Loading

Boğazınızı nasıl sinirlendirirsiniz: kronik farenjitli bir yetişkin için sertleşme

Boğaz, sıklıkla hipotermiye maruz kalan vücudun bir parçasıdır. Bu bağlamda, doktorlar boğazın düzenli olarak sertleşmesini önermektedir.

Etkili ve kanıtlanmış yöntemler, sağlığın sadece kışın değil, aynı zamanda vücudun keskin taslaklara maruz kaldığı yaz aylarında da korunmasına izin verecektir.

Kronik farenjit ve diğer soğuk algınlığı ile boğaz atıyorsanız, bu komplikasyonların gelişmesini önler ve hastalığın semptomlarını hafifletir.

Son yıllarda nazofarenks ve boğazın kronik hastalığı sıklıkla hastalarda bulunur. Doktor farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabını teşhis eder, bu hastalıklar nazofarenksin iltihaplanma sürecinin arka planına karşı gelişir ve periyodik olarak hastalığın alevlenmesine neden olur.

Vücudun koruyucu özelliklerini azaltmak, kronik bir hastalığın ortaya çıkmasının temel nedenidir. Soğuk havalar boğazın mukoza zarlarını etkilemeye başladığında, iltihap hemen gelişir ve bu bağışıklık her zaman tam olarak baş edemez.

Ayrıca, vücut iltihabı provoke etmek için bir içeceği çok ısıtmak için kullanılabilir. Çocukluktan beri birçok hasta, içmeden önce süt veya kompostoyu ısıtmaya alışmıştır.

Sonuç olarak, boğazın mukoza zarları sıcak havalarda kullanılır ve gelecekte soğuk algınlığına hiç maruz kalmaz.

Avrupa'da bu nedenle kronik boğaz hastalıkları sıklıkla tespit edilmez, çünkü insanlar çocukluktan beri soğuk içecekler içmeye alışıktırlar, bu da boğazın doğuştan tavlanmasını sağlar.

Boğaz sertleşmesi hava değişimleri için vücudun hazırlanmasıdır. Bir kişi soğuk algınlığını çabucak yakalarsa, çıplak ayakla yürür, dondurma yerse ya da bir taslakta birkaç dakika kalırsa, tavlamayı gerçekleştirmek gerekir.

Soğuk algınlığının alevlenmesini önlemek ve boğazın soğumasını önlemek için çeşitli yöntemler vardır.

Su ile nasıl temperlenir

En basit yol boğazın su ile temperlenmesidir. Bu, laryns'i durulama suyunda durulama için günde üç kez, başlangıç ​​sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir.

Yavaş yavaş, sıcaklık haftada bir ila iki derece düşmelidir. Su sıcaklığının düşürülmesi, su 8 dereceye ulaştığında durdurulmalıdır.

İşlemin iyileştirici etkisi olması için, normal suya az miktarda deniz tuzu eklemeniz önerilir. Bu madde biriken mikroplardan nazofarenksi temizler.

Ayrıca durulama için bitkisel ilaç preparasyonlarının kullanılması da yararlıdır. Suda, önceden soğutulmuş bir papatya, adaçayı ya da St. John's wort kaynağını ekleyebilirsiniz. Boğazın şifalı bitkilerle durulanması bu prosedür, anjin ya da larenjit gelişmesini önlemeye izin verir.

Su yerine, önceden hazırlanmış buz kullanabilirsiniz, bu yöntem daha radikal kabul edilir. Başlangıçta, küçük buz küpleri çözülür, her hafta yavaş yavaş boyutlarını arttırır.

Etkinin olağan su yerine daha belirgin olduğu görülmüştür, örneğin, papatya gargarası gibi bitkisel şifrelerinizi dondurabilirsiniz. İlk günde, buz küpleri 30 saniye tutulur, her üç günde bir prosedür süresi 10 saniye artar.

Kontrast sertleştirme kullanma

Kontrast prosedürleri, düşük sıcaklıklara alışma geliştirmede de etkilidir. Bu amaçla önce boğazını ılık suyla durulayın ve ardından soğuk bir sıvı kullanın.

Prosedür için iki bardak kullanın, biri sıcak su ve diğeri soğuk. Durulama, bir camdan diğerinden dönüşümlü olarak yapılır.

Bununla birlikte, sıcak suyun daima son derece önemli olması önemlidir. Mukoza zarlarını güçlendirmek için, ya sıvı cam başına bir çay kaşığı oranında ya geleneksel ya da deniz tuzu kullanın.

Başlangıçta, suyun küçük bir farkı olmalı, ancak her gün sıcak ve soğuk su arasındaki aralık artar. Hasta soğuk sıvı kullanırken rahatsızlık hissederse, düşürme sıcaklıkları daha düzgün ve kademeli olarak yapılmalıdır.

Boğazın temperlenmesi sırasında, sıcaklığın hızlı bir şekilde azalmasından ziyade, prosedürün düzenliliğinin önemli olduğunu anlamak önemlidir.

Ayakların yıkanması ile boğazın söndürülmesi

Ayak bölgesindeki ayakların yıkanması, boğazı sertleştirmek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu prosedür, yatmadan önce yıl boyunca her gün gerçekleştirilir.

 • Başlangıçta, su sıcaklığı 25-28 derece olmalıdır.
 • Her iki ila üç günde, indeksler 10-15 dereceye ulaşana kadar sıcaklığın bir derece düşmesi gerekir.
 • Sertleştirme prosedürü en fazla üç dakika sürmektedir.
 • Prosedürden sonra, ayaklar ciltte kızarıklıktan önce bir waffle havlu ile iyice ovulur.

Ayrıca, kontrastlı sertleştirme prosedürleri de etkilidir. Bunu yapmak için, farklı sıcaklıklarda sudaki alternatif yıkama ayakları. Bir pelviste, diğer tarafta 15 derece, 35 derecelik bir sıcaklıkta su dökün. Başlangıçta, ayaklar ılık suya düşer ve orada üç dakika tutulur. Bacak soğuk suya indirildikten sonra, yarım dakika sonra işlem ılık su ile tekrarlanır. Alternatif iki veya üç kez yapılır.

Evde, en az beş dakika boyunca yürünmesi gereken bir çeşit akış yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, banyo soğuk su ile bir musluk ile açılır ve hastanın banyo dibinde ayakları ile ayakta, güçlü bir akan dere içinde olmalıdır.

Bu prosedür, çiğ otlarda yağmurdan ya da çiğlendikten sonra yürümeye benzer.

Boğazın sertleşmesi için alternatif yöntemler

Su ve buz yerine, boğaz sıradan dondurma yardımı ile kronik farenjit veya başka bir hastalık ile sertleştirilebilir. Bunu yapmak için, yarım tatlı kaşığı tatlılık ağız içine alınır ve yutulmadan birkaç saniye bekletilir. Bir hafta sonra dondurma dozu artar.

Benzer şekilde, boğazın sertleşmesi dondurulmuş meyve suyu yardımıyla yapılır. Prosedürün her haftasında kademeli olarak küp büyüklüğünü arttırmak önemlidir.

Boğazı sertleştirmek için daha az etkili bir yöntem inhalasyon kullanımıdır. Temel olarak, nazofarenks ve larinks mukozası üzerinde bakterisidal bir etkiye sahip olan özel uçucu yağlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, öksürük uçucu yağ mükemmeldir.

Prosedürün etkisini daha etkili hale getirmek için doktorlar kısa ve daha uzun bir nefes ve nefes almanızı önerir.

Boğaz jimnastiği

Nazofarenksin nöromüsküler aparatını güçlendirmek için, boğazın normal sertleşmesine ek olarak, özel egzersizler kullanılır. Jimnastik her gün günde en az on kez yapılır.

 1. Kafa sağa, sağ el ise boyun, kulak tabanı ve oksipital bölümün sol tarafına doğru ilerler.
 2. Avuç içi, boyun ve üst göğsü yukarıdan aşağıya ve arkaya doğru sarar.
 3. Hasta, sessiz sesli harfleri sessizce telaffuz eder: a-i, o-e, y-yu, u-u, uh.
 4. Aynı sesler sadece boğaz solunumu ile telaffuz edilir.
 5. Kafanın öne doğru, geriye, sola, sağa, baş omuz omuza dokunmaya eğilimli olmasına neden olur.
 6. Hasta, "a" kalıcılığını kullanarak, herhangi bir şarkı motifini aldatır.

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, çok sıcak giysiler giyerek boğazınızı aşırı derecede sarmaktan kaçınmalısınız. Bir ısıda buzlu su içmek imkansız ve büyük dilimler halinde bir dondurma var. Ağzınızı solumaktan kurtulmak için burnunuzdan nefes almanız gerekir. Bu makaledeki video, durulama ile boğazın nasıl sertleştirileceğini gösterecektir.

Boğazınızı nasıl sinirlendirirsiniz?

Viral, fungal, bakteriyel hastalıkların yanı sıra her türlü soğuk algınlığının en güvenilir şekilde önlenmesi yüksek bağışıklık, tam beslenme, huzur, neşeli ruh hali, fiziksel aktivite. Enfeksiyonun penetrasyonunun ana kapısı solunum yolu olduğundan, boğazın bebeğin doğumuyla ilgili ilk dakikalarından itibaren başlaması önemlidir.

En etkili önleyici yöntemler arasında, çocuklarda hastalıklara karşı korunmanın ilk yeri, soğuk algınlığı ve hava banyosu ile soğuk algınlığına karşı soğuk algınlığının organizmasıdır (ayrıca 3 yaşından itibaren boğazın durulanması, sürtünme).

Büyüdüğünüzde, çocuk boğazını dondurma, bitki çelatları, zıt çalkalamalar ve özel egzersizlerle güçlendirebilirsiniz.

Çocuğa zarar vermemek için (ya da kendinize) sertleşme sürecinde aşırı derecede dikkatli olunması, otolaringologlara önleyici görevler planına yönelmelidir.

Larinksin kas çerçevesini güçlendirmek için profesyonel seslendirme yapan veya vokal kordların aşırı aşınmasıyla ilişkili meslek tarafından çalışan yetişkin bir kişi, dar bir KBB uzmanı - konuşma uzmanı danışılmasını gerektirir.

