Loading

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Antik çağlardan beri, adaçayı iltihaplı süreçleri tedavi etmek için kullanılmıştır ve antiseptiktir. Bu bitkinin nadir türlere ait olmadığı ve mevsimsel olarak birkaç kez çiçek açabileceği gerçeğinden dolayı, tedavide geniş çapta uygulanabilir olan bütçe niteliğindedir. Boğazınızı yıkamak için, orofarenks hastalığından kurtulabilirsiniz. Koleksiyonun zararsız göründüğü gerçeğine rağmen, kendinizi kontraendikasyonların listesine almanız önerilir.

yapı

Geleneksel tıp tesisi değerlendirdi ve çeşitli tedavi alanlarındaki yeteneklerini kullanıyor. Adaçayı kompozisyona dahil eden şifalar vardır:

 • Astringenler.
 • Efiroli.
 • Salvini.
 • Yağ asitleri.
 • Alkaloidler.
 • Organik asitler.
 • Vitamin ve minerallerden oluşan bir kompleks.

Faydalı özellikler

Modern ilaç formlarının kullanımı uygundur ve çaylar, tabletler, dozlar ve pastiller formunda mevcuttur. Patoloji üzerindeki en güçlü etki, tüketici tarafından haklı olarak takdir edilmektedir. Adaçayı yaprakları boğazda faydalı bir etkiye sahiptir, ağrı semptomlarını azaltır. Bu bitkinin ana özellikleri:

 • Bakterileri.
 • Antienflamatuvar.
 • Anti spazmodik.
 • Yara iyileşmesi.
 • Sıkılaştırıcı.
 • Dezenfektan.
 • Antiseptik.
 • Balgam söktürücü.
 • Bronkodilatör.

Ne zaman lezyonlar ve gırtlak hava yolu, larenjit etkili adaçayı, soluk borusu iltihabı. Mukolitik ve antitussif etkisi vardır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, anjin, viral hastalıklar, rinit, gingit, periodontitis ve stomatitin çeşitli akımları için endikedir. Ayrıca, küratif koleksiyon sinir sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve bir uyku kurar.

Adaçayı kim kontrendikedir?

Ana madde olarak adaçayı ile ilaçların iç kullanımını göz önünde bulundurursak, kısıtlamalar kadınlarda hamilelik durumunda ve 5 yaşına kadar olan çocuklar için geçerlidir. Bu, uçucu yağların bileşimindeki toksinlerin içeriğinden ve az sayıda halüsinojenden kaynaklanmaktadır. Adaçayı yapısındaki bazı kapanımlar uterus kasılmalarını provoke edebilir ve fetal kayıp veya erken doğumlara yol açabilir. Emzirirken, bu bitkinin kullanımı da önerilmez. Süt miktarını azaltabilir. Bazı durumlarda, koleksiyon emzirmeyi durdurmak için kullanılır.

İç kullanım aşağıdaki durumlarda hariç tutulur:

 • Hipertansiyon. İçeri giren alıştırmalar, aritmi ve basınç değişimlerine neden olabilir.
 • Jinekolojik patolojiler.
 • Hormonal yetmezlikler.
 • Böbrek ve karaciğer hastalıklarının akut seyrinde - sadece durulama yapılabilir.
 • Adet düzensizlikleri ile.

Uygulamada kısıtlamaları olmayan kişilerin yanı sıra ilacın dozaj alımı. Maksimum tedavi süresi 2 aydan fazla olamaz, aksi takdirde bitki maddelerine zehirlenme olasılığı vardır.

Boğaz tedavi etmek için adaçayı doğru demlemek nasıl

Orofarenkseki patolojik değişikliklerle, yaygın bir kullanım yöntemi durulamadır. Adaçayı uygulamanın birçok yararlı ve etkili yolu vardır:

 1. Hastalığın ilk belirtileri ve ağrı semptomlarında aşağıdaki yöntem kullanılır: kurutulmuş adaçayı yaprakları (2 parça) çiğnenir. Prosedür hızlı iyileşmeyi destekleyen üç saatte bir tekrarlanır.
 2. Larinksin sulanması için, adaçayı (1 çorba kaşığı) toplamak, kaynar suyla (200 ml) dökülür, bir saat ısrar edin. Durulama saat başı harcanması tavsiye edilir. İlaç formu, pürülan belirtiler ve kronik farenjit ile anjinada etkilidir.
 3. Boğazda rahatsız edici rahatsızlık ile, adaçayı toplama (1 çorba kaşığı.) Soğuk sütle (200 ml) dökülür, kaynamaya getirilir, ısrar edilir (15 dk.). Etkili bir şekilde sıcak uygulamada iç uygulama ile tüketerek iki doza bölünür. Ilacı yatmadan önce almak için tavsiye edilir. Bu, tahrişi gidermeye yardımcı olur ve huzurlu bir uyku sağlar.
 4. Durulama sırasında ilacın etkisini artırmak için, adaçayı (200 ml) infüzyonunda, deniz tuzu (1 çay kaşığı) ekleyin. Sıcak bir yerde veya bir termos (30 dak.). Adaçayıdaki değerli kalıntılar alındıktan sonra, durulamaya devam edin. Tuz, elma sirkesi, limon suyu, bal ile değiştirilebilir. Bireysel tercihlere bağlı olarak.
 5. Doğal adaçayı yağları aromaterapide kullanılır. banyo zaman aroma lambaları kullanılır, kolye, banyoya katkıda bulunur. Yağların buharlaşması, hava boşluğunun iyi bir dezenfektandır. Ayrıca patojen mikroorganizmaların eylemi durdurma, su (200 mi) efirol (5 damla), karbonat (1 saat. L.) Tedavi orofaringeal mukoza ilave edildi.
 6. Gırtlaktaki rahatsızlıkla birlikte, adaçayı oluşturan öğelerin bir tentürünün kullanılması tavsiye edilir. Adaçayı (50 gr) yapraklarına votka (0, 5 litre) eklenir, ışığa erişmeden iki hafta bekletilir. Aşağıdaki doza tutun: tentür (20 damla) suya (150 ml) sokulur, sulama geleneksel şekilde yapılır. Ilaç geliştirmek soda, tuz, tamamlayıcı, kombine şifalı otlar olabilir. Larinkste ağrı ile etkili araçlar.
 7. Farenjit ile şurubun ağrı nedeni üzerinde olumlu bir etkisi vardır: bal (200 ml), su (50 mi), adaçayı (10 g) ile karıştırılır, sıvı buharlaşana kadar bir banyoda kalaylanır. Kalınlaştırılmış bir bileşimde, bir limon suyu (1 yemek kaşığı) yapın. Tam etkiyi tamamlayın (günde üç kez 1 çay kaşığı).
 8. Aşırı miktarda mukus birikmesi ile hanımeli, adaçayı, muz, biberiye (1 çorba kaşığı) bitkisinin toplanması suya (300 mi) eklenir, ılımlı ısı (5 dakika) üzerinde ısıtılır. İntravenöz (günde üç kez 100 ml). Tedavinin gidişatı 7 gün sürer.
 9. Boğaz ağrısı, bir öksürük eşliğinde veya virüslerin etkisiyle, adaçayıyla solunduğunda iyileşir. Ham maddeler (2 çorba kaşığı) Su banyosu kullanarak orta ateşte su (600 mi) ilavesi ile kaynatılır. Et suyu bir kaba yerleştirilir ve yoğun bir bezle (10 dakika) buharlaştırma yoluyla solunur. Prosedür günde üç kez tekrarlanması tavsiye edilir.

Adaçayı, bunlara neden olan sebeplerden bağımsız olarak herhangi bir boğaz problemini ortadan kaldırabilir:

 1. Alkolsüz içeceklerin veya tüm vücudun neden olduğu alt soğutma.
 2. Mukoza zarında bakteriyel etkiler.
 3. Bölgenin ekolojik ve coğrafi özellikleri.
 4. Meslek aktiviteleri ile ilişkili hastalıklar.

Bir tıbbi madde kullanmanın yararı konusunda herhangi bir şüphe varsa, durulamayı veya solumayı kısıtlamanız tavsiye edilir ve bir tıp uzmanının yetkili bir danışması daha iyidir. Hamile ve emziren kadınlara kontraendikasyona özellikle dikkat edilmelidir.

