Loading

Angina nedir? - Hastalığın formları, semptomları ve tedavisi

Angina, farinksde ve çoğunlukla palatine bademciklerde inflamatuar değişikliklerin eşlik ettiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu patoloji temel olarak çocuklukta teşhis edilir, ancak erişkinleri bağışıklığı azalmış değildir.

Böyle bir bulaşıcı hastalığın gelişimi, çeşitli virüslerin, mantarların ve bakterilerin etkisi altında meydana gelir, bu nedenle anjinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Sonuçta, her bir patoloji türünün belli bir semptomatolojisi vardır ve kendini farklı şekillerde gösterir.

Angina - nedenleri

Anjina gelişimi çeşitli faktörlere neden olabilir

Çoğu zaman, anjina gibi böyle bir hastalığın gelişimi, bakterilerin, virüslerin ve mantarların etkisi altında meydana gelir. Ana anjina patojenleri streptokoklardır ve insan vücuduna çeşitli ev eşyaları ile girebilir.

Bazı durumlarda hastalık, her bir kişinin boğazında bulunan mikropları yutmak suretiyle gelişebilir. Aşağıdaki dış etkenlere maruz kaldıklarında aktifleşmeye başlarlar:

 • şiddetli hipotermi
 • koruyucu fonksiyonların azaltılması
 • keskin sıcaklık düşüşü

Duman, toz ve alkol şeklindeki çeşitli tahriş edici maddelerin farenksine girdiğinizde boğaz ağrısının görünümü dışlanmaz. Ek olarak, aşağıdaki nedenler hastalığa neden olabilir:

 • uygunsuz ve verimsiz beslenme
 • Vücudun ciddi aşırıya kaçması
 • elverişsiz koşullarda yaşamak
 • güneş ışığı eksikliği
 • sabit nemlilik.

Sıklıkla, angina bademciklerde kronik inflamatuar süreçlerin ilerlemesinin bir sonucudur. Ayrıca, bademcik iltihabının nedeni, ağız boşluğundaki dişleri olan hastaların bulunması ve aynı zamanda burun ve paranazal sinüslerin hastalıklarının teşhisi olabilir.

Hastalığın formları ve semptomları

Aslında, birkaç akut tonsillit tipi vardır ve bunların her biri belirli bir semptomatoloji ve seyir ile karakterize edilir.

 • En sık görülen hastalık tiplerinden biri, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda teşhis edilebilen biliyer anjinadır.
 • Hasta bir kişiden sağlıklı hava damlacıklarına aktarılır ve hastalığın semptomatolojisi ve seyri için en kolay formlardan biri olarak kabul edilir.
 • , Kırmızı, yutma güçlüğü bademcik lekeleme bir baş ağrısı, bir kuruluk duygusu ve yavaş yavaş ağrı dönüştürülmüştür boğaz, bir tickle ile birlikte vücut sıcaklığında, şiddetli zayıflık, yükselmeye: her yaştaki hastalar aşağıdaki semptomlar alabilir.

Catarrhal angina en hafif formlardan biri olarak kabul edilmesine rağmen, çeşitli komplikasyonlar geliştirme tehlikesi vardır. Bu nedenle, böyle bir hastalığı tespit ederken, bir uzmanın gözetiminde tıbbi tedaviye girmek gerekir.

 • Hastalığın yayılmasının ana kaynağı genellikle dokunduğu bir hasta veya ev eşyasıdır.
 • Çocuklar için, belirtiler daha belirgin ve bebeklerin davranışlarında sapmaların görünümü. Çocuklar, kapris, uyuşukluk, uyku ve iştah bozuklukları ile desteklenen lacunar anjinası belirtileri geliştirirler.
 • aşağıdaki belirtiler ile teşhis Tipik olarak bu tür hastalık: boğazda ağrı ortaya çıkışı, bademcikler aşırı şişme, vücut sıcaklığı artışı, zehirlenme işaretleri, bir baş bolus, mide bulantısı ve kusma, submandibuler kart, lenf nodu boyutu artışı, ağızlar eksiklikleri de görünüm görünümünü plak (sarı - beyaz renkli).

Lacunar anjin için oldukça hızlı bir gelişme ile karakterizedir ve sadece birkaç saat içinde sağlıklı bir kişi, karakteristik hastalık belirtileri görünümü ile halsiz ve kayıtsız bir hastaya dönüşür. Böyle bir hastalığın ilerlemesi, çocuklukta komplikasyonların gelişmesine yol açabilir ve en tehlikeli olanları şunlardır: konjonktivit, gastrointestinal bozukluklar, yalancı krup ve otitis.

 • Pürülan bademcik iltihabıdır ve gelişmesine, açık sarı renkteki kabarcıklar biçimindeki bademcikler eklenmesi ile eşlik edilir.
 • Bu anjin formunun ana belirtisi, vücutta zehirlenme olarak telaffuz edilir ve çok yüksek bir vücut ısısıdır, bu da çocuklukta yıkılması oldukça sorunludur.
 • Böyle bir patolojinin gelişmesinde çocuk, güçlü bir baş ağrısından ve eklemlerdeki hoş olmayan duyulardan şikayetçidir. Yutulacak bir şey istiyorsanız, yavaş yavaş kulak bölgesine yayılan dayanılmaz bir acı vardır.
 • İnsan vücudunda fibrinöz anjin gelişmesi, şiddetli ateş ve titreme başlangıcı ile başlar.
 • Buna ek olarak, hastalığın semptomatolojisi, vücudun genel halsizlik belirtileri ile artmaktadır ve zayıflık ve baş ağrısı artmaktadır.
 • Üzerinde bademciklerin yakından incelenmesinde, foliküllerin rüptürü nedeniyle oluşan beyaz renkli bir plağı fark etmek mümkündür. Bu tür patlama kesecikleri, fibrin gibi bir maddeyle kan plazması bileşikleridir.

Bu angina formunun ilerlemesinin tehlikeli bir sonucu, inflamatuar sürecin ve beyin hasarının gelişmesi olabilir.

 • Çocuklukta nadiren teşhis edilir ve çoğunlukla 30-40 yaşlarındaki hastaları etkiler.
 • Bu patoloji formunun gelişmesinin ana sebebi streptokokların vücudun hücresel boşluğuna nüfuz etmesidir, ancak bazı durumlarda hastalık bir foliküler veya kataral bademcik iltihabının sonucu olabilir.
 • anjin karakteristik görünümü aşağıdaki belirtiler için: vücut sıcaklığının yükselmesi, bir yandan ağrı oluşması, ses Husky olur ya da tamamen hoş olmayan bir koku ağız boşluğu, gökyüzü ve büyük ölçüde şişen ve kırmızı renk bademcik bir alanda kaybolur pürülan içerikli ocak oluşturulur açık sınırlar olmaksızın, açığa çıkarılması gereken.

Flegmonus boğaz ağrısı ve diğer formlar arasındaki temel fark, güçlü bir ödem ve peripetal bezin kızarması olarak kabul edilir.

