Loading

En yaygın anjina türleri, ana semptomlar, fotoğraflar. Çeşitli bademcik iltihabı formları nasıl tedavi edilir

Enflamasyonun, başta da palatine bademcikler olmak üzere, inflamatuar değişikliklerle birlikte enfeksiyöz bir tabiatın ortak akut enfeksiyonu, anjina denir. Çoğunlukla bu hastalığın tıbbi eşanlamlılığını duyabilirsiniz - akut tonsillit.

En önemlisi, 10 yaşın altındaki küçük çocuklar enfeksiyona maruz kalmaktadır. Ancak yetişkinler, zayıf bağışıklığı olan ya da ihtiyati kurallara uymamaları durumunda da risk grubuna girerler. İnsanlar özellikle yağışlı havalarda ilkbahar ve sonbaharda hastalanırlar.

Bu virüsler, bakteriler veya mantarların neden olduğu oldukça geniş bir boğaz hastalığı grubudur. Hangi mikroorganizmanın hastalığın nedeni olduğuna bağlı olarak tedavi önerilmektedir. Belirtilen anjina tipleri farklı şekillerde farklılık gösterir ve farklı semptomlara sahiptir. Bu arada, çocuklar akut bademcik iltihabından daha zordur. Ama sırayla her şey hakkında.

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjin ve semptom formları

Bütün insanlar, doktorların 5'den fazla akut tonsillite sahip olduğunu bilmez. Ne tür boğaz ağrısına sahip olduklarına ve birbirlerinden nasıl ayrıldıklarına daha yakından bakalım.

Catarrhal anjina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diğerlerinden çok daha sık görülür. Ayrıca, semptomatolojide ve hastalığın sürecinin seyrinde en kolay olanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde semptomların herhangi bir özel farklılığı yoktur. Bunlar şunları içerir:

 • Boğazda terleme ve kuruluk, hızla sertleşen bir acıya dönüşür;
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • bademcikler kızarıklık (her zaman iki taraflı);
 • sıcaklık 38-39 ° 'ye çıkar (ama olmayabilir);
 • "zayıflık" hissi ve baş ağrısı.

Çocuklarda, catarrhal tonsillit t ° ve baş ağrısında bir artış ile başlayabilir. Kesinlikle bebekler, gıda alımı, endişe ve şaşkınlık tamamen ret gösteriyor. 3-4 yaşına kadar olan çocuklar t 4 ile hastalanırlar, 4-5 sonra her şey sadece boğaz iltihabı ve bir sonraki öksürük ile yapabilir. Yetişkinlerde daha kolay catarrhal anjina muzdarip. Sıcaklık nadirdir ve yükselirse 37-38 ° C'ye çıkar. Fakat bu formdaki bademcik iltihabına hafifçe bakmayın, çünkü daha karmaşık bir forma girebilir ve komplikasyonlar verebilir.

Ana tehlike, larinjitin (sahte krup), okul öncesi çocuklarda var olan hastalığın arka planına karşı gelişmesidir. Bu gerçek, sadece anormal olmak üzere değil, tüm anjina tipleri için de geçerlidir. Eğer ebeveynler boğazda güçlü bir şişlik hissederlerse, yatmadan önce antihistaminik vermek veya bir doktora danışmak daha iyidir.

Catarrhal tonsillit fotoğrafı

Lacunar Angina

Hastalığın bu formu da havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Kaynak bir hasta veya dokunduğu bir nesne olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen semptomlar, bebeklerde daha belirgin olmaları ve bozulmuş davranışların eşlik etmesi ile farklıdır: ruh halleri, yemeyi reddetme, zayıf uyku, uyuşukluk. Lacunar tonsilliti şu şekilde belirlenir:

 • boğazda çok acı verici duygular;
 • palatine bademcikler belirgin şişkinlik;
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, titreme, mide bulantısı ve hatta kusma;
 • t 39-40 ° 'ye çıkar;
 • submandibular bölümdeki şişmiş lenf düğümleri;
 • Tıbbi bir spatula ile kolayca uzaklaştırılan boşlukların ağızlarında sarı-beyaz baskın.

Genellikle belirtiler çok çabuk ortaya çıkar. Birkaç saat boyunca, neşeli ve aktif bir kişi yukarıdaki işaretlerin hepsiyle birlikte sarkık ve kayıtsız bir hal alır.

Çocuğun akut otitis, konjunktivit, hazımsızlık, kasılma ve boğulma (yalancı krup) şeklinde en tehlikeli - komplikasyonlar.

Bu akut bademcik iltihabı şeklinin fotoğrafta nasıl göründüğü.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür, öncekiler gibi, pürülan tonsillite işaret eder. Lacunar ile aynı belirtilerle karakterizedir. Tek fark, mukus zarlarında açık sarı veziküller formunda bademcikler üzerinde takviye varlığıdır. Kan ve idrar testi yaparsanız, ESR değerleri 50-60 mm / saate kadar çıkabilir. Bu arada, güçlü bir ateş ve genel zehirlenme bir günden az olmamak kaydıyla, özellikle çocuklarda, yıkmak zordur. Genellikle grip gibi eklemlerde baş ağrısı ve ağrılardan şikayet ederler. Bu durumda herhangi bir şeyi yutmak neredeyse imkansızdır - acı genellikle kulakta radyasyona maruz kalan, dayanılmaz derecede güçlüdür.

Ciddi komplikasyonlar oldukça fazladır: menenjit, enfeksiyöz şok, sepsis, artrit, romatizma, paratonsillar apse (folikül kırıkları) ve diğer tehlikeli hastalıklar.

Düşmanını şahsen tanımak için, boğazdaki folikül şeklinin fotoğraflarına bakın:

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı oral fekal yolla veya salgılanan nazofarenks yoluyla bulaşır. Ana etken madde, her yerde yaygın olan ve yaz-sonbahar döneminde aktifleşen Coxsackie virüsüdür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ana belirtiler şunlardır:

 • grip benzeri durumlar;
 • karın şiddetli ağrı;
 • boğaz ağrısı ve drooling;
 • bademciklerde ve gökyüzü boyunca seröz hiperemik veziküllerin görünümü;
 • anteroventinal lenf düğümlerinin şişmesi.

Bu hastalık, ensefalit, menenjit ve miyokardit şeklinde ciddi komplikasyonlara sahiptir, bu nedenle, bu tip bir bademcik iltihabı şüphesi varsa, virolojik ve serolojik testler için hemen test yapmak daha iyidir.

İşte herpes boğaz ağrısı şeklinin fotoğrafları:

Lifli bademcik iltihabı

Bu tür hastalığın seyri lacunar ve foliküler anjinaya benzer ve sıklıkla komplikasyonudur. Tüm belirtiler, belirtilen iki tonsillit formunun belirtilerine benzer. Tek fark, sarımsı kaplamanın bademciklerin mukoza zarlarının çok ötesine gidebilmesi ve ağız boyunca yayılabilmesidir.

Tehlikeli bir sonuç, iltihap ve beyne zarar verebilir.

Fibroziv boğaz ağrısından etkilenen boğazın fotoğrafı:

Phlegmonous tonsillit

Çocuklar bu tür paratonzillitle nadiren hasta olurlar. Hastalığın yaş ortalaması 20-40'dır. Streptokokların hücresel boşluklara nüfuz etmesinden kaynaklanır. Bu zaten transfer edilen kataral veya foliküler tonsillitin bir sonucu olabilir. Özel özellikler:

 • yüksek t °;
 • bir yandan boğazda, kişinin kafasının herhangi bir pozisyonunu işgal ettiği şiddetli ağrı;
 • ses kısıklığı ve sesin tamamen yokluğu;
 • Kötü nefes;
 • damak, bademcikler ve okolomindalnoy lif ödem ve kızarıklık;
 • Açılması gereken açık sınırlar olmaksızın pürülan bir odak oluşumu.