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sage, okaliptüs, papatya, gargara için bir araç olarak konuşmak istiyorum. Boğazın tedavisi için bu reçete çocukluktan bana tanıdık geliyor. Şimdi soğuk ve belki de boğazın tedavisi için bir reçete ihtiyacınız olacak. Bu doğal, ama en önemli, etkili bir ilaçtır. Bu bitkiler yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir, tabii ki bu bitkilere karşı alerjiniz veya bireysel hoşgörüsüzlüğünüz varsa.

Adaçayı bakterisidal, antifungal etkisi vardır. Adaçayı anti-inflamatuar özellikleri var. Bu, sadece boğazın tedavisi için değil, diş etlerinin tedavisi için kullanılmasına izin verir. Adaçayı infüzyon veya kaynatma stomatit, periodontitis, akı, dişlerin gevşemesi için kullanılır.

Adaçayı yaprakları, kullanışlı özellikleri tıpta yaygın olarak kullanılan, çok kokulu ve acı baharatlı tadı. Çok miktarda uçucu yağ, alkaloid, tanen, reçine, flavonoid, organik asit ve acı içerirler. Bazı bölgelerde, çoğunlukla pirinç, et yemekleri, soğuk atıştırmalıklar ve turtalar için baharat olarak kullanılırlar.

Adaçayı yaprakları eczaneden alırım. Karton kutularda satılmaktadır.

Adaçayı kanamayı durdurur, balgam söktürücü özelliği vardır. Ancak, sadece boğazın tedavisi için kaynatma ve infüzyonları kullandım. Bu, boğazın tuz, soda ve iyotla durulanması ile birlikte ilk çaredir.

Gargara yapmak için bir adaçayı nasıl demlenir.

Adaçayı mukusun boğazını mükemmel bir şekilde temizler. Sıcak bir infüzyon veya adaçayı ile iyice durulayın, ancak soğuk ve sıcak değil.

Annem her zaman gargara için bir kaynatma hazırladı: bir litre su için adaçayı dolu bir çorba kaşığı. Yaklaşık 5-7 dakika kaynatın, yaklaşık 20-25 dakika ısrar edin. Daha sonra, suyun filtrelenmesi gerekecektir. Önce birkaç kat halinde katlanması gereken bir süzgeç veya gazlı bez kullanabilirsiniz.

Durulama günde en az 3-4 kez gerekir. Genellikle ikinci günde çok daha kolay ve boğaz daha az acı veriyor.

Adaçayı infüzyonunun hazırlanması daha kolaydır. Suyu kaynatın. Bir bardak kaynamış su üzerine, bir kaşık adaçayı ekleyin, 20 dakika ısrar edin. İnfüzyon ayrıca boğazınızı veya ağzınızı yıkamak için filtre ve kullanım.

Adaçayı, oral enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir ilaçtır. Aslında adaçayı, hastalığa neden olan bakterileri "öldüren" doğal antibiyotiklere atfedilebilir.

Buna ek olarak, bir adaçayı gargarası kullanırsanız, o zaman bu mükemmel bir dezenfektandır. Adaçayı soluma için tazelik verir.

Adaçayıda bulunan büzücülerin analjezik etkisi vardır, bu yüzden boğaz ağrısı için harika bir ilaçtır.

Stomatit, mukoza zarı, diş eti iltihabı, ağız boşluğunda ülserler, günde 5-6 kez adaçayı suyu durulayın.

Ağzı veya boğazı durulamak için yeni hazırlanmış et suyu veya infüzyon kullanmak daha iyidir. Aynı şey okaliptüs ve papatya için de geçerlidir. Çok fazla kaynatma yapmışsanız, 12 saat buzdolabında saklanabilir. Ve kullanmadan önce, su üzerinde banyo ısıtın.

Adaçayı boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı, larenjit, anjin için mükemmel bir ilaçtır. Hızlı bir etki elde etmek için günde 6 kez durulamalısınız. Ancak, uzun bir süre adaçayı kullanmaya değmez.

Hamilelik sırasında adaçayı kullanabilir miyim? Adaçayı, hamile ve emziren annelere yutulması için kesinlikle kontrendikedir. Boğazınızı adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Ama, bu gargara, hamile olduğunuzda, bir şey kullanmayın, otlar ve diğer yollar hakkında doktorunuza danışmak daha iyidir.

Gargara için okaliptüs. Nasıl demlenir?

Okaliptüs analjezik, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antiseptik özelliklere sahiptir. Okaliptüs, boğaz ve üst solunum yollarını tedavi etmek için kullanılır.

Yapraklar, kompozisyonda çok karmaşık olan ve sineole - güçlü bir doğal antiseptik de dahil olmak üzere 40'tan fazla farklı bileşeni içeren değerli okaliptüs esansiyel yağı içerir.

Okaliptüsün kaynatılmasıyla durulama ve inhalasyonlar enflamasyonu ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Okaliptüs yapraklarından infüzyon veya kaynatma yapabilirsiniz. Okaliptüs bir eczaneden satın alınabilir.

Bu 200 ml hazırlanması için. kaynar su, 1 tatlı kaşığı okaliptüs yaprağı ekleyin, ısrar edin, süzün ve boğazı sıcak bir şekilde infüze edin.

Okaliptüsün bir okaliptüsünü bir litre suya tam bir yemek kaşığı ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Genellikle yaklaşık 5-7 dakika kaynatırım, ısrar ediyorum, süzün ve sıcak bir et suyu ile boğazı ısıtın.

Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Ve okaliptüs, adaçayı, papatya kullanarak otlar ile durulama alternatif olabilir.

Kontrendikasyonlar, otlara karşı alerjisi olan bireysel hoşgörüsüzlüklerdir. Hamileyken ve emziriyorsanız, doktora danıştıktan sonra otlar kullanın.

Boğazın durulanması için papatya. Nasıl demlenir?

Papatya, mükemmel bir anti-enflamatuar ajandır, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir dezenfektan ve dezenfektanı vardır. Acıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Papatya çiçekleri, bir kaynatma veya infüzyon hazırlamak. Papatya eczaneden satın alınabilir.

Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, stomatit, grip, ARVI, bademcik iltihabı ile papatya uygulayın. Ayrıca, papatya suyu inhalasyon için kullanılabilir.

Papatyaların en değerli ve aktif maddeleri uçucu yağ, özellikle de chamazulene, glikozit, flavonoidler ve organik asitlerdir.
Esansiyel yağ bağırsaklarda fermantasyonu bastırır, dezenfektan, diaphoretik ve analjezik etkiye sahiptir.

İnfüzyon bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çiçek ekleyerek hazırlanır. Sızdırmaz bir kapta 25 dakika ısrar edin. Ancak, çoğu zaman gargara ve oral uygulama için bir papatya çiçeği kaynağından alıyorum.

İçecek papatya suyu bal ile olabilir, mükemmel bir anti-enflamatuardır. Papatyaların kaynatılması da bir sıcaklıkta içilebilir. Yemek pişirmek için et suyu da basit. Bir litre su tabanında bir tam çorba kaşığı papatya. 7 dakika kaynatın, ısrar ve süzün. Sıcak et suyu ile gargara.

Papatyadan kontrendike ilaçlar, alerjiler veya bitkilere karşı bireysel hoşgörüsüzlük için. Hamile ve emziren anneler için, papatya zayıf bir infüzyon şeklinde kullanılabilir ve ayrıca gargara için bir kaynatma kullanır.

Çocuklara gelince, bu dönemden önce durulamadığım 9 yaşından sonra boğazını kendim yıkadım. Ama sonra annem durulamada ısrar etti. Annem bana nasıl gargara yapılacağını gösterdi. Bu nedenle çocuğunuz bir gargara alırsa neden olmasın. Eğer değilse, o zaman boğaz tedavisi için başka yollar aramanız gerekir.

Kimseyi boğazımı yıkamasına zorlamayacağım, hepsi ayrı ayrı ve herkes kendine her şey için karar veriyor. Bana yardım eden bitkilerden bahsettim. Ama, arkadaşımın dediği gibi, bir hap içmesi, boğazını serpiştirmesi ve durulama onun için değil.

Boğazın iltihaplı hastalıkları, şişlik, kızarıklık, ağrı eşlik eden ağız boşluğu. Bu belirtiler yutkunmayı, konuşmayı, yemeyi önler. Angina tezahürlerini azaltmak için, tedavi çeşitli otlar ile boğaz durulama ile başlar: adaçayı, papatya, nergiz. Adaçayı suyunun düzenli kullanımı ağrıda bir azalmaya yol açar, inflamatuar reaksiyon daha az fark edilir hale gelir.

Kaynatma hazırlığı için, yaprakların toplanması hem eczaneden hem de bağımsız olarak hazırlanır.

