Loading

Bademcikler, "için" ve "karşıt" ın cryodestruction

Her yetişkin ve çocuk, üst solunum yollarının iltihabı gibi bir sorunla karşı karşıyadır. Ve sadece kalitatif tedavi tam iyileşmeyi sağlayabilir.

Bademciklerin sıvı nitrojenle koterizasyonu, tüm enfeksiyon odaklarının yok edilmesi sayesinde benzersiz bir prosedürdür.

İnsanların sayısız yorumu, bu tür tedavinin yüksek popülerliğini ve etkinliğini kanıtlamaktadır. Fakat bu manipülasyonu gerçekleştirmeden önce, özellikleri ile kendinizi tanımanız gerekir.

Soğuk tedavi

Yıkılan ve pürülan eriyik doku ile iltihaplanmış çeşitli yöntemler ile kaldırılabilir. Sıvı azot ile koterizasyon bir seçenektir. Patolojik bademcikler sıvı azotla derin dondurma ile çözülür.

Bu işlemde bademcik ve azotun sıcaklığı -196 santigrada düşürülür. Bu etki lenfoid dokunun ölümü için yeterlidir.

Bademciklerin koterizasyonu, prosedür başına yaklaşık yarım litre sıvı nitrojen tüketen bir cihaz yardımıyla gerçekleşir. Çalışma alanına giden gaz beslemesi, dar yönlendirilmiş etkisinin elde edildiği ve bademciyi saran mukoza zarının donmadığı bir nozül yardımıyla gerçekleştirilir.

Her amigdalada iki dakika süreyle maruz bırakılmalıdır. Bu, enfeksiyon odaklarının ve patolojik olarak değiştirilmiş alanların kaybolmasını sağlamak için yeterlidir.

Dondan sonra bademciklerin dokularının tedricen reddedilmesi söz konusudur. Bu nedenle, postoperatif dönemde, hastanın ağzını antiseptik bir çözelti ile yıkaması gerekir. Tamamen iyileşmek 1-2 hafta sürer.

Yöntemin etkinliği bademciklerin derin bölgelerine dokunmama ve böylece boğazda larenjit, farenjit, bronşit veya pnömoni gelişmesini engelleyen bir bariyer oluşturabilme yeteneğinde yatmaktadır. Ayrıca, soğuğa maruz kalmanın insan vücudu üzerinde bir bağışıklık uyarıcı etkisi vardır.

Cryodestruction'ın avantajları

Sıvı nitrojen etkisi altında bademciklerin koterizasyonunu kullanan birçok kişinin incelemesine dayanarak, prosedürün aşağıdaki avantajlarını ayırt edebiliriz:

 1. Ameliyat sırasında ağrının olmaması. Ayrıca anestezi için lokal anestezi (lidokain, dikaine) kullanılır, sıvı nitrojenin etkisi, ağrı reseptörlerini dondurmayı ve ağrı ile ilgili sinyal iletimini engellemeyi amaçlar.
 2. Operasyonun kansızlığı. Her hasta lokal anestezi altında bir tür şiddetli kanama yaşayabilir. Düşük sıcaklığın etkisi altında, damarlar donmuş ısırılmış dokuları ile lümenlerinin kapanması nedeniyle dondurulur.
 3. Prosedür süresi klasik yöntemle kıyaslanamaz. Her bir amigdala üzerindeki etki 1-2 dakika içinde meydana gelir. Prosedürün toplam süresi 15-20 dakikadır.
 4. Hastaneye yatışa gerek yok. Operasyon poliklinikte yapılır. Kriyodestrasyondan hemen sonra hasta eve gidebilir.
 5. Bademcikleri bu şekilde kestirmek için bir yöntem ve çocuklar yapılabilir. Yaş sınırlaması yoktur (örneğin, 10 yaşın altındaki çocuklara lazer tedavisi yasaklanmıştır).
 6. Bademciklerin soğuk algınlığı altında koterizasyonu, sadece enfekte olmuş dokuları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda kalan lakunanın derinliğini de azaltır ve daha sonraki sanitasyonu kolaylaştırır.

Daha az etkili olan, cobblancer tarafından bademcik giderme yöntemidir.

Prosedürün dezavantajları

Bu prosedür, hem olumlu geri bildirim hem de olumsuz geri bildirime sahiptir. İkincisine dayanarak, operasyonun ana dezavantajlarını belirleyebiliriz:

 1. Donma derinliğini kontrol etmenin zor olmasından dolayı, tekrarlanan prosedürlerden etkilenmesi gereken bademcik alanları olabilir.
 2. Hafta boyunca nekrotik doku reddedilmeye başlanacak ve ağızda rahatsız edici bir koku oluşacaktır.
 3. Verildikten sonra, boğazda ve kulaktaki ağrı belli bir süre devam edebilir ve bu amaçla ağrı kesiciler almanız gerekecektir.

Ne zaman yanma yapmalıyım?

Donma bademcikler endikasyonları, kalan tonsillektomi yöntemlerine ait endikasyonlarla örtüşmektedir:

 1. Antibiyotik ve fizyoterapi kullanımı dahil olmak üzere verimsiz konservatif tedavi, kronik tonsillit alevlenmelerinin tedavisi. Eğer bir yıl içinde kalıcı remisyon yoksa ve bademciklerin korunmasını amaçlayan tüm yöntemler denenirse, kriyo-yıkımı gerçekleştirmek tavsiye edilir.
 2. Yıl boyunca 4 veya daha fazla bademcik iltihabı olduğunda, sıvı nitrojen etkisi altında bademciklerin koterize edilmesi gereklidir. Prosedürün maliyeti, tekrarlanan bakteriyofaj, antibiyotik, antipiretik, antiseptik ve antihistaminiklerden çok daha ucuz olacaktır.
 3. Kalp, böbrek veya eklemlerden streptokok komplikasyonlarının varlığı. Bu, bademciklerin ortadan kaldırılmasının göz önünde bulundurulması gereken bir işarettir.

Operasyon kontrendikasyonları

Eğer muzdaripseniz bademcikler cauterize etmek yasaktır:

 • akut hastalıklar ve kronik alevlenmeler,
 • kardiyak, pulmoner patolojilerin dekompanse edilmesi
 • diyabet mellitus.
 • Onkolojik hastalıklar.

Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler varsa, bu prosedürün kullanılması da yasaktır, çünkü bu durumda hiç kimse hem ameliyat sırasında hem de postoperatif dönemde kanama olmayacağını garanti edemez.

Hamilelik hakkında konuşursak, bu geçici bir kontraendikasyondur. Çözümünden sonra, kronik bademcik iltihabının tedavisinde düşük sıcaklıklar ve sıvı azot uygulanması zaten mümkündür.

Bu prosedür üzerindeki tüm olumsuz ve olumlu geri bildirimlere rağmen, bademcikleri ortadan kaldırmak için en etkili ve acısız operasyonlardan biri olmaya devam etmektedir. Etkinliği yıllarca kanıtlanmıştır, bu nedenle yukarıda belirtilen kontraendikasyonlara sahip değilseniz, bu tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Cryodestruction prosedürü nasıl gerçekleştirilir, şu videoda görüntülenebilir:

Boğaz hastalıklarında bademciklerin kriyoterapisi yöntemi

Bademciklerin kriyoterapisi, lenfoid dokuların -130 veya -150 ° C'ye soğutulmuş sıvı nitrojene maruz kaldığı fizyoterapik bir minimal invaziv prosedürdür.