Bu arada, peripodüler fiberin şişkinlik ve kızarıklık, anjina kalan formları arasında bu hastalık formunun ana ayırt edici özelliği.

Ana tehlike - servikal apse, pürülan menenjit, beyin apsesi, genel kan enfeksiyonu ve diğer yaşamı tehdit eden komplikasyonlar şeklindeki komplikasyonlar.

İşte bu boğaz ağrısının bir fotoğrafı:

Ülseratif film anjina

Tüm vücudun aşırı derecede tükenmesi, immün yetmezlik ve B ve C grubu vitamin eksikliğinden muzdarip kişilerde gelişir.

Aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • düşük dereceli t °;
 • bölgesel lenf düğümlerinin iltihabı;
 • drooling ve boğaz ağrısı;
 • ağızdan gelen koku;
 • ağızda ve bademciklerde gri-sarı plak;
 • bademcikler nekrozu ve bazı durumlarda da dokuların yakınında.

Bu bademcik iltihabı diğer komplikasyonları vermez ve tüm tezahürlerin ılımlı ılımlılığı ile ilerler. Hastalığın yapamayacağı ağır bir form değil, ancak tedavi gerektiriyor.

Bir boğaz ağrısının ülseratif film şeklinde bir fotoğrafını görebilirsiniz:

Akut tonsillit tedavisi

Hangi tür anjinaların olduğunu bilmek, tedavinin temel kurallarını ve her bir türü ayrı ayrı bilmeniz gerekir.

Bu hastalığın tüm formları için genel bir planın görevleri vardır:

 • boğaz antiseptikler gargara - papatya, furatsilinom, soda veya sitrik asit çözeltisi;
 • farinksin HEXORAL gibi ilaçlarla sulanması (bu ayrıca analjezik etkiye sahip bir antiseptiktir);
 • uçucu yağlarla inhalasyon;
 • boğazın LYGOL tipi bir ajan ile veya bal gibi doğal maddelerle yağlanması;
 • analjezikler ve antipiretik ilaçlar - aspirin, ibuprofen, analgin, parasetamol.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu angina tedavisinde, penisilin serilerinin antibiyotikleri, örneğin Sumamed veya Suprax gibi reçete edilir. Tedavi sürecinin sonuna kadar kesinlikle uygulanmalı, hatta birkaç gün sonra durumlarında gözle görülür bir iyileşme sağlanmalıdır. Antibiyotik ilaçların alınması ile birlikte, normal bağırsak mikroflorasının, örneğin, LINEX'in korunması için ilaçların içilmesi gereklidir.

Tüm uyuşturucu ve halk ilaçları küçük çocuklar için uygun değildir. Alerjik reaksiyonlar hakkında her zaman hatırlamaya değer. 5.-6. Günde herhangi bir iyileşme yoksa, hastanede hastaneye yatırıma ihtiyaç duyulabilir ve biyolojik materyal analiz için alınacaktır. Ne de olsa, anjina semptomları kendini açıkça göstermeyebilir veya bakteriyel enfeksiyon viral olana doğru katıldığı zaman karışık bir karaktere sahip olabilir. Fotoğrafa baktığımızda bile, hastalığın hastalığın karmaşıklığını belirlemesi zor olacaktır.

Her zaman antibiyotiklerin kendi kendine yönetiminin yasak olduğunu unutmamalısınız. Viral bademcik iltihabı yardımlarıyla tedavi edilmez. Bu gibi durumlarda sadece zarar verirler.

Tabi ki kimse yatak istirahatini iptal etmedi. Herhangi bir anjina formunun tüm zorluklarını ve bacaklardaki semptomlarını tolere etmeye çalışmak saçmadır. Komplikasyonları ile tehdit ediyor. Uyku ve daha fazla sıvı tüketmek hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır.

Diyet anjina tedavisinde önemli bir faktördür. Keskin, tatlı, tuzlu, ekşi ve benzerlerini yiyip içemezsiniz. Gıda mümkün olduğunca basit olmalı ve püre haline getirilmelidir. Çikolata, portakal ve sosisleri unutmak daha iyidir.

Bu rahatsızlığın ne tür ve tedavi yöntemleri ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmak, hızlı bir şekilde iyileşmek ve komplikasyonlardan zarar görmemek mümkündür. Ayrıca doktor gelmeden önce hasta kişiye ilk yardım sağlamak için yardımcı olacaktır.

Anjina: tipleri, belirtileri, tedavisi

Angina, kişinin dış hava yollarının organlarının iltihaplı bir hastalığıdır. Hastalık, vücuttaki virüs, mantar veya parazitlerin etkisiyle tetiklenebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, belirli bir bakterinin, A grubu streptokokların mukoza zarındaki aktivite, patolojik süreçlere yol açar.

Bu yazıda, bu hastalık ile ilişkili tüm özellikleri ele alıyoruz: Angina nedir? türleri, patoloji belirtileri; nedenleri ortaya çıkar; nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir.

Anjina kavramı

Tıp dizininde, kural olarak, akut bademcik iltihabı için başka bir isim daha vardır, ancak insanlarda çoğunlukla hastalık anjina denir. Latince kelimesi ango, "çeviri" anlamına gelen "boğma" anlamına gelen bir terimdir.

Hastalık, patolojinin aşağıdakilere bölündüğü şekilde, boğazın bir veya her iki tarafında enflamatuar süreçlere yol açabilir:

 • tek taraflı tonsillit;
 • bilateral bademcik iltihabı.

Hastalığın doğada viral veya bakteriyel olmasına rağmen, özellikle de nemli ve soğuk havalarda hipotermiden dolayı genellikle anjin oluşur. Patoloji ayrıca grip, kızıl ateş, difteri gibi önceki ciddi hastalıkların bir sonucu olabilir.

Hasta bir kişiden sağlıklı bir enfeksiyona hava yoluyla bulaşan damlacıklar bulaşır. Bazı durumlarda hastalık, sağlıksız bir hayvandan alınan hammaddeden elde edilen süt ürünlerini yemeye neden olabilir.

Hastalık hem çocukları hem de yetişkinleri etkiler. Bununla birlikte, beş yaşından küçük çocuklarda viral kökenli bir patoloji, daha yaşlı bir yaşta ve yetişkin popülasyonda, bakteriyel (streptokokkal) bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) daha yaygındır.

Bugün tıbbın bildiği anjin çeşitleri aşağıdadır.

Bademcik iltihabının sınıflandırılması. Catarrhal formu

Daha önce belirtildiği gibi, anjin, üst solunum yollarının organlarını etkileyen, çoğu zaman bademcikler olan bir enflamatuar hastalıktır. Patolojinin belirtileri çok çabuk ortaya çıkar ve yutulduğunda boğaz bölgesinde ağrı, yüksek vücut ısısı, kas gerginliği ile ifade edilir. Bununla birlikte, hastalığın seyri, bazı özelliklerle farklı olabilir. Bu bağlamda, patoloji çeşitli biçimlerde sınıflandırılır:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • fibrinli;
 • abseleri
 • herpetik.

Bu sınıflandırma tam olarak ne tür anjinaların meydana geldiğini karakterize eder. Her birini ayrı ayrı ele alalım.

Hastalığın catarrhal formu, kuruluk ve sürekli boğaz ağrısı gibi semptomların ani bir tezahürüyle karakterizedir. Submaksiller bölgede lenf nodlarında bir artış görülür ve boğazın görsel muayenesi ile kırmızılaşmış palatine bademcikler görülür. Malaise, kaslardaki titreme ve güçsüzlük ile birlikte hızlıca yüksek vücut ısısının yerini alır. Catarrhal anjina için migren baş ağrıları yaygındır ve hastada deliryuma neden olur.