Hangi durumlarda adaçayı kullanılır?

Çözüm birçok durumda yardımcı olur, bir anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir. Özellikle solunum sistemi hastalıkları, diş etleri için faydalıdır.

Angina, gırtlak iltihabı, farinks boğaz ağrısı eşlik eder. Semptomları hafifletmek için, boğazda bir papatya, adaçayı çözeltisi ile durulamayı unutmamak önemlidir. Bitki öksürük etkisine sahiptir, çünkü kuru öksürük ile gösterilir. Diş hekimliğinde vazgeçilmez bir ilaçtır. Dişeti iltihabı, kanama, diş ağrısı, stomatit - hastalığa adaçayı suyu ile başlamaya başlamak gerekir. Ayrıca, ilaç uykuyu artırır, yatıştırır, sinirlilik azaltır. Sır nedir?

Bu bitki çoğu farmakolojik preparatların yerini alabilir, çünkü adaçayı etki spektrumu çok büyüktür. Durulama çözeltisi, biyolojik olarak aktif maddeler içerir, bu sayede tedavi iyi bir etki sağlar.

Antimikrobiyal aksiyon. Ağız ve boğazda, bir takım patojen mikroorganizmalar sürekli olarak bulunur. Normal bağışıklığı olan kişilerde, iltihaplı hastalıklara neden olmazlar: angina, farenjit. Vücudun koruyucu kuvvetleri ihlal edildiğinde, mikroplar çoğalır ve mukoza zarına zarar verir. Adaçayı çözümünün düzenli kullanımıyla, iyileşmeyi hızlandıran patojenik flora ortadan kalkar. Bitki iltihabı giderir. Sonuç olarak, kan akışı iyileşir, boğazın şişmesi, bademcik, hiperemi ve ağrı kaybolur. Doku rejenerasyonunu destekler. Örneğin stomatit ile ağızda bir yara oluşur. Adaçanın uygulanması, tedavinin önemli bir aşamasıdır. Defekt mukoza hızla iyileşir, bağ dokusu ile sıkılaşır. Büzücü etkisi diş eti kanaması ile kullanılabilir. Tanenler kan kaybını azaltır. Hafif, orta derecede balgam söktürücü etkisi kuru öksürük, boğaz ağrısı ile yardımcı olacaktır.

Kullanışlı ve hızlı kullanım, adaçayı bir çözümdür. Eczanede bir bitki satın almak gerekir, yani kuru ot, kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak bu doğru yapılmalıdır. Tedavi yaprakları ve çiçekleri kullanır.

Bir adaçayı nasıl yapılacağı sorusunun cevabı çok basittir.

Bir bardak kaynar su üzerinde kıyılmış hammaddelerin bir çorba kaşığı almanız gerekir. Sıcak su dökün, soğumaya bırakın. Kaynamaması daha iyidir, bu nedenle çözeltide daha biyolojik olarak aktif maddeler olacaktır. Soğuduktan sonra filtrelenir. Sonra amaçlanan kullanım için kullanın.

Anjina, farenjit ile gargara yapabilirsiniz. Diş eti veya stomatit kanaması durumunda, ağız boşluğunda birkaç dakika et suyu tutulmalıdır. Prosedürü tercihen iki saatte bir tekrarlayın. Etkisini geliştirmek için papatya ekleyebilirsiniz.

Yaşlılıkta, adaçayı çimleri, solunum sistemi ve ağız hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Bitkisel ilaç güvenlidir, yan etkiler minimaldir. Ancak çocuk 4-5 yaşından küçükse, çözümün kullanımını reddetmek daha iyidir. Bu yaşta, çocuklar boğazını düzgün bir şekilde durulamamaktadır, çünkü etki minimaldir. Uzman, bu tür bir genç yaştaki hastalara hangi tedavi yönteminin uygun olduğunu söyleyecektir.

Dişeti hastalıkları, bademcik iltihabı, stomatit beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Hemen doktora başvurma fırsatı olmayabilir, ancak ağrı normal çalışmalara müdahale eder, belirtiler rahatsızlık getirir. Doktor tavsiyesi olmadan hap almak tehlikelidir. Bu durumda ağzınızı bir adaçayı ile durulayın. Bir çözüm hazırlamak çok kolay, papatya ekleyebilirsiniz. Anjina belirtileri, birkaç prosedürden sonra diş etlerinde iltihaplanma azalır.

Her zaman bitkisel preparatlar zararsızdır. Sağlıklı bir insan için sadece tedaviye yardımcı olurlar, ancak eşlik eden hastalıkların varlığında bile zarar verebilirsiniz.

Hamileyken ve emzirirken, bu bitkiyi herhangi bir şekilde, hatta boğaz ağrılarını veya dişeti kanamasını tedavi etmeyi bırakmalısınız. Az miktarda adaçayı özü uterusun tonunu artırır, erken doğum veya düşük yapma riski vardır. Böbreklerin akut inflamatuar hastalıkları doğrudan kontrendikasyonlardır. Azaltılmış tiroid aktivitesi ve düşük tansiyonu olan kişilerin ilacı kullanması önerilmez.

Boğaz ağrısı sips için Tarifler

Sh Alpheus - eski çağlardan beri bilinen, halk ve resmi tıpta uygulama bulmuş bir tıbbi ürün. Dezenfeksiyon, antibakteriyel, şifalı otların iyileştirici özellikleri vücutta iltihaplı süreçlerle baş etmede yardımcı olur. Eczacılık ürünleri demleme kitleri, uçucu yağ, emilim için pastiller ile temsil edilmektedir. Evde infüzyon hazırlamak için, tıbbi bir bitki kullanılır, diğer türlerin yararlı özellikleri yoktur. Boğazdan gelen adaçayı bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, solunum yolu viral enfeksiyonları için kullanılır.

Bitkilerin Özellikleri ve Faydaları

Şifalı bitkinin Latince adı salvia officinalis gibi geliyor. Bunun "salvare" fiili ile (kurtar) veya "salvus" ifadesiyle (sağlıklı kalması) ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Antik Roma'da bitki, diş ağrısı, enfeksiyöz hastalıklar, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan şifacılar tarafından çok değerliydi. Rusya'da, "salvia" adı dekoratif çeşitler anlamına gelir. Adaçanın iyileştirici etkisi, zengin bileşimi ile açıklanmaktadır. Renkler ve yapraklar biyoaktif bileşenler içerir:

 • bakterisit, iltihap önleyici özelliklere sahip alkaloidler, flavonoidler, fitokitler;
 • esansiyel yağlar, tanenler;
 • oleanolik, klorojenik, ursolik asit (farklı antimikrobiyal, antiviral aktivite, atrofik süreçlere müdahale, bağışıklık artışı);
 • makro ve mikro elementler (demir, kalsiyum, potasyum, çinko, selenyum, manganez, magnezyum, sodyum ve diğerleri);
 • A, E, K, P gruplarının vitaminleri;
 • doğal antibakteriyel ajan Salvin.

Tohumlardaki olgunlaşma sırasında adaçayındaki maksimum besin konsantrasyonu not edilir. Vahşi, bir tıbbi çeşitlilik bulunamamıştır. Tesisin benzersiz özellikleri göz önüne alındığında, neden özel arazilerde ve oda koşullarında yetiştirildiğini anlamak kolaydır.

Boğaz ve ağız boşluğu hastalıklarında adaçayı

ot Durulama ve yıkama çözeltileri, mekanik hasar ağrı ve enflamasyon tedavisi için, akut ve kronik tonsillitin formları, larinjit, soluk borusu, farenjit tanımlanmış ve gırtlak ve yutak yakar. Adaçayı infüzyonu tahriş olmuş mukoza zarlarını yumuşatır, patojen mikroflorayı tahrip eder, ağız ve boğazı dezenfekte eder. Ajan, hafif bir anestezi görevi görür, ağrı semptomunu hafifletir, anti-enflamatuar etki nedeniyle şişlikleri giderir.

pürülan bademcik iltihabı boğaz ve bademcik, kanallar bezleri köprü bağlantıları kaldırmak için yardımcı plak temizliğini yıkandığında. Boğazdaki obsesif terleme, kuru öksürük ataklarına neden olur, bitki özü ve düzenli durulama ile pastillerin emilimini giderir. Bakterisidal ve antiseptik etki, enfeksiyonun yayılmasını, bronşit ve pnömoni gelişimini önler. Adaçayı yağı ile inhalasyon hastalığı ile başa çıkmak için yardımcı olur, sıkıştırır. Antimikrobiyal, ağız günde 3-4 kere yıkayın stomatit, diş eti iltihabı, akı, diş eti iltihabı hastalığının tedavisinde kullanılan bitkiler, iyileştirici özellikleri.