Makalenin içeriği

KBB hastalıklarının cerrahi tedavisi bademciklerde solunum süreçlerini uyarır, bu da organların işlevlerinin veya nekrozunun yeniden kurulmasına yol açar.

Kana susamış terapi pratikte rahatsızlık verici duyumlara neden olmaz, bu nedenle sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da palatine bademcikler hipertrofisini tedavi etmek için kullanılır. Sıvı nitrojenli dokuların lokal tedavisi, bezlerin kısmen veya tamamen çıkarılmasına izin verir. Kriyoterapi, kronik bademcik iltihabı, farenjit, adenoidit, sinüzit, hemoraji, vb. Ortadan kaldırmak için kullanılır.

Metodolojinin özü

Bademcikler Kriyoterapi - sıvı azot eylemi ile orofarenks lokal iltihap tedavisi. -195,75 ° C olan gaz, toksik değildir, bu da "şok terapisini" yürütmek için terapötik amaçlarla kullanılmasına izin verir. Sıvı azot, özel kriyojenik tanklarda veya harici bir conta içeren Dewar kaplarında depolanır. Bademciklerin koterizasyonu sırasında, gaz, lenfoid dokuların donma alanını düzenleyen özel bir kriyo-sakatlayıcı ile birlikte verilir.

Palatine bademciklerin cryosamorosis için yararlı olan nedir?

 • bezlerin hematopoetik ve koruyucu fonksiyonlarını geri yükler;
 • organların immünolojik fonksiyonlarını normalleştirir;
 • inflamasyon ve patojen flora odaklarını yok eder;
 • bademciklerin drenaj işlemlerini harekete geçirir;
 • İnflamasyonun neden olduğu dokularda sikatrisyel değişiklikleri ortadan kaldırır.

Malotoravmatik prosedür, KBB organlarındaki patolojik süreçleri durdurmanıza ve sistemik komplikasyonların gelişmesini önlemenize izin verir. Kritik olarak düşük sıcaklıklarda, tahribatına katkıda bulunan patojenik bakteriler, mantarlar ve virüsler üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Donmuş bezler, iltihaptan etkilenen dokuları nekrotize eder ve bunun sonucunda vücutta rejenerasyon süreçleri başlar. Böylece, palatine bademciklerin işlevleri restore edilir ve bu da lokal ve genel bağışıklığı arttırır.

Prosedürün özellikleri

Sıvı azot ile inflamasyon odaklarının tasfiye edilmesi, nadiren açık yara yüzeylerinin yokluğundan kaynaklanan yan reaksiyonlara neden olur. Tedaviden sonra bademciklerin sağlıklı alanları bozulmadan kalır, bu nedenle lenfoid dokular immünoglobulini sentezlemeye devam eder. Operasyon şu şekildedir:

 1. orofarenks, dokuların enfeksiyöz iltihaplanmasını önlemek için antiseptik bir çözelti ile tedavi edilir;
 2. bezlerin etkilenen bölgeleri hasarlı dokuların donması sırasında ağrılı hisleri durdurmaya izin veren lokal bir anestetik ile tedavi edilir;
 3. Kriyojenik aplikatör, iltihaplı odaklara yönlendirilir, bundan sonra, bezler 1-2 dakika boyunca dondurulur.

Septik inflamasyonu önlemek için, 1-2 hafta içinde orofarenks antiseptik solüsyon "Miramistin", "Aseptolin", "Aquazan" ile yıkanmalıdır.

Kriyoterapiden sonraki ikinci günde, bezlerin tedavi edilen kısımlarında beyaz bir kaplama (fibrin filamanları) oluşur ve bu da ölü dokunun reddedildiğini gösterir. Lenfoid formasyonların tamamen yenilenmesi yaklaşık 10-14 gün sürer, bu süre boyunca günde en az 3 kez sanitizasyon prosedürlerinin gerçekleştirilmesi arzu edilir.

Kriyoterapi çeşitleri

Bademciklerin donması, iltihaptan etkilenen dokuların iyileştiği veya tamamen öldüğü bir tedavi prosedürüdür. Kriyoterapinin terapötik etkisi, palatin bademcikler üzerindeki sıvı azot etkisinin yoğunluğuna göre belirlenir. Bu bakımdan iki çeşit kriyoprezervasyon vardır:

 1. rejeneratif kriyoterapi - sıvı nitrojen ile bademcikler üzerinde nispeten zayıf bir etki, bu rejenerasyon süreçleri uyarır, bu infiltratların çözünürlüğüne ve lenfoid dokuların epitelizasyonuna katkıda bulunur;
 2. bademciklerin cryodestruction - çok düşük sıcaklıklarda bezler üzerinde yoğun bir etkisi, doku nekrozuna yol açar.

Rejeneratif terapi, palatine bademciklerin lakunalarındaki akıntılı süreçlerin gelişiminin ilk aşamalarında kullanılır. Terapötik prosedür, hücrelerdeki indirgeyici oksidatif süreçlerin uyarılmasından kaynaklanan, değiştirilmiş morfolojiye sahip dokuların işlevini geri yükler.

Nazik kriyoterapi, bezlerdeki kronik inflamasyon odaklarını tamamen tahrip edebilir ve aynı zamanda eşleştirilmiş organları koruyabilir.

Minimum kriyoterapi oranı yaklaşık 2 aydır, bu süre boyunca hasta bademciklerin dondurulmasından 3-4 kez geçmektedir.

Bademciklerin cryodestriti, lenfoid formasyonların kısmen veya tamamen çıkarılması için kullanılır. Ciddi lokal veya sistemik komplikasyonlar durumunda daha radikal bir tedavi yönteminin uygulanması tavsiye edilir.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bademciklerin sıvı azotla dondurulması, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde en güvenli fizyoterapötik yöntemlerden biridir. Bununla birlikte, kriyoterapi, birçok modern tonsillotomi yöntemi gibi, kullanım için kendi endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır. Fizyoterapi için mutlak endikasyonlar:

 • kronik bademcik iltihabı;
 • palatine bademciklerin hipertrofisi;
 • boğaz ağrısı komplike kursu;
 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • Sistemik komplikasyonların varlığı.

Lenfoid dokuların sıvı nitrojen ile koterizasyonu pratik olarak yan etkilere neden olmaz, fakat birkaç kontraendikasyona sahiptir:

 • soğuk alerji;
 • gebelik;
 • şiddetli hipertansiyon şekli;
 • kan hastalığı;
 • kardiyovasküler yetmezlik.

Bezleri dondurmak için sağlıkta bir bozulmaya neden olmadı, hasta prosedürden önce gerekli tüm testleri geçmek zorundadır. Doğrudan kontrendikasyon yokluğunda uzman, çoğu zaman rehabilitasyon programının kurallarına uyulmamasından kaynaklanan kriyoterapi sonrası olası komplikasyonlardan bahsedecektir.

Avantajları ve dezavantajları

Kriyoterapinin etkinliği lenfoid formasyonların ana kısmının korunmasına ve lokal bağışıklığın azaltılmasının önlenmesine bağlıdır. Lokal iltihaplanma bölgeleri üzerindeki soğuk etki, bademcik iltihabı, farenjit, pnömoni, larenjit ve diğer KBB patolojilerinin daha fazla gelişmesini engelleyebilir. Bademcikleri kritik derecede düşük sıcaklıklarla tedavi etmenin avantajları şunlardır:

 • ağrı sendromunun yokluğu;
 • tedavinin kansızlığı;
 • hızlı rehabilitasyon;
 • hastaneye yatmaya gerek yok;
 • bezlerin kısmi çıkarılması olasılığı;
 • inflamasyonun nüks riski düşüktür.