 • Boğazın herpetik tipinin yayılmasının ana yolu oral fekal yoldan veya nazofaringeal boşaltım yoluyla gerçekleşir.
 • Çocuklar ve erişkinlerde hastalığın bu formu gelişmesiyle birlikte, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir: Şiddetli ağrı karında, grip benzeri bir durum gelişebilir, boğaz ağrı ve artışı, tükürük hissederek, seröz eritemli kabarcıklar boyut perednesheynye yetişen oluşur gökyüzünde ve bademcikler üzerinde lenf bezlerine.

Herpetik angina en zor ve tehlikeli olanlardan biri olarak kabul edilir, çünkü menenjit ve ensefalit şeklinde ciddi komplikasyon riski artar. Bu nedenle, bu tür boğaz ağrısı şüphesi bir uzmana yönlendirilmeli ve virolojik ve serolojik bir çalışma yürütülmesi gerektiğidir.

 • Bu tür patojenlerin etkisi altında, mili şeklindeki çubuk ve ağız boşluğunun spirochaete'si olarak gelişir.
 • Hastalığın bu formu, genellikle tüm organizmanın artan bir tükenme derecesine sahip olan hastalarda teşhis edilir.
 • Buna ek olarak, bu tür rahatsızlıklar, koruyucu işlevlerde azalma olan ve vücuda girmek için yeterli B ve C vitamini bulunmayan kişilerde gelişebilir.
 • Vücut ısısı yükselir olmadığı veya önemli ölçüde doğmuyorsa, iltihaplı bölgesel lenf düğümleri plak kükürt görülebilir ağız, bademcikler gelen ve ağızda boğazda ağrı ve artışı, tükürük, hoş olmayan koku görünür: ülser nekrotik anjina zaman bu semptomlar ortaya çıkabilir sarı bademcik nekroz ve bitişik dokuların geliştirir.

Her türlü bademcik iltihabı olan ülseratif-nekrotik form, vücut ısısının yüksek olmaması ve hastanın tatmin edici hissetmesine rağmen, en şiddetli şekilde ilerler.

Patoloji için antibiyotikler

Sadece bir doktor, hastalığın şekli ve şiddetine bağlı olarak anjinin tedavisi için etkili bir antibiyotik reçete edebilir.

Hastanın streptococcus'un neden olduğu anjina teşhisi durumunda, tedavi antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır. Anjina tedavisinin temelini oluşturan antibiyotiklerdir ve diğer tüm ilaçlar hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Antibakteriyel ilaçların yardımıyla, anjinin semptomlarını azaltmak, bakterilerin daha fazla çoğalması sürecini durdurmak ve hastanın iyileşmesini hızlandırmak mümkündür. Ek olarak, antibiyotik kullanmak, anjina sonrası ciddi olan çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Anjina ile, aşağıdaki hazırlıklar reçete edilir:

 • Penisilin grubunun antibakteriyel ilaçları vücuda en az zarar verir ve penisilin alerjisi olmadığında reçete edilir. Hamilelik ve emzirme döneminde hastalığın tedavisinde bu tür antibiyotiklerin alımı kabul edilir. Penisilin, amoksisilin ve amoksiklavın penisilin grubunun etkili ilaçları olduğu düşünülmektedir.
 • Hastanın penisiline tolerans göstermemesi durumunda boğaz ağrısı tedavisi, sefalosporin 1-3 kuşak yardımıyla gerçekleştirilir. Çoğu zaman akut tonsillitte, bu grubun aşağıdaki ilaçları reçete edilir: Sefuroksim, Trikaxon, Cefaleksin, Eritromisin, Sumamed ve Azitromisin.
 • Son derece uzmanlaşmış antibakteriyel ilaçlara, lincomycin ve klindamisin gibi aşırı durumlarda kullanılır. Kategorik olarak emzirme sırasında anjin tedavisinde bu tür antibiyotiklerin alınması kontrendikedir.

Çocuklarda veya yetişkinlerde anjinin şiddetli formda olması durumunda, enjeksiyonlar yardımıyla vücuda antibiyotik verilir.

Bioparox'un kendini kanıtladığı, yerel aksiyonlu antibakteriyel ilaçların kullanılmasıyla iyi bir etki sağlanır.

Yardımı ile, farinksin inflamatuar süreci ortadan kaldırmak ve dokunun şişmesini azaltmak mümkündür. Ek olarak, vücut üzerinde antifungal bir etkiye sahiptir ve burun boşluğundan salgı miktarını azaltmaya yardımcı olur, ancak antibiyotiklerle birlikte kullanılmalıdır.

Angina tedavisinde inhalasyon

Soluma nebulizörü - angina tedavisinde en iyi yöntemlerden biri

Genellikle boğaz ağrısı tedavisi, bir nebulizatör kullanımı ile gerçekleştirilen inhalasyonların yardımıyla gerçekleştirilir. Böyle bir patolojinin gelişmesiyle, dokuda güçlü bir iltihaplanma ve düzgünsüzlük, ayrıca patojenik mikroorganizmaların birikmesiyle birlikte çöküntülerin oluşumu vardır. Neubulizer, tıbbi maddeleri partiküllere ayırır ve bu da en erişilemez yerlere nüfuz etmelerini sağlar.

Çocuklukta solunum yolu ile antibakteriyel ilaçların kullanımı ve hormon içeren ilaçların bir uzmanla ön istişarede olması gerekir.

Eczanede inhalasyon yapmak için aşağıdaki ilaçları alabilirsiniz:

Maden suyu yardımıyla inhalasyon ile iyi bir etki sağlanır. Bu prosedür oral mukozayı iyi bir şekilde nemlendirir ve bademcik iltihabının azaltılmasına yardımcı olur.

Diğer tedaviler

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

pürülan anjin tedavisi için bir hastaya teşhis zaman antibakteriyel ajanlar ve aerosoller, spreyler ve çözeltiler gibi lokal antiseptik ilaçlar her ikisini de kullanarak gerçekleştirilir.

Ağır vakalarda, aşağıdaki maddeler tavsiye edilir:

Vücut ısısını azaltmak ve ağrı sendromu reçete antipiretik ilaçlar ve analjezikler azaltmak için.

Genellikle bu tür patolojilerin gelişimi vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile oluşur, bu nedenle tedavi immünomodülatörlerin kullanımını içerir. Onların yardımı ile, bağışıklık sisteminin işleyişini normalleştirmek ve hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür. Ayrıca diyetinizi B ve C gibi vitaminlerle doyurmanız tavsiye edilir.

Faydalı video - Boğaz ağrısı tedavisi için ilaçlar:

Pürülan boğaz ağrısı tespit edildiğinde, tedavi durulama gibi bir prosedür kullanılarak yapılmalıdır.