Adaçayı ile Tarifler

Ilaç hazırlamak için genç sürgünler, yapraklar, çiçekli üstleri kullanın. Taze hammaddeden inhalasyon, durulama, soğuk ve sıcak kompresler için kullanılan yağı sıkın. Kurutma için, sapların yaprakları ve üstleri çiçeklenme sırasında kesilir, demetler halinde bağlanır ve nemden ve doğrudan güneş ışığından korunarak ılık bir yere asılır.

Küf kokusunu önlemek için, iyi hava sirkülasyonu gereklidir. Kurutucular kullanıldığında, uçucu yağların uçuculuğunu önlemek için sıcaklığı 40 dereceden fazla tutmayınız. Saplar kırılgan ve kırılgan hale geldiğinde işlem tamamlanır. Yapraklar taşlama işlemine tabi tutulmaz, aksi takdirde hızla lezzet kaybederler. Hammadde sıkıca kapalı kavanozlarda 24 aya kadar saklayın.

demleme

Boğazın adaçayıyla durulanması bademcik iltihabı ve bademcikler üzerinde bademcik iltihabı ile mücadelede etkili bir yoldur. Yemek pişirmek için çiçek çorbası ve çim yapraklarını doğrayın, bir bardak kaynar su dökün, kap kapalı, yarım saat ısrar edin. Filtrelemeden sonra, boğaz 6-7 gün boyunca günde yedi kez durulanır. Çocuklar için hafif konsantre bir çözüm hazırlayın: bir tatlı kaşığı ham madde 250 ml kaynamış suya haşlanır, 5 g deniz tuzu ekleyin. Soğumaya bırakın, gazlı bezle süzün.

Çocuk infüzyonu yutmadan gargara yapabilmelidir. İlk uygulamada çocuğun bir durumunun gözlemlenmesi gereklidir - alerjik reaksiyonların gelişmesi riski vardır.

kaynatma

Bitkinin 20 gram ezilmiş yaprakları 250 ml kaynar suya buğulanmış, yemekleri su banyosuna koyun, 5-7 dakika kısık ateşte soğumaya bırakın, soğumaya bırakın. Durulamalar günde 4-5 kez gerçekleştirilir. İşlemden 30-40 dakika sonra, içmek ve yemek yemek istenmez.

Uçucu yağ

Phytotherapists bal, soda, bir tutam tuz ve adaçayı yağı, 4 damla bir çay kaşığı ile sıcak suyun 200 mL hazırlanan gargara çözüm sunar. Soğuk algınlığında iltihap ve terlemeyi azaltmaya yardımcı olur.

tentür

Kırılan kuru yapraklar 1 ila 10 oranında alkolle dökülür, kabı sıkıca kapatılır, 48 saat sıcak bir yerde bekletilir. Süzüldükten sonra çözelti, kaynamış suya veya bir kaynatmaya (cam başına 15 mi) eklenir. Angina çare ile rahatsızlık ve ağrı ortadan kaldırır, şişme, bademcikler üzerinde plak çıkarılmasını hızlandırır.

Eczanede, filtre paketlerinde şifalı otlar içeren koleksiyonlar satıyorlar. Tıbbi çözümler hazırlarken, boğazınızı yıkamak için bir adaçayı nasıl yapacağınızı ekli talimatları izlemeniz gerekir. Terleme ve ağrı da tabletleri bitki özü ile çıkarır. Çeşitli tatlandırıcı katkı maddeleri, onları çözebilen çocuklara pastil verilmesini sağlar.

Bitkilerde bulunan maddeler, fetusun gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden ve bitkide bulunan maddeler üremeyi etkilediğinden, hamile kadınlara, adaçayı temel alan ilaçların yutulması yasaktır. Beslerken alkaloidler annenin sütünün içine girerek bebeğin vücuduna girer. Bu gibi durumlarda, eğer boğaz ağrırsa, doktor bu süre içerisinde ilaçların güvenli olmasına izin verir.

Adaçayı tedavisi

Bitki, zararlı mikropların çoğalmasını durduran ve hoş olmayan semptomları hafifleten, enfeksiyöz hastalıklarda farinkste oluşan patojenik mikroflora karşı etkili bir şekilde mücadele eder. Bitkisel özler ile tedavinin şiddetine bağlı olarak, otlar genellikle bağımsız bir ilaç olarak veya karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılır.

durulama

Her prosedür için çözeltinin yeni bir bölümünün hazırlanması arzu edilir. Gerekirse, ürünü kullanmadan önce 10-12 saat buzdolabında saklamak, rahat bir sıcaklığa kadar ısıtmak için izin verilir. İlk bademcik iltihabı belirtileri görüldüğünde, 250 ml kaynar su infüzyonu, ezilmiş yapraklardan oluşan bir çorba kaşığı, 7 g deniz tuzu ve tüm malzemeyi bir termosla kaynatın. Bir buçuk saat sonra sıvı süzüldü ve boğaz gün boyunca 4-5 kez çalkalandı.

Akut ağrıda, şifalı bitkilerin bir kombinasyonundan bir çare hazırlanır. Eşit oranlarda, papatya, çam tomurcukları, okaliptüs, nane yaprakları, kekik, anason meyve karıştırın. İki adaçayı ekleyin. Büyük bir kaşık dolusu hammadde 200 ml kaynar su ile yıkanır ve su banyosunda 20 dakika kaynatılır. Soğumaya bıraktılar. Çözeltinin 30 ml'si bir bardak saf su içine dökülür. Prosedürü 24 saat içinde dört kez uygulayın. Hasta boğazını çaldıktan sonra, bir saat boyunca yemek yememesi tavsiye edilir.

soluk alma

Adaçayı veya şifalı bitkilerin bir karışımı, bir tavaya dökülür, böylece sıvı kenarlara ulaşmaz (aksi takdirde yanma riski yüksektir). Çözeltinin sıcaklığı + 85-90 ° C olmalıdır. Bir havlu ile kaplanmış, kabı bükün, buharı teneffüs edin. Prosedürün süresi 6-10 dakikadır. Adaçayı yağı kullanmak ve bir buhar inhaleri için çözeltiye 4-6 damla eklemek kabul edilebilir. Seansın ardından, soğuk havaya çıkamazsınız, bir saat boyunca yiyeceklerden uzak durmalısınız, bir bardak ılık süt içebilirsiniz.

Hastanın ateşi olduğunda nefes almayın. 10 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

Tıbbi uygulamada kullanım

Adaçayı - bir dizi hastalığın tedavisi ve önlenmesi için reçete edilen doğal bir antiseptik. İlaçların etkinliği diğer şifalı bitkilerle birlikte artar.

farenjit

Eşit oranlarda karıştırın St. John's wort ve adaçayı. 2 yemek kaşığı. l. Hammaddeler bir bardak kaynatılarak iki bardak kaynar su ile 1 saat bekletilir. Filtre, günde 3 kez 50 ml içine alın. Alerji yoksa, bal eklemek faydalıdır. Paralel olarak, aynı çözüm 5-6 kez gargara tavsiye edilir.

Kuru öksürük

10 gram yaprak ve bitkinin çiçeklerinden bir bardak su bir bardak dökün, 150 ml sıvı bal, 5 ml limon suyu ilave edin. Zayıf bir ateş yaktılar, kaynamaya kadar ısıtın, plakadan alın, 15 dakika bekletin. Filtrelemeden sonra bir cam kaba dökün. Günde üç kez 5 ml alın.

Terleme, boğazda tahriş

Kıyılmış yaprakların bir çorba kaşığı bir bardak sütün içine dökülür, yavaş ateşte bir kaynamaya getirilir, 20 dakika ısrar edilir. Strain, 2 porsiyona bölün ve ılık bir formda içilir.

