Loading

Adaçayı ile durulayın - boğaz için evrensel bir ilaç

Adaçayı ilacı uzun yıllardır mükemmel bir anti-enflamatuar ve antiseptik ajan olarak tıpta kullanılmaktadır, çünkü bitkinin yılda birkaç "hasat" verebilmesi nedeniyle çok ucuz ve uygun maliyetlidir. Boğazın yanı sıra başka şekillerde de kullanılabilir, birçok orofaringeal hastalığın tedavisine yardımcı olabilir, ancak kullanmadan önce terapi kurallarını ve olası kontraendikasyonları dikkatlice okumalısınız.

Boğaz ağrısı ne için?

Boğazdaki acıdan gelen adaçayı, çoğu doktor - terapist, çocuk doktoru, kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilen evrensel bir ilaçtır. Bir bitkinin bir parçası olarak, organizma üzerindeki iyileştirici etkisine neden olan maddeler vardır. Bunlar:

 • doğal antibiyotik salvin;
 • taninler;
 • alkaloidler;
 • mineraller ve vitaminler;
 • uçucu yağlar;
 • organik asitler;
 • yağlı asitler.

Şimdi eczaneler boğaz ağrısı için adaçayı, tabletler ve baklava çeşitli çaylar bulabilirsiniz, bu tesis ve vücut üzerinde etkisi dayalı bitkisel preparatlar çok güçlüdür ve çeşitli hastalıklar için gerçek yardım sağlar. Adaçayı yaprakları boğaz ağrısı için yararlı olacak tüm özelliklere sahiptir - bakterisidal, anti-inflamatuar, dezenfektan, antiseptik, büzücü, şifa, analjezik.

Larenjit ve tracheitis sırasında öksürdüğü zaman, hammaddenin bir balgam söktürücü, mukolitik, bronkodilatatör, öksürük eylemi olacaktır. Hastanın kronik ve akut farenjit, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı, larenjit, grip, akut solunum yolu enfeksiyonları varsa, bitkinin uygulanması haklıdır. Adaçayı ile durulama sadece oropharynx ve trakea hastalıkları değil, aynı zamanda burun iltihabı, yanı sıra dişeti iltihabı, stomatit, periodontitis arka plan üzerinde ağız boşluğu ile yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, adaçayı yatıştırıcı etkisi nedeniyle boğazda şiddetli ağrı ve tahriş nedeniyle sık sık gelişen uykusuzluk olgusunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Adaçayı tedavi etmede yan etkiler oldukça nadirdir ve çoğunlukla bu bitkilere karşı alerjisi ve tahammülsüzlüğü olan kişilerde kullanılır. Boğaz ağrısı ve diğer hoş olmayan belirtilerle durulamak için bitki, adaçayı duyarlılığı normal ise, yaş kısıtlaması olmaksızın herkesin tümüne alınabilir.

Oral uygulama için, katı sınırlamalar vardır: Biri, hamile kadınlar ve 5 yaşın altındaki çocuklara adaçayı tedavisi uygulayamaz. Gerçek şu ki, uçucu yağlarında, toksik maddeler ve halüsinojenler (tabii ki, mikrodözlerde ve kimyasal preparatlara zarar vermeyecek şekilde) bulunmaktadır. Ayrıca, bazı bitki maddeleri uterus kasılmalarına neden olabilir, bu da düşük yapma, erken doğumla sonuçlanır. Emzirmeyi baskıladığı için (emzirmeyi durdurmak için bile kullanılır) emzirme döneminde boğazdan adaçayı ile içmek yasaktır. Diğer şeylerin yanı sıra, dahili resepsiyon için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • hormonal bozukluklar;
 • hipertansiyon;
 • bazı jinekolojik hastalıklar;
 • adet döngüsü bozuklukları;
 • akut karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı.

Adaçayı ile tedavi süresinde sınırlamalar vardır. Dolayısıyla, en uzun tedavi süresi 2 aydan daha uzun olmamalıdır, çünkü aksi halde bu bitkinin maddeleriyle zehirli zehirlenme riski vardır. Boğazdan yetkili fonları okuduğunuzdan emin olun.

Boğaz için tarifler

Angina, farenjit ve orofarenksin diğer patolojileri ile durulama - bu, bitkiyi kullanmanın en bilinen yoludur. Ama başka yöntemler var ve adaçayı ile en iyi tarifler burada bulunabilir:

 1. Boğazın ilk aşaması ile, hastalık hala gelişirken, hoş olmayan semptomları gidermek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir kaç kuru yaprak alın, ağızda iyice çiğneyin. Tekrarlama tedavisi her 3 saatte bir olabilir ve iltihap 2-3 gün içinde ortadan kalkabilir.
 2. Durulama için, bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı (veya 1 poşet) demleyin, bir saat ısrar edin. Prosedürler saatlik olarak gerçekleştirilebilir, sıklıklarını aşamalı olarak azaltabilir. Bu ilaç pürülan anjinada bile yardımcı olur ve ayrıca kronik farenjit için çok yararlıdır.
 3. Duruların etkisini arttırmak için, adaçayı infüzyonu camına bir çay kaşığı deniz tuzu eklenir. İyileştirme özelliklerini iyileştirmek için ilacı yarım saat kadar bir termosda tutmanız ve sadece boğazınızı yıkamanız istenir. Tuz ek olarak, bu gibi katkı maddeleri, elma sirkesi, limon suyu ve bal gibi, durulama için infüzyonda bilinir.
 4. Votka bitkisinden tentür de boğaz ağrısı için kullanılır. 50 gram yaprak 0.5 litre votka içine dökülür, karanlıkta 14 gün bekletilir. Daha sonra 20 damla 150 ml suya damlatın, boğazını her zamanki gibi durulayın. Aynı miktarda tentür, herhangi bir durulama çözeltisine (tuz, kaynatma veya bitkilerin infüzyonu ile birlikte soda) ilave edilebilir. Ayrıca boğaz ağrısı durumunda soda ile durulamada etkili olacaktır.
 5. Enjeksiyon ile adaçayıdan gelen anjin tüketiminin infüzyonuna mükemmel yardım eder. Eşit parçalarda çam tomurcukları, kekik, calendula, papatya ve adaçayı içerir. Ürünü standart bir şekilde (bir bardak kaynayan su için kaşık toplama) hazırlayın, içilir, 2 bölüme bölünür.
 6. Akut farenjitden, birçok doktor içeride içki içmeyi ve St. John's Wort ile adaçayı infüzyonu ile boğulmayı tavsiye ediyor. Bu bitkileri eşit parçalara ayırın, 2 çorba kaşığı hammadde 500 ml kaynar su ile kaynatılır, bir termos saatinde inkübe edilir. Günde üç kez 50 ml içirin, boğazınızdaki ağrı ile boğazınızı olabildiğince sık durulayın. Ağızdan alınan ağızda, balın tada eklenmesi çok yararlı olacaktır.
 7. Boğazdaki ağrı öksürük ile birleştiğinde veya viral enfeksiyonların arka planında meydana geldiğinde, adaçayı ile inhalasyon yapmanız gerekir. Bir su banyosunda 15 dakika boyunca, 600 ml su içinde 2 yemek kaşığı ham madde kaynatın, daha sonra et suyu su ısıtıcısına dökün, 10 dakika üç kez havlu altında buharın üzerinden nefes alın.
 8. Balçık boğazda birikirse, adaçayı, hanımeli çiçekleri, muz yaprakları, biberiye otu bir koleksiyon hazırlar. Toplama kaşığı 5 dakika boyunca 300 ml suda yavaş yavaş ısıtılır, daha sonra soğutulduktan sonra en az bir hafta boyunca günde üç kez 100 ml alınır.
 9. Farenjit sırasında kuru öksürük ile şurup bal ve adaçayı yapılır. 200 ml bal, 50 ml su, 10 g adaçayı, kalın suya kadar bir su banyosu içinde kaynatılır, sonra bir çorba kaşığı limon suyu eklenir. İyileşene kadar günde üç kez bir çay kaşığı iç.
 10. Boğazda güçlü bir terleme ile, kaşık su ile değil, kaynatılır, soğuk süt (bir bardak) ile kaynatılır, 15 dakika bekletin. Daha sonra 2 kez bölünerek ılık içeri alın. Özellikle işe yatmadan önce böyle bir kaynatma içmek yararlıdır.
 11. Aromaterapi adaçayı doğal esansiyel yağı satın almak ve sonra onu odadaki havayı dezenfekte banyo yapma, lambalar, kolye içinde birkaç damla dökün ve kendimi tüm faydalı özelliklerini hissetmek olabilir. Boğazınızı yıkamak için, orofarenks'i dezenfekte etmek için 5 damla yağ ve bir bardak suya bir çay kaşığı ekleyin.

