Loading

Çocuklarda anjin çeşitleri

Çocuklarda angina, hipotermi ve bağışıklığın zayıflaması sonucu görülen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle enfeksiyon, okuldaki veya anaokulundaki hasta akranlarıyla iletişim nedeniyle oluşur, çünkü enfeksiyon havadaki damlacıklar yoluyla kolayca yayılır. Ne tür anjina olduğunu bilmeden önce, bu hastalığın ne olduğunu anlamak önemlidir.

Çocuklarda anjinin nedenleri nelerdir?

Enfeksiyon mekanizmasını ve zararlı bakterilerin gelişimini bilmek, bir çocuğun hastalanmasını sağlamanızı sağlar.

Bademcikler vücudun bir tür filtreleridir, içlerinde yabancı mikroorganizmaların tespiti ve yok edilmesidir. Ancak, sıklıkla, içlerindeki patojenik floranın hacmi, enflamatuar bir süreci kışkırtan, izin verilen normu aşıyor. Çocuklarda anjinin oluşma nedenleri oldukça fazladır:

 1. yetersiz beslenme;
 2. vitamin eksikliği;
 3. düşük fiziksel aktivite;
 4. temiz havada yürüyüşlerin olmaması.

Çocuğun bağışıklığı zayıflarsa, herhangi bir lokal veya genel soğutma, ağızdaki ve bademciklerdeki mikropların büyümesini tetikleyebilir. Enfeksiyon çok hızlı gerçekleşir, bu nedenle enfekte insanlarla bebeğin temasını en aza indirgemek önemlidir.

Ancak, anjina sadece bağımsız bir hastalık olarak gelişemez. Genellikle diğer organlardaki inflamatuar süreçlere bağlı olarak ortaya çıkar. Angina otitis, sinüzit, sinüzit, vb. Tarafından provoke edilebilir.

Çocuklarda angina tehlikelidir çünkü yanlış tedavisi bademciklerin gizli bir iltihaplanmasına neden olur ve bebek bademcik iltihabının kronik bir formunu geliştirebilir. Ek olarak, kalbin, böbreklerin ve damar sisteminin çalışmasını ihlal eden komplikasyon riski yüksektir ve güçlü bir alerji de gelişebilir.

Hastalığın çeşitleri nelerdir?

Bademciklerin derecesi ve tipi, hastalık tipini gösterir. Çocuklarda angina akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Hastalık akut ise, ilk birkaç gün için kızarıklık veya baskın bademcikler üzerinde oluşacaktır. Bu dışsal dışavurumlara bağlıdır ve bu tür anjinleri ayırt eder:

 • kataral;
 • foliküler;
 • laküner;
 • fibrinli;
 • herpes;
 • abseleri
 • ülserli membranöz (Simanovsky-Plauta-Vincent).

Hastalığın kronik formu çocuklarda boğazda ciddi değişikliklere neden olmaz, bademcikler üzerinde herhangi bir kızarıklık yoktur. Bu gibi durumlarda, doktorlar yanlışlıkla akut solunum yolu hastalığı teşhis edebilir ve kronik anjinadan şüphelenemezler.

Catarrhal anjina

Catarrhal türler en kolaylarından biri olarak kabul edilir. Sadece uygun olmayan tedavi ile ve nadir durumlarda daha ciddi bir boğaz ağrısına dönüşebilir. Tipik belirtiler şunlardır:

 1. yanma ve boğaz ağrısı;
 2. sıcaklık artışı;
 3. artan bademcikler;
 4. sağlıksız beyaz plak oluşumu;
 5. gökyüzünün kızarması.

Vücut ısısı önemli ölçüde artmayabilir. Hastalar baş ağrısı, şiddetli zayıflık, mide bulantısı bildirir. Hastalığın uygun tedavi ile belirtileri, enfeksiyondan beş gün sonra geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu hastalık türü daha ciddidir, ayırt edici faktör bademciklerde takviye oluşudur. İlk belirtiler enfekte kişi ile temas ettikten sonra birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Vücut ısısı 38-39 dereceye yükselir, ciddi bir baş ağrısı ve vücudun zehirlenme belirtileri vardır.

Boğaz şişmiş, hastalar titreme şikayet ediyor ve bir ateş beliriyor. Yutma çok şiddetli hale geldiğinde ağrı, lenf düğümleri büyüklüğünde artar ve palpe edildiğinde ağrılıdır.

Foliküller hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra açılır. Bundan sonra, bebeğin sıcaklığı ve refahı yavaş yavaş normale döner.

Lacunar Angina

Çocuklarda patojen - streptokok enfeksiyonu yutulması nedeniyle gelişir. Bununla birlikte, foliküler anjinaya benzer akıntı ve semptomlarla birlikte, daha şiddetlidir ve semptomatoloji daha uzun sürer. Bu tip anjin aşağıdakilerden farklıdır:

 • Boğaz sarı bir filmle kaplıdır;
 • Filmin kaybolmasından sonra sıcaklık düşmez;
 • iltihaplı lenf düğümlerinin büyüklüğündeki bir azalmadan sonra iyileşme gözlenir.

Hastalık sırasında, çocuklar şiddetli bir baş ağrısından şikayet eder, bulantı, kusma meydana gelebilir. Bu tip çocuklarda anjina genellikle yaklaşık beş gün tedavi edilir, ancak sadece tedavi doğru olarak doktor tarafından seçilirse.

Fibrinli tonsillit

Akıntı boyunca çocuklarda bu tür anjin, lacunar veya folikülere benzer. Ana fark, bademcikleri kaplayan sarı-beyaz bir kaplamanın varlığıdır. Plak sıklıkla bademciklerin sınırlarının ötesine geçer ve hatta dil ile kaplanabilirler. Aksi halde, belirtiler oldukça tipiktir:

 1. vücut ısısında bir artış;
 2. yutulduğunda ağrı oluşumu;
 3. artan lenf düğümleri;
 4. baş ağrısı, vücut sarhoşluğu belirtileri.

Fibröz boğaz ağrısının doğru tedavisi bir haftadan fazla sürmez.

Herpetik bademcik iltihabı

Hastalığın kuluçka dönemi, ilk semptomların ortaya çıktığı beş güne kadar sürebilir. SARS'ın tezahürüne benzerler, ancak boğaz açık bir sıvı ile kırmızı veziküller ile kaplanmaya başlar. Herpes ile oluşan döküntüler gibidir. Hastalığın seyri şiddetli, sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir.

Genellikle bebek kusma, bağırsak bozukluğu var. Yutulduğunda ve hatta çiğnendiğinde, kaslarda ve eklemlerde ağrı olduğunda şiddetli ağrı vardır. Çocuk baş ağrısı, titreme ve ateş şikayet ediyor. Baloncuklar patlamaya başladığında vücudun durumu iyileşir. Bundan sonra, oldukça çabuk iyileşen küçük ülserler gelişir.

Phlegmonous tonsillit

Çocuklarda böyle bir anjin bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkmaz. Phlegmonous görünüm, örneğin lacunar veya foliküler gibi diğer hastalık tiplerinin bir komplikasyonudur. Tipik farklılıklar şunlardır:

 1. irin ile dolu bir boşluğun oluşumu;
 2. hastalığın hızlı seyri;
 3. hastanın nazal sesi.

Obsesif süreçler enfeksiyonun boğazın dokularına girmesinden sonra başlar. Apse, açıldıktan sonra birkaç gün boyunca oluşur. Bundan sonra çocuk yatırımı hisseder. Ancak, tıbbi müdahale olmaksızın apse açmak, kanama, genel dolaşımda enfeksiyon ve sepsis ile doludur.