Boğaz ağrısı foliküler ve lacunar türleri

Ve hastalığın tezahürünün semptomları ve bu tip patolojileri olan hastanın genel durumu çok benzerdir.

Catarrhal form ile karşılaştırıldığında foliküler anjin çeşitli komplikasyonlarla ilişkili en ciddi hastalıktır. Hastalığın bu formu uzun süreli bir seyir ile karakterizedir ve sadece yatarak tedaviyi içerir - hasta sürekli tıbbi uzmanların gözetiminde olmalıdır. Hastalığın semptomları, kataral formunkilere çok benzerdir, ancak şiddetleri daha güçlüdür. Baş ağrısına ve yüksek ateşe ek olarak, foliküler boğaz ağrısının karakteristik özelliği de tükürük salgılanmasıdır.

Anginanın Lacunar formu da yutulduğunda ağrılı bir sendromun eşlik ettiği oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bazen kulağa ağrı verilebilir. Patolojinin sabit bir arkadaşı çok yüksek vücut ısısı (40 dereceye kadar), şiddetli şişmiş ve kızarık mukus bademciklerdir. Palatine kemerler de değişir, şişer ve kızarır. Bademciklerin lakazları, ölü hücrelerin ve bakterilerin bir karışımı olan beyaz veya açık sarı bir kaplama ile kaplıdır.

Fibrinous ve phlegmonous tonsillit

Lacunar angina bir noktada fibröze gidebilir. Bu patoloji biçimi, kural olarak, sadece bademciklerde değil, aynı zamanda ötesinde, beyaz ve sarı renkte kalın bir kaplama ile karakterize edilir. Hastalığın genel belirtileri çok hızlı bir şekilde kendini gösterir ve ateşe dönüşen güçlü bir ürpertinin yanı sıra, insan beynine zarar veren bir bütün olarak vücudun sarhoşluğuna eşlik eder.

Bununla birlikte, hastalığın lacunar formunun bağımsız olarak ortaya çıkabileceği ve bu rahatsızlığın farklı bir türünün bir sonucu olmayabileceğine dikkat edilmelidir.

Phlegmonous tonsillitis çok nadir görülen bir patolojidir. Bununla birlikte, ortaya çıkması bademcik dokularının bütünlüğünün, yani "erime" nin ciddi şekilde bozulmasıyla ilişkilidir. Bu hastalıkta, hasta yüksek vücut ısısına, baş ağrısına ve zehirlenme belirtilerine ek olarak, boyundaki lenf düğümlerinde de artış olur. Bademciklerin büyüklüğü de değişmiş, yüzeyleri gergin. Bu durumda çiğneme kaslarının bozulmuş fonksiyonu ve boğazın yumuşak damakta olan sınırlı bir yüzeyi ile asimetri karakteristiktir. Kural olarak, bademcikli bademcik iltihabı tek bir bademciği etkiler, yani hastalık tek taraflıdır.

Purulent boğaz ağrısı

Streptokokal doğaya sahip anjina tipleri, erken evrelerde inflamasyonu önlemek ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için spesifik tedavi gerektirir. Tıpta "pürülan anjina" kavramı kullanılmamaktadır. Temel olarak, bu terim insanlar arasında daha popülerdir ve bademcikler üzerinde pürülan çökellerin oluştuğu patolojiye değinmek için kullanılır. Tıpta, bademcikler üzerinde pürülan kitlelerin ortaya çıkmasının, zayıf kürlenmiş lacunar veya fıtıkan anjin formlarının sonucu olabileceği ima edilmektedir.

Diğer patoloji türlerinde olduğu gibi, hastalığın pürülan formuna aşağıdakilerin bir kombinasyonu eşlik eder:

 • yutulduğunda ağrı;
 • yüksek vücut ısısı;
 • genişletilmiş, pürülan kaplama bademcikler ile kaplı;
 • ağızdan hoş olmayan koku (pürülan);
 • baş ağrısı;
 • kırık konuşma

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi vücutta enfeksiyon ve enflamatuar süreç ortadan kaldırmayı amaçlayan eylemleri içerir, antibakteriyel tedavi. Ayrıca ağrı kesiciler ağrı semptomlarını gidermek için kullanılabilir, kortikosteroidler şişkinliği gidermek için kullanılabilir.

Angina çocuklarda. Herpetik formu

Pediatrik patolojinin formları, yetişkinlerde olduğu gibi aynı özelliklere göre sınıflandırılır. Buna göre, daha önce tarif edilen erişkinlerde hastalık tipleri tam olarak anjina tiplerini tekrarlamaktadır.

Çocuklarda hastalık belirtilerinin belirtileri yetişkin nüfusunkilere çok benzemektedir. Bununla birlikte, ifadelerinin derecesi daha güçlü olabilir. Örneğin, çocukların ateşlenme olasılığı daha yüksektir ve burada 40 derece oldukça yaygındır. Çocuklarda hastalık süresi de bir yetişkinden daha yüksektir. Yani, genellikle bir anjin yetişkin yaklaşık 10 gün, bir çocuk - 5-7 gün daha hasta olabilir. Ve yetişkin bir kişinin lacunar boğaz ağrısı genel belirtileri için, bir kusma, gevşek bir dışkı çocuğa eklenebilir.

Bununla birlikte, çoğu durumda çocuklukta ortaya çıkan, herpetik olan ve buna göre, daha önce tarif edilen çocuklarda diğer tüm angina tiplerini tamamlayan bir başka hastalık şekli vardır.

Adın üst solunum yolu organlarının yüzeyindeki görünümden kaynaklanmaktadır - bademcikler, gökyüzü, farenks - herpes benzeyen küçük karakteristik veziküller. Hastalık, aynı zamanda, karın içinde kusma, yüksek ateş, kas ağrıları ile kendini gösterir. Birkaç gün sonra veziküller kaybolur ve mukoza zarı normalleşir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina semptomları soğuk algınlığı veya ARVI'nın ilk belirtilerine benzerdir. Ancak, bu hastalık daha sinsi ve tehlikeli. Komplikasyonlar verebilir ve çeşitli organ ve sistemlerin eşlik eden hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle, bu patoloji acil tedavi gerektirir.

Dahası, terapi kapsamlı olmalı ve harici antiseptik ilaçların kullanımını, ilaç almayı, yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlılığı içermelidir. Bir antibiyotik küründen sonra, bozulmuş mikroflorayı düzeltmenin gereksiz olduğunu hatırlamak önemlidir. Bununla bağlantılı olarak, çeşitli probiyotiklerin kullanımı hariç tutulmamaktadır.

Soğuk algınlığı gibi, hızlı bir şekilde bademcik iltihabından kurtulmak için çok miktarda sıvı kullanılması önerilir. Su, yeşil çay, ahududu infüzyonu, her türlü meyve içeceği olabilir.

Boğaz ağrısının tedavisinin ayrılmaz bir parçası, çeşitli gargara türleridir. Çözümler için çeşitli bitkilerden tuz, soda, iyot, tentür kullanabilirsiniz. Eczanelerde, durulama için çeşitli antiseptik ürünler bulmak da kolaydır.

İlaç tedavisi

Hastalığın başlangıcının doğası belirsiz olduğundan, o zaman patolojinin tedavisine yaklaşımlar farklı olacaktır. Örneğin, hastalığın viral formu ile, ilaçlar sadece acı verici belirtileri hafifletmek ve hastanın genel durumunu hafifletmek için kullanılabilir. Viral anjin belirli bir süre sonra bağımsız olarak geçer. Fakat hastalığın nedeni streptokoksa, antibiyotik tedavisinin yapılması zorunludur. Bu, örneğin kalp hastalığı gibi komplikasyonların gelişmesini önlemek için gerekli bir önlemdir. Kural olarak, penisilin grubunun antibiyotikleri anjina tedavisinde kullanılır. İlaç intoleransı durumunda - ilk nesil veya makrolidlerin sefalosporinler.