Tedaviden sonra, tıbbi bitki yarım saat boyunca yenmemelidir: bu yüzden bileşenleri daha etkili bir şekilde çalışacaktır. Ancak boğazını adaçayı ile yıkadıktan sonra, dişlerinizi incitmemek için ağzınızı yıkamanız gerekir.

Ve sonuç olarak Elena Malysheva, en eski şifalı bitkilerden biri olan adaçayıların tıbbi özellikleri hakkında konuşacak.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Antik çağlardan beri, adaçayı iltihaplı süreçleri tedavi etmek için kullanılmıştır ve antiseptiktir. Bu bitkinin nadir türlere ait olmadığı ve mevsimsel olarak birkaç kez çiçek açabileceği gerçeğinden dolayı, tedavide geniş çapta uygulanabilir olan bütçe niteliğindedir. Boğazınızı yıkamak için, orofarenks hastalığından kurtulabilirsiniz. Koleksiyonun zararsız göründüğü gerçeğine rağmen, kendinizi kontraendikasyonların listesine almanız önerilir.

yapı

Geleneksel tıp tesisi değerlendirdi ve çeşitli tedavi alanlarındaki yeteneklerini kullanıyor. Adaçayı kompozisyona dahil eden şifalar vardır:

 • Astringenler.
 • Efiroli.
 • Salvini.
 • Yağ asitleri.
 • Alkaloidler.
 • Organik asitler.
 • Vitamin ve minerallerden oluşan bir kompleks.

Faydalı özellikler

Modern ilaç formlarının kullanımı uygundur ve çaylar, tabletler, dozlar ve pastiller formunda mevcuttur. Patoloji üzerindeki en güçlü etki, tüketici tarafından haklı olarak takdir edilmektedir. Adaçayı yaprakları boğazda faydalı bir etkiye sahiptir, ağrı semptomlarını azaltır. Bu bitkinin ana özellikleri:

 • Bakterileri.
 • Antienflamatuvar.
 • Anti spazmodik.
 • Yara iyileşmesi.
 • Sıkılaştırıcı.
 • Dezenfektan.
 • Antiseptik.
 • Balgam söktürücü.
 • Bronkodilatör.

Ne zaman lezyonlar ve gırtlak hava yolu, larenjit etkili adaçayı, soluk borusu iltihabı. Mukolitik ve antitussif etkisi vardır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, anjin, viral hastalıklar, rinit, gingit, periodontitis ve stomatitin çeşitli akımları için endikedir. Ayrıca, küratif koleksiyon sinir sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve bir uyku kurar.

Adaçayı kim kontrendikedir?

Ana madde olarak adaçayı ile ilaçların iç kullanımını göz önünde bulundurursak, kısıtlamalar kadınlarda hamilelik durumunda ve 5 yaşına kadar olan çocuklar için geçerlidir. Bu, uçucu yağların bileşimindeki toksinlerin içeriğinden ve az sayıda halüsinojenden kaynaklanmaktadır. Adaçayı yapısındaki bazı kapanımlar uterus kasılmalarını provoke edebilir ve fetal kayıp veya erken doğumlara yol açabilir. Emzirirken, bu bitkinin kullanımı da önerilmez. Süt miktarını azaltabilir. Bazı durumlarda, koleksiyon emzirmeyi durdurmak için kullanılır.

İç kullanım aşağıdaki durumlarda hariç tutulur:

 • Hipertansiyon. İçeri giren alıştırmalar, aritmi ve basınç değişimlerine neden olabilir.
 • Jinekolojik patolojiler.
 • Hormonal yetmezlikler.
 • Böbrek ve karaciğer hastalıklarının akut seyrinde - sadece durulama yapılabilir.
 • Adet düzensizlikleri ile.

Uygulamada kısıtlamaları olmayan kişilerin yanı sıra ilacın dozaj alımı. Maksimum tedavi süresi 2 aydan fazla olamaz, aksi takdirde bitki maddelerine zehirlenme olasılığı vardır.

Boğaz tedavi etmek için adaçayı doğru demlemek nasıl

Orofarenkseki patolojik değişikliklerle, yaygın bir kullanım yöntemi durulamadır. Adaçayı uygulamanın birçok yararlı ve etkili yolu vardır:

 1. Hastalığın ilk belirtileri ve ağrı semptomlarında aşağıdaki yöntem kullanılır: kurutulmuş adaçayı yaprakları (2 parça) çiğnenir. Prosedür hızlı iyileşmeyi destekleyen üç saatte bir tekrarlanır.
 2. Larinksin sulanması için, adaçayı (1 çorba kaşığı) toplamak, kaynar suyla (200 ml) dökülür, bir saat ısrar edin. Durulama saat başı harcanması tavsiye edilir. İlaç formu, pürülan belirtiler ve kronik farenjit ile anjinada etkilidir.
 3. Boğazda rahatsız edici rahatsızlık ile, adaçayı toplama (1 çorba kaşığı.) Soğuk sütle (200 ml) dökülür, kaynamaya getirilir, ısrar edilir (15 dk.). Etkili bir şekilde sıcak uygulamada iç uygulama ile tüketerek iki doza bölünür. Ilacı yatmadan önce almak için tavsiye edilir. Bu, tahrişi gidermeye yardımcı olur ve huzurlu bir uyku sağlar.
 4. Durulama sırasında ilacın etkisini artırmak için, adaçayı (200 ml) infüzyonunda, deniz tuzu (1 çay kaşığı) ekleyin. Sıcak bir yerde veya bir termos (30 dak.). Adaçayıdaki değerli kalıntılar alındıktan sonra, durulamaya devam edin. Tuz, elma sirkesi, limon suyu, bal ile değiştirilebilir. Bireysel tercihlere bağlı olarak.
 5. Doğal adaçayı yağları aromaterapide kullanılır. banyo zaman aroma lambaları kullanılır, kolye, banyoya katkıda bulunur. Yağların buharlaşması, hava boşluğunun iyi bir dezenfektandır. Ayrıca patojen mikroorganizmaların eylemi durdurma, su (200 mi) efirol (5 damla), karbonat (1 saat. L.) Tedavi orofaringeal mukoza ilave edildi.
 6. Gırtlaktaki rahatsızlıkla birlikte, adaçayı oluşturan öğelerin bir tentürünün kullanılması tavsiye edilir. Adaçayı (50 gr) yapraklarına votka (0, 5 litre) eklenir, ışığa erişmeden iki hafta bekletilir. Aşağıdaki doza tutun: tentür (20 damla) suya (150 ml) sokulur, sulama geleneksel şekilde yapılır. Ilaç geliştirmek soda, tuz, tamamlayıcı, kombine şifalı otlar olabilir. Larinkste ağrı ile etkili araçlar.
 7. Farenjit ile şurubun ağrı nedeni üzerinde olumlu bir etkisi vardır: bal (200 ml), su (50 mi), adaçayı (10 g) ile karıştırılır, sıvı buharlaşana kadar bir banyoda kalaylanır. Kalınlaştırılmış bir bileşimde, bir limon suyu (1 yemek kaşığı) yapın. Tam etkiyi tamamlayın (günde üç kez 1 çay kaşığı).
 8. Aşırı miktarda mukus birikmesi ile hanımeli, adaçayı, muz, biberiye (1 çorba kaşığı) bitkisinin toplanması suya (300 mi) eklenir, ılımlı ısı (5 dakika) üzerinde ısıtılır. İntravenöz (günde üç kez 100 ml). Tedavinin gidişatı 7 gün sürer.
 9. Boğaz ağrısı, bir öksürük eşliğinde veya virüslerin etkisiyle, adaçayıyla solunduğunda iyileşir. Ham maddeler (2 çorba kaşığı) Su banyosu kullanarak orta ateşte su (600 mi) ilavesi ile kaynatılır. Et suyu bir kaba yerleştirilir ve yoğun bir bezle (10 dakika) buharlaştırma yoluyla solunur. Prosedür günde üç kez tekrarlanması tavsiye edilir.

Adaçayı, bunlara neden olan sebeplerden bağımsız olarak herhangi bir boğaz problemini ortadan kaldırabilir:

 1. Alkolsüz içeceklerin veya tüm vücudun neden olduğu alt soğutma.
 2. Mukoza zarında bakteriyel etkiler.
 3. Bölgenin ekolojik ve coğrafi özellikleri.
 4. Meslek aktiviteleri ile ilişkili hastalıklar.