Ülseratif nekrotizan anjina

Her tür anjina arasında bu en tehlikeli olanıdır. Böyle bir hastalığın ortaya çıkması için önkoşullar:

 • Vücudun çeşitli hastalıklarla tükenmesi;
 • bağışıklıkta keskin bir düşüş.

Bu tür bademcik iltihabı bademcik dokusunun ölümü ile karakterizedir. Nekrotizan anjina ile çocuğun ağzından sert ve keskin bir koku duyulur. Bademcikler üzerinde, dokulara nüfuz eden plak lekeleri görülür ve çıkarılmasından sonra, kanama yaraları görülür. Nekroza maruz kalan dokular vücut tarafından reddedilir ve yerlerinde 2 cm derinliğe kadar oluklar kalır.

Menşe göre sınıflandırma

Anjina'nın nedensel maddesi tamamen farklı mikroorganizmalar olabilir. Buna bağlı olarak, hastalığın seyri farklıdır ve olası sonuçları ve tedavi yöntemleri. Anjina kökeni olabilir:

Hastalığın bakteriyel tipi, kural olarak, stafilokok ve streptokok tarafından provoke edilir. Bu, ağır bir şekilde tedavi edilen ve çeşitli komplikasyonlarla dolu olan anjinin en tehlikeli şeklidir.

Viral çeşidi, kızamık virüsü, influenza virüsü veya rinovirüs, adenovirüsün yutulmasıyla tetiklenebilir. Böyle bir anjinin seyri daha kolaydır, komplikasyonlar nadirdir.

Fungal ve parazitli bademcik iltihabı daha az yaygındır; bunlar, ağız boşluğundaki Candida ve amoeba parazitlerinin mantarlarının vücudu içine sindirilerek provoke edilir.

Hastalığın genel semptomatolojisi nedir?

Eğer hangi tür anjinaların ve nasıl farklılaştıklarıyla ilgileniyorsanız, böyle bir hastalığın tüm çeşitlerinin tanımlanması kolay ortak belirtilere sahip olduğunu bilmelisiniz. Eğer gözlemlerseniz, bebeğinizin durumu hakkında endişelenmeye değer:

 • sıcaklık artışı;
 • cilt solgunluğu;
 • boğazda kızarıklık;
 • zayıflığı;
 • artan tükürük.

Anjina'nın kendi kendine tedavisi, komplikasyon riski ya da hastalığın kronik bir forma geçişi yüksek olduğu için olamaz.

Angina çocuklarda ne olur

Her türlü boğaz ağrısı ve tedavisi: fotoğraflar, çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz ağrısı nedir

Angina - akut tonsillitin bilimsel adı - tonsilla (bademcikler) kelimesinden gelmektedir. Her türlü bademcik iltihabı ile palatine bademcik iltihaplı hale gelir, insan kanındaki lökosit sayısı artar ve yutkunma sırasında şiddetli ağrı oluşur.

Anjin tipleri, hangi sempatolojiye eşlik ettikleri ve hangi faktörlerin hastalık görünümünü tetiklediği, bu sayfadaki materyalleri okur. Ayrıca, tüm anjina türlerinin bir fotoğrafını görecek ve bu hastalığın tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Anjina Hastalığı: Nedenleri ve Belirtileri

Neden olur. çoğu durumda yetişkinler ve çocuklarda boğaz ağrısı her türlü etkeni olarak streptokok davranan, biraz daha az - Staphylococcus aureus veya Streptococcus pneumoniae. Hastalığın gelişmesine çeşitli irritanlar (kimyasal, termal ve mekanik) öneriyoruz. Ayrıca enfeksiyon bazen dışarıdan eklenmiş ya da bademcik ve farenksin boşlukları ve ağız boşluğu içinde bulunan mikroorganizmaların hastalık oluşturma etkisinin arttırılması için bir sonucudur. Memenin süpüratif hastalıktan muzdarip olan bir inekten çiğ süt yazılı kullanımdan sonra, Örneğin..: Enfeksiyonun kaynağı bazen nadiren enfeksiyon sindirim rotayı oluşur vb sinüslerde ve çürük etkilenen dişlerin çeşitli süpüratif hastalıklarıdır.

Etiyoloji ve patogenez. Çoğu zaman, anjina yaygın bir ağır hastalık olarak ortaya çıkar. Bu eklemlerden, kalp, böbreklerden ortaya çıkan çok sık görülen komplikasyonlarla gösterilir. Lökositlerin, başta nötrofillerin sayısı, lökosit formülünün sola kaymasıyla artar.

Semptomlar ve klinik. Yutulduğunda boğazda ağrı ve şişme, ağrıyan eklemler, ateş.

Tedavisi. Antibiyotik ve duyarsızlaştırma tedavisi.

Fotoğraflar, anjin tiplerinin yanı sıra hastalığın belirtileri ve nedenleri aşağıda sunulmuştur.

Anjina Agranülosit formu

Etiyoloji ve patogenez. Agranülosit anjina, periferik kandan granülositlerin tamamen veya neredeyse tamamen ortadan kalkmasıyla karakterizedir. Periferik kan ve kemik iliği granülosit kaybolması sitotoksik ilaçlar alan veya radyasyon (radyoterapi) iyonize açar zaman myelotoxic (sitostatik) - Bazı uzmanlar iki hastalık formları belirledik. bağışıklık - - angina ikinci biçimi, ftivazid vb aminopyrine, fenilbutazon, sülfonamid, kinin, fenobarbital gibi ilaçların uzun süreli kullanımda neden olabilir...

Patolojik anatomi. Resme bak: yetişkin ve çocuklarda boğaz ağrısı bu tür dilin kenarlarında ve off-gri patine ile birleştiğinde boğaz nekrotik kangrenli çürüme yer almaktadır. Genellikle yemek borusu ve larinkse uzanır. Daha sonra, bademciklerden farinksin diğer bölümlerine ve aynı zamanda ağız boşluğuna ve gırtlağın kendisine yayılan derin ülserler vardır.

Semptomlar ve klinik. Hastalık, soğukta 40 ° C'ye kadar keskin bir yükselme ile akıcı bir şekilde başlar, bazen de bir titreme ve boğaz ağrısı hissi eşlik eder. Genel durum şiddetlidir: Ciltte sarılık lekesi oluşur, eklem ağrıları görülür. Bu tip boğaz ağrısının başka bir belirtisi, sık küçük bir nabızdır. Hasta idrarda protein görünüyor, deliryum var.

Hastalık difteri, nekrotik boğaz ağrısı, ülseratif plethora ve ayrıca löemoid reaksiyonlardan ayırt edilmelidir. Genellikle bademcikler nekrotiktir; onların yerine bakıldığında, aşınmış kenarları olan kirli siyah bir kaplama ile kaplanmış derin nişler görülebilir. Yutulduğunda ağrı, hastayı tamamen sıvıya bile yemeyi tamamen reddetmeye zorlar. Ağızdan gelen keskin bir koku da var.

Tedavisi. Septik olayları kaldırmak için antibiyotik tedavisi (penisilin, ampisilin vb.) Belirtilmiştir. Ayrıca atanmış glukokortikoidler - deksametazon, prednizolon.

