Loading

Bebeğinizin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz

Sertleştirme, vücudun olumsuz çevre koşullarına ve çeşitli enfeksiyonlara karşı direncini arttırmayı amaçlayan bir önleyici tedbirler kompleksidir. Sıcak ve soğuk su (duş, silme, durulama, zıt duşlar), güneş ve hava banyoları, çıplak ayakla yürümek suretiyle gerçekleştirilir. Bir çocuğu doğum anından sipariş edebilirsiniz.

Durulama boğazı da sertleştirme prosedürleri için geçerlidir. Bu teknik erişilebilir, hızlı, fazla rahatsızlık vermez. Boğaz ve tüm vücut, enfeksiyonlara ve hava koşullarına (taslaklar, hipotermi, soğuk içecekler) karşı direncini artırır. Bu tür prosedürlerin yardımı ile, iyi vücut sağlığı elde edebilirsiniz, bademcik iltihabı ve adenoidit sıklığını azaltmak.

Temperleme, sıcak mevsimde, vücudun kendisinin biraz soğumaya karşı olmadığı zaman başlamak için en iyisidir. Kişi sağlıklı olduğunda prosedürlere başlamak gerekir.


Temperlemenin çocuklukta yapılmaya başlanması daha iyidir. Çocuk fiziksel olarak prosedürü kendisi gerçekleştirdiğinde boğaz, durulamaya başlanabilir. 3-4 yıldan daha erken olmayan bir zaman geliyor. Gıda kalıntılarını yıkamak için ağzını durulayın. Prosedürler sabahları ve akşamları yapılır, bunları dişlerinizi fırçalayarak birleştirmek uygundur. Zaman - en fazla 2 dakika.

Boğazın sertleşmesi için farklı yöntemler

Böyle sertleştirme için çeşitli seçenekler vardır. Ayrıntıları ve karmaşıklık dereceleri farklıdır.

Su ile söndürme

En kolay ve en uygun fiyatlı yol. Su kaynatılarak veya musluk altında kullanılabilir. Ilık su ile başlayın (farklı kaynaklara göre, çocuğun yaşına ve durumuna bağlı olarak, 40 ila 26 ° C). Yavaş yavaş, günde bir veya iki kez, sıcaklık, yetişkinler için 8-10 ° C'ye ulaşan bir dereceye kadar azalır, çocuklar için - 15-17ºC, aşağıya dalmaya değmez.

Metodoloji: ağız içine su dökülür, baş aşağı atılır, su boğazına akar ve "A" sesi açık ağızla mümkün olduğu kadar uzun süre telaffuz edilir.

Otlar ve et suyu

Sıradan suyun etkisini artırmak için bitkilerin (papatya, okaliptüs, calendula) soğanı ile yer değiştirebilir. Eylem sırası, önceki durumdakiyle aynıdır.

Tuz çalkalama

Deniz suyuna iyi bir alternatif. Bir bardak su içinde, 0.5-1 çay kaşığı çözülür. tuz, deniz veya yemek. Bazı uzmanlar aynı miktarda kabartma tozu ve hatta 5 damla iyot eklemeyi tavsiye ediyorlar.

Buz küpleri

Soğuk su ile durulamak yerine, buz küplerini çözebilirsiniz. Buz kalıplarındaki normal su donar, sonra 1 parça çıkarılır, daha küçük olanlara ezilir ve yeniden emilir. İlk günde - 30 saniyeden daha uzun olmayan bir süre sonra, buz küpünün tam rezorpsiyonuna kadar kademeli olarak birkaç saniye eklenir. Boğazda iyi bir temperleme etkisi vardır.

Nefis soğuk

Buz antiseptik özelliklere sahip olan otların (papatya, calendula, St. John's wort, sage) otlarından hazırlanabilir. Ayrıca meyve sularını ve meyve içeceklerini de dondurabilirsiniz. Bu küplerin emilimi sadece lezzetli değil, aynı zamanda yararlıdır. Esas olan, tüm eylemlerin aşamalı olmasıdır.

Kontrast durulama

2 bardakta su ılık ve soğuk dökülür, boğaz her camdan dönüşümlü olarak durulanır. Ilık su ile bitirmek için gereklidir. Sudaki verimi artırmak için, bardağa 1 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Sıcaklık farkı kademeli olarak artar. Kontrast sertleşmesi için başka bir seçenek döngüsel durulamadır - sıcak suyla (30-40 ° C) başlar, daha sonra her gün su sıcaklığı 1 derece düşer, 2 hafta içinde maksimum soğuğa (15-17ºC) ulaşır. Daha sonra her gün sıcaklık bir dereceye kadar, orijinal sıcaklığa artmaya başlar. Verimlilik iyidir, ağız boşluğunda ve dolaşımda kan dolaşımı ve mikrosirkülasyon artmaktadır.

Dondurma da bir ilaçtır

Birçok anne bebeğin dondurmasını vermekten korkar, bu şekilde soğuk algınlığı yakalayabilir veya boğaz ağrısına neden olabilirsiniz. Korkuları anlamsız değildir, ama bir muamele bile bir tavlama prosedürüne dönüşebilir.

Tabii ki, hiç kimse bir dondurma hakkında konuşmaz, bir çay kaşığı ile başlamanız gerekir. Ürün yüksek kalitede olmalıdır. Bir parça dondurma tamamen eriyene kadar ağızdadır. Her gün miktarı 1/2 çay kaşığı kadar artar. Tavlama amacıyla tüm yıl boyunca dondurma yenebilir.

Buzdolabından içecekler

Buzdolabından süt, yoğurt, meyve suyu, anneler arasında benzer kaygılara neden oluyor - ısınmanız gerekiyor, aksi halde çocuk soğuyor. Ancak soğuk içeceklerin kullanımı da sertleştirme işlemidir. Buzdolabından aldığınız tüm içecekleri ısıtmanın alışkanlığından kurtulmak daha iyidir. Küçük sipslerde soğuk süt veya meyve suyu içmek, vücut için iyi bir kazanç elde etmek mümkündür. Birkaç yudumla daha iyi başlamak için, tüpün içinden giderek artan miktarda, sonra boğaz ağrıyor.

Kontrendikasyonlar


Boğazın sertleşmesi için mutlak kontrendikasyonlar mevcut değildir, hatta kalp ve diğer organların ciddi hastalıkları bile bir engel değildir. Bağıl kontrendikasyonlar şunları içerir:

 • Yaş 3 yıl;
 • Korkutucu çocuk gargara;
 • Hastalık durumu (tonsillit, SARS).

Sertleştirme sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Temperleme sırasında 3 önemli kural uygulamanız gerekir: tutarlılık, kademeli, sistematik. Daha sonra herhangi bir önleyici prosedür sadece büyüyen çocukların vücuduna fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, bağışıklığı güçlendirmek için farklı yöntemler (diğer sertleştirme prosedürleri, yürüme, havalandırma, havayı nemlendirme, çocuğu hava şartlarında giydirme, sağlıklı gıda, spor) olmalıdır. Mutlaka çocuk hekime önleyici ziyaretlere ihtiyaç duyar.

Bir hastalık sırasında ve sonrasında mizaç

Sağlıkla ilgili tüm prosedürler genellikle hasta çocuklarda yürütüldüğünden, her zaman çocuğun hasta olduğu bir zaman gelir. Anneden önce bir soru olup olmadığı, prosedürlerin durdurulup durdurulmayacağı. Bu soruya sadece doktor doğru cevap verebilir. Ancak rehberlik edilebilecek bazı genel hükümler vardır.

