Loading

Boğaz yıkama için papatya

Papatya, yüzyıllar boyunca kullanılan benzersiz özelliklere sahiptir. Bitki, resmi, halk tıbbında çeşitli rahatsızlıklardan kullanıldığı için mucizevi bir kimyasal bileşime sahiptir. Bu güçlü bir antiseptiktir, bağışıklığı artırır, iltihapla baş etmeye yardımcı olur, yaraları iyileştirir. Ayrıca, boğazda ağrının vazgeçilmez bir yardımcısı olan çiçek, boğazın papatya ile durulanması, hastalığın nedenini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olacağına, hatta ilaçsız hafif vakalara sahip olduğuna inanılmaktadır. Hangi hastalıkların durulandığı en iyi yöntemlerden biri olduğunu, çiçeklenme, öneriler, kontrendikasyonlar ve tıbbi hammaddeler hazırlamak için ne kadar doğru olduğunu düşünelim.

Durulama hangi hastalıklarda tavsiye edilir?

Tedavi için genellikle bir ilaç (eczane) papatya kullanılır. Herhangi bir eczaneden satın alınabilir veya yaz mevsimi kendi başlarına temin edilebilir. Papatya, ilaç dolabında asla gereksiz olmayacaktır. Sonuçta, bir papatya suyu ile gargara anjin, larenjit, stomatit, farenjit, kızıl ateş etkilidir. Sadece dezenfekte etmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli virüslerle mücadele eder. Ayrıca, bu bitki akut ağrıyı hafifletir, bu nedenle bademcik ve akut diş ağrısının çıkarılmasından sonra reçete edilir.

yemek tarifleri

Evde bir papatya çözeltisi hazırlayın. Bunu yapmak için, 3 yemek kaşığı çiçek sosu alın, bir bardak kaynar su dökün. Çiçekler ezilirse, çözelti 15 dakika demlenir, aksi halde 30 dakika demlendirilir. Filtreledikten sonra soğuduk. Zaparivat çözeltisi zaparivat üç saat, filtre, sıkıştırma, serin için bırakarak kaynar su bardağı dört kaşık inflorescences için, bir termos içinde olabilir. Böyle bir çözüm, sıcaklık ile gargara olabilir. Akut tonsillitte, birkaç damla iyot, et suyuna eklenir.

Papatya, boğazda ağrıdan durulamak için bir tıbbi kompozisyon hazırlamak için kullanılabilir. Diğer otlar ile kombine edilebilir: okaliptüs, nergis, St. John's Wort. Oranlar standart kalır, bileşimin filtre edilmesi ve soğutulması önemlidir. Bu tarifler hem yetişkinler hem de çocukların tedavisi için uygundur. Bir papatya çözeltisinin etkisini arttırmak için, boğaz burun içinden yıkanır. Bu prosedür için pipet veya küçük bir armut kullanın.

Nasıl düzgün durulanır?

Durulama etkinliği sadece prosedür doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde söylenebilir. Sonuçta, yanlış eylemler sadece acıtabilir, iyileşmeyi yavaşlatabilir. Sıcak, soğuk, sıcak bir çözümle gargaralamak önemlidir. Sıcak su yanabilir zaten iltihaplı, tahriş olmuş boğaz, soğuk - iltihaplanma sürecini şiddetlendirir.

Durulama yaparken, başınızı "Y" harfini telaffuz ediyormuş gibi geri atın.. Böylece çözüm daha iyi düşecek, bademcikler üzerine düşecek. İlacın burun boşluğuna girmemesine dikkat edin. irin durulayın yerine derin bademcikler içine ve mideye getirmek - Bir boğaz ağrısı iseniz, bu ilaç, durulama ana amacını yutma, aktif olarak izin gargara verilmez.

Gargara günde 4 kez gerekir, sık sık yapabilirsiniz. Prosedürün süresi 5 dakikadır. Tedaviden sonra, içmemek, en az bir saat yememek en iyisidir. Hastalık tamamen düzelene kadar durulayın. Ancak durulama suistimal edilmemeli, en az saatte bir mola verilmelidir.

Çocuklar için gargara gerekli olduğunda bir sorun var. Sonuçta, sadece prosedürü öğretmek değil, aynı zamanda çocuğu doğru bir şekilde yerine getirmesi önemlidir. Bunun için oyunun şeklini seçmek daha iyidir. Önce çocuğa ağzını yıkamasını öğret ve sonra boğazına git. Çocuğa prosedürün ağrısız olduğunu açıklayın, yapıldıktan sonra hastalık ortadan kalkacaktır. Boğazın papatya ile durulanması için formül yetişkinler için yetişkinlerle aynıdır. Periyodiklik günde 4 kez aynıdır.

Hamilelikte Papatya Kullanımı

Bu konudaki görüşler belirsizdir, bir doktorun gözetiminde hamilelik sırasında papatya almak daha iyidir, çocuğa zarar vermemek için. Ama hamile bir kadın hastalanırsa, bir papatya çözeltisi vazgeçilmez bir araç olabilir. Durulama, ilaçların yerini alır ve iyileşmeyi hızlandırır. Boğazın en ufak semptomları ile her 3 saatte bir papatya kaynatmasıyla durulamaya başlayın. Ağız, diş ağrısı ve diş etleri ile ilgili problemler varsa hamile kadınlar için bir kaynatma ile gargara önerilir. Bu, dezenfekte etmenin, solunum sistemini hızlı bir şekilde restore etmenin iyi bir yoludur. Bir kadın çiçeklenme alerjisi varsa, o zaman hamilelik sırasında bir papatya çözeltisi ile tedavi edilir.

Kontrendikasyonlar

Papatyaya alerjiye veya çorbalara karşı toleranssızlık uygulanması yasaktır. Aşırı dikkatle bir yaşın altındaki çocuklara çiçek salkımları verin. Bebeklerde bu çiçek, örneğin, alerjiye neden olarak farklı hareket edebilir. Hamile kadınlara kaynatma tedavisinde özellikle dikkat. Bu nedenle, her durumda kullanımdan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Eğer astım veya polene alerjimiz varsa, tedaviden önce, bir alerjistine danışın.

Tıbbi hammaddelerin hazırlanması

Para kazanmak için, çözüm için hammadde kalitesinden emin olun, evde papatya çiçekleri hasat edebilirsiniz. Bu uygundur, kurutulmuş bitki her zaman ev ecza dolabınızda olacaktır. Bir çözüm için çiçekleri toplamak daha iyidir. Yazın hasat edilirler, çünkü o zamanlar çok miktarda uçucu yağ bitkide yoğunlaşır, papatyaya ve takdire değerdir. Tıbbi bir görünüm seçmek için, çiçek, içi boş ise, kesilmelidir, o zaman doğru seçim yaptınız. Bitkinin eczane görüşünü tanımanın bir başka yolu, çiçeğin kokusuna dikkat etmek, elma-bal olmalıdır.

Kurutulmuş papatya en az 30 derecelik bir sıcaklıkta olmalıdır. Bundan sonra, kağıt paketlerini koyun, kuru bir yerde saklayın. Çiçek salkımlarını çocukların güvenliği için uzak tutmak daha iyidir. Bu tür hammaddelerin raf ömrü bir yıldır. Bir kg çiçek 200 gramdır. durulama için hammadde. Hammaddeyi bir kez hazırladıktan sonra, uzun süre yeterli olacak.

Boğaz yıkama için papatya

Üst solunum yollarının herhangi bir patolojisi ile kişinin benzer belirtileri vardır - kızarıklık ve boğaz ağrısı, terleme ve öksürük, mukozal ödem. İlk enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasından hemen sonra soğuk algınlığı tedavisine başlayın. Hastalığı hızlı ve etkin bir şekilde ortadan kaldıracak birçok halk ilaçları var. Tanınmış yöntemlerden biri, boğazın papatya ile durulanmasıdır. Takviye tedavisi, inhalasyon ve içerideki bitkilerin infüzyonları ve decoctions alınabilir.