Başlangıç ​​başlangıcı - toraks bebekte boğaz hastalıklarının profilaksisi

Genç ebeveynlerle yapılan ilk toplantıda çocuk doktoru çocuğu temperleme yöntemlerini ayrıntılı olarak açıklıyor:

 1. 1 derecede banyo yaparken suyun sıcaklığındaki kademeli bir azalma,
 2. hava banyosu zamanındaki haftalık artış,
 3. sadece başını yıkadıktan sonra kapağını koymak, başka zamanlarda gerekli değildir,
 4. odanın gerekli nemine bağlı kalmak,
 5. Doğru beslenme,
 6. bebeğin vücudunun aşırı ısınmasının kabul edilemezliği,
 7. Karayollarından uzakta, sokakta sık yürüyüşler için ihtiyaç.

Bütün bunlar bir çocuğu temperlemek ve hastalığı önlemek için ilk kurallar. Onları titizlikle takip ederseniz, bebeğin bağışıklığı önemli ölçüde artar. Ve bir yıla kadar - bir anamnezde doğuştan ya da hayatından iki tane hastalık yoktur.

2-7 yaşındaki bir çocuğun bağışıklık savunmasını nasıl güçlendirir

Bebek vücudun direncini arttırmak için bacaklara gittiğinde, soğuk zeminlerde veya ıslak zeminde çıplak ayakla koşan komik oyunları düşünebilirsiniz. Ayrıca, boğazın nasıl güçlendirileceğinin diğer yolları da kullanım için mevcut olacaktır:

 • ağız soğuk su ile durulama,
 • dondurma veya meyve buzu
 • Havzaları sırayla serin ve ılık su ile daldırma,
 • zıt sıcaklıklar kullanarak ıslak mendil,
 • "Sessiz saat" verandada ya da balkonda uyumak,
 • açık pencereli hava banyoları.

Okul öncesi bağışıklığının önemli ölçüde iyileştirilmesi, spor ve dans derslerine, uzun yürüyüşlere ve temiz havada hareket etmeye yardımcı olur. Aktif beden eğitimi, hastalıkların en iyi önlenmesidir.

Ergen olgunlaşma okul yaşı

Çocukların okulda ve evde daha fazla zaman geçirmesi nedeniyle, yaşamın bu döneminde boğazın sulanması özel bir dikkat gösterilmelidir. Sedanter yaşam tarzı, zamansız yiyecekler, bağışıklığı tehlikeli bir şekilde azaltır. Buna ek olarak, çocuk tüm işleri zamanında bitirmek için her zaman acele ediyor, bu yüzden gargara yapmayı unutuyor, soğuk suyla kendini siliyor, kışın sokağa kaçmıyor.

 1. Vücudun virüslere ve bakterilere karşı direncini nasıl arttırırsınız? Sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olan görevlerin atanması gerekir: alternatif fiziksel egzersizlerin doğru zamanlamasını yapmak, ders çıkarmak, caddede yürümek, bölümlerdeki dersleri yapmak.
 2. Boğazın söndürülmesi erken çocukluk döneminde olduğu gibi devam eder, bunun yanında onu papatya, nergis, adaçayı ve et suyu ile durulamaya başlayabilirsiniz.
 3. Ayrıca buzdolabında pişirilen buz küplerini periyodik olarak çözün.
 4. Bu sertleştirme yöntemleri, akranlardan bulaşıcı hastalıklar tarafından olası enfeksiyonun iyi bir şekilde önlenmesidir.
 5. Kışın bir okul çocuğu için bağışıklığı artırmak için yüzme havuzu, hokey, artistik patinajda sınıflara yardımcı olur.
 6. Yaz aylarında hastalıkların en iyi önlenmesi en yakın havuzda yıkanır.
 7. Her halükarda, boğazın güçlendirilmesi için harika bir araç, onu bir deniz tuzu çözeltisi ile durulamaktır.

Temperleme bir süre en iyi şekilde ertelendiğinde

Bağışıklık güçlendirici prosedürleri yürütmek için ana kontrendikasyonlar genel esenliğin bozulmasına bağlı durumlardır:

 • bulaşıcı hastalıkların akut evreleri,
 • yüksek vücut ısısı,
 • farklı bir iklime sahip bir alana taşınmak,
 • dermatit,
 • vücudun kronik hastalıkları.

Ek olarak, iyileşmeden hemen sonra boğazın sertleşmesi ile uğraşmak istenmez.

Boğaz jimnastiği

Larenksin nöromüsküler dokularını güçlendirmek için, sertleştirme prosedürlerini gerçekleştirirken aynı zamanda basit egzersizler gereklidir. Çocuk, bağışıklığı geliştirmek için, yetişkin için 3-5 kez, eylemleri gerçekleştirmek için gereklidir - 10'a kadar.

 1. Başın sağ tarafını sağa çevirin, aynı anda boynun sol tarafını sağ el ile, öndeki kulağın yanında, oksiputun yanında yumuşatın. Diğer tarafta da aynısını tekrarlayın.
 2. Hafifçe alkışlanan hareketler, avuç içlerini boyun ve göğüs bölgesinin yüzeyi boyunca yukarıdan aşağıya, sonra da geriye doğru geçirir.
 3. Çiftler halinde yumuşak uzun ünlüleri telaffuz etmek için: aa - ya, yu - yu, oo - yo, vb, sonra boğaz nefesi kullanarak tekrarlayın.
 4. Ağzını kapatmak, kalıcı bir sesle, MMM'nin mektubunu, ardından herhangi bir favori motifi olan AAAA harfini söyleyerek.
 5. Birinin başını ileriye doğru eğmek için, sonra arkaya, sonra da sola, sağa doğru, omuza yan eğimlerle dokunmaya çalışın.

Yukarıdaki tüm egzersizler - vokal kordların kaslarının esnekliğinin ve esnekliğinin geliştirilmesi için etkili önleme. Sertleştirme prosedürleri, fiziksel aktivite, rasyonel beslenme ile birlikte, her yaşta bağışıklığı önemli ölçüde güçlendirmenize izin verir: küçüklükten yaşlılığa. Boğazın sertleşme prensiplerini takip etmek çok önemlidir: sınıflar ve prosedürler karmaşık, sistematik, tutarlı ve kapsamlı bir şekilde karmaşık ve karmaşık bir şekilde yapılmalıdır. Boğazınızı güçlendirmek ve sağlıklı kalmak için yararlı ipuçları kullanın.

Kronik farenjit bademcik iltihabı ile boğazın söndürülmesi

Boğaz hastalıkları, yani bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit, yetişkinler ve çocuklar için çok fazla sorun yaratır. Bu patolojik koşullar hem soğuk mevsim hem de sezon dışı ve yaz aylarında rahatsızlık verici. Bazı durumlarda, taslakta kısa bir süre kalmak, sıcağında dondurma veya bir meşrubat bardağı bile boğaz bölgesinde rahatsızlık verici bir acıya neden olabilir. Bu sorunla başa çıkmak, prosedürlerin sertleştirilmesine yardımcı olacaktır. Cerrahi müdahale ya da antibiyotik ve antiseptiklerle tedavi değil, gerçek anlamda etkili ve kalıcı bir profilaktik sonuç verebilirler. Boğazın nasıl sinirlendirilmesi genellikle hasta çocukların ebeveynlerini tanımalıdır.

Ne zaman ve kimin ihtiyacı var?

Boğazın söndürülmesi, iki yaşından ve yetişkinlerden gelen çocuklara uygulanabilir. Boğazın güçlendirilmesinin daha erken başladığının, bu önlenmenin daha etkili olacağı açıktır. Tabii ki, genellikle hasta yetişkin bir kişi de bu manipülasyonlara dikkat etmelidir. Bir dizi prosedürden sonra soğumak için, hem çocuklar hem de yetişkinler çok daha az olasıdır.

Sağlığa zarar vermemek ve kronik bademcik iltihabı, farenjit ile bir çocuğun ve yetişkin boğazını sinirlendirmek için, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Çocuklarda boğazın temperlenmesi kaçınılmaz, eğer negatif bir reaksiyon varsa, çocuk bu yönteme karşı kategoriye karşıdır.
 • Tüm manipülasyonlar nazofarengeal hastalıkların alevlenmesinde kontrendikedir.
 • Başlangıç ​​aktiviteleri, viral enfeksiyonlar için salgın bir durum olmadığında sıcak mevsimde olmalıdır.
 • Usuller prosedürler sırasında gereklidir.

Boğazın söndürülmesi prensipte komplike olmayan bir prosedürdür. Materyal yatırımı bile gerektirmez. En önemli şey azim ve azimdir.

İşlem nasıl yapılır?

Mucizeleri ve anında iyileşmeyi beklemeyin. Birkaç ay içinde kararlı bir sonuç görülecektir.

Boğazın doğru şekilde nasıl sinirleneceğini bilmek önemlidir. Doğru işlemlerden sonra, mukoza, yerel bağışıklığı artırarak olumsuz faktörlerin etkilerine karşı direnç kazanır. Sonuç olarak, çocuklar ve yetişkinler daha az hastalanırlar. Hastalık gelişirse, hafif bir formda ilerler ve zaman kısalır.

Bazı prosedürler sadece yerel değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda, çalışma kapasitesi de geliştirildi ve yorgunluk azaldı.

Soğuk su içmek

Çocuğun boğazını nasıl kızdıracakları konusunda, ilk etapta hangi kurallara uyulmalıdır, ebeveynleri tanımak önemlidir. Sonuçta, neredeyse her çocuk mukus boğaz iltihabı muzdarip. İyi bir sonuç veren yöntemlerden biri de soğuk su kullanımıdır.

Ebeveynler, çocuklarını hastalıklardan korumak için sadece sıcak su içmelerine izin verir. Sonuç olarak, çok hassas ve hassas bir mukoza oluşturur. En küçük hipotermi hastalıklara yol açar.

Çocuğun çocukluktan taviz vermesi için, soğuk su içmeye alıştırmak gerekir. Bu süreç şu şekildedir:

 1. Sertleşmeye başlamak için yavaş yavaş gereklidir - önce suyun sıcaklığı 25 dereceden daha düşük olmamalıdır. Sadece küçük bir yudum alın ve ağızda bir süre için sıvıyı daima geciktirin.
 2. 2 gün sonra, sıcaklığı bir dereceye kadar düşürdüğünüzde, bunu günlük yapmanız gerekir.
 3. Bir çocuk için minimum su sıcaklığı 15 derece olmalı ve bir yetişkin için 8-10 dereceye düşürülebilir.

Sıradan su yerine, şifalı bitkilerin infüzyonlarını kullanabilirsiniz: papatya, St. John's wort, adaçayı. Mükemmel soğuk içecekler de uygundur: kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri. Büyük miktarlarda yararlı vitaminler içerirler, bu da vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için ek bir faktördür.