Kontrendikasyonlar ve önlemler

Doz aşımı ve uzun süreli kullanımı ile bitki alkaloidleri dahil toksik ve vücuda zararlıdır. Durulama ile bile, mukoz membranlar aracılığıyla çim bileşenlerinin aktif emilimi meydana gelir. Yan etkilerden kaçınmak için, yetişkinler için tedavi süreci 8 haftadan fazla değildir, çocuklar için - 4. Aşağıdaki durumlarda boğaz ağrısı için adaçayı kullanılması tavsiye edilmez:

 • Gebelik (bitki düşürücü östrojen ve progesteron üretimini teşvik bitki hormonları içermesi erken aşamalarında dolu düşükle ve 3. trimesterde - erken doğum);
 • emzirme - ot aracı genellikle laktasyon kesilmesi için yanlış burada emziren anneler süt, kısmi olarak azalmaktadır hormon prolaktin, baskılayan;
 • adet döngüsünün ihlali, östradiol yüksek seviyeleri;
 • 5 yaşın altındaki çocuklar - bebekler biyoaktif maddelere daha duyarlıdır ve herkes bir çözüm yutmadan durulayamaz;
 • şiddetli böbrek ve karaciğer patolojisi;
 • endometriozis, mastopati, göğüste neoplazm varlığı;
 • şiddetli arteriyel hipertansiyon, epilepsi, psikomotor uyarılabilirliği artırdı;
 • Bitkide bulunan maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü.


Doğru, ihtiyatlı kullanımı ile adaçayı boğaz, öksürük ve soğuk algınlığı hastalıkları ile mücadele için etkili bir ilaçtır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı ve diğer birçok patoloji sadece doktorun seçtiği kapsamlı yaklaşım ve antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir.

Boğaz ile adaçayı çalkalayın - nasıl çalışır, et suyu tarifleri, çocuklarda nasıl kullanılır

Yazıda bir adaçayla gargaralaşmayı tartışıyoruz. Sen boğazı kullanımına anjina, farenjit ve bademcik iltihabı bitki ve herhangi bir kontrendikasyonu vardır nasıl, adaçayı olabilir durulayın olmadığını öğrenecektir. Biz nasıl yetişkinler ve çocuklar için adaçayı gargarası demlemek göstereceğiz ve adaçayı ile gargara olarak edeceğiz.

Adaçayı boğaz ağrısı ile nasıl çalışır?

Boğaz ağrısı ile, adaçayı suyu kullanabilirsiniz

Halk hekimliğinde boğaz ağrısı için adaçayı sık sık kullanılır.. Tıbbi hammadde olarak, taze ve kurutulmuş yapraklar, yağ ve bitki özleri harekete geçer. Yaprakları çiğneyerek veya garnitürler için kök karışımları, soğumaları, adaçayı çözümlerini hazırlar.

Diş hastalıkları tedavisi için gargara için bir adaçayı kullanın. Bitkinin infüzyonları inflamasyon odaklarını etkili bir şekilde lokalize eder ve dezenfektan etkiye sahiptir. Çare stomatitis, gingivitis, periodontitis için kullanılır. İltihabı hafifletmek ve ağrıyı azaltmak için ağzınızı günde 2-3 kez adaçayı ile durulayın.

Bu bitki sayıda Salvin içermesidir - Doğal antibiyotik, uçucu yağlar, taninler, alkaloidler, organik asitler ve vitaminler. Bu bileşenler, adaçayı antiseptik, anti-enflamatuar, analjezik ve bakterisit etkileri vardır.

Bir boğaz gargarası için bir faring, akut tonsillit ve larenjit de geçerlidir.. Hastalığın ilk aşamalarında, bitki bazlı maddeler saf formda kullanılır, terapötik etkiyi arttırmak için adaçayı diğer tıbbi bitkiler eklenir. Papatya, kekik, okaliptüs, nane, çam tomurcukları ve calendula ile kombine edilir.

tariflerine dayalı çeşitli tıbbi bitkiler düşünün ve anjina, tonsilit, farenjit ile adaçayı gargarası nasıl açıklar.

Boğaz ağrısı ile adaçayı için tarifler

ARI ve bademcik iltihabı boğaz için adaçayı kullanın. Hazırlık bitkinin yapraklarından ve çiçeklerinden yapılır. Tıbbi prosedürler için yeni bir grup infüzyon uygulayın. Aşırı durumlarda, bitmiş içecek buzdolabında saklanır ve durulama öncesi su banyosunda 36-37 dereceye kadar ısıtılır.

Malzemeler:

 1. Adaçayı yaprakları - 1 çorba kaşığı.
 2. Adaçayı çiçekleri - 1 çorba kaşığı.
 3. Su - 250 ml

Nasıl pişirilir: Kuru malzemeleri ezin, kaynar su dökün, kapağını ve kabı bir havluyla ısıtın. Çare 30 dakika ısrar et.

Nasıl kullanılır: Günde 6-7 kez boğazınızı durulayın. Tedavinin seyri 5-7 gündür.

sonuç: Bademcik iltihabı olan adaçayı boğazda iltihap ve bademcik iltihabı, ağrı ve boğulma etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

Günümüze ek olarak, boğaz ağrısı için bir adaçayı suyu hazırlayabilirsiniz. Bu araç benzer etkileri vardır, buna ek olarak kuru öksürüğü ortadan kaldırır. Et suyu durulama ve dahili olarak alınır.

Malzemeler:

 1. Adaçayı yaprakları - 20 gr.
 2. Su - 250 ml

Nasıl pişirilir: Adaçayı yaprakları kaynar suyla dökün, su banyosuna koyun ve en az ateşte içeceği 5 dakika pişirin. Nihai ürün, tülbentten geçerek süzülür ve her kullanımdan önce ısınmasını ve ısınmasını önlemek için bir termos içine dökülür.

Nasıl kullanılır: Boğazınızı günde 3-5 kez bir kaynatma ile durulayın. İşlemden sonra, 30 dakika boyunca yemekten kaçının. Öksürük tedavisi için, ilaç günde 3 defaya kadar 1 yemek kaşığı ağızdan alınır.

sonuç: Farenjitli adaçayı ağrı ve mukozal farinks iltihabı etkin bir şekilde hafifletir, kuruluk ve terlemeyi ortadan kaldırır.

En güçlü adaçayı bazlı ilaç bir alkol tentürüdür. Pürülan dahil olmak üzere anjin için durulama solüsyonlarına ilave edilir.

Malzemeler:

 1. Adaçayı yaprakları - 50 gr.
 2. Votka - 250 ml.

Nasıl pişirilir: Bir şişe içinde doğranmış adaçayı yaprakları doldurun, votka ile dökün, sıkıca kapatın ve sıcak bir pil üzerinde 2 gün ısrar ediyor.

Nasıl kullanılır: Bir kadeh kaynamış suda 1 çorba kaşığı sulandırın veya yukarıda bahsettiğimiz tarifin bir adaçayı kaynatmasını seyreltin. Anjinada bir adaçayı günde en az 4 kez gargaralamak gerekir.

sonuç: Anginada adaçayı ile durulama, boğazda ağrıyı bastırarak, bademciklerde şişlik ve şişliklerini hızla giderir.

Çocuklarda adaçayıyla karıştırmak

Bir çocuk için adaçayı bir kaynatma kullanarak, ona doğru gargara nasıl öğretilir.

Çocuklar 5 yaşından önce başlamaması için boğazını yıkamak için bir adaçayı kullanın. Bu kısıtlama, bitkinin toksin ve halüsinojen içeriği nedeniyle oluşur. Fonların temelinde ilk kez kullanıldığında, bebeğin vücudunun reaksiyonunu izlemek gerekir, çünkü adaçayı alerjiye neden olabilir.

Malzemeler:

 1. Adaçayı yaprakları - ½ çorba kaşığı.
 2. Deniz tuzu - 1 tatlı kaşığı.
 3. Su - 250 ml

Nasıl pişirilir: Adaçayı yaprakları kaynar su ile dökün, kapağı yarım saat boyunca ısrar edin. Bitmiş ürünü bitirin, içinde bir kaşık deniz tuzu çözün.

Nasıl kullanılır: Günde 5-7 kez boğazınızı durulayın

sonuç: Angina adaçayı ile boğaz çalkalayın etkili bademcik gelen pus yıkayın, iltihap ve boğaz ağrısı rahatlatmak.

Adaçayıyla sarma hakkında daha fazla bilgi için videoyu izleyin:

Kontrendikasyonlar ve önlemler

Adaçayı ile gargara için kontrendikasyonlar:

 • böbrek patolojisi;
 • Düşük tansiyon;
 • hipotiroidizm;
 • bireysel hoşgörüsüzlük;
 • hamilelik ve emzirme dönemi;
 • 5 yaşın altındaki çocuklar.

Salvia zehirli ve halüsinojenik maddeler içerir, bu nedenle fonlarını uzun bir süre için kullanmak imkansızdır. Yetişkinler için maksimum tedavi süresi 2 aydır, çocuklar için - 1 aydır. Durulama için adaçayı, bitki kuvvetlendirdiği gibi, ıslak öksürükte dikkatli kullanılmalıdır.