Genellikle ilaç tedavisi 10 güne kadar sürer. Burada kendi kendine ilaç almamanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir, ancak doktorun reçetesine kesinlikle uymalısınız. Sağlık durumundaki ilk gelişmenin başlangıcında, reçete edilen tedavinin iptal edilmesi önerilmez.

Ayrı bir şekilde kişinin streptokok enfeksiyonu taşıyıcısı olduğu bir durumda durması gerekir, ancak hastalık kendisini hiçbir şekilde göstermez. Çoğu durumda bu tür kişiler antibakteriyel tedavi gösterilmemektedir. Taşıyıcılardaki bakteri sayısı genellikle çok küçüktür ve diğerleri için bu tür insanlar potansiyel tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, vücudun bağışıklık fonksiyonlarında bir azalma olması durumunda, örneğin lösemi gibi hastalıkların ortaya çıkması durumunda durumun kökten değişebileceği unutulmamalıdır.

komplikasyonlar

Daha önce de belirtildiği gibi, streptokokal doğaya sahip tüm angina tipleri çeşitli komplikasyonlar nedeniyle tehlikelidir. Başarısız tedavinin sonuçları iki gruba ayrılır:

 • lokal komplikasyonlar;
 • yaygın komplikasyonlar.

İlk gruptan lenf düğümlerinin en sık görülen iltihabı. Genel olarak oldukça ciddi komplikasyonlar arasında kalp hastalıkları (miyokardit), böbrekler (örneğin, piyelonefrit), meninks iltihabı (menenjit), orta kulak iltihabı bulunmaktadır. Vücudun anjinadan sonra gerçek toparlanmasından emin olmak için genellikle bir kan testi (bazı frekanslarda iki kez) ve bir elektrokardiyogram kalbin komplikasyonlarını ortadan kaldırmak için genellikle reçete edilir.

Bununla birlikte, hastanın hastanede acil olarak hastaneye yatırılmasını gerektiren ve genellikle - cerrahi müdahale gerektiren hastalığın sonuçları vardır. Bu gibi belirtiler arasında apseler bulunur. Bu süreç, irinle dolu boşlukların oluşumudur. Tehlike, enfeksiyonun vücuda daha fazla yayılması, çeşitli mikroplardan gelen atık ürünlerle zehirlenmesi ve diğer dokularda ve yapılarda iltihaplanmaya yol açmasıdır. Aynı zamanda hastanın durumu keskin bir şekilde bozulur, yumuşak gökyüzü yükselir, morfolojisi değişir ve ağız boşluğundan çiğnendiğinde yiyecek burun ve nazofarinkse girebilir.

Bademcikler çıkarılması

Eğer anjina tekrar tekrar meydana gelirse ve nüksetme nedeni streptokok enfeksiyonu ise, hastalığın kronik bir evreye geçiş olasılığı vardır. Aynı zamanda, bademciklerin morfolojik yapısı değişir, bariyer fonksiyonları zayıflar ve tutarsızlaşır. Mevcut kalıcı enflamatuar süreç, diğer dokulara ve organlara geçerek çalışmalarının bozulmasına, kan enfeksiyonu (sepsis) yol açabilir. Çeşitli türdeki komplikasyonlardan kaçınmak için, böyle bir durumda doktorlar sıklıkla bademciklerin patoloji ile kaldırılmasını önermektedirler. Böyle bir operasyon için endikasyonlar:

 • Streptococcal doğa ile hastalığın nüksleri, üç yıl veya daha fazla kez üç kez doğrulanmış laboratuvar;
 • Streptococcal doğa ile kronik tonsillit, antibiyotik tedavisi için uygun değildir;
 • tekrarlanan apseler;
 • Patolojinin neden olduğu ciddi komplikasyonlar.

Böyle bir cerrahi tedavide ayrıca kontraendikasyonlar vardır. İşlem aşağıdaki durumlarda yapılmamaktadır:

 • çeşitli derecelerde kalp kusurları;
 • hastada kan pıhtılaşması;
 • ilgili ciddi hastalıklar, örneğin, diyabet.

Hastalığın teşhisi

Tonsillit belirtileri diğer hastalıkların belirtilerine benzer olabilir. bademcikler, kaplamanın üzerinde oluşturulmuş, ama kötü çıkarılan yoğun bir yapıya ve gri sahiptir ve sürtünme tabi değildir edildiği gibi davranır, patoloji, örneğin, difteri orofarenks ve boğazın bir örnek.

Bademciklerdeki plak da kızıl, kandidiyazis ve kan hastalıklarından kaynaklanabilir. Bu nedenle, bir çocuğun teşhisi sırasında, birincil şüpheliler difteri ve sadece o zaman boğaz ağrısı olduğu varsayımlarıdır.

Bakteriyel kökenli angina tipleri aynı şekilde teşhis edilir. Bu durumda ana yöntem faringoskopi - bu farenksin görsel bir muayenesidir. Aynı zamanda, hastanın sağlık durumu ile ilgili tüm şikayetleri, transfer edilen hastalıklar da dikkate alınır. Patolojinin kökeninin doğasını belirlemek için bademciklerden bir mukus smearı yapılır.

Elde edilen materyal laboratuvara muayene için gönderilir. Tipik olarak üç tip test yapılır:

 • Orofarinksin bir dizi mikroorganizmasının kurulmasına yardımcı olan PCR analizi;
 • bakteri türlerini tespit eden antijenik testler;
 • tohumlama.

Ne yazık ki, bugüne kadar, doğa ile streptokok tonsillit karşı bir aşı icat edilmiş ve hastalığa karşı mücadelede önleme tek yolu sağlıklı bir yaşam tarzı, uygun beslenme, iyi bağışıklık olacak.

Angina ile mücadelede halk ilaçları

Boğaz ağrısının halk ilaçları ile tedavisi, vücudun koruyucu fonksiyonlarının ve bakteri ve enfeksiyonlara karşı direncinin artmasının yanı sıra, orofarenksin etkilenen bölgelerindeki antiseptik aktivitelerin artmasını içerir. Tabi ki, viral orijin anjinalarıyla mücadelede daha doğal yöntemlerin etkili olacağını hemen belirtmeliyiz.

anjin için en popüler halk ilaçları arasında özellikle alkollü tentürler şeklinde, propolis uygulamasını kullanır. Bu ilaç boğaz tedavisinde ve ağrı sendromunu ortadan kaldırmada etkilidir.. Eczaneler bugün yaparken, örneğin "Proposol" ile aynı işlevleri gerçekleştirmek, boğaz için spreyler çeşitli bulabilirsiniz, "Ingalipt" vb Propolis ayrıca, doğal haliyle de kullanılabilir - yedikten sonra çiğnemek. Doğal propolis hafif rahatsızlık ve ağızda yanma hissi neden olabileceğini akılda tutmak gerekir.

Boğaz ağrısı ile mücadelede, suya dayalı durulamalar ve iyotlu elma sirkesi kullanılır. Herkes tarafından bilinen klasik bir tarif: sulu bir tuz, soda ve iyot çözeltisi. Limon ve pancar suyu bazlı durulama da popülerdir.

Bu nedenle, bu makalede, bademcik iltihabı ile ilişkili ana hükümleri dikkate aldık; hastalığın nedenleri hakkında ayrıntılı olarak; anjina türlerini, hastalığın tedavisini anlattık. Ayrıca, patolojinin tehlikeli komplikasyonlar olduğunu ve tedavinin ciddi şekilde ve tıbbi uzmanların katı bir şekilde yönlendirilmesi gerektiğine karar verdik.