Bir tıbbi madde kullanmanın yararı konusunda herhangi bir şüphe varsa, durulamayı veya solumayı kısıtlamanız tavsiye edilir ve bir tıp uzmanının yetkili bir danışması daha iyidir. Hamile ve emziren kadınlara kontraendikasyona özellikle dikkat edilmelidir.

Adaçayı Boğazı Adaçayı

Sağa göre adaçayı, çok sayıda rahatsızlık ile baş edebilen eşsiz bir şifalı bitki olarak adlandırılabilir. Bugün, tüm doktorlar bunu kabul ediyor ve vücuttaki iltihap süreçlerinden kurtulmak için çoğu zaman onlara yeterli miktarda çim reçete ediliyor. Bu nedenle, bu doğal ilaçlar hatırlanmalıdır ve boğaz ağrısı ve rahatsızlık, hatta boğaz ağrısı tedavi edebilir adaçayı yardımıyla olduğu gibi, boğaz iltihabı ortadan kaldırılmasında en güçlü ve en ağır olduğunu. Bitkilerin temelinde, boğaz sağlığını geri yüklenebilmesi için tedavinin ilk gününde rahatlama getirmek durulama yapmak. Adaçayı hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulayabilir, daha sonra sadece temel olarak hazırlanan preparatların dozajını doğru bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Adaçayı atandığında

Bitkinin boğaz hastalıklarında kullanımı için endikasyon listesi çok kapsamlıdır. Adaçayı aşağıdaki rahatsızlıklar teşhis edildiğinde ilaç olarak kullanılır:

 • boğaz ağrısı;
 • akut ve kronik tonsillit;
 • akut ve kronik farenjit;
 • akut ve kronik larenjit;
 • soluk borusu iltihabı;
 • boğazın yanıkları;
 • Boğaz yaralanması.

Bu bitki, kendi içinde analoglara sahip değildir ve kontrendikasyonların yokluğunda kesinlikle tedavide kullanılmalıdır.

Boğazda adaçayı ne üretir?

Çeşitli tıbbi maddeleri bir araya getiren zengin bileşimi nedeniyle bitki, farinkste inflamasyonu hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Adaçayı baz alarak durulama, insan vücudunda çok farklı eylemler üretir, bunlar şunları içerir:

 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • rejenere edilmesi;
 • yumuşatıcı;
 • analgetiziruyuschee;
 • Temizleme.

adaçayı eylemler olumlu irinli hastalıklarının şekil, olabildiğince hızlı bir şekilde sağlayan temiz farenks ve irinli kütleden bademcik ve hatta çoğu zaman kanallar bademcikleri engel ve önemli ölçüde hastanın durumunu kötüleştirebilir irinli mantar, getirmek bile. Bitkinin Değerli bir özelliktir ve bazen ağrı daha kötü olabildiğince sürekli şiddeti değişen saldırılarını öksürük kışkırtır çünkü onun yeteneği, boğazda bir tickle sunmak için. minimuma bronşların pnömoni ve inflamasyona neden olur Solunum sistemi, alt bölümlerinde hastalığın düşürülmesi riski azalır adaçayı göre durulama tedavisinde kullanıldığında Biz olduğunu unutmamalıdır.

Durulama olarak adaçayı kullanımının kontrendikasyonları

Sığırlar temelinde hazırlanan durulamaların kullanımı için sınırlamalar, çok fazladır ve bunun nedeni çimlerin yerel kullanımla bile bir bütün olarak vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmasıdır. Durulamayı oluşturan maddeler mukoza zarlarından kolayca emilir ve tüm sistem ve organları etkileyerek kan dolaşımı yoluyla vücutta dolaşır. Boğaz ağrısı tedavisi için adaçayı kullanmayı reddetmek aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • Hamilelik dönemi - bitkiyi oluşturan maddeler, uterus kasılmalarına neden olur; bu, hamileliğin erken aşamalarında düşüklüğe ve hamileliğin sonraki aşamalarında prematüre doğumlara yol açabilir;
 • Emzirme dönemi - çim süt üretimini azaltır veya hatta tamamen durdurur;
 • yaş 5 yıl - adaçayı maddelerin yüksek aktivitesi nedeniyle vücut aşırı yük riski;
 • vücutta hormonal bozukluklar;
 • dişi üreme sistemi hastalıkları;
 • nedenleri kurulmamış olan adet döngüsünün düzensizliği;
 • yüksek tansiyon;
 • böbrek hastalığı;
 • karaciğer hastalığı;
 • adaçayı alerjisi.

Ayrı bir şekilde, adaçayı temel alan durulama işleminin çok uzun süre kullanılmayacağına ve ciddi zehirlenmelere yol açabileceğine dikkat edilmelidir. Yetişkinler için, maksimum adaçayı terapisi süresi 2 ay ve çocuklar için - 1 aydır. Tedavi döneminde hoş olmayan duygular olması durumunda, bireysel hoşgörüsüzlüğün varlığını gösterdikleri için durur.

Bir adaçayı bazında bir boğaz için durulama ana tarifleri

Boğaz iltihabının tedavisi için, adaçayı esas alan üç çeşit durulama kullanılır.

Çocuklarda durulama için güvenlik kuralları

Boğazın gargaralanması, hava yollarına yakın bir sıvının kullanılması ile ilişkili olduğundan, işlemin çocuğun onu taşıyabildiğinden emin olmak için gerekli olması gerekir. Küçük bir hastanın durulama ile başa çıkacağından şüphe varsa, bu prosedür terk edilmelidir. Çocuk, bileşimin kullanımdan sonra tükenmesi gerektiğini ve durulama sırasında, gerekli olandan daha derin bir ağdaya maruz kalmanın en ufak bir tehdidinde olduğunu hatırlamalıdır - hemen kafayı öne doğru eğin. 10 yaşın altındaki çocuklar için, tüm prosedür bir yetişkinin sürekli gözetimi altında olmalıdır. Uygulamasının doğruluğunu, mukus boğazına maruz kalma süresini izleyecek ve durulama çözeltisi hala solunum sistemine girdiğinde acil yardım sağlayacaktır. Ayrıca, adaçayı ile ilk kez durulayınca, parmaklarınızın ucunda çocuğunuza uygun bir anti-alerjik ajan olmalıdır. Vücudun ilaca istenmeyen bir reaksiyonu olduğunda kullanılacaktır.

Adaçayı - boğaz ağrısı için mükemmel bir ilaç, kullanımı dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir.

Adaçayı, okaliptüs, papatya gargara.

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sage, okaliptüs, papatya, gargara için bir araç olarak konuşmak istiyorum. Boğazın tedavisi için bu reçete çocukluktan bana tanıdık geliyor. Şimdi soğuk ve belki de boğazın tedavisi için bir reçete ihtiyacınız olacak. Bu doğal, ama en önemli, etkili bir ilaçtır. Bu bitkiler yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir, tabii ki bu bitkilere karşı alerjiniz veya bireysel hoşgörüsüzlüğünüz varsa.

Adaçayı bakterisidal, antifungal etkisi vardır. Adaçayı anti-inflamatuar özellikleri var. Bu, sadece boğazın tedavisi için değil, diş etlerinin tedavisi için kullanılmasına izin verir. Adaçayı infüzyon veya kaynatma stomatit, periodontitis, akı, dişlerin gevşemesi için kullanılır.

Adaçayı yaprakları, kullanışlı özellikleri tıpta yaygın olarak kullanılan, çok kokulu ve acı baharatlı tadı. Çok miktarda uçucu yağ, alkaloid, tanen, reçine, flavonoid, organik asit ve acı içerirler. Bazı bölgelerde, çoğunlukla pirinç, et yemekleri, soğuk atıştırmalıklar ve turtalar için baharat olarak kullanılırlar.

Adaçayı yaprakları eczaneden alırım. Karton kutularda satılmaktadır.

Adaçayı kanamayı durdurur, balgam söktürücü özelliği vardır. Ancak, sadece boğazın tedavisi için kaynatma ve infüzyonları kullandım. Bu, boğazın tuz, soda ve iyotla durulanması ile birlikte ilk çaredir.

Gargara yapmak için bir adaçayı nasıl demlenir.

Adaçayı mukusun boğazını mükemmel bir şekilde temizler. Sıcak bir infüzyon veya adaçayı ile iyice durulayın, ancak soğuk ve sıcak değil.