Papatyaların iyileştirici özellikleri

İlaveten, tıbbi bitki vücudun bağışıklığını arttırır, nazofaringeal mukozada küçük hasarı iyileştirir, kuruluğu ve boğazda boğulmayı ortadan kaldırır. Papatya tedavisi, hastalığın erken evresinde, güçlü ilaçlardan kaçınmak için yardımcı olacaktır.

İnfüzyon yapmak için bir iyileştirici bitki kullanarak, kaynayan bitkinin tüm yararlı bileşenlerini tamamen yok ettiği unutulmamalıdır.

Papatya - en iyi şifacı

Uzun zaman önce, papatya popüler bir şifa bitkisidir. Böyle organik asitler, mineraller, A ve C vitaminleri, esansiyel yağlar, sadece bakterilerle başa çıkmak mümkün bitki, aynı zamanda virüsler gibi bir kompozisyon bileşenleriyle.

Infusion inflorescence ile gargara aşağıdaki rahatsızlıklar için tavsiye edilir:

 • faringeal mukozaya (farenjit) hasar;
 • larinks iltihabı (larenjit);
 • akut anjina;
 • influenza ve ARVI.

İyileşme infüzyonu sıklıkla bademciklerin çıkarılmasından sonra nazofarenksin sulanması için kullanılır. İltihap ve ağrılar hemen giderir, iyileşmeyi hızlandırır ve komplikasyon riskini azaltır.

Tıbbi amaçlar için kuru çiçek salkımları kullanılır. Onları herhangi bir eczaneden satın alabilir veya kendiniz temin edebilirsiniz. Hammaddeleri tercihen kağıt kutularda bir yıldan fazla olmamak üzere kuru bir yerde saklayın.

Terapötik bir etki elde etmek için, durulama solüsyonunun nasıl düzgün hazırlanacağını bilmeniz gerekir. Çok güçlü infüzyon kullanmak ve yeterince konsantre olmak kabul edilemez. İlk durumda, durulama mukozada aşırı miktarda kurumaya ve hastalığın semptomlarının ağırlaşmasına ve ikincisinde de terapötik etkinin yok olmasına yol açacaktır.

Ek olarak, yetişkinlerde ve çocuklarda prosedürün özellikleri dikkate alınmalıdır.

Infüzyon hazırlanması

Gargara için yeteri kadar hazırlanmış olan papatya, tedavi sonucuna bağlı olacaktır. Dozu gözlemlemek önemlidir ve her hastalık için kendine aittir. Gerekli miktarda kurutulmuş çiçek salkımına kaynar su dökülür, kapak ve filtre altında yarım saat ısrar edilir. Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir. Her kullanımdan önce terapötik infüzyon taze hazırlanır.

Terapötik etkisini arttırmak için, papatya çiçekleri diğer şifalı otlar ile karıştırılabilir: okaliptüs, calendula, coltsfoot ve kekik. Toplama sıcak su dökülür ve 2-3 saat süreyle bir termos içinde buğulama yapılır. Kaynama kaynama kesinlikle yasaktır. Soğutulan sıvı dikkatlice filtre edilir ve durulama için kullanılır.

Papatya Terapi: En İyi Tarifler

Sıcak bir çözelti ile sulamak, bademcik ve nazofarenksin mukus ve iltihaptan temizlenmesine yardımcı olur. Prosedür kan dolaşımını aktive eder ve patojenik mikroflorayı yok eder ve hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirir.

KBB organlarının her hastalığı, infüzyonun hazırlanması için bireysel bir yaklaşım ve kendi formülasyonunu gerektirir.

boğaz ağrısı

Eğer boğazda ağrı hissedilirse, boğazda kuruluk ve yutulursa, bademcik iltihabı - durulama işlemi bal ile pişirilir. Bunu yapmak için, 1 çorba kaşığı çiçek salkımına bir bardak kaynar su ile demlenir ve 60 dakika ısrar edilir. Süzdükten sonra, çare için bir tatlı kaşığı bal ekleyin.

İlaç toplama, kaynar su 200 ml dökün, en az 1 saat ısrar ve boğazını durulayın. Bir bardak infüzyonda, bıçağın ucuna borik asit ilave edilmesi önerilir.

Farenjit, larenjit

larinks ve yutak İlaç akut enflamasyonda başka bir tarifi hazırlanır: kaynar su dolu bir beher içinde, bir su banyosunda ısıtıldı 2 çorba kaşığı ot, soğutulmuş ve filtre edilmiştir. Ürün durulama için kullanılır. İnhalasyonlar için uygundur.

Grip ve ARVI

Akut viral enfeksiyonlarda sadece farinks değil, aynı zamanda burun da etkilenir, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır.

Papatya infüzyonu 1 çay kaşığı kuru ot ve 300 ml sudan hazırlanır. Ortaya çıkan çözüm sadece boğazı sulamakla kalmaz, aynı zamanda burun sinüslerini de yıkayabilir. Prosedürü günde en az dört kez tekrarlayın.

Soğuk algınlığı ile içteki papatyadan çay almak çok faydalıdır. O sadece vücudun hastalığa karşı direncini arttırmaz, aynı zamanda hastanın durumunu hafifletir, halsizlik belirtilerini ortadan kaldırır.

Çocuklar için boğaz yıkayın

Nazofarenksin papatya ile sulanması, bebekler için bile uygundur. En tuhaf çocuk gibi hoş tadı ve göze batmayan lezzet. Zararsız ve oldukça etkili bir bitki nadiren alerjik reaksiyonlara ve diğer yan etkilere neden olur.

Kırıntıları tedavi etmeye başladığınızda, ebeveynler birkaç basit kuralları hatırlamalıdır:

 • Prosedür sırasında bebekler boğulabileceklerinden, 2-3 yıl öncesine kadar bebekler için durulama önerilmemektedir.
 • 3 ila 7 yaş arası çocuklar için, boğaz sulaması yetişkinlerin sıkı gözetimi altında yapılmalıdır.

Çocuğun yaşı ve hastalık tipine bakılmaksızın, durulama, prosedür başına 100-150 ml papatya infüzyonu kullanılarak günde en az 4 kez gerçekleştirilir.

Soğuk algınlığı tedavisi için modern ilaç ağırlıklı olarak ilaç sunmaktadır. Bu tamamen haklı ve mantıklı. Ancak, şifalı bitkilerin gücünü unutmayınız. Nasıl ve nasıl gargara yapılacağını bilmek, hastalığın semptomlarından hızlıca kurtularak iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandırabilirsiniz.

Papatya kaynatma ile boğaz tedavisi

Herhangi bir solunum hastalığına daima ağrı ve boğaz ağrısı eşlik eder. Hastalığın ilk semptomları ile tedavi edilmeye başlanır, bu yaklaşım, enfeksiyonun vücuda yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Geleneksel tıp, soğuk algınlığı tedavisi için birçok etkili yemek tarifleri sunmaktadır. Hepsi doğal içeriklere dayanmaktadır. Boğaz ağrısı olan papatya sadece halk hekimleri tarafından değil, aynı zamanda kalifiye doktorlar tarafından da önerilmektedir. Papatya çiçekleri, soluma için bir kaynatma ve formülasyon hazırlamak için kullanılabilir.

Papatya yararları

Papatya bademcik iltihabı, larenjit, farenjit ve ağız boşluğu hastalıkları için aktif olarak kullanılır.. Papatya gibi tıbbi özellikleri vardır:

 • Mukoza zarlarını dezenfekte eder ve bakterilerin çoğalması için elverişsiz bir ortam oluşturur.
 • Mukus boğazında ve bademciklerde oluşan plak temizler.
 • Yenileyici bir etkiye sahiptir.
 • Vücudu bağlar.
 • Yerel bağışıklığın güçlendirilmesini teşvik eder.
 • Anti-inflamatuar ve anti-ödem etkileri vardır.
 • Kaşıntı ve alerjinin diğer belirtilerini azaltır.