Hem çocuk hem de yetişkin için zararlı olduklarından soğuk karbonatlı içecekler kullanmayın - sadece soğuk algınlığı değil aynı zamanda diğer patolojileri de (örneğin, gastrointestinal kanal) tetikleyebilir.

durulama

Boğazın çok etkili gargarası. Bu amaçla soğuk su kullanılması da tercih edilir. Sıcaklık, içme ile aynı prensibe göre kademeli olarak azalır. İyileşme etkisini arttırmak için, suya deniz tuzu ekleyebilir veya şifalı otlar kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, marigold.

Ayrıca etkili olan durulamadır. Bu iki bardak su gerektirir. İlk camın sıcaklığı yaklaşık 50 derecedir ve ikinci camın sıcaklığı 25-20 derecedir. Yavaş yavaş, ikinci camdaki su daha da soğutulabilir (15 dereceye kadar). Prosedürler değişmeli ve ikincisi mutlaka sıcak suyla (kaynar su değil) olmalıdır.

Buzla sertleştirme

Çocuğun boğazını nasıl daha radikal bir şekilde sinirlendirmek isteyenler, buz küplerini kullanabilir. En fazla iki dakika boyunca ağızda çözünmesi gerekir. Dondurmak için, filtrelenmiş su veya şifalı bitkilerin infüzyonu kullanın.

Dondurma

Bir çocuğun boğazını onun için en hoş şekilde nasıl sertleştiriyorlar? Tabii ki, dondurma yardımıyla. Doğal olarak, en sevdiğiniz ikramı ölçmeksizin yememenize izin veremezsiniz. Kabul edilebilir doz günde 50 gram olmalı ve iki doza bölünmelidir. Büyük parçalar yutmadan yavaşça ihtiyacınız olan dondurma var. Bunu yapmak sokakta değil, evde gerekli. Çocuğun donmasına izin vermeyin.

Çocuğunuza anlaşılmaz bir kompozisyona sahip bir mağaza ürünü değil, evde dondurma hazırlarsanız çok daha faydalı olacaktır. Dondurulmuş meyve suyu veya meyve ve meyve püresi de kullanabilirsiniz. Zevkleri deneyebilir ve çocuğunuzun ne tercih ettiğini seçebilirsiniz.

Önleme çalışmaları

Egzersizleri takiben boğaz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olun:

 • Tek sesli harflerin telaffuz edilmesi (a-u, y-o, -a, e-a).
 • Favori dürtüyü "ah-ah."
 • Kafayı farklı yönlere sallıyor.
 • Oksipital bölge ve kafa ile oksiput kitlenmesi her iki yana eğildi.
 • Boğazın ön tarafındaki avuç ile tokatlamak ve dokunmak.

Bu tür egzersizler, her biri 15 dakika boyunca günde 6 kez yapılmalıdır. Tavsiye edilen kurs en az 2 aydır. Seslerin telaffuzlarıyla alıştırmalar önce düşük bir seste, sonra da bir fısıltıyla yapılmalıdır.

Ayakların soyulması

Sadece boğazı sertleştirmek değil, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara karşı genel direnci artırmak için, yatmadan önce her gün ayaklarınızı serin su ile dökmek gerekir. Oda sıcaklığındaki sudan tavlamaya başlayarak, yavaş yavaş şekil 10-12 dereceye getirin. Kullandıktan sonra, ayaklarınızı sert bir havluyla kurulayın.

Bir çocuk veya bir yetişkin bu tür prosedürlere alıştıkça, daha da etkili bir "soğuk broş" yöntemini uygulamaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için, yüzlerce, ayak bileklerine doldurulan bir banyoda soğuk su ile adım atmak gerekir. Suyun açık musluktan akması arzu edilir. Ayak ayrıca bir havlu ile kurulamak için gerekli sonra.

Kontrast duş

Boğaz güçlendirmek için ayrıca bir kontrast duş almaya yardımcı olacaktır. Birçok göre, en etkili sertleştirme prosedürüdür. Bunu yapmak için, önce bir dakika boyunca, önce bir sıcak altında, sonra da serin bir duş altında durmalısınız. Temperlemenin en başında sıcaklık farkı en az olmalıdır. Zamanla, kontrast güçlendirilebilir. Aynı zamanda yetişkin bir insan sıcaklığı için 45 ila 12 derece arasında olmalıdır. Bir çocuk için sıcaklık aralığı 36 ila 16-18 derece arasında olmalıdır. Böyle bir fark elde etmek için, sertleşme süresi en az iki ay olmalıdır.

Evde sağlıklı mikro iklim

Birçok pediatrist oldukça soğuk mevsimde boğaz hastalıklarının alevlenmesinin doğrudan odada bulunan kuru hava ile ilişkili olduğuna inanmaktadır. Bu durum ısınmadan kaynaklanıyor. Havanın nemlendirilmesi için, tekneleri ısıtma aküleri üzerine suyla yerleştirmek için düzenli olarak ıslak bir temizlik yapılmalıdır. Mümkünse, nemlendiriciler ve iyonlaştırıcılar kullanın. Ayrıca, odadaki havanın sıcaklığını gün içinde 22-23 dereceyi ve gece 18-19 dereceyi geçmeyecek şekilde tutmaya çalışın.

Çoğu ebeveyn genellikle çocuklarını kışın ısıtmaya çalışır. Bu, çocuğun vücudun hipotermisini provoke edebilecek şekilde terlemesine yol açabilir. Çocuğunuzu etrafa sarmamaya çalışın, ancak rahat kıyafetler giyin.

Odalar düzenli olarak havalandırılmalıdır (10-15 dakika boyunca günde birkaç kez). Doktorlar ayrıca sıcak mevsimde, pencerelerin ve pencerelerin sürekli açık olması gerektiği konusunda ısrar ediyorlar.

Çıplak ayakla yürümek

Vücudun sertleşmesini ve çıplak ayakla yürümeyi teşvik eder. Bu durumda, nazofarenksin hem genel hem de lokal immünitesi artar. Bu prosedürü sıcak mevsimde başlatmak gerekir. Kum ve çakıl taşlı kumsalda, yanı sıra çiğ çok yararlı yürüyüş.

Sıcak mevsimde böyle bir sertleşme birkaç ay sonra, çocuğun daire etrafında yalınayak yürümek izin verin. Rahat bir sıcaklıkta, bu vücutta koruyucu antikorların üretimini teşvik eder ve mukus boğazını güçlendirir.

Sertleşme ve yaşam biçimi

Su verme prosedürleri çocuğun yaşam tarzı uygun şekilde düzenlenmişse, çocuğun bedeni üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 1. Açık havada yeterli zaman.
 2. Motor aktivitesi.
 3. Herhangi bir havada (don, kar, yağmur) yürümelisiniz.
 4. Çocuk temiz havada en az 1 saat olmalıdır. Mümkünse bu sefer artırılmalıdır.
 5. Hafta sonu için, doğada ve mobil oyunlarda dinlenmek için tercih verilmelidir.
 6. Çocuğun bilgisayar, akıllı telefon, TV'de kalmasını azaltmak gerekir. Bilgisayar oyunlarının hobisini sıkı bir şekilde kontrol edin.
 7. Çocuğa ek dersler ve ev okulu ödevlerinin hazırlanmasıyla aşırı yüklenmemeye çalışın.

Çocuğu günün rutinine alıştırmak ve doğa ile temasa geçmek için, bu yaşam tarzını tanıdık ve kendiniz için yapmaya çalışın. Bu sizin ve çocuğunuzun sağlığını güçlendirir.

Su verme aktiviteleri tercihe bağlı olarak seçilmelidir. İki veya üç sevilen prosedürde kalmak tavsiye edilir. Böylece harcanan zaman yüz katına mal olacak, sonuç olarak sadece insidansta bir düşüş değil, aynı zamanda yeni bir yaşam kalitesi elde edeceksiniz. Çocuğunuz soğuk kış havası, yağmurlu sonbaharın ve baharın güzelliği ile sıcaklık düşüşleri ve dengesiz hava koşullarının tadını çıkarabilirsiniz.

Boğazın sertleşmesi yöntemleri

Ne yazık ki, anjin sıklıkla kronikleşir ve yetişkinlerin, ergenlerin ve hatta çocukların büyük bir kısmının kronik bademcik iltihabı vardır. Bu hastalık çok tatsızdır, çünkü onun ağırlaşması herhangi bir hipotermiye, akut solunum yolu enfeksiyonlarına ve diğer birçok faktöre neden olabilir. Transfer edilen anjinadan sonra boğazı sertleştirmek çok faydalıdır, çünkü bu hastalık önleme yöntemi çok etkilidir ve soğuk mevsimde bile yeni dalgasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Daha fazla boğaz için sertleştirme için yararlıdır

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını önlemek için hem çocuk hem de yetişkin boğaz tarafından güçlendirilmelidir, çünkü bu sadece vücudu daha sağlıklı hale getirmeye ve antibiyotiklerin kötüye kullanılmasını önlemeye değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olacaktır. Boğazın temposu için birçok yol vardır, ancak bunların hepsi farinks ve bademciklerin mukoza zarının direncini bulaşıcı parçacıklara (virüsler, bakteriler) karşı arttırmayı amaçlamaktadır.

Sertleşme prensibi kısa süreli düşük sıcaklıkların boğazdaki etkisidir. Sonuç olarak, farinks ve bezlerin mukoza zarı, sonraki hipotermiye, taslaklara ve dondurma tüketimine cevap vermek için yeterli derecede "öğretilir". Bu yöntemin, doktorlara göre düzenli olarak uygulanması, anjin, rinit, farenjit ve KBB organlarının tüm hastalıklarını geliştirme riskini büyük ölçüde azaltır. Boğaz stabilitesinin, lokal bağışıklığın normalleşmesinden dolayı viral hastalıklara bağlı olarak artması önemlidir.

Ne zaman Temper

Eşzamanlı bir hipotermi olmadığında ve kamusal alan enfeksiyonlarında “yürüme” olmadığında, boğazın bir çocuk veya bir yetişkin için yaz veya sonbahar başında temperlenmesi en iyisidir. Akut enfeksiyonlardan taviz vermeye, bademcik iltihabının hafif alevlenmeye başladığınızdan emin olun ve genel olarak, kişinin sağlığı sağlıklı ise prosedürlerin başlangıcı belirtilmelidir.