Anjina türleri nelerdir

Anjina tipleri oldukça fazladır, bu da etiyolojik mekanizmanın ve klinik tablonun farklı doğasını gösterir. Angina, her iki cinsiyetten insanlarda meydana gelebilecek en yaygın hastalıklardan birine güvenli bir şekilde atfedilebilir. Ne tür boğaz ağrıları vardır - bu hastalıklarla mücadele yöntemlerini belirlemede önemli bir konudur ve doğanın bilincinde olmak kendini hastalıktan korumanıza yardımcı olacaktır.

Angina akut tonsillit gibi bir patolojinin ortak adıdır. Doğal olarak, lezyonlu bu hastalık bulaşıcı bir akut enflamatuar cevap şeklinde ve yutak dokular (genellikle tonsiller) lymphadenoid. "Angina" kavramı aynı zamanda kronik bir bademcik iltihabı akut fazını içerir. Çocuk patolojisinde, anjin, dünya çapında tezahürün sıklığında lider konumdadır.

Bu tür boğaz ağrısını ayırt etmek kabul edilir:

 1. Epizodik hastalık: dış faktörlerin, genellikle hipoterminin etkisi altında bireysel otoinfeksiyon belirtileri.
 2. Epidemik yenilgi: enfekte bir kişiden enfeksiyon.
 3. Angina, kronik bademcik iltihabının bir fazı olarak.

Patolojinin etiyolojisi

Hangi tür anjinin gerçekleştiği sorusu, büyük ölçüde insan vücudundaki kökeninin etiyolojik mekanizmasına bağlıdır. Genel olarak, anjina oluşumu ile, sınıflandırma bu şekilde etiyolojik belirtiler temelinde gerçekleştirilebilir:

 1. Birincil veya basit form. Lenfadenoid glotüler halkada çeşitli faktörlerin etkisi altında inflamatuar bir reaksiyondur.
 2. İkincil veya semptomatik form. Bademcik iltihabı bulaşıcı hastalıklar (difteri, kızıl ateş, mononükleoz) veya sistemik patolojiler (lösemi, agranülositoz, aleukia) neden olur.
 3. Özel formlar. Belirli bir enfeksiyon ile enfeksiyon (Simonovsky-Plaut-Vincent's anjin, mantar enfeksiyonları).

Patojenik patojenlerin kategorileri ile, hastalığın bu tür çeşitlerini ayırt edebilir:

 1. Bakteriyel tip. Bu tip anjina en yaygın olarak kabul edilir. Çoğu durumda, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, enfeksiyonun suçlusu haline gelir ve lezyonun, yeşil streptokokların yanı sıra, altın stafilokoklarla da ortaya çıktığı sıklıkla görülür. Sıklıkla, anjina birkaç patojenik bakterinin bir kombinasyonu ile provoke edilir.
 2. Virüs tipi. Ortak patojenler: farklı tipteki adenovirüsler, herpes simpleks virüsü, enterovirüs Coxsackie. Viral hasarın karakteristik özellikleri vücut ısısında hafif bir artış ve bezlerde plağın yetersizliğidir.
 3. Mantar türü. Çoğu zaman, böyle bir anjin, maya benzeri mantar Candida tarafından kışkırtır. Bu durumda bademciklerde beyaz-sütlü bir plak oluşur.
 4. Özel şekli. Üriner film tipi anjina, çoğu zaman iğ şeklindeki bir çubukla birlikte Vincent'ın spiroketi tarafından heyecanlanır.

insan enfeksiyonu hava veya beslenme yol olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir insanda bademcikler yüzeyinde olan şartlı patojenik mikroorganizmaların sık aktivasyonunu, tezahür ederek ancak uygun koşullar hummalı faaliyeti başlar yaratmak değil unutulmamalıdır. Aşağıdaki koşullar, faktörleri tahrik ile: yerel (orofaringeal) ya da genel hipotermi, burun boşluğu ya da ağızda, burun yoluyla, solunum ile, kronik enflamatuvar reaksiyon tipi bağışıklık savunmasını, otonom sinir sisteminin bir bozulma, problem azalmıştır.

Hastalığın gelişimi

Aktif aktiviteye başlayan patojenler, lenfadenoid dokularda akut enflamatuar bir sürece neden olur, bu da hem lokal hem de sistemik bir takım karakteristik semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın formlarının çeşitliliği göz önüne alındığında, tipik veya spesifik gelişim ile yetişkinlerde ve çocuklarda birçok tip anjina tanımlanır.

Boğaz ağrısı ilerlemesi komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir. En karakteristik bu patolojileri içerir: otitis ve larenjit akut formları, laringeal ödem, servikal flegmon, okologlotochnyi apsesi, lenfadenit. Aynı zamanda hastalığın erken aşamalarında bu tür problemler mümkündür:

 • Pürülan kavitelerin oluşumu ile farengeal apseler
 • Enfeksiyonun torasik bölgeye geçişinde mediastinitin doğuşu
 • Kranial kavitede inflamasyon yayılması ile menenjit
 • Vücudun akut zehirlenmesinde toksik şok
 • Kan Sepsis

İleri evrede (gelişimin 15-30 günü), sistemik komplikasyonlar mümkündür: romatizmal tipte ateş, renal yetmezlik gelişmesi ile glomerülonefrit. Patolojinin en yaygın ve çok tehlikeli gelişimi bademciklerin etrafındaki selülozun iltihaplanmasıdır. Gelişmekte olan pürülan oluşumlar yoğun bir ağrı sendromu oluşturur, kafa hareketini zorlaştırır. Böyle bir süreç acil yatış ve muhtemelen cerrahi müdahale gerektirir.

anjina olayları bu tür formların ortak sınıflandırma: vb kataral, foliküler, laküner, fibrin,.. inceledi anjina patolojisi bir şekilde açık bir şekilde, istenen tedavi rejimi seçmek için ayırt ne zaman.

Catarrhal anjina

Anjin ortaya çıktığında, hastalığın türleri farklı olabilir, ancak catarrhal formun en yaygın ve oldukça kolay çeşitlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu tip bir patoloji, yüzey tabakasındaki bademciklerin yenilmesi ile karakterizedir. Sızma ve şişlik nedeniyle büyüklükleri biraz artabilir, ancak kanın kompozisyonunda önemli değişiklikler saptanmaz.

Ana belirtiler: yanma, kuruluk ve boğazda boğulma. Hastalık ilerledikçe, yutma hareketleri ile artan bir ağrı sendromu gelişir. Vücut sıcaklığındaki artış subfebrildir ve 37.5-37.8 ° C'yi aşmaz. Boğaz incelendiğinde, yumuşak ve sert damağın kızarması, posterior farengeal yüzeyi sabittir. Katarfalik anjina süresi 3-4 günü geçmez, hastalığın diğer formlarına geçer veya geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler tip anjinanın ilk belirtisi, 38.5-39 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışıdır. Yutularak, yavaş yavaş kulak bölgesine yayılan yoğun bir ağrı sendromu vardır. Enflamatuar süreç, bel bölgesinde baş ağrısı ve ağrı, ateşli durum, titreme, genel halsizlik ve hızlı yorgunluk ile ifade edilen, genel bir zehirlenme neden olur.

Karakteristik bir işaret servikal submandibuler lenf nodlarında bir artıştır ve parmakla bastırıldığında oldukça güçlü bir ağrı vardır.

İnceleme sırasında palatine bademcikler üzerinde, açıldıktan sonra beyazımsı plak oluşturdukları sarımsı benekli tüberküller gözlenir. Kan testinde belirgin lökositoz, eozinofili ve yükselmiş ESR kaydedilmiştir. Çocuklar bilinç bulanıklığı, ishal ve kusma ile işaretlenir. Foliküler boğaz ağrısı süresi ortalama 6-8 gündür.