Boğazın yıkanması sırasında, patojenik mikroorganizmaların mukus zarından dışarıya yıkanması gerektiğini hatırlamak önemlidir, bu yüzden bunu mümkün olduğunca sık yapmak gerekir. Evde boğazını yıkarken, çözümleri kullanabilirsiniz:

Halkın hastalık tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisinde en iyi halk tavsiyesi

Geleneksel tıp, anjin gibi karmaşık bir hastalığın tedavisi için çok sayıda reçete sunar. Akut bademcik iltihabında, mikropların faringeal mukozasından yıkanması gereklidir ve bu amaçla bitkilerin infüzyonları ve dekompozitlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Aşağıdaki prosedürlerle iyi bir etki sağlanır:

 • ağız boşluğunun deniz suyu çözeltisi ile sık sık durulanması boğazda ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur
 • birkaç gün içinde hastalığın hoş olmayan belirtilerinden kurtulmak, sarımsak ile, kompresler, inhalasyonlar ve durulamalar için kullanarak olabilir
 • Gün boyunca broth kekik kullanımı sesin ses kısıklığı kurtulmak yardımcı olacaktır
 • bademcik iltihabının başlangıcında, bir limon suyu çözeltisi ile birlikte hamur ve gargara ile birlikte limon lezzetini çiğnemek tavsiye edilir
 • boğaz ağrısı ateş ve titreme eşliğinde bu durumda, bu kızılcık, limon veya ahududu ile durum sıcak çay hafifletmeye yardımcı olur

Akut tonsillit tanısı konduğunda, vücuttan biriken tüm toksinleri temizlemeye ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olacak kadar sıvı kullanmak önemlidir.

Hastalığın komplikasyonları

Boğaz ağrısı yanlış tedavi tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir

Angina, birçok komplikasyonun gelişmesine neden olabileceğinden, oldukça karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir.

Uzmanlar anjinadan sonra ortaya çıkabilecek iki komplikasyon grubunu ayırırlar: genel ve lokal.

Genel komplikasyonlar en istenmeyen olarak kabul edilir, çünkü bunlar önemli organları etkiler ve sağlığa ciddi zarar verebilir.

Akut tonsillitten sonra, hasta aşağıdaki komplikasyonları gelişebilir:

 • bozulmuş böbrek fonksiyonu
 • eklemleri ve kalbin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen romatizma gelişimi
 • böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilen pyelo- ve glomerülonefrit tanısı
 • kan enfeksiyonu, yani sepsis
 • gastrointestinal kanalın çeşitli patolojileri
 • beyinde inflamatuar süreç

Yerel iltihaplanma ilk bakışta daha az tehlikeli görünebilir, ancak onlarla birlikte daha ciddi problemlerin gelişmesi başlar. Yerel komplikasyonlara uzmanlar şunları içerir:

 • işitme organlarındaki inflamatuar sürecin gelişimi
 • artmış laringeal ödem
 • lenf düğümlerinin ciddi inflamasyonu
 • bademcikler gelen kanama
 • yakın dokularda irin birikmesi ve apse gelişimi

Böyle karmaşık bir hastalığın çeşitli formlarını anjina olarak tahsis eder ve her birine belirli bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder. Bu patolojinin, birçok komplikasyonun gelişmesini engellemeye yardımcı olan zorunlu tedavi gerektirdiğini hatırlamak önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - akut tonsillitin bilimsel adı - tonsilla (bademcikler) kelimesinden gelmektedir. Her türlü bademcik iltihabı ile palatine bademcik iltihaplı hale gelir, insan kanındaki lökosit sayısı artar ve yutkunma sırasında şiddetli ağrı oluşur.

Anjin tipleri, hangi sempatolojiye eşlik ettikleri ve hangi faktörlerin hastalık görünümünü tetiklediği, bu sayfadaki materyalleri okur. Ayrıca, tüm anjina türlerinin bir fotoğrafını görecek ve bu hastalığın tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Anjina Hastalığı: Nedenleri ve Belirtileri

Neden olur. çoğu durumda yetişkinler ve çocuklarda boğaz ağrısı her türlü etkeni olarak streptokok davranan, biraz daha az - Staphylococcus aureus veya Streptococcus pneumoniae. Hastalığın gelişmesine çeşitli irritanlar (kimyasal, termal ve mekanik) öneriyoruz. Ayrıca enfeksiyon bazen dışarıdan eklenmiş ya da bademcik ve farenksin boşlukları ve ağız boşluğu içinde bulunan mikroorganizmaların hastalık oluşturma etkisinin arttırılması için bir sonucudur. Memenin süpüratif hastalıktan muzdarip olan bir inekten çiğ süt yazılı kullanımdan sonra, Örneğin..: Enfeksiyonun kaynağı bazen nadiren enfeksiyon sindirim rotayı oluşur vb sinüslerde ve çürük etkilenen dişlerin çeşitli süpüratif hastalıklarıdır.

Etiyoloji ve patogenez. Çoğu zaman, anjina yaygın bir ağır hastalık olarak ortaya çıkar. Bu eklemlerden, kalp, böbreklerden ortaya çıkan çok sık görülen komplikasyonlarla gösterilir. Lökositlerin, başta nötrofillerin sayısı, lökosit formülünün sola kaymasıyla artar.

Semptomlar ve klinik. Yutulduğunda boğazda ağrı ve şişme, ağrıyan eklemler, ateş.

Tedavisi. Antibiyotik ve duyarsızlaştırma tedavisi.

Fotoğraflar, anjin tiplerinin yanı sıra hastalığın belirtileri ve nedenleri aşağıda sunulmuştur.

Anjina Agranülosit formu

Etiyoloji ve patogenez. Agranülosit anjina, periferik kandan granülositlerin tamamen veya neredeyse tamamen ortadan kalkmasıyla karakterizedir. Periferik kan ve kemik iliği granülosit kaybolması sitotoksik ilaçlar alan veya radyasyon (radyoterapi) iyonize açar zaman myelotoxic (sitostatik) - Bazı uzmanlar iki hastalık formları belirledik. bağışıklık - - angina ikinci biçimi, ftivazid vb aminopyrine, fenilbutazon, sülfonamid, kinin, fenobarbital gibi ilaçların uzun süreli kullanımda neden olabilir...

Patolojik anatomi. Resme bak: yetişkin ve çocuklarda boğaz ağrısı bu tür dilin kenarlarında ve off-gri patine ile birleştiğinde boğaz nekrotik kangrenli çürüme yer almaktadır. Genellikle yemek borusu ve larinkse uzanır. Daha sonra, bademciklerden farinksin diğer bölümlerine ve aynı zamanda ağız boşluğuna ve gırtlağın kendisine yayılan derin ülserler vardır.

Semptomlar ve klinik. Hastalık, soğukta 40 ° C'ye kadar keskin bir yükselme ile akıcı bir şekilde başlar, bazen de bir titreme ve boğaz ağrısı hissi eşlik eder. Genel durum şiddetlidir: Ciltte sarılık lekesi oluşur, eklem ağrıları görülür. Bu tip boğaz ağrısının başka bir belirtisi, sık küçük bir nabızdır. Hasta idrarda protein görünüyor, deliryum var.

Hastalık difteri, nekrotik boğaz ağrısı, ülseratif plethora ve ayrıca löemoid reaksiyonlardan ayırt edilmelidir. Genellikle bademcikler nekrotiktir; onların yerine bakıldığında, aşınmış kenarları olan kirli siyah bir kaplama ile kaplanmış derin nişler görülebilir. Yutulduğunda ağrı, hastayı tamamen sıvıya bile yemeyi tamamen reddetmeye zorlar. Ağızdan gelen keskin bir koku da var.