İdeal seçenek - erken yaşta bile çocuğun boğazını hafifletmek, 2-4 yıl içerisinde prosedüre başlamak. Ancak, elbette, bu yapılmadıysa, gelecekte yaş sınırlaması yoktur. Prosedürün hem yetişkinleri hem de çocukları, yalnızca yararına olacak ve en şiddetli donlarda bile kışın hastalanmayacaktır. Boğaz ağrırsa ne yapması gerektiğini öğrenin

En iyi sertleştirme yöntemleri

Prosedürü doğru bir şekilde yürütmek için, artık yemek yemeden önce ağzınızı iyice durulayın ve daha iyisi - dişlerinizi fırçalayın. Sabahları, akşamları günde iki kez boğaz hastalıklarının profilaksisi. Seansın süresi 2 dakikaya kadardır, ancak minimum süreden başlamalıdır (20-30 saniyeden).

Boğazın söndürülmesi erişilebilir bir tekniktir, daha kesin olması için çeşitli yöntemler vardır, ancak hepsi basit ve etkilidir. Bir kişi prosedürü için en uygun ve uygun olanı seçebilir ve bir çocuğa, bir yetişkine ve tüm aileye harcama yapabilirsiniz.

Boğazınızı daha güçlü ve enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirmenin en kolay yolu, ılık su içmek değil, serin içmek. Batı ülkelerindeki çocuk doktorları, bebeği bu suya doğumdan itibaren sağlamanızı tavsiye eder ve bu mantıklıdır. Sıvıyı çocukların soğumasını öğretmek, 25-30 derece (oda sıcaklığı) ile başlamalıdır. Suyu yavaşça, küçük yudumlarla, boğazda yuvarlayarak içiyorlar. Arıtılmış su almak için tavsiye edilir, ancak bazı insanlar da musluktan tüketir.

Yavaş yavaş, yaklaşık her 3-4 günde bir, su sıcaklığı bir dereceye kadar düşer. Yetişkin adam sıvıyı soğutmayı 8-10 derece, çocukları - 15 dereceye kadar durdurur. Su sıcaklığını daha da düşürmek mantıklı değildir. Toplam sertleşme süresi 1-2 ay olabilir.

Buz küpleri

Mükemmel sonuçlar buz küplerinin kullanımını sağlar. Ağızda absorbe edilmeleri, böylece boğazın sertleşmesi gerekir. Önleme, çocuklar için 30 saniye süren "buz" prosedürleriyle başlamalıdır - 15-20 saniye. 3 günde bir kez 10 saniye boyunca buzun emilim süresini 2 dakika arttırır. Özel buz kalıplarına (selofan veya silikon) temiz su dökerek dondurucuda buz hazırlayın. Vücudun sadece su değil, St. John's wort, okaliptüs, papatya ve herhangi bir bitkisel infüzyon veya çay infüzyonunu doldurması daha etkili ve yararlı olacaktır. Bebek için farenksin tavlanmasını daha keyifli hale getirmek için, buz küpleri meyve suları, meyve suyu, kompostodan yapılır.

durulama

Boğaz hastalıklarını önlemenin bu yöntemi belki de en popüler olanıdır. Ünlü doktor Komarovsky dahil tüm çocuk doktorları tarafından tavsiye edilir. Günlük, günde iki kez, boğaz 25 derecelik bir sıcaklıkta su ile durulanır, her 3 günde bir dereceye kadar sıcaklık düşürülür. İçme sıvıları durumunda olduğu gibi 8-15 derecelik bir sıcaklıkta durmanız gerekir. Sertleşme süresi 30-60 gündür ve bir kişi için uygun bir zamanda tekrarlanabilir. Su yerine, birçok uzman slabovazvarennye otlar veya aidatları (bir bardak su için bir çay kaşığı çay kaşığı) infüzyonlarını tavsiye ederiz. Kronik bademcik iltihabının varlığında, bir çay kaşığı deniz tuzu yarısını suya veya infüzyona eklemeniz önerilir. Deniz tuzu ile durulamada daha fazlası

Kontrast durulama

Bu durumda, boğazın sertleştirilmesi, bu bileşenlerin değiştirilmesiyle soğuk ve sıcak su ile yapılır. Bir camda, aynı hacimde, ikinci sıcak suda (45-50 derece), yaklaşık 150 ml soğuk su (20 derece) dökülür. Soğuk su ile 20 saniye durulandıktan sonra, prosedürü sıcak bir sıvı ile benzer şekilde tekrarlayın. Eylemler bardaktaki suyun sonuna kadar devam eder, ancak bitiş sıcak su ile yapılmalıdır. Gözlüklerden biri de bitkisel kaynatma ile doldurulabilir veya ona biraz deniz tuzu eklenebilir.

Dondurma

Bu, boğazın patolojisini önlemenin en keyifli yoludur, bu yüzden çocuk bundan hoşlanır. Sabahları ve akşamları dondurma yemelisiniz - hepsi sertleşiyor! Tabii ki ürünü kötüye kullanmamalısınız: bebek ilk olarak çok küçük bir porsiyon, bir çay kaşığı büyüklüğü teklif etti. Daha sonra "doz" günde toplam 50 gr'a çıkarılır (2 doza bölünür). İdeal çözüm, ürünü evde hazırlamaktır. Bu sayede, en fazla yararlı malzemeleri (meyve suları, meyveler, meyveler, otlar, otlar) ekleyebilir ve şeker miktarını azaltabilir, koruyucu ve lezzet verici maddeleri hariç tutabilirsiniz.

Dondurma sertleşirken izlemeniz gereken birkaç kural vardır:

 • İyi donmuş bir ürün tüketmeniz gerekir, ancak sertleşmenin başlangıcı sadece yumuşatılmış dondurma ile yapılır;
 • Çözünür dondurma, dilim tamamen çözülene kadar yavaş olmalıdır;
 • "Lezzetli soğuk" yuttuktan sonra, havanın boğazını ısınmasına izin vermek için birkaç nefes almanız gerekir;
 • Sadece sıcak bir odada ihtiyacınız olan bir tedaviyi yemeye.

Boğazların sertleşmesi için dondurma yerine, donmuş meyve suları, meyve ve meyve şerbeti, donmuş meyve buzu vb. Mükemmeldir.

Soğuk içecekler

Su söndürme durumunda olduğu gibi, soğuk içecekler de yetişkinlere ve çocuklara hizmet edebilir. Temperleme portakal, elma suyu, kokteyl, infüzyon ve papatya, calendula, çay toplama, kızılcık meyve suyu veya dogrose şurubu, yabanmersini kompostosu, vb. Her gün için favori içeceğinizi seçebilir veya istediğiniz zaman aralarında değiştirebilirsiniz. Sıvı 30 derece sıcaklığından temperlemeyi başlatın ve 8-15 dereceye getirin.

egzersizleri

Gariptir, ancak boğazın bağışıklığını güçlendirmek için özel egzersizler vardır. Ayrıca vücudun hastalıklara ve hipotermiye direncini artırırlar:

 • düşük sesle, sesleri söylemek için, e, y, a, ve sonra tekrar fısıldayarak tekrarlayın;
 • elinizle boynunuza vurun, üst göğüs bölgesinde aynı hareketi tekrarlayın;
 • başın sağa ve sola, arkaya ve ileriye doğru ilerlemesini sağlamak;
 • bir boğazla kaynatma sesleri yapmak;
 • "a" harfini söyle.

Her egzersiz 6 kez tekrarlanır, her 1-2 ayda bir vokal jimnastik yapılır.

Boğazı sinirlendirmek için kim kontrendikedir

Sertleşmek için vücudun herhangi bir somatik hastalığına bir engel olmayacaktır. Ama hepsi de böyle durumlarda reddetmek ve prosedürlerle beklemek için gereklidir:

 • Eğer çocuk anlayamazsa veya temperleme yapmak istemiyorsa, 2 yaşına kadar veya daha büyük olana kadar;
 • Boğaz, burun, sinüslerin akut enfeksiyonlarının varlığında (daha önceden başlanmışsa hafif ARVI prosedürleri ile devam edebilir);
 • vücut sıcaklığı 37.8 derecenin üzerine çıktığı zaman, ARVI veya boğaz ağrısından kaynaklanmazsa;
 • ciddi bir bulaşıcı hastalıktan iyileşme sonrası 5-10 gün içinde;
 • Tedavide uzun bir mola ile tekrar başlatmak daha iyidir.

Diğer tüm durumlarda, seansların kademeli ve sistematik doğasına riayet edilerek, sertleştirme mükemmel sonuçlar ve bedeni büyük yarar sağlayacaktır.

Ve sonuç olarak, Komarovsky'nin doktorlarının sık sık hasta çocukların sertleşmesiyle ilgili tavsiyesini öğrenmenizi öneririz.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Çocuğa boğaz verin ve soğuk algınlığı unutun!

Makalenin içeriği:

Çocuklarımızın sağlığı, dünyanın en iyilerinden daha değerlidir. Sevgili hasta olduğunda, her şeye hazırız. Her ebeveyn, hastalığın nasıl önleneceğini kendisi soruyor. Çocuğunuz çok sık soğuk algınlığı ve boğazda şiddetli ağrı şikayet ederse, o zaman bebeğinizin boğazını sinirlendirmek için gereken hastalık riskini azaltmak için. Bunu nasıl yapacağımızı, makalemizi anlatacağız.

Hangi yaştan ve yılın hangi saatinden itibaren çocuğu sinirlendirmeye başlayabilirsiniz?

Boğazın söndürülmesi 2-3 yıl ile başlayabilir., Çocuk önleyici tedbirleri bağımsız olarak yürütebildiğinde.

Bir çocuğu temperleme yapmaya başlayın (açık nedenlerle) sıcak mevsimde en iyisi.

Bir kez daha hatırlatıyoruz, Sertleşme önlemleri kompleksi, çocuğunuzun kesinlikle sağlıklı olduğu bir zamanda yapılabilir..

Sertleştirme prosedürlerine başlamadan önce, çocukların temperlenmesi için temel kuralları okuyun.

Sertleşme kuralları :

 • Acele etme. "Büyük" başarılar peşinde koşmak gerekli değildir. Unutmayın, önemli bir hız değilsiniz ve sonuç, çocuğunuzun güçlü sağlığıdır.
 • Sertleşmeye başlamak için çocuğun mutlak sağlığında gereklidir. ve en basit prosedürlerle.
 • Unutma Organizmanın yaş ve bireysel özelliklerini hesaba katmak çocuk.
 • Sistematik olun. Ara vermek yok. Bütün alıştırmalar her gün metodik olarak yapılmalıdır.
 • Çocuğunuzu su verme aktivitelerinden zevk almaya çalışın. Bebeği olumlu yönde ayarlayın.

