Loading

Bebeğinizin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz

Sertleştirme, vücudun olumsuz çevre koşullarına ve çeşitli enfeksiyonlara karşı direncini arttırmayı amaçlayan bir önleyici tedbirler kompleksidir. Sıcak ve soğuk su (duş, silme, durulama, zıt duşlar), güneş ve hava banyoları, çıplak ayakla yürümek suretiyle gerçekleştirilir. Bir çocuğu doğum anından sipariş edebilirsiniz.

Durulama boğazı da sertleştirme prosedürleri için geçerlidir. Bu teknik erişilebilir, hızlı, fazla rahatsızlık vermez. Boğaz ve tüm vücut, enfeksiyonlara ve hava koşullarına (taslaklar, hipotermi, soğuk içecekler) karşı direncini artırır. Bu tür prosedürlerin yardımı ile, iyi vücut sağlığı elde edebilirsiniz, bademcik iltihabı ve adenoidit sıklığını azaltmak.

Temperleme, sıcak mevsimde, vücudun kendisinin biraz soğumaya karşı olmadığı zaman başlamak için en iyisidir. Kişi sağlıklı olduğunda prosedürlere başlamak gerekir.


Temperlemenin çocuklukta yapılmaya başlanması daha iyidir. Çocuk fiziksel olarak prosedürü kendisi gerçekleştirdiğinde boğaz, durulamaya başlanabilir. 3-4 yıldan daha erken olmayan bir zaman geliyor. Gıda kalıntılarını yıkamak için ağzını durulayın. Prosedürler sabahları ve akşamları yapılır, bunları dişlerinizi fırçalayarak birleştirmek uygundur. Zaman - en fazla 2 dakika.

Boğazın sertleşmesi için farklı yöntemler

Böyle sertleştirme için çeşitli seçenekler vardır. Ayrıntıları ve karmaşıklık dereceleri farklıdır.

Su ile söndürme

En kolay ve en uygun fiyatlı yol. Su kaynatılarak veya musluk altında kullanılabilir. Ilık su ile başlayın (farklı kaynaklara göre, çocuğun yaşına ve durumuna bağlı olarak, 40 ila 26 ° C). Yavaş yavaş, günde bir veya iki kez, sıcaklık, yetişkinler için 8-10 ° C'ye ulaşan bir dereceye kadar azalır, çocuklar için - 15-17ºC, aşağıya dalmaya değmez.

Metodoloji: ağız içine su dökülür, baş aşağı atılır, su boğazına akar ve "A" sesi açık ağızla mümkün olduğu kadar uzun süre telaffuz edilir.

Otlar ve et suyu

Sıradan suyun etkisini artırmak için bitkilerin (papatya, okaliptüs, calendula) soğanı ile yer değiştirebilir. Eylem sırası, önceki durumdakiyle aynıdır.

Tuz çalkalama

Deniz suyuna iyi bir alternatif. Bir bardak su içinde, 0.5-1 çay kaşığı çözülür. tuz, deniz veya yemek. Bazı uzmanlar aynı miktarda kabartma tozu ve hatta 5 damla iyot eklemeyi tavsiye ediyorlar.

Buz küpleri

Soğuk su ile durulamak yerine, buz küplerini çözebilirsiniz. Buz kalıplarındaki normal su donar, sonra 1 parça çıkarılır, daha küçük olanlara ezilir ve yeniden emilir. İlk günde - 30 saniyeden daha uzun olmayan bir süre sonra, buz küpünün tam rezorpsiyonuna kadar kademeli olarak birkaç saniye eklenir. Boğazda iyi bir temperleme etkisi vardır.

Nefis soğuk

Buz antiseptik özelliklere sahip olan otların (papatya, calendula, St. John's wort, sage) otlarından hazırlanabilir. Ayrıca meyve sularını ve meyve içeceklerini de dondurabilirsiniz. Bu küplerin emilimi sadece lezzetli değil, aynı zamanda yararlıdır. Esas olan, tüm eylemlerin aşamalı olmasıdır.

Kontrast durulama

2 bardakta su ılık ve soğuk dökülür, boğaz her camdan dönüşümlü olarak durulanır. Ilık su ile bitirmek için gereklidir. Sudaki verimi artırmak için, bardağa 1 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Sıcaklık farkı kademeli olarak artar. Kontrast sertleşmesi için başka bir seçenek döngüsel durulamadır - sıcak suyla (30-40 ° C) başlar, daha sonra her gün su sıcaklığı 1 derece düşer, 2 hafta içinde maksimum soğuğa (15-17ºC) ulaşır. Daha sonra her gün sıcaklık bir dereceye kadar, orijinal sıcaklığa artmaya başlar. Verimlilik iyidir, ağız boşluğunda ve dolaşımda kan dolaşımı ve mikrosirkülasyon artmaktadır.

Dondurma da bir ilaçtır

Birçok anne bebeğin dondurmasını vermekten korkar, bu şekilde soğuk algınlığı yakalayabilir veya boğaz ağrısına neden olabilirsiniz. Korkuları anlamsız değildir, ama bir muamele bile bir tavlama prosedürüne dönüşebilir.

Tabii ki, hiç kimse bir dondurma hakkında konuşmaz, bir çay kaşığı ile başlamanız gerekir. Ürün yüksek kalitede olmalıdır. Bir parça dondurma tamamen eriyene kadar ağızdadır. Her gün miktarı 1/2 çay kaşığı kadar artar. Tavlama amacıyla tüm yıl boyunca dondurma yenebilir.

Buzdolabından içecekler

Buzdolabından süt, yoğurt, meyve suyu, anneler arasında benzer kaygılara neden oluyor - ısınmanız gerekiyor, aksi halde çocuk soğuyor. Ancak soğuk içeceklerin kullanımı da sertleştirme işlemidir. Buzdolabından aldığınız tüm içecekleri ısıtmanın alışkanlığından kurtulmak daha iyidir. Küçük sipslerde soğuk süt veya meyve suyu içmek, vücut için iyi bir kazanç elde etmek mümkündür. Birkaç yudumla daha iyi başlamak için, tüpün içinden giderek artan miktarda, sonra boğaz ağrıyor.

Kontrendikasyonlar


Boğazın sertleşmesi için mutlak kontrendikasyonlar mevcut değildir, hatta kalp ve diğer organların ciddi hastalıkları bile bir engel değildir. Bağıl kontrendikasyonlar şunları içerir:

 • Yaş 3 yıl;
 • Korkutucu çocuk gargara;
 • Hastalık durumu (tonsillit, SARS).

Sertleştirme sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Temperleme sırasında 3 önemli kural uygulamanız gerekir: tutarlılık, kademeli, sistematik. Daha sonra herhangi bir önleyici prosedür sadece büyüyen çocukların vücuduna fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, bağışıklığı güçlendirmek için farklı yöntemler (diğer sertleştirme prosedürleri, yürüme, havalandırma, havayı nemlendirme, çocuğu hava şartlarında giydirme, sağlıklı gıda, spor) olmalıdır. Mutlaka çocuk hekime önleyici ziyaretlere ihtiyaç duyar.

Bir hastalık sırasında ve sonrasında mizaç

Sağlıkla ilgili tüm prosedürler genellikle hasta çocuklarda yürütüldüğünden, her zaman çocuğun hasta olduğu bir zaman gelir. Anneden önce bir soru olup olmadığı, prosedürlerin durdurulup durdurulmayacağı. Bu soruya sadece doktor doğru cevap verebilir. Ancak rehberlik edilebilecek bazı genel hükümler vardır.

 • Bir çocuğun yumuşak formda ARI varsa, sıcaklığı yükseltmeden, sertleştirme prosedürleri her zamanki gibi devam edebilir. Su, et suyu ile değiştirilmelidir;
 • Çocuğun yüksek vücut ısısı varsa, bir süre boğazını durdurmak gerekir;
 • Devam etme tavlama prosedürleri, hastalığın şiddetine bağlı olarak, iyileşmeden 5-14 gün sonra olabilir;
 • Söndürme işleminde 5 güne kadar bir toleransa izin verilirse, son su sıcaklığı ile başlamak gerekir;
 • Geçiş 10 güne kadar geçtiyse - su sıcaklığı en az 2-3 derece daha sıcak olmalıdır;
 • Hastalığın sonucu olarak daha uzun bir geçiş durumunda, maksimum sıcaklıkta başlamak daha iyidir (aslında, her şey yeni başlıyor);
 • Vücut ısısında artışa neden olmayan bulaşıcı olmayan hastalıklar, sağlığı iyileştirici önlemlerin durdurulmasını gerektirmez;
 • Sertleşme işlemleri sırasında çocuğun rahat hissetmesi gerekir.

Bir çocuğun ve bir yetişkinin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz: doktor önerileri

Boğaz hastalıkları dünyadaki en yaygın sağlık problemleri olarak adlandırılabilir. Boğazda hoş olmayan duyular ve acılar yaşamayan, yutmada zorluk çeken, terleyen bir kişi yoktur. Bu rahatsızlığın soğuk hava sıcaklığına, "taslaklara", hipotermiye maruz kalmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu sıkıntıların nedenlerine ve boğazla ilişkili hastalıklara karşı korunma yollarına daha yakından bakalım.

Boğaz ağrısından bahsetmek, şu anlama gelir:

 • tonsillit - lenfatik aparatın iltihabı (bademcikler) - vücut ve patojenler arasındaki ilk engel;
 • farenjit - farinksin iltihabı;
 • larenjit - larinksin iltihabı;
 • Bu patolojilerin kombinasyonu.

Hastalığın bu üç biçimi aslında boğazdaki iltihap sorunlarından biridir.

Boğaz iltihabı nasıldır?

Enflamasyon ana belirtilerin bir kombinasyonu ile karakterizedir:

 • enfeksiyon yerinde lokal kızarıklık;
 • ağrı, özellikle yutulduğunda;
 • mukoza zarının ve yakın dokuların şişmesi;
 • iltihaplı oda sıcaklığındaki lokal artış;
 • temel işlevlerin ihlali.

İltihap ve boğaz ağrısına ne sebep olur?

Boğazın mukoza zarının yenilmesine yol açan ana neden patojenik mikroorganizmalardır.

Yenileme olasılığı ile, onları (patojenler) aşağıdaki sıraya göre dağıtırız:

 • virüsler - vakaların% 90'ında;
 • streptokoklar - anjina (bademciklerin iltihaplı iltihabı) ve zorlu bir komplikasyon - romatizma;
 • Staphylococci ve diğer mikroplar.

Fakat mikroorganizmalar her yerdedir, neden tüm insanlar hastalanır. Sebebi nedir? "Soğuk", bilgili insanlar deyin. Bu nedir - "catarrhal" hastalıklar ve neden bazı insanlar pratikte onlarla hasta değiller ve diğerleri onları bırakamazlar?