Tedavisi. Septik olayları kaldırmak için antibiyotik tedavisi (penisilin, ampisilin vb.) Belirtilmiştir. Ayrıca atanmış glukokortikoidler - deksametazon, prednizolon.

Bir kan transfüzyonu veya lökosit kitlesi reçete edilir. Hasta askorbik asit, vitamin B6 ve B12 almalıdır. Lokal tedavi, anestezi ve ülserlerin ortoformu ile toz haline getirme tozundan oluşur. İyi bir etki ağız ve boğazı rivanol solüsyonu (1: 1000) veya gramicidin ile durulamaktır.

Boğaz ağrısı, semptomları ve fotoğrafları

Oluşum, etiyoloji ve patogenez faktörleri. Laringeal anjinada larinkste pürülan inflamatuvar süreçler streptokok, pnömokok veya stafilokok ile dokuların lezyonlarından kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Fotoğrafta görülebileceği gibi, boğazda boğazda larenksin iltihaplanma sürecine bağlı olarak azalmasıyla, solunumda ciddi zorluklar yaşanmaktadır.

Semptomlar ve klinik. Boğazda sıkışma hissi, yutulduğunda ağrı görünümü. Gırtlak boğazının başka bir semptomu laringeal mukozanın bir oostalitesidir.

Tedavisi. Antibiyotikler yanı sıra duyarsızlaştırıcı ilaçlar. Şişliği azaltmak için, mukoza zarında çentikli.

Anjina türleri nelerdir: catarrhal formu

Bu bölüm anjinanın ve bunun tedavisinin akut görünümünü, ayrıca hastalığın nedenlerini ve semptomlarını açıklar.

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Catarrhal anjinada pürülan inflamatuar süreç, pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi.Karidesleri biraz şişmiş, kuvvetle kızardı; Yüzeyleri mukus deşarjı ile kaplıdır. Amigdalayı çevreleyen mukoza zarı hiperemiktir, ancak akut farenjitin karakteristiği olan orofarenksin yaygın hipertansiyonu gözlenmez.

Bademciklerin mukoza zarında bademcik iltihabının şiddetli vakalarında, spot kanamalar vardır.

Semptomlar ve klinik. İlk olarak, hastalar kuruluk ve boğaz ağrısı şikayetçi. Daha sonra yutulduğunda boğazda orta derecede ağrı görülür. Yetişkinlerde, vücut ısısı genellikle hafifçe yükselir; Çocuklarda genellikle yüksek, bazen kusmaya yol açar. Hastalarda baş ağrısı ve genel güçsüzlük vardır.

Tedavisi. Antibiyotiklerin uygulanması.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjin tipi (fotoğraflı)

Neden olur. Lacunar anjinası ile palatin bademcik iltihabı pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan etkilenir.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi. Akut hiperemi ve palatine kemiğin infiltrasyonu, ayrıca palatine bademciklerin şişmesi. Etkilenen bademciklerin hiperemik mukozasında, ilk önce beyaz veya sarımsı, sınırlı bir plak görülür. Boyut olarak artan, kısa bir süre için bademciklerin serbest yüzeyinin büyük bir bölümünü, bir kural olarak, onun ötesine gitmeden kaplar. Submandibular lenf nodları, plağın daha belirgin olduğu tarafta genişler ve ağrılıdır.

Semptomlar ve klinik. Bu boğaz ağrısı tipi belirtileri: ani titreme, vücut ısısında önemli bir artış. Çocuklarda, bu tür anjin sıcaklıkta 40 ° C ve üzerinde bir artışa neden olur. Boğazda, yutulduğunda daha kötü olan, bazen kulağa yayılan bir ağrı vardır. Kol ve bacak bölgesindeki ağrının yanı sıra genel halsizlik ve baş ağrısı da vardır.

Tedavisi. Yatak istirahati, bol içme, buhar inhalasyonu, adaçayı suyu veya garnitür ile borik asit, sülfanilamid preparatlarının zayıf bir çözümü. Şiddetli vakalarda antibiyotikler reçete edilir.

Angina Ludwig: fotoğraflar ve semptomlar

Neden olur. Tipik olarak, Ludwig'in anjinası, alt çenenin osteomyeliti gibi, pürülan bir sürecin arka planında görünür.

Etiyoloji ve patogenez. Enflamatuar süreç, akut başlar doku submandibuler bölgede yer alan bir çok sıkı ağrılı inflamatuar infiltrat, orada ağız alt hızla ilerlemektedir. Ödem, gırtlak, dil ve ayrıca servikal yağları ele geçirir. Sonuç olarak, fiber nekrosizler, koyu, neredeyse siyah bir renk kazanır.

Semptomlar ve klinik. Hasta, tükürük salgısını artırdı, ağızdan gelen bir fetid kokusu var, yutkunma, bazen boğulma ekleniyor.

Fotoğrafa dikkat et: Ludaig angina ile, larinks şişer ve tedavi zamanında başlamazsa, mediastinit veya sepsis gelişebilir - komplikasyonlara neden olabilir.

Tedavisi. Ameliyat. Bu tip anjinanın ilk aşamasında, ağız boşluğundan derin insizyonlar yapılır. Gelecekte, çenenin altındaki alanda ve gerekirse boyunun lateral ve ön yüzeylerinde geniş eksternal kesi yapmak gereklidir. Bu durumda derinlikteki dokular künt bir yolla tabakalanır. Önemli bir solunum bozukluğu varsa, trakeostomi gereklidir. Operatif müdahale, antibiyotik tedavisi yanı sıra hiperbarik oksijenasyon ile tamamlanmaktadır.

Monosit angina: nedenleri ve semptomları

Etiyoloji ve patogenez. Ne bademcik iltihabı hakkında konuşmak, monositik bademcik iltihabı bahsetmeye değer. Hastalığın etiyolojisi açık değildir, boğazda tipik değişiklikler ve kandaki monositoz ile karakterizedir. Hastalık esas olarak gençlerden etkilenir - 12 ila 30 yıl arası.

Patolojik anatomi. Genellikle dalak artar, palpasyon yaparken yoğun ve duyarsız olur.

Semptomlar ve klinik. Hastalık ani bir soğuk algınlığı ve 40 ° C veya daha fazla ateş ile başlar. Monositik boğaz ağrısının başka bir belirtisi boğaz ağrısıdır. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, submaksiller, servikal ve diğer lenf düğümleri artar, yoğun ve ağrısız hissedilir. İlk olarak, farinksdeki tüm değişiklikler foliküler veya kataral anjinadır; daha sonra hızlıca difteri andıran sarımsı-gri bir rengin nokta ya da filmik baskınlarını ortaya çıkarır. Yüksek vücut ısısı 2-3 hafta sürer. Bademcikler üzerindeki baskınlar uzun kalıyor ve bazen de tekrarlıyor. Lenfositoz sıklıkla oluşur.

Tedavisi. semptomatik; Strikninin yanı sıra intravenöz askorbik asidin subkutan enjeksiyonu.