Annem her zaman gargara için bir kaynatma hazırladı: bir litre su için adaçayı dolu bir çorba kaşığı. Yaklaşık 5-7 dakika kaynatın, yaklaşık 20-25 dakika ısrar edin. Daha sonra, suyun filtrelenmesi gerekecektir. Önce birkaç kat halinde katlanması gereken bir süzgeç veya gazlı bez kullanabilirsiniz.

Durulama günde en az 3-4 kez gerekir. Genellikle ikinci günde çok daha kolay ve boğaz daha az acı veriyor.

Adaçayı infüzyonunun hazırlanması daha kolaydır. Suyu kaynatın. Bir bardak kaynamış su üzerine, bir kaşık adaçayı ekleyin, 20 dakika ısrar edin. İnfüzyon ayrıca boğazınızı veya ağzınızı yıkamak için filtre ve kullanım.

Adaçayı, oral enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir ilaçtır. Aslında adaçayı, hastalığa neden olan bakterileri "öldüren" doğal antibiyotiklere atfedilebilir.

Buna ek olarak, bir adaçayı gargarası kullanırsanız, o zaman bu mükemmel bir dezenfektandır. Adaçayı soluma için tazelik verir.

Adaçayıda bulunan büzücülerin analjezik etkisi vardır, bu yüzden boğaz ağrısı için harika bir ilaçtır.

Stomatit, mukoza zarı, diş eti iltihabı, ağız boşluğunda ülserler, günde 5-6 kez adaçayı suyu durulayın.

Ağzı veya boğazı durulamak için yeni hazırlanmış et suyu veya infüzyon kullanmak daha iyidir. Aynı şey okaliptüs ve papatya için de geçerlidir. Çok fazla kaynatma yapmışsanız, 12 saat buzdolabında saklanabilir. Ve kullanmadan önce, su üzerinde banyo ısıtın.

Adaçayı boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı, larenjit, anjin için mükemmel bir ilaçtır. Hızlı bir etki elde etmek için günde 6 kez durulamalısınız. Ancak, uzun bir süre adaçayı kullanmaya değmez.

Hamilelik sırasında adaçayı kullanabilir miyim? Adaçayı, hamile ve emziren annelere yutulması için kesinlikle kontrendikedir. Boğazınızı adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Ama, bu gargara, hamile olduğunuzda, bir şey kullanmayın, otlar ve diğer yollar hakkında doktorunuza danışmak daha iyidir.

Gargara için okaliptüs. Nasıl demlenir?

Okaliptüs analjezik, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antiseptik özelliklere sahiptir. Okaliptüs, boğaz ve üst solunum yollarını tedavi etmek için kullanılır.

Yapraklar, kompozisyonda çok karmaşık olan ve sineole - güçlü bir doğal antiseptik de dahil olmak üzere 40'tan fazla farklı bileşeni içeren değerli okaliptüs esansiyel yağı içerir.

Okaliptüsün kaynatılmasıyla durulama ve inhalasyonlar enflamasyonu ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Okaliptüs yapraklarından infüzyon veya kaynatma yapabilirsiniz. Okaliptüs bir eczaneden satın alınabilir.

Bu 200 ml hazırlanması için. kaynar su, 1 tatlı kaşığı okaliptüs yaprağı ekleyin, ısrar edin, süzün ve boğazı sıcak bir şekilde infüze edin.

Okaliptüsün bir okaliptüsünü bir litre suya tam bir yemek kaşığı ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Genellikle yaklaşık 5-7 dakika kaynatırım, ısrar ediyorum, süzün ve sıcak bir et suyu ile boğazı ısıtın.

Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Ve okaliptüs, adaçayı, papatya kullanarak otlar ile durulama alternatif olabilir.

Kontrendikasyonlar, otlara karşı alerjisi olan bireysel hoşgörüsüzlüklerdir. Hamileyken ve emziriyorsanız, doktora danıştıktan sonra otlar kullanın.

Boğazın durulanması için papatya. Nasıl demlenir?

Papatya, mükemmel bir anti-enflamatuar ajandır, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir dezenfektan ve dezenfektanı vardır. Acıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Papatya çiçekleri, bir kaynatma veya infüzyon hazırlamak. Papatya eczaneden satın alınabilir.

Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, stomatit, grip, ARVI, bademcik iltihabı ile papatya uygulayın. Ayrıca, papatya suyu inhalasyon için kullanılabilir.

Papatyaların en değerli ve aktif maddeleri uçucu yağ, özellikle de chamazulene, glikozit, flavonoidler ve organik asitlerdir.
Esansiyel yağ bağırsaklarda fermantasyonu bastırır, dezenfektan, diaphoretik ve analjezik etkiye sahiptir.

İnfüzyon bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çiçek ekleyerek hazırlanır. Sızdırmaz bir kapta 25 dakika ısrar edin. Ancak, çoğu zaman gargara ve oral uygulama için bir papatya çiçeği kaynağından alıyorum.

İçecek papatya suyu bal ile olabilir, mükemmel bir anti-enflamatuardır. Papatyaların kaynatılması da bir sıcaklıkta içilebilir. Yemek pişirmek için et suyu da basit. Bir litre su tabanında bir tam çorba kaşığı papatya. 7 dakika kaynatın, ısrar ve süzün. Sıcak et suyu ile gargara.

Papatyadan kontrendike ilaçlar, alerjiler veya bitkilere karşı bireysel hoşgörüsüzlük için. Hamile ve emziren anneler için, papatya zayıf bir infüzyon şeklinde kullanılabilir ve ayrıca gargara için bir kaynatma kullanır.

Çocuklara gelince, bu dönemden önce durulamadığım 9 yaşından sonra boğazını kendim yıkadım. Ama sonra annem durulamada ısrar etti. Annem bana nasıl gargara yapılacağını gösterdi. Bu nedenle çocuğunuz bir gargara alırsa neden olmasın. Eğer değilse, o zaman boğaz tedavisi için başka yollar aramanız gerekir.

Kimseyi boğazımı yıkamasına zorlamayacağım, hepsi ayrı ayrı ve herkes kendine her şey için karar veriyor. Bana yardım eden bitkilerden bahsettim. Ama, arkadaşımın dediği gibi, bir hap içmesi, boğazını serpiştirmesi ve durulama onun için değil.

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sage, okaliptüs, papatya, gargara için bir araç olarak konuşmak istiyorum. Boğazın tedavisi için bu reçete çocukluktan bana tanıdık geliyor. Şimdi soğuk ve belki de boğazın tedavisi için bir reçete ihtiyacınız olacak. Bu doğal, ama en önemli, etkili bir ilaçtır. Bu bitkiler yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir, tabii ki bu bitkilere karşı alerjiniz veya bireysel hoşgörüsüzlüğünüz varsa.

Adaçayı bakterisidal, antifungal etkisi vardır. Adaçayı anti-inflamatuar özellikleri var. Bu, sadece boğazın tedavisi için değil, diş etlerinin tedavisi için kullanılmasına izin verir. Adaçayı infüzyon veya kaynatma stomatit, periodontitis, akı, dişlerin gevşemesi için kullanılır.

Adaçayı yaprakları, kullanışlı özellikleri tıpta yaygın olarak kullanılan, çok kokulu ve acı baharatlı tadı. Çok miktarda uçucu yağ, alkaloid, tanen, reçine, flavonoid, organik asit ve acı içerirler. Bazı bölgelerde, çoğunlukla pirinç, et yemekleri, soğuk atıştırmalıklar ve turtalar için baharat olarak kullanılırlar.

Adaçayı yaprakları eczaneden alırım. Karton kutularda satılmaktadır.

Adaçayı kanamayı durdurur, balgam söktürücü özelliği vardır. Ancak, sadece boğazın tedavisi için kaynatma ve infüzyonları kullandım. Bu, boğazın tuz, soda ve iyotla durulanması ile birlikte ilk çaredir.

Gargara yapmak için bir adaçayı nasıl demlenir.

Adaçayı mukusun boğazını mükemmel bir şekilde temizler. Sıcak bir infüzyon veya adaçayı ile iyice durulayın, ancak soğuk ve sıcak değil.

Annem her zaman gargara için bir kaynatma hazırladı: bir litre su için adaçayı dolu bir çorba kaşığı. Yaklaşık 5-7 dakika kaynatın, yaklaşık 20-25 dakika ısrar edin. Daha sonra, suyun filtrelenmesi gerekecektir. Önce birkaç kat halinde katlanması gereken bir süzgeç veya gazlı bez kullanabilirsiniz.

Durulama günde en az 3-4 kez gerekir. Genellikle ikinci günde çok daha kolay ve boğaz daha az acı veriyor.