Kural olarak, fizyoterapik tedavi, lokal anestezi altında, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir. Tüm prosedürün süresi hazırlık önlemleri (boğazın sanitasyonu, anestezi) dikkate alınarak maksimum 15-20 dakikadır.

Rejenerasyon kriyoterapisi, okul öncesi çocukların tedavisinde sıvı nitrojenin kullanılmasına izin veren neredeyse hiçbir yaş sınırı içermemektedir.

Minimal invaziv prosedür, hoş olmayan etkilere neden olabilir. Özellikle, nekrotik dokuların reddedilmesi sırasında, tat algısı ve iştahı etkileyebilecek, ağızda hoş olmayan bir koku gelişir. Bademcik iltihabından sonraki ilk iki günde, geleneksel analjezikler Panadol, Nurofen, Akofil, vb. Ile kolayca yok edilebilen küçük ağrı hissedilir.

Sıvı azot ile bademciklerin koterizasyon prosedürü: avantajları ve dezavantajları

Kronik bademcik iltihabının tedavisini iyileştirmeye çalışan kulak burun boğaz uzmanları bile üşüttü. Kronik tonsillitin cerrahi tedavisinde ultralow sıcaklıkların etkisi tonsillektomilerin yönlerinden biridir. Bu prosedür kriyodestrit olarak adlandırılır.

Yöntemin özü

Kronik tonsillitin soğuk algınlığı

Pürülan eriyik doku tarafından enfekte ve tahrip çeşitli şekillerde kaldırılabilir. Sıvı nitrojen ile koterizasyon seçeneklerden biridir. Bademciklerin patolojik dokularının tahribatı, sıvı azotla derin dondurma ile elde edilir. Azot ve bademciklerin sıcaklığı eksi yüz doksan altı Santigrat'a düşüyor. Böyle bir etki lenfoid dokunun öldürülmesi için yeterlidir.

İşlem için, prosedür başına yaklaşık yarım litre sıvı nitrojen tüketen bir aparat kullanılır. Gaz böylece kendi etki elde etmek ve mukoza bademcik bölümleri çevreleyen don dar önleyici, bir meme üzerinden cerrahi bölgeye beslenir.

Her bir amigdala iki dakika maruz kalmaktadır. Bu kez patolojik olarak değiştirilmiş alanlar ve enfeksiyon odakları ölmek için yeterlidir.

Donmadan sonra bademciklerdeki nekrotik dokular tedricen atılır. Bu nedenle, postoperatif dönemde, hastanın ağzını antiseptik bir çözelti ile yıkaması önerilir. Tam iyileşme bir haftadan iki haftaya kadar sürer.

Metodun etkinliği bademciklerin derin alanlarını tutma ve bu nedenle boğazda enfeksiyon için bir bariyer bırakma, farenjit, larenjit, bronşit veya pnömoni gelişimini önleme yeteneğiyle ilişkilidir. Ayrıca, soğuk etkinin insan vücudu üzerinde bir bağışıklık kazandırıcı etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Cryodestruction'ın avantajları

Bu, kuzinler için prosedür

 • Ameliyat sırasında ağrı eksikliği. Analjezi (lidokain, dikaine) için lokal anestezinin kullanılmasına ek olarak sıvı azot, ağrı reseptörlerini dondurur ve ağrı sinyallerinin iletimini bloke eder.
 • Operasyonun kansızlığı önemli bir artı. Her hasta lokal anestezi altında bir tür kanamaya maruz kalmaz. Düşük sıcaklık damarları dondurur, lümenlerini donmuş ısırılmış dokularla kapatır.
 • Operasyonun süresi klasik yöntemle kıyaslanamaz. Her bir amigdala için iki dakikadan fazla harekete geçilmesi gereklidir. Prosedürün toplam süresi on beş ila yirmi dakikadır.
 • Hastaneye yatışa gerek yok. Operasyon poliklinikte yapılır. Kriyodestrasyondan hemen sonra hasta eve gidebilir.
 • Yöntemi çocuklarda kullanmak mümkündür. Yaş sınırlaması yoktur (örneğin, 10 yaşın altındaki çocuklara lazer tedavisi uygulanamaz).
 • Bademciklerin sıvı nitrojenle koterizasyonu sadece enfekte olmuş dokuları temizlemeyi değil, aynı zamanda kalan lakunanın derinliğini de azaltır ve daha fazla sanitasyonu kolaylaştırır.

tuzaklar

 • Donma derinliğinin kontrol edilmesi zor olduğu için tekrar tedavi edilmesi gereken bademcik alanları olabilir.
 • Bir hafta içinde, nekrotik doku yırtılır ve ağızda hoş olmayan bir koku yaratır.
 • Ameliyattan sonra, boğazda ve kulakta ağrı, bir süredir devam edebilir, bu da ağrı kesici ilaçların alınmasını gerektirir.

Moxibustion ne zaman?

Sıvı azot ile bademciklerin dondurulması için aletler

Bademciklerin soğuk algınlığı ile ilgili endikasyonları, diğer tonsillektomi yöntemleriyle aynıdır.

 • Her şeyden önce, kronik tonsillit alevlenmelerinin antibiyotik ve fizyoterapi tedavisi ile bu verimsiz konservatif tedavi. Yıl boyunca kalıcı bir remisyon yoksa ve bademciklerin korunmasına izin veren tüm yöntemler denenirse, kriyo-enfeksiyonu yararlıdır.
 • Yıl içinde dört veya daha fazla sayıda anginas ile, minerallerin sıvı nitrojen ile ateşlenmesi gösterilir. Prosedürün fiyatı, tekrarlanan antibiyotik, bakteriyofaj, antipiretik, antihistaminik ve antiseptiklerden çok daha ucuz olacaktır.
 • böbrekler, kalp veya eklemlerde streptokok komplikasyonların varlığı - bademcikleri kaldırma hakkında düşünmek için zaman olduğunu açık bir sinyal.

Kontrendikasyonlar

Bademcikleri akut hastalıkların arka planı ve kronik, dekompanse kalp, pulmoner patolojiler ve diyabet alevlenmelerine karşı yakamazsınız. Onkozabolevaniya da mutlak bir kontrendikasyon vardır. Ancak hamilelik geçici bir kontraendikasyondur. Çözümünden sonra, kronik bademcik iltihabının tedavisinde sıvı azot ve düşük sıcaklıklar kullanılabilir. Ayrıca, kan pıhtılaşmasıyla ilgili problemler varsa, prosedürü kullanamazsınız, çünkü bu durumda hiç kimse hem operasyon sırasında hem de postoperatif dönemde kanamanın gelişmeyeceğini garanti edemez.

Video, çocuklarda tonsillit tedavisi

Bir uzman seçimi neden önemlidir?

Bademciklerin sıvı azotla koterizasyonu, görsel olarak kontrol edilemeyen bir yöntemdir. Kaliteye ve en önemlisi donma derinliğine yönelik objektif bir kriter yoktur. Efekt çok geniş ve derin ise, bademciği çevreleyen dokular zarar görebilir. Yetersiz maruziyet varsa, tek bir prosedürde tüm enfekte bölgeleri çıkarmamak, tedaviyi uzatma riski vardır. Bu nedenle, sadece yeterli becerilere sahip olmayan, aynı zamanda kriyo-yıkımı yürütme deneyimine sahip bir KBB doktoru bulmak önemlidir. Sadece bu durumda kronik bademcik iltihabı tedavisinin etkinliğinden emin olabiliriz.

