk çağı" enfeksiyonu olduğu düşünülen akut bir virüs hastalığıdır. semptomları ve hastalığın adını belirlemek ek olarak, karakteristik renk döküntüsü şeklinde öncelikle tecelli Kızamıkçık, hastalık nedeniyle çocuklarda doğumsal malformasyonlar gelişmesi ile doğrudan bağlantısı da cenin için hamile kadınlar için oldukça tehlikeli ve daha özel olduğunu ve intrauterin mortalite ile.

  Larenjitin evde tedavisi

  Larenjit iltihap ve ses tellerinin şişmesi olarak adlandırılır. Larenjit ile bir kişi sesini kaybeder ve sadece fısıldayabilir. Bazen bu hastalığın nedeni boğazın aşırı yüklenmesi, örneğin çığlıktan. Ancak en yaygın neden viral bir enfeksiyondur. Kataral hastalıklar, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve larenjit oluşur. Yardım için bir doktora başvurularak tedavi edilmeli, ancak evde iyileşme sürecini hızlandırabilir ve çok sesli bir ses getirebilirsiniz.

  Larenjit nasıl olmaz?

  • Enfeksiyonlardan kaçınmaya çalışın. Her zaman yardımcı olacak ilk yollar, özellikle sonbahar-kış grip ve soğuk algınlığı salgınları sırasında, hasta insanlarla temaslarını ve zorunlu el yıkamalarını azaltmaktır.
  • Bağırma ve yüksek sesle şarkı söyleme. Tüm bunlar ses tellerine travmaya yol açabilir ve larenjitlere neden olabilir. Larenjit kazanma riski artar, özellikle de zaten soğuk algınlığı varsa.
  • Sigara içmeyin. Sigara içenlerin, larenjitden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.
  • Durumu daha da kötüleştirmemek için, zaten hastaysanız, tıslama. Sıradan, düşük sesle konuşmak daha iyidir.

  Larenjit nasıl tedavi edilir?

  • Her şeyden önce, daha fazla sıvı iç. Vücuttaki su kaynağını yenilemek, gırtlağın etkilenen dokuları üzerindeki yağlama etkisini arttırmaya yardımcı olursunuz. Bunu yapmak için günde 2 litre su içmek yeterlidir.
  • 2 hafta konuşmamaya, mektupları daha iyi yazmaya veya bir not defteri kullanmaya çalışmayın.
  • Kuruluk veya dumandan kaçındığınızdan emin olun.. Kuruduğunuzu düşünüyorsanız, daha fazla sıvı içirin.
  • Ayrıca öksürük önerilmemektedir. Öksürük bağları büyük ölçüde incitir. Onu azaltmak için öksürükten para içmek.
  • Boğaz güçlü bir şekilde inat ederse, onu temizlemeye çalışmayın. Bu larenjit sırasında vokal kordlara zararlıdır. Su içmeyin veya tükürük sallayın.
  • Larinks için anestezik kullanmayınız. Acıdan kurtulmaya yardımcı olurlar, ancak daha fazla yaralanma riskini artırırlar.
  • Larenjit sırasında alkol, tütün dumanı, tatlılar, çikolata, kızarmış gıdalar, nane içeren ürünlerden vazgeçilmelidir.

  Evde larinjit tedavisi ne kadar hızlı?

  • Larenjitin hızlı bir şekilde iyileşmesi için, boğazına dinlenmeli ve dönüş veya papatya suyu ile gargara yapmalısınız.
  • Diyette sıcak ve bol miktarda içecek bulundurmak gerekir. Kızılcık suyu, meyve jölesi, limonlu çay çok uygundur. Soğuk hava solumayın, soğuk içecekler ve daha fazla sigara içmeyin.
  • Tedavi sırasında, boğazda tahriş edici etkilere sahip olabilen keskin yiyecekler yemek istenmez.
  • Eğer balgam ile öksürük ortaya çıkarsa, o zaman sıvılaşmayı teşvik eden ilaçlar almak gerekir, örneğin, "Mukaltin", "Broncholitin" veya benzerleri.
  • Acıyı larenjit ile hızlı bir şekilde rahatlatırsanız, buharda pişirilmiş bir tütten bir battaniyeyle örtülü bir buharı soluyabilirseniz yapabilirsiniz. Yani inhalasyon daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.
  • Vücuda hızla hastalığa yakalanmış, bağışıklığı güçlendiren ilaçlar alır. Eğer aloe'niz varsa, bitkinin küçük bir parçasını alın ve meyve suyunu sıkın. Sıvı bal ile karıştırın ve 1 tatlı kaşığı alın. 4 r. günlük Siyah turpu alın, içindeki yivini kesin ve yarısına kadar balla kaplayın. Bir gün içinde 1 çay kaşığı için bu suyu alın. 3 r. günlük Bu ilaç öksürük yumuşatma için en iyi olarak kabul edilir.