Boğazdaki problemlerin nedeni, daha önce de belirttiğimiz gibi, boğaz dokularında yerleşmiş patojenik bir mikroorganizmadır. Ancak, hipotermi vücudun savunmalarının zayıflamasının en olası nedenidir - bağışıklık. Güçlü bir dış faktörün etkisi altındaki bu doğal koruma, ciddi bir başarısızlık verir ve insan vücudunun "düşmanlarına" gerekli direnci sağlayamaz.

hava, su, gıda ve içecek, düşük sıcaklıkların "zararlı" etkisinden kendilerini korumak için sadece sürekli hipotermi önleyecektir onların doğal yeteneklerini tren öğrenmek gerekir.

"Soğuk algınlığı" nın küresel nedenleri

Hipoterminin ana suçlu medeniyettir. nazik şartlar rahat sıcaklıklar, fiziksel aktivite, temiz hava, egzersiz eksikliği nadir maruziyetin önlenmesi kendilerini ortaya çıkarmak için sürekli insan arzu, bir alışkanlık, sadece ılık ve sıcak su ile son derece dikkatli giyinme yıkamak için - yani vücut çalışmasız bir duruma girer nedeni bu.

Biraz rüzgar esti ve vücut "dondu", soğuk su ellerimi içine aldı ve hipotermi gelişti. Çocuk dondurma yediler - ve boğaz soğuktu. Ebeveyn genellikle çocuğunun hastalanmaması için ne yapar? Ban. Sıcak çoraplarda bacaklar, eller - eldivenler, kafasına bir kürk şapka ve genel olarak "tabu" da dondurma, sadece sıcak çay. Sadece sık gelir ve yetişkin.

Komarovsky'nin çocukların tavlanması konusundaki düşünceleri, kısa bir video incelemesine bakarak öğrenebilirsiniz:

Ancak, ortaya çıktığı gibi, bu ölçütler aksine tam tersine olumlu bir sonuç vermektedir. "Soğuk" daha fazla ilerlemeye başlar. Sera koşulları morbiditeden uzak değildir. Genellikle boğazda akut inflamatuar süreçler kronikleşir. Hasta bazen şiddetli komplikasyonlar gelişir. Antibiyotikler, anti-inflamatuar, antipiretik ilaçlar ile ilaç tedavisi sadece geçici bir rahatlama sağlar ve her zaman değil. Ancak hemen hemen hepsi terapiden bir komplikasyon alır.

Burada, umutsuz hastalar "temperleme" kelimesini hatırlıyorlar. Bazılarında, "pembe" morsların hatıralarını korkutucu ve sevinçle buz deliğinde sert buzulların zemine karşı zıplatıyor. Diğerleri bunu sertleştirmek için yapmaya karar verirler, ancak istenen etkiyi elde edemezler.

Herkes buz deliğinin içine atlamak gerekip gerekmediği, boğazın sertleştirme ne olduğu ve deneyin olanlar bunu veya başka yöntemleri kullanır için neden, başarısızlıklar vardır - en anlayalım.

Sertleşme nedir?

Su verme işlemleri insan vücudu, hava, su, güneş üzerinde genel veya yerel etkilerdir.. Etkileyen faktörlerin sıcaklığı, rahat bir duyum sağlayan normal parametrelerin sınırları içinde olabilir, ancak çoğu zaman insanlar aşırı koşullar altında sertleşmeye başvururlar.

Sertleşme süresi boyunca kısa (birkaç dakika), uzun (birkaç saat), kalıcı olabilir.

Sertleşmenin genellikle herhangi bir özel koşul yaratmak için gerekli olmadığından, kendi yaşam tarzınızın problemine farklı bir şekilde bakmak yeterlidir. Bir kişinin vücudunun koruyucu güçlerinin nasıl geliştirilebileceğini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Bir boğazın ve bir organizmanın sertleşmeye başlamasıyla

Hemen soğuk bir kuyuya tırmanmalı mıyım yoksa karda mı sallanmalı mıyım? Hayır, gerekli değil. Sadece her gün doğru şekilde davranmalısın. Soğuk ve sıcakların vücut üzerindeki etkilerinden sakınmayın.

"Soğuk" hızlı terleme ile ağır terleme sonrasında insan aşırı ısınmasının arka planına karşı gelişir. Şu anda, sıcak havalarda bile vücudun hızlı bir şekilde süper-soğumasının meydana geldiği bir çeşit cilt gerginliği olan ısı değişim süreçlerinin keskin bir şekilde bozulması söz konusudur. En yaygın örnek, sıcak insanın aldığı ve hızla hastalandığı gölgedeki bir taslaktır.

Fakat sıradan durumlarda, taslaklar, açık pencereler, dondurmanın bir kısmı herhangi bir şekilde boğaz hastalığına neden olmamalıdır.

Boğazın temperlenmesi sırasında aşağıdaki kurallara uymak önemlidir:

 1. Sıcaklığı evde 23 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta tutmaya çalışın.
 2. Kendinizi çıplak ayak üzerinde, terliksiz ve daha sonra çorapsız yürümek için eğitin. Ayaklardaki cildin kendisi ısı değişimini düzenlemeye başlayacak, böylece vücudun direncini (stabilitesini) arttırarak bacaklarda normal dolaşıma neden olacaktır. Bu arka plana karşı, ayağın aktif bölgelerinin uyarılmasından dolayı vücudun tüm organlarında beslenmede refleks iyileşmesi olacaktır. Üşüdüğünüzde, fazladan bir kazak giyin.
 3. Havasız bir odada gece uyumak, temiz hava akışını sağlamak için gerekli, daha sıcak bir battaniye ile barınak almak daha iyidir.
 4. Ellerinizi soğuk suyla yıkamayı öğretin, bu çok korkutucu değil, aynı şey yatmadan önce ayaklarınızı yıkamak için tavsiye edilebilir. Bu basit prosedürler, birkaç kez tekrar edildiklerinde defalarca savunmanızı artırır.
 5. Dondurmadan, soğuk içeceklerden korkmayın. Doğal olarak, eğer birçoğunu alırsanız, boğaz hasta ve huylu bir insan olabilir. Ancak gün içinde birkaç kez küçük bölümler çok olumlu bir söndürme etkisine sahiptir. Bu yöntem genellikle hasta çocuklar için bile tavsiye edilebilir.

Bu basit kuralları takip ederek, "soğuk algınlığı" tehlikesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Virüs ve mikropların vücuduna girmeden kendinizi güvence altına alabilirsiniz, ancak güçlü bağışıklık ile onlarla buluşabiliriz. Bunu yapmak için, sertleştirme için en yaygın önerileri takip etmeniz yeterlidir. Tembel olmayın ve bunları yerine getirmekten korkmayın. Gördüğünüz gibi, ev sertleşmesi için önerilen tüm basit kurallar her insan için oldukça uygundur.

Boğazın yerel sertleşmesi

Kendinizi, yukarıdaki kuralların yerine getirilmesiyle iyileşmenin başlangıcını sağladıysanız, boğazın kendisinin daha çok hedefe yönelik güçlendirilmesine devam edebilirsiniz.

Yerel boğaz sertleştirme aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

 • Kontrast durulama. Belirgin bir sağlık etkisi olan kan dolaşımını teşvik etmek için harika bir yol. Tabii ki, bir kaynaktan temiz su kullanmak daha iyidir. Bir bardak ılık suyla doldurun (45 santigrat derecenin üzerinde değil). Ve buzdolabında önceden soğutulmuş soğuk suyu hazırlayın. Bunun için 12-15 derece oldukça uygundur. Durulamaya başla. 20-40 saniyelik sadece 5-7 döngü. Soğuk durulama sıcaktır. Sıcak suyla bitirmek önemlidir. Prosedür günde 2-3 kez tekrarlanabilir.
 • Soğuk durulama. Oda sıcaklığında su ile başlayın ve yavaş yavaş kademeli olarak yetişkinler, 10-12 derecelik için 5-7 derece sıcaklık getirerek, hafta boyunca 1-2 dereceye kez azaltmak - Çocuklar için. prosedürü günde 2-3 kez tekrar, 20-30 saniye için 5 6 yansımalar döngüleri geçirin.
 • Soğuk içecekler içmek. İstediğiniz herhangi bir meyve suyu, çay veya düz su olabilir. Ana durum: oda sıcaklığına sahip bir sıvıdan boğazı temperlemeye başlar. 2-3 gün sonra, sonraki 2-3 gün sonra 1 derece soğutun - bir başka 1 derece. Temperleme için su sıcaklığı 10-12 derece, erişkinler - 8 derece ulaşana kadar bu modeli takip etmeye devam edin.
 • Buz küplerinin ağzında derece. Meyve suyu veya tıbbi çözeltilerden yapılabilir. Önceden hazırlanmış okaliptüs, adaçayı, nane infüzyonları, sonra dondurulur. Çok küçük küplerle başlayın. Özellikle - sertleşmede sadece ilk adımları yapıyorsanız. Prosedür birkaç dakika sürer. Günde iki veya üç kez, ve boğazınız dış etkenlere karşı giderek daha etkilidir;
 • Dondurma kullanımı. her seferinde bir kısmı sizin için aşırı ise, boğazın sertleşme başında bir tatlı olarak, hemen bir yemekten sonra soğuk davranır bir çay kaşığı sahip olabilir. Onu ısıtmak için değil her durumda önemlidir.

Gördüğünüz gibi, her şey oldukça basit ve sizden özel bir çaba gerektirmiyor. Ancak, bu tam olarak insanların en çok korktuğu, “zayıf” bir boğazdan muzdarip olduğu şeydir. Sadece korkularınızı aşmak zorundasınız ve sonuç yakında hissedilecek.

Daha önemli bir şeyin üstesinden gelmek mümkün mü, aşırı değil midir? Tabii ki.

Soğuk ayaklara maruz kalmak suretiyle boğazın sulanması

Çok basit prosedürler, vücudun olası hipotermiye direncini önemli ölçüde artıracak, koruyucu kuvvetleri artıracak ve patojenik mikroplara ek bir "çit" yerleştirecektir.

Bacaklarda sertleşme yöntemleri:

 • Dizinden karşıt şaşkınlık - Soğuk su ile 20 saniye - 20-30 sıcak. Prosedür hem duşun altında hem de iki havzada yapılabilir, basitçe birinden diğerine geçilir. Günde 5-7 dakika yeterli
 • Soğuk yapmak. Suyu sürekli bir akış altında 3-5 dakika dökün. Önceki sertleştirme türü gibi, soğuk dondurma da günde bir kez yapılır. Bazı uzmanlar, kızarıklıktan hemen önce ayaklarınızı bir havlu ile ovuşturmayı önerir. Aksine, diğerleri, özellikle soğuk veya buzlu su kuvvetli bir şekilde ifade edildiğinde, bacakların doğal olarak kurumasına izin vermenin daha etkili olduğuna inanırlar. Kullandıktan sonra cilt, yüzeydeki kılcal damarlara kan akışıyla kızarır.
 • Boğaz ve tüm vücudu sertleştirmek için çok yararlıdır karda yürümek yalınayak, ayak ve tüm cilt sürtünme. Böylece özel bir sertleştirme etkisi vardır. Böyle bir etkiden sonra, hemen hemen yünlü çorap giymek iyidir.