Ne hatırlamak

 1. Adaçayı antiseptik, antiinflamatuar, analjezik ve bakterisit etkileri vardır.
 2. 5 yaşından büyük çocukların tedavisi için, boğaz ağrısı, farenjit ve bademcik iltihabı ile adaçayı ile durulayın.
 3. Adaçayı zehirli ve halüsinojenik maddeler içerir, bu nedenle uzun süre boğaz ağrısına dayanan fonları kullanmak imkansızdır.

Lütfen projeyi destekleyin - bize bildirin

Adaçayı Boğazı Adaçayı

Sağa göre adaçayı, çok sayıda rahatsızlık ile baş edebilen eşsiz bir şifalı bitki olarak adlandırılabilir. Bugün, tüm doktorlar bunu kabul ediyor ve vücuttaki iltihap süreçlerinden kurtulmak için çoğu zaman onlara yeterli miktarda çim reçete ediliyor. Bu nedenle, bu doğal ilaçlar hatırlanmalıdır ve boğaz ağrısı ve rahatsızlık, hatta boğaz ağrısı tedavi edebilir adaçayı yardımıyla olduğu gibi, boğaz iltihabı ortadan kaldırılmasında en güçlü ve en ağır olduğunu. Bitkilerin temelinde, boğaz sağlığını geri yüklenebilmesi için tedavinin ilk gününde rahatlama getirmek durulama yapmak. Adaçayı hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulayabilir, daha sonra sadece temel olarak hazırlanan preparatların dozajını doğru bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Adaçayı atandığında

Bitkinin boğaz hastalıklarında kullanımı için endikasyon listesi çok kapsamlıdır. Adaçayı aşağıdaki rahatsızlıklar teşhis edildiğinde ilaç olarak kullanılır:

 • boğaz ağrısı;
 • akut ve kronik tonsillit;
 • akut ve kronik farenjit;
 • akut ve kronik larenjit;
 • soluk borusu iltihabı;
 • boğazın yanıkları;
 • Boğaz yaralanması.

Bu bitki, kendi içinde analoglara sahip değildir ve kontrendikasyonların yokluğunda kesinlikle tedavide kullanılmalıdır.

Boğazda adaçayı ne üretir?

Çeşitli tıbbi maddeleri bir araya getiren zengin bileşimi nedeniyle bitki, farinkste inflamasyonu hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Adaçayı baz alarak durulama, insan vücudunda çok farklı eylemler üretir, bunlar şunları içerir:

 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • rejenere edilmesi;
 • yumuşatıcı;
 • analgetiziruyuschee;
 • Temizleme.

adaçayı eylemler olumlu irinli hastalıklarının şekil, olabildiğince hızlı bir şekilde sağlayan temiz farenks ve irinli kütleden bademcik ve hatta çoğu zaman kanallar bademcikleri engel ve önemli ölçüde hastanın durumunu kötüleştirebilir irinli mantar, getirmek bile. Bitkinin Değerli bir özelliktir ve bazen ağrı daha kötü olabildiğince sürekli şiddeti değişen saldırılarını öksürük kışkırtır çünkü onun yeteneği, boğazda bir tickle sunmak için. minimuma bronşların pnömoni ve inflamasyona neden olur Solunum sistemi, alt bölümlerinde hastalığın düşürülmesi riski azalır adaçayı göre durulama tedavisinde kullanıldığında Biz olduğunu unutmamalıdır.

Durulama olarak adaçayı kullanımının kontrendikasyonları

Sığırlar temelinde hazırlanan durulamaların kullanımı için sınırlamalar, çok fazladır ve bunun nedeni çimlerin yerel kullanımla bile bir bütün olarak vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmasıdır. Durulamayı oluşturan maddeler mukoza zarlarından kolayca emilir ve tüm sistem ve organları etkileyerek kan dolaşımı yoluyla vücutta dolaşır. Boğaz ağrısı tedavisi için adaçayı kullanmayı reddetmek aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • Hamilelik dönemi - bitkiyi oluşturan maddeler, uterus kasılmalarına neden olur; bu, hamileliğin erken aşamalarında düşüklüğe ve hamileliğin sonraki aşamalarında prematüre doğumlara yol açabilir;
 • Emzirme dönemi - çim süt üretimini azaltır veya hatta tamamen durdurur;
 • yaş 5 yıl - adaçayı maddelerin yüksek aktivitesi nedeniyle vücut aşırı yük riski;
 • vücutta hormonal bozukluklar;
 • dişi üreme sistemi hastalıkları;
 • nedenleri kurulmamış olan adet döngüsünün düzensizliği;
 • yüksek tansiyon;
 • böbrek hastalığı;
 • karaciğer hastalığı;
 • adaçayı alerjisi.

Ayrı bir şekilde, adaçayı temel alan durulama işleminin çok uzun süre kullanılmayacağına ve ciddi zehirlenmelere yol açabileceğine dikkat edilmelidir. Yetişkinler için, maksimum adaçayı terapisi süresi 2 ay ve çocuklar için - 1 aydır. Tedavi döneminde hoş olmayan duygular olması durumunda, bireysel hoşgörüsüzlüğün varlığını gösterdikleri için durur.

Bir adaçayı bazında bir boğaz için durulama ana tarifleri

Boğaz iltihabının tedavisi için, adaçayı esas alan üç çeşit durulama kullanılır.

Çocuklarda durulama için güvenlik kuralları

Boğazın gargaralanması, hava yollarına yakın bir sıvının kullanılması ile ilişkili olduğundan, işlemin çocuğun onu taşıyabildiğinden emin olmak için gerekli olması gerekir. Küçük bir hastanın durulama ile başa çıkacağından şüphe varsa, bu prosedür terk edilmelidir. Çocuk, bileşimin kullanımdan sonra tükenmesi gerektiğini ve durulama sırasında, gerekli olandan daha derin bir ağdaya maruz kalmanın en ufak bir tehdidinde olduğunu hatırlamalıdır - hemen kafayı öne doğru eğin. 10 yaşın altındaki çocuklar için, tüm prosedür bir yetişkinin sürekli gözetimi altında olmalıdır. Uygulamasının doğruluğunu, mukus boğazına maruz kalma süresini izleyecek ve durulama çözeltisi hala solunum sistemine girdiğinde acil yardım sağlayacaktır. Ayrıca, adaçayı ile ilk kez durulayınca, parmaklarınızın ucunda çocuğunuza uygun bir anti-alerjik ajan olmalıdır. Vücudun ilaca istenmeyen bir reaksiyonu olduğunda kullanılacaktır.

Adaçayı - boğaz ağrısı için mükemmel bir ilaç, kullanımı dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir.

Adaçayı ile gargara için tarifler

Orofaringeal bölgede ağrı, insanlar arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Herhangi bir nedenle yılın farklı zamanlarında ortaya çıkabilir. Farmakoloji birçok ilaç sunmaktadır. Fakat iyi yöntemlerden biri adaçayı kullanmaktır. Bu bitki nedir ve nasıl yardımcı olabilir?

Adaçayı yararlı özellikleri

Adaçayı, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bilinen bitkilerden biridir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Yılın herhangi bir zamanında kullanılabilir.

Boğazdan gelen adaçana ne yardımcı olabilir? Çimen, durulama için çözeltiler hazırlamak için kullanılır.Mucize edici bitki sayesinde, orofaringeal alanın birçok hastalığı iyileştirilebilir.

Boğaz ağrısı olan adaçayı evrensel bir ilaç olarak kabul edilir, bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, çocuk doktorları, terapistler şeklinde birçok uzman tarafından reçete edilir.
Terapötik etkisi şunlardan kaynaklanır:

 • salvina şeklinde doğal bir antibiyotik;
 • taninler;
 • aklaloidov;
 • mineraller ve vitaminler;
 • uçucu yağlar;
 • organik asitler;
 • yağlı asitler.

Şu anda eczane kiosklarda adaçayı içeren birçok ilaç bulabilirsiniz. Bu bitkisel preparatlar, tabletler, pastiller, çaylar içerir. Bitki oluşturur:

 • bakterisidal özellik;
 • anti-enflamatuar özellik;
 • dezenfekte etme özelliği;
 • antiseptik özellik;
 • örgü özelliği;
 • iyileştirme özelliği;
 • anestezik özellik.