Adaçayı infüzyonunun hazırlanması daha kolaydır. Suyu kaynatın. Bir bardak kaynamış su üzerine, bir kaşık adaçayı ekleyin, 20 dakika ısrar edin. İnfüzyon ayrıca boğazınızı veya ağzınızı yıkamak için filtre ve kullanım.

Adaçayı, oral enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir ilaçtır. Aslında adaçayı, hastalığa neden olan bakterileri "öldüren" doğal antibiyotiklere atfedilebilir.

Buna ek olarak, bir adaçayı gargarası kullanırsanız, o zaman bu mükemmel bir dezenfektandır. Adaçayı soluma için tazelik verir.

Adaçayıda bulunan büzücülerin analjezik etkisi vardır, bu yüzden boğaz ağrısı için harika bir ilaçtır.

Stomatit, mukoza zarı, diş eti iltihabı, ağız boşluğunda ülserler, günde 5-6 kez adaçayı suyu durulayın.

Ağzı veya boğazı durulamak için yeni hazırlanmış et suyu veya infüzyon kullanmak daha iyidir. Aynı şey okaliptüs ve papatya için de geçerlidir. Çok fazla kaynatma yapmışsanız, 12 saat buzdolabında saklanabilir. Ve kullanmadan önce, su üzerinde banyo ısıtın.

Adaçayı boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı, larenjit, anjin için mükemmel bir ilaçtır. Hızlı bir etki elde etmek için günde 6 kez durulamalısınız. Ancak, uzun bir süre adaçayı kullanmaya değmez.

Hamilelik sırasında adaçayı kullanabilir miyim? Adaçayı, hamile ve emziren annelere yutulması için kesinlikle kontrendikedir. Boğazınızı adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Ama, bu gargara, hamile olduğunuzda, bir şey kullanmayın, otlar ve diğer yollar hakkında doktorunuza danışmak daha iyidir.

Gargara için okaliptüs. Nasıl demlenir?

Okaliptüs analjezik, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antiseptik özelliklere sahiptir. Okaliptüs, boğaz ve üst solunum yollarını tedavi etmek için kullanılır.

Yapraklar, kompozisyonda çok karmaşık olan ve sineole - güçlü bir doğal antiseptik de dahil olmak üzere 40'tan fazla farklı bileşeni içeren değerli okaliptüs esansiyel yağı içerir.

Okaliptüsün kaynatılmasıyla durulama ve inhalasyonlar enflamasyonu ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Okaliptüs yapraklarından infüzyon veya kaynatma yapabilirsiniz. Okaliptüs bir eczaneden satın alınabilir.

Bu 200 ml hazırlanması için. kaynar su, 1 tatlı kaşığı okaliptüs yaprağı ekleyin, ısrar edin, süzün ve boğazı sıcak bir şekilde infüze edin.

Okaliptüsün bir okaliptüsünü bir litre suya tam bir yemek kaşığı ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Genellikle yaklaşık 5-7 dakika kaynatırım, ısrar ediyorum, süzün ve sıcak bir et suyu ile boğazı ısıtın.

Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Ve okaliptüs, adaçayı, papatya kullanarak otlar ile durulama alternatif olabilir.

Kontrendikasyonlar, otlara karşı alerjisi olan bireysel hoşgörüsüzlüklerdir. Hamileyken ve emziriyorsanız, doktora danıştıktan sonra otlar kullanın.

Boğazın durulanması için papatya. Nasıl demlenir?

Papatya, mükemmel bir anti-enflamatuar ajandır, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir dezenfektan ve dezenfektanı vardır. Acıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Papatya çiçekleri, bir kaynatma veya infüzyon hazırlamak. Papatya eczaneden satın alınabilir.

Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, stomatit, grip, ARVI, bademcik iltihabı ile papatya uygulayın. Ayrıca, papatya suyu inhalasyon için kullanılabilir.

Papatyaların en değerli ve aktif maddeleri uçucu yağ, özellikle de chamazulene, glikozit, flavonoidler ve organik asitlerdir.
Esansiyel yağ bağırsaklarda fermantasyonu bastırır, dezenfektan, diaphoretik ve analjezik etkiye sahiptir.

İnfüzyon bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çiçek ekleyerek hazırlanır. Sızdırmaz bir kapta 25 dakika ısrar edin. Ancak, çoğu zaman gargara ve oral uygulama için bir papatya çiçeği kaynağından alıyorum.

İçecek papatya suyu bal ile olabilir, mükemmel bir anti-enflamatuardır. Papatyaların kaynatılması da bir sıcaklıkta içilebilir. Yemek pişirmek için et suyu da basit. Bir litre su tabanında bir tam çorba kaşığı papatya. 7 dakika kaynatın, ısrar ve süzün. Sıcak et suyu ile gargara.

Papatyadan kontrendike ilaçlar, alerjiler veya bitkilere karşı bireysel hoşgörüsüzlük için. Hamile ve emziren anneler için, papatya zayıf bir infüzyon şeklinde kullanılabilir ve ayrıca gargara için bir kaynatma kullanır.

Çocuklara gelince, bu dönemden önce durulamadığım 9 yaşından sonra boğazını kendim yıkadım. Ama sonra annem durulamada ısrar etti. Annem bana nasıl gargara yapılacağını gösterdi. Bu nedenle çocuğunuz bir gargara alırsa neden olmasın. Eğer değilse, o zaman boğaz tedavisi için başka yollar aramanız gerekir.

Kimseyi boğazımı yıkamasına zorlamayacağım, hepsi ayrı ayrı ve herkes kendine her şey için karar veriyor. Bana yardım eden bitkilerden bahsettim. Ama, arkadaşımın dediği gibi, bir hap içmesi, boğazını serpiştirmesi ve durulama onun için değil.

Boğazın iltihaplı hastalıkları, şişlik, kızarıklık, ağrı eşlik eden ağız boşluğu. Bu belirtiler yutkunmayı, konuşmayı, yemeyi önler. Angina tezahürlerini azaltmak için, tedavi çeşitli otlar ile boğaz durulama ile başlar: adaçayı, papatya, nergiz. Adaçayı suyunun düzenli kullanımı ağrıda bir azalmaya yol açar, inflamatuar reaksiyon daha az fark edilir hale gelir.

Kaynatma hazırlığı için, yaprakların toplanması hem eczaneden hem de bağımsız olarak hazırlanır.

Hangi durumlarda adaçayı kullanılır?

Çözüm birçok durumda yardımcı olur, bir anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir. Özellikle solunum sistemi hastalıkları, diş etleri için faydalıdır.

Angina, gırtlak iltihabı, farinks boğaz ağrısı eşlik eder. Semptomları hafifletmek için, boğazda bir papatya, adaçayı çözeltisi ile durulamayı unutmamak önemlidir. Bitki öksürük etkisine sahiptir, çünkü kuru öksürük ile gösterilir. Diş hekimliğinde vazgeçilmez bir ilaçtır. Dişeti iltihabı, kanama, diş ağrısı, stomatit - hastalığa adaçayı suyu ile başlamaya başlamak gerekir. Ayrıca, ilaç uykuyu artırır, yatıştırır, sinirlilik azaltır. Sır nedir?

Bu bitki çoğu farmakolojik preparatların yerini alabilir, çünkü adaçayı etki spektrumu çok büyüktür. Durulama çözeltisi, biyolojik olarak aktif maddeler içerir, bu sayede tedavi iyi bir etki sağlar.

Antimikrobiyal aksiyon. Ağız ve boğazda, bir takım patojen mikroorganizmalar sürekli olarak bulunur. Normal bağışıklığı olan kişilerde, iltihaplı hastalıklara neden olmazlar: angina, farenjit. Vücudun koruyucu kuvvetleri ihlal edildiğinde, mikroplar çoğalır ve mukoza zarına zarar verir. Adaçayı çözümünün düzenli kullanımıyla, iyileşmeyi hızlandıran patojenik flora ortadan kalkar. Bitki iltihabı giderir. Sonuç olarak, kan akışı iyileşir, boğazın şişmesi, bademcik, hiperemi ve ağrı kaybolur. Doku rejenerasyonunu destekler. Örneğin stomatit ile ağızda bir yara oluşur. Adaçanın uygulanması, tedavinin önemli bir aşamasıdır. Defekt mukoza hızla iyileşir, bağ dokusu ile sıkılaşır. Büzücü etkisi diş eti kanaması ile kullanılabilir. Tanenler kan kaybını azaltır. Hafif, orta derecede balgam söktürücü etkisi kuru öksürük, boğaz ağrısı ile yardımcı olacaktır.