Çocuklar için bile en küçük olan anjinası olan papatya önerilir. Bu bitki kaynağının hoş bir tadı ve aroması vardır, bu yüzden en kaprisli bebeğin bile boynu durulamaya ikna edilmesine gerek yoktur.

Böyle bir araç kullanmanın avantajı, hem bir eczanede hem papatya satın alabilmeniz hem de kendiniz toplayabilmenizdir. Bu bitki ormanlarda, bahçelerde ve çayırlarda yetişir.

Papatya suyu, ağrı ve iltihapları hızla yok eder. İşlemden sonra hastanın durumu belirgin şekilde iyileşir. Papatya çiçekleri, soğuma, infüzyon ve tıbbi yağlar hazırlamak için kullanılabilir. Terapötik özellikleri nedeniyle papatya genellikle pürülan anjina da dahil olmak üzere KBB organlarının hastalıkları için reçete edilir.

Şifalı bitkiler sadece ekolojik olarak temiz alanlarda toplanmalıdır. Eczanelerde satılan otlar sertifikalıdır ve kesinlikle güvenlidir.

Kontrendikasyonlar

Boğazın anjin ile papatya ile durulanması güvenli ve aynı zamanda KBB organlarının patolojilerini tedavi etmek için çok etkili bir araçtır. Ancak böyle bir zararsız çare bile göz önüne alınması gereken bazı kontraendikasyonlara sahiptir. Bir boğaz gargarası için, bir papatya suyu, aile üzerindeki alerjiye eğilimli olarak kullanılamaz.

İçme suyu papatya, bu tür hastalıklar ve durumlar için tavsiye edilmez:

 • Alevlenme aşamasında sindirim sistemi hastalıkları ile.
 • Ishal eğilimi ile.
 • Nörolojik doğanın bazı patolojileri ile.

Şifalı bitkileri tedavi ederken, doktor tarafından reçete edilen dozajları gözlemlemek çok önemlidir. Doz aşıldığında, yan etkiler oluşabilir. Papatya suyunun aşırı kullanımı baş ağrısı, sinirlilik ve uyku bozukluğu olabilir.

Aşırı dikkatle, hamile kadınlar için papatya suyu ile tedavi edilmelidir. Bu durumda, bekleyen anne, çözümü yutmamak için gargara etmelidir. Papatya östrojen üretimine katkıda bulunur, bu da erken evrelerde düşüklüğe neden olabilir..

Ayrıca, aynı zamanda bir papatya ve çeşitli sakinleştirici bir kaynatma ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Hızlı bir kalp atışı ve kalbin diğer bazı patolojileri ile büyük özenle kullanın papatya.

Papatya suyu, bir yaşından küçük çocukların tedavisi için nadiren reçete edilir. Bu durumda, doktor bebeğin ağzını bir kaynaşmaya batırılmış steril bir bandajla silmenizi tavsiye edebilir.

Durulama için papatya demlemek nasıl

Eczane papatya decoctions, infüzyon, kompres, losyon ve balsamı hazırlamak için kullanılan eşsiz bir bitkidir. tedavisi için paketler halinde değil briketikah tercihini çim vermek için kendi kullanabilir veya eczaneye papatya toplanan bitki materyali satın, ama daha iyi en iyisidir.

Eğer boğaz ağrırsa, durulamada bitkisel hammaddelerin düzgün bir şekilde demlenmesi çok önemlidir. Bir şifa suyu hazırlamak için, yarım çorba kaşığı doğranmış bir papatya almanız ve bir bardak sarp kaynar su dökmeniz gerekir. Ortaya çıkan suyu 20 dakika ısıtın, ardından filtrelenir ve boğazı durulamak için kullanılır.

Hastalığın en başından itibaren, boğaz her saat çalkalanır ve hastanın durumu düzeldikten sonra, prosedürler günde 4 kez gerçekleştirilir. Suyu birkaç kez aynı anda pişirebilirsiniz, kalan buzdolabında saklanır. Kullanmadan önce, doğru miktarda çözelti sıcak bir duruma ısıtılır.

Bir prosedür için hasta yarım bardak papatya suyu kullanmalıdır.

Diğer tarifler

Klasik papatya suyuna ek olarak, nazofarenksin patolojilerinin tedavisi için diğer tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Boğaz kuru ve terleme hissediyorsa, o zaman tıbbi suyu başka bir tarifi göre hazırlanır. Bunu yapmak için, bir bardak su içinde bir çorba kaşığı ot ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Tedavinin etkinliğini artırmak için, papatya diğer şifalı otlar ile kombine edilebilir. Boğaz ağrısı ile iyi bir etki adaçayı, okaliptüs ve meşe kabuğu verir.
 • Buhar inhalasyonları ile iyi bir etki verilir. Çözeltiyi hazırlamak için iki çorba kaşığı alın, yarım litre su alın ve sıcak çözeltinin üzerine 15 dakika boyunca bir battaniye ile örtün.

Buhar inhalasyonları pürülan anjina formunda kesinlikle yasaktır. Bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 • Boğaz ağrısı, papatya suyu ile şifalı ayak banyoları da yararlıdır. Sadece vücut ısısı normal ise bunları yapabilirsiniz.
 • İyileştirici bir yağ yapmak için bir litre kavanozu almanız ve doğranmış papatya çimi ile tepeye doğru itmeniz gerekir. Bundan sonra, sebze ham maddeleri yağ ile dökülür ve bir hafta boyunca infüzyon için bırakılır. Bu süreden sonra, papatya yağı boğaz ve bademciklerin yağlanması için kullanılır. Bu aynı ilaç burnunda soğuk algınlığına gömülebilir.

Boğaz ağrısı nedeni mantar hastalığı ise, o zaman borik asit papatya broth eklenir ve sonuçta oluşan kompozisyon boğaz durulanır.

Hastalığın ilk belirtilerinde boğaz ağrısını papatya suyu ile tedavi etmeye başlayın.. Bu, her türlü komplikasyonun hızlı bir şekilde iyileşmesine ve önlenmesine yardımcı olacaktır. Devam bu tedavi beş günden az olmamalıdır.

Soğuk algınlığı rahatsızlıkları için yararlı papatya suyu nedir

Kataral hastalıklar sırasında bir kişi boğaz ağrısı, öksürük problemiyle karşı karşıyadır. Genellikle bu gibi durumlarda, seçilen tüm geleneksel ilaçlar ve ilaç satın almak, ancak birkaç kişi Papatya ve bal bir kaynatma ilaçlara göre daha iyi sorunlarla başa çıkmak için biliyorum.

Papatya kaynatma yararları


Bitkinin yararlı kompozisyonunu kullanmak için, papatyayı boğazınızı yıkamak için nasıl demleneceğini bilmeniz gerekir, çünkü terapötik etkiye ek olarak, birtakım kontrendikasyonları vardır.

Papatya özelliği, tüm KBB organlarını tedavi etmek için kullanılabilir olmasıdır. gargara için Broth papatya temizleyici, bağışıklık sistemini, bir anti-inflamatuar, kaşıntı önleyici, antiseptik, tonlama, iyileşmesini, sedatif özellikleri vardır.

Kaynatma özelliği, hoş bir aroma ve tadıdır, böylece bir çocuk bile onu kullanabilir. Bu bitkinin avantajları arasında bulunurluğu, her eczanede papatya satılmaktadır.

Kaynatma, infüzyon, papatya çayı şişliği giderebilir ve boğazı anestezi edebilir, ağız boşluğundaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırır. Broth papatya nebulizer ile inhalasyonlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bugün bu tedavi yöntemi çok etkili kabul edilmektedir.

gibi hastalıklarda - farenjit, bademcik iltihabı, SARS, grip, stomatit, pamukçuk ağzı genellikle bir ilaç, yani suyu papatya, nane, adaçayı olarak kullanılır.