Bir kan transfüzyonu veya lökosit kitlesi reçete edilir. Hasta askorbik asit, vitamin B6 ve B12 almalıdır. Lokal tedavi, anestezi ve ülserlerin ortoformu ile toz haline getirme tozundan oluşur. İyi bir etki ağız ve boğazı rivanol solüsyonu (1: 1000) veya gramicidin ile durulamaktır.

Boğaz ağrısı, semptomları ve fotoğrafları

Oluşum, etiyoloji ve patogenez faktörleri. Laringeal anjinada larinkste pürülan inflamatuvar süreçler streptokok, pnömokok veya stafilokok ile dokuların lezyonlarından kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Fotoğrafta görülebileceği gibi, boğazda boğazda larenksin iltihaplanma sürecine bağlı olarak azalmasıyla, solunumda ciddi zorluklar yaşanmaktadır.

Semptomlar ve klinik. Boğazda sıkışma hissi, yutulduğunda ağrı görünümü. Gırtlak boğazının başka bir semptomu laringeal mukozanın bir oostalitesidir.

Tedavisi. Antibiyotikler yanı sıra duyarsızlaştırıcı ilaçlar. Şişliği azaltmak için, mukoza zarında çentikli.

Anjina türleri nelerdir: catarrhal formu

Bu bölüm anjinanın ve bunun tedavisinin akut görünümünü, ayrıca hastalığın nedenlerini ve semptomlarını açıklar.

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Catarrhal anjinada pürülan inflamatuar süreç, pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi: Modaliteler biraz şişmiş, güçlü şekilde kızarmıştır; Yüzeyleri mukus deşarjı ile kaplıdır. Amigdalayı çevreleyen mukoza zarı hiperemiktir, ancak akut farenjitin karakteristiği olan orofarenksin yaygın hipertansiyonu gözlenmez.

Bademciklerin mukoza zarında bademcik iltihabının şiddetli vakalarında, spot kanamalar vardır.

Semptomlar ve klinik. İlk olarak, hastalar kuruluk ve boğaz ağrısı şikayetçi. Daha sonra yutulduğunda boğazda orta derecede ağrı görülür. Yetişkinlerde, vücut ısısı genellikle hafifçe yükselir; Çocuklarda genellikle yüksek, bazen kusmaya yol açar. Hastalarda baş ağrısı ve genel güçsüzlük vardır.

Tedavisi. Antibiyotiklerin uygulanması.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjin tipi (fotoğraflı)

Neden olur. Lacunar anjinası ile palatin bademcik iltihabı pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan etkilenir.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi. Akut hiperemi ve palatine kemiğin infiltrasyonu, ayrıca palatine bademciklerin şişmesi. Etkilenen bademciklerin hiperemik mukozasında, ilk önce beyaz veya sarımsı, sınırlı bir plak görülür. Boyut olarak artan, kısa bir süre için bademciklerin serbest yüzeyinin büyük bir bölümünü, bir kural olarak, onun ötesine gitmeden kaplar. Submandibular lenf nodları, plağın daha belirgin olduğu tarafta genişler ve ağrılıdır.

Semptomlar ve klinik. Bu boğaz ağrısı tipi belirtileri: ani titreme, vücut ısısında önemli bir artış. Çocuklarda, bu tür anjin sıcaklıkta 40 ° C ve üzerinde bir artışa neden olur. Boğazda, yutulduğunda daha kötü olan, bazen kulağa yayılan bir ağrı vardır. Kol ve bacak bölgesindeki ağrının yanı sıra genel halsizlik ve baş ağrısı da vardır.

Tedavisi. Yatak istirahati, bol içme, buhar inhalasyonu, adaçayı suyu veya garnitür ile borik asit, sülfanilamid preparatlarının zayıf bir çözümü. Şiddetli vakalarda antibiyotikler reçete edilir.

Angina Ludwig: fotoğraflar ve semptomlar

Neden olur. Tipik olarak, Ludwig'in anjinası, alt çenenin osteomyeliti gibi, pürülan bir sürecin arka planında görünür.

Etiyoloji ve patogenez. Enflamatuar süreç, akut başlar doku submandibuler bölgede yer alan bir çok sıkı ağrılı inflamatuar infiltrat, orada ağız alt hızla ilerlemektedir. Ödem, gırtlak, dil ve ayrıca servikal yağları ele geçirir. Sonuç olarak, fiber nekrosizler, koyu, neredeyse siyah bir renk kazanır.

Semptomlar ve klinik. Hasta, tükürük salgısını artırdı, ağızdan gelen bir fetid kokusu var, yutkunma, bazen boğulma ekleniyor.

Fotoğrafa dikkat edin: Ludaig anjinada, larinks şişmesi ve eğer tedavi zamanında başlamazsa, mediastinit veya sepsis gelişebilir - komplikasyonlara neden olabilir.

Tedavisi. Ameliyat. Bu tip anjinanın ilk aşamasında, ağız boşluğundan derin insizyonlar yapılır. Gelecekte, çenenin altındaki alanda ve gerekirse boyunun lateral ve ön yüzeylerinde geniş eksternal kesi yapmak gereklidir. Bu durumda derinlikteki dokular künt bir yolla tabakalanır. Önemli bir solunum bozukluğu varsa, trakeostomi gereklidir. Operatif müdahale, antibiyotik tedavisi yanı sıra hiperbarik oksijenasyon ile tamamlanmaktadır.

Monosit angina: nedenleri ve semptomları

Etiyoloji ve patogenez. Ne bademcik iltihabı hakkında konuşmak, monositik bademcik iltihabı bahsetmeye değer. Hastalığın etiyolojisi açık değildir, boğazda tipik değişiklikler ve kandaki monositoz ile karakterizedir. Hastalık esas olarak gençlerden etkilenir - 12 ila 30 yıl arası.

Patolojik anatomi. Genellikle dalak artar, palpasyon yaparken yoğun ve duyarsız olur.

Semptomlar ve klinik. Hastalık ani bir soğuk algınlığı ve 40 ° C veya daha fazla ateş ile başlar. Monositik boğaz ağrısının başka bir belirtisi boğaz ağrısıdır. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, submaksiller, servikal ve diğer lenf düğümleri artar, yoğun ve ağrısız hissedilir. İlk olarak, farinksdeki tüm değişiklikler foliküler veya kataral anjinadır; daha sonra hızlıca difteri andıran sarımsı-gri bir rengin nokta ya da filmik baskınlarını ortaya çıkarır. Yüksek vücut ısısı 2-3 hafta sürer. Bademcikler üzerindeki baskınlar uzun kalıyor ve bazen de tekrarlıyor. Lenfositoz sıklıkla oluşur.

Tedavisi. semptomatik; Strikninin yanı sıra intravenöz askorbik asidin subkutan enjeksiyonu.

Anjina nedir: hastalığın foliküler tipi

Neden olur. Pnömokok, staphylococcus ve streptococcus ile palatine bademciklerin yenilgisi.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi, semptom ve klinik. Her iki bademciğin mukoza zarı hiperemiktir, ödemdir. Sarımsı veya sarımsı beyaz bir rengin yuvarlak, iğne deliği, hafifçe yükseltilmiş noktaları çok üretir. Bunlar bademciklerin süpüratif folikülleridir. baskınlar ile karakterize anjin diğer türleri itibaren, foliküler formu aynı boyutta özelliği ve köklerini iltihaplanmış sağ şekil bademcikler serbest yüzeyinin ötesine genellikle değildir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi, bu tür anjinada sarımsı beyaz noktalar artar ve şişirilir ve açılır.