Kullanışlı ve hızlı kullanım, adaçayı bir çözümdür. Eczanede bir bitki satın almak gerekir, yani kuru ot, kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak bu doğru yapılmalıdır. Tedavi yaprakları ve çiçekleri kullanır.

Bir adaçayı nasıl yapılacağı sorusunun cevabı çok basittir.

Bir bardak kaynar su üzerinde kıyılmış hammaddelerin bir çorba kaşığı almanız gerekir. Sıcak su dökün, soğumaya bırakın. Kaynamaması daha iyidir, bu nedenle çözeltide daha biyolojik olarak aktif maddeler olacaktır. Soğuduktan sonra filtrelenir. Sonra amaçlanan kullanım için kullanın.

Anjina, farenjit ile gargara yapabilirsiniz. Diş eti veya stomatit kanaması durumunda, ağız boşluğunda birkaç dakika et suyu tutulmalıdır. Prosedürü tercihen iki saatte bir tekrarlayın. Etkisini geliştirmek için papatya ekleyebilirsiniz.

Yaşlılıkta, adaçayı çimleri, solunum sistemi ve ağız hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Bitkisel ilaç güvenlidir, yan etkiler minimaldir. Ancak çocuk 4-5 yaşından küçükse, çözümün kullanımını reddetmek daha iyidir. Bu yaşta, çocuklar boğazını düzgün bir şekilde durulamamaktadır, çünkü etki minimaldir. Uzman, bu tür bir genç yaştaki hastalara hangi tedavi yönteminin uygun olduğunu söyleyecektir.

Dişeti hastalıkları, bademcik iltihabı, stomatit beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Hemen doktora başvurma fırsatı olmayabilir, ancak ağrı normal çalışmalara müdahale eder, belirtiler rahatsızlık getirir. Doktor tavsiyesi olmadan hap almak tehlikelidir. Bu durumda ağzınızı bir adaçayı ile durulayın. Bir çözüm hazırlamak çok kolay, papatya ekleyebilirsiniz. Anjina belirtileri, birkaç prosedürden sonra diş etlerinde iltihaplanma azalır.

Her zaman bitkisel preparatlar zararsızdır. Sağlıklı bir insan için sadece tedaviye yardımcı olurlar, ancak eşlik eden hastalıkların varlığında bile zarar verebilirsiniz.

Hamileyken ve emzirirken, bu bitkiyi herhangi bir şekilde, hatta boğaz ağrılarını veya dişeti kanamasını tedavi etmeyi bırakmalısınız. Az miktarda adaçayı özü uterusun tonunu artırır, erken doğum veya düşük yapma riski vardır. Böbreklerin akut inflamatuar hastalıkları doğrudan kontrendikasyonlardır. Azaltılmış tiroid aktivitesi ve düşük tansiyonu olan kişilerin ilacı kullanması önerilmez.

Adaçayı ile gargara için tarifler

Orofaringeal bölgede ağrı, insanlar arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Herhangi bir nedenle yılın farklı zamanlarında ortaya çıkabilir. Farmakoloji birçok ilaç sunmaktadır. Fakat iyi yöntemlerden biri adaçayı kullanmaktır. Bu bitki nedir ve nasıl yardımcı olabilir?

Adaçayı yararlı özellikleri

Adaçayı, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bilinen bitkilerden biridir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Yılın herhangi bir zamanında kullanılabilir.

Boğazdan gelen adaçana ne yardımcı olabilir? Çimen, durulama için çözeltiler hazırlamak için kullanılır.Mucize edici bitki sayesinde, orofaringeal alanın birçok hastalığı iyileştirilebilir.

Boğaz ağrısı olan adaçayı evrensel bir ilaç olarak kabul edilir, bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, çocuk doktorları, terapistler şeklinde birçok uzman tarafından reçete edilir.
Terapötik etkisi şunlardan kaynaklanır:

 • salvina şeklinde doğal bir antibiyotik;
 • taninler;
 • aklaloidov;
 • mineraller ve vitaminler;
 • uçucu yağlar;
 • organik asitler;
 • yağlı asitler.

Şu anda eczane kiosklarda adaçayı içeren birçok ilaç bulabilirsiniz. Bu bitkisel preparatlar, tabletler, pastiller, çaylar içerir. Bitki oluşturur:

 • bakterisidal özellik;
 • anti-enflamatuar özellik;
 • dezenfekte etme özelliği;
 • antiseptik özellik;
 • örgü özelliği;
 • iyileştirme özelliği;
 • anestezik özellik.

Tracheitis veya larenjit ile bir öksürük oluştuğunda, bitki bir balgam söktürücü, mukolitik, bronkodilatatör ve antitusif etkisi olacaktır. Genellikle boğaz ağrısı, farenjit, grip enfeksiyonu ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Ayrıca, adaçayı herhangi bir formda rinit ve sinüzit, stomatit ve diş eti iltihabı şeklinde ağız boşluğu hastalıkları ile yardımcı olur.
Doktorlar sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da adaçayı iyileştirme sürecini de dahil etmeyi tavsiye etmektedir.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar

Boğazınızı istisnasız şekilde adaçayı ile durulayabilirsiniz. Boğazımı kadınlarla ve küçük çocuklarla birlikte adaçayıyla durdurabilir miyim? Gebe ve emziren anneler için orofaringeal hastalıklarda, dört yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılması önerilir. Bu durumda yan etkiler oldukça nadirdir ve bunları bitki bileşenlerine veya diğer alerjik reaksiyonlara karşı artan duyarlılık ile birleştirir.

İçimizdeki adaçayı içeceğinden bahsedersek, o zamanlar dört yıllık bir gebelik dönemi ve çocukluk dönemi şeklinde birkaç ciddi sınırlama vardır. Gerçek şu ki, uçucu yağlarda, istenmeyen etkilerin gelişmesine yol açabilen toksik bileşenler ve halüsinojenler vardır.

Ayrıca, bitki hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olur, bu da düşük veya erken doğuma neden olabilir.
Adaçayı, süt miktarında bir azalmaya yol açtığı için, gestasyon aşamasında kadın ve kadınlar kullanmak yasaktır.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar şunlardır:

 • hormonal dengesizlik;
 • hipertansiyon;
 • Jinekolojik hastalıklar;
 • bozulmuş adet döngüsü;
 • böbrek ve karaciğer hastalıkları.

  Tedavi kursu süresince de kısıtlamalar vardır. En uzun kurs iki aydan fazla olamaz, aksi takdirde hasta zehirli zehirlenmeye yol açabilir.

  Adaçayı ile boğaz tedavisi için Tarifler

  Farenjit, anjina, larenjit ile birlikte bir adaçayıyla karıştırın - bu, bitkileri uygulamada en basit ve en ünlü yoldur. Bir kaynatma yapmak için bir kaşık kuru ot almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. İki saat bekletin ve sonra süzün.

  Bitmiş ürün günde beş defaya kadar yıkanmalıdır. Kullanmadan önce, çözelti 37-38 dereceye kadar ısıtılmalıdır.
  Başka, eşit derecede etkili yöntemler vardır.

  1. İlk tarif.
   Eğer boğaz sadece incinmeye başlarsa, ağızda birkaç kuru yaprakları çiğneyebilirsiniz. Bu manipülasyonları üç saatte bir tekrarlayın. İki veya üç gün içinde semptomatoloji tamamen ortadan kalkacaktır.
  2. İkinci tarif.
   Bu yöntemde kronik tip bademcik iltihabı, anjina ve bakteriyel farenjit önerilmektedir. Durulama için bir adaçayı nasıl demlenir? Bir çözüm yapmak için bir kaşık çimen almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. Otuz dakika bekletin ve sonra boşaltın.

  Bundan sonra elde edilen ürüne bir kaşık deniz tuzu eklenmelidir. Durulama günde beş ila yedi defa yapılmalıdır. Bademcik iltihabı olan adaçayı bademciklerin pürülan içeriğini hızlı bir şekilde yıkamanıza ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemenize olanak sağlar.

 • Üçüncü tarif.
  Boğazdan adaçayı bir alkol tentürü olarak kullanılabilir. Bir ilaç yapmak için, elli gram yaprak almanız ve iki bardak votka dökmeniz gerekir. Bir kapak ile sıkıca kapatın ve on beş gün boyunca karanlık bir yerde işaretleyin.