Boğazın sıvı azot ile koterizasyonu

Bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı gibi hastalıklar, kalbe, böbreklere ve eklemlere zarar veren yan etkilere neden olabilir.

Daha önce boğazdaki bazı hastalıkların tedavisinin ayrılmaz bir parçası olan cerrahi müdahaleden kaçınmak için, kulak burun boğaz uzmanı sıklıkla bademcik veya bezlerin sıvı nitrojen ile koterizasyonunu reçete eder.

Kriyoterapi ile bezlerin tedavisi

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Bu yöntem, tedavisi artık ilaçlanamayan bademciklerin soğuktan, daha kesin olarak sıvı nitrojenden etkilendiği gerçeğine dayanmaktadır. Donmuş bezler ve bademcikler, sadece boğazın etkilenen bölgesinin cryostimüle edilmesi ve sağlıklı alanlara dokunulmaması, böylece rehabilitasyondan sonra fonksiyonlarının devam ettirilmesi avantajına sahiptir.

Buna ek olarak, kronik anjinada bademciklerin kriyo-enfeksiyonu, bu hastalığı başarıyla tedavi eden kişilerin gözden geçirmelerinin gösterdiği gibi, bademcikler için yapılan bir işlemden çok daha etkili ve daha az travmatik bir çözümdür.

Palatine bademcikler ve salgı bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasının, soğuk algınlığı insidansında artışa neden olduğuna dikkat çekilmelidir. Bademcikler - bu inhalasyon sırasında vücuda giren virüs ve mikropların yolundaki ilk engeldir.

Akut veya kronik bademcik iltihabı içinde bademcikler ve bademcikler doğal koruyucu kurgularını gerçekleştirmezler, yani boğazda sıkışıp zararlı iltihapları yok ederler ve iltihaplı hale gelirler.

Bademcikler kriyoterapi poliklinikte yapılır. Dondurulmuş palatine bademcikler bir dakikaya kadar sürer ve 30 dakikalık bir sürenin ardından bir kişi eve gidebilir. Bununla birlikte, hasta birkaç gün boyunca bir rahatsızlık hissi duyacaktır.

Hastalık ileri evrede ise, organlardan biri 3-4 mm çarpılabileceği için boğazın sıvı nitrojen ile yeniden tedavi edilmesi gerekir.

Bademcillit veya bademcik iltihabı ile Cryozamorozka sağlıklı dokuların durumunu artırabilir ve pus birikir, temizlenir ve genişletin lacunae ağzı.

Kriyo-uyarım için endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Bademcikler Cryodestruction ne zaman gereklidir:

Tonsilogenetik kardiyopati (tonsilit sonrası ortaya çıkan kalp kasının işleyişindeki değişiklikler). Sık anjina (yılda 1 kereden fazla). Kronik bademcik iltihabı. Tonziglennoy zehirlenmesi (toksinlerle zehirlenme).

Eğer bir soru varsa, palatine bademciklerin cerrahi tedavisi ne olmalı veya kriyoprezervasyon yardımıyla, en azından kısmen saklanabilmesi için herşeyi yapmak gerekir. Aslında palatine bademcikler ve bademcikler patojenik mikroplar için orijinal engellerdir.

Kriyönleme için kontrendikasyonlar:

onkolojik hastalıklar; kronik hastalıkların alevlenmesi; diabetes mellitus; sinir sistemi hastalıkları; pıhtılaşma bozukluğu sırasında kan hastalıkları; kardiyovasküler patoloji.

İncelemelerin gösterdiği gibi, boğazda kriyoterapi, çocuklarda sık görülen anjinin tedavi edilmesi gerektiğinde ve bademciklerin klasik yıkanmasında yardımcı olmazsa en uygun çözümdür. Böyle bir prosedürü yürütürken, hastanın yardımına ihtiyaç yoktur. Onun için gereken her şey, 1 dakika boyunca oturmak ve dilinin konumunu izlemek.

Ancak çocuklardan böyle bir azim elde etmek zordur, ancak buna rağmen, doktorlar yine de sıvı azotla tedaviye devam etmelerini tavsiye etmektedir. Sonuçta, cerrahi müdahale daha acı verici olacaktır. Ayrıca, böyle bir operasyon sırasında hastanın bilinçli olması, çok fazla kan görmesi ve bunun duygusal durumu üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Çocuklarda boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı tedavisi kriyo-sulama ile gerçekleştirilir. Amigdala ve farinksin sıvı azot çiftleri tarafından etkilendiği için bu yöntem en yumuşaktır.

Ancak, prosedürlerin sayısı 3-4 katına çıkarılmalıdır. Bu rehabilitasyon zamanını azaltmak için gereklidir, bu nedenle üç yaşından itibaren çocukları tedavi etmek için kriyoterapi kullanılır.

Ancak 12 yıldan sonra, etkilenen bademciklerin standart kriyojenik donmasını gerçekleştirmek tavsiye edilir.

Hazırlık aşaması ve kriyoterapi

Bademciklerin cryodestruction sadece kapsamlı bir incelemeden sonra gerçekleştirilir. Çeşitli enfeksiyonların (çürük, stomatit) varlığı için ağzı sterilize etmek gerekir, çünkü prosedürden sonra bademcikler patojenik mikroorganizmalara karşı çok hassas hale gelirler.

Bir oturma pozisyonunda olduğunda bademcik iltihabında cryostimulasyon oluşur. Rahatsız edici hisleri en aza indirmek için hastaya lidokain solüsyonu (% 10) ile lokal anestezi verilir. Bir doktor tarafından kullanılacak olan cihaza kriyodestructor denir. Çalışma yüzeyi, amigdala'nın iltihaplı kısmıyla temas eder. Vücudun çoğunluğu etkilenirse, büyük ihtimalle sıvı nitrojen ile tedavi tekrarlanır, çünkü tek bir dokunuş sadece 1 dakika sürebilir.

Rehabilitasyon yaklaşık 2 hafta sürer, ancak gözden geçirmeler şişlik ve ağrılı hislerin hastaya yalnızca ilk 24 saatte eşlik ettiğini gösterir. Buna ek olarak, ilk başta ağızdan hoş olmayan bir koku ve bademcikler üzerinde bir dokunma olabilir, ancak bu fenomen geçicidir. Bu dönemde, kriyoterapiye olan ihtiyacı izleyecek ve belirleyecek bir kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek önemlidir.

Rehabilitasyon sırasında, günlük soğuk, sıcak, tuzlu ve baharatlı yemeklerden uzak durmalısınız. Ve akşam yemeğinden sonra, boğazınızı papatya veya antiseptik bir solüsyonla yıkamalısınız. Komplikasyonlar çok nadirdir.

Bir soru varsa, farklı yaşlardaki hastalarda sık tonsillit ve bademcik iltihabı tedavi etmenin en iyi yolu nedir? Daha sonra, yöntemin etkililiği ve travmatizmini dikkate alarak bir seçim yapmak gerekir.

Ancak birçok incelemede de görüldüğü gibi, lazer tahribatı (bezlerin etkilenen bölgesi bir lazer ile çıkarılır) ve kriyoterapi, boğaz hastalıklarını ve bunların komplikasyonlarını iyi bir şekilde unutmaya yardımcı olur. Özellikle kriyoterapiyi gerçekleştirme fiyatı oldukça düşüktür ve yan etkiler minimaldir, bu makaledeki videodaki prosedür hakkında daha fazladır.