Tracheitis veya larenjit ile bir öksürük oluştuğunda, bitki bir balgam söktürücü, mukolitik, bronkodilatatör ve antitusif etkisi olacaktır. Genellikle boğaz ağrısı, farenjit, grip enfeksiyonu ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Ayrıca, adaçayı herhangi bir formda rinit ve sinüzit, stomatit ve diş eti iltihabı şeklinde ağız boşluğu hastalıkları ile yardımcı olur.
Doktorlar sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da adaçayı iyileştirme sürecini de dahil etmeyi tavsiye etmektedir.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar

Boğazınızı istisnasız şekilde adaçayı ile durulayabilirsiniz. Boğazımı kadınlarla ve küçük çocuklarla birlikte adaçayıyla durdurabilir miyim? Gebe ve emziren anneler için orofaringeal hastalıklarda, dört yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılması önerilir. Bu durumda yan etkiler oldukça nadirdir ve bunları bitki bileşenlerine veya diğer alerjik reaksiyonlara karşı artan duyarlılık ile birleştirir.

İçimizdeki adaçayı içeceğinden bahsedersek, o zamanlar dört yıllık bir gebelik dönemi ve çocukluk dönemi şeklinde birkaç ciddi sınırlama vardır. Gerçek şu ki, uçucu yağlarda, istenmeyen etkilerin gelişmesine yol açabilen toksik bileşenler ve halüsinojenler vardır.

Ayrıca, bitki hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olur, bu da düşük veya erken doğuma neden olabilir.
Adaçayı, süt miktarında bir azalmaya yol açtığı için, gestasyon aşamasında kadın ve kadınlar kullanmak yasaktır.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar şunlardır:

 • hormonal dengesizlik;
 • hipertansiyon;
 • Jinekolojik hastalıklar;
 • bozulmuş adet döngüsü;
 • böbrek ve karaciğer hastalıkları.

  Tedavi kursu süresince de kısıtlamalar vardır. En uzun kurs iki aydan fazla olamaz, aksi takdirde hasta zehirli zehirlenmeye yol açabilir.

  Adaçayı ile boğaz tedavisi için Tarifler

  Farenjit, anjina, larenjit ile birlikte bir adaçayıyla karıştırın - bu, bitkileri uygulamada en basit ve en ünlü yoldur. Bir kaynatma yapmak için bir kaşık kuru ot almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. İki saat bekletin ve sonra süzün.

  Bitmiş ürün günde beş defaya kadar yıkanmalıdır. Kullanmadan önce, çözelti 37-38 dereceye kadar ısıtılmalıdır.
  Başka, eşit derecede etkili yöntemler vardır.

  1. İlk tarif.
   Eğer boğaz sadece incinmeye başlarsa, ağızda birkaç kuru yaprakları çiğneyebilirsiniz. Bu manipülasyonları üç saatte bir tekrarlayın. İki veya üç gün içinde semptomatoloji tamamen ortadan kalkacaktır.
  2. İkinci tarif.
   Bu yöntemde kronik tip bademcik iltihabı, anjina ve bakteriyel farenjit önerilmektedir. Durulama için bir adaçayı nasıl demlenir? Bir çözüm yapmak için bir kaşık çimen almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. Otuz dakika bekletin ve sonra boşaltın.

  Bundan sonra elde edilen ürüne bir kaşık deniz tuzu eklenmelidir. Durulama günde beş ila yedi defa yapılmalıdır. Bademcik iltihabı olan adaçayı bademciklerin pürülan içeriğini hızlı bir şekilde yıkamanıza ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemenize olanak sağlar.

 • Üçüncü tarif.
  Boğazdan adaçayı bir alkol tentürü olarak kullanılabilir. Bir ilaç yapmak için, elli gram yaprak almanız ve iki bardak votka dökmeniz gerekir. Bir kapak ile sıkıca kapatın ve on beş gün boyunca karanlık bir yerde işaretleyin.

  Çözelti hazır olduğunda, filtrelenmelidir. Sıcak suda yaklaşık on beş damla eklenir. Bademcik iltihabı, anjin, farenjit ile boğaz günde beş kez durulayın. Tentürde, tuz, soda da ekleyebilirsiniz.

 • Dördüncü tarif.
  Hastalığın tedavisi için mükemmel bir çare, bitkisel koleksiyona dayalı bir içecek. Bir içecek nasıl demlenir?
  İlacı hazırlamak için adaçayı, çam tomurcuklarını, kekik, calendula, papatyaya ihtiyacınız olacak. Bütün otlar eşit oranlarda karıştırılır ve bir termos şişesine dökülür. Daha sonra iki bardak kaynar su döküp yaklaşık iki ila üç saat ısrar ediyorlar.

  Hazır formülü günde iki veya üç kez sarhoş olmalıdır. Tedavi kursunun süresi on ila on dört gün arasında değişmektedir.

 • Beşinci tarif.
  Boğazınızı durulamak ve içmek için bir adaçayı biraraya getirebilirsiniz. Bunun için çimenlerin St. John's Wort ile eşit oranda karıştırılması gerekir. Sonra iki bardak kaynar su dökün ve yaklaşık on dakika su banyosuna koyun.

  Bundan sonra, çorba süzülür ve çeşitli resepsiyonlara ayrılır. Bitmiş ürünü sabah ve akşam saatlerinde elli mililitre günde iki kez içirin. Her iki ila üç saatte bir durulama boğaz tavsiye edilir.

 • Altıncı tarif.
  Eğer boğazda ağrı öksürük ile birleşirse, o zaman adaçayıyla inhalasyon yapabilirsiniz. Bunun için kaynamış suya bir kaşık kuru ot eklenir ve iki bardak kaynar suya dökülür. Çiftler halinde nefes almak on beş dakika içinde olmalıdır. Prosedürü beş ila yedi gün boyunca günde üç defaya kadar tekrarlayın.
 • Yedinci tarif.
  Eğer farenjit kuru öksürük ise, iyileşme şurubuna yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, elli mililitre su almanız ve on gramlık adaçayı eklemeniz gerekir. Su banyosuna koyun ve üç dakika kaynatın.

  Daha sonra yaklaşık iki yüz gram sıvı bal ekleyin ve bir ya da iki dakika muhafaza edin. Ürün kalınlaştığı zaman, limon suyu ile seyreltilmelidir. Tam iyileşme tamamlanana kadar ilacı günde üç kez içirin.

 • Sekizinci tarif.
  Solunum yolu mukus birikmesi ile aşağıdaki çare yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için adaçayı, hanımeli, muz ve biberiye ihtiyacın olacak. Tüm bileşenler eşit oranda karıştırılır. Su dökün, daha sonra soba üzerine koyun. Efervesansı beklemek ve germek gerekir.

  Bitmiş ilaç, yedi gün boyunca günde üç ila dört kez boğazını durulatır.

 • Dokuzuncu tarifi.
  Güçlü bir terleme olduğunda, bir kaşık kuru ot, suyla değil, kaynamış sütle dökülebilir. Biraz infüzyon ver ve sonra yatmadan önce al. Bu ürün yatıştırıcı ve örtücü bir etkiye sahiptir.
 • Çocuklarda adaçayı ile boğaz durulayın

  Evde bir adaçayı varsa, boğazınızı ve çocuklarınızı dört ila beş yıl arasında yıkayabilirsiniz. Ancak prosedürün uygulanması ile son derece doğru olmalıdır. Tüm manipülasyonlar doktor tarafından denetlenmelidir. Çözümü yutmayın, özellikle on yaşın altındaki çocuklar.

  Böyle bir süreç, aşağıdaki gibi olumsuz olaylara neden olabilir:

  • baş dönmesi;
  • halüsinasyon;
  • zayıflaması;
  • Vücudun hafif zehirlenmesi.

  Adaçayı çözeltisi iki kez zayıf olmalı ve bu nedenle iki yüz mililitre su üzerinde bir bitkinin bir kaşık yarısı ilave edilmelidir.
  Durulamadan sonra, çözelti tükenmeli ve akan su ile durulanmış olmalıdır. İlk durulamadan önce, doktorlara antialerjik ajan kullanmaları önerilir. Bu güçlü bir alerjik reaksiyonu önleyecektir.

  Adaçayı, okaliptüs, papatya gargara.

  Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sage, okaliptüs, papatya, gargara için bir araç olarak konuşmak istiyorum. Boğazın tedavisi için bu reçete çocukluktan bana tanıdık geliyor. Şimdi soğuk ve belki de boğazın tedavisi için bir reçete ihtiyacınız olacak. Bu doğal, ama en önemli, etkili bir ilaçtır. Bu bitkiler yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir, tabii ki bu bitkilere karşı alerjiniz veya bireysel hoşgörüsüzlüğünüz varsa.