  Çözelti hazır olduğunda, filtrelenmelidir. Sıcak suda yaklaşık on beş damla eklenir. Bademcik iltihabı, anjin, farenjit ile boğaz günde beş kez durulayın. Tentürde, tuz, soda da ekleyebilirsiniz.

 • Dördüncü tarif.
  Hastalığın tedavisi için mükemmel bir çare, bitkisel koleksiyona dayalı bir içecek. Bir içecek nasıl demlenir?
  İlacı hazırlamak için adaçayı, çam tomurcuklarını, kekik, calendula, papatyaya ihtiyacınız olacak. Bütün otlar eşit oranlarda karıştırılır ve bir termos şişesine dökülür. Daha sonra iki bardak kaynar su döküp yaklaşık iki ila üç saat ısrar ediyorlar.

  Hazır formülü günde iki veya üç kez sarhoş olmalıdır. Tedavi kursunun süresi on ila on dört gün arasında değişmektedir.

 • Beşinci tarif.
  Boğazınızı durulamak ve içmek için bir adaçayı biraraya getirebilirsiniz. Bunun için çimenlerin St. John's Wort ile eşit oranda karıştırılması gerekir. Sonra iki bardak kaynar su dökün ve yaklaşık on dakika su banyosuna koyun.

  Bundan sonra, çorba süzülür ve çeşitli resepsiyonlara ayrılır. Bitmiş ürünü sabah ve akşam saatlerinde elli mililitre günde iki kez içirin. Her iki ila üç saatte bir durulama boğaz tavsiye edilir.

 • Altıncı tarif.
  Eğer boğazda ağrı öksürük ile birleşirse, o zaman adaçayıyla inhalasyon yapabilirsiniz. Bunun için kaynamış suya bir kaşık kuru ot eklenir ve iki bardak kaynar suya dökülür. Çiftler halinde nefes almak on beş dakika içinde olmalıdır. Prosedürü beş ila yedi gün boyunca günde üç defaya kadar tekrarlayın.
 • Yedinci tarif.
  Eğer farenjit kuru öksürük ise, iyileşme şurubuna yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, elli mililitre su almanız ve on gramlık adaçayı eklemeniz gerekir. Su banyosuna koyun ve üç dakika kaynatın.

  Daha sonra yaklaşık iki yüz gram sıvı bal ekleyin ve bir ya da iki dakika muhafaza edin. Ürün kalınlaştığı zaman, limon suyu ile seyreltilmelidir. Tam iyileşme tamamlanana kadar ilacı günde üç kez içirin.

 • Sekizinci tarif.
  Solunum yolu mukus birikmesi ile aşağıdaki çare yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için adaçayı, hanımeli, muz ve biberiye ihtiyacın olacak. Tüm bileşenler eşit oranda karıştırılır. Su dökün, daha sonra soba üzerine koyun. Efervesansı beklemek ve germek gerekir.

  Bitmiş ilaç, yedi gün boyunca günde üç ila dört kez boğazını durulatır.

 • Dokuzuncu tarifi.
  Güçlü bir terleme olduğunda, bir kaşık kuru ot, suyla değil, kaynamış sütle dökülebilir. Biraz infüzyon ver ve sonra yatmadan önce al. Bu ürün yatıştırıcı ve örtücü bir etkiye sahiptir.
 • Çocuklarda adaçayı ile boğaz durulayın

  Evde bir adaçayı varsa, boğazınızı ve çocuklarınızı dört ila beş yıl arasında yıkayabilirsiniz. Ancak prosedürün uygulanması ile son derece doğru olmalıdır. Tüm manipülasyonlar doktor tarafından denetlenmelidir. Çözümü yutmayın, özellikle on yaşın altındaki çocuklar.

  Böyle bir süreç, aşağıdaki gibi olumsuz olaylara neden olabilir:

  • baş dönmesi;
  • halüsinasyon;
  • zayıflaması;
  • Vücudun hafif zehirlenmesi.

  Adaçayı çözeltisi iki kez zayıf olmalı ve bu nedenle iki yüz mililitre su üzerinde bir bitkinin bir kaşık yarısı ilave edilmelidir.
  Durulamadan sonra, çözelti tükenmeli ve akan su ile durulanmış olmalıdır. İlk durulamadan önce, doktorlara antialerjik ajan kullanmaları önerilir. Bu güçlü bir alerjik reaksiyonu önleyecektir.

  Salvia officinalis (ot)

  1 kg ambalaj ile satın alındığında 50 gr.

  Kadınlarda adaçayı tedavi edilen kısırlık, östrojen seviyesini artırır ve prolaktinin seviyesini düşürür, emzirmeyi durdurur. adaçayı Bu bakterisidal ve hemostatik eylemi sahiptir ve diş etlerinde kanama, stomatit, boğaz içine boğaz ile durulama için kullanılan - bronşit, akciğer tüberkülozu, kolit, kolesistit, mide ülseri ve diyabet. Dışa doğru adaçayı hemoroid, kellik için kullanılır.

  Hammadde: adaçayı.

  Adaçayı tıbbi botanik açıklaması

  Salvia officinalis (Salvia officinalis), Lamiaceae familyasının alt ailesi Nepetoideae'nin Salvia cinsinin bir üyesidir.

  Salvia officinalis - güçlü bir odunsu dallanmış kök elyaflı alt sağ dörtgen kök ile 20 ile 70 cm yüksekliğinde bir yıllık bitki ya da çalı kalın dikdörtgen yaprakları uzunluğu 35-80 mm, 8-40 mm arasında bir genişliğe kaplanmış. Kök yaprakları çok daha bracts vardır. basit veya dallanmış inflorescences toplanan Mor çiçekler, meyve - yaklaşık 2.5 mm çapında bir kalıbı, dört lob oluşan koyu kahverengi fındık yuvarlanır.

  Tıbbi hammaddelerin toplanması

  Ekim - Temmuz aylarında, ekimden sonraki ikinci yıldan itibaren adaçayı çiçekleri. Adaçayı yaprakları ve çiçekli üstleri toplar. Ekimden sonraki ilk yıl içinde, gelecek sene eylül ayında toplanabilir, yapraklar, çiçeklenme zamanından eylül ayına kadar, yaz aylarında 2-3 kez hasat edilebilir. esansiyel yağlar açısından zengin Salvia, adaçayı kurutmak tavsiye edilir böylece çatılı, tavan araları, kurutucular bırakır - sadece aromatik maddelerin çoğu kaybetmek etmemek için düşük bir ısıda.

  Tıbbi adaçayı kimyasal bileşimi

  -? - pinen, bileşikler - adaçayı yaprakları% 2.5 esas sineol, D ihtiva yağı, e kadar ihtiva etmektedir ve -tuyona D-kamfor, D-borneol ve D-kamfor ?. Yapraklarda alkaloidler, flavonoidler, tanenler, oleanolik ve ursolik asitler de bulunur. Meyve, çoğunlukla gliserolamidolinik asit olan yağlı yağın% 19-25'ini içerir.

  Halk hekimliğinde tıbbi adaçayı uygulaması

  Salvia officinalis, kadınlarda hormon düzeyini etkiler, östrojen düzeyini artırır ve kısırlık, premenstrüel sendrom, menopoz ile sıcak basması ile yardımcı olur. Adaçayı yumurtlamaya yardımcı olur, döngünün ilk aşamasında kullanılır. Ek olarak, adaçayı, laktasyonu durdurmaya yardımcı olur, prolaktin seviyesini düşürür, hiperprolaktinemi tedavi eder. Progesteron eksikliğinin bir arka planına karşı polikistosis, adenomyozis, endometriozis için adaçayı önerilmemektedir. Düşük düzeyde bir progesteron içeren adaçayı kullanımı, olgunlaşmamış foliküllerin kistlere dejenerasyonunu tetikleyebilir.

  Salvia, anti-inflamatuar, yumuşatıcı, dezenfektan, hemostatik, diüretik, terleme azaltıcı etkiye sahiptir. Kaynatma ve yaprak ve ateşin eşlik soğuk algınlığı için etkili adaçayı, çiçeklerinden özler, sıcaklık daha düşük yardımcı ve iltihap angina pektoris, akut solunum hastalığı, grip azaltmak, ahududu yaprakları ile benzer etkilere sahip olan.