Papatya kaynatılmasında kontrendikasyonlar


Adaçayı ve papatyayı nasıl pişireceğimizi öğrenmek için zengin bir deneyim ya da özel bilgiye ihtiyacınız yok, çünkü tarifler yeterince basit. Kontrendikasyonlar için, bunlar, güvenli bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmesine rağmen, vücuda ciddi bir hasar vermemek için mutlaka araştırılmalıdır.

Ana kontrendikasyon, bireysel papatya tahammülsüzlüğüdür. Diyare, gastrit, sinir sistemi hastalıkları muzdarip insanlar inhalasyon papatya suyu nebülizatör kullanımını sınırlamak gerekir.

Hiçbir durumda belirlenen günlük kaynama oranını geçemez. Aşırı doz durumunda, bir kişi yaşayabilir:

 • beklenmedik öfke patlamaları;
 • zayıflığı;
 • bulantı;
 • şiddetli baş ağrıları;
 • aşırı sinirlilik.

Papatya ve adaçayı hamileliğin erken aşamalarında kaynatmak düşüklere neden olabilir, çünkü papatya östrojen üretimini aktive eder.

Papatya çorbası alımı sırasında, yatıştırıcı, kan inceltici ilaçlar, diüretikler alamazsınız.

Kardiyovasküler sistemin veya bozulmuş kan basıncının problemleri de papatya, adaçayı, kabuğun yapışmalarının dikkatli kullanılmasına neden olacaktır.

Boğaz durulama için tarifler


Papatya papatyası suyu, hazırlanmasında yeterince basittir ve pratik olarak tariflerden farklı değildir.

yapı

 • adaçayı - 1 çorba kaşığı. l.
 • papatya - 1 çorba kaşığı. l.
 • Temiz su - 0.5 litre.

hazırlık

 1. Bitkilerin karışımını su ile karıştırın;
 2. Kaynamış sudan yarım saat sonra papatya, adaçayı demleyin.
 3. Suyu bir tülbent veya elekle süzün.
 4. Yemek yedikten sonra günde en az 3 kez gargara. Kaynatma iyileştirici etkisi, uygulamanın ikinci gününde ortaya çıkar.

Nebulizatörde papatya ile kaynatma içeren inhalasyonlar, soğuk algınlığıyla mücadelede en etkili araç olarak kabul edilir.

yapı

 • Papatya kuru;
 • kaynatılmış su.

Nebulizatör için broth papatya - pişirme teknolojisi:

 1. Papatya doğra.
 2. Kaynar su dökün.
 3. Çözelti yarım saat ısrar et.
 4. Tekrar kaynar su (1 litre) ile dökün.

prosedür

 1. Suyu bir kaba dökün.
 2. Buharı aşağıya doğru bastırın, bir havluyla örtün.
 3. Çiftleri burnunuzla, sonra da ağzınızla birlikte soluyun.
 4. Bir prosedür en az 15 dakika sürmelidir.


Bir nebülizatör içindeki papatya suyu da bir çocuğu tedavi etmek için uygundur. Çocuk boğaz ağrısı varsa, gargara için bal ile bir papatya bir kaynatma kullanmak daha iyidir. Ağrıyı büyük ölçüde hafifletir, vücut ısısını düşürür, böylece çocuk daha kolay hisseder.

yapı

 • 1 çorba kaşığı. l. papatya;
 • 1 bardak kaynar su;
 • 1 çay kaşığı. bal.

hazırlık

 1. Papatyayı termoslara dökün.
 2. Kaynar su dökün.
 3. 1 saat sürün.
 4. Bal ekle.
 5. Bir saatte en az 15 ml kullanarak, 10 dakika boyunca her saat Gargara gerekli.

Papatyanın bir öksürükten kaynatılması boğazınızı yıkamak ve sadece yutmak için kullanılabilir. Ertesi gün, soğuk algınlığı semptomları önemli ölçüde azalacaktır. Çare için reçete oldukça basit.

yapı

 • 1 çay kaşığı. doğranmış papatya;
 • 250 ml kaynar su.

hazırlık

 1. Bir papatya dökmek için küçük bir kapta.
 2. Kaynar su dökün.
 3. 20-30 dakika ısrar et.
 4. Her yemekten sonra çocuğa her gün verin.

Papatya en iyisi sadece eczanelerde satın alınır. Her şeyden önce, kendi kendine toplanan bitkiler, kimyasal arıtmaya tabi tutulabilirler, uygulamalarından sonra, vücut üzerindeki etkileri tahmin edilemez olacaktır.

Hamileler için kaynatma


Hamilelik sırasında boğaz için papatya bir kaynatma kullanın mümkün olduğunca dikkatli olmalıdır.

Suyu kullanın, dozajı geçmemeli ve tedavi eden doktorun gözetiminde olmalısınız.

Bir nebülizer kullanarak, bir papatya suyu hamilelik sırasında boğaz ağrısı için mükemmel bir çare olacak. İhtiyacınız olacak inhalasyon prosedürlerini hazırlamak için:

hazırlık

 1. Ateşe bir bardak su koy.
 2. Papatya dökün.
 3. Bir kaynamaya getirin ve hemen ısıdan çıkarın.
 4. Tavayı bir havluyla örtün.
 5. Başını havlu altına al ve buharını al.

Bu tedavi yöntemi, öksürüğü sakinleştirmeye yardımcı olur, nefes almayı kolaylaştırır, balgam akıntısı sürecini hızlandırır, iltihabı, boğaz ağrısını giderir.

Prosedürü olabildiğince dikkatli bir şekilde uygulayın, çünkü solunum yollarının mukoza zarını yakma riski vardır.

Papatya suyu, soğuk algınlığı sırasında en etkili ve güvenli tedavi aracı olarak kabul edilir. Kaynatma kullanılmadan önce doktora danışmak gerekir, bu ilacın kullanımına engel olacak kontrendikasyonları tanımlamak mümkün olabilir.

Nasıl gargara gargara demlemek için

Bugün, ilaç şirketleri boğaz ağrısını tedavi etmek için bize çok çeşitli ilaçlar sunmaktadır. Bunlar sayısız spreyler, emilim tabletleri, lolipoplar, durulama çözeltileridir. Ancak, birçoğumuz, eczane ilaçlarının etkinliği ve çeşitliliğine rağmen, hala zamanla test edilen ev tariflerini seçiyoruz. Papatya çeşitli hastalıklar ve kozmetik problemlerle baş edebilen evrensel bir tıbbi bitkidir. Tıbbi papatya her evde olmalı, birçok rahatsızlık için etkilidir. Günümüzde boğaz ağrısı için papatya suyunun faydaları hakkında konuşacağız, hazırlanan formülle papatya ve gargara demlemeyi öğreniyoruz.

Boğaz ağrısı için papatya Faydalı özellikleri

Herkes şifalı papatya salkımına ait bakterisit ve antiseptik özellikleri bilir. Kompozisyon sadece etkili değil, aynı zamanda güvenli, hamilelikte ve hatta çocuklarda da kullanılabilir. Çocuğun hala gargara yapamaması halinde, doktorlar genellikle bir papatya suyu içmesini tavsiye ederler - tıbbi bileşik mukus boğazından akar ve onu dezenfekte eder. Ve papatya bir kaynatma kullanımı herhangi bir sorun getirmez, aksine, broth bağışıklık güçlendirir ve sindirim sistemi organları üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Ancak çoğu zaman papatya besinin boğazın tedavisinde neden kullanıldığını anlamaya çalışalım.