Bir çocuğun boğazını nasıl sertleştirilir: 7 etkili yol

En basit, ama çok etkili yol, boğazın normal su ile sertleştirilmesidir. Bu teknik, küçük yudumlarla suyun yavaş içilmesinden oluşur. Çocuğun suyunu ağzına atması ve ardından yutması gerekir. Sıcak su ile temperleme başlangıcı, sıcaklığı 30 derecedir. Yavaş yavaş (her iki ila üç günde bir) suyun sıcaklığı 1 derece azaltılmalıdır. Stop soğutma suyu 15 derecelik bir sıcaklıkta olmalıdır. Batılı doktorların yenidoğana hemen sıcak veya soğuk su içmeyecekleri bir içecek vermelerini tavsiye ettiği belirtilmelidir.

Sertleştirme işlemini gerçekleştirmek için, önceden dondurucuda buz küpleri hazırlamak gerekir. Özel formlarda sadece sıradan su değil, çeşitli tıbbi infüzyonları da doldurabilirsiniz. Çok küçük çocuklar için meyve sularını veya meyveleri dondurabilirsiniz. sertleştirme Buzun 15 saniye süreyle emilimi prosedürü ile başlayın. İki gün içinde çocuk küpü 20 saniye ve daha sonra çözebilir. Bu prosedür için maksimum süre 2 dakikayı geçmemelidir.

Durulama - bu neredeyse tüm doktorlar tarafından önerilen çocuklarda sık sık soğuk algınlığı, bademcik iltihabı olan ebeveynler için önerilen en popüler yöntemdir. Bu yöntem, boğazda su ile durulanır ve sıcaklığın derecesinde bir azalma ile sonuçlanır. Sıcaklığı 25 derece olan suyla durulamaya başlamak gerekir. Gelecekte, iki ila üç günde bir, su sıcaklığı bir derece düşer. Minimum sıcaklık en az 15 derece olmalıdır. Durulama prosedürü bir veya iki ay boyunca günde iki kez yapılır. Bu prosedürün prosedürü oldukça basittir - çocuk ağzında su alır, başını geri atar ve "A" sesini telaffuz eder. Ses mümkün olduğu kadar telaffuz etmeye çalışılmalıdır. Şu anda, su boğaz girer.

Bu prosedür 2 bardak gerektirir. Bir bardakta, sıcaklığı +20 dereceye eşit olan 200 ml soğuk su dökülmelidir. İkinci barda, aynı miktarda sıcak su dökün. Sıcaklığı 50 derece olmalıdır. Bebek ilk önce boğazını soğuk suyla, sonra da sıcakken durulayın. Prosedür sıcak su ile biter. Prosedür, bardaktaki su bitene kadar sürer. Bazı doktorlar, gözlüklerden birine az miktarda deniz tuzu eklemeyi tavsiye etmektedir.

Belki de bu, çocuklarda boğazın sertleştirilmesinin en hoş ve en gözde yöntemidir. Ve çocuklara günde 2 kez küçük bir dondurma yemelerini sağlar. İlk olarak, en fazla 1 çay kaşığı, daha sonra dozu 50 grama getirip iki doza bölebilirsin.

Bu sertleştirme yöntemini seçerken, ebeveynler belirli kurallara uymalıdır:

- Yumuşatılmış dondurma ile sertleştirmeye başlayın.

- Bebek dondurmayı tamamen eriyene kadar ağızda eritmelidir.

- Evde ihtiyacın olan dondurma var. Apartman sıcak olmalı.

Bu teknik bebeğinizin sevdiği içeceğin sıcaklığını azaltmaktır. Mesela, kızılcık suyunu veya elmayı tercih ediyor. Ona bu içkiyi önce 30 derecelik bir sıcaklıkta verin ve sonra yavaş yavaş (her 3 günde bir) birkaç derece azaltın. Sıcaklığın azaltılması 8-15 dereceye kadar izin verilir. İçecekler değişebilir.

Çok az insan biliyor, ancak boğazın bağışıklığını artırabilecek özel egzersizler var. İşte bunlardan bazıları:

- Sihirli sesler "ee", "y-yu", "a-ya" Düşük sesle söylerlerse boğazlarını güçlendirebilirler ve sonra fısıldayarak.

- Çocuklardan kim şarkı söylemeyi sever? Belki de hepsi bu. bu nedenle Mümkün olduğunca uzun süre "A" harfi Belli ki buna benziyorlar. Ve bu boğaz hastalıklarının önlenmesi için çok etkili bir egzersiz.

- Kaynayan sesler üretmek için boğazınızı deneyin, birçok çocuk için harika.

- Çocuğa önemli derecelerin eğildiği bir masal anlat. Ardından, çocukla birlikte, egzersiz yapın - kafanı ileri geri, sola ve sağa yatır.

Yukarıdaki egzersizlerin her biri altı kez günlük olarak tekrarlanmalıdır. Bir ders 2 aydır.

Kronik bademcik iltihabı ve farenjit ile anjinadan sonra boğaz nasıl temper edilir: uzmanların tavsiyesi

 1. Ağız hijyeni, anjin, kronik tonsillit ve farenjit önlenmesinde özellikle dikkat edilmelidir. şart şekerli otlar veya papatya ile gargara.
 2. Evin bu bitkileri yoksa, sıradan alkollü içecek karışımı ile durulayın.
 3. Bu hastalıkların önlenmesi için, yukarıdaki tüm söndürme işlemleri. Onlara ek olarak, tavsiye edebilirsiniz - sürekli gevezelik etme. Örneğin, ince bir kaşmir giymek için kalın bir yün atkı yerine.
 4. Sabah, boyun nemli bir havlu ile silinebilir.
 5. Aşılamayı unutma.
 6. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar, diyet fındıklarından, çikolatadan, gazlı içeceklerden hariç tutulur..

Hastalığın en ufak belirtilerinde acilen doktorunuza başvurun, çocuğunuzu daha iyi tanır ve sadece hangi ilaçların alınacağını değil, aynı zamanda hangi sertleştirme yöntemlerinin size uygun olacağını da söyleyecektir.

Çocuk immünolog F. Lapius:

1. kategori OE Ermakova'nın çocuk hekimi:

Kulak Burun Boğaz Doktoru D.L. Yagudin:

Boğaz aşağıdaki şekilde söndürülür - boğazınızı (yapabileceğiniz ve içebileceğiniz) sade suyla bir sıcaklıkta durulayın. 3. ve 4. günlerde 37 derece 2 gün - sıcaklıkta. 36 derece, 5-6 gün -36, 6-7 gün boyunca -35....... ve böylece, hızı getirin. 12 dereceye kadar su. 12 derecelik su, en az 2 ay çalkalanmalı veya sarhoş olmalı ve gelecekte soğuk su içmekten korkmadan (genellikle 12 derecelik bir sıcaklıkta, buzdolabında su depolanmalıdır).

Çocuk doktoru E.O. Komorowski:

Bir çocuğun boğazını Komarovsky'ye göre nasıl sinirlendirirsiniz?

Ünlü çocuk doktoru Ye.O. Komarovsky, bir çocuğu temperleme sürecinin, her zaman belirli bir sağlıklı yaşamın sürdürülmesi olduğuna inanır.

E.O.'dan bir yıla kadar olan çocukları temperlemek için 3 temel kural. Komarovsky:

 • Bir kural. Sertleşme oranı bir kerelik bir prosedür değildir, bir sona getirilmesi gereken bir prosedürler sistemidir. Aksi takdirde sonuç olmaz.
 • İkinci kural. Yoğunlaşma ve sertleştirme işlemlerinin süresinde kademeli artış.
 • Üçüncü kural Çocuğun bireysel ve fizyolojik özellikleri için muhasebe.

Doktor, çocuğun bu reaksiyona veya sertleştirme prosedürüne yakından bakmasını ebeveynleri çağırır. Bebek suda olmaktan hoşlanmıyorsa, sıcaklığı 27 derecedir, onu zorlamayın. Suyu biraz daha ısıtmanız gerekiyor.

EO Komarovsky, sertleşmenin viral enfeksiyonlar için her derde deva olmadığını vurgulamaktadır. Sertleştirme sadece çocuğun vücudunun direncini güçlendirir. Bu nedenle, bir çocuk bir ya da bir başka enfeksiyonla enfekte olursa, boş bir bebeğe göre daha kolay transfer edecektir.

Doktor EO Komarovsky, sertleşmenin her şeyden önce hayatın bir düzeltmesinin ve bir kerelik bir olayın olmadığından emin. sonucu beklemek zorunda değilsiniz - çocuk haftalarca yürüyerek etmezse, anneannem örme çorap kaldırmayın, TV izlerken saatlerce, ama her gün o soğuk su döktü veya bütün aileyi yatmadan önce silin.

Özel sertleştirme prosedürleri sadece diğer restoratif aktivitelerle (dış egzersiz, egzersiz, odayı havalandırmak, güneşlenmek vb.) Birlikte etkili olacaktır.

Temperleme prosedürleri ne zaman kontrendikedir?

Aşağıdaki durumlarda sertleştirme prosedürlerine başlamak tavsiye edilmez:

 • 2 yaşın altındaki bir çocuk sertleştirme prosedürlerine katılmak istemiyorsa - Kaprisli ve direniyor.
 • Temperleme başlama Çocukta akut enfeksiyonlar varsa ve ayrıca vücut ısısında yükselirse.
 • Sertleştirme prosedürleri önerilmez Aktarılan bulaşıcı hastalıktan on gün sonra.
 • Sertleştirme kursunda uzun bir ara verirseniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • hatırlamak Herhangi bir sertleştirme prosedürü çocuğa sadece olumlu duygular getirmelidir..

Çocuğun sertleşme Sadece düşünceli ve iyi organize süreç, bedenine çok onarıcı etkisi vardır kan dolaşımını artırır, metabolizmayı normalleştirir ve anlamlı soğuk algınlığı sayısını azaltır.

Soğuk algınmamak için boğazını nasıl sinirlendirirsiniz

Boğaz, sıklıkla hipotermiye maruz kalan vücudun bir parçasıdır. Bu bağlamda, doktorlar boğazın düzenli olarak sertleşmesini önermektedir.

Etkili ve kanıtlanmış yöntemler, sağlığın sadece kışın değil, aynı zamanda vücudun keskin taslaklara maruz kaldığı yaz aylarında da korunmasına izin verecektir.

Kronik farenjit ve diğer soğuk algınlığı ile boğaz atıyorsanız, bu komplikasyonların gelişmesini önler ve hastalığın semptomlarını hafifletir.