Anjina nedir: hastalığın foliküler tipi

Neden olur. Pnömokok, staphylococcus ve streptococcus ile palatine bademciklerin yenilgisi.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi, semptom ve klinik. Her iki bademciğin mukoza zarı hiperemiktir, ödemdir. Sarımsı veya sarımsı beyaz bir rengin yuvarlak, iğne deliği, hafifçe yükseltilmiş noktaları çok üretir. Bunlar bademciklerin süpüratif folikülleridir. baskınlar ile karakterize anjin diğer türleri itibaren, foliküler formu aynı boyutta özelliği ve köklerini iltihaplanmış sağ şekil bademcikler serbest yüzeyinin ötesine genellikle değildir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi, bu tür anjinada sarımsı beyaz noktalar artar ve şişirilir ve açılır.

Tedavisi. Yatak istirahati, sıvı yiyecek ve bol içecek. Ağzı zayıf bir borik asit çözeltisi veya adaçayı bir kaynatma ile durulayın. Buhar inhalasyonları ile iyi bir etki sağlanır. Gösterilen sülfanilamid preparatları. Şiddetli vakalarda, antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Ülseratif film anjina: fotoğraf ve tedavi

Neden olur. Fusospirochetal anjina (Simonov - Plaut - Vincent) - normal olarak malovirulentnom durumda bulunan ve ağız boşluğu ve yutak mukozasında kıvrımları bulunan fuziform çubuk ve spiroket ağız boşluğu simbiyoz bakteriler neden olmaktadır. Hastalık, temel olarak zayıflatılmış ve yetersiz beslenen kişilerde ve aynı zamanda ağız boşluğundaki mevcut nekroz odaklarıyla gelişir, örneğin, azı dişleri çürükten muzdarip olduğunda.

Etiyoloji ve patogenez. Fotoğrafa bakın: bademciklerin mukoza zarında ülseratif pletforik bademcik iltihabı ve yumuşak damak yüzeyinin bir tarafında, kolayca çıkarılabilir sarımsı-beyaz kaplamalar görünür; Bazen diş etleri de farinksin arka duvarı ile birlikte etkilenir. Ortaya çıkan filmler çok hızlı bir şekilde reddediliyor ve onların yerine, ağrının eşlik etmediği yüzeysel ülserler var. Bu nedenle, çoğu durumda, hastalık iyi bir genel sağlık ile ortaya çıkar.

Semptomlar ve klinik. Diş etlerinin mukoza zarının yenilgisi, sarkıklaşmaya ve ağızdan bir kokuya neden olur. Lezyonun kenarındaki bölgesel lenf düğümleri büyür ve hafif ağrılıdır.

Hastalığın başlangıcında ve sekonder bir enfeksiyonun eklenmesiyle, sıcaklık 38 ° C'ye veya daha yükseklere çıkabilir, ancak kural olarak normal veya subfebril kalır. Hastalık genellikle yaklaşık bir hafta sürer, ancak uygun şekilde tedavi edilmezse aylar sürebilir. Bu gibi durumlarda, işlem nekroz ve perforasyon sert damağın olarak da diş kaybına neden olur sakızlar imha ile dolu olan periost için ülserasyon ve altındaki dokulara kapsayabilir. Yumuşak damak ve bademcikler üzerindeki yüzeysel ülserler, bir kural olarak, herhangi bir kusur olmadan iyileşir.

Tedavisi. Ülseratif-membranöz anjina tedavisinde, bir hidrojen peroksit çözeltisi ile sıcak durulama, sodyum tetraborat gösterilmektedir. Şiddetli vakalarda, yoğun bir derin ülserasyon olduğunda, sıcaklıkta bir artış olduğunda, ülser yüzeylerin gliserin içindeki% 10'luk bir novarsenol çözeltisi veya intravenöz uygulaması ile yağlanmasını önlüyor. Hastalığın seyrinin ertelenmesi durumunda, nikotinik asit ve penisilin intramüsküler uygulanması önerilmektedir.

Lingual tonsil anjinası: kaynaklar ve semptomlar

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Sonuç olarak, boğaz ağrısı, lingual tonsil boğaz ağrısı sunulan tanım ne olduğu hakkında hikaye - Pnomokok, streptokok ve stafilokok kaynaklanan irinli iltihabı. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Enflamatuar sürecin gelişmesine bağlı olarak lingual amigdala, yutulduğunda ağrıya neden olan kırmızıya dönüşür.

Semptomlar ve klinik. Yutma sırasında ağrının ortaya çıkması, lingual bademciklerin şişmesi, sarımsı bir renk dokunuşuyla kaplanabilir.

Tedavisi. Antibiyotik tedavisi.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Anjina türleri nelerdir

Anjina tipleri oldukça fazladır, bu da etiyolojik mekanizmanın ve klinik tablonun farklı doğasını gösterir. Angina, her iki cinsiyetten insanlarda meydana gelebilecek en yaygın hastalıklardan birine güvenli bir şekilde atfedilebilir. Ne tür boğaz ağrıları vardır - bu hastalıklarla mücadele yöntemlerini belirlemede önemli bir konudur ve doğanın bilincinde olmak kendini hastalıktan korumanıza yardımcı olacaktır.

Angina akut tonsillit gibi bir patolojinin ortak adıdır. Doğal olarak, lezyonlu bu hastalık bulaşıcı bir akut enflamatuar cevap şeklinde ve yutak dokular (genellikle tonsiller) lymphadenoid. "Angina" kavramı aynı zamanda kronik bir bademcik iltihabı akut fazını içerir. Çocuk patolojisinde, anjin, dünya çapında tezahürün sıklığında lider konumdadır.

Bu tür boğaz ağrısını ayırt etmek kabul edilir:

 1. Epizodik hastalık: dış faktörlerin, genellikle hipoterminin etkisi altında bireysel otoinfeksiyon belirtileri.
 2. Epidemik yenilgi: enfekte bir kişiden enfeksiyon.
 3. Angina, kronik bademcik iltihabının bir fazı olarak.

Patolojinin etiyolojisi

Hangi tür anjinin gerçekleştiği sorusu, büyük ölçüde insan vücudundaki kökeninin etiyolojik mekanizmasına bağlıdır. Genel olarak, anjina oluşumu ile, sınıflandırma bu şekilde etiyolojik belirtiler temelinde gerçekleştirilebilir:

 1. Birincil veya basit form. Lenfadenoid glotüler halkada çeşitli faktörlerin etkisi altında inflamatuar bir reaksiyondur.
 2. İkincil veya semptomatik form. Bademcik iltihabı bulaşıcı hastalıklar (difteri, kızıl ateş, mononükleoz) veya sistemik patolojiler (lösemi, agranülositoz, aleukia) neden olur.
 3. Özel formlar. Belirli bir enfeksiyon ile enfeksiyon (Simonovsky-Plaut-Vincent's anjin, mantar enfeksiyonları).