Tedavisi. Yatak istirahati, sıvı yiyecek ve bol içecek. Ağzı zayıf bir borik asit çözeltisi veya adaçayı bir kaynatma ile durulayın. Buhar inhalasyonları ile iyi bir etki sağlanır. Gösterilen sülfanilamid preparatları. Şiddetli vakalarda, antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Ülseratif film anjina: fotoğraf ve tedavi

Neden olur. Fusospirochetal anjina (Simonov - Plaut - Vincent) - normal olarak malovirulentnom durumda bulunan ve ağız boşluğu ve yutak mukozasında kıvrımları bulunan fuziform çubuk ve spiroket ağız boşluğu simbiyoz bakteriler neden olmaktadır. Hastalık, temel olarak zayıflatılmış ve yetersiz beslenen kişilerde ve aynı zamanda ağız boşluğundaki mevcut nekroz odaklarıyla gelişir, örneğin, azı dişleri çürükten muzdarip olduğunda.

Etiyoloji ve patogenez. Fotoğrafa bakın: bademciklerin mukoza zarında ülseratif pletforik bademcik iltihabı ve yumuşak damak yüzeyinin bir tarafında, kolayca çıkarılabilir sarımsı-beyaz kaplamalar görünür; Bazen diş etleri de farinksin arka duvarı ile birlikte etkilenir. Ortaya çıkan filmler çok hızlı bir şekilde reddediliyor ve onların yerine, ağrının eşlik etmediği yüzeysel ülserler var. Bu nedenle, çoğu durumda, hastalık iyi bir genel sağlık ile ortaya çıkar.

Semptomlar ve klinik. Diş etlerinin mukoza zarının yenilgisi, sarkıklaşmaya ve ağızdan bir kokuya neden olur. Lezyonun kenarındaki bölgesel lenf düğümleri büyür ve hafif ağrılıdır.

Hastalığın başlangıcında ve sekonder bir enfeksiyonun eklenmesiyle, sıcaklık 38 ° C'ye veya daha yükseklere çıkabilir, ancak kural olarak normal veya subfebril kalır. Hastalık genellikle yaklaşık bir hafta sürer, ancak uygun şekilde tedavi edilmezse aylar sürebilir. Bu gibi durumlarda, işlem nekroz ve perforasyon sert damağın olarak da diş kaybına neden olur sakızlar imha ile dolu olan periost için ülserasyon ve altındaki dokulara kapsayabilir. Yumuşak damak ve bademcikler üzerindeki yüzeysel ülserler, bir kural olarak, herhangi bir kusur olmadan iyileşir.

Tedavisi. Ülseratif-membranöz anjina tedavisinde, bir hidrojen peroksit çözeltisi ile sıcak durulama, sodyum tetraborat gösterilmektedir. Şiddetli vakalarda, yoğun bir derin ülserasyon olduğunda, sıcaklıkta bir artış olduğunda, ülser yüzeylerin gliserin içindeki% 10'luk bir novarsenol çözeltisi veya intravenöz uygulaması ile yağlanmasını önlüyor. Hastalığın seyrinin ertelenmesi durumunda, nikotinik asit ve penisilin intramüsküler uygulanması önerilmektedir.

Lingual tonsil anjinası: kaynaklar ve semptomlar

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Sonuç olarak, boğaz ağrısı, lingual tonsil boğaz ağrısı sunulan tanım ne olduğu hakkında hikaye - Pnomokok, streptokok ve stafilokok kaynaklanan irinli iltihabı. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Enflamatuar sürecin gelişmesine bağlı olarak lingual amigdala, yutulduğunda ağrıya neden olan kırmızıya dönüşür.

Semptomlar ve klinik. Yutma sırasında ağrının ortaya çıkması, lingual bademciklerin şişmesi, sarımsı bir renk dokunuşuyla kaplanabilir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Çocuklarda anjin çeşitleri

Akut tonsillit, palatine bademciklerin enflamatuar lezyonu ile karakterize bir hastalıktır. Bu patolojik süreçler, klinik belirtileri, hastalığın seyrini ve tıbbi taktikleri etkileyen çeşitli patojenler, bakteriler, virüsler, mantarların etkisiyle ortaya çıkar. Bu lenfoid formasyonlarda meydana gelen patolojik sürecin doğasındaki farklılıkla bağlantılı olarak, hastalığın birkaç sınıflandırması vardır.

Akut tonsillit primer, sekonder ve spesifik olarak ayrılır. En sık görülenlerin% 80'inde görülen bademciklerin viral hasarının olduğu belirtilmelidir. Streptococcus'un neden olduğu angina daha az yaygındır, ancak belirli bir seyir ve olası komplikasyonlar nedeniyle ayrı bir gruba ayrılır.

Streptokok anjina

Primer angina veya banal, belirli bakteriyel patojenlerin etkisine bağlıdır. En tipik birincil bademcik iltihabı, hemolitik streptokok veya stafilokokusun neden olduğu anjinin yanı sıra bu bakterilerin kombine etkisidir. Bu hastalıklı veya hasta bir kişi olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Taşıyıcı ile temas olmadan enfeksiyon etkilenemez.

Çocuklarda bu tür anjinanın doğasına bağlı olarak:

 • mavi dil;
 • Pürülan, foliküler ve lacunar bölünmüş;
 • nekrotik.

Bu bölüm, her şeyden önce, bademciklerde meydana gelen değişikliklerin doğasına bağlıdır. Katarr sinüs ile yapılan objektif muayene, ödem ve keskin hipertemik bademciklerin saptanmasına izin verir. Kızarıklık lenfoid formasyonları bölgesinde lokalize olabilir, ancak daha sıklıkla yutakın arka duvarı olan yumuşak ve sert damağa uzanır. Baskınlar ve püstüler lezyonlar yoktur.

Hastanın bu akıştaki genel durumu az rahatsız. Zehirlenme olgusu çok belirgin değildir, çocuk oldukça aktif kalabilir. Vücut ısısı genellikle düşük dereceli rakamların üzerine çıkmaz. Lenfadenopati vardır, ancak antero-servikal, alt çene lenf nodları orta derecede büyümüştür, dinlenmedeki hassasiyeti ihmal edilebilir, palpasyon sırasında bulunur.

Laboratuvar testleri, önemsiz lökositozu ve ESR'nin 18 mm / saate çıkmasını sağlar. 1-2 gün içinde hastanın durumunda, normalleşme normalleşir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, doğru tedavinin yokluğunda, catarrhal anjinanın pürülan bir forma dönüşmesi meydana gelebilir.

Pürülan anjina, daha şiddetli bir seyir ve ciddi zehirlenme ile karakterizedir. Böyle çocuklar yavaş, yutulduğunda daha kötü olan, iştahı olmayan, şiddetli bir acıdan şikayet ediyorlar. Sıcaklık değerleri 39 dereceyi geçmektedir. Bu sıcaklığın yüksekliğinde kusma meydana gelebilir. Zorunlu bir semptom, servikal lenf nodlarının palpasyonunda bir artış ve keskin bir ağrıdır. Seste bir değişiklik var.

Foliküler anjina ile farenks boşluğunun görsel muayenesi, foliküllerin üzerinde yükselen tek pürülan odakları tespit etmeyi sağlar.

Yukarıda, epitelyal doku ile kaplıdırlar, bu yüzden onları kazıyarak bitirmeye çalışırlar. Bu, işlem sırasında lakunanın tutulumu ile karakterize edilen bir boğaz ağrısı ile ayırıcı tanıya izin verir. Hastalığın bu formu ile, pürülan çökeltiyi bir spatula ile kazıyarak, herhangi bir doku kusuru bırakmadan çıkarılmasını kolaylaştırır. Laksalar genişletilmiş ve ölü hücrelerden oluşan pürülan-fibröz sarımsı bir film olan plakla doldurulur.