Son yıllarda nazofarenks ve boğazın kronik hastalığı sıklıkla hastalarda bulunur. Doktor farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabını teşhis eder, bu hastalıklar nazofarenksin iltihaplanma sürecinin arka planına karşı gelişir ve periyodik olarak hastalığın alevlenmesine neden olur.

Vücudun koruyucu özelliklerini azaltmak, kronik bir hastalığın ortaya çıkmasının temel nedenidir. Soğuk havalar boğazın mukoza zarlarını etkilemeye başladığında, iltihap hemen gelişir ve bu bağışıklık her zaman tam olarak baş edemez.

Ayrıca, vücut iltihabı provoke etmek için bir içeceği çok ısıtmak için kullanılabilir. Çocukluktan beri birçok hasta, içmeden önce süt veya kompostoyu ısıtmaya alışmıştır.

Sonuç olarak, boğazın mukoza zarları sıcak havalarda kullanılır ve gelecekte soğuk algınlığına hiç maruz kalmaz.

Avrupa'da bu nedenle kronik boğaz hastalıkları sıklıkla tespit edilmez, çünkü insanlar çocukluktan beri soğuk içecekler içmeye alışıktırlar, bu da boğazın doğuştan tavlanmasını sağlar.

Boğaz sertleşmesi hava değişimleri için vücudun hazırlanmasıdır. Bir kişi soğuk algınlığını çabucak yakalarsa, çıplak ayakla yürür, dondurma yerse ya da bir taslakta birkaç dakika kalırsa, tavlamayı gerçekleştirmek gerekir.

Soğuk algınlığının alevlenmesini önlemek ve boğazın soğumasını önlemek için çeşitli yöntemler vardır.

Su ile nasıl temperlenir

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

En basit yol boğazın su ile temperlenmesidir. Bu, laryns'i durulama suyunda durulama için günde üç kez, başlangıç ​​sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir.

Yavaş yavaş, sıcaklık haftada bir ila iki derece düşmelidir. Su sıcaklığının düşürülmesi, su 8 dereceye ulaştığında durdurulmalıdır.

İşlemin iyileştirici etkisi olması için, normal suya az miktarda deniz tuzu eklemeniz önerilir. Bu madde biriken mikroplardan nazofarenksi temizler.

Ayrıca durulama için bitkisel ilaç preparasyonlarının kullanılması da yararlıdır. Suda, önceden soğutulmuş bir papatya, adaçayı ya da St. John's wort kaynağını ekleyebilirsiniz. Boğazın şifalı bitkilerle durulanması bu prosedür, anjin ya da larenjit gelişmesini önlemeye izin verir.

Su yerine, önceden hazırlanmış buz kullanabilirsiniz, bu yöntem daha radikal kabul edilir. Başlangıçta, küçük buz küpleri çözülür, her hafta yavaş yavaş boyutlarını arttırır.

Etkinin olağan su yerine daha belirgin olduğu görülmüştür, örneğin, papatya gargarası gibi bitkisel şifrelerinizi dondurabilirsiniz. İlk günde, buz küpleri 30 saniye tutulur, her üç günde bir prosedür süresi 10 saniye artar.

Kontrast sertleştirme kullanma

Kontrast prosedürleri, düşük sıcaklıklara alışma geliştirmede de etkilidir. Bu amaçla önce boğazını ılık suyla durulayın ve ardından soğuk bir sıvı kullanın.

Prosedür için iki bardak kullanın, biri sıcak su ve diğeri soğuk. Durulama, bir camdan diğerinden dönüşümlü olarak yapılır.

Bununla birlikte, sıcak suyun daima son derece önemli olması önemlidir. Mukoza zarlarını güçlendirmek için, ya sıvı cam başına bir çay kaşığı oranında ya geleneksel ya da deniz tuzu kullanın.

Başlangıçta, suyun küçük bir farkı olmalı, ancak her gün sıcak ve soğuk su arasındaki aralık artar. Hasta soğuk sıvı kullanırken rahatsızlık hissederse, düşürme sıcaklıkları daha düzgün ve kademeli olarak yapılmalıdır.

Boğazın temperlenmesi sırasında, sıcaklığın hızlı bir şekilde azalmasından ziyade, prosedürün düzenliliğinin önemli olduğunu anlamak önemlidir.

Ayakların yıkanması ile boğazın söndürülmesi

Ayak bölgesindeki ayakların yıkanması, boğazı sertleştirmek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu prosedür, yatmadan önce yıl boyunca her gün gerçekleştirilir.

Başlangıçta, su sıcaklığı 25-28 derece olmalıdır. Her iki ila üç günde, indeksler 10-15 dereceye ulaşana kadar sıcaklığın bir derece düşmesi gerekir. Sertleştirme prosedürü en fazla üç dakika sürmektedir. Prosedürden sonra, ayaklar ciltte kızarıklıktan önce bir waffle havlu ile iyice ovulur.

Ayrıca, kontrastlı sertleştirme prosedürleri de etkilidir. Bunu yapmak için, farklı sıcaklıklarda sudaki alternatif yıkama ayakları. Bir pelviste, diğer tarafta 15 derece, 35 derecelik bir sıcaklıkta su dökün. Başlangıçta, ayaklar ılık suya düşer ve orada üç dakika tutulur. Bacak soğuk suya indirildikten sonra, yarım dakika sonra işlem ılık su ile tekrarlanır. Alternatif iki veya üç kez yapılır.

Evde, en az beş dakika boyunca yürünmesi gereken bir çeşit akış yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, banyo soğuk su ile bir musluk ile açılır ve hastanın banyo dibinde ayakları ile ayakta, güçlü bir akan dere içinde olmalıdır.

Bu prosedür, çiğ otlarda yağmurdan ya da çiğlendikten sonra yürümeye benzer.

Boğazın sertleşmesi için alternatif yöntemler

Su ve buz yerine, boğaz sıradan dondurma yardımı ile kronik farenjit veya başka bir hastalık ile sertleştirilebilir. Bunu yapmak için, yarım tatlı kaşığı tatlılık ağız içine alınır ve yutulmadan birkaç saniye bekletilir. Bir hafta sonra dondurma dozu artar.

Benzer şekilde, boğazın sertleşmesi dondurulmuş meyve suyu yardımıyla yapılır. Prosedürün her haftasında kademeli olarak küp büyüklüğünü arttırmak önemlidir.

Boğazı sertleştirmek için daha az etkili bir yöntem inhalasyon kullanımıdır. Temel olarak, nazofarenks ve larinks mukozası üzerinde bakterisidal bir etkiye sahip olan özel uçucu yağlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, öksürük uçucu yağ mükemmeldir.

Prosedürün etkisini daha etkili hale getirmek için doktorlar kısa ve daha uzun bir nefes ve nefes almanızı önerir.

Boğaz jimnastiği

Nazofarenksin nöromüsküler aparatını güçlendirmek için, boğazın normal sertleşmesine ek olarak, özel egzersizler kullanılır. Jimnastik her gün günde en az on kez yapılır.

Kafa sağa, sağ el ise boyun, kulak tabanı ve oksipital bölümün sol tarafına doğru ilerler. Avuç içi, boyun ve üst göğsü yukarıdan aşağıya ve arkaya doğru sarar. Hasta, sessiz sesli harfleri sessizce telaffuz eder: a-i, o-e, y-yu, u-u, uh. Aynı sesler sadece boğaz solunumu ile telaffuz edilir. Kafanın öne doğru, geriye, sola, sağa, baş omuz omuza dokunmaya eğilimli olmasına neden olur. Hasta, "a" kalıcılığını kullanarak, herhangi bir şarkı motifini aldatır.

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, çok sıcak giysiler giyerek boğazınızı aşırı derecede sarmaktan kaçınmalısınız. Bir ısıda buzlu su içmek imkansız ve büyük dilimler halinde bir dondurma var. Ağzınızı solumaktan kurtulmak için burnunuzdan nefes almanız gerekir. Bu makaledeki video, durulama ile boğazın nasıl sertleştirileceğini gösterecektir.

Organizmanın reaktivitesi, enfeksiyöz patolojilerin insidansında önemli bir rol oynar. Lokal ve genel bağışıklığın azaltılması, ENT organlarının mukoza zarlarında fırsatçı mikroorganizmaların kontrolsüz çoğaltılması riskini arttırır.

İnflamasyonu önlemek için boğaz nasıl sinirlendirilir?

Sorunun çözümüne yönelik entegre bir yaklaşım, vücudun direncini artırma şansını artırır. Sistemik eylem ilaçlarının kullanımı ile ilişkili yerel aktiviteler, bağışıklık sisteminin solunum hastalıklarına direncini artırabilir.

Bağışıklığın zamanında güçlendirilmesi sadece enfeksiyon gelişimini engellemekle kalmaz, aynı zamanda kronik patolojilerin nükslerini de azaltır.

Bağışıklık - bu nedir?

Bağışıklık - bağışıklık sisteminin genetik olarak yabancı moleküllere karşı direnç gösterme yeteneği, gelişmesi solunum hastalıklarına yol açar. Çok düzeyli bağışıklık, bir homeostaz sağlar, yani. organizmanın moleküler ve doku seviyelerinde kararlılığı. Patojenlerle çatışması durumunda, sadece antijenleri tanımakla kalmayıp, aynı zamanda uzman hücreler aracılığıyla yok eden koruyucu mekanizmalar da devreye girer.

İmmünojenik niteliklere (bakteri, mantar, protozoa, virüsler) sahip patojenik mikroorganizmalar, potansiyel olarak, vücut hücrelerinde mutasyonlara neden olabilir ve böylece enflamatuar ve alerjik süreçleri provoke edebilir. Sağlıklı dokuların tahribatını önlemek için, immünokompetan hücreler bir epitopa veya antijenik determinantlara hızlı tepki verirler - bir yabancı olarak bağışıklık sistemi tarafından tanımlanan bir patojen molekülünün parçası.

Bağışıklığın güçlendirilmesi, immün sistemi oluşturan hücrelerin ürettiği organların normal fonksiyonlarının restorasyonu anlamına gelir:

timus bezi (timus); kırmızı kemik iliği; dalak; lenfadenoid doku (bademcikler); lenf düğümleri.

T ve B lenfositler, nötrofiller, bazofiller, monositler, makrofajlar, vb. Dahil olmak üzere koruyucu hücreler, edinilmiş bağışıklığın başlamasına katılırlar. İmmün yetersiz hücrelerin fonksiyonları farklıdır, ancak fagositoz, inflamatuar süreçlerin regülasyonu, onarımın kontrolü, spesifik hücrelerin sentezinin düzenlenmesi ve pıhtılaşma süreçlerini içerir.