 • Bir çocuğun yumuşak formda ARI varsa, sıcaklığı yükseltmeden, sertleştirme prosedürleri her zamanki gibi devam edebilir. Su, et suyu ile değiştirilmelidir;
 • Çocuğun yüksek vücut ısısı varsa, bir süre boğazını durdurmak gerekir;
 • Devam etme tavlama prosedürleri, hastalığın şiddetine bağlı olarak, iyileşmeden 5-14 gün sonra olabilir;
 • Söndürme işleminde 5 güne kadar bir toleransa izin verilirse, son su sıcaklığı ile başlamak gerekir;
 • Geçiş 10 güne kadar geçtiyse - su sıcaklığı en az 2-3 derece daha sıcak olmalıdır;
 • Hastalığın sonucu olarak daha uzun bir geçiş durumunda, maksimum sıcaklıkta başlamak daha iyidir (aslında, her şey yeni başlıyor);
 • Vücut ısısında artışa neden olmayan bulaşıcı olmayan hastalıklar, sağlığı iyileştirici önlemlerin durdurulmasını gerektirmez;
 • Sertleşme işlemleri sırasında çocuğun rahat hissetmesi gerekir.

Ilk doktor

Çocuklarda boğazın sulanması

Çocuklarımızın sağlığı, dünyanın en iyilerinden daha değerlidir. Sevgili hasta olduğunda, her şeye hazırız. Her ebeveyn, hastalığın nasıl önleneceğini kendisi soruyor. Çocuğunuz çok sık soğuk algınlığı ve boğazda şiddetli ağrı şikayet ederse, o zaman bebeğinizin boğazını sinirlendirmek için gereken hastalık riskini azaltmak için. Bunu nasıl yapacağımızı, makalemizi anlatacağız.

Hangi yaştan ve yılın hangi saatinden itibaren çocuğu sinirlendirmeye başlayabilirsiniz?

Boğazın söndürülmesi 2-3 yıl ile başlayabilir., Çocuk önleyici tedbirleri bağımsız olarak yürütebildiğinde.

Bir çocuğu temperleme yapmaya başlayın (açık nedenlerle) sıcak mevsimde en iyisi.

Bir kez daha hatırlatıyoruz, Sertleşme önlemleri kompleksi, çocuğunuzun kesinlikle sağlıklı olduğu bir zamanda yapılabilir..

Sertleştirme prosedürlerine başlamadan önce, çocukların temperlenmesi için temel kuralları okuyun.

Sertleşme kuralları:

Acele etme. "Büyük" başarılar peşinde koşmak gerekli değildir. Unutmayın, önemli bir hız değilsiniz ve sonuç, çocuğunuzun güçlü sağlığıdır. Sertleşmeye başlamak için çocuğun mutlak sağlığında gereklidir. ve en basit prosedürlerle. Unutma Organizmanın yaş ve bireysel özelliklerini hesaba katmak çocuk. Sistematik olun. Ara vermek yok. Bütün alıştırmalar her gün metodik olarak yapılmalıdır. Çocuğunuzu su verme aktivitelerinden zevk almaya çalışın. Bebeği olumlu yönde ayarlayın.

Bir çocuğun boğazını nasıl sertleştirilir: 7 etkili yol

Boğazın su ile söndürülmesi

En basit, ama çok etkili yol, boğazın normal su ile sertleştirilmesidir. Bu teknik, küçük yudumlarla suyun yavaş içilmesinden oluşur. Çocuğun suyunu ağzına atması ve ardından yutması gerekir. Sıcak su ile temperleme başlangıcı, sıcaklığı 30 derecedir. Yavaş yavaş (her iki ila üç günde bir) suyun sıcaklığı 1 derece azaltılmalıdır. Stop soğutma suyu 15 derecelik bir sıcaklıkta olmalıdır. Batılı doktorların yenidoğana hemen sıcak veya soğuk su içmeyecekleri bir içecek vermelerini tavsiye ettiği belirtilmelidir.

Boğazın sertleşmesi için buz küpleri

Sertleştirme işlemini gerçekleştirmek için, önceden dondurucuda buz küpleri hazırlamak gerekir. Özel formlarda sadece sıradan su değil, çeşitli tıbbi infüzyonları da doldurabilirsiniz. Çok küçük çocuklar için meyve sularını veya meyveleri dondurabilirsiniz. sertleştirme Buzun 15 saniye süreyle emilimi prosedürü ile başlayın. İki gün içinde çocuk küpü 20 saniye ve daha sonra çözebilir. Bu prosedür için maksimum süre 2 dakikayı geçmemelidir.

Boğaz durulama

Durulama - bu neredeyse tüm doktorlar tarafından önerilen çocuklarda sık sık soğuk algınlığı, bademcik iltihabı olan ebeveynler için önerilen en popüler yöntemdir. Bu yöntem, boğazda su ile durulanır ve sıcaklığın derecesinde bir azalma ile sonuçlanır. Sıcaklığı 25 derece olan suyla durulamaya başlamak gerekir. Gelecekte, iki ila üç günde bir, su sıcaklığı bir derece düşer. Minimum sıcaklık en az 15 derece olmalıdır. Durulama prosedürü bir veya iki ay boyunca günde iki kez yapılır. Bu prosedürün prosedürü oldukça basittir - çocuk ağzında su alır, başını geri atar ve "A" sesini telaffuz eder. Ses mümkün olduğu kadar telaffuz etmeye çalışılmalıdır. Şu anda, su boğaz girer.

Kontrast durulama

Bu prosedür 2 bardak gerektirir. Bir bardakta, sıcaklığı +20 dereceye eşit olan 200 ml soğuk su dökülmelidir. İkinci barda, aynı miktarda sıcak su dökün. Sıcaklığı 50 derece olmalıdır. Bebek ilk önce boğazını soğuk suyla, sonra da sıcakken durulayın. Prosedür sıcak su ile biter. Prosedür, bardaktaki su bitene kadar sürer. Bazı doktorlar, gözlüklerden birine az miktarda deniz tuzu eklemeyi tavsiye etmektedir.

Boğazın sertleşmesi için dondurma

Belki de bu, çocuklarda boğazın sertleştirilmesinin en hoş ve en gözde yöntemidir. Ve çocuklara günde 2 kez küçük bir dondurma yemelerini sağlar. İlk olarak, en fazla 1 çay kaşığı, daha sonra dozu 50 grama getirip iki doza bölebilirsin.

Bu sertleştirme yöntemini seçerken, ebeveynler belirli kurallara uymalıdır:

- Yumuşatılmış dondurma ile sertleştirmeye başlayın.

- Bebek dondurmayı tamamen eriyene kadar ağızda eritmelidir.

- Evde ihtiyacın olan dondurma var. Apartman sıcak olmalı.

Boğaz hastalıklarının önlenmesi için soğuk içecekler

Bu teknik bebeğinizin sevdiği içeceğin sıcaklığını azaltmaktır. Mesela, kızılcık suyunu veya elmayı tercih ediyor. Ona bu içkiyi önce 30 derecelik bir sıcaklıkta verin ve sonra yavaş yavaş (her 3 günde bir) birkaç derece azaltın. Sıcaklığın azaltılması 8-15 dereceye kadar izin verilir. İçecekler değişebilir.

Boğaz bozukluklarını önlemek için egzersizler

Çok az insan biliyor, ancak boğazın bağışıklığını artırabilecek özel egzersizler var. İşte bunlardan bazıları:

- Sihirli sesler "ee", "y-yu", "a-ya" Düşük sesle söylerlerse boğazlarını güçlendirebilirler ve sonra fısıldayarak.

- Çocuklardan kim şarkı söylemeyi sever? Belki de hepsi bu. bu nedenle Mümkün olduğunca uzun süre "A" harfi Belli ki buna benziyorlar. Ve bu boğaz hastalıklarının önlenmesi için çok etkili bir egzersiz.

- Kaynayan sesler üretmek için boğazınızı deneyin, birçok çocuk için harika.

- Çocuğa önemli derecelerin eğildiği bir masal anlat. Ardından, çocukla birlikte, egzersiz yapın - kafanı ileri geri, sola ve sağa yatır.

Yukarıdaki egzersizlerin her biri altı kez günlük olarak tekrarlanmalıdır. Bir ders 2 aydır.