Boğaz sertleştirme aşırı soğuk türleri

Hastaların “soğuk” boğazlarının tedavisinde iyi bir sonuç aldıkları bir kısım, nelerin başarıldığını durdurmak istemez ve özel bir sertleşme aşamasına gider.

Bu tür bir tedavinin görülme sıklığı ve boğaz dahil olmak üzere "soğuk algınlığı" nın önlenmesiyle, küçük çocuklar bile bunu yapabilir. Sonuçta, tüm soğukluk korkusu, geleneksel bir korkudan başka bir şey değildir.

Temel kural istihbarat gözlemlemek.

Boğaz ve vücudu sertleştirmek için en etkili yöntem soğuk (buz) suyunda genel bir daldırmadır.. Su derecelerinin kademeli olarak düşürülmesini öneren teknikler var. Fakat uygulamada, su kaynağının (iyi, ilkbahar, göl, nehir, deniz) doğal sıcaklığı en çok kullanılır.

Özellikle güçlü enerji etkisi buzlu suya sahiptir (0 ila +4 santigrat derece arasında değişir). Bir dalış için, bir saniyeliğine nefes almayı, sonra yavaş yavaş havaya izin vermeyi çabucak gerekli kılar. 20-30 saniyeden sonra tüm hoş olmayan duyumlar gider ve cilt duyarsızlaşır. Aktif olarak hareket etmek (yüzmek) şu anda en iyisidir. Tüm "kış yüzme" prosedürü ideal olarak 3 dakika sürmelidir, o zaman havaya çıkıp birkaç dakikalığına kendinizi silmemelisiniz. Bu anda soğuk, rüzgarda bile olmaz. Cilt, şu anda ifade edilen kan acele pahasına kırmızı olur. Daha sonra hızlı bir şekilde kendinizi silmeniz, önceden hazırlanmış sıcak ve kuru kıyafetler giymeniz ve sıcak çay içmeniz gerekir.

Günlük tekrarlanan buz banyosu, boğazı sertleştirmek için en iyi yoldur. yıllardır onlar, geçmişte olduğu kronik inflamasyon (tonsilit, farenjit) bile, akciğerler formlarda çok nadiren şifa, hasta bu tür yapan ve insanlar. optimal çözüm eşzamanlı dengeli beslenme ve sigara ve alkol vazgeçerek olurdu.

Aşırı sertleşmeye maruz kalmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. böylece hepsi gösterilmeyebilir. Evet, ve o, soğuk - douche'a kademeli bir antrenmanla başlar.

boğaz yerel etkileri, bacaklar douches ve düşük sıcaklık genel douches kullanımı (yüzme): tema sonu demeliyim anda, boğazın sertleşme kalıcı sertleşme ev yöntemlerinin bir kombinasyonu olmalıdır. Bu durumda, boğazını "soğuk", hipotermi ve skandal taslak, patojenlerin neredeyse yenilmez hale gelir.

Alexander Lotin, doktor, tıbbi yorumcu

Toplam 2,088 görüntülenme, 1 görüntülenme bugün

Bademcik iltihabı ve farenjit ile boğaz nasıl

Boğazda su verme, mukus kısmında sık görülen iltihaplarla bir zorunluluktur. Kronik farenjit veya bademcik iltihabı için belirli tedavi kurallarına uymak özellikle önemlidir. Bu tür rahatsızlıklar her mevsim ilerlemeye eğilimlidir, bu nedenle hasta belirli önleyici tedbirleri takip etmelidir.

Boğazın bağışıklık sistemini güçlendirmek için dondurma kullanımına, çeşitli durulamalara ve buz uygulanmasına yardımcı olunur. Ancak prosedürü doğru bir şekilde yürütmek ve hastalıkların yayılmasına ve gelişmesine neden olmamak nasıl? Bu soruları daha ayrıntılı bir şekilde analiz edelim.

Neden boğaz iltihabı var

Boğazda güçlü ağrı, ateş, titreme, kötü sağlık, mukus ve pürülan akıntı, akut veya kronik bademcik iltihabı ve farenjit gelişiminin ilk belirtileri haline gelir. Eğer hasta kendini iyi hissetmiyorsa, hasta bu hastalığın gelişmesi nedeniyle tehlikeli olduğu için acil önlemler almalıdır.

Akut tonsillit zamanla tedavi edilmezse, o kronik aşamasına geçecek. Bu makalede nasıl ortadan kaldırılacağı bu makalede okunabilir.

Yetişkin hastaların tedavisi ise komplikasyon riski olmadan bir hafta içinde, Daha sonra küçük çocuklar için terapi, doktorlar tarafından sürekli izleme gerektirdiğinden daha zordur. Bu nedenle, ebeveynler rahatsızlığın gelişimini tahmin etmeyi ve hastalığın önlenmesini bilmelidir.

Boğaz mukozasında kronik inflamasyon gelişimini durdurun sertleşebilir.

Bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve farenjit gibi boğazın bu tür hastalıkları pek çok hoş olmayan duygu dağıtmak. Hipotermi, mukozal travma ya da grip veya soğuk algınlığı sonrası bir komplikasyon olarak ortaya çıkan zayıf bir bağışıklık sisteminin arka planına karşı gelişebilirler.

Patolojik durumlar tehlikelidir çünkü soğuk mevsimlerde ortaya çıkarlar ve bir takım komplikasyonlara neden olabilirler. Bazen bademcik iltihabı soğukta kısa bir yürüyüşle veya aşırı soğuk sıvı kullanımı nedeniyle bile meydana gelir. Acıyı ortadan kaldırmak sertleşmeye yardımcı olabilir. Bazen zamanında tedavi, antibiyotik ve cerrahi girişimlerden kaçınmanıza izin verir.

Temel kurallar

Etkili ve en önemlisi, kararlı bir sonuç, kronik farenjit ve bademcik iltihabı ile boğazda sertleşmeye sahiptir. Bu nedenle, dikkatli ebeveynler prosedürü nasıl uygulayacağını bilmeli ve komplikasyonların gelişimini önlemelidir.

Organizma iki yaşından itibaren söndürülebilir, Bir çocuk tüm prosedürleri kendi başına yapabilir. Aksine, daha önceki bir önleme, durumu daha da kötüleştirebilir ve birçok inflamatuar sürecin gelişmesine neden olabilir.

Başlamak en iyisidir yaz aylarında, komplikasyon riski olmadığında.

Önemli! Önleyici yöntemler sadece hasta tamamen sağlıklı olduğunda ve bağışıklık sistemi düzgün ve doğru bir şekilde çalıştığı zaman mümkündür.

Sertleştirme prosedürlerinin başlangıcından önce bir doktora danışmak ve eylemlerin doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak önemlidir. Doktor görmüyorsanız dikkatli bir şekilde okuyun. sertleşme kuralları:

 1. Prosedürleri yaparken acele etmeyin.
 2. Sertleşmeye yönelik eylemler yapmaya başlamak için, ancak çocuk boğaz iltihabı belirtileri geçirmediğinde mümkündür.
 3. Hastanın sıcaklığının olmadığından emin olun.
 4. Başlatma prosedürleri kolay yöntemlerle takip edilmelidir. Sertleşme seviyesi bir ay boyunca kademeli olarak artar.
 5. Bademcik iltihabı ve farenjit önlenmesinde, hastanın vücudunun özelliklerini gözlemlemek önemlidir.
 6. İki yaşından önce sertleşmeye başlamayın.
 7. Prosedürleri yaparken sistematik tutmak önemlidir. Önceki prosedürlerin etkisini bozacağından birkaç gün mola vermeyin.
 8. Sertleşmesi gibi olmalı, aksi takdirde bebeğin yanından vajanlar ile karşılaşacaksınız.

Çocukta bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir bu makalede bulunabilir.

Bir çocuğun ve bir yetişkinin boğazını nasıl sinirlendirir

Boğazın vücut ve mukoza zarının sertleştirilmesi için birçok yöntem vardır.. Ancak bir terapi seçerken, hastanın vücudunun yapısının bireysel özelliklerini hesaba katmak ve en zararsız olanını seçmek önemlidir.

Boğazınızı katılamamak için sıradan su kullanabilirsiniz. Bu en yaygın yöntemdir, çünkü uzun eğitim ve özel yetenek gerektirmez. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Küçük yudumlarda soğuk su içirin.
 2. Sıvıyı yutmadan önce, birkaç saniye boyunca bademcik alanına alın.
 3. Sıcak su ile sertleştirmeye başlayın ve ardından sıcaklığını on beş dereceye düşürün.

İlginç! Batıda, bebeklerin hemen serin su verilir, çünkü bunlar sertleşmenin etkisini artırır.

Daha karmaşık bir prosedürü gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıda tarif edilen tarifleri takip edin.

Buz küpleri

Boğazdaki bağışıklığı güçlendirmek için etkili buz küpleri yardımı ile olabilir. Bu prosedür mukus boğazındaki koruyucu fonksiyonların korunmasına yardımcı olur, ancak bazı hazırlık gerektirir.

Önceden, özel kalıplarda kaynamış suyu dondurun. Olağan sıvı yerine, decoctions kullanabilirsiniz Papatya, adaçayı, nane, anne-üvey anne ve diğer şifalı otlar. Şifalı bitkilerden gelen brotlar daha belirgin bir etkiye sahip olacak ve ayrıca bademcik iltihabı veya larenjit iltihabı önleyici bir yöntem olarak işlev görecektir.

Çok küçük çocuklara tedavi ederseniz, tatlandırılmış su, meyve suyu veya meyve kullanın. Bir sıvı seçerken, alerjik reaksiyon olmadığından emin olun.

Buzun on saniye boyunca yeniden emilmesiyle söndürmeye başlayın. İki gün sonra, süre on beş saniyeye çıkarılabilir. Sonra her gün iki saniye ekleyebilirsiniz. Bu prosedürün maksimum süresi iki dakikayı geçmemelidir.

durulama

Vücudu sertleştirmenin başka etkili bir yolu da boğazını durulamaktır. Kontrendikasyonları ve tehlikeli sonuçları olmadığı için bu yöntem her doktor tarafından önerilmektedir.

Durulama, mukoza zarını nemlendirmeye, patojenik mikroorganizmaları yıkayarak ve solunum fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, bu yöntem, akut anjina gibi enfeksiyöz veya kataral hastalıkları yenebilir.

Bu makalede boğaz şişmesi nasıl okunur.

Bu tedavi yöntemi ve vücut sertleşmesi tuzlu su sıcaklığında tedrici düşüş. Kursu sıcak su ile takip edin, sıcaklığı otuz santigrat dereceye ulaşır.

Gelecekte, her iki günde bir, çözüm daha serin hale getirilir. Terapinin sonunda, terapötik sıvı on beş derece olmalıdır..

Gargara her gün iki veya üç kez. Kronik iltihaplanma riski altında, kurs günde beş işleme kadar artırılır. Durulama süresi hastalığın etimolojisine bağlıdır. Kronik inflamasyonda otuz ardışık gün boyunca gargara yapmak mantıklıdır.