Broth papatya enflamasyonu, şişliği ve kaşıntıyı mükemmel bir şekilde giderir. Garipleşmeye başladığınızda, mukusun kızarıklığı azalacak, boğazdaki içe dönük ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Papatya, hem basit bademcik iltihabı hem de farenjitde ve pürülan veya foliküler anjin gibi ciddi hastalıklarda etkilidir. Papatya suyu, pürülan iltihaplardan mukus temizlemeye yardımcı olur.

Bazen, ciddi anjina ile, doktor hastanın boğazını temizler, yani, pürülan fişleri fiziksel olarak çıkarır. o püstüller yeniden oluşumunu, et suyu iyileşir mukoza üzerinde açık yaralar engeller sadece olarak o sonra, hasta, papatya suyu ile gargara tavsiye edilir, Yanma ve acıma hissi rahatlatır.

Ek olarak, bu papatya mukoza zarını dezenfekte eder ve iyileştirir, bu da lokal bağışıklık oluşumunu destekler. Boğazın düzenli olarak profilaktik durulanması ile, transfer edilen soğuk algınlığı önemli ölçüde azaltmak mümkündür.

Papatya suyu alerjenlere maruz kaldığında etkilidir. Toz yuttuysanız veya bitkilerin polenlerini soluduğunuz ve alerjik öksürüğü durduramayacağınız takdirde, boğazı sadece bir papatya kaynatmasıyla durulayın. Kaşıntıyı kızarır, kızarıklık yapar ve mukusları alerjen parçacıklarından arındırır.

Papatyaların kaynatılması, çocukların bile sorunsuz bir şekilde içebileceği acı veya tahriş edici tada sahip değildir. Bazı durumlarda, broth papatya balına, köpek gülüne, zencefil ya da limon suyuna ekleyebilirsiniz, böylece ilaç daha da faydalıdır.

Bir papatya suyu, boğazınızı ilk zulüm belirtileriyle yıkarsanız, hastalığın gelişmesini engelleyebilir. Yani, soğuk bir dondurma yedin, yağmurda ıslanmış ve hastalanmaktan korkuyor mu? Sadece boğazını papatya ile durulayın ve hastalık sizi baypas edecektir.

Bir nebülizatör için bir çözüm olarak genellikle papatya bir kaynatma kullanılır. Papatya buharı teneffüs ederek, akciğerlerden balgam atılımını kolaylaştırmak için, trachitis, bronşitlerden kurtulabilirsiniz.

Ek olarak, papatya besiyeri ağız boşluğu, ağızda pamukçuk, çeşitli ülserler ile birlikte kullanılır. Papatyaların bir diğer şüphesiz avantajı onun ucuzluğu ve bulunabilirliği. Ancak ilacın gerçekten yararlı olması için, uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Nasıl gargara gargara demlemek için

Yakınlarda büyüyen bir papatyaya sahipseniz, taze çiçek salkımlarının bir kaynağını hazırlamak daha iyidir. Yakınlarda canlı çiçek yoksa, eczanenin ilacı papatya kullanın - kural olarak, şehir ve otoyollardan uzakta büyütülen, teknolojiye göre monte edilmiş ve kurutulmuş. Çoğu zaman, boğazı papatyadan tedavi etmek için bir kaynatma hazırlanır.

 1. Öncelikle ilacı kimin için hazırladığınızı belirlemelisiniz. Eğer et suyu gargara yapamayan bir çocuğa yönelikse, büyük ihtimalle bebeğin papatya içmesi gerekecek. Bu nedenle, et suyu yeterince zayıf olmalıdır - kaynayan suyun litresi başına bir çorba kaşığı (bir slayt olmadan) bir çorba kaşığı hakkında. Yetişkin bir kişi için bir kaynatma hazırlıyorsanız, boğazını durduracak şekilde, daha konsantre bir kompozisyon hazırlayabilirsiniz - kaynar su litresi başına üç yemek kaşığı.
 2. Papatya sıcak, ancak kaynar su dökün. Gerçek şu ki, 100 derecede papatya yararlı özelliklerinden bazılarını kaybeder, bu yüzden onu kaynayan suyla doldurmanız tavsiye edilmez.
 3. Bundan sonra kap bir kapakla kapatılmalı, bir havlu ile sarılmalı ve yaklaşık 3-4 saat boyunca infüzyona bırakılmalı, böylece çiçek salkımları tüm yararlı bileşenleri tıbbi sıvıya vermelidir.
 4. Daha konsantre bir kompozisyon almak istiyorsanız, suyu yarım saat kadar su banyosunda tutabilirsiniz. Papatyayı açık ateşte tutmayın - işe yaramaz.
 5. Bundan sonra, et suyu filtre edilmelidir. En iyi etki için, ertesi sabah boğaz ağrısı ve terlemeyi unutmak için her 2-3 saatte bir sıcak bileşim ile gargara. Eti mümkün olduğu kadar uzağa geri attığından et suyu mümkün olduğunca uzun bir süre boğaz boşluğunda tutun. Toplamda, bir bardak et suyu ile bir boğazın durulanması en az 10 dakika bırakılmalıdır.
 6. Mağaza papatya suyu buzdolabında, üç günden fazla olmamalıdır. Durulamadan önce, suyu daima bir kapta sıcak su veya buharla ısıtın. Her durumda soğuk boğazla durulama imkansızdır!

Papatya suyu çok etkilidir, fakat dezavantajı, ilacın hazırlanmasını beklemenin bazen bir saatten fazla sürmesidir. Bu nedenle, bazıları papatyadan bir kaynatma ve alkol tentürü pişirmeyi tercih eder.

Bir bardak çiçeklenme, 0.5 litre hacimde bir şişe koyu cam içine dökülmelidir. Alkol veya votka ile üstüne dökün, sıkıca kapatın ve karanlık ve serin bir yerde bırakın. Bir günden sonra, tenteyi mümkün olduğunca konsantre ve güçlü hale getirmek için şişeyi iyice çalkalayın. 20-25 gün sonra tentür hazır olacaktır. Filtrelenmeli, temiz bir kaba dökülmeli ve buzdolabında saklanmalıdır. Bu tentür her zaman hazırdır - boğazınız kilitlenir kapanmaz, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı çözülür ve durulama yardımı kullanılır. Tentür birkaç ay buzdolabında saklanır.

Papatya ile boğaz yıkamak için önlemler

Papatya etkisini güçlendirmek için ondan diğer otlar ile birlikte bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. Örneğin, ilaca calendula ekleyin - belirgin bir bakterisid etkiye sahiptir. Ezilmiş meşe kabuğu bileşime koyun, hassasiyeti azaltacak ve yutulduğunda şiddetli ağrıyı azaltacaktır. Anti-inflamatuar ve restoratif etki adaçayı vardır. Okaliptüs, boğazda kaşıntı ve terden kurtulmaya yardımcı olur, hafif bir balgam söktürücü etkiye sahiptir. Ama herhangi bir koleksiyonun kalbinde mutlaka bir papatya olmalı - boğazınızdaki rahatsız edici acıdan hızlı ve kalıcı olarak kurtulmanıza yardımcı olacak yumuşak ve güvenli bir bitki.

Neden boğazımı papatya ile yıkamalıyım ve ne kadar etkilidir?

Bulaşıcı hastalıklar karmaşık tedavi gerektirir ve özellikle şifalı otlar, özellikle de boğazda papatya ile durulanır. Nasıl pişirilir ve şifalı et suyundan maksimum etkiyi elde etmek için durulanır?

İşlemin nasıl yapıldığını ve yaygın boğaz hastalıklarının yardımı ile nasıl iyileştirileceğini size söyleyeceğiz.

Papatya yararları

Eczacılık papatyası, uçucu yağlara, bir dizi organik asitlere ve spazmolitik ajanların etkisiyle eser elementlere sahip olduğu için birtakım pozitif özelliklere sahiptir.