  Kronik larenjit ile nasıl başa çıkılır?

  Gece için adaçayı ile ılık süt hazırlayın. Bir bardak süt için 1 bardak süt ekleyin. l. adaçayı ve kısık ateşte kaynatın. Süt soğuduktan sonra tekrar kaynatın. Yatmadan önce sıcak iç, sarılı.

  Boğazınızı gün boyunca bir adaçayı ve papatya kaynağı ile durulayın. Baldır kasları hardal koyun ya da ayaklarınızı suya 45 ° C sıcaklıkta tutun

  Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

  Larenjit, ses kısıklığı veya tam ses kaybı, boğazda kuruluk ve tahriş hissi ile tanınması kolaydır. Bazı durumlarda, bir ateş ve baş ağrısı eşlik eder. İyileşme sürecini hızlandırmak için bir doktora danıştıktan sonra birkaç halk tarifini kullanabilirsiniz.

  • Suyu, muz yaprağı yapraklarından aynı miktarda balla karıştırın. Karışımı 20 dakika pişirin. 1 çorba kaşığı alın. l. 3 r gününde
  • Ses kısıklığını gidermek için 2 çorba kaşığı kaynatın. l. 200 ml suda beyaz üzüm kuru meyveleri. Biraz soğan suyu sıkın ve orada ekleyin. Bu infüzyonu sıcak bir şekilde 4 p. 80 ml için günde. Eğer istersen, biraz bal ekle.
  • 1 çorba kaşığı kaynar su karışımı 400 ml dökün. l. calendula, papatya ve huş tomurcukları. Buhar banyosunda 15 dakika boyunca her şeyi kaynatın. Bundan sonra, her 2 saatte bir sıcak formda boğaz yıkamak için, serin ve serin kullanın.
  • Büyük turp ve orta soğanı ince bir rendeleyin üzerine rendeleyin ve rendeleyin, böylece bir yulaf ezmesi elde edin. Onları karıştırın ve tek bir gazlı bezle gece için boğaza uygulayın. Ardından boynunuzu ılık suyla yıkayın.
  • Bir sonraki tarifi hazırlamak için 1 fincan kızılcık ve 2 yemek kaşığı gerekir. l. doğal bal. Kızılcık ince bir elek ile silin ve bal ile karıştırın. Günde 3 kez 2 çorba kaşığı infüzyonu alın. l.
  • 5 çorba kaşığı karıştırın. l. 3 çorba kaşığı votka. l. Kiraz reçeli ve 0,5 bardak güçlü siyah çay. Her şeyi iyice karıştırın. 5 gün içinde yatmadan 30 dakika önce gece alın.
  • Elma kabuğundan çıkarın, doğrayın, 2 çay kaşığı ekleyin. tatlım, 1 çorba kaşığı. l. keten tohumu. 350 ml su karışımı dökün. Ateşe 10 dakika sürün, kapağın altında pişirin. Sonra çıkarın ve süzün. 3 r yemeden önce 10 dakika boyunca infüzyonu ısıtın.

  Tüm doktor tavsiyelerini takip ederseniz ve halk ilaçlarını uygularsanız Evde hızla larenjit ile başa çıkma. Sen larenjit aday olmaması veya sesli hızla geri yüklenmez. Sessiz sıvıları, sağlığa sigarayı bırakma, bol ilgi İçme - ve sadece hızlı değil hasta onları daha evde larenjit tedavi, ancak. Sağlıklı ol!

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Çocuklarda bademcik kaldırılması ve ameliyat olmadan yapabilir misin?

  Çocukların vücudu için çok önemli bir koruma. Zayıf vücutta bağışıklık sisteminin herhangi bir kısmı çok değerlidir. Bademcikler istisna değildir.

  Boğazda kuruluk kurtulmak nasıl

  Elbette, her insanın boğazda bir kuruluk hissi vardı, herkes ne kadar nahoş olduğunu bilir. Bu semptom, farklı koşullarda ve patolojik olmaksızın görülebilir. Kuruluk geçici veya kalıcıdır, ancak çoğu durumda bu geçici bir durumdur.