Prosedür Prosedürü her zamanki durulamaya benzer:

 1. Az miktarda salin.
 2. Kafanı geriye yatır.
 3. "Nyby" nin kalıcı sesini söyle. Bu durumda, dil mümkün olduğunca itilmelidir.
 4. Boğazınızı otuz saniye boyunca durulayın, ardından solüsyonu yenileyin.
 5. Tıbbi sıvıları yutmayın.
 6. Durulamadan hemen sonra dışarı çıkıp herhangi bir içecek ve yiyecek almayın.

Bir anjina tedavisinde gargara geçirmekten daha çok öğrenmek ya da öğrenmek mümkündür.

Kontrast durulama

Kontrast durulamalarının kullanılması büyük yarar sağlar. Prosedürü gerçekleştirmek için iki bardak sıvıyı hazırlayın. Birinde, soğuk su yazın ve ikinci ılık kaynatın. Önce gargara, bir çözüm, sonra prosedürü ikinci camdan sıvı ile tekrarlayın.

Prosedürü bitirmek için sadece ılık suya ihtiyacınız var. Prosedür süresi, toplanan su miktarına bağlıdır. Genellikle yaklaşık beş dakika sürer.

Referans için! Yerel bağışıklığı güçlendirmek için, bir bardak ılık su az miktarda deniz veya tuz ekleyebilir.

Dondurma

Sertleşmenin en keyifli yolu dondurma yiyor. Tatlı bir ürün, ancak hastanın alerjik reaksiyon, diabetes mellitus, hipersensitivite ve diğer kontrendikasyonlardan muzdarip olmadığı durumlarda kullanılabilir.

Yöntem dondurma yemektir, fakat küçük porsiyonlardadır. İlk hafta için iki tatlılık kaşığı yeterlidir. Gelecekte doz artar Bütün gün için elli gram kadar.

Küçük çocukları tedavi ederken, gözlemleyin. çeşitli kurallar:

 1. İlk başta sadece yumuşatılmış dondurma vermeniz gerekir.
 2. Ürün tamamen eriyene kadar emilmelidir.
 3. Tatlılığı sadece sıcak bir odada kullanın.
 4. Soğuk mevsimde sokakta dondurma yememek yasaktır.

Kontrendikasyonlar

Bazen tıbbi yöntemler kontrendike olabilir. Aşağıdaki durumlarda prosedür gerçekleştirmeyin:

 1. Çocuk buz garip ya da rassasyvat istemiyorsa, buna değmez.
 2. Prosedürler, sadece çocuk veya yetişkin akut semptomlara maruz kalmadığında gerçekleştirilmelidir.
 3. Tüm yöntemler sadece hastanın tam iyileşmesinden sonra gerçekleştirilebilir.
 4. Temperli iseniz, ancak belirli nedenlerle sistematik doğayı ihlal ettiyseniz, prosedür en düşük sıcaklıklardan yeni başlamalıdır.

Sertleştirme olabilir etkiyi sadece yetkili bir yaklaşımla güçlendirmek. Bağışıklık sistemini iyileştirmeye, kan dolaşımını iyileştirmeye, metabolizmayı normalleştirmeye yardımcı olur.

Sonuç

Kliniğinizin kronik bademcik iltihabı ile nasıl temperlenebileceğini öğrenmek, sorumlu doktorla en iyisidir. Bazı durumlarda, dondurma yemek ya da boğazınızı yıkamak yan etkilere yol açabilir, bu da yalnızca durumun durumunu daha da kötüleştirebilir.

Bağışıklık sisteminin boğazda en iyi şekilde temperlenmesi yöntemi pasif bir yöntemdir. Buzdolabından hemen sonra ürünlerin, meyve sularının, meyve içeceklerinin ve diğer içeceklerin alınmasından oluşur. Ayrıca boğazın dışına da buz parçaları koyabilirsiniz. Bu, şişliğin giderilmesine ve vücudun koruyucu işlevlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğun boğazını sık soğuk algınlığı ve kronik bademcik iltihabı ile nasıl sinirlendiririz: yollar ve farklı teknikler

Her zamankinden biraz daha uzun süren sokaklarda yürüdü - boğaz ağrısı, bir bardak soğuk meyve suyu içti - boğaz ağrısı, bir su birikintisine boğulmuş ayaklar.

Tanıdık bir durum mu? Muhtemelen, küçük çocukların çoğu ebeveynleri benzer şekilde karşılaşmışlardır, bu nedenle bu makalede çocuğun boğazını nasıl sinirlendirebileceğimizi ve mümkün olup olmadığını ayrıntılı olarak ele alacağız.

Boğazımı ne zaman başlatmalıyım?

Her ebeveyn için, bebeğinin sağlığı en önemli ve değerlidir, bu nedenle, bir çocuk sıklıkla hastalandığında ve kolayca soğuduğunda, soru gelecekte hastalığın nasıl önleneceği ve nüksetme riskini azalttığı ortaya çıkar. Orofarengeal hastalıkların olasılığını azaltmak boğazın kademeli olarak sertleşmesiyle olabilir.

Bir çocuğun boğazını nasıl sinirlendirir ve ne zaman prosedürü başlatabilirim? Bebek, kendisine hitap edilen konuşmayı zaten anladığında ve basit istek ve önerileri yerine getirdiğinde, 2 yaşından itibaren tüm sertleştirme faaliyetlerine başlamak en iyisidir. Temperleme, sıcak bir sürede, tercihen ilkbaharın sonlarında veya yaz başında başlanmalıdır.

Dikkat lütfen! Sıcak havalarda öfkelenmeniz gereken yanlış fikir. Keskin sıcaklık değişiklikleri, elbette, damarları tonlu, ancak hazırlıksız ve ısıtılmış bir vücut için, soğuk su bir yudum farenjit yol açabilir.

Buna ek olarak, sadece bebek kesinlikle sağlıklı olduğunda boğazın temperlenmesine başlamak önemlidir. Sertleşme sırasında burun akıntısı, öksürme veya boğaz ağrısı daha da kötüleşebilir ve hastalığın seyri belirsiz bir süre boyunca uzar.

Boğazın başarılı ve güvenli sertleşmesi prensipleri

Boğazın sertleşmesi için etkiliydi ve kronik bademcik iltihabına neden olmadı, belli kurallara uymak önemlidir:

 1. Acele edemezsiniz - bir kaç gün boyunca vücudunuzu ve boğazınızı katılamayacağınızı unutmayın, bu süreç sabır ve zaman gerektirir. Hız yarışlarını oynamıyorsunuz ve son olumlu sonuç sizin için önemlidir.
 2. Temperlemenin başlangıcında, çocuk kesinlikle sağlıklı olmalıdır - eğer bebek sadece bademcik iltihabı, farenjit veya bademcik iltihabı geçirmişse, sertleştirme prosedürlerini 1-2 hafta ertelemeniz önerilir. Soğuk algınlığı zayıflamış bir vücut üzerindeki etkileri, ikinci bir iltihap dalgasını tetikleyebilir.
 3. Çocuğun yaşına ve vücudunun kendine özgü özelliklerine dikkat edin - eğer durulama ile sertleşmeyi seçerseniz, iki yaşındaki tüm çocukların düzgün bir şekilde gargara yapamayacağını ve bir çözümle boğulmadığını anlayın.
 4. En basit yollarla başlayın - yine, ırk işe yaramaz, sonuç bizim için önemlidir.
 5. Sıkı sistematik gözlemlemek - süreci sorumlu bir şekilde ele almaya karar verdiyseniz, en az bir günlük dökme prosedürünü atlamak kabul edilemez. İhmaller tüm çabalarınızı "hayır" a indirecek ve ilaveten farinksin ikinci bir iltihaplanmasına neden olacaktır.
 6. Çocuğu pozitif olarak yapılandırın - çocuk ağlıyorsa veya bir şeyler yapmak istemiyorsa, su verme prosedürlerine başlayamazsınız. Tüm prosedürler zevkli ve histerisiz olarak yapılmalıdır.

Çocuğun boğazını nasıl sinirlendirirsiniz: sadece etkili yöntemleri seçin

Bir bebeğin boğazını söndürmenin birçok yolu var, ama sadece en etkili ve güvenli olanları düşüneceğiz.

Bir çocuğun boğazını nasıl sinirlendirirsiniz: tablo:

Çocuklarda boğazın söndürülmesi buz küpleri, çözünmeyi tamamlamak için ağzın içindeki yavaş bir rezorpsiyon olup, bunu hemen yapamazsınız! İlk gün, ağzınızda bir kaç saniye buz tutmanız ve tükürmeniz yeterlidir. İkinci günde, buz küpü 5 saniye daha ağızda tutulabilir, böylece buzun ağızda tamamen eriyinceye kadar geçen süre artar.

Bu prosedür çok küçük çocuklar için uygun değildir, çünkü buzla boğuşabilirler! Prosedürün iyi bir etkisi için, 2 dakikadan fazla bir süre ağzınızda bir buz küpü tutamazsınız.

Prosedür 5-7 kez tekrarlanır ve soğuk bir çözelti ile biter. Böyle bir kontrast durulama, yerel bağışıklığı önemli ölçüde artıran ve hastalıkların olasılığını azaltan farengeal damarların duvarlarını mükemmel bir şekilde güçlendirir ve tonlandırır.

Sonunda ekşi krema, soğuk algınlığı gibi bir şey elde ederiz. Böyle bir erimiş dondurma bir çocuk yemek için verilir. Prosedür her gün tekrarlanır, yavaş yavaş bölümün ısıtma süresini azaltır.

Çocuk yaklaşık 10-15 gün sonra küçük parçacık parçalarını ısırdırabilir, onları ağzında eritebilir ve aynı zamanda boğazının hastalandığından şikayetçi olmaz. Boğaz sertleştirme bu yöntemi seçerken sadece sıcak bir odada yapılmalıdır (sıcak değil!)

Çocuğun en çok sevdiği herhangi bir içeceği seçin: komposto, meyve suyu, mors, süt, çay, yabani gül suyu ve benzeri. İçecekler de değiştirilebilir, ancak unutmayın - ana adım adım eylem.

Dikkat lütfen! Çocuğun boğazını temperleme talimatları çok genelleştirilmiştir, her bebek için doktorla tartışılması gereken bireysel bir yaklaşım gerekir.

Komarovsky'ye göre bir çocuğun boğazını bir yıla kadar söndürüyoruz

Tıp Bilimleri Adayı, çocuk doktoru E.O. Komarovsky her zaman, sertleşmenin çocuğun hayatında doğal bir süreç olduğunu ve doğru bir şekilde yaklaşırsanız, ebeveynlerin eczaneye gitmeyi unutacağını vurgular. Bu makaledeki videoda, doktor, bebeğin yaşamın ilk günlerinden sertleşmesine ilişkin usul ve prensipleri ayrıntılı olarak anlatır.

Boğazın bir yaşındaki çocuğa veya yürümeye başlayan çocuğa sürülmesi, kırılmanın buz küplerini nasıl pişireceğini veya çözdüğünü bilmediğinden ve dondurma henüz yaşlanmadığından dolayı bir yıl boyunca kendine has özellikleri vardır.