Böylesine etkileyici bir liste, çiçeği sadece boğaz ağrısı için değil, aynı zamanda ağız boşluğuna ait bir dizi başka hastalık için de vazgeçilmez kılmaktadır. Papatyaya dayalı kaynatma yararlı özellikleri:

 • Aynı anda güçlü bir antiseptik olarak hareket eden hasarlı hücrelerin rejenerasyonuna katkıda bulunur.
 • iltihap ve şişliği giderir;
 • vücudun kendi savunmasını geri kazanmasına yardımcı olan bir bağışıklık sistemi aracı görevi görür;
 • ağrıyı giderir;
 • kaşıntıyı giderir, ağrı.

Hazır bir çözüm sadece bir klima olarak değil, aynı zamanda inhalasyonda da kullanılabilir.

Papatya ile boğaz durulama endikasyonları

Papatya ile boğaz yıkayın çeşitli KBB hastalıkları için gereklidir. Parlak anti-inflamatuar etkisi nedeniyle, bunun için kullanılması önerilir:

Kontrendikasyonlar

Papatya, tüm şifalı bitkiler arasında en güvenli eczane olarak kabul edilir, ancak temel olarak et suyu kullanımı için bazı kontrendikasyonlar mevcuttur. Şunları içerir:

 1. Bir alevlenme sırasında gastrit.
 2. Sinir bozuklukları.
 3. Aşırı duyarlılık veya çiçek alerjik reaksiyonların anamnezde varlığı.
 4. İshal.

Dikkatle, aşağıdaki durumlarda bir kaynatma kullanın:

 1. Kardiyolojik hastalıklar.
 2. Taşikardi.
 3. Yatıştırıcı, diüretik ve kanı seyrelten ilaçlar.

Papatya ile gargara nasıl?

Boğazınızı durularken bile önlemler alınmalıdır:

 • Çözelti soğumaya bırakılmalıdır, çünkü sadece ılık bir ilaçla prosedürü başlatabilirsiniz. Sıcak sıvı sadece mukoza zarını yakar ve iltihabı alevlendirir;
 • et suyu sadece mikroplarla yüzeyin sulanması için değil, daha sonra yutulmaması için biraz daha iyidir. Ancak infüzyon özofagus içine girmişse, o zaman bir kusurlu refleks oluşturmaya çalışmamalıdır;
 • Boğaz ağrısı durulama tekniği, kısma gerektirir. Bu işlemin etkinliğini artırır.

Durulama periyodu doktor tarafından belirlenebilir, ancak daha sık geçtikçe, daha hızlı iyileşme olasılığı artar. Genellikle, günde 8-10 prosedür yapılır, bu da, nergis gibi.

Bir boğaz gargarası için bir papatya nasıl demlenir?

Broths için, papatya bir eczane satın almak daha iyidir, ancak ekolojik olarak temiz alanlarda bağımsız olarak hasat edilebilir. Bir çiçeğin sadece eczacılık sınıfı uygundur, diğerleri ise terapötik bir etki bırakmaz!

Gargara için papatya infüzyonu için geleneksel reçete:

 1. 1 çorba kaşığı. l. Hammaddeler havada kurutulur.
 2. Aynı sayıda çiçek bir bardağa konur ve ardından kaynar su ile dökülür.
 3. Ortam bir peçete ile kaplanır ve bir saat sonra durulanır.

Bir kremi hazırlamak çok zor değil, ama bir doktorun tavsiyesini hesaba katmanız gerekiyor. Bazen papatya dozu daha düşük olmalıdır (örneğin, çocuklar için çözelti hazırlanırken).

Halk tarifleri

Papatya infüzyonu, bu bitkinin birçok tarifi olduğu gibi, sadece geleneksel şekilde değil, aynı zamanda hazırlanır. Daha fazla verim için, diğer otlar karıştırılır. İşte farklı boğaz problemleri için etkili tarifler:

 • Papatya yağı kronik farenjit için en iyisidir - bitkisel yağla üstüne dökülmüş dolu bir litre saksıya ihtiyacınız olacaktır. Ürün 10 gün boyunca karanlık bir yerde yaşlandıktan sonra filtrelenir, filtrelenir. Doğrudan kullanımdan önce 1: 1 oranında sıradan bitkisel yağ ile yetiştirilir. Bu formda, hazırlanan çözelti burun içinde gömülü veya boğazlarını temizler;
 • angina ile boğazda yaraların hızlı iyileşmesi için - eşit oranlarda papatya ve aloe karıştırmanız gerekir. 1 bardak kaynar su için 1 çorba kaşığı gerekir. l. her bileşenin. İnfüzyondan sonra (30 dakika), ürün boğazı durulamakta;
 • boğazda kuruluk ve şiddetli ağrı - bir bardakta 1 çorba kaşığı koydu. l. kurutulmuş çiçekler ve bir saat içinde kaynar suda ısrar ediyorlar. Bundan sonra bal (1 çay kaşığı) karıştırın ve gargara başlayın. Aynı tarif için çay hazırlamak da yararlıdır;
 • Papatyaya eşit kısımlarda meşe kabuğu, okaliptüs ve adaçayı ekleyin - şiddetli iltihaplanma durumunda, otların toplanmasından infüzyonla günde üç kez durulanması, birkaç gün içinde tezahürlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır;
 • Bir su banyosu içinde 2 çorba kaşığı kaynatın. su ve 2 yemek kaşığı. l. Bitmiş ürün üzerindeki renkler 10 dakika boyunca solunur. Farenjit ve larenjit için uygun;
 • Boğaz ağrısı ile dikkat ve burun ödemek gerekir. Akan suyun hızlı bir şekilde çıkarılması, Aqualor kullanılarak papatya suyuyla durulamadan oluşan bir kombinasyon ile sağlanır.
 • okaliptüs, calendula, papatya;
 • calendula, muz, adaçayı, kekik, papatya;
 • ıhlamur (çiçekler), kekik, St. John's wort, papatya;
 • bir dönüş, bir civanperçemi, bir manolya asma meyvesi, bir papatya.

Video: Bir boğaz gargarası için papatya yapmak ne kadar doğru?

yorumlar

Çocukluğumdan beri, büyükannem bana papatya suyu kullanmayı öğretti. Daha önce, tüm süreci sevmedim, ama şimdi onun sayesinde, boğazımdaki acı ile hızla başa çıkıyorum! Enflamasyon hızlı bir şekilde giderilir, bakteriler yıkanır, bu nedenle durulama zamanı geldiğinde hastalık ortaya çıkmayacaktır. Çok uygun olan sıradan çay gibi çiçek demiyorum.

Anjina papatya tedavisinde çok yardımcı oldu. Diğer ilaçlar bile yardım etmediği için doktor zaten antibiyotik reçete etti. Papatya infüzyonunu hazırlamaya başladı ve sonra diğer anti-inflamatuar bitkilere ekledi. Bu tarifleri değiştirdim ve çok geçmeden iyileşmeye devam ettim. Ben antibiyotik almadım, ama şimdi etkili ilaçları biliyorum. Terleme veya boğaz ağrısı başlar başlamaz, teneffüs ettikten sonra durulayın. Sabah, genellikle hiçbir belirti yok!

Papatya ile tedavi edildim ve çocuklarımı da uçuyorum, tabletleri daha az kullanmaya çalışıyorum. Soğukta, et suyu çok faydalıdır. Başka bir pişmiş tereyağı, bu yüzden bu bahar soğuk olmadan hayatta kaldı. Bu arada, sıradan papatya çayı bile bağışıklığı korumak için çok yardımcı olur!

Ek sorular

► Hamilelik sırasında boğazımı yıkayabilir miyim?

Erken aşamalarda papatya infüzyonlarının kullanımını bırakmak daha iyidir. Hamile bir kadın için, bu tür tedavinin kullanımı, bitki östrojen üretimini harekete geçirdiği için düşük yapma tehdidine neden olur.