Lacunar Angina

Birçok yönden, lacunar tip anjina için benzer gelişme tipiktir, ancak bu tip hastalık daha şiddetlidir. Vücut sıcaklığındaki kritik değerlere yükselme çok hızlı gerçekleşir. Yutma hareketinde güçlü acı verici duygular vardır. Faringeal dokular şişer ve bu arka plana karşı lacuna ağzında gevşek veya film yapısına sahip olabilen sütlü beyaz veya beyaz-sarı bir plak oluşur.

Bu tür filmler bademciklerin tüm yüzeyi üzerinde tek bir bütün kaplamayı birleştirebilir. Bu durumda, kanama olmadan bir spatula ile kolayca kaldırılabilir. Genel zehirlenmenin güçlü belirtileri de vardır: ateş, baş ağrısı, genel halsizlik. Sıklıkla lacunar anjinası, foliküler çeşitliliği ile eşzamanlı olarak ortaya çıkar.

Fibrinous tipi

Adı fibröz anjina, beyaz bir filmin açılmış folikülünün yerinde oluşmasından kaynaklanır, bunun temeli fibrin içeriği olan bir kan plazmasıdır. Bu patoloji bazen bu tür anjina belirtilerinin difteri tezahürü ile benzerliğinden dolayı psödodiphtheric patoloji olarak adlandırılır.

Önemli bir özellik, bezlerin sınırlarının ötesine geçme yeteneğine sahip sürekli beyaz ve sarı bir kaplamadır ve bu film, hastalığın başlamasından birkaç saat sonra oluşur.

Ana belirtiler: vücut ısısında, ateşte, şiddetli baş ağrısında ve vücudun genel zehirlenmesinin diğer belirgin belirtilerinde önemli bir artış. Sıklıkla beyin hasarının rahatsız edici belirtileri vardır.

Phlegmonous tonsillit

Angina veya intratonsillar apse fili biçimsel formu nispeten nadirdir. Bu tür bir patolojinin oluşum mekanizması, belirli bir bademcik bölgesinin pürülan erimesi süreci ile açıklanmaktadır. Çoğu zaman, lezyon bademcikler bir tarafına dokunuyor. Ana belirtiler şunlardır: kızarıklık ve yoğun yüzey ile genişletilmiş bademcikler;

 • Lenf düğümlerinde parmağınızı bastığınızda ağrı sendromu
 • Yutkunarken ve konuşurken ağrı
 • Vücut ısısı 39,5 ° C'nin üstünde
 • Vücudun genel zehirlenme belirtileri

Hasta başını zorla pozisyonda tutmaya çalışır.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik tip anjina, 5-9 yaş arası çocuklar için tipiktir. Yetişkinlerde son derece nadirdir. Enflamatuar sürecin ana suçluyu Coxsackie virüsüdür. Hastalık çok bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşır. Karakteristik bir özelliği - yumuşak damak, küçük dil bölgesinde üretilen küçük kabarcıklar kırmızı rengi, damak, bademcik ve arka yutak yüzeyi üzerinde işler. Oluşumdan 3-5 gün sonra, birbirlerinden bağımsız olarak parçalanır ve çözülürler ve mukoza zarının yüzeyi eski haline döner.

Herpetik anjin agresif bir şekilde 40 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta başlar. Bir ateşli durum, boğazda ağrı, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal var.

Ülseratif film anjina

Yazvenno-film anjina çeşidi, yukarıda belirtildiği gibi, spiroketlerin ve iğ şeklindeki rodun kombine etkisi ile üretilir. Hastalığın gelişimine, bademcik yüzeyinin nekrozu ve tek taraflı versiyon eşlik eder. Lezyonlar meydana geldiğinde, küçük ülserasyon. Karakteristik semptomlar: Yutulduğunda boğazda yabancı cisim hissi, çirkin bez gölgesinden kötü nefes, tükürükte bol miktarda salgı. Bu tür anjin çok uzun sürebilir: ortalama 8-20 gün, bazen de 2-4 ay.

Nekrotizan anjina

Nekrotik veya ülseratif-nekrotik, bir tür hastalık zayıflatılmış bir organizma veya ağız boşluğunda nekroz odaklarının varlığından kaynaklanabilir. Çoğu zaman neden uzun süreli bir diş çürüğüdür. Bu tip anjina yavaş gelişim ile karakterizedir. Süreç, sıcaklıkta hafif bir artış ve zayıf bir şekilde genel zehirlenme belirtileriyle ilerler.

Bezler sarımsı-yeşilimsi veya gri renk tonu ile mukoza zarının derinliklerine uzanan bir plak oluştururlar. Plak bileşimi fibrin içerir. Filmi çıkarırken kanama meydana gelir. Plak reddinden sonra, dokuların yüzeyinde 20 mm'ye kadar çukurlu bir dip ile çukurlar kalır. Kusma tezahürü ve bilinç bulanıklığı ile bir hastalık geliştirmek oldukça zor olabilir. Kan testi, nötrofili, lökositozu, ESR'de önemli bir artışı ortaya çıkarır.

Belirli çeşitleri

Bazı angina tipleri, sözde spesifik formlara, etiyolojik mekanizma tipik patogenezden farklıdır. Bu tür anginanın aşağıdaki ana türleri ayırt edilir:

 1. Mantar anjina. En sık görülen nedenler: kandidiyaz ve ribotriyo. Küçük çocuklarda ve sonbahar-kış döneminde hastalığın en tipik görünümü. Belirli bir özellik kıvrık kıvamda bademcikler üzerinde beyazımsı gevşek bir kaplamadır. Bu kaplama kolayca çıkarılabilir. Hastalığın süresi 6-8 gündür.
 2. Parazitik anjin tipi. En sık üretilen amip, ağız boşluğunda yaşıyor. Uygun koşullar altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanma reaksiyonunu kışkırttıkları farenksine inmeye başlarlar.
 3. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Hastalığın nedensel ajanları ağızda şartlı patojenik mikroorganizmalardır. Dokunulmazlıktaki azalma ve elverişli koşulların yaratılmasıyla, enflamatuar bir süreci kışkırtırlar.
 4. Monosit anjina. Bir kural olarak, bu tipin hastalığı mononükleozun bir sonucu haline gelir ve genişlemiş dalak ve lenf düğümlerinin arka planına karşı gelişir. En çok etkilenen çocuklar 7-12 yaşları arasındadır. Patolojinin gelişme süresi yaklaşık 8-15 gündür. Kan testinde önemli miktarda monosit bulunur.

Angina, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında çok yaygın bir hastalıktır. Herhangi bir anginanın ana tehlikesi, ciddi komplikasyonlara eğilimdir.. Ciddi sağlık sorunları riskinden kaçınmak için, hastalığı zaman içinde tanımlamak gerekir. Anjin tedavisi, türlere göre farklılaşmasını dikkate alarak gerçekleştirilir.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - akut tonsillitin bilimsel adı - tonsilla (bademcikler) kelimesinden gelmektedir. Her türlü bademcik iltihabı ile palatine bademcik iltihaplı hale gelir, insan kanındaki lökosit sayısı artar ve yutkunma sırasında şiddetli ağrı oluşur.

Anjin tipleri, hangi sempatolojiye eşlik ettikleri ve hangi faktörlerin hastalık görünümünü tetiklediği, bu sayfadaki materyalleri okur. Ayrıca, tüm anjina türlerinin bir fotoğrafını görecek ve bu hastalığın tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Anjina Hastalığı: Nedenleri ve Belirtileri

Neden olur. çoğu durumda yetişkinler ve çocuklarda boğaz ağrısı her türlü etkeni olarak streptokok davranan, biraz daha az - Staphylococcus aureus veya Streptococcus pneumoniae. Hastalığın gelişmesine çeşitli irritanlar (kimyasal, termal ve mekanik) öneriyoruz. Ayrıca enfeksiyon bazen dışarıdan eklenmiş ya da bademcik ve farenksin boşlukları ve ağız boşluğu içinde bulunan mikroorganizmaların hastalık oluşturma etkisinin arttırılması için bir sonucudur. Memenin süpüratif hastalıktan muzdarip olan bir inekten çiğ süt yazılı kullanımdan sonra, Örneğin..: Enfeksiyonun kaynağı bazen nadiren enfeksiyon sindirim rotayı oluşur vb sinüslerde ve çürük etkilenen dişlerin çeşitli süpüratif hastalıklarıdır.