Kronik bademcik iltihabı ve farenjit ile anjinadan sonra boğaz nasıl temper edilir: uzmanların tavsiyesi

Ağız hijyeni, anjin, kronik tonsillit ve farenjit önlenmesinde özellikle dikkat edilmelidir. şart şekerli otlar veya papatya ile gargara. Evin bu bitkileri yoksa, sıradan alkollü içecek karışımı ile durulayın. Bu hastalıkların önlenmesi için, yukarıdaki tüm söndürme işlemleri. Onlara ek olarak, tavsiye edebilirsiniz - sürekli gevezelik etme. Örneğin, ince bir kaşmir giymek için kalın bir yün atkı yerine. Sabah, boyun nemli bir havlu ile silinebilir. Aşılamayı unutma. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar, diyet fındıklarından, çikolatadan, gazlı içeceklerden hariç tutulur..

Hastalığın en ufak belirtilerinde acilen doktorunuza başvurun, çocuğunuzu daha iyi tanır ve sadece hangi ilaçların alınacağını değil, aynı zamanda hangi sertleştirme yöntemlerinin size uygun olacağını da söyleyecektir.

Çocuk immünolog F. Lapius:

Pasif sertleştirmenin diğer bir unsuru, soğuk ürünlerin kullanılmasıdır. Yaz aylarında ve kışın buzdolabından bir çocuk için süt, meyve suyu, komposto verilebilir. Örneğin, dondurma sadece lezzetli ve besleyici değil aynı zamanda yiyecekleri söndürüyor. Isıtılmış, soğuk sunulmalıdır. Amerikalı pediatristler genellikle ebeveynlere angina, dondurma hastalığına yakalanmış çocukları beslemelerini tavsiye eder. Boğaz ağrıyorsa - bir iltihap, bir ödem var demektir. İltihaplı bölgeye ağrıyı gidermek ve iltihaplanma sürecini azaltmak için soğuk uygulamanız gerekir. Bademcikler üzerinde soğuk kompres koymak imkansız, ama dondurma yiyebilirsiniz.

1. kategori OE Ermakova'nın çocuk hekimi:

Boğaz sertleşmesi. Sen kademeli soğutma suyu sıcaklığı ile su içmeye bebek ver. 1 kısım soğuk su + 5 kısım su, oda sıcaklığında, su, soğuk su 1 kısım + 4 kısım vs., oda sıcaklığında: Aşağıdaki oranlarda su ekleyin her 5-7 gün oda sıcaklığında kaynamış su bir şişe içine Çocukların en fazla 3 yaşında yeterince eski çeyrek fincan için.

Kulak Burun Boğaz Doktoru D.L. Yagudin:

Boğaz aşağıdaki şekilde söndürülür - boğazınızı (yapabileceğiniz ve içebileceğiniz) sade suyla bir sıcaklıkta durulayın. 3. ve 4. günlerde 37 derece 2 gün - sıcaklıkta. 36 derece, 5-6 gün -36, 6-7 gün boyunca -35....... ve böylece, hızı getirin. 12 dereceye kadar su. 12 derecelik su, en az 2 ay çalkalanmalı veya sarhoş olmalı ve gelecekte soğuk su içmekten korkmadan (genellikle 12 derecelik bir sıcaklıkta, buzdolabında su depolanmalıdır).

Çocuk doktoru E.O. Komorowski:

Kronik tonsillitin alevlenmesi, solunum virüslerinin etkisi altında meydana gelir. Bu alevlenmelerin ana nedeni, lokal bağışıklığın, yani mukoza zarlarının koruyucu özelliklerinin azaltılmasıdır. Ve önleme için yapılması gereken en önemli şey

yerel bağışıklığı güçlendirmek

. Her şeyden önce, soğuk yemek yeme bir çocuğu korumak için değil, (, koruyucu her türlü, pshikalkami durulama) yerel ilaçların etkisinde rol oynayan alamadım, insanlarla temas sınırlamak için mukoz membranlar kuru ve sıcak havayı zarar vermeyen, dahası, düzenli su içmek, dondurma yemek soğutucu (soğuk ürünler bu şekilde lokal bağışıklık bademcik artan nazofarenkste dolaşımını teşvik).

Bir çocuğun boğazını Komarovsky'ye göre nasıl sinirlendirirsiniz?

Ünlü çocuk doktoru Ye.O. Komarovsky, bir çocuğu temperleme sürecinin, her zaman belirli bir sağlıklı yaşamın sürdürülmesi olduğuna inanır.

E.O.'dan bir yıla kadar olan çocukları temperlemek için 3 temel kural. Komarovsky:

Bir kural. Sertleşme oranı bir kerelik bir prosedür değildir, bir sona getirilmesi gereken bir prosedürler sistemidir. Aksi takdirde sonuç olmaz. İkinci kural. Yoğunlaşma ve sertleştirme işlemlerinin süresinde kademeli artış. Üçüncü kural Çocuğun bireysel ve fizyolojik özellikleri için muhasebe.

Doktor, çocuğun bu reaksiyona veya sertleştirme prosedürüne yakından bakmasını ebeveynleri çağırır. Bebek suda olmaktan hoşlanmıyorsa, sıcaklığı 27 derecedir, onu zorlamayın. Suyu biraz daha ısıtmanız gerekiyor.

EO Komarovsky, sertleşmenin viral enfeksiyonlar için her derde deva olmadığını vurgulamaktadır. Sertleştirme sadece çocuğun vücudunun direncini güçlendirir. Bu nedenle, bir çocuk bir ya da bir başka enfeksiyonla enfekte olursa, boş bir bebeğe göre daha kolay transfer edecektir.

Doktor EO Komarovsky, sertleşmenin her şeyden önce hayatın bir düzeltmesinin ve bir kerelik bir olayın olmadığından emin. sonucu beklemek zorunda değilsiniz - çocuk haftalarca yürüyerek etmezse, anneannem örme çorap kaldırmayın, TV izlerken saatlerce, ama her gün o soğuk su döktü veya bütün aileyi yatmadan önce silin.

Özel sertleştirme prosedürleri sadece diğer restoratif aktivitelerle (dış egzersiz, egzersiz, odayı havalandırmak, güneşlenmek vb.) Birlikte etkili olacaktır.

Temperleme prosedürleri ne zaman kontrendikedir?

Aşağıdaki durumlarda sertleştirme prosedürlerine başlamak tavsiye edilmez:

2 yaşın altındaki bir çocuk sertleştirme prosedürlerine katılmak istemiyorsa - Kaprisli ve direnir, zakalivanie başlamak için gerekli değildir Çocukta akut enfeksiyonlar varsa ve ayrıca vücut ısısında yükselirse. Sertleştirme prosedürleri önerilmez Aktarılan bulaşıcı hastalıktan on gün sonra. Sertleştirme kursunda uzun bir ara verirseniz, tekrar başlatmanız gerekir. hatırlamak Herhangi bir sertleştirme prosedürü çocuğa sadece olumlu duygular getirmelidir..

Çocuğun sertleşme Sadece düşünceli ve iyi organize süreç, bedenine çok onarıcı etkisi vardır kan dolaşımını artırır, metabolizmayı normalleştirir ve anlamlı soğuk algınlığı sayısını azaltır.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:

Sertleştirme, vücudun olumsuz çevre koşullarına ve çeşitli enfeksiyonlara karşı direncini arttırmayı amaçlayan bir önleyici tedbirler kompleksidir. Sıcak ve soğuk su (duş, silme, durulama, zıt duşlar), güneş ve hava banyoları, çıplak ayakla yürümek suretiyle gerçekleştirilir. Bir çocuğu doğum anından sipariş edebilirsiniz.

Durulama boğazı da sertleştirme prosedürleri için geçerlidir. Bu teknik erişilebilir, hızlı, fazla rahatsızlık vermez. Boğaz ve tüm vücut, enfeksiyonlara ve hava koşullarına (taslaklar, hipotermi, soğuk içecekler) karşı direncini artırır. Bu tür prosedürlerin yardımı ile, iyi vücut sağlığı elde edebilirsiniz, bademcik iltihabı ve adenoidit sıklığını azaltmak.