Bağışıklık türleri

Bağışıklık nasıl artar? Bağışıklık sistemi, çalışma kapasitesinden tüm organizmanın direncine bağlı olan karmaşık bir organizmadır. Sistemin tek tek bölümlerinin işleyişindeki uyarılar, ilaçların immünolojik olarak uyarılması, aşılar, diyetin normalleştirilmesi ve yerel aktiviteler (su prosedürleri) yoluyla önlenebilir.

Şartlı olarak, bağışıklık iki tipe ayrılabilir:

nonspesifik (doğuştan gelen) - patojenleri genel özelliklerine ve evrimsel ilişki aralığına göre tanımlama yeteneği; Spesifik (kazanılmış) - klonal olarak çoğalan antijenleri tanımlama ve yok etme yeteneği.

Aktif (ayırıcı bir hastalıktan sonra) ve pasif (serumun girişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar) edinilmiş bağışıklığı ayırt eder. Bir anlamda, solunum yolu hastalığının transferi vücudun direncini artırmaya yardımcı olur. İmmünolojik hafıza, "tanıdık" patojenlerin ENT organlarına tekrar tekrar girmesi durumunda vücudun spesifik bir yanıtı güçlendirmesini sağlar. Bu nedenle, bir yetişkinin, neredeyse hiç aktif bağışıklığa sahip olmayan bir çocuğa göre çok daha az sıkıntı çekmesidir.

Azaltılmış bağışıklık nedenleri

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, bağışıklık savunmasının güçlendirilmesi ile başlamalıdır. Çoğu durumda, patolojilerin gelişmesinden önce, organizmanın direncindeki bir azalma olur ve bu da fırsatçı mikroorganizmaların aktivasyonu için bir dürtü haline gelir. Çoğalmaları, hastanın iyi olma halinin zehirlenmesine ve bozulmasına neden olur, bu da spesifik hastalığın semptomlarına neden olur: hipertermi, boğazın şişmesi, öksürme, lakrimasyon, mukus orofarenksinin kızarması vb. Boğazın bağışıklığını arttırmak için, bağışıklık sisteminin işleyişinde tam olarak neyin neden oluştuğunu bilmeniz gerekir.

Organizmanın reaktivitesini azaltan en yaygın faktörler arasında şunlar bulunur:

dengesiz beslenme - zayıf beslenme, meyve ve sebze eksikliği, yağlı ve monoton gıdaların kötüye kullanılması; elverişsiz ekoloji - artan radyasyon seviyesi, atmosferin egzozlardan kaynaklanan gaz kirliliği, zararlı üretim tesisleri; kronik hastalıklar - parazitik, mikotik ve solunumsal patolojiler; Yanlış yaşam biçimi - fiziksel zorlama veya fazlalık, düzenli stres, hareketsizlik.

Dokunulmazlıktaki azalmanın nedenini ortadan kaldırmazsanız, önleyici tedbirlerin uygulanması etkisiz olacaktır.

Mantıksız beslenme ve içme rejimi ile uyumsuzluk, vücuttaki yararlı (vitaminler, mineraller) ve artan toksik (ilaçların bileşenleri, patojenlerin metabolitleri) maddelerinin azalmasına yol açar. Kandaki zehir konsantrasyonunun artması, disbakteriyozise yol açar ve buna bağlı olarak, genel bağışıklığın azalması, bu da bulaşıcı hastalıkların gelişme riskini artırır.

Önleyici tedbirler

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ne olmalıdır? Organizmanın zayıflamış hali, KBB organlarındaki patojenlerin aktivasyonu ve solunum yolu hastalıklarının gelişimi için gerekli tüm ön koşulları oluşturur. Soğuk algınlığı olmaması ya da en azından enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için gerekli olan:

Sindirim sisteminin işini normalleştirir; antiparaziter tedavi uygulamak; su rejimini yeniden kurmak; Vitamin açısından zengin gıdaların diyetini içerir.

Enfeksiyöz patolojilerin neden olduğu sekonder immün yetmezlik varsa, immün sistemi uyarıcı ajanlar alınmalıdır. Yaygın restoratif önlemler, organizmanın bağışıklık tepkisini arttırır ve buna bağlı olarak, mukoza boğazında patojenik floranın gelişme olasılığını azaltır. İstenilen terapötik sonuçlara ulaşmak için şunları kullanabilirsiniz:

genel ve yerel sertleştirme prosedürleri; immün sistemi uyarıcı ilaçlar; şifalı bitkilere dayalı soğuma ve infüzyonlar.

Genel tavsiyelerin sistematik olarak uygulanmasında solunumsal patolojilerin önlenmesi, vücudun enfeksiyon olasılığını azaltabilir ve hastalık durumunda, enflamatuar süreçlerin ağır seyrini önleyebilir.

Söndürme prosedürleri

Sertleştirme, olumsuz eksojen faktörlere karşı bağışıklık direncini arttırmanın etkili bir yoludur. Wellness prosedürleri organizmanın dış ortam koşullarına adapte edilmesini hızlandırır: soğuk, nem, ısı vb. Temperli insanlar, sıcaklık değişimlerinin olumsuz etkilerine daha az eğilimlidirler, bu da bağışıklık sistemindeki arızaların ortaya çıkmasını engeller. Boğaz nasıl güçlendirilir? Su ile söndürme sadece genel değil, aynı zamanda yerel bağışıklığı arttırmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Soğuk ve sıcak suyun vücudun ayrı bölgelerine yerel olarak maruz kalması, bağışıklık kaynaklarını harekete geçirir ve bu da bulaşıcı hastalıkların gelişme olasılığını azaltır. Boğazın söndürülmesi aşağıdaki prosedürleri içerir:

orofarenksin sulanması; gargara; soğuk su ile yüz ve boyun yıkama; nemli bir havlu ile silinerek; kontrast duşun kabulü.

Sertleşen boğaz basit bir kuralı takip etmelidir: Çiftler ve durulama suyla oda sıcaklığında yapılır, kademeli olarak 9-10 dereceye indirilir.

Sıcak ve soğuk su ile orofarenksin soğuk içecek ve kontrast durulamalarının sistematik kullanımı, reaktif dokuların ve kan damarlarının elastikiyetinin artmasına katkıda bulunur. Boğazın düzenli olarak sertleşmesi, bulaşıcı bir hastalık geliştirme riskini 2-3 kat azaltabilir.

İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar

Mevsimsel hastalıkların ortasında soğuk algınmamak için, immün sistemi uyarıcı ilaçlar kullanmanız gerekir.

Bunlar, interferon üretimini veya bağışıklık sisteminin organlarının aktivitesini uyaran bileşenleri içerir. Farmakolojide, birkaç ana immün sistemi uyarıcı madde vardır:

tesisi ( "Immunal", "Echinacea tentürü") - detoksifikasyon organların çalışması için zararlı olan sentetik maddeler içermez; yararlı maddeler (eser elementler, mineraller, vitaminler, organik asitler) eksikliği nedeniyle vücudun direncini artırmak; Bakteriyel ( "Bronhomunal", "Imudon ') - konsantrasyon artış savunma boğaz mukozada hücre ve artan fagositik aktivitesi; biyostimülanlar ("FIBS", "Plasmol") - alerjik reaksiyonların oluşmasını ve enflamatuar aracıların sentezini önler; interferon ( "Viferon", "TSikloferon") -, endojen interferon kaynaklı sentezi, vücutta granülosit gelişimini sağlar; Birleştirilen ( "leucogen", "pentoksil") - ve böylece hücre savunma fagositik aktivitesi, artan vücut lökositlerin biyosentezini uyaran; timik preparatları ( "Taktivin", "Vilozen") - T-lenfositlerinin proliferasyonunu uyaran hem de iç ve dış allerjenlere bastırmak; Nükleik asit bazlı ( "Tiofosfamid", "Derinat") - humoral ve hücresel bağışıklık özellikleri, B lenfositleri ve T yardımcı hücrelerini aktive nedeniyle bağışıklık uyarıcılar yetenek etkinleştirmek.

Bulaşıcı hastalıkların gelişme olasılığını azaltmak için önleyici tıbbi muayeneye izin verir. Bireysel bir sistemin veya organın performansının ihlali, tüm organizmanın durumunu ve direncini etkiler. Glistovye istilası ve disbakteriyoz, KBB organlarındaki patojenlerin aktivasyonu ve buna bağlı olarak kataral hastalığın gelişmesi için bir itici güç olabilir.

Boğaz hastalıkları, yani bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit, yetişkinler ve çocuklar için çok fazla sorun yaratır. Bu patolojik koşullar hem soğuk mevsim hem de sezon dışı ve yaz aylarında rahatsızlık verici. Bazı durumlarda, taslakta kısa bir süre kalmak, sıcağında dondurma veya bir meşrubat bardağı bile boğaz bölgesinde rahatsızlık verici bir acıya neden olabilir. Bu sorunla başa çıkmak, prosedürlerin sertleştirilmesine yardımcı olacaktır. Cerrahi müdahale ya da antibiyotik ve antiseptiklerle tedavi değil, gerçek anlamda etkili ve kalıcı bir profilaktik sonuç verebilirler. Boğazın nasıl sinirlendirilmesi genellikle hasta çocukların ebeveynlerini tanımalıdır.

Ne zaman ve kimin ihtiyacı var?

Boğazın söndürülmesi, iki yaşından ve yetişkinlerden gelen çocuklara uygulanabilir. Boğazın güçlendirilmesinin daha erken başladığının, bu önlenmenin daha etkili olacağı açıktır. Tabii ki, genellikle hasta yetişkin bir kişi de bu manipülasyonlara dikkat etmelidir. Bir dizi prosedürden sonra soğumak için, hem çocuklar hem de yetişkinler çok daha az olasıdır.

Sağlığa zarar vermemek ve kronik bademcik iltihabı, farenjit ile bir çocuğun ve yetişkin boğazını sinirlendirmek için, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

Çocuklarda boğazın temperlenmesi kaçınılmaz, eğer negatif bir reaksiyon varsa, çocuk bu yönteme karşı kategoriye karşıdır. Tüm manipülasyonlar nazofarengeal hastalıkların alevlenmesinde kontrendikedir. Başlangıç ​​aktiviteleri, viral enfeksiyonlar için salgın bir durum olmadığında sıcak mevsimde olmalıdır. Usuller prosedürler sırasında gereklidir.

Boğazın söndürülmesi prensipte komplike olmayan bir prosedürdür. Materyal yatırımı bile gerektirmez. En önemli şey azim ve azimdir.