Etiyoloji ve patogenez. Çoğu zaman, anjina yaygın bir ağır hastalık olarak ortaya çıkar. Bu eklemlerden, kalp, böbreklerden ortaya çıkan çok sık görülen komplikasyonlarla gösterilir. Lökositlerin, başta nötrofillerin sayısı, lökosit formülünün sola kaymasıyla artar.

Semptomlar ve klinik. Yutulduğunda boğazda ağrı ve şişme, ağrıyan eklemler, ateş.

Tedavisi. Antibiyotik ve duyarsızlaştırma tedavisi.

Fotoğraflar, anjin tiplerinin yanı sıra hastalığın belirtileri ve nedenleri aşağıda sunulmuştur.

Anjina Agranülosit formu

Etiyoloji ve patogenez. Agranülosit anjina, periferik kandan granülositlerin tamamen veya neredeyse tamamen ortadan kalkmasıyla karakterizedir. Periferik kan ve kemik iliği granülosit kaybolması sitotoksik ilaçlar alan veya radyasyon (radyoterapi) iyonize açar zaman myelotoxic (sitostatik) - Bazı uzmanlar iki hastalık formları belirledik. bağışıklık - - angina ikinci biçimi, ftivazid vb aminopyrine, fenilbutazon, sülfonamid, kinin, fenobarbital gibi ilaçların uzun süreli kullanımda neden olabilir...

Patolojik anatomi. Resme bak: yetişkin ve çocuklarda boğaz ağrısı bu tür dilin kenarlarında ve off-gri patine ile birleştiğinde boğaz nekrotik kangrenli çürüme yer almaktadır. Genellikle yemek borusu ve larinkse uzanır. Daha sonra, bademciklerden farinksin diğer bölümlerine ve aynı zamanda ağız boşluğuna ve gırtlağın kendisine yayılan derin ülserler vardır.

Semptomlar ve klinik. Hastalık, soğukta 40 ° C'ye kadar keskin bir yükselme ile akıcı bir şekilde başlar, bazen de bir titreme ve boğaz ağrısı hissi eşlik eder. Genel durum şiddetlidir: Ciltte sarılık lekesi oluşur, eklem ağrıları görülür. Bu tip boğaz ağrısının başka bir belirtisi, sık küçük bir nabızdır. Hasta idrarda protein görünüyor, deliryum var.

Hastalık difteri, nekrotik boğaz ağrısı, ülseratif plethora ve ayrıca löemoid reaksiyonlardan ayırt edilmelidir. Genellikle bademcikler nekrotiktir; onların yerine bakıldığında, aşınmış kenarları olan kirli siyah bir kaplama ile kaplanmış derin nişler görülebilir. Yutulduğunda ağrı, hastayı tamamen sıvıya bile yemeyi tamamen reddetmeye zorlar. Ağızdan gelen keskin bir koku da var.

Tedavisi. Septik olayları kaldırmak için antibiyotik tedavisi (penisilin, ampisilin vb.) Belirtilmiştir. Ayrıca atanmış glukokortikoidler - deksametazon, prednizolon.

Bir kan transfüzyonu veya lökosit kitlesi reçete edilir. Hasta askorbik asit, vitamin B6 ve B12 almalıdır. Lokal tedavi, anestezi ve ülserlerin ortoformu ile toz haline getirme tozundan oluşur. İyi bir etki ağız ve boğazı rivanol solüsyonu (1: 1000) veya gramicidin ile durulamaktır.

Boğaz ağrısı, semptomları ve fotoğrafları

Oluşum, etiyoloji ve patogenez faktörleri. Laringeal anjinada larinkste pürülan inflamatuvar süreçler streptokok, pnömokok veya stafilokok ile dokuların lezyonlarından kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Fotoğrafta görülebileceği gibi, boğazda boğazda larenksin iltihaplanma sürecine bağlı olarak azalmasıyla, solunumda ciddi zorluklar yaşanmaktadır.

Semptomlar ve klinik. Boğazda sıkışma hissi, yutulduğunda ağrı görünümü. Gırtlak boğazının başka bir semptomu laringeal mukozanın bir oostalitesidir.

Tedavisi. Antibiyotikler yanı sıra duyarsızlaştırıcı ilaçlar. Şişliği azaltmak için, mukoza zarında çentikli.

Anjina türleri nelerdir: catarrhal formu

Bu bölüm anjinanın ve bunun tedavisinin akut görünümünü, ayrıca hastalığın nedenlerini ve semptomlarını açıklar.

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Catarrhal anjinada pürülan inflamatuar süreç, pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi.Karidesleri biraz şişmiş, kuvvetle kızardı; Yüzeyleri mukus deşarjı ile kaplıdır. Amigdalayı çevreleyen mukoza zarı hiperemiktir, ancak akut farenjitin karakteristiği olan orofarenksin yaygın hipertansiyonu gözlenmez.

Bademciklerin mukoza zarında bademcik iltihabının şiddetli vakalarında, spot kanamalar vardır.

Semptomlar ve klinik. İlk olarak, hastalar kuruluk ve boğaz ağrısı şikayetçi. Daha sonra yutulduğunda boğazda orta derecede ağrı görülür. Yetişkinlerde, vücut ısısı genellikle hafifçe yükselir; Çocuklarda genellikle yüksek, bazen kusmaya yol açar. Hastalarda baş ağrısı ve genel güçsüzlük vardır.

Tedavisi. Antibiyotiklerin uygulanması.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjin tipi (fotoğraflı)

Neden olur. Lacunar anjinası ile palatin bademcik iltihabı pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan etkilenir.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi. Akut hiperemi ve palatine kemiğin infiltrasyonu, ayrıca palatine bademciklerin şişmesi. Etkilenen bademciklerin hiperemik mukozasında, ilk önce beyaz veya sarımsı, sınırlı bir plak görülür. Boyut olarak artan, kısa bir süre için bademciklerin serbest yüzeyinin büyük bir bölümünü, bir kural olarak, onun ötesine gitmeden kaplar. Submandibular lenf nodları, plağın daha belirgin olduğu tarafta genişler ve ağrılıdır.

Semptomlar ve klinik. Bu boğaz ağrısı tipi belirtileri: ani titreme, vücut ısısında önemli bir artış. Çocuklarda, bu tür anjin sıcaklıkta 40 ° C ve üzerinde bir artışa neden olur. Boğazda, yutulduğunda daha kötü olan, bazen kulağa yayılan bir ağrı vardır. Kol ve bacak bölgesindeki ağrının yanı sıra genel halsizlik ve baş ağrısı da vardır.

Tedavisi. Yatak istirahati, bol içme, buhar inhalasyonu, adaçayı suyu veya garnitür ile borik asit, sülfanilamid preparatlarının zayıf bir çözümü. Şiddetli vakalarda antibiyotikler reçete edilir.

Angina Ludwig: fotoğraflar ve semptomlar

Neden olur. Tipik olarak, Ludwig'in anjinası, alt çenenin osteomyeliti gibi, pürülan bir sürecin arka planında görünür.

Etiyoloji ve patogenez. Enflamatuar süreç, akut başlar doku submandibuler bölgede yer alan bir çok sıkı ağrılı inflamatuar infiltrat, orada ağız alt hızla ilerlemektedir. Ödem, gırtlak, dil ve ayrıca servikal yağları ele geçirir. Sonuç olarak, fiber nekrosizler, koyu, neredeyse siyah bir renk kazanır.