► Çocuklar için kullanım özellikleri

Çocuk, tadı hoş göreceğinden, boğazın papatya infüzyonuyla durulanması prosedürünü iyi tolere eder. Ancak bebekler için, özellikle doktor onayı olmadan ilacı kullanmak daha iyidir.

► Papatya ile kaç gün gargara yapabilirim?

Durulama prosedürlerinin 4-5 gün sürmesi en iyisidir.

► Diş çekildikten sonra papatya ile durulayabilir miyim?

Diş ameliyatından hemen sonra, herhangi bir kaynatma, hatta papatya kullanmamak daha iyidir. Yarayı bloke edecek bir kan pıhtısı oluşur oluşmaz, dişeti rahatlatmak için infüzyonu kullanabilirsiniz. Diş çekildikten sonra ağzınızı nasıl yıkarsanız bağlantıyı okuyunuz.

Papatya nasıl demlenir?

Şifalı papatya esansiyel yağlar açısından zengindir, bu yüzden eğer bir çaba harcadıysanız ve harika bir ot ile stoklanmışsanız, o zaman sadece nasıl saklanacağınızı ve nasıl papatya demlendiğinizi bilmeniz gerekir, böylece çalışmalarınız boş değildir.

Herkesin bilmesi gereken ilk şey, uçucu yağ içeren bitkilerin hiçbir şekilde kaynatılmaması gerektiğidir! Ancak hazır çorba, yalnızca plastikte değil, cam veya porselen kaplarda saklanır.

Papatya nasıl demlenir

Bir iyileştirici broth papatya hazırlamak için, biz gerekir: 1 çorba kaşığı kurutulmuş papatya ve bir bardak kaynar su. Çiçekleri kaynar suyla doldurun, damarları sentetik olmayan bir şeyle kaplayın ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Ortaya çıkan infüzyon günde 3 kez 0,5 bardak içmek için tavsiye edilir. Alerji yoksa, o zaman balla içebilirsiniz.

Soğuk bir infüzyon hazırlamak için, oda sıcaklığında bir bardak su ile 5 çay kaşığı kuru papatya çiçeği dökün. 8 saat boyunca demlenmeye bırakın, süzün ve günde 1-2 bardak içirin.

Bu şekilde hazırlanan papatya, baş ağrısını, mide kramplarını, çocuklarda çeşitli sindirim bozukluklarını rahatlatmaya, yorgunluğu gidermeye ve uykuya dalmanıza yardımcı olur. Et suyu kalıntıları yıkamak için kullanılabilir ve ıslatılmış çiçekler gözler için mükemmel bir kompres görevi görür.

Banyo için papatya demlemek nasıl

Böyle bir kraliyet banyosu için 2 litre konsantre papatya infüzyonuna ihtiyacınız olacaktır. Kurutulmuş çiçeklerin bu kaynağını hazırlamak için çok daha fazlasına ihtiyacınız var. 1 litre su için - 10 yemek kaşığı kuru çiçek. Çiçekleri dik kaynar suyla dökmek ve 15 dakika kaynatmak gerekir. Tavayı ateşten çıkarın, sarın ve soğumaya bırakın. Et suyu soğuduğunda, süzün ve tencereye dökün. Banyo en az 15 dakika alınmalıdır. Sadece sinir gerginliğini hafifletmez ve tüm küçük yaraları iyileştirir, aynı zamanda bağırsak spazmlarını da rahatlatır. Ayrıca saçlarınız sağlıklı bir parlaklık ile dolduracaktır.

Boğaz ve ağız durulama için papatya demlemek nasıl

Papatyaların durulanması mükemmel bir anti-enflamatuardır. Boğazın veya ağız boşluğunun diğer iltihaplanmasının iyileştirilmesi için, bir sonraki durulama enfüzyonu yapılmalıdır. Kurutulmuş papatya çiçeklerinden oluşan bir çay kaşığı, bir bardak sıcak kaynamış suyla doldurulur, sadece sarp kaynar su ile doldurulmaz. İnfüzyonunuzu bir havluyla sarın ve 20 dakika bekleyin. Günde dört kez Gargara. Şiddetli inflamasyon ile sıklıkla olabilir.

Papatya ile boğazını çalkalayın

Gargara için papatya infüzyonları uzun bir süredir kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıkların tedavisi, mütevazi bir bitkinin aşağıdaki özelliklerine dayanmaktadır:

 • anti-enflamatuar;
 • Anti-bakteriyel;
 • dekonjestanlar;
 • rejenere edilmesi;
 • immünomodülatör.

Çiçeklerin nötr tadı ve hassas aroması, hem yetişkinlerin hem de küçük çocukların tedavi edilmesine izin verir. Boğazın papatya ile durulanması için pratik olarak kontrendikasyon yoktur.

Gargara yapmak için papatya nasıl demlenir?

Angina, stomatit, bademcik iltihabı, ARVI ve nazofarenks ve üst solunum yollarının diğer hastalıklarında boğaz papatyalarının durulanması, tedavinin hazırlığının nasıl hazırlandığına bağlıdır.

Gargara için bir papatya çözeltisi hazırlarken, tarifi takip etmek önemlidir. Fitostatik yapmak için 3 yemek kaşığı ezilmiş çiçek salkımına ihtiyacınız var. Çiçekler sarp kaynar su bir bardak dökün ve 15-20 dakika ısrar ediyorlar.

Papatyayı bir termosta da buharlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 4 yemek kaşığı kuru ham madde bir şişeye dökülür ve içine 250 ml kaynar su dökülür. 3 saat sonra infüzyon süzüldü, soğumaya bırakıldı ve durulama için kullanıldı.

Terapötik etkisini arttırmak için, diğer tıbbi bitkilerle birlikte papatya kullanabilirsiniz:

Papatya bademciklerinde akut tonsilliti tedavi ederken 4-5 damla iyot eklenmesi önerilir.

Papatya infüzyonu ile nasıl gargara edilir?

Tedavi ile gargara oldukça sık gereklidir: günde 4 ila 8 kez. Prosedürün süresi 3-5 dakikadır. Tedavinin seyri, birkaç güne kadar, üst solunum yollarının kronik hastalıkları ile birkaç haftaya kadar hastalığın akut formlarıdır.

Dikkat lütfen! Papatya durulama olmadan durulama hamilelik sırasında kullanılabilir, ancak içerideki çözeltiyi alırken denetleyici bir doktora danışmalıdır.

Papatya ile garip Tarifler

Orofarenksin herhangi bir enfeksiyöz hastalığı olan hastada benzer semptomlar görülür - boğaz ağrısı, persenia, rahatsızlık. Tüm ENT patolojilerini tedavi etmek, enfeksiyonun henüz vücuda çok fazla yayılmadığı durumlarda, en erken evresinden itibaren takip edilir. Geleneksel tıbbın bir kısmının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacak birçok etkili araç vardır. Muhafazakar doktorlar tarafından bile tanınan en iyi yöntemlerden biri, anjina ve farenjit ile papatya ile gargara. Ancak, orofarenksin patolojileri ile durulamaların yanı sıra, papatya diğer daha az etkili olmayan yollarla kullanılabilir.

Papatya boğaz tedavisinin etkinliği

Papatya boğaz ağrısı için yaygın olarak kullanılır. Bu bitki, özellikleri nedeniyle KBB organlarının herhangi bir hastalığı için kullanılabilir:

 • bakterisidal;
 • dezenfektan;
 • temizliği;
 • tonik;
 • yara iyileşmesi;
 • güçlendirilmesi;
 • immünomodülatör;
 • anti-enflamatuar;
 • dekonjestan;
 • kaşıntıyı önleyen.

Papatya durulama çocuklar için uygundur. Hoş tadı, nazik kokusu en kaprisli çocuğu bile memnun edecektir. Büyük bir artı tıbbi ilaçların hazırlanması için satın hammadde yerel eczanede olmalı ve ormanda bir çayırda, ülkede bulabilirsiniz olmasıdır.