Temperleme, sıcak mevsimde, vücudun kendisinin biraz soğumaya karşı olmadığı zaman başlamak için en iyisidir. Kişi sağlıklı olduğunda prosedürlere başlamak gerekir.

Temperlemenin çocuklukta yapılmaya başlanması daha iyidir. Çocuk fiziksel olarak prosedürü kendisi gerçekleştirdiğinde boğaz, durulamaya başlanabilir. 3-4 yıldan daha erken olmayan bir zaman geliyor. Gıda kalıntılarını yıkamak için ağzını durulayın. Prosedürler sabahları ve akşamları yapılır, bunları dişlerinizi fırçalayarak birleştirmek uygundur. Zaman - en fazla 2 dakika.

Boğazın sertleşmesi için farklı yöntemler

Böyle sertleştirme için çeşitli seçenekler vardır. Ayrıntıları ve karmaşıklık dereceleri farklıdır.

Su ile söndürme

En kolay ve en uygun fiyatlı yol. Su kaynatılarak veya musluk altında kullanılabilir. Ilık su ile başlayın (farklı kaynaklara göre, çocuğun yaşına ve durumuna bağlı olarak, 40 ila 26 ° C). Yavaş yavaş, günde bir veya iki kez, sıcaklık, yetişkinler için 8-10 ° C'ye ulaşan bir dereceye kadar azalır, çocuklar için - 15-17ºC, aşağıya dalmaya değmez.

Metodoloji: ağız içine su dökülür, baş aşağı atılır, su boğazına akar ve "A" sesi açık ağızla mümkün olduğu kadar uzun süre telaffuz edilir.

Otlar ve et suyu

Sıradan suyun etkisini artırmak için bitkilerin (papatya, okaliptüs, calendula) soğanı ile yer değiştirebilir. Eylem sırası, önceki durumdakiyle aynıdır.

Tuz çalkalama

Deniz suyuna iyi bir alternatif. Bir bardak su içinde, 0.5-1 çay kaşığı çözülür. tuz, deniz veya yemek. Bazı uzmanlar aynı miktarda kabartma tozu ve hatta 5 damla iyot eklemeyi tavsiye ediyorlar.

Buz küpleri

Soğuk su ile durulamak yerine, buz küplerini çözebilirsiniz. Buz kalıplarındaki normal su donar, sonra 1 parça çıkarılır, daha küçük olanlara ezilir ve yeniden emilir. İlk günde - 30 saniyeden daha uzun olmayan bir süre sonra, buz küpünün tam rezorpsiyonuna kadar kademeli olarak birkaç saniye eklenir. Boğazda iyi bir temperleme etkisi vardır.

Nefis soğuk

Buz antiseptik özelliklere sahip olan otların (papatya, calendula, St. John's wort, sage) otlarından hazırlanabilir. Ayrıca meyve sularını ve meyve içeceklerini de dondurabilirsiniz. Bu küplerin emilimi sadece lezzetli değil, aynı zamanda yararlıdır. Esas olan, tüm eylemlerin aşamalı olmasıdır.

Kontrast durulama

2 bardakta su ılık ve soğuk dökülür, boğaz her camdan dönüşümlü olarak durulanır. Ilık su ile bitirmek için gereklidir. Sudaki verimi artırmak için, bardağa 1 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Sıcaklık farkı kademeli olarak artar. Kontrast sertleşmesi için başka bir seçenek döngüsel durulamadır - sıcak suyla (30-40 ° C) başlar, daha sonra her gün su sıcaklığı 1 derece düşer, 2 hafta içinde maksimum soğuğa (15-17ºC) ulaşır. Daha sonra her gün sıcaklık bir dereceye kadar, orijinal sıcaklığa artmaya başlar. Verimlilik iyidir, ağız boşluğunda ve dolaşımda kan dolaşımı ve mikrosirkülasyon artmaktadır.

Dondurma da bir ilaçtır

Birçok anne bebeğin dondurmasını vermekten korkar, bu şekilde soğuk algınlığı yakalayabilir veya boğaz ağrısına neden olabilirsiniz. Korkuları anlamsız değildir, ama bir muamele bile bir tavlama prosedürüne dönüşebilir.

Tabii ki, hiç kimse bir dondurma hakkında konuşmaz, bir çay kaşığı ile başlamanız gerekir. Ürün yüksek kalitede olmalıdır. Bir parça dondurma tamamen eriyene kadar ağızdadır. Her gün miktarı 1/2 çay kaşığı kadar artar. Tavlama amacıyla tüm yıl boyunca dondurma yenebilir.

Buzdolabından içecekler

Buzdolabından süt, yoğurt, meyve suyu, anneler arasında benzer kaygılara neden oluyor - ısınmanız gerekiyor, aksi halde çocuk soğuyor. Ancak soğuk içeceklerin kullanımı da sertleştirme işlemidir. Buzdolabından aldığınız tüm içecekleri ısıtmanın alışkanlığından kurtulmak daha iyidir. Küçük sipslerde soğuk süt veya meyve suyu içmek, vücut için iyi bir kazanç elde etmek mümkündür. Birkaç yudumla daha iyi başlamak için, tüpün içinden giderek artan miktarda, sonra boğaz ağrıyor.

Kontrendikasyonlar

Boğazın sertleşmesi için mutlak kontrendikasyonlar mevcut değildir, hatta kalp ve diğer organların ciddi hastalıkları bile bir engel değildir. Bağıl kontrendikasyonlar şunları içerir:

3 yıla kadar olan süre: Çocuğun sersemletme isteksizliği, hastalığın sağlığı (bademcik iltihabı, SARS).

Sertleştirme sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Temperleme sırasında 3 önemli kural uygulamanız gerekir: tutarlılık, kademeli, sistematik. Daha sonra herhangi bir önleyici prosedür sadece büyüyen çocukların vücuduna fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, bağışıklığı güçlendirmek için farklı yöntemler (diğer sertleştirme prosedürleri, yürüme, havalandırma, havayı nemlendirme, çocuğu hava şartlarında giydirme, sağlıklı gıda, spor) olmalıdır. Mutlaka çocuk hekime önleyici ziyaretlere ihtiyaç duyar.

Bir hastalık sırasında ve sonrasında mizaç

Sağlıkla ilgili tüm prosedürler genellikle hasta çocuklarda yürütüldüğünden, her zaman çocuğun hasta olduğu bir zaman gelir. Anneden önce bir soru olup olmadığı, prosedürlerin durdurulup durdurulmayacağı. Bu soruya sadece doktor doğru cevap verebilir. Ancak rehberlik edilebilecek bazı genel hükümler vardır.

Bir çocuğun yumuşak formda ARI varsa, sıcaklığı yükseltmeden, sertleştirme prosedürleri her zamanki gibi devam edebilir. Su bitki çayları değiştirilmesi gerektiğini; hastalığın şiddetine bağlı olarak, Tempers prosedürleri iyileştikten sonra 5-14 gün içinde olabilir Sürdürme;, siz 5 güne kadar sertleştirme işleminde bir geçiş başlamak yaparsanız çocuk yüksek ateş, o zaman durmak gerekir zamanda boğazı temperleme varsa Bu son su sıcaklığı olmalıdır; bir geçiş 10 gün kalsa - su sıcaklığı daha iyi (aslında, hepsi yeniden başlar) maksimum sıcaklığa ile başlamak olduğunu hastalığın bir sonucu olarak daha uzun bir geçiş durumunda, son 2-3 derece daha sıcak olması gerekir; Bulaşıcı olmayan hastalıklar sağlık önlemlerinin kesilmesini gerektirmeyen, vücut sıcaklığında artışa eşlik değildir; çocuk tavlama işlemleri sırasında rahat hissetmelisiniz.

Her zamankinden biraz daha uzun süren sokaklarda yürüdü - boğaz ağrısı, bir bardak soğuk meyve suyu içti - boğaz ağrısı, bir su birikintisine boğulmuş ayaklar.