Patojenik patojenlerin kategorileri ile, hastalığın bu tür çeşitlerini ayırt edebilir:

 1. Bakteriyel tip. Bu tip anjina en yaygın olarak kabul edilir. Çoğu durumda, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, enfeksiyonun suçlusu haline gelir ve lezyonun, yeşil streptokokların yanı sıra, altın stafilokoklarla da ortaya çıktığı sıklıkla görülür. Sıklıkla, anjina birkaç patojenik bakterinin bir kombinasyonu ile provoke edilir.
 2. Virüs tipi. Ortak patojenler: farklı tipteki adenovirüsler, herpes simpleks virüsü, enterovirüs Coxsackie. Viral hasarın karakteristik özellikleri vücut ısısında hafif bir artış ve bezlerde plağın yetersizliğidir.
 3. Mantar türü. Çoğu zaman, böyle bir anjin, maya benzeri mantar Candida tarafından kışkırtır. Bu durumda bademciklerde beyaz-sütlü bir plak oluşur.
 4. Özel şekli. Üriner film tipi anjina, çoğu zaman iğ şeklindeki bir çubukla birlikte Vincent'ın spiroketi tarafından heyecanlanır.

insan enfeksiyonu hava veya beslenme yol olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir insanda bademcikler yüzeyinde olan şartlı patojenik mikroorganizmaların sık aktivasyonunu, tezahür ederek ancak uygun koşullar hummalı faaliyeti başlar yaratmak değil unutulmamalıdır. Aşağıdaki koşullar, faktörleri tahrik ile: yerel (orofaringeal) ya da genel hipotermi, burun boşluğu ya da ağızda, burun yoluyla, solunum ile, kronik enflamatuvar reaksiyon tipi bağışıklık savunmasını, otonom sinir sisteminin bir bozulma, problem azalmıştır.

Hastalığın gelişimi

Aktif aktiviteye başlayan patojenler, lenfadenoid dokularda akut enflamatuar bir sürece neden olur, bu da hem lokal hem de sistemik bir takım karakteristik semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın formlarının çeşitliliği göz önüne alındığında, tipik veya spesifik gelişim ile yetişkinlerde ve çocuklarda birçok tip anjina tanımlanır.

Boğaz ağrısı ilerlemesi komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir. En karakteristik bu patolojileri içerir: otitis ve larenjit akut formları, laringeal ödem, servikal flegmon, okologlotochnyi apsesi, lenfadenit. Aynı zamanda hastalığın erken aşamalarında bu tür problemler mümkündür:

 • Pürülan kavitelerin oluşumu ile farengeal apseler
 • Enfeksiyonun torasik bölgeye geçişinde mediastinitin doğuşu
 • Kranial kavitede inflamasyon yayılması ile menenjit
 • Vücudun akut zehirlenmesinde toksik şok
 • Kan Sepsis

İleri evrede (gelişimin 15-30 günü), sistemik komplikasyonlar mümkündür: romatizmal tipte ateş, renal yetmezlik gelişmesi ile glomerülonefrit. Patolojinin en yaygın ve çok tehlikeli gelişimi bademciklerin etrafındaki selülozun iltihaplanmasıdır. Gelişmekte olan pürülan oluşumlar yoğun bir ağrı sendromu oluşturur, kafa hareketini zorlaştırır. Böyle bir süreç acil yatış ve muhtemelen cerrahi müdahale gerektirir.

anjina olayları bu tür formların ortak sınıflandırma: vb kataral, foliküler, laküner, fibrin,.. inceledi anjina patolojisi bir şekilde açık bir şekilde, istenen tedavi rejimi seçmek için ayırt ne zaman.

Catarrhal anjina

Anjin ortaya çıktığında, hastalığın türleri farklı olabilir, ancak catarrhal formun en yaygın ve oldukça kolay çeşitlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu tip bir patoloji, yüzey tabakasındaki bademciklerin yenilmesi ile karakterizedir. Sızma ve şişlik nedeniyle büyüklükleri biraz artabilir, ancak kanın kompozisyonunda önemli değişiklikler saptanmaz.

Ana belirtiler: yanma, kuruluk ve boğazda boğulma. Hastalık ilerledikçe, yutma hareketleri ile artan bir ağrı sendromu gelişir. Vücut sıcaklığındaki artış subfebrildir ve 37.5-37.8 ° C'yi aşmaz. Boğaz incelendiğinde, yumuşak ve sert damağın kızarması, posterior farengeal yüzeyi sabittir. Katarfalik anjina süresi 3-4 günü geçmez, hastalığın diğer formlarına geçer veya geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler tip anjinanın ilk belirtisi, 38.5-39 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışıdır. Yutularak, yavaş yavaş kulak bölgesine yayılan yoğun bir ağrı sendromu vardır. Enflamatuar süreç, bel bölgesinde baş ağrısı ve ağrı, ateşli durum, titreme, genel halsizlik ve hızlı yorgunluk ile ifade edilen, genel bir zehirlenme neden olur.

Karakteristik bir işaret servikal submandibuler lenf nodlarında bir artıştır ve parmakla bastırıldığında oldukça güçlü bir ağrı vardır.

İnceleme sırasında palatine bademcikler üzerinde, açıldıktan sonra beyazımsı plak oluşturdukları sarımsı benekli tüberküller gözlenir. Kan testinde belirgin lökositoz, eozinofili ve yükselmiş ESR kaydedilmiştir. Çocuklar bilinç bulanıklığı, ishal ve kusma ile işaretlenir. Foliküler boğaz ağrısı süresi ortalama 6-8 gündür.

Lacunar Angina

Birçok yönden, lacunar tip anjina için benzer gelişme tipiktir, ancak bu tip hastalık daha şiddetlidir. Vücut sıcaklığındaki kritik değerlere yükselme çok hızlı gerçekleşir. Yutma hareketinde güçlü acı verici duygular vardır. Faringeal dokular şişer ve bu arka plana karşı lacuna ağzında gevşek veya film yapısına sahip olabilen sütlü beyaz veya beyaz-sarı bir plak oluşur.

Bu tür filmler bademciklerin tüm yüzeyi üzerinde tek bir bütün kaplamayı birleştirebilir. Bu durumda, kanama olmadan bir spatula ile kolayca kaldırılabilir. Genel zehirlenmenin güçlü belirtileri de vardır: ateş, baş ağrısı, genel halsizlik. Sıklıkla lacunar anjinası, foliküler çeşitliliği ile eşzamanlı olarak ortaya çıkar.

Fibrinous tipi

Adı fibröz anjina, beyaz bir filmin açılmış folikülünün yerinde oluşmasından kaynaklanır, bunun temeli fibrin içeriği olan bir kan plazmasıdır. Bu patoloji bazen bu tür anjina belirtilerinin difteri tezahürü ile benzerliğinden dolayı psödodiphtheric patoloji olarak adlandırılır.

Önemli bir özellik, bezlerin sınırlarının ötesine geçme yeteneğine sahip sürekli beyaz ve sarı bir kaplamadır ve bu film, hastalığın başlamasından birkaç saat sonra oluşur.

Ana belirtiler: vücut ısısında, ateşte, şiddetli baş ağrısında ve vücudun genel zehirlenmesinin diğer belirgin belirtilerinde önemli bir artış. Sıklıkla beyin hasarının rahatsız edici belirtileri vardır.