Nekrotik form en şiddetli seyir ile karakterizedir. Hastanın genel durumu oldukça fazladır. Çocuk inhibe, sıcaklık 40 derece yükselir, tekrarlanan kusma vardır. Objektif muayene, gri yoğun plağı belirlemenizi sağlar. Eğer reddedilir ya da çıkarılmaya çalışılırsa, amigdala yüzeyinin tüm yüzeyini kaplayan ve tepelik bir tabana sahip olan dokuda bir kusur tespit edilir.

Nekrotik süreç, bademciklerin ötesine yayılabilir, farinksin arka duvarını kaplar, sert ve yumuşak bir damak. Genel kan testinde bu tür anjina değişiklikleri ile çok belirgin: belirgin lökositoz, ESR 50 mm / saate ulaşır. Bu tür hastalığın seyri, tükenmiş hastalarda bağışıklığın azalması durumunda tipiktir.

Hastalığın şiddet derecesine bağlı olarak, hastalığın hafif, orta-ağır ve şiddetli seyrini ayırt eder. Her vakada akut bademcik iltihabının şiddetinin belirlenmesi, hastalığın genel belirtilerine dayanır. Sınavın objektif sonuçları ile hastanın genel durumu arasında net bir ilişki yoktur, ancak bademciklere nekrotik hasar, kural olarak daha şiddetli bir şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda, catarrhal anjin için daha kolay bir akış ile karakterizedir.

Hemolitik streptokokların neden olduğu angina komplikasyonları için tehlikelidir. Olabilirler

 • erken, yerel pürülan süreçlerin (paratonsillar apse, pürülan lenfadenit, boyun flegmon) gelişmesiyle kendini gösterdi;
 • geç, romatizma, glomerülonefrit.

Semptomatik anjina

İkincil veya semptomatik tonsillit çeşitli sistemik hastalıkların kalıcı belirtilerinden biri olabilir. Bu patolojik durumlar için en tipik akut tonsillit:

 • enfeksiyöz mononükleoz;
 • difteri;
 • kızıl ateş;
 • Frengi.

Sekonder tonsillit ayrıca agranülositoz ve lösemi ile gelişen bademciklerin lezyonlarını da içerir. Bu koşullar, kan örneğinde, granülosit seviyesinde, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı savaşan hücrelerde bir azalma ile karakterize edilir. Sonuç olarak enfeksiyon kaydedildi ve akut tonsillit geliştiği kaydedildi.

Sekonder bademcik iltihabı ile bademciklerde meydana gelen değişikliklerin yapısı, tanının açıklığa kavuşturulmasına katkıda bulunmaz. Ancak, bu işlemlerin tanısı oldukça önemlidir çünkü tedavi aktiviteleri önemli ölçüde değişebilir. Bazı durumlarda özel tedavi gereklidir.

Difteri çubuk tarafından üretilen toksin, hava yoluyla vücuda girer ve faringeal halkanın lenfoid oluşumları üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu durumda, bademciklerde meydana gelen morfolojik değişiklikler, bademcikler dokusuna sıkı bir şekilde bağlanmış bir fibrin filminin oluşması ile karakterize edilir ve bu da nekrotik anjin tipi ile benzer değişiklikler yapar.

Bununla birlikte, difteri ciddi bir hastalıktır, ciddi sarhoşluk ve sadece bademciklerin şişmesi değil, sert ve yumuşak damak, nazofarenks, boyunda deri altı dokusu, kalp kası ve sinir dokusunda toksik etkiler. Tek etkili tedavi yöntemi antidifteri serumunun zamanında uygulanmasıdır. Bu bağlamda, bu akut tonsillitin doğasını açıklığa kavuşturmak son derece önemlidir.

Bu durumda tanıya katkıda bulunun, laboratuvar testlerinin sonuçları.

Bir difteri çubuğunu tespit etmek boğazdan bir yayma bakteriyoskopisine izin verir.

ELISA'nın reaksiyonları ile difteri antijene spesifik antikor titresinin belirlenmesi, RPHA'nın da tanıyı doğrulamasına izin verir.

Enfeksiyöz mononükleoz ile akut tonsillit teşhisini aydınlatmaya yardımcı olan laboratuvar teşhisidir. Genel kan testinin süresine bağlı olarak, atipik hücrelerin, mononükleer hücrelerin veya monositoz veya lenfositozun varlığı tespit edilebilir. Enfeksiyöz mononükleoz tanısında önemli bir rol, karaciğer ve dalakta bir artış, hassasiyet ve sadece servikal lenf nodlarında değil, aksiller ve kasıklarda artış gibi ek semptomların varlığıdır. Bazı hastalarda ciltte kızarıklıklar olabilir.

Özellikle dikkat, ARVI'nin bir sonucu olan ve viral bir doğanın çeşitli patojenlerinin neden olduğu akut tonsilliti hak etmektedir:

Virüsün neden olduğu akut bademcik iltihabı için, bademciklere ve kuru öksürük, burun akıntısı gibi ek semptomların varlığına dair herhangi bir zararı yoktur.

Bazı durumlarda ek belirtiler konjonktivit, diyare olabilir. Enterovirus ile bademciklerin yenilgisi, bir foliküler boğaz ağrısına benzeyen patolojik odakların varlığına eşlik eder. Bu durumda tanının netleştirilmesi, eşlik eden semptomların tanımlanmasıyla kolaylaştırılmaktadır.

Özel anjina

Spesifik bademcik iltihabı Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjinasına karşılık gelir. Gelişimi, çeşitli patojenlerin, iğ şeklindeki rod ve spirochaete'nin yanı sıra saprofitik floranın aktifleştirilmesinden kaynaklanır. Bağışıklık durumu, hastalığın gelişimi için önemlidir.

Vücudun bitkin olduğu, onkopatoloji, kemoterapi veya radyasyon hastalığının neden olduğu en tipik bademcik iltihabı. Faringoskopi, bademciklerin ülseratif ve membranöz lezyonlarını tespit edebilir, bu da şiddetli olgularda bademciklerin ötesine uzanır ve diş etlerinin, periostin ve nadir durumlarda dilin tutulumu ile ortaya çıkar. Bu patolojinin karakteristik bir semptomu, bir sıcaklık reaksiyonunun olmamasıdır.

Belirli bir anjinanın bir başka varyantı, bir mantar lezyonunun neden olduğu bir hastalıktır. Çoğu zaman bu tür bademcik iltihabı uzun süreli antibiyotik veya kortikosteroid kullanımına bağlı olarak gelişir. Bu nedenle, bu ilaçların ortadan kaldırılması, durumun iyileştirilmesinde büyük önem taşımaktadır.

Çocukların farklı anjina tipleri olması nedeniyle, her bir vaka için dikkatli bir çalışma gereklidir. Akut tonsillit türlerinin neden olduğu terapötik taktikler, önemli ölçüde farklıdır. Zamansız ve yanlış tedavi, ciddi komplikasyonların ve hatta ölümün gelişmesine yol açabilir. Tanının netleştirilmesi sadece çocuk doktoru değil, bir kulak burun boğaz uzmanı ve bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından da desteklenmektedir.

Yazar: Natalia Gayevaya

Angina ve decoctions ve infüzyonlarla tedavi yöntemleri nedir?