Nitrojenin şaşırtıcı özellikleri, tıp dahil olmak üzere, hemen hemen tüm aktivite alanlarında uygulanmasını mümkün kılmaktadır. 2 formda - gazlı ve sıvı halde bulunur. 150 atmosfer azot basıncı altında sıvılaştırılmış, tekneden ayrılır, -195.8 ° C'lik bir sıcaklıkta "kaynar". Bu ultra-düşük sıcaklıkta gazın jetidir, hastalıklı bölgeye yönlendirir ve tıpta çeşitli manipülasyonlar gerçekleştirir, özellikle de bademcikleri kışkırtır.

Yöntemin özü

Özünde, sıvı azotun etkisi kuterizasyon değil, donma-ultra-düşük sıcaklığın etkisi altında dokuların ölmesidir. Yöntemin resmi adı kriyodestredir (Yunan kriyolarından - soğuk, yıkıcı - yok). Ancak tıpta, koterizasyon (ablasyon), lazer, ultrason, kimyasalların yanı sıra yüksek ve düşük sıcaklıkların etkisini aramak gelenekseldir.

Dondurmanın etkisi altında, dokular ölür ve onlarla birlikte patojenik mikroorganizmalar. Bu durumda, ağrı ve kanama yoktur, çünkü sinir uçları ve kan damarları da ölür. Maruz kaldıktan sonra, ölü doku yavaş yavaş pullar, yara temizler ve iyileşir. Sıvı nitrojenin etkisini özel bir cihazla yöneterek, maruz kalma alanını sağlıklı bir dokuda bırakarak ayarlayabilirsiniz.

Bademcikler için kriyotestrit endikasyonları

Prensip olarak, sıvı azot ile bezlerin koterizasyonu için endikasyonlar, diğer yöntemlerle bunları kaldırmak için aynıdır:

kronik bademcik iltihabı - konservatif tedaviye uygun olmayan, vücuttaki enfeksiyonun sabit bir odak noktası; sık anjina (yılda 3-4 kez); böbreklerdeki anjina komplikasyonları, kalp, eklemler; bademciklerin belirgin hipertrofisi (artışı), solunum güçlüğü yaratır.

Cryodestruction ayrıca farengeal tonsiller - adenoidlerin hipertrofisini tedavi etmek için kullanılır. Adenoidlerin tüm çıkarılması yöntemleri arasında sıvı azot ile koterizasyon en az travmatik ve ağrısızdır.

Konseyi: Bir yetişkin veya bir çocuk, konservatif tedavi yöntemlerine uygun kronik bademcik iltihabına sahipse, bezlerin çıkarılmasını ertelemez. Vücutta sürekli bir enfeksiyon odağı ciddi komplikasyonlara yol açabilir: romatizma, miyokardit, kalp kusurları, böbreklerde iltihaplanma.

Sıvı azot ile koterizasyon prosedürü

Bezlerin kriyo-tepkimesinden önce, yara üzerinde patojenik mikropların girişini önlemek için, ağız boşluğu - çürük dişlerin, stomatitin tedavisini dezenfekte etmek gerekir.

Hasta başını öne atmış bir koltukta oturmakta, bademciklerin yüzeyini anestetik bir solüsyonla sulamakta ve birkaç dakika sonra kriyo aparatına bağlı özel bir nozul ile nitrojene dikkatle başlamaktadır. Dar ve yönlü bir jet sağlar. Her bir amigdalaya maruz kalma süresi, büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 2 dakikadır. Kural olarak, ağrı yok, emetik refleks yok, prosedür sırasında başka komplikasyonlar oluşmaz.

Cryodestruction'ın avantajları

Bezlerin azotla yakma yöntemi bademciklerin başka yollardan çıkarılmasında aşağıdaki avantajlara sahiptir:

En az travmatizm ve yöntemin kansızlığı; şiddetli ağrı yokluğu; skar dokusunun oluşumu yoktur; tüm patojenik mikroplar ve patolojik olarak değiştirilmiş doku alınır; bademcikler sağlıklı bir doku korumak için bir fırsat var; işlemin kısa süresi (2-4 dakika); Hastaneye yatışa gerek yok.

Yöntemin tüm bu avantajları, çocuklarda bademciklerin çıkarılması sırasında geniş çapta uygulanmasını mümkün kılmaktadır.

"Tuzaklar" ve kontrendikasyonlar

Hamilelik sırasında sıvı azotla yakı çıkarılır.

Bezlerin sıvı nitrojen ile çıkarılmasının sonuçları oldukça nadirdir, ancak hala mevcutturlar. Bu her zaman derinlerde bulunan bezlerin iltihaplı dokusunun tamamen yok edilmesi değildir. Zamanla, ileride prosedürün tekrarlanmasını gerektirecek olan bademcik iltihabına dönüşebilir ve geri dönebilir. Dahası, ölü dokunun reddedilmesine bazen kanın bırakılması eşlik edebilir, ancak, kural olarak, bunlar küçük kanamalardır. Ve son olarak, yaraların temizlenme ve ölü dokunun geçişi sırasında (ilk hafta boyunca), ağızdan hoş olmayan bir putrefaktif koku gözlemlenebilir.

Yöntemin avantajlarına rağmen, aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

boğaz ağrısı alevlenmesi ile; diabetes mellitus ile; onkolojik hastalıklar ile; iç organların işlevi (kalp, akciğerler, böbrekler) bozulduğunda; Azaltılmış kan pıhtılaşması olan kişiler.

Konseyi: sonuçlara rağmen, sıvı azot ile bezlerin çıkarılmasından korkmayın. Tüm mevcut yöntemler arasında en dikkat çekici olanıdır ve komplikasyonları son derece nadirdir.

Postoperatif rehabilitasyon

Kriyodestrasyondan sonra bademciklerin "donmuş" dokusunun reddedilme süreci yavaş yavaş ilerler ve buna paralel olarak yaranın iyileşmesi sağlanır. Bu ortalama 1-2 hafta sürer, tam iyileşme 3 haftada gerçekleşir. Bunun başarılı bir şekilde ve istenmeyen olaylar olmadan gerçekleşebilmesi için, hastanın aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

Diyet sert, kaba, baharatlı, ekşi ve tuzlu yiyecekler, konserve yiyecek içermemeli ve cips ve diğer atıştırmalıklar, fındık, tohumlar yiyemezsiniz; yiyecek ve içecek sıcak veya soğuk olmamalı, oda sıcaklığında veya biraz sıcak olmalıdır; Süper soğutma ve ısıl işlemlerden kaçının (banyolar, saunalar); günde birkaç kez ve her yemekten sonra doktor tarafından önerilen sıcak bir antiseptik solüsyonla gargara yapar; Ağrıyı gidermek için ilk 4-5 gün analjezik alabilir, gerekirse doktor antibakteriyel ajanlar reçete edecektir.

Bezlerin sıvı nitrojen ile koterizasyonu ve benzer şekilde adenoidlerin uzaklaştırılması, yetişkinler ve özellikle çocuklar için uygun olan güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Tüm öneriler postoperatif dönemde takip edilirse, iyileşme hızlı ve komplikasyon olmaksızın gerçekleşir.

Okumanızı tavsiye ederiz: Tiroid çıkarılması

video

Dikkat lütfen! Bu sitedeki bilgiler uzmanlar tarafından sunulan, ancak doğada keşif ve kendini tedavi için kullanılamaz. Bir doktora danıştığınızdan emin olun!