Tanıdık bir durum mu? Muhtemelen, küçük çocukların çoğu ebeveynleri benzer şekilde karşılaşmışlardır, bu nedenle bu makalede çocuğun boğazını nasıl sinirlendirebileceğimizi ve mümkün olup olmadığını ayrıntılı olarak ele alacağız.

Boğazımı ne zaman başlatmalıyım?

Her ebeveyn için, bebeğinin sağlığı en önemli ve değerlidir, bu nedenle, bir çocuk sıklıkla hastalandığında ve kolayca soğuduğunda, soru gelecekte hastalığın nasıl önleneceği ve nüksetme riskini azalttığı ortaya çıkar. Orofarengeal hastalıkların olasılığını azaltmak boğazın kademeli olarak sertleşmesiyle olabilir.

Bir çocuğun boğazını nasıl sinirlendirir ve ne zaman prosedürü başlatabilirim? Bebek, kendisine hitap edilen konuşmayı zaten anladığında ve basit istek ve önerileri yerine getirdiğinde, 2 yaşından itibaren tüm sertleştirme faaliyetlerine başlamak en iyisidir. Temperleme, sıcak bir sürede, tercihen ilkbaharın sonlarında veya yaz başında başlanmalıdır.

Dikkat lütfen! Sıcak havalarda öfkelenmeniz gereken yanlış fikir. Keskin sıcaklık değişiklikleri, elbette, damarları tonlu, ancak hazırlıksız ve ısıtılmış bir vücut için, soğuk su bir yudum farenjit yol açabilir.

Buna ek olarak, sadece bebek kesinlikle sağlıklı olduğunda boğazın temperlenmesine başlamak önemlidir. Sertleşme sırasında burun akıntısı, öksürme veya boğaz ağrısı daha da kötüleşebilir ve hastalığın seyri belirsiz bir süre boyunca uzar.

Boğazın başarılı ve güvenli sertleşmesi prensipleri

Soğuk su dökerek

Boğazın sertleşmesi için etkiliydi ve kronik bademcik iltihabına neden olmadı, belli kurallara uymak önemlidir:

Acele edemezsiniz - bir kaç gün boyunca vücudunuzu ve boğazınızı katılamayacağınızı unutmayın, bu süreç sabır ve zaman gerektirir. Hız yarışlarını oynamıyorsunuz ve son olumlu sonuç sizin için önemlidir. Temperlemenin başlangıcında, çocuk kesinlikle sağlıklı olmalıdır - eğer bebek sadece bademcik iltihabı, farenjit veya bademcik iltihabı geçirmişse, sertleştirme prosedürlerini 1-2 hafta ertelemeniz önerilir. Soğuk algınlığı zayıflamış bir vücut üzerindeki etkileri, ikinci bir iltihap dalgasını tetikleyebilir. Çocuğun yaşına ve vücudunun kendine özgü özelliklerine dikkat edin - eğer durulama ile sertleşmeyi seçerseniz, iki yaşındaki tüm çocukların düzgün bir şekilde gargara yapamayacağını ve bir çözümle boğulmadığını anlayın. En basit yollarla başlayın - yine, ırk işe yaramaz, sonuç bizim için önemlidir. Sıkı sistematik gözlemlemek - süreci sorumlu bir şekilde ele almaya karar verdiyseniz, en az bir günlük dökme prosedürünü atlamak kabul edilemez. İhmaller tüm çabalarınızı "hayır" a indirecek ve ilaveten farinksin ikinci bir iltihaplanmasına neden olacaktır. Çocuğu pozitif olarak yapılandırın - çocuk ağlıyorsa veya bir şeyler yapmak istemiyorsa, su verme prosedürlerine başlayamazsınız. Tüm prosedürler zevkli ve histerisiz olarak yapılmalıdır.

Çocuğun boğazını nasıl sinirlendirirsiniz: sadece etkili yöntemleri seçin

Bir bardak soğuk su

Bir bebeğin boğazını söndürmenin birçok yolu var, ama sadece en etkili ve güvenli olanları düşüneceğiz.

Evde boğazınızı nasıl sinirlendirir, yöntemler ve alıştırmalar

Kronik farenjit ve sık anjina ile doktorlar, tüm organizmanın ve özellikle boğazın sertleşmesinin özellikle gerçekleştirilmesini önermektedir. Kendinize veya çocuğunuza zarar vermemek ve aynı zamanda istenilen sonucu almak için boğazınızı nasıl sinirlendirirsiniz? Bu soru birçok kişi tarafından sorulmaktadır.

Boğazın sertleşmesinin temel kuralları

Sertleştirme uzun bir prosedürdür ve istenilen sonucu elde edebilmek için sürecin 2-3 ay süreceği gerçeğini ayarlamak gerekir. Prensip olarak, her türlü sertleştirme boğazı güçlendirir, ancak yerel sertleşmeye izin veren özel teknikler vardır. Burada, etki doğrudan müköz boğaz, farinks, bademcikler üzerinde gerçekleştirilir.

Boğazın soğuk su, meyve suyu veya buzla sertleştirilmesi gelenekseldir. Bu, farinks ve larinks organlarının sıcaklık değişikliklerine daha dirençli olmasını sağlar, lokal immünitenin virüslerle daha etkin bir şekilde savaşmasına izin verir. Çalışmanın sonucu, soğuk algınlığı ve farenjit için daha fazla direnç olacaktır.

Önemli olan, yerel sertleşme için, bu kuralları kastediyoruz.

 1. Prosedürü konforlu sıcaklıklardan başlatmak gerekir (oda + 25-30).
 2. Termometredeki düşüş kademeli olmalıdır. Yetişkinler için, 4-5 gün içinde 1 derece ve 7 gün sonra çocuklar içindir. Durdukları gösterge, yetişkinler için, çocuklar için - 15.
 3. Diğer organların kronik hastalıkları, bu prosedürler için bir kontrendikasyon değildir, ancak KBB hastalıklarının akut aşamasında gerçekleştirilmezler.
 4. Prosedürlerin başlangıcından sonra bir soğuk olduğu zaman - bunlar durdurulmaz, ancak bir ateş varsa (38.5'in üstünde), söndürme durdurulmalıdır.
 5. Boğazın güçlendirilmesi, transfer edilen bulaşıcı hastalıklardan hemen sonra değildir. İyileşmeden en az 2 hafta geçmelidir.
 6. Boğazın söndürülmesi durdurulduysa, yeni döngü tekrar başlar (tekrar oda sıcaklığından).
 7. Sıcak mevsimde prosedürleri başlatmak daha iyidir: yaz veya sonbaharda, havanın doğal sıcaklığı yüksek olduğunda ve vücut yeterli miktarda doğal vitamin aldığında.
 8. Çocuklar 2-3 yaşından itibaren temperlenmelidir, çocuk bir yetişkinin görevlerini yerine getirebilmelidir.
 9. Prosedürlerin akışı birkaç ay boyunca yılda 2-3 kez gerçekleştirilir.

Boğazın sertleşme yöntemleri

Zayıf boğazın nasıl güçlendirileceğine dair teknikler çoktur:

 • durulama;
 • Soğuk içecek;
 • Buz kullanımı;
 • Dondurma;
 • Ayaklar için prosedürler.

Bunların çoğunun kalbinde, sıcaklık değişimlerine "soğuk algınlığı" mukus boğazlarının basit bir şekilde uygulanması, bunların gerçek zamanda soğuk algınlığına karşı etkili bir şekilde direnmelerine izin vermesidir.

Bununla birlikte, her bir spesifik yöntemin birtakım özellikleri vardır.

Boğaz durulama

Etkili bir durulama ile sertleşir. Onun için ½ çay kaşığı ekleyebileceğiniz sıradan musluk suyu kullanın. deniz tuzu.

Durulama için, 25-30 ve 40-45 farklı sıcaklıklarda 2 bardak su alın. İlk önce 20 saniye boyunca boğazınızı soğuk suyla durulayın ve 30 saniye sonra ılık hale getirin. Prosedür bardaklarda su olana kadar tekrarlanır, daima ısıyla sonlanır.