Angina tehlikeli bir viral hastalıktır. Hastalığın ilk belirtileri bulunursa, hemen bir doktora danışın.

Kendi kendine ilaç verme.

Bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Son teşhis öncesi dikkatli prosedürler yapılabilir.

Bunun için çeşitli antiseptik çözümler kullanılır. Angina nedir?

Bu yazıda, bu soruya cevap vermeye ve olası tedavi türlerini değerlendirmeye çalışacağız.

Hastalığın başlangıcına katkıda bulunan faktörler

Hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunan faktör zayıf bağışıklığın varlığıdır.

Enfeksiyon patojenlerinin penetrasyonu, hasta kişiyle doğrudan temas halinde, hava yoluyla gerçekleştirilebilir.

Çoğunlukla virüs, kronik rinit veya çürük olan aile üyeleri tarafından taşınır.

Enfeksiyon, hastanın kullandığı keten, havlu, bulaşık veya diğer ev eşyalarından oluşabilir.

Hastalığın gelişimine elverişli koşullar şunlardır:

 • yorgunluk;
 • Vitamin eksikliği;
 • Solunum sisteminden geçen zararlı maddeler (sigaradan, tozdan, kimyasal irritanlardan gelen duman);
 • Ağız boşluğunda enfeksiyon odakları;
 • Düşük kaliteli beslenme;
 • Ani bir hipotermi.

Bazı kişilerin soğuk algınlığının ilk belirtilerini göstermek için soğuk su içmeleri gerekir - yutulduğunda ağrı, genel halsizlik.

Enfeksiyon olasılığı

Sıklıkla soğuk bir enfeksiyona yakalanma olasılığını düşünmüyoruz. Bu arada, boğaz ağrısı insan vücuduna ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bu zayıf bir bağışıklık sistemi olan insanlar için özellikle geçerlidir. Hastalık sırasında hastanın tam izolasyonu gereklidir.

Yatak istirahatine uymalı, yemek için ayrı bir tabak kullanmalıdır. Odayı havalandırmak ve içinde ıslak temizlik yapmak mümkün olduğunca sık olmalıdır.

Enfeksiyon ne kadar olasıdır? Risk derecesi, enfeksiyonun viral yapısının varlığı ile artar.

Hastalığın nedeni bakterinin nedeniyse hastalığın olasılığı biraz daha düşüktür.

Eğer ilk anjin belirtileri ile tedavi edilmezse, hasta iki hafta içinde başkaları için tehlikeli olabilir.

Antibiyotik kullanımı ile bu süre iki güne indirilmiştir.

Hastalığın belirtileri

Bademcik iltihabı meydana geldiğinde bademcikler kırmızılaşır. Boyutları artar. Bazı belirtiler, soğuk algınlığına benzer.

Ancak hastalık daha şiddetli bir şekilde gerçekleşir. Yutma sırasında güçlü ağrı varlığı ile karakterizedir. Hastalık eşlik edebilir:

 • Yüksek sıcaklık;
 • Yutulduğunda keskin ağrı;
 • titreme;
 • Genişletilmiş submandibular lenf nodlarının varlığı;
 • Genel halsizlik ve halsizlik;
 • Boğazlı eklemler.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa, bir doktora başvurmanız gerekir. Son teşhis yapıldıktan sonra tedavi hemen başlatılmalıdır. Bu, komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Viral hastalıkların çeşitleri

Angina nedir? Viral boğaz ağrısı çeşitli türleri vardır. Semptomlar ve olası komplikasyonlar açısından farklılık gösterir.

Birincil form oluştuğunda, lenfadenoid halkaların iltihabı oluşur.

Sekonder veya semptomatik formda bademciklerin yenilgisinin nedeni ikincil bir enfeksiyondur.

Anjinin farklı formları

Hastalığın herhangi bir şekli tehlikeli ve bulaşıcı olabilir. Genellikle, tanı prosedürü onaylandıktan sonra tedavi prosedürlerinin atanması gerçekleşir.

Hastalık oluştuğunda, yatak istirahatine dikkat etmeli, tıbbi yöntemlerle durulama prosedürlerini gerçekleştirmelisiniz.

Isınma kompreslerini tedavi etmek için kullanılan genişlemiş lenf düğümleri varsa. Yüksek sıcaklık varlığında antipiretikler uygulayın.

Angina nedir? Bu olabilir:

Hastalığın fungal türü, spesifik bir forma karşılık gelir. Hastalığa relaps eşlik edebilir. Uzun bir akım ile karakterizedir.

Kronik bademcik iltihabı genellikle bademciklerin çıkarılmasına başvurur.

Kataral hastalık belirtileri

Catarrhal formda olabilir:

 • Vücudun artan zehirlenmesi;
 • Karın ağrısı;
 • Bademciklerin iltihaplı yüzeyi. Karakteristik ince bir kaplamaya sahip olabilirler;
 • Boğaz ağrısı;
 • Büyümüş lenf düğümleri;
 • Artan sıcaklık.

Bezlerin lakazasındaki lakunar formu ile pürülan çökeltiler oluşur. Zamanında tedaviye başlamazsanız, hastalık hızla ilerleyebilir.

Bademciklerin yüzeyi pürülan filmle kaplıdır. Lacunar hastalığı, boğazda şiddetli ağrı ile karakterize olup, yutulduğunda daha kötüdür.

Bademciklerin yüzeyinde pürülan birikim, bacaklarda ve arkada bel ağrısı, eklem ağrıları, yüksek sıcaklık, genişlemiş lenf nodları.

Hastalığın foliküler formunda tonsiller folikül lezyonları gelişir. Onlar pürülan oluşumları var.

Kalpteki ağrı olabilir, kalp ritmini bozar. Boğazdaki ağrı yutma ile artar.

Ateşli bir durum var, sıcaklık hızla yükseliyor. Bademcikler şişer. Tüm vücudu ve eklemleri parçalamaya başlar.

Herpetik formun başlangıcı

Bu tip enfeksiyonlar genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülür. Yetişkinlerin hastalanma olasılığı daha azdır. Çocuklarda ciddi bir hastalık var.

Çocuk kaprisli olmaya başlar. Sıcaklık keskin bir şekilde yükselir. Baş ağrısı var. Yutulması zorlaşır. Boğazın yüzeyinde kabarcıklar oluşur.

Daha sonra ülser olurlar. Bulantı görünebilir. Herpetik enfeksiyona genellikle karın ağrısı ve gevşek dışkılar eşlik eder.

Flegmon tipi hastalık

Hastalığın flegmon formu ikincil bir formdur. Foliküler veya laküner hastalığı sonrası ortaya çıkar.

Videodaki makaleye başka bir ekleme daha:

Genel olarak, tedavi zamanla başlanmazsa, vücudun yenilgisi, birincil enfeksiyon belirtileri göz ardı edildiğinde ortaya çıkar. Hastalık ile karakterizedir:

 • Yutma sırasında şiddetli ve şiddetli ağrı varlığı;
 • Burun, güçlü bir şekilde gömülüdür. Bir hastanın konuşması zordur;
 • Ağızdan, aseton kokusu olabilir;
 • Bademciklerin pozisyonu değişir. Abartılar bademcikler altında görünür;
 • Sıcaklık kritik değerlere ulaşabilir. Aşağı getirmek zor.
 • Eklemler ve kaslar ağrıyor.

Fibrin formunun belirtileri

Fibröz form aşağıdaki tezahürlerle karakterize edilir: sıcaklık keskin bir şekilde yükselir, titreme oluşur.