Sıvı azot ile bademcik iltihabı tedavisi

Bir azot çözeltisi ile bademcik iltihabı ile kriyoterapi, bademciklerin bu enfeksiyöz hastalığının tedavisi için yenilikçi yöntemlerden biridir. Terapötik prosedür, patojenik enfeksiyonun patojenik aktivitesinden etkilendikleri gerçeğinden dolayı artık işlevsel amaçlarını artık yerine getirmeyen salgı bezlerinin epitelyal yüzeyinin kısımlarına doğrudan bir sıvı nitrojen çözeltisinin noktasal hareketini sağlar. Hastada hangi tipte bademcik iltihabı tespit edilir - bakteri, viral veya fungal. Aynısı hastalık seyrinin biçimi için de geçerlidir (kronik, alevlenme periyodu). Bu tedavi yönteminin kullanımı bademcik iltihabı ile kriyoterapi seansı yapan doktorun yüksek yeterliliğini gerektirir ve sıvı azot çözeltisinin yanlış kullanımı hastanın sağlığında onarılmaz hasara neden olabileceğinden, kulak burun boğaz alanında derin bir bilgi birikimine sahiptir.

Bademcik ve bademciklerin kriyoterapisi nedir?

Kronik ve akut bademcik iltihabının tedavisine yönelik bu terapötik prosedür, bezlerin enfekte olmuş dokularının eksizyonunu, bir sıvı nitrojen çözeltisinin agresif etkisi ile sağlar.

Prosedürün özü, tedaviyi gerçekleştiren doktorun en iltihaplı olan ve enfeksiyon odağı olan bademciklerin belirli bir kısmı için bu kimyasalın az bir kısmı için geçerli olmasıdır. Sıvı nitrojen sıcaklığı eksi 191, -196 santigrat derecedir, bu nedenle, bezlerin hassas mukoza zarı ile teması sırasında, organik dokular tahrip olur.

Aslında bu, bademciklerin kimyasal bir yanmasıdır, ancak sadece, dokuların hücresel yapısını dondurmak için şok yeteneğine sahip olan agresif moleküler bileşikler üzerindeki etkiyle bağlantılı olarak ortaya çıkar. 3-5 gün sonra, sıvı azot bezleri ile çözeltinin temas sonra hasta bademcik etkilenen epitel siteleri nekrozu oluşur ve bunlar fizyolojik süreçler Oto-Arındırmaya Dönük lenf ve kan vücut dışında çıkarılır. Bu nedenle, bademcik iltihabı için kriyoterapinin özü, bademcik iltihabına neden olan enfeksiyondan etkilenen bademcik dokularının çıkarılmasıdır. Bu prosedürün özelliği, geleneksel bir cerrahi alet kullanmadığımız bezlerin ağrılı bölgelerinden kurtulmak, ancak sıvı nitrojen şeklinde bir kimyasal maddenin bir çözeltisi olmasıdır.

Endikasyonları - kim bademcik iltihabı tedavisinde kriyoterapi kullanılması tavsiye edilir?

Boğaz bölgesinin epitel yüzeyinin travmatize edilmesini içeren diğer tıbbi prosedürler gibi, kriyoterapinin de terapötik artıları ve eksileri vardır. Aşağıdaki durumlarda bademciklerin bademcik iltihabı tedavisinde sıvı nitrojen solüsyonu ile etkisi gösterilmiştir.

Kötü kan pıhtılaşması

kan trombosit konsantrasyonunun bileşimin düşük olduğunda, kronik ya da akut bademcik iltihabı, hematopoietik sistem patolojisi olan hastalar, bademcik kısmen veya tamamen eksizyon oranı geleneksel cerrahi tedavi geçemez. Bu tür hastaların ameliyathanedeki bademcik iltihaplarından etkilenen bademcikler bölümünde kaçınılmaz olan kan kaybını tolere etmemeleri gerçeği kısıtlamaktadır. Kriyoterapi bademcik çözeltisi ile sıvı azot temas için, hastalıklı doku ve böylece tamamen yok kanama dondurma şok nedeniyle enfeksiyonun eş zamanlı yerleştirme edilir analog cerrahi işlemi gerçekleştirir.

Bağırsak mikroflorasının dengesizliği

Kronik veya akut bademcik iltihabının tedavisi için, çoğu durumda, tablet şeklinde veya kas içi enjeksiyon şeklinde kullanılan güçlü ilaçları kullanın. Bu tedavi yöntemi en etkili olanlardan biridir, ancak herkese gösterilmez. Barsak mikroflorasının bakteriyel dengesizliği olan bademcik iltihabına sahip kesin bir grup hasta vardır. Onlar, antibiyotik almak için kontrendikedirler, çünkü sindirim sistemi çalışmalarında ciddi bir bozulmaya kadar sağlık durumlarını şiddetlendirebilirler. Bu nedenle, bu tür hastaların, uzun bir antibiyotik tedavisinden geçmeden bademciklerdeki enfeksiyon odaklarının hızlı bir şekilde rahatlatılması amacıyla kriyoterapiyi kullandıkları gösterilmiştir.

Bozuk hormonal arka plan

erkek ve kadın hormon bir dengesizlik ile doğrudan gövdenin metabolik süreçlerde söz konusu olduğunda, kriyoterapi, anti-enflamatuar ilaçlar, büyük miktarlarda içme sağlayacak uzun süreli tedavi, bir analogudur. Bu kategorideki ilaçlar olumsuz endokrin sistem tesir ve böylece, onların fonksiyonları ile baş edemez olmadan endokrin bezler, aktivitesini ihlal ederseniz bir kişinin hormonal maddelerin hasta bademcik mevcut dengesizlik seviyesi.

Kronik tonsillitin şiddetli formları

Tıbbi uygulamada, etkilenen bademciklerdeki iltihaplanma sürecinin o kadar uzun sürdüğü klinik vakalar vardır ki, epitelyal dokuların yanı sıra hücresel yapıları, mikropların sürekli etkisi altında çöker.

Bu durumda, soru bezlerin tam veya kısmi eksizyonu ortaya çıkar. Doktorlar kriyoterapiyi tercih ediyorlar çünkü zaten iltihaplı bademcikler için daha az travmatik. Bu durumda, doktorlar yaygın insizyonlar yapmak, kanamayı durdurmak ve bademcik iltihabı olan bir kişinin ağzında bol miktarda bulunan ikincil bir enfeksiyona girme riskinden korkmak zorunda değildir.

kişi tıbbi yardım istemiş ve uzun süre kullanım için endikasyon olarak hareket diğer faktörleri belirleyebilir bademcik, hekim-odyolog kurtulmak eğer zorunludur vücudun, karmaşık bir inceleme sonuçlarına göre birincil tedavi yöntemi olarak kriyoterapi olduğu Hastayı kronik bademcik iltihabından geçirmeyi amaçladı.

Soğuk koterizasyon kontrendikasyonları

Moderniteye ve kriyoterapi ile birlikte bademcik iltihabının tedavi edilmesine yönelik yenilikçi yönteme rağmen, prosedürün, bazı durumlarda, bademciklerin yakılması için bir sıvı azot çözeltisinin kullanılmasına izin vermeyebileceği dezavantajları vardır. Her türlü tonsillite karşı mücadelede kriyoterapinin kullanımına aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

Bebeğin hamilelik ve emzirme

Hamile ve emzirme doğmuş bebek anne sütü olan kadınlar, kriyoterapi nedeniyle prosedür olumsuz, stres büyük bir uğraş gövdesini neden gebeliğin seyrini etkileyebilir gerçeğine bademcik iltihabı kontrendikedir. Ayrıca, süt üretiminin meme bezleri tarafından durdurulması da dahil değildir.