4-5 gün sonra ılık su 1 derece daha sıcak yapılır ve soğuk su aynı faktörle azalır. Prosedür soğuka kadar +15 ° C'ye kadar devam ederken, ılık su sıcaklığı +50'yi geçmemelidir. Göstergesi bu noktada durdurulur.

Durulama günde 3-4 kez yapılır.

Su yerine, papatya, St John's wort, marigold'un et suyunu kullanabilirsiniz.

Soğuk içecekler

Boğazın soğuk içecekle sertleştirilmesinden önce, şu anda soğuk algınlığının ve remisyon aşamasında KBB organlarının kronik hastalıklarının olmadığından emin olmanız gerekir. Soğuk içecek - bu su, meyve suları, smoothies, otlar suyu: alıç, köpek gül, papatya. İlk olarak, bir bardak (200 ml) içme suyu (+25) alın, 30-40 saniye arayla çok küçük yudumlarda içirin. Boğazla ilgili önemli problemler varsa, ilk kez 5-7 sips yeterli olur.

Daha sonra, bu sıcaklıkta, bütün cam sarılır, 2-3 günde bir 3 damla eklenir. Daha sonra sıcaklığı 5 günde bir 1 derece azaltın. +15 işaretinde durun.

Prosedür günde 3-4 kez gerçekleştirilir.

Boğaz hastalıkları doktorlarının sebeplerinden biri, çocuklara sıcak bir içecek vermenin pratiğidir. Çocuklar süt, komposto ve hatta meyve suyuyla ısınırlar. Her ne kadar soğuk içecekler içmek daha rahat olsalar da. ABD'de, okul öncesi çocuklarda anjin, Avrupa'da olduğundan daha düşüktür. Bunu en küçükler için bile soğuk bir içecek olduğunu açıklayın.

Boğaz için diğer prosedürler

Zayıf bir boğaz güçlendirilebilir ve daha keyifli yollar: buz veya dondurma.

Buz, biz ot ya da meyve suları, biz 30 saniye için çok küçük bir parça çözülür önce suyu et suyu kendimizi yapmak. Daha sonra 5 gün sonra, 1 dakikaya kadar (daha fazla buz alın) süreyi uzatırız ve böylece sadece 30 saniyede bir 5 dakika eklenir.

Sertleştirmek için dondurma kullanıyorsanız, önce eritilmiş ve bir yetişkin için 5'ten fazla kaşık yememeniz gerekir, ve daha sonra her zamanki gibi gidin.

Buz ve dondurma ile sertleştirme prosedürü günde 2-3 kez gerçekleştirilir.

Önemli! Herhangi bir sertleştirme işleminin süresi, sıcaklığın düşürülmesi için aralıklar çok bireyseldir ve uzatılabilir. Ama unutmayın, daha yavaş sertleşme, sonuç ne kadar iyi olur. Sıcaklık çok hızlı düşerse, karşı sonucu kolayca alabilirsiniz - yani hastalanın.

Boğazın nasıl sinirlendirileceğini seçmek, bir yetişkin için hangi yolu seçmenin kendi yeteneklerini objektif olarak değerlendirmek zorundadır. Bu yüzden işyerinde buz yardımıyla prosedürler yapmak mümkündür (eğer bir buzdolabı varsa), ancak kontrast durulama zorlaştıracaktır.

Bebekler için durulama da zordur, küçük yudumlarda içmek gibi, ama dondurma ile yol çok iyi: bir kaşıktan beslenebilirler (başlangıçta ½ tsp'dan fazla değil).

Boğazın sertleşmesi için alternatif yöntemler

Boğazın sertleştirilmesinin geleneksel yöntemleri arasında iyi bilinen ayak banyoları vardır. Aslında, bu tür prosedürlerin çeşitli türleri vardır:

 1. Pelvisin içine oda sıcaklığında (35 ° C) su koyun ve ayakları 5-7 dakika boyunca tutun. Ayrıca pelvisteki su sıcaklığını haftada 1 derece ila +15 arasında azaltın. İşlem akşamları yapılır. Bundan sonra ayaklar sert bir havlu ile kırmızıya sürülmelidir.
 2. Ayaklarınızı soğuk su altında 5 dakika bekletin, sonra sıcak olanı açın ve ayakları 10 dakika boyunca altında tutun. Soğuk jetin sıcaklığını yavaş yavaş 7-10 C'ye düşürün. Prosedürü daima rahat su ile tamamlayın. Sabahları ve akşamları yapın.
 3. Boğazı söndürmek için halk hekimliği sabahları çıplak ayakla çiğnemeyi tavsiye ediyor. Ya da günde 1-2 saat zeminde yalınayak.

Cimnastik tarafından iyi bir güçlendirici sonuç sağlanır. Bağışıklık sistemini harekete geçiren, farenks ve boğaz organlarına kan akışına katkıda bulunurlar.

Bu basit egzersiz kompleksi hem çocuk hem de yetişkin için boğazın sertleşmesine yardımcı olacaktır.

Temperleme çocukların özellikleri

Çocukta boğazın nasıl sinirleneceğine karar vermek için, ebeveynler çocuk doktoruyla çalışmalıdır. Bu, bebeğe zarar vermemek için en uygun seçeneği seçmeye yardımcı olacaktır.

Daha büyük çocuklar için, yukarıda açıklanan hemen hemen tüm teknikler uygundur. Bebekler için durulama ve dondurma ile bir yöntem kullanmak daha iyidir. Çocuklara ayrıca buz parçaları verilebilir, ancak çok küçük olmaları gerekir (sadece 20 saniye boyunca rezorpsiyon için).

Bütün prosedürleri sıcak bir odada yapmak ve bebeği 1 saat soğuktan sonra çıkarmamak çok önemlidir.

Su verme için herhangi bir prosedür ağız yoluyla nefes egzersizleri ile sona ermelidir - bu nazofarenksin ısınmasına yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillitli çocuklara soğuk mevsimde sertleşme yapılması önerilmemektedir.

Çocuklara yönelik önerilerin arasında boğazın nasıl sinirlendirileceği böyle bir tavsiye olacaktır:

 • Hava şartlarında bir bebek giyin.
 • Çocuklara soğuk dondurma vermeyin ve soğuk havada içmeyin.
 • Bebek her zaman burun boyunca nefes almalıdır.
 • Aktarılan farenjit, SARS, rinitden hemen sonra sertleşmeye başlamayın.
 • Aşırı sıcaklarda bebeklere buzdolabından içecek vermeyin. İçecek serin olmalı, ama buzlu değil.

Genel olarak, boğaz güçlendirmek, sık farenjit veya hatta boğaz ağrısı eğilimli, herkes kendi kendine karar vermelidir. Aynı zamanda, sadece prosedürün konforunu değil, aynı zamanda boğazın durumunu, prosedürleri ve hastanın sabrını yerine getirme olasılığını da dikkate almalıdır.

Bir çocuğun ve bir yetişkinin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz: doktor önerileri

Boğaz hastalıkları dünyadaki en yaygın sağlık problemleri olarak adlandırılabilir. Boğazda hoş olmayan duyular ve acılar yaşamayan, yutmada zorluk çeken, terleyen bir kişi yoktur. Bu rahatsızlığın soğuk hava sıcaklığına, "taslaklara", hipotermiye maruz kalmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu sıkıntıların nedenlerine ve boğazla ilişkili hastalıklara karşı korunma yollarına daha yakından bakalım.

Boğaz ağrısından bahsetmek, şu anlama gelir:

 • tonsillit - lenfatik aparatın iltihabı (bademcikler) - vücut ve patojenler arasındaki ilk engel;
 • farenjit - farinksin iltihabı;
 • larenjit - larinksin iltihabı;
 • Bu patolojilerin kombinasyonu.

Hastalığın bu üç biçimi aslında boğazdaki iltihap sorunlarından biridir.

Boğaz iltihabı nasıldır?

Enflamasyon ana belirtilerin bir kombinasyonu ile karakterizedir:

 • enfeksiyon yerinde lokal kızarıklık;
 • ağrı, özellikle yutulduğunda;
 • mukoza zarının ve yakın dokuların şişmesi;
 • iltihaplı oda sıcaklığındaki lokal artış;
 • temel işlevlerin ihlali.