Semptomlar ve klinik. Hasta, tükürük salgısını artırdı, ağızdan gelen bir fetid kokusu var, yutkunma, bazen boğulma ekleniyor.

Fotoğrafa dikkat et: Ludaig angina ile, larinks şişer ve tedavi zamanında başlamazsa, mediastinit veya sepsis gelişebilir - komplikasyonlara neden olabilir.

Tedavisi. Ameliyat. Bu tip anjinanın ilk aşamasında, ağız boşluğundan derin insizyonlar yapılır. Gelecekte, çenenin altındaki alanda ve gerekirse boyunun lateral ve ön yüzeylerinde geniş eksternal kesi yapmak gereklidir. Bu durumda derinlikteki dokular künt bir yolla tabakalanır. Önemli bir solunum bozukluğu varsa, trakeostomi gereklidir. Operatif müdahale, antibiyotik tedavisi yanı sıra hiperbarik oksijenasyon ile tamamlanmaktadır.

Monosit angina: nedenleri ve semptomları

Etiyoloji ve patogenez. Ne bademcik iltihabı hakkında konuşmak, monositik bademcik iltihabı bahsetmeye değer. Hastalığın etiyolojisi açık değildir, boğazda tipik değişiklikler ve kandaki monositoz ile karakterizedir. Hastalık esas olarak gençlerden etkilenir - 12 ila 30 yıl arası.

Patolojik anatomi. Genellikle dalak artar, palpasyon yaparken yoğun ve duyarsız olur.

Semptomlar ve klinik. Hastalık ani bir soğuk algınlığı ve 40 ° C veya daha fazla ateş ile başlar. Monositik boğaz ağrısının başka bir belirtisi boğaz ağrısıdır. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, submaksiller, servikal ve diğer lenf düğümleri artar, yoğun ve ağrısız hissedilir. İlk olarak, farinksdeki tüm değişiklikler foliküler veya kataral anjinadır; daha sonra hızlıca difteri andıran sarımsı-gri bir rengin nokta ya da filmik baskınlarını ortaya çıkarır. Yüksek vücut ısısı 2-3 hafta sürer. Bademcikler üzerindeki baskınlar uzun kalıyor ve bazen de tekrarlıyor. Lenfositoz sıklıkla oluşur.

Tedavisi. semptomatik; Strikninin yanı sıra intravenöz askorbik asidin subkutan enjeksiyonu.

Anjina nedir: hastalığın foliküler tipi

Neden olur. Pnömokok, staphylococcus ve streptococcus ile palatine bademciklerin yenilgisi.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi, semptom ve klinik. Her iki bademciğin mukoza zarı hiperemiktir, ödemdir. Sarımsı veya sarımsı beyaz bir rengin yuvarlak, iğne deliği, hafifçe yükseltilmiş noktaları çok üretir. Bunlar bademciklerin süpüratif folikülleridir. baskınlar ile karakterize anjin diğer türleri itibaren, foliküler formu aynı boyutta özelliği ve köklerini iltihaplanmış sağ şekil bademcikler serbest yüzeyinin ötesine genellikle değildir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi, bu tür anjinada sarımsı beyaz noktalar artar ve şişirilir ve açılır.

Tedavisi. Yatak istirahati, sıvı yiyecek ve bol içecek. Ağzı zayıf bir borik asit çözeltisi veya adaçayı bir kaynatma ile durulayın. Buhar inhalasyonları ile iyi bir etki sağlanır. Gösterilen sülfanilamid preparatları. Şiddetli vakalarda, antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Ülseratif film anjina: fotoğraf ve tedavi

Neden olur. Fusospirochetal anjina (Simonov - Plaut - Vincent) - normal olarak malovirulentnom durumda bulunan ve ağız boşluğu ve yutak mukozasında kıvrımları bulunan fuziform çubuk ve spiroket ağız boşluğu simbiyoz bakteriler neden olmaktadır. Hastalık, temel olarak zayıflatılmış ve yetersiz beslenen kişilerde ve aynı zamanda ağız boşluğundaki mevcut nekroz odaklarıyla gelişir, örneğin, azı dişleri çürükten muzdarip olduğunda.

Etiyoloji ve patogenez. Fotoğrafa bakın: bademciklerin mukoza zarında ülseratif pletforik bademcik iltihabı ve yumuşak damak yüzeyinin bir tarafında, kolayca çıkarılabilir sarımsı-beyaz kaplamalar görünür; Bazen diş etleri de farinksin arka duvarı ile birlikte etkilenir. Ortaya çıkan filmler çok hızlı bir şekilde reddediliyor ve onların yerine, ağrının eşlik etmediği yüzeysel ülserler var. Bu nedenle, çoğu durumda, hastalık iyi bir genel sağlık ile ortaya çıkar.

Semptomlar ve klinik. Diş etlerinin mukoza zarının yenilgisi, sarkıklaşmaya ve ağızdan bir kokuya neden olur. Lezyonun kenarındaki bölgesel lenf düğümleri büyür ve hafif ağrılıdır.

Hastalığın başlangıcında ve sekonder bir enfeksiyonun eklenmesiyle, sıcaklık 38 ° C'ye veya daha yükseklere çıkabilir, ancak kural olarak normal veya subfebril kalır. Hastalık genellikle yaklaşık bir hafta sürer, ancak uygun şekilde tedavi edilmezse aylar sürebilir. Bu gibi durumlarda, işlem nekroz ve perforasyon sert damağın olarak da diş kaybına neden olur sakızlar imha ile dolu olan periost için ülserasyon ve altındaki dokulara kapsayabilir. Yumuşak damak ve bademcikler üzerindeki yüzeysel ülserler, bir kural olarak, herhangi bir kusur olmadan iyileşir.

Tedavisi. Ülseratif-membranöz anjina tedavisinde, bir hidrojen peroksit çözeltisi ile sıcak durulama, sodyum tetraborat gösterilmektedir. Şiddetli vakalarda, yoğun bir derin ülserasyon olduğunda, sıcaklıkta bir artış olduğunda, ülser yüzeylerin gliserin içindeki% 10'luk bir novarsenol çözeltisi veya intravenöz uygulaması ile yağlanmasını önlüyor. Hastalığın seyrinin ertelenmesi durumunda, nikotinik asit ve penisilin intramüsküler uygulanması önerilmektedir.

Lingual tonsil anjinası: kaynaklar ve semptomlar

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Sonuç olarak, boğaz ağrısı, lingual tonsil boğaz ağrısı sunulan tanım ne olduğu hakkında hikaye - Pnomokok, streptokok ve stafilokok kaynaklanan irinli iltihabı. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Enflamatuar sürecin gelişmesine bağlı olarak lingual amigdala, yutulduğunda ağrıya neden olan kırmızıya dönüşür.

Semptomlar ve klinik. Yutma sırasında ağrının ortaya çıkması, lingual bademciklerin şişmesi, sarımsı bir renk dokunuşuyla kaplanabilir.

Tedavisi. Antibiyotik tedavisi.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anginada peroksit peroksit: doğru kullanıyoruz

Rahatsız edici acı verici hisleri ortadan kaldırmak için basit bir evdeki gargaralar yardımcı olacaktır. Düzenli durulama sayesinde bademciklerdeki gerginliği rahatlatabilir, iltihaptan kurtulabilir ve mukus boğazını nemlendirebilirsiniz.

Sesten soğuksa kaybolursa ne yapmalı?

İletişim kurma yeteneği, bir insanın yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Bazen bir kişi boğaz ağrısı geçirir ve kısa bir süre sonra sesin aniden ortadan kaybolduğunu keşfeder.