Soğuk Alerji

Hastalar bu hastalık için ek yine soğuk bulaştırıcı ve bireysel intoleransı şunlardır, bademcik yüzeyi üzerinde sıvı azot darbe anında geniş alerjik reaksiyon alabileceği hasta bademcik iltihabı. Alerji, nefes alma eylemi sona erinceye kadar boğazda mukoza zarının şişmesiyle akut bir şekilde kendini gösterir. Bu nedenle, bu yöntemle tedaviyi reddetmek daha iyidir.

Diabetes mellitus tip 1 ve tip 2

Diabetes mellitus hastası olan bademcik iltihabı hastaları, kriyoterapiden sonra gelişen tonsil dokularının nekrozunu tolere etmezler. Sağlıklı bir insanda, bezlerin epitel yüzeyinin bozulması yerel bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilir ve tedavi edilen bademcikler yakında iyileşir. Diyabetiklerde, boğazın bu kısmı çürümeye başlayabilir ve bu patolojik sürecin nasıl biteceği bilinmemektedir.

Hastalığın alevlenmesi

Kronik tonsillit formunun alevlenme evresine geçişi sırasında, sıvı nitrojene maruz kalmış bademciklerin yara yüzeylerinin kötü şekilde iyileşmesi mümkün olduğundan, kriyoterapinin kullanılması önerilmez.

Hastalığın gelişimine bağlı klinik tabloya bağlı olarak, doktora yapan doktor, kriyoterapinin bademcik iltihabından etkilenen bademciklerden kurtulmanın önemli bir yolu olarak kullanılmasını engelleyen diğer kısıtlayıcı faktörleri belirleyebilir.

Bademcik iltihabı sıvı azotla işleme prosedürü nasıldır, maliyeti nedir?

Bademcik iltihabını sıvı nitrojenle tedavi etmeyi amaçlayan terapötik süreç, hem otolaringolog hem de yardımcı tıp personelinin sıkı protokol ve işlem prosedürlerine uygun olarak gerçekleşir. Kriyoterapi prosedürü, aşağıdaki manipülasyonlardan oluşur:

 • doktor boğaz bölgesinde hastanın hassasiyetini kaybetmek için bir anestetik ile bademcik çevresini keser (Ledocoin çoğunlukla anestezi olarak kullanılır);
 • kriodestruktory Dr nokta adı verilen özel bir cihaz ile çalışacak anestetik (boğaz kabuğun mukoza diğer bölümlerinde, kimyasal maddelerle, ani hareketler ve temasını önlemek için sandalyenin yüzeyine sabit süre hastanın kafasını) bademcik iltihabı ile tutulmuş olan sıvı azot yüzey bademcikler, cauterizes kez ;
 • prosedürün tamamlanmasından üzerinde hasta önümüzdeki 2:00 üzerinde yeme içme reddini, ağız hijyeni ve işlenmiş bademcikler yuzeysel olabilir kaba yem kullanımını içerir doktordan yönergelere alır.

3-5 gün sonra bademciklerin epitelyal dokularının çürümesi süreci sona ermekte ve üzerinde sıvı bir azot çözeltisi uygulanmaktadır. Hasta, kriyoterapinin etkinliğini ve tekrarlanan bir seansın gerekip gerekmediğini zaten belirleyen otolaringologlara muayene için geliyor. Kriyoterapi ile tonsillit tedavisi için prosedürün maliyeti 3-6 bin ruble aralığındadır. Son fiyatın oluşumu, hastalığın karmaşıklığından ve bademcik iltihabının tedavi edildiği sağlık kurumunun iç politikasından etkilenir.

yorumlar

en yeni yolu olarak, çoğunlukla olumlu geribildirim ve bu yöntemle ilgili görüşlerini vermek kriyoterapi tonsillit tarafından tedavi edilen hastalar, kronik bademcik hastaların kurtulmak için bulaşıcı iltihap ocaktan. kriyoterapi sadece hasta herhangi bir rahatsızlık hissetmez sırasında birkaç dakika, sürer ve bir neşter ve diğer cerrahi cihazlara karşı paniğe neden olmaz kriodestruktory çünkü tedavi, cerrahi aletlerin korkan insanlar için uygundur. Ayrıca, tedavi edilen bademciklerin iyileşme süresi hakkındaki yorumları 5 günden fazla olmayan daha az pozitiftir.

Bademcikler kriyoterapi

Tüm endikasyonlar için bademciklerin çıkarılmasından kaçınılması mümkün olmadığında, mevcut etkin ve güvenli yöntem yöntemlerini dikkatli bir şekilde okumanız önerilir. Seçilen seçenek, hoş olmayan rahatsızlıklardan kaçınacak şekilde iltihaplı dokunun tamamen tahrip olmasını sağlamalıdır. Genellikle bezlerin çıkarılması yöntemiyle atanan kriyozdur.

Bu prosedür nedir?

Palatine bademciklerin kriyoterapisi, kritik düşük sıcaklıkların etkisi ile orofarenksin iltihaplı bölgelerinin tedavisidir. Lenfoid dokunun sıvı azot dondurması vardır, yani soğuk ile yakı. Kriyosistemin özellikleri:

 1. geliştirilmiş drenaj işlevlerine bağlı olarak bademciklerin kendi kendini temizlemenin, mukoza tabakasında skatrisyel değişikliklerin ortadan kaldırılmasının, deforme olmuş lacunaların iyileştirilmesinin;
 2. dokularda innervasyon ve mikrosirkülasyon süreçlerinin başlatılması;
 3. bademciklerde immünolojik fonksiyonun tedavisi;
 4. Larinkste inflamasyonun koterizasyonu.
İçeriğe geri dön

Yöntemin özü

Bademciklerin cryodestrumu, bezlerin enfeksiyonunu ortadan kaldırmak için düşük travmatik, ağrısız ve kansız yollara işaret eder. Yardımı ile enflamatuar odaklar kesilir, enfeksiyonun gelişmesi için elverişli koşulların tamamen ortadan kaldırılmasıyla. Enflamatuar sürecin kaynağının ve enfeksiyonun sonuçlarının ortadan kaldırılması problemi, kriyoprezervasyon ile çözülür.

Kritik olarak düşük sıcaklıklar çoğu patojenik bakteri için felakettir. Donma, etkilenen alanları öldürerak ve yeni oluşumların rejenerasyon özelliklerini aktive ederek doku rejenerasyonunu teşvik eder.

Sağlıklı dokuların korunması ve restorasyonu gereklidir, böylece bademcikler gelecekte amaçlarını yerine getirebilirler. Sadece etkilenen alanlar kriyoplazmoz tarafından yok edilir, bu nedenle işlemden sonra, sağlıklı lenfoid doku vücudun yerel savunmasını sağlayan, bağışıklık hücreleri üretmeye devam eder.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Kriyoprezervasyon için mutlak endikasyonlar aşağıdaki faktörlerdir:

 1. Kronik formda bademcik iltihabı tespiti. Hastalık tehlikelidir, çünkü koruyucu bariyerlerdeki bademcikler enfeksiyon odağı haline dönüşürler. Bu, diğer KBB hastalıklarının ortaya çıkmasına ve acil tedavi gerektiren diğer sistemlerin enfeksiyonuna yol açar.
 2. Sık boğaz ağrısı. Hastalık kronik bademcik iltihabına ve diğer ciddi iltihaplara neden olabilen ciddi komplikasyonlara neden olur.
 3. Bademcik iltihabından sonra kalp yetmezliği, vücudun toksinlerle zehirlenmesi gibi ciddi komplikasyonların varlığı, hastalığın patojenik patojenlerinin yaşamsal aktivitesi ürünleri.
Kriozamorozka minimal kontrendikasyonları vardır ve çocuklar için kabul edilebilir.