İltihap ve boğaz ağrısına ne sebep olur?

Boğazın mukoza zarının yenilmesine yol açan ana neden patojenik mikroorganizmalardır.

Yenileme olasılığı ile, onları (patojenler) aşağıdaki sıraya göre dağıtırız:

 • virüsler - vakaların% 90'ında;
 • streptokoklar - anjina (bademciklerin iltihaplı iltihabı) ve zorlu bir komplikasyon - romatizma;
 • Staphylococci ve diğer mikroplar.

Fakat mikroorganizmalar her yerdedir, neden tüm insanlar hastalanır. Sebebi nedir? "Soğuk", bilgili insanlar deyin. Bu nedir - "catarrhal" hastalıklar ve neden bazı insanlar pratikte onlarla hasta değiller ve diğerleri onları bırakamazlar?

Boğazdaki problemlerin nedeni, daha önce de belirttiğimiz gibi, boğaz dokularında yerleşmiş patojenik bir mikroorganizmadır. Ancak, hipotermi vücudun savunmalarının zayıflamasının en olası nedenidir - bağışıklık. Güçlü bir dış faktörün etkisi altındaki bu doğal koruma, ciddi bir başarısızlık verir ve insan vücudunun "düşmanlarına" gerekli direnci sağlayamaz.

hava, su, gıda ve içecek, düşük sıcaklıkların "zararlı" etkisinden kendilerini korumak için sadece sürekli hipotermi önleyecektir onların doğal yeteneklerini tren öğrenmek gerekir.

"Soğuk algınlığı" nın küresel nedenleri

Hipoterminin ana suçlu medeniyettir. nazik şartlar rahat sıcaklıklar, fiziksel aktivite, temiz hava, egzersiz eksikliği nadir maruziyetin önlenmesi kendilerini ortaya çıkarmak için sürekli insan arzu, bir alışkanlık, sadece ılık ve sıcak su ile son derece dikkatli giyinme yıkamak için - yani vücut çalışmasız bir duruma girer nedeni bu.

Biraz rüzgar esti ve vücut "dondu", soğuk su ellerimi içine aldı ve hipotermi gelişti. Çocuk dondurma yediler - ve boğaz soğuktu. Ebeveyn genellikle çocuğunun hastalanmaması için ne yapar? Ban. Sıcak çoraplarda bacaklar, eller - eldivenler, kafasına bir kürk şapka ve genel olarak "tabu" da dondurma, sadece sıcak çay. Sadece sık gelir ve yetişkin.

Komarovsky'nin çocukların tavlanması konusundaki düşünceleri, kısa bir video incelemesine bakarak öğrenebilirsiniz:

Ancak, ortaya çıktığı gibi, bu ölçütler aksine tam tersine olumlu bir sonuç vermektedir. "Soğuk" daha fazla ilerlemeye başlar. Sera koşulları morbiditeden uzak değildir. Genellikle boğazda akut inflamatuar süreçler kronikleşir. Hasta bazen şiddetli komplikasyonlar gelişir. Antibiyotikler, anti-inflamatuar, antipiretik ilaçlar ile ilaç tedavisi sadece geçici bir rahatlama sağlar ve her zaman değil. Ancak hemen hemen hepsi terapiden bir komplikasyon alır.

Burada, umutsuz hastalar "temperleme" kelimesini hatırlıyorlar. Bazılarında, "pembe" morsların hatıralarını korkutucu ve sevinçle buz deliğinde sert buzulların zemine karşı zıplatıyor. Diğerleri bunu sertleştirmek için yapmaya karar verirler, ancak istenen etkiyi elde edemezler.

Herkes buz deliğinin içine atlamak gerekip gerekmediği, boğazın sertleştirme ne olduğu ve deneyin olanlar bunu veya başka yöntemleri kullanır için neden, başarısızlıklar vardır - en anlayalım.

Sertleşme nedir?

Su verme işlemleri insan vücudu, hava, su, güneş üzerinde genel veya yerel etkilerdir.. Etkileyen faktörlerin sıcaklığı, rahat bir duyum sağlayan normal parametrelerin sınırları içinde olabilir, ancak çoğu zaman insanlar aşırı koşullar altında sertleşmeye başvururlar.

Sertleşme süresi boyunca kısa (birkaç dakika), uzun (birkaç saat), kalıcı olabilir.

Sertleşmenin genellikle herhangi bir özel koşul yaratmak için gerekli olmadığından, kendi yaşam tarzınızın problemine farklı bir şekilde bakmak yeterlidir. Bir kişinin vücudunun koruyucu güçlerinin nasıl geliştirilebileceğini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Bir boğazın ve bir organizmanın sertleşmeye başlamasıyla

Hemen soğuk bir kuyuya tırmanmalı mıyım yoksa karda mı sallanmalı mıyım? Hayır, gerekli değil. Sadece her gün doğru şekilde davranmalısın. Soğuk ve sıcakların vücut üzerindeki etkilerinden sakınmayın.

"Soğuk" hızlı terleme ile ağır terleme sonrasında insan aşırı ısınmasının arka planına karşı gelişir. Şu anda, sıcak havalarda bile vücudun hızlı bir şekilde süper-soğumasının meydana geldiği bir çeşit cilt gerginliği olan ısı değişim süreçlerinin keskin bir şekilde bozulması söz konusudur. En yaygın örnek, sıcak insanın aldığı ve hızla hastalandığı gölgedeki bir taslaktır.

Fakat sıradan durumlarda, taslaklar, açık pencereler, dondurmanın bir kısmı herhangi bir şekilde boğaz hastalığına neden olmamalıdır.

Boğazın temperlenmesi sırasında aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 1. Sıcaklığı evde 23 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta tutmaya çalışın.
 2. Kendinizi çıplak ayak üzerinde, terliksiz ve daha sonra çorapsız yürümek için eğitin. Ayaklardaki cildin kendisi ısı değişimini düzenlemeye başlayacak, böylece vücudun direncini (stabilitesini) arttırarak bacaklarda normal dolaşıma neden olacaktır. Bu arka plana karşı, ayağın aktif bölgelerinin uyarılmasından dolayı vücudun tüm organlarında beslenmede refleks iyileşmesi olacaktır. Üşüdüğünüzde, fazladan bir kazak giyin.
 3. Havasız bir odada gece uyumak, temiz hava akışını sağlamak için gerekli, daha sıcak bir battaniye ile barınak almak daha iyidir.
 4. Ellerinizi soğuk suyla yıkamayı öğretin, bu çok korkutucu değil, aynı şey yatmadan önce ayaklarınızı yıkamak için tavsiye edilebilir. Bu basit prosedürler, birkaç kez tekrar edildiklerinde defalarca savunmanızı artırır.
 5. Dondurmadan, soğuk içeceklerden korkmayın. Doğal olarak, eğer birçoğunu alırsanız, boğaz hasta ve huylu bir insan olabilir. Ancak gün içinde birkaç kez küçük bölümler çok olumlu bir söndürme etkisine sahiptir. Bu yöntem genellikle hasta çocuklar için bile tavsiye edilebilir.

Bu basit kuralları takip ederek, "soğuk algınlığı" tehlikesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Virüs ve mikropların vücuduna girmeden kendinizi güvence altına alabilirsiniz, ancak güçlü bağışıklık ile onlarla buluşabiliriz. Bunu yapmak için, sertleştirme için en yaygın önerileri takip etmeniz yeterlidir. Tembel olmayın ve bunları yerine getirmekten korkmayın. Gördüğünüz gibi, ev sertleşmesi için önerilen tüm basit kurallar her insan için oldukça uygundur.

Boğazın yerel sertleşmesi

Kendinizi, yukarıdaki kuralların yerine getirilmesiyle iyileşmenin başlangıcını sağladıysanız, boğazın kendisinin daha çok hedefe yönelik güçlendirilmesine devam edebilirsiniz.