Bir çocuğun boğazını bir yıla kadar sertleştiriyoruz

Boğazın yaşındaki bebeklere ve bebeklere sertleştirilmesi prensipleri yaygındır ve soğuk algınlığının orofarenks üzerindeki etkisine değil, tüm organizmaya bir bütün olarak bağlıdır.

Sadece su prosedürleriyle ilgili değil, bir yıla kadar olan çocuklar aşağıdaki yollarla sertleştirilebilir:

 • Bebeğinizi tamamen soyun ve 15 dakika çıplak bırakın - hava banyosu ile sertleştirme yöntemi sadece vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir, aynı zamanda bebek bezi dermatiti de önler;
 • Çocuğun yüzünü serin suyla yıkayın - bebeği korkutmamak için, suyla nemlendirilmiş pamuklu yün kullanın, bebeğin yüzünü, boynunu ve göğsünü nazikçe silin;
 • genellikle çocuğun bulunduğu odayı havalandırır - odadaki en uygun hava sıcaklığı 20 dereceyi ve havadaki nemi geçmemelidir - en az% 65 (özel bir cihazla ölçülen higrometre, fiyatı düşüktür);
 • En az 2 saat boyunca çocuğunuzla her halükarda yürüyün - sıcak mevsimde sadece kıyafetleri değiştirmek ve çocuğu beslemek için eve gidebilirsin.

EO Komarovsky, sağlıklı bir çocuğun sokak yarısı etrafta koşan, temiz havada uzun bir yürüyüşe çıktığı, yemeğini ve iştahını büyük bir iştahla emdiğini iddia ediyor. Unutmayın ki, bir bebeği, tüm bölümü yemeye zorlayamazsınız, eğer istemiyorsa, hava şartlarının etrafına sarılmamalı, “sera” koşullarında büyümeye.

Çocuğun büyümesi ve gelişmesi için bu tür koşulları yaratarak, ebeveynler kendi elleri ile bağışıklıklarını yok ederler, bu da sık soğuk algınlığına ve burun ve farinksin kronik hastalıklarına yol açar.

Önemli! Vücudu menevişlemek, tüm hastalıklar için her derde deva değildir. Tüm çocukların hasta olması ve bu durumun önlenememesi doğaldır, ancak sadece terbiyeli bir bebek bir soğuk algınlığı daha kolay tolere edebilir ve komplikasyonlar daha az sıklıkla gelişir, çünkü bağışıklık kendi başına enfeksiyonla başa çıkmak için yeterince güçlendirilir.

Kronik bademcik iltihabı ve farenjitli bir çocuğun boğazının temperlenmesi: doğru yaklaşım önemlidir

Palatine bademciklerin kronik inflamasyonu olan veya sıklıkla farenjit hastası olan bir çocuk risk altındadır çünkü vücuttaki soğuk (hatta kısa süreli) etkisi yeni inflamatuar süreçlerle doludur.

Orofarenksin kronik hastalıkları olan küçük bir hasta için, boğazın sertleşmesi prensipleri biraz farklıdır ve aşağıdakilerden oluşur:

 • şekerli ve papatya ile gargara - Bu bitkilerin kendileri bir anti-enflamatuar ve bakteriyostatik etkiye sahip olabilir;
 • çürük boşlukların sanitasyonu - Diş çürüklerinden etkilenen dişler, ağız boşluğuna yayılan ve bademcik iltihabı ve farenjitin alevlenmesine neden olan sürekli bir bakteri birikimi kaynağı olabilir;
 • Hastalığın kalıcı remisyon aşamasında sanatoryum tedavisi - Deniz havası, fizyoterapik güçlendirme prosedürleri, vücudu temperleyen bağışıklık sistemi üzerinde bir bütün olarak yararlı bir etkiye sahiptir ve kronik bademcik iltihabı ve farenjit alevlenmelerinin sıklığını önemli ölçüde azaltabilir.

Soğuk algınlığının önlenmesi başarılı bir şekilde sertleşmenin ilkelerinden biridir, zira zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir hasta çocuk daha da kötüleşir.

Her halükarda, boğazın sertleşmesinin her zaman doktorla kararlaştırılması gerektiğini unutmayın, çünkü kendi kendine ilaç sadece çocuğun bağışıklık sisteminin durumunu kötüleştirebilir. Temperleme prosedürleri bebeğe sadece olumlu duygular vermelidir!

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Çocuklar için boğazın sertleştirilmesi

Çocuklarımızın sağlığı, dünyanın en iyilerinden daha değerlidir. Sevgili hasta olduğunda, her şeye hazırız. Her ebeveyn, hastalığın nasıl önleneceğini kendisi soruyor. Çocuğunuz çok sık soğuk algınlığı ve boğazda şiddetli ağrı şikayet ederse, o zaman bebeğinizin boğazını sinirlendirmek için gereken hastalık riskini azaltmak için. Bunu nasıl yapacağımızı, makalemizi anlatacağız.

Boğazın söndürülmesi 2-3 yıl ile başlayabilir., Çocuk önleyici tedbirleri bağımsız olarak yürütebildiğinde.

Bir çocuğu temperleme yapmaya başlayın (açık nedenlerle) sıcak mevsimde en iyisi.

Bir kez daha hatırlatıyoruz, Sertleşme önlemleri kompleksi, çocuğunuzun kesinlikle sağlıklı olduğu bir zamanda yapılabilir..

Sertleştirme prosedürlerine başlamadan önce, çocukların temperlenmesi için temel kuralları okuyun.

Sertleşme kuralları:

 • Acele etme. "Büyük" başarılar peşinde koşmak gerekli değildir. Unutmayın, önemli bir hız değilsiniz ve sonuç, çocuğunuzun güçlü sağlığıdır.
 • Sertleşmeye başlamak için çocuğun mutlak sağlığında gereklidir. ve en basit prosedürlerle.
 • Unutma Organizmanın yaş ve bireysel özelliklerini hesaba katmak çocuk.
 • Sistematik olun. Ara vermek yok. Bütün alıştırmalar her gün metodik olarak yapılmalıdır.
 • Çocuğunuzu su verme aktivitelerinden zevk almaya çalışın. Bebeği olumlu yönde ayarlayın.

Boğazın su ile söndürülmesi

En basit, ama çok etkili yol, boğazın normal su ile sertleştirilmesidir. Bu teknik, küçük yudumlarla suyun yavaş içilmesinden oluşur. Çocuğun suyunu ağzına atması ve ardından yutması gerekir. Sıcak su ile temperleme başlangıcı, sıcaklığı 30 derecedir. Yavaş yavaş (her iki ila üç günde bir) suyun sıcaklığı 1 derece azaltılmalıdır. Stop soğutma suyu 15 derecelik bir sıcaklıkta olmalıdır. Batılı doktorların yenidoğana hemen sıcak veya soğuk su içmeyecekleri bir içecek vermelerini tavsiye ettiği belirtilmelidir.

Boğazın sertleşmesi için buz küpleri

Sertleştirme işlemini gerçekleştirmek için, önceden dondurucuda buz küpleri hazırlamak gerekir. Özel formlarda sadece sıradan su değil, çeşitli tıbbi infüzyonları da doldurabilirsiniz. Çok küçük çocuklar için meyve sularını veya meyveleri dondurabilirsiniz. sertleştirme Buzun 15 saniye süreyle emilimi prosedürü ile başlayın. İki gün içinde çocuk küpü 20 saniye ve daha sonra çözebilir. Bu prosedür için maksimum süre 2 dakikayı geçmemelidir.

Boğaz durulama

Durulama - bu neredeyse tüm doktorlar tarafından önerilen çocuklarda sık sık soğuk algınlığı, bademcik iltihabı olan ebeveynler için önerilen en popüler yöntemdir. Bu yöntem, boğazda su ile durulanır ve sıcaklığın derecesinde bir azalma ile sonuçlanır. Sıcaklığı 25 derece olan suyla durulamaya başlamak gerekir. Gelecekte, iki ila üç günde bir, su sıcaklığı bir derece düşer. Minimum sıcaklık en az 15 derece olmalıdır. Durulama prosedürü bir veya iki ay boyunca günde iki kez yapılır. Bu prosedürün prosedürü oldukça basittir - çocuk ağzında su alır, başını geri atar ve "A" sesini telaffuz eder. Ses mümkün olduğu kadar telaffuz etmeye çalışılmalıdır. Şu anda, su boğaz girer.

Kontrast durulama

Bu prosedür 2 bardak gerektirir. Bir bardakta, sıcaklığı +20 dereceye eşit olan 200 ml soğuk su dökülmelidir. İkinci barda, aynı miktarda sıcak su dökün. Sıcaklığı 50 derece olmalıdır. Bebek ilk önce boğazını soğuk suyla, sonra da sıcakken durulayın. Prosedür sıcak su ile biter. Prosedür, bardaktaki su bitene kadar sürer. Bazı doktorlar, gözlüklerden birine az miktarda deniz tuzu eklemeyi tavsiye etmektedir.

Boğazın sertleşmesi için dondurma

Belki de bu, çocuklarda boğazın sertleştirilmesinin en hoş ve en gözde yöntemidir. Ve çocuklara günde 2 kez küçük bir dondurma yemelerini sağlar. İlk olarak, en fazla 1 çay kaşığı, daha sonra dozu 50 grama getirip iki doza bölebilirsin.

Bu sertleştirme yöntemini seçerken, ebeveynler belirli kurallara uymalıdır:

- Yumuşatılmış dondurma ile sertleştirmeye başlayın.

- Bebek dondurmayı tamamen eriyene kadar ağızda eritmelidir.

- Evde ihtiyacın olan dondurma var. Apartman sıcak olmalı.

Boğaz hastalıklarının önlenmesi için soğuk içecekler

Bu teknik bebeğinizin sevdiği içeceğin sıcaklığını azaltmaktır. Mesela, kızılcık suyunu veya elmayı tercih ediyor. Ona bu içkiyi önce 30 derecelik bir sıcaklıkta verin ve sonra yavaş yavaş (her 3 günde bir) birkaç derece azaltın. Sıcaklığın azaltılması 8-15 dereceye kadar izin verilir. İçecekler değişebilir.

Boğaz bozukluklarını önlemek için egzersizler

Çok az insan biliyor, ancak boğazın bağışıklığını artırabilecek özel egzersizler var. İşte bunlardan bazıları:

- Sihirli sesler "ee", "y-yu", "a-ya" Düşük sesle söylerlerse boğazlarını güçlendirebilirler ve sonra fısıldayarak.

- Çocuklardan kim şarkı söylemeyi sever? Belki de hepsi bu. bu nedenle Mümkün olduğunca uzun süre "A" harfi Belli ki buna benziyorlar. Ve bu boğaz hastalıklarının önlenmesi için çok etkili bir egzersiz.

- Kaynayan sesler üretmek için boğazınızı deneyin, birçok çocuk için harika.

- Çocuğa önemli derecelerin eğildiği bir masal anlat. Ardından, çocukla birlikte, egzersiz yapın - kafanı ileri geri, sola ve sağa yatır.

Yukarıdaki egzersizlerin her biri altı kez günlük olarak tekrarlanmalıdır. Bir ders 2 aydır.