Çiçekleri ile bir papatya ya da çay çözeltisi, hoş olmayan hisleri nazikçe çıkararak, ağrıya yardımcı olacaktır... Akut bademcik iltihabı, faranjit, kronik bademcik, stomatit, SARS, grip, gırtlak, rinit ve mümkün olan hastalıkların aşağıdaki tedavi uygulanmasında kullanılan Yukarıdaki özellikler bitkiler ile bağlantılı olarak vb inhalasyon için bir madde, pişirme yağ olarak papatya kullanın.

Kontraendikasyonlar terapiye

Boğazdan papatya, en güvenli tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir, ancak yine de kontrendikasyonları vardır. Durulama için, tarihte alerji, hoşgörüsüzlük vakaları varsa, bir papatya çözeltisi kullanmayın. İçinde böyle hastalıkları olanlara papatya ile fon almak gerekli değildir:

 1. alevlenme aşamasında gastrit;
 2. ishaline eğilim;
 3. bazı sinir hastalıkları ile.

Papatya tedavisi gerektiğinde dozu gözlemleyin. Aşırı dozun arka planı (günde 2-3 bardaktan fazla) karşısında, öfke, sinirlilik, halsizlik, baş ağrıları patlamaları olabilir.

Gebe kadınların papatya östrojen üretimini aktive ettiğini hatırlamalıdır, bu nedenle erken evrelerde bir düşüklüğe neden olabilir. Buna ek olarak, kanama ajanları ve diüretiklerin alınmasıyla birlikte papatya çayı ve yatıştırıcılarla eş zamanlı olarak tedavi edilmesi önerilmemektedir. Dikkatle, bir yıl kadar çocukluk döneminde, kalbin diğer patolojileri ile hızlı bir nabızla papatya infüzyonları ve decoctions içilir.

Boğaz için papatya ile Tarifler

Papatya - aracının çeşitli temelinde hazırlanmış bir bitki: emdirme çözeltileri, kremleri, yağlar, et suları, sıkıştırır, losyonlar durulama. Çiçek papatya eczane için hazırlayın, ya da hazır formda, daha iyi hammadde satın - paketler halinde değil, toplu olarak.

ağrı ve boğaz papatya çayı ile gargara için ham madde kaynamış su, 1.5 kaşığı için, kapağın altında 30 dakika ısrar, demlenmiş edilebilir. Hastalığın başlangıcından itibaren her saat ya da iki saat içinde gargara ve iyileşme sonrasında, durulama sıklığını günde 3-4 kez azaltın. Her seferinde çözüm yeniden hazırlanmalıdır.

Orofarenks hastalıklarında, papatya için aşağıdaki tedaviler de kullanılabilir:

 1. Eğer boğazda ağrı çok belirgin ise, ilaveten farinkste kuruluk gözlenirse, durulama çözeltisi başka bir tarife göre hazırlanmalıdır. Bir bardak suya bir çorba kaşığı su koyunuz, bir saat bekletin. Sonra bir tatlı kaşığı bal ekleyin, iyice karıştırın, sonra orofarinksi durulayın.
 2. Gargaralar için, papatya ile diğer anti-enflamatuar bitkiler - adaçayı, okaliptüs, meşe kabuğu ile birleştirmek yararlıdır. Otlar bir kaşık karışımı üzerinde bir bardak kaynar suya ihtiyacınız varsa, ısrar ettikten sonra, boğaz normal modda durulanır.
 3. Larenjit, farenjitden, inhalasyon için bir papatya çözeltisi kullanabilirsiniz. 2 bardak kaynar su içinde 2 dakika su banyosunda kaynatın, 2 kaşık bitki çiçeği. Ardından ortaya çıkan et suyuyı su ısıtıcısına dökün, 5-10 dakika boyunca buharın üzerine üfleyin.
 4. Sıcaklık yoksa, soğuk algınlığı ve SARS için papatyalı ayak banyoları kullanılır. Boğazda kızarıklık ve başlangıç ​​iltihaplanmalarını hızla giderirler. 3 yemek kaşığı çiçek, bir litre kaynar suyla demlendirilir, demlenmeye bırakılır. Havzaya sıcak su ile dökün, bacakları alçaltın ve 5-15 dakika bekleyin.
 5. Kronik farenjit muzdarip ise, boğaz tedavisi papatya yağı ile yapılmalıdır. Bir litre kavanoza, kuru çiçekler üstüne serpin, bitkisel yağla dökün. Çare 10 gün boyunca ılık bir yere koyun, sonra süzün. Tedaviden önce 1: 1 ürünü sıradan bitkisel yağ ile seyreltin, daha sonra boğazı yağlayın veya günde üç kez burun delin.
 6. Akut solunum yolu enfeksiyonları ve grip sırasında, sadece bir boğazın yanı sıra bir burun da olmanız gerekir. Bu amaçla, burnun papatya infüzyonu ile yıkanması mükemmeldir. Bir çay kaşığı çiçek 300 ml su ile soğutulur, soğutulduktan sonra süzülür, bir pipet veya şırınga ile durulanır. Aynı ajan, kronik bademcik iltihabından anjin, pürülan tüpler ile yıkanabilir ve bademcikler olabilir. Prosedürleri günde 6 defaya kadar tekrarlayın.
 7. çiçekler, standart bir infüzyon boğazda pamukçuk daha sonra borik asit (fincan başına bir çay kaşığı), günde üç kez durulama boğaz döküldü.

Acı ve terlemeden, boğazın durulanması için calendula'nın tentesine de yardımcı olur. İnfüzyon, solunum hastalıklarına karşı direnç geliştirmeye ve lokal bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Propolis, etkinliği pek çok doktor tarafından klinik olarak etkilenen başka yararlı bir maddedir. Propolis'in tentürüyle nasıl gargaralanırsınız, burada bulabilirsin.

Orofarenks hastalıkları ile birlikte, köftelerin infüzyonlarını da almak yararlıdır. Bağışıklık düzenleyici ve anti-inflamatuar etkileri olduğu için vücudun direncini güçlendirmeye ve yakında iyileşmeye yardımcı olurlar. İnfüzyon yapmak için, bir kaşık topak bir bardak kaynar su ile demlenmeli, yarım saat ısrar etmelidir. İyileşene kadar günde üç kez 100 ml infüzyonları alın. En etkili olanlar şunlardır:

 1. papatya çiçeği, calendula, muz yaprakları, adaçayı;
 2. ot adaçayı, kekik, St. John's wort, limon balsamı, huş ağacı, papatya çiçeği yaprakları;
 3. kekikotu, St. John's wort, adaçayı yaprakları, papatya çiçeği;
 4. okaliptüs yaprakları, papatya çiçeği, marigold;
 5. ıhlamur çiçeği, papatya;
 6. civanperçemi otu, kiraz, papatya çiçeği, manolya çiçeği (kronik bademcik iltihabı tedavisi için daha uygun);
 7. papatya çiçekleri, anne-ve-üvey annenin yaprakları, muz, çuha çiçeği. Angina papatya ile boğaz durulama hakkında daha fazla

İnfüzyonun hazırlanmasından sonra bu ücretlerden herhangi biri gargara yapabilir. Ayrıca, eğer eczane durulama için papatya demlemek mümkün değilse, bu bitkiye dayalı hazır bir ürün satın alabilirsiniz - Romazulan. Su damlalarına hızla ve kolayca eklenir ve bu aleti işte bile kullanabilirsiniz. Papatya halk tıbbı ile ünlüdür, çünkü yıllarca ve iyileşmiş binlerce insan tarafından test edilmiştir! Boğaz tedavisi için otlar ile daha fazla yemek tarifleri öğrenin

Ve sonuç olarak, boğazınızı yıkamak için nasıl papatya demleneceğini gösteren kısa videoya bakın.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.