  Adaçayı bakterisidal, antifungal etkisi vardır. Adaçayı anti-inflamatuar özellikleri var. Bu, sadece boğazın tedavisi için değil, diş etlerinin tedavisi için kullanılmasına izin verir. Adaçayı infüzyon veya kaynatma stomatit, periodontitis, akı, dişlerin gevşemesi için kullanılır.

  Adaçayı yaprakları, kullanışlı özellikleri tıpta yaygın olarak kullanılan, çok kokulu ve acı baharatlı tadı. Çok miktarda uçucu yağ, alkaloid, tanen, reçine, flavonoid, organik asit ve acı içerirler. Bazı bölgelerde, çoğunlukla pirinç, et yemekleri, soğuk atıştırmalıklar ve turtalar için baharat olarak kullanılırlar.

  Adaçayı yaprakları eczaneden alırım. Karton kutularda satılmaktadır.

  Adaçayı kanamayı durdurur, balgam söktürücü özelliği vardır. Ancak, sadece boğazın tedavisi için kaynatma ve infüzyonları kullandım. Bu, boğazın tuz, soda ve iyotla durulanması ile birlikte ilk çaredir.

  Gargara yapmak için bir adaçayı nasıl demlenir.

  Adaçayı mukusun boğazını mükemmel bir şekilde temizler. Sıcak bir infüzyon veya adaçayı ile iyice durulayın, ancak soğuk ve sıcak değil.

  Annem her zaman gargara için bir kaynatma hazırladı: bir litre su için adaçayı dolu bir çorba kaşığı. Yaklaşık 5-7 dakika kaynatın, yaklaşık 20-25 dakika ısrar edin. Daha sonra, suyun filtrelenmesi gerekecektir. Önce birkaç kat halinde katlanması gereken bir süzgeç veya gazlı bez kullanabilirsiniz.

  Durulama günde en az 3-4 kez gerekir. Genellikle ikinci günde çok daha kolay ve boğaz daha az acı veriyor.

  Adaçayı infüzyonunun hazırlanması daha kolaydır. Suyu kaynatın. Bir bardak kaynamış su üzerine, bir kaşık adaçayı ekleyin, 20 dakika ısrar edin. İnfüzyon ayrıca boğazınızı veya ağzınızı yıkamak için filtre ve kullanım.

  Adaçayı, oral enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir ilaçtır. Aslında adaçayı, hastalığa neden olan bakterileri "öldüren" doğal antibiyotiklere atfedilebilir.

  Buna ek olarak, bir adaçayı gargarası kullanırsanız, o zaman bu mükemmel bir dezenfektandır. Adaçayı soluma için tazelik verir.

  Adaçayıda bulunan büzücülerin analjezik etkisi vardır, bu yüzden boğaz ağrısı için harika bir ilaçtır.

  Stomatit, mukoza zarı, diş eti iltihabı, ağız boşluğunda ülserler, günde 5-6 kez adaçayı suyu durulayın.

  Ağzı veya boğazı durulamak için yeni hazırlanmış et suyu veya infüzyon kullanmak daha iyidir. Aynı şey okaliptüs ve papatya için de geçerlidir. Çok fazla kaynatma yapmışsanız, 12 saat buzdolabında saklanabilir. Ve kullanmadan önce, su üzerinde banyo ısıtın.

  Adaçayı boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı, larenjit, anjin için mükemmel bir ilaçtır. Hızlı bir etki elde etmek için günde 6 kez durulamalısınız. Ancak, uzun bir süre adaçayı kullanmaya değmez.

  Hamilelik sırasında adaçayı kullanabilir miyim? Adaçayı, hamile ve emziren annelere yutulması için kesinlikle kontrendikedir. Boğazınızı adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Ama, bu gargara, hamile olduğunuzda, bir şey kullanmayın, otlar ve diğer yollar hakkında doktorunuza danışmak daha iyidir.

  Gargara için okaliptüs. Nasıl demlenir?

  Okaliptüs analjezik, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antiseptik özelliklere sahiptir. Okaliptüs, boğaz ve üst solunum yollarını tedavi etmek için kullanılır.

  Yapraklar, kompozisyonda çok karmaşık olan ve sineole - güçlü bir doğal antiseptik de dahil olmak üzere 40'tan fazla farklı bileşeni içeren değerli okaliptüs esansiyel yağı içerir.

  Okaliptüsün kaynatılmasıyla durulama ve inhalasyonlar enflamasyonu ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Okaliptüs yapraklarından infüzyon veya kaynatma yapabilirsiniz. Okaliptüs bir eczaneden satın alınabilir.

  Bu 200 ml hazırlanması için. kaynar su, 1 tatlı kaşığı okaliptüs yaprağı ekleyin, ısrar edin, süzün ve boğazı sıcak bir şekilde infüze edin.

  Okaliptüsün bir okaliptüsünü bir litre suya tam bir yemek kaşığı ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Genellikle yaklaşık 5-7 dakika kaynatırım, ısrar ediyorum, süzün ve sıcak bir et suyu ile boğazı ısıtın.

  Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Ve okaliptüs, adaçayı, papatya kullanarak otlar ile durulama alternatif olabilir.

  Kontrendikasyonlar, otlara karşı alerjisi olan bireysel hoşgörüsüzlüklerdir. Hamileyken ve emziriyorsanız, doktora danıştıktan sonra otlar kullanın.

  Boğazın durulanması için papatya. Nasıl demlenir?

  Papatya, mükemmel bir anti-enflamatuar ajandır, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir dezenfektan ve dezenfektanı vardır. Acıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Papatya çiçekleri, bir kaynatma veya infüzyon hazırlamak. Papatya eczaneden satın alınabilir.

  Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, stomatit, grip, ARVI, bademcik iltihabı ile papatya uygulayın. Ayrıca, papatya suyu inhalasyon için kullanılabilir.

  Papatyaların en değerli ve aktif maddeleri uçucu yağ, özellikle de chamazulene, glikozit, flavonoidler ve organik asitlerdir.
  Esansiyel yağ bağırsaklarda fermantasyonu bastırır, dezenfektan, diaphoretik ve analjezik etkiye sahiptir.

  İnfüzyon bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çiçek ekleyerek hazırlanır. Sızdırmaz bir kapta 25 dakika ısrar edin. Ancak, çoğu zaman gargara ve oral uygulama için bir papatya çiçeği kaynağından alıyorum.

  İçecek papatya suyu bal ile olabilir, mükemmel bir anti-enflamatuardır. Papatyaların kaynatılması da bir sıcaklıkta içilebilir. Yemek pişirmek için et suyu da basit. Bir litre su tabanında bir tam çorba kaşığı papatya. 7 dakika kaynatın, ısrar ve süzün. Sıcak et suyu ile gargara.

  Papatyadan kontrendike ilaçlar, alerjiler veya bitkilere karşı bireysel hoşgörüsüzlük için. Hamile ve emziren anneler için, papatya zayıf bir infüzyon şeklinde kullanılabilir ve ayrıca gargara için bir kaynatma kullanır.

  Çocuklara gelince, bu dönemden önce durulamadığım 9 yaşından sonra boğazını kendim yıkadım. Ama sonra annem durulamada ısrar etti. Annem bana nasıl gargara yapılacağını gösterdi. Bu nedenle çocuğunuz bir gargara alırsa neden olmasın. Eğer değilse, o zaman boğaz tedavisi için başka yollar aramanız gerekir.

  Kimseyi boğazımı yıkamasına zorlamayacağım, hepsi ayrı ayrı ve herkes kendine her şey için karar veriyor. Bana yardım eden bitkilerden bahsettim. Ama, arkadaşımın dediği gibi, bir hap içmesi, boğazını serpiştirmesi ve durulama onun için değil.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Çocuklarda Angina: belirtileri ve tedavisi

  Anjin, ancak başka akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır, bademcik esas olarak lokalize inflamasyon ile karakterize edilen akut bulaşıcı hastalık anlamına gelir.

  Anestezi altında Tonsillektomi - Gözden Geçirme

  Başka bir ameliyatım vardı. Bir yıl sonra yeniden kalkmayı deneyimledikten sonra - şüpheli bir zevk)))) Eğer kronik dekompresyon bademcik iltihabına (benim durumum) sahipseniz bademciklerin çıkarılmasını kesinlikle tavsiye ederim.