Hastalığın en ufak belirtilerinde acilen doktorunuza başvurun, çocuğunuzu daha iyi tanır ve sadece hangi ilaçların alınacağını değil, aynı zamanda hangi sertleştirme yöntemlerinin size uygun olacağını da söyleyecektir.

Çocuk immünolog F. Lapius:

Pasif sertleştirmenin diğer bir unsuru, soğuk ürünlerin kullanılmasıdır. Yaz aylarında ve kışın buzdolabından bir çocuk için süt, meyve suyu, komposto verilebilir. Örneğin, dondurma sadece lezzetli ve besleyici değil aynı zamanda yiyecekleri söndürüyor. Isıtılmış, soğuk sunulmalıdır. Amerikalı pediatristler genellikle ebeveynlere angina, dondurma hastalığına yakalanmış çocukları beslemelerini tavsiye eder. Boğaz ağrıyorsa - bir iltihap, bir ödem var demektir. İltihaplı bölgeye ağrıyı gidermek ve iltihaplanma sürecini azaltmak için soğuk uygulamanız gerekir. Bademcikler üzerinde soğuk kompres koymak imkansız, ama dondurma yiyebilirsiniz.

1. kategori OE Ermakova'nın çocuk hekimi:

Boğaz sertleşmesi. Sen kademeli soğutma suyu sıcaklığı ile su içmeye bebek ver. 1 kısım soğuk su + 5 kısım su, oda sıcaklığında, su, soğuk su 1 kısım + 4 kısım vs., oda sıcaklığında: Aşağıdaki oranlarda su ekleyin her 5-7 gün oda sıcaklığında kaynamış su bir şişe içine Çocukların en fazla 3 yaşında yeterince eski çeyrek fincan için.

Kulak Burun Boğaz Doktoru D.L. Yagudin:

Boğaz aşağıdaki şekilde söndürülür - boğazınızı (yapabileceğiniz ve içebileceğiniz) sade suyla bir sıcaklıkta durulayın. 3. ve 4. günlerde 37 derece 2 gün - sıcaklıkta. 36 derece, 5-6 gün -36, 6-7 gün boyunca -35....... ve böylece, hızı getirin. 12 dereceye kadar su. 12 derecelik su, en az 2 ay çalkalanmalı veya sarhoş olmalı ve gelecekte soğuk su içmekten korkmadan (genellikle 12 derecelik bir sıcaklıkta, buzdolabında su depolanmalıdır).

Çocuk doktoru E.O. Komorowski:

Kronik tonsillitin alevlenmesi, solunum virüslerinin etkisi altında meydana gelir. Bu alevlenmelerin ana nedeni, lokal bağışıklığın, yani mukoza zarlarının koruyucu özelliklerinin azaltılmasıdır. Ve önleme için yapılması gereken en önemli şey

yerel bağışıklığı güçlendirmek

. Her şeyden önce, soğuk yemek yeme bir çocuğu korumak için değil, (, koruyucu her türlü, pshikalkami durulama) yerel ilaçların etkisinde rol oynayan alamadım, insanlarla temas sınırlamak için mukoz membranlar kuru ve sıcak havayı zarar vermeyen, dahası, düzenli su içmek, dondurma yemek soğutucu (soğuk ürünler bu şekilde lokal bağışıklık bademcik artan nazofarenkste dolaşımını teşvik).

Ünlü çocuk doktoru Ye.O. Komarovsky, bir çocuğu temperleme sürecinin, her zaman belirli bir sağlıklı yaşamın sürdürülmesi olduğuna inanır.

E.O.'dan bir yıla kadar olan çocukları temperlemek için 3 temel kural. Komarovsky:

 • Bir kural. Sertleşme oranı bir kerelik bir prosedür değildir, bir sona getirilmesi gereken bir prosedürler sistemidir. Aksi takdirde sonuç olmaz.
 • İkinci kural. Yoğunlaşma ve sertleştirme işlemlerinin süresinde kademeli artış.
 • Üçüncü kural Çocuğun bireysel ve fizyolojik özellikleri için muhasebe.

Doktor, çocuğun bu reaksiyona veya sertleştirme prosedürüne yakından bakmasını ebeveynleri çağırır. Bebek suda olmaktan hoşlanmıyorsa, sıcaklığı 27 derecedir, onu zorlamayın. Suyu biraz daha ısıtmanız gerekiyor.

EO Komarovsky, sertleşmenin viral enfeksiyonlar için her derde deva olmadığını vurgulamaktadır. Sertleştirme sadece çocuğun vücudunun direncini güçlendirir. Bu nedenle, bir çocuk bir ya da bir başka enfeksiyonla enfekte olursa, boş bir bebeğe göre daha kolay transfer edecektir.

Doktor EO Komarovsky, sertleşmenin her şeyden önce hayatın bir düzeltmesinin ve bir kerelik bir olayın olmadığından emin. sonucu beklemek zorunda değilsiniz - çocuk haftalarca yürüyerek etmezse, anneannem örme çorap kaldırmayın, TV izlerken saatlerce, ama her gün o soğuk su döktü veya bütün aileyi yatmadan önce silin.

Özel sertleştirme prosedürleri sadece diğer restoratif aktivitelerle (dış egzersiz, egzersiz, odayı havalandırmak, güneşlenmek vb.) Birlikte etkili olacaktır.

Aşağıdaki durumlarda sertleştirme prosedürlerine başlamak tavsiye edilmez:

 • 2 yaşın altındaki bir çocuk sertleştirme prosedürlerine katılmak istemiyorsa - Kaprisli ve direniyor.
 • Temperleme başlama Çocukta akut enfeksiyonlar varsa ve ayrıca vücut ısısında yükselirse.
 • Sertleştirme prosedürleri önerilmez Aktarılan bulaşıcı hastalıktan on gün sonra.
 • Sertleştirme kursunda uzun bir ara verirseniz, tekrar başlatmanız gerekir.
 • hatırlamak Herhangi bir sertleştirme prosedürü çocuğa sadece olumlu duygular getirmelidir..

Çocuğun sertleşme Sadece düşünceli ve iyi organize süreç, bedenine çok onarıcı etkisi vardır kan dolaşımını artırır, metabolizmayı normalleştirir ve anlamlı soğuk algınlığı sayısını azaltır.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:

Kronik farenjit ve sık anjina ile doktorlar, tüm organizmanın ve özellikle boğazın sertleşmesinin özellikle gerçekleştirilmesini önermektedir. Kendinize veya çocuğunuza zarar vermemek ve aynı zamanda istenilen sonucu almak için boğazınızı nasıl sinirlendirirsiniz? Bu soru birçok kişi tarafından sorulmaktadır.

Sertleştirme uzun bir prosedürdür ve istenilen sonucu elde edebilmek için sürecin 2-3 ay süreceği gerçeğini ayarlamak gerekir. Prensip olarak, her türlü sertleştirme boğazı güçlendirir, ancak yerel sertleşmeye izin veren özel teknikler vardır. Burada, etki doğrudan müköz boğaz, farinks, bademcikler üzerinde gerçekleştirilir.

Boğazın soğuk su, meyve suyu veya buzla sertleştirilmesi gelenekseldir. Bu, farinks ve larinks organlarının sıcaklık değişikliklerine daha dirençli olmasını sağlar, lokal immünitenin virüslerle daha etkin bir şekilde savaşmasına izin verir. Çalışmanın sonucu, soğuk algınlığı ve farenjit için daha fazla direnç olacaktır.

Önemli olan, yerel sertleşme için, bu kuralları kastediyoruz.

 1. Prosedürü konforlu sıcaklıklardan başlatmak gerekir (oda + 25-30).
 2. Termometredeki düşüş kademeli olmalıdır. Yetişkinler için, 4-5 gün içinde 1 derece ve 7 gün sonra çocuklar içindir. Durdukları gösterge, yetişkinler için, çocuklar için - 15.
 3. Diğer organların kronik hastalıkları, bu prosedürler için bir kontrendikasyon değildir, ancak KBB hastalıklarının akut aşamasında gerçekleştirilmezler.
 4. Prosedürlerin başlangıcından sonra bir soğuk olduğu zaman - bunlar durdurulmaz, ancak bir ateş varsa (38.5'in üstünde), söndürme durdurulmalıdır.
 5. Boğazın güçlendirilmesi, transfer edilen bulaşıcı hastalıklardan hemen sonra değildir. İyileşmeden en az 2 hafta geçmelidir.
 6. Boğazın söndürülmesi durdurulduysa, yeni döngü tekrar başlar (tekrar oda sıcaklığından).
 7. Sıcak mevsimde prosedürleri başlatmak daha iyidir: yaz veya sonbaharda, havanın doğal sıcaklığı yüksek olduğunda ve vücut yeterli miktarda doğal vitamin aldığında.
 8. Çocuklar 2-3 yaşından itibaren temperlenmelidir, çocuk bir yetişkinin görevlerini yerine getirebilmelidir.
 9. Prosedürlerin akışı birkaç ay boyunca yılda 2-3 kez gerçekleştirilir.

Zayıf boğazın nasıl güçlendirileceğine dair teknikler çoktur:

 • durulama;
 • Soğuk içecek;
 • Buz kullanımı;
 • Dondurma;
 • Ayaklar için prosedürler.

Bunların çoğunun kalbinde, sıcaklık değişimlerine "soğuk algınlığı" mukus boğazlarının basit bir şekilde uygulanması, bunların gerçek zamanda soğuk algınlığına karşı etkili bir şekilde direnmelerine izin vermesidir.

Bununla birlikte, her bir spesifik yöntemin birtakım özellikleri vardır.

Etkili bir durulama ile sertleşir. Onun için ½ çay kaşığı ekleyebileceğiniz sıradan musluk suyu kullanın. deniz tuzu.

Durulama için, 25-30 ve 40-45 farklı sıcaklıklarda 2 bardak su alın. İlk önce 20 saniye boyunca boğazınızı soğuk suyla durulayın ve 30 saniye sonra ılık hale getirin. Prosedür bardaklarda su olana kadar tekrarlanır, daima ısıyla sonlanır.

4-5 gün sonra ılık su 1 derece daha sıcak yapılır ve soğuk su aynı faktörle azalır. Prosedür soğuka kadar +15 ° C'ye kadar devam ederken, ılık su sıcaklığı +50'yi geçmemelidir. Göstergesi bu noktada durdurulur.

Durulama günde 3-4 kez yapılır.

Su yerine, papatya, St John's wort, marigold'un et suyunu kullanabilirsiniz.

Boğazın soğuk içecekle sertleştirilmesinden önce, şu anda soğuk algınlığının ve remisyon aşamasında KBB organlarının kronik hastalıklarının olmadığından emin olmanız gerekir. Soğuk içecek - bu su, meyve suları, smoothies, otlar suyu: alıç, köpek gül, papatya. İlk olarak, bir bardak (200 ml) içme suyu (+25) alın, 30-40 saniye arayla çok küçük yudumlarda içirin. Boğazla ilgili önemli problemler varsa, ilk kez 5-7 sips yeterli olur.

Daha sonra, bu sıcaklıkta, bütün cam sarılır, 2-3 günde bir 3 damla eklenir. Daha sonra sıcaklığı 5 günde bir 1 derece azaltın. +15 işaretinde durun.