Phlegmonous tonsillit

Angina veya intratonsillar apse fili biçimsel formu nispeten nadirdir. Bu tür bir patolojinin oluşum mekanizması, belirli bir bademcik bölgesinin pürülan erimesi süreci ile açıklanmaktadır. Çoğu zaman, lezyon bademcikler bir tarafına dokunuyor. Ana belirtiler şunlardır: kızarıklık ve yoğun yüzey ile genişletilmiş bademcikler;

 • Lenf düğümlerinde parmağınızı bastığınızda ağrı sendromu
 • Yutkunarken ve konuşurken ağrı
 • Vücut ısısı 39,5 ° C'nin üstünde
 • Vücudun genel zehirlenme belirtileri

Hasta başını zorla pozisyonda tutmaya çalışır.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik tip anjina, 5-9 yaş arası çocuklar için tipiktir. Yetişkinlerde son derece nadirdir. Enflamatuar sürecin ana suçluyu Coxsackie virüsüdür. Hastalık çok bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşır. Karakteristik bir özelliği - yumuşak damak, küçük dil bölgesinde üretilen küçük kabarcıklar kırmızı rengi, damak, bademcik ve arka yutak yüzeyi üzerinde işler. Oluşumdan 3-5 gün sonra, birbirlerinden bağımsız olarak parçalanır ve çözülürler ve mukoza zarının yüzeyi eski haline döner.

Herpetik anjin agresif bir şekilde 40 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta başlar. Bir ateşli durum, boğazda ağrı, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal var.

Ülseratif film anjina

Yazvenno-film anjina çeşidi, yukarıda belirtildiği gibi, spiroketlerin ve iğ şeklindeki rodun kombine etkisi ile üretilir. Hastalığın gelişimine, bademcik yüzeyinin nekrozu ve tek taraflı versiyon eşlik eder. Lezyonlar meydana geldiğinde, küçük ülserasyon. Karakteristik semptomlar: Yutulduğunda boğazda yabancı cisim hissi, çirkin bez gölgesinden kötü nefes, tükürükte bol miktarda salgı. Bu tür anjin çok uzun sürebilir: ortalama 8-20 gün, bazen de 2-4 ay.

Nekrotizan anjina

Nekrotik veya ülseratif-nekrotik, bir tür hastalık zayıflatılmış bir organizma veya ağız boşluğunda nekroz odaklarının varlığından kaynaklanabilir. Çoğu zaman neden uzun süreli bir diş çürüğüdür. Bu tip anjina yavaş gelişim ile karakterizedir. Süreç, sıcaklıkta hafif bir artış ve zayıf bir şekilde genel zehirlenme belirtileriyle ilerler.

Bezler sarımsı-yeşilimsi veya gri renk tonu ile mukoza zarının derinliklerine uzanan bir plak oluştururlar. Plak bileşimi fibrin içerir. Filmi çıkarırken kanama meydana gelir. Plak reddinden sonra, dokuların yüzeyinde 20 mm'ye kadar çukurlu bir dip ile çukurlar kalır. Kusma tezahürü ve bilinç bulanıklığı ile bir hastalık geliştirmek oldukça zor olabilir. Kan testi, nötrofili, lökositozu, ESR'de önemli bir artışı ortaya çıkarır.

Belirli çeşitleri

Bazı angina tipleri, sözde spesifik formlara, etiyolojik mekanizma tipik patogenezden farklıdır. Bu tür anginanın aşağıdaki ana türleri ayırt edilir:

 1. Mantar anjina. En sık görülen nedenler: kandidiyaz ve ribotriyo. Küçük çocuklarda ve sonbahar-kış döneminde hastalığın en tipik görünümü. Belirli bir özellik kıvrık kıvamda bademcikler üzerinde beyazımsı gevşek bir kaplamadır. Bu kaplama kolayca çıkarılabilir. Hastalığın süresi 6-8 gündür.
 2. Parazitik anjin tipi. En sık üretilen amip, ağız boşluğunda yaşıyor. Uygun koşullar altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanma reaksiyonunu kışkırttıkları farenksine inmeye başlarlar.
 3. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Hastalığın nedensel ajanları ağızda şartlı patojenik mikroorganizmalardır. Dokunulmazlıktaki azalma ve elverişli koşulların yaratılmasıyla, enflamatuar bir süreci kışkırtırlar.
 4. Monosit anjina. Bir kural olarak, bu tipin hastalığı mononükleozun bir sonucu haline gelir ve genişlemiş dalak ve lenf düğümlerinin arka planına karşı gelişir. En çok etkilenen çocuklar 7-12 yaşları arasındadır. Patolojinin gelişme süresi yaklaşık 8-15 gündür. Kan testinde önemli miktarda monosit bulunur.

Angina, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında çok yaygın bir hastalıktır. Herhangi bir anginanın ana tehlikesi, ciddi komplikasyonlara eğilimdir.. Ciddi sağlık sorunları riskinden kaçınmak için, hastalığı zaman içinde tanımlamak gerekir. Anjin tedavisi, türlere göre farklılaşmasını dikkate alarak gerçekleştirilir.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Angina nedir: türleri ve semptomları

Angina, tüm vücudun yaşadığı enfeksiyöz bir hastalıktır, ancak yerel tezahürleri en çok adlandırılan faringeal halkada ifade edilir. Bu halka, lenfoid dokudan oluşan çeşitli bademcik gruplarını temsil eder. Nazofarenks çevresinde, vücudun iç çevresini enfeksiyondan korurlar. Bademcik iltihabı ile, palatine bademcikler ilk acı çeker. Sürece katılımlarının derecesi, anjinin sınıflandırılmasına dayanmaktadır.

Bu yazıda palatin lenfoid oluşumlar çarpıcı, anjin, bakteriyel kaynaklı nonspesifik mikroorganizmalar (streptokok, stafilokok ve diğer) en yaygın belirtilerden bahsedeceğiz.

Hastalık türleri

Patolojik sürecin prevalansı farklı olabilir. Bu semptomatolojiye göre, hastalık formları ayırt edilir:

 • catarrhal (yüzeysel);
 • foliküler (pürülan nodüller oluşumu ile);
 • lacunar (pürülan çökellerin oluşumu ile);
 • nekrotik (nekroz odakları ile).

Hastalığın şiddeti yaygın belirtilerin varlığına bağlıdır: ateş, zehirlenme belirtileri, komplikasyonlar. Hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti arasında tam bir ilişki yoktur, fakat genellikle kataral anjinin tolere edilmesi daha kolaydır ve hasta için en şiddetli olanı nekrotiktir.

Faringeal halkanın iltihabı ve diğer bademcik vakaları vardır. Bu durumda guttural, lingual veya retro-nasal angina gelişir.

Klinik belirtiler (semptomlar)

Enfeksiyon ve hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışı arasındaki zaman, vakaların çoğunda 10 saat ila 3 gün arasındadır. Hastalık öncüleri olmadan akut başlar. Birincisi, aniden ve çok hızlı bir şekilde sıcaklık ve titreme, titreme ve titreme, eklem ve kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, şiddetli zayıflık eşlik eder.