Dayanılmaz ağrı boğazda görülür. Artan zehirlenme var. Bulantı var.

Bezlerin yüzeyinde pürülan topaklar oluşur. Sarımsı beyaz bir rengi vardır.

Hafif eğimli prosedürlerin uygulanması

Tonsillit ile mücadelede etkili prosedür gargaralıktır. Terapötik tedavinin etkinliğini arttırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Durulama sırasında bademciklerin yüzeyi, iltihap oluşumuna yol açan, pürülan bir kaplama ve patojenik mikrofloradan temizlenir.

Enfeksiyöz ajanlar için besin ortamının imhası gerçekleştirilir. Yutulduğunda acı veren duygular azalır. Genel durum hafifletilir.

Trommel prosedürleri istenmeyen komplikasyonları önler.

Bademcikleri tedavi etmezseniz, zararlı mikroorganizmalar dolaşım sistemine girebilir. Enfeksiyon diğer organlara yayılabilir.

Durulamalarla en büyük etkiyi elde etmek için belirli kurallara uymak gerekir:

 • Durulama çözeltisinin yeterince büyük bir hacmini hazırlamak gereklidir;
 • Durulama prosedürleri arasındaki aralık iki saati aşmamalıdır;
 • Gargara hastalık seyri boyunca takip edilmelidir;
 • Farklı bir gargara bileşimi kullanmak daha iyidir.

Dekonstrüksiyon ve infüzyonla tedavi

Terapötik terapi çeşitli tıbbi et suyu ve infüzyon ile desteklenebilir.

Enflamatuar süreci azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bazıları ağrıyı ve vücut ısısını düşürür.

Hipertermi ortadan kaldırmak için, kaynatma kaynatma veya çay ahududu reçeli ile kullanabilirsiniz.

Boğazın iltihaplanmasını azaltmak için aşağıdaki formülasyonlar kullanılır:

 • 200 gram süt kaynatılır. İçinde kuru incir ekleyin. Sütü soğuyana ve içene kadar beklemeliyiz. İlaç yatmadan önce alınmalıdır;
 • Anason tohumları kaynar suya eklenir. Çözelti 20 dakika kaynatılmalıdır. Kompozisyon çay kaşığı ile alınır. Resepsiyonlar arasındaki süre 30 dakikayı geçmemelidir;
 • Bir bardak kaynar su içinde kuru karanfil ekleyin. Çözelti, birkaç saat boyunca infüze edilmelidir.

Tıbbi et suyunun hazırlanmasında belirli kurallara uymalısınız.

Faydalı bir video izlemeyi öneririm:

Kullanılan formülasyonların sıcaklığı vücut sıcaklığını geçmemelidir.

Çözelti, mukoza zarında tahrişe neden olabilecek agresif maddeleri içermemelidir.

En yaygın anjina türleri, ana semptomlar, fotoğraflar. Çeşitli bademcik iltihabı formları nasıl tedavi edilir

Enflamasyonun, başta da palatine bademcikler olmak üzere, inflamatuar değişikliklerle birlikte enfeksiyöz bir tabiatın ortak akut enfeksiyonu, anjina denir. Çoğunlukla bu hastalığın tıbbi eşanlamlılığını duyabilirsiniz - akut tonsillit.

En önemlisi, 10 yaşın altındaki küçük çocuklar enfeksiyona maruz kalmaktadır. Ancak yetişkinler, zayıf bağışıklığı olan ya da ihtiyati kurallara uymamaları durumunda da risk grubuna girerler. İnsanlar özellikle yağışlı havalarda ilkbahar ve sonbaharda hastalanırlar.

Bu virüsler, bakteriler veya mantarların neden olduğu oldukça geniş bir boğaz hastalığı grubudur. Hangi mikroorganizmanın hastalığın nedeni olduğuna bağlı olarak tedavi önerilmektedir. Belirtilen anjina tipleri farklı şekillerde farklılık gösterir ve farklı semptomlara sahiptir. Bu arada, çocuklar akut bademcik iltihabından daha zordur. Ama sırayla her şey hakkında.

Bütün insanlar, doktorların 5'den fazla akut tonsillite sahip olduğunu bilmez. Ne tür boğaz ağrısına sahip olduklarına ve birbirlerinden nasıl ayrıldıklarına daha yakından bakalım.

Catarrhal anjina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diğerlerinden çok daha sık görülür. Ayrıca, semptomatolojide ve hastalığın sürecinin seyrinde en kolay olanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde semptomların herhangi bir özel farklılığı yoktur. Bunlar şunları içerir:

 • Boğazda terleme ve kuruluk, hızla sertleşen bir acıya dönüşür;
 • yutma ile ilgili zorluklar;
 • bademcikler kızarıklık (her zaman iki taraflı);
 • sıcaklık 38-39 ° 'ye çıkar (ama olmayabilir);
 • "zayıflık" hissi ve baş ağrısı.

Çocuklarda, catarrhal tonsillit t ° ve baş ağrısında bir artış ile başlayabilir. Kesinlikle bebekler, gıda alımı, endişe ve şaşkınlık tamamen ret gösteriyor. 3-4 yaşına kadar olan çocuklar t 4 ile hastalanırlar, 4-5 sonra her şey sadece boğaz iltihabı ve bir sonraki öksürük ile yapabilir. Yetişkinlerde daha kolay catarrhal anjina muzdarip. Sıcaklık nadirdir ve yükselirse 37-38 ° C'ye çıkar. Fakat bu formdaki bademcik iltihabına hafifçe bakmayın, çünkü daha karmaşık bir forma girebilir ve komplikasyonlar verebilir.

Ana tehlike, larinjitin (sahte krup), okul öncesi çocuklarda var olan hastalığın arka planına karşı gelişmesidir. Bu gerçek, sadece anormal olmak üzere değil, tüm anjina tipleri için de geçerlidir. Eğer ebeveynler boğazda güçlü bir şişlik hissederlerse, yatmadan önce antihistaminik vermek veya bir doktora danışmak daha iyidir.

Catarrhal tonsillit fotoğrafı

Lacunar Angina

Hastalığın bu formu da havadaki damlacıklar tarafından yayılır. Kaynak bir hasta veya dokunduğu bir nesne olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen semptomlar, bebeklerde daha belirgin olmaları ve bozulmuş davranışların eşlik etmesi ile farklıdır: ruh halleri, yemeyi reddetme, zayıf uyku, uyuşukluk. Lacunar tonsilliti şu şekilde belirlenir:

 • boğazda çok acı verici duygular;
 • palatine bademcikler belirgin şişkinlik;
 • zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, titreme, mide bulantısı ve hatta kusma;
 • t 39-40 ° 'ye çıkar;
 • submandibular bölümdeki şişmiş lenf düğümleri;
 • Tıbbi bir spatula ile kolayca uzaklaştırılan boşlukların ağızlarında sarı-beyaz baskın.

Genellikle belirtiler çok çabuk ortaya çıkar. Birkaç saat boyunca, neşeli ve aktif bir kişi yukarıdaki işaretlerin hepsiyle birlikte sarkık ve kayıtsız bir hal alır.

Çocuğun akut otitis, konjunktivit, hazımsızlık, kasılma ve boğulma (yalancı krup) şeklinde en tehlikeli - komplikasyonlar.