Yerel boğaz sertleştirme aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

 • Kontrast durulama. Belirgin bir sağlık etkisi olan kan dolaşımını teşvik etmek için harika bir yol. Tabii ki, bir kaynaktan temiz su kullanmak daha iyidir. Bir bardak ılık suyla doldurun (45 santigrat derecenin üzerinde değil). Ve buzdolabında önceden soğutulmuş soğuk suyu hazırlayın. Bunun için 12-15 derece oldukça uygundur. Durulamaya başla. 20-40 saniyelik sadece 5-7 döngü. Soğuk durulama sıcaktır. Sıcak suyla bitirmek önemlidir. Prosedür günde 2-3 kez tekrarlanabilir.
 • Soğuk durulama. Oda sıcaklığında su ile başlayın ve yavaş yavaş kademeli olarak yetişkinler, 10-12 derecelik için 5-7 derece sıcaklık getirerek, hafta boyunca 1-2 dereceye kez azaltmak - Çocuklar için. prosedürü günde 2-3 kez tekrar, 20-30 saniye için 5 6 yansımalar döngüleri geçirin.
 • Soğuk içecekler içmek. İstediğiniz herhangi bir meyve suyu, çay veya düz su olabilir. Ana durum: oda sıcaklığına sahip bir sıvıdan boğazı temperlemeye başlar. 2-3 gün sonra, sonraki 2-3 gün sonra 1 derece soğutun - bir başka 1 derece. Temperleme için su sıcaklığı 10-12 derece, erişkinler - 8 derece ulaşana kadar bu modeli takip etmeye devam edin.
 • Buz küplerinin ağzında derece. Meyve suyu veya tıbbi çözeltilerden yapılabilir. Önceden hazırlanmış okaliptüs, adaçayı, nane infüzyonları, sonra dondurulur. Çok küçük küplerle başlayın. Özellikle - sertleşmede sadece ilk adımları yapıyorsanız. Prosedür birkaç dakika sürer. Günde iki veya üç kez, ve boğazınız dış etkenlere karşı giderek daha etkilidir;
 • Dondurma kullanımı. her seferinde bir kısmı sizin için aşırı ise, boğazın sertleşme başında bir tatlı olarak, hemen bir yemekten sonra soğuk davranır bir çay kaşığı sahip olabilir. Onu ısıtmak için değil her durumda önemlidir.

Gördüğünüz gibi, her şey oldukça basit ve sizden özel bir çaba gerektirmiyor. Ancak, bu tam olarak insanların en çok korktuğu, “zayıf” bir boğazdan muzdarip olduğu şeydir. Sadece korkularınızı aşmak zorundasınız ve sonuç yakında hissedilecek.

Daha önemli bir şeyin üstesinden gelmek mümkün mü, aşırı değil midir? Tabii ki.

Soğuk ayaklara maruz kalmak suretiyle boğazın sulanması

Çok basit prosedürler, vücudun olası hipotermiye direncini önemli ölçüde artıracak, koruyucu kuvvetleri artıracak ve patojenik mikroplara ek bir "çit" yerleştirecektir.

Bacaklarda sertleşme yöntemleri:

 • Dizinden karşıt şaşkınlık - Soğuk su ile 20 saniye - 20-30 sıcak. Prosedür hem duşun altında hem de iki havzada yapılabilir, basitçe birinden diğerine geçilir. Günde 5-7 dakika yeterli
 • Soğuk yapmak. Suyu sürekli bir akış altında 3-5 dakika dökün. Önceki sertleştirme türü gibi, soğuk dondurma da günde bir kez yapılır. Bazı uzmanlar, kızarıklıktan hemen önce ayaklarınızı bir havlu ile ovuşturmayı önerir. Aksine, diğerleri, özellikle soğuk veya buzlu su kuvvetli bir şekilde ifade edildiğinde, bacakların doğal olarak kurumasına izin vermenin daha etkili olduğuna inanırlar. Kullandıktan sonra cilt, yüzeydeki kılcal damarlara kan akışıyla kızarır.
 • Boğaz ve tüm vücudu sertleştirmek için çok yararlıdır karda yürümek yalınayak, ayak ve tüm cilt sürtünme. Böylece özel bir sertleştirme etkisi vardır. Böyle bir etkiden sonra, hemen hemen yünlü çorap giymek iyidir.

Boğaz sertleştirme aşırı soğuk türleri

Hastaların “soğuk” boğazlarının tedavisinde iyi bir sonuç aldıkları bir kısım, nelerin başarıldığını durdurmak istemez ve özel bir sertleşme aşamasına gider.

Bu tür bir tedavinin görülme sıklığı ve boğaz dahil olmak üzere "soğuk algınlığı" nın önlenmesiyle, küçük çocuklar bile bunu yapabilir. Sonuçta, tüm soğukluk korkusu, geleneksel bir korkudan başka bir şey değildir.

Temel kural istihbarat gözlemlemek.

Boğaz ve vücudu sertleştirmek için en etkili yöntem soğuk (buz) suyunda genel bir daldırmadır.. Su derecelerinin kademeli olarak düşürülmesini öneren teknikler var. Fakat uygulamada, su kaynağının (iyi, ilkbahar, göl, nehir, deniz) doğal sıcaklığı en çok kullanılır.

Özellikle güçlü enerji etkisi buzlu suya sahiptir (0 ila +4 santigrat derece arasında değişir). Bir dalış için, bir saniyeliğine nefes almayı, sonra yavaş yavaş havaya izin vermeyi çabucak gerekli kılar. 20-30 saniyeden sonra tüm hoş olmayan duyumlar gider ve cilt duyarsızlaşır. Aktif olarak hareket etmek (yüzmek) şu anda en iyisidir. Tüm "kış yüzme" prosedürü ideal olarak 3 dakika sürmelidir, o zaman havaya çıkıp birkaç dakikalığına kendinizi silmemelisiniz. Bu anda soğuk, rüzgarda bile olmaz. Cilt, şu anda ifade edilen kan acele pahasına kırmızı olur. Daha sonra hızlı bir şekilde kendinizi silmeniz, önceden hazırlanmış sıcak ve kuru kıyafetler giymeniz ve sıcak çay içmeniz gerekir.

Günlük tekrarlanan buz banyosu, boğazı sertleştirmek için en iyi yoldur. yıllardır onlar, geçmişte olduğu kronik inflamasyon (tonsilit, farenjit) bile, akciğerler formlarda çok nadiren şifa, hasta bu tür yapan ve insanlar. optimal çözüm eşzamanlı dengeli beslenme ve sigara ve alkol vazgeçerek olurdu.

Aşırı sertleşmeye maruz kalmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. böylece hepsi gösterilmeyebilir. Evet, ve o, soğuk - douche'a kademeli bir antrenmanla başlar.

boğaz yerel etkileri, bacaklar douches ve düşük sıcaklık genel douches kullanımı (yüzme): tema sonu demeliyim anda, boğazın sertleşme kalıcı sertleşme ev yöntemlerinin bir kombinasyonu olmalıdır. Bu durumda, boğazını "soğuk", hipotermi ve skandal taslak, patojenlerin neredeyse yenilmez hale gelir.

Alexander Lotin, doktor, tıbbi yorumcu

Toplam 2,092 görüntülenme, 1 görüntülenme bugün

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillit ve angina arasındaki fark nedir ve benzerlikleri nedir

Doktora ziyaret eden birçok hasta, bademcik iltihabından ne kadar farklı bademcik iltihabı olduğunu sormaktadır. Bu hastalıkların her ikisi de bulaşıcıdır ve iltihaplanma süreci larinksin mukoza zarında gerçekleşir.

Bir nebülizatörde anjina ile inhalasyon yapmak nasıl uygun?

Bir püskürtücü ile boğazın ön duvarın solunması akut tahrip epitelyum dokularında iltihap, patojenik bakterilerin ödem aktivitesinin bastırılması geçen angina başarılı tedavi, hem de geri doğal nem gırtlak mukozaya anahtarıdır.