Boğazda acı veren hisleri hızla ekleyin. Sadece bir tarafa ya da iki taraflı olabilirler, kulağa, tapınağa uzanabilirler. Bundan önce, bir süre, üzüntü, boğaz ağrısı, kuruluk, boğazda daralma hissinden rahatsız olabilir. Yakınlaştırılmış yakın lenf düğümleri (servikal, submandibular). Sıklıkla bir burun sesi, çiğneme kaslarının ağrılı bir spazmı vardır. Tüm bu belirtilerin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

Catarrhal anjina

Sadece bademciklerin yüzeyi etkilenir, bu yüzden üzerinde püy oluşmaz. Lokal belirtiler, inflamatuar bir reaksiyondan kaynaklanır. Bu, yutulduğunda keskin bir acı ile birlikte bademcik kızarıklığı ve bademciklerin şişmesidir. Zehirlenme ya yok ya da zayıf bir şekilde ifade edilir. Zayıflık hissi, hafif bir baş ağrısı olabilir, sıcaklık 37,5 - 38 ° C'ye ulaşır. Bazen catarrhal sinüs sıcaklıkta yükselmeden geçer.

Faringoskopi ile (farinksin incelenmesi), parlak kırmızı posterior duvarını, hiperemik damağı görebilirsiniz. Bazen kızarmak (hiperemik olmak) doğrudan kendileri de yerleştirildikleri bademcikler ve kemerlerdir. Tonsiller, şişmiş oldukları kan plazması ve bağışıklık hücreleri ile infiltre edilir (emdirilir). Dil kuru, açık bir çiçekle kaplıdır.

Hastalığın süresi iki güne kadardır. Sonra iyileşme ile biter veya daha ağır bir form haline gelir. Catarrhal tonsillitis sadece antiseptik ajanlarla antibiyotik kullanılmadan tedavi edilebilir, ancak sadece doktorun gözetiminde ve gözetiminde kullanılabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu daha ağır bir form. 38-40 ° C'ye kadar ateş, kas, eklem, kalp, baş, halsizlik, terleme gibi ağrılarla karakterizedir.

İncelenmesi üzerine tonsil foliküllerin etkilendiği açıktır. Bunlar normal olarak bademcikler içinde olgunlaşan ve daha sonra vücudu korumak için kan dolaşımına giren lökosit birikmeleridir. Foliküler form ile bademcik şişirilir ve artar. Kabuklarıyla, pürülan nodüller görünür - ölü lökositlerden oluşan foliküller.

Bu nodüllerin boyu 3 - 4 mm'yi geçmez, sarımsı bir renge sahiptirler ve kendilerini açarlar, küçük erozyon oluştururlar ve bademciklerin yüzeyinde sınırlı bir pus insidansı oluştururlar. Mukozada kusurlar çok yakında geri yüklenir. Hastalık bir hafta sürer.

Lacunar Angina

Hastaların genel durumu ciddi şekilde etkilenir. Yüksek vücut ısısına sahiptirler. Hastalar kas ve eklemlerde, kalpte, belde ağrıdan şikayetçidir.

Faringoskopi ile bademciklerin (lacunae) çukurlarından gelen pürülan çökeltinin faringeal duvarı terk etmeden bademciklerin tüm yüzeyine uzandığı görülebilir. Bademcikler genişlemiş, ödemli, keskin hiperemiktir. Plak gevşek, sarımsı renkli, adacıklar veya sürekli pürülan bir filmdir. Bir spatula ile kolayca uzaklaştırılır, altında amigdalanın hasarsız yüzeyi kalır. Eğer plak bademciği tamamen kaplarsa, yoğun bir film oluşturarak, anjinin fibrin formundan bahseder.

Hastalığın süresi yaklaşık bir haftadır. Genellikle, boğazın bir tarafında, hastanın bir foliküler ve diğer - lacunar angina vardır.

Nekrotizan anjina

Hastaların genel durumu şiddetlidir. Karakteristik persistan ateşi, kusma, rahatlama değil, karışıklık.

Bademcikler, dokularının derinliklerine giren yeşilimsi gri bir kaplama ile kaplıdır. Böyle bir filmin yüzeyi düzensiz, donuk ve kazılmış görünüyor. Sıklıkla yoğun nekrotik kitleler fibrin (kan pıhtılaşmasından sorumlu serum proteini) ile emprenye edilir. Bu durumda, genellikle bir kanama doku bölgesi oluşumu ile yırtılır. Nekrotik odakların reddedilmesinden sonra, kusurlar oluşur - düzensiz bir rahatlama ile 2 cm derinliğe kadar çukurlar.

Ret ile benzer ölüm bölgeleri, farinksin çevresindeki dokuları etkileyebilir. Nekrotik anjina sıklıkla ciddi komplikasyonlarla birlikte görülür.

Bademcik dokularında ülser oluşumu ile birlikte, yutmadan ötürü, hasta boğazda şiddetli ağrıya neden olur. Hasta başını hala sabit tutmaya ya da ağrıyan tarafa doğru eğmeye çalışır. Yumuşak damak şişmesi nedeniyle, ses değişir, burun görünür. Hastanın büyük zorluklarla karşılaşabileceği yiyecekleri veya sıvıları alın, ancak çoğu zaman yemek yemeyi reddedin.

komplikasyonlar

Boğaz ağrısı komplikasyonları ciddi bir hastalık seyrinde ortaya çıkan bu hastalığın klinik belirtilerinin bir parçasıdır. Erken ve geç kalmışlar.

Erken komplikasyonlar

Bu belirtiler hastalığın kendisi sırasında ortaya çıkar. Bunlar, çevredeki organlara enfeksiyonun yayılmasıyla ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

 • paratonsillar apse (amigdala yakınındaki selülozda apse);
 • peritonsillit (bademcikler etrafında dokuların iltihabı);
 • süpüratif lenfadenit (yakın lenf düğümlerinin iltihabı);
 • sinüzit (paranazal sinüslerin birleşmesi);
 • otitis (orta kulak iltihabı);
 • mediastinit (enfeksiyonun mediastene yayılması).

Geç komplikasyonlar

Bu süreçler, vücudun kendi dokularına yönlendirildiği zaman, vücudun patojenlerin antijenlerine ve otoimmün süreçlerin oluşumuna verdiği yanıtla ilişkilidir. Transfer edilen anjinadan yaklaşık bir ay sonra gelişir:

 • eklem hasarı olan akut romatizmal ateş;
 • kalp hastalığı oluşumu ile romatizmal kardit;
 • akut glomerülonefrit (böbrek hasarı);
 • apandisit;
 • akciğerlerin iltihabı (pnömoni);
 • sepsis ("kan zehirlenmesi").

Hangi doktora başvurulur?

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, KBB doktoruna veya bulaşıcı hastalık uzmanına danışmalısınız. Böyle bir olasılık yoksa, bir terapist veya bir çocuk doktoru ve bir aile doktoru, tedaviyi teşhis ve reçete edebilir. Kardiyolog, nefrolog, romatolog dahil hastanın tedavisinde komplikasyon gelişmesi ile.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farklı türdeki anjinler için diyet beslenme

İlaçlar ile tedaviye ek olarak, akut anjinada, daha fazla sıvı içmeli ve düzgün yemek gerekir. Bu zayıflamış bir organizmanın gücünü daha hızlı geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Farenjit için en iyi antibiyotikler nelerdir?

Farenjit için antibiyotikler her zaman tayin edilmez, randevu için katı belirtiler vardır.Ama önce, farenjitin ne olduğunu, kendini nasıl ortaya çıkardığını ve neyin çağrıldığını bilmelisiniz.