Cryozamorozki neredeyse hiçbir kontrendikasyon, bu yüzden genellikle çocuklara taşınır. Ancak, dikkatle, bu durumlarda moksibiyotik reçete edilir:

 • gebelik;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • Düşük sıcaklıklara alerjisi;
 • ciddi doku hasarı;
 • belirli kalp hastalıkları;
 • zayıf gemiler.

İmmün yetmezliği olan çocuklar bu şekilde tedavi edilmez.

Cryomethod'un avantajları ve dezavantajları

Kriyoterapi çoğu doktor tarafından birçok nedenden dolayı tercih edilmektedir:

 1. düşük travmatizm ve prosedürün kansızlığı;
 2. inflamatuar sürecin tamamen ortadan kaldırılması, odakları ve sonuçları;
 3. lenfoid sistemin sağlıklı dokularının korunması, bezlerin koruyucu fonksiyonları;
 4. organizmanın immünolojik aktivitesinin restorasyonu;
 5. yara izlerinin kriyoterapisi.

Tonsillit, yiyecekler veya bozulmuş kendi kendini temizleme fonksiyonu nedeniyle içeriklerin çürümesi ile yıkanan doku izleri ve yara izlerini bırakarak amigdala ve lakunayı deforme eder. Kriyoterapi izleri yumuşatılır, lacunlar genişler, kendi kendini temizler. Bademciklerdeki kan akışı restore edilir, innervasyon işlemleri iyileştirilir, böylece dokular gerekli eser elementleri alır.

Prosedürde dezavantajlar var:

 1. İyi ilaçlarla kaliteli ekipmanlarda Cryozamorozka sıvı azot pahalıdır;
 2. Boğazın diğer hastalıklarının düşük sıcaklıklara maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkması nadir değildir;
 3. Kriyoz alanında az sayıda iyi uzman.
 4. donun derinliğinin kontrol edilmesindeki zorluklar, kriyoprezervasyona tabi tutulmamış kalan lenfoid doku alanlarına bağlı olarak prosedürün tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır;
 5. Ameliyat sonrası ilk hafta boyunca, nekrotik dokular yırtılmaya başlar, bu da boğazda ve kulaklarda rahatsızlığa, ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden olur;
 6. Bir çocuğun lokal anestezi altında bir prosedür geçirmesi zordur. Etkilenen dokuları iyi dondurmak için genel anestezi altında bademciklerin tedavisi gereklidir.
İçeriğe geri dön

Prosedür için nasıl hazırlanır?

Maksimum etkiyi sağlamak ve güvenlik nedenleriyle, kriyoterapi yapılmadan önce ağız boşluğunun hazırlanması tavsiye edilir:

 1. Diğer virüslerin ve patojenlerin varlığına yönelik testler yapar, genel bir muayene yapar, alerjilere yatkınlık belirler;
 2. enfeksiyon riskini azaltacak çürük, stomatit vb. gibi mevcut tüm hastalıkların tedavi edilmesi;
 3. beş gün önce ve (kadınlar için) adet sırasında kriozamorozku tavsiye edilmez;
 4. Kriyoterapiden önce, ameliyattan en az 4 saat önce yememeli ve içmemelisiniz;
 5. Kriyoprezervasyon öncesinde ve sonrasında boğazda yoğun yükler verilemez, örneğin şarkı söyleme, uzun bir süre konuşma.
İçeriğe geri dön

Kriyoprezervasyon gerçekleştirme yöntemi

Cryodestruction lokal anestezi altında yapılır. Etkilenen dokunun acısız şekilde koterize edilmesi için lidokain kullanılır.

Donma lidokain ve sıvı azot kullanılarak kısmi anestezi altında gerçekleştirilir.

Hasta bir sandalyeye oturur. Etkilenen bölgeleri dondurmak için cihaz ağız içine enjekte edilir ve 1 dakika amigdala uygulanır. Güçlü bir doku tahribatı ile, her bir amigdala, enfekte alan boyunca çeşitli eklerle ayrı ayrı tedavi edilir.

Sıvı nitrojen ile donduruldu. Doku kriyoprezervasyonunun derinliği 3-4 mm'dir. Kriyoterapinin süresi hastalığın derecesine bağlı olarak değişir.

Kursları kroizamorozki tekrarlamak için kaç kez, doktor karar verir. Tedaviler arasındaki aralık 7-10 gün olmalıdır.

Postoperatif dönem ve komplikasyonlar

Anestezi etkisini zayıflattıktan sonra, yutulduğunda hasta ağrı hissedebilir. Ağrı sendromu dört gün boyunca devam eder. postoperatif dönemde ilk 7-10 gün hasta dondurulmuş doku reddedilmesi başlar. Hemen beyazımsı bir kaplama görünür, sonra ölü parçalar soyulur. Örneğin, durulama gibi yapay çıkarılmasına izin vermeyin.

Bu eylemler yeni dokudaki doğal rejenerasyon sürecini bozabilir. Donma alanlarının altındaki genç müköz membranlar hassastır, bu nedenle istenmeyen hareketler ona zarar verebilir ve bu da kanamaya ve yeniden enfeksiyona neden olur.

Ameliyattan 3 hafta sonra doktora başvurmak gerekir.

Tedaviden sonra lenfoid bez:

 1. hacim azalır;
 2. kabuk pürüzsüz ve pürüzsüz olur;
 3. lacunlar yumuşatılır, dolayısıyla yiyecek kalıntılarını biriktirmez, pürülan tıkaçlar almaz ve patojenik bakteriler alamazlar.

Cryodestruction sonrası hasta, sadece serin sıvı bulaşıkların ve suyun kullanılmasıyla koruyucu bir diyete uymalıdır.

Anti-inflamatuar pastiller ile anestezi ile tekrar enfeksiyon riskini azaltın. Kriyoprezervasyondan 3 hafta sonra, bir kontrol gerçekleştirilir. Prosedürü yeniden uygulama ihtiyacı hakkında bir karar verilir.

Kriyoprezervasyon sonrası olası komplikasyonlar, doktorun profesyonellik eksikliğinin, hastanın tedavi kurallarına uymamalarının sonuçlarını içerir. Bu durumlarda enfeksiyon ve sepsis riski artar. Doku hasarı nedeniyle kanama olabilir.

Yaklaşık maliyet

Cryomethod 4 ila 7 bin ruble maliyeti. Fiyat, doktorun yeterliliğine, kliniğin, malzemelerin ve araçların itibarına, kriyoprezervasyonun gerçekleştirilmesine yönelik koşullara bağlı olarak değişir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Resorpsiyon için tabletlerin yardımı ile boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Boğaz ağrısı anjina dahil ciddi hastalıklara yol açan yaygın bir semptomdur. Önce boğazınıza ne olduğunu ve hastalığın temel nedenini bulmanız gerekir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde fungal bademcik iltihabı - nedenleri, ilk belirtileri ve tezahürleri, tedavi yöntemleri

mantar Candida neden olduğu bademcik iltihabı bademcik iltihabı, mantar ya da mantar anjin denir - belirli semptomlar yer alır ve tedavi gerektiren bakteriyel tonsilit tedavisi dışında.