Prosedür günde 3-4 kez gerçekleştirilir.

Boğaz hastalıkları doktorlarının sebeplerinden biri, çocuklara sıcak bir içecek vermenin pratiğidir. Çocuklar süt, komposto ve hatta meyve suyuyla ısınırlar. Her ne kadar soğuk içecekler içmek daha rahat olsalar da. ABD'de, okul öncesi çocuklarda anjin, Avrupa'da olduğundan daha düşüktür. Bunu en küçükler için bile soğuk bir içecek olduğunu açıklayın.

Zayıf bir boğaz güçlendirilebilir ve daha keyifli yollar: buz veya dondurma.

Buz, biz ot ya da meyve suları, biz 30 saniye için çok küçük bir parça çözülür önce suyu et suyu kendimizi yapmak. Daha sonra 5 gün sonra, 1 dakikaya kadar (daha fazla buz alın) süreyi uzatırız ve böylece sadece 30 saniyede bir 5 dakika eklenir.

Sertleştirmek için dondurma kullanıyorsanız, önce eritilmiş ve bir yetişkin için 5'ten fazla kaşık yememeniz gerekir, ve daha sonra her zamanki gibi gidin.

Buz ve dondurma ile sertleştirme prosedürü günde 2-3 kez gerçekleştirilir.

Önemli! Herhangi bir sertleştirme işleminin süresi, sıcaklığın düşürülmesi için aralıklar çok bireyseldir ve uzatılabilir. Ama unutmayın, daha yavaş sertleşme, sonuç ne kadar iyi olur. Sıcaklık çok hızlı düşerse, karşı sonucu kolayca alabilirsiniz - yani hastalanın.

Boğazın nasıl sinirlendirileceğini seçmek, bir yetişkin için hangi yolu seçmenin kendi yeteneklerini objektif olarak değerlendirmek zorundadır. Bu yüzden işyerinde buz yardımıyla prosedürler yapmak mümkündür (eğer bir buzdolabı varsa), ancak kontrast durulama zorlaştıracaktır.

Bebekler için durulama da zordur, küçük yudumlarda içmek gibi, ama dondurma ile yol çok iyi: bir kaşıktan beslenebilirler (başlangıçta ½ tsp'dan fazla değil).

Boğazın sertleştirilmesinin geleneksel yöntemleri arasında iyi bilinen ayak banyoları vardır. Aslında, bu tür prosedürlerin çeşitli türleri vardır:

 1. Pelvisin içine oda sıcaklığında (35 ° C) su koyun ve ayakları 5-7 dakika boyunca tutun. Ayrıca pelvisteki su sıcaklığını haftada 1 derece ila +15 arasında azaltın. İşlem akşamları yapılır. Bundan sonra ayaklar sert bir havlu ile kırmızıya sürülmelidir.
 2. Ayaklarınızı soğuk su altında 5 dakika bekletin, sonra sıcak olanı açın ve ayakları 10 dakika boyunca altında tutun. Soğuk jetin sıcaklığını yavaş yavaş 7-10 C'ye düşürün. Prosedürü daima rahat su ile tamamlayın. Sabahları ve akşamları yapın.
 3. Boğazı söndürmek için halk hekimliği sabahları çıplak ayakla çiğnemeyi tavsiye ediyor. Ya da günde 1-2 saat zeminde yalınayak.

Cimnastik tarafından iyi bir güçlendirici sonuç sağlanır. Bağışıklık sistemini harekete geçiren, farenks ve boğaz organlarına kan akışına katkıda bulunurlar.

Bu basit egzersiz kompleksi hem çocuk hem de yetişkin için boğazın sertleşmesine yardımcı olacaktır.

Çocukta boğazın nasıl sinirleneceğine karar vermek için, ebeveynler çocuk doktoruyla çalışmalıdır. Bu, bebeğe zarar vermemek için en uygun seçeneği seçmeye yardımcı olacaktır.

Daha büyük çocuklar için, yukarıda açıklanan hemen hemen tüm teknikler uygundur. Bebekler için durulama ve dondurma ile bir yöntem kullanmak daha iyidir. Çocuklara ayrıca buz parçaları verilebilir, ancak çok küçük olmaları gerekir (sadece 20 saniye boyunca rezorpsiyon için).

Bütün prosedürleri sıcak bir odada yapmak ve bebeği 1 saat soğuktan sonra çıkarmamak çok önemlidir.

Su verme için herhangi bir prosedür ağız yoluyla nefes egzersizleri ile sona ermelidir - bu nazofarenksin ısınmasına yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillitli çocuklara soğuk mevsimde sertleşme yapılması önerilmemektedir.

Çocuklara yönelik önerilerin arasında boğazın nasıl sinirlendirileceği böyle bir tavsiye olacaktır:

 • Hava şartlarında bir bebek giyin.
 • Çocuklara soğuk dondurma vermeyin ve soğuk havada içmeyin.
 • Bebek her zaman burun boyunca nefes almalıdır.
 • Aktarılan farenjit, SARS, rinitden hemen sonra sertleşmeye başlamayın.
 • Aşırı sıcaklarda bebeklere buzdolabından içecek vermeyin. İçecek serin olmalı, ama buzlu değil.

Genel olarak, boğaz güçlendirmek, sık farenjit veya hatta boğaz ağrısı eğilimli, herkes kendi kendine karar vermelidir. Aynı zamanda, sadece prosedürün konforunu değil, aynı zamanda boğazın durumunu, prosedürleri ve hastanın sabrını yerine getirme olasılığını da dikkate almalıdır.

İyileş ve iyi ol!

Herkese merhaba! Buzdolabındaki buz gibi soğuk içeceklerin soğuk algınlığına karşı mükemmel bir koruma olduğunu biliyor musunuz? Başka bir deyişle, annenin en çok kırıntıyı vermekten korktuğu gerçeği, gerçek bir asa haline gelebilir.

Ve şüphelerinizi gidermek için bugün size çocuğun boğazını nasıl sinirlendireceğinizi anlatacağım. Daha doğrusu, neyin yardımı ile yapılabilir.

Söylesene, bebeğin nerede soğuk başlar? Bize, çoğunlukta, burun kaşıntısı ve boğaz ağrısı ile. Öyleyse bağlantı kurabilir, öksürür ve sıcaklık. Genel olarak, tüm spektrum! Öyleyse, belki de, bunu önlemek için, boyunu sinirlendirmeye mi çalışıyorsunuz?

Görünüşe göre, kırıntıları, daha doğrusu boğazını soğuk hava sıcaklıklarının etkisine alıştırmak gerekir. Bunu yaparsak, birkaç kuşu tek bir taşla öldüreceğiz:

 • Çocuk soğuk algınlığına dayanabilir. Sonuçta, bağışıklığını güçlendirmek için.
 • Boğazın damarları eğitildi, kan dolaşımı iyileşecek. Ve bu bağışıklık sistemi için başka bir yağlı artı.
 • Ve son olarak, kırıntı, dondurma gibi lezzetli bir tedavi yiyebilir.

Genel olarak, soğuk tamamen cesur olacaktır. Buna göre, herhangi bir boğaz ağrısı sadece geçecek! Ebeveynlerin hayal ettiği şey bu değil mi?

Ama boyun nasıl güçlendirilir? Sonuçta, bu yerel bir etkidir. Sevgili okuyucular, basit yollarla ve en erişilebilir yöntemlerle.

Bir bebek hastalandığında ne olur? Ebeveyn deneyimi, gün bir sonsuzluk gibi görünüyor. Gelişmeleri bekliyoruz ve ertesi gün durum sadece kötüleşiyor. Ve bu sonsuz eczane gezileri? Ancak, bazı ilaçlar uygun olmayabilir veya alerjiye neden olabilir!

İş olsun, bunu önceden halledin. Baştan itibaren sağlığı güçlendirmeye başlıyor. Ama boğazda nasıl davranılır? İşte en iyi birkaç yol var:

 • Durulayın.
 • Buz küpleri.
 • Buzdolabından içecekler.
 • Dondurma
 • Kontrast sertleştirme.

Şaşırdın mı Evet, bu nasıl bağışıklığı güçlendirebilir, eğer çocuk sadece dondurma yemeye ihtiyaç duyarsa, merhaba nasıl olur! Yapabilirsin! Sadece yavaş ve doğru davranmak için gerekli. Şimdi nasıl olduğunu söyle.

Herhangi bir yöntem doğada kademeli olmalıdır. Sadece bir bardak buzlu su içebilir ya da tonlarca dondurma yiyebilirsiniz. Buna ek olarak, eğer çoktan başladıysanız, yaz mevsiminden başlayarak tüm yıl boyunca boğazınızı hafifletmeniz gerekir. Ve unutmayın, bebek mükemmel olmalı!

Ve başka ilginç bir nokta, bu tür aktivitelere kaç yıl başlayabilirsiniz? 2-3 yıldan önce değil. Ve bazı kaynaklar çocuğun 4 yaşına geldiğinde başlaması tavsiye edilir. Böyle hassas bir konu sadece çocuk doktoru tarafından çözülebilir. Sonuçta, her çocuğun sağlığı farklıdır. Bu arada, ağızlarını sadece 5 yıl boyunca durulayan bebekler var! Ama kesin olan bir şey, ne kadar erken olursa, o kadar iyidir. Bu nedenle, bir doktordan onay aldığınız anda harekete geçin!

Şimdi, her yöntem hakkında daha fazla.

Soğuk çözümlerle durulamayı duydum. Ve çok etkili kabul edilir. Prosedürün özü nedir? Yaklaşık 38 derece sıcak durulama çözeltisi uygulanır. Böylece bebek 3.gün çalkalanır. Sonra sıcaklık bir dereceye düşer. Ve böylece 17 ° sınırına getirildi. Daha az şey yapmaya değmez. Yetişkinler için alt sınır 8 ° ve çocuklar için bu sıcaklık yeterlidir.

Ve şimdi daha ayrıntılı olarak: ne gibi çözümler sunuyor? İşte liste:

 • Su. Evet, her zamanki gibi kaynatılmış. Başlamak için değer.
 • Harç çözümleri. Bugün herhangi bir eczanede kutudan kuru çiçek alabilirsiniz. Deneyimlerimden şunu söyleyebilirim, paketlenmiş satın almak daha iyidir. Dağınık halde, nasıl pişirildiği ve süzülmediği önemli değil, hala bu bitkinin parçacıkları vardır. Ve her çocuk bunu sevmeyecek. Yani, papatya ve adaçayı böyle amaçlar için en iyisidir. Ancak, belki de, yorumlarınıza listeye eklersiniz?
 • Tuz. Deniz suyundaki mükemmel bir analog, bağımsız olarak hazırlanmış bir tuz çözeltisidir. Bir bardak su için, 0,5 çay kaşığı tuz. İsterseniz soda değiştirebilirsiniz.

Hangi çözümü seçerseniz seçin, teknoloji aynıdır. Konforlu sıcaklıklardan taviz vermeye başlıyoruz ve yavaş yavaş azaltıyoruz. Ancak o zaman faydalı olacaktır. Aslında diğer yöntem ve prosedürlerde.