Bu akut bademcik iltihabı şeklinin fotoğrafta nasıl göründüğü.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür, öncekiler gibi, pürülan tonsillite işaret eder. Lacunar ile aynı belirtilerle karakterizedir. Tek fark, mukus zarlarında açık sarı veziküller formunda bademcikler üzerinde takviye varlığıdır. Kan ve idrar testi yaparsanız, ESR değerleri 50-60 mm / saate kadar çıkabilir. Bu arada, güçlü bir ateş ve genel zehirlenme bir günden az olmamak kaydıyla, özellikle çocuklarda, yıkmak zordur. Genellikle grip gibi eklemlerde baş ağrısı ve ağrılardan şikayet ederler. Bu durumda herhangi bir şeyi yutmak neredeyse imkansızdır - acı genellikle kulakta radyasyona maruz kalan, dayanılmaz derecede güçlüdür.

Ciddi komplikasyonlar oldukça fazladır: menenjit, enfeksiyöz şok, sepsis, artrit, romatizma, paratonsillar apse (folikül kırıkları) ve diğer tehlikeli hastalıklar.

Düşmanını şahsen tanımak için, boğazdaki folikül şeklinin fotoğraflarına bakın:

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı oral fekal yolla veya salgılanan nazofarenks yoluyla bulaşır. Ana etken madde, her yerde yaygın olan ve yaz-sonbahar döneminde aktifleşen Coxsackie virüsüdür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ana belirtiler şunlardır:

 • grip benzeri durumlar;
 • karın şiddetli ağrı;
 • boğaz ağrısı ve drooling;
 • bademciklerde ve gökyüzü boyunca seröz hiperemik veziküllerin görünümü;
 • anteroventinal lenf düğümlerinin şişmesi.

Bu hastalık, ensefalit, menenjit ve miyokardit şeklinde ciddi komplikasyonlara sahiptir, bu nedenle, bu tip bir bademcik iltihabı şüphesi varsa, virolojik ve serolojik testler için hemen test yapmak daha iyidir.

İşte herpes boğaz ağrısı şeklinin fotoğrafları:

Lifli bademcik iltihabı

Bu tür hastalığın seyri lacunar ve foliküler anjinaya benzer ve sıklıkla komplikasyonudur. Tüm belirtiler, belirtilen iki tonsillit formunun belirtilerine benzer. Tek fark, sarımsı kaplamanın bademciklerin mukoza zarlarının çok ötesine gidebilmesi ve ağız boyunca yayılabilmesidir.

Tehlikeli bir sonuç, iltihap ve beyne zarar verebilir.

Fibroziv boğaz ağrısından etkilenen boğazın fotoğrafı:

Phlegmonous tonsillit

Çocuklar bu tür paratonzillitle nadiren hasta olurlar. Hastalığın yaş ortalaması 20-40'dır. Streptokokların hücresel boşluklara nüfuz etmesinden kaynaklanır. Bu zaten transfer edilen kataral veya foliküler tonsillitin bir sonucu olabilir. Özel özellikler:

 • yüksek t °;
 • bir yandan boğazda, kişinin kafasının herhangi bir pozisyonunu işgal ettiği şiddetli ağrı;
 • ses kısıklığı ve sesin tamamen yokluğu;
 • Kötü nefes;
 • damak, bademcikler ve okolomindalnoy lif ödem ve kızarıklık;
 • Açılması gereken açık sınırlar olmaksızın pürülan bir odak oluşumu.

Bu arada, peripodüler fiberin şişkinlik ve kızarıklık, anjina kalan formları arasında bu hastalık formunun ana ayırt edici özelliği.

Ana tehlike - servikal apse, pürülan menenjit, beyin apsesi, genel kan enfeksiyonu ve diğer yaşamı tehdit eden komplikasyonlar şeklindeki komplikasyonlar.

İşte bu boğaz ağrısının bir fotoğrafı:

Ülseratif film anjina

Tüm vücudun aşırı derecede tükenmesi, immün yetmezlik ve B ve C grubu vitamin eksikliğinden muzdarip kişilerde gelişir.

Aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • düşük dereceli t °;
 • bölgesel lenf düğümlerinin iltihabı;
 • drooling ve boğaz ağrısı;
 • ağızdan gelen koku;
 • ağızda ve bademciklerde gri-sarı plak;
 • bademcikler nekrozu ve bazı durumlarda da dokuların yakınında.

Bu bademcik iltihabı diğer komplikasyonları vermez ve tüm tezahürlerin ılımlı ılımlılığı ile ilerler. Hastalığın yapamayacağı ağır bir form değil, ancak tedavi gerektiriyor.

Bir boğaz ağrısının ülseratif film şeklinde bir fotoğrafını görebilirsiniz:

Akut tonsillit tedavisi

Hangi tür anjinaların olduğunu bilmek, tedavinin temel kurallarını ve her bir türü ayrı ayrı bilmeniz gerekir.

Bu hastalığın tüm formları için genel bir planın görevleri vardır:

Bakteriler ve mantarların neden olduğu angina tedavisinde, penisilin serilerinin antibiyotikleri, örneğin Sumamed veya Suprax gibi reçete edilir. Tedavi sürecinin sonuna kadar kesinlikle uygulanmalı, hatta birkaç gün sonra durumlarında gözle görülür bir iyileşme sağlanmalıdır. Antibiyotik ilaçların alınması ile birlikte, normal bağırsak mikroflorasının, örneğin, LINEX'in korunması için ilaçların içilmesi gereklidir.

Tüm uyuşturucu ve halk ilaçları küçük çocuklar için uygun değildir. Alerjik reaksiyonlar hakkında her zaman hatırlamaya değer. 5.-6. Günde herhangi bir iyileşme yoksa, hastanede hastaneye yatırıma ihtiyaç duyulabilir ve biyolojik materyal analiz için alınacaktır. Ne de olsa, anjina semptomları kendini açıkça göstermeyebilir veya bakteriyel enfeksiyon viral olana doğru katıldığı zaman karışık bir karaktere sahip olabilir. Fotoğrafa baktığımızda bile, hastalığın hastalığın karmaşıklığını belirlemesi zor olacaktır.

Her zaman antibiyotiklerin kendi kendine yönetiminin yasak olduğunu unutmamalısınız. Viral bademcik iltihabı yardımlarıyla tedavi edilmez. Bu gibi durumlarda sadece zarar verirler.

Tabi ki kimse yatak istirahatini iptal etmedi. Herhangi bir anjina formunun tüm zorluklarını ve bacaklardaki semptomlarını tolere etmeye çalışmak saçmadır. Komplikasyonları ile tehdit ediyor. Uyku ve daha fazla sıvı tüketmek hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır.

Diyet anjina tedavisinde önemli bir faktördür. Keskin, tatlı, tuzlu, ekşi ve benzerlerini yiyip içemezsiniz. Gıda mümkün olduğunca basit olmalı ve püre haline getirilmelidir. Çikolata, portakal ve sosisleri unutmak daha iyidir.

Bu rahatsızlığın ne tür ve tedavi yöntemleri ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmak, hızlı bir şekilde iyileşmek ve komplikasyonlardan zarar görmemek mümkündür. Ayrıca doktor gelmeden önce hasta kişiye ilk yardım sağlamak için yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda farenjit: belirtiler, formlar, tedavi

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır.

Kronik tonsillit nasıl ortaya çıkıyor ve ne kadar tehlikeli?

Kronik bademcik iltihabı, gökyüzünün salgı bezlerinin uzun süreli iltihaplanmasıdır, bunun seyri yinelenen iltihaplarla ve iyi oluşun ciddi şekilde bozulmasıyla ilişkilidir.