  Adaçayı bitkilerinin infüzyonu mide ülserleri, gastrit, kolit, kolesistit, şişkinlik için kullanılır.

  oral yolla Salvia officinalis ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır, yatıştırıcı ve tonlama, bu (aromatik yağlar ve aromatik poşet adaçayı lekarstvannogo ile adaçayı yağı brülörü) Sinir tükenme ve yorgunluk aromaterapi yardımcı olur. Üst solunum yolu iltihabı, öksürük ve bronşit adaçayı yaprakları veya içeriden adaçayı ve adaçayı çay esansiyel yağların inhalasyon infüzyon uyguladığınızda.

  bademcik iltihabı, stomatit, kanayan dişetleri, diş eti iltihabı, pulpitis, dudak iltihabı, ağız boşluğunun aftöz lezyonlar, akı - Salvia hastalıkları nazofarenks, ağız boşluğu ve diş etlerinde anti-enflamatuar ve büzücü olarak durulama için kullanılır.

  Adaçayı (açık için) adaçayı uçucu yağ ile birlikte hijyen dış lohusalık için önerilen jinekolojik hastalıklar douching başvurusunda uyguladı.

  Salvia, saç dökülmesi ve saç dökülmesi için harici olarak, kafa için maske ve durulama şeklinde kullanılır. Hemoroit adaçayı, mürver ve papatya çiçekleri yapraklarının banyolarını tavsiye ettiğinde.

  Adaçayı uygulama ve dozaj yöntemleri

  İnfertilite ve kadın hastalıkları için adaçayı

  İnfertilite tedavisi için, adet yumurtasının başlangıcından önce, adet kanamasının ilk evresinde, menstürasyondan 10-11 gün sonra adaçayı alınır. Bir sürgünün (3.2 g) ile 1 çay kaşığı adaçayı 15-20 dakika, filtre sıcak kaynar su (yaklaşık 80 ° C) olan bir cam dolgu ve 4-5 gün döngüsü ile yemeklerden önce 1/3 fincan günde 2 kez almaya 10-11 gün içinde. Bitki adaçayı infüzyonu, gelecekteki kullanım için hazır değildir, çünkü özellikleri hızla kaybeder ve ekşidir. Her gün taze bir infüzyon yapmalı, serin bir yerde saklayınız. Bir bardak su için 1/2 çay kaşığı (yaklaşık 1 g) günde 3 kez demlemek, 10-15 dakika ısrar ve yedikten sonra çay gibi içebilirsiniz.

  Adaçayı folikül ve yumurtlama oluşumuna katılır, kimyasal yapılarında fito hormonu östrojene benzer olduğunu kabul edilir. indirgenmiş östrojen seviyesinin altında Önerilen ateş çiçeği, yumurtlama olmaması ve kötü büyüyen endometriyum. Resepsiyon sırasında, kısırlık ve hormon bozuklukları adet kanamasının tedavisinde adaçayı sonra ortaya çıkabilir. Progestajenik aktivitesi olan otlar - Gerekirse 15 gün ile 25 ile adaçayı yayla rahim ile eş zamanlı kullanılması önerilir adenomyozis, endometriozis ve polikistik için adaçayı kendi progesteron skonnosti düzeyi düşüktür ve döngünün ikinci safhasını kullanın.

  35 yıl sonra her üç ayda geliştirmek için 2-3 hafta ders almak ve östrojen yeterli seviyede korumak için tavsiye gençlik kadın adaçayı uzatın. Menopoz sırasında adaçayı, sıcak basmaları sırasında sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olur, terlemeyi azaltır. İnfüzyon aşçı, yukarıda belirtildiği gibi, 20-30 dakika boyunca yavaşça içilir. Ama alımını alternatif veya adaçayı kısa ders alarak ve manşet veya progestajenik etkisi ile diğer otlardan çay içmek için zaman geri kalanında, manşet ile adaçayı birleştirmek çok daha verimli: bu, osteoporozun önlenmesi kanser riskini azaltacaktır. adaçayı rağmen, doğal fitoöstrojen böylece kanser (özellikle meme ve endometriyal kanser) riskini azaltmak ve kemik kırılganlığının artmasına yardımcı düşmanca sentetik östrojenler ve kendi östrojen aşırı üretimin hareketini engeller.

  Ağız ve boğaz durulama için adaçayı

  demlenmiş daha konsantre infüzyon adaçayı durulama için: sıcak kaynamış su bardağı başına 1 çorba kaşığı, yarım saat, filtre aşılamak ve ağız veya boğaz her 1-2 saatte (akut anjin, kanayan dişetleri, akut ve kronik periodontitis, diş gevşemesi, periodontal hastalık, stomatit durulama ağız ve boğaz, akı ve diğer hastalıklar.

  Gastrointestinal sistem, kardiyovasküler, solunum ve sinir sistemi hastalıklarında iç kullanım için adaçayı infüzyonu

  İnfüzyonu hazırlamak için 2 çay kaşığı adaçayı, 500 ml sıcak su (az soğutulmuş kaynar su) gereklidir. 15-20 dakika ısrar edin, boşaltın.

  Nedeniyle uçucu yağın adaçayı büyük miktarda yapraklarında varlığı, mide suyu ve safra salgılanmasını artırır ve anti-enflamatuar, antibakteriyel, antifungal vardır, adaçayı düşük asidite, karaciğer ve safra kesesi iltihabı, mide ülseri ve duodenum ülseri, kolit ile gastrit yardımcı olur, üreme bastırır Staphylococcus aureus. gastrointestinal sistem ve obezite hastalıklarının ise yemeklerden önce 1 / 4-1 / 2 fincan yarım saat günde 2-3 kez alın.

  Kronik bronşit, aşırı terleme, ateroskleroz, hipertansiyon, bir yemek sırasında veya sonrasında 1 / 3-1 / 2 adaçayı infüzyonu alır.

  Hemoroid tedavisi için adaçayı

  Hemoroidler, konsantre adaçayı infüzyonundan elde edilen küratif lavmanlarla tedavi edilir: Yarım bardak sıcak su için 2 yemek kaşığı (10-12 g), 20 dakika ısrar eder. Küçük bir temizleyici lavmandan sonra lavman, böylece infüzyonun terapötik bir etkisi vardı ve absorbe edildi, infüzyon uygulamasından yarım saat sonra uzanmalıdır. Geceleri her gün buckthorn veya sinameki yaprakların kabuğundan çay alır ve kabızlığı önler, şeker ve şekerleme haricinde bir terapötik diyete dikkat edin.

  Ayrıca, tıbbi kompresler ve adaçayı, papatya çiçeği ve meşe kabuğu ile banyo koleksiyonu ya da mürver çiçekleri için hemoroid ile birlikte kullanabilirsiniz.

  Cilt ve kas-iskelet sistemi hastalıkları ile banyolar için adaçayı

  200 gr adaçayı 3-4 litre sıcak su (kaynar su değil) dökün, 30-40 dakika demlendirin, süzün ve 37-38 ° C su sıcaklığında bir banyoya dökün. Bir ay boyunca her gün bir banyo yapın ya da bir mola verin ya da terapötik banyolar için başka bir koleksiyon kullanın.

  Önerilen deforme osteoartrit, artrit, radikülit, osteokondrozis adaçayı banyo, aynı zamanda sedef hastalığı, egzema, atlet intertriginoznoy.

  Adaçayı tıbbi kullanımı kontrendikasyonları

  Salvia officinalis, hamilelik ve emzirme sırasında iç kullanım için kontrendikedir, böbreklerdeki akut enflamatuar süreçler, yüksek seviyede kendi östrojenleri vardır. Dikkatle, bir kadına düşük düzeyde bir progesteron ile bir adaçayı almalısınız.

  Adaçayı içeriye uygulayarak, alerjik reaksiyona neden olmamak için dozu aşmanız tavsiye edilmez.

  Sage Satın Alın 50 gr veya 1 kg'lık paketler alabilirsiniz. Ayrıca adaçayı ile ücretleri satın almak veya adaçayı ve diğer otlar, çiçekler ve kökler, aromatik poşet adaçayı veya adaçayı bir ısmarlama koleksiyon sipariş edebilirsiniz.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Bademcik iltihabı ile inhalasyon nasıl yapılır ve

  Bademcillit inhalasyonları bademciklerin bu enfeksiyöz hastalığının tedavisinde kullanılan yardımcılardan biridir. Bu yöntem, bezlerin iltihaplı epitel yüzeyinin yüzeyini doğrudan etkiler ve patojen mikrofloradan boğaz bölgesinin daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.

  Lugol'ün angina tedavisinde rolü

  Mikropların insan vücuduna girmesini engelleyen bademcikler, çevrenin tehlikeli etkisinden güvenilir şekilde korurlar.Bununla birlikte, bademcikler üzerinde bulunan enfeksiyon hastalığa dönüşen hoş olmayan hislere dönüşebilir.