Hayır, elbette, bebeği buzdan dondurucudan almayı teklif etmiyorum! Bir başlangıç ​​için, lezzetli bir muamele yapabilirsiniz. Buz formlarında, normal meyve suyunu dökün! Ve dondur. Sadece hayal edin, yaz sıcağı bu kadar lezzetli yemek için çok güzel!

Yine, kademeli olarak gözlemleyin. İlk günde 15-20 saniye boyunca küçük bir küp verin. Daha sonra hassasiyet zamanını 5-10 saniye artırın, 2 dakikaya kadar getirin. Çocuğun böyle bir zaman boyunca tüm küpü yiyebilecek zamanı olmayacağını düşünüyor musunuz, ancak kalan kısım sadece tükürmek istemiyor mu? Ve birkaç parçaya böldün. Ve bebeğin kemirmediğini, şeker gibi emdiğini izle.

Dondururken bir çubuk eklemek de ilginç. Çocuğun takdir edeceği bir meyve incelik alın!

Bence, orijinal yöntem. Kesinlikle yaz aylarında deneyeceğim! Ve sen? Kuyrukta, aşağıdaki yönteme sahibiz.

Dürüst olmak gerekirse, çocukları doğrudan buzdolabından içen annelere hayran kaldım. Hemen Prostokvashino'dan Fyodor Amca hakkında bir karikatür akla geliyor. Soğuk süt aldığını ve hastalandığını hatırlıyor musun?

Ve bugün böyle ebeveynlere beş tane topu koydum! Amca Feodor neden hastalandı? Çünkü bağışıklık temperli değildi. Alışılmadık içkisiyle çok yemek yiyordu. Ama daha akıllı davranacağız. Gerçekten mi?

Herhangi bir içki alırız ve çocuğa sadece birkaç yudum veririz. Bu ilk 3 gündür. Sonra sips sayısını artırın. Böylece, yavaş yavaş, karapuz buzdolabından bir bardakta tam olarak içebilir. Ama sen de katılma. Unutma, her şey ılımlılıkta iyidir.

Ve bu yemek de bir ilaç olabilir! Daha doğrusu, onun yerine. Sonuçta, kırıntı bu tür ürünlere alışırsa, eczane ilaçlarına ihtiyaç yoktur!

Dürüst olmak gerekirse, bugün birçok pediatrist, boynu benzer prosedürlerle eğitmeyi önerir. Ama nasıl? Sonuçta, ısınmazsanız, çocuk hastalanacak! Zaten denedi. Test! Elbette her şeyi yanlış yaparsan hasta olur.

Ve ne kadar doğru? Bir çay kaşığı ile başlıyoruz. Kırıntıyı ver ve yutmamasını söyle, ama tamamen çözülünceye kadar eriyen ağzın içinde tut. Yarın, yarım çay kaşığı ver. Ve böylece her gün, 0,5 kaşık dolusu miktarı artırın.

Cazibenin nasıl tanıtıldığını hatırlıyor musun? İşte böyle bir şey. Zor mu Nasıl düşündün Çocukları büyütmek her zaman işe yarar. Ama sonuç buna değer. Katılıyorum!

Ve bu daha karmaşık bir prosedür. Tutulması için 2 bardak su alın: serin + 20 ° ve oldukça sıcak + 45 °... + 50 °. Durulamak için dönüşümlü olarak gereklidir. Her zaman havalı biriyle başlayın. Ve ısınmayı bitirmek için. Gözlüklerden bir tanesinde tuz eklenir, bu daha etkili durulanır.

Peki ya doktor anjin ya da bademcik iltihabı ve hatta kronik teşhis ederse?

Boğaz hastalıkları kronikleştiğinde veya çok sık göründüğünde, yardım aramak için bir fırsattır. Tabii ki, doktor tedaviyi reçete etmelidir. Ama bu yeterli olmayacak.

Ebeveyn için hastalığın tekrar geri dönmemesi önemlidir. Değil mi? Bu nedenle, önleme gereklidir. Ve hiçbir şey icat edilmeden sertleşmekten daha iyidir. Tabi ki mevcut hastalıkta böyle bir önlem alınmamalıdır. Bebeğin iyileşene kadar bekleyin ve devam edin.

Kronik tonsillit, anjina ve farenjit ile temperleme için bazı kurallar şunlardır:

 1. Ufalanan sıcaklıklar için rahat bir şekilde başlayın.
 2. Dikkatle 1 derece düşürün. Sadece çocuk önceki değere alışınca. Ve eğer yukarıda yazdığımda bu slayt her 3-4 günde bir, daha sonra haftada bir yapılır.
 3. Örneğin, papatya, adaçayı gibi otların et suyuna özel dikkat gösterilmelidir.

İnanın, eğer her şey doğru bir şekilde yapılırsa, bu tür olaylar bademcik iltihabı ve diğer sinselliklere karşı mükemmel bir profilaksi olarak hizmet edecektir. Şüphe atın ve doğru şekilde hareket edin. Fakat maalesef, burada kontrendikasyonlar var.

Belki de bazı prosedürler çok agresif görünüyordu. Ancak, boğazın sertleşmesinin, tüm vücudu dökmek gibi, vücut için çok büyük bir stres olmadığına inanılmaktadır. Bu nedenle, sevinecek, sertleşmek için çok fazla kontrendikasyon yoktur. İşte tam listesi:

 • Yaş. Bir yaşındaki çocuk, tabi ki böyle aktiviteler kontrendikedir. Yani 3-4 yaşından önce değil sonra doktora göre.
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi: farenjit, bademcik iltihabı ve diğerleri.
 • Çocuk kendini korurken. Zorlamayın, birkaç gün veya hafta boyunca daha iyi durun. Sonra tekrar teklif et. Zorla zorlanmış gibi görünmemeli ve kamışın altından gitmemelidir.

Öyleyse, sevgili okuyucular, bunu harika bir iş olarak düşünmeyin, küçük kızın bağışıklığını kızdırmaya başlayın! Göreceksin, o daha sık sık hasta olacak.

Söylesene, başka bir yöntem biliyor musun? Belki bir şey zaten uygulanmış mı? Düzenli? Yardımcı oldu mu Yorum bırakın ve gösterimlerinizi paylaşın. Ve sen blogun aboneleri oldun! Bir dahaki sefere kadar. Şimdiye kadar!

Her zamankinden biraz daha uzun süren sokaklarda yürüdü - boğaz ağrısı, bir bardak soğuk meyve suyu içti - boğaz ağrısı, bir su birikintisine boğulmuş ayaklar.

Tanıdık bir durum mu? Muhtemelen, küçük çocukların çoğu ebeveynleri benzer şekilde karşılaşmışlardır, bu nedenle bu makalede çocuğun boğazını nasıl sinirlendirebileceğimizi ve mümkün olup olmadığını ayrıntılı olarak ele alacağız.

Her ebeveyn için, bebeğinin sağlığı en önemli ve değerlidir, bu nedenle, bir çocuk sıklıkla hastalandığında ve kolayca soğuduğunda, soru gelecekte hastalığın nasıl önleneceği ve nüksetme riskini azalttığı ortaya çıkar. Orofarengeal hastalıkların olasılığını azaltmak boğazın kademeli olarak sertleşmesiyle olabilir.

Bir çocuğun boğazını nasıl sinirlendirir ve ne zaman prosedürü başlatabilirim? Bebek, kendisine hitap edilen konuşmayı zaten anladığında ve basit istek ve önerileri yerine getirdiğinde, 2 yaşından itibaren tüm sertleştirme faaliyetlerine başlamak en iyisidir. Temperleme, sıcak bir sürede, tercihen ilkbaharın sonlarında veya yaz başında başlanmalıdır.

Dikkat lütfen! Sıcak havalarda öfkelenmeniz gereken yanlış fikir. Keskin sıcaklık değişiklikleri, elbette, damarları tonlu, ancak hazırlıksız ve ısıtılmış bir vücut için, soğuk su bir yudum farenjit yol açabilir.

Buna ek olarak, sadece bebek kesinlikle sağlıklı olduğunda boğazın temperlenmesine başlamak önemlidir. Sertleşme sırasında burun akıntısı, öksürme veya boğaz ağrısı daha da kötüleşebilir ve hastalığın seyri belirsiz bir süre boyunca uzar.

Soğuk su dökerek

Boğazın sertleşmesi için etkiliydi ve kronik bademcik iltihabına neden olmadı, belli kurallara uymak önemlidir:

 1. Acele edemezsiniz - bir kaç gün boyunca vücudunuzu ve boğazınızı katılamayacağınızı unutmayın, bu süreç sabır ve zaman gerektirir. Hız yarışlarını oynamıyorsunuz ve son olumlu sonuç sizin için önemlidir.
 2. Temperlemenin başlangıcında, çocuk kesinlikle sağlıklı olmalıdır - eğer bebek sadece bademcik iltihabı, farenjit veya bademcik iltihabı geçirmişse, sertleştirme prosedürlerini 1-2 hafta ertelemeniz önerilir. Soğuk algınlığı zayıflamış bir vücut üzerindeki etkileri, ikinci bir iltihap dalgasını tetikleyebilir.
 3. Çocuğun yaşına ve vücudunun kendine özgü özelliklerine dikkat edin - eğer durulama ile sertleşmeyi seçerseniz, iki yaşındaki tüm çocukların düzgün bir şekilde gargara yapamayacağını ve bir çözümle boğulmadığını anlayın.
 4. En basit yollarla başlayın - yine, ırk işe yaramaz, sonuç bizim için önemlidir.
 5. Sıkı sistematik gözlemlemek - süreci sorumlu bir şekilde ele almaya karar verdiyseniz, en az bir günlük dökme prosedürünü atlamak kabul edilemez. İhmaller tüm çabalarınızı "hayır" a indirecek ve ilaveten farinksin ikinci bir iltihaplanmasına neden olacaktır.
 6. Çocuğu pozitif olarak yapılandırın - çocuk ağlıyorsa veya bir şeyler yapmak istemiyorsa, su verme prosedürlerine başlayamazsınız. Tüm prosedürler zevkli ve histerisiz olarak yapılmalıdır.

Bir bardak soğuk su

Bir bebeğin boğazını söndürmenin birçok yolu var, ama sadece en etkili ve güvenli olanları düşüneceğiz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bıldırcınların vakum yöntemiyle yıkanmasının etkinliği

Bununla birlikte, hastalar herhangi bir problemin karmaşık bir şekilde çözülmesi gerektiğini unutmamalıdır ve bu nedenle bademciklerin vakum yöntemiyle yıkanmasını ümit etmemektedir: doktor tarafından önerilen ek tedavi ve önleyici tedbirler de önemlidir.

Ateşsiz anjina mı: nedenleri, tipleri ve tedavisi

Angina, gökyüzünün bademciklerinin iltihabı ile karakterize bulaşıcı bir doğa hastalığıdır. Akut tonsillitte vücut ısısı bazı durumlarda artabilir. Eğer hastalığı tedavi etmezseniz, komplikasyonlar oluşabilir.