İşlem nasıl yapılır?

Mucizeleri ve anında iyileşmeyi beklemeyin. Birkaç ay içinde kararlı bir sonuç görülecektir.

Boğazın doğru şekilde nasıl sinirleneceğini bilmek önemlidir. Doğru işlemlerden sonra, mukoza, yerel bağışıklığı artırarak olumsuz faktörlerin etkilerine karşı direnç kazanır. Sonuç olarak, çocuklar ve yetişkinler daha az hastalanırlar. Hastalık gelişirse, hafif bir formda ilerler ve zaman kısalır.

Bazı prosedürler sadece yerel değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda, çalışma kapasitesi de geliştirildi ve yorgunluk azaldı.

Soğuk su içmek

Çocuğun boğazını nasıl kızdıracakları konusunda, ilk etapta hangi kurallara uyulmalıdır, ebeveynleri tanımak önemlidir. Sonuçta, neredeyse her çocuk mukus boğaz iltihabı muzdarip. İyi bir sonuç veren yöntemlerden biri de soğuk su kullanımıdır.

Ebeveynler, çocuklarını hastalıklardan korumak için sadece sıcak su içmelerine izin verir. Sonuç olarak, çok hassas ve hassas bir mukoza oluşturur. En küçük hipotermi hastalıklara yol açar.

Çocuğun çocukluktan taviz vermesi için, soğuk su içmeye alıştırmak gerekir. Bu süreç şu şekildedir:

Sertleşmeye başlamak için yavaş yavaş gereklidir - önce suyun sıcaklığı 25 dereceden daha düşük olmamalıdır. Sadece küçük bir yudum alın ve ağızda bir süre için sıvıyı daima geciktirin. 2 gün sonra, sıcaklığı bir dereceye kadar düşürdüğünüzde, bunu günlük yapmanız gerekir. Bir çocuk için minimum su sıcaklığı 15 derece olmalı ve bir yetişkin için 8-10 dereceye düşürülebilir.

Sıradan su yerine, şifalı bitkilerin infüzyonlarını kullanabilirsiniz: papatya, St. John's wort, adaçayı. Mükemmel soğuk içecekler de uygundur: kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri. Büyük miktarlarda yararlı vitaminler içerirler, bu da vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için ek bir faktördür.

Hem çocuk hem de yetişkin için zararlı olduklarından soğuk karbonatlı içecekler kullanmayın - sadece soğuk algınlığı değil aynı zamanda diğer patolojileri de (örneğin, gastrointestinal kanal) tetikleyebilir.

durulama

Boğazın çok etkili gargarası. Bu amaçla soğuk su kullanılması da tercih edilir. Sıcaklık, içme ile aynı prensibe göre kademeli olarak azalır. İyileşme etkisini arttırmak için, suya deniz tuzu ekleyebilir veya şifalı otlar kullanabilirsiniz: papatya, adaçayı, marigold.

Ayrıca etkili olan durulamadır. Bu iki bardak su gerektirir. İlk camın sıcaklığı yaklaşık 50 derecedir ve ikinci camın sıcaklığı 25-20 derecedir. Yavaş yavaş, ikinci camdaki su daha da soğutulabilir (15 dereceye kadar). Prosedürler değişmeli ve ikincisi mutlaka sıcak suyla (kaynar su değil) olmalıdır.

Buzla sertleştirme

Çocuğun boğazını nasıl daha radikal bir şekilde sinirlendirmek isteyenler, buz küplerini kullanabilir. En fazla iki dakika boyunca ağızda çözünmesi gerekir. Dondurmak için, filtrelenmiş su veya şifalı bitkilerin infüzyonu kullanın.

Dondurma

Bir çocuğun boğazını onun için en hoş şekilde nasıl sertleştiriyorlar? Tabii ki, dondurma yardımıyla. Doğal olarak, en sevdiğiniz ikramı ölçmeksizin yememenize izin veremezsiniz. Kabul edilebilir doz günde 50 gram olmalı ve iki doza bölünmelidir. Büyük parçalar yutmadan yavaşça ihtiyacınız olan dondurma var. Bunu yapmak sokakta değil, evde gerekli. Çocuğun donmasına izin vermeyin.

Çocuğunuza anlaşılmaz bir kompozisyona sahip bir mağaza ürünü değil, evde dondurma hazırlarsanız çok daha faydalı olacaktır. Dondurulmuş meyve suyu veya meyve ve meyve püresi de kullanabilirsiniz. Zevkleri deneyebilir ve çocuğunuzun ne tercih ettiğini seçebilirsiniz.

Önleme çalışmaları

Egzersizleri takiben boğaz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olun:

Tek sesli harflerin telaffuz edilmesi (a-u, y-o, -a, e-a). Favori dürtüyü "ah-ah." Kafayı farklı yönlere sallıyor. Oksipital bölge ve kafa ile oksiput kitlenmesi her iki yana eğildi. Boğazın ön tarafındaki avuç ile tokatlamak ve dokunmak.

Bu tür egzersizler, her biri 15 dakika boyunca günde 6 kez yapılmalıdır. Tavsiye edilen kurs en az 2 aydır. Seslerin telaffuzlarıyla alıştırmalar önce düşük bir seste, sonra da bir fısıltıyla yapılmalıdır.

Ayakların soyulması

Sadece boğazı sertleştirmek değil, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara karşı genel direnci artırmak için, yatmadan önce her gün ayaklarınızı serin su ile dökmek gerekir. Oda sıcaklığındaki sudan tavlamaya başlayarak, yavaş yavaş şekil 10-12 dereceye getirin. Kullandıktan sonra, ayaklarınızı sert bir havluyla kurulayın.

Bir çocuk veya bir yetişkin bu tür prosedürlere alıştıkça, daha da etkili bir "soğuk broş" yöntemini uygulamaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için, yüzlerce, ayak bileklerine doldurulan bir banyoda soğuk su ile adım atmak gerekir. Suyun açık musluktan akması arzu edilir. Ayak ayrıca bir havlu ile kurulamak için gerekli sonra.

Kontrast duş

Boğaz güçlendirmek için ayrıca bir kontrast duş almaya yardımcı olacaktır. Birçok göre, en etkili sertleştirme prosedürüdür. Bunu yapmak için, önce bir dakika boyunca, önce bir sıcak altında, sonra da serin bir duş altında durmalısınız. Temperlemenin en başında sıcaklık farkı en az olmalıdır. Zamanla, kontrast güçlendirilebilir. Aynı zamanda yetişkin bir insan sıcaklığı için 45 ila 12 derece arasında olmalıdır. Bir çocuk için sıcaklık aralığı 36 ila 16-18 derece arasında olmalıdır. Böyle bir fark elde etmek için, sertleşme süresi en az iki ay olmalıdır.

Evde sağlıklı mikro iklim

Birçok pediatrist oldukça soğuk mevsimde boğaz hastalıklarının alevlenmesinin doğrudan odada bulunan kuru hava ile ilişkili olduğuna inanmaktadır. Bu durum ısınmadan kaynaklanıyor. Havanın nemlendirilmesi için, tekneleri ısıtma aküleri üzerine suyla yerleştirmek için düzenli olarak ıslak bir temizlik yapılmalıdır. Mümkünse, nemlendiriciler ve iyonlaştırıcılar kullanın. Ayrıca, odadaki havanın sıcaklığını gün içinde 22-23 dereceyi ve gece 18-19 dereceyi geçmeyecek şekilde tutmaya çalışın.

Çoğu ebeveyn genellikle çocuklarını kışın ısıtmaya çalışır. Bu, çocuğun vücudun hipotermisini provoke edebilecek şekilde terlemesine yol açabilir. Çocuğunuzu etrafa sarmamaya çalışın, ancak rahat kıyafetler giyin.

Odalar düzenli olarak havalandırılmalıdır (10-15 dakika boyunca günde birkaç kez). Doktorlar ayrıca sıcak mevsimde, pencerelerin ve pencerelerin sürekli açık olması gerektiği konusunda ısrar ediyorlar.

Çıplak ayakla yürümek

Vücudun sertleşmesini ve çıplak ayakla yürümeyi teşvik eder. Bu durumda, nazofarenksin hem genel hem de lokal immünitesi artar. Bu prosedürü sıcak mevsimde başlatmak gerekir. Kum ve çakıl taşlı kumsalda, yanı sıra çiğ çok yararlı yürüyüş.

Sıcak mevsimde böyle bir sertleşme birkaç ay sonra, çocuğun daire etrafında yalınayak yürümek izin verin. Rahat bir sıcaklıkta, bu vücutta koruyucu antikorların üretimini teşvik eder ve mukus boğazını güçlendirir.

Sertleşme ve yaşam biçimi

Su verme prosedürleri çocuğun yaşam tarzı uygun şekilde düzenlenmişse, çocuğun bedeni üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

Açık havada yeterli zaman. Motor aktivitesi. Herhangi bir havada (don, kar, yağmur) yürümelisiniz. Çocuk temiz havada en az 1 saat olmalıdır. Mümkünse bu sefer artırılmalıdır. Hafta sonu için, doğada ve mobil oyunlarda dinlenmek için tercih verilmelidir. Çocuğun bilgisayar, akıllı telefon, TV'de kalmasını azaltmak gerekir. Bilgisayar oyunlarının hobisini sıkı bir şekilde kontrol edin. Çocuğa ek dersler ve ev okulu ödevlerinin hazırlanmasıyla aşırı yüklenmemeye çalışın.

Çocuğu günün rutinine alıştırmak ve doğa ile temasa geçmek için, bu yaşam tarzını tanıdık ve kendiniz için yapmaya çalışın. Bu sizin ve çocuğunuzun sağlığını güçlendirir.

Su verme aktiviteleri tercihe bağlı olarak seçilmelidir. İki veya üç sevilen prosedürde kalmak tavsiye edilir. Böylece harcanan zaman yüz katına mal olacak, sonuç olarak sadece insidansta bir düşüş değil, aynı zamanda yeni bir yaşam kalitesi elde edeceksiniz. Çocuğunuz soğuk kış havası, yağmurlu sonbaharın ve baharın güzelliği ile sıcaklık düşüşleri ve dengesiz hava koşullarının tadını çıkarabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.

Boğaz ağrısı uzun sürmezse

Angina nedir, çoğu kişi biliyor, ve bazı insanlar buna koşacak kadar şanslı bile değiller. Olguların çoğuna tam bir tedavi eşlik eder, ancak tedaviye rağmen bademcik iltihabının devam ettiği durumlar da vardır.